CZ208998A3 - Způsob a zařízení pro výrobu ocelí s vysokým obsahem chrómu a/nebo slitin železa v elektrickém obloukovém konvertoru - Google Patents

Způsob a zařízení pro výrobu ocelí s vysokým obsahem chrómu a/nebo slitin železa v elektrickém obloukovém konvertoru Download PDF

Info

Publication number
CZ208998A3
CZ208998A3 CZ982089A CZ208998A CZ208998A3 CZ 208998 A3 CZ208998 A3 CZ 208998A3 CZ 982089 A CZ982089 A CZ 982089A CZ 208998 A CZ208998 A CZ 208998A CZ 208998 A3 CZ208998 A3 CZ 208998A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
vessel
melting vessel
melting
slag
converter
Prior art date
Application number
CZ982089A
Other languages
English (en)
Inventor
Wei-Ping Dr. Wu
Karl-Heinz Deppner
Karl-Josef Schneider
Original Assignee
Sms Schloemann-Siemag Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sms Schloemann-Siemag Aktiengesellschaft filed Critical Sms Schloemann-Siemag Aktiengesellschaft
Publication of CZ208998A3 publication Critical patent/CZ208998A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C7/00Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00
    • C21C7/04Removing impurities by adding a treating agent
    • C21C7/068Decarburising
    • C21C7/0685Decarburising of stainless steel
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/005Manufacture of stainless steel
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/52Manufacture of steel in electric furnaces
    • C21C5/5264Manufacture of alloyed steels including ferro-alloys
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)
  • Carbon Steel Or Casting Steel Manufacturing (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a zařízení pro výrobu ocelí převážně s vysokým obsahem Cr a/nebo slitin železa, přičemž se kovová vsázka taví, leguje, rafinuje a redukuje v tavící nádobě, a přičemž se spodními tryskami přivádějí procesní plyny.
Dosavadní stav techniky
Pro výrobu korozivzdorných, kyselinovzdorných a tepelně odolných ocelí s vysokým stupněm čistoty a nepatrným obsahem plynů jsou známy různé způsoby.
Nej známější přitom je tavení v obloukové peci nebo tavení v obloukové peci s následnou rafinací v konvertoru za použití směsi plynů nebo pod vakuem.
Výroba těchto RSH-ocelí pouze v obloukové peci je energeticky velmi náročná a s ohledem na požadovaný stupeň čistoty problematická.
Výroba uvedených ocelí v obloukové peci s následnou rafinací v dosud známých konvertorech za použití směsných plynů má tu nevýhodu, že tyto konvertory jsou původně vyloženy pro samotnou výrobu chromových ocelí, a mají menší <6 72643 (72643a) ···· ·· • · měrný reakční prostor, než jakého je třeba pro výrobu ocelí v ušlechtilé kvalitě se znásobeným podílem legovacích přísad. Předpokladem nezbytné vysoké rafinační a ohřívací rychlosti je velká měrná dodávka kyslíku. Kromě toho nelze v průběhu dezoxidační fáze zamezit zpětné oxidaci taveniny v důsledku pronikání vzduchu do reakčního prostoru.
Dále nastává intenzivní styk se vzdušným kyslíkem v průběhu odpichu, který má za následek škodlivé oxidické znečištění a vede tak ke znehodnocení produktu.
Pro zde . popsanou výrobu vysokolegovaných ušlechtilých ocelí, zejména s vysokým obsahem Cr a Ni, se prosadily technologické koncepce takzvaného duplexního způsobu použití elektrické obloukové pece s následně zařazeným konvertorem - jakož i takzvaného triplexního způsobu použití obloukové pece s následně zařazeným konvertorem a s následně zařazeným vakuovým zařízením.
U obou koncepcí zařízení slouží oblouková pec vždy jako předtavovací agregát. Vlastní zjemňovací proces pro výrobu požadované kvality oceli s vysokým podílem legovacích přísad a nízkým obsahem uhlíku se provádí v konvertoru- s postranními tryskami pod hladinou taveniny, v konvertoru se spodními tryskami nebo. v konvertoru s obojím uspořádáním trysek - postranním i ve dně.
Je znám AOD způsob (Argon, Oxygen, Decarburization, tj. argon, kyslík, oduhličení) popř. zlepšený AOD-(L) způsob (Argon, Oxygen, Decarburization, (Laňce), tj. argon, kyslík, oduhličení, (lanceta)) s konvertorem o měrném objemu 0,45 až 0,60 m3/t oceli .
φ · · · ·· • φ φ φ ··
Původní způsob pracuje jen s jednou nebo více spodními tryskami, zatímco při zlepšeném způsobu se prostřednictvím lancety vedmvchává otvorem nádoby navíc shora kyslík. Dále je znám CLU-(L) způsob (Creusot, Loiře, Uddelholm), při kterém se část inertního plynu pro snížení parciálního tlaku CO nahrazuje přehřátou párou.
Při K-OBM-S/K-BOP způsobu (Kombiniert, Oxygen, Bottom, Maxhútte, Stainless or Kombiniert, Basic, Oxygen Process, tj . kombinovaný, kyslík, dno, maxihut, . nerez, nebo kombinovaný, zásaditý, kyslík, způsob) se používá jak trysek ve dně, tak, postranních trysek, přičemž jako chladícího plynu pro ochranu trysek se navíc používá uhlovodíků nebo inertního plynu nebo jejich směsi.
Při tomto způsobu místo LBO a konvertoru používá dvou konvertorů, přičemž v takzvaném předtavovacím konvertoru se surové železo rozdmýchává na předtaveninu, poté se plni do pánve na předtaveninu a plní se do takzvaného zjemňovacího konvertoru, kde se provádí pomocí směsi 02 + N2 +(Ar) a ochranného plynu s obsahem uhlovodíku při přídavku šrotu, legovacích prostředků a přísad proces zjemňování. V obou nádobách se prostřednictvím horní lancety do konvertoru dmýchá navíc kyslík.
Nakonec budiž zmíněn způsob KMS-S (Kombiniert, Maxhútte, Stainless-Steelmaking, tj . kombinovaný, maxihut, výroba nerez-oceli), při kterém se navíc kromě procesních plynů do konvertorové nádoby přidává koks nebo uhlí v drobné nebo práškové formě pro dodatečné spalování, při současném zvýšení podílu pevných, kovových složek vsázky, a pro zlepšení metalurgického vedení procesu.
Při obou koncepcích zařízení je tedy nasazena vždy jedna předtavovací nádoba ve formě elektrické obloukové pece, a jedna rafinační nádoba ve formě konvertoru, přičemž při každé změně zpracovacího agregátu se musí počítat se ztrátami teploty popř. energie, jakož i se ztrátami kovu při přeléváni předtaveniny.
Pro zmenšení ztrát, zejména chrómu, se musí předtavenina před změnou nádoby redukovat pomoci FeSi/Al. Redukční činidlo se však musí přidávat v přebytku proti vypočtenému množství, aby bylo dosaženo pokud možno úplné redukce. Takto vnesený přebytek se musí v následně zařazeném agregátu, konvertoru, po přeliti znovu zpracovat kyslíkem, před prováděním oduhličení bez podstatné tvorby chromové strusky a dalších kroků zpracování.
Z DE 33 47 718 je znám způsob výroby ušlechtilých ocelí, zejména ocelí s vysokým obsahem chrómu, který se ubírá cestou výše zmíněného duplexního způsobu. Při tomto způsobu se pro výrobu ocelí s vysokým stupněm čistoty a nepatrným obsahem plynu v ocelárnách a slévárnách oceli ocel po roztavení v obloukové peci nebo podobném tavícím agregátu s požadovanými legovacími přísadami přelévá do konvertoru, rafinuje se a dezoxiduje se, přičemž se zároveň provádí proplachování inertním plynem a tavenina se po odpichu z konvertoru v pánvi zjemňuje proplachováním inertním plynem.
Používá se konvertor s měrným reakčním prostorem 0,45 až 0,8 Nm3/t oceli a přívod plynu se během zpracování v konvertoru udržuje v rozmezí 0,5 až 2,0 Nm3/t.min.
Přívod - procesního plynu do konvertoru se provádí ··
• · · ♦ · · · · · · • · >·· · · ·* • · · · « · ··· · · • · · · · · · dmyšnami ve dně nebo v blízkosti dna, přičemž v průběhu fáze dezoxidace se ústí konvertoru dočasně zmenší a v průběhu odpichu se na ocel dá počáteční struska obsahující dezoxidujicí látku.
Z DE 195 09 285 Cl je známo tavící zařízeni s jedním nebo také dvěma vedle sebe uspořádanými konvertorovými nádobami, přičemž tavící nádoba je nosnými prvky, uspořádanými na obvodu, uvolnitelně upevněna na vnitřních kroužcích ložisek, a každý z vnitřních kroužků ložisek je prostřednictvím válečkových segmentů uložen ve vnějším ložiskovém kroužku, který se odvaluje po kolejnici kolejové dráhy.
Do konvertorové nádoby jsou v průběhu výroby oceli zasunuty buď dmýchací lancety upevněné na zdvihacím a otáčecím zařízení, nebo elektrody upevněné na otočných držácích, pro rafinování kapalné kovové vsázky popř. pro tavení pevné kovové vsázky.
Z EP 0 63 0 9 77 AI je znám konvertor pro výrobu oceli z pevné a/nebo kapalné vsázky, jako surového železa a/nebo šrotu a/nebo železné houby, který má žáruvzdorně vyloženou rafinační nádobu, rafinační zařízení přivádějící kyslík nebo plyn s obsahem kyslíku a topné zařízení.
Pro výrobu oceli má topné zařízení alespoň jednu spotřebovávající se grafitovou elektrodu a rafinační zařízení je nezávisle na topném zařízení tvořeno kyslíkovou dmýchací lancetou nebo má pod hladinou taveniny umístěné spodní a/nebo postranní trysky dmýchající kyslík.
Tento způsob se vyznačuje tím, že se v prvním kroku • · způsobu provede hlavní rafinace surového železa a popřípadě dílčího množství šrotu a/nebo železné houby, a návazně se ve druhém kroku způsobu taví dodatečně přidaný šrot a/nebo železná houba a popřípadě se současně nebo ve třetím kroku způsobu rafinuje, přičemž při prvním kroku způsobu je aktivní jen rafinační zařízení, a v dalších krocích způsobu se aktivuje jak rafinační zařízení, tak také alespoň jedna grafitová elektroda, a sice v případě dmýchání kyslíku shora střídavě, a v případě vedmýchávání kyslíku zdola pod hladinou taveniny střídavě nebo současně.
Tkni konvertor ani způsob se nehodí k výrobě oceli v RSH-kvalitě, neboř jednak chybí vhodné zařízení k vedmýchávání inertního plynu (Ar) s uhlovodíkovým chladícím plynem, jakož i vhodná koncepce nádob, jednak chybí speciální kroky způsobu pro vyřešení tohoto úkolu.
Podstata vynálezu
Úkol vynálezu spočívá v tom, poskytnout způsob výroby oceli a příslušné zařízení, které dále sníží teplotní popř. energetické ztráty jakož i ztráty kovu, zejména ztráty chrómu, při výrobě ušlechtilých ocelí, sníží investiční a provozní náklady, a zlepší hospodárnost výroby vysokolegovaných a nejlegovanéjších ušlechtilých ocelí, zejména v RSH-kvalitě.
Tento úkol je řešen způsobem uvedeným v nárocích 1 a 8. Nároky 2 až 7 se týkají výhodných provedení způsobu, nároky 9 až 12 výhodných vytvoření zařízení.
Podle vynálezu je vytvořen tavící agregát, který v sobě + *·
spojuje vlastnosti elektrické obloukové pece a konvertoru, přičemž při použití pevné kovové vsázky ve formě na trhu obvyklého šrotu z ušlechtilé oceli a legovacích přísad se energie pro roztavení a výrobu předtaveniny přivádí prostřednictvím elektrické energie oblouku.
Pro další zpracování již předlegované taveniny se provádí přivádění reakčních,· chladících a inertních plynů prostřednictvím trysek umístěných ve dně konvertoru nebo po stranách nade dnem konvertoru, přičemž měrný výkon dmýchání je v rozmezí 0,1 až 3,0 Nm3/t oceli.
Při příslušných krocích způsobu se jako procesní plyny používají O2, CO2, N2/ Ar, jako chladící plyny CH2, N2, Ar, vzduch.
Výroba ocelí s vysokým obsahem chrómu, jakož i slitin železa, v jediné tavící nádobě s reakčním objemem 0,4 m3/t až 1,5 m3/t, s výhodou 0,45 m3/t až 0,75 m3/t oceli, zahrnuje následující kroky:
a) Zavážení vsázky
Šrot a kusy slitin železa se vsázkovým žlabem
zaváží do tavící nádoby, poté co se nádoba otočí k
zavážecí straně, přičemž po odklopení krytu je
zaj ištěno i-ychlé zavážení šrotu.
Také tekuté kovy, at již surové železo tekutý
FeCr, mohou být vsazovány bez obtíží. Kromě toho se
kontinuálně v průběhu procesu přidávají kusové
slitiny železa/přísady a DRI/HBI.
b) Tavení
Nejprve se pracuje s krátkým obloukem při malém elektrickém výkonu, až se v pevném kovovém vsázkovém materiálu vytvoří dostatečné zalití. Návazně se výkon zvýší až na maximální tavící výkon, až se šrot popř. vsázkové materiály roztaví.
Před tavením, tzn. v průběhu zavážení vsázky, se spodní trysky jen chladí vzduchem. Na začátku tavení se přepojí na dusík. Pokud sít rozvodu vzduchu nabízí dostatečný tlak, může se pokračovat v proplachování vzduchem. Po vytvoření tekutého objemu se- navíc vedmýchává plynná směs kyslíku a inertního plynu, přičemž průtok se s pokračujícím postupem tavení zvyšuje. Trysky se chladí pomocí CH4 a inertního plynu jako ochranného plynu.
c) Legování
Před koncem tavení se přidávají struskotvorné látky a slitiny železa. Když je přivedeno dostatečné množství elektrické energie, zvýší se průtok kyslíku spodními tryskami na maximální průtok, přičemž se výkon oblouku sníží na minimum.
d) Rafinace
Poměr kyslíku k inertnímu plynu v plynné směsi se postupně snižuje, aby se vytvořila inertní atmosféra. Tím se sníží parciální tlak CO v nádobě a oduhličení probíhá bez velké tvorby chromové strusky. Díky vysoké teplotě na povrchu lázně způsobené elektrickým obloukem • 9 ·· ·· 9 9 • 9 9 · • · 9 9 9'99 9
99
9 9
99 se oduhličení s minimální tvorbou chromové struský dále zlepšuje.
Když se při zavážení vsázky chrómu nebo kapalného FeCr s vysokým obsahem Si do strusky převádí mnoho SiO2, musí se před prováděním dalšího oduhličení provést odstruskování.
e) Odběr vzorku
Když se vedmýchává množství kyslíku, potřebné pro dosažení, určitého obsahu uhlíku, elektrody se vytáhnou nebo odklopí.
Provádí se měření teploty a odebírají se vzorky taveniny a strusky. Pokud se má provádět další zpracování ve vakuovém zařízení, je žádoucí například teplota 1 650 °C a obsah kyslíku asi 0,3 %. Má-li však ocel být dohotovena v tavící nádobě, je třeba dosáhnout požadovaného konečného obsahu uhlíku asi 0,02 až 0,05 % a požadované teploty lití asi 1 670 °C.
g) Dohřívání a dodmýchávání
Když je potřebná úprava teploty a obsahu uhlíku, znovu se zasunou elektrody. Provádí se ohřívání a dmýchání plynné směsi bohaté na inertní plyn.
h) Redukce
Po dosaženi požadované teploty a obsahu uhlíku, jakož i obsahu legovacích přísad, se tavenina redukuje pomocí FeSi a/nebo Al. Tím se ze strusky redukují kovy, ··» ·· ·· ·· ·· ·· • · 9 · · · • · · 9 9 ··· • · ··· 9 9 9 9 99· 9 9 '9 9 9 9 9 9 9 999
99 99 99 99 99 především chróm, a přidává se vápno pro vázání SiO2 ve strusce.
i) Odstruskováni
Pro odstruskováni se tavící nádoba otočí k odpichové straně nebo ke druhé straně než při zavážení vsázky. Je-li k dispozici odpichový otvor, může se jeho prostřednictvím odpichovat bez strusky.
j) Odsíření
Když je požadováno hluboké odsíření, může se do tavící nádoby přidávat vápno a jiné odsiřovací prostředky. Za pomoci elektrického oblouku a silného spodního proplachování je možné dosáhnout efektivního odsíření.
k) Další zpracování
Tavenina se může, jak již bylo zmíněno, dále zpracovávat ve vakuovém zařízení, aby se při výrobě hluboko oduhličené a oddusíkované kvality oceli snížila spotřeba Ar.
Tavící nádoba pro provádění způsobu je vybavena bachratou spodní a střední částí, otočně uloženou na nosném prstenci, a vyměnitelným dnem, v němž jsou uspořádány spodní trysky. Nádoba může být zakryta odklopítelným. horním dílem popř. víkem nádoby, přičemž otvor nádoby se udržuje co možná nejmenší, aby se zamezilo vnikání falešného vzduchu během procesu do nádoby.
9999 99 ·· ·· • · · 9 9 9 ····'
9 9 9 9 999 * 9 9 9 · 9 9 99 9 9 9·9 « 9
999 9999 9 99
9 9 9 9 9 9 9 ·· ·»
Nosný prstenec je proveden půlkruhový, a strana nádoby, protilehlá nosnému prstenci, je v horní části vytvořena jako vertikální stěna nádoby.
Otvorem odklopitelného horního dílu se do tavící nádoby spouštějí elektrody. Trysky, uspořádané ve dně, jsou vytvořeny známým způsobem jako trysky s prstencovou štěrbinou či plástové trysky. V bachraté střední části nádoby může být uspořádán odpichový nástavec.
Při použití tavící nádoby podle vynálezu při sestavování zařízení se oproti duplexnímu způsobu získá řada úspor. Tak například se může použít jednolodní hala, může odpadnout transportní zařízení pro dopravu pánve mezi dvěma halami, a mohou být omezena potřebná jeřábová zařízení, bunkry . s dávkovačům a dopravním zařízením pro legovací prostředky a přísady, a odprašovací zařízení.
Také náročnost na technologická média, jako chladící vodu, jakož i média pro vedmýcháváni do konvertoru, zejména kyslík, se zčásti může značně snížit, podíl strusky se může snížit ze 180 kg/t na 130 kg/t, a tím se může snížit spotřeba vápna a redukčních prostředků. Dále se může snížit spotřeba elektrické energie pro roztavení až na 100 kW/t oceli-a opotřebení elektrod na 0,8 kg/t oceli.
Zároveň se snížením shora uvedených hodnot spotřeby se může oproti duplexnímu způsobu zkrátit doba od odpichu k odpichu. Oproti známé době od odpichu k odpichu 65 minut pro LBO a 4 5 minut pro AOD nebo ASM konvertor, dohromady tedy 110 minut, je doba od odpichu k odpichu zkrácená asi na 72 minut. Také následující spotřeba se u zařízení podle vynálezu může podstatně snížit.
···· ·· • · · · · • · · · ·· ·· ·· • · · · • · ·· ·· · · · • · · ·· ··
Přehled obrázků na výkresech
Způsob a zařízení pro prováděni způsobu budou blíže objasněny za pomoci schematických diagramů a výkresů. Na výkresech představuje obr. 1 průběh zpracování 10C t taveniny až na konečný obsah uhlíku 0,3 % s navazujícím zpracováním ve vakuovém zařízení, obr. 2 průběh zpracování 100 t taveniny až na konečný obsah uhlíku 0,02 až 0,05 % bez dalšího zpracování ve vakuovém zařízení,
obr. 3 pohled . shora na tavící nádobu,
obr. 4 nárys tavící nádoby v poloze zavážení vsázky,
obr. 5 nárys tavící nádoby v poloze tavení, a
obr. 6 nárys tavící nádoby v poloze rafinace.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje schematický průběh zpracování 100 t taveniny v konvertorové nádobě podle vynálezu, přičemž napájení elektrickou energií se provádí pomocí 95 MVA transformátoru.
V tomto časovém diagramu jsou znázorněny jednotlivé ···· ·♦ • · • · ·· ·· • · • · ·· ·· kroky způsobu výroby RHS-ocelí v závislosti na přídavku kovových pevných vsázkových materiálů, přísad, legovacích a redukčních prostředků následovně:
tavení, oduhličení a redukce chrómu, potřeba elektrické energie dodávané elektrodami v MW, přidávání chladících a reakčních plynů jako N2/CH4, jakož i 02 a Ar, průběh teploty taveniny se znázorněním průběhu oduhličení.
Konečný obsah uhlíku 0,3 % se početně dosáhne po 61 minutách. Potom se tavenina vylije do odlévací pánve a transportuje se k dalšímu zpracování ve vakuovém zařízení. Ve vakuovém zařízení se mj . dosáhne konečný obsah uhlíku 0,005 %.
Obr.
taveniny napájení znázorňuje schematický průběh zpracování 100 t v konvertorové nádobě podle vynálezu, přičemž energií se provádí 95 MVA elektrickou transformátorem.
Vakuové zpracování této taveniny se nepředpokládá, neboť, pro tuto kvalitu je třeba dosáhnout obsahu uhlíku jen 0,02 až 0,05 %. V tomto časovém diagramu jsou jednotlivé kroky způsobu výroby RHS-ocelí v závislosti na přídavku kovových pevných vsázkových materiálů, přísad, legovacích a redukčních prostředků znázorněny následovně:
tavení, oduhličení a redukce chrómu, ·«·· »· ·· ·· ·· ·· • · · ··· ··· · ·· · · · · · · · · · · ·· ··· ·· » · ··· · · ♦ · · · · · · ··· spotřeba elektrické energie dodávané elektrodami v MW, přidávání chladících a reakčních plynů jako N2/CH4, jakož i 02 a. Ar, ...
průběh teploty taveniny se znázorněním průběhu oduhiičení.
Konečný obsah uhlíku 0,3 % se zde početně dosáhne po 56,0 minutách. Dalším zpracováním po dobu asi 20 minut se dosáhne požadovaného obsahu C 0,02 až 0,05 %.
Obr. 3 představuje pohled shora na tavící nádobu 1, která je v půlkruhovém nosném prstenci 2. uložena v otočných ložiscích 4 s jednostranným pohonem 3.
Nádoba 1 se skládá z klenuté části 5. nádoby a válcové části 6. nádoby, přičemž z konstrukčních důvodů a z důvodů symetrie je přechod uspořádán v oblasti osy 2 otáčení.
Ve dně 10 nádoby i jsou uspořádány spodní trysky 2, elektrody 2 jsou do nádoby 1 spuštěny horním dílem 12 nádoby, kouřové plyny se odsávají odsávacím příklopem 11 a vedou se k neznázorněnému odprašovacímu zařízení.
Obr. 4 znázorňuje nárys konvertorové nádoby JL uložené na nosném prstenci 2 v poloze zavážení vsázky, přičemž pevná kovová vsázka 14 se zaváží do konvertorové nádoby 1 pomocí vsázkového žlabu 13 na válcovité části £ nádoby. V průběhu procesu zavážení vsázky se prostřednictvím trysek £ uspořádaných ve dně vedmýchává vzduch nebo dusík.
·* ·· • · · ·
Na obr. 5 je znázorněna tavící nádoba 1, upevněná v nosném prstenci 2, s klenutou střední částí £ a válcovitou části £ nádoby v poloze tavení, přičemž elektrody £ jsou skrze horní část 12 nádoby spuštěny do tavící nádoby 1 až na pevnou vsázku 14 . Nad dnem 10 konvertoru, ve kterém jsou uspořádány spodní trysky 9., se již nashromáždil podíl tekutého kovu (taveniny) 15.
V souladu s průběhem procesu znázorněným na obr. 1 popř. .2 se přivádějí prostřednictvím vnější části trysek £ chladicí plyny - CH2/N2 - a prostřednictvím vnitřní části trysek 9. procesní plyny - O2/CO2, N2, Ar. Kouřové plyny se odsávají prostřednictvím odsávacího příklopu 11.
Na obr. 6 je znázorněna tavící nádoba i uložená v nosném prstenci 2 ve fázi zjemňování před koncem průběhu procesu. Pevná vsázka je roztavena, a je vytvořena směs strusky 16 a taveniny 15 . V této fázi se prostřednictvím přívodu 17 přidávají legovací látky popř. přísady 18. zpracování taveniny se provádí ve zmenšeném objemu pomocí elektrické energie prostřednictvím elektrod £, jakož i pomocí reakčních plynů - O2/CO2, N2, Ar - prostřednictvím spodních trysek 9. ve dně 10.
Zastupuj e:
Dr. Miloš Všetečka v.r.
JUDr. Miloš Všetečka advokát
120 00 Praha 2, Hálkova 2

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob a zařízení pro výrobu ocelí s převážně vysokým obsahem Cr, přičemž se kovová vsázka taví v tavící nádobě, leguje, rafinuje a redukuje, a přičemž se spodními tryskami přivádějí procesní plyny, vyznačující se tím, že se používá tavící nádoba s měrným reakčním objemem 0,4 až 1,5 m3/t a rychlosti vedmýchávání procesních plynů se udržují v rozmezí 0,1 až 3,0 Nm3/t/min, že pevný vsázkový materiál se taví pomoci oblouku, přičemž se současně vedmýchává vzduch/dusík, a po vytvoření tekutého objemu se vedmýchává plynná směs kyslíku a inertního plynu, že se po přidání struskotvorných látek a legovacích prostředků průtok kyslíku zvyšuje a výkon oblouku se v souladu s tím snižuje, .že v průběhu rafinace se průtok kyslíku v poměru k inertnímu plynu snižuje, a oduhličení se provádí zesílením elektrického oblouku s malou tvorbou, chromové strusky, že v průběhu redukce taveniny vhodnými redukčními prostředky se redukuje především chrom ze strusky, a křemík se váže pomocí struskotvorných látek.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se používá tavící nádoba s měrným reakčním objemem 0,45 až 0,7 5 m3/t oceli. - - . , . .
  3. 3. Způsob podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že se do tavící nádoby přidávají tekuté kovy, surové železo nebo FeCr.
  4. 4. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se do tavící nádoby kontinuálně přidávají legovací
    72643 (72643a) ···· ·· • · • · prostředky, struskotvorné látky, železná houba a jiné látky.
  5. 5. Způsob podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že pro hluboké odsíření se při zapnutém elektrickém oblouku a zaváděni plynné směsi přidávají struskotvorné látky a speciální odsiřovací prostředky.
  6. 6. Způsob podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že se tavenina převádí z tavící nádoby do vakuové nádoby a podrobuje se následnému sekundárnímu metalurgickému zpracování.
  7. 7. Způsob podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že se snižuje podíl pevných vsázkových materiálů popř. podíl tekutého kovu v podílu slitin železa.
  8. 8. Tavící nádoba k provádění způsobu podle nároků 1 až 7, s nádobou otočně uloženou- v nosném prstenci, s tryskami uspořádanými ve vyměnitelném dně a s odklopitelnou horní částí nádoby, vyznačující se tím, že nosný prstenec (2) je vytvořen půlkruhový, že válcovitá část (6) nádoby protilehlá nosnému prstenci je v horní a střední části konvertorové nádoby (1) vytvořena jako vertikální, obloukovitá stěna nádoby, a že přechod od klenuté části (5) nádoby do válcovitě části (6) nádoby je uspořádán v ose (7) ptačení.
  9. 9.. Tavící nádoba podle nároku 8, vyznačující se tím, že otvorem v odklopítelné horní části (12) nádoby se do tavící nádoby (1) zasouvají elektrody.
  10. 10. Tavící nádoba podle nároku 8, vyznačující se tím, že na dalším otvoru odklopitelné horní části (12) • · · · · ·
    - 18 A)?
    •P' kouřové plyny.
    až 10, (9) uspořádané vytvořeny j ako nádoby je uspořádán odsávací příklop (11) pro
  11. 11. Tavící nádoba podle nároků vyznačující se tím, že spodní trysky ve dně (10) konvertoru jsou známým způsobem trysky s prstencovou štěrbinou nebo jako pláščové trysky.
  12. 12. Tavící nádoba podle nároků 8 až 11, vyznačující se tím, že v horní části klenuté části (5) nádoby je uspořádán odpichový nástavec.
    Zastupuje:
    Dr. Miloš Všetečka v.r.
    Charging Charging At|<Jition Addilion T&P Addilion
    IstScrap 2nd Scrap l iina FeMn, FeSi/AI
    Chutě Cluile Dolomite FeCr, Ume/Spar '' γ ' 'Ni. Mo Y ''
    Time, min o *· 00 o
    c &
    Charging Charging Addílion Addílion T & P Addílion
    IslScrap 2ndScrap Ume FeMn, FeS|/A,
    Chutě Chutě Dolqmile FeCr, |_|me/Spar ' < '' ' 'Ni. Mo Y ''
    Time, min o
    Λ*
CZ982089A 1997-07-02 1998-06-30 Způsob a zařízení pro výrobu ocelí s vysokým obsahem chrómu a/nebo slitin železa v elektrickém obloukovém konvertoru CZ208998A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19728102A DE19728102C2 (de) 1997-07-02 1997-07-02 Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Stählen mit hohem Cr-Gehalt und/oder Ferrolegierungen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ208998A3 true CZ208998A3 (cs) 1999-01-13

Family

ID=7834333

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ982089A CZ208998A3 (cs) 1997-07-02 1998-06-30 Způsob a zařízení pro výrobu ocelí s vysokým obsahem chrómu a/nebo slitin železa v elektrickém obloukovém konvertoru

Country Status (9)

Country Link
US (2) US6068676A (cs)
EP (1) EP0889138B1 (cs)
AT (1) ATE235566T1 (cs)
BR (1) BR9802302A (cs)
CA (1) CA2242251A1 (cs)
CZ (1) CZ208998A3 (cs)
DE (2) DE19728102C2 (cs)
PL (1) PL184546B1 (cs)
ZA (1) ZA985644B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19728102C2 (de) * 1997-07-02 1999-08-05 Schloemann Siemag Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Stählen mit hohem Cr-Gehalt und/oder Ferrolegierungen
DE10009812A1 (de) * 2000-03-01 2001-09-06 Sms Demag Ag Anlage zur Herstellung von Stahl
US7094271B2 (en) * 2000-10-18 2006-08-22 Sms Demag Ag Method for producing stainless steels, in particular high-grade steels containing chromium and chromium-nickel
DE10323507A1 (de) * 2003-05-24 2004-12-09 Sms Demag Ag Verfahren zur Rückgewinnung von metallischen Elementen, insbesondere metallischem Chrom, aus metalloxidhaltigen Schlacken im Elektrolichtbogenofen
DE102004040494C5 (de) * 2004-08-20 2012-10-11 Siemens Ag Verfahren und Vorrichtung zum Betrieb eines Elektrolichtbogenofens
US20100044002A1 (en) * 2008-08-21 2010-02-25 Urschel Laboratories, Inc. Induction furnace with gas diffuser and crucible and method therefor
DE102011087065A1 (de) 2011-11-24 2013-05-29 Sms Siemag Ag Elektrolichtbogenofen und Verfahren zu seinem Betrieb
PL422668A1 (pl) * 2017-08-28 2019-03-11 Instytut Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica Sposób odwęglania stali
PL235191B1 (pl) * 2017-08-28 2020-06-01 Inst Metalurgii Zelaza Im Stanislawa Staszica Sposób odwęglania stali
CN110863076A (zh) * 2019-10-21 2020-03-06 河钢乐亭钢铁有限公司 一种转炉底吹风口维护的方法

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1946246C3 (de) * 1968-10-08 1985-06-20 Voest-Alpine Ag, Wien Konverter mit einseitig offenem oder teilbarem Tragrahmen
US3850617A (en) * 1970-04-14 1974-11-26 J Umowski Refining of stainless steel
GB1384259A (en) * 1972-02-01 1975-02-19 Finkl & Sons Co Method and apparatus for desulphurizing steel
FR2347443A1 (fr) * 1976-04-07 1977-11-04 Creusot Loire Procede d'elaboration d'aciers au four a arcs, avec chargement continu
FR2357648A1 (fr) * 1976-07-09 1978-02-03 Creusot Loire Convertisseur rotatif a chauffage et soufflage simultanes
DE3347718C2 (de) * 1983-09-02 1986-05-28 Ulrich Dipl.-Ing. 5905 Freudenberg Glasmeyer Verfahren zur Herstellung von Stählen mit hohem Reinheitsgrad und geringen Gasgehalten in Stahlwerken und Stahlgießereien
JPS6115912A (ja) * 1984-06-29 1986-01-24 Sanyo Tokushu Seikou Kk ステンレス鋼精錬におけるスラグ還元方法
CA1311787C (en) * 1986-06-24 1992-12-22 Masahisa Tate Method of bottom blowing operation of a steel making electric furnace
US5177763A (en) * 1990-03-28 1993-01-05 Kawasaki Steel Corporation Furnace bottom structure of direct current electric furnace
US5112387A (en) * 1991-08-21 1992-05-12 Instituto Mexicano De Investigaciones Siderurgicas Producing stainless steels in electric arc furnaces without secondary processing
DE4130397A1 (de) * 1991-09-12 1993-03-18 Kortec Ag Gleichstromofen mit einer herdelektrode, herdelektrode und elektrodenblock sowie betriebsverfahren fuer diesen ofen
DE4240667C2 (de) * 1992-11-24 1996-05-09 Mannesmann Ag Stahlwerksanlage mit einem an einem ringförmigen Tragelement befestigten metallurgischen Gefäß
AT398486B (de) * 1992-12-09 1994-12-27 Voest Alpine Ind Anlagen Stahlwerks-elektroofen
ATA121393A (de) * 1993-06-21 1998-07-15 Voest Alpine Ind Anlagen Konverter und verfahren zur herstellung von stahl
EP0655508B1 (en) * 1993-11-30 1998-08-19 ACCIAI SPECIALI TERNI S.p.a. Process for using foamed slag in stainless steel production in the electric arc furnace
DE19509285C2 (de) * 1995-03-15 1997-03-20 Gutehoffnungshuette Man Schmelzgefäßanlage
DE19526704C1 (de) * 1995-07-24 1997-05-07 Asea Brown Boveri Einschmelzaggregat
DE19621143A1 (de) * 1996-01-31 1997-08-07 Mannesmann Ag Verfahren zur Erzeugung nichtrostender Stähle
DE19728102C2 (de) * 1997-07-02 1999-08-05 Schloemann Siemag Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Stählen mit hohem Cr-Gehalt und/oder Ferrolegierungen

Also Published As

Publication number Publication date
DE19728102A1 (de) 1999-01-07
PL327160A1 (en) 1999-01-04
EP0889138B1 (de) 2003-03-26
ATE235566T1 (de) 2003-04-15
DE59807613D1 (de) 2003-04-30
EP0889138A1 (de) 1999-01-07
BR9802302A (pt) 1999-10-19
US6544471B1 (en) 2003-04-08
US6068676A (en) 2000-05-30
CA2242251A1 (en) 1998-12-30
ZA985644B (en) 1998-10-08
DE19728102C2 (de) 1999-08-05
PL184546B1 (pl) 2002-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6508853B2 (en) Process for the production of metal melts
US6238453B1 (en) Producing stainless steels in parallel operated vessels
US7901482B2 (en) Removal method of nitrogen in molten steel
JP4195106B2 (ja) 合金鋼の製造方法および合金鋼の製造プラント
CZ208998A3 (cs) Způsob a zařízení pro výrobu ocelí s vysokým obsahem chrómu a/nebo slitin železa v elektrickém obloukovém konvertoru
FI66203C (fi) Metallurgiskt foerfarande
US7094271B2 (en) Method for producing stainless steels, in particular high-grade steels containing chromium and chromium-nickel
RU2285050C1 (ru) Способ и технологическая линия получения стали
US5480127A (en) Apparatus for the melting and treatment of metal
CN111172355A (zh) 一种感应加热单嘴真空精炼炉及洁净钢冶炼工艺
JP2005526906A (ja) ステンレススチール、特にクロムまたはクロムニッケルを含有する特殊鋼を製造するための方法と装置
RU2233339C1 (ru) Способ производства стали
RU2192482C2 (ru) Способ получения стали
RU2254380C1 (ru) Способ получения рельсовой стали
RU1812221C (ru) Способ внепечной обработки стали
MXPA98005272A (en) Procedure and device for the manufacture of steels of high content of chrome and / or ferroalations in a converter of arc voltaic electr
RU2255983C1 (ru) Способ получения высоколегированной стали
CN117385132A (zh) 一种轴承钢Ds类夹杂物的半钢水冶炼控制方法
JP3788392B2 (ja) 高Cr溶鋼の溶製方法
RU2272079C2 (ru) Способ получения нержавеющих сталей, в частности хром- и хромникельсодержащих высококачественных сталей
Pauls Secondary metallurgy in steel plants
RU2343207C2 (ru) Способ выплавки и внепечной обработки стали
RU2268310C2 (ru) Способ выплавки нержавеющей стали дуплекс-процессом
CN116194598A (zh) 用于生产粗钢的方法及用于其生产的成套设备
SU1687627A1 (ru) Способ выплавки хромистой стали с содержанием хрома до 5%

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic