CZ230399A3 - Termosáček na jedno použití a unifikovanou konstrukcí - Google Patents

Termosáček na jedno použití a unifikovanou konstrukcí Download PDF

Info

Publication number
CZ230399A3
CZ230399A3 CZ19992303A CZ230399A CZ230399A3 CZ 230399 A3 CZ230399 A3 CZ 230399A3 CZ 19992303 A CZ19992303 A CZ 19992303A CZ 230399 A CZ230399 A CZ 230399A CZ 230399 A3 CZ230399 A3 CZ 230399A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mixtures
continuous layer
thermal elements
weight
thermal
Prior art date
Application number
CZ19992303A
Other languages
English (en)
Inventor
Leane Kristine Davis
Ronald Dean Cramer
William Robert Ouellette
Dawn Michele Kimble
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19992303A priority Critical patent/CZ230399A3/cs
Publication of CZ230399A3 publication Critical patent/CZ230399A3/cs

Links

Landscapes

  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)

Abstract

Termosáček najedno použití s unifikovanou konstrukcí sestává z alespoňjedné souvislé vrstvypolotuhého materiálu, kterýmá při teplotě 25 °C pevnost v tahu kPa nebo vyšší, s výhodou 8,5 kPa nebo vyšší, výhodněji 10 kPanebo vyšší aje při této teplotě alespoň dvojrozměrně formovatelný, přičemž pevnost vtahu tohoto materiálu při teplotě 35 °C nebo vyššíje podstatně nižší, než pevnost v tahu tohoto materiálu při teplotě 25 °C, a kterýmje polyethylén, polypropylén, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidénchlorid, polyurethan, polystyrén, zmýdelněný kopolymer ethylén-vinylacetát, kopolymer ethylén-vinyacetát, přírodní kaučuk, pryž z kaučukové směsi s regenátorem, syntetický kaučuk nebo směsi těchto látek, a sestává dále z většího množstvíjednotlivých tepelných článků, kteréjsou umístěny uvnitř zmíněné unifikované konstrukce, nebojsou k ní vázány.

Description

Termosáček najedno použití s unifikovanou konstrukcí sestává z alespoň jedné souvislé vrstvy polotuhého materiálu, který má při teplotě 25 °C pevnost v tahu kPa nebo vyšší, s výhodou 8,5 kPa nebo vyšší, výhodněji 10 kPa nebo vyšší aje při této teplotě alespoň dvojrozměrně formovatelný, přičemž pevnost v tahu tohoto materiálu při teplotě 35 °C nebo vyšší je podstatně nižší, než pevnost v tahu tohoto materiálu při teplotě 25 °C, a kterým je polyethylén, polypropylén, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidénchlorid, polyurethan, polystyrén, zmýdelněný kopolymer ethylén-vinylacetát, kopolymer ethylén-vinyacetát, přírodní kaučuk, pryž z kaučukové směsi s regenátorem, syntetický kaučuk nebo směsi těchto látek, a sestává dále z většího množství jednotlivých tepelných článků, které jsou umístěny uvnitř zmíněné unifikované konstrukce, nebojsou k ní vázány.
Z 1999 -2303 A3
• 9
9
9 9
9 9
9 9 9 9
9
9 9 9 9 • 999
- 1 Termosáček na jedno použití s unifikovanou konstrukcí
Oblast techniky
Tento vynález tyto týká termosáčku na jedno použití s unifikovanou konstrukcí, jehož součástmi jsou alespoň jedna souvislá vrstva a množství jednotlivých oddělených tepelných článků, obsahujících obvykle exotermní reakční směs, které jsou umístěny uvnitř zmíněné unifikované konstrukce, nebo jsou k ní vázány. Zmíněná souvislá vrstva nebo vrstvy je s výhodou tvořena polotuhým materiálem, který měkne, je-li zahříván. Tuhost zmíněného polotuhého materiálu je dostačující k tomu, aby tento materiál poskytoval mechanickou oporu zmíněným tepelným článkům, zabránil přílišnému namáhání zmíněné souvislé vrstvy nebo vrstev během zpracování nebo při použití termosáčku a/nebo zamezil snadnému přístupu k náplni tepelných článků, a zároveň aby po zahřátí umožnil dobrou formovatelnost termosáčku. Po vložení tohoto termosáčku do různých záhybů, prohlubní nebo jiných komplikovaných tvarů povrchu těla, se dosahuje účinného prohřátí příslušných částí povrchu těla, jejichž tvarům je schopen se termosáček dokonale přizpůsobit.
Dosavadní stav techniky
Běžný způsob léčby akutních, opakujících se a/nebo chronických bolestí spočívá v místní aplikaci tepla na postiženou oblast tě• · ·· · ·
- 2 la. Tato léčba teplem se používá v případech bolestí nebo ztuhlosti svalů, kloubů, nervových bolestí , revmatismu a podobně. Obvykle se při těchto způsobech uvolňování bolestí používá působení poměrně vysokých teplot, t.j. při teplot vyšších než 40 °C, po krátkou dobu, t.j. po dobu od dvaceti minut do jedné hodiny. Při tomto léčení jsou používány vířivé bazény, horké obklady, hydrokolátory, láhve s horkou vodou, horké předměty, elektrické zahřívací podušky. Součástí mnohých z těchto pomůcek jsou mnohonásobně použitelné termosáčky obsahující například vodu a/nebo gely, které je možno zahřívat v mikrovlnné troubě. Většina těchto pomůcek je při používání nepohodlná. Mnohé z těchto tepelných elementů nebo pomůcek dále neposkytují teplo po delší dobu a rovněž nejsou schopny udržovat stálou teplotu po delší dobu. Výhodné terapeutické účinky tepla mizí, jakmile se zdroj tepla vyčerpá.
Termosáčky pro jedno použití na principu oxidace železa, jako jsou termosáčky popsané v patentech USA č. 4 366 804, 4 649 895,
046 479 a Re 32 026, mohou poskytovat teplo po delší dobu. Tyto pomůcky se však ukázaly být zcela neuspokojivými, protože mnohé z nich nejsou schopny udržet stálou a regulovanou teplotu a/nebo jsou objemné a mají nevhodné fyzikální rozměry, které snižují jejich účinnost. Zvláště nemohou tyto pomůcky být snadno uspořádány do záhybů, které je možno pohodlně zformovat podle různých tvarů povrchu těla, a proto nepůsobí dostatečně dlouho a jejich tepelné působení na tělo je tedy nevhodné a/nebo nepohodlné.
Podstata vynálezu
Autoři tohoto vynálezu zjistili, že akutní, opakující se, a/nebo chronická bolest, včetně bolesti postihující kostru a sva• · · ·
ly, může být podstatným způsobem snížena udržováním stálé teploty pokožky v rozmezí od 32 do 50 °C, s výhodou od 32 do 45 °C, výhodněji od 32 do 42 °C, ještě výhodněji od 32 do 39 °C, a nejvýhodně ji od 32 do 37 °C po dobu od dvaceti sekund do dvaceti čtyř hodin, s výhodou od dvaceti minut do dvaceti hodin, výhodněji od čtyř hodin do šestnácti hodin, nejvýhodněji od osmi hodin do dvanácti hodin, přičemž maximální teplota pokožky a doba udržování této maximální teploty pokožky mohou být vhodně zvoleny osobou, která je tímto způsobem léčena, takže žádoucí léčebné účinky jsou dosaženy bez jakýchkoliv škodlivých jevů, jako jsou popáleniny pokožky, ke kterým může dojít při užití vysoké teploty po dlouhou dobu.
Autoři tohoto vynálezu dále zjistili, že akutní, opakující se, a/nebo chronická bolest, včetně bolesti postihující kostru a svaly, může být podstatným způsobem snížena udržováním stálé teploty pokožky v rozmezí od 32 do 43 °C, s výhodou od 32 do 42 °C, výhodněji od 32 do 41 °C, ještě výhodněji od 32 do 39 °C, a nejvýhodněji od 32 do 37 °C po dobu delší než 1 hodina, s výhodou po dobu delší než 4 hodiny, výhodněji po dobu delší než 8 hodin, ještě výhodněji po dobu delší než 16 hodin a nejvýhodněji po dobu asi 24 hodin, přičemž tento způsob léčby podstatně snižuje zmíněnou bolest i po ukončení styku postižené části těla se zdrojem tepla.
Autoři tohoto vynálezu zjistili, že použití tenkých, pružných materiálů a většího množství jednotlivých navzájem oddělených tepelných článků v termosáčku zlepšuje řízení teploty a překonává mnoho částečných problémů, je však zdrojem některých nových problémů. Tenčí materiály jsou samozřejmě více tvarově přizpůsobivé, jejich kombinace s větším množstvím jednotlivých tepelných článků však může způsobovat potíže z hlediska dosažení dostatečné tuhosti, která je třeba k poskytnutí mechanické opory tepelných článků, zabraňující přílišnému mechanickému namáhání tenkého pružného • · » · · • · · 4 • · · · ·
- 4 materiálu během zpracování nebo použití, nebo mohou nastat problémy při zajištění dostačující ochrany proti nežádoucímu přístupu k náplni tepelných článků.
Autoři tohoto vynálezu rovněž zjistili, že použití tenkých a tuhých materiálů a většího množství jednotlivých vzájemně oddělených tepelných článků při konstrukci termosáčků zlepšuje regulaci teploty, snižuje nepřijatelné namáhání materiálu během zpracování nebo použití, zlepšuje mechanickou ochranu tepelných článků, a rovněž zabraňuje nežádoucímu přístupu k náplni tepelných článků. Termosáčky vyrobené z tenkého a příliš tuhého materiálu však nemají rovněž schopnost se ani při zahřátí dobře přizpůsobit různým částem těla, což má za následek, že přestup tepla na tělo je nedokonalý. Termosáčky zhotovené z příliš tuhých materiálů špatně přiléhají na různé části těla, zvláště na ty části těla, jejichž tvar vyžaduje, aby při používání termosáčků došlo k přizpůsobení všech tří jeho rozměrů.
