CZ2005823A3 - Zpusob a zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním tavenin nebo roztoku polymeru - Google Patents

Zpusob a zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním tavenin nebo roztoku polymeru Download PDF

Info

Publication number
CZ2005823A3
CZ2005823A3 CZ20050823A CZ2005823A CZ2005823A3 CZ 2005823 A3 CZ2005823 A3 CZ 2005823A3 CZ 20050823 A CZ20050823 A CZ 20050823A CZ 2005823 A CZ2005823 A CZ 2005823A CZ 2005823 A3 CZ2005823 A3 CZ 2005823A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
electrode
movement
spinning electrode
substrate
Prior art date
Application number
CZ20050823A
Other languages
English (en)
Inventor
Mares@Ladislav
Petrás@David
Tuma@Jirí
Fiala@Karel
Original Assignee
Elmarco, S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elmarco, S. R. O. filed Critical Elmarco, S. R. O.
Priority to CZ20050823A priority Critical patent/CZ2005823A3/cs
Publication of CZ2005823A3 publication Critical patent/CZ2005823A3/cs

Links

Abstract

U zpusobu výroby nanovláken elektrostatickým zvláknováním tavenin nebo roztoku polymeru v elektrickém poli mezi alespon jednou zvláknovací elektrodou(3) a alespon jednou sbernou elektrodou (4) se nanovlákna ukládají na podkladový materiál (5) pohybující se mezi zvláknovací elektrodou (3) a sbernouelektrodou (4). Zvláknovací elektroda (3) vykonává pohyb v rovine rovnobezné s podkladovým materiálem (5). U zarízení pro výrobu nanovláken je mezi zvláknovací elektrodou (3) a sbernou elektrodou (4)ulozen podkladový materiál (5) sprazený s prostredky pro vyvolání jeho dopredného pohybu. Zvláknovací elektroda (3) je ulozena prestavitelne v rovinerovnobezné s podkladovým materiálem (5).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním tavenin nebo roztoků polymerů v elektrickém poli mezi alespoň jednou zvlákňovací elektrodou a alespoň jednou sběrnou elektrodou, u něhož se nanovlákna ukládají na podkladový materiál pohybující se mezi zvlákňovací elektrodou a sběrnou elektrodou.
Vynález se týká také zařízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvlákňováním tavenin nebo roztoků polymeru v elektrickém poli mezi alespoň jednou zvlákňovací elektrodou tvořenou zvlákňovacími tryskami a alespoň jednou sběrnou elektrodou, přičemž mezi zvlákňovací elektrodou a sběrnou elektrodou je uložen podkladový materiál spřažený s prostředky pro vyvolání jeho dopředného pohybu
Dále se vynález týká zařízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvlákňováním roztoků polymerů v elektrickém poli mezi alespoň jednou otočně uloženou zvlákňovací elektrodou protáhlého tvaru a alespoň jednou sběrnou elektrodou, přičemž zvlákňovací elektroda je uložena v zásobníku polymerního roztoku a zasahuje částí svého obvodu do polymerního roztoku v zásobníku a alespoň části jejího povrchu slouží k vynášení polymerního roztoku do elektrického pole.
Dosavadní stav techniky
Elektrostatické zvlákňování tavenin nebo roztoků polymerů je jedním z nejvýznamnějších způsobů přípravy nanovláken, což jsou vlákna, jejichž průměr dosahuje hodnot v řádech nanometrů (10-9 metrů), přičemž průměry nanovláken se pohybují v rozmezí od asi 20 nm do 1 pm.
Vrstvy nanovláken jsou v praxí využívány nejčastěji ve spojení s jinou vrstvou textilie jako filtrační vrstvy pro jemnou filtraci, k výrobě ochranných v « 9 9«
PS345Q.C2
999 a v mnoha * · * • 9 9 • 999 · • 9
9999 99 oděvů, v medicíně jako speciální selektivně propustné obvazy dalších oblastech a aplikacích.
Během elektrostatického zvlákňování se vhodná tavenina nebo roztok polymeru přivede vhodným způsobem do statického elektrického pole, které vzniká rozdílem elektrických potenciálů mezi nejméně jednou zvlákňovací a nejméně jednou sběrnou elektrodou. Takto vzniklé elektrostatické, v čase neproměnné, pole potom působí na taveninu nebo roztok polymeru přivedený do elektrostatického pole tzv, Coulombovskými silami určité velikosti, které vhodnou volbou elektrických potenciálů zvlákňovací a sběrné elektrody působí ve směru od zvlákňovací elektrody ke sběrné elektrodě. Potřebné velikosti těchto sil a tedy i intenzita elektrického pole jsou pak dány tím, že při procesu elektrostatického zvlákňování musí tyto síly překonat nejen povrchové napětí taveniny nebo roztoku polymeru, ale též sily vyplývající z viskozity taveniny nebo roztoku polymeru. Působením sil vhodné velikosti na vrstvu taveniny nebo roztoku polymeru dochází k deformování této vrstvy a rovnovážný stav všech zúčastněných sil se pak projeví vytvářením tzv. Taylorových kuželů, ze kterých se dalším působením Coulombovské síly vydlužují primární zárodky vláken, jejichž následným štěpením vznikají konečná nanovlákna. Nanovlákna jsou tedy „vytahována“ z povrchu vrstvy taveniny nebo roztoku polymeru a to přibližně ve směru siločar elektrostatického pole.
Takto vytvářená nanovlákna se vhodným způsobem zachycují, nejlépe ještě před jejich stykem se sběrnou elektrodou, a transportují ze zvlákňovaciho prostoru, ve kterém proces zvlákňování probíhá. Zachycení nanovláken vytvořených podle výše popsaného postupu je nejčastěji prováděno tak, že je do prostoru mezi zvlákňovací a sběrnou elektrodu vložen vhodný podkladový materiál, nejčastěji textilní, na jehož povrch jsou nanovlákna ukládána, a jeho pohybem jsou transportována ze zvlákňovaciho prostoru.
Během ukládání nanovláken na povrchu podkladového materiálu se však v praxi objevuje několik problémů, přičemž k nejvýznamnějším se řadí to, že při nanášení nanovláken na podkladový materiál se na podkladovém materiálu nevytváří homogenní souvislá vrstva nanovláken, ale nanovlákna vytvářejí na .·”··:· : ps346oCz: «999 · · 9999··· podkladovém materiálu ostrůvky nebo pásy, které se projevuji zejména u nanovlákenných vrstev o malých plošných hmotnostech.
Kromě toho vlivem konečné délky zvlákňovací elektrody dochází k určité deformaci elektrostatického pole mezi zvlákňovací a sběrnou elektrodou, následkem čehož nejsou vytvářená nanovlákna ukládána na podkladový materiál do rovnoměrné vrstvy, nýbrž do několika na první pohled se lišících pásů, které se od sebe liší hustotou a množstvím uložených nanovláken.
Tyto nehomogenity ve struktuře uložené nanovlákenné vrstvy potom do jisté míry znehodnocují vyrobenou nanovlákennou textilii a omezují její využitelnost.
Cílem vynálezu je odstranit nebo alespoň minimalizovat problémy, které vznikají při ukládání nanovláken vytvořených elektrostatickým zvlákňováním tavenin nebo roztoků polymerů na podkladový materiál.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním tavenin nebo roztoků polymerů v elektrickém poli mezi alespoň jednou zvlákňovací elektrodou a alespoň jednou sběrnou elektrodou, jehož podstata spočívá v tom, že zvlákňovací elektroda vykonává pohyb v rovině rovnoběžné s podkladovým materiálem Tímto přídavným pohybem se zvýší rovnoměrnost ukládání vrstvy nanovláken na podkladový materiál po celé šířce této vrstvy, která odpovídá šířce a množství zvlákňovacích elektrod.
Při tom je výhodné, vykonává-li zvlákňovací elektroda vratný pohyb ve směru příčném ke směru pohybu podkladového materiálu.
Pohyb zvlákňovací elektrody ve směru příčném ke směru pohybu podkladového materiálu je s výhodou vratný cyklický, což zjednodušuje konstrukci i ovládání tohoto pohybu zvlákňovací elektrody.
Při tom je zejména pro zjednodušení konstrukce výhodné, je-li pohyb zvlákňovací elektrody kolmý na směr pohybu podkladového materiálu.
