CZ282358B6 - Způsob zpracování brambor pro průmyslovou výrobu bramborového těsta a zařízení pro částečné provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob zpracování brambor pro průmyslovou výrobu bramborového těsta a zařízení pro částečné provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ282358B6
CZ282358B6 CZ952001A CZ200195A CZ282358B6 CZ 282358 B6 CZ282358 B6 CZ 282358B6 CZ 952001 A CZ952001 A CZ 952001A CZ 200195 A CZ200195 A CZ 200195A CZ 282358 B6 CZ282358 B6 CZ 282358B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
potatoes
extrusion
sorting
carried out
potato
Prior art date
Application number
CZ952001A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ9502001A3 (en
Inventor
Benno Weiss
Original Assignee
Burgi's Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Burgi's Gmbh filed Critical Burgi's Gmbh
Publication of CZ9502001A3 publication Critical patent/CZ9502001A3/cs
Publication of CZ282358B6 publication Critical patent/CZ282358B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L19/00Products from fruits or vegetables; Preparation or treatment thereof
    • A23L19/10Products from fruits or vegetables; Preparation or treatment thereof of tuberous or like starch containing root crops
    • A23L19/12Products from fruits or vegetables; Preparation or treatment thereof of tuberous or like starch containing root crops of potatoes
    • A23L19/13Mashed potato products

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)

Abstract

Popsán je způsob zpracování brambor pro průmyslovou výrobu bramborového těsta, při němž se hrubé dělení brambor provádí před strojním optoelektronickým vytřiďováním. Po optoelektronickém strojním vytřídění se brambory již nedočišťují. Přitom je možno hrubé dělení s následujícím optoelektronickým strojním vytřiďováním provádět ihned po oloupání syrových brambor nebo až po jejich uvaření a ochlazení. Dále je popsáno protlačovací zařízení pro jemné dělení uvařených a vychlazených brambor, sestávající z děrovaného kotouče (5), se kterým spolupracuje protlačovací a stěrací kotouč (10) opatřený protlačovacími rameny (13).ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zpracování brambor pro průmyslovou výrobu bramborového těsta, obsahujícího loupání opraných syrových brambor, optoelektronické strojní vytřiďování defektních brambor, vaření brambor, ochlazování uvařených brambor a jemné dělení ochlazených uvařených brambor pro přípravu těsta, a zařízení k provádění způsobu protlačování brambor tvořené řezačkou na maso s válcovitým pouzdrem, v němž jsou koaxiálně a současně axiálně za sebou uspořádány dopravní šnek, nůž a děrovaný kotouč.
Dosavadní stav techniky
Aby například bylo možno v prodeji běžně dostupné brambory zpracovat tak, aby z nich bylo možno připravit bramborové těsto, z něhož by například bylo možné vyrábět bramborové knedlíky, je v současné době třeba napřed brambory umýt, oloupat a nakonec strojně vytřídit. Třídění se optoelektronicky provádí tak, že oloupané brambory, které mají skvrny, se oddělí, zatímco brambory beze skvrn, tedy dobré brambory, postupují dále do výrobního procesu.
Vytříděné vadné brambory se znovu loupají proto, aby se určité procento defektního materiálu odebralo a tím se zredukovalo jejich následné opracování. Poté se zbývající defektní místa ručně dočistí, to znamená, že se vykrajují. Toto ruční dočišťování je pracovně velmi náročné. Navíc, při vykrajování defektních míst se pracuje velmi rychle, takže při rychlém vykrajování se odřezává mnohem více dobré bramborové hmoty, než když žena v domácnosti z brambor pečlivě vykrajuje očka nebo černé skvrny. Důsledkem tohoto postupu je nejen vysoká ztráta materiálu, ale i vysoká potřeba nekvalifikovaného personálu. Brambory, které jsou třídicím automatem odděleny jako dobré, jakož i dodatečně dočištěné brambory, se pak vaří, ochlazují a strouhají. Ochlazování se obvykle nejdříve provádí pomocí okolní teploty a pak v chladicím tunelu na teplotu asi 5 °C. Je známo, že horké brambory velmi dlouho chladnou, takže kjejich ochlazení na optimálních 5 °C pro další zpracování je zapotřebí velkého množství energie a času. Pote' se ochlazené celé brambory strouhají, čímž se získá materiál dobře zpracovatelný na těsto, který obsahuje vlákna, která zejména při výrobě bramborových knedlíků zajišťují dobrou soudržnost těsta.
