CZ2017412A3 - Hrací blok s vyměnitelnou grafikou a sestava těchto bloků - Google Patents

Hrací blok s vyměnitelnou grafikou a sestava těchto bloků Download PDF

Info

Publication number
CZ2017412A3
CZ2017412A3 CZ2017-412A CZ2017412A CZ2017412A3 CZ 2017412 A3 CZ2017412 A3 CZ 2017412A3 CZ 2017412 A CZ2017412 A CZ 2017412A CZ 2017412 A3 CZ2017412 A3 CZ 2017412A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
block
parts
graphic
carrier
game
Prior art date
Application number
CZ2017-412A
Other languages
English (en)
Inventor
Erik KROMPASKÝ
Original Assignee
Erik KROMPASKÝ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erik KROMPASKÝ filed Critical Erik KROMPASKÝ
Priority to CZ2017-412A priority Critical patent/CZ2017412A3/cs
Publication of CZ2017412A3 publication Critical patent/CZ2017412A3/cs

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

Hrací blok s vyměnitelnou grafikou, určený k vytvoření sestavy bloků za účelem získání grafického obrazce nebo tvaru, se vyznačuje tím, že hrací blok je tvořen alespoň dvěma díly (1), které drží vcelku za pomoci spojovacích prvků (2) a/nebo vzájemně přizpůsobenými protilehlými plochami dílů (1), přičemž alespoň jeden díl (1) slouží jako nosič grafiky a alespoň jeden díl (1) jako pevný nosič pro manipulaci s blokem. Vynález se dále týká sestavy hracích bloků, která je tvořena alespoň dvěma bloky podle tohoto vynálezu uspořádanými plošně a/nebo prostorově.

Description

Hrací blok s vyměnitelnou grafikou a sestava těchto bloků
Oblast techniky
Vynález se týká hracího bloku libovolného tvaru, určeného k vytvoření sestavy bloků za účelem získání grafického obrazce nebo tvaru, spočívající v tom, že každý hrací blok je tvořen alespoň dvěma díly, které drží při kontaktu anebo přiblížení vzájemně přizpůsobených protilehlých ploch vcelku a kde alespoň jeden díl slouží jako nosič grafiky.
V jednom provedení alespoň jeden díl slouží jako pevný nosič pro manipulaci s blokem a druhý díl je opatřen grafikou.
V takovém provedení jsou oba díly opatřeny magneticky reagujícími prvky pro zajištění soudržnosti dílů, nebo alespoň jeden díl obsahuje spojovací prvky pro spojení dílů, jímž je výhodně díl představující pevný nosič pro manipulaci s blokem. Díl představující pevný nosič pro manipulaci s blokem může obklopovat zčásti nebo úplně díl sloužící jako nosič grafiky.
Ve výhodném variantním provedením se třemi díly bloku je alespoň jeden vnější díl alespoň z části průhledný pro zajištění viditelnosti grafiky umístěné na nosiči vloženém mezi dvěma vnějšími díly bloku - viz např. Obr. 2.
Dosavadní stav techniky
V současnosti existuje několik hracích prvků, skládaček a výrobků, u kterých je hlavním principem složení určitého grafického obrazce. Jsou známé plošné 2D nebo prostorové 3D konstrukce. Tyto výrobky jsou určené zejména na hraní a podporu tvořivého myšlení u dětí ale i dospělých v závislosti na jejich složitosti. Jako nej známější jsou například klasické dřevěné bloky s obrázky, tzv. puzzle dílce opatřené obrázky anebo karetní hra pexeso nebo hra domino. Jejich společnou vlastností je, že nosiče z různého materiálu, např. dřevěná kostka, kartónový základ u puzzle, papírový podklad u pexesa, mají na sobě především pevně integrované grafické prvky, např.
a. trvale připevněné obrázky u skládaček z dřevěných kostek
b. trvale připevněné obrázky na dílce s kartónovým základem u her puzzle
c. obrázky vytištěné na papírový základ u hry pexeso
d. obrázky a symboly na dílech u hry domino
Jejich hlavní nevýhodou je, že grafické prvky není možné na nosiči vyměnit.
Po složení skládačky je jedinou možností uživatele výrobek znovu rozebrat a složit ho znovu - tj. opakující se cyklus pro stejný výrobek. Omezenou variabilitu nabízí například sestava prostorových kostek, kde u každé kostky je každá strana opatřena jiným obrázkem. Ale i v tomto případě se jedná o jednoúčelový výrobek a tudíž je zákazník v případě potřeby větší variability si nucen pořizovat pořád nové kompletní sady zahrnující grafické obrázky včetně nosiče, což je finančně náročnější a taky jejich skladování zabere více místa. Nevýhodou je také ekologická stránka výrobku, jelikož se nosiče musí vyrábět pro každý grafický obrázek zvlášť.
Na trhu není k dispozici v oblasti hraček nebo logických her taková skládačka nebo hrací sestava, na kterou by si mohl uživatel sám jednoduše, tj. bez použití přídavných materiálů jako např. lepidlo, připevnit grafický prvek a v případě potřeby ho také vyměnit.
Řešení dle tohoto vynálezu je použitelné zejména v oblasti edukativních hraček, kdy jedna sada hracích bloků bude použitelná pro více různých her anebo pro stejnou hru, ale pořád s různým grafickým vyobrazením.
Hlavní myšlenkou je tedy vyměnitelnost obrázků či grafiky na hlavním nosiči, v tomto případě hracím bloku, který je součástí sestavy bloku nesoucích společně požadovaný grafický obrazec nebo vytvářejících
- 1 CZ 2017 - 412 A3 požadovaný tvar.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je hrací blok libovolného tvaru, určený k vytvoření sestavy bloků za účelem získání grafického obrazce nebo tvaru, spočívající v tom, že každý hrací blok je tvořen alespoň dvěma díly, které drží při kontaktu anebo přiblíženi vzájemně přizpůsobených protilehlých ploch vcelku a kde alespoň jeden díl slouží jako nosič grafiky.
V jednom provedení alespoň jeden díl slouží jako pevný nosič pro manipulaci s blokem a druhý díl je nosič grafiky. V takovém provedení jsou oba díly opatřeny magneticky reagujícími prvky pro zajištění soudržnosti dílů, nebo alespoň jeden díl obsahuje spojovací prvky pro spojení těchto dílů, jímž je výhodně díl představující pevný nosič pro manipulaci s blokem.
Ve výhodném variantním provedením se třemi díly bloku je alespoň jeden vnější díl alespoň z části průhledný a/nebo obsahuje výřez pro zajištění viditelnosti grafiky umístěné na dílu sloužícím jako nosič grafiky vloženém mezi dvěma vnějšími díly bloku - viz např. Obr. 2.
Viditelnost vloženého grafického prvku umístěného na dílu sloužícím jako nosič grafiky mezi dvěma vnějšími díly blokuje zajištěna vhodným otvorem v hracím bloku anebo použitím průhledného materiálu vnějšího dílu bloku.
Hrací bloky jsou opatřené alespoň jedním prvkem, který zajisti jejích vzájemné přechodné spojení na požadovanou dobu.
K oddělení hracích bloků od sebe, je následně nutné vyvinout určitou sílu. Při oddělení však nedojde k nežádoucímu poškození žádné části hracích bloků. Spojení a oddělení je následně možné cyklicky opakovat.
Spojovací prvky, které zajišťují vzájemné spojení dílů hracích bloků, jsou na spojovaných dílech rozmístěné proti sobě a/nebo na plochách tak, že na sebe při vzájemném přiblížení doléhají, anebo do sebe zapadají, případně je spojení vytvořeno magneticky reagujícími prvky, které mohou být v části plochy nebo celé ploše spojovaných dílů, např. v případě magnetického papíru, z něhož je výhodně vytvořen díl, jímž je nosič grafiky.
Jako prvky, které zajišťují vzájemné spojení dvou dílů, je možné použít různé obecně známé principy spojování:
-magnety nebo magnetický papír;
-spojovací prvky v podobě šroubových spojů,matic, cvočků, pružin, atd., které jsou přidány do spojovaných dílů bloku;
-spojovací prvky vytvořené speciální úpravou tvaru dílů, představující výstupky a zahloubení;
-vytvořením spoje kombinací různých materiálůdílů bloku, kdy jeden díl je pružný a druhý je pevný, což umožňuje soudržnost třením nebo nasazením jednoho dílu na druhý, atd.
Způsoby spojení jednotlivých dílů bloku nejsou tímto řešením omezeny, neboť odborník z dané oblasti techniky může bez vynaložení zvláštního úsilí zvolit ekvivalentní kombinace a způsoby spojeni jednotlivých dílů.
Nosič grafiky se vkládá buď mezi kontaktní plochy dvou dílů bloku, nebo přímo na pevný nosič pro manipulaci s blokem. Ve variantním provedeni může být nosič grafiky vložen do výřezu nebo otvoru vytvořeného v některém z dílů bloku a upevněn libovolným způsobem uchyceni pomoci alespoň jednoho spojovacího prvku. Velikost a tvar vkládaných nosičů opatřených grafikou jsou definovány v závislosti na tvaru a velikosti výřezu nebo otvoru v příslušném dílu bloku, v němž má být uložen.
Vhodnou úpravou bloků, např. kombinaci výstupků a vybrání okrajů jednoho či více dílů, výhodně pevného nosiče pro manipulaci s blokem, je možné je spojovat do sestavy vytvářející 3D objekty, například lze
-2CZ 2017 - 412 A3 vytvořit kostku, jak je znázorněno na Obr. 15 a 16. Jednotlivé bloky lze vzájemně spojovat v jedné rovině nebo kolmo k sobě. Sestava bloků tak může být dvojrozměrná i trojrozměrná.
Jako základní konstrukční materiály pro díly hracích bloků je možné použít:
- kovy a jejich slitiny (např. ocel, hliník, atp.)
- plasty
- guma nebo silikon
- sklo
- dřevo a výrobky ze dřevěného odpadu
- papír a výrobky za papírového odpadu
- korek
Jako základní konstrukční materiály vkládaných prvků je možné použít:
- kovy a jejich slitiny (např. nerez, hliník, atp.)
- plasty
- guma nebo silikon
- sklo
- dřevo
- papír
- korek
- pevné organické látky (listy rostlin, semínka, atp.) pevné anorganické látky (kamínky, písek, atp.)
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 znázorňuje příklady tvaru jednotlivých bloků a sestav bloků tvořících finální grafický obrazec nebo tvar;
Obr. 2 znázorňuje axonometrický pohled z vrchu na blok tvořený třemi díly, kde jeden díl obsahuje otvor umožňující zobrazení nosiče grafiky, přičemž díly jsou spojeny magnety umístěnými v rozích dílů;
Obr. 3 znázorňuje axonometrický pohled zespoda na blok dle
Obr. 2;
Obr. 4 znázorňuje axonometrický pohled z vrchu na blok tvořený třemi díly, kde vrchní díl je průhledný a umožňuje zobrazení nosiče grafiky, přičemž díly jsou spojeny magnety umístěnými v rozích dílů;
Obr. 5 znázorňuje axonometrický pohled zespoda na blok dle
Obr. 4;
Obr. 6 znázorňuje axonometrický pohled z vrchu na variantní provedení bloku tvořeného třemi díly, kde vrchní díl je průhledný a umožňuje zobrazení nosiče grafiky, přičemž díly jsou spojeny magnety umístěnými v rozích dílů;
Obr. 7 znázorňuje axonometrický pohled zespoda na blok dle
Obr. 6;
Obr. 8 znázorňuje axonometrický pohled z vrchu na variantní provedení bloku tvořeného třemi díly, kde vrchní díl je průhledný a umožňuje zobrazení nosiče grafiky, přičemž díly jsou spojeny kolíčky a záměrně vytvořenými otvory umístěnými v rozích dílů;
Obr. 9 znázorňuje axonometrický pohled zespoda na blok dle Obr. 8;
-3 CZ 2017 - 412 A3
Obr. 10 znázorňuje axonometrický pohled z vrchu na detail spojovacího prvku provedení dle obr. 8 a 9;
Obr.l 1 znázorňuje axonometrický pohled z vrchu na variantní provedení bloku tvořeného třemi díly, kde vrchní díl je průhledný a umožňuje zobrazenínosiče grafiky, přičemž díly jsou spojeny na jejich obvodu pomocí háčků provedených na jednom dílu a vybrání provedených na druhém dílu;
Obr. 12 znázorňuje axonometrický pohled z vrchu na detail spojovacího prvku provedení dle obr. 11;
Obr. 13 znázorňuje axonometrický pohled z vrchu na variantní provedení bloku tvořeného třemi díly, kde vrchní díl je průhledný a umožňuje zobrazení nosiče grafiky, přičemž díly jsou spojeny tak, že vrchní průhledný díl je zasazen do spodního dílu a přidržován po svém vnějším obvodu vnitřními stěnami spodního dílu.
Obr. 14 znázorňuje axonometrický pohled na sestavu šesti bloků prostorově spojených do tvaru kostky s vyznačením spojení vrchního průhledného dílu, grafiky a nosiče grafiky;
Obr. 15 znázorňuje axonometrický pohled na sestavu tří bloků určených k prostorovému spojení;
Obr. 16 znázorňuje axonometrický pohled na sestavu šesti bloků prostorově spojených do tvaru kostky;
Obr. 17 znázorňuje přední a zadní axonometrický pohled na blok obsahující na okrajích vybrání a výstupky pro vzájemné prostorové spojení dvou a více bloků;
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Technické řešení představující hrací blok libovolného tvaru, určený k vytvoření sestavy bloků za účelem získání grafického obrazce nebo tvaru, kde každý hrací blok je tvořen dvěma díly 1, které drží při kontaktu anebo přiblížení vzájemně přizpůsobených protilehlých ploch vcelku a kde alespoň vrchní díl 1 slouží jako nosič grafiky. Vrchní díl 1 je vytvořen z magnetického papíru a spodní díl 1 sloužící jako pevný nosič pro manipulaci s blokem je opatřen spojovacími prvky 2 v podobě magnetu.
Příklad 2
Technické řešení dle Obr. 4 až 12, představující hrací blok libovolného tvaru, určený k vytvoření sestavy bloků za účelem získání grafického obrazce nebo tvaru, kde každý hrací blok je tvořen třemi díly 1, které drží při kontaktu anebo přiblížení vzájemně přizpůsobených protilehlých ploch vcelku a kde prostřední díl 1 slouží jako nosič grafiky, přičemž spodní díl 1 a vrchní díl 1 jsou vzájemně spojeny libovolnými spojovacími prvky 2.
Příklad 3
Technické řešení dle Obr. 2 až 3, kde oproti řešení podle přikladu 2 je vrchní díl 1 opatřen výřezem 3 pro zobrazení prostředního dílu 1 sloužícího jako nosič grafiky.
Příklad 4
Technické řešení dle příkladu 1, 2 nebo 3, kde všechny vnější díly 1 sloužící jako pevné nosiče pro manipulaci s blokem jsou vytvořeny z průhledného materiálu a díl 1 sloužící jako nosič grafiky je opatřen grafikou na obou stranách.
Příklad 5
Technické řešení dle Obr. 13, kde vrchní díl 1 je průhledný a umožňuje zobrazení dílu 1 sloužícího jako nosič grafiky, přičemž díly 1 jsou spojeny tak, že vrchní díl 1 z průhledného materiálu je zasazen do spodního dílu 1 a přidržován po svém vnějším obvodu vnitřními stěnami spodního dílu 1.
-4CZ 2017 - 412 A3
Příklad 6
Sestava bloků podle kteréhokoliv z předchozích příkladů, kde blok obsahuje na okrajích vybrání (5) a/nebo výstupky (4) pro vzájemné prostorové a/nebo plošné spojení dvou a více bloků.

Claims (7)

  1. PATENTOVĚ NÁROKY
    1. Hrací blok s vyměnitelnou grafikou, určený k vytvoření sestavy bloků za účelem získání grafického obrazce nebo tvaru, vyznačující se tím, že hrací blok je tvořen alespoň dvěma díly (1), které drží vcelku za pomoci spojovacích prvků (2) a/nebo vzájemně přizpůsobenými protilehlými plochami dílů (1), přičemž alespoň jeden díl (1) slouží jako nosič grafiky a alespoň jeden díl (1) jako pevný nosič pro manipulaci s blokem.
  2. 2. Hrací blok podle nároku 1, vyznačující se tím, že vrchní díl (1) nebo vnitřní díl (1) slouží jako nosič grafiky a spodní díl (1) slouží jako pevný nosič pro manipulaci s blokem nebo jako pevný nosič pro manipulaci s blokem a nosič grafiky zároveň.
  3. 3. Hrací blok podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vrchní díl (1) a/nebo spodní díl (1) obsahuje výřez (3) pro zobrazení grafiky a/nebo je vytvořen z průhledného materiálu.
  4. 4. Hrací blok podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vrchní díl (1) je vytvořen z magnetického papíru a spodní díl (1) sloužící jako pevný nosič pro manipulaci s blokem je opatřen spojovacími prvky (2) v podobě magnetu.
  5. 5. Hrací blok podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vrchní díl (1) je zasazen do spodního dílu (1) a přidržován po svém vnějším obvodu vnitřními stěnami spodního dílu (1).
  6. 6. Hrací blok podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že obsahuje na okrajích jednoho nebo více dílů vybrání (5) a/nebo výstupky (4) pro vzájemné prostorové a/nebo plošné spojení dvou a více bloků.
  7. 7. Sestava hracích bloků podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že je tvořena alespoň dvěma bloky uspořádanými plošně a/nebo prostorově.
CZ2017-412A 2017-07-17 2017-07-17 Hrací blok s vyměnitelnou grafikou a sestava těchto bloků CZ2017412A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-412A CZ2017412A3 (cs) 2017-07-17 2017-07-17 Hrací blok s vyměnitelnou grafikou a sestava těchto bloků

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-412A CZ2017412A3 (cs) 2017-07-17 2017-07-17 Hrací blok s vyměnitelnou grafikou a sestava těchto bloků

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2017412A3 true CZ2017412A3 (cs) 2019-01-30

Family

ID=65039206

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-412A CZ2017412A3 (cs) 2017-07-17 2017-07-17 Hrací blok s vyměnitelnou grafikou a sestava těchto bloků

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2017412A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5411262A (en) Puzzles and toys (II)
US4334870A (en) Tetrahedron blocks capable of assembly into cubes and pyramids
US6264199B1 (en) Folding puzzle/transformational toy with 24 linked tetrahedral elements
US7547019B2 (en) Three-dimensional DIY assembly intelligence structure
US8408549B2 (en) Gaming dice
CN101300052A (zh) 用于形成功能性球的球组块和连接元件
US20020105138A1 (en) Portable three dimensional puzzles
TWM647311U (zh) 生態寓教圖板組合裝置
CZ2017412A3 (cs) Hrací blok s vyměnitelnou grafikou a sestava těchto bloků
CZ30992U1 (cs) Hrací blok s vyměnitelnou grafikou a sestava těchto bloků
KR200406267Y1 (ko) 자석 완구용 패널
US20150239285A1 (en) Reversible Interchangeable Art Images
WO2006075666A1 (ja) 立体パズル、広告表示物、立体ディスプレイ、およびその作成キット
KR20080044985A (ko) 블록 완구 세트
JP2006199307A (ja) 装飾ケース
EP3431153A1 (en) A play block with interchangeable graphics and a set of such blocks
KR102114436B1 (ko) 블럭완구
TWI827524B (zh) 生態寓教圖板組合裝置
KR20100006075U (ko) 자석 종이블록
KR20100024177A (ko) 조립식 교육ㆍ완구용 판재세트
KR101004887B1 (ko) 유아용 자석블록
JP2020188853A (ja) 立体パズル
KR200406254Y1 (ko) 자석 완구용 패널
JP2001009173A (ja) 空間格子点連結玩具
KR200427055Y1 (ko) 데코 패널