CZ292997B6 - Způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu - Google Patents

Způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu Download PDF

Info

Publication number
CZ292997B6
CZ292997B6 CZ20013301A CZ20013301A CZ292997B6 CZ 292997 B6 CZ292997 B6 CZ 292997B6 CZ 20013301 A CZ20013301 A CZ 20013301A CZ 20013301 A CZ20013301 A CZ 20013301A CZ 292997 B6 CZ292997 B6 CZ 292997B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
dry matter
fermented
fermentation
poultry manure
Prior art date
Application number
CZ20013301A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20013301A3 (cs
Inventor
Vladimír Ing. Ševčík
Michal Brabec
Vladimír Rndr. Csc. Ševčík
Original Assignee
Ekobioprogres Výrobní Družstvo Brno
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ekobioprogres Výrobní Družstvo Brno filed Critical Ekobioprogres Výrobní Družstvo Brno
Priority to CZ20013301A priority Critical patent/CZ292997B6/cs
Priority to SK155-2002A priority patent/SK1552002A3/sk
Publication of CZ20013301A3 publication Critical patent/CZ20013301A3/cs
Publication of CZ292997B6 publication Critical patent/CZ292997B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Řešení se týká způsobu průmyslového zpracování drůbežího trusu ve směsi s tuhými bioodpady rostlinné výroby, jako například slámy ze zrnin, nebo z technických plodin, popřípadě dalších odpadů rostlinné výroby, jehož produktem je organominerální hnojivo s vysokým obsahem humusu i minerálních živin, při kterém se 10 hmotnostních dílů drůbežího trusu o sušině 10 až 25 % hmotn. smísí s 10 až 40 hmotn. díly bioodpadů rostlinné výroby a získaná směs se podrobí 3 až 7 denní krátkodobé aerobní fermentaci, v jejímž průběhu dochází k urychlené humifikaci organických látek současně s odstraněním průvodního zápachu fermentovaného materiálu. V průběhu denního překopávání je fermentovaný materiál předsoušen proudem studeného nebo až na 80 .degree.C ohřátého vzduchu k dosažení sušiny nejvýše 60 % hmotn., načež se fermentace přeruší, zčásti již odvodněná fermentovaná směs se dosuší na obsah sušiny 70 až 90 % hmotn. a lisuje se, nebo granuluje.ŕ

Description

Oblast techniky
Předmětem vynálezu je ekologicky nezávadný způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu ve směsi s tuhými bioodpady. Navrhovaným způsobem se získá kvalitní organominerální hnojivo.
Dosavadní stav techniky
Produkce trusu u velkochovů drůbeže se stává stále větším ekologickým problémem. Při přímé aplikaci trusu na pozemky dochází především ke značnému zamořování životního prostředí nepříjemným zápachem. Současně dochází ke značným ztrátám dusíku, který uniká do ovzduší ve formě amoniaku. Po aplikaci trusu bez zapravení do půdy mohou tyto ztráty činit po 24 hodinách až tři čtvrtiny veškerých ztrát a po 3 dnech dokonce až 90 % veškerého dusíku v aplikovaném trusu. Úbytek dusíku u statkových hnojiv je potom nahrazován průmyslovými dusíkatými hnojivý, k jejichž výrobě je zapotřebí elektrická energie, která je opět spojena s dalším zamořováním životního prostředí.
Při posuzování stávajících i nových technologií na zpracování exkrementů hospodářských zvířat se klade stále větší důraz na zachování nutriční hodnoty odpadu.
Zpracování exkrementů hospodářských zvířat je možno provádět aerobními a anaerobními postupy. Velkou nevýhodou anaerobních postupů je především jejich značená časová náročnost, kdy reakce anaerobních způsobů je 10 až 20 krát pomalejší než aerobní reakce při vytvoření optimálních aerobních podmínek. Další nevýhodou anaerobních fermentací je dále velký objem kalových vod, zbývajících po oddělení pevných podílů z anaerobní fermentace.
Dalším způsobem zpracování drůbežího trusu na organominerální hnojivo je jeho přímé sušení v různých typech sušáren. Tento způsob však naráží na nepřípustné zamořování životního prostředí nepříjemným zápachem, který musí být zachycován během sušení například různými typy filtrů, které jsou investičně velmi nákladné. Získané sušené hnojivo v různých typech sušáren však i nadále zapáchá, v důsledku čehož dochází k dalším problémům při jeho skladování i při jeho aplikaci na pozemky. Při zvlhčení tohoto hnojivá dochází k zamořování okolí nepříjemným zápachem. Vzhledem k tomu, že zmíněný průvodní jev je stále větší překážkou realizace ekologicky i ekonomicky výhodného způsobu průmyslového zpracování drůbežího trusu na organominerální hnojivo, stalo se odstranění tohoto nedostatku prvořadým cílem tohoto vynálezu.
Podstata vynálezu
Vytčeného cíle bylo dosaženo a předmětem vynálezu se stává způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu ve směsi s tuhými bioodpady rostlinné výroby, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se 10 hmotnostních dílů drůbežího trusu o sušině v rozmezí 10 až 25 % hmotn. mísí S; 10 až 40 hmotnostními díly tuhého bioodpadu, například slámy ze zrnin nebo z technických plodin, získaná směs se podrobí 3 až 7 denní krátkodobé aerobní fermentaci, v jejíž průběhu se fermentovaný materiál denně překopává a předsouší proudem studeného, nebo až na teplotu 80 °C ohřátého vzduchu k dosažení obsahu sušiny nejvýše 60 % hmotn. fermentovaného materiálu, načež se fermentační proces přeruší, zčásti již odvodněná fermentovaná směs se dosuší na obsah sušiny 70 až 90 % hmotn. a lisuje, nebo granuluje.
Drůbežího trus se homogenizuje s řezanou slámou ze zrnin nebo z technických plodin, popřípadě i dalších odpadů rostlinné výroby v homogenizátoru, v němž dochází při zvýšeném počtu otáček
-1 CZ 292997 B6 míchacího zařízení a zvýšenému tlaku vzduchu ke spojení nasávacího materiálu s drůbežím trusem o vyšší sušině, což je podmínkou urychleného nastartování aerobního procesu.
Při krátkodobé fermentaci drůbežího trusu s tuhými odpady dochází vlivem uvolňovaného tepla 5 v důsledku oxidativní činnosti aerobních mikroorganismů ke zvýšenému odparu vody a současně k urychlené a intenzivní humifikaci organických látek a účinné dezodorizaci fermentované směsi, neboť v jejím průběhu jsou nejdříve asimilovány nízkomolekulámí pachové látky. Tato okolnost umožňuje v další technologické operaci fermentovanou směs dosoušet na různých typech sušáren bez rizika zamořování ovzduší v jejich okolí.
K dalšímu zvýšení odparu vody dochází v průběhu aerobní fermentace ve fermentačním žlabu s vybírací frézou, kdy při denním překopávání prochází fermentovaná směs na pásových dopravnících fermentačního žlabu, umístěných ve větrných tunelech, do nichž se vhání studený nebo ohřátý vzduch. V průběhu překopávání však obsah sušiny fermentovaného materiálu nesmí 15 překročit 60 % hmotn., neboť při obsahu vody nižším než 40 % hmotn. dochází již k útlumu činnosti bakterií. Zvýšený odpař vody nad tuto koncentraci může být uskutečněn až při vyskladňování fermentovaného materiálu z fermentačního žlabu, kdy je tento materiál dále dosoušen až na obsah sušiny 70 až 90 % hmotn.
Rozvoj aerobních mikroorganismů je urychlován vhodnou skladbou směsi, v níž nasávací materiál - sláma - je především hlavním zdrojem uhlíku, zatímco drůbeží trus je především zdrojem dusíku. Tím je vytvořen optimální úživný poměr C : N pro rozvoj aerobních mikroorganismů, který je dále podporován vhodnou vlhkostí v rozmezí 30 až 60 % hmotn. a strukturou zhomogenizované směsi; řezaná sláma s drůbežím trusem tvoří kyprý materiál s dostatečným obsahem 25 vzduchu, čímž jsou vytvořeny optimální aerobní podmínky pro rozvoj aerobních mikroorganismů po dobu cca 24 hodin.
V průběhu 3 až 7 denní aerobní fermentace a ji provázející intenzivní humifikace organických látek jsou minerální živiny, především dusík, fosfor a draslík, vázány na vznikající huminové lát30 ky, čímž vzniká organominerální hnojivo bez zápachu, při jehož aplikaci nedochází k urychlenému vyplavování živin.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
101 řezané obilné slámy se kontinuálně mísí s 101 drůbežího trusu ve vertikálním homogeni40 zátoru a získaná směs se naskladňuje do fermentačního žlabu s vybírací frézou, pomocí níž se ve fermentačním žlabu denně automaticky překopává.v průběhu denního překopávání prochází fermentovaná směs na pásových dopravnících fermentačními žlaby, umístěnými ve větrných tunelech, do nichž se vhání studený vzduch. Za těchto optimálních aerobních podmínek dochází k urychlené humifikaci organických látek současně s dezodorací průvodního zápachu fermento45 váného materiálu. Po 5 dnech se aerobní fermentace přeruší, získaný substrát se dosuší na pásové sušárně na obsah sušiny 85 % hmotn. a poté granuluje na granulačním lisu s matricí o průměru 8 mm.
Příklad 2
101 řezané řepkové slámy se kontinuálně smísí s 81 drůbežího trusu o sušině 22 % hmotn. ve vertikálním homogenizátoru, načež se směs dále zpracovává, jak je uvedeno v příkladu 1. V průběhu denního překopávání se však vhání do větrných tunelů vzduch ohřátý a teplotu 60 °C. 55 V průběhu překopávání obsah sušiny ve fermentovaném materiálu nesmí překročit 60 % hmotn.
I
Po 4 dnech se aerobní fermentace přeruší, získaný substrát se dosuší na bubnové susámě na obsah sušiny 32 % hmotn. a dále zpracovává na briketovacím lisu.
Příklad 3
301 řezané energetické plodiny komonice o sušině 45 % hmotn. se kontinuálně mísí s 121 drůbežího trusu o sušině 18 % hmotn. ve vertikálním homogenizátoru, načež se směs zpracovává jak je uvedeno v příkladu 1. Po 6 dnech se aerobní fermentace přeruší, získaný substrát se dosouší na obsah sušiny 80 % hmotn. na pásových dopravnících umístěných ve větrných tunelech, do | nichž se vhání na 80 °C ohřátý vzduch a poté zpracovává na lisu do hranatých balíků o rozmě- t rech 400 x 600 x 600 mm. I
V průběhu sušení nedochází k zamořování ovzduší zápachem a získané organominerální hnojivo ve formě granulí, briket nebo balíků je rovněž bez zápachu, a to i po zvlhčení při jeho aplikaci na půdu.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu ve směsi s tuhými bioodpady rostlinné výroby, vyznačující se tím, že se 10 hmotnostních dílů drůbežího trusu o sušině v rozmezí 10 až 25 % hmotn. smísí s 10 až 40 hmotnostními díly tuhého bioodpadu, například slámy ze zrnin nebo/a z technických plodin, získaná směs se podrobí 3 až 7 denní krátkodobé aerobní fermentaci, v jejímž průběhu se fermentovaný materiál denně překopává a předsouší proudem studeného, nebo až na teplotu 80 °C ohřátého vzduchu k dosažení obsahu sušiny nejvýše 60 % hmotn. fermentovaného materiálu, načež se fermentační proces přeruší, zčásti již odvodněná fermentovaná směs se dosuší na obsah sušiny 70 až 90 % hmotn., a lisuje nebo granuluje.
CZ20013301A 2001-09-13 2001-09-13 Způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu CZ292997B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20013301A CZ292997B6 (cs) 2001-09-13 2001-09-13 Způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu
SK155-2002A SK1552002A3 (en) 2001-09-13 2002-01-29 Process for the industrial treatment of poultry litter

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20013301A CZ292997B6 (cs) 2001-09-13 2001-09-13 Způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20013301A3 CZ20013301A3 (cs) 2003-04-16
CZ292997B6 true CZ292997B6 (cs) 2004-01-14

Family

ID=5473551

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013301A CZ292997B6 (cs) 2001-09-13 2001-09-13 Způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ292997B6 (cs)
SK (1) SK1552002A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ297644B6 (cs) * 2004-11-09 2007-02-21 Ekobioprogres, V. D. Zpusob prumyslového zpracování fermentovaných bioodpadu

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112939669A (zh) * 2021-03-23 2021-06-11 中国农业科学院农业资源与农业区划研究所 一种富硒蔬菜专用有机肥及其制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ297644B6 (cs) * 2004-11-09 2007-02-21 Ekobioprogres, V. D. Zpusob prumyslového zpracování fermentovaných bioodpadu

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20013301A3 (cs) 2003-04-16
SK1552002A3 (en) 2003-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Singh et al. Composting of waste from palm oil mill: a sustainable waste management practice
Hanc et al. Processing separated digestate by vermicomposting technology using earthworms of the genus Eisenia
Suthar Potential of domestic biogas digester slurry in vermitechnology
Garg et al. Vermicomposting of agro-industrial processing waste
DK2931680T3 (en) Organic fertilizer and method of its production
Saranraj et al. Composting of sugar mill wastes: A review
Lalremruati et al. Duration of composting and changes in temperature, pH and C/N ratio during composting: A review
Mahitha et al. Fast biodegradation of waste cotton fibres from yarn industryusing microbes
Gupta et al. Vermitechnology for organic waste recycling
Coulibaly et al. Growth, reproduction, and life cycle of Eudrilus eugeniae in cocoa and cashew residues
Das et al. Value added product recovery from sludge generated during gum arabic refining process by vermicomposting
CZ292997B6 (cs) Způsob průmyslového zpracování drůbežího trusu
CN114539005A (zh) 一种利用农作物秸秆制备有机肥的方法
Biddlestone et al. Aerobic processing of solid organic wastes for the production of a peat alternative: a review
Soto et al. Vermicomposting of tomato wastes
Hossen et al. Effects of moisture content on the quality of vermicompost produced from cattle manure.
Swami Nitrogen mineralization kinetics in Typic camborthid soil amended with spent mushroom composts and farm yard manure
Filipović et al. Efficiency of organic waste recycling through vermicomposting process.
Karthikeyan et al. An ecobiotechnological approach for recycling of different solid organic wastes into useful products-A comparative study
Patel et al. Vermiconversion of potato waste by Eisenia foetida and its application on the growth of Vigna radiata and Trigonella foenumgraecum
SK9648Y1 (sk) Zapojenie zariadenia na výrobu bioadsorbentu alebo zmesového bioadsorbentu, spôsob výroby bioadsorbentu alebo zmesového bioadsorbentu a zmesový bioadsorbent týmto spôsobom vyrobený
TR2021018111A2 (tr) Komposttan gübre elde etme tesi̇s ve yöntemi̇
TWM647382U (zh) 利用禽畜糞便高效產出蚓糞土系統
CN117776790A (zh) 一种用于生态猪粪发酵制作方法
SK4252002A3 (en) Method for industrial treatment of pig or cattle semi-liquid manure

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060913