CZ2014290A3 - Systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách - Google Patents
Systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2014290A3 CZ2014290A3 CZ2014-290A CZ2014290A CZ2014290A3 CZ 2014290 A3 CZ2014290 A3 CZ 2014290A3 CZ 2014290 A CZ2014290 A CZ 2014290A CZ 2014290 A3 CZ2014290 A3 CZ 2014290A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- liquid
- plasma
- cylindrical rod
- electrode
- nozzle system
- Prior art date
Links
Landscapes
- Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
- Plasma Technology (AREA)
Abstract
Vynález se týká systému trysky pro generování plazmatu v kapalinách, sestávající z dielektrické válcové tyče (1), volitelně na jednom konci kónicky zkosené, v jejíž podélné ose je vytvořen po celé její délce otvor o průměru 0,1 až 2 mm, do nějž je vsunuta kovová elektroda (2) tak, že mezi jejím koncem a koncem válcové tyče volitelně zkoseným je vytvořen volný prostor (3). Systém dále sestává také z druhé elektrody (4), která může být koaxiálně upevněná na keramické válcové tyči nebo volně umístěná kdekoliv v kapalině; jedna z elektrod je uzemněná a válcová tyč i obě elektrody jsou ponořeny do kapaliny o vodivosti 10 – 15 000 jtS/cm. Předmětem vynálezu je také způsob generování plazmatu pomocí trysky, kdy při použití stejnosměrného nebo střídavého napětí v rozsahu 50 Hz – 2450 MHz díky elektrickému proudu procházejícímu otvorem v trysce vznikají mikrobubliny s elektrickým výbojem, který se zapálí při amplitudě napětí nejméně 700 V za vzniku plazmatu uvnitř mikrobublin, které expandují do kapaliny a plazmatu v kapalině emituje elektromagnetické záření v oblasti až 1100 nm.
Description
Vynález se týká systému trysky pro generování plazmatu v kapalinách.
Dosavadní stav techniky
V současné době existuje celá řada systémů pro generování plazmatu za nejrůznějších podmínek. Vzhledem k jednoduchosti a stím souvisejícímu aplikačnímu potenciálu jsou velmi významnou oblastí elektrické výboje realizované za atmosférického tlaku. Těchto výbojů existuje dnes celá řada a liší se jak svým principem, tak i konfigurací elektrod a možnostmi napájení. Mezi těmito výboji hrají velmi významnou roli i nejrůznější plazmové trysky, v nichž je plazma vyfukováno zpravidla z modifikované kapiláry do okolního, zpravidla plynného, prostředí. Obvykle je jako plyn, v němž je generováno plazma, využíván argon, případně hélium, s nejrůznějšími příměsemi reaktivních plynů (dusík, kyslík, organické těkavé prekurzory, atd.). Specifická situace nastává, je-li plazma elektrického výboje v kontaktu s kapalinou, neboť vysoce energetické aktivní částice přítomné v plazmatu (elektrony, ionty, atomy, radikály, atd.) mohou iniciovat celou řadu chemických procesů v kapalné fázi s v současnosti jen obtížně předvídatelnými výsledky a důsledky.
V posledních několika letech se kromě elektrických výbojů generovaných v plynech dostávají do popředí zájmu i systémy, v nichž je plazma generováno přímo v kapalné fázi. Zde, s ohledem na podstatně vyšší hustotu prostředí a odlišné elektrické vlastnosti kapalin, je zpravidla nezbytné využívat silně nehomogenní elektrické pole. Typickými konfiguracemi elektrod jsou proto hrot-rovina, případně koaxiální konfigurace, a to v obou polaritách. Méně typická, nicméně použitelná, je i konfigurace pin-hole, kdy jsou elektrodové prostory odděleny dielektrickou přepážkou z vhodného materiálu, v níž je malý otvor. Podle poměru jeho délky k průměru pak rozlišujeme diafragmový, kdy poměr je přibližně jedna a kapilární výboj, kdy délka je podstatně větší, než-li činí průměr otvoru. Elektrické výboje generované pod hladinou kapaliny (zpravidla tvořené různými částečně vodivými vodnými roztoky) jsou zpravidla napájeny pulzně, a to jak stejnosměrně, tak i střídavě až po oblast mikrovln.
Princip generování vlastního elektrického výboje v kapalné fázi není dosud zcela uspokojivě vysvětlen. Existují dvě základní teorie. První žních, tzv. elektronová teorie, předpokládá, že k průrazu (a tedy vzniku výboje) dochází stejným principem jako v plynech, tedy generováním laviny elektronů. Struktura výboje je pak obdobná jako u koronového výboje generovaného v plynech. Druhá, tzv. tepelná teorie, je založena na předpokladu, že kapalina jev místech s vysokou intenzitou elektrického pole (a tedy i vysokou hustotou elektrického proudu) lokálně přehřívána, vznikají mikrobubliny a v nich pak dochází k elektrickému průrazu a vzniku výboje. Ten pak má za následek expanzi mikrobubliny. Poslední výsledky ukazují, že snad s výjimkou velmi krátkých nanosekundových pulzních výbojů je primárním jevem generování mikrobublin, ovšem na druhé straně jsou známy výsledky, kdy plazma generované v bublinách propaguje do okolní kapaliny spíše ve shodě s elektronovou teorií, tedy přímou elektronovou ionizací molekul kapaliny. Bez ohledu na vlastní detailní princip elektrického průrazu v kapalině lze konstatovat, že plazma lze v kapalinách generovat s užitím různých elektrodových konfigurací i způsobů elektrického napájení.
V současné době existuje celá řada různých laboratorních uspořádání pro generování plazmatu v kapalinách. Jediným známým komerčně dostupným zařízením je Arthrocare. Zkušenosti při práci s tímto zařízením však ukazují poměrně malou životnost vlastní hlavy, v níž je plazma generováno, a rovněž poměrně malý výkon (jednotky watů), který nemusí být vždy dostačující pro aplikace.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky řeší systém trysky pro použití ke generování plazmatu v kapalinách podle vynálezu, sestávající z dielektrické válcové tyče, volitelně na jednom konci kónicky zkosené, v jejíž podélné oseje vytvořen po celé její délce otvor o průměru 0,1 až 2 mm, do nějž je vsunuta z nekónického konce kovová elektroda tak, že mezi jejím koncem a koncem dielektrické válcové tyče volitelně kónicky zkoseným je vytvořen volný prostor. Keramická válcová tyč je z části volitelně opatřena teflonovým pouzdrem a dále sestává z druhé elektrody, která může být koaxiálně upevněná na keramické válcové tyči, přičemž jedna z elektrod je uzemněná a válcová tyč i obě elektrody jsou ponořeny do kapaliny
U2.· o vodivosti 10*15 000 pS/cm.
Válcová tyč je výhodně vyrobena z keramiky nebo křemenného skla. Otvor ve válcové tyči může být válcový, kónický nebo jiného tvaru.
Kapalinou, do které je ponořena válcová tyč s elektrodami, je voda, vodný roztok anorganické soli, organický roztok nebo směs vody s organickou kapalinou.
, ♦ í í í « > · >
í < < * ' * 1 » Ϊ ♦
O · 4 I < ř i < * í * · * » « ·
J . j -. · ’ t * a · v . · * * t · · ·
Předmětem vynálezu je také způsob generování plazmatu v kapalinách pomocí systému trysky podle vynálezu. Na jednu z elektrod se přiloží napětí nejméně 700 V. Protože veškerý proud musí procházet kapalinou v otvoru válcové tyče, ve volném prostoru mezi jejím koncem a koncem elektrody v ní umístěné, dochází k rychlému lokálnímu přehřátí kapaliny a ve volném prostoru mezi koncem tyče a koncem elektrody v ní umístěné vznikají mikrobubliny. V závislosti na geometrických rozměrech a vodivosti kapaliny pak dochází k zapálení elektrického výboje při amplitudě použitého napětí na elektrodě; zpravidla 700* 1300 V za vzniku plazmatu uvnitř mikrobublin. Ty jsou dále intenzivně zahřívány plazmatem, a protože jsou prostorově omezeny rozměry tyče, expandují otvorem v tyči směrem ven do kapaliny. Tím vzniká vlastní plazmový výboj emitující elektromagnetické záření s maximální vlnovou délkou 1100 nm. Předpokládá se, že vzniklé elektromagnetické záření má spodní hranici vlnové délky již od 90 nm.
K napájení je možné využít jak stejnosměrné napětí (v obou polaritách, stabilizované nebo nestabilizované), tak i střídavé až do frekvencí v oblasti mikrovln (50 Hz > 2450 MHz), přičemž režim napájení může být pulzní nebo kontinuální.
V závislosti na napájení se pak dále liší vlastnosti generovaného plazmatu a tím i následné procesy jím iniciované v kapalině. Vlastní plazma generované popsaným systémem kombinuje celou řadu efektů, které následně ovlivňují procesy v kapalině. Aktivní částice vzniklé v elektrickém výboji (v případě vodných roztoků zejména elektrony, atomární vodík a kyslík, OH radikály) indukují komplikovanou chemii jak plazmatu, tak i vlastní kapaliny. Na chemických procesech se podílí i vliv elektrochemických jevů, z nichž zásadní je elektrolýza v případě stejnosměrného napájení. Mimo to ale synergicky působí i celá řada fyzikálních jevů generovaných výbojem. Sem patří vliv silného nehomogenního elektrického pole u ústí trysky, elektromagnetické záření, včetně složek v UV oblasti (záření radikálu OH λζ* s maximem 305*315 nm) i VUV oblasti (až 91*121 nm od atomárního vodíku), proudění urychlených bublin kapalinou od trysky do prostoru (rychlost až m/s) a rázových vln vznikajících kavitací bublin při zániku výboje.
Systém trysky podle vynálezu je velmi jednoduchý, snadno vyrobitelný a tedy i levný. Má dlouhou životnost a vysoký výkon. Vlastní trysku lze snadno a rychle vyměnit, což umožňuje dlouhodobé používání celého systému s minimálními provozními náklady. Nevyžaduje na rozdíl od plazmových trysek generovaných v plynech žádné systémy pro regulaci průtoku plynů. Rovněž šíře možností napájení je extrémně vysoká a se stejnou tryskou tak lze použít nejrůznější zdroje a módy elektrického napájení. To poskytuje širokou škálu možností pro nejrůznější aplikace.
Obr. 1: Schématický obrázek plazmové trysky s kónickým koncem a elektrodou koaxiálně připevněnou k dielektrické válcové tyči pro generování plazmatu v kapalinách.
Obr. 2: Příklad provedení plazmové mikrotrysky v podobě válcové tyče s rovnými konci pro generování plazmatu v kapalinách.
Objasnění výkresů
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Tryska pro generování plazmatu v kapalinách byla podle obrázku 1 tvořena dielektrickou keramickou válcovou tyčí X, která byla na jednom konci kónicky zkosená. V její podélné ose byl po celé délce vytvořen válcový otvor, do nějž byla vsunuta a zatěsněna kovová elektroda 2 tak, že mezi jejím koncem a kónickým koncem keramické tyče 1 byl vytvořen volný prostor 3. Průměry otvoru v tyči 1 a tedy i elektrody 2 byly v rozmezí 0,2* 1 mm.
Druhá elektroda systému 4 byla umístěna koaxiálně na keramické válcové tyči 1 a s ohledem na bezpečnost práce byla uzemněná. Keramická válcová tyč i obě elektrody byly ponořeny do vodného roztoku anorganické soli (NaCl, KC1, Na2SO4) s použitím destilované vody; vodivost roztoků se pohybovala v rozmezí 10*15 000 pS/cm. Pro příjemnější a bezpečnější práci byla část válcové tyče 1 určená pro uchopení do ruky opatřena teflonovým pouzdrem 5 (obr. 1).
Po přiložení vysokého napětí na elektrodu 2 došlo k průchodu elektrického proudu kapalinou. Protože veškerý proud musí procházet kapalinou ve volném prostoru 3 otvoru v keramické válcové tyči 1, došlo zde k rychlému lokálnímu přehřátí kapaliny a vzniku 12* mikrobublin. Při testovaném napětí 1*5 kV v závislosti na výše uvedených podmínkách došlo k zapálení elektrického výboje uvnitř mikrobublin. Ty byly dále intenzivně zahřívány plazmatem, a protože byly mikrobubliny prostorově omezeny otvorem keramiky, expandovaly směrem ven z otvoru keramické válcové tyče 1 do kapaliny. Tím vznikal vlastní plazmový výboj (jet), který vystupoval ven do kapaliny, kde dále inicioval chemické i fyzikální procesy.
« * » 3 »
• · ·
Bylo použito napájení pomocí stabilizovaného stejnosměrného napětí, přičemž elektroda 2 byla buď kladná, nebo záporná, nestabilizovaného (jednocestně usměrněného) stejnosměrného napětí (opět v obou polaritách), střídavého (50 Hz), vysokofrekvenčního (15 100 kHz) a radiofrekvenčního (13,56 MHz) napětí. Ve všech případech došlo k zapálení výboje při amplitudách použitého napětí a stabilnímu hoření výboje po dobu minimálně 5 minut.
Podmínky zapálení výboje a jeho energetická charakterizace byly realizovány pomocí měření časových průběhů napětí a proudu systémem. Spektrometricky bylo pozorováno !X* elektromagnetické záření emitované výbojem v oblasti 2001100 nm; předpokládá se však elektromagnetické záření již v oblasti od 90 nm. Vznik bublin a jejich rychlost byly stanoveny pomocí mikrofotografie na základě známé expoziční doby a délky dráhy mikrobublin. Vznik rázových vln byl pozorován jednak sluchem a dále byl zaznamenán i pomocí piezomikrofonu umístěnému pod kádinkou s roztokem, v němž byla tryska umístěna. Přítomnost chemicky aktivních částic (atomární vodík a kyslík, OH radikál) byla potvrzena spektrometrickými měřeními, jako stabilní chemicky aktivní sloučenina byl kolorimetricky stanovován peroxid vodíku metodou s využitím peroxytitanylového iontu. Účinek plazmatu generovaného systémem trysky podle vynálezu byl prověřen za vybraných podmínek degradace organických barviv, kde byly výsledky v dobré shodě s výsledkem dříve naměřeným v klasickém diafragmovém výboji.
Příklad 2
Místo keramické válcové tyče 1 byla použita kapilára z křemenného skla s rovným koncem s vnějším průměrem 1 mm (obr. č. 2) a válcovým podélným otvorem. S touto kapilárou byly provedeny experimenty za stejných podmínek jako v příkladu 1.
Tryska v tomto provedení je použitelná jako nástavec na katétr, případně v oblasti ošetření archeologických předmětů s extrémně členitým povrchem včetně malých dutin. Trysku v tomto provedení lze vsunout i do velmi úzkých a hlubokých prostor.
ť i ♦s í Sf * ** i · ·1
Průmyslová využitelnost
Systém trysky generující plazma v kapalinách může být přímo využit pro odstraňování korozních vrstev z archeologických předmětů zhotovených zejména ze skla a keramiky. Díky jejím rozměrům je možné poměrně snadno, případně s modifikací v podobě bočního výstupu, ošetřovat i poměrně členité povrchy předmětů. Další aplikace se pak nabízejí v oblasti odstraňování organických sloučenin z vodných roztoků, zejména v oblastech speciálních výrob. Další oblastí využití je povrchová úprava materiálů ve vodných i organických roztocích, včetně nanomateriálů. Zcela otevřené jsou potenciální aplikace v oblasti organických kapalin, kdy může docházet k syntéze nových sloučenin se zcela unikátními vlastnostmi. Mimo oblast techniky je pak tryska využitelná v oblasti biomedicíny, v mikroinvazivní chirurgii nebo biologické dekontaminaci.
Seznam vztahových značek
- válcová tyč
- kovová elektroda
- volný prostor
- druhá elektroda systému — teflonové pouzdro
Claims (6)
1. Systém trysky pro použití ke generování plazmatu v kapalinách, vyznačující se tím, že sestává z dielektrické válcové tyče (1), volitelně na jednom konci kónicky zkosené, v jejíž podélné ose je v celé její délce vytvořen otvor o průměru 0,1 až 2 mm, do nějž je vsunuta z nekónického konce kovová elektroda (2) tak, že mezi koncem elektrody (2) a koncem válcové tyče (1) volitelně kónicky zkoseným, je vytvořen volný prostor (3) , kde válcová tyč (1) je z-eésů-volitelně opatřena teflonovým pouzdrem (5) a dále systém sestává z druhé elektrody (4)-volitelně· koaxiálně upevněné na dielektrické nebo nacházející se kdekoli v kapalině válcové tyči (1^ přičemž jedna z elektrod (2) nebo (4) je uzemněná a dielektrická válcová tyč (1) i obě elektrody (2) a (4) jsou ponořeny do kapaliny o vodivosti 10* 15 000 pS/cm.
2. Systém trysky podle nároku 1, vyznačující se tím, že dielektrická válcová tyč (1) je vyrobena z keramiky nebo křemenného skla.
- ( / . ? I
3. Systém trysky podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že etve^ve válcové tyči (1) je válcový nebo kónický.
4. Systém trysky podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že kapalinou je voda, vodný roztok anorganické soli, roztok organické látky nebo směs vody s organickou kapalinou.
5. Způsob generování plazmatu v kapalinách s použitím systému trysky podle nároku 1, vyznačující se tím, že na jednu z elektrod (2) nebo (4) se přiloží napětí nejméně 700 V, přičemž vzniklý elektrický proud prochází kapalinou v otvoru v dielektrické válcové tyči (1) a ve volném prostoru mezi koncem tyče (1) a koncem elektrody (2) v ní umístěné vznikají mikrobubliny s elektrickým výbojem zapáleným při amplitudě napětí na elektrodě (2) nebo (4) za vzniku plazmatu uvnitř mikrobublin a expanze mikrobublin otvorem v dielektrické válcové tyči (1) do kapaliny, přičemž plazma v kapalině emituje elektromagnetické záření s maximální vlnovou délkou 1100 nm.
i « t i
3 i
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že se použije stejnosměrné napětí nebo střídavé napětí v rozsahu 50 Hz κ 2450 MHz, přičemž režim napájení je pulzní nebo kontinuální.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2014-290A CZ2014290A3 (cs) | 2014-04-29 | 2014-04-29 | Systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2014-290A CZ2014290A3 (cs) | 2014-04-29 | 2014-04-29 | Systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ305304B6 CZ305304B6 (cs) | 2015-07-22 |
CZ2014290A3 true CZ2014290A3 (cs) | 2015-07-22 |
Family
ID=53542001
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2014-290A CZ2014290A3 (cs) | 2014-04-29 | 2014-04-29 | Systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ2014290A3 (cs) |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6135998A (en) * | 1999-03-16 | 2000-10-24 | Board Of Trustees Of The Leland Stanford Junior University | Method and apparatus for pulsed plasma-mediated electrosurgery in liquid media |
WO2006059808A1 (ja) * | 2004-12-03 | 2006-06-08 | Kabushiki Kaisha Toyota Jidoshokki | 液中プラズマ用電極、液中プラズマ発生装置および液中プラズマ発生方法 |
JP5182989B2 (ja) * | 2008-03-07 | 2013-04-17 | 株式会社豊田自動織機 | 液中プラズマ成膜装置、液中プラズマ用電極および液中プラズマを用いた成膜方法 |
WO2011099247A1 (ja) * | 2010-02-10 | 2011-08-18 | 国立大学法人愛媛大学 | 液中プラズマ用電極、液中プラズマ発生装置およびプラズマ発生方法 |
JP5678493B2 (ja) * | 2010-06-30 | 2015-03-04 | 国立大学法人名古屋大学 | 液中プラズマ用電極および液中プラズマ装置 |
-
2014
- 2014-04-29 CZ CZ2014-290A patent/CZ2014290A3/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ305304B6 (cs) | 2015-07-22 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Schoenbach et al. | 20 years of microplasma research: a status report | |
Yang et al. | Plasma discharge in liquid: water treatment and applications | |
Herrmann et al. | Decontamination of chemical and biological warfare (CBW) agents using an atmospheric pressure plasma jet (APPJ) | |
CZ286310B6 (cs) | Způsob vytváření fyzikálně a chemicky aktivního prostředí plazmovou tryskou a plazmová tryska | |
JP2007323812A (ja) | 大気圧プラズマ発生方法及び装置 | |
JP2009519799A (ja) | 物品の消毒方法および装置 | |
KR101891438B1 (ko) | 수처리용 글로우 플라즈마 반응장치 및 그 작동방법 | |
CN104583131B (zh) | 液体处理装置以及液体处理方法 | |
CZ2007628A3 (cs) | Zarízení pro dekontaminaci a dezinfekci vodných roztoku | |
US9378933B2 (en) | Apparatus for generating reactive gas with glow discharges and methods of use | |
Gupta et al. | The potential of pulsed underwater streamer discharges as a disinfection technique | |
CZ27173U1 (cs) | Systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách | |
CZ2014290A3 (cs) | Systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách | |
JP6244141B2 (ja) | プラズマ発生装置およびその利用 | |
CZ27172U1 (cs) | Systém mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách | |
EP3122161B1 (en) | Method for plasma generation in liquids using a jet system | |
CA3089521C (en) | Ion generating device for organic matter decomposition, and organic matter decomposition device | |
JP2016004637A (ja) | プラズマ生成装置 | |
Wu et al. | A 3.4-$\mu\text {m} $-Sized Atmospheric-Pressure Nonequilibrium Microplasma Array With High Aspect Ratio and High Electron Density | |
CZ30097U1 (cs) | Systém trysky pro generování plazmatu v bublinách v kapalinách | |
Sato et al. | Decomposition of phenol in water using water surface plasma in wetted-wall reactor | |
Krcma et al. | Novel plasma source based on pin-hole discharge configuration | |
Himeno et al. | Time-resolved optical emission spectroscopy on three-dimensionally integrated micro solution plasma in He/H2O mixture | |
RU2764619C1 (ru) | Способ воздействия холодной плазменной струей на биологический объект и установка для его реализации | |
Hefny | Experimental study of cold atmospheric plasma for plasma medicine research and applications |