CZ306113B6 - Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor - Google Patents

Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor Download PDF

Info

Publication number
CZ306113B6
CZ306113B6 CZ2012-520A CZ2012520A CZ306113B6 CZ 306113 B6 CZ306113 B6 CZ 306113B6 CZ 2012520 A CZ2012520 A CZ 2012520A CZ 306113 B6 CZ306113 B6 CZ 306113B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fermentation
fermentation chamber
mobile device
chamber
bioreactor
Prior art date
Application number
CZ2012-520A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2012520A3 (cs
Inventor
Ĺ tefan Fuska
Original Assignee
GASCONTROL, spoleÄŤnost s.r.o.
Zovos-En S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by GASCONTROL, spoleÄŤnost s.r.o., Zovos-En S.R.O. filed Critical GASCONTROL, spoleÄŤnost s.r.o.
Priority to CZ2012-520A priority Critical patent/CZ306113B6/cs
Publication of CZ2012520A3 publication Critical patent/CZ2012520A3/cs
Publication of CZ306113B6 publication Critical patent/CZ306113B6/cs

Links

Landscapes

  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

Zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor obsahuje minimálně jednu fermentační komoru (2), která je opatřena z vnitřní strany kovovým vnitřním pláštěm, který odděluje topná tělesa (10) od vnitřního prostoru fermentační komory (2) a v horní části jsou uspořádány trysky (7) na rozstřikování buněčné šťávy, které jsou součástí uzavřeného okruhu dále tvořeného sběrnou nádrží (9) buněčné šťávy umístěnou v technologickém prostoru (3) a spojenou odčerpávacím potrubím (8) s čerpadlem na odčerpávání nadbytečného perkolátu, přičemž ve vnitřním prostoru fermentační komory (2) jsou umístěny snímače (11) na sledování parametrů fermentace řízené řídicí jednotkou (4).

Description

Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor
Oblast techniky
Vynález se týká mobilního zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktoru.
Dosavadní stav techniky
Patentový spis evidovaný ve Slovenské republice pod značkou SK 278554 popisuje dosud užívaný mobilní fermentor skládající se z tepelně-izolačního pláště, který je vybaven zařízením na přívod a odvod vzduchu. Tepelně-izolační plášť tvoří stěny, strop a dveře mobilního biofermentoru a skládá se z tvarovaných desek, jejichž povrch je vybaven soustavou žeber. V podlaze mobilního biofermentoru jsou vytvořeny kanály otevřené do vnitřního prostoru mobilního biofermentoru. V kanálech je uloženo potrubí připojené na společný zdroj tlakového vzduchu a vybavené výfukovými otvory.
Užitný vzor evidovaný ve Slovenské republice pod značkou 5987 popisuje kontejnerový fermentor na zpracování biomasy, který se skládá z vícevrstvého izolačního pláště, vodotěsných a vzduchotěsných dveří na nakládání a vykládání biomasy a z řídicí jednotky napojené na snímače parametrů fermentace umístěné uvnitř fermentoru. Na vnitřních stranách jsou topná tělesa a na horní vnitřní straně rozstřikovací dýzy napojené na zásobník. Fermentor dále obsahuje alespoň jednu kóji skládající se z rámu, podlahy, bočních stěn a čelní stěny. Podlaha, boční stěny a čelní stěna mohou být vyplněny síťovinou. Kóje je opatřena na spodní straně rámu podvozkem a v rozích naváděcími kolečky.
Nedostatkem výše uvedeného řešení je, že biomasa není vyhřívaná přímo, a tudížmení možná přesná a rychlá kontrola a regulace teploty.
Cílem navrhovaného vynálezu je vytvoření mobilního zařízení na suchou anaerobní fermentaci, které bude poskytovat všechny výhody kontejnerových mobilních fermentoru i další výhody, které poskytuje více-komorový fermentor podle tohoto technického řešení.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor, ve formě kvádru, obsahující minimálně jednu fermentační komoru na uložení a zpracování biomasy uzavíratelnou plynotěsnými dveřmi, a oddělený technologický prostor, sestávající z izolačního pláště opatřeného otvorem na odvod bioplynu, z vnější strany opatřené nosnou konstrukcí a z vnitřní strany topnými tělesy. Jeho podstatou je, že fermentační komora je opatřena z vnitřní strany kovovým vnitřním pláštěm, který odděluje topná tělesa od vnitřního prostoru fermentační komory, a v horní části jsou uspořádány trysky na rozstřikování buněčné šťávy, které jsou součástí uzavřeného okruhu dále tvořeného sběrnou nádrži buněčné šťávy umístěnou v technologickém prostoru a spojenou s odčerpávacím potrubím s čerpadlem na odčerpávání nadbytečného perkolátu, přičemž ve vnitřním prostoru fermentační komory jsou umístěny snímače na sledování parametrů fermentace řízené řídicí jednotkou.
Topná tělesa jsou tvořena soustavou trubek s teplonosným médiem a mohou sloužit k ohřevu i k chlazení vnitřního prostředí fermentační komory. Je vhodné, když jsou topná tělesa umístěna ve stěnách, podlaze a stropě fermentační komory.
Vhodnějším řešením výše popsaného mobilního zařízení na suchou anaerobní fermentaci je, pokud se skládá ze dvou fermentačních komor samostatně uzavíratelných plynovými dveřmi, jedno
- 1 CZ 306113 B6 ho technologického prostoru, který je umístěn mezi fermentačními komorami, a jedné řídicí jednotky. Proces fermentace probíhá v oddělených fermentaěních komorách nezávisle na sobě a umožňuje tak zpracovávat různé druhy materiálů současně. Další výhodou tohoto zařízení je, že umožňuje téměř kontinuální tvorbu bioplynu při relativně nízkém výkonu zařízení.
Vnitřní kovový plášť fermentační komory může být vyroben z nerezového nebo lakovaného plechu.
Výhodou takto konstruovaného zařízení je jeho modulární konstrukce, která umožňuje paralelně 10 zapojit vícero takovýchto zařízení podle požadovaného výkonu, a dále také mobilita zařízení, která umožňuje podle potřeby nenáročným způsobem změnit místo instalace bez velkých nároků na stavební úpravy.
Další neočekávanou výhodností je unikátní kontaktní celoplošný přenos tepla pro zajištění opti15 málních fermentaěních procesů v biomase. Topná tělesa neohřívají biomasu přímo v menších plochách pro předávání potřebného tepla pro biomasu, ale jsou umístěny na vnější straně vnitřního kovového pláště. Ten je tak celý ohříván a je v kontaktu s biomasou v co největší možné ploše. Ohřev biomasy je tak v maximální efektivní míře zajištěn prostřednictvím ohřevu celého vnitřního kovového pláště z nerezového plechu nebo lakovaného plechu. Kovový vnitřní plášť je 20 z vnější strany tepelně izolován. Biomasa je tímto způsobem ohřívána způsobem, který umožňuje její velmi přesnou a rychlou regulaci teploty pro přesné řízení fermentace. Teplota biomasy je řízena řídicí jednotkou, která má nastaveny optimální teploty biomasy pro jednotlivé fáze fermentace biomasy a okamžitou teplotu ve fermentační komoře, která je zjišťována pomocí teplotnich čidel umístěných ve fermentačních komorách.
25Plynotěsně oddělená technologická místnost umožňuje vykonávat fyzickou kontrolu parametrů, údržbu a servisní práce po dobu procesu fermentace bez nutnosti jeho přerušení.
'ty
Objasnění výkresů *7 Vynález bude blíže vysvětlen pomocí výkresů, na kterých je znázorněno:
Obrázek 1: jednokomorové mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci
Obrázek 2: dvoukomorové zařízení na suchou anaerobní fermentaci
Obrázek 3: boční pohled - vertikální průřez fermentační komorou bioreaktoru
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor ve formě kvádru, které obsahuje jednu fermentační komoru 2 na uložení a zpracování biomasy 1 uzavíratelnou plynotěsnými 45 dveřmi 6 a oddělený technologický prostor 3. Toto zařízení dále obsahuje izolační plášť 5 opatřený otvorem 12 na odvod bioplynu a topná tělesa 10, která jsou umístěna ve stěnách, v podlaze a ve stropě fermentační komory 2 a jsou od vnitřního prostoru fermentační komoiy 2 oddělena kovovým vnitřním pláštěm 13. Tento kovový vnitřní plášť 13 je vyroben z nerezového plechu. V horní části fermentační komory 2 jsou uspořádány trysky 7 na rozstřikování buněčné šťávy, které 50 jsou součástí uzavřeného okruhu dále tvořeného sběrnou nádrží 9 buněčné šťávy umístěnou v technologickém prostoru 3 a spojenou odčerpávacím potrubím 8 s čerpadlem (neznázoměné) na odčerpání nadbytečného perkolátu. Ve vnitřním prostoru fermentační komory 2 jsou umístěné snímače 11 na sledování parametrů fermentace řízené řídicí jednotkou 4.
-2CZ 306113 B6
Příklad 2
Na obrázku 2 je znázorněno mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor, ve formě kvádru, které obsahuje dvě fermentační komory 2 na uložení a zpracování biomasy 1, které 5 jsou odděleny technologickým prostorem 3. Každá fermentační komora 2 je uzavíratelná plynotěsnými dveřmi 6. Toto zařízení je tvořeno izolačním pláštěm 5, který je opatřen otvory 12 na odvod bioplynu z fermentačních komor 2, a topnými tělesy 10, která jsou umístěna na stěnách, na podlaze a na stropě obou fermentačních komor 2. Fermentační komory 2 jsou opatřeny z vnitřní strany kovovým vnitřním pláštěm 13 z lakovaného plechu, který odděluje vyhřívací tělesa 10 od to vnitřního prostoru fermentačních komor 2. V horní části fermentačních komor 2 jsou uspořádány trysky 2 na rozstřikování buněčné šťávy, které jsou součástí uzavřeného okruhu dále tvořeného sběrnou nádrží 9 buněčné šťávy umístěnou v technologickém prostoru 3 a spojenou odčerpávacím potrubím 8 s čerpadlem (neznázoměné) na odčerpávání nadbytečného perkolátu. Ve vnitřním prostoru obou fermentačních komor 2 jsou umístěny snímače 11 na sledování parametrů fermen15 táce řízené řídicí jednotkou 4.
Příklad 3
Způsob výroby bioplynu v bioreaktoru podle tohoto řešení, kde se biomasa 1 naveze do fermentační komory 2, která se uzavře plynotěsnými dveřmi 6. Pomocí trysek 7 se do fermentační komory 2 dodává buněčná šťáva ze sběrné nádoby 9. Biomasa 1 se zahřeje pomocí topných těles 10 na provozní teplotu 36 až 42 °C po dobu zdržení 20 až 90 dní. Biomasa se bez přístupu vzduchu a za působení methanogenních bakterií rozkládá, přičemž vzniká bioplyn, který se odvádí otvorem 25 12, a kapalný perkolát, který se odčerpává odčerpávacím potrubím 8 do sběrné nádrže 9.
Průmyslová využitelnost
Popsané mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor je určeno pro výrobu bioplynu ze zemědělských substrátů, jako je například tráva, siláž, hnůj, zbytky zemědělských plodin, zrno, atd. Vyrobený bioplyn je spotřebován v kogenerační jednotce, která produkuje elektrickou energii a teplo.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor ve formě kvádru, obsahující minimálně jednu fermentační komoru na uložení a zpracování biomasy uzavíratelnou plynotěsnými dveřmi a oddělený technologický prostor, sestávající z izolačního pláště opatřeného otvorem (12) na odvod bioplynu, z vnější strany opatřené nosnou konstrukcí a z vnitřní strany topný45 mi tělesy, vyznačující se tím, že fermentační komora (2) je opatřena z vnitřní strany kovovým vnitřním pláštěm (13), který odděluje topná tělesa (10) od vnitřního prostoru fermentační komory (2) a v horní části jsou uspořádány trysky (7) na rozstřikování buněčné šťávy, které jsou součástí uzavřeného okruhu dále tvořeného sběrnou nádrží (9) buněčné šťávy umístěnou v technologickém prostoru (3) a spojenou odčerpávacím potrubím (8) s čerpadlem na odčerpávání 50 nadbytečného perkolátu, přičemž ve vnitřním prostoru fermentační komory (2) jsou umístěny snímače (11) na sledování parametrů fermentace řízené řídicí jednotkou (4).
  2. 2. Mobilní zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že topná tělesa (10) tvořená soustavou trubek s teplonosným médiem k ohřevu i k chlazení vnitřního prostředí fermentační 55 komory (2) jsou umístěna ve stěnách, podlaze i stropě fermentační komory.
    -3 CZ 306113 B6
  3. 3. Mobilní zařízení podle některého z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se skládá ze dvou fermentačních komor (2) samostatně uzavíratelných plynotěsnými dveřmi, jednoho technologického prostoru (3), který je uspořádán mezi fermentačními komorami (2), a jedné řídicí jednotky.
  4. 4. Mobilní zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že kovový vnitřní plášť je vyroben z nerezového nebo lakovaného plechu.
CZ2012-520A 2012-07-31 2012-07-31 Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor CZ306113B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-520A CZ306113B6 (cs) 2012-07-31 2012-07-31 Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-520A CZ306113B6 (cs) 2012-07-31 2012-07-31 Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2012520A3 CZ2012520A3 (cs) 2014-02-12
CZ306113B6 true CZ306113B6 (cs) 2016-08-10

Family

ID=50064926

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2012-520A CZ306113B6 (cs) 2012-07-31 2012-07-31 Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306113B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SK91693A3 (en) * 1993-08-26 1995-03-08 Vaclav Jirkovsky Mobile biofermentor
CZ236496A3 (cs) * 1996-08-12 1999-11-17 Antonín Doc. Ing. Csc. Straňák Způsob zpracování kejdy a zařízení pro provádění tohoto způsobu
DE19833624A1 (de) * 1998-07-25 2000-01-27 Rudolf Loock Mechanisch-biologisches Aufbereitungsverfahren zur kombinierten Vergärung und Trocknung von organischen Stoffen mit hohem Feststoff- und Störstoffanteil
CN101805693A (zh) * 2010-04-07 2010-08-18 北京科技大学 一种自动化的沼气干发酵装置

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SK91693A3 (en) * 1993-08-26 1995-03-08 Vaclav Jirkovsky Mobile biofermentor
CZ236496A3 (cs) * 1996-08-12 1999-11-17 Antonín Doc. Ing. Csc. Straňák Způsob zpracování kejdy a zařízení pro provádění tohoto způsobu
DE19833624A1 (de) * 1998-07-25 2000-01-27 Rudolf Loock Mechanisch-biologisches Aufbereitungsverfahren zur kombinierten Vergärung und Trocknung von organischen Stoffen mit hohem Feststoff- und Störstoffanteil
CN101805693A (zh) * 2010-04-07 2010-08-18 北京科技大学 一种自动化的沼气干发酵装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2012520A3 (cs) 2014-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3085765B1 (en) Modular incubator
CN202576427U (zh) 一种新型有机废弃物干式厌氧发酵装置
CN101712923A (zh) 一种有机废弃物干式厌氧发酵装置及工艺
CN107739221A (zh) 一种智能高效防臭的垃圾堆肥装置及系统
CN204369904U (zh) 一种细胞培养箱
CN201553731U (zh) 一种有机废弃物干式厌氧发酵装置
CN104402552A (zh) 一种连续固体发酵装置
CZ306113B6 (cs) Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor
PL68718Y1 (pl) Urządzenie ruchome do suchej fermentacji beztlenowej - bioreaktor
CN201942676U (zh) 通用型多功能固态发酵反应器
CZ24240U1 (cs) Mobilní zařízení na suchou anaerobní fermentaci - bioreaktor
CN207468622U (zh) 一种多功能高效发酵装置
CN202912769U (zh) 一种太阳能微生物反应罐
CN210151084U (zh) 一种恒温发酵或酶解反应装置
SK6393Y1 (sk) Mobile device for dry anaerobic fermentation - bioreactor
CN212128196U (zh) 一种便于控温的培养箱
CN104136598A (zh) 用于生物质甲烷化的生物反应器,具有多个该生物反应器的沼气处理厂以及操作该生物反应器的方法
CN209836026U (zh) 一种可移动的固体微生物肥料发酵仓
PL67977Y1 (pl) Urządzenie ruchome do suchej fermentacji beztlenowej-bioreaktor
CN108555014B (zh) 一种用于电动强化生物修复的中温好氧反应器
CN111115998B (zh) 一种生物反应器装置
CN210134120U (zh) 一种多用型黑蒜加工设备
CN202610228U (zh) 厌氧发酵系统
RU2491233C2 (ru) Бытовой метантенк
CN210226733U (zh) 一种面团发酵箱

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170731