• PS3460CZ' ·**·· ··
Pohybuje-li se podkladový materiál zvlákňovací komorou horizontálně, je výhodné, když zvlákňovací elektroda vykonává otočný pohyb kolem svislé osy.
Otočný pohyb může být také pohybem vratným, přičemž může být kombinován s libovolným z výše uvedených pohybů, což poskytuje širokou škálu možností zrovnoměrnění ukládané vrstvy nanovláken.
Zejména pro cyklický pohyb je výhodné, má-li proměnnou a/nebo nastavitelnou amplitudu a/nebo frekvenci , což přináší další zvýšeni rovnoměrnosti vrstvy nanovláken uložených na podkladovém materiálu při elektrostatickém zvlákňování podle vynálezu.
U způsobu výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním tavenin nebo roztoků polymerů pomocí dvou nebo většího počtu zvlákňovacích elektrod je zejména pro zjednodušení konstrukce a ovládání výhodné, vykonávají-li všechny zvlákňovací elektrody stejný pohyb se stejnou frekvencí a amplitudou.
Ve výhodném provedení zařízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvlákňováním tavenin polymerů podle nároku 10 je zvlákňovací elektroda uložena přestavitelné v rovině rovnoběžné s podkladovým materiálem.
Při tom je výhodné, je-li zvlákňovací elektroda uložena vratně přestavitelné ve směru příčném ke směru pohybu podkladového materiálu a spřažena s vratným pohonem.
Významného zjednodušení konstrukce zařízení se dosáhne podle nároku 12, uložením zvlákňovací elektrody přestavitelné ve směru kolmém na směr pohybu podkladového materiálu.
Další výhodné provedení představuji nároky 13 a 14, podle nichž je za 25 podmínky, že podkladový materiál je uložen v horizontální rovině, výhodné, uložit zvlákňovací elektrodu otočně kolem svislé osy a spřáhnout s rotačním pohonem nebo s vratným rotačním pohonem. To přináší další možnosti zrovnoměrnění ukládané vrstvy nanovláken.
Pro zařízení s alespoň dvěma zvlákňovacimi elektrodami uspořádanými 30 podle nároků 11, 12 nebo 14 je výhodné, jsou-li zvlákňovací elektrody uloženy • » * · • » · * «
9 · · ·
Ρ$340Ό£Ζ:
• «·«· ·· ·♦« vratně prestavitelně a každá z nich je spřažena s vratným pohonem se stejnou frekvencí a amplitudou.
Zvlákňovací elektrody při tom mohou být uloženy na společném nosiči, který je uložen vratné prestavitelně.
Pro alespoň dvě zvlákňovací elektrody uspořádané podle nároku 13 je podle nároku 17 výhodné, jsou-li spřaženy s rotačním pohonem nebo rotačními pohony, přičemž osy zvlákňovacích elektrod svírají úhel 90°.
Podstata zařízení pro výrobu nanovláken elektrostatický zvlákňováním roztoků polymerů spočívá v tom, že zásobník se zvlákňovací elektrodou je uložen přestavitelně v rovině rovnoběžné s podkladovým materiálem.
Při tom je výhodné, je-li zásobník se zvlákňovací elektrodou uložen vratně přestavitelně ve směru příčném ke směru pohybu podkladového materiálu a spřažen s vratným pohonem, například lineárním motorem.
Podle nároku 20 je u tohoto provedení výhodné, je-li zásobník se 15 zvlákňovací elektrodou uložen vratně přestavitelně ve směru kolmém na směr pohybu podkladového materiálu.
Je-li podkladový materiál uložen ve zvlákňovací komoře v horizontální rovině, je podle dalšího provedení vynálezu výhodné, je-li zásobník se zvlákňovací elektrodou uložen otočně kolem svislé osy.
Při tom je dále výhodné, zejména pro možnost kombinace s předcházejícími možnostmi uložení zásobníku, je-li zásobník se zvlákňovací elektrodou spřažen s vratným rotačním pohonem.
Při použití vratného pohonu zvlákňovací elektrody nebo zásobníku se zvlákňovací elektrody je výhodné, má-li vratný pohon zvlákňovací elektrody nebo zásobníku se zvlákňovací elektrodou nastavitelnou amplitudu a/nebo frekvenci.
Dále je výhodné, má-li vratný pohon zvlákňovací elektrody nebo zásobníku se zvlákňovací elektrodou má proměnnou amplitudu a/nebo frekvenci.
« ·
9
Pa346DCZ :
Pro zařízení s alespoň dvěma zásobníky se zvlákňovacími elektrodami uspořádanými podle nároků 21 nebo 22 je výhodné, jsou-li zásobníky se zviákňovacími elektrodami uloženy vratně přestavitelné a každý z nich je spřažen s vratným pohonem se stejnou frekvencí a amplitudou.
Při tom je výhodné, jsou-li zásobníky se zvlákňovacími elektrodami uloženy na společném nosiči, který je uložen vratně přestavitelné.
Popsaná výhodná provedení zajišťují dosažení vyšší rovnoměrnosti ukládané vrstvy nanovláken na podkladový materiál. Vhodné provedení se volí z výše uvedených podle technologických požadavků a možností zařízení, na němž se nanovlákenné vrstva vyrábí.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladné provedení zařízení podle vynálezu je schematicky znázorněno na přiložených výkresech, kde značí obr. 1 zařízení v podélném řezu vzhledem ke směru pohybu podkladového materiálu zvlákňovací komorou, obr. 2 zařízení podle obr. 1 v příčném řezu zvlákňovací komorou, obr. 3a zařízení obsahující alespoň dvě zvlákňovací elektrody v podélném řezu vzhledem ke směru pohybu podkladového materiálu zvlákňovací komorou, obr. 3b pohled směrem S na zvlákňovací elektrody podle obr. 3a, obr. 4 zařízení s jednou otočnou zvlákňovací elektrodou uloženou vratně otočně kolem svislé osy, obr. 5a zařízení se dvěma zvlákňovacími elektrodami uloženými otočně kolem svislé osy a 5b pohled směrem S na zvlákňovací elektrody podle obr. 5a.
Příklady provedení vynálezu
Způsob výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním polymerů bude vysvětlen na příkladu provedení zařízení pro elektrostatické zvlákňování roztoků polymerů schematicky znázorněném na výkresech. Zařízení v provedení podle obr. 1 a 2 obsahuje zvlákňovací komoru 1_, v níž je uložen zásobník 2 roztoku 21 polymeru, v němž je otočně kolem své podélné osy 31 uložena zvlákňovací elektroda 3 protáhlého tvaru, například válcová podle WO 2005024101 A1 nebo rotační hřebenová podle CZ PV 2005-360, zasahující částí svého pracovního povrchu do zásobníku 2 polymerního roztoku 21_ pod : PS540OC2:.
MM · · ¥·· hladinu polymerniho roztoku 21_ a spřažená některým ze známých neznázoměných způsobů s neznázoměným rotačním pohonem. V horní částí zvlákňovací komory 1 je uspořádána sběrná elektroda 4, tvořená například alespoň jednou tyčovou elektrodou rovnoběžnou se zvlákňovací elektrodou 3.
Mezi sběrnou elektrodu 4 a zvlákňovací elektrodou 3 je v blízkosti sběrné elektrody 4 známým způsobem veden podkladový materiál 5 obvykle ve tvaru pásu, s výhodou textilního pásu. Podkladový materiál 5 prochází ve znázorněném příkladu provedení zvlákňovací komorou 1 horizontálně ve směru své délky a jeho šířka bud' odpovídá délce zvlákňovací elektrody 3 neboje větší a ve zvlákňovací komoře je uspořádáno více zvlákňovacích elektrod 3 vedle sebe, například podle CZ PV 2005-360.
Zvlákňovací elektroda 3 a sběrná elektroda 4 jsou známým neznázoměným způsobem připojeny k opačným pólům zdroje vysokého napětí nebo je jedna z nich uzemněna a na druhou je přivedeno kladné nebo záporné napětí, následkem čehož se v prostoru mezi zvlákňovací elektrodou 3 a sběrnou elektrodou 4 vytvoří elektrostatické pole. Podélná osa 31_ zvlákňovací elektrody 3 je také rovnoběžná s podkladovým materiálem 5 a ve znázorněném provedení je kolmá na směr pohybu podkladového materiálu 5, to znamená, že je rovnoběžná se šířkou podkladového materiálu 5. Osa 31 zvlákňovací elektrody 3 může být v rovině rovnoběžné s podkladovým materiálem 5 uložena i v jiném směru podle technologických požadavků, jak je známo například z CZ PV 2005-360, vždy však příčně ke směru pohybu podkladového materiálu 5.
