CZ27716U1 - Kompozice roztoku pro nanášení ultratenkých vrstev, zejména na povrch extrudovaných polyesterových fólií - Google Patents

Kompozice roztoku pro nanášení ultratenkých vrstev, zejména na povrch extrudovaných polyesterových fólií Download PDF

Info

Publication number
CZ27716U1
CZ27716U1 CZ2014-29806U CZ201429806U CZ27716U1 CZ 27716 U1 CZ27716 U1 CZ 27716U1 CZ 201429806 U CZ201429806 U CZ 201429806U CZ 27716 U1 CZ27716 U1 CZ 27716U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
solution
composition
ultra
application
films
Prior art date
Application number
CZ2014-29806U
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Smolka
Lenka Gřundělová
Aleš Mráček
Vladimír Pavlínek
Tomáš Sedláček
Vladimír Melichárek
Jarmila Gašpaříková
Original Assignee
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Fatra, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fatra, A.S. filed Critical Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority to CZ2014-29806U priority Critical patent/CZ27716U1/cs
Publication of CZ27716U1 publication Critical patent/CZ27716U1/cs

Links

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká kompozice roztoku pro nanášení ultra-tenkých vrstev zejména na povrch extrudo váných polyesterových fólií. Řešení je určeno pro využití ve výrobě polymemích fólií pro obalový, papírenský, potravinářský a polygrafický průmysl.
Dosavadní stav techniky
Při výrobě polymemích fólií pro obalový, papírenský, potravinářský a polygrafický průmysl se ve značné míře uplatňují polymemí fólie opatřené chemickým nánosem. Tyto fólie poskytují oproti standardním fóliím řadu výhod, např. zvýšenou odolnost vůči působení vysokých teplot, díky níž pak umožňují např. pasterizaci a sterilizaci potravin. Dále mohou nánosy zlepšit antibakteriální chování fólie a bariérové vlastnosti (odolnost vůči prostupu kyslíku), snížit koeficient tření, umožnit pokovení fólie na vysokou optickou hustotu atd. Dalším důvodem pro použití nánosů může být přiblížení povrchové energie polymemí fólie (po opatření nánosem) povrchovému napětí tiskařských barev (reprografických, flexografických a fotocitlivých), zlepšení adheze lepidel, adheze vrstev hologramů, vytvoření antistatických vlastností, atp.
V současné době se pro nanášení tenkých vrstev na extrudované polymemí fólie používá celá řada chemických kompozic ve formě roztoků na vodné bázi. Aktivní složku takové kompozice obvykle tvoří polyester, polyuretan nebo polyakrylát ve formě vodné disperze. Disperzní fáze bývá chemicky a/nebo stericky stabilizována proti agregaci.
Nánosy na bázi polyesteru se díky výsledné povrchové energii přes 60 mJ/m2 hodí pro vodou ředitelné barvy, nánosy na bázi polyakrylátu jsou s energií blízkou 40 mJ/m2 vhodné spíše pro rozpouštědlové barvy.
Vodné polymemí disperze pro nánosování s výhodou využívají jako disperzní fázi polymer na bázi polyakrylátu. Výhodou je existence široké škály použitelných síťovacích činidel i výsledná hodnota povrchové energie nánosu, umožňující následnou aplikaci rozpouštědlových tiskových barev. Objektivní komplikací, nastávající při procesu nánosování polymemí disperze, je její pěnivost při čerpání a nanášení a nedostatečné smáčení substrátu nánosovacím roztokem (v případě relativně nízké povrchové energie substrátu vzhledem k povrchovému napětí nánosovacího roztoku). Výsledkem je proces nezaručující za každých okolnosti dobré smáčení substrátu.
Pokud je primárním záměrem povrchové úpravy právě zvýšení povrchové energie substrátu, lze místo nánosu použít úpravu pomocí korony. Toto řešení je však náročné z pohledu vstupních nákladů (pořízení a instalace jednotky s koronovým výbojem) a provozních komplikací (možné interference elektrického zdroje korony s ostatními elektrickými zařízeními na lince). Kromě toho dochází na substrátu upraveném koronou k tzv. stárnutí povrchové úpravy, což lze zjednodušeně popsat jako návrat povrchové energie k hodnotám neupraveného substrátu. Tento jev je výrazně urychlován působením zvýšené teploty a vzdušné vlhkosti.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody a nedostatky dosud známých chemických kompozic pro nanášení vrstev na povrch extrudo váných plastových fólií do značné míry odstraňuje kompozice roztoku pro nanášení ultra-tenkých vrstev zejména na povrch extrudo váných polyesterových fólií, podle technického řešení. Podstata technického řešení spočívá v tom, že kompozice roztoku pro nanášení ultratenkých vrstev je tvořena 99,60 až 99,95 % hmotn. vodné disperze o obsahu 5 až 7 % hmotn. polyakrylátu a 0,05 až 0,40 % hmotn. neionogenního gemini surfaktantu na bázi diolu.
Surfaktanty obecně snižují již od malých koncentrací povrchové napětí kapalin. Povrchové napětí kapaliny klesá s rostoucím přídavkem surfaktantu lineárně až do zlomu při tzv. kritické micelámí koncentraci surfaktantu, kdy molekuly surfaktantu začnou z termodynamických důvodů upřed-1 CZ 27716 Ul nostňovat interakce mezi sebou navzájem. S dalšími přídavky surfaktantu již poté povrchové napětí roztoku klesá výrazně méně. Gemini - surfaktanty obsahují dvě molekuly klasického surfaktantu (polární hlava a nepolární řetězec) spojené v místě polární hlavy můstkem v podobě tuhé molekuly. Tento tuhý můstek zabraňuje intramolekulámí interakci nepolárních řetězců a tvorba micel je tak výrazně omezena. Gemini - surfaktanty díky tomu účinně snižují povrchové napětí kapaliny a účinně zabraňují tvorbě pěny.
Výhody kompozice pro nanášení ultra-tenkých vrstev zejména na povrch extrudováných polyesterových fólií podle technického řešení jsou následující: základní polyakrylátovou disperzi lze použít pro přípravu ultra-tenkých nánosů s plošnou hmotností 0,01 až 0,1 g/m2 a povrchovou energií blízkou 40 mJ/m2. Díky použití vody jako rozpouštědla není třeba řešit ekologické faktory vyplývající z používání roztoků na bázi organických rozpouštědel. Přídavek gemini - surfaktantu vede k efektivnímu snížení hodnoty povrchového napětí roztoku a je tak zajištěno dokonalé smáčení povrchu substrátu. Optimalizovaný přídavek surfaktantu také vede k potlačení pěnivosti roztoku a nezhoršuje stabilitu roztoku vůči kolísání pH nebo teploty. Při překročení optimálního rozmezí přídavku surfaktantu může dojít ke snížení hodnoty zeta-potenciálu roztoku, což snižuje bariéru vůči agregaci částic disperzní fáze a může se pak negativně projevit na kvalitě vytvořeného nánosu.
Příklady uskutečnění technického řešení
Výchozí kompozice, sloužící pro srovnání s kompozicemi podle technického řešení, byla připravena smícháním koncentrovaného polyakrylátového latexu s deionizovanou vodou tak, že výsledná sušina polymemí báze v roztoku činila 6,2 % hmotn. Homogenizace probíhala za použití magnetického míchadla opatřeného teflonovým pláštěm, umístěného přímo v roztoku. Výsledný roztok měl následující vlastnosti (při 25 °C a pH 7): střední velikost částic (z-average): (144±4) nm, povrchové napětí: (43,60±0,02) mN/m, zeta-potenciál: (-20,0 ± 0,6) mV.
Příklad 1
Kompozice byla připravena smícháním koncentrovaného polyakrylátového latexu s deionizovanou vodou tak, že výsledná sušina polymemí báze v roztoku činila 6,0 % hmotn. Následně bylo vmícháno 0,113 hmotnostního % neionogenního gemini surfaktantu na bázi diolu. Homogenizace probíhala za použití magnetického míchadla opatřeného teflonovým pláštěm, umístěného přímo v roztoku. Výsledný roztok měl následující vlastnosti (při 25 °C a pH 7): střední velikost částic (z-average): (143,0±0,5) nm, povrchové napětí: (37,0=1=0,6) mN/m, zetapotenciál: (-20,00 ± 0,05) mV. Oproti výchozí kompozici došlo k poklesu povrchového napětí roztoku o 15 %, při zachování velikosti částic a elektrostatické bariéry vůči agregaci částic (hodnota zeta-potenciálu).
Příklad 2
Kompozice připravená smícháním koncentrovaného polyakrylátového latexu s deionizovanou vodou tak, že výsledná sušina polymemí báze v roztoku činila 5,7 % hmotn. . Následně bylo vmícháno 0,386 % hmotn. neionogenního gemini surfaktantu na bázi diolu. Homogenizace probíhala za použití magnetického míchadla opatřeného teflonovým pláštěm, umístěného přímo v roztoku. Výsledný roztok měl následující vlastnosti (při 25 °C a pH 7): střední velikost částic (z-average): (147,0±l,2) nm, povrchové napětí: (29,0±0,2) mN/m, zeta-potenciál: (-12,0 ± 0,2) mV. Oproti výchozí kompozici došlo k poklesu povrchového napětí roztoku o 33 %. Dále došlo k mírnému nárůstu velikosti částic a snížení velikosti elektrostatické bariéry vůči agregaci částic (hodnota zeta-potenciálu). Další zvyšování koncentrace surfaktantu by mohlo vést ke zvýšení hodnoty zeta-potenciálu nad -10 mV a k narušení stability disperze.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je využitelné zejména pro přípravu ultra-tenkých nánosů na polymerních fóliích pro potravinářský a obalový průmysl, zejména fólií určených pro další potisk a pokovení.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Kompozice pro nanášení ultra-tenkých vrstev zejména na povrch extrudovaných polyesterových fólií, vyznačující se tím, že je tvořena 99,60 až 99,95 % hmotn. vodné disperze o obsahu 5 až 7 % hmotn. polyakrylátu a 0,05 až 0,40 % hmotn. neionogenního
    5 gemini surfaktantu na bázi diolu.
CZ2014-29806U 2014-07-21 2014-07-21 Kompozice roztoku pro nanášení ultratenkých vrstev, zejména na povrch extrudovaných polyesterových fólií CZ27716U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29806U CZ27716U1 (cs) 2014-07-21 2014-07-21 Kompozice roztoku pro nanášení ultratenkých vrstev, zejména na povrch extrudovaných polyesterových fólií

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29806U CZ27716U1 (cs) 2014-07-21 2014-07-21 Kompozice roztoku pro nanášení ultratenkých vrstev, zejména na povrch extrudovaných polyesterových fólií

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27716U1 true CZ27716U1 (cs) 2015-01-20

Family

ID=52435046

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29806U CZ27716U1 (cs) 2014-07-21 2014-07-21 Kompozice roztoku pro nanášení ultratenkých vrstev, zejména na povrch extrudovaných polyesterových fólií

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27716U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100828504B1 (ko) 폴리올레핀수지 수성분산체
RU2591153C2 (ru) Композиция покрытия для банок для пищевых продуктов или напитков
US10005918B2 (en) Primer coating for metallized gas barrier films
EP3149081A1 (en) Heat seal coating for use on substrates
JP6032781B2 (ja) ガスバリア性フィルム及び製造方法
TWI466902B (zh) 水性分散液及其製造方法暨積層體
KR20140132389A (ko) 향상된 방식성을 제공하는 수계 코팅, 조성물 및 방법
CZ27716U1 (cs) Kompozice roztoku pro nanášení ultratenkých vrstev, zejména na povrch extrudovaných polyesterových fólií
CZ2014508A3 (cs) Kompozice roztoku pro nanášení ultra-tenkých vrstev, zejména na povrch extrudovaných polyesterových fólií
US10526494B2 (en) Ink receptive primer coatings with improved water and chemical resistance characteristics
TW201609774A (zh) 黏著促進體系及其油墨組合物
CN112714815B (zh) 斥菌纸制品和食品包装纸以及制造方法
JP2018024798A (ja) インキ組成物及び包装材料
EP2921519A1 (en) A multilayer structure
JP6678507B2 (ja) バリア性積層フィルム、食品用包装体およびバリア性積層フィルムの製造方法
US20170292001A1 (en) A multilayer structure
JP6106295B2 (ja) ガスバリア性フィルム及び製造方法
JP2021109311A (ja) 積層体、包装材料、および積層体の製造方法
JP2012126112A (ja) ガスバリア性積層フィルム
BR112021016254A2 (pt) Primers à base de água
JP2013216806A (ja) 表面コート剤
TH118557A (th) ลาเท็กซ์ อิมัลชั่น และสารผสมสำหรับเคลือบที่สร้างจากลาเท็กซ์ อิมัลชั่น
PL415827A1 (pl) Arkusz reklamowy samoczyszczący oraz sposób wytwarzania arkusza reklamowego samoczyszczącego
JP2016216596A (ja) ポリアミドフィルム

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150120

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20180710

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20210624