CZ2007629A3 - Zpusob a zarízení k brzdení príze - Google Patents

Zpusob a zarízení k brzdení príze Download PDF

Info

Publication number
CZ2007629A3
CZ2007629A3 CZ20070629A CZ2007629A CZ2007629A3 CZ 2007629 A3 CZ2007629 A3 CZ 2007629A3 CZ 20070629 A CZ20070629 A CZ 20070629A CZ 2007629 A CZ2007629 A CZ 2007629A CZ 2007629 A3 CZ2007629 A3 CZ 2007629A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
brake friction
braking
brake
elements
Prior art date
Application number
CZ20070629A
Other languages
English (en)
Inventor
Pilar@Evžen
Buryšek@Marek
Original Assignee
Rieter Cz A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Cz A. S. filed Critical Rieter Cz A. S.
Priority to CZ20070629A priority Critical patent/CZ2007629A3/cs
Publication of CZ2007629A3 publication Critical patent/CZ2007629A3/cs

Links

Landscapes

  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Brzdení príze na pracovním míste textilního stroje, zejména tryskového doprádacího stroje se dociluje pomocí brzdového ústrojí obslužného zarízení usporádaného prestavitelne podél rady pracovních míst. Obslužné zarízení obsahuje prostor brzdení príze (6) a tomuto prostoru priraditelne dva brzdové trecí prvky (3, 51), mezi nimiž se v prubehu brzdení príze (6) vyvozuje trecí síla pomocí magnetické síly. Po pristavení obslužného zarízení k obsluhovanému pracovnímu místu se pred zacátkem brzdení navede príze (6) do prostoru brzdení. Zarízení obsahuje dva brzdové trecí prvky (3, 51) z nichž alespon jeden brzdový trecí prvek (51) se v dobe pred zahájením brzdení príze (6) nachází mimo prostor brzdení. Brzdové trecí prvky (3, 51) se priblíží v prostoru brzdení ze dvou stran k prízi (6) a k sobe do takové blízkosti, ve které na sebe pusobí pritažlivou magnetickou silou. Úcinkem magnetické síly se alespon první z brzdových trecích prvku (3) pritáhne k druhému brzdovému trecímu prvku (51), címž se mezi brzdovými trecími prvky (3, 51) príze (6) sevre potrebnou nastavenou silou a je brzdovými trecími prvky (3, 51) brzdena.

