CZ2016493A3 - Zařízení pro zpracování pryžového odpadu - Google Patents

Zařízení pro zpracování pryžového odpadu Download PDF

Info

Publication number
CZ2016493A3
CZ2016493A3 CZ2016-493A CZ2016493A CZ2016493A3 CZ 2016493 A3 CZ2016493 A3 CZ 2016493A3 CZ 2016493 A CZ2016493 A CZ 2016493A CZ 2016493 A3 CZ2016493 A3 CZ 2016493A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rollers
working chamber
tires
inlet
chamber
Prior art date
Application number
CZ2016-493A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306606B6 (cs
Inventor
Jiří Říha
Jan Mixtaj
Original Assignee
Jiří Říha
Jan Mixtaj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiří Říha, Jan Mixtaj filed Critical Jiří Říha
Priority to CZ2016-493A priority Critical patent/CZ2016493A3/cs
Publication of CZ306606B6 publication Critical patent/CZ306606B6/cs
Publication of CZ2016493A3 publication Critical patent/CZ2016493A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Zařízení má alespoň jednu pracovní komoru (1) s atmosférou obsahující ozón (O.sub.3.n.), ve které pryžový odpad, např. pneumatiky (4), prochází mezi řadou hnaných horních válců (5) a řadou protisměrně hnaných spodních válců (6). Ve směru pohybu pneumatik (4) jsou nejprve řazeny dvojice válců (5, 6) s trnovými výstupky (28), za nimi válce (5, 6) s podélnými pásovými výstupky (30) a za nimi válce (5, 6) se zubovými výstupky (31) a kruhovými výstupky (32). Součástí zařízení je i podávací modul (2) s otočnými podávacími rameny (16, 16´), vstupní komora (23) s podavačem (22), předehřívací komora (26), tlakové těleso (33) zvlhčovacího zařízení a hasící zařízení.

Description

Zařízení pro zpracování pryžového odpadu
Oblast techniky
Vynález se týká oblasti recyklace a zpracování odpadů, konkrétně zařízení sloužícího jako recyklační linka pro zpracování pryžového odpadu, zejména pneumatik osobních a nákladních vozidel.
Dosavadní stav techniky
Zařízení na zpracování a recyklaci pryžového odpadu, jako jsou zejména pneumatiky, pracují většinou na principu mechanického drcení, s následným tříděním na kovy, textil a pryžový granulát, který se používá např. ve stavebnictví a také jako složka směsí pro výrobu různých materiálů. Patent US 5^735 471 popisuje mechanický drtič, který zpracovává hluboce zmrazený pryžový odpad. Zařízení pracující na principu mechanického drcení pneumatik jsou energeticky, investičně i provozně velmi náročná.
Dále jsou známa zařízení na zpracování pryžového odpadu fyzikálně-chemickou cestou, při které se pneumatiky deformují a rozmělňují pomocí speciálních válců v agresivní plynové atmosféře obsahující ozón (O3). Patent CZ 284^889 popisuje zařízení, kde v modulárních plynotěsných pracovních komorách pneumatika prochází mezi hnanými horními válci a protiběžně hnanými spodními válci, přičemž jedna řada válců je pevná a druhá je vertikálně pohyblivá s přítlakem. Komory jsou opatřeny přívodem a odvodem ozónu. Na začátku a na konci linky jsou plynotěsné vstupní a výstupní prostory s uzávěry, které umožňují odčerpat ozón z prostoru při vstupu pneumatiky do linky a při výstupu pneumatiky z linky, aby nedocházelo ke kontaminaci okolního prostředí. Válce jsou opatřeny tvarovými výstupky a poháněny kloubovými hřídeli, přičemž každý válec může mít samostatně pracující a elektronicky řízený pohon. Při zkouškách tohoto zařízení se ukázalo, že zejména při zpracování pneumatik z nákladních automobilů jednoduché trnové výstupky či zuby nejsou dostatečné pro degradaci těchto odpadů, a rovněž pružinový přítlak se ukázal jako slabý. Dalším problémem bylo odstranění a separace drátů z pryžového kordu, které zůstávaly spojené s kusy pryže.
V patentu CZ 289J932 je popsána konstrukce zakládacího modulu, kterým se do výše popsané recyklační linky zakládají pneumatiky. Modul je uložen suvně ve vedení zdvihacího zařízení a zároveň je uložen proti ústí pracovní komory. Prostor zakládacího modulu je přetlakový, takže do něj nevniká ozón z pracovní komory. Pneumatiky se do pracovní komory přesouvají horizontálním podávacím pístem. Nevýhoda výše popsaného zakládacího modulu spočívá vtom, že potřebuje relativně značnou zástavbovou výšku, takže je nutno ho buďto zapustit pod úroveň podlahy, což je nevýhodné např. při instalaci linky v hotových budovách, nebo je nutno celou linku s ústím pracovní komory umístit do větší výšky na nosnou konstrukci, což přináší menší tuhost celého zařízení, zvýšené náklady, obtížnější obsluhu a servis.
Patent CZ 289j899 se zabývá výstupem degradovaného pryžového materiálu z recyklační linky přes jímku naplněnou kapalinou, do které je zanořen transportér vynášející materiál nad hladinu. Jímka zde slouží jako plynotěsný uzávěr výstupu pracovní komory.
V užitném vzoru CZ 10751 U1 je popsáno zařízení pro vlhčení ozonové atmosféry v pracovní komoře, které slouží k eliminaci rizika výbuchu jemného pryžového prachu v důsledku elektrostatických výbojů v pracovní komoře. Voda z vodní nádrže se čerpadlem čerpá do trysky, která vytváří vodní mlhu buď přímo v pracovní komoře, nebo v rozprašovacím prostoru vytvořeném v potrubí vedoucím ozón do pracovní komory. Nevýhoda tohoto řešení spočívá v tom, že rozvody vody do každé pracovní komory jsou nákladné a v důsledku vibrací celého zařízení často poruchové. Také vytváření rozprašovacích prostorů v přívodním ozónovém potrubí do každé pracovní komory je prostorově náročné a nákladné. Tlakování vody do trysek pro výrobu vodní mlhy je energeticky náročné a má velkou spotřebu vody, kterou je nutno následně zase jímat, a také příliš vody v pracovní komoře zhoršuje parametry procesu zpracování pryže. Kromě toho zvlhčování ozonové atmosféry není dostatečně účinné pro uhašení pryže při zahoření, pouze omezuje riziko exploze prachu.
Úkolem vynálezu je odstranit nedostatky výše uvedené recyklační linky na zpracování pryžového odpadu a jejich jednotlivých částí, zejména pokud se týká zlepšení parametrů degradace, odstranění a separace drátů, prostorové a s ·
a energetické náročnosti celého zařízení, prostorového řešení zakládacího modulu, zlepšení efektivity zpracování pryžového odpadu za nízkých teplot, zlepšení efektivity zvlhčování ozonu a snížení spotřeby vody, a zvýšení požární bezpečnosti celého zařízení.
Podstata vynálezu
Nedostatky známých zařízení zcela odstraňuje zařízení pro zpracování pryžového odpadu podle předloženého vynálezu.
Zařízení pro zpracování pryžového odpadu, zejména pneumatik osobních a nákladních vozidel známým způsobem zahrnuje zakládací resp. podávači modul a alespoň jednu plynotěsnou pracovní komoru s atmosférou obsahující ozón (O3), s plynotěsným vstupním uzávěrem pro vstup pneumatik do pracovní komory mezi alespoň jednu řadu hnaných horních válců a alespoň jednu řadu protisměrně hnaných spodních válců uspořádaných proti horním válcům, kde válce jsou opatřeny výstupky a alespoň jedna řada válců je vertikálně pohyblivá s přítlakem. Zařízení je opatřeno alespoň jedním výstupem pro odvod pryžové drti ze spodní části pracovní komory, alespoň jedním výstupem pro odvod kovového a textilního odpadu do jímky naplněné kapalinou, a zvlhčovacím zařízením pro vlhčení atmosféry v pracovní komoře, tvořeným rozprašovacím prostorem v přívodním potrubí ozónu. Podstata vynálezu spočívá v tom, že ve směru pohybu pneumatik jsou alespoň dva válce opatřené trnovými výstupky, alespoň dva za nimi uspořádané válce jsou opatřené podélnými „V“ výstupky, alespoň dva za nimi uspořádané válce jsou opatřené podélnými pásovými výstupky, a alespoň dva za nimi uspořádané válce jsou na okrajích opatřené zubovými výstupky a ve středové části jsou opatřené kruhovými výstupky uspořádanými souose na povrchu válců s axiálními roztečemi.
Jednotlivé dvojice horních a spodních válců s takto vytvořenými výstupky mohou být v jediné pracovní komoře, ale je praktické, když je celá recyklační linka rozdělena do modulů, kde každý modul obsahuje jednu pracovní komoru, a moduly jsou spojovány dle požadované velikosti linky.
- 4 U válců opatřených zubovými a kruhovými výstupky je výhodné, když zubové výstupky jsou na každém z válců uspořádány v řadách s přesazením, a kruhové výstupky jsou na jednom z válců uspořádány se vzájemně přesazenými axiálními roztečemi oproti druhému z válců.
Tvarování výstupků a pořadí po sobě řazených válců se specificky tvarovanými výstupky bylo navrženo na základě experimentálního vývoje. Jeho výhoda spočívá v tom, že při postupu pneumatik mezi válci s výstupky podle vynálezu dochází k efektivní, rychlé a úplné degradaci pneumatiky na pryžovou drť, dráty a textilní odpad, přičemž specificky tvarované výstupky působí na pneumatiku ve třech směrech a k separaci drátů od pryže dochází na válcích s kombinací zubových a kruhových výstupků.
Ve výhodném provedení zařízení podle vynálezu jsou vertikálně pohyblivé horní válce a přítlak je tvořen torzními tyčemi, na kterých jsou horní válce uloženy. Torzní tyče mají pružící charakteristiku odpovídající parametrům přítlaku potřebným i pro degradaci pneumatik nákladních automobilů, a kromě toho vykazují i vysokou provozní spolehlivost.
Další výhodné provedení vynálezu odstraňuje nevýhodu známých zakládacích modulů, která spočívala ve velké zástavbové výšce. Zařízení podle vynálezu je opatřeno podávacím modulem, který zahrnuje válečkovou dráhu, uspořádanou horizontálně proti ústí pracovní komory a směřující mezi válce, a dvě protilehlá otočná podávači ramena pro posun pneumatik po válečkové dráze směrem k ústí pracovní komory, která jsou spojena s pákovými mechanismy, opatřenými společnou vodící kulisou s otvorem se závitem, jímž prochází pohybový šroub spojený s pohonem.
Podávači modul umožňuje spolehlivé podávání pneumatik směrem k pracovní komoře, přičemž zástavbová výška podávacího modulu je stejná jako zástavbová výška pracovní komory, a otočná podávači ramena jsou univerzálně použitelná pro různé velikosti pneumatik.
- 5 - .:. ·’·· ·· *·
Ve výhodném provedení je podávači modul opatřen uzavřenou skříní, ve které je uspořádána válečková dráha a podávači ramena, ke skříni je z jedné strany připojen podavač pneumatik, a druhá strana skříně podávacího modulu je připojen ke vstupní komoře uspořádané mezi podávacím modulem a pracovní komorou, přičemž vstupní komora je opatřena vstupním uzávěrem pro vstup pneumatik a dopravníkem propojujícím vstupní uzávěr vstupní komory se vstupním uzávěrem pro vstup pneumatik do pracovní komory. Vstupní komora slouží jako mezičlánek mezi podávacím modulem a první pracovní komorou. Je opatřena odsávacím potrubím ozonu, které slouží k odsátí pracovní atmosféry, které se do vstupní komory dostává z pracovní komory při přijetí pneumatiky, a zvyšuje bezpečnost celého zařízení, protože tvoří přechodový bezpečnostní článek mezi podávacím modulem a pracovní komorou.
V dalším výhodném provedení vynálezu zařízení zahrnuje předehřívací komoru, která je uspořádána před vstupem pneumatik do pracovní komory a je opatřena alespoň jedním topným zařízením pro ohřev pneumatik anebo pro ohřev vzduchu v předehřívací komoře. V předehřívací komoře je pneumatika ohřívána na teplotu optimální pro efektivní rozpad v pracovní komoře. Topné zařízení může tvořit horkovzdušný ventilátor, elektrické topné těleso nebo např. zařízení pro mikrovlnný ohřev a další známá topná zařízení.
V dalším výhodném provedení zařízení podle vynálezu je rozprašovací prostor zvlhčovacího zařízení pro vlhčení atmosféry v pracovní komoře tvořen samostatným tlakovým tělesem, do kterého je zaústěn centrální přívod ozónu a výstup alespoň jednoho vysokotlakového atomizéru vody, a které je opatřeno přírubami pro připojení Z / přívodního potrubí ozonu vedoucího do každé pracovní komory. Ozon se v tlakovém tělese mísí s atomy vody na optimální stupeň vlhkosti a zabraňuje explozi a zahoření atmosféry. Výhodou tohoto řešení je nižší spotřeba vody a odstranění rozvodů vody ze zařízení v porovnání s dříve používanými rozvody vody s čerpadlem a mlžící tryskou.
V dalším výhodném provedení zařízení podle vynálezu dále obsahuje hasící zařízení pro uhašení pryžové drti při jejím zahoření, zahrnující alespoň jeden zásobník hasiva, potrubní rozvody s hasícími hubicemi a s uzavírací ventily pro rozvod a vypuštění —
hasiva do jednotlivých částí zařízení, požární čidla pro indikaci požáru v jednotlivých částech zařízení, a řídící požární ústřednu. Zásobník hasiva může být centrální, případně mohou být zásobníky rozmístěny v různých částech zařízení. Hasivo může být plynné či kapalné.
Nakonec je výhodné, když spodní část pracovní komory je kónická a výstup pro odvod pryžové drti ze spodní části pracovní komory tvoří alespoň jeden bezosý spirálový dopravník uspořádaný ve spodní části pracovní komory. Ve výhodném provedení je spodní část pracovní komory tvořena dvěma kónickými částmi a v každé z nich je jeden bezosý spirálový dopravník.
Výhody zařízení pro zpracování pryžového odpadu podle předloženého vynálezu spočívají zejména v tom, že umožňuje efektivnější a rychlejší degradaci pryžového odpadu na pryžovou drť a kovový a textilní odpad, oproti známým zařízením. Tato efektivita je zachována i za nízkých teplot, kdy je možno pneumatiky předehřívat. K dalším výhodám patří zlepšení prostorového řešení podávacího modulu, a tím i z celého zařízení, zlepšení efektivity zvlhčovacího ozonu a zvýšení bezpečnosti zařízení.
Objasnění výkresů
Vynález bude blíže objasněn pomocí výkresů, na nichž znázorňují:
obr. 1 schéma zařízení sestavného z modulárně spojených pracovních komor obr. 2 řez pracovní komorou s válci uloženými na torzních tyčích obr. 3 řez dvěma válci s trnovými výstupky obr. 4 pohled na povrch válce s trnovými výstupky obr. 5 řez dvěma válci s „V“ výstupky obr. 6 pohled na povrch válce s „V“ výstupky obr. 7 řez dvěma válci s podélnými pásovými výstupky obr. 8 pohled na část válců se zubovými a kruhovými výstupky obr. 9 pohled na podávači modul s částečným řezem skříní obr. 10 půdorys podávacího modulu se znázorněním otočných podávačích ramen, pákových mechanismů, vodící kulisy a pohonu
obr. 11 prostorový pohled na otočná podávači ramena s pákovými mechanismy obr. 12 boční pohled na tlakové těleso obr. 13 půdorys tlakového tělesa obr. 14 čelní pohled na tlakové těleso obr. 15 schéma rozvodů hasícího zařízení
Příklady uskutečnění vynálezu
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění vynálezu jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení vynálezu na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním vynálezu, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících patentových nároků.
Zařízení na zpracování pryžového odpadu, zejména pneumatik 4 osobních a nákladních vozidel je tvořeno uzavřenou automatickou recyklační linkou, jejíž technologické schéma je znázorněno na obr. 1. Základ linky tvoří modulárně sestavitelné pracovní komory 1., jejichž počet lze navrhovat podle charakteru zpracovávaného odpadu a výkonu linky. Zařízení je ale také v jiném příkladu provedení možné vytvořit jako jedinou dlouhou pracovní komoru 1. Pracovní komory 1 jsou plynotěsné a do každé z nich je zavedeno přívodní potrubí 14 pro přívod ozonové atmosféry a také odsávací potrubí 13 pro odsávání ozonové atmosféry z pracovní komory 1. V pracovních komorách 1 jsou proti sobě řady otočně uložených a protisměrných hnaných horních válců 5 a spodních válců 6, mezi nimiž procházejí a mechanicky se namáhají pneumatiky 4 za degradačního působení ozonové atmosféry, přičemž se rozpadají na pryžovou drť a dráty. Mezery mezi horními válci 5 a spodními válci 6 se postupně zmenšují, tak jak se zmenšuje pneumatika 4 při průchodu linkou. Mezi poslední dvojicí válců 5, 6 zůstávají již jen dráty a textilní odpad, které vystupují z poslední pracovní komory 1 v její střední části a padají do jímky 11 naplněné kapalinou 12, která tvoří plynotěsný uzávěr recyklační linky, jak je opět znázorněno na obr. 1.
- 8 • « ·
Horní válce 5 jsou pohyblivé ve vertikálním směru, přičemž hřídele 8 válců 5 jsou uložené suvně v horizontálních vedeních a poháněny kloubovými hřídeli 9, jak je patrné z obr. 2, který znázorňuje řez poslední pracovní komorou 1. Horní válce 5 jsou opatřené přítlakem, který tvoří torzní tyče 7 působící pomocí pákových ramen na hřídele 8 válců 5. Na obr. 2 je rovněž patrný tvar spodní části pracovní komory 1, který je tvořen dvěma kónickými výsypkami, do kterých padá pryžová drť a dráty z pneumatik 4. Na dně výsypek jsou uloženy bezosé spirálové dopravníky 42, které zajišťují výstup degradovaného materiálu do jímky 11 naplněné kapalinou 12, která tvoří plynotěsný výstupní uzávěr recyklační linky, jak je opět znázorněno na obr. 1. Degradovaný materiál se následně z jímky 11 šnekovým dopravníkem transportuje k dalšímu využití či zpracování.
Horní válce 5 i spodní válce 6 jsou opatřeny výstupky, které deformují, rozmělňují a drtí pneumatiky 4 při průchodu pracovními komorami 1. Tvary výstupků jsou pro účinnost degradačního procesu zásadní. V první pracovní komoře 1 jsou proti sobě uloženy dvojice válců 5, 6 s trnovými výstupky 28, které slouží k perforaci pneumatik. V druhé pracovní komoře 1 jsou válce 5, 6 s „V“ výstupky 29, vytvořenými z ocelového „L“ profilu navařeného na povrch válců 5, 6. „V“ výstupky slouží k silnému deformačnímu zploštění pneumatiky 4. V další pracovní komoře 1 jsou válce 5, 6 s podélnými pásovými výstupky 30, vytvořenými z ploché ocelové pásoviny. Pásy jsou radiálně navařeny na povrch válců 5, 6 ve směru jejich povrchových přímek, a slouží k rozdrcení pneumatik 4 na menší části. V poslední pracovní komoře 1 jsou válce 5, 6 opatřené v krajních částech zubovými výstupky 31 a ve středové části pak kruhovými výstupky 32. Zubové výstupky 31 jsou na válcích 5, 6 uspořádány v přerušovaných řadách s přesazením v podélném směru. Kruhové výstupky 32 jsou uspořádané za sebou s pravidelnými axiálními roztečemi. Kruhové výstupky 32 na vzájemně protilehlých válcích 5,_6 mají axiální rozteče přesazené tak, aby při otáčení válců 5, 6 kruhové výstupky 32 zapadaly mezi sebe, a stejně tak i zubové výstupky 31, jak je znázorněno na obr. 8. Kruhové výstupky 32 a zubové výstupky 31 speciálně rozmělňují a odstraňují zbytky pryže z drátěného kordu pneumatiky 4, takže na výstupu je degradovaný materiál separován. Detailní provedení výstupků 28, 29, 30, 31, 32 je znázorněné na obr. 3 až 8, přičemž z obr. 5, 6, 7 je patrné, že „V“ výstupky 29 a podélné pásové výstupky 30 jsou na dvojicích _9 vzájemně protilehlých válců 5, 6 umístěny s přesazenými úhlovými roztečemi, aby při otáčené válců 5, 6 zapadaly mezi sebe.
Na obr. 9, 10, 11 je znázorněna konstrukce podávacího modulu 2. Podávači modul 2 má válečkovou dráhu 15, na které je uložena podávaná pneumatika 4. Válečková dráha 15 je ve výšce odpovídající výšce vstupu mezi válce 5, 6 první pracovní komory 1. Posun pneumatiky 4 po válečkové dráze 15 zajišťují dvě protilehle uspořádaná otočná podávači ramena 16, 162, která se působením pohonu 17 synchronizované otáčí proti sobě a tlačí pneumatiku 4 směrem k první pracovní komoře 1.
Otáčení ramen 16, 16' je dosaženo prostřednictvím pákových mechanismů 18, 18' a vodící kulisy 19, kterou prochází pohybový šroub 20 spojený s pohonem 17 pomocí řemenu.
Podávači modul 2 je opatřen uzavřenou skříní 21 a je k první pracovní komoře 1 připojen přes vstupní komoru 23. Vstupní komora 23 slouží jako přechod mezi okolním prostředím a pracovním prostorem linky s agresivní ozoZnovou atmosférou. Vstupní komora 23 má vstupní uzávěr 25 vstupní komory 23, dopravník 24 a na výstupu je uzavřena vstupním uzávěrem 3 pro vstup pneumatiky 4 do pracovní komory 1. Před otevřením vstupního uzávěru 25 vstupní komory 23 se odsávacím potrubím 13 odsaje se vstupní komory 23 ozonová atmosféra, která do ní vnikla při průchodu předchozí pneumatiky 4 do pracovní komory 1.
Na vstupu do podávacího modulu 2 je zařazen podavač 22 pneumatik 4, který slouží k zakládání pneumatik 4 do podávacího modulu 2. Na válečky podavače 22 se pneumatiky 4 dostávají po nezobrazené šikmé nájezdové dráze, uspořádané do tvaru L, s otočnými plošinami.
Podavač 22 je tažen řetězem spojeným s vlastním pohonem, jak je patrné z obr. 1. Na obr. 1 je podavač 22 uspořádán ve skříni, která zároveň slouží jako předehřívací komora 26 pro ohřev pneumatiky 4 před vstupem do pracovní komory 1. Předehřívací komora 26 je opatřena topným zařízením 27, které může být horkovzdušné, elektrické nebo mikrovlnné. Předehřívací komora 26 může být v jiném
-10“ ·..··..· ·*·*·· příkladu provedení vytvořena i jako samostatná komora zařazená v jakémkoli místě linky před vstupem do pracovní komory 1..
Pro zvlhčení ozoTiové atmosféry vstupující přívodním potrubím 14 do pracovní komory 1 slouží tlakové těleso 33, vytvořené jako svařovaná ocelová nádoba znázorněná na obr. 12 až 14. Tlakové těleso 33 je umístěno samostatně vedle recyklační linky, a je do něj z jedné strany zaústěn centrální přívod 34 ozonu a zároveň na stejné straně je opatřeno dvěma vstupy 43 atomizované vody. K těm jsou připojeny dva vysokotlaké atomizéry 35 vody, znázorněné na obr. 1, z nichž jeden slouží jako záložní. Na opačné straně tlakového tělesa 33 jsou výstupní příruby 36 / z pro napojení jednotlivých přívodních potrubí 14 ozonu, kterými je zvlhčená ozonová pracovní atmosféra rozváděna do jednotlivých pracovních komoří.
Recyklační linka je dále opatřena hasícím zařízením, které je znázorněno na obr. 1 a obr. 15. Zásobník 37 plynného hasiva je tvořen baterií tlakových lahví obsahující argon s propojenými výstupy, napojenými na potrubní rozvody 38 s uzavíracími ventily 39. Potrubní rozvody 38 vedou do pracovních komor 1 a do vstupní komory 23, kde jsou zakončeny hasícími hubicemi 44. V různých částech recyklační linky jsou instalována požární čidla 40 propojená^ s řídící požární ústřednou 41, která automaticky spouští hašení při vzniku požáru.
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle vynálezu je využitelné jako kontinuální recyklační linka pro zpracování pryžového odpadu, zejména pneumatik osobních a nákladních vozidel.
- 11 Přehled vztahových značek použitých na výkresech pracovní komora podávači modul vstupní uzávěr pneumatika horní válec spodní válec torzní tyč hřídel válce kloubový hřídel pohon válce jímka kapalina odsávací potrubí ozónu přívodní potrubí ozónu válečková dráha podávači rameno
16' podávači rameno pohon podávačích ramen pákový mechanismus
18' pákový mechanismus vodící kulisa pohybový šroub skříň podávacího modulu podavač pneumatik vstupní komora dopravník vstupní uzávěr vstupní komory předehřívací komora topné zařízení trnový výstupek „V“ výstupek podélný pásový výstupek zubový výstupek kruhový výstupek tlakové těleso centrální přívod ozonu atomizér vody příruba zásobník hasiva potrubní rozvod hasiva uzavírací ventil hasiva požární čidlo řídící požární ústředna bezosý spirálový dopravník vstup atomizované vody hasící hubice

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro zpracování pryžového odpadu, zejména pneumatik osobních a nákladních vozidel, zahrnující podávači modul (2), alespoň jednu plynotěsnou pracovní komoru (1) s atmosférou obsahující ozón (O3), a alespoň jeden plynotěsný vstupní uzávěr (3) pro vstup pneumatik (4) z podávacího modulu (2) do pracovní komory (1) mezi alespoň jednu řadu hnaných horních válců (5) a alespoň jednu řadu protisměrně hnaných spodních válců (6) uspořádaných proti horním válcům (5), kde válce (5, 6) jsou opatřeny výstupky a alespoň jedna řada válců (5, 6) je vertikálně pohyblivá s přítlakem, přičemž pracovní komora (1) je dále opatřena odsávacím potrubím (13) atmosféry, a přívodním potrubím (14) atmosféry, a zařízení je dále opatřeno alespoň jedním výstupem pro odvod pryžové drti ze spodní části pracovní komory (1), alespoň jedním výstupem pro odvod kovového a textilního odpadu do jímky (11) naplněné kapalinou (12) a zvlhčovacím zařízením pro vlhčení atmosféry v pracovní komoře (1), tvořeným rozprašovacím prostorem v přívodním potrubí (14) ozónu, vyznačující se tím, že ve směru pohybu pneumatik (4) jsou alespoň dva válce (5, 6) opatřené trnovými výstupky (28), alespoň dva za nimi uspořádané válce (5, 6) jsou opatřené podélnými „V“ výstupky (29), alespoň dva za nimi uspořádané válce (5, 6) jsou opatřené podélnými pásovými výstupky (30), a alespoň dva za nimi uspořádané válce (5, 6) jsou na okrajích opatřené zubovými výstupky (31) a ve středové části jsou opatřené kruhovými výstupky (32) uspořádanými souose na povrchu válců (5, 6) s axiálními roztečemi (I), přičemž mezery mezi horními válci (5) a spodními válci (6) jsou nastavitelné v závislosti na postupném zmenšování pryžového odpadu při průchodu zařízením.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že zubové výstupky (31) jsou na každém z válců (5, 6) uspořádány v řadách s přesazením.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že kruhové výstupky (32) jsou na jednom z válců (5, 6) uspořádány se vzájemně přesazenými axiálními roztečemi (I) oproti druhému z válců (5, 6).
  4. 4. Zařízeni podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že vertikálně pohyblivé jsou horní válce (5) a přítlak je tvořen torzními tyčemi (7), na kterých jsou horní válce (5) uloženy.
  5. 5. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že podávači modul (2) zahrnuje válečkovou dráhu (15), uspořádanou horizontálně proti ústí pracovní komory (1), a směřující mezi válce (5, 6), a dvě protilehlá otočná podávači ramena (16, 16') pro posun pneumatik (4) po válečkové dráze (15) směrem k ústí pracovní komory (1), která jsou spojena s pákovými mechanismy (18, 18'), opatřenými společnou vodící kulisou (19) s otvorem se závitem, jímž prochází pohybový šroub (20) spojený s pohonem (17).
  6. 6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že podávači modul (2) je opatřen uzavřenou skříní (21), ve které je uspořádána válečková dráha (15) a podávači ramena (16, 16'), na jejíž vstup je připojen podavač (22) pneumatik (4), a jejíž výstup je připojen ke vstupní komoře (23) uspořádané mezi podávacím modulem (2) a pracovní komorou (1), přičemž vstupní komora (23) je opatřena vstupním uzávěrem (25) pro vstup pneumatik (4) a dopravníkem (24) propojujícím vstupní uzávěr (25) vstupní komory (23) se vstupním uzávěrem (3) pro vstup pneumatik (4) do pracovní komory (1).
  7. 7. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále zahrnuje předehřívací komoru (26), která je uspořádána před vstupem pneumatik (4) do pracovní komory (1) a je opatřena alespoň jedním topným zařízením (27) pro ohřev pneumatik anebo pro ohřev vzduchu v předehřívací komoře (26).
  8. 8. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že rozprašovací prostor zvlhčovacího zařízení pro vlhčení atmosféry v pracovní komoře (1) je tvořen samostatným tlakovým tělesem (33), do kterého je zaústěn centrální přívod (34) ozónu a výstup alespoň jednoho vysokotlakého atomizéru (35) vody, a které, je opatřeno přírubami (36) pro připojení přívodního potrubí (14)vátmosféry vedoucího do každé pracovní komory (1).
  9. 9. Zařízení podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že dále obsahuje hasící zařízení pro uhašení pryžové drti při jejím zahoření, zahrnující
    alespoň jeden zásobník (37) hasiva, potrubní rozvody (38) s hasícími hubicemi (44) a uzavíracími ventily (39) pro rozvod a vypuštění hasiva do jednotlivých částí zařízení, požární čidla (40) pro indikaci požáru v jednotlivých částech zařízení, a řídící požární ústřednu (41).
  10. 10. Zařízení podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že spodní část pracovní komory (1) je kónická a výstup pro odvod pryžové drti ze spodní části pracovní komory (1) tvoří alespoň jeden bezosý spirálový dopravník (42) uspořádaný ve spodní části pracovní komory (1).
CZ2016-493A 2016-08-12 2016-08-12 Zařízení pro zpracování pryžového odpadu CZ2016493A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-493A CZ2016493A3 (cs) 2016-08-12 2016-08-12 Zařízení pro zpracování pryžového odpadu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-493A CZ2016493A3 (cs) 2016-08-12 2016-08-12 Zařízení pro zpracování pryžového odpadu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306606B6 CZ306606B6 (cs) 2017-03-22
CZ2016493A3 true CZ2016493A3 (cs) 2017-03-22

Family

ID=58452761

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-493A CZ2016493A3 (cs) 2016-08-12 2016-08-12 Zařízení pro zpracování pryžového odpadu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2016493A3 (cs)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4208561C1 (de) * 1992-03-18 1994-01-27 Troester Maschf Paul Verfahren und Vorrichtung zur Entsorgung von Altgummireifen durch Destruktion
US5385307A (en) * 1993-12-27 1995-01-31 Azar; Essa T. Cryogenic tire recycling system
CA2193334C (en) * 1995-12-19 2004-08-17 Louis Muro Cryogenic tire disintegration process and apparatus
CZ225798A3 (cs) * 1998-07-17 1999-03-17 Eduard Gutfreund Zařízení pro zpracování průmyslového pryžového a plastového odpadu
CZ294208B6 (cs) * 2003-03-05 2004-10-13 Rieteráczáa@S Zařízení k drcení výrobků a@nebo polotovarů z plastuŹ zejména za účelem jejich recyklace
CZ20795U1 (cs) * 2010-03-04 2010-04-19 Ríha@Jirí Zařízení pro zpracování pryžového odpadu, zejména pneumatik

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306606B6 (cs) 2017-03-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8318104B2 (en) Waste treatment apparatus and method
US9421551B2 (en) Pulverizer mill protection system
KR101224010B1 (ko) 원유저장탱크 자동 세척장치
KR20150103767A (ko) 석탄 이송 장치에 적용되는 비산 분진 제거장치
EP1808086B1 (de) Vorrichtung zum Kühlen von Produkten
EP0287935B1 (de) Vorrichtung zum Zerkleinern von Behältern
CZ2016493A3 (cs) Zařízení pro zpracování pryžového odpadu
AT507411B1 (de) Vorrichtung zum abscheiden von partikeln eines flüssigen beschichtungsmaterials
US20220236008A1 (en) In-feed hopper and meter for carbon-based feedstock processing system
KR20100010242A (ko) 석면함유물질 분쇄장치
KR101853841B1 (ko) 압출성형기의 재생 마스터 배치 건조장치
CN104910948B (zh) 一种连续化裂解工艺及设备
CZ29895U1 (cs) Zařízení pro zpracování pryžového odpadu
EP2885190B1 (de) Streugutaustraganlage für fahrzeuge, insbesondere schienenfahrzeuge, und verfahren zum ausbringen von streugut
US5137218A (en) Pulverizer for reducing the possibility of explosions
CN210267238U (zh) 一种废物处理用螺旋进料设备
JP2012127549A (ja) パイライト排出装置及びボイラ設備
KR101647603B1 (ko) 근적외선 복사열을 이용한 석면물질 무해화 처리장치
CN104826725B (zh) 一种布料方法
KR101639860B1 (ko) 웨잉호퍼 막힘 방지장치
KR20110030115A (ko) 급탄기의 막힘 방지장치 및 이를 이용한 급탄기의 막힘 방지방법
CN206415611U (zh) 一种还原炉加工系统
KR101043094B1 (ko) 집진설비의 분진 배출장치
KR101517901B1 (ko) 관로의 더스트 럼프 파쇄시스템
KR101510566B1 (ko) 분말 코팅장치