CZ236496A3 - Způsob zpracování kejdy a zařízení pro provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob zpracování kejdy a zařízení pro provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ236496A3
CZ236496A3 CZ962364A CZ236496A CZ236496A3 CZ 236496 A3 CZ236496 A3 CZ 236496A3 CZ 962364 A CZ962364 A CZ 962364A CZ 236496 A CZ236496 A CZ 236496A CZ 236496 A3 CZ236496 A3 CZ 236496A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
slurry
fermentation
handling
organic
mobile
Prior art date
Application number
CZ962364A
Other languages
English (en)
Inventor
Antonín Doc. Ing. Csc. Straňák
Original Assignee
Antonín Doc. Ing. Csc. Straňák
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Antonín Doc. Ing. Csc. Straňák filed Critical Antonín Doc. Ing. Csc. Straňák
Priority to CZ962364A priority Critical patent/CZ236496A3/cs
Publication of CZ236496A3 publication Critical patent/CZ236496A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

Způsob zpracování kejdy zejména z velkovýkrmen a velkochovů prasat na soudržné, ekologicky čisté hnojivo, spočívá v zamezení kvašení kejdy, např. ochlazením nebo zamezením přístupu kyslíku, načež se kejda upraví doplňkovými látkami s vyšším obsahem sušiny a koloidů na obsah sušiny nejméně 6 % a takto upravená kejda ve stavu suspenze se dávkuje v poměru 3 až 8 hmotnostních dílů k 1 hmotnostnímu organického substrátu s alespoň tříprocentním podílem dusíkatých látek pro dosažení poměru uhlíku k dusíku v rozmezí 25 až 35 ku 1 a hodnoty pH v rozmezí 6,5 až 7,5. Za optimálních aerobních podmínek vlivem činnosti termofilních bakterií dodač/dávkovač /6/, míchací vůz /7/, mobilní dávkovač /8/ kejdy, k němuž je přivedeno plnící potrubí ./4/ s dávkovacím čerpadlem /12/, a směšovač/homogenizátor /9/ fermentované hmoty. chází v průběhu fermentace k asimilaci dusíkatých a uhlíkatých látek, část vody se při zvýšené teplotě odpaří a do 7 dní vznikne soudržné organické hnojivo. Zařízení sestává ze stacinonárních zásobníků /1/ kejdy, spojených potrubím /4/ s dávkovacím čerpadlem /12/ s manipulační nádrží /2/ s homogenizátorem /3/. Manipulační nádrž /2/ je potrubím /4/ s dávkovacím čerpadlem /12/ spojena s manipulační fermentační plochou /5/. Mobilní prvky zařízení pak tvoří nakladač/dávkovač /6/, míchací vůz /7/, mobilní dávkovač /8/ kejdy, k němuž je přivedeno plnící potrubí ./4/ s dávkovacím čerpadlem /12/, a směšovač/homogenizátor /9/ fermentované hmoty

Description

Vynález se týká způsobu zpracování kejdy, zejména z velkovýkrmen a velkochovů prasat, na soudržné, ekologicky čisté hnojivo a zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Vzhledem k obtížnosti likvidace kejdy, a tekutých výkalů obecně, a vzhledem k obtížnosti jejich aplikace, dochází u vysokých koncentrací, zejména prasat a skotu v bezstelivových provozech k větším problémům než při manipulaci s chlévským hnojem, viz na příklad velkovýkrmny prasat. Při likvidaci a využití kejdy, zejména prasečí, pro hnojení, se používá převážně způsob separace kejdy, to jest oddělení pevného podílu od tekuté složky, nebo její přímá aplikace s rozvozem na pole. V prvém případě oddělená pevná frakce s obsahem 16-20¾ sušiny, po nákladné manipulaci sítovou separací, lisováním nebo odstředbváním je výborné organické hnojivo, ale tekutá složka je většinou skladována na skládkách fugátu v lagunách a stává se po několika letech nebezpečnou ekologickou zátěží. Přímá aplikace kejdy na pole je v průběhu roku omezena vegetací a povětrnostními vlivy, způsobuje zamoření životního prostředí nepříjemným zápachem a při současné úrovni aplikace i systematické zaplevelování pozemků se zvýšenými náklady na použití herbicidů, včetně zhoršování fyzikálního stavu • 9
9
9 · · . · · · · · · · • · · · · · · ·· ·· ···· « > · · · · · « • · ·· »· ·· půdy. Z ekologického hlediska mají oba způsoby využití společné hlavně znečišťování ovzduší emisemi plynného čpavku a ohrožení čistoty spodních vod a blízkých toků, včetně pramenů a zdrojů pitné vody, zejména dusíkatými látkami.
Je známo několik zdánlivě podobných řešení zpracování kejdy.
Jedním ze způsobů výroby organického hnojivá z kejdy a posklizňových zbytků organické hmoty v mlecím a míchacím zařízení je řešení popsané v EP- 405 fA íj. Princip řešení spočívá v úplné absorbci tekuté kejdy po smíchání s rozemletými částicemi organické hmoty povahy prachu, jejichž rozměry se pohybují v rozmezí od 1 do ΙΟΟμτη. Takto vzniklý produkt představuje hodnotné organické hnojivo použitelné přímo nebo po eventuálním kompostování. Jedná se o mechanický způsob výroby organického hnojivá na stacionárním zařízení o malém výkonu (6 t/h-1), energeticky a investičně poměrně náročný bez biologického zpracování aerobní fermentací.
Další způsob zpracování tekutých nebo pevných zvířecích výkalů ve směsi s organickým uhlíkatým materiálem, většinou starým papírem, na organické hnojivo či kompost je organizován metodou aerobní fermentace poloprůmyslovým způsobem podle AT\^97 501 jST.
Toto zařízení sestává z rotujícího fermentačního bubnu, do kterého se přivádějí tekuté nebo pevné zvířecí výkaly spolu s bakteriemi a důkladně se promíchávají. Promíchaná směs je dopravníkem postupně a za přídavku rozměl• · něného zeleného odpadu odkládána na provzdušňovací plochu, kde probíhá fermentaČní proces či tlení. Ze všech výrobních uzlů se odvádí vzduch k biologické pračce a poté k biologickému filtru pro odstranění zápachu. Zařízení je doplněno oživovací, čeřící a rozmnožovací nádrží, sloužící k množení mikroorganismů přidáváním čerstvých výkalů. Celý fermentaČní proces výroby organického hnojivá je organizován stacionární formou průmyslové výroby, dosti složitým a investičně značně náročným postupem.
Na principu aerobní fermentace živočišných exkrementů je konstruováno i další zařízení na výrobu organického kompostu, popsané vejpaten-tovém- spisi^ WO 95/21141. Zařízení je instalováno v pevném fermentačním boxu a sestává z pohybující se jednotky rotujících šneků, korečkového elevátoru, pohonné a řídicí jednotky. Kompost je vyráběn periodickým promícháváním tuhého organického substrátu s postřikem tekutými exkrementy, s řízením a kontrolou vlhkosti po dobu 4-7 dní. Po skončení výroby se postup opakuje.
Investiční a provozní náročností s nízkým výkonem v souvislosti se stacionárním řízením při obsahu boxu lOOt neskýtá toto zařízení možnost širokého uplatnění.
Technologicky poněkud odlišně, ale na principu aerobní fermentace, je navržena metoda výroby organických hnojiv hnětením a řezáním směsi živočišných výkalů a organickou hmotou a následující pulverizací zpracované směsi při kontaktu se vzduchem podle EP-4-0^54 457 Jtí. Organická směs před zpracováním je v pevném až rozsýpavém stavu při • ·
25-75% vlhkosti. Toto zařízení sestávající z válců se šneky, nožů na ose a pláště bubnu směs dopravuje, řeže, pod tlakem drtí a třením zahřívá až na 40-90 °C. Současně je upravováno pH v rozmezí 6-9, kvůli intenzivní aktivaci termofilních mikroorganismů pro aerobní fermentaci.
Zařízení je velmi zajímavé, originální, ale konstrukčně a provozně velmi náročné s omezeným výkonem a použitím jen pro tuhé organické materiály či směsi.
Všechny uvedené technologie a postupy využívající princip aerobní fermentace opomíjí nejdůležitější faktor intenzity činnosti termofilních bakterií, daný optimálním poměrem C:N, na kterém je závislé dávkování jednotlivých komponent fermentováného substrátu. Všechna naznačená řešení jsou prováděna ve stacionárních a poměrně nákladných zařízeních s omezenou výkonností, patrnou i z uváděných údajů. Žádné z nich není mobilní a nemá tak výhodu operativní vyměnitelnosti jednotlivých uzlů technologického procesu bez omezení výkonu.
V souvislosi s preventivním kvašením kejdy je možné poukázat na způsob vázání amoniaku nebo sirovodíku v kejdě podle eK/Ž731 068 .A2. 0 navrženém způsobu a jeho využití v našich podmínkách však lze uvažovat jen za předpokladu nalezení ekonomicky výhodných zdrojů pro směsi organických kyselin a železnatých sloučenin.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody dosavadního stavu techniky do značné míry odstraňuje způsob zpracování kejdy, zejména z vel• · • * _ 5 _ · · · · ···· ·· ·· kovýkrmen a velkochovů prasat, na soudržné, ekologicky čisté hnojivo, podle vynálezu, a zařízení pro provádění tohoto způsobu. Podstatou způsobu podle vynálezu je že se kejda nejdříve uloží do zásobníků, načež se upraví doplňkovými látkami s vyšším obsahem sušiny a koloidů za účelem zvýšení přilnavosti a zvýšení obsahu sušiny nejméně na 6%, tyto látky se vzájemně promíchají, homogenizují a takto upravená kejda s charakteristickými znaky suspenze se dávkuje v poměru 3 až 8 hmotnostních dílů k 1 hmotnostnímu dílu organického substrátu předem vyrobeného a uloženého na fermentační plochu pro dosažení poměru uhlíku k dusíku v rozmezí 25 až 35 ku 1 a hodnoty pH v rozmezí 6,5 až 7,5, tyto komponenty se důkladně mísí, homogenizují a systematicky provzdušňují pro zajištění optimálních aerobních podmínek pro zvýšení teploty směsi na 65 až 70°C a odpaření části vody samovolnou fermentacítrvající asi 7 dní.
Doplňkovou látkou s vyšším obsahem sušiny a koloidů mohou být ve výhodných provedeních způsobu podle vynálezu čistírenské a saturační kaly a/nebo sorbenty a/nebo přírodní jíly a/nebo sedimenty ze skladovaných fugatů a/nebo z rybníků a/nebo odpadní popílky.
Organický substrát může být ve výhodných provedeních způsobu podle vynálezu vyroben ze slámy, a to zejména zemědělských plodin a/nebo jiných rostlinných odpadů a/nebo z dřevního odpadu ve směsi s odvodněnými čistírenskými kaly a/nebo drůbežím trusem a/nebo výkaly jiných hospodářských zvířat a/nebo jiných vhodných organických odpadů, s přídavkem energeticky bohatých odpadů pro zintenzívnění • · fermentace. Tyto energeticky bohaté odpady, převážně konzervárenské či jiné výroby, obsahující dostatek bezdusíkatých látek jako jsou cukry, škroby, pentazony, pektiny a organické kyseliny, mohou v příkladných výhodných provedeních způsobu podle vynálezu sloužit jako zdroj energie pro činnost termofilních bakterií.
Způsob zpracování kejdy lze s výhodou provádět na zařízení k provádění způsobu, sestávajícího ze stacionárních zásobníků kejdy, spojených potrubím, do něhož je zapojeno dávkovači čerpadlo, s manipulační nádrží s homogenizátorem. Podstatou tohoto zařízení je, že manipulační nádrž je potrubím, do něhož je zapojeno dávkovači čerpadlo, propojeno s manipulační fermentační plochou, přičemž uvedené zařízení je opatřeno mobilní částí, tvořenou nakladačem/dávkovačem pro dávkování doplňkových látek do manipulační nádrže, mobilním míchacím vozem pro výrobu a ukládání organického substrátu na manipulační fermentační plochu, mobilním dávkovačem kejdy pro úpravu poměru upravené kejdy k organickému substrátu, k němuž je přivedeno plnící potrubí s dávkovacím čerpadlem a směsovačem/homogenizátorem fermentované hmoty.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude podrobněji popsán podle přiloženého výkresu, na němž je znázorněno příkladné provedení zařízení pro zpracování kejdy podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
V příkladném provedení způsobu zpracování kejdy, ze• · • ·
jména z velkovýkrmen a velkochovů prasat, na soudržné, ekologicky čisté hnojivo, podle vynálezu se kejda nejdříve uloží do zásobníku, načež se upraví doplňkovými látkami s vyšším obsahem sušiny a koloidů za účelem zvýšení přilnavosti a zvýšení obsahu sušiny nejméně na 6%, tyto látky se vzájemně promíchají, homogenizují a takto upravená kejda s charakteristickými znaky suspenze se dávkuje v poměru 3 až 8 hmotnostních dílů k 1 hmotnostnímu dílu organického substrátu, předem vyrobeného a uloženého na fermentační plochu pro dosažení poměru uhlíku k dusíku v rozmezí 25 až 35 ku 1 a hodnoty pH v rozmezí 6,5 až 7,5, tyto komponenty se důkladně mísí, homogenizují a systematicky provzdušňují pro zajištění aerobních podmínek pro optimální činnost termofilních bakterií a tím dokonalé fermentace po dobu dní.
U takto prováděného způsobu je organické hnojivo vyráběno metodou řízené fermentace, spočívající v několika krocích. Prvním krokem je preventivní zamezení kvašení kejdy, to jest omezení činnosti enzymu ureazy a tím zamezení rozkladu močoviny a kyseliny hippurové až na volný čpavek (NH3), který z ekologického hlediska znečišťuje ovzduší a ze zemědělského je ztrátou důležité živiny pro výživu rostlin. Zamezení kvašení kejdy lze dosáhnout ochlazováním kejdy, dokonalým omezením přístupu vzduchu či použitím některých chemických a fyzikálních prostředků. Výběr vhodného způsobu lze provést podle místních podmínek a ekonomických možností zpracovatele kejdy. Dalším krokem je úprava obsahu sušiny kejdy na nejméně 6% tak, aby upra• · » · · « ► · · · • · · · 4 • · 4 • · vená kejda měla charakteristické znaky suspenze s plným omezením úkapu při dalším spojení s organickým substrátem a aby pracovní prostředí nebylo kejdou znečišťováno. K tomuto účelu se využijí materiály jako je rybniční bahno, vytěžené jíly nebo sedimenty ze skládek fugátů, různé sorbenty, odpadní popílky a jiné látky s vysokým obsahem koloidní frakce.
Následný krok spočívá v zajištění dostatku vhodných odpadů organické hmoty jako je sláma ze všech druhů plodin, dřevní, papírenské a komunální organické odpady, odvodněné čistírenské kaly a jiné organické odpady nezbytné k přípravě organického substrátu pro spojení s upravenou kejdou. V přípravě organického substrátu, jehož nosným podílem bude organická hmota s vysokým obsahem buničiny jako je sláma, dřevní odpad a jiné obdobné organické hmoty, důkladně promíchaná s ostatními komponenty organických odpadů, které budou k dispozici. K uloženému organickému substrátu na fermentační ploše bude systematicky přidávána upravená kejda v předem stanovených dávkách a spolu se substrátem promíchávána a homogenizována. K přípravě organického substrátu a úpravy kejdy lze navrhnout receptury dle místních podmínek.
Dalším krokem je zajištění dokonalé fermentace směsi upravené kejdy s organickým substrátem, to jest zajištění optimálního rozvoje termofilních bakterií, jejichž činností se v krátké době dosáhne teploty fermentováného materiálu v rozmezí 65-70°C. Aby fermentace proběhla dokonale musí být splněny následující podmínky:
• · _ g _ · · · · ·· ·· ·· ··
Ve fermentované hmotě musí být zajištěn optimální poměr uhlíku k dusíku C:N = 25 až 35 : 1, to znamená že organický substrát a upravená kejda musí být přísně dávkována pro dosažení daného poměru
Musí být dokonale zajištěny aerobní podmínky fermentované hmoty, nejlépe systematickým provzdušňováním v průběhu celé doby fermentačního procesu.
Musí být zajištěn dostatek energie pro činnost termofilních bakterií v přírodních odpadech, bohatých na bezdusíkaté látky jako jsou cukry, škroby, pentozany, pektiny, organické kyseliny a jiné, a dostatek celulózy.
Výsledkem pětidenního až sedmidenního fermentačního procesu je odpaření části vody a úplná dezodorizace, tedy produkt bez fekálního zápachu, odstranění emise čpavku do ovzduší jeho asimilací bakteriemi, a uložení formou bílkovinné plazmy v těle bakterií včetně uhlíkatých látek a částečné humifikace organické hmoty. Konečným produktem je soudržné organické hnojivo s obsahem sušiny kolem 30% a živin v závislosti na kvalitě fermentované hmoty s další možností transformace na koncentrované organické hnojivo.
Podstata způsobu spočívá v preventivním zamezení kvašení kejdy v stacionárních zásobnících a jejich technické úpravě v závislosti na použitém způsobu zamezení tohoto procesu. Dále pak v úpravě kejdy v manipulační nádrži se zabudovaným nejméně jedním homogenisátorem a potrubím s čerpadlem pro upravenou kejdu, vyvedeným k manipulační fermentační ploše. Ostatní část zařízení je mobilní a sestává z nakladače, sloužícího současně k dávkování doplň• · kových hmot při úpravě kejdy, mobilního míchacího vozu k výrobě organického substrátu a jeho ukládání na manipulační fermentační plochu, dávkovače upravené kejdy, směšovače/homogenisátoru fermentované hmoty, měřiče teploty při fermentaci a dopravníku přepravujícího konečný produkt fermentace na jiná složiště.
Způsob výroby organického hnojivá a zařízení k provádění tohoto způsobu podle vynálezu přináší řadu výhod z nichž nejpodstatnější je efektivní využití biologického potenciálu termofilních celulolytických bakterií k jejich optimální činnosti. V průběhu fermentace se při vytvoření vhodných či optimálních podmínek zvyšuje teplota již po několika hodinách a postupně dosahuje 65 až 70°C. Tento způsob zpracování kejdy je vhodný pro bezstelivové technologie chovu hospodářských zvířat, zejména u výkrmu prasat. Řeší se problém efektivního využití slámy a jiných organických odpadů v rámci koloběhu organické hmoty s minimálními ztrátami. Úpravou kejdy látkami s vysokým obsahem koloidů se zvyšuje její přilnavost a tím značně snižuje potřeba nasávacího organického materiálu. Tímto způsobem likvidace kejdy(tekutých výkalů) dosáhneme několikerého užitku tím, že odstraníme zdroj trvalého ohrožení podzemních vod a toků, znečišťování ovzduší čpavkem v dané oblasti a zajistíme jeho plné využití k hnojení ekologicky čistými organickými hnojivý. Konečný produkt, organické hnojivo - hnůj, se může zpracovat dále na vysoce kvalitní komposty a zahradní substráty nebo metodou lisování či horkovzdušného sušení na koncentrované a ekologicky čisté • · • · • · • · · · ♦ • · · · ··· · ··· • ······ ·· ·· ···· · • · ···· ···
- 11 - ............
organické hnojivo, plně stabilizované a transportabilní i na velké vzdálenosti. Výhodou zařízení k provádění výroby organických hnojiv je, že jsou to většinou stroje běžně používané v zemědělsksém provozu, doplněné o stroje k výrobě organického substrátu, dávkovače kejdy a směšovače/homogenizátoru fermentované hmoty. Výhodou je mobilnost celé technologické linky s operativní vyměnitelností strojů a výkonností závislou na organizaci práce. Ve srovnání se stacionární linkou kde výkonnost je apriori omezena, jeví se možnost obsluhovat několik podniků jedinou mobilní linkou bez omezení výkonnosti.
Zařízení pro výrobu organického hnojivá podle vynálezu je schematicky znázorněno na připojeném výkrese.
Součástí zařízení jsou stacionární zásobníky 1 technicky upravené k zamezení kvašení kejdy, s dávkovacími čerpadly 12 a potrubím 4, zaústěným do manipulační nádrže 2, v níž je uložen nejméně jeden homogenizátor 1 a vyvedeno potrubí 4 s dávkovacím čerpadlem 12 k manipulační fermentační ploše 5.· Ostatní část zařízení je mobilní a sestává z nakladače/dávkovače £, plnícího funkci dopravníku a dávkovače doplňkových látek k úpravě kejdy, mobilního míchacího vozu 7 sloužícího k výrobě organického substrátu, mobilního dávkovače & kejdy, který se plní potrubím 4 s dávkovacím čerpadlem 12, směšovače-homogenizátoru 2. fermentované hmoty, kontrolního měřiče 10 teploty při fermentaci a přepravníku 11 konečného produktu na složiště.
Ze stacionárních zásobníků 1 se původní tekuté výkaly, to jest kejda, na příklad vepřová, hovězí a jiná, dopraví • · • ·
• · · · · · • · · • · · · do manipulační nádrže 2, kde ji lze doplnit a upravit na požadovaný standart obsahu sušiny a přilnavosti látkami jako odvodněné čistírenské kaly, sediment fugátu po separaci kejdy, vytěžený jíl, rybniční bahno, minerální sorbenty, odpadní popílky a jiné látky s vysokým obsahem koloidů, které lze dopravit nakladačem/dávkovačem £ ze skládky do manipulační nádrže 2, jejíž obsah se intenzivně promíchá homogenisátory 3., čímž vznikne homogenní suspenze. Vzniklá suspenze upravené kejdy se dopraví potrubím 4 s dávkovacím čerpadlem 12 k manipulační fermentační ploše £ do mobilního dávkovače 8. kejdy.
Přípravu organického substrátu zajistí mobilní míchací vůz 2, který rozmělněnou slámu promíchá s ostatními komponenty organických odpadů, jako je dřevní, papírenský, mlynářský a živočišný odpad, odvodněné čistírenské a saturační kaly a podobně, a vytvořený substrát uloží ve stanovených dávkách do záhonů na manipulační fermentační plochu
5.. K substrátu se mobilním dávkovačem & kejdy postupně přidává upravená kejda až do předem stanoveného hmotnostního podílu v poměru 1:3-8, a mobilním směšovačem/homogenizátorem £ se oba komponenty míchají, systematicky homogenizují a provzdušňují až do ukončení fermentace. Z fermentovaného substrátu zmizí samovolnou fermentací fekální zápach, zvýšenou teplotou se odpaří část vody a vznikne soudržné organické hnojivo. Kontrola intenzity fermentace se provádí průběžným měřením teploty v jejím průběhu a přeprava fermentací vyrobeného produktu se zajišťuje mobilními přepravníky 11 konečného produktu na složiště.

Claims (16)

1. Způsob zpracování kejdy, zejména z velkovýkrmen a velkochovů prasat, na soudržné, ekologicky čisté hnojivo, vyznačující setím, že se kejda nejdříve dopraví do zásobníků, kde se provede opatření k zamezení jejího kvašení, načež se upraví doplňkovými látkami s vyšším obsahem sušiny a koloidů za účelem zvýšení přilnavosti a zvýšení obsahu sušiny nejméně na 6%, tyto látky se vzájemně promíchají, homogenizují a takto upravená kejda s charakteristickými znaky suspenze se dávkuje v poměru 3 až 8 hmotnostních dílů k 1 hmotnostnímu dílu organického substrátu s alespoň tříprocentním podílem bezdusíkatých látek, předem vyrobeného a uloženého na pevnou fermentační plochu pro dosažení poměru uhlíku k dusíku v rozmezí 25 až 35 ku 1 a hodnoty pH v rozmezí 6,5 až 7,5, tyto komponenty se důkladně mísí, homogenizují a systematicky provzdušňují pro zajištění optimálních aerobních podmínek, kde vlivem činnosti termofilních bakterií dochází v průběhu fermentace k asimilaci dusíkatých a uhlíkatých látek, při zvýšené teplotě se odpaří část vody a do 7 dní vznikne soudržné organické hnojivo.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že k intenzivní asimilaci dusíkatých a uhlíkatých látek dochází při zajištění optimálních aerobních podmínek.
• ·
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že doplňkovou látkou s vyšším obsahem sušiny a koloidů jsou čistírenské a saturační kaly.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že doplňkovou látkou s vyšším obsahem sušiny jsou výkaly jiných hospodářských zvířat.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že doplňkovou látkou s vyšším obsahem koloidů jsou přírodní sorbenty.
6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že doplňkovou látkou s vyšším obsahem koloidů jsou odpadní popílky.
7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že doplňkovou látkou s vyšším obsahem koloidů jsou přírodní jíly.
8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že doplňkovou látkou s vyšším obsahem sušiny a koloidů jsou sedimenty ze skladovaných fugatů.
9. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že doplňkovou látkou s vyšším obsahem koloidů jsou sedimenty z rybníků.
• ·>
• · · · · · ·· · · · · • · · · * · · • ·»···· ·· • · · · ·
- 15
10. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že organický substrát je vyroben ze slámy, zejména zemědělských plodin.
11. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že organický substrát je vyroben z dřevního odpadu
12. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že organický substrát je vyroben z energeticky bohatých odpadů, tvořících zdroj energie pro termofilní bakterie.
13. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že energeticky bohaté odpady jsou bohaté na bezdusíkaté látky obsahující alespoň některé ze skupiny látek tvořené cukry, škroby, pentazony pektiny a organickými kyselinami.
14. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1 až 13, sestávající ze stacionárních zásobníků kejdy, spojených potrubím, do něhož je zapojeno dávkovači čerpadlo, s maní pulační nádrží s homogenizátorem, vyznačuj ící se tím, že manipulační nádrž (2) je potrubím (4), do něhož je zapojeno dávkovači čerpadlo (12), propojena s manipulační fermentační plochou (5), přičemž toto zařízení je opatřeno mobilní částí, tvořenou nakladačem/dávkovačem (6) pro dávkování doplňkových látek do manipulační nádrže (2), mobilním míchacím vozem (7) pro výrobu a uklá•a ·♦ a· ·· • a · · · · * · • · · · · · a o ··· _ · ·»·· a · · · · a ··· a ·
- 1θ - * · <··♦ · · · dání organického substrátu na manipulační fermentační plochu (5), mobilním dávkovačem (8) kejdy pro úpravu poměru upravené kejdy k organickému substrátu, k němuž je přivedeno plnicí potrubí (4) s dávkovacím čerpadlem (12) a směšovačem/homogenizátorem (9) fermentované hmoty.
15. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že na manipulační fermentační ploše (5) je uspořádán kontrolní měřič (10) teploty fermentující směsi.
16. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že je na manipulační fermentační ploše (5) opatřeno přepravníkem (11) konečného produktu na složiště.
CZ962364A 1996-08-12 1996-08-12 Způsob zpracování kejdy a zařízení pro provádění tohoto způsobu CZ236496A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ962364A CZ236496A3 (cs) 1996-08-12 1996-08-12 Způsob zpracování kejdy a zařízení pro provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ962364A CZ236496A3 (cs) 1996-08-12 1996-08-12 Způsob zpracování kejdy a zařízení pro provádění tohoto způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ236496A3 true CZ236496A3 (cs) 1999-11-17

Family

ID=5464813

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ962364A CZ236496A3 (cs) 1996-08-12 1996-08-12 Způsob zpracování kejdy a zařízení pro provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ236496A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306113B6 (cs) * 2012-07-31 2016-08-10 GASCONTROL, spoleÄŤnost s.r.o. Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306113B6 (cs) * 2012-07-31 2016-08-10 GASCONTROL, spoleÄŤnost s.r.o. Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4041182A (en) Bio-protein feed manufacturing method
KR101295477B1 (ko) 유기성 폐기물 퇴비화 장치 및 방법
CA2428417C (en) Low oxygen organic waste bioconversion system
CA2025031A1 (en) Method and apparatus for producing organic based fertilizer in continuous process
AU2002227224A1 (en) Low oxygen organic waste bioconversion system
EP2931680B1 (en) Organic fertilizer and method of its production
JP4527610B2 (ja) 生ゴミ等の肥料化方法及び肥料化装置
US6908554B2 (en) Organic waste treatment method
KR20070091085A (ko) 유기질이 함유된 축산 배설물 및 폐기물의 발효 처리방법
KR0170039B1 (ko) 축산시설에 있어서의 오탁물 처리방법
KR101156250B1 (ko) 유기성 폐기물 퇴비화 장치 및 방법
KR20020026926A (ko) 음식물쓰레기 퇴비화 방법
KR102362141B1 (ko) 가축분뇨를 이용한 친환경 유기질 발효비료의 제조방법
KR100222637B1 (ko) 하수슬러지 오니와 Fly ash를 이용한 비료 및 그 제조방법
KR19990052626A (ko) 음식물쓰레기, 하수슬러지 유기성폐기물의 콤포스트 쓰레기매립 장 복토제 제조방법과 흙 대용 복토제
CZ236496A3 (cs) Způsob zpracování kejdy a zařízení pro provádění tohoto způsobu
KR101595184B1 (ko) 유기성 폐기물의 퇴비화방법
KR100348637B1 (ko) 축산폐수의 퇴비화 방법에 의한 무방류 처리공법 및 수도용비
JP3301606B2 (ja) 有機廃棄物処理方法
KR100384068B1 (ko) 음식물 쓰레기의 비료화 방법
JP2000229277A (ja) 有機性排出物の発酵処理法
KR100220209B1 (ko) 수분조절제 및 그 제조방법
KR970005472B1 (ko) 유기성 폐기물의 퇴비화 처리 장치 및 방법
KR19980076071A (ko) Fly ash를 수분 조절재로 이용한 비료의 제조방법과 수도용 완효성 노동력 절감형 비료
KR20020012884A (ko) 음식쓰레기의 퇴비화 방법 및 장치

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic