CZ283345B6 - Způsob přípravy v poloze 5 substituovaného derivátu pyrrolo [2,3-d]pyrimidinu - Google Patents

Způsob přípravy v poloze 5 substituovaného derivátu pyrrolo [2,3-d]pyrimidinu Download PDF

Info

Publication number
CZ283345B6
CZ283345B6 CZ971580A CZ158097A CZ283345B6 CZ 283345 B6 CZ283345 B6 CZ 283345B6 CZ 971580 A CZ971580 A CZ 971580A CZ 158097 A CZ158097 A CZ 158097A CZ 283345 B6 CZ283345 B6 CZ 283345B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
group
formula
alkyl
alkoxy
coor
Prior art date
Application number
CZ971580A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ158097A3 (en
Inventor
Charles Jackson Barnett
Thomas Michael Wilson
Original Assignee
Eli Lilly And Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US08/066,831 external-priority patent/US5416211A/en
Application filed by Eli Lilly And Company filed Critical Eli Lilly And Company
Priority claimed from CZ931952A external-priority patent/CZ283281B6/cs
Publication of CZ158097A3 publication Critical patent/CZ158097A3/cs
Publication of CZ283345B6 publication Critical patent/CZ283345B6/cs

Links

Abstract

Způsob přípravy v poloze 5 substituovaného derivátu pyrrolo|2,3-d|pyridimidinu jakožto meziproduktu pro přípravu pyrrolo|2,3-d|pyrimidinových antineoplastických činidel nebo použitelných jako antineoplastická činidla, při kterém se nechává reagovat sloučenina obecného vzorce III s halogenačním činidlem, ve které mají substituenty specifický význam.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká oboru farmaceutické a organické chemie a především se týká způsobu přípravy v poloze 5 substituovaných derivátů pyrrolo[2,3-d]pyrimidinů, které jsou užitečnými meziprodukty pro přípravu terapeuticky účinných antifolátů na bázi pyrrolo[2,3-d]pyrimidinu.
Dosavadní stav techniky
Vynález navazuje na vynález podle US přihlášky vynálezu číslo 07/951, 515, podané 25. září 1992.
Sloučeniny, o nichž je známo, že mají antifolátovou účinnost, jsou terapeuticky účinnými látkami pro ošetřování rakoviny. Jedno z takových činidel, methotrexát, je nyní jedním z nej účinnějších protirakovinových léčiv. Mnohé jiné sloučeniny z rodu folové kyseliny byly syntetizovány, zkoušeny a probírány v chemické a lékařské literatuře. Sloučeniny mají různé aktivity při enzymatické hladině. Obzvláště inhibují enzymy jako dihydrofolátreduktázu, folátpolyglutamátsyntetázu, glycinamidribonukleotidformyl transferázu a thymidylátsyntázu.
Nejnověji byla objevena řada derivátů 4-hydroxypyrrolo[2,3-d]pyrimidin-L-glutamové kyseliny, které se jeví jakožto obzvláště užitečné antifolátové drogy (Akimoto a kol., evropský patentový spis číslo 0 434 426).
Zjistilo se, že v poloze 5 substituované deriváty pyrrolo[2,3-d]pyrimidinu obecného vzorce I
(I), kde znamená
R skupinu obecného vzorce NHC*H(COORI)CH2CH2COOR1 nebo OR1, kde znamená
R1 atom vodíku nebo stejnou nebo odlišnou skupinu, chránící karboxylovou skupinu, jakožto esterovou skupinu ze souboru, zahrnujícího rozvětvené alkylestery s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu, substituované popřípadě alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, atomem halogenu, jednou až třemi fenylovými skupinami, které mohou být nesubstituované, nebo monosubstituované, disubstituované nebo trisubstituované jedním až třemi substituenty ze souboru, zahrnujícího atom halogenu, hydroxyskupinu, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a nitroskupinu, nebo aroylovou skupinou, přičemž konfigurace atomu uhlíku, označená * je L, n 0 nebo 1, a
- 1 CZ 283345 B6 skupinu 1,4-fenylenovou, thienylovou, pyridylovou nebo furylovou, popřípadě substituovanou jedním nebo dvěma substituenty ze souboru, zahrnujícího atom halogenu, hydroxyskupinu, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo jeho soli jsou vhodné pro přípravu četných terapeutických činidel na bázi v poloze 5 substituovaného derivátu pyrrolo[2,3-d]pyrimidinu, nebo v případě, že R znamená skupinu obecného vzorce NH^HfCOOR^CI-bCI-LCOOR' a každé R1 atom vodíku nebo její sůl, jsou vhodné jako terapeutická činidla.