Zkoušelo se odstranění dodatečného dočišťování brambor použitím brambor zvláště vysoké jakosti. Tyto brambory jsou však relativně drahé. Navíc, také při použití brambor relativně dobré jakosti, není možno zabránit tomu, že i přes vhodné uskladnění v důsledku stárnutí brambor v průběhu roku stoupá i podíl defektních míst.
Ve spise DE-OS 3 328 244 je sice popsán zcela automatický způsob výroby čerstvého bramborového těsta na knedlíky, jakož i zařízení k provádění tohoto způsobu, podle kterého se syrové brambory předběžně roztřiďují, pak se umývají, loupou a poté se v tak zvaném egalizačním stupni dělí na kousky, což je tak zvané hrubé dělení, s výhodou o stejné tloušťce 3 až 5 cm, načež se brambory napolo uvaří, ochladí, jemně dělí a tak dále. Při hrubém předběžném roztřiďování neopraných a neloupaných brambor není možno zjistit zejména menší defektní místa. Navíc se zde neprovádí další třídění hrubě dělených kousků brambor, takže do bramborového těsta přichází relativně vysoký podíl defektních částí brambor. To má za následek snížení jakosti těsta. Kromě toho, při hrubém dělení na kousky o délce hrany asi 3 až 5 cm se získávají kousky značné velikosti, vyžadující při vaření a následujícím ochlazování stále ještě relativně vysokou spotřebu energie. Konečně se jemné dělení provádí strouháním, čímž ničí vláknitá struktura hmoty a tím se také výrazně snižuje pojivost knedlíkové hmoty a jakost konečného výrobku.
- 1 CZ 282358 B6
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vyřešit postup, jímž by se zpracovávaly brambory tak, aby zcela odpadlo jejich pracovně náročné dočišťování.
Tento úkol vyřešil způsob zpracování brambor pro průmyslovou výrobu bramborového těsta, obsahující loupání opraných syrových brambor, optoelektronické strojní vytřiďování defektních brambor, vaření brambor, ochlazování uvařených brambor ajemné dělení ochlazených uvařených brambor pro přípravu těsta, podle vynálezu, jehož podstatou je, že před optoelektronickým strojním vytřiďováním se provádí hrubé dělení brambor, zejména do tvaru kvádrů, kostek a tyčinek, které mají délku hrany 5 až 30 mm.
Výhodou tohoto způsobuje, že se jednotlivé brambory dělí na větší počet malých kousků určité velikosti. Kousky brambor, které mají určitý defekt, se vytřiďují, zatímco kousky dobré jakosti jsou převáděny k dalšímu zpracování.
Po vytřídění defektních kousků z dělených kousků brambor není již nutné další opracování. To umožňuje ve dvou směnách ušetřit asi 15 pracovních míst, což představuje poměrně značnou úsporu mzdových nákladů.
Dále, při dělení brambor na kousky a následném vytřiďování defektních kousků, je možno tenčeji okrajovat slupku, čímž se zvyšuje výkon okrajování a současně se snižuje i odpad a spotřeba páry.
Třídění relativně malých kousků brambor je také velmi přesné. Automatickým odlučováním znečistěných nebo defektních částí se dosahuje výrazného zlepšení jakosti, neboť lze například malé černé body snadněji odstranit na menších kouscích brambor, než na celých bramborách. Odpadá také běžné druhé loupání, které se známým způsobem provádí mezi strojním tříděním a dočišťováním, tak zvané karborundové loupání, to znamená odírání vnější vrstvy brambor za nepřetržitého přívodu vody. Vyloučení karborundového loupání je přínosem tohoto postupu. Tím je významně snížena spotřeba čerstvé vody a množství znečistěné odpadové vody.
Podle vynálezu je možno hrubé dělení brambor a optoelektronické strojní vytřiďování provádět po jejich oloupání, avšak před jejich vařením. Hrubé dělení brambor a optoelektronické strojní vytřiďování je také možno provádět po uvaření a ochlazení brambor.
Způsob podle vynálezu dále spočívá vtom, že po oloupání brambor, avšak před jejich hrubým dělením se provádí jejich kontrolní přebírání. Přitom je výhodné, provádí-li se toto kontrolní přebírání defektních celých brambor ručně, to znamená, že se celé brambory, například brambory, které nebyly správně oloupány nebo brambory, které jsou celé černé nebo mají velký podíl černých částí, ručně odstraňují. Tím se podíl defektních dělených kousků brambor značně snižuje. Výhodou tohoto způsobu je, že v důsledku nyní již malých syrových kousků brambor stejných rozměrů je ve vařáku potřebná jen nízká teplota, čímž se značně snižuje spotřeba energie. Navíc je ochlazování kousků brambor pouze okolním vzduchem, který je zdarma, značně rychlejší a efektivnější a přitom dostačující, což má za následek, že i v chladicím tunelu je zapotřebí menší množství energie. Těsto se ochlazuje mnohem rychleji a průběžně, neboť není vyrobeno z velkých brambor, které potřebují k ochlazení na stejnou průběžnou teplotu velmi dlouhý čas. Důsledkem je také výhodnější další zpracování uvařených a nyní lépe vychlazených brambor a navíc i úspora energie v chladicím prostoru.
Použije-li se způsobu podle vynálezu u běžného zařízení, je výhodné, provádí-li se hrubé dělení brambor, za nímž následuje optoelektronické strojní třídění, teprve u napolo uvařených celých brambor. Tím se zabraňuje tomu, že stávající dopravní systémy, které jsou vytvořeny s velkými tolerancemi pro celé odvalující se brambory, se zanášejí odpadajícími nebo se již neodvalujícími poměrně malými kousky brambor, které mají kvádrový nebo kosočtverečný tvar. Není zde velká výhoda loupání jen tenké vrstvy brambor bez dočišťování.
-2CZ 282358 B6
Dále se ukazuje jako velmi výhodné, provádí-li se hrubé dělení brambor na kousky, které mají tvar kostek o délce hrany 8 až 15 mm. Tím se dosahuje relativně stejnoměrného tvaru kousků brambor, což má celkově pozitivní vliv na další třídicí, varné a chladicí postupy.
Při vstupu do jemného dělení vzniká problém, že malé kousky brambor nemohou být strouhány běžným způsobem tak, aby je bylo možno zpracovat na těsto, neboť struhadlo brambor neumožňuje dosáhnout potřebné struktury vláken, která je nutná pro pojení těsta knedlíků. Přitom také dochází k tomu, že se v důsledku ztráty vláken, například jemným řezáním a mletím kousků brambor, zničí vláknitá struktura natolik, že vzhledem k nedostatečné pojivosti pastovitého bramborového materiálu nemají hotové knedlíky potřebnou vnější drsnost, ale po uvaření se stávají kluzně hladkými. Proto je výhodné, provádí-li se jemné dělení brambor protlačováním.
Dalším úkolem vynálezu je vytvořit zařízení pro jemné dělení uvařených studených bramborových kousků, které by zabezpečilo potřebnou strukturu vláken těstového materiálu.
Tento úkol je vyřešen zařízením tvořeným řezačkou na maso s válcovitým pouzdrem, v němž jsou koaxiálně a současně axiálně za sebou uspořádány dopravní šnek, nůž a děrovaný kotouč, podle vynálezu, jehož podstatou je, že mezi děrovaným kotoučem a dopravním šnekem je místo nože uspořádán protlačovací a stěrači kotouč s alespoň jedním radiálně směrovaným protlačovacím ramenem, uspořádaným v aktivním negativním úhlu vzhledem k děrovanému kotouči.
Protlačovací a stěrači kotouč má alespoň jedno protlačovací rameno, avšak vzhledem ke značnému zatížení je lépe použít dvě ramena, která jsou uspořádána v tupém úhlu, to znamená, že neřežou, ale stírají bramborový materiál na děrovaném kotouči a současně tento materiál děrovaným kotoučem protlačují. Tím nedochází k řezání a dělení vláknité bramborové hmoty, ale k jejímu protlačování a roztírání, což má vzhledem k vláknitosti hmoty podobný účinek jako běžné roztírání celých uvařených brambor.
U dalšího provedení podle vynálezu mohou být na jedné hlavě protlačovacího a stěracího kotouče uspořádána čtyři radiálně prodloužená protlačovací ramena. To je možné proto, že stěrači a protlačovací síly jsou poměrně malé a navíc je protlačovací síla z větší části vyvozována dopravním šnekem.
Přitom mohou mít protlačovací ramena trojúhelníkový průřez, přičemž je například výhodné, jeli zvolen tvar pravoúhlého trojúhelníku a pravý úhel svírající protlačovací ramena jsou uspořádána ve směru dopravy bramborového materiálu, popřípadě kolmo na tento směr tak, aby přepona tohoto trojúhelníku měla požadovaný stěrači úhel vzhledem k děrovanému kotouči.
Je samozřejmé, že hřbet protlačovacího ramena, plošně svisle přivráceného k přiváděné bramborové hmotě, může také mít od pravého úhlu odlišný tvar nebo takové uspořádání, jímž je procházející bramborové hmotě kladen menší odpor.
Může také být výhodné, je-li tangenciální průřez protlačovacích ramen kruhovitý nebo oválný, přičemž tato protlačovací ramena mají na straně přivrácené k děrovanému kotouči vytvořen stěrači úhel. Výhodou tohoto provedení je, že hřbety protlačovacích ramen kladou přiváděné hmotě menší odpor. Dobrému dopravnímu a protlačovacímu účinku navíc prospívá, je-li strana protlačovacího ramena, která je protilehlá směru jejího pohybu, zploštěna, to znamená, že je uspořádána paralelně vzhledem ke směru dopravy. Zvláštního účinku je dále možno dosáhnout tím, že aktivní protlačovací hrana má radiální polohu a uspořádání. Navíc, ve směru otáčení negativně nebo pozitivně dimenzovaný úhel působí větší protlačovací silou směrem do středu nebo na obvodu. Může také být výhodné, mají-li protlačovací ramena v negativně vratném směru vzhledem ke směru otáčení spirálový tvar, čímž se dosahuje dobrého protlačovacího účinku na vnějším obvodovém sektoru, kde je v děrovaném kotouči větší počet otvorů.
-3 CZ 282358 B6
Přehled obrázků na výkrese
Příkladné provedení vynálezu je znázorněno na výkrese, kde obr. 1 představuje perspektivní pohled na základní části zařízení, obr. 2 a 3 půdorysné pohledy na protlačovací a stěrači kotouče s radiálními protlačovacími rameny, obr. 4 půdorysný pohled na protlačovací a stěrači kotouč s tečným uspořádáním protlačovacího ramena a na obr. 5 až 7 půdorysné pohledy na protlačovací a stěrači kotouče se spirálovými protlačovacími rameny.
Příklady provedení vynálezu
Podle prvního příkladného provedení způsobu se syrové brambory operou a oloupou, načež se provede hrubé dělení brambor do tvaru kvádrů, kostek nebo tyčinek, přičemž délka hrany těchto bramborových kousků je v rozmezí 5 až 30 mm. Takto získané menší kousky brambor přesné velikosti se pak podrobí optoelektronickému strojnímu vytřiďování. Defektní bramborové kousky se vytřídí, zatímco dobré kousky se uvaří. Při vaření se syrové brambory podrobí nižší než obvyklé teplotě a pak se chladí normálním, to je nikoliv zchlazeným venkovním vzduchem. Nakonec se zchlazené bramborové kousky protlačují, čímž se uskuteční jemné dělení. Tímto protlačováním se získá dobře zpracovatelné, vlákenný materiál obsahující těsto, které vykazuje, zejména při výrobě bramborových knedlíků, dobrou soudržnost.
Podle dalšího příkladného provedení způsobu se po oloupání opraných brambor přídavně provádí kontrolní přebírání. Toto kontrolní přebírání na odstranění defektních brambor se může provádět ručně, přičemž například brambory, které nebyly řádně oloupány, brambory, které jsou celé černé nebo mají velké černé skvrny, se ručně odstraní.
Podle třetího příkladného provedení způsobu se syrové, oprané a oloupané a případně ručně přebrané brambory nejprve uvaří, načež se provede hrubé dělení a následně optickoelektronické strojní vytřídění defektních kousků brambor. Návazně následuje chlazení kousků brambor venkovním vzduchem a nakonec protlačování. Tyto postupy se použijí zejména tehdy, když se využije obvyklé zařízení, které je upraveno pro průchod celých, kutálejících se brambor a ne pro menší, již se nekutálející kousky brambor ve tvaru kvádrů nebo kosočtverců.
Příkladné provedení zařízení podle vynálezu je zřejmé z obr. 1 a 2, kde jsou v neznázorněném válcovitém pouzdru souose uspořádány postupně dopravní šnek 2, protlačovací a stěrači kotouč a děrovaný kotouč 5.
Děrovaný kotouč 5 je opatřen soustavou axiálních otvorů pro průchod bramborové hmoty, má středový otvor 7 a na svém vnějším obvodu je opatřen drážkou 8, kterou je neotočně zajištěn v dutině pouzdra.
Dopravní šnek 2 je vytvořen podobně jako šnek u řezačky na maso aje opatřen unášecími prvky, například neznázoměnými koaxiálními unášecími čepy.
Protlačovací a stěrači kotouč 10 je uspořádán tak, že pomocí například neznázoměných unášecích čepů dopravního šneku 2 může být svým uvnitř v hlavě 11 protlačovacího a stěracího kotouče 10 uspořádaným průchozím otvorem 12 výsuvný a může jimi také být unášen. Na hlavě jsou uspořádána čtyři radiální protlačovací ramena 13 (viz také obr. 2 a 3). Přitom mohou být tato protlačovací ramena 13 uspořádána na obvodu stejnoměrně, jak je znázorněno na obr. 2, nebo mohou být navzájem spojena do páru, jak je zřejmé z obr. 3. Místo čtyř protlačovacích ramen 13 je však možno použít také jiný jejich počet, například jedno protlačovací rameno 14, dvě, tři nebo pět protlačovacích ramen. Protlačovací ramena 13, 14 mají ve směru tangenciálního řezu průřez tvaru trojúhelníku. Tento trojúhelník je prakticky pravoúhlý trojúhelník, jehož jedna odvěsna má směr axiálně-radiální a druhá odvěsna je na ni kolmá. Přepona tvoří spolu s axiálněradiální odvěsnou aktivní protlačovací rameno 13, 14, přičemž je třeba vzít v úvahu, že tato se pohybují ve směru hodinových ručiček, jak je znázorněno šipkou 9. Je zřejmé, že tupý úhel protlačování a má třecí a protlačovací účinek. Protlačovací prvek je svou čelní čá;, 'točně uložen ve středovém otvoru 7 děrovaného kotouče 5, a to svou hlavou 11, popřípadě svým vnějším obvodem nebo pomocí odpovídajícího ložiskového čepu hlavy H.·
-4CZ 282358 B6
Je také možno uspořádat na unášecím čepu dopravního šneku 2 další válcovitý čep, který zasahuje do středového otvoru 7 děrovaného kotouče 5, čímž je dopravní šnek 2 svým předním koncem uložen v děrovaném kotouči 5.
Na obr. 4 je v pohledu shora znázorněno další příkladné provedení protlačovacího a stěracího kotouče 10, jehož protlačovací rameno 14, popřípadě jeho aktivní břit, je vzhledem k hlavě 11 uspořádán tečně. Samozřejmě je i zde možno uspořádat libovolný počet ramen. Toto uspořádání přispívá k vyššímu výkonu protlačování.
U protlačovacích prvků, znázorněných na obr. 5 až 7, jsou dvě, tři nebo čtyři protlačovací ramena 15 vy ložena do tvaru spirály, a to tak, že vzhledem ke směru otáčení a z vnitřní strany směrem ven ustupují. Tím se zesiluje protlačovací účinek a bramborová hmota je odsouvána zejména na vnější okraj, na kterém je větší počet axiálních otvorů 6 děrovaného kotouče 5.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpracování brambor pro průmyslovou výrobu bramborového těsta, obsahující loupání opraných syrových brambor, optoelektronické strojní vytřiďování defektních brambor, vaření brambor, ochlazování uvařených brambor a jemné dělení ochlazených uvařených brambor pro přípravu těsta, vyznačující se tím, že před optoelektronickým strojním vytřiďováním se provádí hrubé dělení brambor, zejména do tvaru kvádrů, kostek a tyčinek, které mají délku hrany 5 až 30 mm.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že hrubé dělení brambor a optoelektronické strojní vytřiďování se provádí po jejich oloupání, avšak před jejich vařením.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že hrubé dělení brambor a optoelektronické strojní vytřiďování se provádí po uvaření a ochlazení brambor.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že po oloupání brambor, avšak před jejich hrubým dělením, se provádí jejich kontrolní přebírání, s výhodou ručně, za účelem odstranění celých defektních brambor.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že hrubé dělení brambor se provádí do tvaru kostek o délce hrany 8 až 15 mm.
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že jemné dělení uvařených studených brambor se provádí protlačováním.
  7. 7. Zařízení k provádění způsobu protlačování brambor podle nároku 6, tvořené řezačkou na maso s válcovitým pouzdrem, v němž jsou koaxiálně a současně axiálně za sebou uspořádány dopravní šnek, nůž a děrovaný kotouč, vyznačující se tím, že mezi děrovaným kotoučem (5) a dopravním šnekem (2) je místo nože uspořádán protlačovací a stěrači kotouč (10) s alespoň jedním radiálně směrovaným protlačovacím ramenem (13, 14, 15), uspořádaným v aktivním negativním úhlu vzhledem k děrovanému kotouči (5).
  8. 8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že protlačovací ramena (13) mají trojúhelníkový průřez.
  9. 9. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že protlačovací ramena (13) mají kruhovitý průřez a jsou opatřena protlačovacími ploškami.
  10. 10. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že protlačovací ramena (13, 14) jsou vzhledem ke směru otáčení úhlově přesazena.
    -5CZ 282358 B6
  11. 11. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že protlačovací (15) mají spirálový tvar, přičemž spirály jsou vytvořeny jako ustupující ze směru otáčení.
    ramena
CZ952001A 1993-02-11 1994-01-25 Způsob zpracování brambor pro průmyslovou výrobu bramborového těsta a zařízení pro částečné provádění tohoto způsobu CZ282358B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4304093A DE4304093C2 (de) 1993-02-11 1993-02-11 Verfahren zum Verarbeiten von Kartoffeln für die industrielle Herstellung von Kartoffelteig und Einrichtung zur teilweisen Durchführung des Verfahrens
PCT/DE1994/000067 WO1994017677A1 (de) 1993-02-11 1994-01-25 Verfahren zum verarbeiten von kartoffeln für die industrielle kartoffelteigherstellung und einrichtung zur teilweisen durchführung des verfahrens

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ9502001A3 CZ9502001A3 (en) 1995-12-13
CZ282358B6 true CZ282358B6 (cs) 1997-07-16

Family

ID=6480223

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952001A CZ282358B6 (cs) 1993-02-11 1994-01-25 Způsob zpracování brambor pro průmyslovou výrobu bramborového těsta a zařízení pro částečné provádění tohoto způsobu

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0683630B1 (cs)
AT (1) ATE156668T1 (cs)
AU (1) AU5879194A (cs)
CZ (1) CZ282358B6 (cs)
DE (2) DE4304093C2 (cs)
PL (1) PL173153B1 (cs)
WO (1) WO1994017677A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4419699A1 (de) * 1994-06-04 1995-12-07 Henglein Hans & Sohn Gmbh Verfahren zum Schälen von Kartoffeln
DE4424100A1 (de) * 1994-07-08 1996-01-11 Buse Gase Gmbh & Co Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von gefrosteten Kartoffelhalbfabrikaten aus Kartoffelreibselmassen
CN105835105A (zh) * 2016-06-07 2016-08-10 张大伟 一种土豆切片机
CN108212419A (zh) * 2017-12-12 2018-06-29 常州市瑞泰物资有限公司 一种双功能自动绞肉机及其应用方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3664397A (en) * 1966-03-09 1972-05-23 American Kitchen Foods Inc Apparatus and method for detecting and processing materials according to color or shade variations thereon
US4276314A (en) * 1977-10-27 1981-06-30 International Co-Op Method of preparing hash brown potato product
SE425138B (sv) * 1981-02-09 1982-09-06 Food Processers Service Ab Forfarande for framstellning av djupfryst, koncentrerat potatismos
DE3328244A1 (de) * 1983-08-04 1985-02-14 Hans-Joachim 8858 Neuburg Töpfer Vollautomatisch durchfuehrbares verfahren zur herstellung von kartoffel-frischklossteig in versandfertiger form, auch als fertig geformte kloesse, und anlage zur durchfuehrung des verfahrens
GB2167180B (en) * 1984-02-21 1988-10-19 Alexandr Ivanovich Zamotaev Optical method and plant for sorting fruits according to quality
DE3804339A1 (de) * 1988-02-12 1988-11-03 Edwin P Schmidt Fleischauswurfmischer
FR2681799B1 (fr) * 1991-10-01 1995-09-15 Scalime Sa Dispositif hacheur pour la preparation de purees ainsi que procede de mise en óoeuvre par l'utilisation de ce dispositif et puree ainsi obtenue.

Also Published As

Publication number Publication date
ATE156668T1 (de) 1997-08-15
WO1994017677A1 (de) 1994-08-18
PL310047A1 (en) 1995-11-13
DE59403730D1 (de) 1997-09-18
EP0683630B1 (de) 1997-08-13
PL173153B1 (pl) 1998-01-30
CZ9502001A3 (en) 1995-12-13
DE4304093A1 (de) 1994-08-18
EP0683630A1 (de) 1995-11-29
DE4304093C2 (de) 1995-04-06
AU5879194A (en) 1994-08-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0373274B2 (en) Process for use in flour milling
EP2227100B1 (en) Extraction method and apparatus of juice and/or puree, in particular from partially or completely frozen vegetables
US3067042A (en) Process for preparing potato flakes
US4831922A (en) Automated system for processing whole potatoes
US4301183A (en) Method and apparatus for degerminating a grain kernel by impelling the kernels along a guide vane into an impact surface
CA1321525C (en) Process for use in milling flour
CZ282358B6 (cs) Způsob zpracování brambor pro průmyslovou výrobu bramborového těsta a zařízení pro částečné provádění tohoto způsobu
US3862345A (en) Process for removing the peels from cooked mashed potatoes which may subsequently be dehydrated
US4365546A (en) Apparatus for degerminating a kernel by compressing the edges of the kernel
US5387430A (en) By-product fractions from debranned wheat
KR960007448B1 (ko) 커피 생두의 제조방법과 껍질 제거장치
JPH0143544B2 (cs)
EP0248753A2 (en) Method for freezing citrus fruit portions
US5240733A (en) Dietary fibre composition
SU799710A1 (ru) Способ получени сухого картофель-НОгО пюРЕ
US3891782A (en) Method of extracting potato flour from waste peel and dehydrator waste
US4169166A (en) Potato mash product and process for producing same
SI9400315A (en) Method for processing potatoes for the industrial production of potato dough and installation for performing part of the process
EP3157360A1 (en) Method for processing potatoes
US2992247A (en) Defatting animal skins
CA1051261A (en) Process for removing peels from cooked potato which may subsequently be dehydrated
Guyer et al. Influence of selected factors on efficiency and effectiveness of a peeling machine for chestnut
US4169165A (en) Production of diced hot banana peppers
DE10104928A1 (de) Vorrichtung zum Zerkleinern tiefgefrorener Lebensmittel
DE1517050C3 (de) Verfahren zur Gewinnung von stärkereichen Mehlen und/oder Stärke aus wasserreichen Pflanzenteilen

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic