CZ230897A3 - Process and apparatus for producing brush articles and brush articles produced in such a manner and by making use of such apparatus - Google Patents

Process and apparatus for producing brush articles and brush articles produced in such a manner and by making use of such apparatus Download PDF

Info

Publication number
CZ230897A3
CZ230897A3 CZ972308A CZ230897A CZ230897A3 CZ 230897 A3 CZ230897 A3 CZ 230897A3 CZ 972308 A CZ972308 A CZ 972308A CZ 230897 A CZ230897 A CZ 230897A CZ 230897 A3 CZ230897 A3 CZ 230897A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bristle
reinforcement
bristle bundle
bundle
section
Prior art date
Application number
CZ972308A
Other languages
English (en)
Inventor
Georg Weihrauch
Original Assignee
Coronet Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Coronet Werke Gmbh filed Critical Coronet Werke Gmbh
Publication of CZ230897A3 publication Critical patent/CZ230897A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B5/00Brush bodies; Handles integral with brushware
    • A46B5/002Brush bodies; Handles integral with brushware having articulations, joints or flexible portions
    • A46B5/0025Brushes with elastically deformable heads that change shape during use
    • A46B5/0029Head made of soft plastics, rubber or rubber inserts in plastics matrix
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D3/00Preparing, i.e. Manufacturing brush bodies
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B3/00Brushes characterised by the way in which the bristles are fixed or joined in or on the brush body or carrier
    • A46B3/20Brushes characterised by the way in which the bristles are fixed or joined in or on the brush body or carrier the bristles being fixed or joined in rubber bodies, e.g. in soft rubber
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B2200/00Brushes characterized by their functions, uses or applications
    • A46B2200/10For human or animal care
    • A46B2200/1066Toothbrush for cleaning the teeth or dentures

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Brushes (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Heating, Cooling, Or Curing Plastics Or The Like In General (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)

