CZ282763B6 - Upevnňovacích ústrojí lešenářsých podlážek - Google Patents
Upevnňovacích ústrojí lešenářsých podlážek Download PDFInfo
- Publication number
- CZ282763B6 CZ282763B6 CS921108A CS110892A CZ282763B6 CZ 282763 B6 CZ282763 B6 CZ 282763B6 CS 921108 A CS921108 A CS 921108A CS 110892 A CS110892 A CS 110892A CZ 282763 B6 CZ282763 B6 CZ 282763B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- hooks
- scaffolding
- floor
- crossbars
- fastening device
- Prior art date
Links
Landscapes
- Movable Scaffolding (AREA)
- Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
Abstract
Podlážky (8) jsou na svých koncích opatřeny háčky (7) obrácenými směrem dolů, které spočívají v zářezech (11) provedených v horních traverzách (1) dolních rámů (5). Dolní traverzy (2) horních rámů (6), jejichž šířka (d) je menší než šířka (D) horních rámů (6), jejichž šířka (d) je menší než šířka (D) horních traverz (1), mají výběžky (13) nebo jiné obdobné příčně vybíhající části, které jsou provedeny v místech odpovídajících polohám zářezů (11) za účelem omezení pohybu háčků (7) směrem vzhůru. Podlážky (8) mohou být takto zakládány do již postavené nosné konstrukce lešení a rovněž z této konstrukce odstraňovány bez nutnosti demontáže lešení.ŕ
Description
Oblast techniky
Vynález se týká upevňovacího ústrojí lešenářských podlážek na nosné struktury tvořené prefabrikátovými rámy. Ustrojí podle vynálezu zajišťuje bezpečné uložení lešenářských podlážek na nosné struktuře bez jakýchkoliv přídavných prostředků, přičemž umožňuje montáž a demontáž lešenářských podlážek v již postavené lešenářské nosné struktuře.
Dosavadní stav techniky
V současné době používaná lešení jsou obecně tvořena jednak nosnou kovovou strukturou sestávající z prefabrikátových prvků (rámy, zábradlí, sloupky, příčky) nebo z množiny trubek a spojovacích objímek a jednak ze samonosných podlážek nebo horizontálních desek. Spojení podlážek s nosnou strukturou musí odolávat vertikálním silám způsobeným hmotností břemene neseného podlážkou, musí udržet podlážku v dané poloze i v okamžicích, kdy je podlážka vystavena vertikálnímu účinku větru, a konečně musí být stabilní i při horizontálním přenosu sil v nosné struktuře.
Lešenářské podlážky jsou obecně na svých koncích opatřeny háčky spočívajícími na horizontálních traverzách nosné struktury. Zablokování lešenářských podlážek proti jejich pohybu směrem vzhůru je obecně zajištěno buď západkovými prvky, které jsou fixovány buď k uvedeným háčkům, nebo k podlážce, nebo spodní traverzou horního rámu nosné struktury, která blokuje háčky podlážky na horní traverze spodního rámu stejné struktury. Toto posledně uvedené řešení předpokládá velmi přesný postup sestavování lešení, při kterém musí být podlážka nezbytně uložena na spodní rámy ještě před uložením vrchních rámů, přičemž v případě, kdy je lešení již postaveno, není do takto postaveného lešení již možné přidávat další podlážky nebo podlážky z lešení vyjímat. Takové uspořádání lešenářských podlážek v nosné konstrukci lešení je například popsáno v evropském patentovém dokumentu EP 308 882.
