CZ261999A3 - Provedení spojek kabelu a otáčivého elektrického stroje zahrnujícfho toto provedení - Google Patents

Provedení spojek kabelu a otáčivého elektrického stroje zahrnujícfho toto provedení Download PDF

Info

Publication number
CZ261999A3
CZ261999A3 CZ19992619A CZ261999A CZ261999A3 CZ 261999 A3 CZ261999 A3 CZ 261999A3 CZ 19992619 A CZ19992619 A CZ 19992619A CZ 261999 A CZ261999 A CZ 261999A CZ 261999 A3 CZ261999 A3 CZ 261999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cable
embodiment according
housing
abutment
cables
Prior art date
Application number
CZ19992619A
Other languages
English (en)
Inventor
Leif Johansson
Bengt Göran
Mats Leijon
Peter Carstensen
Original Assignee
Abb Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Ab filed Critical Abb Ab
Priority to CZ19992619A priority Critical patent/CZ261999A3/cs
Publication of CZ261999A3 publication Critical patent/CZ261999A3/cs

Links

Landscapes

  • Cable Accessories (AREA)

Abstract

Řešeníse týká provedení spojek kabelu, zvláště spojek ohnutých kabelů. Spojka kabelu zahrnuje dvakabely/6,7,18,19,45,46/ a spojovací spojku /9,16,43/umístěnou mezi kabely. Provedeníje charakteristicetím, že zahrnuje opěru/1, 15,40,41/, unístčnou nad spojkou tak, žedíly/6,7,9,16,18,19,43,45,46/ tvořící spojku zůstávají vůči sobě nepohyblivé, a dále tím, že zahrnuje alespoňjeden spojovací prvek /11,12,21,22,50,51/, ktetý ptužně cpěru ke kabelu připojuje, kdyje tento spojovací prvek schopnýabsorbovat změny rozměrů kabelu, způsobené tepelnou roztažností asmštěním Řešeníse rovněž týká otáčivá» elektrická» stroje, ktaý zahrnuje statcr s vinutímprotaženým štětbinani ve statoru, dále zahrnuje rotor, přičemžtento stroj zahrnuje popsaná provedeníspojky kabelu.

Description

Vynález se týká provedení používaného u spojek kabelu, zvláště pak předlisovaných spojek kabelu na ohnutých kabelech, tak jak je to popsáno v úvodní části nároku 1. Vynález se rovněž týká otáčivého elektrického stroje, tak jak je to popsáno v úvodní části nároku 24.
Dosavadní stav techniky
Spojka kabelu obvykle zahrnuje dva kabely a spojku upevněnou mezi oběma kabely, a to za účelem jejich spojení.
Spojky kabelu se obvykle upevňují na přímé kabely umístěné v zemi nebo na kabelových roštech, přičemž spojka kabelu je ke kabelu pevně uchycena.
Při použití kabelů, například vysokonapěťových izolovaných elektrických vodičů u vinutí statoru otáčivého elektrického stroje, se spojka kabelu připevňuje k ohnutým (zakřiveným) kabelům, kdy tento ohyb na spojku působí novým typem namáhání, tzv. ohybovým namáháním. Spojka kabelu (a samotný kabel) je vystavena pohybu, který je způsobený tepelnou rozpínavostí a mechanickými vibracemi. Další problém spojeným s používáním této spojky spočívá v tom, že spojka a kabel se nemohou spojit do jednoho společného upevňovacího zařízení,
V EP 0 732 787 se uvádí zařízení pro zapouzdření spojek kabelu. Na obr.2 tohoto dokumentu je zobrazena stabilizační tyč připojená podél spojky. Účelem této tyče je poskytnout spojce konstrukční stabilitu a zabránit jejímu ostrému ohnutí. Tyč je k plášti kabelu připevněna pomocí tlakových upevňovacích prvků. Tento dokument rovněž uvádí pružné (pevné) pouzdro, které obepíná spojku kabelu a je vyplněno vytvrditelným plnidlem, které působí jako těsnící prostředek spojky kabelu. Plnidlo vytváří konsistenci podobnou gelu. Jiná zařízení sloužící k zapouzdření spojek kabelu, konkrétně různá pouzdra, jsou například známá z DE 34 41311a EP 0316911. Žádné ze známých zařízení však není schopné zajistit bezpohybový styk spojky a kabelu vůči sobě navzájem, ale umí absorbovat změny rozměrů způsobených tepelnou rozpínavostí a smršťováním, aniž by přitom docházelo k poškození zařízení.
* · 4 • ·Φ ΦΦ·
-2• Φ · * » · • ΦΦ «Φ • · · φ • Φ 999
9 Φ • Φ 49 « * Φ· »·
Podstata vynálezu
Příkladem otáčivých elektrických strojů, které se týkají tohoto vynálezu, jsou synchronní stroje, běžné asynchronní stroje a stroje s dvojím napájením, stroje na střídavý proud, aplikace asynchronních statických kaskádních měničů proudu, stroje s vnějšími póly a stroje se synchronním tokem.
Uspořádání podle tohoto vynálezu je zvláště vhodné u otáčivých elektrických strojů, které pracují jako generátor elektrického proudu v elektrárnách
Předmět tohoto vynálezu poskytuje takovou konstrukci spojky kabelu, která řeší již zmíněné problémy, zvláště u spojek ohnutých kabelů.
Tohoto cíle je dosaženo uspořádáním typu spojky, popsaného v úvodní části nároku 1, kdy toto uspořádání je charakteristické zvláštními znaky definovanými ve význakové části nároku.
Dalším cílem tohoto nárokuje poskytnutí elektrického stroje, který by vyřešil diskutované problémy. Tímto strojem je stroj popsaný v úvodní částí nároku 24 se znaky definovanými v úvodní Části tohoto nároku.
Provedení ve formě opery umístěné nad spojkou kabelu zajistí, že díly umístěné ve spojce zůstávají vůči sobě nepohyblivé, přičemž zmíněná opera zahrnuje alespoň jeden spojovací prostředek, pomocí kterého je opěra pružně připojena ke kabelu, a kdy zmíněný spojovací prvek je schopný absorbovat změny rozměrů kabelu způsobené tepelnou rozpínavostí nebo smrštěním, kdy je dosaženo výhody v tom, že spojka je a zůstává rovná a oblast spojky není zatížená ohybovým zatížením. Současně jsou změny rozměrů kabelu absorbovány a nemají na spojku vliv. Výsledkem je velmi spolehlivá a bezpečná spojka.
Provedení má rovněž výhodu v tom, že se dá použít nejen u vysokonapěťových el. strojích, ale všude tam, kde se požaduje opěra spojky kabelu, zvláště u ohnutých kabelů.
Kabely, u kterých se předpokládá realizace tohoto provedení, se používají u vinutí, a to u kabelů s pevnou protlačovanou izolací, které se používají k přenosu el. energie, například kabely XLPE nebo kabely s izolací EPR. Takový kabel zahrnuje vnitřní vodič sestávající z jednoho nebo více pramenů, vnitřní polovodivou vrstvu obklopující vodič a pevnou izolační vrstvu obklopující vodič a vnější polovodivou vrstvu obklopující izolační vrstvu. Takové kabely jsou pružné, což je důležitá vlastnost, jelikož technologie provedení, podle tohoto vynálezu, je založená v prvé řadě na systému navíjení, kdy vinutí je vytvářeno z kabelu, který je v průběhu montáže ohýbán. Pružnost XLPE kabelu odpovídá poloměru zakřivení s hodnotou přibližně 20 cm u kabelu o průměru 30 mm, a poloměru zakřivení ·9 9 • 9 9 9 99«
9 9 9
99
9 9 ·
9·9 »99
-3• 1« 99 mm υ kabelu s průměrem 80 mm.
U této přihlášky se výraz pružný používá k označení toho, že vinutí je pružné směrem k poloměru zakřivení, který se rovná čtyřnásobku průměru kabelu, lépe osmi až dvanáctinásobku průměru kabelu.
Vinutí by mělo být konstruováno tak, aby si zachovalo své vlastnosti dokonce i tehdy, je-li ohýbáno a je-li v provozu vystaveno tepelnému namáhání.Životně důležité je, aby si vrstvy zachovaly vzájemnou přilnavost. Vlastnosti materiálu jsou zde rozhodující, zvláště jejich pružnost a relativní koeficienty tepelné roztažnosti. U XLPE kabelu je například izolační vrstva vyrobena z polyethylenu s křížovou vazbou a nízkou hustotou, a polovodivé vrstvy z polyethylenu se sazemi a kovovými částicemi. Změny objemu způsobené změnami teploty se zcela absorbují jako změny poloměru v kabelu, a díky srovnatelně malého rozdílu mezi koeficienty tepelné roztažnosti ve vrstvách vůči pružnosti těchto materiálů, se může radiální rozpínavost vyskytovat, aniž by seč přitom ztratila přilnavost mezi vrstvami.
Uvedená kombinace materiálů by měla být považována za příklad možných kombinací. Jiné kombinace, které splňují dané podmínky, stejně jako podmínky polovodivosti, například s hodnotami odporu v rozmezí 104-106 ohm-cm, kdy například hodnoty 1-500 ohm-cm, nebo 10-3200 ohm-cm, přirozeně patří do rozsahu tohoto vynálezu.
Izolační vrstva se může vyrábět z pevného termoplastického materiálu, například z polyethylenu s nízkou hustotou (LDPE), s vysokou hustotou (HDPE), polypropylenu (PP), polybutylenu (PB) polymethyl pentenu (TPX) z materiálů s křížovou vazbou, například s polyethylenu s křížovou vazbou (XLPE), nebo z pryže, například ethylen propylenové pryže (EPR), nebo silikonové pryže.
Vnitřní a vnější polovodivá vrstva se může vyrábět ze stejného základního materiálu, ale který zahrnuje částice vodivého materiálu, například sazí nebo práškového železa.
Mechanické vlastnosti těchto materiálů, zvláště koeficienty tepelné roztažnosti, jsou přítomností sazí nebo práškového železa ovlivněny relativně málo, a to alespoň v proporcích požadovaných k získání potřebné vodivosti podle tohoto vynálezu. Izolační vrstva a polovodivé vrstvy mají v podstatě stejné koeficienty tepelné roztažnosti.
Ethylen-vinyl-acetát kopolymery/ nitrilové pryže (EVA/NBR), butyl graft polyethylen, kopolymery ethylen-butyl-akrylátu (EBA) a kopolymery ethylen-ethyl-akrylátu (EEA) mohou rovněž tvořit vhodné polymery pro polovodivé vrstvy.
Pokud se pro různé vrstvy použijí jako základní materiál různé typy materiálu, je podstatné, aby jejich koeficienty tepelné roztažnosti byly stejné. Týká se to již uvedené možné kombinace materiálů
-4• ♦ · · · · «··· • · · · · « ·»« ··· «·«»♦ · · · ··· ·♦ ·* ·· ·♦ ··
Uvedené materiály vykazují relativně dobrou pružnost s moduly pružnosti
E< 500 MPa, lépe < 200 MPa. Pružnost je dostačující pro malé rozdíly mezi koeficienty tepelné roztažnosti u materiálů ve vrstvách, které mají být absorbovány v radiálním směru pružnosti, a to tak, aby se neobjevily praskliny a jiná poškození, která by způsobila porušení vzájemné přilnavosti vrstev. Materiál vrstev je pružný a přilnavost mezi vrstvami je stejná jako u nejslabšího z materiálů.
Vodivost polovodivých vrstev je dostatečná k tomu, aby vyrovnala potenciál podél každé vrstvy. Vodivost vnější polovodivé vrstvy je dostatečně vysoká k tomu, aby uzavřela elektrické pole uvnitř kabelu, ale je dostatečně nízká, aby neumožnila zvýšení ztrát vlivem proudů indukovaných v podélném směru vrstvy.
Tím každá ze dvou polovodivých vrstev v podstatě vytváří povrch se stejným potenciálem, přičemž obě vrstvy uzavírají elektrické pole mezi sebe.
Neexistuje nic, co by bránilo přidat jednu nebo více dalších polovodivých vrstev do izolační vrstvy.
Jelikož provedení podle tohoto vynálezu je především určeno k použití spojek kabelu, kde spojovanými kabely jsou vysokonapěťové kabely, výhoda spočívá především v tom, že použité kabely jsou vysokonapěťové kabely.
Vysokonapěťový kabel má průměr v rozmezí 20-250 mm a vodivá plocha má hodnotu v rozmezí 80-3000 mm.
Další charakteristikou a výhodou je to, že tento vynález je zřejmý ze zbývajících závislých nároků.
Zvláštní výhodu představuje spojovací prvek zhotovený z pružného materiálu.
Podle prvního provedení tohoto vynálezu opera zahrnuje alespoň dva pevné třmeny, přičemž tvar vnitřního povrchu třmenu, obráceného ke spojce, je uzpůsoben vnějšímu tvaru spojky, Opěra ve formě třmenu má výhodu velmi lehké konstrukce, která se dá snadno vyrobit tlakovým lisováním nebo odléváním. Třmen se dá snadno na spojku nainstalovat. Může se použít více třmenů, opěra se může například skládat ze tri třmenů v podstatě stejného tvaru.
Další výhoda spočívá v tom, že každý třmen má prodloužený tvar a končí na obou koncích, přičemž zmíněný spojovací prvek může zahrnovat pružné zaklapovací zařízení určené k zajištění polohy zmíněného třmenu k oběma spojovaným kabelům.
Podle výhodné modifikace zmíněného druhého provedení, pouzdro sestává ze dvou axiálních částí, což usnadňuje upevnění opěry nad spojkou. Rozdělení pouzdra na dvě částí, s mezerou mezi nimi, je rovněž výhodné pro chlazení spojky.
-5• 9 · · · · ···· ta · · ta · ··· · ta*ta ta·· • •tatata ta ta ta ·· ·· e« *f tata ta*
Pouzdro, nebo její čisti, podle druhého provedení tohoto vynálezu, lze rovněž zhotovit s malými otvory nebo štěrbinami ve stěně pouzdra, Čímž se umožní chlazení spojky uvnitř pouzdra. Opěra dále zahrnuje alespoň jeden spojovací prostředek,, který obě části pouzdra drží pohromadě.
Druhé provedení,a jeho modifikace rovněž zahrnuje dvě vložky, vždy jednu k instalaci na každém konci pouzdra, kde spojuje pouzdro s kabelem.
Vytvarováním opery do tvaru pouzdra, nebo polovin pouzdra, má výhodu zvláště pevné opěry, a rovněž ochrany celé spojky kabelu, a stejně tak části každého kabelu, od vnějších vlivů.
Přednost se dává rozdělení vložky na dvě axiální poloviny, aby se tím usnadnila její montáž.
Vložky mají tu výhodu, že mohou zahrnovat standardní prefabrikované vložky pro vysokonapěťové a středně napěťové kabely. Materiálem vložky bývá pryž, například ethylen propenová pryž nebo silikonová pryž, která poskytuje při držení kabelu jistou pružnost. Je to důležité i z hlediska tepelné roztažnosti. Vložka umožňuje i jisté množství rozpínavosti kabelů a vlastní adjustaci při ochlazování kabelu a jeho smršťování
Podle zvláště výhodného provedení jsou vložky opatřeny speciálními prostředky, které absorbují změny rozměrů kabelu, způsobených tepelnou roztažnosti nebo smrštěním, zvláště způsobené radiálním smrštěním, a to vnějším i vnitřním. Výhodou je, že vložky dokáží absorbovat tepelné roztažení izolace kabelu.
Podle jiného znaku tohoto vynálezu existuje další výhoda získaná tím, že operu a její příslušenství lze zhotovit z elektricky vodivého materiálu, což dovoluje spojku uzemnit.
Pokud lze uzemnění vynechat, potom může být opěra zhotovena z elektricky nevodivého materiálu (izolačního materiálu). Otáčivé elektrické stroje se obvykle navrhují pro napětí v rozmezí 6-30 kV, přičemž 30 kV se považuje za horní limit. Obecně to znamená, že generátor musí být připojen k síti přes transformátor, který napětím zvýší na úroveň elektrické sítě, což znamená-na hodnotu 130-400 kV.
Tento vynález je určen pro vysoké napětí. Vysokým napětím se zde rozumí elektrické napětí vyšší jak lOkV.Typický pracovní rozsah, podle tohoto vynálezu, je dán hodnotami od 36 kV do 800 kV. Vynález je rovněž určen pro technickou oblast napětí pod 36 kV. Při použití vysokonapěťových izolovaných vodičů s pevnou izolací podobnou izolaci u kabelů pro přenos el. energie (XLPE kabely), se napětí stroje může zvýšit na takovou úroveň, která umožňuje přímé připojení k el. síti, a to bez použití transformátoru. Konvenční
-6t · · ·» · * · ♦ · • · · · · ·· · ·«· ··· » · · * · · · · ··· ·· ·· ·· ·· ·· transformátor se tak může vynechat. Aby se tak mohlo stát, musí se splnit důležitá podmínka, a to, že se kabel může spojit spolehlivým způsobem, což tento vynález umožňuje.
Přehled obrázků na výkrese
Pro lepší porozumění tohoto vynálezu budou nyní podrobněji popsána dvě provedení vynálezu, a to pomocí příkladu s odvoláním na přiložené výkresy, na kterých:
obr. 1 schematicky znázorňuje operu podle prvního provedení tohoto vynálezu, obr.2 schematicky znázorňuje příčný řez spojkou kabelu s opěrou znázorněnou na obr.l, obr.3 schematicky znázorňuje příčný řez spojkou kabelu s opěrou, a to podle druhého provedení vynálezu, obr.4 znázorňuje alternativní provedení detailu opěry z obr.3, obr.5 znázorňuje provedení podle druhé alternativy detailu opěry z obr.3, obr.6 schematicky znázorňuje modifikaci opěry z obr.3, obr.7 znázorňuje příčný rez vysokonapěťovým kabelem, pro který je zmíněné uspořádání zvláště výhodné.
Příklady provedení vynálezu
Podle provedení na obr. 1 má opěra podobu třmenu I. Třmen má prodloužený tvar a končí na dvou koncích 3_a £ Tvar třmenu je přizpůsoben obrysům spojky podpíraného kabelu. U zobrazeného příkladu tvar třmenu kopíruje tvar spojky kabelu. Bylo by však možné, aby pouze vnitřní část třmenu měla tvar odpovídající spojce kabelu, a aby vnější strana měla jiný vhodný tvar, například tvar, který se dá snadno vyrábět.
Třmen se umísťuje centrálně nad spojku, přičemž jeho koncové části 3_a 4 se dotýkají obou kabelů 6a 7 spojených spojkou kabelu 9, tak jak je to znázorněno na obr.2. Pro snadné připojení třmene ke kabelům, zahrnuje opera na každém konci opět pružný zaklapovací prvek JI a 12._Zaklapovacím prvkem může být páska omotaná okolo konce třměnu a kabelu, nebo to může být různé pojivo_kabelu apod, • 9 · 9 9 9 9 9 9· · · 9 9 ··» » ·«* *99 · 9 · 9 9 9 9 ··· 99 9« 99 99 99
Jestliže je třeba opěru uzemnit, třmen se zhotoví z vodivého materiálu, například z kovu. V tomto případě musí být i zaklapovací prvek zhotoven z elektricky vodivého materiálu.
Pokud je nutné opěru neuzemnit, použije se k výrobě třmenu a zaklapovacího prvku elektricky nevodivý materiál, například plastový materiál.
Druhé provedení tohoto vynálezu je znázorněno na obr. 3. Opěra zde sestává z pouzdra JL5 upevněného okolo spojky kabelu 16, a to nejlépe centrálně nad spojkou. Oba kabely 18 a 19 jsou spojeny pomocí prostředků spojky kabelu.Tvar pouzdra kopíruje tvar spojky kabelu, a to tak, že vnitřní průměr pouzdra je přizpůsoben vnějšímu průměry spojky kabelu. Vložka 21 a 22 je umístěna na každém konci pouzdra, a to z důvodu zajištění polohy pouzdra okolo každého kabelu.
Vložkou mohou být zhotoveny z prefabrikovaných standardních vložek pro vysokonapěťové a pro středně napěťové kabely. Často používaným materiálem je pryž, například ethylen propenová pryž nebo silikonová pryž, což přináší jistou pružnost v uložení kabelu. Z hlediska tepelné roztažnosti je to výhodný jev. Vložka kabelu v jisté míre umožňuje roztahování kabelu, přičemž se sama adjustuje, a to tehdy, když se kabel ochladí a smrští.
Obr.4 a 5 znázorňují dvě výhodná provedení modifikace vložky. V obou případech je vložka rozdělená na dvě axiální poloviny.
Na obr.4 je znázorněna pouze jedna polovina vložky. Tato polovina vložky 24 zahrnuje polokruhový vývrt 25 sloužící jako průchod kabelu. Vnitřní povrch, obrácený ke kabelu, zahrnuje rýhy ve formě drážek 26, které jsou dostatečně hluboké, aby mohly absorbovat tepelnou roztažnost izolace kabelu, je-li vložka upevněna na kabelu
Polovina vložky 28 zobrazené na obr.5 je opatřena rýhami na vnějším povrchu, a zahrnuje drážky Tyto drážky jsou vytvořeny stejným způsobem jako drážky na obr.4, a mají i stejnou funkci. Vložka rovněž zahrnuje centrální vývrt 29_obrácený ke kabelu. Rýhovaný vnější povrch vložky je obrácen dovnitř pouzdra.
Je samozřejmě možné provést na vnitřním i vnějším povrchu rýhy, což může být výhodné při vysoké tepelné roztažnosti izolace kabelu.
Na obr.6 je znázorněna modifikace druhého provedení z obr.3 pouzdro zde sestává ze dvou axiálních polovin pouzdra 40,41, které obklopují spojku kabelu 43 za účelem spojení obou kabelů 45,46. Výhoda uspořádání se dvěma polovinami pouzdra spočívá ve snadnějším upevnění na spojce kabelu než je tomu u neděleného pouzdra, které se musí přes spojku přetáhnout. Poloviny pouzdra 40,41 drží okolo spojky pohromadě pomocí upevňovacího « > · * · » »«« • · · · Φ <«· · ♦·* ··· ····· · · «
-8- ·*· ·· ** ** *’ ·* prostředku 48, který se může vyskytovat ve formě pružného zaklapovacího prvku, například kabelové svorky. U zobrazeného příkladu se upevňovací prostředek nachází u každého konce pouzdra a jeden uprostřed pouzdra. Počet upevňovacích prostředků se zvolí podle potřeby. U každého konce pouzdra, vytvořeného ze dvou polovin, se nachází vložka 50, 51. která odpovídá vložce z obr. 3.
Jak je to dobře vidět na obr.6, udržuje opera jak kabel, tak i spojku kabelu v přímém směru bez možnosti pohybu.
U druhého provedení s pouzdrem, nebo polovinami pouzdra, se mohou všechny díly vyrábět z elektricky vodivého materiálu s možností uzemnění, nebo z nevodivého (izolačního) materiálu. Pouzdro může mít rovněž otvory nebo štěrbiny 53 umístěné ve stěně pouzdra, které usnadňují chlazení spojky.
Obr.7 znázorňuje příčný řez vysokonapěťovým kabelem 35. který je zvláště vhodný pro použití u tohoto vynálezu. Vysokonapěťový kabel 35 zahrnuje například množství měděných (Cu) pramenů s kruhovým průřezem. Prameny se nachází ve středu vysokonapěťového kabelu. Prameny 3J. jsou obklopeny první polovodivou vrstvou 32. Tuto vrstvu 32 obklopuje izolační vrstva 33 (izolace XLPE), a tuto vrstvu 33 obklopuje druhá polovodivá vrstva 34. Zobrazený kabel se liší od konvenčního vysokonapěťového kabelu v tom, že se vnější mechanicky chránící pochva a kovová mřížka, která obvykle takový kabel obklopuje, může vynechat. Vysokonapěťový kabel, podle tohoto vynálezu, nemusí zahrnovat kovovou mřížku a vnější ochranou pochvu, které jinak běžně kabely rozvodu el.proudu obklopují.
Zobrazená a popsaná provedení jsou pouze příklady, které tento vynález nijak neomezují, provedení se mohou měnit v rámci rozsahu tohoto vynálezu, tak jak je to definováno v přiložených nárocích. Zdůrazňujeme, že vynález se neomezuje pouze na ohnuté kabely, ale může se použít u všech spojek kabelů, které vyžadují opěru.

Claims (24)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Provedení spojek kabelu, zvláště pak spojek pro ohnutý kabel, u kterého spojka kabelu zahrnuje dva kabely a spojku umístěnou mezi kabely, které spojuje dohromady, kdy toto uspořádání dále zahrnuje opěru /1,15,40,41/, která je umístěna nad spojkou tak, že díly /6, 7,9, 16, 18,19,43,45,46/vytvářející spojku jsou vůči sobě v podstatě nepohyblivé, přičemž provedení je charakteristické tím, že zahrnuje alespoň jeden spojovací prvek /11, 12,21,22, 50, 51/, pomocí kterého je opera pružně spojena s kabelem a kdy je tento spojovací prvek schopný absorbovat změny rozměrů kabelu, způsobené tepelnou roztažností nebo smršťováním.
  2. 2. Provedení podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že kabel představuje vinutí v otáčivém elektrickém stroji, kdy je toto vinutí pružné a sestává z elektricky vodivého jádra, které je obklopeno vnitřní polovodivou vrstvou /32/, kabel dále sestává z izolační vrstvy /33/z pevného materiálu, která obklopuje zmíněnou vnitřní polovodivou vrstvu, z vnější polovodivé vrstvy/34/, která obklopuje izolační vrstvu, přičemž zmíněné vrstvy k sobě lnou.
  3. 3. Provedení podle nároku 2, vyznačující se tím, že zmíněné vrstvy /32, 33,34/ sestávají z materiálu, který má takovou pružnost a takový vztah mezi koeficienty tepelné roztažností, že změny objemu způsobené tepelnou fluktuací mohou být v provozu absorbovány pružností materiálu, čímž si vrstvy zachovávají vzájemnou přilnavost i při tepelné fluktuaci během provozu.
  4. 4. Provedení podle nároku 3,vyznačující se tím, že materiály zmíněných vrstev /32, 33, 34/jsou velmi pružné, s modulem pružnosti E menším jak 500 MPa, nejlépe menším jak 200 MPa.
  5. 5. Provedení podle nároku 3, vyznačující se tím, že koeficienty tepelné roztažností materiálů zmíněných vrstev/32, 33,34/ mají v podstatě stejnou hodnotu.
  6. 6. Provedení podle nároku 3, vyznačující se tím, že přilnavost mezi vrstvami /32,
    33, 34,/ má stejnou hodnotu jakou má nejslabší z materiálů.
    -10• · · 9 · 9 9 9 · »
    9 · · · ♦ ·9> 9 ·*« 999
    9···« » 9 9
    999 99 9» 99 *· 9*
  7. 7. Provedení podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že každá z polovodivých vrstev /32, 34/ v podstatě vytváří plochu o stejném potenciálu.
  8. 8. Provedení podle kteréhokoliv nároku 2-7, vyznačující setím, že kabely /6, 7,18, 19,45,46/ sestávají z vysokonapěťového kabelu /35/.
  9. 9. Provedení podle nároku 8, vyznačující se tím, že vysokonapěťový kabel /35/ má průměr s hodnotou mezi 20-250 mm a vodivou plochu mezi 80-3000
  10. 10. Provedení podle kteréhokoliv předchozího nároku, vyznačující setím, že spojovací prvek /11,12,21,22, 50,51/je vyroben z pružného materiálu.
  11. 11 .Provedení podle kteréhokoliv předchozího nároku, vyznačující setím, že opěra dále zahrnuje alespoň jeden pevný třmen /1/, a tím, že tvar vnitřního povrchu zmíněného třmenu je přizpůsobený vnějšímu tvaru spojky.
  12. 12. Provedení podle nároku 11,vyznačující se tím, že opěra sestává ze tří třmenů stejných tvarů.
  13. 13. Provedení podle nároku 11 nebo 12, vyznačující se tím, že každý třmen /1/ má prodloužený tvar a končí u dvou konců /3,4/, a tím, že zmíněný spojovací prvek zahrnuje pružný zaklapovací prvek /11, 12/, který udržuje zmíněný třmen ve správné poloze a spojuje jej se dvěma spojenými kabely /6, 7/.
  14. 14 Provedení podle kteréhokoliv nároku 1-10, vyznačující se t í m, že opěra zahrnuje pouzdro /15/.
  15. 15 .Provedení podle nároku 14, v y z n a č u j í c í s e t í m, že pouzdro sestává ze dvou axiálních polovin /40,41/, a že dále zahrnuje alespoň jeden upevňovací prostředek /48/, který udržuje zmíněné poloviny pouzdra pohromadě.
  16. 16.Provedení podle nároku 14 nebo 15, vyznačující se tím, že pouzdro /15,40,41/ má ve stěně pouzdra malé otvory nebo štěrbiny /53/, které umožňují chlazení spojky uvnitř pouzdra.
    -11• » · · · ··· · ··* ··· ··*·· · · · ··· ·· ·» ·· ··
  17. 17. Provedení podle nároku 14,15 nebo 16, v y z n a č u j í c í se t í m, že spojovací prostředek zahrnuje dvě vložky /21,22, 50, 51/ umístěné na koncích pouzdra za účelem připojení pouzdra ke kabelu,
  18. 18. Provedení podle nároku 14, vyznačující se tím, že každá vložka je rozdělena na dva axiální díly vložky.
  19. 19. Provedení podle nároku 17 nebo 18, vyznačující se tím, že pouzdra zahrnují prostředky absorbující změny rozměrů kabelu, které jsou způsobeny tepelnou roztažností a smršťováním.
  20. 20.Provedení podle nároku 17 nebo 18, vyznačující se tím, že zmíněné prostředky mají radiální rýhy /26/ na vnitřním povrchu vložky /24/ obrácenému směrem ke kabelu.
  21. 21 .Provedení podle nároku 17,18 nebo 19,vyznačujícísetím, že zmíněné prostředky zahrnují radiální rýhy /30/ umístěné na vnějším povrchu vložky/24/ obrácenému dovnitř pouzdra.
  22. 22.Provedení podle kteréhokoliv předchozího nároku, vyznačující setím, že opěra /1, 11,12,15,40,41/je vyrobena z elektricky vodivého materiálu, který umožňuje opěru uzemnit.
  23. 23 Provedení podle kteréhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že zmíněný opěra/1,11,12, 15,40, 41/je vyrobena z elektricky nevodivého materiálu, který zajišťuje izolaci opery.
  24. 24,Otáčivý elektrický stroj zahrnuje stator s vinutím protaženým štěrbinou ve statoru, a dále zahrnuje rotor, a je charakteristický tím, že zahrnuje provedení spojky kabelu, tak jak je nárokováno v kterémkoliv z předchozích nároků
CZ19992619A 1998-02-02 1998-02-02 Provedení spojek kabelu a otáčivého elektrického stroje zahrnujícfho toto provedení CZ261999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992619A CZ261999A3 (cs) 1998-02-02 1998-02-02 Provedení spojek kabelu a otáčivého elektrického stroje zahrnujícfho toto provedení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992619A CZ261999A3 (cs) 1998-02-02 1998-02-02 Provedení spojek kabelu a otáčivého elektrického stroje zahrnujícfho toto provedení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ261999A3 true CZ261999A3 (cs) 2000-01-12

Family

ID=5465282

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992619A CZ261999A3 (cs) 1998-02-02 1998-02-02 Provedení spojek kabelu a otáčivého elektrického stroje zahrnujícfho toto provedení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ261999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108352699B (zh) 用于将高压电缆连接至高压组件的电缆配件
RU2202142C2 (ru) Устройство для кабельных соединений и вращающаяся электрическая машина, включающая такое устройство
AU730676B2 (en) Series compensation of electric alternating current machines
RU2202848C2 (ru) Концевая плита
CZ261999A3 (cs) Provedení spojek kabelu a otáčivého elektrického stroje zahrnujícfho toto provedení
RU99119089A (ru) Устройство для кабельных соединений и вращающаяся электрическая машина, включающая такое устройство
JP2001510020A (ja) 回転電気機械およびそのような機械の支柱装置
JP2001510017A (ja) 回転電気機械およびそのような機械の製造方法
US4357487A (en) Cable fitting with slotted metallic housing
CZ9902740A3 (cs) Rotační elektrický stroj
JP2001525655A (ja) 回転電気機械用の接合部を有するステータの製造方法、ステータ、及び、回転電気機械
JP2001510016A (ja) 回転電気機器
CZ9902739A3 (cs) Rotační elektrický stroj
JP2001510013A (ja) 回転電気機械
JP2001510019A (ja) 回転電気機械の固定子の装置
CZ9902736A3 (cs) Rotační elektrický stroj
MXPA99006970A (en) A rotating electric machine
CZ261499A3 (cs) Koncová deska
CZ262099A3 (cs) Sériová kompenzace elektrických strojů na střídavý proud
CZ9902737A3 (cs) Montážní zařízení
MXPA99006971A (en) Series compensation of electric alternating current machines
CZ264499A3 (cs) Otáčivý elektrický stroj s podpěrami cívky
SE510934C2 (sv) Anordning vid lindningsskarvar samt roterande elektrisk maskin innefattande anordningen
CZ9902677A3 (cs) Rotační elektrický stroj a způsob jeho výroby
MXPA99006969A (en) A device in the stator of a rotating electric machine

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic