CZ237799A3 - Termální tělový polštářek pro jednorázové použití - Google Patents

Termální tělový polštářek pro jednorázové použití Download PDF

Info

Publication number
CZ237799A3
CZ237799A3 CZ19992377A CZ237799A CZ237799A3 CZ 237799 A3 CZ237799 A3 CZ 237799A3 CZ 19992377 A CZ19992377 A CZ 19992377A CZ 237799 A CZ237799 A CZ 237799A CZ 237799 A3 CZ237799 A3 CZ 237799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
thermal
hot cells
hot
body pad
cells
Prior art date
Application number
CZ19992377A
Other languages
English (en)
Inventor
Leane Kristine Davis
Ronald Dean Cramer
William Robert Ouellette
Dawn Michele Kimble
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19992377A priority Critical patent/CZ237799A3/cs
Publication of CZ237799A3 publication Critical patent/CZ237799A3/cs

Links

Landscapes

  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)

Abstract

Termální tělovýpolštářek (10) má nejménějedentermální obal (15)sjednotnou strukturou zhotovovanou z polotuhého materiálu, kterýpři ohřívání měkne, přičemž obal (15) obsahuje určitý počet samostatných horkých buněk (16), rozmístěných v určité vzdálenosti od sebe apřipevněnýchv nebo kjednotné struktuře termálního polštářku (10). Při výhodnémprovedeníje v jednotné struktuře umístěno lepidlo citlivé na tlak, v rovnoběžných pruzích vedených svisle od horního okrajejednotné struktmy ke spodnímu okraji mezi samotnými horkými buňkami (16). Termální tělové polštářky (10) pojednorázové použitíjsou určenyjednakpro připojení k oděvu osoby používající takový polštářek, ajednakpro přímé udržování nakůži, mají dobrou přizpůsobivost ve vztahu ktělu uživatele a poskytují soustavné aplikování tepla.

Description

Oblast techniky
Přihlašovaný vynález se týká termálních tělových polštářků pro jednorázové použití majících přinejmenším jednu souvislou vrstvu s jednotnou strukturou zhotovovanou výhodně z polotuhého materiálu, které při ohřívám měkne, a určitý počet samostatných horkých buněk rozmístěných v určité vzdálenosti od sebe a připevněné v nebo k jednotné struktuře termálního polštářku. Termální tělové polštářky pro jednorázové použití jsou určeny pro jednak pro připojení k oděvu osoby používající takový polštářek a jednak pro přímé udržování na kůži takové osoby. Tento vynález se obzvláště zaměřuje na termální tělové polštářky pro jednorázové použití, které mají dobrou přizpůsobivost ve vztahu k tělu osoby používající takový polštářek a které poskytují soustavné, výhodné a příjemné aplikování tepla. Dokonce ještě konkrétněji lze uvést, že přihlašovaný vynález se zaměřuje na takové termální tělové polštářky pro jednorázové použití, které jsou určeny pro dosahování úlevy od bolestí těla, jimiž jsou především menstruační bolesti.
Dosavadní stav techniky
Známým způsobem léčení akutních, recidivujících a/nebo chronických bolestí je povrchové aplikování tepla na postiženou oblast. Takové termální léčebné postupy se používají jako prostředky terapie stavů, mezi které patří bolesti, ztuhlosti ve svalech a kloubech, bolesti nervového původu, revmatismus a podobně. Typickým způsobem zmirňování takových bolestí s používáním termálních léčebných postupů je povrchové působení poměrně velkého tepla, které může být například větší než přibližně 40°C, v průběhu krátkého časového úseku, jímž je časový úsek od přibližně 20 minut do přibližně jedné hodiny. Mezi takové léčebné postupy patří používání vířivých koupelí, horkých vložek, vodních osvěžovačů, láhví s horkou vodou, horké zábaly, ohřívací podušky a elastické stahovací pásy. Mnoho těchto zařízení uplatňuje opakovatelně používané termální obaly obsahující například vodu a/nebo gely generující mikrovlnné vyzařování. Obecně platí, že celá řada těchto prostředků je pro používání nevhodná • · · · · · · • « · · · · · • ···· ··· ··· ·« na pravidelném nebo rozšířeném základě, protože tepelná energie nemusí být okamžitě k dispozici vždy, když je potřebná, nebo se nemusí uvolňovat řízeným způsobem. To znamená, že mnoho těchto termálních jednotek nebo prostředků neposkytuje dlouhodobě působící teplo a rovněž neudržuje rovnoměrnou teplotu v průběhu delších časových úseků. Působení užitečných léčebných účinků vyplývajících z aplikování tepla se snižuje po odstranění zdroje tepla.
Nynější vynálezci však zjistili, že lze udržovat rovnoměrnou teplotu kůže od přibližně 32°C do přibližně 50°C, výhodně od přibližně 32°C do přibližně 45°C, výhodněji od přibližně 32°C do přibližně 42°C, nejvýhodněji od přibližně 32°C do přibližně 39°C a vůbec nejvýhodněji od 32°C do přibližně 37°C v průběhu časového úseku od přibližně dvaceti sekund do přibližně dvaceti čtyř hodin, výhodně od přibližně dvaceti minut do přibližně dvaceti hodin, výhodněji od přibližně čtyř hodin do přibližně šestnácti hodin a nejvýhodněji od přibližně osmi hodin do přibližně dvanácti hodin, přičemž osoba potřebující takové léčení si může příslušně volit maximální teplotu kůže a časový úsek udržování teploty kůže v její maximální hodnotě tak, aby se požadované léčebné účinky dosahovaly bez jakýchkoli nepříznivých případů, jako jsou spáleniny kůže, které se mohou projevovat v důsledku dlouhodobého působení vysoké teploty, a aby osoby mající obtíže pociťovaly podstatné zmírňování akutních, recidivujících a/nebo chronických bolestí.
Nynější vynálezci dále zjistili, že užitečné udržování ustálené teploty kůže od přibližně 32°C do přibližně 43°C, výhodně od přibližně 32°C do přibližně 42°C, výhodněji od přibližně 32°C do přibližně 41°C, nejvýhodněji od přibližně 32°C do přibližně 39°C a vůbec nejvýhodněji od 32°C do přibližně 37°C v průběhu časového úseku delšího než přibližně jedna hodina, výhodně delšího než přibližně 4 hodiny, výhodněji delšího než přibližně 8 hodin, dokonce výhodněji delšího než 16 hodin a nejvýhodněji přibližně 24 hodin podstatně zmírňuje akutní, recidivující a/nebo chronické bolesti v případě osoby mající takové bolesti a podstatně prodlužuje úleviri po odstranění zdroje tepla z postižené části těla.
Jsou známy jednorázové horké zábaly založené na oxidaci železa a tyto horké zábaly popisují patenty USA č. 4,366,804; 4,649,895; 5,046,479 a Re. 32,026. Avšak taková zařízení se neprokázala jako úplně uspokojující, protože mnohá z nich jsou objemná, nemohou udržovat stejnoměrnou a řízenou teplotu, obtížně se při používání udržují na svém místě a/nebo mají neuspokojující fyzikální rozměry, které brání jejich účinnosti. Obzvláště lze uvést, že taková zařízení nemohou být snadno včleňována do polštářků, které se mohou pohodlně
4 4444 4 4 4 4
4 4444 4 4 4 4
4444 444 4 444 444
44444 4 4 4
44444 44 44 44 4 4 spolehlivě přizpůsobovat různým tvarům těla, a proto způsobují nerovnoměrné, obtížné a/nebo nepohodlné působení tepla na tělo.
Nynější vynálezci vyvinuli termální tělové polštářky pro jednorázové použití obsahující jeden nebo několik termálních obalů majících jednotnou strukturu, přičemž každý termální obal má přinejmenším jednu souvislou vrstvu zhotovovanou výhodně z polotuhého materiálu, který je v určitých oblastech termálního obalu polotuhý, který se v průběhu používání mezi těmito oblastmi účinkem ohřívám změkčuje a který má nejvýhodněji podobu koordinovaně vytlačovaného filmu z polypropylenu a ethylen-vinyl-acetatu (EVA). Termální tělové obaly rovněž obsahují určitý počet jednotlivých horkých buněk, které mají typické exotermické složení výhodně obsahující zvláštní chemii oxidace železa a mající zvláštní fyzikální vlastnosti a plnicí char akteristiky a které jsou rozmístěny v určité vzdálenosti od sebe a jsou připevněny v nebo k jednotné struktuře termálního obalu. Aktivní horké buňky, nebo-li buňky mající teplotu přibližně 35°C nebo vyšší, výhodně změkčují úzké části souvislé vrstvy nebo vrstev polotuhého materiálu, přičemž tyto části bezprostředně obklopují horké buňky. Všechny zbývající části souvislé vrstvy nebo vrstev, které obklopují změkčené části, zůstávají výhodně tužší. Úzké, změkčené části účinkují jako závěsy mezi horkými buňkami a mezi všemi zbývajícími chladnějšími, tužšími částmi a ohýbají se podstatně více než horké buňky nebo tužší části. Výsledkem toho je, že termální obaly, které vykazují potřebnou tuhost pro zachovávání strukturální stálosti horných buněk, brání nepřijatelnému napínání struktur souvislé vrstvy nebo vrstev v průběhu zhotovování nebo používání a znemožňují snadný přístup k obsahu horkých buněk, přičemž trvale udržují celkově dobré charakteristiky splývavosti při ohřátí. Termální obal nebo obaly včleňované do termálních tělových polštářků podle přihlašovaného vynálezu poskytují výkonné a účinné termální pokrytí a mají výbornou přizpůsobivost ve vztahu k tělu osoby používající takový polštářek.
Nynější vynálezci rovněž vyzkoumali možnost výběrového rozmisťování horkých buněk obsažených v termálním obalu nebo obalech tvořících součásti krčních zábalů podle přihlašovaného vynálezu do pevných poloh v nebo na jednotné struktuře termálního obalu ve vzájemném vztahu dostatečně blízko u sebe, aby blokovaly některou nebo všechny možné osy, které by jinak procházely bez přerušení mezi horkými buňkami, skrze termální obal nebo jeho vybrané oblasti, za účelem minimalizování nebo znemožnění tvorby nežádoucích, nepřerušovaných linií ohýbání a/nebo za účelem zvyšování strukturální stálosti, kterou základní • · · · • · • · · · · • · · · · ···· ··· ··· • · · • · · · · ·
-4hmota horkých buněk vykazuje ve vztahu k termálnímu obalu. To znamená, že umisťování horkých buněk v určitých polohách nacházejících se dostatečně blízko u sebe, aby blokovaly některou nebo všechny možné osy, které by jinak procházely bez přerušení mezi horkými buňkami, zajišťuje ohýbaní termálních obalů podle velkého počtu krátkých, vzájemně propojovaných linií ohýbání, jež jsou vedeny ve vzájemně různých směrech. Výsledkem ohýbání podle velkého počtu vzájemně propojovaných linií ohýbání je zlepšení celkových charakteristik splývavosti.