Podstata vynálezu
Způsob přípravy v poloze 5 substituovaných pyrrolo[2,3-d]pyrimidinů obecného vzorce I
(I), kde znamená
R skupinu obecného vzorce NHC*H(COOR1)CH2CH2COOR1 nebo OR1, kde znamená
R1 atom vodíku nebo stejnou nebo odlišnou skupinu, chránící karboxylovou skupinu, jakožto esterovou skupinu ze souboru, zahrnujícího rozvětvené alkylestery s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu, substituované popřípadě alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, atomem halogenu, jednou až třemi fenylovými skupinami, které mohou být nesubstituované, nebo monosubstituované, disubstituované nebo tri substituované jedním až třemi substituenty ze souboru, zahrnujícího atom halogenu, hydroxyskupinu, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a nitroskupinu, nebo aroylovou skupinou, jakožto fenacylovou skupinou přičemž konfigurace atomu uhlíku, označená * je L, n 0 nebo 1, a (Á) skupinu 1,4-fenylenovou, thienylovou, pyridylovou nebo furylovou, popřípadě substituovanou jedním nebo dvěma substituenty ze souboru, zahrnujícího atom halogenu, hydroxyskupinu, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo jeho soli, spočívá podle vynálezu v tom, že
a) nechává se reagovat halogenační činidlo se sloučeninou obecného vzorce III
R2- (CH2)rt- CH2—— COR (ΙΠ),
-2CZ 283345 B6 kde R, R1, A, n a * mají shora uvedený význam a kde znamená
R2 skupinu obecného vzorce IV, V nebo VI
OHC-CH2-CH2
R3-CH=CH-CH2
(VI) (IV) (V) kde znamená
R3 skupinu obecného vzorce OR4, kde znamená
R4 skupinu, chránící hydroxyskupinu, ze souboru, zahrnujícího skupinu alkyletherovou s 1 až 4 atomy uhlíku, fenyletherovou a silyletherovou, skupinu obecného vzorce OCOR5, kde znamená
R5 skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, fenylovou, benzylovou nebo cykloalkylovou se 3 až 6 atomy uhlíku, skupinu obecného vzorce NR6R7, kde znamená
R6 a R7 na sobě nezávisle skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo cykloalkylovou se 3 až 6 atomy uhlíku, nebo spolu dohromady s atomem dusíku, na který jsou vázány, a popřípadě s atomem kyslíku pětičlennou nebo šestičlennou nasycenou monocyklickou skupinu, popřípadě substituovanou jedním nebo dvěma substituenty ze souboru, zahrnujícího skupinu alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo R6 a R7 znamená každý alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo spolu dohromady s atomem kyslíku pětičlennou nebo šestičlennou nasycenou monocyklickou skupinu, popřípadě substituovanou jedním nebo dvěma substituenty ze souboru, zahrnujícího hydroxyskupinu, skupinu alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku.
b) získaný produkt ze stupně (a) se nechává reagovat s 2,4—diamino-6-hydroxypyrimidinem a
c) reakční produkt stupně (b) se popřípadě vysolí.
Teploty se zde vždy uvádějí ve °C a díly a procenta jsou vždy míněny hmotnostně s výjimkou rozpouštědlových směsí, kde jsou jednotky míněny objemově.
Výrazem alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku se zde vždy míní alkylová uhlovodíková skupina s přímým nebo s rozvětveným řetězcem s 1 až 4 atomy uhlíku, jako je například skupina methylová, ethylová, n-propylová, isopropylová, n-butylová, sek. butylová, terc.-butylová a isobutylová skupina.
Výrazem alkylová skupina s 1 až 6 atomy uhlíku se zde vždy míní alkylová uhlovodíková skupina s přímým nebo s rozvětveným řetězcem s 1 až 6 atomy uhlíku, jako jsou například shora uvedené skupiny a skupina n-pentylová, isopentylová, neopentylová, n-hexylová, isohexylová, 3-methylpentyIová a 2,3-dimethylbutylová.
Výrazem arylová skupina, popisujícím kruhovou strukturu A v obecných vzorcích I, II, III a VII, se zde vždy míní pětičlenná až šestičlenná aromatická skupina včetně skupin heterocyklických, obsahujících až tři heteroatomy ze souboru, zahrnujícího atom dusíku, kyslíku a síry, jako je například skupina fenylová, zvláště 1,4-fenylenová, thienylová, pyridylová a fiirylová skupina. Takové ary lové skupiny mohou být popřípadě substituovány přídavně ke skupině symbolu -COR jedním nebo dvěma substituenty ze souboru, zahrnujícího atom
-3 CZ 283345 B6 halogenu, hydroxyskupinu, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku. Výhodné jsou jiné substituce než 1,4-fenylenová skupina, výhodná je jedna přídavná substituce(Á) v poloze 2 se zřetelem na funkční skupinu -COR v poloze 1.
Výrazem alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku se zde vždy míní alkylová uhlovodíková skupina s přímým nebo s rozvětveným řetězcem, vázaná přes atom kyslíku, jako je například methoxyskupina, ethoxyskupina, n-propoxyskupina a iso-propoxyskupina.
Výrazem atom halogenu se zde vždy míní atom bromu, chloru, fluoru a jodu.
Výrazem cykloalkylová skupina s 3 až 6 atomy uhlíku se zde vždy míní nasycené kruhové skupiny s 3 až 6 atomy uhlíku, jako je například skupina cyklopentylová a cyklohexylová.
Skupinou, chránící karboxyskupinu symbolu R1, kdy R1 znamená jinou skupinu než atom vodíku, a skupinou, chránící hydroxylovou skupinu R4, se míní skupiny, které obecně již nejsou obsaženy v konečné terapeutické sloučenině, avšak se účelově zavádějí v průběhu přípravy ke chránění příslušné skupiny, která by jinak mohla reagovat v průběhu chemické manipulace, a které se později odstraňují. Jelikož sloučeniny, mající jednu nebo několik chránících skupin, mají význam především jakožto meziprodukty (jakkoliv některé chráněné deriváty mají rovněž biologické působení), nemá jejich charakter rozhodujícího významu. Četné reakce pro vytváření a odstraňování takových chránících skupin jsou popsány v četných známých publikacích, jako je například publikace Protective Groups in Organic Chemistry (Chrániči skupiny v organické chemii), kapitola 3 (McOmie Ed., Plenům press, 1973), Green, Protective Groups in Organic Synthesis, (Chrániči skupiny v organické syntéze), kapitola 2, Johm Wiley, 1981 a Schrooder a Lubke, The Peptides, svazek I (Academie Press, 1965).
Karboxyskupiny mohou být chráněny ve formě esterové skupiny, která je selektivně odstranitelná za dostatečně mírných podmínek, takže se nerozruší žádaná struktura molekuly. Jakožto estery, vhodné ke chránění karboxyskupiny, se uvádějí rozvětvené alky testery s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu, jako jsou například terc.-butylestery, a estery substituované (i) alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, například methoxymethylové. 1-methoxyethylové a ethoxyethylové, (ii) alkylthioskupinou s 1 až 6 atomy uhlíku, například methylthiomethylové, 1-ethylthioethylové, (iii) atomem halogenu, například 2,2,2-trichlorethylové, 2-bromethylové a 2-jodethyloxykarbonylové, (iv) 1 až 3 fenylovými skupinami, které mohou být vždy nesubstituované nebo substituované jedním až třemi substituenty, volenými ze souboru, zahrnujícího alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxyskupinu, atom halogenu a nitroskupinu, například 4-nitrobenzylovou skupinu, nebo (v) aroylovou skupinou, například fenacylovou skupinou. Pokud je obsaženo více než jedna karboxyskupina, může být každá taková karboxyskupina chráněna stejnou nebo odlišnou chránící skupinou. Jakožto výhodné chránící skupiny se uvádějí skupina alkylesterová s 1 až 6 atomy uhlíku, například methylesterová nebo ethylesterová skupina.
Jakožto výhodné skupiny, chránící hydroxyskupinu, se uvádějí skupiny, jako je například skupina alkyletherová s 1 až 4 atomy uhlíku, fenyletherová a silyletherová skupina. Obzvláště užitečnými jsou silyletherové skupiny, například skupina triisopropylsilyletherová, trimethylsilyletherová, triethylsilyletherová a terc.-butyldimethylsilyletherová skupina (například Colvin E. W., Silicon Reagents in Organic Chemistry - Reakční činidla na bázi křemíku v organické chemii - Academie Press, 1988).
Sloučeniny obecného vzorce I existují v tautomemí rovnováze s odpovídajícími 4(3H)-oxosloučeninami. Pro účely, objasnění se uvádí rovnovážný vztah pro pyrrolopyrimidinový kruhový systém a jeho číslování:
-4CZ 283345 B6
Pro jednoduchost je obecný vzorec I v 4(3H)-oxoformě a odpovídající nomenklatury se zde vždy používá. Je však samozřejmé, že je zahrnuta také odpovídající tautomemí 4-hydroxyforma.
Jakožto obzvláště vhodná halogenační činidla se příkladně uvádějí elementární brom, chlor a jod, N-bromsukcinimid, N-chlorsukcinimid, N-jodsukcinimid, N-bromftalimid, N-chlorftalimid a N-jodftalimid.
Způsob přípravy aldehydu obecného vzorce III (kde znamená R2 skupinu obecného vzorce IV), je v oboru o sobě znám (například Taylor a kol., J. Med. Chem. 55, str. 3222 až 3227, 1990).
Podle Taylora se připravuje sloučenina obecného vzorce III, kde znamená R skupinu OR1, R1 skupinu methylovou, n nulu nebo 1 a R2 skupinu obecného vzorce IV. Aldehyd obecného vzorce III se může dále modifikovat na enaminy, enolesteiy, enolethery (kde R2 znamená substituent obecného vzorce V) a acetaly (kde R2 znamená substituent obecného vzorce VI) způsoby známými z organické chemie. Z tohoto hlediska se výchozí látky obecného vzorce III může použít v aldehydové, enoletherové, enolesterové, enaminové a acetalové formě.
Enoletherové sloučeniny obecného vzorce III, kde znamená R skupinu OR1, R1 skupinu chránící karboxyskupinu, R2 skupinu obecného vzorce V, R3 skupinu OR4, kde znamená R4 skupinu, chránící hydroxyskupinu (zvláště methylovou skupinu), jsou výhodnými výchozími látkami obecného vzorce III.
Nebo se mohou enoletherové výchozí látky obecného vzorce III připravovat kondenzací shora uvedenou s výhodou enoletheru obecného vzorce III se sloučeninou obecného vzorce VIII shora popsanou. Sloučeniny obecného vzorce III, kde znamená R skupinu OR1 a R1 skupinu, chránící karboxyskupinu zbavovat chránící skupiny před kondenzací. Je však výhodné provádět tuto kondenzaci po ukončení procesu.
Jakmile se volí výchozí látka obecného vzorce III a vnese se do vhodného rozpouštědla, reaguje nejdříve s halogenačním činidlem a reakční produkt z prvého stupně se nechává reagovat s 2,4diamino-6-hydroxypyrimidinem. Reakční produkt z tohoto stupně se popřípadě může vysolit vhodným způsobem.
Vhodná a výhodná rozpouštědla, teplota, reakční doba a způsoby izolace jsou shora popsány při cyklizaci sloučenin obecného vzorce II na sloučeniny obecného vzorce I.
Při přípravě sloučenin obecného vzorce I způsobem podle vynálezu se může každý stupeň provádět na sobě nezávisle, přičemž se reakční produkt z každého stupně izoluje a čistí, nebo se s výhodou reakce provádí in šitu jakožto jednostupňový proces s po sobě následujícími stupni v téže nádobě.
Sloučeniny obecného vzorce I, kde znamená R skupinu OR1 a R1 atom vodíku nebo skupinu, chránící karboxyskupinu, nebo R znamená skupinu vzorce NHC*H(COOR1)CH2CH2COOR1, kde znamená každé R1 stejnou nebo odlišnou skupinu, chránící karboxyskupinu, jsou
-5CZ 283345 B6 meziprodukty, vhodné pro přípravu například terapeuticky aktivních pyrrolo[2,3-d]pyrimidinových antifolátových činidel.
Jestliže R znamená skupinu obecného vzorce OR1 a R1 atom vodíku, nebo jestliže po odstranění chránící skupiny znamená R1 skupinu, chránící karboxyskupinu, musí se sloučenina obecného vzorce I nejdříve kondenzovat se shora uvedenou sloučeninou obecného vzorce VIII. Po kondenzaci v případě, kdy R1 znamená atom vodíku, je produkt v hotové formě, která je vhodná pro farmaceutické účely. Jestliže R1 znamená skupinu, chránící karboxyskupinu, může se se taková chránící skupina odstranit a získaným produktem je pak terapeuticky účinný antifolát.
Podobně sloučeniny obecného vzorce I, kde znamená R skupinu vzorce NHC*H(COORI)CH2CH2COOR1, kde znamená každé R1 atom vodíku, jsou terapeuticky účinnými sloučeninami, připravenými způsoby podle vynálezu. Jestliže R1 znamená skupinu, chránící karboxyskupinu, může se taková chránící skupina odstranit a získaným produktem je pak terapeuticky účinný antifolát.
Jiné terapeuticky účinné pyrrolo[2,3-d]pyrimidinové antifoláty se připravují konverzí solné formy za získání mnohem farmaceuticky vhodnějších sloučenin.
Následující příklady praktického provedení způsob podle vynálezu objasňují, nijak jej však neomezují. Procenta jsou míněna vždy hmotnostně, pokud není uvedeno jinak.
Příklady provedení vynálezu
Příprava 1
-Methoxy-4-(4-karboxymethy lfeny 1)-1 -buten
Do 3,77 g (11 mmol) methoxymethyltrifenylfosfoniumchloridu v 10 ml toluenu se při teplotě 0 °C v prostředí dusíku přidá 11 ml (11 mmol) 1M terc.-butoxidu draselného v tetrahydrofuranu v průběhu 20 minut. Získaný roztok se míchá po dobu 10 minut a v průběhu 15 minut se přidá 1,92 g (10 mmol) 3-(4-karboxymethylfenyl)propanalu v 10 ml toluenu. Směs se míchá po dobu 10 minut a pak se přidá v průběhu 15 minut 1,92 (10 mmol) 3-(4-karboxymethylfenyl)propanalu v 10 ml toluenu. Směs se míchá po dobu 20 minut a přidá se 40 ml ethyletheru. Vzniklá sraženina se odfiltruje přes křemelinu, shromáždí se, promyje se 20 ml vody, 20 ml nasyceného roztoku chloridu sodného a vysuší se směsí síranu sodného a nasyceného roztoku chloridu sodného v poměru 9:1. Zfiltrovaný roztok se zkoncentruje ve vakuu a zbytek se trituruje s hexanem, čímž se získá 1,72 g 1-methoxy—4-(4-karboxymethylfenyl)-l-butenu. Chromatografií produktu (silikagel, systém hexan - ethylacetát 8:2) se získá 1,0 g směsi geometrických isomerů (Z/E - 6:4) shora uvedeného l-methoxy-4-(4-karboxymethylfenyl)- 1-butenu ve společném výtěžku 45 % teorie. Teplota varuje 140 °C za tlaku 9,331 Pa.
'H NMR (CDC13) δ 2,23 (dq, J=l,0, 8,1 Hz), 2,40 (dq, J=l,3, 8,0 Hz), celkem 2H, 2,70 (t, J=8,1 Hz), 2,71 (t, J=8,0 Hz), celkem 2H, 3,48 (s), 3,55 (s), celkem 3H, 4,32 (q, J=6,2 Hz), 4,71 (dt, J=7,3, 12,6 Hz), celkem 1H, 5,87 (dt, J=2,3, 6,2 Hz), 6,28 (dt, J=l,0, 12,6 Hz), celkem 1H, 7,23 (d, J-8,2 Hz), 7,27 (d, J=8,2 Hz), celkem 1H, 7,94 (d, J=8,2 Hz), 7,95 (d, J=8,2 Hz), celkem 2H, 13C NMR (CDC13) δ 25,2, 29,3, 36,0, 37,4, 51,9, 56,0, 59,5, 101,9, 127,9, 128,0, 128,5 129,6, 146,9, 147,5, 147,9, 148,0, 167,1, 167,2
IR (CHC13) 3025, 2954, 1716, 1656, 1610, 1437, 1284, 1112 m'2
MS(FD) m/z 220 (M+)
-6CZ 283345 B6
Příklad 1
Methylester 4-(2-[2-amino-4(lH)-oxo-4,7-dihydropyrrolo[2,3-d]pyrimipyrimidin-5-yl]ethyl)benzoové kyseliny
Do 1,10 g (5,0 mmol) l-methoxy-4-(4-karboxymethylfenyl)-l-butenu, připraveného způsobem podle přípravy 1, v 10 ml acetonitrilu se přidá 10 ml vody. Získaná směs se ochladí na teplotu 5 °C a přidá se 0,80 g (1,0 ekvivalentu) bromu. Přidá se 0,63 g (5,0 mmol) 2,4-diamino-6hydroxypyrimidinu a směs se míchá a zahříváním udržuje na teplotě 80 °C. Po 40 minutách se směs ochladí na teplotu místnosti a přidá se 20 ml vody. Hodnota pH získané suspenze se upraví na 6 5N roztokem hydroxidu sodného. Sraženina se oddělí filtrací, promyje se vodou a vysuší se při teplotě 50 °C za tlaku 1,2 kPa, čímž se získá 1,44 g methylesteru 4-(2-[2-amino—4(1H)oxo-4,7-dihydropyrrolo[2,3-d]-pyrimidin-5-yl]ethyl)benzoové kyseliny ve výtěžku 92 % teorie.
Příklad 2
Diethylester 4-(2-[2-amino-4( 1 H)-oxo-4,7-dihydropyrrolo[2,3-d]pyrimidin-5-yl]ethyl)benzoyl-L-glutamové kyseliny
Do 300 g (0,766 mmol) diethylesteru N-4-(l-methoxy-l-buten-4-yl)benzoyl-L-glutamové kyseliny, 3,0 ml acetonitrilu a 3,0 ml vody, míchaných při teplotě místnosti, se přidá 122 mg (0,766 mmol) bromu v 1 ml acetonitrilu. Do tohoto roztoku se přidá 188 mg (2,3 mmol) octanu sodného a 0,97 mg (0,77 mmol) 2,4-diamino-6-hydroxypyrimidinu a získaná směs se zahříváním udržuje na teplotě 60 °C po dobu 128 hodin, ochladí se a zkoncentruje se ve vakuu. Získaný zbytek se trituruje (2 x 5 ml vody) a dekantuje se. Přidá se ethanol (5 ml) a 440 mg (2,3 mmol) monohydrátu p-toluensulfonové kyseliny. Zahříváním se směs udržuje na teplotě zpětného toku po dobu 20 minut, pak se ochladí na teplotu místnosti a zfiltruje se. Sraženina se promyje ethanolem (2x5 ml) a vysuší se, čímž se získá p-toluensulfonátová sůl diethylesteru 4(2-[2-amino-4(lH)-oxo-4,7-dihydropyrrolo[2,3-d]-pyrimidin-5-yl]ethyl)benzoyl-L-glutamové kyseliny.
Jakkoliv byl vynález blíže osvětlen na případě výhodných provedení, jsou možné různé modifikace a/nebo zlepšení způsobu podle vynálezu, které spadají do rozsahu vynálezu.
