CZ282071B6 - Orientovaná výplň kolon, způsob její výroby a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Orientovaná výplň kolon, způsob její výroby a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ282071B6
CZ282071B6 CS91958A CS95891A CZ282071B6 CZ 282071 B6 CZ282071 B6 CZ 282071B6 CS 91958 A CS91958 A CS 91958A CS 95891 A CS95891 A CS 95891A CZ 282071 B6 CZ282071 B6 CZ 282071B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
strip
web
capillary
sandwich
folding
Prior art date
Application number
CS91958A
Other languages
English (en)
Inventor
Vlastimil Ing. Braun
Original Assignee
Vúchz, Akciová Společnost
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vúchz, Akciová Společnost filed Critical Vúchz, Akciová Společnost
Priority to CS91958A priority Critical patent/CZ282071B6/cs
Publication of CS95891A3 publication Critical patent/CS95891A3/cs
Publication of CZ282071B6 publication Critical patent/CZ282071B6/cs

Links

Landscapes

  • Making Paper Articles (AREA)

Abstract

Výplň je založena na použití tzv. sendvičových pásů (21), jež tvoří v kombinaci alespoň jeden pás (4) poddajné tkaniny z nekovového materiálus kapilárními vlastnostmi (kupříkladu sklotextil) a alespoň jeden pás (15) výztužného pletiva z tuhého materiálu (kupříkladu kov), kde pás (15) výztužného pletiva obklopuje z jedné strany zcela a z druhé alespoň zčásti pás (4) poddajné tkaniny a spolu s ním je tvarován do vln probíhajících šikmo k podélné ose sendvičového pásu (21). Výplň je sestavena z pravoúhlých (29) či zkosených segmentů (30), vzniklých střídavým překládáním zvlněného sendvičového pásu (41) o 180.sup.o.n.. Výrobní linku tvoří tři za sebou zapojená zařízení: zabalovací, tvarovací a skládací. V zabalovacím zařízení se pás (4) poddajné tkaniny plynule zavádí do souběžně vedeného, prohýbaného pásu (15) výztužného pletiva. Uzavřený sendvičový pás (21) je tvarován v tvarovacím zařízení s nuceně se ve svislém směru pohybujícím příčníkem (42), pevně spojeným s lisŕ

Description

Způsob výroby orientované výplně kolon a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby orientované výplně kolon pro difuzní pochody provázené výměnou tepla z převážně nekovového materiálu a zařízení určeného k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Současně užívané orientované výplně celokovové se vyrábí z nerezového plechu o relativně malé tloušťce 0,2 mm takovým způsobem, že se plech řeže na pásky, které se perforují a pak strukturují - znamená to, že se vytláčí po obou stranách pásku přerušované či nepřerušované vlnky ve směru souběžném s podélnou osou pásku. Tyto pásky se prolamují šikmo k jejich podélné ose, řežou se na potřebnou délku a skládají se svisle vedle sebe do segmentů. Segmenty se stahují dráty nebo šrouby aby stěny výplně segmentu držely pohromadě a kladou se vedle sebe do vrstev, které vyplňují celý průřez kolony a v plášti kolony se ukládají nad sebe se vzájemným pootočením.
Nevýhodou celokovového provedení výplně je značná spotřeba kovového, většinou vysoce legovaného materiálu a s tím související vysoké investiční náklady a pracnost.
Nedostatky celokovových výplní byly ve značné míře potlačeny u skupiny orientovaných výplní, u nichž byl kovový materiál zvětší části nahrazen poddajným materiálem nekovovým, vykazujícím nadto dobré kapilární vlastnosti, kupříkladu sklotextilem. Pro zajištění tvarové stability nesamonosného nekovového materiálu se pak užívá výztužných drátů či výztužného pletiva z tuhého materiálu, obvykle kovu.