Podstata vynálezu
Proto je cílem přihlašovaného vynálezu vyvinout termální tělové polštářky pro jednorázové použití mající jeden nebo několik termálních obalů, které obsahují přinejmenším jednu vrstvu s jednotnou strukturou zhotovovanou výhodně z polotuhého materiálu majícího rozdílné charakteristiky tuhosti v určitém rozsahu teplot a určitý počet samostatných horkých buněk, jež poskytují řízenou a rovnoměrnou teplotu a dosahují rozsah svých účinných teplot poměrně rychle. Horké buňky se rozmisťují zvlášť v určité vzdálenosti od sebe a připevňují se v nebo k jednotné struktuře termálního obalu.
Dalším cílem přihlašovaného vynálezu vyvinutí termálních tělových polštářků pro jednorázové použití majících celkově dobré charakteristiky splývavosti při současném zachovávání potřebné pevnosti zajišťující strukturální stálost horkých buněk a znemožňování nepřijatelného napínám souvislé vrstvy nebo vrstev v průběhu výroby nebo používání.
Dalším cílem přihlašovaného vynálezu je vyvinutí termálních tělových polštářků pro jednorázové použití, které se mohou nosit pod vnějším oblečením tak, aby opačná strana termálního tělového polštářku přímo přiléhala na kůži osoby používající takový polš tářek.
Ještě dalším cílem přihlašovaného vynálezu je vyvinutí způsobu léčení osob trpících akutními, recidivujícími a/nebo chronickými bolestmi na základě udržování stálé teploty kůže od přibližně 32°C do přibližně 50°C v průběhu časového úseku od přibližně dvaceti sekund do přibližně dvaceti čtyř hodin, výhodně na základě udržování teploty kůže od přibližně 32°C do přibližně 43°C v průběhu časového úseku delšího než 1 hodina, za účelem dosahování prodloužené úlevy od takových bolestí.
• · • ·
-5Tyto cíle a další výhody budou snadno zřejmé z následujícího podrobného popisu přihlašovaného vynálezu.
Jednorázové termální tělové polštářky podle přihlašovaného vynálezu obsahují v podstatě rovinnou vrstvenou strukturu mající první stranu, druhou stranu a jeden nebo více termálních obalů v podobě jednotné struktury obsahující přinejmenším jednu souvislou vrstvu z takového materiálu, který je při teplotě přibližně 25°C výhodně polotuhý, má mez pevnosti v tahu přibližně 0,7 g/mm2 nebo více a přinejmenším dvourozměrnou splývavost a který je při teplotě 35°C nebo vyšší podstatně méně tuhý, přičemž za těchto podmínek má mez pevnosti v tahu podstatně menší než je mez pevnosti v tahu téhož materiálu při přibližně 25°C.
Souvislá vrstva nebo vrstvy podle přihlašovaného vynálezu výhodně obsahují koordinovaně vytlačovaný materiál, kterým je koordinovaně vytlačovaný materiál na bázi polypropylenu, a to nejvýhodněji koordinovaně vytlačovaný materiál, jehož první strana obsahuje polypropylen a druhá strana obsahuje spojovací vrstvu z kopolymeru s nízkým bodem tavení, výhodně z LVA. mající v podmínkách kombinované základní hmotnosti tloušťku menší než přibližně 50 pm.
Termální obal nebo obaly rovněž mají určitý počet samostatných horkých buněk, jež výhodně obsahují kyslíkem aktivovanou, teplo generující chemickou směs obsahující práškové železo, práškové aktivní uhlí, vodu a sůl, kdy tyto horké buňky se rozmisťují v určité vzdálenosti od sebe a připevňují se v nebo k jednotné struktuře tepelného obalu, který poskytuje řízenou a udržovanou teplotu a který dosahuje svůj účinný teplotní rozsah rychle. Jako výhodné se jeví umisťování horkých buněk do takových míst v nebo na jednotné struktuře termálního obalu, jejichž vztah postačující blízkosti zajišťuje, aby některé nebo všechny možné osy, které by jinak procházely bez přerušení mezi horkými buňkami, byly blokovány řečenými horkými buňkami s výslednou možností ohýbání termálních obalů podle velkého počtu krátkých, vzájemně propojených linií ohýbání.
Vrstvená struktura rovněž obsahuje prostředky pro zajišťování prostupnosti kyslíku, kdy tyto prostředky se výhodně nacházejí na první straně vrstvené struktury na určitém počtu horkých buněk, a řečená vrstvená struktura dále obsahuje prostředky pro takové uvolňovatelné připojování první strany termálního tělového polštářku k vnitřní části oblečení osoby používající takový polštářek, aby druhá strana termálního tělového polštářku mohla přiléhat přímo na tělo osoby používající takový polštářek.
• 9
-6Přihlašovaný vynález také zahrnuje způsoby léčení osob trpících akutními, recidivujícími a/nebo chronickými bolestmi včetně kosterních, svalových a/nebo souvisejících bolestí na základě udržování stálé teploty kůže od přibližně 32°C do přibližně 50°C v průběhu časového úseku od přibližně dvaceti sekund do přibližně dvaceti čtyř hodin, výhodně na základě udržování teploty kůže od přibližně 32°C do přibližně 43°C v průběhu časového úseku delšího než 1 hodina, za účelem dosahování prodloužené úlevy od takových bolestí.
Všechny zde používané procentuální podíly a poměry se týkají celkové hmotnosti směsi a všechna měření byla provedena při teplotě 25°C, pokud nejde o případné, jinak specifikované výjimky.
Přehled obrázků na výkrese
Přestože závěrečná část této patentové specifikace obsahuje patentové nároky, které konkrétně zdůrazňují a vymezují nárokovaný rozsah přihlašovaného vynálezu, existuje přesvědčení, že tento vynález bude srozumitelnější z následujícího popisu výhodných provedení, který je proveden v návaznosti na připojená vyobrazení, na kterých stejné odkazové značky označují stejné součásti a na kterých :
obr. 1 je půdorys výhodného provedení termálního tělového polštářku pro jednorázové použití podle přihlašovaného vynálezu předvádějící vzorec rozmístění horkých buněk a připevňovací přilnavé pruhy mezi těmito horkými buňkami; a obr. 2 je příčný řez termálního tělového polštářku podle obr. 1 z bočního pohledu.
Příklady provedení vynálezu
Termální'tělové polštářky pro jednorázové použití podle přihlašovaného vynálezu mají přinejmenším jednu souvislou vrstvu z materiálu, který vykazuje specifické termofyzikálnr vlastnosti, a určitý počet samostatných horkých buněk, jež výhodně obsahují exotermickou směs, jsou rozmístěny v určité vzdálenosti od sebe a jsou připevněny v nebo k struktuře jednorázového termálního obalu.
Materiál přinejmenším jedné souvislé vrstvy je při pokojové teplotě, tj. přibližně 25°C nebo nižší, polotuhý, avšak měkne a stává se podstatně méně tuhým při ohřívání na přibližně 35°C ···· nebo vyšší teplotu. Proto dochází k tomu, že, jsou-li horké buňky, které jsou připevněny v nebo k jednotné struktuře termálních obalů, aktivní, tzn. mají teplotu přibližně 35°C nebo vyšší, dochází k výhodnému změkčování úzké části souvislé vrstvy nebo vrstev polotuhého materiálu bezprostředně obklopující horké buňky a tato úzká část účinkuje jako závěs mezi horkými buňkami a mezi všemi zbývajícími tužšími částmi souvislé vrstvy nebo vrstev a výhodně se ohýbá více než horké buňky a kterékoli chladnější, tužší části. Výsledkem toho je, že termální obaly, které vykazují potřebnou tuhost pro zachovávání strukturální stálosti horkých buněk, brání nepřijatelnému napínání struktur souvislé vrstvy nebo vrstev v průběhu zhotovování nebo používání, přičemž při ohřívání stále udržují celkově dobré charakteristiky splývavosti. Termální zábaly krku pro jednorázové použití podle přihlašovaného vynálezu poskytují stejnoměrné, účinné a pohodlné aplikování tepla s výbornou přizpůsobivostí ve vztahu k horní oblasti zad a zadní části krku uživatele, přičemž udržují postačující pevnost znemožňující snadný přístup k obsahu horkých buněk.
V této patentové specifikaci používaný výraz Jednorázový“ nebo „pro jednorázové použití“ vyjadřuje to, že termální kolenní zábaly podle přihlašovaného vynálezu, které se mohou skladovat v celkově vzduchotěsném, opětně utěsňovatelném obalu a přikládat na tělo uživatele pro zmírňování bolesti kdykoli, jsou určeny pro odhození do odpadu či uložení do vhodné nádoby na odpadky po úplném vyčerpání tepelného zdroje, tzn. horké buňky (horkých buněk) nebo termálního obalu (termálních obalů).
Zde používaný výraz „horké buňky“ označuje jednotnou strukturu obsahující exotermickou směs, která je výhodně založena na bázi specifické chemie oxidace železa, je obalena dvěma vrstvami, z nichž přinejmenším jedna vrstva propouští vzduch, má schopnost poskytování dlouhodobého vyvíjení horka se zdokonaleným řízením teploty a má specifické fyzikální vlastností a plnicí charakteristiky. Tyto horké buňky se mohou používat jako samostatné ohřívací jednotky nebo se mohou používat v termálním obalu, který obsahuje určitý počet samostatných horkých buněk a který se může rovněž snadno včleňovat do jednorázových tělových zábalů, vložek a podobně. Takové termální obaly a tělové zábaly se včleněnými termálními obaly se přizpůsobují široké škále tělesných tvarů a na základě toho poskytují dlouhodobé, stejnoměrné a pohodlné účinkování horka.
Zde používaný výraz „určitý počet horkých buněk“ označuje více než jednu, výhodně než dvě, výhodněji více než tři a nejvýhodněji více než čtyři horké buňky.
····
-8Zde používaný výraz „aglomerovaná předlisovaná směs“ označuje směs suchých práškových přísad, k nimž patří železný prášek, uhlíkový prášek, sůl(soli) kovu, činidlo(činidla) udržující vodu, aglomerační pomocná prisada(pomocné přísady) a suché pojivo(suchá pojivá) před přímým lisováním.
Zde používaný výraz „přímé lisování“ vyjadřuje postup míchání suché práškové směsi, její lisování a tvarování do podoby pilulek, tablet nebo špalíků bez používání typických vlhkých pojiv/roztoků při vzájemném ulpívání částeček na sobě. Alternativně se může suchá prášková směs míchat a válcováním nebo utloukáním lisovat, po čemž následuje mletí a prosévání s výsledným zhotovováním přímo lisovaných granulí. Přímé lisování může být rovněž známé pod názvem suché lisování.
V této přihlášce používaný výraz „ohřívací článek(články)“ označuje exotermickou, přímo lisovanou, za sucha agíomerovanou, předlisovanou směs zformovanou do lisovaných článků, jako jsou granule, pilulky, špalíky a/nebo tablety, majících schopnost vyvíjet teplo po přidání vodného roztoku jako je voda nebo solanka (solný roztok) na základě exotermické oxidační reakce železa. Ke zde uváděným ohřívacím článkům rovněž patří aglomerované granule z řečené aglomerované, předem lisované směsi.
