CZ235693A3 - Iodized benzoylacetals and benzoylketals - Google Patents
Iodized benzoylacetals and benzoylketals Download PDFInfo
- Publication number
- CZ235693A3 CZ235693A3 CZ932356A CZ235693A CZ235693A3 CZ 235693 A3 CZ235693 A3 CZ 235693A3 CZ 932356 A CZ932356 A CZ 932356A CZ 235693 A CZ235693 A CZ 235693A CZ 235693 A3 CZ235693 A3 CZ 235693A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- alkyl
- aryl
- cycloalkyl
- group
- acid
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C233/00—Carboxylic acid amides
- C07C233/01—Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms
- C07C233/45—Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms having the nitrogen atom of at least one of the carboxamide groups bound to a carbon atom of a hydrocarbon radical substituted by carboxyl groups
- C07C233/53—Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms having the nitrogen atom of at least one of the carboxamide groups bound to a carbon atom of a hydrocarbon radical substituted by carboxyl groups with the substituted hydrocarbon radical bound to the nitrogen atom of the carboxamide group by a carbon atom of a six-membered aromatic ring
- C07C233/54—Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms having the nitrogen atom of at least one of the carboxamide groups bound to a carbon atom of a hydrocarbon radical substituted by carboxyl groups with the substituted hydrocarbon radical bound to the nitrogen atom of the carboxamide group by a carbon atom of a six-membered aromatic ring having the carbon atom of the carboxamide group bound to a hydrogen atom or to a carbon atom of a saturated carbon skeleton
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K49/00—Preparations for testing in vivo
- A61K49/04—X-ray contrast preparations
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
Jodované benzoylacetaly a benzoylketaly
Oblast techniky
Tento vynález se týká jodovaných benzoylacetalů a jodovaných benzoylketalů, které jsou zvláště vhodné jako kontrastní činidla pro zobrazování způsobené rentgenovým zářením.
Dosavadní stav techniky
Zobrazování pomocí rentgenového záření je dobře známo a jde o mimořádně hodnotné opatření pro včasnou detekci a diagnózu různých chorobných stavů v lidském těle. Použití kontrastních činidel pro zlepšeni obrazu při lékařských procedurách zobrazování rentgenovým zářením je široce rozšířeno. Vynikající souhrn jodovaných a jiných kontrastních činidel pro vytvoření obrazu v medicíně uvádí D. P. Swanson a kol. v Pharmaceuticals in Medical Imaging, 1990, MacMillan Publishing Company.
V dále zmíněných odkazech se popisují různé sloučeniny obsahující jod, které jsou vhodné pro výrobu kontrastních prostředků pro zobrazení rentgenovým zářením.
US patent č. 3 097 228 popisuje deriváty 2,4,6-trijodbenzoyloxyalkanových kyselin, které mají strukturu vyjádřenou obecným vzorcem
COOR4
I
ve kterém
R1 znamená atom vodíku nebo nižší alkylovou skupinu,
R znamená atom vodíku nebo alkanoylovou skupinu,
R znamená atom vodíku nebo alkanoylaminoskupinu a v
R4 představuje nižší alkylovou skupinu.
Avšak v tomto patentu není zmínka o benzoylacetalech nebo benzoylketalech.
US patent č. 3 144 479 popisuje estery jodované kyseliny benzoové obecného vzorce
COOH
I
ve kterém znamená atom jodu nebo aminoskupinu a
R je zvolen ze souboru zahrnujícího atom vodíku, alkylo vou skupinu, alkoxyalkylovou skupinu, to znamená skupinu vzorce (CH2)m-O-R, kde R” znamená alkylovou skupinu a m představuje číslo 1 nebo 2, fenyl a zvláště jodovanou aromatickou skupinu.
Avšak opět zde není zmínka o benzoylacetalech nebo benzoylketalech.
US patent č. 4 567 034 uvádí estery kyseliny diatrizoové jako kontrastní činidla pro rentgenové záření, která mají strukturu vyjádřenou vzorcem
Tato činidla však mohou po hydrolýze uvolňovat formaldehyd, co je nežádoucí.
PCT/EP90/00053 popisuje estery karboxylové kyseliny obsahující jod, které mají strukturu vyjádřenou obecným vzorcem
R2
I
RkiOOCH
OCOOR3 ve kterém
R1 a R3 znamenají alifatickou, aralifatickou, arylovou nebo heterocyklickou skupinu a
R2 představuje atom vodíku, alifatickou, arylovou nebo aralifatickou skupinu, které jsou určeny k použiti jako partikulární kontrastní činidla zobrazující působením rentgenová zářeni.
Publikovaná evropská patentová přihláška č.
498 482A popisuje nanopartikulární kontrastní prostředky pro rentgenové záření, u kterých bylo vyzkoušeno, že jsou mimořádně výhodné pro lékařské zobrazováni. Avšak kontrastní činidla obsahující jodované estery, jako ethyl-(3,5-diacetamido-2,4,6-trijodbenzoát), to znamená ethylester kyseliny diatrižoové, v některých případech při aplikaci in vivo a z důvodu, kterým se zcela nerozumí, mohou projevovat méně než zcela uspokojující hydrolýzu a/nebo metabolické profily.
Bylo by žádoucí získat sloučeniny použitelné jako kontrastní činidla pro rentgenové záření, která mají zlepšenou hydrolýzu a/nebo metabolické profily.
Podstata vynálezu
Podle tohoto vynálezu se získávají nové jodované aromatické benzoylacetaly a benzoylketaly, které jsou vhodné pro přípravu kontrastních prostředků pro rentgenové záření.
Podle tohoto vynálezu se zejména získávají sloučeniny obecného vzorce I
OR
II I (Zf-C— O—C—R1 R2 (I) ve kterém (Z)-COO znamená zbytek jodované aromatické kyseliny,
R představuje alkylovou, cykloalkylovou, arylovou, aralkylovou skupinu, skupinu vzorce O o
II II
-C-alkyl, -C-aryl nebo alkenylovou skupinu,
R1 představuje atom vodíku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou, aralkylovou skupinu nebo skupinu vzorce (CH2)bCO2R3,
R2 představuje atom vodiku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou, aralkylovou skupinu, skupinu vzorce (CH2)nCO2R4 nebo
OR 0 I II (CH2>p-C—G—C—(Z )
R1 kde Z, R a R1 mají významy uvedené výše nebo
R1 a R2 tvoří dohromady s atomem uhlíku, ke kterému jsou připojeny, cykloalkylovou skupinu, o t
R představuje atom vodíku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou nebo aralkylovou skupinu,
R4 představuje atom vodíku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou nebo aralkylovou skupinu a m, n a p značí nezávisle na sobě celé číslo do 0 do 17, s podmínkou, že jak R1, tak R2 nemohou oba znamenat atom vodíku.
Tento vynález se dále týká kontrastního prostředku pro rentgenové záření, který obsahuje svrchu popsanou sloučeninu. Tento prostředek se používá při způsobu lékařského diagnostického zobrazování rentgenovým zářením, který spočívá v podání svrchu popsaného kontrastního prostředku pro rentgenové záření v množství vytvářejícím účinný kontrast do těla zkoušeného pacienta.
Výhodným znakem tohoto vynálezu je, že poskytuje nové sloučeniny, které jsou zvláště užitečné jako kontrastní činidla pro rentgenové záření.
Jiným výhodným znakem tohoto vynálezu je, že skýtá sloučeniny, které se hydrolýzují na jodované benzoáty (o kterých je známo, že jsou relativně bezpečné), jež se rychle vylučují z těla, a dále biologicky přijatelné alkoholy a/nebo kyseliny a karbonylovou sloučeninu, která má schopnost být vyloučena nebo metabolizována a je relativně netoxická.
Dále se popisují výhodná provedení.
Ve strukturním vzorci I uvedeném výše, (Z)-COO znamená zbytek jodované aromatické kyseliny. Jodovaná aromatická kyselina může obsahovat jeden, dva, tři nebo větší počet atomů jodu v molekule. Výhodné druhy obsahují alespoň dva a výhodněji nejméně tři atomy jodu na molekulu. Jodované sloučeniny mohou obsahovat substituenty, které nemají škodlivý účinek na schopnost sloučeniny zvýšit kontrast.
Ilustrativní příklady vhodných aromatických kyselin zahrnují: kyselinu diatrizoovou, kyselinu metrizoovou, kyselinu iothalamovou, kyselinu trimesovou, kyselinu ioxaglovou (hexabrix), kyselinu ioxitalámovou, kyselinu tetrajodtereftalovou, jodipamid a podobné sloučeniny.
Ve sloučenině podle tohoto vynálezu je jedna nebo větší počet karboxyskupin zvolené aromatické kyseliny funkcionalizován jako v obecnému vzorci I. Při výhodných provedeních (Z)-COO znamená zbytek substituované kyseliny trijodbenzoové, jako kyseliny trijodbenzoové, která je substituována acylaminoskupinou a/nebo karbamylem.
V obecném vzorci I R představuje substituovanou nebo nesubstituovanou, přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu, výhodné obsahující od 1 do 20 atomů uhlíku, obzvláště výhodně od 2 do 8 atomů uhlíku, jako je ethyl, propyl, isopropyl, butyl, isobutyl, sek.-butyl, pentyl, hexyl a podobně, cykloalkylovou skupinu, výhodně obsahující od 3 do 8 atomů uhlíku, jako je cyklopentyl a cyklohexyl, arylovou skupinu, výhodně obsahující od 6 do 10 atomů uhlíku, jako je fenyl a naftyl, aralkylovou skupinu, výhodně obsahující od 7 do 12 atomů uhlíku, jako je benzyl,
It
-C-alkyl, jehož alkylová část je popsána pro R výše, fl
-C-aryl, jehož arylová část je popsána pro R výše, nebo alkenylovou skupinu, výhodně obsahující od 2 do 8 atomů uhlíku, jako je ethenyl nebo propenyl.
R1 může znamenat atom vodíku, alkylovou skupinu, výhodně obsahující od 1 do 20 atomů uhlíku, jako je popsána pro R výše, cykloalkylovou skupinu, výhodné obsahující od 3 do 8 atomů uhlíku, jako je cyklopentyl a cyklohexyl, arylovou skupinu, výhodně obsahující od 6 do 10 atomů uhlíku, jako je fenyl a naftyl, aralkylovou skupinu, jako je benzyl, nebo skupinu vzorce (CH2)mCO2R3, kde m představuje celé číslo od 0 do 17 a R3 znamená atom vodíku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou nebo aralkylovou skupinu, jako jsou popsány pro R1 výše.
R2 může znamenat atom vodíku, alkylovou skupinu, výhodně obsahující od 1 do 20 atomů uhlíku, jako je popsána pro R výše, cykloalkylovou skupinu, výhodné obsahující od 3 do 8 atomů uhlíku, jako je cyklopropyl a cyklobutyl, arylovou skupinu, výhodně obsahující od 6 do 10 atomů uhlíku, jako je fenyl a naftyl, aralkylovou skupinu, výhodně obsahující od 7 do 12 atomů uhlíku, jako je benzyl, skupinu vzorce (CH2)nCO2R4, kde n představuje celé číslo od 0 do 17 a R4 znamená atom vodíku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou nebo aralkylovou skupinu, jako jsou popsány pro R1 výše, nebo skupinu vzorce
OR O I II
-tCH2 tpC- 0- C--fZ) R1 kde Z, R a R1 mají významy uvedené výše a p představuje celé číslo od 0 do 17.
R1 a R2 dohromady s atomem uhlíku, ke kterému jsou připojeny, mohou představovat cykloalkylovou skupinu, výhodně obsahující od 3 do 8 atomů uhlíku, jako je cyklopropyl, cyklobutyl, cyklopentyl a podobně. Jak již bylo uvedeno, R1 a R2 nemohou oba znamenat atom vodíku.
R3 může znamenat atom vodíku, alkylovou skupinu, výhodně obsahující od 1 do 20 atomů uhlíku, zvláště výhodně obsahující od 2 do 8 atomů uhlíku, jako je popsána pro R1 výše, cykloalkylovou skupinu, výhodně obsahující od 3 do 8 atomů uhlíku, jako je cyklopentyl a cyklohexyl, arylovou skupinu, výhodné obsahující od 6 do 10 atomů uhlíku, jako je fenyl a naftyl, nebo aralkylovou skupinu, výhodně obsahující od 7 do 12 atomů uhlíku, jako je benzyl.
R4 může znamenat atom vodíku, alkylovou skupinu, výhodně obsahující od 1 do 20 atomů uhlíku, zvláště výhodně obsahující od 2 do 8 atomů uhlíku, jako je popsána pro R1 výše, cykloalkylovou skupinu, výhodně obsahující od 3 do 8 atomů uhlíku, jako je cyklopentyl a cyklohexyl, arylovou skupinu, výhodně obsahující od 6 do 10 atomů uhlíku, jako je fenyl a naftyl, nebo aralkylovou skupinu, výhodně obsahující od 7 do 12 atomů uhlíku, jako je benzyl.
Alkylové, cykloalkylová, arylové, aralkylové a alkenylové skupiny v obecném vzorci I uvedeném výše, mohou být nesubstituované nebo mohou být substituovány různými substituenty, které nemají nepříznivý účinek na účinnost sloučenin jako kontrastních činidel pro rentgenové záření, jako je alkylová, cykloalkylová, arylová, aralkylová skupina, hydroxyskupina, nižší alkoxyskupina, acyloxyskupina, atom halogenu, jako atom chloru, bromu a jodu, acylaminoskupina, karbalkoxyskupina, karbamylová skupina a podobně.
Výhodné sloučeniny obecného vzorce I zahrnují sloučeniny, ve kterých R znamená alkylovou skupinu, R1 představuje atom vodíku, R2 znamená skupinu vzorce -CO2R4 a R4 znamená alkylovou skupinu. Obzvláště výhodné sloučeniny, ve kterých (Z)-COO znamená zbytek kyseliny diatrizoové a R1 představuje atom vodíku, zahrnují
a) ethyl-(2-diatrizoxy-2-ethoxyacetát) (R = ch2ch3, r2 = CO2CH2CH3),
b) ethyl-(2-diatrizoxy-2-n-hexyloxyacetát) (R = (ch2)5ch3, r2 = co2ch2ch3) a
c) 2,3-dihydroxypropyl-/2-diatrizoxy-2- (2,3-dihydroxypropoxy)acetát/ (R = CH2CHOHCH2OH, R2 » CO2CH2CHOHCH2OH).
Sloučeniny podle tohoto vynálezu se mohou vyrábět alkylací karboxylátu jodované aromatické kyseliny nebo její soli, jako soli sodné, alkoxyderivátem obecného vzorce
OR
I
X-C-R1
R2 ve kterém
X znamená odštěpitelnou skupinu a , .
R, R1 a R2 mají významy uvedené výše.
Mezi vhodné odštěpitelné skupiny se zahrnuje atom halogenu, jako atom bromu, jodu a chloru, a sulfonyloxyskupina, jako methansulfonyloxyskupina a toluensulfonyloxyskupina. Karboxyláty odvozené od jodovaných aromatických kyselin a alkoxyderiváty používané jako výchozí sloučeniny při výrobě sloučenin podle tohoto vynálezu, jsou známé sloučeniny a/nebo se mohou vyrobit technickými postupy známými v oboru. Obecné reakčni schéma je toto:
OR (Zj—coo + X—C—R1 ► I
R2
Reakce může probíhat při teplotách v rozmezí od -78 do 100 ’C, výhodněji od -40 do 50 °C. Obvykle reakce může probíhat při atmosférickém tlaku, avšak může se uvažovat s vyššími nebo nižšími tlaky.
Reakčním rozpouštědlem může být libovolné rozpouštědlo, které nevhodně nereaguje s výchozími nebo konečnými sloučeninami. Mezi vhodná rozpouštědla se zahrnuje N,N-dimethy1formamid (DMF).
Pokud se sloučenina podle tohoto vynálezu použije jako kontrastní činidlo pro rentgenové zářeni, výhodné obsahuje nejméně okolo 35 % hmotnostních, výhodněji alespoň 40 % hmotnostních, jodu.
Při výhodných provedeních se sloučeniny podle tohoto vynálezu mohou zpracovávat na partikulární kontrastní prostředky pro rentgenové záření, výhodně nanopartikulární kontrastní prostředky pro rentgenové záření, jak je popsáno v publikované evropském patentovém přihlášce č. 0 498 482A. Takové nanopartikulární prostředky se mohou vyrábět dispergováním sloučenin podle tohoto vynálezu v kapalném dispergačním prostředí a mletím sloučeniny na mokro v přítomnosti tuhého mlecího prostředí a povrchového modifikátoru, za vzniku nanočástic. Podle jiného provedení se povrchový modifikátor může uvést do styku se sloučeninou po rozetření.
Kontrastní prostředky pro rentgenové záření podle tohoto vynálezu obsahují sloučeniny popsané výše, výhodně ve formě částic, a pro ně vhodnou nosnou látku. Například se částice mohou dispergovat ve vodné kapalině, která slouží jako nosná látka kontrastního činidla pro rentgenové záření. Mezi jiné vhodné nosné látky se zahrnují kapalné nosné látky, jako smíšená vodná a nevodná rozpouštědla, například směsi vody s alkoholem, a vhodná nevodná rozpouštědla, jako jsou alkoholy, gely, plyny, jako vzduch, a prášky.
Kontrastní prostředek pro rentgenové záření může obsahovat od přibližně 1 do 99,9 % hmotnostních, s výhodou od 2 do 45 % hmotnostních a zvláště výhodně od 10 do 25 % hmotnostních částic svrchu popsané látky, přičemž zbytek prostředku tvoří nosná látka, přísady a podobně. Uvažuje se s prostředky obsahujícími až do přibližně 100 % hmotnostních částic, pokud je prostředek v lyofilizované formě.
Dávka kontra^ního činidla určeného k podáváni se může zvolit podle techniky známé odborníkovi v oboru tak, že se dosáhne dostatečně zvýšeného kontrastního účinku. Obvyklé dávky mohou být v rozmezí od 50 do 350 mg jodu na kilogram tělesné hmotnosti pacienta pro řadu aplikací zobrazení. Pro určitá použití, například pro lymfografii, mohou být účinné nižší dávky, například od 0,5 do 20 mg jodu na kilogram.
Kontrastní prostředek pro rentgenové záření může obsahovat jednu nebo větší počet obvyklých přísad používaných k řízení a/nebo zlepšení vlastností kontrastního činidla pro rentgenové zářeni. Například se mohou používat zahušťovací prostředky, jako je dextran nebo lidský sérový albumin, pufry, činidla regulující viskozitu, suspendační činidla, peptizační činidla, prostředky působící proti srážlivosti krve, mísící prostředky, jiné léčivé látky a podobně.
Částečný soupis určitých zvláštních přísad zahrnuje gumy, cukry, jako je dextran, lidský sérový albumin, želatinu, alginát sodný, agar, dextin, pektin a natriumkarboxycelulózu. Takové přísady, povrchově aktivní látky, konzervační přísady a podobně, se mohou vpravit do prostředků podle tohoto vynálezu.
Využiti
Způsob diagnostického zobrazování pro použití v lékařských procedurách podle tohoto vynálezu spočívá v podáváni do těla zkoušeného pacienta, vyžadujícího takové zobrazení, svrchu popsaného kontrastního prostředku pro rentgenové záření v množství vytvářejícím účinný kontrast pro rentgenové záření. Kromě lidí jako pacientů se mezi zkoušené pacienty zahrnují jiné druhy savců, jako jsou králíci, psi kočky, opice, ovce, prasata, koně, hovězí dobytek a podobně. Poté se alespoň část těla obsahujícího podané kontrastní činidlo vystaví rentgenovému záření za vzniku charakteristického obrazu způsobeného rentgenovým zářením, který odpovídá na přítomnost kontrastního činidla. Obraz se potom může vizualizovat. Například se obvyklým způsobem může použít vizualizační technický postup pro rentgenové záření, výhodně vysoce kontrastní technický postup, jako počítačová tomografie. Podle jiného provedení se charakteristické zobrazeni může pozorovat přímo na kombinaci fosforové obrazovky sensitivní pro rentgenové záření a fotografického filmu na bázi halogenidu stříbrného.
Prostředky podle tohoto vynálezu se mohou podávat různými cestami v závislosti na typu procedury a anatomické orientaci tkáně určené k vyšetření. Vhodnými aplikačními cestami jsou intravaskulární (arteriální nebo venózní) podání, podání sondou, intravenózní injekce, rektální podání, subkutánní podání, intramuskulární podání, podání do místa zranění, intrathekální podání, intracisternální podání, perorální podání, podání cestou inhalace, podání přímo do tělesné dutiny, například arthrografie a podobně.
Kromě výhodných aplikací, například pro zobrazení krevního řečiště, jater, sleziny a lymfatických uzlin, jsou kontrastní prostředky pro rentgenové záření podle tohoto vynálezu také neočekávaně vhodné jako kontrastní činidla pro libovolnou orgánovou nebo tělesnou dutinu. Například prostředky podle tohoto vynálezu jsou mimořádně vhodné jako angiografická, urografická, myelografická, gastrointestinální, cholecystografická, cholangiografická, arthrografická, hysterosalpingografická, orální a bronchografická kontrastní prostředí.
Příklady provedeni vynálezu
Vynález bude nyní ilustrován následujícími příklady, které v žádném případě nejsou zamýšleny jako omezení tohoto vynálezu.
Příklad 1
Způsob výroby ethyl-(2-diatrizoxy-2-ethoxyacetátu) ((Z)-COO = zbytek kyseliny diatrizoové, R = CH2CH3, R1 = H,
R2 = CO2CH2CH3)
Do jednolitrové baňky vysušené nad plamenem, obsahující 2,05 g (85,5 mmol) hydroxidu sodného (suchý prášek, Aldrich) se pod dusíkovou atmosférou vnese 450 mg suchého dimethylformamidu. Poté se během 10 minut za míchání v pěti dílech přidá 50,0 g (81,4 mmol) kyseliny diatrizoové. Pozoruje se výrazný vývoj plynu. Směs se míchá po dobu 15 minut za teploty místnosti a dostane se světle žlutý čirý roztok. Během 10 minut se z přikapávácx nálevky přikape 24,1 g (114 mmol) ethyl-(2-brom-2-ethoxyacetátu), vyrobeného z ethyl-(2-ethoxyacetátu) metodou, kterou popsal Caprino v J. Org. Chem. 29, 2820 /1964/, v 50 ml suchého dimethylformamidu. Po 40 minutách chromatografie na tenké vrstvě (výjmuto do 20% methanolu v dichlormethanu, alikvot o objemu 1 ml se rychle zchladí ve 4 ml vody, filtruje a vysuší na vzduchu) ukáže, že již není obsažena zbývající kyselina a je přítomna nová látka o vysoké hodnotě Rf.
Po 2 hodinách celkové doby od přidání bromidu se čirý, světle žlutý roztok za intenzivního míchání vylije do 2,2 litrů destilované vody, která obsahuje 2,74 g (32,6 mmol) hydrogenuhličitanu sodného. Vznikne čirý roztok, ze kterého se během 30 sekund začne srážet bílá tuhá sraženina. Směs se míchá za teploty místnosti po dobu 15 minut, vylije na ledovou vodu a míchá při teplotě přibližné 15 °C. Směs se filtruje a bílá tuhá látka se promyje třemi alikvoty vody vždy o objemu 50 ml. Produkt se suší na vzduchu za odsávání po dobu 90 minut a poté nad oxidem fosforečným (za teploty 40 °C a tlaku 266 Pa během 18 hodin). Dostane se 3,72 g bílého prášku sloučeniny uvedené výše (výtěžek odpovídá 62 % teorie). a ^3C NMR spektrum a hnotnostní spektroskopická analýza jsou v souladu s navrženým smíšeným acetalem glyoxylátu. Teplota tání činí 265 až 267 °C (za rozkladu).
Analýza pro C17H19I3N2°7*
Vypočteno: C 27,44 %, H 2,57 %, N 3,76 %, I 51,17 %, Nalezeno: C 27,44 %, H 2,59 %, N 3,73 %, I 51,27 %.
Tato sloučenina skýtá dobré zobrazeni jako částice pro krev, játra, slezinu a lymfatické uzliny. Kromě toho se dobře odstraňuje díky svému matabolickému štěpení na ethanol, kyselinu glyoxylovou a kyselinu diatrizoovou.
Příklad 2
Způsob výroby ethyl-(2-diatrizoxy-2-n-hexyloxyacetátu) ((Z)-COO = zbytek kyseliny diatrizoové, R = (CH2)5CH3, R1 = H a R2 = CO2CH2CH3)
Sloučenina pojmenovaná v nadpise se vyrobí podobným způsobem jako v příkladu 1. Tak ethyl-(n-hexyloxyacetát), vyrobený za použití metodického návodu, který poskytl H. Gershon a kol. v J. Pharm. Sci. 68. 8 2 /1979/, se konverguje na ethyl-(2-brom-2-n-hexyloxyacetát), znovu za použití způsobu, který popsal Carpino v J. Org. Chem. 29, 2820 /1964/. Reakcí tohoto bromidu s natriumdiatrizoátem v dime16 thylformamidu, jak je popsáno výše, se dostane bílý prášek svrchu jmenované sloučeniny, která má teplotu táni 217 až 2198 C. Výtěžek odpovídá 53 % teorie. 3H a 13C NMR spektrum je v souladu s navrženým produktem.
Claims (9)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Sloučenina obecného vzorce I0 OR 11 1 i (Zf-c—O—c—R (I' (Z)-COO znamená zbytek jodované aromatické kyseliny, “5 . íí 7 i cnsoaL 5 ’) 8 Π í * •r-cR představuje alkylovou, cykloalkylovou, arylovou, aralkylovou skupinu, skupinu vzorce O OII II-C-alkyl, -C-aryl nebo alkenylovou skupinu,R1 představuje atom vodíku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou, aralkylovou skupinu nebo skupinu vzorce (CH2)mco2R3,R· představuje atom vodíku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou, aralkylovou skupinu, skupinu vzorce (CH2)nCO2R4 neboOR O —(CHzhrC-O-C—(Z),R1 kde Z, R a R1 mají významy uvedené výše^neboR1 a R2 tvoří dohromady s atomem uhlíku, ke kterému jsou připojeny, cykloalkylovou skupinu,Rpředstavuje atom vodíku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou nebo aralkylovou skupinu,R^ představuje atom vodíku, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou nebo aralkylovou skupinu a m, n a p značí nezávisle na sobě celé číslo do 0 do 17, s podmínkou, že jak R1, tak R2 nemohou oba znamenat atom vodíku.
- 2. Sloučenina podle nároku 1, kde Z-(COO) je zbytek jodované aromatické kyseliny zvolené z kyseliny diatrizoové, kyseliny metrizoové, kyseliny iothalamové, kyseliny trimesové, kyseliny ioxagalové, kyseliny ioxitalamové, kyseliny tetrajodtereftalové a jodipamidu.
- 3. Sloučenina podle nároku 1, kde Z-(COO) je zbytek kyseliny diatrizoové.
- 4. Sloučenina podle nároku 1, kde R znamená alkylovou skupinu, R1 znamená atom vodíku, R2 představuje skupinu vzorce -CO2R4 a R4 znamená alkylovou skupinu.
- 5. Sloučenina struktury vyjádřené obecným vzorcem
- 6. Sloučenina struktury vyjádřené obecným vzorcem OCH2CHOHCH2OH v y z podle
- 7. Kontrastní prostředek pro rentgenovo záření, načující se tím, že obsahuje sloučeninu některého z předcházejících nároků.
- 8. Kontrastní prostředek pro rentgenovo záření podle nároku 7,vyznačující se tím, že dále obsa huje farmaceuticky přijatelnou nosnou látku.Vzorce k anotaci (I) (B)
- 9 ORII (Zý—C—O—c—R1 R2OR O I li —-(CH2 >p- C— O- C—( Z ) (οί&Ι (I) (B)
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/985,415 US5330739A (en) | 1992-12-04 | 1992-12-04 | Iodinated benzoyl acetals and ketals for x-ray imaging |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ235693A3 true CZ235693A3 (en) | 1994-06-15 |
Family
ID=25531472
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ932356A CZ235693A3 (en) | 1992-12-04 | 1993-11-04 | Iodized benzoylacetals and benzoylketals |
Country Status (15)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5330739A (cs) |
EP (1) | EP0601617A1 (cs) |
JP (1) | JPH06228066A (cs) |
KR (1) | KR940014287A (cs) |
AU (1) | AU662474B2 (cs) |
CA (1) | CA2107723A1 (cs) |
CZ (1) | CZ235693A3 (cs) |
FI (1) | FI935361A (cs) |
HU (1) | HUT68368A (cs) |
IL (1) | IL107192A0 (cs) |
MX (1) | MX9305802A (cs) |
MY (1) | MY109593A (cs) |
NO (1) | NO933652L (cs) |
NZ (1) | NZ248649A (cs) |
SK (1) | SK133393A3 (cs) |
Families Citing this family (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
NZ250063A (en) * | 1992-12-14 | 1996-03-26 | Eastman Kodak Co | Iodinated aromatic acid ester derivatives; x-ray contrast compositions |
US5322679A (en) * | 1992-12-16 | 1994-06-21 | Sterling Winthrop Inc. | Iodinated aroyloxy esters |
US5264610A (en) * | 1993-03-29 | 1993-11-23 | Sterling Winthrop Inc. | Iodinated aromatic propanedioates |
US5525328A (en) * | 1994-06-24 | 1996-06-11 | Nanosystems L.L.C. | Nanoparticulate diagnostic diatrizoxy ester X-ray contrast agents for blood pool and lymphatic system imaging |
US5573750A (en) * | 1995-05-22 | 1996-11-12 | Nanosystems L.L.C. | Diagnostic imaging x-ray contrast agents |
UA72189C2 (uk) | 1997-11-17 | 2005-02-15 | Янссен Фармацевтика Н.В. | Фармацевтична композиція, що містить водну суспензію субмікронних ефірів 9-гідроксирисперидон жирних кислот |
WO2003039601A1 (en) * | 2001-11-07 | 2003-05-15 | Imcor Pharmaceutical Company | Methods for vascular imaging using nanoparticulate contrast agents |
US20040076586A1 (en) * | 2002-03-28 | 2004-04-22 | Reinhard Koening | Compositions and methods for delivering pharmaceutically active agents using nanoparticulates |
US10307493B2 (en) | 2013-03-15 | 2019-06-04 | Biocompatible UK Limited | Imageable embolic microsphere |
GB2521997A (en) | 2013-09-06 | 2015-07-15 | Biocompatibles Uk Ltd | Radiopaque polymers |
GB2519738A (en) | 2013-09-06 | 2015-05-06 | Biocompatibles Uk Ltd | Radiopaque polymers |
US10464600B2 (en) * | 2017-05-12 | 2019-11-05 | Cnh Industrial America Llc | Four wheel steering with rear mounted control valves |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB1363847A (en) * | 1970-09-09 | 1974-08-21 | Beecham Group Ltd | Iodinated organic acid derivatives for use as x-ray contrast agents |
US4018783A (en) * | 1970-09-09 | 1977-04-19 | Beecham Group Limited | Esters of metrizoic acid |
US4225725A (en) * | 1975-10-20 | 1980-09-30 | Mallinckrodt, Inc. | Lower alkoxymethyl esters of 2,4,6-triiodobenzoic acid derivatives |
US4567034A (en) * | 1984-09-07 | 1986-01-28 | E. R. Squibb & Sons, Inc. | Esters of diatrizoic acid as X-ray contrast agents |
GB8717625D0 (en) * | 1987-07-24 | 1987-09-03 | Nycomed As | Chemical compounds |
GB8900376D0 (en) * | 1989-01-09 | 1989-03-08 | Nycomed As | Iodinated esters |
US5260478A (en) * | 1992-12-08 | 1993-11-09 | Sterling Winthrop Inc. | Iodinated aroyloxy carboxamides |
US5322679A (en) * | 1992-12-16 | 1994-06-21 | Sterling Winthrop Inc. | Iodinated aroyloxy esters |
-
1992
- 1992-12-04 US US07/985,415 patent/US5330739A/en not_active Expired - Lifetime
-
1993
- 1993-09-13 NZ NZ248649A patent/NZ248649A/en unknown
- 1993-09-14 AU AU47325/93A patent/AU662474B2/en not_active Ceased
- 1993-09-22 MX MX9305802A patent/MX9305802A/es unknown
- 1993-09-28 EP EP93202784A patent/EP0601617A1/en not_active Ceased
- 1993-10-05 CA CA002107723A patent/CA2107723A1/en not_active Abandoned
- 1993-10-05 IL IL107192A patent/IL107192A0/xx unknown
- 1993-10-08 MY MYPI93002057A patent/MY109593A/en unknown
- 1993-10-11 NO NO933652A patent/NO933652L/no unknown
- 1993-10-15 KR KR1019930021388A patent/KR940014287A/ko not_active Application Discontinuation
- 1993-11-04 CZ CZ932356A patent/CZ235693A3/cs unknown
- 1993-11-10 JP JP5280903A patent/JPH06228066A/ja active Pending
- 1993-11-26 SK SK1333-93A patent/SK133393A3/sk unknown
- 1993-11-30 FI FI935361A patent/FI935361A/fi not_active Application Discontinuation
- 1993-12-03 HU HU9303442A patent/HUT68368A/hu unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
JPH06228066A (ja) | 1994-08-16 |
EP0601617A1 (en) | 1994-06-15 |
MX9305802A (es) | 1994-06-30 |
FI935361A0 (fi) | 1993-11-30 |
KR940014287A (ko) | 1994-07-18 |
US5330739A (en) | 1994-07-19 |
HU9303442D0 (en) | 1994-04-28 |
SK133393A3 (en) | 1994-06-08 |
FI935361A (fi) | 1994-06-05 |
NO933652L (no) | 1994-06-06 |
NZ248649A (en) | 1994-12-22 |
MY109593A (en) | 1997-03-31 |
CA2107723A1 (en) | 1994-06-05 |
AU4732593A (en) | 1994-06-16 |
IL107192A0 (en) | 1994-01-25 |
NO933652D0 (no) | 1993-10-11 |
AU662474B2 (en) | 1995-08-31 |
HUT68368A (en) | 1995-06-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5466433A (en) | Polyiodinated aroyloxy esters | |
US5264610A (en) | Iodinated aromatic propanedioates | |
US5260478A (en) | Iodinated aroyloxy carboxamides | |
CZ235693A3 (en) | Iodized benzoylacetals and benzoylketals | |
EP0603923B1 (en) | Iodinated aromatic acid derivatives and their use as contrast agents in X-ray imaging | |
US5488133A (en) | Iodinated aroyloxy ketones | |
US5346688A (en) | Iodinated wetting agents | |
WO1996000211A1 (en) | Alpha-(cycloalkyl, aryl and aralkyl)substituted polyiodinated aroyloxy compounds | |
NZ272026A (en) | X-ray contrast enhancement agents: iodinated aromatic compounds |