Description

Způsob a zařízení k brzdění příze
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu brzdění příze na pracovním místě textilního stroje, zejména tryskového dopřádacího stroje pomocí brzdového ústrojí obslužného zařízení uspořádaného přestavitelně podél řady pracovních míst, přičemž obslužné zařízení obsahuje prostor brzdění příze a tomuto prostoru přiřaditelné dva brzdové třecí prvky, mezi nimiž se v průběhu brzdění příze vyvozuje třecí síla pomocí magnetické síly.
Dále se vynález týká zařízeni k brzdění příze na pracovním místě textilního stroje, zejména tryskového dopřádacího stroje, opatřeného obslužným zařízením uspořádaným přestavitelně podél řady pracovních míst, přičemž obslužné zařízení obsahuje prostor brzdění příze.
Dosavadní stav techniky
Na textilních strojích vyrábějících nebo zpracovávajících přízi, jsou často používány brzdy brzdící běžící přízi. Důvodem je udržovat stálé vhodné tahové napětí v přízi, které je důležité například pro rozvádění a navíjení příze v navíjecím ústrojí těchto strojů, odtahování příze z dočasných zásobníků příze, přemísťování konců příze například do ústrojí pro spojování příze atd.
Vlastního brzdícího účinku na běžící přízi se dosahuje třením příze o třecí plochy brzdy, přičemž normálně sily působící na přízi se dosahuje přítlakem třecích ploch obvykle zajišťovaným pružinou a/nebo účinkem magnetu.
Podle WO 97/38932 je příze brzděna dvoukotoučovou brzdou, jejíž kotoučky jsou přitlačovány čely k sobě a síla přítlaku vyvolává brzdicí účinek. Vzájemné přitlačování kotoučků se děje působením kombinace permanentního magnetu s feromagnetickým materiálem a účinku tlačné pružiny. Odbrzďováni se provádí pneumatickým válečkem pomocí tlakového vzduchu přiváděného od centrálního tlakovzdušného systému stroje.
« ·
Provedení podle DE29721138 U1 používá talířkových brzdicích prvků přitlačovaných k sobě tlačnou pružinou, přičemž účinek tlačné pružiny je regulovatelný působením magnetické síly.
Podle DE 102005011841 je odvíjená příze stahována z cívky „přes hlavu“ a vedena do prostoru přizové brzdy, která je tvořena proti sobě rovnoběžně uspořádanými přímými čelistmi umístěnými mezi dvojicí vodicích oček příze, přičemž přítlačná sila čelistí, mezi kterými běží příze vedená očky, může být vyvolána působením magnetické síly.
Popsané přizové brzdy nelze ovšem využit tehdy, když je brzdění nutné pouze při určitých krocích technologického postupu, přičemž je před těmito kroky nutno přízi do brzdy navést. Tak je tomu například v případě obsluhy pracovního místa dopřádacího stroje při obnovováni předeni, při kterém je využito obslužného zařízení přemístitelného podél řady pracovních míst. Přitom se například odtahuje příze z podtlakových zásobníků příze, do kterých je vypřádaná příze dočasně ukládána u dopřádacích strojů v době přerušení předeni. Ústi podtlakových trubic totiž nemůže být v době nasáváni vypřádané příze blokováno součástmi brzdy, která by byla využita teprve až při následném odtahování příze. U zařízení podle dosavadního stavu techniky je potřebného napětí v odtahované přízi dosahováno například účinkem podtlaku vzduchu vytvářeného centrálním zdrojem stroje, ke kterému je trubice připojena. Tah v odtahované přízi způsobený podtlakem v trubici je většinou nedostatečný a navíc nestabilní.
Cílem vynálezu je vytvořeni přizové brzdy pro případy, kdy je brzděni příze nutné jen u některých činnosti pří zpracování příze a kdy je nutné přízi opakovaně do brzdy navádět, například pro brzděni příze odtahované z ústí podtlakové trubice, ve které byla příze dočasně uložena.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem brzdění příze, jehož podstata spočívá vtom, že po přistavení obslužného zařízení kobsluhovanému pracovnímu místu se před začátkem brzdění příze navede do prostoru brzdění, » · přičemž alespoň jeden brzdový třecí prvek se v době před brzděním příze nachází mimo prostor brzdění, načež se brzdové třecí prvky přiblíží v prostoru brzdění ze dvou stran k přízi a k sobě do takové blízkosti, ve které na sebe působí přitažlivou magnetickou silou, jejímž účinkem se alespoň jeden z brzdových třecích prvků přitáhne k druhému brzdovému třecímu prvku, čímž se mezi brzdovými třecími prvky příze sevře potřebnou nastavenou silou a je jimi brzděna.
Výhodné je také, když oba brzdové třecí prvky se v době před zahájením brzdění nacházejí mimo prostor brzdění.
Předností je to, že v době, kdy není důvod pro brzdění příze, je zařízení v poloze, ve které nezmenšuje či neomezuje prostor. To je důležité například v případě, kdy do něj má být navedena příze. Část zařízení se tak přesune do polohy, ve které má být příze brzděna, až po navedení příze.
Rovněž je výhodné, když se po přiblížení brzdových třecích prvků v prostoru brzdění k sobě oba brzdové třecí prvky účinkem působení přitažlivé magnetické síly k sobě vzájemně přitáhnou, čímž se mezi brzdovými třecími prvky příze sevře potřebnou nastavenou silou a je brzdovými třecími prvky brzděna. Způsob nastaveni třecí sily je jednoduchý, přičemž velikost síly lze nastavit s požadovanou přesností.
Výhodné je také, že po přitaženi prvního brzdových třecích prvků k sobě opásává sevřená příze alespoň část oblé plochy alespoň jednoho z brzdových třecích prvků.
Tím se třecí síla působící na přízi zvětšuje o třecí účinek vláknového tření, který je úměrný účinné délce opásaných ploch.
Rovněž je výhodné nastaveni magnetické síly před zahájením činnosti zařízení přesunutím magnetu vzhledem k brzdovému třecímu prvku, na kterém je magnet uspořádán a následně v seřízené poloze stabilizován. Velikost přitažlivé magnetické síly lze kromě toho s výhodou nastavovat vzdáleností vzájemné polohy brzdových třecích prvků přemístěných do prostoru brzděni.
• «
Tímto způsobem se zvyšuje všestrannost použití brzdy z hlediska jejího umístění v dráze běžící příze a/nebo je možné operativně přizpůsobit účinek brzdy typu zpracovávané příze.
Také je výhodné regulovat velikost přitažlivé magnetické síly nastavením vstupních parametrů elektromagnetu. Seřízení je pohodlné a velmi přesné.
Cíle vynálezu je také dosaženo zařízením k brzdění příze, jehož podstata spočívá vtom, že obsahuje dva brzdové třecí prvky, přičemž alespoň jeden z nich je do prostoru brzdění přemístitelný z klidové polohy nacházející se mimo prostor brzdění a alespoň jeden z brzdových třecích prvků je opatřen magnetem, přičemž druhý je z magnetického materiálu.
Zařízení splňuje požadavek na dobrý přistup při navádění příze do prostoru, ve kterém má být příze brzděna. Přitom využiti magnetické přitažlivé síly je pro ovládáni třecích brzdových prvků jednoduché a zároveň umožňuje nastavení jednoznačné velikosti brzdové síly.
Přestavitelné upevněni magnetu na brzdovém třecím prvku umožňuje přizpůsobit zařízeni například různým vlastnostem příze, případně variabilnímu umístění zařízení v různých částech dráhy příze.
Z hlediska výrobních nákladů je výhodné použit jako magnetu permanentní magnet.
Výhodou použiti elektromagnetu je přesné a zároveň pohodlné nastavováni brzdicí síly.
Rovněž je výhodné, když alespoň jeden z brzdových třecích prvků přemístitelný z klidové polohy je po přemístěni do prostoru brzdění polohově stabilizován, přičemž je zvláště výhodné, když druhý brzdový třecí prvek je v prostoru brzdění uspořádán pohyblivě alespoň s jedním stupněm volnosti.
Také je výhodné, když oba brzdové třecí prvky jsou v prostoru brzdění uspořádány pohyblivě alespoň s jedním stupněm volnosti.
Přednosti volného uspořádání alespoň jednoho brzdového třecího prvku je jednoduchá konstrukce umožňující nastavení stabilní brzdicí síly účinkem « · magnetické sily, která závisí na počáteční vzájemné poloze brzdových třecích prvků.
Výhodné je rovněž, když zařízení obsahuje držák pro upevněni ke stroji, přičemž je s držákem spojen první brzdový třecí prvek tvořený třecí deskou, která je výkyvné připojena k držáku. Druhý brzdový třecí prvek přemístitelný z klidové polohy je tvořen válcovitým tělesem, jehož podélná osa je v podstatě rovnoběžná s osou kýváni třecí desky tvořící první brzdový třecí prvek. Válcovité těleso druhého brzdového třecího prvku je pevně spojeno s vodicí tyčí v podstatě kolmou k jeho podélné ose a vodicí tyč je posuvně uložena v držáku, přičemž na spodní straně třecí desky tvořící první brzdový třecí prvek je přestavitelně uspořádán magnet.
Přitom je výhodné, když vose kývání třecí desky prvního brzdového třecího prvku je třecí deska opatřena dvěma průchozími otvory, kterými procházejí dva šrouby s nasazenými distančními kroužky. Vnější průměr distančních kroužků je menší, než je průměr průchozích otvorů a tloušťka distančních kroužků je větší, než je tloušťka výkyvné desky. Distanční kroužky jsou pevně sevřeny mezi dosedacími plochami hlav šroubů a dosedací plochou spodní části držáku, do které jsou šrouby zašroubovány. Třecí deska jako první brzdový třecí prvek je tak uložena s jedním stupněm volnosti, který umožňuje její kývání podle osy rovnoběžné s osou válcovitého tělesa druhého brzdového třecího prvku.
Rovněž je výhodné, když je vodicí tyč válcovitého tělesa druhého brzdového třecího prvku spražena s pistnící pneumatického, nebo hydraulického válce, případně je spražena s lineárním elektromotorem.
Výhodný je také konstantní zdvih vysunutí třecího čepu druhého brzdového třecího prvku, což zjednodušuje konstrukci i ovládáni velikosti přítlačné síly.
Také je výhodné, když je třecí plocha výkyvné desky prvního brzdového třecího prvku rovinná, případně konkávní vzhledem ke třecímu čepu druhého brzdového třecího prvku. Tím je dána vhodná vzájemná poloha čepu a plochy
...........
z hlediska vytvoření brzdicí sily, rovinná plocha je výrobně jednoduchá a tvoři přirozenou opěru posuvně uspořádanému magnetu.
Výhodné je také, když je alespoň jeden z brzdových třecích prvků opatřen alespoň dvěma vodícími prvky tvořenými svislými výstupky.
Podle výhodného provedení jsou vodicí prvky uloženy na třecí ploše prvního brzdového třecího prvku v blízkosti její Čelní hrany a jsou přemístitelné podél čelní hrany.
Dále je výhodné, jestliže jsou vodici prvky spřaženy se samostatným pohonem, nebo s pohonem vodicí tyče.
Vodici prvky zabraňují bočnímu sklouznuti příze mimo přítlačnou třecí plochu, nebo vedou přízi v relativně úzké oblasti třecích prvků, což omezuje boční kmitání příze a působí příznivě na udržování konstantního tahového napětí v přizi.Přizová brzda podle vynálezu je zvláště vhodná použití na obslužných zařízeních přemístitelných podél řady pracovních míst například dopřádacího stroje. Brzdu lze uspořádat v blízkosti ústí odsávacích otvorů, do kterých se příze nasává, přičemž je požadavek na její následné odtahovaní při dodržení určitého konstantní tahu v odtahované přízi.
Přehled obrázků na výkrese
Zařízení podle vynálezu je vysvětleno na příkladném provedení magnetické brzdy příze a je znázorněno v axonometrických pohledech na výkrese, kde značí obr. 1 pohled šikmo shora na brzdu v odbrzděném stavu, obr, 2 pohled šikmo zespodu na brzdu v odbrzděném stavu, obr. 3 pohled šikmo shora na brzdu v zabrzděném stavu, obr. 4 pohled šikmo zespodu na brzdu v zabrzděném stavu, obr. 5 schéma brzdy ze zvětšeným brzdícím účinkem dosaženým vláknovým třením na opásané části obvodu třecího čepu druhého brzdového třecího prvku v bočním řezu a obr. 6 až 9 detail prvního brzdového třecího prvku opatřeného vodícími prvky příze.
• o
Příklady provedení vynálezu
V příkladném provedení je magnetická brzda příze použita na ústi odsávací hubice obslužného zařízeni dopřádacího stroje, do které nasávána pomocná příze při zapřádání na pomocnou přízi. V jednom z obslužných kroků souvisejících s touto činností má být nasátá příze odtahována zpět z odsávací hubice směrem k navíjecímu ústrojí, přičemž odpor zabrzděné brzdy má v přízi vytvořit požadované stabilní napětí.
Těleso brzdy v příkladném provedení tvoří držák 1 ve tvaru objímky, jehož horní část 11 a spodní část 12 jsou spojeny šrouby 13 a tak upevněny v blízkosti ústí podtlakové trubice 2. Ke spodní části 12 je dvěma šrouby 121 upevněna třecí deska tvořící první brzdový třecí prvek 3, šrouby 121 jsou dotaženy například pomocí distanční podložky tak, že vzdálenost mezi dosedaci plochou hlav šroubů 121 a dosedací plochou spodní části 12 držáku 1 je větší, než tloušťka třecí desky prvního brzdového třecího prvku 3, která je upevněna k držáku £ s vůlí dovolující její vykyvování. Pomocí šroubů 31 je na spodní plochu třecí desky prvního brzdového třecího prvku 3 upevněno vodicí těleso 32, v jehož vybráni 321 je posuvně uložen permanentní magnet 4 upevněný například lepením na příložce 41 opatřené vodícími drážkami 411. Pomoci šroubů 412 je příložka 41 s magnetem 4 upevněna k vodícímu tělesu 32 magnetu 4. Je výhodné, když je čelní hrana 33 třecí desky prvního brzdového třecího prvku 3 zaoblena, čímž se snižuje agresivita působení této hrany 33 na odtahovanou přízi 6.
Ve vodicím otvoru 110 horní části 11 držáku £ je posuvně uložena vodici tyč 5, na jejímž konci je kolmo k ní upevněn druhý brzdový třecí prvek 5£, kterým je v příkladném provedení třecí čep vytvořený z feromagnetického materiálu. Vodicí tyč 5 je připojena k neznázorněnému pohonu, který je realizován pneumatickým nebo hydraulickým válcem, lineárním elektromotorem. Samozřejmě lze vysunutí a zasunuti vodicí tyče ovládat i ručně, ztrácí se ovšem komfort obsluhy a přednost přesného určení okamžiku pro začátek a konec brzdění vzhledem k rychlosti procesů probíhajících při zapřádáni.
• *···