Zde používaný výraz „objem naplnění“ označuje objem sypké směsi nebo lisovaného, vodou bobtnajícího, ohřívacího článku v naplněné horké buňce. Další zde používaný výraz „prázdný objem“ označuje objem buňky ponechané bez naplnění sypkou směsí částeček nebo lisovaným, vodou bobtnajícím, ohřívacím článkem v hotové horké buňce nezahrnující nevyplněný prostor uvnitř tablety mající otvor nebo jímku v hotové horké buňce, měřený bez ohledu na rozdílný tlak v horké buňce a bez dodatečného napínání nebo deformování podkladového materiálu. Zde používaný výraz „objem buňky“ označuje objem naplnění plus prázdný objem horké buňky.
V této patentové přihlášce používaný výraz „souvislá vrstva nebo vrstvy“ označuje jednu nebo více než jednu vrstvu z takového materiálu, ktciý nemusí být přerušován nebo může být částečně, avšak nikoli úplně přerušován jiným materiálem otvory, děrováními a podobně na jeho délce a/nebo šířce.
Zde používaný výraz „tuhý“ označuje takovou vlastnost materiálu, která předurčuje to, že materiál může být pružný, přesto v podstatě tuhý a nepoddajný a nevytváří linie ohýbám v reakci na tažení účinkem gravitace nebo jiných, běžně působících sil.
··♦·
·· ·· ·· ·· • ·· · · 9 9 9 • 999 · 9 · 9 • · 99·« 99 9 999
9 9 9 9
Zde používaný výraz „polotuhý materiál“ označuje materiál, který je jako celek nebo jeho některé části do určitého stupně tuhý, nebo-li má schopnost vykazovat přinejmenším dvourozměrnou splývavost při teplotě přibližně 25°C, a navíc takovou pevnost, jež zajišťuje udržování strukturální stálosti horkých buněk v nevyztuženém stavu a/nebo znemožňování nepřijatelného napínání struktur materiálu v průběhu zpracovávání nebo používání, přičemž současně udržuje celkově dobré charakteristiky splývavosti v průběhu ohřívání a/nebo udržuje postačující pevnost znemožňující snadný postup k obsahu horké buňky.
V této patentové specifikaci používaný výraz „dvourozměrná splývavost“ označuje splývavost, která se současně objevuje napříč souvislé vrstvy nebo vrstev, napříč termálního obalu nebo napříč zvolené oblasti vrstvy či vrstev nebo termálního obalu výhradně podél jedné osy, což znamená vytvoření jedné linie ohýbání namísto dvou nebo více linií ohýbání v reakci na tažení účinkem gravitace nebo jiných, běžně působících sil.
Zde používaný výraz „trojrozměrná splý\wost“ označuje splývavost, která se současně objevuje napříč souvislé vrstvy nebo vrstev, napříč termálního obalu nebo napříč zvolené oblasti vrstvy či vrstev nebo termálního obalu na dvou nebo více osách vlivem vytvoření dvou nebo více linií ohýbání v reakci na tažení účinkem gravitace nebo jiných, běžně působících sil.
Zde používaný výraz „linie ohýbání“ označuje linii, podél které materiál vytváří dočasně nebo dlouhodobě ohyb, hřeben nebo hřbet v reakci na tažení účinkem gravitace nebo jiných, běžně působících sil.
Je pochopitelné, že elastické termální tělové polštářky pro jednorázové použití podle přihlašovaného vynálezu mohou obsahovat jeden nebo více termálních obalů. Z důvodu jasného porozumění však bude v následujícím textu proveden popis termálního zábalu krku pro jednorázové použití obsahujícího jediný termální obal.
Zaměří-li se nyní pozornost na připojená vyobrazení, bude zjištěno, že konkrétně na obr. 1 a obr. 2 je předvedeno výhodné provedení podle přihlašovaného vynálezu, které poskytuje jednorázový termální tělový polštářek, jenž je obecně označen odkazovou značkou 10 mající v podstatě rovinnou, vrstvenou strukturu a jeden nebo více termálních obalů 15. Vrstvená struktura má první stranu 12, která obsahuje připevňovací prostředky a prostředky zajišťující prostupnost vzduchu a která v průběhu používám směřuje od těla osoby používající takový polštářek, a druhou stranu 14, jež se v průběhu používání umisťuje na tělo.
φ φ φ φ φφφ > φ • ΦΦ
- 10Každý termální obal 15 obsahuje určitý počet samostatných horkých buněk 16, které jsou výhodně připevněny v nebo k jednotné struktuře termálního obalu 15. I když se upřednostňuje zabudování horkých buněk 16 do vrstvené struktury termálního obalu 15, může mít každý termální obal 15 podobu jediné souvislé podkladové vrstvy 20, přičemž jednotlivé horké buňky 16 nebo skupiny horkých buněk 16 jsou připevněny a v určitých vzdálenostech od sebe rozmístěny na této podkladové vrstvě 20, Horké buňky 16 se rozmisťují zvlášť v určitých vzdálenostech od sebe a každá jednotlivá horká buňka 16 účinkuje nezávisle na zbytku horkých buněk 16. Každá horká buňka 16 výhodně obsahuje hustě napěchované dávky částeček exotermické směsi 18 vyplňující v podstatě celý objem buňky, který je k dispozici, takže tímto eliminováním jakéhokoli nadměrně prázdného prostoru se snižuje schopnost posouvání částeček materiálu uvnitř buňky. Exotermická směs 18 se může alternativně lisovat do podoby tvrdých tablet před tím, než se umístí do každé buňky. Protože se materiál vyvíjející teplo připravuje v podobě hustě napěchovaných dávek nebo má podobu lisovaných tablet, nebývají horké buňky 16 lehce pružné. Proto rozmisťování horkých buněk v určitých vzdálenostech od sebe a materiály vybrané pro účely zhotovování podkladové vrstvy 20 a krycí vrstvy 22 mezi horkými buňkami 16 umožňují snadnější přilehnutí termálního obalu 15 k tělu osoby používající takový polštářek, než by tomu bylo v případě jediné, λ/eliké buňky.
Buňky vytvářející podkladová vrstva 20 a/nebo buňky kryjící vrstva 22 se mohou zhotovovat z celé řady vhodných materiálů. Výhodným materiálem pro zhotovování buňky vytvářející podkladové vrstvy 20 a buňky kryjící vrstvy 22 může být takový materiál, který je polotuhý při teplotě přibližně 25°C a který měkne, tj. strhá se podstatně méně tuhým, při teplotě 35°C nebo vyšší. To znamená, že takové materiály mají výhodně mez pevnosti v tahu, pokud jde o rozsah elastické deformace materiálu, přibližně 0,7 g/mm2 nebo větší, výhodněji přibližně 0,85 g/mm2, nejvýhodněji přibližně 1 g/mm2 nebo větší při teplotě přibližně 25°C, avšak při teplotě' přibližně 35°C nebo vyšší mají mez pevnosti v tahu podstatně menší. Zde používaný výraz „podstatně menší“ vyjadřuje to, že mez pevnosti materiálu v tahu při teplotě přibližně 35°C nebo vyšší je statisticky výrazně menší než mez pevnosti v tahu při teplotě přibližně 25°C v podmínkách příslušné statistické pravděpodobnosti (tj. 95%) a síly (tj. > 90%).
Když jsou horké buňky 16, které jsou připevněny v nebo na jednotné struktuře termálního obalu 15, aktivní, nebo-li mají teplotu od přibližně 35°C do přibližně 60°C, výhodně od přibližně 35°C do přibližně 50°C, výhodněji od přibližně 35°C do přibližně 45°C a dokonce fcfc fc· • fc fcfc fcfc··
• fcfc
- 11 nejvýhodněji přibližně 35°C do přibližně 40°C, úzká část souvislé vrstvy nebo vrstev materiálu bezprostředně obklopující každou horkou buňku tudíž měkne a účinkuje jako závěs mezi horkými buňkami a všemi zbývajícími chladnějšími, tužšími částmi souvislé vrstvy nebo vrstev, protože se ohýbá výrazně více než horké buňky nebo kterákoh další tuhá část. Výsledkem toho je skutečnost, že termální obal 15, který vykazuje potřebnou tuhost pro udržování strukturální opoiy horkých buněk a pro znemožňování nepřijatelného natahování struktur souvislé vrstvy nebo vrstev v průběhu zhotovování nebo používání zábalu, nadále udržuje celkově dobré charakteristiky splývavosti v podmínkách ohřátí.
Včlení-li se termální obal 15 podle tohoto vynálezu do tělového polštářku 10, pak se tento tělový polštářek 10 snadno přizpůsobuje široké škále tvarů těla, poskytuje soustavné, stejnoměrné a příjemné účinkování tepla a výbornou přiléhavost ke tvarům těla, přičemž udržuje natolik postačující tuhost, která znemožňuje ohýbám nebo shrnování zábalu 10 v průběhu používání a která znemožňuje snadný přístup k obsahu horkých buněk.
Mez pevnosti v tahu se typicky měří s používáním jednoduchého tahového testu prováděném na elektronickém přístroji pro testování pevnosti v tahu, kteiým je univerzální testovací stroj s počítačem pro měření pevnosti v tahu na základě stálého poměru natahování a který na trh dodává firma „Instron Engineering Corp.“ z města Canton, MA. Může se používat kterýkoli standartní test, při němž se například vzorky materiálu stříhají do pásů majících šířku přibližně 2,54 mm (přibližně 1 palec) a délku od přibližně 7,5 cm do přibližně 10 cm (od přibližně 3 do přibližně 4 palců). Konce pásů se upínají do čelistí přístroje s dostatečným napnutím, aby bylo znemožněn jakýkoli průvis, avšak bez zatížení siloměru. Poté se teplota vzorku ustaluje na požadovanou testovací teplotu. Následně se siloměr přístroje nastavuje na přibližně 22,7 kg (tj. 50 uncí) zatížení, prodloužení se nastavuje na 5 mm a rychlost křížové hlavy se nastavuje na přibližně 50 cm/min. Přístroj se uvádí do činnosti a údaje o pevnosti v tahu se shromažďují v počítači. Nakonec se vzorek ze zařízení odstraňuje.
Mez pevnosti v tahu se může vypočítávat jako směrnice tahového zatížení proti roztahování v průběhu elastického deformování materiálů s použitím následující rovnice :
m = (L/E) kde m = směrnice v g/mm2 v průběhu elastického deformování L - zatížení při roztahování v g/mm E = roztahování v mm.
- 12·« ·· ·· • · · · · · · · · • · · · · · · · • · · ft ft·· · ··· ··· • · · · · · ·· ·· ·· ··
Je výhodné, že buňky tvořící podkladová vrstva 20 a/nebo buňky kryjící vrstva 22 rovněž má přinejmenším dvourozměrnou splývavost při přibližně 25°C, což znamená, že se na materiálu objevuje jediný záhyb nebo ohyb podél jediné osy, a výhodně trojrozměrná splývavost při přibližně 35°C nebo vyšší teplotě, což představuje vznik dvou nebo více záhybů nebo ohybů na četných osách. Splývavost se může určovat umístěním a vystředěním čtvercového vzorku například přibližně 30 cm x 30 cm (přibližně 12 palců krát přibližně 12 palců) materiálu na konci válcovitého hřídele se zahroceným koncem umožňujícího splývavost materiálu účinkem působení gravitačních sil a spočítáním počtu linií ohnutí. Materiály, které vykazují jednorozměrnou splývavost, tzn. nemají žádné záhyby nebo ohyby v žádném směru, se označují jako tuhé, zatímco materiály, které vykazují přinejmenším dvourozměrnou splývavost, tzn. mají přinejmenším jednu záhybovou nebo ohybovou linii podél přinejmenším jedné osy, se označují jako polotuhé.