Průmyslová využitelnost
Způsob přípravy v poloze 5 substituovaných pyrrolo[2,3-d]pyrimidinů jakožto důležitého meziproduktu pro výrobu protirakovinově účinných látek, při kterém se každý stupeň přípravy může provádět na sobě nezávisle, přičemž se reakční produkt z každého stupně čistí, nebo se s výhodou reakce provádí in šitu jakožto jednostupňový proces s po sobě následujícími stupni v téže nádobě.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přípravy v poloze 5 substituovaných pyrrolo[2,3-d]pyrimidinů obecného vzorce I
    CH2-(CH2)-CH2 (I), kde znamená
    R skupinu obecného vzorce NHC*H(COOR1)CH2CH2COOR1 nebo OR1, kde znamená
    R1 atom vodíku nebo stejnou nebo odlišnou skupinu, chránící karboxylovou skupinu, jakožto esterovou skupinu ze souboru, zahrnujícího rozvětvené alkylestery s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu, substituované popřípadě alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, atomem halogenu, jednou až třemi fenylovými skupinami, které mohou být nesubstituované, nebo monosubstituované, disubstituované nebo trisubstituované jedním až třemi substituenty ze souboru, zahrnujícího atom halogenu, hydroxyskupinu, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a nitroskupinu, nebo aroylovou skupinou, jakožto fenacylovou skupinou, přičemž konfigurace atomu uhlíku označená * je L, n 0 nebo 1, a
    A skupinu 1,4-fenylenovou, thienylovou, pyridylovou nebo furylovou, popřípadě substituovanou jedním nebo dvěma substituenty ze souboru, zahrnujícího atom halogenu, hydroxyskupinu, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo jeho solí, vyznačující se tím, že
    a) nechává se reagovat halogenační činidlo se sloučeninou obecného vzorce III
    COR (ΠΙ), kde R, R1, A, n a * mají shora uvedený význam a kde znamená R2 skupinu obecného vzorce IV, V nebo VI ohc-ch2-ch2 r3-ch=ch-ch2 (IV) (V)
    -8CZ 283345 B6 kde znamená
    R3 skupinu obecného vzorce OR4, kde znamená
    R4 skupinu, chránící hydroxyskupinu, ze souboru, zahrnujícího skupinu alkyletherovou s 1 až 4 atomy uhlíku, fenyletherovou a silyletherovou, skupinu obecného vzorce OCOR5, kde znamená
    R5 skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, fenylovou, benzylovou nebo cykloalkylovou se 3 až 6 atomy uhlíku, skupinu obecného vzorce NR6R7, kde znamená
    R6 a R7 na sobě nezávisle skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo cykloalkylovou se
    3 až 6 atomy uhlíku, nebo spolu dohromady s atomem dusíku, na který jsou vázány, a popřípadě s atomem kyslíku pětičlennou nebo šestičlennou nasycenou monocyklickou skupinu, popřípadě substituovanou jedním, nebo dvěma substituenty ze souboru, zahrnujícího skupinu alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až
    4 atomy uhlíku, nebo R6 a R7 znamená každý alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo spolu dohromady s atomem kyslíku pětičlennou nebo šestičlennou nasycenou monocyklickou skupinu, popřípadě substituovanou jedním nebo dvěma substituenty ze souboru, zahrnujícího hydroxyskupinu, skupinu alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku a alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
    b) získaný produkt ze stupně (a) se nechává reagovat s 2,4-diamino-6-hydroxypyrimidinem, a
    c) reakční produkt ze stupně (b) se popřípadě vysolí.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se nechává reagovat sloučenina obecného vzorce III, kde znamená
    R skupinu obecného vzorce OR1, kde R1 má v nároku 1 uvedený význam,
    R2 skupinu obecného vzorce V, kde znamená
    R3 skupinu obecného vzorce OR4, kde R4 má v nároku 1 uvedený význam, n 0, a
    A 1,4-fenylenovou skupinu, s halogenačním činidlem.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že halogenačním činidlem je chlor nebo brom.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se nechává reagovat sloučenina obecného vzorce III, kde znamená
    R skupinu obecného vzorce NHC*H(COOR1)CH2CH2COORI, kde R1 má v nároku 1 uvedený význam,
    R2 skupinu obecného vzorce V, kde znamená
    R3 skupinu obecného vzorce OR4, kde R4 má v nároku 1 uvedený význam, n 0, a
    A 1,4-fenylenovou skupinu, s halogenačním činidlem
    -9CZ 283345 B6
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že halogenačním činidlem je chlor nebo brom.
