CZ201369A3 - Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR - Google Patents

Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR Download PDF

Info

Publication number
CZ201369A3
CZ201369A3 CZ2013-69A CZ201369A CZ201369A3 CZ 201369 A3 CZ201369 A3 CZ 201369A3 CZ 201369 A CZ201369 A CZ 201369A CZ 201369 A3 CZ201369 A3 CZ 201369A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pcr
reaction mixture
plrv
mixture
probe
Prior art date
Application number
CZ2013-69A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Ptáček
Original Assignee
Výzkumný Ústav Bramborářský Havlíčkův Brod, S.R.O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný Ústav Bramborářský Havlíčkův Brod, S.R.O filed Critical Výzkumný Ústav Bramborářský Havlíčkův Brod, S.R.O
Priority to CZ2013-69A priority Critical patent/CZ201369A3/cs
Publication of CZ201369A3 publication Critical patent/CZ201369A3/cs

Links

Landscapes

  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Řešení se týká reakční směsi L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR, která je charakterizována tím, že obsahuje 1.mi.l vzorku testované RNA, dále činidlo obsahující směs enzymů reverzní transkriptázy a DNA polymerázy, směs nukleotidů, pufr obsahující chlorid hořečnatý MgCl.sub.2.n., sterilní destilovanou vodu doplňující reakční směs do konečného objemu 25 .mi.l a primery o specifické nukleotidové sekvenci L-4561F: GTT GGT GAA GCG GAT GGT GTC AAA, L-4691R: ATT GTA GCG TCC CGT TCA AGG AGT, amplifikující fragment o velikosti 130 bp, a sondu L-4595S: TA CGC AAC GAT AAC ACC TAC CGC CAA, přičemž sonda je značena fluorescenčním barvivem 6 – carboxyfluorescein (FAM) a jako zhášeč je použit tetra-metylkarboxyrhodamin (TAMRA).