Třecí deska prvního brzdového třecího prvku 3 je v alternativním provedeni podle obr. 6 až 9 v blízkosti čelní hrany 33 opatřena dvěma nebo více vodícími prvky 34 ve tvaru v podstatě svislých výstupků tvořených ohnutými částmi třecí desky (obr. 6 a 7), nebo například kolíky vetknutými do třecí desky (obr. 8 a 9). Vodicí prvky 34 mohou být s třecí deskou spojeny pevné, nebo mohou být podél čelní hrany 33 (obr. 9) přesunutelné směrem ksobě. Přisunutí vodicích prvků 34 ve směru „s“ a zpět je spřaženo s neznázorněným nezávislým hnacím prostředkem, nebo může být neznázorněným způsobem odvozeno od pohybu vodici tyče 5. V neznázorněném příkladu provedení jsou vhodně tvarované a rozmístěné vodicí prvky uloženy na druhém brzdovém třecím prvku 51. V dalším neznázorněném příkladu provedení jsou vhodně tvarované a rozmístěné vodicí prvky uloženy na obou brzdových třecích prvcích 3, 51.
Příkladné provedení zařízeni v přípravném stavu je znázorněno na obr. 1 a 2. Vodicí tyč 5 je zasunuta ve vedeni držáku 1 tak, že druhý brzdový třecí prvek 51 je mimo ústí podtlakové trubice 2 a také mimo působení magnetické síly magnetu 4 připraven k nasátí příze 6. Vypřádaná příze 6 procházející v blízkosti prvního brzdového třecího prvku 3 je po připojení podtlakové trubice 2 ke zdroji podtlaku nasáta do sacího otvoru podtlakové trubice 2, ve které se po technologicky potřebnou dobu ukládá.
V okamžiku, kdy má být zahájeno odtahováni příze 6 z podtlakové trubice 2 neznázorněnými odtahovými prostředky, se vysune vodicí tyč 5 podle obr. 3 a 4 tak, že se druhý brzdový třecí prvek 51 přiblíží ke konci prvního brzdového třecího prvku 3, který se působením magnetické síly permanentního magnetu 4 vykývne svou horní třecí plochou směrem ke druhému brzdovému třecímu prvku 51, čímž dojde buď jen k opásání příze kolem zaoblené plochy druhého brzdového třecího prvku 51 v úhlu a a zaoblené čelní hrany 33 prvního brzdového třecího prvku 3 v úhlu £, nebo podle nastavení dojde až k sevření odtahované příze 6 mezi prvním brzdovým třecím prvkem 3 a druhým brzdovým třecím prvek 51 silou, která je dána účinkem magnetu 4. Velikost tohoto opásáni, nebo i sevřeni příze 6 lze měnit nastavením polohy příložky 41 s magnetem 4 vzhledem k poloze druhého brzdového třecího prvku 51 posunutím příložky 41 v drážkách 411 a tím i magnetu 4 ve vybrání 321 po povolení šroubů 412. Tím je tudíž možno nastavit i velikost brzdicí síly. Je zřejmé, že k regulace přitažlivé magnetické síly může být využito i změny koncové polohy druhého brzdového třecího prvku 51. Vodicí prvky 34 vymezí bočně polohu sevřené příze 6 a zabrání jejím bočnímu sklouznutí mimo první brzdový třecí prvek 3. U provedeni s přesunutelnými vodícími prvky 34 podle obr. 9 dojde při vysunutí vodicí tyče 5 a s ní druhého brzdového třecího prvku k vzájemnému přisunuti vodicích prvků 34 směrem „s“ k sobě a tím k bočnímu vymezení polohy sevřené příze 6. Při odsunuti vodicí tyče 5 zpět po ukončení brzděni se vodicí prvky 34 odsunou od sebe proti směru „s“.
Použiti magnetické brzdy příze podle vynálezu není omezeno jen na její přednostní uspořádání v prostoru ústí podtlakové trubice 2 obslužného zařízení. Obecně je využití této brzdy vhodné tam, kde je nutno přízi 6 do brzdy zavádět před vlastním brzděním a kde tedy musí v době před zahájením brzděni příze 6 existovat v prostoru brzdění dostatečný prostor. Konstrukce brzdy může být v rozsahu běžné odborné dovednosti bez vynaložení vynálezecké činnosti modifikována ve shodě s patentovými nároky podle konkrétního umístění a funkce brzdy.
V neznázorněném provedení je první brzdový třecí prvek 3 v době, kdy se nebrzdí, vzdálen od prostoru brzděni. Přitom oba brzdové třecí prvky 3, 51 mohou být uspořádány například na výkyvné odklopitelných ramenech ovládaných například krokovými motory. Výkyv prvního brzdového třecího prvku 3 realizovaný v příkladném provedení, může být aplikován obdobně i na příslušně modifikovaný druhý brzdový třecí prvek 51, takže mohou být s vůlí uloženy i oba brzdové třecí prvky 3, 51. Magnet může být také tvořen zaoblenou částí druhého brzdového třecího prvku 51, zatímco první brzdový třecí prvek 3, který v příkladném provedení obsahuje hranu 33 třecí desky, může být vyroben z feromagnetického materiálu atd. Magnet může být také tvořen elektromagnetem, což je sice výrobně náročnější, přesné a pohodlné regulování velikosti magnetické sily elektrickým řízením elektromagnetu však zvyšuje užitnou hodnotu zařízení.
• · • »♦··
Seznam vztahových značek držák horní část (držáku)
110 vodicí otvor spodní část (držáku)
121 šroub šroub podtlaková trubice první brzdový třecí prvek (třecí deska) šroub (výkyvné desky) vodicí těleso (magnetu)
321 vybráni (pro magnet) čelní hrana (vodici desky) vodici pn/ek magnet přiložka
411 drážka (v příložce)
412 šroub (upevnění příložky) vodici tyč druhý brzdový třecí prvek (třecí čep) příze a úhel opásání (části obvodu třecího čepu) β úhel opásáni (zaoblené části obvodu třecí desky)

Claims (26)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob brzdění příze na pracovním místě textilního stroje, zejména tryskového dopřádaciho stroje pomocí brzdového ústrojí obslužného zařízení uspořádaného přestavitelně podél řady pracovních míst, přičemž obslužné zařízeni obsahuje prostor brzdění příze a tomuto prostoru priřaditelné dva brzdové třecí prvky, mezi nimiž se v průběhu brzděni příze vyvozuje třecí síla pomoci magnetické sily, vyznačující se tím, že po přistavení obslužného zařízeni k obsluhovanému pracovnímu místu se před začátkem brzdění příze (6) navede do prostoru brzděni, přičemž alespoň jeden brzdový třecí prvek (51) se v době před zahájením brzděni příze nachází mimo prostor brzdění, načež se brzdové třecí prvky (3, 51) přiblíží v prostoru brzdění ze dvou stran k přízi (6) a k sobě do takové blízkosti, ve které na sebe působí přitažlivou magnetickou silou, jejímž účinkem se alespoň první z brzdových třecích prvků (3) přitáhne k druhému brzdovému třecímu prvku (51), čímž se mezi brzdovými třecími prvky (3,51) příze (6) sevře potřebnou nastavenou silou a je brzdovými třecími prvky (3,51) brzděna.
  2. 2. Způsob brzděni příze podle nároku 1, vyznačující se tím, že oba brzdové třecí prvky (3, 51) se v době před zahájením brzděni nacházejí mimo prostor brzděni.
  3. 3. Způsob brzdění příze podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se po přiblížení brzdových třecích prvků (3, 51) v prostoru brzdění k sobě oba brzdové třecí prvky (3, 51) účinkem působení přitažlivé magnetické síly k sobě vzájemně přitáhnou, čímž se mezi brzdovými třecími prvky (3, 51) příze (6) sevře potřebnou nastavenou silou a je brzdovými třecími prvky (3,51) brzděna.
  4. 4. Způsob brzdění příze podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že po přitažení brzdových třecích prvků (3, 51) ksobě opásává sevřená příze (6) alespoň část oblé plochy alespoň jednoho z brzdových třecích prvků (3, 51).
    * · * - -! I · ; řS3526(3Z · •9 ·· ·*
  5. 5. Způsob brzděni příze podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že se velikost přitažlivé magnetické síly nastavuje před zahájením činnosti zařízení přesunutím magnetu (4) vzhledem brzdovému třecímu prvku (3), na kterém je magnet (4) uspořádán, načež je magnet (4)
    5 stabilizován v seřízené poloze.
  6. 6. Způsob brzděni příze podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že se velikost přitažlivé magnetické síly nastavuje vzdáleností vzájemné polohy brzdových třecích prvků (3, 51) přemístěných do prostoru brzdění.
    10
  7. 7. Způsob brzděni příze podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že se velikost přitažlivé magnetické sily nastavuje vstupními parametry elektromagnetu,
  8. 8. Zařízení k brzdění příze na pracovním místě textilního stroje, zejména tryskového dopřádacího stroje, opatřeného obslužným zařízením uspořádaným
    15 přestavitelné podél řady pracovních míst, přičemž obslužné zařízení obsahuje prostor brzdění příze, vyznačující se tím, že zařízení obsahuje dva brzdové třecí prvky (3, 51), přičemž alespoň jeden z brzdových třecích prvků (3, 51) je do prostoru brzděni přemístitelný z klidové polohy nacházející se mimo prostor brzdění a alespoň jeden z brzdových třecích prvků (3) je opatřen magnetem (4), 20 přičemž druhý brzdový třecí prvek (51) je z magnetického materiálu.
  9. 9. Zařízení k brzdění příze podle nároku 8, vyznačující se tím, že magnet (4) je na brzdovém třecím prvku (3) upevněn přestavitelné.
  10. 10. Zařízení k brzděni příze podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že magnet (4) je permanentním magnetem.
    25
  11. 11. Zařízení k brzdění příze podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že magnet (4) je elektromagnetem.
  12. 12. Zařízení k brzdění příze podle kteréhokoliv z nároků 8 až 11, vyznačující se tím, že alespoň jeden z brzdových třecích prvků (51) • · * ···· přemístitelný z klidové polohy je po přemístění do prostoru brzdění polohově stabilizován.
  13. 13. Zařízení k brzdění příze podle kteréhokoliv z nároků 8 až 12, vyznačující se tím, že jeden z brzdových třecích prvků (3) je v prostoru brzdění uspořádán pohyblivě alespoň s jedním stupněm volnosti.
  14. 14. Zařízení k brzdění příze podle kteréhokoliv z nároků 8 až 11, vyznačující se tím, že oba brzdové třecí prvky (3, 51) jsou v prostoru brzdění uspořádány pohyblivě alespoň s jedním stupněm volnosti.
  15. 15. Zařízení k brzdění příze podle kteréhokoliv z nároků 8 až 13, vyznačující se tím, že obsahuje držák (1) pro upevnění ke stroji, s držákem (1) je spojen první brzdový třecí prvek (3) tvořený třecí deskou, která je výkyvné připojena k držáku (1), a druhý brzdový třecí prvek (51) přemístitelný z klidové polohy je tvořen válcovitým tělesem, jehož podélná osa je v podstatě rovnoběžná sosou kývání třecí desky tvořící první brzdový třecí prvek (3), válcovité těleso druhého brzdového třecího prvku (51) je pevně spojeno s vodicí tyči (5) v podstatě kolmou kjeho podélné ose a vodicí tyč (5) je posuvně uložena ve vodicím otvoru (110) držáku (1), přičemž na spodní straně třecí desky tvořící první brzdový třecí prvek (3) je přestavitelně uspořádán magnet (4).
  16. 16. Zařízeni k brzděni příze podle nároku 15, vyznačující se tím, že v ose kývání třecí desky prvního brzdového třecího prvku (3) je třecí deska opatřena dvěma průchozími otvory, kterými procházejí dva šrouby (121) s nasazenými distančními kroužky, přičemž vnější průměr distančních kroužků je menši, než je průměr průchozích otvorů a tloušťka distančních kroužků je větší, než je tloušťka třecí desky, přičemž distanční kroužky jsou pevně sevřeny mezi dosedacimi plochami hlav šroubů (121) a dosedací plochou spodní části držáku (1), do které jsou šrouby (121) zašroubovány.
  17. 17. Zařízení k brzděni příze podle nároku 15 nebo 16, vyznačující se tím, že vodicí tyč (5) přemístitelného brzdového třecího prvku (51) je spřažena s pístnici pneumatického válce.
    • · ♦ · •44 44*4 • · · * ti : ρ$352δί£·
  18. 18. Zařízení k brzdění příze podle nároku 15 nebo 16, vyznačující se tím, že vodicí tyč (5) přemístitelného brzdového třecího prvku (51) je spřažena s pistnici hydraulického válce,
  19. 19. Zařízení k brzdění příze podle nároku 15 nebo 16, vyznačující se tím, že vodicí tyč (5) přemístitelného brzdového třecího prvku (51) je spřažena s lineárním elektromotorem.
  20. 20. Zařízeni k brzděni příze podle kteréhokoliv z nároků 14 až 19, vyznačující se tím, že zdvih vysunuti přemístitelného brzdového třecího prvku (51) je konstantní.
  21. 21. Zařízení k brzdění příze podle kteréhokoliv z nároků 15 až 20, vyznačující se tím, že třecí plocha prvního brzdového třecího prvku (3) je rovinná.
  22. 22. Zařízení k brzdění příze podle kteréhokoliv z nároků 15 až 20, vyznačující se tím, že třecí plocha prvního brzdového třecího prvku (3) je vzhledem k přemístitelnému druhému brzdovému třecímu prvku (51) konkávni.
  23. 23. Zařízení k brzdění příze podle kteréhokoliv z nároků 15 až 22, vyznačující se tím, že alespoň jeden z brzdových třecích prvků (3, 51) je opatřen alespoň dvěma vodícími prvky (34) tvořenými svislými výstupky.
  24. 24. Zařízeni k brzdění příze podle nároku 23, vyznačující se tím, že vodicí prvky (34) jsou uloženy na třecí ploše prvního brzdového třecího prvku (3) v blízkosti její čelní hrany (33) a jsou přemístitelné podél čelní hrany (33).
  25. 25. Zařízení k brzdění příze podle nároku 24, vyznačující se tím, že vodici prvky (34) jsou spraženy se samostatným pohonem.
  26. 26. Zařízeni k brzdění příze podle nároku 24, vyznačující se tím, že vodicí prvky (34) jsou spraženy s pohonem vodici tyče (5).
CZ20070629A 2007-09-12 2007-09-12 Zpusob a zarízení k brzdení príze CZ2007629A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070629A CZ2007629A3 (cs) 2007-09-12 2007-09-12 Zpusob a zarízení k brzdení príze

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070629A CZ2007629A3 (cs) 2007-09-12 2007-09-12 Zpusob a zarízení k brzdení príze

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2007629A3 true CZ2007629A3 (cs) 2009-03-25

Family

ID=40457889

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20070629A CZ2007629A3 (cs) 2007-09-12 2007-09-12 Zpusob a zarízení k brzdení príze

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2007629A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303614B6 (cs) * 2011-11-28 2013-01-09 Maschinenfabrik Rieter Ag Zpusob a zarízení k brzdení príze, zejména pri obnovování predení na pracovním míste tryskových doprádacích stroju

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303614B6 (cs) * 2011-11-28 2013-01-09 Maschinenfabrik Rieter Ag Zpusob a zarízení k brzdení príze, zejména pri obnovování predení na pracovním míste tryskových doprádacích stroju
EP2597181A1 (en) 2011-11-28 2013-05-29 Maschinenfabrik Rieter Ag Method and device for yarn braking especially at renewal of spinning in a working position of an air jet spinning machine
CN103132187A (zh) * 2011-11-28 2013-06-05 里特机械公司 专用于在喷气纺纱机的工作位置中补充纺纱时用于纺纱制动的方法和设备
US8726624B2 (en) 2011-11-28 2014-05-20 Maschinenfabrik Rieter Ag Method and device for yarn braking especially at renewal of spinning in a working position of an air jet spinning machine

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3912184A (en) Control of yarn tensions
CZ288320B6 (en) Controllable output brake for a thread feed device
US5115629A (en) Method and apparatus for preparing yarn ends to be spliced
EP1045809B1 (en) Self-compensating filament tension control device
EP2619119B1 (en) Self-compensating filament tension control device with friction braking
CZ2007629A3 (cs) Zpusob a zarízení k brzdení príze
KR100471696B1 (ko) 마찰 밴드를 사용하는 자가보상식 필라멘트 장력 제어장치
JP2001514708A (ja) 測長供給装置
JP3884381B2 (ja) 供給装置
CZ20012795A3 (cs) Soukací zařízení pro textilní stroje vyrábějící kříľem vinuté cívky
EP2597181B1 (en) Method and device for yarn braking especially at renewal of spinning in a working position of an air jet spinning machine
US11780702B2 (en) Device and method for braking a conductor
JP4208416B2 (ja) 給糸緩衝機用糸もつれ防止機構
RU2125966C1 (ru) Амортизатор подачи нити
CZ292840B6 (cs) Způsob a zařízení pro ustavení polohy prázdných dutinek na podávacím zařízení dutinek
JPS5941905B2 (ja) 予じめ決めた長さの1本の糸を取り上げそして無張力で解放するための繊維機械装置及び二重撚糸機
EP2349896B1 (en) Thread brake and method of using the thread brake
CN217263838U (zh) 一种筒子纱导纱装置
JPH11507703A (ja) 繊維機械特にリボン織機のための糸送り装置
JPH03128141A (ja) 線状材自動切断装置
JPH08104467A (ja) テンション装置及びテンション装置を備えた繊維機械
CS200644B1 (cs) Zařízení k brzdění tělesa s páskovým, popřípadě niíovým návinem
CS219031B1 (cs) Zařízení pro podávání lepidla ve tvaru termoplastického drátu na napínacích obuvnických strojích