CZ971580A 1993-05-24 1993-09-20 Způsob přípravy v poloze 5 substituovaného derivátu pyrrolo [2,3-d]pyrimidinu CZ283345B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/066,831 US5416211A (en) 1992-09-25 1993-05-24 Process for preparing 5-substituted pyrrolo-[2,3-d]pyrimidines
CZ931952A CZ283281B6 (cs) 1992-09-25 1993-09-20 Způsob přípravy v poloze 5 substituovaných pyrrolo(2,3-d)pyrimidinů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ158097A3 CZ158097A3 (en) 1997-10-15
CZ283345B6 true CZ283345B6 (cs) 1998-03-18

Family

ID=25746897

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ971580A CZ283345B6 (cs) 1993-05-24 1993-09-20 Způsob přípravy v poloze 5 substituovaného derivátu pyrrolo [2,3-d]pyrimidinu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ283345B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301563B6 (cs) * 1997-09-26 2010-04-14 Eli Lilly And Company Zpusob prípravy pyrrolopyrimidinových derivátu

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301563B6 (cs) * 1997-09-26 2010-04-14 Eli Lilly And Company Zpusob prípravy pyrrolopyrimidinových derivátu

Also Published As

Publication number Publication date
CZ158097A3 (en) 1997-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5416211A (en) Process for preparing 5-substituted pyrrolo-[2,3-d]pyrimidines
AU727615B2 (en) 1,5-dihydro-pyrazolo(3,4-d)-pyrimidinone derivatives
EP2041133B1 (fr) Dérivés d'imidazo[1,2-a]pyridine-2-carboxamides leur préparation et leur application en thérapeutique
Rosowsky et al. 2, 4-Diaminothieno [2, 3-d] pyrimidine analogs of trimetrexate and piritrexim as potential inhibitors of Pneumocystis carinii and Toxoplasma gondii dihydrofolate reductase
AU2014225155B2 (en) Pyridopyrimidine or pyrimidopyrimidine compound, preparation method, pharmaceutical composition and use thereof
CZ283281B6 (cs) Způsob přípravy v poloze 5 substituovaných pyrrolo(2,3-d)pyrimidinů
NZ264063A (en) N-(2-phenylpyrid-3-yl)- and n-(4-phenylpyrimidin-5-yl)-n'-phenylurea derivatives and pharmaceutical compositions
KR20130126912A (ko) 약물 유도체
NZ336124A (en) 5-aralkyl or (aryl, heteroaryl or heteroarylalkyl) substituted pyrrolo[3,4-d]pyrimidinone derivatives and medicaments
AU2006299016A1 (en) Bicyclic aromatic compounds useful as inhibitors of mitogen-activated protein kinase-activated protein kinase-2
KR900005836B1 (ko) 1,2,4-트리아조로[4,3-c]피리미딘
SK11982003A3 (sk) Spôsob výroby 4,6-diaminopyrimido[5,4-d]pyrimidínov a medziprodukty
JP3093760B2 (ja) ピペリドン誘導体の製法
CZ283345B6 (cs) Způsob přípravy v poloze 5 substituovaného derivátu pyrrolo [2,3-d]pyrimidinu
KR920000271B1 (ko) 1,2,4-트리아조로[1,5-c] 피리미딘 및 이의 제조방법
US5969136A (en) Cyclization for preparing antifolate compounds
JP2011504164A (ja) キナーゼ阻害剤としての縮合チアゾール誘導体
US5254716A (en) Intermediates, and processes thereto, for the preparation of 5,6-dihydropyrrolo[2,3-d]pyrimidines
JP2003252875A (ja) 新規プリン誘導体
EP0595467B1 (en) Process for preparing antifolate 4-hydroxypyrrolo 2,3-d pyrimidine derivatives
JP2022551956A (ja) Trpa1阻害剤としてのチエノピリミドン
NO166185B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av terapeutisk aktive 2-amino-7-(2-tientylmetyl)-4-pyrrolo(2,3-d)pyrimidon eller et farmasoeytisk akseptabelt base- eller syreaddisjonssalt derav.

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20020920