CZ27172U1 - Systém mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách - Google Patents

Systém mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách Download PDF

Info

Publication number
CZ27172U1
CZ27172U1 CZ2014-29509U CZ201429509U CZ27172U1 CZ 27172 U1 CZ27172 U1 CZ 27172U1 CZ 201429509 U CZ201429509 U CZ 201429509U CZ 27172 U1 CZ27172 U1 CZ 27172U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
capillary
liquid
electrode
plasma
micro
Prior art date
Application number
CZ2014-29509U
Other languages
English (en)
Inventor
František Krčma
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2014-29509U priority Critical patent/CZ27172U1/cs
Publication of CZ27172U1 publication Critical patent/CZ27172U1/cs

Links

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká systému mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách.
Dosavadní stav techniky
V současné době existuje celá řada systémů pro generování plazmatu za nej různějších podmínek. Vzhledem k jednoduchosti a s tím souvisejícímu aplikačnímu potenciálu jsou velmi významnou oblastí elektrické výboje realizované za atmosférického tlaku. Těchto výbojů existuje dnes celá řada a liší se jak svým principem, tak i konfigurací elektrod a možnostmi napájení. Mezi těmito výboji hrají velmi významnou roli i nej různější plazmové trysky, v nichž je plazma vyfukováno zpravidla z modifikované kapiláry do okolního, zpravidla plynného, prostředí. Obvykle je jako plyn, v němž je generováno plazma, využíván argon, případně hélium, s nejrůznějšími příměsemi reaktivních plynů (dusík, kyslík, organické těkavé prekurzory, atd.). Specifická situace nastává, je-li plazma elektrického výboje v kontaktu s kapalinou, neboť vysoce energetické aktivní částice přítomné v plazmatu (elektrony, ionty, atomy, radikály, atd.) mohou iniciovat celou řadu chemických procesů v kapalné fázi v současnosti s jen obtížně předvídatelnými výsledky a důsledky.
V posledních několika letech se kromě elektrických výbojů generovaných v plynech dostávají do popředí zájmu i systémy, v nichž je plazma generováno přímo v kapalné fázi. Zde, s ohledem na podstatně vyšší hustotu prostředí a odlišné elektrické vlastnosti kapalin, je zpravidla nezbytné využívat silně nehomogenní elektrické pole. Typickými konfiguracemi elektrod jsou proto hrotrovina, případně koaxiální konfigurace, a to v obou polaritách. Méně typická, nicméně použitelná, je i konfigurace pin-hole, kdy jsou elektrodové prostory odděleny dielektrickou přepážkou z vhodného materiálu, v níž je malý otvor. Podle poměru jeho délky k průměru pak rozlišujeme diafragmový, kdy poměr je přibližně jedna a kapilární výboj, kdy délka je podstatně větší, nežli činí průměr otvoru. Elektrické výboje generované pod hladinou kapaliny (zpravidla tvořené různými částečně vodivými vodnými roztoky) jsou zpravidla napájeny pulzně, a to jak stejnosměrně, tak i střídavě až po oblast mikrovln.
Princip generování vlastního elektrického výboje v kapalné fázi není dosud zcela uspokojivě vysvětlen. Existují dvě základní teorie. První z nich, tzv. elektronová teorie, předpokládá, že k průrazu (a tedy vzniku výboje) dochází stejným principem jako v plynech, tedy generováním laviny elektronů. Struktura výboje je pak obdobná jako u koronového výboje generovaného v plynech. Druhá, tzv. tepelná teorie, je založena na předpokladu, že kapalina je v místech s vysokou intenzitou elektrického pole (a tedy i vysokou hustotou elektrického proudu) lokálně přehřívána, vznikají mikrobubliny a v nich pak dochází k elektrickému průrazu a vzniku výboje. Ten pak má za následek expanzi mikrobubliny. Poslední výsledky ukazují, že snad s výjimkou velmi krátkých nanosekundových pulzních výbojů je primární generování mikrobublin, ovšem na druhé straně jsou známy výsledky, kdy plazma generované v bublinách propaguje do okolní kapaliny spíše ve shodě s elektronovou teorií. Bez ohledu na vlastní detailní princip elektrického průrazu v kapalině lze konstatovat, že plazma lze v kapalinách generovat s užitím různých elektrodových konfigurací i způsobů elektrického napájení.
V současné době existuje celá řada různých laboratorních uspořádání pro generování plazmatu v kapalinách. Jediným známým komerčně dostupným zařízením je Arthrocare. Zkušenosti při práci s tímto zařízením však ukazují poměrně malou životnost vlastní hlavy, v níž je plazma generováno, a rovněž poměrně malý výkon (jednotky watů), který nemusí být vždy dostačující pro aplikace.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky řeší systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách podle technického řešení, sestávající z dielektrické válcové kapiláry o vnitřním průměru 0,1 až 2 mm
-1 CZ 27172 Ul a vnějším průměru maximálně 3 mm, do níž je vsunuta kovová elektroda tak, že mezi jejím koncem a druhým koncem dielektrické válcové tyče je vytvořen volný prostor. Kapilára jez části volitelně opatřena teflonovým pouzdrem a dále sestává z druhé elektrody, která může být koaxiálně upevněná na kapiláře, přičemž jedna z elektrod je uzemněná a kapilára i obě elektrody jsou ponořeny do kapaliny o vodivosti 10 až 15 000 pS/cm.
Kapilára je výhodně vyrobena z keramiky nebo křemenného skla. Otvor v kapiláře může být válcový, kónický nebo jiného tvaru.
Kapalinou, do které je ponořena kapilára s elektrodami, je voda, vodný roztok anorganické solí, organický roztok nebo směs vody s organickou kapalinou.
Na jednu z elektrod se přiloží napětí nejméně 700 V. Protože veškerý proud musí procházet kapalinou v kapiláře, ve volném prostoru mezi jejím koncem a koncem elektrody v ní umístěné, dochází k rychlému lokálnímu přehřátí kapaliny a ve volném prostoru mezi koncem kapiláry a koncem elektrody v ní umístěné vznikají mikrobubliny. V závislosti na geometrických rozměrech a vodivosti kapaliny pak dochází k zapálení elektrického výboje při mikrobublin. Ty jsou dále intenzivně zahřívány plazmatem, a protože jsou prostorově omezeny rozměry kapiláry, expandují otvorem směrem ven do kapaliny. Tím vzniká vlastní plazmový výboj emitující elektromagnetické záření s maximální vlnovou délkou IlOOnm. Předpokládá se, že vzniklé elektromagnetické záření má spodní hranici vlnové délky již od 90 nm.
K napájení je možné využít jak stejnosměrné napětí (v obou polaritách, stabilizované nebo nestabilizované), tak i střídavé až do frekvencí v oblasti mikrovln (50 Hz až 2450 MHz), přičemž režim napájení může být pulzní nebo kontinuální.
V závislosti na napájení se pak dále liší vlastnosti generovaného plazmatu a tím i následné procesy jím iniciované v kapalině. Vlastní plazma generované popsaným systémem kombinuje celou řadu efektů, které následně ovlivňují procesy v kapalině. Aktivní částice vzniklé v elektrickém výboji (v případě vodných roztoků zejména elektrony, atomární vodík a kyslík. OH radikály) indukují komplikovanou chemii jak plazmatu, tak i vlastní kapaliny. Na chemických procesech se podílí i vliv elektrochemických jevů, z nichž zásadní je elektrolýza v případě stejnosměrného napájení. Mimo to ale synergicky působí i celá řada fyzikálních jevů generovaných výbojem. Sem patří vliv silného nehomogenního elektrického pole u ústí trysky, elektromagnetické záření, včetně složek v UV oblasti (záření radikálu OH s maximem 305 až 315 nm) i VUV oblasti (až 91 až 121 nm od atomárního vodíku), proudění urychlených bublin kapalinou od trysky do prostoru (rychlost až m/s) a rázových vln vznikajících kavitací bublin při zániku výboje.
Systém trysky podle technického řešení je velmi jednoduchý, snadno vyrobitelný a tedy i levný. Má dlouhou životnost a vysoký výkon. Vlastní trysku lze snadno a rychle vyměnit, což umožňuje dlouhodobé používání celého systému s minimálními provozními náklady. Nevyžaduje na rozdíl od plazmových trysek generovaných v plynech žádné systémy pro regulaci průtoku plynů. Rovněž šíře možností napájení je extrémně vysoká a se stejnou tryskou tak lze použít nej různější zdroje a módy elektrického napájení. To poskytuje širokou škálu možností pro nejrůznější aplikace.
Objasnění výkresu
Obr. 1 : Schematický obrázek plazmové mikrotrysky s elektrodou koaxiálně připevněnou ke kapiláře pro generování plazmatu v kapalinách.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Tryska pro generování plazmatu v kapalinách byla podle obrázku 1 tvořena dielektrickou kapilárou 1 z křemenného skla s rovným koncem s vnějším průměrem 1 mm (obr. č. 1) a vnitřním prů-2CZ 27172 Ul měrem 0,5 mm, do níž byla vsunuta a zatěsněna kovová elektroda 2 tak, že mezi jejím koncem a otevřeným koncem kapiláry i byl vytvořen volný prostor 3. Druhá elektroda systému 4 byla umístěna koaxiálně na kapiláře las ohledem na bezpečnost práce byla uzemněná. Kapilára i obě elektrody byly ponořeny do vodného roztoku anorganické soli (NaCl, KC1, Na2SO4) s použitím destilované vody; vodivost roztoků se pohybovala v rozmezí 10 až 15000 gS/cm. Pro příjemnější a bezpečnější práci byla část kapiláry I určená pro uchopení do ruky opatřena teflonovým pouzdrem 5 o vnějším průměru 10 mm (obr. 1).
Po přiložení vysokého napětí na elektrodu 2 došlo k průchodu elektrického proudu kapalinou. Protože veškerý proud musí procházet kapalinou ve volném prostoru 3 v kapiláře I, došlo zde k rychlému lokálnímu přehřátí kapaliny a vzniku mikrobublin. Při testovaném napětí 1 až 5 kV v závislosti na výše uvedených podmínkách došlo k zapálení elektrického výboje uvnitř mikrobublin. Ty byly dále intenzivně zahřívány plazmatem, a protože byly mikrobubliny prostorově omezeny kapilárou, expandovaly směrem ven z kapiláry i do kapaliny. Tím vznikal vlastní plazmový výboj (jet), který vystupoval ven do kapaliny, kde dále inicioval chemické i fyzikální procesy.
Bylo použito napájení pomocí stabilizovaného stejnosměrného napětí, přičemž elektroda 2 byla buď kladná, nebo záporná, nestabilizováného (jednocestně usměrněného) stejnosměrného napětí (opět v obou polaritách), střídavého (50 Hz), vysokofrekvenčního (1100 kHz) a radiofrekvenčního (13,56 MHz) napětí. Ve všech případech došlo k zapálení výboje při amplitudách použitého napětí a stabilnímu hoření výboje po dobu minimálně 5 minut.
Podmínky zapálení výboje a jeho energetická charakterizace byly realizovány pomocí měření časových průběhů napětí a proudu systémem. Spektrometricky bylo pozorováno elektromagnetické záření emitované výbojem v oblasti 200 až IlOOnm, předpokládá se však elektromagnetické záření již v oblasti od 90 nm. Vznik bublin a jejich rychlost byly stanoveny pomocí mikrofotografie na základě známé expoziční doby a délky dráhy mikrobublin. Vznik rázových vln byl pozorován jednak sluchem a dále byl zaznamenán i pomocí piezomikrofonu umístěnému pod kádinkou s roztokem, v němž byla tryska umístěna. Přítomnost chemicky aktivních částic (atomární vodík a kyslík. OH radikál) byla potvrzena spektrometrickými měřeními, jako stabilní chemicky aktivní sloučenina byl kolorimetricky stanovován peroxid vodíku metodou s využitím peroxytitanylového iontu. Účinek plazmatu generovaného systémem trysky podle technického řešení byl prověřen za vybraných podmínek degradace organických barviv, kde byly výsledky v dobré shodě s výsledkem dříve naměřeným v klasickém diafragmovém výboji.
Průmyslová využitelnost
Systém mikrotrysky generující plazma v kapalinách může být přímo využit pro odstraňování korozních vrstev z archeologických předmětů zhotovených zejména ze skla a keramiky. Díky jejím rozměrům je možné poměrně snadno, případně s modifikací v podobě bočního výstupu, lokálně ošetřovat i poměrně členité povrchy předmětů a jen obtížně přístupné dutiny. Další aplikace se pak nabízejí v oblasti odstraňování organických sloučenin z vodných roztoků, zejména v oblastech speciálních výrob. Další oblastí využití je povrchová úprava materiálů ve vodných i organických roztocích, včetně nanomateriálů. Zcela otevřené jsou potenciální aplikace v oblasti organických kapalin, kdy může docházet k syntéze nových sloučenin se zcela unikátními vlastnostmi. Mimo oblast techniky je pak mikrotryska využitelná v oblasti biomedicíny, v mikroinvazivní chirurgii nebo biologické dekontaminaci.

Claims (5)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Systém mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách, vyznačující se tím, že sestává z kapiláry (1) o vnitřním průměru 0,1 až 2 mm a vnějším průměru maximálně 3 mm, do níž je vsunuta kovová elektroda (2) tak, že mezi koncem elektrody (2) a jedním koncem ka5 piláry (1) je vytvořen volný prostor (3), kde kapilára (1) je z části volitelně opatřena teflonovým pouzdrem (5) a dále systém sestává z druhé elektrody (4) volitelně koaxiálně upevněné na kapiláře (1), přičemž jedna z elektrod (2) nebo (4) je uzemněná a kapilára (1) i obě elektrody (2) a (4) jsou ponořeny do kapaliny o vodivosti 10 až 15 000 pS/cm.
  2. 2. Systém mikrotrysky podle nároku 1, vyznačující se tím, že kapilára (1) je vyroío bena z keramiky nebo křemenného skla.
  3. 3. Systém mikrotrysky podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že otvor v kapiláře (1) je válcový nebo kónický.
  4. 4. Systém mikrotrysky podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že kapalinou je voda, vodný roztok anorganické soli, roztok organické látky nebo směs vody s orga15 nickou kapalinou.
    1 výkres
    Seznam vztahových značek:
    1 - kapilára
    2 - kovová elektroda
    20 3 - volný prostor
    4 - druhá elektroda systému
  5. 5 - teflonové pouzdro.
CZ2014-29509U 2014-04-29 2014-04-29 Systém mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách CZ27172U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29509U CZ27172U1 (cs) 2014-04-29 2014-04-29 Systém mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29509U CZ27172U1 (cs) 2014-04-29 2014-04-29 Systém mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27172U1 true CZ27172U1 (cs) 2014-07-14

Family

ID=51205694

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29509U CZ27172U1 (cs) 2014-04-29 2014-04-29 Systém mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27172U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308107B6 (cs) * 2015-03-02 2020-01-08 Vysoké Učení Technické V Brně Způsob antiaglomerační úpravy nanomateriálů v koloidních suspenzích pomocí plazmatu generovaného v kapalné fázi

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308107B6 (cs) * 2015-03-02 2020-01-08 Vysoké Učení Technické V Brně Způsob antiaglomerační úpravy nanomateriálů v koloidních suspenzích pomocí plazmatu generovaného v kapalné fázi

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Schoenbach et al. 20 years of microplasma research: a status report
Winter et al. Atmospheric pressure plasma jets: an overview of devices and new directions
JP5891341B2 (ja) プラズマ生成装置及び方法
Foest et al. Microplasmas, an emerging field of low-temperature plasma science and technology
US20100021340A1 (en) Method and device for the disinfection of objects
Ptasińska et al. DNA strand scission induced by a non-thermal atmospheric pressure plasma jet
KR101891438B1 (ko) 수처리용 글로우 플라즈마 반응장치 및 그 작동방법
US20140054242A1 (en) Liquid treating apparatus and liquid treating method
JP2007323812A (ja) 大気圧プラズマ発生方法及び装置
EP3072854B1 (en) Liquid treatment device and liquid treatment method
JP2008529243A (ja) 大気圧プラズマジェット
Akishev et al. Generation of atmospheric pressure non-thermal plasma by diffusive and constricted discharges in air and nitrogen at the rest and flow
US20170182342A1 (en) Decontamination and sterilization device with flexible enclosing cover using plasma and reactive gas
CZ27172U1 (cs) Systém mikrotrysky pro generování plazmatu v kapalinách
CZ27173U1 (cs) Systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách
Shirafuji et al. Generation of three-dimensionally integrated micro solution plasmas and its application to decomposition of organic contaminants in water
EP3122161B1 (en) Method for plasma generation in liquids using a jet system
CZ305304B6 (cs) Systém trysky pro generování plazmatu v kapalinách
JP6244141B2 (ja) プラズマ発生装置およびその利用
JP2016004637A (ja) プラズマ生成装置
Sugiarto et al. Characteristics of ring-to-cylinder type electrode system on pulsed discharge in water
Himeno et al. Time-resolved optical emission spectroscopy on three-dimensionally integrated micro solution plasma in He/H2O mixture
CZ30097U1 (cs) Systém trysky pro generování plazmatu v bublinách v kapalinách
Krcma et al. Novel plasma source based on pin-hole discharge configuration
Kushner et al. Fundamentals of non-equilibrium plasmas

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140714

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20180430

MK1K Utility model expired

Effective date: 20210429