U provedení podle obr. 1 a 2 je zásobník 2 roztoku polymeru, v němž je otočně kolem své podélné osy 31 uložena zvlákňovací elektroda 3, uložen ve zvlákňovací komoře 1 vratně přestavitelně ve směru osy 31 otočné zvlákňovací elektrody 3 a je některým ze známých způsobů spřažen s vratným přímočarým pohonem 332 pro vyvolání jeho vratného lineárního pohybu, například s lineárním motorem. Amplituda a/nebo frekvence vratného lineárního pohybu je nastavitelná, přičemž zároveň může být proměnná, a to jak cyklicky, tedy podle určitého pravidla, nebo nahodile v určitém předem daném rozsahu, který odpovídá technologickým parametrům zvíákňovacího zařízení.
« to · · • * · • to·· ·
P$340OSZ:‘ • »·· ·· ··’
Při větším počtu zvlákňovacích elektrod 3 jsou zvlákňovací elektrody 3 uspořádány rovnoběžně a zásobníky 2 roztoku polymeru se zvlákňovacími elektrodami 3 jsou uloženy na společném nosiči 22, který je uložen vratně přestavitelně ve směru os 31. zvlákňovacích elektrod 3 a spřažen se vratným přímočarým pohonem 332 pro vyvolání jeho vratného lineárního pohybu. Tento vratný lineární pohyb má ve výhodném provedení cyklicky proměnnou amplitudu a/nebo frekvenci.
V podstatě shodně lze uspořádat zvlákňovací elektrody i u zvlákňování taveniny nebo roztoku polymeru pomocí zvlákňovacích elektrod obsahujících soustavu kapilár, do nichž se přivádí polymerní roztok nebo tavenina polymeru. Těleso zvlákňovací elektrody, v němž jsou kapiláry uloženy, je ve zvlákňovací komoře 1. uloženo vratně přestavitelně ve směru šířky podkladového materiálu 5, to znamená ve směru příčném ke směru pohybu podkladového materiálu 5 a spojeno se zařízením pro vyvoláváno jeho vratného lineárního pohybu.
U neznázorněného příkladu provedení je zásobník 2 stacionární a hřídel zvlákňovací elektrody 3 je uložen v čelech zásobníku 2 roztoku polymeru otočně a vratně axiálně přestavitelně a je spřažen se známým zařízením pro vyvoláni jeho vratného lineárního pohybu.
U neznázorněného příkladu provedeni je hřídel 32 zvlákňovací elektrody
3 uložen v zásobníku 2 roztoku polymeru a tento zásobník 2 je rovnoběžně s podkladovým materiálem 5 uložen ve zvlákňovací komoře 1 a spřažen se známým neznázoměným ústrojím zajišťujícím jeho pohyb v rovině rovnoběžné s podkladovým materiálem 5 a v příčném směru ke směru pohybu podkladového materiálu 5. Tento pohyb zvlákňovací elektrody 3 má nahodile proměnnou amplitudu a může být i pohybem křivočarým. Přitom se nejedná o pohyb cyklický.
V přikladu provedení podle obr. 4 je zvlákňovací elektroda 3 otočně uložena v zásobníku 2 polymerního roztoku, který je ve zvlákňovací komoře 1 uložen otočně kolem svislé osy 33 a spřažen s vratným rotačním pohonem 331.
Otáčení zvlákňovací elektrody kolem svislé osy 33 dochází stejně jako u dříve popsaných provedení ke snižování nehomogenity vrstvy nanovláken ukládané na podkladový materiál 5. Toto uspořádání lze použít i pro zvlákňovací • · · · *
elektrodu tvořenou soustavou kapilár. Rovněž lze toto uspořádání použít pro soustavu zvlákňovacích elektrod uspořádaných vedle sebe nebo ve směru pohybu podkladového materiálu za sebou.
V neznázorněném příkladu provedení je zásobník 2 roztoku polymeru s 5 hřídelem 32 zvlákňovací elektrody 3 uložen ve zvlákňovací komoře 1 na vedení umožňujícím jeho vratný otočný pohyb kolem svislé osy 33 zvlákňovací elektrody 3 a zároveň vratný lineární pohyb ve směru osy 31 rotace zvlákňovací elektrody 3.
V příkladu provedení podle obr. 5 a, b jsou ve zvlákňovací komoře 1 10 uloženy dvě zvlákňovací elektrody 3 ve směru pohybu podkladového materiálu za sebou. Zvlákňovací elektrody jsou uloženy otočně kolem svislé osy 33 a spřaženy s rotačním pohonem 333. Ve znázorněném provedení jsou zvlákňovací elektrody 3 vůči sobě pootočeny o 90°, což přispívá k dalšímu zvyšování rovnoměrnosti vrstvy nanovláken ukládané na podkladový materiál 5.
Toto uspořádání se jeví nejvhodnější pro zvlákňovací elektrody 3 tvořené soustavou kapilár, není však vyloučeno ani pro zvlákňovací elektrody rotační.
Při rotaci zvlákňovací elektrody 3 kolem její podélné osy 31 vynáší zvlákňovací elektroda 3 určité množství roztoku 21 polymeru do zvlákňovaciho prostoru mezi oběma elektrodami 3, 4 a z tohoto roztoku známým způsobem vznikají nanovlákna, která jsou unášena ke sběrné elektrodě 4 a ukládají se na podkladovém materiálu 5. Přídavným pohybem zvlákňovací elektrody 3 se zvlákňovací elektroda 3, zejména její okrajové části přemísťují vůči zcela stacionární sběrné elektrodě 4 a podkladovému materiálu 5 a v důsledku toho se nanovlákna na podkladovém materiálu 5 ukládají do rovnoměrnější vrstvy vrstvy.
Průmyslová využitelnost
Všechny zmíněné příklady přídavného pohybu zvlákňovací elektrody 2 mají za následek podstatnou homogenizaci vrstvy nanovláken, nanášené na podkladový materiál 5, což výrazné zvyšuje využitelnost elektrostatickým zvlákňováním vyráběných vrstev nanovláken a materiálů tyto vrstvy obsahujících.
«· ···
Seznam vztahových značek zvlákňovací komora zásobník roztoku pofymeru
21 roztok polymeru zvlákňovací elektroda společný nosič podélná osa zvlákňovací elektrody hřídel zvlákňovací elektrody
33 svislá osa
331 vratný rotační pohon
332 vratný přímočarý pohon
333 rotační pohon sběrná elektroda
5 podkladový materiál pohon pro vyvoláni rotačního pohybu zvlákňovací elektrody :PS3460£Z!

Claims (26)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním tavenin nebo roztoků polymerů v elektrickém poli mezi alespoň jednou zvlákňovací
    5 elektrodou a alespoň jednou sběrnou elektrodou, u něhož se nanovlákna ukládají na podkladový materiál pohybující se mezi zvlákňovací elektrodou a sběrnou elektrodou, vyznačující se tím, že zvlákňovací elektroda (3) vykonává pohyb v rovině rovnoběžné s podkladovým materiálem.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že zvlákňovací elektroda
    10 (3) vykonává vratný pohyb ve směru příčném ke směru pohybu podkladového materiálu (5),
  3. 3. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že pohyb zvlákňovací elektrody (3) je vratný cyklický.
  4. 4. Způsob podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že pohyb
    15 zvlákňovací elektrody (3) je kolmý na směr pohybu podkladového materiálu (5).
  5. 5. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, u něhož se podkladový materiál pohybuje ve zvlákňovací komoře v horizontální rovině, vyznačující se tím, že zvlákňovací elektroda (3) vykonává otočný pohyb kolem svislé osy (33).
    20
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že zvlákňovací elektroda (3) vykonává vratný otočný pohyb kolem svislé osy (33).
  7. 7. Způsob podle libovolného z nároku 1 až 6 vyznačující se tím, že pohyb zvlákňovací elektrody (3) má nastavitelnou amplitudu a/nebo frekvenci.
  8. 8. Způsob podle libovolného z nároku 1 až 7 vyznačující se tím, že 25 pohyb zvlákňovací elektrody (3) má proměnnou amplitudu a/nebo frekvenci.
  9. 9. Způsob výroby nanovláken podle libovolného z nároků 1 až 8, pomocí alespoň dvou zvlákňovacích elektrod, vyznačující se tím, že všechny zvlákňovací elektrody (3) vykonávají stejný pohyb se stejnou frekvencí a amplitudou.
    :ps346CCz:···.
    • · · · » » · ,·*· aa aaa aaaa a· ···
  10. 10. Zařízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvlákňováním tavenin nebo roztoků polymerů v elektrickém poli mezi alespoň jednou zvlákňovaci elektrodou a alespoň jednou sběrnou elektrodou, přičemž mezi zvlákňovaci elektrodou a sběrnou elektrodou je uložen podkladový materiál
    5 spřažený s prostředky pro vyvolání jeho dopředného pohybu, vyznačující se tím, že zvlákňovaci elektroda (3) je uložena přestavitelné v rovině rovnoběžné s podkladovým materiálem (5).
  11. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že zvlákňovaci elektroda (3) je uložena vratně přestavitelné ve směru příčném ke směru
    10 pohybu podkladového materiálu (5) a spřažena s vratným pohonem (332).
  12. 12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že zvlákňovaci elektroda (3) je uložena přestavitelné ve směru kolmém na směr pohybu podkladového materiálu (5).
  13. 13. Zařízení podle libovolného z nároků 10 až 11, u něhož je podkladový 15 materiál ve zvlákňovaci komoře uložen v horizontální rovině, vyznačující se tím, že zvlákňovaci elektroda (3) je uložena otočně kolem svislé osy (33).
  14. 14. Zařízení podle nároku 13, vyznačující se tím, že zvlákňovaci elektroda je spřažena s vratným rotačním pohonem (331).
  15. 15. Zařízení podle libovolného z nároků 11, 12 nebo 14 obsahující 20 alespoň dvě zvlákňovaci elektrody, vyznačující se tím, že zvlákňovaci elektrody (3) jsou uloženy vratně přestavitelné, přičemž každá z nich je spřažena s vratným pohonem (331) se stejnou frekvencí a amplitudou.
  16. 16. Zařízení podle nároku 15, vyznačující se tím, že zvlákňovaci elektrody (3) jsou uloženy na společném nosiči (30), který je uložen vratně
    25 přestavitelné.
  17. 17. Zařízení podle nároku 13 obsahující alespoň dvě zvlákňovaci elektrody, vyznačující se tím, že zvlákňovaci elektrody (3) jsou spřažený s rotačním pohonem (333) nebo rotačními pohony (333), přičemž osy zvlákňovacích elektrod (3) svírají úhel 90°.
    30
  18. 18. Zařízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvlákňováním roztoků polymerů v elektrickém poli mezi alespoň jednou otočně uloženou ps346c$z • * • ·« zvlákňovací elektrodou protáhlého tvaru a alespoň jednou sběrnou elektrodou, přičemž zvlákňovací elektroda je uložena v zásobníku polymerního roztoku a zasahuje částí svého obvodu do polymerního roztoku v zásobníku a alespoň části jejího povrchu slouží k vynášení polymerního roztoku do elektrického pole,
    5 vyznačující se tím, že zásobník (2) se zvlákňovací elektrodou (3) je uložen přestavitelně v rovině rovnoběžné s podkladovým materiálem (5).
  19. 19. Zařízení podle nároku 18, vyznačující se tím, že zásobník (2) se zvlákňovací elektrodou (3) je uložen vratně přestavitelně ve směru příčném ke směru pohybu podkladového materiálu (5) a spřažena s vratným pohonem
    10 (332).
  20. 20. Zařízení podle nároku 19, vyznačující se tím, že zásobník (2) se zvlákňovací elektrodou (3) je uložen přestavitelně ve směru kolmém na směr pohybu podkladového materiálu (5).
  21. 21. Zařízení podle nároku 18, u něhož je podkladový materiál ve 15 zvlákňovací komoře uložen v horizontální rovině, vyznačující se tím, že zásobník (2) se zvlákňovací elektrodou (3) je uložen otočně kolem svislé osy (33).
  22. 22. Zařízení podle nároku 21, vyznačující se tím, že zásobník (2) se zvlákňovací elektrodou (3) je spřažen s vratným rotačním pohonem (331).
    20
  23. 23. Zařízení podle libovolného z nároků 11, 12, 14, 15, 19, 20 nebo 22, vyznačující se tím, že vratný pohon (331, 332) zvlákňovací elektrody (3) nebo zásobníku (2) se zvlákňovací elektrodou (3) má nastavitelnou amplitudu a/nebo frekvenci,
  24. 24. Zařízení podle libovolného z nároků 11, 12, 14, 15, 19, 20, 22 nebo
  25. 25 23, vyznačující se tím, že vratný pohon (331, 332) zvlákňovací elektrody (3) nebo zásobníku (2) se zvlákňovací elektrodou (3) má proměnnou amplitudu a/nebo frekvenci.
    25. Zařízení podle libovolného z nároků 18, 19 nebo 21 obsahující alespoň dva zásobníky se zvlákňovacími elektrodami, vyznačující se tím, že
    30 zásobníky (2) se zvlákňovacími elektrodami (3) jsou uloženy vratně jPS3460C}2 .:.. .ί. .ϊ.......
    přestavitelné, přičemž každý z nich je spřažen s vratným pohonem (332) se stejnou frekvencí a amplitudou.
  26. 26. Zařízení podle nároku 25, vyznačující se tím, že zásobníky (2) se zvlákňovacími elektrodami (3) jsou uloženy na společném nosiči (30), který je
    5 uložen vratně přestavitelné.
CZ20050823A 2005-12-29 2005-12-29 Zpusob a zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním tavenin nebo roztoku polymeru CZ2005823A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050823A CZ2005823A3 (cs) 2005-12-29 2005-12-29 Zpusob a zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním tavenin nebo roztoku polymeru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050823A CZ2005823A3 (cs) 2005-12-29 2005-12-29 Zpusob a zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním tavenin nebo roztoku polymeru

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2005823A3 true CZ2005823A3 (cs) 2007-07-11

Family

ID=38227708

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20050823A CZ2005823A3 (cs) 2005-12-29 2005-12-29 Zpusob a zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním tavenin nebo roztoku polymeru

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2005823A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5228044B2 (ja) 液体マトリックスを紡糸する方法、液体マトリックスの静電紡糸によるナノファイバ製造装置、及びそのような装置のための紡糸電極
CN103370457B (zh) 纳米纤维制造装置
CZ20032421A3 (cs) Způsob výroby nanovláken z polymerního roztoku elektrostatickým zvlákňováním a zařízení k provádění způsobu
US9205453B2 (en) Method and apparatus for the production of fine fibres
KR20120128664A (ko) 마이크로 섬유 및 나노 섬유의 2차원 또는 3차원 섬유상 재료의 생산 장치 및 생산 방법
CZ2007727A3 (cs) Sberná elektroda zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním polymerních matric, a zarízení obsahující tuto sbernou elektrodu
WO2009071909A1 (en) Nanometre fibres
JP2013501158A (ja) 回転紡糸電極
Amariei et al. Electrospinning polyaniline for sensors
WO2018162950A1 (en) Apparatus and method for the production of fine fibers
CZ2005823A3 (cs) Zpusob a zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním tavenin nebo roztoku polymeru
CZ2007728A3 (cs) Zarízení pro výrobu vrstvy nanovláken elektrostatickým zvláknováním polymerních matric
SIRIN et al. Polymer nanofibers via electrospinning: Factors affecting nanofiber quality
PL217525B1 (pl) Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia
KR20210011938A (ko) 두께 균일성이 향상된 나노파이버 층 및/또는 마이크로파이버 층을 제조하기 위한 장치 및 방법
Sunil Biopolymer Electrospinning
CZ201192A3 (cs) Zpusob pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním kapalné polymerní matrice, zarízení k jeho provádení a zvláknovací elektroda tohoto zarízení
CZ2008217A3 (cs) Zpusob a zarízení pro elektrostatické zvláknování polymerní matrice
CZ2010164A3 (cs) Zpusob výroby nanovláken elektrostatickým zvláknováním polymerního roztoku a zarízení k provádení zpusobu
CZ28163U1 (cs) Modulární zařízení pro elektrostatické zvlákňování polymerních roztoků