Do této skupiny patří výplň sestávající z kombinace poddajného nesamonosného sklotextilního pásu a výztužné či opěrné konstrukce tvořené dvěma soustavami souběžných drátů. Je rovněž popsán postup výroby této výplně. Sklotextilní pás je jednou stranou přiložen k drátěnému pletivu, které tvoří osnovní dráty zprohýbané do vln probíhajících šikmo k podélné ose drátů. Sklotextilní pás se do prohlubní vln osnovních drátů přitlačí pomocí první sady útkových drátů, které se na obou koncích přivaří ke krajním osnovním drátům a v alespoň některých místech křížení s osnovními dráty se k těmto rovněž přivaří. Při větší rozteči osnovních drátů se pro zvýšení tuhosti konstrukce do zahloubení vrcholů osnovních drátů ze spodní strany vkládá další sada útkových drátů, které se v alespoň některých místech křížení s osnovními dráty k těmto opět přivaří. Tím se sklotextilní pás uzavře v kovové struktuře pletiva. Z výsledné pásové struktury se vytvářejí jednotlivé lamely, které se seskupují vedle sebe do vrstvy vyplňující celý průřez kolony, a to tak, že se vlny sousedních lamel navzájem kříží. U kolon větších průměrů se klade vedle sebe opět pouze omezený počet lamel, které se pak pomocí šroubů či pásů stahují do segmentů či bloků. Segmenty či bloky se pak obvyklým způsobem ukládají vedle sebe tak, aby vyplnily vnitřní průřez kolony.
Nevýhody popsaného postupu jsou zřejmé. Vzhledem k tomu, že je nutno útkové dráty přivařovat k osnovním drátům přes sklotextilní tkaninu, jsou sváry jen obtížně proveditelné a proto nedokonalé, což vede k nedostatečné soudržnosti struktury. A pokud se dráty dostatečně provaří, pak dochází nezbytně k propálení sklotextilních vláken v okolí sváru a tím k poškození struktury tkaniny. Jestliže se počet svárů omezí, v krajním případě pouze na sváry s okrajovými osnovními dráty, je nutno užít drátů většího průměru anebo omezit šířku sklotextilního pásu a délku útkových drátů, což je obojí nežádoucí. Výroba popsané výplňové struktury je pracná
- 1 CZ 282071 B6 zejména také proto, že je třeba pás sklotextilního materiálu přesně prolamovat podél šikmých vln osnovních drátů. Při přepalování a dělení výsledné pásové struktury dochází kromě toho na okrajích sklotextilního pásu k vytváření kuliček vytaveného skla, které se mohou odrolit a vyvolat tak při provozu kolony potíže.
Podstata wnálezu
Způsob výroby orientované výplně kolon založené na použití sendvičových pásů, které tvoří v kombinaci pás kapilární tkaniny a pás výztužného pletiva, kde výztužné kovové pletivo obklopuje z jedné strany zcela a z druhé strany alespoň zčásti pás kapilární tkaniny a spolu s ním je tvarován do vln probíhajících šikmo k podélné ose sendvičového pásu podle vynálezu je charakterizován tím. že se odděleně vede alespoň jeden pás kapilární tkaniny nad pásem výztužného kovového pletiva, kde šířka pásu výztužného kovového pletiva odpovídá minimálně l,8mi násobku, s výhodou 1,9ti násobku šířky pásu kapilární tkaniny, přičemž pás výztužného kovového pletiva je plynule prohýbán do tvaru písmene U o šířce dna odpovídající šířce pásu kapilární tkaniny, dříve než je do něj plynule ukládán pás kapilární tkaniny. Boční části pásu výztužného kovového pletiva jsou nato postupně přihnuty k pásu kapilární tkaniny, kterou takto ze spodní strany zcela a z horní strany alespoň zčásti uzavřou a vytvoří sendvičový pás, jenž je dále zprohýbán do vln probíhajících šikmo k jeho podélné ose. Zvlněný sendvičový pás je nato střídavě překládán o 180° na délku odpovídající délce pravoúhlého nebo zkoseného segmentu výplně.
Zařízení k provádění způsobu výroby orientované výplně kolon podle vynálezu je charakterizováno tím, že zahrnuje do série za sebou zařazená zařízení zabalovací, tvarovací a skládací, kde zařízení zabalovací zahrnuje zabalovací stůl, kterému je předřazena cívečnice cívky s pásem vý ztužného kovového pletiva, nesoucí nejméně jedno ohýbací vodítko, zatímco zabalovací stůl nese na straně přivrácené k cívečnici cívky s pásem výztužného kovového pletiva most s cívečnici cívky alespoň s jedním pásem kapilární tkaniny. Most je dále na straně cívečnice cívky s pásem výztužného kovového pletiva opatřen dvojicí bočních ohýbacích lišt, zatímco na straně odvrácené od cívečnice cívky s pásem výztužného kovového pletiva vodicím přípravkem a ohýbacím přípravkem pro pás kapilární tkaniny, kde na vodicí přípravek navazuje dvojice nad sebou umístěných vodorovných vodicích lišt, vymezujících navzájem mezeru pro vedení pásu kapilární tkaniny, zatímco mezi spodní vodicí lištou a horní plochou zabalovacího stolu je vytvořena mezera pro vedení prohloubené střední části pásu výztužného kovového pletiva. Za mostem je ve směru posuvu zahalovaného sendvičového pásu po obou stranách mostu umístěna dvojice přihýbacích válečků vymezujících na vnitřní straně spolu s dvojicí souběžných šikmých vedení mezeru pro vedení ohýbaných bočních částí pásu výztužného kovového pletiva, zatímco s odstupem od mostu je v dráze zahalovaného sendvičového pásu umístěna dvojice naváděcích a přihýbacích prvků a na výstupním konci zabalovacího stoluje umístěn hnaný navíjecí válec. Zařízení tvarovací zahrnuje rám tvarovacího zařízení s příčníkem, který je uzpůsoben ke svislému pohybu v rámu tvarovacího zařízení aje pevně spojen s alespoň jedním lisovacím razníkem a odpružené s alespoň jedním přidržovacím razníkem. Proti oběma razníkům je na spodní základně rámu tvarovacího zařízení umístěna matrice, která je pevně spojena s rámem tvarovacího zařízení aje opatřena nejméně dvěma ozuby, zatímco s horní základnou rámu tvarovacího zařízení je spojena pohonná jednotka příčníku. Dotyková rovina ozubů matrice svírá přitom s vodorovnou spodní základnou rámu tvarovacího zařízení ostrý úhel, s výhodou úhel 18° - 27°. Posledním z výrobní linky je zařízení skládací, které zahrnuje skládací stůl obdélníkového půdorysu, opatřený na jedné straně příchytkou pro upevnění první vrstvy skládaného zvlněného sendvičového pásu a nejméně jedním otvorem v desce skládacího stolu pro zavedení stahovací jehly a výsuvnými nohami skládacího stolu. Takto upravené skládací zařízení je vhodné především pro skládání segmentů pravoúhlého tvaru.
-2CZ 282071 B6
Skládání segmentů zkosených s poloměrem postupně se zmenšujícím vyžaduje zařízení složitější, doplněné o některé další pomocné prvky. Skládací stůl je opatřen ve své střední části tyčí na stojanu, která může být po výšce stavitelná, kníž je překlopně uchycena dvojice ohýbacích rámů, opatřených na koncích odvrácených od tyče na stojanu po délce ohýbacího rámu posuvnými ohýbacími lištami. Skládací stůl je dále doplněn o volně vyjímatelnou překládači desku.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresů, na kterých znázorňuje obr. 1 axonometrický pohled na zabalovací zařízení, obr. 2 axonometrický pohled na tvarovací zařízení, obr. 3 podélný rez jednoduchým skládacím zařízením určeným především k výrobě pravoúhlých segmentů podle obr. 4, obr. 4 axonometrický pohled na výplňový segment pravoúhlého tvaru, obr. 5 obdobný axonometrický pohled na část zkoseného segmentu. Obr. 6 podélný řez skládacím zařízením pro výrobu zkosených výplňových segmentů podle obr. 5, vedený rovinou A-A skládacího zařízení podle obr. 7, obr. 7 půdorysný pohled na skládací zařízení podle obr. 6, obr. 8 axonometrický pohled na část překládači desky tvořící součást skládacího zařízení podle obr. 6 a 7.
Příklady provedení vynálezu
Zabalovací zařízení, znázorněné na obr. 1 je uzpůsobeno k výrobě sendvičové výplně, jejíž kapilární složkou jsou tři těsně vedle sebe uložené pásy 4 sklotextilní tkaniny. Zařízení sestává ze dvou částí: cívečnice 10 cívky 14, na níž je navinut pás 15 kovového výztužného pletiva a ze zabalovacího stolu J, který kromě různých vodicích a ohýbacích prvků nese cívečnici 2 cívky 3, na níž jsou navinuty těsně vedle sebe tři pásy 4 kapilární tkaniny. Cívečnice 10 cívky 14 s pásem 15 výztužného kovového pletiva je v horní části opatřena osou 11, k níž je uchycena dvojice ohýbacích vodítek 12 a 13. Cívečnice 2 cívky 3 s pásem 4 kapilární tkaniny je upevněna na mostu 19, který' je umístěn na naváděcí straně zabalovacího stolu 1. Součástí mostu 19 je v jeho horní části obdélníkovým otvorem opatřený vodicí přípravek 5 a ve spodní části ohýbací přípravek 6, na který navazují dvě vodorovné vodicí lišty, a to horní vodicí lišta 7 a spodní vodicí lišta 8. Obě vodicí lišty 7, 8 jsou k horní části mostu 19, konkrétně k vodícímu přípravku 5, připevněny prostřednictvím dvojice držáků .18. Bezprostředně za mostem 19 jsou ve směru posuvu zahalovaného sendvičového pásu umístěny po obou stranách vodicích lišt 7, 8 přihýbací válečky 17, které spolu se šikmým vedením 9 vymezují mezeru pro vedení bočních ohnutých částí pásu 15 výztužného kovového pletiva. Zabalovací stůl 1 je dále na straně přivrácené k cívečnici 10 cívky 4 s pásem 15 kovového výztužného pletiva opatřen zaoblenou naváděcí hranou a nese v tomto místě dvojici bočních ohýbacích lišt 16. napojených na most 19. Na protilehlé výstupní straně zabalovacího stolu 1 jsou umístěny naváděcí a přihýbací prvky 20 a pod úrovní stolu 1 navíjecí válec 22 pro vystupující sendvičový pás 21. Navíjecí válec 22 je poháněn elektromotorem s převodovkou 23.
Pás 15 výztužného kovového pletiva, který se odvíjí z cívky 14 cívečnice 10 a jehož šířka představuje ve znázorněném provedení zabalovací zařízení více jak dvojnásobek souhrnné šířky pásu 4 kapilární tkaniny, je dále veden dvojicí ohýbacích vodítek 12, 13 tak, že je svrchu prohýbán. Ohnuté kraje pásu 15 výztužného kovového pletiva jsou při jeho navádění do mostu 19 dále ohýbány dvojicí bočních ohýbacích lišt 16 tak, že se z výztužného kovového pletiva vytváří U profil. Při.průchodu mostem 19 postupuje prohnutá středová část pásu 15 výztužného kovového pletiva mezerou mezi spodní vodicí lištou 8 a horní plochou zabalovacího stolu 1, přičemž ohnuté boční části pásu 15 výztužného kovového_pletiva jsou dále přihýbacími válečky 17 ohýbány proti dvojici šikmých vedení 9. Do prohnutého pásu 15 výztužného kovového pletiva se v úrovni mostu 19 ukládaií těsně vedle sebe vedené pásy 4 kapilární tkaniny, odvíjené z cívky
-3 CZ 282071 B6 cívečnice 2. Pásy 4_kapilámí tkaniny procházejí obdélníkovým otvorem vodícího přípravku 5 a postupují dále mezerou mezi horní vodicí lištou 7 a spodní vodicí lištou 8_ohýbacího přípravku 6, přičemž do boku je vedou šikmá vedení 9. Ne zcela ještě uzavřený pás 15 výztužného kovového pletiva, v němž jsou již uloženy pásy 4_kapilámí tkaniny, postupuje od mostu 19 k dvojici naváděcích a přihýbacích prvků 20. v nichž se okraje pásu 15 výztužného kovového pletiva definitivně sevřou tak, že výztužné pletivo pevně obklopí svrchu i zespodu pásy 4 kapilární tkaniny. Konečné přitlačení okrajů pásu 15 výztužného kovového pletiva k pásům 4 kapilární tkaniny se uskuteční na okraji zabalovacího stolu 1, odkud uzavřený výplňový pás, který je dále označován jako sendvičový pás 21, postupuje směrem k navíjecímu válci 22, poháněnému elektromotorem s převodovkou 23. Stejně dobře je však možno vést sendvičový pás 21 pomocí nenaznačených transportních válečků přímo k dalšímu zpracování do tvarovacího zařízení. Elektromotor s převodovkou 23 může být nahrazen jiným typem pohonu, např. pohonem_hydraulickým, pneumatickým či mechanickým, s klikovým mechanismem. Podobně také může být cívečnice 10 cívky 14 umístěna přímo na zabalovacím stole 1, který by musel být v potřebné nežádoucí míře prodloužen.
Tvarovací zařízení znázorněné na obr. 2 patří v zásadě k běžnému typu tvarovacího zařízení s nuceným pohybem příčníku 42 v rámu 27 tvarovacího zařízení. Příčník 42 je ve znázorněném provedení uváděn do pohybu pneumatickým válcem 28 a je pevně spojen s kratším lisovacím razníkem 25 a odpružené s přidržovacím razníkem 26. Oba razníky 25. 26 se spolu s příčníkem 42 pohybují proti ozuby opatřené matrici 24 pevně spojené se spodní základnou rámu 27. Doty ková rovina ozubů matrice 24 svírá přitom s rovinou ohybu obou razníků 25. 26 ostrý úhel, který je doplňkem vyznačeného úhlu alfa do 90°. Úhel alfa přitom představuje úhel, který svírá vodorovná spodní základna rámu 27 s doty kovou rovinou ozubů matrice 24. Účelem tohoto uspořádání je, aby se sendvičový pás 21 co nejméně třel o ozuby matrice 24 a aby bylo tedy co nejvíce sníženo namáhání sklotextilní tkaniny ve tvarovaném sendvičovém pásu 21. Jsou možné i další obměny v uspořádání tvarovacího zařízení : počet obou typů razníků může být vyšší a přiměřeně tomu je vyšší i počet ozubů matrice 24. Je možno rovněž zvolit jiný typ pohonu příčníku 42, kupříkladu hydraulický nebo mechanický, s klikovým mechanizmem. Sendvičový pás 21, odvíjený z cívky navíjecího válce 22, postupuje do tvarovacího zařízení v uspořádání podle obr. 2 po přítržích pod úhlem cca 30° - 40°. Po každém zastavení sendvičového pásu 21 sjede dolů příčník 42, načež se pod tlakem odpruženého přidržovacího razníků 26 ustálí poloha tvarovaného sendvičového pásu 21 v ozubu matrice 24 a v sendvičovém pásu 21 se vytvoří první ozub. Další ozub se nato vytvoří pod tlakem pevného lisovacího razníků 25. Příčník 42 se poté zvedne, sendvičový pás 21 se posune o rozteč jedné vlny a postup se opakuje. Popsaným způsobem se získá zvlněný sendvičový pás 41, který se dále vede do skládacího zařízení, jehož konstrukce je přizpůsobena požadovaného tvaru segmentu výplně. Pro zhotovení segmentu pravoúhlého tvaru, jak je znázorněn na obr. 4 je možno použít jednoduché skládací zařízení znázorněné na obr. 3. Pro segment zkoseného tvaru, znázorněný na obr. 5, slouží skládací zařízení znázorněné na obr. 6 a 7.
Hlavní součástí skládacího zařízení podle obr. 3 je skládací stůl 31 obdélníkového půdorysu, na němž se zvlněný sendvičový pás 41 překládá střídavě zleva doprava a zprava doleva, vždy o 180° na potřebnou délku a do potřebné výšky segmentu, přičemž se první vrstva skládaného zvlněného sendvičového pásu 41 ke skládacímu stolu 31 upevní příchytkou 35. Překládání mohou usnadnit nenaznačené ohýbací lišty umístěné na kratších stranách skládacího stolu 31.
V případě skládání zkoseného segmentu 30 podle obr. 5 je konstrukce skládacího zařízení nezbytně složitější, neboť zkosený segment 30 se musí skládat s dostatečnou přesností tak, aby vyplnil přesně celou oblinu kolony. Skládací stůl 31 v provedení podle obr. 6 a 7 je opatřen na jedné straně opět příchytkou 35 pro upevnění první vrstvy zvlněného sendvičového pásu 41 k desce stolu 31. K překládání zvlněného sendvičového pásu 41 slouží dvojice ohýbacích rámů 33 upevněných jedním koncem ke středové tyči 32 na stojanu 43. Na protilehlých koncích ohýbacích rámů 33 jsou umístěny posuvné ohýbací lišty 45, stavitelné pomocí šroubů 40.
-4CZ 282071 B6
K ohýbacím lištám jsou pak připevněny držáky 34 rámu 33. Překládání usnadňuje překládači deska 37 obdélníkového tvaru, opatřená na obou delších hranách zvýšeným okrajem 38. Vytvoření zvýšeného okraje 38 překládači desky 37 je dobře patrno z detailního pohledu na část překládači desky 37 podle obr. 8. Skládací stůl 31 spočívá na výsuvných, po výšce stavitelných nohách 36. V desce stolu 31 je vytvořen alespoň jeden otvor 44 pro zavedení stahovací jehly 39. Při skládání zvlněného sendvičového pásu 41 se postupuje tak, že se nejprve zvedne ohýbací rám 33 na straně protilehlé příchytce 35, přičemž se působením příslušné ohýbací lišty 45, nastavené do polohy odpovídající největšímu poloměru skládaných segmentů 30, tj. prakticky průměru kolony, sendvičový pás 41 ohne kolem kratší hrany překládači desky 37, když se předtím tato deska přisunula co nejblíže k ohýbací liště 45 a tedy k nastavené svislé rovině, v níž bude ohýbání sendvičového pásu 41 probíhat. Levý ohýbací rám 33 se pak spustí do původní polohy, překládači deska 37 se ze složeného záhybu vyjme a přenese se na opačnou stranu skládacího stolu 31, kde se opět nastaví co nejblíže k ohýbací liště 45 a tím tedy ke druhé svislé rovině ohybu. Zvednutím pravého ohýbacího rámu 33 se pak zvlněný sendvičový pás 41 ohýbá v opačném směru tj. zprava doleva. Pokračuje se tak dlouho, až skládaný zkosený segment 30 dosáhne potřebné výšky, načež se propíchne jehlou 39, prosazenou otvorem 44 v desce skládacího stolu 31. Jehla se pak na horním konci zahne, aby se segment nerozjel. Při skládání dalšího segmentu 30 o postupně menším poloměru se postupuje tak, že se skládací stůl 31 pomocí výsuvných noh zvedne o výšku segmentu 30, anebo se alternativně o stejnou výšku sníží poloha středové tyče 32 ve stojanu 43. V nejjednodušším případě je však možno při postupném skládání zkosených segmentů o postupně se zmenšujícím poloměru postupovat také tak, že se místo výsuvného provedení noh 36 skládacího stolu 31 anebo stavitelného provedení středové tyče 32 použije nástavce, např. dřevěného o tloušťce odpovídající výšce segmentu 30. Tímto nástavcem se nahradí již složený spodní segment většího poloměru a je možno pokračovat ve skládání následujícího segmentu o postupně menším poloměru. Podobné nástavce, popřípadě výsuvné nohy je možno použít také u skládacího stolu v provedení podle obr. 3, jestliže se má na něm skládat postupně několik pravoúhlých segmentů nad sebou.
Další manipulace se složenými segmenty 29 nebo 30 spočívá v tom, že u kolon malých průměrů, tj. do průměru cca 1 m, u nichž je pro montáž výplně přístupný celý průtočný průřez kolony, se soustava segmentů, sestavených do přibližně kruhového půdorysu, stáhne po obvodu stahovací páskou a v tomto stavu se pak ve vhodném obalu transportuje na místo montáže. U kolon větších průměrů se jednotlivé segmenty před další manipulací, tj. transportem a montáží, proti rozjetí zabezpečují větším počtem jehel 39, rozmístěných po ploše segmentu. Možnost použití jednoduchých stahovacích jehel 39 pro zabezpečení segmentů proti rozjetí je další předností skládané sendvičové výplně podle vynálezu. U celokovových výplní je nutno stahovací jehly nahradit stahovacími šrouby.
Technologická linka pro výrobu skládaných sendvičových výplní postupem podle vynálezu může mít ovšem i jiné podoby než zjednodušená linka pracující bez automatické regulace, jak je znázorněna na vý krese a popsána v popisné části přihlášky. I realizace linky ve znázorněném provedení, doplněném o podávači mezičleny, kupříkladu transportní válečky s gumovým obložením, přináší nicméně podstatnou úsporu pracnosti, neboť umožňuje kontinuální výrobu segmentů orientované výplně sendvičového typu podle vynálezu. Největších úspor se dociluje při vícenásobném provedení segmentů, což je splněno prakticky v každém případě.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby orientované výplně kolon založené na použití sendvičových pásů, které tvoří v kombinaci pás kapilární tkaniny a pás výztužného pletiva, kde výztužné kovové pletivo obklopuje z jedné strany zcela a z druhé částečně pás kapilární tkaniny a spolu sním je tvarováno do vln probíhajících šikmo k podélné ose sendvičového pásu, vyznačený tím, že se odděleně vede alespoň jeden pás (4) kapilární tkaniny nad pásem (15) výztužného kovového pletiva, kde šířka pásu (15) výztužného pletiva odpovídá minimálně l,8mi násobku, s výhodou 1,9ti násobku šířky pásu (4) z kapilární tkaniny, přičemž pás (15) výztužného kovového pletiva je plynule prohýbán do tvaru písmene U o šířce dna odpovídající šířce pásu (4) z kapilární tkaniny, dříve než je do něj plynule ukládán pás (4) z kapilární tkaniny, načež jsou boční části pásu (15) výztužného kovového pletiva postupně přihnuty k pásu (4) z kapilární tkaniny, kterou takto ze spodní strany zcela a z horní strany alespoň zčásti uzavřou a vytvoří sendvičový pás (21), který je dále zprohýbán do vln probíhajících šikmo kjeho podélné ose, načež je zvlněný sendvičový pás (41) střídavě překládán o 180° na délku odpovídající délce pravoúhlého nebo zkoseného segmentu (29, 30).
  2. 2. Zařízení k provádění způsobu výroby orientované výplně kolon podle nároku 1, vyznačené tím, že zahrnuje do série za sebou zařazená zařízení zabalovací, tvarovací a skládací, kde zařízení zabalovací zahrnuje zabalovací stůl (1), kterému je předřazena cívečnice (10) cívky (14) s pásem (15) vyztuženého kovového pletiva, nesoucí nejméně jedno ohýbací vodítko (12, 13), zatímco zabalovací stůl (1) nese na straně přivrácené k cívečnici (10) cívky (14) s pásem (15) výztužného kovového pletiva most (19) s cívečnici (2) cívky (3) alespoň s jedním pásem (4) kapilární tkaniny, přičemž most (19) je na straně cívečnice (10) cívky (14) s pásem (15) výztužného kovového pletiva opatřen dvojicí bočních ohýbacích lišt (16), zatímco na straně odvrácené od cívečnice (10) cívky (14) s pásem (15) výztužného kovového pletiva vodicím přípravkem (5) a ohýbacím přípravkem (6) pro pás (4) kapilární tkaniny, kde na vodicí přípravek (5) navazuje dvojice za sebou umístěných vodicích lišt (7, 8), vymezujících navzájem mezeru pro vedení pásu (4) kapilární tkaniny, zatímco mezi spodní vodící lištou (8) a horní plochou zabalovacího stolu (1) je vytvořena mezera pro vedení prohloubené střední části pásu (15) výztužného kovového pletiva, přičemž je dále za mostem (19) ve směru posuvu zahalovaného sendvičového pásu (21) po obou stranách mostu (19) umístěna dvojice přihýbacích válečků (17). vymezujících na vnitřní straně spolu s dvojicí souběžných šikmých vedení (9) mezeru pro vedení ohýbaných bočních částí pásu (15) výztužného kovového pletiva, zatímco s odstupem od mostu (19) je v dráze zahalovaného sendvičového pásu (21) umístěna dvojice naváděcích a přihýbacích prvků (20) a na výstupním konci zabalovacího stolu (1) je umístěn hnaný navíjecí válec (22) a kde dále zařízení tvarovací zahrnuje rám (27) tvarovacího zařízení s příčníkem (42), kde příčník (42) je uzpůsoben ke svislému pohybu v rámu (27) tvarovacího zařízení a je pevně spojen s alespoň jedním lisovacím razníkem (25) a odpružené s alespoň jedním přidržovacím razníkem (26), přičemž proti razníkům (25, 26) je na spodní základně rámu (27) tvarovacího zařízení umístěna matrice (24) pevně spojená s rámem (27) tvarovacího zařízení a opatřená nejméně dvěma ozuby, zatímco s horní základnou rámu (27) tvarovacího zařízení je spojena pohonná jednotka (28) příčníku (42) a přičemž dále dotyková rovina ozubů matrice (24) svírá se spodní, vodorovnou základnou rámu (27) tvarovacího zařízení ostrý úhel, s výhodou úhel 18° - 27° a kde dále zařízení skládací zahrnuje skládací stůl (31) obdélníkového půdorysu, opatřený na jedné straně příchytkou (35) pro upevnění první vrstvy skládaného zvlněného sendvičového pásu (41), nejméně jedním otvorem (44) v desce skládacího stolu pro stahovací jehlu (39) a výsuvnými nohami (36) skládacího stolu (31).
    -6CZ 282071 B6
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačené tím, že skládací stůl (31) je opatřen navíc ve své střední části tyčí (32), která může být po výšce stavitelná na stojanu (43), k níž je překlopně uchycena dvojice ohýbacích rámů (33), opatřených na koncích odvrácených od tyče (32) na stojanu (43) po délce ohýbacího rámu (33) posuvnými ohýbacími lištami (45), přičemž 5 skládací stůl (31) je doplněn o volně vyjímatelnou překládači desku (37).
CS91958A 1991-04-08 1991-04-08 Orientovaná výplň kolon, způsob její výroby a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ282071B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS91958A CZ282071B6 (cs) 1991-04-08 1991-04-08 Orientovaná výplň kolon, způsob její výroby a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS91958A CZ282071B6 (cs) 1991-04-08 1991-04-08 Orientovaná výplň kolon, způsob její výroby a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS95891A3 CS95891A3 (en) 1992-10-14
CZ282071B6 true CZ282071B6 (cs) 1997-05-14

Family

ID=5342769

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS91958A CZ282071B6 (cs) 1991-04-08 1991-04-08 Orientovaná výplň kolon, způsob její výroby a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ282071B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS95891A3 (en) 1992-10-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0116155B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Hohlfadenbündeln
KR101368599B1 (ko) 스풀권취조립체, 복합스트립권취장치, 및 복합스트립의 권취방법
DE3210982C2 (cs)
DE1683194B1 (de) Faltwand oder Falttuer und Verfahren zu deren Herstellung
US4455818A (en) Apparatus for manufacturing flat twisted cable
KR100244080B1 (ko) 형틀부착 입체용접철근 제조장치 및 제조방법
DE3021562C1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Zusammenfuegen von Wendeln aus Metalldraht bzw. Kunststoffdraht zu Flaechengebilden
FR2656561A1 (fr) Procede et dispositif automatique de realisation d'une armature metallique et armature metallique realisee selon ce procede.
CZ282071B6 (cs) Orientovaná výplň kolon, způsob její výroby a zařízení k provádění tohoto způsobu
DE2755832A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung eines gestreckten metallbands, insbesondere fuer platten von sammlerbatterien
EP0075162A1 (de) Faserballenpresse
DE3302296C1 (de) Verfahren und Fertigungsstrasse zum Herstellen von Verzugmatten fuer den Grubenausbau
WO2005032742A1 (en) Apparatus for and method of manufacturing wire-net
DE3127149C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Drahtgliederbandes
CN111282445B (zh) 中空纤维膜膜丝固定方法
DE3918064C2 (cs)
RU2021441C1 (ru) Арматура для железобетонных изделий, способ ее изготовления и установка для осуществления способа
KR101308161B1 (ko) 메탈라스 치수교정장치
DE972098C (de) Verfahren und Vorrichtung zur kontinuierlichen Herstellung von biegesteifen Leichtbauplatten
DE2351522C3 (de) Verfahren und Maschine zur Herstellung von Gitterrosten
AT408196B (de) Verfahren und anlage zum herstellen von gittermatten
DE1629188A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung faserverstaerkter Harzgegenstaende
US11578490B2 (en) Lath with flattened tabs
US3426810A (en) Method of producing a grid reinforcement for concrete
US3936932A (en) Method and apparatus for making filter electrodes