CZ24140U1 - Zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a pro detekci pohybu - Google Patents

Zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a pro detekci pohybu Download PDF

Info

Publication number
CZ24140U1
CZ24140U1 CZ201225833U CZ201225833U CZ24140U1 CZ 24140 U1 CZ24140 U1 CZ 24140U1 CZ 201225833 U CZ201225833 U CZ 201225833U CZ 201225833 U CZ201225833 U CZ 201225833U CZ 24140 U1 CZ24140 U1 CZ 24140U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
camera
brightness
change
detection
voltage
Prior art date
Application number
CZ201225833U
Other languages
English (en)
Inventor
Svoboda@Tomáš
Rakušan@Jan
Original Assignee
Cvvi A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cvvi A.S. filed Critical Cvvi A.S.
Priority to CZ201225833U priority Critical patent/CZ24140U1/cs
Publication of CZ24140U1 publication Critical patent/CZ24140U1/cs

Links

Landscapes

  • Photometry And Measurement Of Optical Pulse Characteristics (AREA)

Description

Oblast techniky
Prezentované technické řešení se zabývá návrhem zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a velmi citlivého detektoru pohybu.
Dosavadní stav techniky
Dnes se pro detekci a měření jasu, či jeho změny používají standardní světlocitlivé součástky. Příkladem takové světlocitlivé součástky je fotorezistor. Jeho činnost je založena na fotoelektrickém jevu, tj. změně elektrického odporu polovodiče vlivem elektromagnetického záření. Odpor se zmenšuje v závislosti na intenzitě osvětlení a lze jím detekovat jak viditelné, tak i ultrafialové a infračervené světlo. Fotorezistory mají relativně dlouhou dobu odezvy. Dalšími součástkami jsou např. fotodiody. Fotodiody přeměňují elektromagnetické záření na elektrický proud. Při použití jedné diody je proud velmi malý a je potřeba kvalitní zesilovač pro detekci velmi malých změn proudu. K. detekci, měření jasu či jeho změny je možné použít také videokameru, která obsahuje CMOS čip tvořený polem fotodiod s vlastními zesilovači. Signál z kamery se nyní zpracovává v podobě digitální, kdy je digitální podoba signálu získána složitou transformací signálu analogového. Hodnota jasu je pak získána např. na základě histogramu, nebo přímo z hodnot jednotlivých pixelů a následně komparována se staršími naměřenými hodnotami. Pro případ, kdy postačuje detekovat pouze změnu hodnoty jasu, je uvedené řešení zbytečně složité, protože rozklad videosignálů při jeho převodu do digitální podoby vyžaduje speciální integrované obvody.
V současné době se používají detektory pohybu pracující na různých principech. Optoelektrické detektory, tzv. světelné závory, detekují přerušení světelného svazku, zpravidla v infračervené části spektra, vyvolaného přítomností nebo pohybem v objektu. Detekce v tomto případě však neprobíhá plošně, ale pouze na spojnici vysílací a přijímací části. Mezi nejčastěji používané aktivní detektory pohybu patří detektory absorbující záření z povrchu objektu, které nejčastěji pracují na pyroelektrickém principu (PIR). Tyto detektory generují elektrický náboj závislý na tepelném toku procházejícím tělesem senzoru, kdy rozdíl teplot vyvolávající mechanickou deformaci vzniká oteplením jedné části senzoru absorbcí záření vycházejícího z objektu (nežádoucí osoby). Tyto detektory, tzv. PIR Čidla, bývají často používány v kombinaci s kamerou a zajišťují, že kamera snímá obraz pouze v okamžiku, kdy dochází k pohybu v jejím zorném poli, resp. kdy je pohyb detekován PIR Čidlem. Ovšem detekci pohybu je možné provést také rovnou z videozáznamu (videosignálů) analýzou digitální podoby tohoto signálu, a tím se obejít bez PIR čidla. Vyhodnocení digitálního signálu se provádí nejčastěji buď sledováním rozdílných bodů mezi po sobě jdoucími snímky, jak je uvedeno např. v evropském patentu EP 0639922, nebo porovnáním světelné charakteristiky (histogram hodnot jasu pixelů) mezi snímky. Tyto detektory pohybu založené na analýze digitální podoby signálu z kamery jsou nepraktické, neboť vyžadují drahé součástky pro konverzi signálu z analogového na digitální.
Podstata technického řešení
Úkolem technického řešení je navrhnout jednoduché zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a pro detekci pohybu. Předkládané technické řešení musí poskytovat detektor změny jasu s vysokou citlivostí, krátkou odezvou a nízkými pořizovacími náklady, který umožní měřit velmi rychlé změny jasu a bude mj. díky nízké ceně vhodný i pro masové nasazení, např. v průmyslových aplikacích.
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a stanovený cíl splňuje zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálů a pro detekci pohybu podle tohoto technického řešení spočívající v tom, že vstupní svorky, k nimž je přiveden videosignál, jsou připojeny k usměrňovacímu členu, ke kterému je dále paralelně připojen filtrační člen, přičemž k filtračnímu členu je dále připojen
-1 CZ 24140 Ul zesilovací člen, ke kterému je dále připojena měřicí jednotka, přičemž tato je dále připojena ke komparátoru.
Toto zapojení umožňuje díky své jednoduchosti detekovat změny jasu v obrazu (pohyb, změnu osvětlení) na základě sledování změny plovoucí hodnoty jasu z analogového videosignálu kame5 ry, nebo např. i ze signálu např. z videopřehrávače v reálném čase.
Plovoucí průměr je využit jako jedna z efektivních metod detekce náhlé změny. Pokud se v místnosti nic neděje, vytváří se průměrná hodnota, která reprezentuje nehybný obraz. Jakmile se něco v obraze tychle změní, tak se to vůči průměru projeví. Pokud však bude změna pozvolná (např. venku se zatáhne), systém na to neupozorní, ale plovoucím způsobem pozmění hodnotu průměru, io vůči které pak systém porovnává hodnotu aktuální. Samozřejmě, aktuálně změřená hodnota může být obecně komparována vůči předchozí naměřené hodnotě nebo jiným starším naměřeným hodnotám, případně vůči předem nastavené hodnotě.
Vhodným detektorem změny jasu, který je velmi citlivý na světlo, se ukázala být kamera. Současné kamery mají malé rozměry, vysokou citlivost a díky dnes rozšířené technologii CMOS i velmi nízkou cenu. Signál z kamery je ovšem třeba zpracovat. Pro měření změny jasu je kvůli rychlosti a jednoduchosti lepší kamera s analogovým video výstupem než s výstupem digitálním. Videosignál je tvořen dvěma složkami, které jsou modulované nosnou vlnou (systém NTSC nebo PAL), Amplituda videosignálu je přímo úměrná jasu. Lze ji tedy považovat za přímý ukazatel hodnoty jasu na snímacím čipu. Tento signál by klasický voltmetr nebo A/D převodník mikro20 procesoru Špatně měřil, protože při vyšší vzorkovací frekvenci by zaznamenával aktuální hodnotu signálu a ne pouze amplitudy. Nešlo by takto měřit rychlé změny kontinuálně. Signál se proto musí převést na měřitelnou kontinuální napěťovou úroveň. Toto technické řešení tedy mj. umožňuje převod analogového videosignálu na napěťovou úroveň, kterou lze měřit jakýmkoliv dostupným voltmetrem či mikroprocesorem (s využitím A/D převodníku). Díky tomuto technic25 kému řešení lze rychle (v reálném čase) a jednoduše detekovat změny jasu, případně měřit jeho aktuální hodnotu.
Usměrnění analogového videosignálu musí být realizováno v rámci usměrňovacího členu pomocí rychlých diod, protože videosignál má vysokou frekvenci na normální univerzální diody. K usměrnění s výhodou dochází v Graetzově můstku.
Po usměrnění je signál zvlněný, a proto je filtrován pro vyhlazení hodnoty napětí. Filtrace probíhá prostřednictvím filtračního členu, kterým je např. paralelně zapojený kondenzátor. Filtračním členem může být také některý ze známých aktivních filtrů. Po výstupu z filtračního členu je signál dostatečně vyhlazen, aby byla jeho hodnota čitelná i pro velmi velké rychlosti.
Po filtraci je signál zesílen v zesilovacím členu. Děje se tak s výhodou pomocí optočlenu. Ten díky přenosu pomocí světla redukuje z části Šum a dostatečně zesílí napěťovou hladinu. Na výstupu z optočlenu je již napětí měřitelné pomocí klasických voltmetrů.
Abychom předešli vysokým hodnotám proudu procházejícího obvodem, je za filtračním členem s výhodou procházející proud omezen, a to sériově zapojeným omezovacím rezistorem. Tento omezovači rezistor tedy určuje proud procházející obvodem.
V případě dynamických změn jasu (a tudíž i s tím spojených výrazných změn hodnoty napětí vstupního signálu) je výhodné, když k rychlému vybití kondenzátoru je použit před zesilovacím členem paralelně připojený vybíjecí rezistor.
Omezovači rezistory pak mohou být sériově připojeny také k výstupům optočlenu a upravují hodnoty proudu procházejícího tranzistorem optočlenu.
Komparátor je opatřen pamětí, ve které jsou zaznamenávána jednotlivá měření napětí, případně vypočtené hodnoty plovoucího průměru.
-2CZ 24140 Ul
Zapojení pro převod videosignálů na napěťovou úroveň nevyžaduje žádné složité, nebo drahé součástky. Zapojení lze aplikovat jednoduše na jakoukoliv kameru s analogovým video výstupem.
Výhodou oproti současné detekci změny jasu je to, že kamera snímá obraz (a tím i jas) pomocí velkého množství fotodiod, kde každá fotodioda má svůj vlastní zesilovač. Díky technologii CMOS se nyní vyrábí čipy, které jsou extrémně malé. Díky malým rozměrům a internímu zesílení signálu z každého pixelu lze snímat i velmi malé počty fotonů, které by u klasického detektoru nebylo možné změřit jednoduchým měřicím zařízením bez připojeného kvalitního zesilovače.
Tím, že lze měřit s jakoukoliv kamerou s analogovým video výstupem, lze zvýšit citlivost systému jednoduše citlivější kamerou a zbytek obvodů může zůstat nezměněn. Jsou dvě možnosti jak dosáhnout větší citlivosti. První možností je využít čip s menším minimálním osvětlením. Na trhu je k dostání kamera s minimálním osvětlením 0,008 Lux. Tato hodnota navíc vypovídá o minimálním osvětlení potřebném pro vytvoření smysluplného obrazu. Díky převodu videosignálů na napěťovou úroveň lze detekovat i několik světlých pixelů, takže minimální snímatelná hodnota se pohybuje mnohem níže.
Další možností, jak zvýšit citlivost systému, je použít menší čip a vhodné zaostření. V současné době se vyrábějí např. i čipy mající pouhých 1/18. Plocha snímače se pohybuje kolem 0,55 mm2. Pokud zaostříme světlo na takto malou plochu, zvýšíme mnohonásobně světelný tok, a tím nám stačí u malé plochy čipu menší počet fotonů pro vyvolání stejné změny napětí, než je počet fotonů v případě velkého čipu (1/3).
V praxi je technické řešení s výhodou použitelné jako citlivý a levný detektor pohybu. Hodnota jasu, jak je uvedeno výše, je obsažena v analogové podobě videosignálů a mění se v závislosti na změně obrazu. Jak ukázala řada experimentů, tuto vlastnost je možné s výhodou využít při detekci pohybu. V případě, že se obraz snímaný kamerou jakkoliv změní, změní se i jas a tím i napětí na výstupu detektoru. Díky tomu, že je systém schopen snímat i změny stínů, lze detekovat i pohyb za kamerou. Pokud by například bylo umístěno nad oknem PIR čidlo a někdo by se chtěl pod ním proplížit, tak by u PIR čidla nebyl v záběru a nikdo by si jej nevšiml. V případě, že pomocí kamery budeme měřit jas, během pohybu osoby kolem okna se změní osvětlení v místnosti a kamera tuto změnu zaznamená.
Technické řešení funguje jak ve dne, tak i v noci, protože v noci lze mini CCTV kamery prisvětlovat pomocí infračervených LED. Většina CCTV kamer má již tyto diody integrovány.
Technické řešení dokáže detekovat i malé počty fotonů velkou změnou napětí. Reaguje na drobné změny stínů, pohyb nebo třeba i změnu barvy. Lze jej použít nejen jako detektor pohybu, ale například i pro kontrolu v průmyslu jako senzor na výrobní lince.
Díky možnosti spolupracovat s jakoukoliv kamerou je možné detekční modul připojit ke kamerám již existujícího bezpečnostního systému. Kromě původní funkce kamer, které zůstanou nedotčené, lze kameru zároveň využívat jako detektor pohybu pro spínání světel, ventilace, nebo jiných potřebných periferií. Při detekci pohybu kamerou lze také například zapínat nahrávání kamer bezpečnostního systému a tím ušetřit mnoho nahrávacího času.
Celý systém je velmi levný, je možné jej jednoduše integrovat na desku uvnitř kamery, ale lze jej použít i jako samostatnou jednotku, protože dokáže pracovat s jakoukoliv kamerou, která má video výstup. Systém byl testován na kamerách, které mají klasický video výstup s parametry 1 Vp.p a impedanci 75 Ω. U těchto typů kamer nebylo potřeba systém po zapojení jakkoli ladit. To poukazuje na jednoduchou montáž systému například do již existujících kamerových systémů. Navíc je možnost využít technické řešení i pro jakýkoliv jiný video výstup, který splňuje výše zmíněné parametry.
-3CZ 24140 Ut
Objasnění výkresů
Technického řešení bude osvětleno pomocí obrázků, kde obr, 1 znázorňuje základní blokové schéma zapojení pro detekci změny jasu a pro detekci pohybu dle technického řešení, obr. 2 příkladné výhodné provedení zapojení pro převod videosignálů na napěťovou úroveň s naznačeným měřením napětí vůči zemi nebo vůči napájecímu napětí a obr. 3 základní zapojení pro převod videosignálů na napěťovou úroveň s měřením napětí vůči zemi.
Příklady uskutečnění technického řešeni
Uvedené příklady znázorňují příkladné varianty provedení technického řešení, které však nemají z hlediska rozsahu ochrany žádný omezující vliv.
ío Obr. 1 znázorňuje základní blokové schéma pro detekci změny jasu ve videosignálů a pro detekci pohybu, ze kterého je patrné, že vstupní videosignál je v první řadě usměrněn usměrňovacím členem X a filtrován filtračním členem 2. Následně dochází k zesílení signálu v zesilovacím členu 3, poté signál vstupuje do měřicí jednotky, kde je odečtena hodnota napětí odpovídající okamžité úrovni jasu videosignálů, a nakonec je tato hodnota přivedena do komparátoru, kde je i5 porovnána vůči plovoucímu průměru dříve naměřených hodnot. V případě, že se aktuální naměřená hodnota napětí liší (alespoň o předem danou hodnotu) od hodnoty plovoucího průměru dříve naměřených hodnot, je možné konstatovat, že došlo ke změně jasu ve videosignálů.
Obr. 2 znázorňuje příkladné výhodné provedení zapojení pro převod videosignálů na napěťovou úroveň. Ze vstupních svorek 4 jde videosignál do usměrňovacího Členu i, v tomto případě usměrňovacího můstku tvořeného čtyřmi diodami Dl až D4, které jsou zapojeny klasickým způsobem do Graetzova můstku. Diody musí být rychlé, kvůli frekvenci videosignálů. Za můstkem je filtrační člen 2 v podobě kondenzátoru, který napětí vyhladí. Následující sériově zapojený omezovači rezistor 7 určuje proud procházející obvodem s diodou optočlenu. Vybíjecí rezistor 8 pomáhá vybíjet kondenzátor v případě rychlých poklesů jasu. Optočlen zde zajišťuje zesílení hodnoty napětí. Další omezovači rezistory 7 upravují hodnoty proudu procházejícího tranzistorem optočlenu. Hodnotu napětí můžeme měřit na kolektoru i emitoru tranzistoru optočlenu, přičemž při měření hodnoty napětí na výstupu máme dvě možnosti. Jednou možností je měřit napětí vůči zemi, druhou možností je měřit jej vůči napájecímu napětí 6.
Na obr. 3 je znázorněno zapojení pro převod videosignálů na napěťovou úroveň v základní po30 době pouze s nej nutnějšími součástkami, se kterými lze získat z videosignálů hodnotu napětí. Ze vstupních svorek 4 jde videosignál do usměrňovacího členu 1, kterým je v tomto případě Graetzův můstek. Za můstkem následuje filtrační člen 2 v podobě kondenzátoru, který napětí vyhladí. Dále je připojen zesilovací člen 3 v podobě optočlenu. Omezovači rezistor 7 upravuje hodnoty proudu procházejícího tranzistorem optočlenu. Dle aplikace lze obvod modifikovat nebo doplnit podle toho, jaký typ signálu potřebujeme. Systém lze zejména modifikovat tak, aby fungoval v režimu impulzů nebo kontinuálního signálu. Pokud chceme Čítat impulzy, jako vhodnější se v praxi ukázalo použít zapojení s měřením vůči zemi, jak je uvedeno na obrázku. Pokud chceme měřit kontinuální signál, je vhodnější použít zapojení s měřením vůči napájecímu napětí 6 (v případě použití uP je nutno použít diferenciální měření a nebo diferenciální zesilovač). Za po40 užití filtračního kondenzátoru je v případech, kdy není možné použít diferenciální zesilovač, ale hodnota je čtena procesorem, možné použít pro měření kontinuálního signálu i zapojení s měřením vůči zemi. Ale samozřejmě záleží na dané situaci, pro kterou obvod konstruujeme. Možností další modifikace jsou značně individuální.
Kamery (CCTV) uvedené v příkladech měření jsou běžně dostupné a jejich cena se pohybuje kolem 130,- Kě. Kamery jsou velmi citlivé. Mají čip o velikosti 1/3 (samozřejmě lze sehnat i s menším čipem) a minimální osvětlení je u těch nej levnějších kolem 2 Lux. U dražších kamer je minimální potřebné osvětlení pouze 0,008 Lux.
-4CZ 24140 Ul
Příklad 1 - detekce změny jasu
Systém byl testován s mini CCTV kamerou, která má 1/3” CMOS snímací čip (na trhu je možné získat i 1/18 senzor), minimální osvětlení jsou 2 Lux. Měření se provádělo tak, že se v zatemněné místnosti namířila kamera na diodu LED, která má následující parametry:
I[ED 0,2μΑ
Uled 0,322V
Pléd 6,44E-8W
^led 470nm
Fotonů/s 1,5237E11
Tab. 1 - Parametry LED
Jak je vidět z tabulky, proud tekoucí LED, a tím i výkon, je velmi nízký. Podle teoretických výpočtů by měla LED emitovat cca 1,524*1011 fotonů za sekundu. Samozřejmě tento počet by byl detekován za ideálních podmínek. Musíme vzít v potaz rozptyl z LED (vyzařovací úhel kolem 20°) a také špatný optický kontakt mezi diodou a snímačem (není v přímém styku). Obecně lze říci, že počet zachycených fotonů může být o 30 až 40 % menší. Při testování se měřilo napětí na výstupu z detekčního systému. K testování bylo použito zapojení znázorněné na obr. 2, přičemž byly použity hodnoty odporů Rl (omezovači rezistor 7 sériově zapojený za filtračním členem 2) = 1 kO, R2 (vybíjecí rezistor 8 připojený před zesilovacím členem 3 paralelně) = 10 ΜΩ, R4 (omezovači rezistor 7 sériově zapojený za zesilovacím členem 3) = 1 kD. Napájecí napětí bylo 5 V, Kamera byla napájena 7,5 V. Výstupní napětí bylo měřeno digitálním multimetrem UNI-T UT39B. Naměřené hodnoty napětí na výstupu jsou v následující tabulce:
LED UCCTV [V]
On 4,930
Off 0,048
Tab. 2 - Tabulka naměřených napětí
Jak je z tabulky 2 patrné, změny jasu v zorném poli kamery způsobené zapínáním nebo vypínáním LED se projevily výraznou změnou hodnot naměřených napětí, které budou interpretovány komparátorem, např. v podobě mikroprocesoru, jako detekce změny jasu v zorném poli kamery. Příklad 2 - detekce pohybu
Systém byl znovu testován s mini CCTV kamerou, která má 1/3” CMOS snímací čip (na trhu je možné získat i 1/18 senzor), minimální osvětlení jsou 2 Lux.
K testování bylo znovu použito zapojení znázorněné na obr. 2, přičemž byly použity hodnoty odporů Rl = 0 Ω, R2 = 10 ΜΩ, R4 = 0 Ω. Napájecí napětí bylo 5 V. Kamera byla napájena
7.5 V. Výstupní napětí bylo měřeno digitálním multimetrem UNI-T UT39B. Měřeno bylo na rozsahu do 20 V pro stejnosměrné napětí.
Měření probíhalo v místnosti vybavené běžným nábytkem (pokoj s postelí, skříní, atd.).
Měření probíhalo za denního světla. Hodnota napětí „naprázdno“ (v zorném poli kamery nebyl žádný pohyb) tak byla naměřena U = 0,85 V.
Následně bylo prováděno měření v situacích, kdy došlo k pohybu v zorném poli kamery. V případě umístění ruky (dlaně) do zorného pole kamery ve vzdálenosti 30 cm byla naměřena hodnota U = 1,51 V. Pri umístění ruky (dlaně) do vzdálenosti 60 cm pak byla naměřena hodnota U = 1,05 V. Ve vzdálenosti 2 m pak byla do zorného pole kamery přivedena postava. Zprvu stála postava čelem ke kameře a následně se otočila o 90° a stála z profilu. Tento pohyb osoby provedený otočením na místě o 90° ve vzdálenosti 2 m byl detekován změnou napětí o 0,04 V. Pri posledním měření byl proveden pokus, kdy postava vešla do zorného pole kamery ve vzdálenosti
3.5 m, Pri tomto pohybu byla zaznamenána změna napětí o 0,12 V.
-5CZ 24140 Ul
Z měření lze pozorovat schopnost detekce změny obrazu a promítnutí této změny do hodnoty výstupního napětí. Z měření 3 a 4 lze pozorovat, že pokud osoba stojí v obraze a provede pohyb, je změna napětí menší, než když ve větší vzdálenosti osoba vstoupí do zorného pole kamery. U drobných pohybů jsou změny v řádu desítek milivoltů. Mikroprocesorem jsou detekovatelné bez problému i jednotky milivoltů, takže je možné detekovat i třeba pohyb ruky osoby.
Naměřené hodnoty závisí na mnoha parametrech. Především je to osvětlení prostoru, charakter prostoru a charakter detekovaného pohybu. Pokud by se například postavila osoba oblečená v bílém před bílou zeď, systém by ji detekoval jen malou změnou napětí.
Příklad 3 - detekce pohybu ío Tento systém byl ve stejných podmínkách, jako v příkladu 2, testován i tak, že se kamera umístila směrem od okna do místnosti a postava stojící ve vzdálenosti 1 m za kamerou (tedy mimo záběr objektivu) pohnula rukou (dlaní). Při tomto pohybu byla zaznamenána změna napětí v desítkách milivoltů. Tato změna, jak je uvedeno výše, je dostatečná na to, aby ji šlo vyhodnotit například mikroprocesorem bez přídavného zesilovače.
is Tento příklad ukazuje, že systém je schopen snímat i změny stínů a že lze detekovat i pohyb za kamerou (mimo její záběr). Pokud by tedy například byla kamera umístěna nad oknem a někdo by se chtěl pod ní proplížit, tak by u klasické kamery s PIR čidlem nebyl v záběru a nikdo by si jej nevšiml, neboť PIR čidla snímají vyzařování infračerveného záření (tepla) a nejsou schopná detekovat například stíny, které nevyzařují infračervené záření. V případě, že pomocí kamery budeme měřit jas, během pohybu osoby nebo její části kolem okna se změní osvětlení v místnosti a kamera tuto změnu zaznamená.
Průmyslová vytížítelnost
Technické řešení slouží pro detekci změn jasu ve videosignálu a s tím související detekci pohybu. Detekci je možné provádět v reálném čase u kamerou aktuálně snímaného videosignálu nebo pri dodatečné analýze pořízených videozáznamů. Využití nalezne především v nejrůznějších průmyslových aplikacích, ale také v zabezpečovacích systémech.

Claims (8)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a pro detekci pohybu, vyznačující se tím, že vstupní svorky (4), k nimž je přiveden videosignál, jsou připojeny k usměrňova30 čímu členu (1), ke kterému je dále paralelně připojen filtrační Člen (2), přičemž k filtračnímu členu je dále připojen zesilovací člen (3), ke kterému je dále připojena měřicí jednotka, přičemž tato je dále připojena ke komparátoru.
  2. 2, Zapojení podle nároku 1, vyznačující se tím, že usměrňovacím Členem (1) je Graetzův můstek.
    35 3. Zapojení podle nároku 1 nebo 2, vy z n a č u j íc í se tím , že filtračním členem (2) je kondenzátor.
    4. Zapojení podle nároků laž3, vyznačující se tím, že zesilovacím členem (3) je s výhodou optočlen.
    5. Zapojení podle nároků laž4, vyznačující se tím, že za filtračním členem je
    40 sériově zapojen omezovači rezistor (7).
    -6CZ 24140 Ul
    6. Zapojení podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že před zesilovacím členem je paralelně připojen vybíjecí rezistor (8).
    2 výkresy
    Seznam vztahových značek:
    1 Usměrňovači člen
    2 Filtrační člen
  3. 3 Zesilovací Člen
  4. 4 Vstupní svorky
  5. 5 Výstupní svorky
  6. 6 Napájecí napětí
  7. 7 Omezovači rezistor
  8. 8 Vybíjecí rezistor.
    -7CZ 24140 Ul
    Vstupní videosignál
    Usměrňovači člen
CZ201225833U 2012-02-24 2012-02-24 Zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a pro detekci pohybu CZ24140U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225833U CZ24140U1 (cs) 2012-02-24 2012-02-24 Zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a pro detekci pohybu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225833U CZ24140U1 (cs) 2012-02-24 2012-02-24 Zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a pro detekci pohybu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ24140U1 true CZ24140U1 (cs) 2012-08-06

Family

ID=46638032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201225833U CZ24140U1 (cs) 2012-02-24 2012-02-24 Zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a pro detekci pohybu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ24140U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6469289B1 (en) Ambient light detection technique for an imaging array
US6137407A (en) Humanoid detector and method that senses infrared radiation and subject size
US10467874B2 (en) Fire detector having a photodiode for sensing ambient light
KR101796136B1 (ko) 검지 장치, 부하 제어 장치 및 부하 제어 시스템
KR100970750B1 (ko) 외부환경 조건을 이용한 감시카메라의 작동장치 및작동방법
TWI632348B (zh) Environmental light filtering circuit, optical sensor and photoelectric detecting device using same
US8097857B2 (en) Apparatus and method for providing snapshot action thermal infrared imaging within automated process control article inspection applications
US20090268023A1 (en) Surveillance camera device with a light source
CN101567966A (zh) 自带光源监视摄影装置
KR101048856B1 (ko) 도트 조명을 이용한 영상 침입 감지 시스템 및 방법
KR101744210B1 (ko) 센서 제어 장치, 센서 시스템 및 부하 제어 시스템
JP2005214974A (ja) 光を利用している観察システムのウインドウ表面上の汚染物質を検出するための方法及び装置
US20080164403A1 (en) Wide Dynamic Range Sensor
Bourquin et al. Two-dimensional smart detector array for interferometric applications
CZ24140U1 (cs) Zapojení pro detekci změny jasu ve videosignálu a pro detekci pohybu
EP1133168A2 (en) Smart exposure determination for imagers
US9100580B2 (en) Digital camera system and method
US11622087B2 (en) Image sensor with in-pixel background subtraction and motion detection
US4633319A (en) Method and apparatus for detecting focusing in an image pickup device
KR102268812B1 (ko) 이미지 센서, 전자기기 제어 모듈 및 이를 이용한 전자기기 제어 장치
JPS63273018A (ja) 在室センサ
KR101042364B1 (ko) 여러 종류의 적외선 엘이디를 이용한 야간 감시 시스템
JP2549858Y2 (ja) カメラケースの結露検出装置
WO2024008305A1 (en) An image sensor system, a camera module, an electronic device and a method for operating a camera module for detecting events using infrared
Oike et al. High performance photodetector for modulated lighting-high sensitivity, high selectivity, high suppression of background, and wide dynamic range

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20120806

MK1K Utility model expired

Effective date: 20160224