Autoři tohoto vynálezu překonali shora uvedené obtíže tím, že vyvinuli termosáčky pro jedno použití, které mají některé nebo všechny žádoucí vlastnosti zmíněného tenkého, pružného materiálu a zmíněného tenkého značně tuhého materiálu, a které obsahují alespoň jednu souvislou vrstvu materiálu, který je dostatečně tuhý v určitých oblastech termosáčků, který však během použití měkne v prostoru mezi těmito oblastmi, přičemž tímto materiálem je nejvýhodněji polotuhý koextrudovaný materiál jehož složkami jsou polypropylén a kopolymer ethylénu a vinylacetátu (EVA), a které dále obsahují větší množství jednotlivých tepelných článků s exotermní reakční směsí, kterou je s výhodou reakční směs, ve které probíhají některé oxidační reakce železa, která má určité rozměry a je určitým způsobem plněna, přičemž zmíněné tepelné články jsou od sebe odděleny, avšak s ostatními součásti tvoří celkovou konstrukci termosáčků. Aktivní tepelné články, t. j., tepelné články s teplotou 35 °C nebo vyšší, s výhodou změkčují úzké části sou• · · • · · • · · · · · ·· · « • · · · · · « · · · · • · · · · · ·
- 5 vislé vrstva nebo vrstev polotuhého materiálu, který bezprostředně obklopuje tepelné články. Zbylé části této souvislé vrstvy nebo vrstvy která obklopuje změkčené části zůstávají s výhodou tužší. Úzké změkčené části působí jako pohyblivé vrstvy, nacházející se mezi tepelnými články a ostatními chladnějšími a tužšími částmi, jsou více schopné podléhat tvarovým změnám než tepelné články nebo jiné tužší části termosáčku. Tímto způsobem jsou získávány termosáčky, které se vyznačují dostatečnou tuhostí, umožňující mechanickou oporu tepelným článkům, zamezující přílišnému namáhání souvislé vrstvy nebo vrstev během zpracování nebo použití, a současně dostatečně zabraňují nežádoucímu přístupu k náplni tepelných článků. Přitom si tyto termočlánky uchovávají dobrou celkovou schopnost tvarového přizpůsobení jsou-li zahřátý. Jsouli tyto termočlánky vloženy do různých záhybů, prohlubní nebo jiných komplikovaných tvarů povrchu těla, dosahuje se jimi účinného převedení tepla na tyto povrchy, jejichž tvarům jsou schopny se tyto termosáčky dokonale přizpůsobit.
Autoři tohoto vynálezu rovněž zjistili, že může být žádoucí, aby jednotlivé tepelné články byly v rámci celkové konstrukce termosáčku umístěny tak blízko u sebe, že přerušují všechny nebo některé přímé linie, které by jinak procházely mezi těmito články, případně že alespoň tyto přímé linie rozdělují do kratších úseků, takže je minimalizován nebo eliminován vznik nežádoucích nepřerušovaných linií ohybu a/nebo je zlepšováno mechanické zpevnění termosáčku, které je termosáčku poskytováno matricí tepelných článků. Toto umístění jednotlivých tepelných článků v rámci celkové konstrukce termosáčku v takové vzájemné blízkosti, že přerušují všechny nebo některé přímé linie které by jinak procházely mezi těmito články, způsobuje, že ohyby termosáčků podle tohoto vynálezu probíhají podél množství krátkých navzájem spojených linií, které jsou orientovány různými směry. Důsledkem této
- 6 tvorby množství vzájemně spojených ohybových linií je schopnost termosáčků snadno měnit žádoucím způsobem svůj tvar.
Předmětem tohoto vynálezu jsou tedy termosáčky s unifikovanou konstrukcí, jejichž součástmi je alespoň jedna souvislá vrstva tvořená s výhodou polotuhým materiálem, který má při různých teplotách různou tuhost a množství jednotlivých tepelných článků, .pomocí kterých je dosahováno regulované a stálé teploty a které dosahují poměrně rychle své provozní teploty. Tyto jednotlivé tepelné články jsou oddělené umístěny ve zmíněné unifikované konstrukci termosáčků na jedno použití.
Jiným předmětem tohoto vynálezu jsou termosáčky, které mohou být snadno vloženy do záhybů lidského těla vzhledem k tomu, že mají dobrou celkovou formovatelnost při zachování dostatečné tuhosti, která poskytuje mechanickou oporu tepelným článkům, zamezující přílišnému namáhání zmíněné souvislé vrstvy nebo vrstev během zpracování nebo použití a/nebo zabraňuje nežádoucímu přístupu k náplni tepelných článků.
Dalším předmětem tohoto vynálezu jsou termosáčky které jsou schopny se přizpůsobit nej různějším tvarům lidského těla vzhledem k tomu, že se tyto termočlánky mohou alspoň dvojrozměrně formovat a tím jsou vhodným a pohodlným zdrojem tepla.
Ještě dalším předmětem tohoto vynálezu je způsob léčení akutní, opakující se, a/nebo chronická bolesti, včetně bolesti postihující kostru a svaly udržováním stálé teploty pokožky v rozmezí 32 až 50 °C po dobu od dvaceti sekund do dvaceti čtyř hodin, s výhodou udržováním teploty pokožky v rozmezí od 32 do 43 °C po dobu delší než 1 hodina, kterým se dosahuje dlouhodobého snížení této bolesti.
Tyto předměty vynálezu a další jeho aspekty jsou blíže objasněny v následujícím popisu.
· · 9
9 9 9
999 9 9 9
9
- 7 9 · · 9 · · · • · · · · · · · · • · · ··· · 99 9
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
Stručný popis vynálezu
Termosáčky na jedno použití podle tohoto vynálezu mají unifikovanou konstrukci s alespoň jednou souvislou vrstvou materiálu, který je s výhodou při teplotě 25 °C polotuhý a má při této teplotě pevnost v tahu 7 kPa nebo vyšší, který je alespoň dvojrozměrně formovatelný, a který je v podstatně méně tuhý při teplotě 35 °C nebo vyšší, a má při této teplotě pevnost v tahu podstatně nižší než při teplotě 25 °C.
Zmíněná souvislá vrstva materiálu nebo zmíněné souvislé vrstvy materiálu podle tohoto vynálezu jsou s výhodou tvořeny koextrudovaným materiálem, výhodněji koextrudovaným materiálem obsahujícím polypropylén, nejvýhodněji koextrudovaným materiálem, jehož jedna strana je tvořena polypropylénem a druhá strana je tvořena polymerem s nízkou teplotou tání, s výhodou kopolymerem EVA, přičemž tloušťka této vrstvy je nižší než 50 pm.
Termosáček na jedno použití podle tohoto vynálezu obsahuje dále větší množství jednotlivých oddělených tepelných článků, jejichž náplní je s výhodou exotermní reakční směs, výhodněji směs působící na bázi oxidačních reakcí železa, které jsou umístěny uvnitř unifikované konstrukce termosáčku na jedno použití, nebo s ní spojeny
Zmíněné tepelné články mohou být umístěny uvnitř unifikované konstrukce termosáčku nebo ve spojení s ní tak blízko u sebe, že přerušují všechny nebo některé přímé linie, které by jinak procházely mezi těmito jednotlivými články, což způsobuje, že ohyby termosáčků podle tohoto vynálezu probíhají podél množství krátkých navzájem spojených linií.
Předmětem tohoto vynálezu je dále způsob léčení akutní, opakující se, a/nebo chronické bolesti, včetně bolesti postihující kostru a svaly, udržováním stálé teploty pokožky v rozmezí od 32 do 50 °C po dobu od dvaceti sekund do dvaceti čtyř hodin, « * • · · · · · φ « <ί ··· · · · « «·φφφφφ·φφ • *· · · · · · ' <
- 8 s výhodou udržováním teploty pokožky od 32 do 43 °C po dobu delší než 1 hodina, nej výhodněji uvedením termosáčků na jedno použití podle tohoto vynálezu do styku s postiženými částmi těla, čímž se dosáhne dlouhodobého snížení takové bolesti.
Všechny koncentrace a poměry uvedené v tomto dokumentu jsou hmotnostní koncentrace a poměry, vztažené k celkové hmotnosti přípravků, a pokud není uvedeno jinak, byla všechna měření prováděna při 25 °C.
Podrobný popis vynálezu
Termosáčky podle tohoto vynálezu obsahují alespoň jednu souvislou vrstvu materiálu, který má s výhodou specifické fyzikální vlastnosti, a větší množství jednotlivých oddělených tepelných článků, s výhodou obsahujících exotermickou reakční směs, které jsou umístěny uvnitř konstrukce termosáčků pro jedno použití, nebo jsou na tuto konstrukci vázány.
Materiál zmíněné souvislé vrstva je při teplotě místnosti, t.j. při 25 °C nebo při nižší teplotě polotuhý, ale stává se podstatně méně tuhým při zahřátí na 35 °C nebo na vyšší teplotu. Jsou-li tedy tepelné články, které jsou umístěny uvnitř konstrukce termosáčků nebo jsou na tuto konstrukci vázány aktivní, to jest při teplotě těchto tepelných článků v rozmezí 35 až 60 °C. s výhodou 35 až 50 °C, výhodněji od 35 až 45 °C, a nejvýhodněji 35 až 40 °C, stává se úzká část souvislé vrstvy nebo vrstvy materiálu bezprostředně obklopující každý tepelný článek s výhodou měkkou a působí jako pohyblivé části mezi tepelnými články a zbylými tužšími částmi souvislé vrstvy nebo souvislých vrstev, které se snadněji ohýbají než tepelné články nebo chladnější a tužší části materiálu. Tím je dána možnost zkonstruování termosáčků, který má tuhost dostačující k tomu, aby byly mechanicky chráněny tepelné
• φ Φ· φ • · φφφ články a aby se zamezilo přílišné namáhání souvislé vrstvy nebo souvislých vrstev během zpracování nebo použití termočlánku při současném zachování jeho dobré celkové formovatelnosti v zahřátém stavu. Po vložení tohoto termosáčku do různých záhybů, prohlubní nebo jiných komplikovaných tvarů povrchu těla, se dosahuje účinné a pohodlné prohřátí příslušných částí povrchu těla, jejichž tvarům je schopen se termosáček dokonale přizpůsobit a přitom si zachovat dostatečnou tuhost zabraňující v přístupu k náplni tepelných článků.
Slovní spojení pro jedno použití, jak je používáno v tomto dokumentu, znamená že bez ohledu na to, že termosáčky podle tohoto vynálezu mohou být skladovány v obalu, který může být opakovatelně uzavírán a je v podstatě vzduchotěsný a může být podle potřeby několikrát přikládán na tělo uživatele za účelem zmírnění bolestí, jsou určeny k odložení do odpadu poté, co se zdroj tepla, t.j. tepelný článek (články) zcela vyčerpají.
Slovní spojení tepelné články znamená zařízení obsahující exotermní reakční směs, s výhodou reakční směs na bázi oxidace železa, umístěnou uvnitř dvou vrstev, z nichž alespoň jedna může být propustná pro kyslík, která jsou schopna produkovat po dlouhou dobu teplo, u kterých je možno do značné míry přesně regulovat teplotu a která mají určité rozměry a obsahují určitou náplň. Tyto tepelné články mohou být používána jako oddělené jednotky, nebo jako termosáčky, obsahující větší množství jednotlivých tepelných článků a mohou být snadno vloženy do různých záhybů, prohlubní a podobně. Tvar tepelných článků se může do značné míry přizpůsobit nejrůznějším obrysům těla a v důsledku této skutečnosti se stává účinným a pohodlným zdrojem tepla.
Slovní spojení větší množství tepelných článků, znamená více než jeden jeden, s výhodou více než dva, výhodněji více než tři, nejvýhodněji více než čtyři tepelné články.
• · · * · · ··* ·♦·· · • · »·· © · · · · • · · · · · · ·«·· • · · · · · ·
- 10 Slovní spojeníaglomerovaná předlisovaná směs, znamená směs suchých práškovitých složek, práškovité železo, uhlík ve formě prášku, sůl kovu (soli kovů)), přísadu (přísady) obsahující vodu), aglomerační činidlo (činidla) a suché pojivo (pojivá), určenou k přímému lisování.
Slovní spojení přímé lisování znamená postup, při kterém je směs suchých prášků míchána, lisována a na základě adheze těchto práškovitých složek formována do pelet, tablet, nebo jiných tvarů bez použití obvyklých mokrých pojiv. Při jiném postupu je směs suchých prášků míchána, stlačována na válcích a dále mleta a sítována za vzniku lisovaných granulí. Místo slovního spojení přímé lisování může být rovněž použito slovní spojení suché lsování.
Slovní spojení tepelný článek (tepelné články), znamená exotermní, přímo slisovanou suchou aglomerovanou předlisovanou směs zformovanou do tvarů získaných lisováním jako jsou granule, pelety, a jiné tvary, a/nebo tablety schopnou vyvíjet po přidání vodných roztoků jako vody nebo solanky (roztoku vody) teplo vznikající exotermní reakcí železa. Tepelné články používané při postupech podle tohoto vynálezu mohou rovněž obsahovat, aglomerační granule, vzniklé z aglomerovaných lisovaných směsí.
Slovní spojení plněný objem, znamená objem práškovité směsi nebo slisovaného a vodou zbotnalého tepelného elementu v tepelném článku.
Slovní spojení prázdný objem, znamená objem tepelného článku který není naplněn práškovitou směsí nebo slisovaným, vodou zbotnalým tepelným elementem v hotovém tepelném článku, do kterého není započítáván prostor uvnitř tablety, která obsahuje otvor nebo reservoár, měřený za tlakové rovnováhy mezi v tepelný článek a ve stavu, kdy materiál substrátu není namáhán nebo deformován.
Slovní spojení objem článku, znamená součet plněného objemu a prázdného objemu tepelného článku.
• · • 4 4 · 4 · ♦ · 4 · · « · • · · · 4 · 4 444 4 444 444 • 4 4 4 4 4 4 4 4
- 11 Slovní spojení souvislá vrstva nebo souvislé vrstvy znamená jednu nebo více vrstev materiálu, které mohou být souvislé nebo mohou být částečně, ne však zcela, příčně nebo podélně přerušovány jiným materiálem, otvory, perforací a podobně.
Termín tuhý, znamená vlastnost materiálu, který může být pružný, avšak do značné míry rigidní a odporující protažení, a na kterém se netvoří záhyby působením gravitace nebo jiným mírným namáháním.
Slovní spojení polotuhý materiál znamená materiál, který je tuhý do jisté míry nebo v některých svých částech, to jest, který je schopen dvojrozměrného formování při teplotě 25 °C, a vyznačuje se takovou tuhostí, která poskytuje dostačující mechanickou oporu tepelným článkům, které jsou jinak nechráněny, a/nebo která dostačuje k tomu aby se zabránilo nepřípustnému namáhání součástí konstrukce z tohoto materiál během zpracování nebo použití a/nebo který je schopen zamezit snadnému přístupu k náplni tepelných článků, přičemž se ale v zahřátém stavu vyznačuje snadnou celkovou formovatelností.
Slovní spojení dvojrozměrná formovatelnost, znamená způsob formování materiálu, který se vyznačuje tím, že nastává napříč souvislé vrstvy nebo souvislých vrstev, napříč termosáčkem, nebo napříč určitou oblastí vrstvy vrstev nebo termosáčku výhradně podél jedné linie, t.j.při kterém se na úkor jiných deformačních linií působením gravitace nebo jinými působením jiných mírných sil vytváří pouze jedna deformační linie.
Slovní spojení trojrozměrná formovatelnost znamená způsob formování materiálu, který se vyznačuje tím, že napříč souvislé vrstvy nebo souvislých vrstev termosáčku, nebo napříč určitou oblastí vrstvy vrstev nebo termosáčku nastává působením gravitace nebo působením jiných mírných sil současné formování podle dvou nebo více linií.
«· «9 ·· 99 #9 ··· · · 9 · · « · 9 • ···♦ 9 9 9 · « 9« * • ·· 9 9 9 · «999 999 999 • 99999 9 9 «
99 99 99 99 9«
- 12 Slovní spojení deformační linie, znamená linii, podél které vytváří materiál v důsledku působení gravitace nebo jiných mírných sil dočasný nebo stálý záhyb, rýhu nebo hřeben.
Souvislá vrstva (souvislé vrstvy)
Termosáčky podle tohoto vynálezu obsahují alespoň jednu souvislou vrstvu materiálu, která s výhodou způsobuje specifické termofyzikální vlastnosti. Tím je způsobeno, že pokud je tepelný článek, který je fixován uvnitř unifikované konstrukce termosáčku nebo na této konstrukci, aktivní, to jest, pokud je teplota tohoto tepelného článku 35 až 60 °C, s výhodou od 35 až 50°C, výhodněji 35 až 45°C, a nejvýhodněji od 35 až 40 °C, dochází k měknutí úzké části souvislé vrstvy nebo souvislých vrstev materiálu bezprostředně obklopujících jednotlivé tepelné články a tyto části potom působí jako pohyblivé vrstvy mezi tepelnými články a zbylými tužšími částmi souvislé vrstvy nebo souvislých vrstev, protože dochází k jejich ohybu snadněji, než k ohybu tepelných článků nebo dalších chladnějších a tužších částí. Důsledkem tohoto děje je dobrá celková deformovatelnost a výtečné přizpůsobení tvarům těla v zahřátém stavu, při současném udržování vlastností nutných k tomu, aby byla poskytnuta mechanická opora tepelným článkům a/nebo aby se zamezilo přílišnému namáhání konstrukce tvořené touto souvislou vrstvou nebo souvislými vrstvami během zpracování nebo užívání.
Zmíněná souvislá vrstva nebo souvislé vrstvy podle tohoto vynálezu s výhodou obsahuje materiál, který je polotuhý při 25 °C a který měkne, t.j. stává se méně tuhým, při teplotě 35 °C, nebo při vyšších teplotách. To znamená, že materiál podle tohoto vynálezu má při 25 °C pevnost v tahu v oblasti pružné deformace tohoto materiálu 7 kPa nebo vyšší, s výhodou 8,5 kPa nebo vyšší, výhodněji 10 kPa nebo vyšší a tato jeho pevnost v tahu je podstatně
9 9 9
9 9 9
9 9 *
9 9 9
999 999 nižší při 35 °C nebo při teplotách vyšších než. 35 °C. Podstatně méně znamená v tomto případě, pevnost v tahu tohoto materiálu při 35 °C nebo vyšší teplotě, je statisticky významně nižší než pevnost v tahu při 25 °C.
Obvykle se pevnost v tahu měří jednoduchou zkouškou za použití elektronického přístroje na měření pevnosti v tahu, jako je počítačem řízený univerzální přístroj na měření pevnosti v tahu s konstantní rychlostí protahování, vyráběný firmou , Instron Engineering Corp., Canton, MA. Může být použita jakákoliv zkouška pevnosti v tahu, například zkouška při které jsou vzorky materiálu nařezány na pásky o šířce 2,54 cm a délce 7,5 cm až 10 cm. Konce těchto pásků jsou umístěny v čelistech přístrojů tak pevně, aby byl vyloučen jakýkoliv posun, avšak v nenapnutém stavu. Teplota vzorku se ponechá ustálit na teplotu, při které se má provádět zkouška, nastaví se zatížení 223 N, prodloužení 5 mm a rychlost posunu čelistí 50 cm/min. Zahájí se měření, pevnost v tahu je zaznamenána počítačem a vzorek se odstraní z přístroje.
Pevnost v tahu může být vypočtena ze sklonu křivky závislosti napětí na prodloužení během elastické deformace materiálu za použití vztahu:
(LB) kde m = sklon v N/m2 během elastické deformace L = je napětí N/m2 a
E = protažení v mm.
Souvislá vrstva nebo vrstvy podle tohoto vynálezu se rovněž vyznačuje schopností alespoň dvojrozměrného formování při 25 °C, t.j. schopností tvorby jednoduchých záhybů nebo výstupků v tomto materiálu podél jedné linie, a s výhodou schopností trojrozměrného formování při teplotě 35 °C a vyšší, t.j. schopností tvorby dvou nebo více záhybů nebo výstupků podél většího počtu os.
flfl· • flfl ·
- 14 • flfl flflfl fl • flflfl flfl • fl flfl flfl flfl fl flfl · fl flfl · • flfl flflfl fl fl • fl flfl
Schopnost formování může být stanovena centrálním umístěním čtvercového vzorku materiálu, například vzorku materiálu o velikosti 30 x 30 cm na konec na zúžený konec tyče se zúženým, materiál se ponechá samovolně formovat působením gravitačních sil a sečte se počet vytvořených záhybů. Materiály, které vykazují schopnost jednorozměrného formování, t.j., které nevytvářejí záhyby nebo výstupky v žádném směru, jsou považovány za tuhé, zatímco materiály, které vykazují schopnost alespoň dvojrozměrného formování, t.j., na kterých se vytváří alespoň jeden záhyb nebo jeden výstupek podél alespoň jedné linie, jsou považovány za polotuhé.
Shora popsané požadavky mohou splňovat různé materiály za předpokladu, že jejich tloušťka je vhodně volena. Těmito materiály mohou být mi o jiné, polyethylén, polypropylén, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidenchlorid, polyturethany, polystyrén, zmýdelněný kopolymer ethylén-vinylacetát kopolymer ethylén-vinylacetát, přírodní kaučuk, pryž z kaučukové směsi s regenerátem, syntetický kaučuk, a směsi těchto materiálů. Tyto materiály se mohou používat samotné, s výhodou extrudované, výhodněji koextrudované, nej výhodněji koextrudované s některým z polymerů o nízké teplotě měknutí, kterými jsou například kopolymer ethylén-vinylacetát, polyethylén o nízké hustotě a směsi těchto polymerů.
Souvislá vrstva materiálu nebo souvislé vrstvy materiálu podle tohoto vynálezu jsou s výhodou tvořeny polypropylénem, výhodněji koextrudovaným, materiálem obsahujícím polypropylén, nejvýhodněji koextrudovaným materiálem, jehož jedna strana je tvořena polypropylénem, přičemž tloušťka této strany je s výhodou 10 až 90 % výhodněji 40 až 60 % celkové tloušťky tohoto materiálu, a jehož druhou stranou je adhezivní vrstva kopolymeru s nízkou teplotou tuhnutí, s výhodou kopolymeru EVA. Tato souvislá vrstva materiálu ·4 • 4 4 ·* 44 • 4 4 φ
4 · · · 444
4 4 •44 4 444 ··· 4 ··· 4
• 4 ·· 44 nebo souvislé vrstvy materiálu máji obvykle tloušťku menši než 50 pm. výhodněji menši než 40 pm, nejvýhodněji menší než 30 pm.
Zvláště vhodným a preferovaným materiálem souvislé vrstvy nebo souvislých vrstev podle tohoto vynálezu je koexrtudovaný materiál, tvořený na jedné straně polypropylénem a na druhé straně kopolymerem EVA, který má celkovou tloušťku 20 až 30 pm, s výhodou 25 pm, přičemž tloušťka polypropylénové vrstvy je asi 50 % a tloušťka adhezivní vrstvy kopolymeru EVA je rovněž asi 50 % celkové tloušťky materiálu. Tento materiál je možno zakoupit u firmy Clopay Plastic Products, Cincinnati, Ohio, pod označením P18-3161. Je-li pro výrobu termosáčků nebo teplných článků podle tohoto vynálezu používán koextrudovaný materiál polypropylén/EVA, je strana vyrobená z polypropylénu umístěna na vnější straně tepelného článku, (t.j., na straně, která je odvrácena od exotermické směsi).
Celkově dobrých formovacích vlastností a/nebo výtečné schopnosti přizpůsobit se různým tvarům lidského těla je možno dosáhnout umístěním jednotlivých tepelných článků v rámci celkové konstrukce termosáčků tak blízko u sebe, že přerušují všechny nebo některé přímé linie, které by jinak procházely mezi těmito články, případně že alespoň tyto přímé linie rozdělovaly do kratších úseků, takže je minimalizován nebo eliminován vznik nežádoucích nepřerušovaných linií ohybu. Toto umístění jednotlivých tepelných článků v rámci celkové konstrukce termosáčků v takové vzájemné blízkosti, že přerušují všechny nebo některé přímé linie, které by jinak procházely mezi těmito články, způsobuje, že ohyby termosáčků podle tohoto vynálezu probíhají podél množství krátkých navzájem spojených linií, které jsou orientovány různými směry. Důsledkem této tvorby množství vzájemně spojených ohybových linií je schopnost termosáčků snadno měnit žádoucím způsobem svůj tvar, snadno se přizpůsobovat různým tvarům těla, a/nebo poskytovat mechanickou oporu matrici tepelných článků v termosáčků.
• 9 9·· • Φ Φ · · · · ··· φ ΦΦΦ Φφφ • •ΦΦΦΦ Φ Φ Φ ·· ΦΦ Φ· ΦΦ ΦΦ φφ
- 16 Protože teplné články nejsou příliš pružné, je možno prostoru mezi články využít k tomu, aby tato nevýhoda byla eliminována vhodným rozmístěním jednotlivých článků v unifikované konstrukci termosáčku podle tohoto vynálezu, které je provedeno tak, že ale spoň jeden tepelný článek ze čtyř sousedních tepelných článků, jejichž středy jsou uspořádány do čtyřúhelníkové mřížky, přerušuval jednu linii, podél které může probíhat jeden nebo více záhybů ve směru tečen ke hranám tvořeným jedním nebo více páry zby lých tří tepelných článků, uspořádaných do čtyřúhelníkové mřížky S výhodou může být vzdálenost mezi alespoň jedním tepelným článkem z uvedených čtyř sousedních tepelných článků a každým dalším tepelným článkem ze zmíněného jednoho nebo více párů zbývajících tepelných článků, upořádaných do čtyřúhelníkové mřížky vypočtena z tohoto vztahu:
s<(Wq/2) * 0,75 kde s = nejmenší vzdálenost mezi tepelnými články; a
Wq = hodnota získaná měřením průměru tepelného článku uvnitř čtyřúhelníkové mřížky, který má nejmenší průměr.
Rovněž může být stanovována vzdálenost mezi třemi sousedními tepelnými články, které navzájem tvoří trojúhelník, a které přerušují jednu nebo více linií, podél kterých by jinak mohl probíhat alespoň jeden záhyb ve směru tečny ke zbylému páru tepelných článků v trojúhelníkovém vzoru, tvořeném těmito třemi tepelnými články. Nejvýhodněji může být vzdálenost mezi alespoň jedním tepelným článkem z těchto tří sousedních tepelných článků a každým tepelným článkem zbylého páru tepelných článků tvořících trojúhelníkový vzor vypočtena ze vztahu:
·· ftft ft ftft ft ftftftft • ftft
ftftft · ftftft · • ftftft · • · · s<(Wt/2) * 0,3 ft • ftft • · • · ftft ftft kde s = nejbližší vzdálenost mezi tepelnými články: a
W, = hodnota získaná měřením průměru tepelného článku uvnitř trojúhelníkové vzoru, který má nejmenší průměr.
Shora uvedené požadavky mohou splňovat různé materiály. Těmito materiály mohou být mimo jiné shora uvedené materiály.
Nejvíce preferované provedení termosáčků na jedno použití podle tohoto vynálezu sestává z alespoň jedné souvislé vrstvy polotuhého materiálu se shora uvedenými termofyzikálními vlastnostmi, a z tepelných článků umístěných uvnitř zmíněné unifikované konstrukce termosáčků nebo k této konstrukcí vázaných v takových polohách, že jsou navzájem tak blízko, že přerušují některou nebo všechny možné linie nebo části těchto linií, vedoucích napříč souvislé vrstvy materiálu (souvislých vrstev materiálu), které by jinak procházely nepřerušovaně mezi jednotlivými tepelnými články, a tím minimalizují výskyt nežádoucích záhybů, jak je popsáno dříve.
Tepelné články
Termosáčky podle tohoto vynálezu obsahují jednotlivé tepelné články nacházející se uvnitř unifikované konstrukce termosáčků nebo k této konstrukci vázané. Tyto tepelné články jsou navzájem odděleny a každý tento tepelný článek funguje nezávisle na ostatních tepelných článcích. Přestože tepelné články mohou obsahovat jakoukoliv vhodnou směs, schopnou vyvíjet teplo, jako jsou exotermní směsi, směsi, které je možno zahřívat v mikrovlnné troubě, směsi uvolňující krystalizační teplo a podobně, preferovaný tepelný článek obsahuje zhutněnou práškovitou exotermní směs, která v podstatě vyplňuje vnitřní prostor tepelného článku a tím φ
• · φφφ • · φ • φ · · φφφ φφφ φ φ φφ φφ snižuje objem jakéhokoliv nevyužitého prostoru a minimalizuje možnost pohybu práškovitého materiálu uvnitř článku. Exotermní směs může být rovněž před plněním do jednotlivých cel slisována do tuhých tablet nebo výlisků
Preferovaná exotermní směs je tvořena směsí chemických látek, ve které při použití termosáčků probíhají oxidační reakce. Tato směs látek obvykle obsahuje práškovité železo, uhlík, sůl kovu (soli kovů) a vodu. Jsou-li tyto směsi vystaveny vlivu kyslíku, probíhají v nich reakce, při kterých vzniká teplo.
Vhodnými zdroji práškovitého železa je odlévané práškovité železo, redukované práškovité železo, elektrolytické práškovité železo, práškovité železo ze železného šrotu, surové železo, svářková ocel, různé jiné oceli, železné slitiny, a podobně, a upravované typy zmíněných druhů práškovitého železa. Neexistují omezení jejich čistoty, druhu a podobně, pokud se jedná o železo, které může být používáno pro vývoj tepla za přítomnosti elektricky vodivé vody a vzduchu. Obvykle tvoří práškovité železo 30 až 80 hmotn.%, s výhodou 50 až 70 hmotn.% práškovité exotermní směsi .
Používá se aktivní uhlí vyráběné ze skořápek kokosových ořechů, dřeva, dřevného uhlí, uhlí, kostního uhlí atd. V exotermních směsích podle tohoto vynálezu jsou však použitelné i jiné druhy aktivního uhlí, připravované z ostatních surovin, jako jsou živočišné produkty, přírodní plyn, tuky, oleje a pryskyřice. Neexistuje omezení, týkající se použitých druhů aktivního uhlí , preferovány jsou však ty druhy aktivního uhlí, které mají výtečnou sorpci vody, mohou však být míchány různé druhy aktivního uhlí, aby se dosáhlo snížení nákladů. Proto je možno při postupech podle tohoto vynálezu rovněž použít směsí shora uvedených druhů aktivního uhlí. Aktivní uhlí, neaktivní druhy uhlík, a jejich směsi tvoří obvykle 3 až 25 hmotn.%, s výhodou 8 až 20 hmotn.%, nejvýhodněji 9% 15 hmotn.% práškovité exotermní směsi.
99
9 9 • t 9 99
9 9
9 9 ♦ * ·· • · 9 · • · * e
9 9 9 444 9
4 9 · ·· «·
Solemi kovů, vhodnými pro použití v práškovitých exotermních směsích jsou sírany jako síran železitý, síran draselný, síran sodný, síran manganatý, síran hořečnatý a chloridy, jako chlorid měďnatý, chlorid draselný, chlorid sodný, chlorid vápenatý, chlorid manganatý, chlorid hořečnatý a chlorid měďný. Mohou být rovněž použity uhličitany, octany, dusičnany, dusitany a ostatní soli. Obecně mohou být samotné nebo v kombinaci s dalšími solemi použity ještě jiné vhodné soli alkalických kovů, soli kovů alkalických zemin a přechodových kovů v takové koncentraci, aby bylo dosaženo koroze železa. Preferovanými solemi kovů jsou chlorid sodný, chlorid měďnatý a jejich směsi. Obvykle činí obsah soli (solí) kovů 0,5 až 10 hmotn.%, s výhodou 0 až 5 hmotn.% práškovité exotermní směsi.
Voda, používaná v určité exotermní směsi může být z jakéhokoliv vhodného zdroje. Neexistuje žádné omezení, týkající se její čistoty, druhu a podobně. Obvykle tvoří voda 1 až 40 hmotn.% s výhodou 10 až 30 hmotn.% práškovité exotermní reakční směsi.
Pokud je třeba, mohou být použity další materiály schopné sorbovat vodu. Vhodnými pomocnými materiály sorbujícími vodu jsou vermikulit, porézní křemičitany, piliny, dřevní moučka, bavlněné hadry s velkým množstvím vlákenného chmýří, krátká vlákna bavlny, odpadový papír, látky rostlinného původu, ve vodě značně bobtnavé nebo dobře rozpustné polymery a pryskyřice, soli, karboxymethylcelulózy a jiné porézní materiály s vysokou kapilaritou a hydrofilitou. Obvyklý pomocný materiál sorbující vodu je obsažen ve množství odpovídajícím 0,1% až 30 hmotn.% s výhodou 0,5 až 20 hmotn.% , nejvýhodněji 1 až 10 hmotn.% ,celkové hmotnosti exotermí směsi.
Jinými pomocným přísadami mohou být látky urychlující oxidační reakci, jako je elementární chrom, mangan nebo měď, látky obsahující pomocné prvky nebo jejich směsi, inhibitory vývoje vodíku • 9 9
9 9
9 • 99
- 20 9· 9*
9 9 • · 999
9 9 • 9 « «
99 • « 9
9 9 • 999 jako jsou anorganické nebo organické alkalické látky nebo alkalické soli slabých kyselin, kterými jsou mimo jiné hydroxid sodný, hydroxid draselný, hydrogenuhličitan sodný, uhličitan sodný, uhličitan vápenatý a propionát sodný, plniva, jako jsou úlomky přirozených látek s vysokým obsahem celulózy, například jemné dřevěné piliny, bavlněné lintry a celulóza, krátká syntetická vlákna, například polyesterová vlákna, pěnové syntetické pryskyřice jako je pěnový polystyren a pěnový polyurethan, a anorganické látky včetně práškovitého oxidu křemičitého, porézního silikagelu, síranu sodného, síranu barnatého, oxidů železa a hliníku a látky zabraňující odsazování ze směsí jako je fosforečnan vápenatý a křemičitan sodno-hlinitý. Těmito pomocnými přísadami mohou rovněž být zahušťovadla jako je kukuřičný škrob, bramborový škrob, karboxymethylcelulóza, α-škrob a povrchově aktivní látky, kterými jsou tyto látky aniontového, kationtového, neiontového, zwitteriontového a amfoterického typu. Preferovanými povrchově aktivními látkami jsou povrchově aktivní látky neiointového typu. Dalšími složkami, které mohou být přidány do exotermních směsí podle tohoto vynálezu, jsou nastavovadla jako metasilikáty, zirkon a keramické látky.
S výhodou je velikost alespoň 50 hmotn.% výhodněji 70 hmotn.% a nej výhodněji 90 hmotn.% těchto částic, vztaženo k celkové hmotnosti směsi podle tohoto vynálezu, nižší než 200 pm, s výhodou nižší než 150 pm.
Shora uvedené složky směsi jsou míšeny za užití běžných mísicích technik. Vhodné způsoby míšení těchto složek jsou podrobně popsány v patentu USA č. 4 649 895, autoři Yasuki a kol., vydaném 17 března 1987, který je zde uveden jako odkaz. Tak je například do mísicího zařízení nejdříve dávkován uhlík, potom je přidána malá část vody a takto vzniklá směs se míchá. Obvykle se přidává tolik vody, aby bylo umožněno smíchání, aniž by došlo k urychlení koroze. Potom se míchání zastaví, a k uhlíku se přidá vermikulit.
9 9 9 • · · 9
99 » 9 9 9
9 9 9
999 9 999 999
9 <
9« 99 potom se přidá • 9 9 • · ··· • · · · · • 9 9 9 ·· 99
Míchá se tak dlouho, až je systém dobře promíšen, práškovité železo a v míchání se dále pokračuje, aby vzniklá směs byla dobře promíchána. Smísením chloridu sodného a zbývající části vody se připraví solanka a ta se potom použije při výrobě tepelného článku tak, že se přidá do dříve připravené práškovité kompozice
Při alternativním způsobu se postupuje tak, že se shora uvedené složky mísí za použití běžných mísících technik. Tak například se do mísícího zařízení nadávkuje uhlík, následuje přidání malého množství vody, a tyto dvě složky se navzájem mísí. Obvykle se přidá takové množství vody, aby bylo možné smísení složek, ale aby se zároveň zabránilo urychlené korozi. Přidá se vermikulit a chlorid sodný. Pokračuje se v míchání dokud všechny složky nejsou důkladně smíchány, přidá se práškovité železo a pokračuje se v míchání tak dlouho, až směs je směs důkladně promíšena. Do směsi se přidá zbytek vody a vzniklá směs se potom použije při výrobě tepelného článku.
Shora popsaná práškovitá exotermní směs může být případně formována do aglomerovaných granulí, které jsou přímo lisovány do lisovaných výrobků jako jsou jako granule, pelety, tablety, a/nebo jiné lisované výrobky, nebo směsi těchto lisovaných výrobků.
Exotermní směs z těch aglomerovaných granulí a/nebo lisovaných výrobků obsahuje práškovité železo, suchý práškovitý uhlíkatý materiál, aglomerační činidlo a suché pojivo. Sůl kovu je přidána do suché směsi buď jako taková nebo následně ve formě solanky.
Jak vyplývá ze shora uvedeného, pro práškovitou exotermní směs neexistují žádná zvláštní omezení, týkající se čistoty, druhu, a dalších vlastností práškovitého železa, používaného v aglomerovaných granulích a/nebo jiných lisovaných výrobcích, je-li možné při jeho použití docílit vývoj tepla v přítomnosti elektricky vodivé vody a vzduchu. Vhodnými zdroji práškovitého železa je lité ··· · · · · · · · · fe ···· · fefe fe · ·· · • fefe fefefe · fefefe fe fefefe fefefe ······ · · ·
- 22 práškovité železo, redukované práškovité železo, elektrolytické práškovité železo, práškovité železo ze šrotu, surové železo, plávková ocel, různé druhy ocelí, slitiny železa a podobně, a upravené typy těchto druhů práškovitého železa. Obvykle tvoří práškovité železo 30 až 80 hmotn.%, s výhodou 50 až 70 hmotn.% aglomerované lisované směsi.
Podobně neexistují omezení, týkající se použitého aktivního uhlí, preferovaným aktivním uhlím je však aktivní uhlí s výbornou schopností absorbovat vodu, přičemž mohou být použity různé druhy aktivního uhlí, aby se dosáhlo úspory. Je používáno aktivní uhlí vyráběné ze skořápek kokosových ořechů, dřeva, dřevného uhlí, uhlí, kostního uhlí atd. Při výrobě aglomerovaných granulí a/nebo lisovaných výrobků jsou však použitelné i jiné druhy aktivního uhlí, připravované z ostatních surovin jako jsou živočišné produkty, přírodní plyn, tuky, oleje a pryskyřice. Aktivní uhlí, neaktivní druhy uhlíku, a jejich směsi tvoří obvykle 3 až hmotn.%, s výhodou 5 až 15 hmotn.%, nejvýhodněji 6% hmotn.% aglomerované předlisované směsi.
Sůl kovu je obvykle přidávána ve formě suchého prášku do exotermní směsi před aglomerací nebo je přidána do exotermní směsi jako roztok ve vodě (solanka). Vhodnými solemi kovů jsou soli alkalických kovů, soli kovů alkalických zemin a soli přechodových kovů, kterými jsou mimo jiné sírany jako je síran železitý, síran draselný, síran sodný, síran manganatý, síran hořečnatý a chlorid, jako chlorid měďnatý. chlorid draselný, chlorid sodný, chlorid vápenatý, chlorid manganatý, chlorid hořečnatý a chlorid měďný. Existují ještě další vhodné soli alkalických kovů, soli kovů alkalických zemin a soli přechodových kovů, které mohou být použity jako takové, nebo jako směsi. Mohou být použity uhličitany, octany, dusičnany, dusitany a ostatní soli. Obvykle činí obsah soli (solí) kovů 0,5 až 10 hmotn.%, s výhodou 1 až 8 hmotn.%, výhodněji 2 až 10 hmotn.% aglomerované předlisované směsi.
··· · · · · ···· • · · ·· · · · · · · · · • ·· · · · · ··· · ··· ··· ······ · · ·
- 23 Nejdůležitější je udržování jednotnosti složení prášků po smíchání složek a před lisováním. Proto aglomerace nejdůležitějších reakčních složek za použití aglomeračních činidel předchází adici suchých pojiv, která jsou nutná pro lisování. Příklady vhodných aglomeračních činidel jsou želatina, přírodní pryskyřice, deriváty celulózy, étery celulózy a jejich deriváty, škrob, modifikované škroby, polyvinylalkoholy, polyvinylpyrrolidon, sodné algináty, polyoly, glykoly, kukuřičný sirup, řepný sirup, sorbitolový sirup a jiné polysacharidy a jejich deriváty, polyakrylamidy, polyvinyloxoazolidon a maltitolový sirup. Preferovnými aglomeračními činidly jsou krystalizující sorbitolový sirup, amorfní sorbitolový sirup, kukuřičný sirup, maltitolový sirup a jejich směsi. Obvyklá aglomerační činidla jsou obsažena v koncentracích 0 až 9 hmotn.%, s výhodou od 0,5 8 hmotn.%, výhodněji od 0,6% hmotn.%, nej výhodněji 0,7% až 3 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti aglomerované předlisované směsi.
Protože se železo a uhlík nesnadno lisují, musí být k exotermní kompozici přidána pojivá, která jsou schopna spojit částečky jemného prášku za sucha a při nízké koncentraci za vzniku nedrobivého granulátu. Vhodnými suchými pojivý jsou mimo jiné maltodextrin, sprejově sušená laktóza, směsně krystalizovaná sacharóza a dextrin, modifikovaná dextróza, sorbitol, mannitol, microkrystalická celulóza, mikronizovaná celulóza, škrob ve formě pregelu, hydrogenfosforečnan vápenatý a uhličitan draselný. Preferovaným suchým pojivém je mikrokrystalická celulóza. Přidané množství suchého pojivá závisí na žádaném stupni tvrdosti, koncentrace suchého pojivá je však obvykle 0 až 35 hmotn.%, s výhodou 4 až 30 hmotn.%, výhodněji 7·až 20 hmotn.%, nejvýhodněji 9 až 15 mnotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti aglomerované předlisované směsi.
Rozpouštědlem, které je obvykle používáno ve směsích tvořených aglomerovanými granulemi a/nebo přímo lisovanými výrobky, je vo• · · · · · · ···· • ···· · ·· · · ·· · • ·· · · · · ··· · ··· ··· ······ · · ·
- 24 da. Voda může rovněž být rozpouštědlem sloužícím k rozpouštění a jako nosič soli kovu a může být přidávána ve formě solanky. Použitá voda může pocházet z jakéhokoliv vhodného zdroje a nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky na její čistotu, druh a podobně. Množství vodného roztoku, který je přidáván do exotermní směsi, závisí na typu a množství železa, které má být přidáno, obsah vodného roztoku v lisovaných výrobcích však je obvykle 10 až 50 hmotn.%, s výhodou 15 až 40 hmotn.%, nejvýhodněji 5 až 30 hmotn.%. vztaženo k celkové hmotnosti lisovaného výrobku.
Vedle shora popsaných složek aglomerovaných granulí a/nebo lisovaných výrobků může být rovněž přidáno přiměřené množství pomocných složek. Těmito pomocnými složkami jsou různé materiály včetně materiálů absorbujících vodu, desintegračních činidel, mazadel, látek urychlujících oxidační reakci, látek zamezujících vývoj plynů, plniv, zahušťovadel, povrchově aktivních látek a nastavovadel. Tyto složky byly již popsány v předchozím textu.
Tepelné články obsahující aglomerované granule jsou obvykle vyráběny za použití běžných technik míšení a aglomerace do granulí. Tak například jsou práškovitý uhlík a sůl kovu přidány do mísícího zařízení a mícháním je připravena suchá směs. Přidá se materiál obsahující vodu a směs se míchá dokud není homogenní. Při tomto způsobu zhotovování tepelných článků může být zároveň s přídavkem dalšího materiálu obsahujícího vodu přidáno suché pojivo. Přidá se práškovité železo a směs se znovu míchá dokud není homogenní. Do míchané práškovité směsi se přidá aglomerační činidlo a směs se míchá tak dlouho, až nastane mírná aglomerace a zmizí velmi drobné částečky. Granule mohou být plněny přímo do prohlubní tepelných článků nebo se jejich lisováním mohou získávat lisované výrobky. Tyto aglomerované granule jsou měkké, porézní, snadno smáčivé a méně hutné produkty, které mohou být dostačující pro některé aplikace.
4 4
444 444
4
4
- 25 Tepelné články obsahující lisované výrobky jsou s výhodou připravovány přímým lisováním suchých složek, kterým se získávají lisované výrobky jako jsou tvrdé granule, pelety, tablety, a/nebo jiné lisované výrobky. Postupuje se tak, že se například do mísícího zařízení nadávkují práškovitý uhlík a sůl kovu a mícháním se získá homogenní suchá směs. Do směsi uhlíku se solí se přidají práškovité železo a látka podporující rozmělňování a pokračuje se v míchání dokud není tato nová směs homogenní. Do míchaného prášku se přidá aglomerační činidlo a směs se míchá tak dlouho, dokud nenastane mírná aglomerace a dokud nezmizí jemné částečky. Během aglomerace se přidá další materiál obsahující vodu. V mírném míchání se pokračuje, dokud se přidaný materiál obsahující vodu rovnoměrně nerozptýlí v aglomerované směsi. Do aglomerované směsi se přidá suché pojivo a směs se míchá dokud není homogenní. Směs se potom převede do rotačního tabletovacího lisu a lisuje se na tablety ve tvaru disku s otvorem procházejícím středem konkávních povrchů vrchní a spodní části tablety, a vytvářejícím zásobník pro vodu.
Při použití způsobů, které jsou obměnami shora popsaného postupu může být předlisovaná směs lisována na jiné lisované výrobky různých tvarů nebo na tablety, které nemají otvor nebo rezervoár, případně na tablety s různými standardními tvary, jako je sférický tvar, mírně konvexní tvar, standardně konvexní tvar, výrazně konvexní tvar, na kapsle různých tvarů a na modifikované oválné a kulové tvary.
Vhodné způsoby přípravy tablet a/nebo jiných lisovaných výrobků jsou podrobně popsány v 89. kapitole příručky Oral Solid Dosage Forms, Remineton's Pharmaceutícal Sciences, 18. vydání (1990), str. 1634-1656, editor Alfonso R. Gennaro, která je zde uvedena jako odkaz. Může být použito jakékoliv lisovací zařízení, lisovací tlaky závisí na příslušném použitém zařízení.
··· · · · · ···· • · · · · · · · · · ·· · • · · ··· · ···· ··· ··· ····*· · · ·
- 26 Aktivace každého článku může být provedena injikováním vody nebo roztoku soli, t.j. pomocí jehly přes vrstvu propustnou pro kyslík do otvoru nebo zásobníku uvnitř tablety nebo do granulované směsi. Protože tepelný článek začne uvolňovat krátce po aktivaci teplo, je-li k němu zajištěn přístup vzduchu, je termosáček umístěn v druhém obalu, který je nepropustný pro kyslík a který může být případně evakuován a zataven. Jinou možností je, že se voda nebo roztok soli přidají do exotermní směsi před nanesením druhé souvislé vrstvy tepelného článku..
Tablety nebo jiné lisované výrobky mohou mít jakýkoliv geometrický tvar, který vyhovuje tvaru tepelného článku , například tvar disku, trojúhelníku, čtverce, krychle, obdélníku, válce, elipsoidu a podobně, a v jejich středu může být otvor, nebo může být jejich součástí jiný zásobník. Preferovaným tvarem tablet nebo jiných lisovaných výrobků je disk s mírné konkávním tvarem vrchní a/nebo spodní části tablety. Výhodnějším tvarem tablet nebo jiných lisovaných výrobků je však diskovitý tvar s příčným otvorem procházejícím středem vrchní a spodní části tablety.
Ve zmíněném otvoru nebo rezervoáru může být umístěn hydratovaný a pružný materiál, jako je materiál ze kterého jsou zhotovovány superabsorbenty, houbovitý materiál, papír, pěna ze synthetického polymeru, pryž, celulóza,a podobné materiály. Tyto materiály zajišťují postupné dodávání vody do práškovité směsi, kterým se dosahuje dlouhodobé exotermické reakce.
Velikost lisovaného disku je omezena pouze velikostí raznic a lisovacích nástrojů, které jsou k dispozici a/nebo které jsou používány v tabletovacím stroji, jakož i velikostí obalu tepelného článku. Běžné průměry tablet, které mají tvar disku, jsou 0,2 až 10 cm, s výhodou 0,5 až 8 cm, výhodněji 1 až 5 cm, a ještě výhodněji 1,5 až 3 cm a výška těchto tablet je 0,08 až 1 cm, s výhodou 0,15 až 0,8 cm, výhodněji 0,2 až 0,6 cm, a nejvýhodněji 0,2 až 0,5 cm. Lisovaný výrobek, který má jiný tvar než tvar disku, může mít maximální šířku 0,15 cm až 20 cm, s výhodou 0,3 až 10 cm, výhodněji 0,5 až 5 cm.,nejvýhodněji 1 až 3 cm. a maximální výšku 0,08 až 1 cm, s výhodou 0,15 až 0,8 cm, výhodněji 0,2 až 0,6 cm, a nejvýhodněji 0,2 až 0,5 cm. Jeho maximální délka může být 1,5 až 20 cm, s výhodou 1 až 15 cm, výhodněji od 1 10 cm, nejvýhodněji od 3 5 cm. Otvor nebo reservoár musí být dostatečně velký, aby byl schopen pojmout dostatečné množství vody a/nebo materiálu obsahujícího vodu. Obvyklý průměr otvoru je 0,1 až 1 cm, s výhodou 0,2 až 0,8 cm,výhodněji 0,2 až 0,5 cm.
Lisované výrobky podle tohoto vynálezu jsou lisovány tak, aby měly co pokud možno co nejvyšší pevnost, aby mohly odolávat nárazům při další výrobě, balení dopravě a distribuci. Tyto lisované výrobky mají obvykle hustotu vyšší než 1 g/cm3, s výhodou 1 až 3 g/cm3, výhodněji 1,5 až 3 g/cm3, nejvýhodněji 2 do 3 g/cm3.
Tepelné články obsahující shora uvedené složky jsou obvykle vyráběny přidáním určitého množství práškovité exotermní směsi nebo lisovaného výrobku (výrobků) do prohlubně nebo prohlubní v prvé souvislé vrstvě. Druhá souvislá vrstva je umístěna nad prvou souvislou vrstvou, takže práškovitá exotermní směs nebo lisovaný výrobek (výrobky) se umístí mezi dvě souvislé vrstvy, které se potom navzájem spojí, s výhodou za užití nízkoteplotního svařování, čímž vznikne unifikovaná vrstvená struktura. S výhodou je v každém tepelném článku podobné množství materiálu produkujícího teplo a má podobnou propustnost pro kyslík. Objem materiálu produkujícího teplo, tvar tepelného článku a propustnost pro kyslík však může být u různých tepelných článků různá, protože vnitřní teploty generované uvnitř článku, se pohybují v určitém rozmezí, které závisí na požadovaném použití článku a na bezpečnostních hlediscích.
Zmíněné prohlubně jsou obvykle vytvořeny v prvé souvislé vrstvě formováním, mechanickým vtlačováním, formováním za vakua nebo jinými vhodnými způsoby. Preferovaným způsobem pro použití při • · · φ · φ φ φ φ φ φ • · · ·· · · · · · · · · • ·· · · · · · · · φ · φ · ·«· ······ φ φ φ
- 28 postupech podle tohoto vynálezu je formování za tepla, popsané v kapitole Thermoforming, v příručca The Wiley Encvclonedia of Packaging Technology, str. 668-675 (1986), editor Marilyn Bakker, která je zde uvedena jako odkaz. Obvykle se prvá souvislá vrstva umístí na lisovací matrici s větším množstvím vhodně tvarovaných navzájem oddělených prohlubní. Tato prvá souvislá vrstva se potom zahřeje a působením podtlaku se přitlačí na lisovací matrici takže se tvarem přizpůsobí této matrici. Poté se na povrch této prvé souvislé vrstvy nanese práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky) tak, že tato práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky) zaplní prohlubně v prohlubních vytvořených formováním za tepla. Tato práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky), které se nacházejí v prohlubních, jsou v těchto prohlubních udržovány buď působením gravitace, podtlakem a/nebo působením magnetických sil přes dna prohlubní. Druhá souvislá vrstva se umístí nad prvou souvislou vrstvu, takže se práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky) nacházejí mezi dvěma souvislými vrstvami. Práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky) se zataví mezi prvou a druhou souvislou vrstvu, s výhodou za použití nízkoteplotního svařování, a přeruší se působení podtlaku.
Více preferovaným způsobem výroby jednotlivých tepelných článků spočívá v použití podtlaku pouze pro tvarování prohlubní. Postupuje se tak, že se prvá souvislá vrstva umístí na lisovací matrici s větším množstvím vhodně tvarovaných navzájem oddělených prohlubní. Tato prvá souvislá vrstva se potom zahřeje a působením podtlaku se přitlačí na lisovací matrici, takže se tvarem přizpůsobí této matrici. Poté se na povrch této prvé souvislé vrstvy nanese práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky) tak, že tato práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky) zaplní prohlubně vytvořené formováním za tepla. Tato práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky), které se nacházejí v prohlubních, jsou v těchto prohlubních udržovány buď působením gravitace, pod• · • · ·· • · 4 4 4 4 9
4 · · · · · tlakem a/nebo působením magnetických sil přes dna prohlubní. Druhá souvislá vrstva se umístí nad prvou souvislou vrstvu, takže se práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky) nacházejí mezi dvěma souvislými vrstvami. Práškovitá směs nebo lisovaný výrobek (výrobky) se zataví mezi prvou a druhou souvislou vrstvu, s výhodou za použití nízkoteplotního svařování. Potom se přeruší působení podtlaku, čímž vznik jednotlivé blízko u sebe umístěné tepelné články.
Tepelné články mohou být rovněž připravovány za užití magnetického transportu určitého množství práškovité exotermní směsi do prohlubní způsobem popsaným v japonském patentu č. HEI 05/081261, autoři Watabe a kol., vydaném 7.ledna 1992, který je zde uveden jako odkaz.
Hotový tepelný článek může mít jakýkoliv tvar, například tvar disku, trojúhelníku, jehlanu, kužele, koule, čtverce, krychle, obdélníku, pravoúhlého hranolu, válce, elipsoidu a podobně. Preferovaným tvarem tepelných článků, vyráběných podle tohoto vynálezu, je disk s průměrem 0,2 až 10 cm, s výhodou 0,5 až 8 cm, výhodněji 1 až 5 cm, nej výhodněji 1,5 až 3 cm. Výška tepelných článků, vyráběných podle tohoto vynálezu, je 0,2 až 1 cm, s výhodou 0,2 až 0,9 cm, výhodněji 0,2 až 0,8 cm, a nejvýhodněji 0,3 až 0,7 cm. Tepelné články s jinými tvary než je tvar disku, s výhodou se tvarem elipsoidu (oválu), mohou mít maximální šířku 0,15 až 20 cm, s výhodou 0,3 až 10 cm, výhodněji 0,5 až 5 cm, nej výhodněji 1 až 3 cm, maximální výšku, 0,2 až 5 cm, s výhodou 0,2 až 1 cm, výhodněji 0,2 až 0,8 cm. a nejvýhodněji 0,3 až 0,7 cm, a maximální délku 0,5 až 20 cm, s výhodou 1 až 15 cm, výhodněji 1 až 10 cm, nejvýhodněji 3 až 5 cm.
Poměr plněného objemu k objemu článku je 0,7 až 1,0, s výhodou 0,75 až 1,0, výhodněji 0,8 až 1,0, ještě výhodněji 0,85 až 1,0, a nejvýhodněji od 0,9 do 1,0.
• · · • · · ·«
Propustnosti pro kyslík může být dosaženo volbou vhodných materiálů pro výrobu prvé a druhé souvislé vrstvy které jsou vrstvami s prohlubněmi a/nebo krycími vrstvami tak, aby tyto vrstvy měly žádoucí vlastnosti v tomto směru. Tato žádoucí propustnost může být dosažena užitím mikroporézních filmů nebo pomocí filmů s póry nebo otvory. Vytváření otvorů nebo pórů může být prováděno při výrobě vrstev extruzí odléváním nebo při jejich vakuovém formování, případně mohou být tyto otvory vytvořeny mechanicky za tepla nebo za studená pomocí jehel. Například může být alespoň jedna shora popsaná souvislá vrstva opatřena otvory před tím, než je použita ke zhotovení tepelného článku. Zhotovení otvorů se provádí použitím svazku horkých jehel se zašpičatělými konci a s průměry těla jehly 0,2 až 2 mm, s výhodou 0,4 až 1,5 mm, výhodněji 0,8 až 1,0 mm a délkou 6 mm. Tyto jehly se zahřejí na teplotu 90 až 400 °C a propichují materiál do hloubky 200 až 500 pm při počtu vpichů 2 až 30 na čtvereční centimetr, s výhodou 4 až 10 vpichů na čtvereční centimetr, čímž se dosáhne žádoucí propustnosti která řídí rychlost oxidace a tím rychlost vývoje tepla v tepelných článcích.
Propustnosti pro kyslík může být při postupech podle tohoto vynálezu rovněž dosaženo tak, že se v souvislých vrstvách, mezi které je do jejich prohlubní uzavřena exotermní směs, vytvoří z jedné strany článků otvory za použití, za použití například alespoň jednoho hrotu, s výhodou za použití svazku 20 až 60 hrotů s průměrem těla hrotu 0,2 až 2 mm, s výhodou 0,4 až 0,9 mm. Hroty jsou zatlačovány z jedné strany souvislé vrstvy do hloubky která odpovídá 2 až 100 %, s výhodou 20 až 100 %, a výhodněji 50 až 100 % vrstvy práškovité exotermní směsi.
Tyto otvory obvykle zabezpečují pronikání kyslíku do tepelného článku během oxidace exotermní směsi rychlostí 0,01 ml O2/min./5 cm2 až 15,0 ml O2/min./5 cm2 (při 21°C a tlaku vzduchu 0,1 MPa), s výhodou rychlostí 0,09 ml O2/min./5 cm2 až 3 ml O2/min./5 cm2
9 9 9 9 9 9 · · · ·
9999 9 99 9 9 99 9
99 999 « ··· · 99· 999
99···· · 9 ·
99 9· 99 99 99
- 31 (při 21°C a tlaku vzduchu 0,1 MPa). Přestože se otvory sloužící k přivádění kyslíku, s výhodou nacházejí v horní krycí souvislé vrstvě, je rovněž možné opatřit otvory přivádějícími kyslík spodní souvislou vrstvu, a/nebo zhotovit otvory v obou vrstvách.
Rychlost, doba trvání a teplota termogenní oxidační reakce, která probíhá v práškovité exotermní směsi, může být řízena změnou velikosti plochy, na které dochází ke styku se vzduchem, t.j. přesněji změnou difuse/propustnosti kyslíku.
V preferovaném provedení obsahují termosáčky podle tohoto vynálezu alespoň jednu souvislou vrstvu materiálu, který má zde uvedené termofyzikální vlastnosti. Na jedné nebo na obou stranách tepelného článku se nachází jedna souvislá vrstva nebo více souvislých vrstvev jednoho nebo více takových materiálů, které určují tvar příslušných tepelných článků. Tepelné články mohou být případně umístěny jednotlivě nebo v jedné, případně ve více skupinách v jedné nebo více souvislých vrstvách materiálu, který vykazuje zde uvedené termofyzikální vlastnosti.
Termosáčky podle tohoto vynálezu mohou dále obsahovat v další vrstvě, případně jako součást alespoň jedné souvislé vrstvy, další složku, kterou mohou být aktivní aromatické látky, neaktivní aromatické látky, farmaceutické aktivní látky nebo jiné látky s terapeutickými účinky a směsi takových látek, které přecházejí do těla intradermálně. Těmito aktivními aromatickými látkami jsou mimo jiné menthol, kafr, a eukalyptový olej. Neaktivními aromatickými látkami jsou mimo jiné benzaldehyd, citral, dekanal, a další aldehydy. Farmaceuticky aktivními látkami nebo látkami s léčebnými účinky jsou mimo jiné antibiotika, vitaminy, látky s antivirovými účinky, analgetika, látky s protizánětlivými účinky, antipruritika, antipyretika, anestetika, látky s protiplísňovými účinky, antibiotika a směsi těchto látek. Termosáček může rovněž obsahovat jako zvláštní substrátovou vrstvu,
- 32 φ φ φφ ► φ φ > φφφφ nebo jako součást alespoň jedné souvislé vrstvy samolepicí složku a/nebo složku absorbující pot.
Termosáčky podle tohoto vynálezu mohou být podle potřeby vyráběny v nejrůznějších velikostech a/nebo tvarech, a mohou být používány buď volně, nebo mohou být vkládány do různých obalů nebo podušek. Obvykle je účelem těchto obalů nebo podušek udržovat termočlánky na různých částech těla, jako je například koleno, šíje, záda, břicho a podobně, a tyto obaly nebo polštářky mohou být jakéhokoliv stylu a tvaru.
Hotové termosáčky jsou obvykle baleny v sekundárním obalu. Může být použit obal nepropustný pro vzduch, který může zabránit tomu, aby oxidační reakce probíhala dříve, než je to žádoucí a který je popsán ve dříve zmíněném patentu USA č 4 649 895, který je zde uveden jako odkaz Mohou být použity i jiné prostředky, které zabraňují, aby probíhala oxidační reakce dříve, než je to žádoucí, jak jsou odnímatelné adhezivní pásy nepropustné pro vzduch, kterými jsou překryty otvory umožňující přístup vzduchu na povrchu tepelných článků, takže teprve po odstranění těchto pásů může vzduch vnikat do tepelných článků a může tak docházet k oxidaci práškovitého železa.
Předmětem tohoto vynálezu je dále způsob léčení akutní, opakující se, a/nebo chronická bolesti, včetně bolesti postihující kostru a svaly, prováděný udržováním stálé teploty pokožky v rozmezí od 32 do 50 °C, s výhodou od 32 do 45 °C, výhodněji od 32 do 42 °C, ještě výhodněji od 32 do 39 °C, a nejvýhodněji od 32 do 37 °C, s výhodou pomocí termosáčků pro jedno použití podle tohoto vynálezu, které se přikládají na postiženou oblast těla po dobu od dvaceti sekund do dvaceti čtyř hodin, s výhodou od dvaceti minut do dvaceti hodin, výhodněji od čtyř hodin do šestnácti hodin, nej výhodněji od osmi hodin do dvanácti hodin, přičemž maximální teplota pokožky a doba udržování této maximální teploty pokožky mohou být vhodně zvoleny osobou, která je tímto způsobem
ΦΦ «♦ ·♦ ·* 99 99 • 99 9 9 9 9 9 9 9 9
Φ ΦΦΦ Φ · Φ · · · Φ Φ
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9-9 9 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 9 9 léčena, takže žádoucí léčebné účinky jsou dosaženy bez jakýchkoliv škodlivých jevů, jako jsou popáleniny pokožky, ke kterým může dojít při užití přiliš vysoké teploty po dlouhou dobu.
Tento způsob s výhodou spočívá v udržování stálé teploty pokožky v rozmezí od 32 do 43 °C, s výhodou od 32 do 42 °C, výhodněji od 32 do 41 °C, ještě výhodněji od 32 do 39 °C, a nejvýhodněji od 32 do 37 °C po dobu delší než 1 hodina, výhodně po dobu delší než 4 hodiny, výhodněji po dobu delší než 8 hodin, ještě výhodněji po dobu delší než 16 hodin a nejvýhodněji po dobu 24 hodin, které podstatně snižuje zmíněnou akutní, opakující se, a/nebo chronickou bolest, včetně bolesti postihující kostru a svaly, přičemž toto snížení bolesti trvá alespoň po dobu 2 hodin, s výhodou alespoň po dobu 8 hodin, výhodněji po dobu alespoň 16 hodina, ještě výhodněji po dobu alespoň jednoho dne, a nej výhodněji po dobu alespoň tří dnů po ukončení styku postižené části těla se zdrojem tepla.
Na základě shora uvedeného popisu různých provedení tohoto vynálezu bude osobám, které jsou odborníky v dané oblasti zřejmé, že je možno provádět různé obměny a modifikace těchto provedení, aniž by tím došlo k odchýlení od podstaty a předmětu tohoto vynálezu. Účelem dále uvedených patentových nároků je, aby byly chráněny všechny tyto modifikace, spadající do předmětu tohoto vynálezu .
• ft ftft • ·
* ftft • · * ft • ft • ft • · · ftftft ftft ·

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Termosáček na jedno použití s unifikovanou konstrukcí, sestávající z alespoň jedné souvislé vrstvy polotuhého materiálu, který má při teplotě 25 °C pevnost v tahu 7 kPa nebo vyšší, s výhodou 8,5 kPa nebo vyšší, výhodněji 10 kPa nebo vyšší a je při této teplotě alespoň dvojrozměrně formovatelný, přičemž pevnost v tahu tohoto materiálu při teplotě 35 °C nebo vyšší je podstatně nižší, než pevnost v tahu tohoto materiálu při teplotě 25 °C, a sestávající dále z většího množství jednotlivých tepelných článků, které jsou umístěny uvnitř zmíněné unifikované konstrukce, nebo jsou k ní vázány.
  2. 2. Termosáček na jedno použití podle nároku 1, vyznačující se tím, že materiálem zmíněné alespoň jedné souvislé vrstvy je polyethylén, polypropylén, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidénchlorid, polyurethan, polystyrén, zmýdelněný kopolymer ethylén-vinylacetát, kopolymer ethylénvinylacetát, přírodní kaučuk, pryž z kaučukové směsi s regenerátem, syntetický kaučuk, nebo směsi těchto látek, s výhodou je tímto materiálem extrudovaný materiál, kterým je polyethylén, polypropylén, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidénchlorid, polyurethan, polystyrén, zmýdelněný kopolymer ethylénvinylacetát, nebo kopolymer ethylén-vinylacetát, výhodněji je tímto materiálem koextrudovaný materiál, jehož jedna strana je tvořena polyethylénem, polypropylénem, nylonem, polyesterem, polyvinychloridem, polyvinylidénchloridem, polyurethanem nebo polystyrenem, a jehož druhá strana je tvořena zmýdelněným kopolymerem ethylén-vinylacetát nebo kopolymerem ethylén-vinylacetát, a nejvýhodněji je tímto materiálem koextrudovaný materiál,jehož jedna strana je tvořena polypropylénem a jehož druhá strana je tvořena
    99 99
    9 9 9
    9 9 999
    9 9 9 9
    9 9 9 9
    99 99
    9 9 9
    9 9 99
    9 » ř »·
    - 35 »* ♦ «· ·♦ 9 9
    9 9 9 9
    9 9 9 9
    999 99·
    9 9
    99 99 kopolymerem ethylén-vinylacetát, přičemž tloušťka zmíněné strany tvořené polypropylénem je s výhodou 10 až 90 %, výhodněji 40 až 60 % celkové tloušťky zmíněného materiálu.
  3. 3. Termosáček na jedno použití s unifikovanou konstrukcí, sestávající z alespoň jedné souvislé vrstvy materiálu, a z většího množství jednotlivých tepelných článků, které jsou umístěny uvnitř zmíněné unifikované konstrukce, nebo jsou k ní vázány a které jsou umístěny dostatečně blízko a v takové vzájemné poloze, že přerušují některé nebo všechny přímé linie, vedoucí napříč zmíněné alespoň jedné souvislé vrstvy, které by jinak bez přerušení procházely mezi zmíněnými tepelnými články přes zmíněný termosáček, případně že tyto přímé linie rozdělují do kratších úseků, přičemž alespoň jeden ze čtyř sousedních tepelných článků, jejichž středy tvoří čtyřúhelníkovou mřížku, s výhodou přerušuje jednu nebo více zmíněných linií, na které by se jinak mohl tvořit alespoň jeden záhyb ve směru tečen ke spojnicím tepelných článků v jednom nebo dvou párech zbývajících článků tvořících čtyřúhelní kovou mřížku, a výhodněji přičemž vzdálenost mezi zmíněným alespoň jedním tepelným článkem a zmíněným jedním nebo dvěma páry tepelných článků tvořících zmíněný čtyřúhelník je stejná nebo kratší, než vzdálenost získaná vydělením průměru tepelného článku s nejmenším průměrem číslem 2 a vynásobením takto získaného výsledku číslem 0,75.
  4. 4. Termosáček na jedno použití podle nároku 3, vyznačující se tím, že alespoň jeden ze tří sousedních tepelných článků, jejichž středy tvoří trojúhelníkový vzor, s výhodou přerušuje jednu nebo více zmíněných přímých linií, na které by se jinak mohl tvořit alespoň jeden záhyb ve směru tečny ke spojnici zbývající dvojice tepelných článků ze zmíněných tří tepelných článků tvořících trojúhelníkovou mřížku, a s výhodou přičemž vzdálenost mezi zmíněným alespoň jedním tepelným článkem • 4 • ♦ 4*
    4 44 4*4 4 444 4 4·· 44· • 44444 · · · • · 44 3 · 4 4 44 · 4
    - 36 a každým z tepelných článků tvořících zmíněnou dvojici tepelných článků ve zmíněné trojúhelníkové mřížce je stejná nebo kratší, než vzdálenost získaná vydělením průměru tepelného článku s nejmenším průměrem číslem 2 a vynásobením takto získaného výsledku číslem 0,3.
  5. 5. Termosáček na jedno použití podle nároků 3 nebo 4, vyznačující se tím, že zmíněná alespoň jedna souvislá vrstva je zhotovena z polotuhého materiálu, který má při teplotě 25 °C pevnost v tahu 7 kPa nebo vyšší a je při této teplotě alespoň dvojrozměrně formovatelný, přičemž pevnost v tahu tohoto materiálu při teplotě 35 °C nebo vyšší je podstatně nižší, než pevnost v tahu tohoto materiálu při teplotě 25 °C, a přičemž zmíněná souvislá vrstva je s výhodou zhotovena z materiálu, kterým je polyethylén, polypropylén, nylon, polyester, polyvinylchlorid, polyvinylidénchlorid, polyurethan, polystyren, zmýdelněný kopolymer ethylén-vinylacetát, kopolymer ethylen-vinylacetát, přírodní kaučuk, pryž z kačukové směsi s regenerátem, syntetický kaučuk, nebo směsi těchto látek, výhodněji je tato souvislá vrstva zhotovena z koextrudovaného materiálu, jehož jedna strana je tvořena polyethylénem, polypropylénem, nylonem, polyesterem, polyvinychloridem, polyvinylidénchloridem, polyurethanem nebo polystyrenem, a jehož druhá strana je tvořena zmýdelněným kopolymerem ethylén-vinylacetát nebo kopolymerem ethylén-vinylacetát, a nejvýhodněji je tato souvislá vrstva zhotovena z koextrudovaného materiálu, jehož jedna strana je tvořena polypropylénem a jehož druhá strana je tvořena kopolymerem ethylén-vinylacetát, přičemž tloušťka zmíněné strany tvořené polypropylénem je s výhodou 10 až 90 %, výhodněji 40 až 60 % celkové tloušťky zmíněného materiálu.
  6. 6. Termosáček na jedno použití podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zmíněné tepelné články mají tvar disku, trojúhelníku, jehlanu, kužele, ·« ♦· ·· *· ·· • fefe · » · · ♦·♦· » · **· · » · · 9 9 9 9
    9 99 9 9 · 9 999 · 99· 999
    9 9 9 9 9 9 9 · · koule, čtverce, krychle, obdélníku, pravoúhlého hranolu, válce nebo elipsoidu, přičemž zmíněný disk má průměr 1 až 5 cm a výšku 0,2 až 1 cm, a zmíněný trojúhelník, jehlan, kužel, koule, čtverec, krychle, obdélník, pravoúhlý hranol, válec nebo elipsoid mají maximální šířku 0,5 až 5 cm, maximální výšku 0,2 až 1 cm, a maximální délku 1,5 až 10 cm, a přičemž, jsou-li zmíněné tepelné články plněny exotermní směsí, je poměr plněného objemu k objemu článku je 0,7 až 1,0.
  7. 7. Termosáček na jedno použití podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zmíněná exotermní směs je tvořena 30 až 80 hmotn.% práškovitého železa,
    3% až 25 hmotn.% uhlíkatého materiálu, kterým je aktivní uhlí, neaktivní uhlí, nebo jejich směsi, 0,5 až 10 hmotn.% soli kovu, 1 až 40 hmotn.% vody, a s výhodou 0,1 až 30 hmotn.% dalšího materiálu obsahujícího vodu.
  8. 8. Termosáček na jedno použití podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zmíněná exotermní směs obsahuje 30 až 80 hmotn.% práškovitého železa, 3 až 20 hmotn.% uhlíkatého materiálu, kterým jsou aktivní uhlí, neaktivní uhlí nebo směsi těchto dvou materiálů, 0 až 9 hmotn.% aglomeračního činidla, kterým je kukuřičný sirup, sorbitolový sirup, maltinolový sirup, krystalizující sorbitolový sirup, amorfní sorbitolový sirup a jejich směsi, 0 až 35 hmotn.% suchého pojivá, kterým může být mikrokrystalická celulóza, maltóza, laktóza sušená sprejovým rozprašováním, sacharóza a dextrin ve formě směsných krystalů, modifikovaná dextróza, maltodextrin, mikronizovaná celulóza, škrob ve formě pregelu, hydrogenfosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý nebo směsi těchto látek, přičemž s výhodou je tímto suchým pojivém 4 až 30 hmotn.% mikrokrystalické celulózy, 0,5 až 10 hmotn.% další látky obsahující vodu, kterou jsou soli kopolymeru akrylové kyseliny a škrobu, kopolymer isobuténu s ma·· ····
    99 ··
    - 38 leinanhydridem, vermikulit, karboxymethylcelulolóza nebo směsi těchto materiálů, 0,5% až 10 hmotn.% solí kovů, kterými jsou soli alkalických kovů, soli kovů alkalických zemin, soli přechodových kovů, nebo směsi těchto látek, přidávané do zmíněné směsi buď jako součást suché směsi, nebo dodatečně ve formě vodného roztoku jako solanka, a přičemž zmíněná exotermní směs existuje ve formě suchých aglomerovaných granulí, výrobků získaných přímým lisováním nebo směsí těchto dvou forem, a přičemž dále zmíněnými výrobky získanými přímým lisováním jsou granule, pelety, tablety, jiné lisované výrobky nebo směsi uvedených typů lisovaných výrobků a zmíněné tablety a jiné lisované výrobky mají tvar disku, trojúhelníku, čtverce, krychle, obdélníku, válce nebo elipsoidu, kde zmíněný disk mé průměr 1 až 5 cm a výšku 0,08 až 1 cm a zmíněný trojúhelník, čtverec, krychle, obdélník, válec nebo elipsoid mají maximální šířku 0,5 až 5 cm, maximální výšku 0,08 až 1 cm a maximální délku 1 až 10 cm, a zmíněné výrobky zhotovené přímým lisováním mají hustotu vyšší než 1 g/cm3.
  9. 9. Termosáček na jedno použití podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje další složky, kterými jsou aktivní aromatické látky, neaktivní aromatické látky, farmaceutické aktivní látky a směsi těchto lá-
CZ19992303A 1997-12-17 1997-12-17 Termosáček na jedno použití a unifikovanou konstrukcí CZ230399A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992303A CZ230399A3 (cs) 1997-12-17 1997-12-17 Termosáček na jedno použití a unifikovanou konstrukcí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992303A CZ230399A3 (cs) 1997-12-17 1997-12-17 Termosáček na jedno použití a unifikovanou konstrukcí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ230399A3 true CZ230399A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5464710

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992303A CZ230399A3 (cs) 1997-12-17 1997-12-17 Termosáček na jedno použití a unifikovanou konstrukcí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ230399A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6020040A (en) Thermal pack having a plurality of individual heat cells
AU738531B2 (en) Disposable thermal body pad
AU710057B2 (en) Heat cells
JP4612643B2 (ja) 多数の個別の熱セルを有する熱パック
US6096067A (en) Disposable thermal body pad
US6123717A (en) Disposable thermal neck wrap
US6102937A (en) Disposable thermal neck wrap
EP1558187B1 (en) Kits comprising body compress and releasably attachable thermic device
CZ230399A3 (cs) Termosáček na jedno použití a unifikovanou konstrukcí
MXPA99006230A (en) Disposable thermal neck wrap
MXPA99006233A (en) Disposable thermal body pad
CZ237799A3 (cs) Termální tělový polštářek pro jednorázové použití
MXPA99006229A (en) Disposable elastic thermal back wrap and method for treatment of back pain
CZ237899A3 (cs) Termální zábal krku pro jednorázové použití
MXPA99006228A (en) Disposable elastic thermal knee wrap

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic