CZ2019440A3 - Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice a způsob jeho výroby - Google Patents

Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ2019440A3
CZ2019440A3 CZ2019-440A CZ2019440A CZ2019440A3 CZ 2019440 A3 CZ2019440 A3 CZ 2019440A3 CZ 2019440 A CZ2019440 A CZ 2019440A CZ 2019440 A3 CZ2019440 A3 CZ 2019440A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
hydrosorbent
biogas plant
proportion
separate
Prior art date
Application number
CZ2019-440A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ308487B6 (cs
Inventor
Robert Šulc
Michel Kolaříková
Martin Stehlík
Petr Hutla
Original Assignee
Heesters s.r.o.
Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Heesters s.r.o., Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. filed Critical Heesters s.r.o.
Priority to CZ2019-440A priority Critical patent/CZ2019440A3/cs
Publication of CZ308487B6 publication Critical patent/CZ308487B6/cs
Publication of CZ2019440A3 publication Critical patent/CZ2019440A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05FORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C, e.g. FERTILISERS FROM WASTE OR REFUSE
    • C05F5/00Fertilisers from distillery wastes, molasses, vinasses, sugar plant or similar wastes or residues, e.g. from waste originating from industrial processing of raw material of agricultural origin or derived products thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05FORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C, e.g. FERTILISERS FROM WASTE OR REFUSE
    • C05F7/00Fertilisers from waste water, sewage sludge, sea slime, ooze or similar masses
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K17/00Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials
    • C09K17/14Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials containing organic compounds only
    • C09K17/16Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials containing organic compounds only applied in a physical form other than a solution or a grout, e.g. as platelets or granules
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/10Process efficiency
    • Y02P20/129Energy recovery, e.g. by cogeneration, H2recovery or pressure recovery turbines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Abstract

Řešení se týká reverzibilního hydrosorbentu na bázi separátu z bioplynové stanice, kde hyrosorbent sestává ze separátu z bioplynové stanice, alespoň jedné přísady a příměsí, a kde posstata spočívá v tom, že podíl separátu, ve stavu odvodněném a usušeném na maximální podíl vody v separátu do 15 % hmotnostních, je do 98,5 % hmotnostních, podíl přísad je od 1 % do 50 % hmotnostních a podíl příměsí je od 0,5 % do 2,5 % hmotnostních. Rešení se také týká způsobu výroby tohoto hydrosorbentu, kde podstata spočívá v tom, že nejprve se separát z bioplynové stanice odvodní, a to lisováním, odstředěním, nebo volným odtokem vody, následně se dosušuje v sušárně, a to až k dosažení hmotnostního podílu vody do nejvýše 15 % hmotnostních, načež se provede smísení odvodněného a dosušeného separátu s přísadou či přísadami a tato směs se zpracuje v peletizačním lisu na pelety, přičemž s výhodou ohřev materiálu v sušárně se provádí alespoň zčásti za vyžití odpadního tepla z chlazení a/nebo z výfukových plynů z motoru kogenerační jednotky, tvořené soustavou bioplynové stanice a spalovacího motoru.

Description

Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Vynález se týká půdního hospodářství a zemědělství a současně i využití separátu z bioplynových stanic, kde se získává materiál, působící jako hydrosorbent a zpravidla mající i vlastnosti hnojivá. Jedná se i o způsob výroby tohoto hydrosorbentu.
Dosavadní stav techniky
V současnosti je známo, v oblasti využití separátu z bioplynových stanic, že se tento přímo vyváží na pole jako organické hnojivo, nebo se přidává jako komponent do kompostů. Variantou využití separátu je i jeho vysušení jako náhražky steliva místo slámy, při ustájení hospodářských zvířat.
Podstata vynálezu
Podstatně efektivnější využití separátu je přeměnit jej v účinný hydrosorbent, mající též vlastnosti hnojivá. Ve shodě s předkládaným vynálezem hydrosorbent sestává ze separátu z bioplynové stanice, alespoň jedné přísady a příměsí, přičemž podstata spočívá v tom, že podíl separátu, ve stavu odvodněném a usušeném na maximální podíl vody v separátu do 15 % hmotnostních, je do 98,5 % hmotnostních, podíl přísad je od 1 % do 50 % hmotnostních a podíl příměsí je od 0,5 % do 2,5 % hmotnostních. Příměsí jsou materiály, které se nacházejí ve vstupní směsi, aniž by spadaly do separátu nebo do záměrně přidávaných přísad, tedy například prach, zemina apod. Bioplynová stanice může být samostatná, nebo častěji bývá budována jako součást kogenerační jednotky, kde získaný bioplyn je ihned využit jako zdroj energie pro spalovací motor, zpravidla pohánějící elektrický generátor. Současně v přísadách směsi je použita sláma, a to ve formě obilní slámy. Také je při tom výhodně jako přísada obsažen popel z biomasy, a to v podílu 5 až 15 % hmota. Výhodné je, jestliže podíl přísad je od 5 % do 30 % hmotnostních. V každém případě je výhodné, jestliže reverzibilní hydrosorbent má podobu pelet o průměru 6 až 12 mm a délce 3 až 50 mm. Základní vlastnosti, jako hydrosorbentu, se dosahuje v určité míře již u odvodněného a vysušeného separátu, kde malý podíl přísad a příměsí napomáhá peletizaci a i soudržnosti získaných pelet. Vedle základní hydrosorpční vlastnosti se významně zlepšuje také průchodnost materiálu peletizační matricí, je-li podíl přísad, zejména na bázi slámy, vyšší než 5 % hmotnostních, optimálně pak do 30 % hmotnostních. Podíl popela z biomasy, jako přísady, pak zlepšuje obsah minerálních látek ve směsi, čímž se zlepšují vlastnosti sorbentu jako hnojivá.
Tak se získává reverzibilní hydrosorbent, který zlepšuje schopnost půdy zadržovat a uvolňovat vodu. To je výhodné zejména při vysévání či vysazování rostlin, kdy je třeba udržovat po vysetí či vysázení zeminu vlhkou, aby osivo či sadba ne zaschla. Hydrosorbent je tak možno aplikovat nejen plošně, ale také pouze v okolí osiva či spíše v okolí jednotlivých rostlin sadby.
S výhodou se popsaný hydrosorbent vyrobí takovým způsobem, že se nejprve separát z bioplynové stanice odvodní, a to lisováním, odstředěním, nebo volným odtokem vody, následně se dosušuje v sušárně, a to až k dosažení hmotnostního podílu vody do nejvýše 15 % hmota., načež se provede smísení odvodněného a dosušeného separátu s přísadou či přísadami a tato směs se zpracuje v peletizačním lisu na pelety. Výhodné je, jestliže ohřev materiálu v sušárně se provádí alespoň zčásti za vyžití odpadního tepla z chlazení a/nebo z výfukových plynů z motoru kogenerační jednotky, tvořené soustavou bioplynové stanice a spalovacího motoru.
Tak se dosahuje výroby pelet s vlastnostmi hydrosorbentu a s výhodou i hnojivá, kde výrobní náklady se navíc redukují pomocí napojení na samotný proces v bioplynové stanici, resp. v kogenerační jednotce, jejíž součástí je tato bioplynová stanice.
- 1 CZ 2019 - 440 A3
Příklady uskutečnění vynálezu
Složení reverzibilního hydrosorbentu na bázi separátu z bioplynové stanice (dále jen separát), uvedeno v % hmotnostních, a s použitím separátu s obsahem vody 15 % hmotnostních.
Příklad 1
Separát
Obilní sláma Popel z biomasy Příměsi %
%
9,5 %
0,5 %
V příkladném složení byl materiál směsi peletizován na pelety tvaru válečků o rozměrech průměr 6 mm a délka 3 až 40 mm. V této formě byl materiál, resp. pelety, aplikovány při výsadbě smrků, kdy hnojivo bylo přidáváno do sadbové jamky. Jejich růst byl následně sledován ve srovnání s výsadbou ve stejném místě, ale bez použití materiálu na bázi separátu.
Bylo zjištěno, že v průběhu peletizace směs s malým podílem obilní slámy působila určité potíže s průchodností materiálu peletizačním lisem, ale absorpční vlastnosti byly srovnatelné se směsí s vyšším podílem obilní slámy.
Z hlediska konečné aplikace směsi do půdy bylo zjištěno, že výsadba s použitím separátu měla výrazný vliv na snižování úhynu sazenic a na j ej ich velikost. Úhyn sazenic se snížil o 40 %, velikost byla o 40 % větší oproti kontrole.
Příklad 2
Způsob výroby pelet hydrosorbentu
Byl zvolen následující postup. Dávka digestátu, resp. separátu, odebraná jako výstupní materiál z bioplynové stanice, byla odvodněna lisováním v nízkotlakém lisu přes filtrační membránu, následně byla tato dávka dosušována volným sušením v sušárně, ohřívané využitelným odpadním teplem z chlazení kogenerační jednotky, napojené na bioplynovou stanici. Následně bylo provedeno smíšení s přísadami, postupně k vytvoření směsi podle příkladu 1, načež materiál vzniklé směsi byl nakonec zpracován v peletizačním lisu, to přes matrici, tvořící pelety ve formě válečků o průměru 6 mm, které byly ihned pytlovány pro skladování a expedici.
Průmyslová využitelnost
Reverzibilní hydrosorbent, podle předkládaného vynálezu, je použitelný obecně pro zadržení a uvolňování vláhy pro růst rostlin, a to za současné podpory růstu vlivem organických i anorganických látek, v separátu a/nebo v příměsích obsažených.

Claims (5)

1. Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice, kde hydrosorbent sestává ze separátu z bioplynové stanice, alespoň jedné přísady a příměsi, vyznačený tím, že podíl separátu, ve stavu odvodněném a usušeném na maximální podíl vody v separátu do 15 % hmotnostních, je do 98,5 % hmotnostních, podíl přísad je od 1 % do 50 % hmotnostních a podíl příměsí je od 0,5 % do 2,5 % hmotnostních, přičemž v přísadách je použita obilní sláma a současně jako přísada je obsažen popel z biomasy, a to v podílu 5 až 15 % hmotnostních.
2. Reverzibilní hydrosorbent podle nároku 1, vyznačený tím, že podíl přísad je od 5 % do 30 % hmotnostních.
3. Reverzibilní hydrosorbent podle nároku 2, vyznačený tím, že reverzibilní hydrosorbent má podobu pelet o průměru 6 až 12 mm a délce 3 až 50 mm.
4. Způsob výroby reverzibilního hydrosorbentu se složením podle některého z nároků 1 až 3, vyznačený tím, že se nejprve separát z bioplynové stanice odvodní, a to lisováním, odstředěním, nebo volným odtokem vody, následně se dosušuje v sušárně, a to až k dosažení hmotnostního podílu vody do nejvýše 15 % hmota., načež se provede smísení odvodněného a dosušeného separátu s přísadami a tato směs se zpracuje v peletizačním lisu na pelety.
5. Způsob výroby podle nároku 4, vyznačený tím, že ohřev materiálu v sušárně se provádí alespoň zčásti za vyžití odpadního tepla z chlazení a/nebo z výfukových plynů z motoru kogenerační jednotky, tvořené soustavou bioplynové stanice a spalovacího motoru.
CZ2019-440A 2019-07-03 2019-07-03 Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice a způsob jeho výroby CZ2019440A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-440A CZ2019440A3 (cs) 2019-07-03 2019-07-03 Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-440A CZ2019440A3 (cs) 2019-07-03 2019-07-03 Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice a způsob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ308487B6 CZ308487B6 (cs) 2020-09-16
CZ2019440A3 true CZ2019440A3 (cs) 2020-09-16

Family

ID=72432651

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-440A CZ2019440A3 (cs) 2019-07-03 2019-07-03 Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice a způsob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2019440A3 (cs)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2017243B1 (de) * 2007-06-11 2016-03-16 Landesbetrieb Hessisches Landeslabor Strukturgebender dünger zur steigerung der wasserhaltekapazität
GB2460889B (en) * 2008-06-16 2010-10-20 John William Carson A process for the manufacture of a horticultural growing medium
PL209857B1 (pl) * 2008-11-24 2011-10-31 Zygmunt Marek Zygmunt Ogrodnik Monika Agromil Społka Cywilna Sposób wytwarzania nawozów organiczno-mineralnych na bazie komunalnych osadów ściekowych
CN102440158A (zh) * 2011-10-13 2012-05-09 山东省农业科学院农业资源与环境研究所 一种沼渣营养钵及其制备方法和应用
CN102612952B (zh) * 2012-03-27 2013-10-16 农业部规划设计研究院 一种厌氧发酵剩余物制造生态结皮的环境修复方法
CN102656987B (zh) * 2012-05-08 2013-07-31 山东省农业科学院农业资源与环境研究所 一种利用沼液补充果园水肥的方法
WO2014015184A1 (en) * 2012-07-18 2014-01-23 Algae Aqua-Culture Technology, Inc. Biorefinery system, components therefor, methods of use, and products derived therefrom

Also Published As

Publication number Publication date
CZ308487B6 (cs) 2020-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102153393A (zh) 海洋生物钙多元素肥料
CN107226723A (zh) 一种利用农业有机废弃物降解制备肥料的方法
Udayasimha et al. Sustainable waste management by growing mushroom (Pleurotus florida) on anaerobically digested waste and agro residues
CN105541511A (zh) 一种有机肥料的制备方法
US9382166B1 (en) Plant nutrient composition
CZ2019440A3 (cs) Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice a způsob jeho výroby
CN108586145A (zh) 一种环保有机肥及其制备方法
DE102012106610B4 (de) Verfahren zur Herstellung von Langzeitdünger aus Gärresten mittels Verkapselung
CN111517887A (zh) 一种高效颗粒有机肥料生产方法
CN105439713A (zh) 一种活化土壤肥力的微生物肥料及其制备方法
CN109516889A (zh) 一种可以改良盐碱土壤的环保化肥及其制备工艺
WO2019127121A1 (zh) 一种基于石墨的腐殖质的制备方法
CZ33219U1 (cs) Reverzibilní hydrosorbent na bázi separátu z bioplynové stanice
US20210292254A1 (en) Manure pellets, and process and equipment for making the same
CN106116976A (zh) 菊芋秸秆肥料及其制备方法
KR102054860B1 (ko) 케나프를 이용한 간척지의 개량 방법
CN109553498A (zh) 一种植物用生态有机复合肥
RU2797002C1 (ru) Состав и способ получения гранулированного органоминерального удобрения
RU2399641C1 (ru) Способ утилизации птичьего помета
CN105565967A (zh) 一种腐殖酸微生物复合肥料及其制备方法
CZ292997B6 (cs) Způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu
CN104446744A (zh) 一种生物有机肥的加工方法
RU2574688C1 (ru) Состав органоминеральных удобрений и способ их получения
RU2528711C1 (ru) Способ получения почвосмеси для проращивания семян и развития саженцев
KR101373123B1 (ko) 세척석탄바닥재와 분상펄라이트를 이용한 퇴비 조성물 및 이의 제조방법