Schopnost uspokojování zvláštních požadavků pro buňky tvořící podkladovou vrstvu 20 a/nebo buňky kryjící vrstvu 22 mají různé materiály, jejich tloušťky se stanovují v souladu s řečenými zvláštními požadavky. K těmto materiálům bez výhradního limitu patří polyethylen, polypropylen, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidenchlorid, polyurethan, polystyren, zmýdelněný ethylen-vinylacetátový kopolymer, ethylen-vinylacetátový kopolymer, přírodní kaučuk, regenerovaný kaučuk, syntetický kaučuk a jejich směsi. Tyto materiály lze používat samotné, a to výhodně vytlačované, výhodněji koordinovaně vytlačované a nejvýhodněji koordinovaně vytlačované s polymerem majícím nízký bod tavení, kterým bez zvláštního omezení je ethylen-vinylacetátový kopolymer, polyethylen s malou hustotou a jejich směsi.
Buňky tvořící podkladová \Tstva 20 a/nebo buňky kryjící vrstva 22 výhodně obsahuje polypropylen, výhodněji koordinovaně vytlačovaný materiál obsahující polypropylen a nejvýhodněji koordinovaně vytlačovaný materiál, v němž první strana obsahuje polypropylen, a to výhodně od přibližně 10% do přibližně 90%, výhodněji od přibližně 40% do přibližně 60%, nejvýhodněji od přibližně 40% do přibližně 60% celkové tloušťky materiálu, a v němž druhá strana obsahuje vázací vrstvu z kopolymeru s nízkým bodem tavení, kterým je výhodně JEV A“. Podkladová vrstva 70 a krycí vrstva 72 má při své obvyklé plošné hmotnosti tloušťku méně než přibližně 50 pm, výhodněji méně než přibližně 40 pm a nejvýhodněji méně než přibližně 30 pm.
9999 * 9 99 · · · · · • · 9 · · · • · · 9 9 999
9 9 9 9 9
999 99 99 99
99
9 9 9 • · 9 9
999 999
9
- 13 Buňky tvořící podkladová vrstva 20 a/nebo buňky kryjící vrstva 22 výhodně obsahuje koordinovaně vytlačovaný materiál mající první stranu z polypropylenu a druhou stranu z ,,E\ZA“ a má kombinovanou tloušťku od přibližně 20 pm do přibližně 30 pm, výhodně přibližně 25 pm (tj. 1 tisícina palce), přičemž polypropylen představuje přibližně 50% a vázací vrstva z EVA představuje přibližně 50% celkové tloušťky podkladové vrstvy 20 nebo krycí vrstvy 72. Obzvláště vhodný materiál dodává na trh firma „Clopay Plastics Products“ z Cincinnati, OH, pod obchodním označením P18-3161. Materiál P18-3161, jenž je výhodný pro účely krycí vrstvy 22, byl podroben dodatečnému vytváření děr zhotovovaných hornými jehlami za účelem zajištění propustnosti kyslíku.
V případě použití koordinovaně vytlačovaných materiálů právě popsaného typu pro účely buňky tvořící podkladové vrstvy 20 a buňky kryjící vrstvy 22 se strany obsahující „EVA“ výhodně kladou k sobě, aby bylo usnadněno termální přilepení buňky kryjící vrstvy 22 k buňky tvořící podkladové vrstvě 20.
Celkově dobré charakteristiky splývavosti a/nebo výborná přizpůsobivost ve vztahu k tělu osoby používající tako\ý termální polštářek a/nebo zdokonalená strukturální kvalita termálního obalu 15 se může také dosahovat voleným připevňováním horkých buněk 16 do takových poloh λ' nebo na jednotné struktuře termálního obalu 15 ve vzájemném vztahu k sobě, které jsou natolik blízko, aby blokovaly některou nebo všechny možné osové linie nacházející se v materiálu souvislé vrstvy a/nebo vrstev 20 a/nebo 22, jež by jinak procházely bez přerušení mezi horkými buňkami 16, termálním obalem 15 nebo jeho určitými oblastmi a aby minimalizovaly nebo znemožňovaly existenci nežádoucích, nepřerušovaných osových linu. To znamená, že umisťování horkých buněk 16 do poloh ve vzájemném vztahu k sobě, kdy jsou natolik blízko sebe, aby určitý počet osových linií procházejících bez přerušení mezi horkými buňkami 16, je podle volby řízeno, takže souvislá buňky tvořící podkladová vrstva 20 a buňky kryjící vrstva 22 termálního obalu 15 nebo její vybrané oblastí se výhodně ohýbají podle velkého počtu krátkých, vzájemně propojených linií ohýbání, které vedou množstvím různých směrů ve vzájemném vztahu k sobě. Výsledkem ohýbání podle velkého počtu vzájemně propojených linií ohýbání je termální obal 15, který má celkově dobré charakteristiky splývavosti, snadno přiléhá k tělu osoby používající takový termální polštářek a/nebo poskytuje zdokonalenou nosnou strukturu pro základní hmotu horkých buněk.
»*·· • ·· *♦ ·· ·· 44 • ··· 4 4 4 4 • · · · 4 4 4 4 • · · 444 φ 44« 444 • · · 4 4 ·· 44 *4 44
- 14Vzhledem k tomu, že horké buňky 16 nejsou snadno pružné, rozmisťování horkých buněk 16 v určité vzdálenosti od sebe poskytuje výhodné užitky a toto rozmisťování se může provádět na základě voleného umisťování horkých buněk 16 připevňovaných v nebo k jednotné struktuře termálních obalů 15, přičemž přinejmenším jedna horká buňka ze čtyř sousedních horkých buněk, jejichž středy vytvářejí čtyřúhelníkový vzor, blokuje jednu nebo více osových linií, které by jinak vytvářely přinejmenším jednu linii ohýbání směřující tangenciálně k okrajům jednoho nebo několika párování zbývajících tří horkých buněk ve čtyřúhelníkovém vzoru. Vzdálenost mezi přinejmenším jednou horkou buňkou ze čtyř sousedních horkých buněk a každou z horkých buněk jednoho nebo více párování zbývajících horkých buněk ve čtyřúhelníkovém vzoru lze výhodně vypočítat s použitím této rovnice :
s < (Wq/2) * 0,75 kde s = nejbližší vzdálenost mezi horkými buňkami; a
Wq = výsledek měření nejmenšího průměru horké buňky s nejmenším průměrem ve čtyřúhelníkovém vzoru.
Alternativně lze vzdálenost mezi horkými buňkami 16 určovat tak, aby přinejmenším jedna horká buňka ze tn sousedních horkých buněk, jejichž středy vytvářejí trojúhelníkový vzor, blokovala jednu nebo více osových linií, které by jinak vytvářely přinejmenším jednu linii ohýbání směřující tangenciálně k okrajům zbývajícího páru horkých buněk v trojúhelníkovém vzoru tvořeném třemi horkými buňkami. Vzdálenost mezi přinejmenším jednou horkou buňkou ze tří sousedních horkých buněk a každou z horkých buněk zbývajícího páru horkých buněk v trojúhelníkovém vzoru lze nejvýhodněji vypočítat s použitím této rovnice :
s < (Wt/2) *0,3 kde s = nejbližší vzdálenost mezi horkými buňkami; a
Wt = výsledek měření nejmenšího průměru horké buňky s nejmenším průměrem v trojúhelníkovém vzoru.
Různé materiály mají schopnost uspokojovat výše specifikované požadavky. Mezi takové materiály patří bez výhradního omezení tytéž materiály, které již byly uvedeny v předcházejícím textu.
• · · · · • · fl ··· · ·· · ···
- 15Nejupřednostňovanější provedení jednorázového termálního obalu 15 podle tohoto vynálezu obsahuje přinejmenším jednu souvislou vrstvu z polotuhého materiálu mající výše popisované termoíyzikálm vlastnosti, přičemž horké buňky 16 připevňované v nebo k jednotné struktuře termálního obalu 15 ve vzájemném vztahu svých poloh se nacházejí tak blízko u sebe, že blokují některou nebo všechny možné osy na materiálu souvislé vrstvy (vrstev) 20 a/nebo 22, které by jinak procházely bez přerušení mezi horkými buňkami 16, termálním obalem 15 nebo jeho určitými oblastmi, za účelem minimalizování nebo znemožňování tvorby nežádoucích, nepřerušovaných linií ohýbání, jak již bylo zmiňováno v předcházejícím textu.
Exotermickou směsí 18 může být jakákoli směs mající schopnost vyvíjení tepla. Avšak exotermickou směsí 18 je výhodně taková směs chemických sloučenin v podobě částeček, která podstupuje v průběhu používání oxidační reakci. Exotermická směs 18 se může alternativně zpracovávat v podobě aglomerovaných granulí, pilulek, tablet a/nebo špalíků a jejich směsí. Směs sloučenin typicky tvoří práškové železo, uhlík, sůl(soli) kovu a voda. Směsi tohoto typu, které reagují při styku s kyslíkem, vyvíjejí teplo v průběhu několika hodin.
Mezi vhodné zdroje práškového železa patří litinový prášek, redukovaný železný prášek, elektrolytický železný prášek, prášek z odpadního železa, surové železo, svářková ocel, různé oceli, slitiny železa a podobně a upravené varianty těchto železných prášků. Neexistují žádné omezující normy pro jejich čistotu, druh a podobně potud, pokud se mohou používat pro vyvíjení tepla s elektricky vodivou vodou a vzduchem. Práškové železo typicky tvoří od přibližně 30% do přibližně 80% a výhodně od přibližně 50% do přibližně 70% celkové hmotnosti exotermické směsi v podobě částeček.
Může se používat aktivní uhlík připravovaný z kokosových skořepin, dřeva, dřevěného uhlí, kostního uhlí atd., avšak pro exotermickou směs v podobě částeček podle přihlašovaného vynálezu je rovněž použitelný aktivní uhlík připravovaný z dalších surovin, jako jsou zvířecí produkty, zemní plyn, oleje a pryskyřice. Neexistuje žádné omezení použitelných druhů aktivního uhlíku, avšak upřednostňovaný aktivní uhlík má výborné schopnosti udržování vody a výběr různých druhů uhlíku rovněž souvisí se snižováním výrobních nákladů. Proto jsou v tomto vynálezu využitelné směsi výše uvedených druhů uhlíků. Aktivní uhlík, neaktivní uhlík a směsi těchto druhů uhlíku typicky představují od přibližně 3% do přibližně 25%, výhodně od přibližně 8% do přibližně 20% a nejvýhodnčji od přibližně 9% do přibližně 15% celkové hmotnosti exotermické směsi v podobě částeček.
- 16Mezi soli kovů využitelné v exotermické směsi v podobě částeček patří sírany jako síran železitý, síran draselný, síran sodný, síran manganatý, síran hořečnatý a chloridy jako chlorid měďnatý, chlorid draselný, chlorid sodný, chlorid vápenatý, chlorid manganatý, chlorid hořečnatý a chlorid tněďný. Rovněž se mohou používat uhlíkové soli, octanové soli, nitráty, nitridy a další soli. Obecně lze uvést, že existuje několik vhodných alkálií a alkalických zemin a solí přechodných kovů, které se rovněž mohou používat při udržování korozívní reakce železa bud’ samostatně nebo v kombinaci. Mezi upřednostňované soli kovů patří chlorid sodný, chlorid měďnatý ajejich směsi. Sůl(soli) kovu typicky představují podíl od přibližně 0,5% do přibližně 10%, výhodně od přibližně 1,0% do přibližně 5% celkové hmotnosti exotermické směsi v podobě částeček.
Voda používaná v exotermické směsi v podobě částeček se může odebírat z každého vhodného zdroje. Neexistuje žádná konkrétní norma stanovující úroveň čistoty, druh apod. Obsah vody typicky představuje přibližně 1% až přibližně 40%, výhodně přibližně 10% až přibližně 30% celkové hmotnosti exotermické směsi v podobě částeček.
Jako výhodné se jeví přidávání materiálů udržujících vodu. Mezi použitelné přídavné materiály udržující vodu patří vermikulit, pórovité křemiěitany, práškové dřevo, dřevitá moučka, bavlněná tkanina mající velké množství vlákenného chmýří, krátká bavlněná vlákna, drcený papír, rostlinný materiál, vysoce absorpční, vodou bobtnající nebo vodou rozpustné polymety a pryskyřice, karbotymethyleelulosové soli a další pórovité materiály mající velkou kapilární funkčnost a hydrofilní vlastností. Přídavné materiály udržující vodu typicky představí podíl od přibližně 0,1% do přibližně 20%, výhodně od přibližně 0,5% do přibližně 20% a nejvýhodněji od přibližně 1% do přibližně 10% celkové hmotnosti exotermické směsi v podobě částeček.
Mezi další složky patří materiály podporující aglomerování, jako je želatina, přírodní gumy, celulosové deriváty, celulosové ethery a jejich deriváty, škrob, modifikované škroby, polyvinylové alkoholy, polyvinylpyrrolidon, sodné aígináty, polyoly, glykoly, kukuřičný sirup, sacharózový sirup, sorbitový sirup a další polysacharidy a jejich deriváty, polyaktylamidy, polyvinyloxoazolidon a sladový sirup; suchá pojivá jako maltodextrin, sprejovaná laktóza, společně krystalizovaná sacharóza a dextrin, modifikovaná glukóza, sorbit, mannitol, mikroktystalická celulosa, mikrojemná celulosa, předželatinovaný škrob, fosforečnan (dvoj)vápenatý a uhličitan vápenatý; posilovače oxidační reakce jako elementární chrom, hořčík φφφ φ
»
- 17nebo měď, sloučeniny obsahující řečené pivky nebo jejich směsi; vodíkové plynové zpomalovače jako anorganické nebo organické alkalické sloučeniny nebo alkalické soli slabých kyselin včetně hydroxidu sodného, hydroxidu draselného, liydrouhlíčitanu sodného, uhličitanu sodného, hydroxidu vápenatého, uhličitanu vápenatého a sodného propionátu; plniva jako jsou přírodní celulosové fragmenty včetně dřevitého prachu, bavlněného prachu a celulosy, syntetických vláken v podobě fragmentů, jimiž jsou polyesterová vlákna, pěnových syntetických pryskyřic, mezi kterými lze jmenovat pěnový polystyrén a polyurethan, a anorganické sloučeniny včetně prášku oxidu křemičitého, pórovitého silikagelu, síranu sodného, síranu bamatého, oxidů železa a hliníku; a protispékací činidla jako trikalciumfosfát a silikoaluminát. Mezi takové sloučeniny rovněž patří zahušťovače jako kukuřičný škrob, bramborový škrob, karboxymethylcelulosa a ot-škrob a povrchově aktivní činidla, jako jsou činidla aniontového, kationtového, neiontového, obojetně iontového a amfotemího typu. V případě použití se však jako nejvýhodnější jeví povrchově aktivní činidlo neiontového typu. Do exotermické směsi v podobě částeček lze případně přidávat ještě další přísady, mezi které patří nastavovací činidla jako metasilíkáty, zirkonium a keramické materiály.
Je výhodné, když přinejmenším 50%, výhodněji 70%, ještě výhodněji 80% a nej\ýhodněji 90% celkové hmotnosti exotermické směsi v podobě částeček má střední velikost částeček menší než 200μηι, výhodně menší než 150 grn.
Výše zmiňované složky exotermické směsi se míchají s použitím obvyklých míchacích postupů. Vhodné způsoby míchání těchto součástí jsou podrobně popsány v patentu USA
6,649,895 autora jménem Yasuki a spol., vydaném 17. března 1987, který je zde v celém svém rozsahu zahrnut formou odkazu.
Alternativou v předcházejícím textu popsané exotermické směsi v podobě částeček může být exotermieká směs v podobě aglomerovaných granulí, které se přímo lisují do podoby lisovaných výrobků, jako jsou granule, pilulky, tablety a/nebo špalíky a jejich směsi.
Exotermieká směs těchto aglomerovaných granulí a/nebo lisovaných výrobků obsahuje práškové železo, suchý, práškový, uhlíkový materiál, aglomerační činidlo a suché pojivo. Dodatečně nebo následně se do suché směsi přidává sůl kovu jako vodný/solankový roztok. Podíl práškového kovu typicky představuje přibližně 30% až přibližně 50%, výhodně přibližně 40% až přibližně 70% a nejvýhodněji přibližně 50% až přibližně 65% celkové hmotnosti směsi;
• · • · · ·· · • 9 • ·
-18podíl aktivního uhlíku, neaktivního uhlíku a jejich směsí představuje přibližně 3% až přibližně 20%, výhodně přibližně 5% až přibližně 15% a nejvýhodněji přibližně 6% až přibližně 12% celkové hmotnosti směsi; podíl soli(í) kovu představuje přibližně 0,5% až přibližně 10%, výhodně od přibližně 1% do přibližně 8% a nejvýhodněji od přibližně 2% do přibližně 6% celkové hmotnosti směsi; podíl aglomeračního činidla představuje přibližně 0% až přibližně 9%, výhodně přibližně 0,5% až přibližně 8%, výhodněji přibližně 0,6% až přibližně 6% a nejvýhodněji přibližně 0,7% až přibližně 3% celkové hmotnosti směsi; a podíl suchého pojivá představuje přibližně 0% až přibližně 35%, výhodně přibližně 4% až přibližně 30%, výhodněji přibližně 7% až přibližně 20% a nejvýhodněji přibližně 9% až přibližně 15% celkoA/é hmotnosti aglomerované, předlisované směsi podle přihlašovaného vynálezu.
Horké buňky obsahující aglomerované granule se typicky zhotovují s použitím běžných míchacích postupů a způsobů aglomerovám do podoby granulí.
Horké buňky obsahující lisované výrobky se výhodně zhotovují přímým lisováním suchých příměsí do podoby výrobků, jako jsou tvrdé granule, pilulky, tablety a/nebo špalíky. Vhodné způsoby zhotovování tablet a/nebo špalíků podrobně popisuje kapitola 89 nazvaná „Oral Solid Dosage Forms“, „Remington's Pharmaceutical Sciences“, 18. vydání (1990), strany 1634 až 1656, editor Alfonso R. Gennaro, která je zde v celém svém rozsahu zahrnuta ve formě odkazu. Pro účely výroby těchto výrobků se může používat jakýkoli stroj nebo lis pro λ/ýrobu tablet až na maximum, jaké takový stroj dosahuje.
Tablety/špalíky mohou mít jakýkoli geometrický tvar, který odpovídá tvaru horkých buněk a kterým může být například tvar kotouče, trojúhelníka, čtverce, krychle, čtyřúhelníka, válečku, elipsoidu apod., přičemž všechny nebo žádné z nich mohou mít otvor procházející jejich středem nebo jinou jímku. Výhodným tvarem tablety/špalíku je geometrický tvar kotouče majícího (mírně) vyduté tvarování na vrchu a/nebo spodku tablety. Avšak výhodnějším tvarem tablety/špalíku jé'geometrický tvar kotouče majícího otvor, který je veden středem a kolmo na vrch a spodek tablety.
Velikost lisovaného kotouče je omezena pouze rozměry razníků a lisu, který je k dispozici a/nebo se používá ve stroji na výrobu tablet, jakož i velikostí kapsy pro umístění horké buňky. Je však typické, že kotouč má průměr od přibližně 0,2 cm do přibližně 10 cm, výhodně od 0,5 cm do přibližně 8 cm, výhodněji od přibližně 1 cm do přibližně 5 cm a
• ftft ft • ftft * • ftft ftftft ft · ftft ftft nejvýhodněji od přibližně 1 cm do přibližně 3 cm a výšku od přibližně 0,08 cm do přibližně 1 cm, výhodně od přibližně 0,15 cm do přibližně 0,86 cm, výhodněji od přibližně 0,2 cm do přibližně 0,6 cm a nejvýhodněji od přibližně 0,2 cm do přibližně 0,5 cm. Alternativně může mít tableta, která má jiný tvar než tvar kotouče, šířku ve svém nejširším úseku od přibližně 0,15 cm do přibližně 20 cm, výhodně od přibližně 0,3 cm do přibližně 10 cm, výhodněji od přibližně 0,5 cm do přibližně 5 cm a nejvýhodněji od přibližně 1 cm do přibližně 3 cm, výšku ve svém nejvyšším bodě od přibližně 0,08 cm do pnbližně 1 cm, výhodně od přibližně 0,15 cm do přibližně 0,8 cm, výhodněji od přibližně 0,2 cm do přibližně 0,6 cm a nejvýhodněji od přibližně 0,2 cm do přibližně 0,5 cm a délku ve svém nejdelším úseku od přibližně 1,5 cm do přibližně 20 cm, výhodně od přibližně 1 cm do přibližně 15 cm, výhodněji od přibližně 1 cm do přibližně 10 cm a nejvýhodněji od přibližně 3 cm do přibližně 5 cm. Otvor jímky by měl být natolik velký, aby v podstatě udržoval předepsané množství vody a/nebo materiálu obsahujícího vodu. Otvor má typicky průměr od přibližně 0,1 cm do přibližně lem, výhodně od přibližně 0,2 cm do přibližně 0,8 cm a výhodněji od přibližně 0,2 cm do 0,5 cm.
Lisované výrobky podle přihlašovaného vynálezu se lisují na nejyyšší možnou mechanickou pevnost, aby vydržely nárazy při manipulaci v průběhu jejich výroby, bálem dopravy a vlastního spotřebovávání. Lisované výrobky se typicky lisují na hustotu či měrnou hmotnost větší než přibližně lg/cm3, výhodně od přibližně 1 g/cm3 do přibližně 3 g/cm3, výhodněji od přibližně 1,5 cm3 do přibližně 3 g/cm3 a nejvýhodněji od 2 g/cm3 do přibližně 3 g/cm3.
Horké buňky 16 obsahující výše uváděné sloučeniny se typicky zhotovují umisťováním stanoveného množství exotermické směsi v podobě částeček nebo lisovaného výrobku (lisovaných výrobků) J_8 do kapsy nebo kapes vytvořených v první souvislé vrstvě, kterou je buňky tvořící podkladová vrstva 20. Drahá souvislá vrstva, kterou je buňky kryjící vrstva 22, se umisťuje na první souvislou vrstvu, uzavírá exotermickou směs nebo lisovaný výrobek (lisované výrobky) mezi dvěma souvislými vrstvami, jež se následně slepují dohromady s výhodným využitím přiměřeně nízké teploty, a vytváří jednotnou, vrstvenou strukturu. Je výhodné, když každá horká buňka má obdobný objem materiálu vyvíjejícího teplo a když má obdobné prostředky umožňující prostupnost kyslíku. Avšak objem materiálu vyvíjejícího teplo, tvar horkých buněk a prostupnost kyslíku může vykazovat v případech jednotlivých horkých buněk φ· ·· « φ φ • φ · • Φ φ φφφ φ φ « φ φ»
-20rozdíly potud, pokud jsou tyto rozdíly v přijatelných léčebných a bezpečnostních rozsazích v souladu s jejich účelem použití.
Horké buňky 16 termálního obalu 15 mohou mít jakýkoli geometrický tvar, jako je například tvar kotouče, trojúhelníka, pyramidy, kužele, koule, čtverce, krychle, obdélníka, obdélníkového rovnoběžnostěnu, válce, elispsoidu a podobně. Upřednostňovaný tvar horkých buněk 16 odpovídá geometrickému tvaru kotouče majícího průměr buňky od přibližně 0,2 cm do přibližně 10 cm, výhodně od 0,5 cm do přibližně 8 cm, výhodněji od přibližně 1 cm do přibližně 5 cm a nejvýhodněji od přibližně 1,5 cm do přibližně 3 cm. Horké buňky 26 mají výšku od více než přibližně 0,2 cm do přibližně 1 cm, výhodně od více než přibližně 0,2 cm do přibližně 0,9 cm, výhodněji od více než přibližně 0,2 cm do přibližně 0,8 cm a nejvýhodněji od více než přibližně 0,3 cm do přibližně 0,7 cm. Alternativně mohou mít horké buňky, které mají jiný tvar než tvar kotouče, a to výhodně elipsoid (tj. ovál), šířku ve svém nejširším úseku od přibližně 0,15 cm do přibližně 20 cm, výhodně od přibližně 0,3 cm do přibližně 10 cm, výhodněji od přibližně 0,5 cm do přibližně 5 cm a nejvýhodněji od přibližně 1 cm do přibližně 3 cm, výšku ve svém nejvyšším bodě od více než přibližně 0,2 cm do přibližně 5 cm, výhodně od více než přibližně 0,2 cm do přibližně 1 cm, výhodněji od více než přibližně 0,2 cm do přibližně 0,8 cm a nejvýhodněji od přibližně 0,3 cm do přibližně 0,7 cm a délku ve svém nejdelším úseku od přibližně 0,5 cm do přibližně 20cm, výhodně od přibližně lem do přibližně 15 cm, výhodněji od přibližně 1 cm do přibližně 10 cm a nejvýhodněji od přibližně 3 cm do přibližně 5 cm.
Poměr naplňování objemu horkých buněk 16 je od přibližně 0,7 do přibližně 1,0, výhodné od 0,75 do přibližně 1,0, výhodněji od přibližně 0,8 do přibližně 1,0, dokonce ještě výhodněji od přibližně 0,85 do přibližně 1,0 a nejvýhodněji od přibližně 0,9 do přibližně 1,0.
Prostupnost kyslíku skrze buňky kryjící vrstvu 22 lze zajišťovat vytvářením určitého počtu otvoru, což se provádí propichováním této buňky kryjící vrstvy 22 horkými jehlami. Výhodná velikost průměru otvorů je přibližně 0,127 mm a v případě jedné horké buňky 16 výhodně existuje 25 až 40 otvorů. Dalším výhodným způsobem vytváření otvorů je propichování buňky kryjící vrstvy 22 studenými jehlami. Alternativně lze otvory zhotovovat s pomocí vakuového tváření nebo tvářecích postupů s použitím vysokotlakých vodních proudů. Ještě dalším výhodným způsobem je zhotovování buňky kryjící vrstvy 22 z mikroporézní membrány nebo polopropustné membrány. Takovou membránu lze kombinovat s vysoce • · · · • *
9 9 · «
9 · 9 · ··· 9 999 • · · «9 9 9 * »
-21 •» « • φ • · φ • · · φ · · 9 9 pórovitým nosným materiálem, aby se usnadnilo zhotovování buňky kryjící vrstvy 22. Požadovaná prostupnost kyslíku je v rozsahu od přibližně 0,01 cm3 O2 za minutu na 5cm2 do přibližně 15 cm3 O2 za minutu na 5cm2 při teplotě 21°C a tlaku 1 ATM (tj. 1,01325 baru).
Rychlost, doba průběhu a teplota termogenické oxidační reakce exotermické směsi 18 se může podle potřeby řídit měněním plochy styku se vzduchem, přesněji vyjádřeno měněním diíuzeZprostupnosti kyslíku.
Na každé straně horkých buněk 16 termálního obalu 15 jsou další vrstvy materiálu. Na první straně 12 se nachází vnější textilie 26, která je připevněna k buňky vytvářející vrstvě 22 prostřednictvím první lepicí vrstvy 28. První vnější textilie 26 a první lepicí vrstva 28 poskytují větší prostupnost vzduchu než buňky kryjící vrstva 22. Navíc první vnější textilie 26 a první lepicí vrstva 28 výhodně nemění podstatným způsobem prostupnost kyslíku buňky pokrývající vrstvy 22. Proto samotná, buňky pokrývající vrstva 22 řídí poměr prostupnosti kyslíku do každé z buněk 16 generujících teplo.
Na druhé straně 14 termálního tělového polštářku 10 se nachází druhá vnější textilie 30, která je připevněna k buňky tvořící podkladoA/c vrstvě 20 prostřednictvím druhé lepicí vrstvy
32. První vnější textilie 26 a druhá vnější textilie 30 se výhodně zhotovují z podobných materiálů a první lepicí vrstva 28 a druhá lepicí vrstva 32 se zhotovují ze stejného materiálu.
Je výhodné, že první strana 12 termálního tělového polštářku 10 má upevňovací prostředky' 34 pro uvolňovatelné upevňování termálního tělového polštářku 10 k oděvu. Upevňovací prostředky 34 mohou být přilnavé. Pokud jsou přilnavé, pak tyto upevňovací prostředky 34 mohou mít uvolňovací papírek 36, který tyto uvolňovací prostředky 34 pokrývá za účelem jejich ochránění před předčasným ulpěním na jiném cíli, než je určená část oděvu osoby používající takový termální polštářek. Je výhodné, mají-li upevňovací prostředky 34 pevnější vazbu na první vnější textilii 26 než na uvolňovací papírek 36 nebo jakýkoli jiný cílový' povrch. Upevňovací prostředky 34 pro uvolňovatelné upevňování termálního tělového polštářku 10 k oděvu se mohou alternativně nacházet na druhé straně 14.
Upevňovací prostředky 34 mohou alternativně mít podobu filmu povlečeného lepidlem, který se připevňuje k první vnější textilu 26. Pokud má film povlečený lepidlem povrchovou úpravu zabraňující přilnutí před umístěním na cílovém povrchu, ke kterému se takový film upevňuje přitlačením způsobujícím vystavení lepidla, pak lze uvolňovací papírek vynechat.
-22• « · · · · · • · · · · ♦ · · · • fefefefe • · · « · « » · · * · · • fe ·· ·· • · · · · · fe · · · · · «·· · · · · fe·· • fe · • · fefe fefe
Upevňovacími prostředky 34 rovněž mohou být mechanické upevňovače, které se připevňují k první vnější textilii 36 a které poskytují postačující spojení s různými druhy oblečení při vymezování potřebné polohy. V případě použití mechanických upevňovačů lze rovněž vynechat uvolňovací papírek 36.
Termální tělový polštářek 10 má horní okraj 38 a doku okraj 40, jehož poloha je na polštářku opačná ve vztahu k hornímu okraji 38. Tyto okraje se označují kvůli orientaci polštářku tehdy, když se především používá jako ohřívací polštářek při menstruačních bolestech a umisťuje se pod ženským oblečením, tzn. spodními kalhotkami, aby přiléhal k ženskému břichu. Upevňovací prostředky 34 se používají pro upevňování termálního tělového polštářku 10 k vnitřnímu povrchu oblečení po odstranění uvolňovacího papírku 36.
Upevňovací prostředky 24 pro uvolňovatelné připevňování termálního tělového polštářku 10 k oblečení se mohou zhotovovat z celé řady přilnavých a upevňovacích materiálů. Výhodným přilnavým materiálem je Dispomelt™ 34-5598, což je horkem tavené, na tlak citlivé lepidlo, které na trh dodává firma „National Starch and Chemical Co.“ z Bridgewater, NJ. Toto lepidlo se může nanášet na první vnější textilii 26 štěrbinovým lisovacím povlékáním nebo potiskováním. V každém případě je potřebné, aby lepidlo proniklo do první vnější textilie 26 z toho důvodu, že lepidlo rýhodnč ulpívá na první vnější textilu 26 při odstraňování termálního tělového polštářku z oblečení osoby používající takový termální tělový polštářek po předcházejícím umístění. Upřednostňovaným vzorcem nanášení lepidla připravovaného tímto způsobem jsou přímé pruhy, které jsou rovnoběžně vedeny od horního okraje 38 k dolnímu okraji 40 termálního tělového polštářku 10 mezi horkými buňkami 16 tak, jak je to předvedeno na obr. 1, avšak lze vytvářet i jiné přijatelné vzorce. Poměrně husté přilnavé pruhy nepropouštějí vzduch. Tím, že se tyto přilnavé pruhy umisťují mezi horkými buňkami, zůstává prostupnost vzduchu skrze buňky kryjící vrstvu 22 beze změn a kyslík může prostupovat do horkých buněk 16. Výhodným odstranitelným papírkem 36 je silikonový upravovaný papír s označením BL 25 MGA SILOX C3R/0, který na trh dodává firma „AkrosiTz Menasha, WI.
V obzvláště upřednostňovaném provedení přihlašovaného vynálezu se pivní vnější textilie výhodně zhotovuje v podobě měkkého, pružného materiálu. Materiály, které jsou vhodné pro vytváření první vnější textilie 26, lze bez jakéhokoli výhradního omezení volit z celé řady materiálů, ke kterým patří, tvářené filmy; tkané nebo pletené textilie, mykané netkané textilie, filmy, pěny a netkané textilie včetně odstředivě zhotovovaných netkaných • · Φ
Φ Φ · Φ · Φ • · φ • φ
1 * • φ Φ • 9 · * 9
-23textilií, mykaných netkaných textilií, za horka vyfoukávané netkané textilie, vodou splétaných textilií, vzduchem lepených netkaných textilií, vzduchem kladených textilií a textilií kladených za vlhka. Z hlediska složení mohou tyto materiály první vnější textilie 26 obsahovat bavlnu, polyester, polypropylen, polyethylen, nylon a podobně. Obzvláště vhodným materiálem pro zhotovování první vnější textilie 26 je mykaná netkaná textilie z termálně lepených, polypropylenových vláken s plošnou hmotností 32 gramu na čtverečný metr, kterou na trh dodává firma „Veratec“ Walpole, MA, pod označením materiálové třídy #9327786.
Druhá vnější textilie 30 se zhotovuje u měkkého, pružného, kůži nedráždícího materiálu. Materiály, které jsou vhodné pro vytváření druhé vnější textilie 30, lze bez jakéhokoli výhradního omezení volit z celé řady materiálů, ke kterým patří, tvářené filmy; tkané nebo pletené textilie, mykané netkané textilie, filmy, pěny a netkané textilie včetně odstředivě zhotovovaných netkaných textilií, mykaných netkaných textilií, za horka vyfoukávané netkané textilie, vodou splétaných textilií, vzduchem lepených netkaných textilií, vzduchem kladených textilií a textilií kladených za vilika. Z hlediska složení mohou tyto materiály první vnější textilie 26 obsahovat bavlnu, polyester, polypropylen, polyethylen, nylon a podobně. Obzvláště vhodným materiálem pro zhotovování druhé vnější textilie 30 je mykaná netkaná textilie z termálně lepených, polypropylenových vláken s plošnou hmotností 65 gramů na čtverečný metr, kterou na trh dodává firma „Veratec“ Walpole, MA pod označením materiálové třídy #9354990.
Lepicí vrstva 28 se nanáší takovým způsobem, aby neovlivňovala prostupnost kyslíku do horkých buněk 16. Vhodným materiálem a způsobem nanášení lepidla, který byl úspěšně použit pro zhotovování lepicích vrstev 28 a 32, je na tlak citlivé, za horka tavené lepidlo dodávané na trh firmou „National Starch and Chemical Co.“ z Bridgewater, N.T, jež se nanáší pomocí systému spirálového nanášení lepidla dodávaného na trh firmou „Nordson“, Waycross, GA.
Před vlastním používáním se termální tělový polštářek typicky balí do vzduchotěsného obalu. Termální tělový polštářek 10 se typicky přehýbá v polovině tak, aby druhá strana 14 byla uvnitř přehybu a vnější strana 12 byla vystavena vnitřku obalu. Po vyjmutí termálního tělového polštářku 10 ze vzduchotěsného obalu může kyslík reagovat s chemickou směsí 18. Tento chemická systém je celistvý a přenosný. Po ukončení chemické reakce ztrácí termální tělový • · · · • ft ·♦ ftft ft» • « ft ftftftft ftftft* • v ft · · · · · · · • ftftftft ·· · «·· ftftft • ftftftft · * · • ••ftft ftft · · ftft ft*
-24polštářek schopnost generování tepla a je určen pro příslušné odložení do spolehlivého odpadového systému.
Na základě umisťování upevňovacích prostředků na téže straně, na které se nachází kyslík propouštějící vrstva, lze termální tělový polštářek podle přihlašovaného vynálezu nosit uvnitř oblečení osoby používající takový polštářek a v přímém styku s kůží takové osoby. Tento přímý styk termálního tělového polštářku vytváří ve vztahu k horkým buňkám známý termální odpor mezi chemickou směsí vyvíjející teplo a povrchem těla. V tomto smyslu lze chemickou směs připravovat ta, aby se okysličovala v určitém poměru a generovala předem určenou teplotu.
Přihlašovaný vynález také zahrnuje způsob léčení osob trpících akutními, občasnými a/nebo chronickými bolestmi zad včetně kosterních, svalových a/nebo souvisejících bolestí povrchovým aplikováním tepla na specifické oblasti těla osoby trpícími takovými bolestmi. Tento způsob zahrnuje udržování teploty kůže zad osoby trpící takovými bolestmi od přibližně 32°C do přibližně 50°C, výhodně od přibližně 32°C do přibližně 45°C, výhodněji od přibližně 32°C do přibližně 42°C, nejvýhodněji od přibližně 32°C do přibližně 39°C a vůbec nejvýhodněji od 32°C do přibližně 37°C na základě aplikování výše popisovaného termálního tělového polštářku na postižené části těla, jako je břišní a menstruační oblast, osoby trpící zmiňovanými bolestmi v průběhu časového úseku od přibližně dvaceti sekund do přibližně dvaceti čtyř hodin, výhodně od přibližně dvaceti minut do přibližně dvaceti hodin, výhodněji od přibližně čtyř hodin do přibližně šestnácti hodin a nejvýhodněji od přibližně osmi hodin do přibližně dvanácti hodin, přičemž osoba potřebující takové léčení si může příslušně volit maximální teplotu kůže a časový úsek udržování teploty kůže v její maximální hodnotě tak, aby se požadované léčebné účinky dosahovaly bez jakýchkoli nepříznivých případů, jako jsou spáleniny kůže, které se mohou projevovat v důsledku dlouhodobého působení vysoké teploty.
Tento způsob výhodně zahrnuje udržování ustálené teploty kůže od přibližně 32°C do přibližně 43°C, výhodně od přibližně 32°C do přibližně 42°C, výhodněji od přibližně 32°C do přibližně 41°C, nejvýhodněji od přibližně 32°C do přibližně 39°C a vůbec nejvýhodněji od 32°C do přibližně 37°C v průběhu časového úseku delšího než přibližně 1 hodina, výhodně delšího než přibližně 4 hodiny, výhodněji delšího než přibližně 8 hodin, dokonce výhodněji delšího než 16 hodin a nejvýhodněji přibližně 24 hodin podstatně zmírňuje akutní, občasné a/nebo chronické bolesti, jako jsou břišní a/nebo menstruační bolesti, kterými určitá osoba trpí, « · · · ·· • · ·
-25 a podstatně prodlužuje úlevu od bolestí v průběhu časového úseku přinejmenším přibližně dvou hodin, výhodně přinejmenším přibližně 8 hodin, výhodněji přinejmenším přibližně šestnáct hodin, nejvýhodněji přinejmenším přibližně jeden den a ještě nejvýhodněji dokonce přinejmenším přibližně tři dny i po odstranění zdroje z postižené části těla osoby používající takový termální tělový polštářek.
I když byl proveden popis a předvedení konkrétních provedení přihlašovaného vynálezu, zkušeným odborníkům v této oblasti techniky bude zřejmé, že lze provádět různé změny a úpravy, aniž by docházelo k opuštění ducha a rozsahu tohoto vynálezu, a účelem připojených patentových nároků je pokrytí všech takových úprav, které jsou v rozsahu tohoto vynálezu.
• 4
4 4 4
4» « «44 «44
4
4 * 4 • · · ·
-26.. 7ΐπ-ι<?
» 4 4 «
I 4 4 I
4 ··«
V 4 1
4 «*

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Termální tělový polštářek pro jednorázové použití, vyznačující se tím , že obsahuje přinejmenším jeden díl pružného materiálu mající první stranu, druhou stranu, horní okraj a spodní okraj a jeden nebo více termálních obalů, řečené termální obaly mají jednotnou strukturu obsahující přinejmenším jednu souvislou vrstvu z polotuhého materiálu mající mez pevnosti v tahu 0,7 g/mm2 nebo více, výhodně 0,85 g/mm2 nebo více, výhodněji 1 g/mm2 nebo více a přinejmenším dvourozměrnou splývavost při teplotě 25°C a řečený materiál má při teplotě 35°C nebo vyšší mez pevnosti v tahu podstatně menší, než je mez pevnosti v taliu řečeného materiálu při 25°C, a mají určitý počet samostatných horkých buněk rozmístěných v určitých vzdálenostech od sebe a připevněných v nebo k řečené jednotné struktuře řečeného termálního obalu a výhodně mají prostředky, které jsou v podobě lepidla citlivého na tlak, pro uvolňovatelné upevňování řečeného termálního tělového polštářku k vnitřní části oblečení osoby používající takový termální tělový polštářek, kdy je výhodnější, aby se řečené prostředky pro uvolňovatelné upevňování řečeného termálního tělového polštářku umisťovaly na první straně řečeného pružného materiálu tak, aby řečená druhá strana řečeného pružného materiálu mohla přiléhat přímo na tělo osoby používající takový termální tělový polštářek, kdy řečená první strana dále obsahuje vzduch propouštějící prostředky, kdy je nejvýhodnější, aby řečená jednotná struktura měla vytvořen horní okraj a spodní okraj, a kdy se řečené lepidlo citlivé na tlak výhodně umisťuje v rovnoběžných pruzích vedených souvisle od řečeného horního okraje k řečenému spodnímu okraji mezi řečeným určitým počtem horkých buněk.
  2. 2. Termální tělový polštářek pro jednorázové použití podle nároku 1, vyznačující se t í m ·,- že přinejmenším jedna souvislá vrstva se zhotovuje z materiálu obsahujícího polyethylen, polypropylen, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidenchlorid, polyurethan, polystyren, zmýdelněný ethylen-vinylacetátový kopolymer, ethylenvinylacetátový kopolymer, přírodní kaučuk, regenerovaný kaučuk, syntetický kaučuk nebo jejich směsi, výhodně z vytlačovaného materiálu obsahujícího polyethylen, polypropylen, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidenchlorid, polyurethan, polystyren, « · · »
    -27• φ ·» · · φ · • φφφφ · · · ♦ φ φφφ» φφφφ • · φ φ · · » φφφ φφφ φφφφ · * zmýdelněný ethylen-vinylacetátový kopolymer, ethylen-vinylacetátový kopolymer, výhodněji z koordinovaně vytlačovaného materiálu obsahujícího polyethylen, polypropylen, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidenchlorid, polyurethan, polystyren, zmýdelněný ethylen-vinylacetátový kopolymer, ethylen-vinylacetátový kopolymer a nejvýhodněji z koordinovaně vytlačovaného materiálu majícího první stranu z polypropylenu a druhou stranu z ethylen-vinylacetátového kopolymeru, kdy podíl řečeného polypropylenu výhodně představuje 10% až 90% a výhodněji 40% až 60% celkové tloušťky řečeného materiálu.
  3. 3. Termální tělový polštářek pro jednorázové použití, vyznačující se tím , že obsahuje přinejmenším jeden díl z pružného materiálu mající první stranu, druhou stranu, horní okraj, spodní okraj a přinejmenším jeden termální obal mající jednotnou strukturu v podobě přinejmenším jedné souvislé vrstvy z materiálu a určitý počet horkých buněk, jež se rozmisťují v určitých vzdálenostech od sebe a připevňují v nebo k řečené jednotné struktuře řečeného termálního obalu a nacházejí se dostatečně blízko u sebe v takovém vzájemném vztahu, aby blokovaly některou nebo všechny možné osy na řečené přinejmenším jedné souvislé vrstvě, které by jinak procházely bez přerušení mezi řečenými horkými buňkami, termálním obalem nebo jeho vybranými oblastmi, kdy výhodně přinejmenším jedna z řečených horkých buněk ze čtyř sousedních řečených horkých buněk, jejichž středy tvoří čtyřúhelníkový vzor, blokuje jednu nebo více řečených os, které by jinak mohly vytvářet přinejmenším jednu linii ohýbání směřující tangenciálně k okrajům jednoho nebo více párů zbývajících řečených horkých buněk v čtyřúhelníkovém vzoru, kdy \ýhodnéji vzdálenosti mezi řečenou přinejmenším jednou zřečených horkých buněk a každou z řečených horkých buněk řečeného jednoho nebo více párů řečených zbývajících horkých buněk v řečeném čtyřúhelníkovém vzoru jsou stejné nebo menší než vzdálenosti získané dělením výsledku měření nejmenšího průměru jedné řečené horké buňky s nejmenším průměrem z řečených horkých buněk v řečeném čtyřúhelníkovém vzoru dvěma (2) a násobením výsledku 0,75, a výhodně obsahuje prostředky, které jsou v podobě lepidla citlivého na tlak, pro uvolňovatelné upevňování řečeného termálního tělového polštářku k vnitřní části oblečení osoby používající takový termální tělový polštářek, přičemž je výhodnější, aby se řečené prostředky pro uvolňovatelné upevňování řečeného termálního tělového polštářku umisťovaly na první straně řečeného pružného materiálu tak, aby řečená
    9» 99 ί 9 9 · ► 9 9 9 *99 <«· • *
    W * 99
    -28druhá strana řečeného pružného materiálu mohla přiléhat přímo na tělo osoby používající takový termální tělový polštářek, kdy řečená první strana dále obsahuje vzduch propouštějící prostředky, kdy je nejvýhodnější, aby řečená jednotná struktura měla vytvořen horní okraj a spodní okraj, a přičemž řečené lepidlo citlivé na tlak se výhodně umisťuje v rovnoběžných pruzích vedených souvisle od řečeného horního okraje k řečenému spodnímu okraji mezi řečeným určitým počtem horkých buněk.
  4. 4. Termální tělový polštářek pro jednorázové použití podle nároku 3, vyznačující se tím , že přinejmenším jedna z řečených horkých buněk ze tří sousedních řečených horkých buněk , jejichž středy tvoří trojúhelníkový vzor, blokuje jednu nebo více řečených os, které by jinak mohly vytvářet přinejmenším jednu linii ohýbání směřující tangenciálně k okrajům zbývajícího páru řečených horkých buněk v trojúhelníkovém vzoru, kdy vzdálenosti mezi řečenou přinejmenším jednou z řečených horkých buněk a každou z řečených horkých buněk řečeného jednoho nebo více párů řečených zbývajících horkých buněk v řečeném trojúhelníkovém vzoru jsou výhodně stejné nebo menší než vzdálenosti získané dělením výsledku měření nejmenšího průměru jedné řečené horké buňky s nejmenším průměrem z řečených horkých buněk v řečeném trojúhelníkovém vzoru dvěma (2) a násobením výsledku 0,3.
  5. 5. Termální tělový polštářek pro jednorázové použití podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím , že řečená přinejmenším jedna souvislá vrstva obsahuje polotuhý materiál mající mez pevnosti v tahu 0,7 g/mm2 nebo více a přinejmenším dvourozměrnou splývavost při teplotě 25°C a že řečený materiál má při teplotě 35°C nebo vyšší mez pevnosti v tahu podstatně menší, než je mez pevnosti v tahu řečeného materiálu při 25°C, přičemž přinejmenším-jedna ze souvislých vrstev se výhodně zhotovuje z materiálu obsahujícího polyethylen, polypropylen, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidenchlorid, polyurethan, polystyren, zmýdelněný ethylen-vinylacetátový kopolymer, ethylenvinylacetátový kopolymer, přírodní kaučuk, regenerovaný kaučuk, syntetický kaučuk a jejich směsi, výhodně z vytlačovaného materiálu obsahujícího polyethylen, polypropylen, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidenchlorid, polyurethan, polystyren, zmýdelněný ethylen - vinylacetátový kopolymer, ethylen - vinylacetátový kopolymer, výhodněji z « ··»· 4 · 9 9 ·♦ ·· • · · 0«·· 9 9 4 9
    9 9 9 4 9 9 9 4 4 9
    9 9 · · 4 494 9 944 499
    -29koordinovaně vytlačovaného materiálu obsahujícího polyethylen, polypropylen, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidenchlorid, polyurethan, polystyren, zmýdelněný ethylen-vinylacetátový kopolymer, ethylen-vinylacetátový kopolymer a nejvýhodněji z koordinovaně vytlačovaného materiálu majícího první stranu z polypropylenu a druhou stranu z ethylen-vinylacetátového kopolymeru, kdy podíl řečeného polypropylenu výhodně představuje 10% až 90% a výhodněji 40% až 60% celkové tloušťky řečeného materiálu.
  6. 6. Termální tělový polštářek pro jednorázové použití podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 5, vyznačující se tím , že řečené horké buňky mají Kar v podobě kotouče, trojúhelníka, pyramidy, kužele, koule, čtverce, krychle, obdélníka, čtyřúhelmkového rovnoběžnostěnu, válečku nebo elipsoidu, kdy kotouč má průměr od přibližně 1 cm do přibližně 5 cm a výšku od přibližně 0,2 cm do přibližně 1 cm a řečený trojúhelník, pyramida, kužel, koule, čtverec, krychle, obdélník, čtyřúhelníkový rovnoběžnostěn, váleček nebo elipsoid má šířku ve svém nejširším úseku od 0,5 em do 5 cm a výšku ve svém nejvyšším bodě od více než 0,2 cm do 1 cm a délku ve svém nejdelším úseku od 1,5 cm do 10 cm a kdy navíc řečené horké buňky, jsou-li plněny exotermickou směsí v podobě částeček, mají poměr objemu plnění k objemu buňky v rozsahu od 0,7 do 1,0.
  7. 7. Termální tělový polštářek pro jednorázové použití podle kteréhokoli z předcházejících nároků lažó, vyznačující se tím , že podíl práškového železa představuje 30% až 80%, podíl uhlíkového materiálu představuje 3% až 25%, podíl soli kovu 0,5% až 10%, podíl vody 1% až 1% až 40% a podíl výhodně přídavného, vodu udržujícího materiálu představuje 0,1% až 30% celkové hmotnosti exotermického materiálu.
  8. 8. Termální tělový polš tářek pro jednorázové použití podle kteréhokoli z předcházejících nároků laž7, vyznačující se tím , že exotermická směs obsahuje z 30% až 80% celkové hmotnosti práškové železo, z 3% až 25% celkové hmotnosti uhlíkový materiál, z 0% až 9% celkové hmotnosti aglomerační činidlo v podobě kukuřičného sirupu, • · · fcfc fcfc · · · · • fc · · fcfcfcfc • · · · ·····«·« • fc fcfc · · fcfcfc fc fcfcfc fcfcfc fcfc fcfc
    - 30 sladového sirupu, krystalizujícího sorbitového sirupu nebo jejich směsí, z 0% do 35% celkové hmotnosti suché pojivo v podobě mikrokiystalické celulosy, maltodextrinu, společně krystalizované sacharózy a dextrinu, modifikované dextrosy, mannitolu, mikrojemné celulosy, předželatinovaného škrobu, fosforečnanu (dvoj)vápenatého a uhličitanu vápenatého nebo jejich směsí, kdy řečené suché pojivo obsahuje výhodně z 4% až 30% celkové hmotnosti mikrokiystalickou celulosu, výhodněji z 0,5% až 10% celkové hmotnosti přídavné vodu udržující materiály v podobě škrobového kopolymeru soli akrylové kyseliny, isobutylenového maleinového anhydridového kopolymeru, vermikulitu, karboxymethyl-celulosy nebo jejich směsí, přičemž řečená směs obsahuje z 0,5% až 10% celkové hmotnosti sůl kovu v podobě alkalických solí kovů, alkalických zemních solí kovů, solí přechodných kovů nebo jejich směsí přidávanou do řečené směsi jako část suché směsi nebo následně ve vodném roztoku, jako je solanka, a přičemž řečená exotermická směs má limotnou podobu aglomerovaných granulí, přímo lisovaných výrobků nebo jejich směsí, kdy řečené přímo lisované výrobky mají dále podobu granulí, pilulek, tablet, špalíků nebo jejich směsí a kdy řečené tablety a špalíky mají geometrický tvar podobající se kotouči, trojúhelníku, čtverci, krychli, obdélníku nebo oválu, řečený kotouč má průměr od 1 cm do 5 cm a výšku od 0,08 cm do 1 cm a řečený trojúhelníkový, čtvercový, krychlový, obdélníkový nebo ovákrvý tvar má šířku ve s\'étn nejširším úseku od 0,5 cm do 5 cm a výšku ve svém nejvyšším bodě od 0,08 cm do 1 cm a délku ve svém nejdelším úseku od 1 cm do 10 cm a kdy řečené přímo lisované výrobky mají měmou hustotu větší než 1 g/cm3.
  9. 9. Termální zábal krku pro jednorázové použití podle kteréhokoli z předcházejících nároků laž 8, vyznačující se tím , že dále uplatňuje přídavné součásti obsahující aktivní aromatické sloučeniny, neaktivní aromatické sloučeniny, farmaceutická činidla nebo jejich směsi.-
CZ19992377A 1997-12-17 1997-12-17 Termální tělový polštářek pro jednorázové použití CZ237799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992377A CZ237799A3 (cs) 1997-12-17 1997-12-17 Termální tělový polštářek pro jednorázové použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992377A CZ237799A3 (cs) 1997-12-17 1997-12-17 Termální tělový polštářek pro jednorázové použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ237799A3 true CZ237799A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5464840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992377A CZ237799A3 (cs) 1997-12-17 1997-12-17 Termální tělový polštářek pro jednorázové použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ237799A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU738531B2 (en) Disposable thermal body pad
RU2192209C2 (ru) Одноразовый эластичный тепловой наспинный пояс и способ терапии боли в спине
CA2381812C (en) Disposable thermal body wrap
US6096067A (en) Disposable thermal body pad
JP2002512539A (ja) 使い捨て式温熱首包装体
JPWO2006006651A1 (ja) 発熱体及びその製造方法
EP1558187B1 (en) Kits comprising body compress and releasably attachable thermic device
WO2006006645A1 (ja) 発熱混合物の製造方法、発熱混合物、発熱組成物及び発熱体
WO2006006659A1 (ja) 発熱パック及びその使用方法
CZ237799A3 (cs) Termální tělový polštářek pro jednorázové použití
CZ237899A3 (cs) Termální zábal krku pro jednorázové použití
CZ237999A3 (cs) Elastický termální zábal kolena pro jednorázové použití
MXPA99006233A (en) Disposable thermal body pad
MXPA99006230A (en) Disposable thermal neck wrap
MXPA99006229A (en) Disposable elastic thermal back wrap and method for treatment of back pain
MXPA99006228A (en) Disposable elastic thermal knee wrap
CZ230399A3 (cs) Termosáček na jedno použití a unifikovanou konstrukcí

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic