CZ252494A3 - Fungicidal combinations based on phenylbenzamide and their use for plant protection against fungal diseases - Google Patents

Fungicidal combinations based on phenylbenzamide and their use for plant protection against fungal diseases Download PDF

Info

Publication number
CZ252494A3
CZ252494A3 CZ942524A CZ252494A CZ252494A3 CZ 252494 A3 CZ252494 A3 CZ 252494A3 CZ 942524 A CZ942524 A CZ 942524A CZ 252494 A CZ252494 A CZ 252494A CZ 252494 A3 CZ252494 A3 CZ 252494A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
compound
combination
combination according
fungicidal
weight ratio
Prior art date
Application number
CZ942524A
Other languages
English (en)
Inventor
Marie-Pascale Latorse
Original Assignee
Rhone Poulenc Agrochimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Agrochimie filed Critical Rhone Poulenc Agrochimie
Publication of CZ252494A3 publication Critical patent/CZ252494A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N37/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most two bonds to halogen, e.g. carboxylic acids
    • A01N37/36Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most two bonds to halogen, e.g. carboxylic acids containing at least one carboxylic group or a thio analogue, or a derivative thereof, and a singly bound oxygen or sulfur atom attached to the same carbon skeleton, this oxygen or sulfur atom not being a member of a carboxylic group or of a thio analogue, or of a derivative thereof, e.g. hydroxy-carboxylic acids
    • A01N37/38Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most two bonds to halogen, e.g. carboxylic acids containing at least one carboxylic group or a thio analogue, or a derivative thereof, and a singly bound oxygen or sulfur atom attached to the same carbon skeleton, this oxygen or sulfur atom not being a member of a carboxylic group or of a thio analogue, or of a derivative thereof, e.g. hydroxy-carboxylic acids having at least one oxygen or sulfur atom attached to an aromatic ring system

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Předmětem vynálezu jsou fungicidni kombinace na bázi derivátů fenylbenzamidového typu, jejich výroba a jejich použiti k ochraně rostlin proti houbovým chorobám.
Dosavadní stav techniky
Evropská přihláška č. 0360701 popisuje rozsáhlou řadu amidových derivátů a zejména fenylbenzamidů, jakož i jejich použiti jako účinných látek pro kontrolu houbových chorob. Příklady dokumentují zejména jejich preventivní účinnost proti chorobám jako jsou plísně, snětí a padlí.
Podstata vynálezu
Nyní bylo zjištěno, že kombinace omezeného výběru těchto derivátů s jinými specifickými fungicidy vykazuje pozoruhodné a překvapivě synergické vlastnosti, které otevírají nové aplikační možnosti.
Přesněji se vynález týká fungicidni kombinace, která obsahuje:
a) sloučeninu obecného vzorce (A)
OCH3 (A)
OGHg ve kterém
Rx a R2, které jsou stejné nebo odlišné, představují vždy atom vodíku či halogenu nebo popřípadě halogenovanou alkylovou skupinu, a r3 a R4, které jsou stejné nebo odlišné, představují vždy alkylovou skupinu obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, a
b) alespoň jednu sloučeninu B vybranou ze skupiny zahrnující maneb (ethylenbis(dithiokarbamát) manganatý), mancozeb (ethylenbis(dithiokarbamát) zinečnatý a manganatý), folpet (trichlormethylthioisoindolindion), sloučeniny mědi, phosethyl-Al (tris(O-ethylfosfonát) hlinitý), kyselinu fosforitou a její soli s alkalickými kovy nebo kovy alkalických zemin, chlorothalonil (tetrachlorisoftalonitril), fluazinam (N-(3-chlor-5-trifluormethyl-2-pyridyl)-2, 6-dinitro-3-chlor-4-(trifluormethyl)anilin), acylalaniny, acetamidy, methoxyakryláty a methoxyiminoacetáty.
Výhodné jsou deriváty obecného vzorce (A), ve kterých Rx a R2 představují vždy atom vodíku nebo trif luormethylovou skupinu a R3 a R4 znamenají vždy methylovou skupinu nebo ethylovou skupinu.
Podle zejména výhodného provedení je sloučeninou A N,N-diethyl-2-(3,4-dimethoxyfenyl)-4-(trifluormethyl)benzamid nebo N-methyl-N-ethyl-2-(3,4-dimethoxyfenyl)-4-(trifluormethyl )benzamid.
Acylalaninem se výhodně rozumí sloučenina jako je metalaxyl (methyl-N- (2,6-dimethylfenyl)-N-(methoxyacetyl)alaninát), benalaxyl (methyl-N-(2,6-dimethylfenyl)-N-(fenylacetyl)alaninát) nebo furalaxyl, oxadixyl (N-(2,6-dimethylfenyl) -2-methoxy-N-(2-oxo-3-oxazolidinyl)acetamid), a acylamid - ofurace (2-chlor-N-(2,6-dimethylfenyl)-N-(tetrahydro-2-oxo-3-furanyl)acetamid).
Acetamidem se výhodně rozumí sloučenina jako je cymoxanil (2-kyan-N-[(ethylamino)karbonyl]-2-(methoxyimino)acetamid).
Sloučeninou mědi se výhodně rozumí sloučenina jako je síran mědnatý neutralizovaný vápnem nebo bordóská jícha, oxid měďný nebo oxychlorid měďhatý.
Methoxyiminoacetátovým derivátem se výhodně rozumí zejména methyl-(E)-methoxyimino[a(tolyloxy)-o-tolyl]acetát.
Podle vynálezu jsou složky kombinace v takovém množství, že poměr jejich hmotností A : B leží mezi 0,001 a 100 : 1.
Kombinace zcela nečekaným způsobem výrazně zlepšuje působení účinných látek, ve srovnání s jejich působením odděleně, u řady hub, které jsou škodlivé zejména pro plodiny jako je zejména vinná réva, lilkovité plodiny (Solanaceae) a zeleniny. Toto zlepšení se projevuje rozšířením spektra chorob, které mohou být kontrolovány, vzrůstem doby trváni ochrany v porovnání se známými účinnými látkami, a snížením dávek každé ze složek, což je zejména výhodné pro uživatele a životní prostředí.
Pod pojmem ”kombinace sloučenin A a B se rozumí libovolná kombinace těchto dvou sloučenin, přičemž je možno je aplikovat současně ve formě tankmixu nebo směsi připravené k okamžitému použití, nebo postupně, ale dostatečně brzy po sobě, aby se mohlo jejich působení kombinovat.
Kombinace vykazuje synergické vlastnosti, které lze ověřit za použití způsobu, který popsal Tammes Isoboles, a graphic representation of synergism in pesticides, Netherlands Journal of Plant Pathology, 70 (1964é, str.73 - 80, nebo jak definovali L. E. Limpel, Ρ. H. Schuldt a
D. Lammont, 1962, Proč. NEWCC 16: 48 - 53, za použiti vzorce
X Y
E = X + Y - 100 ve kterém
E označuje předpokládané procento inhibice růstu houby pomocí směsi dvou fungicidů A a B v definovaných dávkách,
X představuje pozorované předpokládané procento inhibice fungicidem A v definované dávce, a
Y představuje pozorované předpokládané procento inhibice fungicidem B v definované dávce.
Pokud je pozorované procento inhibice kombinace větší než E, dochází k synergickému účinku.
Podle vynálezu jsou složky kombinace v takovém množství, že poměr jejich hmotností A : B leží mezi 0,001 a 100 : 1, a výhodně mezi 0,001 a 5 : 1.
Pokud je sloučeninou B maneb nebo mancozeb, leží tento poměr výhodně mezi 0,05 a 5 : 1, as výhodou mezi 0,1 a
4:1.
Pokud je sloučeninou B folpet, leží tento poměr výhodně mezi 0,05 a 5 : 1, as výhodou mezi 0,1 a 4 : 1.
Pokud je sloučeninou B sloučenina mědi, leží tento poměr výhodně mezi 0,01 a 1, a s výhodou mezi 0,1 a 4:1.
Pokud je sloučeninou B phosethyl-Al nebo kyselina fosforitá či jedna z jejích solí, leží tento poměr výhodně mezi 0,001 a 2 : 1, a s výhodou mezi 0,1 a 4 : 1.
Pokud je sloučeninou B chlorothalonil, výhodně mezi 0,01 a 1, as výhodou mezi 0,02 leží tento poměr a 0,4.
Pokud je sloučeninou B acylalanin, leží tento poměr
výhodně mezi 0, 05 a 5 : 1, a s výhodou mezi 0,1 a 4 : 1
Pokud je sloučeninou B fluazinam, leží tento poměr
výhodně mezi 0, 05 a 5 : 1, a s výhodou mezi 0,1 a 4 : 1
Pokud je sloučeninou B acetamid, leží tento poměr
výhodně mezi 0, 05 a 5 : 1, a s výhodou mezi 0,1 a 4 : 1 .
Pokud je sloučeninou methoxyiminoacetát, leží tento 5 : 1, a s výhodou mezi 0,1 a 4
B methoxyakrylát nebo poměr výhodně mezi 0,01 a
1.
Následující příklady provedení vynálezu ilustrují pozoruhodné vlastnosti kombinací podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Preventivní test in vivo na Plasmopara viticola (peronospora révy vinné)
Řízky vinné révy (Vitis vinifera), odrůda Chardonnay, se pěstují v malých květináčích. Jakmile dosáhnou tyto rostliny stáří dva měsíce (stadium 8 až 10 listů, výška 10 až 15 cm), ošetří se postřikem látkami A a B ve formě prostředků (emulgovatelný koncentrát, smáčitelný prášek), a tankmixem těchto látek, které se testují jako kombinace A + B pro jednotlivé hmotnostní poměry A : B, uvedené na níže popsaných obrázcích.
Sloučeninou A je N-methyl-N-ethyl-2-(3,4-dimethoxyfenyl)-4-(trifluormethyl)benzamid a sloučeninou B je mancozeb, maneb, folpet, phosethyl-Al, sloučenina mědi (oxychlorid!, respektive kyselina fosforitů. Rostlinky používané jako kontroly se ošetří podobnou suspenzí, která však neobsahuje účinnou látku (prázdná formulace).
Efektivita jednotlivých ošetření se porovnává při použití preventivní aplikace 24 hodin před infekcí rostlin nebo kurativní aplikace 24 hodin po infekci. Infekce se provede postřikem vodnou suspenzí spor Plasmopara viticola, kterážto suspenze se získá ze sporulovaných listů infikovaných 7 dnů předem. Tyto spory se suspendují v koncentraci 100000 jednotek na cm3.
Infikované rostlinky se poté inkubují po dobu dvou dnů při teplotě přibližně 18 °C, v atmosféře nasycené vlhkostí, a poté po dobu 5 dnů při teplotě 20 - 22 °C při relativní vlhkosti 90 - 100 %.
Vyhodnocení se provede 7 dnů po infekci. Získané výsledky se znázorní ve formě bodů na Tammesově isobolovém diagramu, s dávkami látky A, vyjádřenými v mg / 1, na vodorovné ose, a s dávkami látky B, též v mg / 1, na svislé ose. Získají se isoboly, znázorněné na:
obrázku 1 pro mancozeb a 2 pro maneb, obrázku 4 pro folpet, obrázku 5 pro kyselinu fosforitou, které dokládají synergické působení odpovídajících kombinací.
Alespoň doplňkové výsledky se navíc získají za použití kombinací sloučeniny A s látkou phosethyl-Al nebo sloučeninou mědi, jako je oxychlorid.
Velmi podobné výsledky se získají s N-methyl-N-ethyl-2-(3,4-dimethoxyfenyl)-4-(trifluormethyl)benzamidem.Příklad 2
Preventivní test in vitro na Phytophthora infestsans (plíseň bramborová)
Klíční rostliny rajčete (odrůdy Marmande) se pěstují v malých květináčích. Jakmile dosáhnou tyto klíční rostliny stáří jednoho měsíce (stadium 5 až 6 listů, výška 12 až 15 cm), ošetří se postřikem látkami A a B ve formě prostředků (emulgovatelný koncentrát, smáčítelný prášek), a tankmixem těchto látek, které se testují jako kombinace A + B pro jednotlivé hmotnostní poměry A : B, uvedené na níže popsaných obrázcích.
Sloučeninou A je N-methyl-N-ethyl-2-(3,4-dimethoxyfenyl)-4-(trifluormethyl)benzamid a sloučeninou B je chlorothalonil, phosethyl-Al, metalaxyl, benalaxyl, cymoxanyl, respektive methyl-(E)-methoxyimino[a-(tolyloxy)-o-tolyl]acetát .
Porovnají se účinnosti jednotlivých ošetření při preventivní aplikaci 48 hodin před infekcí rostlin pomocí postřiku vodnou suspenzí spor (30000 spor / ml) Phytophthora infestans.
Po této infekci se klíční rostliny rajčete inkubují po dobu 7 dnů při teplotě přibližně 20 °C v atmosféře nasycené vlhkostí.
Získají se isoboly (s dávkami látek A a B vyjádřenými v mg / 1) znázorněné na obrázku 3 pro chlorothalonil, obrázku 6 pro phosethyl-Al, obrázku 7 pro metalaxyl, obrázku 8 pro benalaxyl, obrázku 9 pro cymoxanyl, obrázku 10 pro methyl-(E)-methoxyimino [oc-(tolyloxy) -o-tolyl]acetát (BASF490F), které ilustrují synergické účinky odpovídajících kombinací.
Alespoň doplňkové výsledky se navíc získají za použití kombinací sloučeniny A se sloučeninou mědi, například oxychloridem, jako sloučeninou B.
Velmi podobné výsledky se získají s N-methyl-N-ethyl-2-(3, 4-dimethoxyfenyl)-4-(trifluormethylJbenzamidem.
Příklad 3
Kurativní test in vivo na Plasmopara viticola
Řízky vinné révy (Vitis vinifera), odrůda Chardonnay, se pěstují v malých květináčích. Jakmile dosáhnou tyto rostliny stáří dva měsíce (stadium 8 až 10 listů, výška 10 až 15 cm), ošetří se postřikem látkami A a B ve formě prostředků (emulgovatelný koncentrát, smáčitelný prášek), a tankmixem těchto látek, které se testují jako kombinace A + B pro jednotlivé hmotnostní poměry A : B, uvedené na.níže popsaných obrázcích.
Sloučeninou A je N-methyl-N-ethyl-2-(3,4-dimethoxyfenyl)-4-(trifluormethylJbenzamid a sloučeninou B je oxadixyl, respektive cymoxanyl.
Rostlinky používané jako kontroly se ošetří podobnou suspenzí, která však neobsahuje účinnou látku (prázdná formulace).
Efektivita jednotlivých ošetření se porovnává při použití kurativní aplikace 24 hodin po infekci. Infekce se provede postřikem vodnou suspenzí spor Plasmopara viticola, kterážto suspenze se získá ze sporulovaných listů infikovaných 7 dnů předem. Tyto spory se suspendují v koncentrací 100000 jednotek na cm3.
Infikované rostlinky se poté inkubují po dobu dvou dnů při teplotě přibližně 13 °C, v atmosféře nasycené vlhkostí, a poté po dobu 5 dnů při teplotě 20 - 22 °C při relativní vlhkosti 90 - 100 %.
Vyhodnocení se provede 7 dnů po infekci. Získané výsledky se znázorní ve formě bodů na Tammesově isobolovém diagramu, s dávkami látky A, vyjádřenými v mg / 1, na vodorovné ose, a s dávkami látky B, též v mg / 1, na svislé ose. Získají se isoboly, znázorněné na:
obrázku 11 pro oxadixyl, obrázku 12 pro cymoxanyl, které dokládají synergické působení kombinací podle vynálezu.
Tyto výsledky jasně ilustrují pozoruhodné synergické působení kombinací podle vynálezu.
Tyto kombinace se výhodně aplikují v dávkách od 0,01 do 5 kg /ha, specifičtěji v dávkách přibližně od 0,02 do 2 kg / ha.
V praxi se sloučeniny těchto kombinací podle vynálezu zřídkakdy používají samotné, ale nej častěji tvoří součást prostředků. Tyto sloučeniny, které je možno používat na ochranu rostlin proti houbovým chorobám, nebo v prostředcích pro regulaci růstu rostlin, obsahují jako účinnou složku alespoň jednu sloučeninu podle vynálezu, jak je popsána výše, v kombinaci se zemědělsky přijatelnými, pevnými nebo kapalnými, inertními nosnými látkami nebo/a povrchově aktivními činidly, kteréžto složky jsou kompatibilní s účinnou složkou a jsou též zemědělsky přijatelné. Zejména lze použít inertní běžné nosné látky a běžná povrchově aktivní činidla.
Termín nosná látka v tomto textu označuje přírodní nebo syntetickou, organickou nebo anorganickou látka, se kterou se účinná látka kombinuje pro usnadnění její aplikace na rostlinu, semena nebo na půdu. Tato nosná látka je tedy obecně inertní a musí být zemědělsky přijatelná, zejména pro ošetřovanou rostlinu. Nosná látka může být pevná (hlinky, přírodní nebo syntetické silikáty, silika, pryskyřice, vosky, pevná hnojivá a podobně), kapalná (voda, alkoholy, ketony, ropné frakce, aromatické nebo parafinové uhlovodíky, nebo chlorované uhlovodíky), či plynná.
Povrchově aktivním činidlem může být emulgátor, dispergátor nebo smáčedlo ionogenního nebo neionogenního typu. Jako příklady je možno uvést soli polyakrylových kyselin, soli lignosulfonových kyselin, soli fenolsulfonových nebo naftalensulfonových kyselin, produkty polykondenzace ethylenoxidu s mastnými alkoholy, mastnými kyselinami nebo mastnými aminy, substituované fenoly (zejména alkylfenoly nebo arylfenoly), soli esterů sulfojantarové kyseliny, deriváty taurinu (zejména alkyltauráty), nebo estery kyseliny fosforečné s polyoxyethylenovanými fenoly či alkoholy. Přítomnost alespoň jednoho povrchově aktivního činidla je obecně nezbytná v případě, že je účinná látka nebo/a inertní nosná látka nerozpustná ve vodě a pokud je nosným činidlem aplikační formy voda.
Prostředky podle vynálezu mohou být ve velmi rozdílných, pevných, kapalných nebo tekutých formách.
Jako tekuté prostředky nebo. kapaliny je možno uvést zejména emulgovatelné koncentráty, emulze, vodné suspenzní koncentráty, pasty, roztoky, zejména ve vodě rozpustné koncentráty nebo koncentrované roztoky v organickém mediu (roztok ULV), a aerosoly.
Emulgovatelné nebo rozpustné koncentráty nejčastěji obsahují 10 až 80 % účinné látky, zatímco emulze nebo roztoky připravené pro okamžitou aplikaci obsahují 0,001 až 20 % účinné látky. Kromě účine látky a rozpouštědla mohou emulgovatelné koncentráty obsahovat, pokud je to nutné, vhodné pomocné rozpouštědlo a od 2 do 20 % vhodných aditiv, jako jsou stabilizátory, penetrační činidla, inhibitory koroze, barviva nebo adheziva.
Z těchto koncentrátů je možné pomocí naředění vodou získat emulze o libovolné požadované koncentraci, které jsou zejména vhodné k aplikaci na užitkové rostliny.
Ve všech následujících příkladech prostředků podle vynálezu je účinnou látkou kombinace sloučeniny obecného vzorce (A) a sloučeniny B.
Jako příklady jsou nyní emulgovatelných koncentrátů:
Příklad EC 1:
účinná látka epoxidovaný rostlinný olej směs alkylarylsulfonátu a etheru polyglykolu a mastných alkoholů dimethylformamid xylen
Příklad EC 2:
účinná látka uvedena složení několika dodecylbenzensulfonát alkalického kovu
250 g / 1 g / 1
100 g / 1 g / 1 575 g / 1
400 g / 1 g / 1 oxyethylenovaný nonylfenol, obsahující mol ethylenoxidu cyklohexanon aromatické rozpouštědlo g / 1 200 g / 1 doplnit do 1 1
Z těchto koncentrátů je možné pomocí naředění vodou získat emulze o libovolné požadované koncentraci, které jsou zejména vhodné k aplikaci na listy.
Suspenzní koncentráty, postřikem, se připraví tak, produkt, v kterém nedochází které lze též aplikovat že se získá stabilní tekutý k usazování. Tyto suspenzní koncentráty obecně obsahují od 10 do 75 % účinné látky, od 0,5 do 15 % povrchově aktivních činidel, od 0,1 do 10 % thixotropních činidel a od 0 do 10 % vhodných aditiv, jako jsou přísady proti pěnění, inhibitory koroze, stabilizátory, penetrační činidla a adheziva, a jako nosnou látku vodu nebo organickou kapalinu, ve které je účinná látka nerozpustná nebo téměř nerozpustná. V nosné látce mohou být rozpuštěny určité organické pevné látky nebo anorganické soli, které napomáhají prevenci usazování nebo působí jako činidla proti zmrznutí vody.
Jako příklady jsou nyní uvedena složení řady vodných suspenzních koncentrátů podle vynálezu:
Příklad ASC 1:
Připraví se vodná suspenze, kterou tvoří:
účinná látka smáčedlo (polyethoxylovaný alkylfenol) dispergátor (naftalensulfonát sodný) činidlo proti zmrznutí (propylenglykol)
100 g / 1 5 g / 1 10 g / 1
100 g / 1 zahušťovadlo (polysacharid) 3 g / biocid (formaldehyd) 1 g / voda doplnit do
Příklad ASC 2:
Připraví se vodná suspenze, kterou tvoří:
účinná látka 250 g / smáčedlo (polyethoxylovaný syntetický alkohol obsahující 13 atomů uhlíku) 10 g / dispergátor (lignosulfonát sodný) 15 g / činidlo proti zmrznutí (močovina) 50 g / zahušťovadlo (polysacharid) 2,5 g biocid (formaldehyd) 1 g / voda doplnit do
Příklad ASC 3:
Připraví se vodná suspenze, kterou tvoří:
účinná látka 500 g / smáčedlo (polyethoxylovaný syntetický alkohol obsahující 13 atomů uhlíku) 10 g / dispergátor (ethoxylovaný polyarylfenylfosfát ve formě soli) 50 g / činidlo proti zmrznutí (propylenglykol) 100 g / zahušťovadlo (polysacharid) 1,6 g biocid (sodná sůl methyl-4-hydroxybenzoátu) 3,3 g / 1
1 / 1 / 1 voda doplnit do 1 1
Jako pevné formy prostředků je možno uvést popraše (v nichž se obsah účinné látky může pohybovat až do 100 a granuláty, zejména granuláty získávané vytlačováním, lisováním, impregnací granulovaného nosiče nebo granulací z prášku (obsah účinné látky v těchto granulátech leží mezi 0,5 a 80 % pro posledně uvedené případy).
Smáčitelné prášky (nebo prášky pro aplikaci postřikem) se obecně připraví tak, že obsahují 10 až 95 % účinné látky, a obecně obsahují, kromě pevné nosné látky, od 0 do 5 % smáčedla, od 3 do 10 % dispergátoru a, pokud je to nutné, od 0 do 10 % jednoho nebo několika stabilizátorů nebo/a jiných aditiv, jako jsou penetrační činidla, adheziva, činidla proti spékání, barviva a podobně.
Jako příklady jsou nyní uvedena hmotnostní složení řady smáčitelných prášků:
Příklad WP 1:
účinná látka rozvětvený syntetický oxoalkohol obsahující 13 atomů uhlíku ethoxylovaný 8 až 10 mol ethylenoxidu (smáčedlo) neutrální lignosulfonát vápenatý (dispergátor) uhličitan vápenatý (inertní plnidlo) %
0,75 % %
doplnit do 100 %
Příklad WP 2:
účinná látka 50 % ethoxylovaný mastný alkohol (smáčedlo) 2,5 % ethoxylovaný styrylfenol (dispergátor) 5 % křída (inertní plnidlo)
Příklad WP 3:
Použijí se stejné složky jako příkladě, v níže uvedených poměrech:
účinná látka smáčedlo dispergátor uhličitan vápenatý (inertní plnidlo)
42,5 % v předcházejícím %
1,5 % %
doplnit do 100 %
Příklad WP 4:
účinná látka 90 % ethoxylovaný mastný alkohol (smáčedlo) 4 % ethoxylovaný styrylfenol (dispergátor) 6 %
Pro získání těchto prášků pro aplikaci postřikem nebo smáčitelných prášků se účinná látka ve vhodné míchačce důkladně promíchá s dalšími složkami a směs se rozemele pomocí mlýnů nebo jiných vhodných drtičů. Takto se získají prášky pro aplikaci postřikem s výhodnou smáčivostí a suspendovatelností. Mohou být suspendovány ve vodě v libovolné požadované koncentraci, a takováto suspenze může být použita velmi výhodně zejména pro aplikaci na listy rostlin.
Kombinace podle vynálezu je možno rovněž použít ve formě popráší. Je možno též použít prostředek obsahující 50 g účinné látky a 950 g mastku, možné je i použít prostředek obsahující 20 g účinné látky, 10 g jemně rozmělněného oxidu křemičitého a 970 g mastku. Tyto složky se smíchají a rozemelou a směs se aplikuje poprášením.
Granule pro popraše mají velikosti mezi 0,1 a 2 mm a lze je vyrobit aglomerací nebo impregnací. Obecně granuláty obsahují 0,5 až 25 % účinné látky a 0 až 10 % aditiv, jako jsou stabilizátory, modifikační činidla pro pomalé uvolňování, pojidla a rozpouštědla.
Níže jsou uvedena složení dvou granulátů:
Příklad DG 1 a Příklad G 2 účinná látka propylenglykol polyglykolcetylether polyethylenglykol kaolín (velikost částic: 0,3 až 0,8 mm) g
g
2,5 g g
910 g
200 g g
2,5 g g
760 g
Kombinace podle vynálezu mohou být výhodně začleněny do formy ve vodě dispergovatelných granulí, které též spadají do rozsahu vynálezu.
Tyto dispergovatelné granule, se zdánlivou hustotou obecně mezi přibližně 0,3 a 0,6, mají velikost částic obecně mezi přibližně 150 a 2000 zum, a s výhodou mezi 300 a 1500 ,um.
Obsah účinné látky v těchto granulích leží obecně mezi zhruba 1 % a 90 %, a výhodně je mezi přibližně 25 % a 90 %.
Zbytek granule je v podstatě tvořen pevným plnidlem a popřípadě povrchově aktivními pomocnými látkami, které zajišťují dispergovatelnost granule ve vodě. Tyto granule mohou být v podstatě dvou odlišných typů v závislosti na tom, zda je plnidlo rozpustné nebo nerozpustné ve vodě. Pokud je plnidlo ve vodě rozpustné, může být anorganické nebo, výhodně, organické. Výborných výsledků bylo dosaženo s močovinou. V případě, že se jedná o nerozpustné plnidlo, je toto plnidlo výhodně anorganické, jako je, například, kaolín nebo bentonit. Toto plnidlo je výhodně v kombinaci s povrchově aktivními činidly (v množství 2 až 20 % hmot. granule), z nichž je více než polovina tvořena alespoň jedním v podstatě anionickým dispergátorem, jako je polynaftalensulfonát alkalického kovu nebo kovu alkalické zeminy nebo lignosulfonát alkalického kovu nebo kovu alkalické zeminy, a zbytek tvoří neionogenní nebo anionická smáčedla, jako je alkylnaftalensulfonát alkalického kovu nebo kovu alkalické zeminy.
Navíc, ačkoli to není nezbytné, je možné přidat další pomocné látky, jako jsou činidla proti pěnění.
Granule podle vynálezu lze připravit mícháním nezbytných složek a poté granulací podle několika o sobě známých postupů (granulátor, fluidní lože, rostřikovač, vytlačování a podobně). Obecně je příprava zakončena drcením a následným prosíváním přes síta na žádanou velikost částic ve výše zmíněném rozmezí.
Výhodně se tyto granule získají vytlačováním. Byly připraveny následující dispergovatelné granuláty za použití postupu přípravy, jak je uveden v příkladech níže.
Příklad DG 1:
% hmot. účinné látky a 10 % močoviny ve formě perliček se míchá v míchačce. Směs se poté rozemele na kolíkovém mlýnu. Získá se vlhký prášek, který se vytlačuje v extruderu s perforovaným válcem. Získají se granule, které se vysuší a poté rozdrtí a prosívají, tak aby se získaly pouze granule o velikosti mezi 150 a 2000 zum.
Příklad DG 2:
V míchačce se smíchají následující složky:
účinná látka 75 % smáčedlo (alkylnaftalensulfonát sodný) 2 % dispergátor (polynaftalensulfonát sodný) 8 % ve vodě nerozpustné inertní plnidlo (kaolín) 15 %
Příklad DG 3:
účinná látka 20 % alkylnaftalensulfonát sodný 2 % methylenbis(naftalensulfonát) sodný 8 % kaolín 70 %
Tato směs se granuluje na fluidním loži, v přítomnosti vody, a poté se vysuší, rozdrtí a prosívá, tak, že se získají granule o velikosti mezi 0,16 a 0,40 mm.
Tyto granule lze použít samostatně nebo v roztoku nebo disperzi s vodou, tak, aby se dosáhlo požadované dávky. Lze je též použít pro vytváření kombinací s dalšími účinnými látkami, zejména fungicidy, které jsou ve formě smáčitelných prášků nebo granulí či vodných suspenzí.
Sloučeniny podle vynálezu lze alternativně vyrábět ve formě organických roztoků, které mohou být zapouzdřeny, zejména pomocí mezifázové polymerace, do kapslí majících polymerní stěny, například na bázi polyamidů, polymočovin nebo polyamidomočovin. Tyto kapsle se nacházejí ve formě koncentrované vodné disperze, která může být v době použití naředěna pro získání postřikové suspenze.
Jak již bylo řečeno, do celkového rozsahu prostředků, které mohou být použity podle vynálezu, jsou zahrnuty vodné disperze a emulze, například prostředky získané naředěním smáčitelného prášku nebo emulgovatelného koncentrátu podle vynálezu vodou. Emulze mohou být typu voda v oleji nebo olej ve vodě a mohou mít hustou konzistenci, jako má majonéza.
Vynález se dále týká způsobu ošetření, jak kurativního tak preventivního, rostlin proti chorobám způsobeným fytopatogenními houbami, zejména houbami z čeledě Oomyceteae, typu Phytophthora sp., například Phytophthora infestans (plíseň bramborová), Phytophthora citrophthora, Phytophthora capsici, Phytophthora cactorum, Phytophthora palmivora, Phytophthora cinnamomi, Phytophthora megasperma, nebo Phytophthora parasitica, Perenospora sp. (zejména peronospora tabáková), Plasmopara sp., zejména Plasmopara viticola (peronospora révy vinné) a Plasmopara halstedei (plíseň slunečnicová), Pseudoperonospora sp. (zejména plísně tykvovitých rostlin a plísně chmele), nebo Bremia lactucae (plíseň salátová), a půdními houbami. Tento způsob spočívá v tom, že se aplikuje derivát podle vynálezu. Výhodná je zejména výborná kurativní účinnost sloučenin podle vynálezu, protože tato účinnost umožňuje snížení počtu systematických preventivních ošetření při zajištění dobré kontroly parazitů.
Tento způsob spočívá v tom, že se na uvedené rostliny aplikuje účinné množství prostředku obsahujícího kombinaci podle vynálezu jako účinnou látku. Pojmem účinné množství se rozumí množství dostatečné pro dosažení možné kontroly a ničení houby přítomné na rostlinách. Použité dávky však mohou kolísat ve velkém rozsahu v závislosti na kontrolované houbě, typu užitkové rostliny, klimatických podmínkách a použité sloučenině.
V praxi obecně poskytují dobré výsledky dávky v rozmezí od 1 g / 100 1 do 500 g / 100 1, což odpovídá v podstatě dávkám 10 g účinné látky na hektar až 5000 g účinné látky na hektar.
Jako příklady způsobů ošetření, které mohou být použity, lze uvést postřiky listů nebo půdy, popraše, namáčení, zapracování granulí, prášků nebo suspenzí do půdy, mlžení, injekce do stromů, natírání a ošetření semen.

Claims (23)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY tím,
    Fungicidní že obsahuje:
    kombinace, vyznačuj ící
    a) sloučeninu obecného vzorce (A) ve kterém
    Rx a R2, které jsou stejné nebo odlišné, představují vždy atom vodíku či halogenu nebo popřípadě halogenovanou alkylovou skupinu, a
    R3 a R4, které jsou stejné nebo odlišné, představují vždy alkylovou skupinu obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, a
    b) alespoň jednu sloučeninu B vybranou ze skupiny zahrnující ethylenbis(dithiokarbamát) manganatý, ethylenbis(dithiokarbamát) zinečnatý a manganatý, trichlormethylthioisoindolindion, sloučeniny mědi, tris(O-ethylfosfonát) hlinitý, kyselinu fosforitou a její soli s alkalickými kovy nebo kovy alkalických zemin, tetrachlorisoftalonitril, N-(3-chlor-5-trifluormethyl-2-pyridyl)-2,6-dinitro-3-chlor-4-(trifluormethyl)anilin, acylalaniny, acetamidy, methoxyakryláty a methoxyiminoacetáty, přičemž jsou složky kombinace A a B v takovém množství, že poměr hmotností A : B leží mezi 0,001 a 100 : 1.
  2. 2. Fungicidní kombinace podle nároku 1, vyzná-
    čující se mezi 0,001 a 5 : 1. t í m , že poměr hmotností A : B leží 3. Fungicidní kombinace podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj íc í se t í m , že jako sloučeninu B
    obsahuje ethylenbis(dithiokarbamát) manganatý nebo ethylenbis(dithiokarbamát) zinečnatý a manganatý, a poměr hmotností A : B leží mezi 0,05 a 5 : 1, as výhodou mezi 0,1 a 4 : 1.
  3. 4. Fungicidní kombinace podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím , že obsahuje jako sloučeninu A N,N-diethyl-2-(3,4-dimethoxyfenyl)-4-(trifluormethyl)benzamid.
  4. 5. Fungicidní kombinace podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím , že obsahuje jako sloučeninu A N-methyl-N-ethyl-2-(3,4-dimethoxyfenyl)-4-(trifluormethyl)benzamid.
  5. 6. Fungicidní kombinace podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že jako sloučeninu B obsahuje trichlormethylthioisoindolindion, a poměr hmotností A : B leží mezi 0,05 a 5 : 1, as výhodou mezi 0,1 a 4 : 1.
  6. 7. Fungicidní kombinace podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že jako sloučeninu B obsahuje sloučeninu mědi, a poměr hmotností A : B leží mezi 0,01 a 1, as výhodou mezi 0,1 a 4 : 1.
  7. 8. Kombinace podle nároku 7, vyznačující se t i m , že sloučeninou mědi je bordóská jícha.
  8. 9. Kombinace podle nároku 7, vyznačující se t i m , že sloučeninou mědi je oxychlorid mědhatý.
  9. 10. Fungicidní kombinace podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že jako sloučeninu B obsahuje tris(O-ethylfosfonát) hlinitý, nebo kyselinu fosforitou či jednu z jejích solí, a poměr hmotností A : B leží mezi 0,001 a 2 : 1, a s výhodou mezi 0,1 a 4 : 1.
  10. 11. Fungicidní kombinace podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že jako sloučeninu B obsahuje tetrachlorisoftalonitril, a poměr hmotností A : B leží mezi 0,01 a 1, as výhodou mezi 0,02 a 0,4.
  11. 12. Fungicidní kombinace podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že jako sloučeninu B obsahuje acylalanin, a poměr hmotností A : B leží mezi 0,05 a 5 : 1, a s výhodou mezi 0,1 a 4 : 1.
  12. 13. Kombinace podle nároku 12, vyznačující se t i m , že acylalaninem je metalaxyl.
  13. 14. Kombinace podle nároku 12, vyznačující se t i m , že acylalaninem je benalaxyl.
  14. 15. Kombinace podle nároku 12, vyznačující se t i m , že acylalaninem je ofurace.
  15. 16. Kombinace podle nároku 12, vyznačující se t i m , že acylalaninem je oxadixyl.
  16. 17. Kombinace podle nároku 12, vyznačující se t í m , že acylalaninem je furalaxyl.
  17. 18. Fungicidní kombinace podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že jako sloučeninu B obsahuje acetamid, a poměr hmotností A : B leží mezi 0,001 a 4 : 1.
  18. 19. Kombinace podle nároku 18, vyznačující se t í m , že acetamidem je cymoxanil.
  19. 20. Fungicidní kombinace podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že jako sloučeninu B obsahuje methoxyakrylát nebo methoxyiminoacetát, a poměr hmotností A : B leží mezi 0,001 a 4 : 1.
  20. 21. Fungicidní kombinace pro ochranu rostlin, vyznačující se tím, že obsahuje jako účinnou látku kombinaci podle nároků 1 až 20.
  21. 22. Způsob ochrany rostlin proti houbovým chorobám, vyznačující se tím , že se aplikují sloučenina obecného vzorce A a sloučenina B podle nároků 1 až 20.
  22. 23. Způsob podle nároku 22, vyznačující se tím, že se sloučeniny A a B aplikují současně.
  23. 24. Způsob podle nároku 22, vyznačující se tím, že se sloučeniny A a B aplikují postupně.
CZ942524A 1993-10-14 1994-10-12 Fungicidal combinations based on phenylbenzamide and their use for plant protection against fungal diseases CZ252494A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9312465A FR2711040B1 (fr) 1993-10-14 1993-10-14 Associations fongicides à base d'un phénylbenzamide.
CN94117235A CN1103543A (zh) 1993-10-14 1994-10-14 基于n-苯基苯甲酰胺的杀真菌结合物

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ252494A3 true CZ252494A3 (en) 1995-05-17

Family

ID=36940005

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ942524A CZ252494A3 (en) 1993-10-14 1994-10-12 Fungicidal combinations based on phenylbenzamide and their use for plant protection against fungal diseases

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5556880A (cs)
EP (1) EP0648416A1 (cs)
JP (1) JPH07149602A (cs)
CN (1) CN1103543A (cs)
AU (1) AU7580994A (cs)
BG (1) BG99105A (cs)
BR (1) BR9403684A (cs)
CA (1) CA2118083A1 (cs)
CZ (1) CZ252494A3 (cs)
FI (1) FI944825A (cs)
FR (1) FR2711040B1 (cs)
HR (1) HRP940674A2 (cs)
HU (1) HUT69742A (cs)
IL (1) IL111225A0 (cs)
MA (1) MA23349A1 (cs)
NZ (1) NZ264671A (cs)
PL (1) PL305453A1 (cs)
SK (1) SK125194A3 (cs)
TR (1) TR27782A (cs)
ZA (1) ZA948085B (cs)
ZW (1) ZW13694A1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW384208B (en) * 1995-09-22 2000-03-11 Basf Ag Compositions and methods for controlling harmful fungi
FR2742633A1 (fr) * 1995-12-22 1997-06-27 Rhone Poulenc Agrochimie Composition fongicide synergique comprenant un compose analogue de la strobilurine
DE59704458D1 (de) * 1996-05-09 2001-10-04 Basf Ag Fungizide mischungen
CN1305347A (zh) * 1998-04-17 2001-07-25 马特史密斯控股有限公司 含有亚磷酸根离子的杀生物剂组合物
US20040029843A1 (en) * 2002-06-20 2004-02-12 Orapharma, Inc. Rapidly disintegrating formulations for treating or preventing mucositis
EP2162002A2 (en) * 2007-05-18 2010-03-17 AgION Technologies, Inc. Disinfecting methods and compositions
AU2009256715A1 (en) * 2008-06-12 2009-12-17 Basf Se Calcium salts of phosphorous acid for increasing the effect of fungicides
US9295254B2 (en) 2011-12-08 2016-03-29 Sciessent Llc Nematicides

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MA19798A1 (fr) * 1982-06-08 1983-12-31 Novartis Ag Agent de lutte contre les maladies des plantes ; sa preparation et son application a la protection des plantes .
IL91418A (en) * 1988-09-01 1997-11-20 Rhone Poulenc Agrochimie (hetero) cyclic amide derivatives, process for their preparation and fungicidal compositions containing them
FR2694288B1 (fr) * 1992-06-30 1994-09-09 Rhone Poulenc Agrochimie Phenylbenzamides fongicides et procédés pour les préparer.

Also Published As

Publication number Publication date
FI944825A (fi) 1995-04-15
ZW13694A1 (en) 1995-01-18
HU9402965D0 (en) 1995-03-28
US5556880A (en) 1996-09-17
IL111225A0 (en) 1994-12-29
NZ264671A (en) 1996-03-26
FR2711040A1 (fr) 1995-04-21
HRP940674A2 (en) 1996-10-31
EP0648416A1 (fr) 1995-04-19
BR9403684A (pt) 1995-06-06
FR2711040B1 (fr) 1996-09-06
CN1103543A (zh) 1995-06-14
TR27782A (tr) 1995-08-09
ZA948085B (en) 1995-05-06
PL305453A1 (en) 1995-04-18
FI944825A0 (fi) 1994-10-13
AU7580994A (en) 1995-05-04
MA23349A1 (fr) 1995-07-01
SK125194A3 (en) 1995-05-10
BG99105A (en) 1995-06-30
CA2118083A1 (fr) 1995-04-15
HUT69742A (en) 1995-09-28
JPH07149602A (ja) 1995-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG63524B1 (bg) Фунгициден, състав съдържащ 2-имидазолин-5-он
KR100838538B1 (ko) 피리딜메틸벤즈아미드 유도체 및 하나 이상의 복합체 ⅲ억제 화합물 기재의 살진균 조성물
HU224869B1 (en) Novel fungicide composition containing a 2-imidazoline-5-one
KR100865057B1 (ko) 살진균 조성물
CZ252494A3 (en) Fungicidal combinations based on phenylbenzamide and their use for plant protection against fungal diseases
KR100830387B1 (ko) 피리딜메틸벤즈아미드 및 프로파모카르브 유도체 기재의신규한 살진균 조성물
KR100523200B1 (ko) 상승효과적인 살균 조성물
JP4806119B2 (ja) 相乗作用性殺真菌及び/または殺菌組成物
CZ292464B6 (cs) Synergická fungicidní nebo/a baktericidní kompozice
US11653650B2 (en) Fungicide composition and method for controlling disease of crop
CN102715181B (zh) 具有协同增效作用的杀菌组合物
CZ293416B6 (cs) Nová fungicidní kompozice obsahující 2-imidazolin-5-on
MXPA99008992A (en) Synergetic fungicide composition
MXPA00005470A (en) Synergetic fungicide and/or bactericide composition