Cílem vynálezu je odstranit výše uvedený nedostatek a umožnit zakládání a vyjímání lešenářských podlážek v již postaveném lešení bez nutnosti demontovat nosnou strukturu lešení a zejména umožnit překládání podlážek podle potřeby na místa, na kterých je jich právě zapotřebí a to při zajištění uspokojivého upevnění podlážek v nosné struktuře lešení.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je upevňovací ústrojí lešenářských podlážek na nosnou strukturu lešení, tvořenou nad sebou uspořádanými nosnými rámy, z nichž každý je opatřen jednak horizontální horní traverzou, mající v příčném řezu tvar písmene „U“, a jednak horizontální dolní traverzou, kde horní traverzy jsou určeny pro zaklesnutí směrem dolů obrácených háčků na lešenářských podlážkách a dolní traverzy, pro zamezení vysmeknutí háčků z horní traverzy při nahodilém posuvu podlážky směrem vzhůru, jehož podstata spočívá v tom, že horní traverzy mají na okrajích svých bočnic upraveny zářezy pro zaklesnutí háčků podlážek, přičemž dolní traverzy, jejichž šířka je nejméně o dvojnásobek tloušťky háčků menší než vzdálenost mezi vnitřními plochami bočnic horních traverz, jsou v místech odpovídajících polohám zářezů na horních traverzách opatřeny příčně vybíhajícími částmi.
Výhodně jsou příčně vybíhající části tvořeny výčnělky plochých ocelových pásků, upevněných na spodních plochách dolních traverz, majících v příčném řezu tvar čtvercové nebo obdélníkové trubky.
-1 CZ 282763 B6
Výhodně mají dolní traverzy v příčném řezu tvar obráceného písmene „U“, přičemž příčně vybíhající části jsou tvořeny lokálními vyhnutími okrajů jejich bočnic.
Výhodně je podlážka opatřena pro svojí příčnou fixaci v horizontální rovině připojitelnou podélnou lištou, na jejímž každém konci je upraven horizontální dřík, který zasahuje do fixační patky, pevně spojené s trubkovým sloupkem rámu.
Přímé a úplné vertikální uvolnění podlážky je takto znemožněno příčně vybíhajícími částmi dolní traverzy horního rámu, nacházejícími se nad zářezy horní traverzy dolního rámu, ve kterých spočívají háčky podlážky. Naopak zde existuje možnost uvolnit háčky ze zářezů mírným nadzdvižením podlážky a potom bočním posunutím podlážky o několik centimetrů až mimo dosah příčně vybíhajících částí dolní traverzy. Háčky podlážky se takto dostanou do polohy, ve které nejsou překryty uvedenými příčně vybíhajícími částmi dolní traverzy horního rámu, přičemž běžná šířka dolní traverzy horního rámuje menší než šířka horní traverzy dolního rámu, a v této poloze může být podlážka z nosné konstrukce lešení uvolněna a vyjmuta pohybem směrem nahoru. Podlážka tedy může být z lešení vyjmuta několika postupnými pohyby, a sice nejdříve vertikálním pohybem, potom laterálním pohybem a nakonec znovu vertikálním pohybem, přičemž je samozřejmé, že opačným sledem pohybů může být podlážka do nosné struktury lešení znovu založena a to bez nutnosti oddělit horní rámy od rámů dolních. Přítomnost podélné plinty podlážky jsoucí v záběru s fixační patkou na pevno spojenou se sloupkem horního rámuje dostačující pro příčné blokování podlážky za normálních okolností, přičemž tato fixační patka takto brání možnosti náhodného a neúmyslného uvolnění háčků podlážky z odpovídajících zářezů v horní traverze.
Jestliže horní traverzy rámů nosné struktury lešení jsou tvořeny profily majícími příčný průřez ve tvaru písmene „U“, potom jsou výše uvedené zářezy, určené pro pojmutí háčků podlážky, která má být upevněna, provedeny v horním okraji bočních větví těchto profilů s průřezem „U“.
Pokud jde o příčně vybíhající části spodních traverz rámů, mohou mít tyto části tvar patek z ocelového plechu připevněných například přivařením na spodní část spodních traverz, které mají zejména tvar trubek se čtvercovým nebo obdélníkovým profilem.
V rámci alternativního provedení jsou spodní traverzy rámů nosné struktury lešení tvořeny profily, jejichž příčný průřez má tvar obráceného písmene „U“ a které mají lokální deformace vybíhající směrem ven a tvořící takto výše uvedené příčně vybíhající části dolních traverz.
V tomto případě již není zapotřebí připojovat žádné další prvky ve funkci příčně vybíhajících částí.
V následující části popisu bude vynález blíže objasněn na příkladném provedení upevňovacího ústrojí lešenářských podlážek. Toto příkladné provedení má pouze ilustrační charakter a nikterak neomezuje rozsah vynálezu, který je jednoznačně definován formulací patentových nároků.
Přehled obrázků na výkresech
Na připojených výkresech znázorňuje obr. 1 perspektivní pohled na upevňovací ústrojí lešenářských podlážek podle vynálezu, obr. 2 vertikální řez koncem podlážky s háčkem zakleslým v zářezu horní traverzy rámu, obr. 3 vertikální řez koncem podlážky, ve kterém je však zobrazena poloha podlážky, ve které je háček uvolněn z uvedeného zářezu, obr. 4 půdorysný pohled na konec podlážky, ilustrující příčné blokování podlážky, obr. 5 bokorys provedení z obr. 4 a obr. 6 perspektivní pohled na alternativní provedení rámu podle vynálezu.
-2CZ 282763 B6
Příklady provedení vynálezu
Na obrázcích 1 až 5 je zobrazena první forma provedení vynálezu, při které je vynález aplikován na obecně známý typ nosné struktury lešení, který je tvořen uzavřenými rámy .5, 6, tvořenými zejména horní traverzou j. a dolní traverzou 2, spojenými trubkovými sloupky _4. Následující popis se bude týkat dolního rámu 5 a horního rámu 6, které se nachází nad sebou a které jsou vzájemně spojené vzájemným zasunutím příslušných částí trubkových sloupků .4, a lešenářské podlážky 8, která má být upevněna do nosné struktury lešení koncem nacházejícím se v úrovni spojení obou uvedených rámů 5 a 6. Uvedený konec podlážky 8 je za účelem upevnění této podlážky 8 opatřen dvěma háčky 7 obrácenými směrem dolů, přičemž tyto háčky Ί jsou v tomto konkrétním případě vytvořeny z ohnutého plochého profilu.
Jak je to zřejmé zejména z obr. 1 až 3, je horní traverza 1 dolního rámu 5 tvořena profilem majícím průřez ve tvaru písmene „U“ se dvěmi paralelními bočnicemi 10 vybíhajícími směrem vzhůru ve vertikálních rovinách. Každá bočniceJO má dva zářezy JJl, které se nachází v místech odpovídajících polohám háčků 7 podlážky 8, přičemž tyto zářezy 11 jsou provedeny v horních okrajích bočnic 10 a šířka zářezů 11 odpovídá šířce háčků 7.
Dolní traverza 2 horního rámu 6 je provedena ve formě trubky s obdélníkovým příčným průřezem, jehož šířka d je menší než šířka D horní traverzy J dolního rámu 5. Na spodní stěnu dolní traverzy 2 je přivařen plochý ocelový pásek 12. Tento pásek 12 obsahuje na každém ze svých podélných okrajů dva výčnělky 13. které vybíhají v rovině uvedeného pásku 12 směrem od spodní traverzy a které jsou uspořádány v polohách odpovídajících polohám zářezů 11 horní traverzy 1. V poloze výčnělků 13 má pásek 12 lokálně zvětšenou šířku, která je v podstatě rovna vzdálenosti D mezi vnitřními plochami bočnic 10 horní traverzy J. Jestliže se tedy berou v úvahu dva nad sebou uspořádané rámy 5 a 6, potom je každý zářez 11 horní traverzy 1 dolního rámu,5 překryt výčnělkem 13 spodní traverzy 2 horního rámu 6.
Z obr. 1 a 2 je patrné, že v případě, kdy je lešenářská podlážka 8 normálně upevněna v nosné struktuře lešení, potom oba háčky 7 uspořádané na uvažovaném konci podlážky J jsou uloženy v zářezech 11 odpovídající horní traverzy 1 dolního rámu 5. Přítomnost výčnělků 13 nad zářezy 11 omezuje přímé posunutí háčků 7 směrem vzhůru, čímž se zabrání náhodnému či úmyslnému uvolnění podlážky 8 pouhým jejím zvednutím směrem vzhůru.
Jak je to patrné z obrázku 3, může být naopak každý háček 7 vědomě uvolněn z odpovídajícího zářezu 11 mírným vertikálním pohybem a následným laterálním pohybem, který posune háčekJ7 do polohy, ve které tento háček již není překryt výčnělkem 13 nacházejícím se nad zářezem 11. Vzhledem k tomu, že šířka dolní traverzy 2 je menší než šířka horní traverzy J, má nad sebou háček 7 nyní volný prostor, který mu umožňuje opětovný vertikální pohyb směrem vzhůru, aniž by přitom narazil na nějakou překážku. V důsledku toho může být tento konec podlážky.8 zcela uvolněn a vyjmut z nosné struktury lešení. Je přirozené, že aby se dosáhlo uvolnění podlážky^ z lešení bez rozpojení dolního rámu 5 a horního rámu 6, musí se stejný postup provádět současně i na opačném konci podlážky 8, na kterém je podlážka 8 opatřena stejnými upevňovacími prostředky. Je rovněž samozřejmé, že opačným sledem uvedených pohybů, které rovněž zahrnují lateráiní složku, se dosáhne zapadnutí háčků 7 do zářezů 11, a to bez rozpojení či oddálení horního rámu 6 od dolního rámu 5, čímž je umožněno založení podlážky _8 do již postaveného lešení, a to bez nutnosti jeho demontáže.
Z obr. 4 a 5 je patrné, že příčné blokování konce podlážky 8, upevněné na nosné struktuře lešení pomocí výše popsaného upevňovacího ústrojí, je zajištěno využitím podélné lišty 14 uvedené podlážky 8. Uvedená lišta 14 je na svém konci prodloužena krátkým horizontálním dříkem J5, který je v záběru s fixační patkou 16 napevno spojenou s trubkovým sloupkem 4 horního rámu 6.
-3 CZ 282763 B6
Za normálních okolností je podlážka 8 tímto způsobem laterálně znehybněna a nemůže být za těchto okolností uvolněna z nosné struktury lešení. Aby bylo možné uvolnit háček 7 ze záběru se zářezem H, je třeba nejdříve odstranit uvedenou podélnou lištu 14.
Na obr. 6 je zobrazeno alternativní provedení týkající se provedení dolní traverzy 2 horního rámu 6. Uvedená dolní traverza 2 je zde tvořena profilem majícím průřez ve tvaru obráceného písmene „U“, přičemž běžná šířka této dolní traverzy 2 je stejně jako v předcházejícím případě menší než šířka horní traverzy (není znázorněna). Bočnice 17 tohoto profilu, které jsou volnými konci obrácené směrem dolů, obsahují lokální vyhnutí 18 mířící směrem ven, které takto tvoří výše popsané příčně vybíhající části a které jsou ekvivalentní výčnělkům 13 v předešle popsané formě provedení. Uvedená vyhnutí 18 jsou provedena v místech, která odpovídají polohám zářezů 11 horní traverzy 1.
Je samozřejmé, že vynález se neomezuje pouze na formy provedení upevňovacího ústrojí lešenářských trubek, které byly jako příkladné popsány v předcházejícím textu. Vynález naopak zahrnuje všechny realizační varianty a aplikační varianty, které respektují stejný princip jako vynález. V tomto ohledu se rámec vynálezu nepřekročí uplatněním modifikovaných konstrukčních forem, a to zejména pokud jde o dolní traverzy rámu a o příčně vybíhající části těchto dolních traverz.
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (4)
1. Upevňovací ústrojí lešenářských podlážek na nosnou strukturu lešení, tvořenou nad sebou uspořádanými nosnými rámy, z nichž každý je opatřen jednak horizontální horní traverzou, mající v příčném řezu tvar písmene „U“, a jednak horizontální dolní traverzou, kde horní traverzy jsou určeny pro zaklesnutí směrem dolů obrácených háčků na lešenářských podlážkách a dolní traverzy, pro zamezení vysmeknutí háčků z horní traverzy při nahodilém posuvu podlážky směrem vzhůru, vyznačené tím, že horní traverzy (1) mají na okrajích svých bočnic (10) upraveny zářezy (11) pro zaklesnutí háčků (7) podlážek (8), přičemž dolní traverzy (2), jejichž šířka (d) je nejméně o dvojnásobek tloušťky háčků (7) menší než vzdálenost (D) mezi vnitřními plochami bočnic (10) horních traverz (1), jsou v místech odpovídajících polohám zářezů (11) na horních traverzách (1) opatřeny příčně vybíhajícími částmi.
2. Upevňovací ústrojí podle nároku 1, vyznačené tím, že příčně vybíhající části jsou tvořeny výčnělky (13) plochých ocelových pásků (12), upevněných na spodních plochách dolních traverz (2), majících v příčném řezu tvar čtvercové nebo obdélníkové trubky.
3. Upevňovací ústrojí podle nároku 1, vyznačené tím, že dolní traverzy (2) mají v příčném řezu tvar obráceného písmene „U“, přičemž příčně vybíhající části jsou tvořeny lokálními vyhnutími (18) okrajů jejich bočnic (17).
4. Upevňovací ústrojí podle nároku 1, vyznačené tím, že podlážka (8) je opatřena pro svojí příčnou fixaci v horizontální rovině připojitelnou podélnou lištu (14), na jejímž každém konci je upraven horizontální dřík (15), který zasahuje do fixační patky (16), pevně spojené s trubkovým sloupkem (4) rámu (5, 6).
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK1108-92A SK279670B6 (sk) | 1992-04-13 | 1992-04-13 | Upevňovacie ústrojenstvo lešenárskych plošín |
CS921108A CZ282763B6 (cs) | 1992-04-13 | 1992-04-13 | Upevnňovacích ústrojí lešenářsých podlážek |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS921108A CZ282763B6 (cs) | 1992-04-13 | 1992-04-13 | Upevnňovacích ústrojí lešenářsých podlážek |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ110892A3 CZ110892A3 (en) | 1993-11-17 |
CZ282763B6 true CZ282763B6 (cs) | 1997-10-15 |
Family
ID=5344606
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS921108A CZ282763B6 (cs) | 1992-04-13 | 1992-04-13 | Upevnňovacích ústrojí lešenářsých podlážek |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ282763B6 (cs) |
SK (1) | SK279670B6 (cs) |
-
1992
- 1992-04-13 SK SK1108-92A patent/SK279670B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1992-04-13 CZ CS921108A patent/CZ282763B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK110892A3 (en) | 1995-09-13 |
SK279670B6 (sk) | 1999-02-11 |
CZ110892A3 (en) | 1993-11-17 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP3652392B1 (en) | Formwork support system, transverse beam and method of installing a formwork support system | |
EP1217141B1 (en) | Constructional elements | |
US10407925B2 (en) | Method of installing a formwork support system, formwork support system and longitudinal beam | |
US5333426A (en) | Wood frame construction system with prefabricated components | |
KR101534833B1 (ko) | 통행로 폭이 증가된 확장형 인도교 및 이의 시공 방법 | |
CA2060753A1 (en) | Bracing systems | |
AU2009206238B2 (en) | Panelization system and method | |
CZ282763B6 (cs) | Upevnňovacích ústrojí lešenářsých podlážek | |
KR20090084163A (ko) | 갱폼 가이드부재 및 이를 이용한 갱폼 가이드 시스템 | |
US20050252150A1 (en) | Module based building system | |
KR100653226B1 (ko) | 슬래브 거푸집용 가설빔 | |
KR102283268B1 (ko) | 갱폼의 작업대 조립방법 및 그 장치 | |
US20240328154A1 (en) | Primary Shell Structure Consisting of Plane Load-bearing Modules Made of Elements and Assembly Methods | |
JP7107143B2 (ja) | 仮設階段及び建築物の屋内施工方法 | |
KR101216734B1 (ko) | 표준규격 안전발판 설치용 서포트모듈 및 상기 모듈이 연속적으로 설치된 서포트모듈시스템 | |
US8205412B2 (en) | Panelization method and system | |
JP2024052017A (ja) | 仮設階段設置部用仮設床 | |
KR20230031631A (ko) | 거푸집 지지장치의 안전난간 지지대 | |
AU766587B2 (en) | Constructional elements | |
JPH0719488U (ja) | 内装工事用足場 | |
CA2123476A1 (en) | Head rail | |
CZ3801U1 (cs) | Stavební lešení |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MK4A | Patent expired |
Effective date: 20120413 |