Description

Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR
Oblast techniky
Řešení se týká reakční směsi L3 pro diagnostiku viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR, který je závažným karanténím viroidním onemocněním bramboru, pomocí molekulární detekce viroidm RNA molekulární metodou reverzní transkripce - polymerázová řetězová reakce v reálném čase (dále QRT-PCR)
Dosavadní stav techniky
Virová svinutka bramboru patří mezi závažná virová onemocnění bramboru způsobující snížení výnosu až o 80 %. Virus svinutky je přenášen pouze savým hmyzem a sadbou (Rasocha et al„ 2007). Virus svinutky (PLRV) způsobuje kornoutovité stáčení listů, nejdříve ve spodním patru, později i ve vyšších patrech rostlin. Listy jsou kožovitě tuhé, při dotyku šustí, při zmáčknuti praskají. Rostliny jsou světlejší, chlorózní, obvykle nižšího vzrůstu se zkrácenými internodiemi. Hlízy jsou většinou drobnější. Přítomnost viru svinutky bramboru se převážně zjišťuje laboratorními metodami, nejdéle a nejčastěji imunoenzymatickou metodou ELISA (Clark a Adams, 1977).
Druhým postupem je použití specifických molekulárních sond. Tento test je založen na hybridizaci uměle připravené sondy DNA (pomocí metod genetického inženýrství) komplementární k RNA viroidu. PLRV se váze na pevnou podložku (nitrocelulosa, nylon) a je detekován hybrid DNA - RNA. Protože PLRV cDNA je klonována, lze ji získat bez větších nákladů v dostatečném množství. Tato metoda je velmi citlivá, není třeba inokulovat mezihostitele a při přípravě vzorků zdlouhavě purifikovat RNA. Použití pouze částečně přečištěné šťávy z rostlin bramborů zjednodušuje, urychluje a zlevňuje přípravu vzorků. Diagnostické sondy DNA lze značit radioaktivně (32p) nebo neradioaktivně (biotin, digoxigenin). Hybridizační techniky detekce jsou nyní v mnoha obměnách užívány nejen pro detekci PLRV, ale i pro další viry.
Třetí možností jsou postupy využívající technik RT-PCR a RT-PCR v reálném čase. Metoda kvantitativní PCR je založena na stanovování fluorescence produktu PCR v jednotlivých vzorcích po každém cyklu PCR pomocí fluorescenčních sond a stanovování počtu cyklů potřebných pro dosažení prahové fluorescence. Stanovování se provádí na základě měřených změn fluorescence fluorescenční sondy. Používají se jednak nespecifická sonda využívající SybrGreen I, nebo fluorchromem značené sondy specifické pro amplifikovaný úsek dané nukleové kyseliny. Existuje více typů specifických sond, avšak nejčastěji používané sondy pro kvantifikaci jsou lineární hydrolyzační sondy tzv. TaqMan sondy (Ptáček a Dědič., 2009).
Metody a postupy založené na detekci virové nukleové kyseliny pomocí specifických primerů pro reverzní transkripci - polymerázovou řetězovou reakci (RT-PCR) jsou řádově citlivější než metoda ELISA nebo hybridizační postupy a jsou v současnosti více používány. Metoda kvantitativní RT-PCR je jednou z nejcitlivějších používaných diagnostických metod a nachází uplatnění v detekci širokého spektra patogenů bramboru. Metoda pro specifickou detekci PLRV pomocí kvantitativní RT-PCR nebyla do současnosti v ČR navržena.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí reverzní transkripce polymerázová řetězová reakce v reálném čase (QRT-PCR), podle vynálezu, jehož podstata spočívá vtom, že obsahuje 1 μΙ vzorku testované RNA, dále činidlo obsahující směs enzymů reverzní transkriptázy a DNA polymerázy, směs nukleotidů, pufr obsahující chlorid hořečnatý MgCh, sterilní destilovanou vodu doplňující reakční směs do konečného objemu 25 μΙ a primery o specifické nukleotidové sekvenci
L-4561F: GTT GGT GAA GCG GAT GGT GTC AAA
L-4691R: ATT GTA GCG TCC CGT TCA AGG AGT, amplifikující fragment o velikosti 130 bp, a sondu
L-4595S: TA CGC AAC GAT AAC ACC TAC CGC CAA, přičemž sonda je značena fluorescenčním barvivém 6 - carboxyfluorescein (FAM) a jako zhášeč je použit tetra-metylkarboxyrhodamin (TAMRA).
Primery a sondy pro detekci PLRV pomocí QRT-PCR (Ptáček a Dědič, 2009) byly navrženy na základě sekvence izolátu PLRV (Plchová et al, 2009), čísla v názvu značí umístění primerů a sondy v genomu PLRV).
Reakční směs L3 podle vynálezu se připravuje v mikrozkumavce a obsahuje 1 μΙ vzorku testované RNA, jakékoli komerční činidlo obsahující směs enzymů reverzní transkriptázy a DNA polymerázy, směs oligonukleotidů, pufr obsahující chlorid horečnatý MgCI2, např. Brilliant II QRT-PCR 1-Step Master Mix, dále sterilní destilovanou vodu doplňující reakční směs do konečného objemu 25 μΙ.
Vlastní QRT-PCR probíhá v real-time termocykleru v 0,2 ml PCR zkumavkách (stripech, destičkách) 30 min při 48 °C, následuje desetiminutová denaturace při 95 °C a 40 cyklů, obsahujících 2 kroky: 15 sekund při 95 °C a 1 minuta při 60 °C.
Reakční směs L3 podle vynálezu umožňuje exaktní stanovení Viru svinutky bramboru (PLRV), což má velký význam při produkci sadbových brambor na území České republiky.
Následující příklady provedení reakční směs L3 podle vynálezu pouze dokládají, aniž by ji jakkoliv omezovaly.
Příklady provedení
Příklad 1
U 55 sbírkových izolátů tohoto viru byly ověřeny možnosti jeho detekce v postupech RT-PCR a QRT-PCR. Pro vlastní zkoušení byly používány jak metody izolace celkové nukleové kyseliny (NA), tak imunovazebné techniky (IC). U RT-PCR byly získány optimální výsledky pomocí primerů dle Solimana, kterými byly detekovány všechny zkoušené izoláty. Pro detekci PLRV metodou QRT-PCR byly na základě sekvenční analýzy českého izolátu (Plchová et al, 2009) navrženy sady primerů a sondy TaqMan. Kvizualizaci amplifikátů virové NA v postupech dvoukrokové QRT-PCR bylo používáno jak nespecifické značení pomocí SYBR Green, tak za použití vlastní specifické TaqMan sondy. Detekce PLRV pomocí QRT-PCR byla možná a spolehlivá při obou postupech značení DNA. Dosažené výsledky byly z hlediska citlivosti a spolehlivosti porovnány s metodou ELISA.
Pro vlastní experimenty byly používány izoláty jednotlivých virů ze sbírkové kolekce mikroorganizmů (http://www.vurv.cz/collections/) udržované ve VÚB Havlíčkův Brod, CZ, v podmínkách in vitro. Celkově bylo testováno 59 vzorků, z toho 4 negativní kontroly.
Pro izolaci celkové RNA lze použít mnoho různých postupů, z hlediska časové náročnosti, kvality získané RNA a reprodukovatelnosti izolačního procesu je optimální použít některý z široké škály komerčních souprav (Invitek, Roche, atd.). Původci doporučují postup extrakce RNA pomocí RNeasy Plant Total RNA Kit (QIAGEN).
QRT-PCR probíhala v 0,2 ml PCR zkumavkách (destičkách, stripech), nejdříve 30 min při 48 °C, poté 10 min úvodní denaturace 95 °C, 40 cyklů (15 s 95°C, 60 s 60 °C v real-time termocykleru, Brilliant II QRT-PCR Master Mix Kit, 1-Step, 600809 Stratagene, objem reakce 25 μΙ, 12,5 μΙ 2x master mix, 1,0 pl RT/RNase block enzyme (směs reverzní transkriptázy a RNasin), 0,1 μΙ primer L-4561F 100 μΜ, 0,1 μΙ primer L-4691R 100 μΜ, 1 μΙ sonda 30 μΜ, 9,3 μΙ voda, 1 μΙ RNA.
Výsledek QRT-PCR byl analyzován pomocí měření fluorescence dR, jak je zobrazeno na Obr. 1, kde je QRT-PCR - ukázka amplifikačních křivek detekce PLRV.
Průmyslová využitelnost
Reakční směs L2 pro diagnostiku viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR je možno dodávat laboratořím zabývajícím se detekcí rostlinných patogenů jako detekční soupravu k jednoduchému okamžitému použití, kdy na uživateli je pouze přidat svůj vzorek testované RNA a provést QRT-PCR reakci dle přesně stanovených podmínek.
Seznam publikací původců
PTÁČEK, J. - DĚDIČ, P. Detekce a identifikace izolátů viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí molekulárních technik RT-PCR a QRT-PCR, Vědecké práce - Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, 2009, 17, 25-35.
Použitá literatura
PEIMAN, M. - XIE, C. (2006): Sensitive detection of potato viruses, PVX, PLRV, and PVS in potato leaf and tuber. Australasian Plant Diseases Notes 1(1):41-46
PLCHOVÁ, H. - ČEŘOVSKÁ, N. - MORAVEC, T. - DĚDIČ P. (2009): Molecular analysis of Potato leafroll virus isolates from the Czech Republic. VIRUS GENES 39, 1, 153-155.
RASOCHA, V. - HAUSVATER, E. - DOLEŽAL, P. Mšice - významní přenašeči virových chorob brambor, jejich výskyt, škodlivost a možnosti ochrany, Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o. 2007

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí metody kvantitativní RT-PCR (QRT-PCR), vyznačující se t í m, že obsahuje 1 μΙ vzorku testované RNA, dále činidlo obsahující směs enzymů reverzní transkriptázy a DNA polymerázy, směs nukleotidů, pufr obsahující chlorid hořečnatý MgCI2, sterilní destilovanou vodu doplňující reakční směs do konečného objemu 25 μΙ a primery o specifické nukleotidové sekvenci
    L-4561F: GTT GGT GAA GCG GAT GGT GTC AAA
    L-4691R: ATT GTA GCG TCC CGT TCA AGG AGT, amplifikující fragment o velikosti 130 bp, a sondu
    L-4595S: TA CGC AAC GAT AAC ACC TAC CGC CAA, přičemž sonda je značena fluorescenčním barvivém 6 - carboxyfluorescein (FAM) a jako zhášeč je použit tetra-metylkarboxyrhodamin (TAMRA).
CZ2013-69A 2013-02-01 2013-02-01 Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR CZ201369A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-69A CZ201369A3 (cs) 2013-02-01 2013-02-01 Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-69A CZ201369A3 (cs) 2013-02-01 2013-02-01 Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ201369A3 true CZ201369A3 (cs) 2014-08-13

Family

ID=51293393

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-69A CZ201369A3 (cs) 2013-02-01 2013-02-01 Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ201369A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109355438A (zh) * 2018-12-17 2019-02-19 甘肃省农业科学院马铃薯研究所 一种马铃薯卷叶病毒plrv的反转录环介导等温扩增rt-lamp检测试剂

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109355438A (zh) * 2018-12-17 2019-02-19 甘肃省农业科学院马铃薯研究所 一种马铃薯卷叶病毒plrv的反转录环介导等温扩增rt-lamp检测试剂

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1898395B (zh) 基于引物的核酸的多重扩增的方法和试剂盒
Mohamed et al. A sensitive and quantitative single-tube real-time reverse transcriptase-PCR for detection of enteroviral RNA
Osman et al. Comparative procedures for sample processing and quantitative PCR detection of grapevine viruses
TWI451086B (zh) 檢測魚類病原之引子組、方法及套組
Magome et al. Single-strand conformation polymorphism analysis of apple stem grooving capillovirus sequence variants
Park et al. Loop-mediated isothermal amplification for the rapid detection of Chrysanthemum chlorotic mottle viroid (CChMVd)
CN106801092A (zh) 应用RPA技术对转基因玉米Bt176品系特异性鉴定
CN103725798A (zh) 用于以rt-lamp法检测肾综合征出血热病毒的引物、试剂盒、检测方法
Wacharapluesadee et al. Development of a TaqMan real-time RT-PCR assay for the detection of rabies virus
WO2016179509A1 (en) Improved compositions and methods for detection of viruses
CN114214455A (zh) 乙肝病毒DNA快速定量引物探针及其CRISPR/Cas12b检测系统
CN102816870A (zh) 柯萨奇病毒a6型rt-lamp核酸检测引物及试剂盒
CZ201369A3 (cs) Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR
Olmos et al. Molecular diagnostic methods for plant viruses.
Ryazantsev et al. An efficient diagnostic method for the identification of potato viral pathogens
US20150140548A1 (en) Extraction control for rna
CZ201361A3 (cs) Reakční směs L1 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR
CZ201366A3 (cs) Reakční směs L2 pro molekulární detekci viru svinutky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR
CN106939356B (zh) 一种快速检测蜜蜂丝状病毒的检测引物组、检测试剂盒和检测方法
CN106011308A (zh) 丙型肝炎病毒基因分型检测试剂盒、寡核苷酸及其应用
RU2795016C1 (ru) Олигонуклеотиды для определения мутации S:delVYY143-145 SARS-CoV-2
RU2795017C1 (ru) Олигонуклеотиды для определения мутации S:Ins214EPE SARS-CoV-2
RU2455364C2 (ru) Способ идентификации микобактерий с помощью полимеразной цепной реакции
RU2791958C1 (ru) Олигонуклеотиды для определения мутации S:N501Y SARS-CoV-2
CZ25104U1 (cs) Reakční směs L3 pro molekulární detekci viru sviňútky bramboru (PLRV) pomocí kvantitativní RT-PCR