CZ2020718A3 - Způsob vytvoření složeného skleněného obrazu a složený skleněný obraz - Google Patents

Způsob vytvoření složeného skleněného obrazu a složený skleněný obraz Download PDF

Info

Publication number
CZ2020718A3
CZ2020718A3 CZ2020718A CZ2020718A CZ2020718A3 CZ 2020718 A3 CZ2020718 A3 CZ 2020718A3 CZ 2020718 A CZ2020718 A CZ 2020718A CZ 2020718 A CZ2020718 A CZ 2020718A CZ 2020718 A3 CZ2020718 A3 CZ 2020718A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
glass
motif
transparent
glasses
paint
Prior art date
Application number
CZ2020718A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ309214B6 (cs
Inventor
Alena Šinková
Original Assignee
Alena Šinková
Alena Šinková
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alena Šinková, Alena Šinková filed Critical Alena Šinková
Priority to CZ2020718A priority Critical patent/CZ309214B6/cs
Publication of CZ2020718A3 publication Critical patent/CZ2020718A3/cs
Publication of CZ309214B6 publication Critical patent/CZ309214B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B44DECORATIVE ARTS
    • B44DPAINTING OR ARTISTIC DRAWING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; PRESERVING PAINTINGS; SURFACE TREATMENT TO OBTAIN SPECIAL ARTISTIC SURFACE EFFECTS OR FINISHES
    • B44D5/00Surface treatment to obtain special artistic surface effects or finishes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B44DECORATIVE ARTS
    • B44FSPECIAL DESIGNS OR PICTURES
    • B44F1/00Designs or pictures characterised by special or unusual light effects
    • B44F1/02Designs or pictures characterised by special or unusual light effects produced by reflected light, e.g. matt surfaces, lustrous surfaces
    • B44F1/04Designs or pictures characterised by special or unusual light effects produced by reflected light, e.g. matt surfaces, lustrous surfaces after passage through surface layers, e.g. pictures with mirrors on the back
    • B44F1/045Designs or pictures characterised by special or unusual light effects produced by reflected light, e.g. matt surfaces, lustrous surfaces after passage through surface layers, e.g. pictures with mirrors on the back having mirrors or metallic or reflective layers at the back side
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C27/00Joining pieces of glass to pieces of other inorganic material; Joining glass to glass other than by fusing
    • C03C27/06Joining glass to glass by processes other than fusing

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Joining Of Glass To Other Materials (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass (AREA)

Abstract

Složený skleněný obraz sestává nejméně ze dvou průhledných skel (1 až 1n, 2) stejného rozměru, přičemž poslední sklo (2) je s úpravou zrcadla, přičemž na část motivu (3) je nanesena barva jednak na lícovou stranu prvního průhledného skla (1 až 1n), jednak na rubovou stranu prvního průhledného skla (1 až 1n), a na poslední sklo (2) s úpravou zrcadla, přičemž jednotlivá skla jsou uspořádána rovnoběžně v odstupu se zajištěním (4) a jako celek jsou umístěná v rámu (5).

Description

Způsob vytvoření složeného skleněného obrazu a složený skleněný obraz
Oblast techniky
Vynález se týká výtvarné oblasti nanášení barvy na sklo, konkrétně se týká způsobu vytvoření složeného skleněného obrazu.
Dosavadní stav techniky
Malování na sklo je dávno známá technika, je známé malování na sklo užitkové, na sklo tabulové, většího nebo menšího rozměru, jsou známé skleněné výplně-vitráže. Co se obrazů týče, jsou většinou malované na jednoduché sklo.
Jsou známé i různé skleněné dekorativní obrazy vrstvené, jako například řešení podle užitného vzoru CZ 13740 Ul, kde dekorační vrstvené zdobené sklo sestává ze dvou vůči sobě polohově zajištěných celistvých skleněných vrstev, z nichž alespoň jedna je transparentní a z vrstvy skleněné drti rozprostřené mezi nimi a upevněné na jedné z nich. Výhodné řešení je, když jsou obě skleněné vrstvy transparentní. Pro zajištění soudržnosti je výhodné, když celek je zafixován po obvodu rámečkem.
Podstata vynálezu
Dosud známé techniky malování na sklo a vytváření skleněných dekoračních skel doplňuje nově vytvořený složený skleněný obraz vyjadřující jedinečný prostorový efekt, jehož podstata spočívá vtom, že sestává nejméně ze dvou skel stejného plošného rozměru, použitá skla jsou průhledná, přičemž poslední sklo je vždy s úpravou zrcadla, přičemž vytvoření složeného skleněného obrazu probíhá v následujících krocích.
Zamýšlený motiv výsledného obrazu, ve formě náčrtku nebo podrobně rozkreslené kresby, je přenesen na lícovou stranu prvního průhledného skla pomocí lihové fixy, nebo tupováním černého uhlí nebo pomocí jiné známé techniky.
Následně se pomocí štětců namáčených ve sklářských vypalovacích barvách rozmíchaných s ředidlem, např. terpentýnem a s pojivém, například damarovým lakem, pro dobré přilnutí barev na sklo, nanáší barva na motiv na lícovou stranu prvního průhledného skla, které se dá následně vypálit do sklářské vypalovací pece, ve které probíhá oxidační výpal, za teploty 460 °C až 540 °C.
Podle náročnosti a obtížnosti motivu a také podle množství použitých barev se proces nanášení barev a vypalování nejméně jednou opakuje.
Ve výhodném provedení je první průhledné sklo zdrsněné pískováním.
V případě použití zlata k malování se použije tekuté lesklé zlato.
Jako následující krok se provede nanášení barvy na motiv na rubovou stranu prvního průhledného skla, stejným způsobem, jako na lícovou stranu prvního průhledného skla. Proces nanášení barvy a vypalování ve sklářské peci se opět nejméně jednou opakuje.
V dalším kroku dojde k dokončení celého obrazu tím, že se barva nanáší dále na motiv na druhé sklo s úpravou zrcadla, kde se barva nanáší jen lehce v tenkých vrstvách a nechá se vyschnout.
- 1 CZ 2020 - 718 A3
Prostorového efektu neboli hloubky motivu se dosáhne tím, že v prvním kroku nanášení barvy na lícovou stranu prvního průhledného skla se barva nanáší na části motivu, které j sou k nám nejblíže, ve druhém kroku se na rubovou stranu prvního průhledného skla barva nanáší na části motivu, které jsou vzdálenější a ve třetím kroku se na druhé sklo s úpravou zrcadla se nanáší barva na detaily motivu, které jsou nej vzdálenější.
Dalším faktorem, který vytváří prostorový vjem motivu je uspořádání všech skel, opatřených barvou podle jednotlivých kroků, za sebou s menším odstupem od sebe se zajištěním tohoto odstupu, například vložením úzkých proužků skla nebo jiného materiálu mezi jednotlivá skla a zafixováním, například lepidlem po obvodu nejméně jednoho skla. Po zaschnutí lepidla se vloží takto navrstvená skla do rámu, například kovového. Zadní stěna obrazu, která bude v kontaktu se zdí, na kterou bude obraz nainstalován, bude chráněná pevnější plochou, například tvrdším papírem.
Na každém jednotlivém skle je jiná část daného motivu, přičemž sestavením skel za sebou se zajištěním odstupu mezi nimi se vytvoří obraz jako celek představující daný motiv působící jedinečným prostorovým efektem.
Objasnění výkresů
Vynález bude dále objasněn pomocí obr. 1, kde je v prostorovém vyobrazení znázorněn složený obraz v rozloženém stavu.
Příklad uskutečnění vynálezu
Složený skleněný obraz, znázorněný na obr. 1, sestává ze dvou tabulových skel stejného plošného rozměru, prvního průhledného skla 1 a druhého skla 2 s úpravou zrcadla.
Zamýšlený motiv 3, ve formě náčrtku nebo podrobně rozkreslené kresby, je přenesen na lícní stranu prvního průhledného skla 1 pomocí lihové fixy.
Následně se pomocí štětců namočených ve sklářských vypalovacích barvách rozmíchaných s terpentýnovým ředidlem a s pojivem-damarovým lakem, pro dobré přichycení na sklo, nanáší barva na motiv 3 na lícovou stranu prvního průzračného skla 1 a provede se nejméně jeden výpal ve sklářské vypalovací peci, ve které probíhá oxidační výpal za teploty 460 °C.
Jako následující krok se provede nanášení barvy na část motivu 3 na rubovou stranu prvního průzračného skla 1. Zmíněný proces se opakuje, tedy nanášení barev a opakované výpaly, dokud zmíněný motiv nevyjadřuje dostatečnou hloubku.
V dalším kroku dojde k dokončení celého obrazu tím, že se nanáší barva na část motivu 3 na druhé sklo 2 s úpravou zrcadla, kde se barva nanáší jen lehce v tenkých vrstvách a nechá se vyschnout.
Pro celkový prostorový vjem výsledného obrazu se jednotlivé nanášení barev provádí tak, že v prvním kroku se barva nanáší na lícní stranu prvního průhledného skla 1 na části motivu 3, které jsou knám nejblíže, ve druhém kroku se na rubovou stranu prvního průhledného skla 1 nanáší barva na části motivu 3, které jsou vzdálenější a ve třetím kroku se na druhé sklo 2 s úpravou zrcadla nanáší barva na detaily motivu 3, které jsou nej vzdálenější.
Dalším faktorem vytvářejícím prostorový vjem motivu 3 je uspořádání obou skel, prvního průhledného skla 1 a druhého skla 2 s úpravou zrcadla za sebou, s menším odstupem od sebe se zajištěním 4, v tomto příkladě provedení zajištění 4 představují dva úzké proužky skla vložené mezi první průhledné sklo 1 a druhé sklo 2 s úpravou zrcadla a zafixují se lepidlem.
-2CZ 2020 - 718 A3
Po zaschnutí lepidla se vloží spojená skla, první průhledné sklo 1 a druhé sklo 2 s úpravou zrcadla do kovového rámu 5 s tím, že tabule, která bude v kontaktu se zdí, na kterou bude obraz nainstalován, bude chráněná tvrdším papírem.
Tak je vytvořen skleněný obraz s efektem prostorového motivu 3.
Průmyslová využitelnost
Podle postupu podle vynálezu vzniknou obrazy s prostorovým vjemem, které se stanou velmi hodnotným prvkem zdobící byty, hotely atd.

Claims (2)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Složený skleněný obraz, vyznačující se tím, že sestává nejméně ze dvou průhledných skel (1, 2) stejného rozměru, přičemž poslední sklo (2) je s úpravou zrcadla, přičemž na část motivu (3) je nanesena barva jednak na lícovou stranu prvního průhledného skla (1), jednak na rubovou stranu prvního průhledného skla (1), případně na rub a líc (In) průhledného skla, a na poslední sklo (2) s úpravou zrcadla, přičemž jednotlivá skla (In, 2) jsou uspořádána rovnoběžně v odstupu se zajištěním (4) a jako celek jsou umístěná v rámu (5).
2. Způsob vytvoření malovaného skleněného obrazu, podle nároku 1, vyznačující se tím, že sestává z následujících kroků:
- zamýšlený motiv (3) výsledného obrazu ve formě náčrtku nebo podrobně rozkreslené kresby se přenese na lícovou stranu prvního průhledného skla (1);
- následně se na část motivu (3) na lícovou stranu prvního průhledného skla (1), případně na lícovou stranu dalších průhledných skel (In), nanáší barva;
- jako následující krok se provede nanášení barvy na část motivu (3) na rubovou stranu prvního průzračného skla (1), případně na rubovou stranu dalších průhledných skel (In);
- po každém jednotlivém nanesení barvy na motiv na lícovou a rubovou stranu skel (1 až In) se vždy provede výpal ve sklářské vypalovací peci za teploty 460 °C až 540 °C;
- v dalším kroku se na část motivu (3) nanese barva na poslední druhé sklo (2) s úpravou zrcadla; a - následně se uspořádají všechna skla rovnoběžně za sebou v odstupu mezi jednotlivými skly a tento odstup se zajistí zajištěním (4) a následně se skla vloží do rámu (5).
CZ2020718A 2020-12-23 2020-12-23 Způsob vytvoření složeného skleněného obrazu a složený skleněný obraz CZ309214B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020718A CZ309214B6 (cs) 2020-12-23 2020-12-23 Způsob vytvoření složeného skleněného obrazu a složený skleněný obraz

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020718A CZ309214B6 (cs) 2020-12-23 2020-12-23 Způsob vytvoření složeného skleněného obrazu a složený skleněný obraz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2020718A3 true CZ2020718A3 (cs) 2022-05-25
CZ309214B6 CZ309214B6 (cs) 2022-05-25

Family

ID=81653813

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2020718A CZ309214B6 (cs) 2020-12-23 2020-12-23 Způsob vytvoření složeného skleněného obrazu a složený skleněný obraz

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ309214B6 (cs)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS229008B1 (cs) * 1978-09-13 1984-05-14 Miroslav Felkr Skleněný předmět ozdobený plošným obrazem mezi dvěma vrstvami skla
SK183192A3 (en) * 1992-06-16 1995-09-13 Veronika Tesarova Decorative figure
CN2261425Y (zh) * 1996-06-04 1997-09-03 邵新龙 一种雕刻彩绘镀膜玻璃
CZ13740U1 (cs) * 2003-07-28 2003-10-13 Drahoslava Koukalová Dekorační vrstvené zdobené sklo
CZ17044U1 (cs) * 2006-05-11 2006-12-04 Kabeláč@Martin Skleněný obraz

Also Published As

Publication number Publication date
CZ309214B6 (cs) 2022-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4312688A (en) Method and apparatus for making simulated stained-glass
CZ2020718A3 (cs) Způsob vytvoření složeného skleněného obrazu a složený skleněný obraz
WO2017138828A1 (ru) Многослойная декоративная композиция, являющаяся носителем художественного изображения
US3060611A (en) Reproduction of a textured surface
KR100902599B1 (ko) 호마이카에 내장된 무늬를 형성한 장식용 판재 및 그제조방법
CN202913607U (zh) 组合型金属马赛克
DE60103763D1 (de) Verfahren zur fertigbearbeitung von gegenständen durch pulverbeschichtung
CN101500814A (zh) 带纹理的工艺品及其制造方法
RU2555168C1 (ru) Изделие - стекло со смешанным декоративным покрытием и способ его получения
US5750239A (en) Process of making true copies of majolica tiles and the like
KR101488727B1 (ko) 장식유리 및 그 제조방법
KR200397981Y1 (ko) 레이져용 금속명판
RU2663780C1 (ru) Способ декоративно-художественной обработки стекла
Meschini Temporary or Permanent? The Duration of Works of Street Art: between Intentions and Techniques
KR101373672B1 (ko) 페이퍼페인팅을 이용한 인테리어 제품의 무늬형성방법
RU2007108877A (ru) Способ декорирования изделия и декоративный элемент
EP2813370B1 (en) Printing method
RU2171182C1 (ru) Способ выполнения панно
RU35518U1 (ru) Декоративное панно
KR800001073B1 (ko) 가구용 진주박 자개무늬지의 제조방법
US2126088A (en) Process of making decorative plates
US1961575A (en) Ornamentation
JPS5950619B2 (ja) 陶磁器の装飾技法
RU2530841C1 (ru) Способ выполнения изобразительных работ
Kulikova et al. TYPE OF DECORATION EDGES OF BOOK