CZ256296A3 - Povrchová úprava anorganických pigmentů organokřemičitými sloučeninami a způsob jejího provedení - Google Patents

Povrchová úprava anorganických pigmentů organokřemičitými sloučeninami a způsob jejího provedení Download PDF

Info

Publication number
CZ256296A3
CZ256296A3 CZ962562A CZ256296A CZ256296A3 CZ 256296 A3 CZ256296 A3 CZ 256296A3 CZ 962562 A CZ962562 A CZ 962562A CZ 256296 A CZ256296 A CZ 256296A CZ 256296 A3 CZ256296 A3 CZ 256296A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
inorganic pigment
surface treatment
products
inorganic
derivatives
Prior art date
Application number
CZ962562A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ287077B6 (cs
Inventor
Zlatko Ing. Csc. Šrank
Josef Ing. Csc. Křížala
Libor Ing. Csc. Mastný
František Ing. Prusek
Adolf Ing. Goebel
Václav Ing. Kokaisl
František Ing. Kopečný
Hynek Ing. Vychodil
Karel Ing. Šimeček
Antonín Ing. Csc. Mlčoch
Original Assignee
Precheza A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Precheza A. S. filed Critical Precheza A. S.
Priority to CZ19962562A priority Critical patent/CZ287077B6/cs
Publication of CZ256296A3 publication Critical patent/CZ256296A3/cs
Publication of CZ287077B6 publication Critical patent/CZ287077B6/cs

Links

Landscapes

  • Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká povrchové úpravy anorganických pigmentů organokřemičitými sloučeninami v kombinaci s dalšími látkami a způsobu jejího provedení u titanové ' běloby během mletí v pamím tryskovém mlýnu za účelem zlepšení užitných a zpracovatelských vlastností pigmentů.
Dosavadní stav techniky
Smyslem povrchové úpravy anorganických pigmentů organokřemičitými sloučeninami je zlepšení jejich užitných a zpracovatelských vlastností. Takto upravené částice anorganického pigmentu mají hydrofobní charakter povrchu a snadněji a hlavně homogenněji se potom dají zapracovat do plastických hmot.
Pro dosažení uvedeného hydrofóbního charakteru částic pigmentů, ale také plniv, byla navržena celá řada organických látek různé chemické struktury. Většího rozšíření v praxi však doznalo jen několik z nich. Poměrně časté je použití látek s delším alifatickým řetězcem, jako jsou vyšší mastné kyseliny, jejich soli a estery a vyšší mastné alkoholy. Použití těchto látek je popsáno např. v patentech EP 285977, WO 9420576, DE 3035350, CZ 279235.
Nejvíce pozornosti bylo v patentové literatuře věnováno hydrofobizaci pigmentů siloxany, které se nejčastěji nanášejí na pigment před nebo během mikronizace v pamím tryskovém mlýnu. Japonský patent JP 5043736 ale popisuje modifikaci pigmentů polymethylsiloxany pouhým míšením prášku s účinnou látkou s následným zahřátím na 140 až 170 °C. Obdobný postup doporučuje EP 307054 s tím rozdílem, že účinnou látkou je alkoxysilán v prostředí inertního rozpouštědla. Byla též popsána povrchová úprava titanové běloby trialkoxysilánem ve vodné disperzi (JP 6285363).
Při nanášení siloxanů na povrch částic pigmentů se většinou předpokládá, že dochází k jejich adsorpci, a že tedy jsou vázány jen slabými fyzikálními silami. Vznik pevné kovalentní vazby lze dosáhnout použitím polydimethylsiloxanu s terminálními reaktivními skupinami, např. -OH, alkoxy či isokyanát, které reagují s hydroxylovými skupinami vázanými na povrchu částic pigmentu (JP 2218723). Obdobným mechanismem působí též nízkomolekulámí silanoly a silazany, např. hexamethyldisilazan (DE 3839900) nebo alkyltrimethoxysilany, které se případně mohou kombinovat s alkanolaminy či polyfunkčními alkoholy (JP 5736156).Vysokou odolnost pigmentů vůči povětmosti, vodě a chemikáliím je možno docílit úplným pokrytím částic třírozměrnou siloxanovou strukturou (EP 477433).
Pro hydrofobizaci pigmentů určených k vybarvování plastů a pro přípravu koncentrátů pigmentů (masterbatches) se v technické praxi ponejvíce používá polydimethylsiloxan, který se obvykle značí jako PDMS. Pravděpodobně je dnes již všeobecně známo, že aplikací samotného PDMS se sice dosáhne vysoké hydrofobity upravovaného materiálu a dobré dispergovatelnosti v plastech, ale zpracovatelské vlastnosti se výrazně zhorší. Zejména se zvýší prášivost, elektrostatický náboj částic, adheze ke kovům, dále se zhorší manipulovatelnost a tokové vlastnosti. Z tohoto důvodu se prakticky vždy PDMS kombinuje s dalšími, a to většinou s hydrofilními látkami. Velice časté jsou kombinace PDMS s triethanolaminem a jinými alkanolaminy (EP 21262). Podobný efekt se dosahuje při použití polymethylhydrogensiloxanu místo PDMS (EP 22187). Volbou poměru mezi polysiloxanem a alkanolaminem lze v poměrně širokém rozmezí regulovat stupeň hydrofobity výsledného produktu (DE 2946549).
Poměrně často se PDMS kombinuje místo s alkanolaminy s vícefunkčními alkoholy zvanými polyoly. Důvodem je skutečnost, že alkanolaminy mohou vyvolávat žloutnutí plastů při jejich tepelném zatížení, což bylo pozorováno především u PVC. Hydrofobizaci pigmentů PDMS, resp. polymethylhydrogensiloxanem v kombinaci s polyoly popisuje např. JP 5736156.
Mezi nejdůležitější anorganické pigmenty patří titanová běloba. Při její organické povrchové úpravě mohou být organické přísady dávkovány v několika místech výrobního zařízení. Jednak mohou být aplikovány do suspenze titanové běloby před vstupem do sušárny, jednak na suchý materiál před vstupem do parního tryskového mlýna. Další možnost představuje dávkování organických přísad přímo do mikronizéru, kde jsou opět tři možnosti: první je na vstupu do mironizéru, druhá do mlecího prstence a třetí je na výstupu z mikronizéru. Různé způsoby dávkování organických přísad popisuje např. CA 980955.
Použití siloxanů k povrchové úpravě anorganických pigmentů zlepšuje zejména sypné vlastnosti, dispergovatelnost v plastech a lesk nátěrů. Jejich nevýhodou je zvýšení elektrostatického náboje částic pigmentu s příslušnými dopady při jeho zpracovávání, jako je např. zvýšená prášivost a možnost vzniku elektrického výboje.
Při povrchové úpravě titanové běloby organickými látkami se všeobecně předpokládá, že činidla se při jejich nanášení nijak chemicky nemění, a že molekuly činidla jsou na povrchu částic pigmentu poutány pouze slabými fyzikálními silami.
Podstata vynálezu
Nyní se zjistilo, že za níže vymezených podmínek může u některých organických látek v průběhu jejich nanášení na anorganický pigment docházet k pyrohydrolytickým reakcím a ke vzniku pevných chemických vazeb na povrchu upravovaných částic.
Podstatou vynálezu je proto anorganický pigment povrchově upravený organokřemičitými sloučeninami vyznačený tím, že obsahuje 0,01 až 1,0 hmot. % polydimethylsiloxanu nebo jeho derivátů, 0,005 až 0,5 hmot*1 % neionogenního nebo kationaktivního tenzidů, s výhodou s antistatickým účinkem a/nebo produkty pyrohydrolýzy uvedených látek při teplotách do 350 °C. Anorganický pigment podle vynálezu může případně též obsahovat 0,01 až 1,0 hmot6* % vícesytného alkoholu a/nebo jeho ethoxylovaných derivátů a/nebo produktů pyrohydrolýzy těchto látek při teplotách do 350 °C. Jako vícesytné alkoholy lze použít trimethylolpropan nebo pentaerytritol.
U anorganických pigmentů povrchově upravených organickými látkami podle vynálezu jsou odstraněny výše uvedené nevýhody typické pro hydrofobizaci siloxany. Pigmenty mají redukován elektrický náboj, takže mají minimální
I prášivost, mají velmi dobré manipulační vlastnosti a nízkou adhezi ke kovům a jiným materiálům. Při tom mají zachovány přednosti, které jsou charakteristické pro povrchové úpravy siloxany, tj. zejména výbornou dispergovatelnost v plastech, vysokou kryvost, dobré sypné vlastnosti a vysoký lesk v nátěrech.
Podstatou vynálezu je také způsob provedení povrchové úpravy titanové běloby výše uvedenými organickými látkami v parním tryskovém mlýnu vyznačený tím, že se na povrch částic pigmentu nanáší aerosol organických látek ve směsi s jejich pyrohydrolytickými produkty vytvořenými in šitu. Aerosol organických látek se vytváří za speciální tryskou v proudu přehřáté vodní páry za tlaku 0,2 až 2,5 Mpa, při teplotě 200 až 350 °C a za přítomnosti katalyticky působících oxidů hliníku, titanu nebo zinku.
Pro hydrofobizaci se může použít polydimethylsiloxan nebo jeho deriváty, a to zejména alkylestery, polyethersiloxany a polyalkylen modifikované siloxany.
Za vymezených podmínek, při nichž se uvedené látky nanášejí na povrch částic pigmentu, dochází k pyrohydrolytickému štěpení těchto látek a k následnému vzniku pevných vazeb štěpných fragmentů na povrch částic pigmentu.
Při studiu vzorků titanových bělob organicky upravených popsaným způsobem bylo zjištěno, že žádným rozpouštědlem ani jejich směsí nelze kvantitativně provést zpětnou eluci naneseného organického činidla. Tento fenomen indikuje možnost vzniku pevných chemických vazeb na povrchu částic titanové běloby. Dalším studiem pomocí metod GC-MS, FT-NMR a FT-IR byla prokázána existence kovalentních vazeb typu Ti-O-C a přítomnost fragmentů původních organických látek. Je pravděpodobné, že při vzniku těchto vazeb jsou aktivní zejména povrchové hydroxylové skupiny částic titanové běloby. Výsledky analýz jednoznačně potvrdily, že za vyznačených podmínek a při použití vybraných typů organických látek dochází k pyrohydrolytickým reakcím s následným vznikem pevných chemických vazeb na povrchu částic pigmentu.
Reakční mechanismus pyrohydrolytických reakcí je nesporně složitý a jejich průběh zdaleka není kvantitativní. To je v souladu s praktickými zkušenostmi získanými při analýze organicky upravených titanových bělob podle vynálezu, kdy kromě původní nezměněné látky byly nalezeny další složky o nižší molekulové hmotnosti, přičemž nezanedbatelná část organických činidel byla vázána irreverzibilně.
Rozsah předmětu vynálezu je omezen několika faktory. Jedním z nich jsou podmínky, za nichž mohou pyrohydrolytické reakce probíhat, tj. především teplota, tlak, ale i příznivý vliv přítomnosti katalyticky působících oxidů kovů, zejména hliníku, titanu a zinku. Proto je výhodné povrch částic pigmentu před nanášením organických činidel aktivovat vhodnou anorganickou povrchovou úpravou. Dalším faktorem je chemická povaha organických činidel ve smyslu možnosti jejich pyrohydrolytické transformace. Příkladem těchto látek jsou estery, ethery, siloxany a jejich deriváty.
Řešení podle vynálezu je možno s výhodou použít při organické povrchové úpravě i u jiných pigmentů než je titanová běloba, a to např. u železitých pigmentů, dodrží-li se vyznačené podmínky. Uvedené příklady provedení vysvětlují, ale nikterak neomezují rozsah předmětu vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Nejprve se s pomocí 5 hmot. % nonylfenolpolyglykoletheru připraví vodní emulze polydimethylsiloxanu (M. h. 10000) obsahující 40 hmot. % aktivní látky. Tato emulze se poté speciální tryskou dávkuje v množství 9 I/h do proudu přehřáté vodní páry o tlaku 2,0 Mpa a teplotě 290 °C, která je spolu s vysušenou titanovou bělobou vnášena do parního tryskového mlýna v množství 1,8 t/h. Titanová běloba byla rutilového typu a předem byla anorganicky povrchově upravena solemi hliníku v množství 3 hmot. % AI2O3 vztaženo na obsah T1O2. Vyrobený produkt obsahoval 0,15 hmot. % uhlíku a měl vlhkost 0,36 hmot. %.
Příklad 2
Emulze polydimethylsiloxanu připravená podle příkladu 1 byla smísena s ethoxylovaným trimethylpropanem (M.h. 270) v poměru 4 ku 1. Touto směsí byla stejným postupem jako v příkladu 1 povrchově upravena titanová běloba totožného typu. Produkt obsahoval 0,18 hmot. % uhlíku a měl vlhkost 0,32 hmot. %.
Příklad 3
Nejprve se připraví vodní emulze alkylesteru polydimethylsiloxanu za pomoci 5 hmotnostních % dimethylkarboxymethylkokospropylamidoamonium betainu obsahující 30 hmot. % účinné látky. Touto emulzí byla stejným postupem jako v příkladu 1 povrchově upravena titanová běloba totožného typu. Vyrobený produkt obsahoval 0,12 hmot. % uhlíku a měl vlhkost 0,37 hmot. %.
Příklad 4
Pro srovnání byla za stejných podmínek jako v příkladu 1 povrchově upravena titanová běloba samotným polydimethylsiloxanem. Produkt obsahoval 0,15 hmot. % uhlíku a měl vlhkost 0,38 hmot. %.
Příklad 5
Pro srovnání byla za stejných podmínek jako v příkladu 1 povrchově upravena titanová běloba ethoxylovaným trimethylolpropanem. Produkt obsahoval 0,21 hmot. % uhlíku a měl vlhkost 0,30 hmot. %.
Příklad 6
Byly porovnány vlastnosti upravených titanových bělob s původním pigmentem. Výsledky jsou shrnuty v tabulce s hodnocením 1 až 5 od nejlepší po néjhorší:
Typ T1O2 Adheze ke kovům Prášivost S kladovatelnost Tokové vlastnosti
Neupravený 4 4 3 5
Příklad 1 1 1 2 1
Příklad 2 2 1 1 2
Příklad 3 1 1 2 1
Příklad 4 5 5 3 4
Příklad 5 3 3 3 3
Stejné vzorky pigmentu byly zapracovány do směsi měkčeného PVC a bylo
provedeno porovnání parametrů, které jsou uvedeny v následující tabulce s
hodnocením 1 až 5 od nejlepší po nejhorší:
Typ TiO2 Dispergo- vatelnost Tepelná stabilita Světelná stabilita
Neupravený 5 5 5
Příklad 1 1 2 1
Příklad 2 2 1 1
Příklad 3 1 1 2
Příklad 4 1 3 3
Příklad 5 4 4 4
75062 PŘEROV
-106-
Ί3 XK < -σ 1— CQ Ϊ» CS
r~ ’ to S O
A Έ ? > o <= σ —1 < -X O

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Anorganický pigment povrchově upravený organokřemičitými sloučeninami vyznačený tím, že obsahuje 0,01 až 1,0 hmot* % polydimethylsiloxanu a/nebo jeho derivátů, 0,005 až 0,5 hmot*? % neionogenního a/nebo kationaktivního tenzidu, s výhodou s antistatickým účinkem a/nebo produkty pyrohydrolýzy uvedených látek pri teplotě do 350 °C. v
  2. 2. Anorganický pigment podle bodu 1 vyznačený tím, že jde o titanovou bělobu anatasového nebo rutilového typu s nebo bez anorganické povrchové úpravy.
  3. 3. Anorganický pigment podle bodu 1 vyznačený tím, že jde o železitý a/nebo železnatý pigment na bázi oxo- a/nebo hydroxo-sloučenin s nebo bez anorganické povrchové úpravy.
  4. 4. Anorganický pigment podle bodu 1 až 3 vyznačený tím, že deriváty polydimethylsiloxanu jsou ze skupiny alkylesterů a/nebo polyethersiloxanů a/nebo polyoxyalkylen modifikovaných siloxanů.
  5. 5. Anorganický pigment podle bodu 1 až 3 vyznačený tím, že kromě uvedených látek obsahuje 0,01 až 1,0 hmot. % vícesytného alkoholu a/nebo jeho ethoxylovaných derivátů a/nebo produkty pyrohydrolýzy těchto látek pri teplotě do 350 °C.
  6. 6. Anorganický pigment podle bodu 5 vyznačený tím, že jako vícesytný alkohol je použit trimethylolpropan nebo pentaerytritol.
    Uj
    Ί. Způsob provedení povrchové úpravy anorganického pigmentu podle bodu 1 a 2 organickými látkami v parním tryskovém mlýnu vyznačený tím, že se na povrch částic pigmentu nanáší aerosol organických látek ve směsi s jejich pyrohydrolytickými produkty vytvořenými in šitu.
  7. 8. Způsob provedení podle hodu 7 vyznačený tím, že se aerosol organických látek vytváří za speciální tryskou v proudu přehřáté vodní páry za tlaku 0,2 až 2,5 MPa, pri teplotě 200 až 350 °C a za přítomnosti katalyticky působících kovů.
    Vt čkvi,'
  8. 9. Způsob provedení podle bodu 8 vyznačený tím, že katalyticky působící kovy jsou přítomny ve formě oxidů hliníku a/nebo titanu a/nebo zinku. A
CZ19962562A 1996-09-02 1996-09-02 Povrchová úprava anorganických pigmentů organokřemičitými sloučeninami a způsob jejího provedení CZ287077B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19962562A CZ287077B6 (cs) 1996-09-02 1996-09-02 Povrchová úprava anorganických pigmentů organokřemičitými sloučeninami a způsob jejího provedení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19962562A CZ287077B6 (cs) 1996-09-02 1996-09-02 Povrchová úprava anorganických pigmentů organokřemičitými sloučeninami a způsob jejího provedení

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ256296A3 true CZ256296A3 (cs) 1998-03-18
CZ287077B6 CZ287077B6 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5465182

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19962562A CZ287077B6 (cs) 1996-09-02 1996-09-02 Povrchová úprava anorganických pigmentů organokřemičitými sloučeninami a způsob jejího provedení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ287077B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ287077B6 (cs) 2000-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU633286B2 (en) Inorganic pigments having improved properties, containing polyorganisoloxane additives
AU2006284882B2 (en) Pigment particles coated with polysaccharides and having improved properties
CA1220675A (en) Pigments and their manufacture
EP1773958B1 (en) Aqueous silane nanocomposites
US6139617A (en) Titanium dioxide pigments
EP0910549B1 (fr) Particules de dioxyde de titane, leur procede de preparation et leur utilisation dans les cosmetiques, vernis et lasures
JP2819417B2 (ja) 抗菌性シリコーンゴム粒状物の製造方法
JP4902907B2 (ja) 有機的に後処理された塗料系のための顔料
US20080152914A1 (en) Polysiloxane modified titanium dioxide
CN108272648B (zh) 化妆品粉体、油性色浆及其制备方法
US4344799A (en) Readily dispersible TiO2 pigment
EP3957606A1 (en) Silica-coated particles and method for producing same
JP2022520250A (ja) 水性スラリー、コーティング、並びに疎水性無機粒子及び金属塩でコーティングされた物品
KR960031554A (ko) 복합안료물질
US20050257718A1 (en) Natural Pearl in Butylene Glycol
CZ256296A3 (cs) Povrchová úprava anorganických pigmentů organokřemičitými sloučeninami a způsob jejího provedení
JP3847917B2 (ja) 耐汗水性の青味を帯びた光沢顔料、その製造方法及びその使用
JP7060443B2 (ja) 水中油型エマルジョンおよび水中油型エマルジョンの製造方法。
TW203086B (cs)
AU628951B2 (en) Detergent granules
CN114302922B (zh) 水性涂料用表面处理沉淀二氧化硅
EP3837320B1 (en) Process of making silicone-in-water emulsions
CZ287075B6 (cs) Anorganický pigment se zlepšenou dispergovatelností
WO2022094022A2 (en) Aspherical hollow silica particles as spf boosters
KR20000004078A (ko) 무기물-고분자 복합체의 제조 방법

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080902