Description

Způsob a zařízení pro výrobu kartáčnického zboží a kartáčnické zboží vyrobené tímto způsobem a zařízením
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby kartáčnického zboží, které sestává z držáku štětin z elastického materiálu .s nejméně jedním v podstatě válcovým otvorem pro uložení svazku štětin, který je na svém připevňovacím konci opatřen zesílením, spojujícím navzájem štětiny, jehož průřez je větší než nejmenší průřez otvoru a které je tlakem vloženo do tohoto otvoru v držáku štětin, přičemž stěny otvoru se při průchodu zesílení pružně poddají a za zesílením pružně odpruží zpět a dosednou na štětiny svazku štětin. Vynález se rovněž týká zařízení k provádění tohoto způsobu, které sestává z uložení pro držák štětin z elastického materiálu a úchytu pro svazek štětin se zesílením na konci, kterým se tento svazek štětin připevňuje. Vynález se dále týká kartáčnického zboží, které sestává z držáku štětin z elastického materiálu s nejméně jedním otvorem pro uložení svazku štětin, který je na svém připevňovacím konci opatřen zesílením, spojujícím navzájem štětiny, jehož průřez je větší než průřez svazku štětin a nejmenší průřez otvoru a je tlakem tvarově přesně zavedeno do tohoto otvoru v držáku štětin, přičemž svazek štětin je nejméně na části své délky, kterou se nachází v držáku štětin, zásluhou pružného zpětného odpružení materiálu držáku štětin tímto držákem štětin těsně obepnut. Vynález se konečně týká kartáčnického zboží, které sestává z držáku štětin z elastického materiálu s nejméně jedním otvorem pro uložení svazku štětin, který je na svém připevňovacím konci opatřen zesílením, spojujícím navzájem štětiny, jehož průřez je větší než průřez svazku štětin a větší než nejmenší průřez otvoru a je tlakem tvarově přesně zavedeno do tohoto otvoru v držáku štětin, přičemž svazek štětin je nejméně na části své délky, kterou se nachází v držáku štětin, zásluhou elastického zpětného odpružení materiálu držáku štětin tímto držákem štětin těsně obepnut.
Kartáčnickým zbožím se v této souvislosti rozumí všechny výrobky, u kterých jsou svazku štětin nebo jednotlivé štětiny připevněny na nosiči libovolného tvaru. Může se přitom jednat o běžně již známé kartáče, jako jsou zubní kartáčky,, kartáčky na ruce či na tělo, čisticí kartáče, brousicí kartáče, leštící kartáče nebo také koštata, smetáky, štětce či kartáčové rohože. U nosiče se může jednat přímo o násadu, rukojet, kryt přístroje, pás, proužek nebo podobně, popřípadě o polotovary, které se následně zasazují do násady, rukojeti, přístroje nebo podobně nebo se navzájem spojují ve větší jednotky. Svazky štětin se rozumí svazky libovolného průřezu, například kulaté svazky, polygonální svazky, duté svazky, skupiny svazků nebo podobně. Štětiny jsou z umělé hmoty a zesílení může být vytvořeno roztavením konců štětin a jejich ochlazením, přičemž toto zesílení může být před ochlazením ještě přídavně ztvarováno.
Dosavadní stav techniky
S příchodem štětin z umělých hmot začaly pokusy o náhradu dříve běžných technologií připevňování, popřípadě lepení, jinými technologiemi. Takto je například z dokumentu DE 845933 známo, že na svazku štětin se roztavením štětin vytvoří zesílení, které se obstříkne materiálem držáku těchto štětin, čímž se svazek štětin v držáku štětin ukotví proti vytažení. Toto obstřikování nebo zalévání svazku štětin bylo později zdokonalováno - viz například dokumenty DE 35 11 528 a EP 0 142 885.
Při použití jiné známé technologie se v držáku štětin předem vytvoří vybrání či otvory a provede se natavení buď v oblasti povrchu vybrání a/nebo zesílení svazku štětin, který se tímto zesílením napřed zatlačí do vybrání - viz dokumenty US 4 609 228 a
US 4 637 660. Tavenina materiálu držáku štětin obteče po tomto zatlačení zmíněné zesílení a zároveň může dojít i ke vzájemnému stavení umělohmotných složek svazku štětin a držáku štětin.
Konečně je z dokumentu US 4 988 146, který je nejbližším stavem techniky, znám postup termoelastického spojování, při kterém se stěny vybrání a/nebo zesílení na svazku štětin na jejich povrchu zahřejí na teploty pod teplotou tavení a následně se svazek štětin se zesílením nasadí do vybrání za podmínek termoelastického tvarování. Po ochlazení je svazek štětin se zesílením pevně ukotven v držáku štětin.
Ve všech těchto případech se musí přivádět a následně odvádět teplo, což vždy vyžaduje určitý čas, takže pracovní cykly jsou při těchto známých postupech poměrně pomalé. K této nevýhodě navíc přistupuje potřeba velmi přesné regulace přívodu tepla, aby se předešlo tepelnému poškození, zejména zkřehnuti, nebo tepelné oxidaci polymerů. V žádném případě však nelze zabránit ovlivnění molekulární struktury štětin s jejích často velmi malými průměry.
U speciálních kartáčů, zejména kartáčů na vlasy, jez dokumentu DE 937 765 známo, že v deskovém elastickém držáku se vytvoří slepé prohlubně, do kterých se zasunou kolíku z drátu nebo umělé hmoty, popřípadě svazky štětin, které jsou na připevňovacím konci opatřeny zesílením. Při zasouvání stěny slepé prohlubně pružně ustoupí a za zesílením pružně odpruží zpět, až dosednou na kolík nebo svazek štětin. Deska se potom za okraje upne v rukojeti kartáče a vyklene, takže při použití kartáče pruží.
Úkolem vynálezu je nalezení takového způsobu výroby a zařízení pro výrobu kartáčnického zboží, které umožní cenově příznivou výrobu v krátkých pracovních cyklech, přičemž se současně navíc má vyrábět kartáčnické zboží s novými užitnými vlastnostmi.
Podstata vynálezu
Vyjde-li se ze známého způsobu podle dokumentu DE 937 765, je uvedený úkol vynálezu vyřešen tím, že svazek štětin se svou osou nastaví v podstatě do osy otvoru v držáku štětin a přímým působením síly nejméně na zesílení se zavede do tohoto otvoru.
Síla, která je zapotřebí pro zavedení svazku štětin do otvoru, závisí především na modulu pružnosti materiálu držáku štětin a dále na tom, jak jsou voleny geometrické rozměry zesílení a otvoru, popřípadě jejich vzájemné poměry. Tyto parametry lze u jednotlivých druhů vyráběného kartáčnického zboží bez problému zjistit několika pokusy. Rovněž bez problému lze v potřebné velikosti vyvozovat síly potřebné pro zavádění a tyto síly přenášet na zesílení svazku štětin. Lze takto dosáhnout takového uložení svazků štětin, že odolnost těchto svazků štětin proti vytažení je srovnatelná s dosud běžně vyráběným kartáčnickým zbožím. Osy svazků štětin a otvorů se před zaváděním svazků štětin s výhodou uvedou v zákryt, je však neškodný i malý odklon nebo malé přesazení, protože zesílení se při zavádění do otvoru samo centruje. Kromě toho, způsob podle vynálezu lze použít nejen pro svazky štětin, ale i pro jednotlivé štětiny, pokud jsou tyto jednotlivé štětiny na koncích, kterými se připevňují, opatřeny zesíleními.
Silou pro zavedení svazku štětin se s výhodou působí na oblast zesílení, která na obvodu ve tvaru prstence přesahuje štětiny svazku štětin.
Je výhodné, jestliže silou pro zavedení svazku štětin se rovnoměrně působí na celou ve tvaru prstence, přesahující oblast zesíleni.
Jestliže svazek štětin je dutý a sestává z prstencově uspořádaných štětin, pak zesílení nejméně zčásti zasahuje do průřezu vnitřního prostoru svazku štětin, může však tento vnitřní prostor také na způsob destičky úplně uzavírat. Silou pro zavedení svazku štětin se pak na zesílení s výhodou působí uvnitř vnitřního prostoru svazku štětin.
Je výhodné a samo o sobě známé, že otvor v držáku štětin je ve směru zavádění svazku štětin za úsekem menšího průměru opatřen úsekem většího průměru. V tomto případě se silou pro zavádění svazku štětin na zesílení na svazku štětin působí tak dlouho, dokud toto zesílení nezapadne do úseku většího průměru otvoru za úsekem menšího průměru.
Kartáčnické zboží, například kartáč, je zpravidla opatřeno množinou svazků štětin a držák štětin je opatřen odpovídajícím počtem otvorů. Způsob podle vynálezu umožňuje, aby všechny svazky štětin nebo skupiny svazků štětin se do otvorů v držáku štětin zaváděly současně.
Přídavně k síle působící při zavádění na zesílení se může působit silou i na volný konec svazku štětin, přičemž tento svazek štětin je přitom na svém obvodu stažen, aby se předešlo vybočení a lámání štětin.
Při vyšších požadavcích na odolnost svazků štětin proti vytažení se doporučuje, aby držák štětin z elastického materiálu se zavedenými svazky štětin se zasadil a tím upnul do tuhého nosiče.
K provádění uvedeného způsobu slouží zařízení, které sestává z uložení pro držák štětin z elastického materiálu a úchytu pro svazek štětin se zesílením na konci, kterým se tento svazek štětin připevňuje. Zařízení se podle vynálezu vyznačuje tím, že úchyt je opatřen razníkem, který svou přední čelní stranou dosedá na zesílení na svazku štětin a který je poháněn axiálně ve směru k uložení s držákem štětin a zaveditelný do tohoto uložení až do polohy konečného umístění zesílení.
Razník tedy společně se svazkem štětin zajede do otvoru a odtlačí elasticky poddajné stěny tohoto otvoru od sebe směrem ven, dokud se nesáhne konečné polohy zesílení. Po vytažení razníku odpruží elastické stěny otvoru směrem zpět, sevřou zesílení a současně těsně obepnou i štětiny svazku štětin v délce, kterou se nacházejí v držáku štětin.
Razník může být proveden jako pouzdro obepínající z vnější strany svazek štětin, které svou prstencovou čelní stranou dosedá na oblast zesílení, která přesahuje obvod svazku štětin. Takový razník ve tvaru pouzdra současně slouží jako vedení pro svazek štětin a působí na elastický materiál držáku štětin radiálními silami, které napomáhají odtlačení stěn otvoru směrem od sebe.
Jedno z výhodných provedeni razníku spočívá v tomto případě v tom, že pouzdro má ve své přední části, působící na oblast zesílení, která přesahuje obvod svazku štětin, vnější průřez, který nepřesahuje největší průřez tohoto zesílení, a následně stupněm přechází ve větší průřez.
Stupeň takto tvoří s povrchem držáku štětin spolupůsobící doraz pro vymezení hloubky zavedení svazku štětin.
V případě dutého svazku štětin je razník proveden jako trn, který zasahuje do dutého svazku štětin a svou přední čelní stranou dosedá na oblast zesílení, která směrem dovnitř přesahuje vnitřní průměr dutého svazku štětin. Jestliže je zesílení provedeno tak, že na způsob destičky uzavírá zespodu svazek štětin, dosedá pak razník na vnitřní stranu tohoto zesílení ve tvaru destičky.
V případě dutého svazku štětin s prstencovým zesílením může být razník opatřen přední částí menšího průměru, která zasahuje do prstencového prostoru v zesílení, přičemž takto na razníku vytvořený stupeň dosedá při zavádění na oblast zesílení, která směrem dovnitř přesahuje vnitřní průměr dutého svazku štětin.
Zatímco až dosud je držák štětin u kartáčnických výrobků vyroben z více nebo méně tuhých umělých hmot, je podle vynálezu navrženo použití materiálu elastického na způsob pryže, který na jedné straně dovoluje deformaci potřebnou pro zasazení svazku štětin se zesílením, a na druhé straně má takovou schopnost zpětného odpružení nebo tvarovou pamět, že dojde k tvarově přesnému obklopeni zesílení materálem držáku štětin a také k sevření a stažení svazku štětin v délce, kterou se tento svazek štětin nachází v držáku štětin. Takto dojde ke stažení nebo bandážování svazku štětin takovým způsobem, že nezůstanou žádné znatelnější prázdné prostory. Materiál držáku štětin, popřípadě elasticita tohoto materiálu, musí být volen a geometrické rozměry otvoru a zesílení navzájem sladěny tak, aby zavádění svazku štětin do otvoru bylo možné s vynaložením dosažitelné síly a aby se na druhé straně dosáhlo takové odolnosti svazku štětin proti vytažení, která bude vyhovovat danému účelu použití kartáčnického zboží. Jako materiály splňující tyto požadavky přicházejí v úvahu přírodní a syntetické kaučuky, jakož i řada známých elastomerů.
Je zřejmé, že technologie výroby takového kartáčnického zboží je podstatně jednodušší než dosud používané termoplastické nebo termoelastické postupy, protože připevňování se může provádět za normální teploty. Zásluhou toho se značně sníží náklady na zařízení a hlavně se dosáhne zkrácení doby taktu, protože proces připevňování je pouze mechanický. Ve srovnání s běžnými mechanickými postupy se dosáhne další výhody spočívající v tom, že nejsou zapotřebí žádné přídavné, popřípadě žádné druhově odlišné připevňovací prostředky.
Kartáčnické zboží podle vynálezu má kromě toho zlepšené užitné vlastnosti, protože elastičnost držáku štětin jev mnoha aplikacích výhodná, například se sníží nebezpečí poranění v případě zubních kartáčků, kosmetických kartáčků a kartáčků na ruce a tělo nebo podobně. U kartáčů, smetáků nebo podobně pro čisticí účely, jakož i u technických kartáčů se na jedné straně sníží nebezpečí poškození jiných předmětů v oblasti pohybu kartáče a zásluhou elastičnosti se na druhé straně dosáhne výhodných tlumicích vlastností, což je výhodou zejména u mechanicky poháněných kartáčů.
Zásluhou toho odpadnou až dosud nevyhnutelná opatření k docílení pružnosti kartáčů z jinak tuhých materiálů, jak jsou tato mnohokrát popsána v dosavadním stavu techniky, viz například dokumenty WO 92/17092, WO 92/17093, EP 0 504 893.
V jednom z výhodných provedení kartáčnického zboží podle vynálezu je otvor v držáku štětin podříznutý, přičemž nejmenší průřez úseku většího průměru je menší než průřez zesílení na svazku štětin.
V tomto provedení je tvarový spoj mezi svazkem štětin a držákem štětin zajištěn nejen elastičnosti držáku štětin, nýbrž také tvarem otvoru, přičemž elastičností je zajištěno, že zesíleni může při zavádění svazku štětin bez problému projít skrze úsek menšího průměru.
V jednom z dalších výhodných provedení má otvor ve svém ústí větší průřez než je průřez svazku štětin a směrem k nejmenšímu průřezu se kuželovité zužuje. Tímto opatřením se zpočátku usnadní zavádění svazku štětin, protože kuželovité stěny tvoří v určitém smyslu náběhové skosení pro zesílení na svazku štětin a razník. Navíc se takto dosáhne toho, že svazek štětin má možnost poddat se ve směrech příčných k jeho ose, což je v některých aplikacích výhodou.
Kromě toho je možné, že otvor v držáku štětin se provede jako průchozí otvor a svazek štětin se zesílením je do průchozího otvoru zaveden volitelně z jedné nebo druhé strany.
Řešení podle vynálezu dále umožňuje, aby držák štětin z elastického materiálu se zavedenými svazky štětin byl s využitím pružnosti materiálu tohoto držáku štětin s předpětím uložen v méně pružném nebo tuhém nosiči, k čemuž je tento tuhý nosič opatřen například odpovídajícím vybráním, které na způsob rámu obepíná a svírá elastický držák štětin. Také toto vybrání může být případně podříznuté. Tuhý nosič může být tvořen rukojetí kartáče.
Pružnost držáku štětin na způsob pryže nepřináší jen elastickou poddajnost držáku štětin samotného, nýbrž představuje zároveň tlumené uložení pro svazek štětin, takže tento se v omezeném rozsahu může pohybovat jak axiálně, tak i v příčných směrech. Taková poddajnost je žádoucí zejména u zubních kartáčků. Pohyblivost svazku štětin může být u naposledy uvedeného provedení dále podpořena tím, že držák štětin je na své od svazků štětin odvrá10 cené straně opatřen prohlubněmi, které svazkům štětin po vložení do nosiče propůjčují axiální a/nebo svislou pohyblivost. Je-li tento držák štětin zasazen v tuhém tělese, může elastický materiál držáku štětin působením sil na štětiny ustoupit do zmíněných prohlubní, takže svazek štětin může v závislosti na uspořádání prohlubní více nebo méně ustoupit v axiálním směru nebo napříč k tomuto axiálnímu směru.
Místo popsaného řešení se však také může použít řešení spočívající v tom, že držák štětin z elastického materiálu zároveň tvoří rukojet a v oblasti této rukojeti má vyšší tuhost. V tomto provedení jsou tedy držák štětin a rukojet vytvořeny vcelku.
Vyšší tuhosti kartáčnického zboží v oblasti rukojeti lze dosáhnout tak, že držák štětin je v oblasti rukojeti opatřen výztužnými vložkami nebo plášti, popřípadě že držák štětin je v oblasti rukojeti vyztužen strukturováním materiálu, například jeho napěněním. Zvýšené tuhosti rukojeti lze také dosáhnout tak, že držák štětin má v oblasti rukojeti větší průřezy než v oblasti svazků štětin.
Ve všech výše uvedených řešeních může mít zesílení na svazku štětin má tvar kuličky, čočky, kotoučku nebo válečku. Jiná možná varianta spočívá v tom, že zesílení na svazku štětin má v osovém směru tohoto svazku štětin kuželovité se rozšiřující tvar. Tvar zesílení se volí jednak podle požadované odolnosti proti vytažení, jednak také podle požadované pohyblivosti svazku štětin napříč k jeho ose.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují :
- na obr. 1 tři fáze postupu při spojování svazku štětin s držákem štětin, s prvním provedením zařízení,
- na obr. 2 jednotlivé fáze postupu při připevňování jiného druhu svazku štětin, s druhým provedením zařízení,
- na obr. 3 ve dvou variantách třetí postup připevňování svazku štětin,
- na obr. 4 jednotlivé fáze postupu připevňování svazku štětin na další provedení držáku štětin,
- na obr. 5 přerušený podélný řez oblastí hlavy zubního kartáčku,
- na obr. 6 půdorysný pohled na oblast z obr. 6,
- na obr. 7 příčný řez dalším provedením zubního kartáčku, a
- na obr. 8 půdorysný pohled na další variantu hlavy zubního kartáčku.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. l až 4 je důvodu lepší přehlednosti znázorněn vždy jen výřez z držáku 1 štětin, který je elastického materiálu, a to v oblasti připevnění svazku 2. štětin. Svazek 2. štětin sestává z množiny jednotlivých štětin 3, které byly na svém konci, kterým se připevňují, navzájem staveny v zesílení 4, které bylo následně zploštěno, naříklad pěchováním, takže toto zesílení 4 má tvar čočky a má větší průměr než vlastní svazek 2 štětin. V příkladu provedení podle obr. la až 1c je držák 1 štětin opatřen válcovým slepým otvorem 5, jehož průměr je menší než vnější průměr zesílení 4.
Svazek 2 štětin, na kterém je vytvořeno zmíněné zesíleni 4, je do slepého otvoru 5 zaveden nebo vražen ve směru své osy. K tomuto slouží v tomto příkladu provedení zařízení tvořené razníkem ve tvaru pouzdra 6, ve kterém je svazek 2 štětin těsně uložen. Pouzdro 6 na svém předním konci přechází stupněm 7 v přední část 8. s menším průměrem. Vnější průměr této přední části 8 by neměl být větší než vnější průměr zesílení 4. Čelní strana 9 přední části 8 dosedá na část zesílení 4, která přesahuje vnější průměr svazku 2 štětin. Pohybem pouzdra 6. spolu se svazkem 2 štětin dolů ve směru šipek 10 na obr. lb se dosáhne vehnání zesílení 4 do slepého otvoru 5, přičemž stěny tohoto slepého otvoru 5. jsou přitom díky elastičnosti materiálu držáku 1 štětin roztlačeny od sebe směrem ven, až zesílení 4 konečně dosedne na dno slepého otvoru 5. Pouzdro 6. se následně podle obr. lc vytáhne, takže stěny slepého otvoru 5. odpruží v oblasti 11 zpět a dojde tak k sevření zesílení 4 a určitého úseku délky svazku 2. štětin 3.. Pouzdro 6. může být na svém protilehlém konci případně uzavřeno a takto uzavřenou čelní stranou přenášet na volný konec svazku 2 štětin přídavnou sílu pro zavádění tohoto svazku 2 štětin do slepého otvoru 5.
V příkladu provedení podle obr. 2 je držák 1 štětin opatřen průchozím otvorem 12., který sestává z úseku 13 většího průměru a úseku 14 menšího průměru. V tomto případě se do tohoto průchozího otvoru 12 zavádí svazek 2 štětin ve tvaru dutého svazku 15 štětin. Rovněž tento dutý svazek 15 štětin je na svém konci, kterým se připevňuje, staven v prstencové zesílení 16, které je při následném tvarování zploštěno. K zavádění dutého svazku 15 štětin slouží razník 17 ve tvaru trnu, jehož přední konec přechází stupněm 18 v přední část 19 o menším průměru, která prochází volným vnitřním prostorem prstencového zesílení 16 - obr. 2a. Stěny průchozího otvoru 12 odpruží v oblasti úseku 13 většího průměru zpět, zásluhou čehož dojde k ukotvení prstencového zesílení 16.. Kromě toho, stěny průchozího otvoru 12 také zde plně dosednou v oblasti úseku 13 většího průměru na dutý svazek 15. Následně se razník 17 vytáhne.
V příkladu provedení podle obr. 3 je držák l štětin opatřen průchozím otvorem 21, který má v celé tlouštce držáku 1 štětin konstatní průměr. V tomto příkladu provedení se může svazek 2. štětin zavést do držáku 1 štětin shora ve směru šipky 22 zesílením 4 napřed - obr. 3b - nebo rovněž shora ve směru šipky 23 štětinami
3. napřed - obr. 3c.
V příkladu provedení podle obr. 4 je držák 1 opatřen opět dvoustupňovým průchozím otvorem 24, jehož úsek 25 menšího průměru se ve směru zavádění svazku 2 štětin nachází před úsekem 26 většího průměru. Svazek 2 štětin se zesílením 4 se opět zavádí pomocí pouzdra 6 podle obr. 1. Průchozí otvor 24 je v tomto příkladu provedení nejméně ve svém úseku 25 menšího průměru užší než vnější průměr zesílení 4, takže po zavedení svazku 2 štětin - obr. 4b - a opětném vytaženi pouzdra 6. - obr. 4c - se zesílení 4 nachází v úseku 26 většího průměru, přičemž stěny úseku 25 menšího průměru odpruží zpět a sevřou zesílení 4 v jeho horní oblasti a svazek 2 štětin po celé délce tohoto úsek 25 menšího průměru. Aby se předešlo proklouznutí svazku 2. štětin na protější stranu, může být držák 1 štětin v tomto případě zasazen ve vybrání odděleně zhotovené rukojeti nebo podobně.
Ve všech výše popsaných provedeních se může otvor či úsek 5, 13. 21, 24 v oblasti okraje svého ústí kuželovitě rozšiřovat, aby se usnadnilo zavádění svazku 2, 15 štětin. Zmíněné kuželovité rozšíření kromě toho pří použití kartáčku dává svazkům 2, 15 štětin možnost, aby se mohly vyklonit napříč ke svým osám více, než dovoluje pružnost materiálu samotného držáku 1 štětin.
Na obr. 5 je v řezu znázorněna hlava 31 zubního kartáčku 30. Hlava 31 je na své straně se štětinami 3 opatřena vybráním 32, ve kterém je zasazen držák 1 štětin z elastického materiálu, do kterého byly některým z popsaných způsobů zavedeny svazky 2 štětin. Půdorys vybrání 32 je poněkud menší než obrys držáku 1 štětin, který takto může být v hlavě 31 připevněn zalisováním. Držák 1 štětin samozřejmě může být také místo zalisováním připevněn v hlavě 31 vlepením, vevařením nebo jiným způsobem. Na obr. 6 je znázorněn půdorysný pohled na hlavu 31 z obr. 5 v oblasti svazků 2 štětin.
Na obr. 7 je znázorněn příklad provedení, ve kterém je držák 1 štětin podobně zasazen v rukojeti 33 nebo podobně rámového tvaru. V držáku 1 štětin z elastického materiálu jsou na jeho straně odvrácené od svazků 2 štětin vytvořeny prohlubně 34, což přináší zvýšení pohyblivosti svazků 2 štětin jak v axilálním směru, tak i ve všech směrech příčných k osám svazků 2 štětin, protože elastický držák 1 štětin se v oblasti prohlubní 34 může při tlaku poddat.
Tímto způsobem lze například zubní kartáček podle obr. 8 s kartáčkovou hlavou 35 vybavit držákem 1 štětin, jehož svazky 2 štětin mají v polích 36 jinou pohyblivost než v polích 37, takže štětiny 3. se při použití zubního kartáčku mohou lépe přizpůsobit čištěným plochám a jejich různým tvarům. Toto může být dále podpořeno tím, že slepé otvory 5 v držáku 1 štětin, viz například obr. 1, se směrem ke svým ústím směrem ven kuželovité rozšiřují, čímž současně vznikne náběhové skosení pro zesílení 4, 16.
Místo dvoudílného provedení, které je znázorněno na příkladech zubního kartáčku podle obr. 5 a 8, se také muže zvolit provedení, ve kterém je rukojet 30, 33 z téhož materiálu jako držák 1 štětin a její potřebné vyšší tuhosti je dosaženo pouze přiměřeně větším průřezem, výztuhou nebo pláštěm, popřípadě výrobnětechnickým postupem, například napěněním jejího materiálu a podobně.

Claims (23)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby kartáčnického zboží, které sestává z držáku štětin z elastického materiálu s nejméně jedním v podstatě válcovým otvorem pro uložení svazku štětin, který je na svém připevňovacím konci opatřen zesílením, spojujícím navzájem štětiny, jehož průřez je větší než nejmenší průřez otvoru a které je tlakem vloženo do tohoto otvoru v držáku štětin, přičemž stěny otvoru se při průchodu zesílení pružně poddají a za zesílením pružně odpruží zpět a dosednou na štětiny svazku štětin, vyznačující se tím, že svazek (2, 15) štětin se svou osou nastaví v podstatě do osy otvoru (5, 12, 21, 24) v držáku (1) štětin a přímým působením síly nejméně na zesílení (4, 16) se zavede do tohoto otvoru (5, 12, 21, 24) .
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, ě silou pro zavedení svazku (2, 15) štětin se působí na oblast zesílení (4, 16), která na obvodu ve tvaru prstence přesahuje štětiny (3) svazku (2, 15) štětin.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 a 2, - vyznačuj ící se tím, že silou pro zavedení svazku (2, 15) štětin se rovnoměrně působí na celou ve tvaru prstence přesahující oblast zesílení (4, 16) .
  4. 4. Způsob podle nároku 1, přičemž svazek štětin je dutý, sestává z prstencově uspořádaných štětin a zesílení nejméně zčásti zasahuje do průřezu vnitřního prostoru svazku štětin, vyznačující se tím, že silou pro zavedení svazku (15) štětin se na zesílení (16) působí uvnitř vnitřního prostoru svazku (15) štětin.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, přičemž otvor v držáku štětin je ve směru zavádění svazku štětin za úsekem menšího průměru opatřen úsekem většího průměru, vyznačující se tím, že silou pro zavádění svazku (2, 15) štětin .se na zesílení (4, 16) na svazku (2, 15) štětin působí tak dlouho, dokud toto zesílení (4, 16) nezapadne do úseku (26) většího průměru otvoru (24) za úsekem (5) menšího průměru.
  6. 6. Způsob podle nároku 1, přičemž kartáčnické zboží je opatřeno množinou svazků štětin a držák štětin je opatřen odpovídajícím počtem otvorů, vyznačující se tím, že všechny svazky (2, 15) štětin nebo skupiny svazků (2, 15) štětin se do otvorů (5, 12, 21, 24) v držáku (1) štětin zavádějí současně.
  7. 7. Způsob podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že při zavádění se přídavně působí silou na volný konec svazku (2, 15) štětin.
  8. 8. Způsob podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že držák (1) štětin z elastického materiálu se zavedenými svazky (2, 15) štětin se zasazuje a tím upíná do tuhého nosiče (33, 35).
  9. 9. Zařízení k provádění způsobu podle některého z nároků 1 až 8, sestávající z uložení pro držák štětin z elastického materiálu a úchytu pro svazek štětin se zesílením na konci, kterým se tento svazek štětin připevňuje, vyznačující se tím, že úchyt je opatřen razníkem (6, 17) , který svou přední čelní stranou (9, 18) dosedá na zesílení (4, 16) na svazku (2) štětin a který je poháněn axiálně ve směru k uložení s držákem (1) štětin a zaveditelný do tohoto uložení až do polohy konečného umístění zesílení (4, 16).
  10. 10. Zařízení podle nároku 9, vyznačuj í.cí se tím, že razník (6) je proveden jako pouzdro (6).obepínající z vnější strany svazek (2) štětin, které svou prstencovou čelní stranou (9) dosedá na oblast zesílení (4), která přesahuje obvod svazku (2) štětin (3).
  11. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že pouzdro (6) má ve své přední části (8), působící na oblast zesílení (4), která přesahuje obvod svazku (2) štětin, vnější průřez, který nepřesahuje největší průřez tohoto zesílení (4), a následně stupněm (7) přechází ve větší průřez.
  12. 12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že stupeň (7) tvoří s povrchem držáku (1) štětin spolupůsobící doraz pro vymezení hloubky zavedení svazku (2) štětin.
  13. 13. Zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že při dutém svazku (15) štětin je razník (17) proveden jako trn, který zasahuje do dutého svazku (15) štětin a svou přední čelní stranou (18) dosedá na oblast zesílení (16), která směrem dovnitř přesahuje vnitřní průměr dutého svazku (15) štětin.
  14. 14. Zařízení podle nároku 13, vyznačující se tím, že při dutém svazku (15) štětin s prstencovým zesílením (16) je razník (17) opatřen přední částí (19) menšího průměru, která zasahuje do prstencového prostoru v prstencovém zesílení (16) , přičemž takto na razníku (17) vytvořený stupeň (18) dosedá při zavádění na oblast zesílení (16), která směrem dovnitř přesahuje vnitřní průměr dutého svazku (15) štětin.
  15. 15. Kartáčnické zboží, které sestává z držáku štětin z elastického materiálu s nejméně jedním otvorem pro uložení svazku štětin, který je na svém připevňovacím konci opatřen zesílením, spojujícím navzájem štětiny, jehož průřez je větší než průřez svazku štětin a větší než nejmenší průřez otvoru a je tlakem tvarově přesně zavedeno do tohoto otvoru v držáku štětin, přičemž svazek štětin je nejméně na části své délky, kterou se nachází v držáku štětin, zásluhou elastického zpětného odpružení materiálu držáku štětin tímto držákem štětin těsně obepnut, vyznačující se tím, že držák (1) štětin z elastického materiálu současně tvoří rukojet (33) a v oblasti této rukojeti (33) má vyšší tuhost.
  16. 16. Kartáčnické zboží podle nároku 15, vyznačující se tím, že držák (1) štětin je v oblasti rukojeti (33) opatřen výztužnými vložkami nebo plášti.
  17. 17. Kartáčnické zboží podle nároku 15, vyznačující se tím, že držák (1) štětin je v oblasti rukojeti (33) vyztužen strukturováním materiálu, například jeho napěněním.
  18. 18. Kartáčnické zboží podle nároku 15, vyznačuj ící se tím, že držák (1) štětin má v oblasti rukojeti (33) větší průřezy než v oblasti svazků (2) štětin.
  19. 19. Kartáčnické zboží podle některého z nároků 15 až 18, vyznačující se tím, že otvor (24, 25, 26) v držáku (1) štětin je podříznutý, přičemž nejmenší průřez
    - 20 úseku (26) většího průměru je menší než průřez zesílení (4) na svazku (2) štětin.
  20. 20. Kartáčnické zboží podle nároku 19, vyznačující se tím, že otvor (5) má ve svém ústí větší průřez než je průřez svazku (2) štětin a směrem k nejmenšímu přůřezu se kuželovité zužuje.
  21. 21. Kartáčnické zboží podle některého z nároků 15 až 20, vyznačující se tím, že otvor v držáku (1) štětin je proveden jako průchozí otvor (21) a svazek (2) štětin se zesílením (4) je do průchozího otvoru (21) zaveden volitelně z jedné nebo druhé strany.
  22. 22. Kartáčnické zboží podle některého z nároků 15 až 21, vyznačující se tím, že zesílení (4) na svazku (2) štětin má tvar kuličky, čočky, kotoučku nebo válečku.
  23. 23. Kartáčnické zboží podle některého z nároků 15 až 22, vyznačující se tím, že zesílení (4) na svazku (2) štětin má v osovém směru tohoto svazku (2) štětin kuželovité se zužující tvar.
CZ972308A 1995-02-27 1996-02-14 Process and apparatus for producing brush articles and brush articles produced in such a manner and by making use of such apparatus CZ230897A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19506597A DE19506597A1 (de) 1995-02-27 1995-02-27 Borstenware sowie Verfahren und Vorrichtung zu ihrer Herstellung
PCT/EP1996/000616 WO1996026658A1 (de) 1995-02-27 1996-02-14 Verfahren und vorrichtung zur herstellung von borstenwaren und danach hergestellte borstenware

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ230897A3 true CZ230897A3 (en) 1997-11-12

Family

ID=7755016

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ972308A CZ230897A3 (en) 1995-02-27 1996-02-14 Process and apparatus for producing brush articles and brush articles produced in such a manner and by making use of such apparatus

Country Status (22)

Country Link
EP (1) EP0812143B1 (cs)
JP (1) JPH11500932A (cs)
KR (1) KR19980702560A (cs)
CN (1) CN1176582A (cs)
AR (1) AR001037A1 (cs)
AT (1) ATE200961T1 (cs)
AU (1) AU698713B2 (cs)
BR (1) BR9607048A (cs)
CA (1) CA2212721A1 (cs)
CZ (1) CZ230897A3 (cs)
DE (2) DE19506597A1 (cs)
EA (1) EA000153B1 (cs)
ES (1) ES2158287T3 (cs)
FI (1) FI973534A0 (cs)
HU (1) HUP9702429A3 (cs)
IN (1) IN186776B (cs)
NO (1) NO973937L (cs)
PL (1) PL182670B1 (cs)
TW (1) TW302274B (cs)
UA (1) UA46009C2 (cs)
WO (1) WO1996026658A1 (cs)
ZA (1) ZA961523B (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10217527B4 (de) * 2002-04-19 2012-06-21 Anton Zahoransky Gmbh & Co. Verfahren zum Herstellen von Bürsten sowie danach hergestellte Bürste
US7757326B2 (en) * 2003-10-30 2010-07-20 Cologate-Palmolive Company Toothbrush with enhanced cleaning effects
CN100407959C (zh) * 2002-08-09 2008-08-06 高露洁-棕榄公司 牙刷
DE10259723A1 (de) * 2002-12-19 2004-07-01 Trisa Holding Ag Zahnbürste und Verfahren zu deren Herstellung
CN1561880B (zh) * 2004-03-15 2010-04-28 边永光 化妆用毛刷的制造方法及化妆用毛刷
EP2298123B1 (de) * 2009-08-28 2015-11-04 G.B. Boucherie, N.V. Verfahren zum Herstellen einer Bürste, Vorrichtung hierfür sowie Bürste mit Ankerteil für verdrillte Drahtabschnitte
EP2436283B1 (en) * 2010-09-29 2016-08-24 Braun GmbH Brush head manufacturing method
EP2632293B1 (de) 2010-10-25 2016-09-28 Zahoransky Formenbau Gmbh Bürste und verfahren zur herstellung einer bürste
CN102138728A (zh) * 2011-01-18 2011-08-03 李文有 拧制刷头镶嵌法
DE102013019612B4 (de) * 2013-01-29 2023-12-28 Zahoransky Ag Borstenbund-Zuführvorrichtung
EP3122208B1 (en) 2014-03-25 2024-02-07 Koninklijke Philips N.V. Brush head arrangements
DE102016107759A1 (de) 2015-07-13 2017-01-19 Gb Boucherie Nv Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen einer Bürste
CN105433590A (zh) * 2015-12-02 2016-03-30 上海力玛赫机电制造有限公司 用于刷毛与手柄连接的装置、连接方法及采用该装置制成的刷子
US11219303B2 (en) 2016-04-20 2022-01-11 Trisa Holding Ag Brush product and method for the production thereof
CN106108359A (zh) * 2016-07-26 2016-11-16 桐乡市永鑫制刷机械厂 一种具有吸尘功能的毛刷
EP3651614A1 (en) 2017-07-12 2020-05-20 Koninklijke Philips N.V. Brush head arrangements
CN108818229B (zh) * 2018-07-27 2024-02-27 常州市新创智能科技有限公司 一种组合式打磨头
EP4176767A1 (en) * 2021-11-08 2023-05-10 GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (UK) IP Limited Toothbrush

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT166134B (de) * 1948-04-21 1950-06-10 Rudolf Loewy Bürste
DE845933C (de) * 1949-07-28 1953-06-11 Maximilian Schiffer Verfahren und Maschine zum Herstellen von Buersten, insbesondere von Zahnbuersten
DE937765C (de) * 1952-07-25 1956-01-12 Claus Groth Buerste, deren mit Besteckungsmaterial besetzter Borstentraeger aus Gummi oder anderem elastischem Werkstoff hergestellt ist
GB759082A (en) * 1954-04-20 1956-10-10 Jean Chatanay Simulated pile fabric structure
DE1010498B (de) * 1955-02-12 1957-06-19 Hans Wessel Traeger fuer Borstenbueschel, Striegelstifte od. dgl.
IT1049479B (it) * 1975-11-14 1981-01-20 Kruell E C Snc H Spazzola a spilli e relativo procedimento di fabbricazione
DE3484093D1 (de) * 1983-11-16 1991-03-14 Philips Corp Verfahren zur herstellung von buersten mit selbstbefestigung der borsten sowie nach diesem verfahren hergestellte buersten.
EP0149996A3 (de) * 1984-01-10 1987-10-21 Schlesinger GmbH & Co. Maschinenbau KG Verfahren und Maschine zum Herstellen von Bürsten
DE3403341A1 (de) * 1984-02-01 1985-08-08 Coronet - Werke Heinrich Schlerf Gmbh, 6948 Wald-Michelbach Verfahren zum verbinden von borsten mit einem borstentraeger
DE3511528C1 (de) * 1985-03-29 1991-01-03 Coronet - Werke Heinrich Schlerf Gmbh, 6948 Wald-Michelbach Verfahren zur Herstellung von Borstenwaren
DE3828571A1 (de) * 1988-08-23 1990-03-01 Schlerf Coronet Werke Verfahren zur herstellung von borstenwaren
DE3832520A1 (de) * 1988-09-24 1990-04-05 Schiffer Fa M & C Verfahren und vorrichtung zum herstellen von buersten, insbesondere von buersten fuer hygienische beduerfnisse, wie zahnbuersten
KR920017602A (ko) * 1991-03-22 1992-10-21 김지완 탄성솔(cusion brush)
GB9106511D0 (en) * 1991-03-27 1991-05-15 Lingner & Fischer Gmbh Novel article
BR9205849A (pt) * 1991-03-27 1994-11-08 Lingner & Fischer Gmbh Escova de dentes dotada de um trecho flexivelmente articulado na parte superior da mesma
US5221123A (en) * 1991-04-24 1993-06-22 Klinkhammer Ronald W Bristles clusters, brushes, and their manufacture

Also Published As

Publication number Publication date
MX9706372A (es) 1997-11-29
DE19506597A1 (de) 1996-08-29
KR19980702560A (ko) 1998-07-15
BR9607048A (pt) 1997-12-30
PL321940A1 (en) 1998-01-05
TW302274B (cs) 1997-04-11
ES2158287T3 (es) 2001-09-01
HUP9702429A2 (hu) 1998-05-28
DE59606881D1 (de) 2001-06-13
EA199700202A1 (ru) 1998-02-26
HUP9702429A3 (en) 2000-07-28
EP0812143B1 (de) 2001-05-09
AR001037A1 (es) 1997-08-27
EA000153B1 (ru) 1998-10-29
WO1996026658A1 (de) 1996-09-06
NO973937D0 (no) 1997-08-27
JPH11500932A (ja) 1999-01-26
ATE200961T1 (de) 2001-05-15
UA46009C2 (uk) 2002-05-15
EP0812143A1 (de) 1997-12-17
CA2212721A1 (en) 1996-09-06
FI973534A (fi) 1997-08-27
FI973534A0 (fi) 1997-08-27
AU4831196A (en) 1996-09-18
CN1176582A (zh) 1998-03-18
NO973937L (no) 1997-08-27
IN186776B (cs) 2001-11-03
AU698713B2 (en) 1998-11-05
ZA961523B (en) 1996-09-03
PL182670B1 (pl) 2002-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ230897A3 (en) Process and apparatus for producing brush articles and brush articles produced in such a manner and by making use of such apparatus
US6036277A (en) Method for the manufacture of brushware
US10646030B2 (en) Method and device for producing a brush
EP1142505B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Bürsten
JP2004502481A (ja) ブラシ製品を製造するための方法および装置ならびにブラシ製品
JP2018514246A (ja) ブラシヘッドアセンブリ及びその製造方法
CN100384354C (zh) 刷子丝束及其制备
KR20190003531A (ko) 브러시 또는 페인트 브러시의 제조 방법 및 그 장치, 그리고 브러시 또는 페인트 브러시용 캐리어
US11540621B2 (en) Brush head arrangements
JPH09103324A (ja) ブラシおよびブラシを製造する方法
CA2251929C (en) Method for the production of bristle goods
CN110545694B (zh) 用于制造刷子的方法和设备以及注射成型半模件
US6752949B2 (en) Handle configuration for brush production by fusion
KR20030023759A (ko) 칫솔을 제조하기 위한 방법
WO2017056539A1 (ja) ブラシ及びブラシの製造方法
JP2003061754A (ja) ブラシの製造方法及び装置
CN110461190B (zh) 用于制造刷子的方法和设备以及注射成型半模件
MXPA97006372A (es) Metodo y aparato para la fabricacion de articulos de cerdas y articulo de cerdas fabricado conforme a ellos
CN113453582A (zh) 制造刷子的方法以及用于执行该方法的刷毛载体和料匣
WO2019115279A1 (en) Brush head assembly and methods of manufacture
EP3348169A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum herstellen einer bürste
JPH09182629A (ja) ブラシの製造方法およびその装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic