CZ2017166A3 - Pachové zradidlo zvěře - Google Patents

Pachové zradidlo zvěře Download PDF

Info

Publication number
CZ2017166A3
CZ2017166A3 CZ2017-166A CZ2017166A CZ2017166A3 CZ 2017166 A3 CZ2017166 A3 CZ 2017166A3 CZ 2017166 A CZ2017166 A CZ 2017166A CZ 2017166 A3 CZ2017166 A3 CZ 2017166A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
starch
odor
esters
odor component
mixture
Prior art date
Application number
CZ2017-166A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307421B6 (cs
Inventor
Hynek Beneš
Pavel Horák
Jana Kredatusová
Zdeněk Kruliš
Vlastimil Nevrkla
Original Assignee
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i.
EKOPLANT, s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i., EKOPLANT, s.r.o. filed Critical Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i.
Priority to CZ2017-166A priority Critical patent/CZ2017166A3/cs
Priority to PCT/CZ2018/050011 priority patent/WO2018171820A1/en
Priority to PL18718668T priority patent/PL3601400T3/pl
Priority to EP18718668.9A priority patent/EP3601400B1/en
Publication of CZ307421B6 publication Critical patent/CZ307421B6/cs
Publication of CZ2017166A3 publication Critical patent/CZ2017166A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W90/00Enabling technologies or technologies with a potential or indirect contribution to greenhouse gas [GHG] emissions mitigation
    • Y02W90/10Bio-packaging, e.g. packing containers made from renewable resources or bio-plastics

Landscapes

  • Biological Depolymerization Polymers (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Předkládané řešení poskytuje pachové zradidlo pro ošetření pozemků před nežádoucím přístupem zvěře, které sestává z dutého uzavřeného pouzdra (A), jehož dutina je vyplněna porézním nosičem (B) pachové složky obsahujícím pachovou složku (C), přičemž pouzdro (A) je zhotoveno z biodegradovatelného vodovzdorného polymerního materiálu obsahujícího nejméně 30 % hmotn. složky vybrané z esteru škrobu, nebo polyhydroxybutyrátu o střední molární hmotnosti nejméně 20 000 g/mol, nebo polylaktidu o střední molární hmotnosti nejméně 10 000 g/mol, nebo polykaprolaktonu o střední molární hmotnosti nejméně 30 000 g/mol, nebo polyurethanu připravitelné reakcí polyesterového nebo polyether-esterového polyolu a alifatického diisokyanátu, a směsí uvedených složek, a nejvýše 70 % hmotn. inertního anorganického plniva nebo celulózového plniva a popřípadě plastifikátorů, nosič (B) pachové složky z porézního biodegradovatelného polymerního materiálu obsahujícího nejméně 70 % škrobu, esteru škrobu, celulózy, polyurethanu na bázi polyesterového nebo polyether-esterového polyolu a alifatického diisokyanátu nebo jejich směsi a nejvýše 30% hmotn. inertního anorganického plniva nebo celulózového plniva a popřípadě plastifikátorů, a pachová složka (C) je vybrána ze skupiny zahrnující monokarboxylové kyseliny o 4 až 6 uhlících v řetězci nebo směs monokarboxylových kyselin o 4 až 6 uhlících v řetězci, estery uvedených monokarboxylových kyselin, anhydridy uvedených monokarboxylových kyselin.

Description

Dosavadní stav techniky
Pachová zradidla známá též jako pachové ohradníky, odpuzovače zvěře nebo pachové plašiče zvěře jsou známa a používána již více než třicet let převážně k ošetření bezprostředního okolí vybraných úseků silničních komunikací a zemědělských kultur před nežádoucím přístupem zvěře. Tyto doposud používané prostředky jsou založeny na pachové složce o různém chemickém složení a obvykle jsou absorbované v porézním nosiči na bázi tvrdé polyurethanové pěny. Prostředek pro plašení zvěře, jehož účinnou složkou je kyselina máselná, je předmětem československého autorského osvědčení 274 109. Významnou nevýhodou doposud využívaného systému pachové ochrany pozemků před přístupem zvěře je poměrně krátká účinnost pachové složky, která se v závislosti na povětrnostních podmínkách rychle vypařuje z nosiče. Výsledky olfaktometrických měření ukazují, že již po třech až čtyřech týdnech povětrnostní expozice pachové složky absorbované v polyurethanové pěně klesne její koncentrace v bezprostředním okolí natolik, že již nemá na zvěř žádoucí účinek. Doplňování pachové složky do pěnového nosiče je pracné a časově náročné a nadto je tato práce spojená s vysokým rizikem zásahu provádějícího personálu pachovou složkou s velmi nepříjemnými důsledky.
Významnou nevýhodou polyurethanových nosičů pachové složky je jejich chemická podstata. Polyurethanová pěna vystavená povětmosti postupně podléhá fotooxidační a hydrolytické degradaci s širokým spektrem produktů, mezi nimiž jsou kromě jiných látek též aromatické diaminy, především difenylmethandiamin. Aromatické diaminy jsou toxické a karcinogenní a jejich přítomnost v půdě a vodě ohrožuje rovnováhu v ekosystému, a je tedy zcela nepřijatelná.
Originální alternativou, která neměla vykazovat nevýhody doposud užívaných prostředků a byla určena především pro plošné ošetření zemědělských kultur, je granulát pro odpuzení zvěře podle vynálezu chráněného francouzským patentem X 2 772 556. Tento granulát byl založen na obalu obsahujícím látku pro zvěř přitažlivou obklopující porézní jádro obsahující • ♦ ·# · • · · · » 9 · · · · · « · · · · • · · · · · * « · · · · · ·««· ·» · * · ·
- 2 — látku zvěř odpuzující. Princip účinku byl založen na tom, že zvěř je přilákána vůní látky obsažené v obalu granulí (např. kukuřičnou moukou) a po požití granulí znechucena hořkým a páchnoucím obsahem jádra granule. Tento prostředek se však zřejmě v praxi neosvědčil, není totiž známo, že by byl někde využíván.
Stále tedy přetrvává potřeba vytvoření pachového zradidla dobře plnícího požadovanou funkci, schopného uvolňovat pachovou složku dlouhodobě a spolehlivě v odpovídajících koncentracích, a nezanechávajícího toxické a environmentálně nepřijatelné produkty rozkladu nosiče.
Podstata vynálezu
Pachové zradidlo podle vynálezu sestává z dutého uzavřeného pouzdra (A), jehož dutina je vyplněna porézním nosičem (B) pachové složky obsahujícím pachovou složku (C), přičemž
- pouzdro (A) jez biodegradovatelného vodovzdorného polymemího materiálu obsahujícího nejméně 30 % hmotn. složky vybrané z esteru škrobu, polyhydroxybutyrátu o střední molární
- hmotnosti nejméně 20 000 g/mol, polylaktidu o střední molární hmotnosti nejméně 10 000 g/mol, polykaprolaktonu o střední molární hmotnosti nejméně 30 000 g/mol, polyurethanu získaného reakcí polyesterového nebo polyether-esterového polyolu a alifatického diisokyanátu (tj. biodegradovatelného polyurethanu), a směsí uvedených složek, a nejvýše 70*žo hmotn. inertního anorganického plniva nebo celulózového plniva a popřípadě (
plastifikátorů,
- nosič (B) pachové složky je z porézního biodegradovatelného polymemího materiálu obsahujícího nejméně 70% škrobu, esteru škrobu, celulózy, polyurethanu získaného reakcí polyesterového nebo polyether-esterového polyolu a alifatického diisokyanátu, nebo jejich směsi a nejvýše 30% hmotn. inertního anorganického plniva nebo celulózového plniva a popřípadě plastifikátorů, a
- pachová složka (C) je vybrána ze skupiny zahrnující monokarboxylové kyseliny o 4 až 6 uhlících v řetězci nebo směs monokarboxylových kyselin o 4 až 6 uhlících v řetězci, estery uvedených monokarboxylových kyselin, anhydridy uvedených monokarboxylových kyselin.
Plastifikátory se využijí zejména v pouzdrech a nosičích, v nichž jsou přítomny estery škrobu, a případně je lze použít i v pouzdrech a nosičích, v nichž jsou přítomny polyhydroxybutyrát a/nebo polylaktid. Plastifikátory jsou látky, které plastifikují uvedené složky, a vhodné • · • · 4 · • · · ♦ • · · · · * • 9 · · · · · · · « « • · · · · · · • · « · ·· ♦ · ··
- 3 plastifikátory jsou odborníkovi v oboru známy. Plastifikátory jsou s výhodou vybrány ze skupiny zahrnující vybraného ze skupiny zahrnující acetáty glycerolu, propionáty glycerolu, methylestery a ethylestery kyseliny citrónové.
S výhodou má pachové zradidlo tvar disku o průměru 108 až 112 mm, výšky 20 až 35 mm a hmotnosti lOOažllOga tloušťka pouzdra (A) je 0,4 mm až 2 mm.
Estery škrobu jsou s výhodou estery škrobu s C2-C6 karboxylovými kyselinami.
S výhodou je pouzdro pachového zradidla (A) zhotoveno z termoplastického materiálu obsahujícího nejméně 30 % hmotn. acetátu, propionátu nebo butyrátu škrobu nebo jejich směsí, nejvýše 45 % hmotn. plastifikátoru vybraného ze skupiny zahrnující acetáty glycerolu, propionáty glycerolu, methylestery a ethylestery kyseliny citrónové, a nejvýše 70 % hmotn. inertního anorganického plniva nebo celulózového plniva.
S výhodou je pouzdro pachového zradidla (A) zhotoveno z termoplastického materiálu obsahujícího směs acetátu, propionátu nebo butyrátu škrobu nebo směs těchto esterů škrobu/-s poly-s-kaprolaktonem v hmotnostním poměru esteru škrobu a poly-e-kaprolaktonu 2:3 až 3:1.
S výhodou je nosič (B) pachové složky zhotoven z lehčeného plastifíkovaného škrobu, nebo lehčeného acetátu nebo propionátu nebo butyrátu škrobu nebo jejich vzájemných směsí o měrné hmotnosti nejvýše 0,8 g/cm3 obsahujícího nejvýše 45 % hmotn. plastifikátoru vybraného ze skupiny zahrnující acetáty glycerolu, propionáty glycerolu, methylestery a ethylestery kyseliny citrónové.
S výhodou je nosič (B) pachové složky zhotoven z pěnového polyurethanu připraveného reakcí polyether-esterového polyolu a alifatického polyisokyanátu, o měrné hmotnosti nejvýše 0,8 g/cm3.
S výhodou je pachová složka (C) v nosiči (B) přítomna ve formě esteru či anhydridu monokarboxylové C2-C6 kyseliny a hydrolyticky se uvolňuje se při aplikaci zradidla.
Pachové zradidlo podle vynálezu se aplikuje na ošetřované plochy tak, že se rovnoměrně rozmístí budv po celé ploše menších pozemků, nebo v případě velkých pozemků po obvodovém pásu ošetřované plochy o šíři nejméně 20 m. Výhodou zradidla podle vynálezu je • · · · • ♦ * · jeho snadná aplikace bez nutnosti instalace stojanů či jiných pevných zařízení, postupné a dlouhodobé uvolňování pachové látky a doba biodegradability stejná nebo kratší, než je vegetační období ošetřovaného porostu. Doba biodegradability zradidla podle vynálezu je nastavitelná výběrem materiálu pouzdra zradidla (A).
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1:
Acetát škrobu o stupni substituce 2,6 byl míchán v tavenině v laboratorním hnětiči striacetinem v hmotnostním poměru 3:1 a následně vylisován do desky o tloušťce 0,5 mm. Z této desky bylo svařováním vyrobeno duté pouzdro o tvaru hranolu o rozměrech 35x42x110 mm. Toto pouzdro bylo vyplněno drtí lehčeného acetátu škrobu o sypné hmotnosti 350 g/1, do drti byly přidány 3 ml kyseliny isovalerové a pouzdro bylo uzavřeno svarem. Pachové zradidlo bylo připevněno na volném prostranství na stojan do výšky 1 m nad úrovní terénu a vystaveno povětrnostním podmínkám. Pomocí dynamické olfaktometrie byla stanovena hmotnostní emisní koncentrace pachové látky ve vzdálenosti 0,6 m od zradidla podle normy ČSN EN 13 725. Stanovení byla opakována vždy po 30 dnech. Výsledky byly porovnány s výsledky měření provedenými na srovnávacím komerčně dostupném typu pachového zradidla na bázi polyurethanové pěny a jsou uvedeny v Tabulce 1. Biodegradabilita materiálu pláště byla testována kompostováním desek o rozměrech 150x150 mm a tl. 0,5 mm ve vyzrálém zahradním půdním substrátu. Po době expozice 22 dnů při průměrné teplotě v' půdního prostředí 20,9 °C došlo k hmotnostnímu úbytku materiálu desek o 39,6%.
Příklad 2
Acetát škrobu o stupni substituce 2,6, propionát škrobu o stupni substituce 2,5 a triacetin byly smíchány v tavenině v laboratorním hnětiči v hmotnostním poměru 2:2:1 a z taveniny směsi byla následně vylisována deska o tloušťce 0,5 mm. Z desky bylo vakuovým tvarováním a svařováním vyrobeno pachové zradidlo tvaru dutého kotouče o průměru 110 mm a výšce 25 mm. Dutina kotouče byla vyplněna peletami lehčeného plastifikovaného škrobu o sypné hmotnosti 220 g/1. Do výplně dutiny kotouče byly přidány 3 ml kyseliny isovalerové.
Pachové zradidlo bylo položeno volně na povrch terénu a vystaveno povětrnostním podmínkám. Pomocí dynamické olfaktometrie byla stanovena hmotnostní emisní koncentrace pachové látky ve vzdálenosti 0,6 m od zradidla podle normy ČSN EN 13 725. Stanovení byla • · ·9 9 · • · « · • ι
• · » • · • ♦
9 9
9999 99
- 5 — opakována vždy po 30 dnech. Výsledky byly porovnány s výsledky měření provedenými na srovnávacím komerčně dostupném typu pachového zradidla na bázi polyurethanové pěny a jsou uvedeny v Tabulce 1. Biodegradabilita materiálu pláště byla testována kompostováním desek o rozměrech 150x150 mm a tl. 0,5 mm ve vyzrálém zahradním půdním substrátu. Po době expozice 22 dnů při průměrné teplotě půdního prostředí 20,9 °C došlo k hmotnostnímu úbytku materiálu desek o 43,^%.
Příklad 3
Směs 42 g poly(diethylenglykoladipát) triolu o hydroxylovém čísle 23 mgKOH/g, 21 g polyethylenglykolu o hydroxylovém čísle 250 mgKOH/g, 2 g silikonového surfaktantu Niax™ Silicone L-6900 (Momentive Performance Materials), 1,5 g dibutylcín dilaurátu (DBTL, Aldrich, Germany), 1,5 g N,N,N',N,N-pentamethyldiethylentriaminu (Polycat™ 9, Air Products), 6,6 g vody a 92 g pšeničného B-škrobu byla 4 min homogenizována v plastovém kelímku vysokootáčkovým míchadlem (2000 ot./min). Poté byl do směsi přidán alifatický polyisokyanát Desmodur™ N 3300 (Covestro) v množství 160 g a směs byla homogenizována dalších 30 s. Reakční směs byla poté vylita do otevřené formy, volně vypěněna za teploty 25 °C a poté dotvrzena při pokojové teplotě po dobu 48 h. Z připraveného bloku pěny byl rozřezáním na hranol o rozměru 35 mm x 42 mm x 110 mm vyroben porézní nosič pachové složky zradidla.
Vyrobený porézní nosič byl injektován 3 ml kyseliny isovalerové a uzavřen do dutého pouzdra připraveného z polykaprolaktonové fólie. Pachové zradidlo bylo připevněno na volném prostranství na stojan do výšky 1 m nad úrovní terénu a vystaveno povětrnostním podmínkám. Pomocí dynamické olfaktometrie byla stanovena hmotnostní emisní koncentrace pachové látky ve vzdálenosti 0,6 m od zradidla podle normy ČSN EN 13 725. Stanovém byla opakována vždy po 30 dnech. Výsledky byly porovnány s výsledky měření provedenými na srovnávacím komerčně dostupném typu pachového zradidla na bázi polyurethanové pěny a jsou uvedeny v Tabulce 1.
Biodegradabilita porézního nosiče byla testována dle ASTM D 5988 v polní půdě při teplotě 21 °C. Po 150 dnech expozice byla celková mineralizace materiálu porézního nosiče 37,1%.
Příklad 4
Směs 13 g poly(diethylenglykoladipát) diolu Songstar™ SS-107 (Songwon) o hydroxylovém čísle 107 mgKOH/g, 64 g poly(diethylenglykoladipát) triolu o hydroxylovém čísle • ·< « • 9 • · ♦ · • 4 • · · 4 · · • · · · · • · 4 · · « « • 4 4 · · · «
4· 4 · ·· · · ·«
- 640 mgKOH/g, 2 g silikonového surfaktantu Niax™ Silicone L-6900 (Momentive Performance Materials), 1,5 g dibutylcín dilaurátu (DBTL, Aldrich, Germany), 1,5 g Ν,Ν,Ν',Ν'',Ν''-pentamethyldiethylentriaminu (Polycat™ 9, Air Products) a 6,3 g vody byla 4 min homogenizována v plastovém kelímku vysokootáčkovým míchadlem (2000 ot./min). Poté byl do směsi přidán alifatický polyisokyanát Desmodur™ N 3300 (Covestro) v množství 144 g a směs byla homogenizována dalších 30 s. Reakční směs byla poté vylita do otevřené formy, volně vypěněna za teploty 25 °C a poté dotvrzena při pokojové teplotě po dobu 48 h. Z připraveného bloku pěny byl rozřezáním na hranol o rozměru 35x42x110 mm vyroben porézní nosič pachové složky zradidla.
Vyrobený porézní nosič byl injektován 3 ml kyseliny isovalerové a uzavřen do dutého pouzdra připraveného z polyhydroxybutyrátové fólie. Pachové zradidlo bylo připevněno na volném prostranství na stojan do výšky 1 m nad úrovní terénu a vystaveno povětrnostním podmínkám. Pomocí dynamické olfaktometrie byla stanovena hmotnostní emisní koncentrace pachové látky ve vzdálenosti 0,6 m od zradidla podle normy ČSN EN 13 725. Stanovení byla opakována vždy po 30 dnech. Výsledky byly porovnány s výsledky měření provedenými na srovnávacím komerčně dostupném typu pachového zradidla na bázi polyurethanové pěny a jsou uvedeny v Tabulce 1.
Biodegradabilita porézního nosiče byla testována dle ASTM D 5988 v polní půdě při teplotě y
°C. Po 150 dnech expozice byla celková mineralizace materiálu porézního nosiče 25,1%.
A
Příklad 5
Směs 10 g poly(diethylenglykoladipát) diolu Songstar™ SS-107 (Songwon) o hydroxylovém čísle 107 mgKOH/g, 5g polyethylenglykolu o hydroxylovém čísle 250 mgKOH/g, 0,7 g silikonového surfaktantu Niax™ Silicone L-6900 (Momentive Performance Materials), 0,6 g dibutylcín dilaurátu (DBTL, Aldrich, Germany), 0,6 g N,N,N',N,N-
- pentamethyldiethylentriaminu (Polycat™ 9, Air Products), 2,5 g vody, 32 g pšeničného B-
- škrobu a 10 g směsi mono-, di- a tri- glyceridů kyseliny isovalerové a byla 4 min homogenizována v plastovém kelímku vysokootáčkovým míchadlem (2000 ot./min). Poté byl do směsi přidán alifatický polyisokyanát Desmodur™ N 3300 (Covestro) v množství 61 g a směs byla homogenizována dalších 30 s. Reakční směs byla poté vylita do otevřené formy, volně vypěněna za teploty 25 °C a poté dotvrzena při pokojové teplotě po dobu 48 h.
Z připraveného bloku pěny byl rozřezáním na hranol o rozměru 35x42x110 mm vyroben porézní nosič pachové složky zradidla.
• · • 999 • * « «
Vyrobený porézní nosič byl uzavřen do dutého pouzdra připraveného z folie o tloušťce 0,5 mm z acetátu škrobu plastifikovaného triacetinem dle příkladu 1. Pachové zradidlo bylo připevněno na volném prostranství na stojan do výšky 1 m nad úrovní terénu a vystaveno povětrnostním podmínkám. Pomocí dynamické olfaktometrie byla stanovena hmotnostní emisní koncentrace pachové látky ve vzdálenosti 0,6 m od zradidla podle normy ČSN EN 13 725. Stanovení byla opakována vždy po 30 dnech. Výsledky byly porovnány s výsledky měření provedenými na srovnávacím komerčně dostupném typu pachového zradidla na bázi polyurethanové pěny a jsou uvedeny v Tabulce 1.
Biodegradabilita porézního nosiče byla testována dle ASTM D 5988 v polní půdě při teplotě v* °C. Po 150 dnech expozice byla celková mineralizace materiálu porézního nosiče 354%.
o
Příklad 6
Porézní nosič byl připraven dle receptury a postupu uvedených v příkladě 5 s tím rozdílem, že namísto směsi mono-, di- a tri- glyceridů kyseliny isovalerové bylo do receptury přidáno 10 g anhydridu kyseliny isovalerové. Vyrobený porézní nosič byl uzavřen do dutého pouzdra připraveného z folie o tloušťce 0,5 mm z acetátu škrobu plastifikovaného triacetinem dle příkladu 1. Pachové zradidlo bylo připevněno na volném prostranství na stojan do výšky 1 m nad úrovní terénu a vystaveno povětrnostním podmínkám. Pomocí dynamické olfaktometrie byla stanovena hmotnostní emisní koncentrace pachové látky ve vzdálenosti 0,6 m od zradidla podle normy ČSN EN 13 725. Stanovení byla opakována vždy po 30 dnech. Výsledky byly porovnány s výsledky měření provedenými na srovnávacím komerčně dostupném typu pachového zradidla na bázi polyurethanové pěny a jsou uvedeny v Tabulce 1. Biodegradabilita porézního nosiče byla testována dle ASTM D 5988 v polní půdě při teplotě 21 °C. Po 150 dnech expozice byla celková mineralizace materiálu porézního nosiče 33,7%.
• · » · » · • · 9 «
Tabulka 1: Koncentrace pachové látky v bezprostředním okolí pachových zradidel podle příkladů
Pachové zradidlo Koncentrace pachové látky po adjustaci zradidla [ouE / m3] Koncentrace pachové látky po 30 dnech [ouE / m3] Koncentrace pachové látky po 60 dnech [ouE / m3] Koncentrace pachové látky po 90 dnech [ouE / m3]
Srovnávací (PUR pěna) 33 0 0 0
Podle Příkladu 1 22 13 10 8
Podle Příkladu 2 22 14 10 6
Podle Příkladu 3 18 12 10 8
Podle Příkladu 4 19 11 9 8
Podle Příkladu 5 20 12 9 7
Podle příkladu 6 20 12 11 10
Průmyslová využitelnost
Pachové zradidlo podle vynálezu je využitelné při ochraně pozemků před nežádoucím přístupem zvěře.

Claims (8)

1. Pachové zradidlo zvěře, vyznačené tím, že sestává z dutého uzavřeného pouzdra (A), jehož dutina je vyplněna porézním nosičem (B) pachové složky obsahujícím pachovou složku (C), přičemž
- pouzdro (A) je zhotoveno z biodegradovatelného vodovzdorného polymerního materiálu obsahujícího nejméně 30 % hmotn. složky vybrané z esteru škrobu, nebo polyhydroxybutyrátu o střední molámí hmotnosti nejméně 20 000 g/mol, nebo polylaktidu o střední molámí hmotnosti nejméně 10 000 g/mol, nebo polykaprolaktonu o střední molámí hmotnosti nejméně 30 000 g/mol, nebo polyurethanu připravitelného reakcí polyesterového nebo polyether-esterového polyolu a alifatického diisokyanátu, a směsí uvedených složek, a nejvýše 70 % hmotn. inertního anorganického plniva nebo celulózového plniva a popřípadě plastifíkátorů,
- nosič (B) pachové složky je z porézního biodegradovatelného polymerního materiálu obsahujícího nejméně 70 % škrobu, esteru škrobu, celulózy, polyurethanu na bázi polyesterového nebo polyether-esterového polyolu a alifatického diisokyanátu nebo jejich směsi a nejvýše 30 % hmotn. inertního anorganického plniva nebo celulózového plniva a popřípadě plastifíkátorů, a
- pachová složka (C) je vybrána ze skupiny zahrnující monokarboxylové kyseliny o 4 až 6 t
uhlících v řetězci nebo směs monokarboxylových kyselin o 4 až 6 uhlících v řetězci, estery uvedených monokarboxylových kyselin, anhydridy uvedených monokarboxylových kyselin.
2. Pachové zradidlo podle nároku 1, vyznačené tím, že má tvar disku o průměru 108 až 112 mm, výšky 20 až 35 mm a hmotnosti lOOažllOga tloušťka pouzdra (A) je 0,4 mm až 2 mm.
3. Pachové zradidlo podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že estery škrobu jsou s výhodou estery škrobu s C2-C6 karboxylovými kyselinami.
4. Pachové zradidlo podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že pouzdro (A) pachového zradidla je zhotoveno z termoplastického materiálu obsahujícího nejméně 30 % hmotn. acetátu, propionátu nebo butyrátu škrobu nebo jejich směsí a nejvýše 45 % hmotn. plastifíkátorů vybraného ze skupiny zahrnující acetáty glycerolu, propionáty glycerolu, • · · · • ♦ · ·
- 10 — methylestery a ethylestery kyseliny citrónové a nejvýše 70 % hmotn. inertního anorganického plniva nebo celulózového plniva.
5. Pachové zradidlo podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že pouzdro (A) pachového zradidla je zhotoveno z termoplastického materiálu obsahujícího směs acetátu, nebo propionátu nebo butyrátu škrobu nebo ze směsi těchto esterů škrobu s poly-s-kaprolaktonem v hmotnostním poměru esteru škrobu a poly-c-kaprolaktonu 2:3 až 3:1.
6. Pachové zradidlo podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačené tím, že nosič (B) pachové složky je zhotoven zlehčeného plastifikováného škrobu, nebo lehčeného acetátu nebo propionátu nebo butyrátu škrobu nebo jejich vzájemných směsí o měrné hmotnosti nejvýše 0,8 g/cm obsahujícího nejvýše 45j% hmotn. plastifikátoru vybraného ze skupiny zahrnující r
acetáty glycerolu, propionáty glycerolu, methylestery a ethylestery kyseliny citrónové.
7. Pachové zradidlo podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačené tím, že nosič (B) pachové složky je zhotoven z pěnového polyurethanu připraveného reakcí polyether-esterového polyolu a alifatického polyisokyanátu, o měrné hmotnosti nejvýše 0,8 g/cm3.
8. Pachové zradidlo podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7 vyznačené tím, že pachová složka (C) je v nosiči (B) přítomna ve formě esteru nebo anhydridu monokarboxylové C2-C6 kyseliny a hydrolyticky se uvolňuje v průběhu aplikace zradidla.
CZ2017-166A 2017-03-23 2017-03-23 Pachové zradidlo zvěře CZ2017166A3 (cs)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-166A CZ2017166A3 (cs) 2017-03-23 2017-03-23 Pachové zradidlo zvěře
PCT/CZ2018/050011 WO2018171820A1 (en) 2017-03-23 2018-03-21 Odor deterrent for repelling animals
PL18718668T PL3601400T3 (pl) 2017-03-23 2018-03-21 Zapachowy środek odstraszający do odstraszania zwierząt
EP18718668.9A EP3601400B1 (en) 2017-03-23 2018-03-21 Odor deterrent for repelling animals

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-166A CZ2017166A3 (cs) 2017-03-23 2017-03-23 Pachové zradidlo zvěře

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ307421B6 CZ307421B6 (cs) 2018-08-08
CZ2017166A3 true CZ2017166A3 (cs) 2018-08-08

Family

ID=63036991

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-166A CZ2017166A3 (cs) 2017-03-23 2017-03-23 Pachové zradidlo zvěře

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2017166A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308954B6 (cs) * 2020-01-22 2021-10-06 Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i. Biodegradovatelná polyuretanová pěna, materiál na bázi biodegradabilní polyuretanové pěny pro produkci enzymů štepících sacharidy, způsob jejich přípravy a jejich použití

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4548764A (en) * 1983-02-23 1985-10-22 International Flavors & Fragrances Inc. Insect repellent, pheremonal, animal repellent, diagnostic or aroma enhancing compositions containing poly(epsilon caprolactone) having embedded therein functional substances
DE4432126A1 (de) * 1994-09-09 1996-03-14 Lohmann Therapie Syst Lts Implantierbare Formkörper zur Verabreichung von Wirkstoffen an Pflanzen
AU723108B2 (en) * 1996-06-28 2000-08-17 Research Association For Biotechnology Of Agricultural Chemicals Biodegradable sustained-release preparation, biodegradable pheromone dispenser and biodegradable pest controlling agent
FR2772556B1 (fr) * 1997-12-19 2000-02-25 Al Tech Granule repulsif pour animaux et son procede de fabrication
GB0130577D0 (en) * 2001-12-21 2002-02-06 Univ Keele Method of monitoring/controlling thysanoptera
JP5571974B2 (ja) * 2010-02-23 2014-08-13 大日本印刷株式会社 害獣用忌避剤、害獣用忌避タブレット及び害獣用忌避シート
DE202011106640U1 (de) * 2011-10-11 2012-07-09 Anselm Lischka Feldmausköderstation
JP2016037494A (ja) * 2014-08-08 2016-03-22 株式会社オオタ 忌避剤及び忌避製品

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308954B6 (cs) * 2020-01-22 2021-10-06 Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i. Biodegradovatelná polyuretanová pěna, materiál na bázi biodegradabilní polyuretanové pěny pro produkci enzymů štepících sacharidy, způsob jejich přípravy a jejich použití

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307421B6 (cs) 2018-08-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11453801B2 (en) Bio-degradable compositions and use thereof
Rychter et al. Utilization of starch films plasticized with urea as fertilizer for improvement of plant growth
US5846601A (en) Use of selected polyvinyl acetate dispersions for the surface stabilization of sand and/or soil
KR101144206B1 (ko) 겔상 흡수재
KR101366695B1 (ko) 멀칭필름용 조성물 및 다기능 생분해성 멀칭필름
EP0057839A1 (de) Gegebenenfalls wirkstoffhaltige Gelmassen auf Basis einer Polyurethanmatrix und höhermolekularen Polyolen, ein Verfahren zu ihrer Herstellung, sowie ihre Verwendung
EP1183319B1 (en) Agricultural mulch films with triggered degradation
KR101505936B1 (ko) 다기능성 멀칭재 및 그 제조방법
Tampau et al. Biodegradability and disintegration of multilayer starch films with electrospun PCL fibres encapsulating carvacrol
CZ2017166A3 (cs) Pachové zradidlo zvěře
JP5144100B2 (ja) 獣忌避剤
CZ30634U1 (cs) Pachové zradidlo zvěře
DE3103499A1 (de) Wirkstoffhaltige gelmassen mit depotwirkung auf basis einer polyurethanmatrix und hoehermolekularen polyolen, sowie ein verfahren zu ihrer herstellung
EP3601400B1 (en) Odor deterrent for repelling animals
EP2174546A1 (en) Formulation for the release of bioactive substances and use thereof as a pest control agent
US3891759A (en) Stabilized slow release DDUP composition
KR101578564B1 (ko) 활성 물질 포함 중합체 네트워크, 이의 제조 방법 및 이의 용도
JPH09183971A (ja) 土壌改質剤と人工土
JP2006104190A (ja) 徐放性防獣鳥物質及びその利用製品
JPH03174449A (ja) 生分解性フイルム及びその製造方法
JP4565215B2 (ja) 有害獣用忌避材および有害獣の忌避方法
US20200054005A1 (en) Biodegradable composites and methods of use in attracting or repelling animals
Sorze et al. Multifunctional Xanthan Gum/Wood Fibers Based Hydrogels as Novel Topsoil Covers for Forestry and Agricultural Applications
JP2004238448A (ja) ポリエステル樹脂組成物
JP2023166767A (ja) 幼齢木保護カバー