PL217525B1 - Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia - Google Patents

Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia

Info

Publication number
PL217525B1
PL217525B1 PL389660A PL38966009A PL217525B1 PL 217525 B1 PL217525 B1 PL 217525B1 PL 389660 A PL389660 A PL 389660A PL 38966009 A PL38966009 A PL 38966009A PL 217525 B1 PL217525 B1 PL 217525B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
capillaries
spinning
head
electrospinning
fibers
Prior art date
Application number
PL389660A
Other languages
English (en)
Other versions
PL389660A1 (pl
Inventor
Izabella Krucińska
Eulalia Gliścińska
Michał Chrzanowski
Original Assignee
Politechnika Łódzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Łódzka filed Critical Politechnika Łódzka
Priority to PL389660A priority Critical patent/PL217525B1/pl
Priority to EP10014817A priority patent/EP2325355B1/en
Priority to PL10014817T priority patent/PL2325355T3/pl
Publication of PL389660A1 publication Critical patent/PL389660A1/pl
Publication of PL217525B1 publication Critical patent/PL217525B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/0007Electro-spinning
    • D01D5/0061Electro-spinning characterised by the electro-spinning apparatus
    • D01D5/0069Electro-spinning characterised by the electro-spinning apparatus characterised by the spinning section, e.g. capillary tube, protrusion or pin

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia.
Do formowania włókien ze stopów lub roztworów polimerów metodą elektroprzędzenia wykorzystuje się zjawiska zachodzące w cieczach i polimerach pod wpływem przyłożonego wysokiego napięcia o określonej biegunowości. W pierwszych pracach dotyczących formowania włókien w drodze elektroprzędzenia wykorzystywano układ zawierający pojedynczą kapilarę zakończoną dyszą, stanowiącą elektrodę podającą stop lub roztwór polimeru, połączoną z generatorem wysokiego napięcia oraz umieszczoną pod nią uziemioną elektrodę kolektorową. W wyniku oddziaływania sił pola elektrostatycznego wytworzonego między elektrodami kropla polimeru powstała na końcu dyszy ulega odkształceniu do postaci tak zwanego stożka Taylora, po czym przemieszczając się zgodnie z kierunkiem prądu ulotu w kierunku elektrody uziemionej ulega przyspieszeniu i rozciąganiu i jest gromadzona na powierzchni elektrody kolektorowej w postaci luźno ułożonych włókien.
Prace nad zwiększeniem wydajności procesu elektroprzędzenia dotyczyły zmiany sposobu odbioru formowanych włókien oraz zmiany sposobu podawania roztworu lub stopu polimeru.
Z czasopisma Journal of Physics. Conference Series 142 (2008) 012027 Electrostatics 2007 jest znany układ do elektroprzędzenia, w którym do odbioru formowanych włókien stosuje się obrotowe walce wykonane z materiału przewodzącego, na które nakłada się kolejne warstwy włókien aż do osiągnięcia zakładanej grubości, natomiast z opisu patentowego US 2009/0091065 A1 jest znany układ do elektroprzędzenia, w którym do odbioru formowanych włókien stosuje się wirujące dyski.
W pierwszych rozwiązaniach dotyczących zwiększenia wydajności przędzenia przez zmianę sposobu podawania roztworu lub stopu polimeru, roztwór lub stop polimeru tłoczono za pomocą sprężonego powietrza lub pomp infuzyjnych. Rozwiązania te pozwalały na odizolowanie polimeru o wysokim potencjale elektrycznym od otoczenia, a tym samym zabezpieczały obsługę przed porażeniem prądem, ale równocześnie ograniczały kontrolę nad ilością wytłaczanego polimeru i niestabilnością w czasie procesu elektroprzędzenia.
Firma Elmarko z Czech zastosowała układ do elektroprzędzenia, w którym obracający się wałek podający, zanurzony w roztworze polimeru, obracając się pokrywał się filmem polimerowym i napięcie przyłożone do wałka powodowało oderwanie się od jego powierzchni strużek polimeru i osadzanie się uformowanych włókien na przesuwającej się nad walcem taśmie włókninowej.
Znany jest także układ do elektroprzędzenia, w którym proces elektroprzędzenia zintensyfikowano stosując wałek podający o ząbkowanej powierzchni. Układ wymagał zastosowania dodatkowego nośnika w postaci tkaniny lub włókniny do odbioru wytworzonych włókien.
Z opisu patentowego zgłoszenia EP 1982735 A1 jest znany układ do elektroprzędzenia, w którym do zasilania polimerem zastosowano kilka kapilar usytuowanych w jednym rzędzie jedna nad drugą, zaś do odbioru uformowanych włókien zastosowano usytuowany pionowo, obracający się wałek.
Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia, wyposażony w usytuowane pionowo kapilary przędzące złączone ze źródłem wysokiego napięcia oraz umieszczone pod dyszami wylotowymi tych kapilar urządzenie do odbioru uformowanych włókien złączone z urządzeniem napędzającym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że kapilary przędzące są zamocowane w głowicy przędzącej z materiału nieprzewodzącego prądu, wewnątrz której jest umieszczona przekładka z materiału przewodzącego prąd, złączona z każdą z kapilar, wyposażona w przyłącza do źródła wysokiego napięcia. Głowica jest osadzona przesuwnie, za pomocą mechanizmu przesuwu poziomego złączonego z silnikiem napędowym, na usytuowanej poziomo prowadnicy, której końce są osadzone przesuwnie, za pomocą mechanizmu przesuwu pionowego złączonego z silnikiem napędowym, na pionowych ramionach konstrukcji nośnej układu. Nadto układ jest wyposażony w wielotorową pompę perystaltyczną, której każdy z torów jest połączony z jedną z kapilar przędzących, umieszczoną na poziomym ramieniu konstrukcji nośnej. Jako urządzenie do odbioru uformowanych włókien stosuje się korzystnie zamocowany obrotowo walec lub transporter. Głowica zawiera co najmniej 32 kapilary ustawione korzystnie w czterech rzędach, w odległościach od siebie korzystnie 3 cm w rzędzie i 6 cm między rzędami. Układ zawiera dodatkowo element dogrzewający w postaci tunelu suszącego, umożliwiającego odparowanie resztek rozpuszczalnika z uformowanych włókien, usytuowanego na wyjściu z urządzenia do odbioru włókien.
Układ według wynalazku cechuje znacznie wyższa wydajność formowania włókien w porównaniu z dotychczas znanymi układami. Nadto w układzie tym wyeliminowano niebezpieczeństwo porażenia prądem osób obsługujących układ.
PL 217 525 B1
Przedmiot według wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, przedstawiającym układ w widoku z przodu.
Układ jest wyposażony w usytuowane pionowo 32 kapilary przędzące 1 zamocowane w głowicy przędzącej 2 z teflonu. Kapilary 1 są ustawione w czterech rzędach, w odległościach od siebie 3 cm w rzędzie i 6 cm między rzędami. W głowicę 2 jest wbudowana przekładka 3 z waty stalowej, złączona z każdą z kapilar 1, wyposażona w przyłącza do źródła wysokiego napięcia. Głowica 2 jest osadzona przesuwnie, za pomocą mechanizmu 4 przesuwu poziomego złączonego z silnikiem napędowym, na usytuowanej poziomo prowadnicy 5, której końce są osadzone przesuwnie, za pomocą mechanizmu 7 przesuwu pionowego złączonego z silnikiem napędowym, na pionowych ramionach 6 konstrukcji nośnej układu. Pod dyszami wylotowymi kapilar 1 jest usytuowany zamocowany obrotowo, metaliczny walec 8 do odbioru uformowanych włókien. Walec 8 jest zamocowany w uchwycie zapewniającym galwaniczne połączenie z uziemieniem i złączony z urządzeniem napędzającym. Układ jest nadto wyposażony w 32-torową pompę perystaltyczną 9, której każdy z torów jest połączony z jedną z kapilar przędzących 1, umieszczoną na poziomym ramieniu 10 konstrukcji nośnej układu. Układ zawiera tunel suszący usytuowany wzdłuż drogi włókien opuszczających walec 8.
W celu wytworzenia nanowłókien pompę perystaltyczną 9 napełnia się polimerem, przekładkę 3 łączy się ze źródłem wysokiego napięcia i rozpoczyna pompowanie polimeru do kapilar 1. Po wypełnieniu kapilar 1 polimerem, przy pomocy mechanizmu 7 przesuwu pionowego ustawia się prowadnicę 5 z głowicą 2 w odpowiedniej odległości od odbierającego walca 8. Następnie przy pomocy mechanizmu 4 przesuwu poziomego ustala się zakres ruchu poziomego głowicy 2 po prowadnicy 5 taki, aby obejmował cały obszar roboczy walca 8 i włącza urządzenie napędzające walec 8. Po wprawieniu walca 8 w ruch obrotowy, za pomocą mechanizmu 4 przesuwu poziomego wprawia się głowicę 2 w ruch poziomy po prowadnicy 5. Formowane nanowłókna, są odbierane na uziemionym walcu 8 w postaci włókniny. Po uzyskaniu warstwy włókniny o pożądanej grubości przepuszcza się ją przez tunel suszący, na wyjściu z którego otrzymuje się gotowy produkt.
Za pomocą tego układu formowano nanowłókna w postaci włókniny z:
-15% roztworu poliakrylonitrylu (PAN) w dimetylosulfotlenku (DMSO) w temperaturze 20°C przy prędkości pompy perystaltycznej 9 równej 0,5 obrotów/minutę, w polu elektrostatycznym wytworzonym przez napięcie 20 kV, przy odległości między głowicą 2 i walcem 8 równej 20 cm i prędkości obrotowej walca 8 równej 30 obrotów/minutę; otrzymano nanowłókna o średnicy 500 nm
-17% roztworu PAN w DMSO w temperaturze 20°C przy prędkości pompy perystaltycznej 9 równej 0,5 obrotów/minutę, w polu elektrostatycznym wytworzonym przez napięcie 20 kV, przy odległości między głowicą 2 i walcem 8 równej 20 cm i prędkości obrotowej walca 8 równej 30 obrotów/minutę; otrzymano nanowłókna o średnicy 400 nm
- 20% roztworu polikaprolaktonu w dichlorometanie w temperaturze 20°C przy prędkości pompy perystaltycznej 9 równej 0,5 obrotów/minutę, w polu elektrostatycznym wytworzonym przez napięcie 25 kV, przy odległości między głowicą 2 i walcem 8 równej 20 cm i prędkości obrotowej walca 8 równej 30 obrotów/minutę; otrzymano nanowłókna o średnicy 1200 nm.

Claims (3)

1. Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia, wyposażony w usytuowane pionowo kapilary przędzące złączone ze źródłem wysokiego napięcia oraz w umieszczone pod dyszami wylotowymi tych kapilar urządzenie do odbioru uformowanych włókien złączone z urządzeniem napędzającym, znamienny tym, że kapilary przędzące (1) są zamocowane w głowicy przędzącej (2) z materiału nieprzewodzącego prądu, wewnątrz której jest umieszczona przekładka (3) z materiału przewodzącego prąd, złączona z każdą z kapilar (1), wyposażona w przyłącza do źródła wysokiego napięcia, przy czym głowica (2) jest osadzona przesuwnie, za pomocą mechanizmu (4) przesuwu poziomego złączonego z silnikiem napędowym, na usytuowanej poziomo prowadnicy (5), której końce są osadzone przesuwnie, za pomocą mechanizmu (7) przesuwu pionowego złączonego z silnikiem napędowym, na pionowych ramionach (6) konstrukcji nośnej układu, nadto układ jest wyposażony w wielotorową pompę perystaltyczną (9), której każdy z torów jest połączony z jedną z kapilar przędzących (1), umieszczoną na poziomym ramieniu (10) konstrukcji nośnej układu oraz w element dogrzewający w postaci tunelu suszącego usytuowanego na wyjściu z urządzenia (8) do odbioru włókien.
PL 217 525 B1
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że głowica (2) zawiera co najmniej 32 kapilary ustawione korzystnie w czterech rzędach, w odległościach od siebie korzystnie 3 cm w rzędzie i 6 cm między rzędami.
3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że jako urządzenie (8) do odbioru uformowanych włókien korzystnie stosuje się zamocowany obrotowo metalowy walec lub transporter.
PL389660A 2009-11-24 2009-11-24 Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia PL217525B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389660A PL217525B1 (pl) 2009-11-24 2009-11-24 Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia
EP10014817A EP2325355B1 (en) 2009-11-24 2010-11-22 System for electrospinning fibres
PL10014817T PL2325355T3 (pl) 2009-11-24 2010-11-22 Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389660A PL217525B1 (pl) 2009-11-24 2009-11-24 Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL389660A1 PL389660A1 (pl) 2011-06-06
PL217525B1 true PL217525B1 (pl) 2014-07-31

Family

ID=43585612

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL389660A PL217525B1 (pl) 2009-11-24 2009-11-24 Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia
PL10014817T PL2325355T3 (pl) 2009-11-24 2010-11-22 Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL10014817T PL2325355T3 (pl) 2009-11-24 2010-11-22 Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2325355B1 (pl)
PL (2) PL217525B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105162004B (zh) * 2015-06-17 2017-05-03 中国南方电网有限责任公司超高压输电公司柳州局 一种伸缩式隔离开关上导电臂更换工具
CN112301792A (zh) * 2020-06-30 2021-02-02 聚纳达(青岛)科技有限公司 一种新型工业滤纸及制备方法和高效生产装置

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2002225700A1 (en) 2000-11-17 2002-05-27 Virginia Commonwealth University Intellectual Property Foundation Electroprocessed collagen
KR100458946B1 (ko) * 2002-08-16 2004-12-03 (주)삼신크리에이션 나노섬유 제조를 위한 전기방사장치 및 이를 위한방사노즐팩
US7762801B2 (en) * 2004-04-08 2010-07-27 Research Triangle Institute Electrospray/electrospinning apparatus and method
WO2006009854A2 (en) * 2004-06-18 2006-01-26 Yale University Increase of electrospray throughput using multiplexed microfabricated sources for the scalable generation of monodisperse droplets
US7629030B2 (en) * 2006-12-05 2009-12-08 Nanostatics, Llc Electrospraying/electrospinning array utilizing a replacement array of individual tip flow restriction
GB0704615D0 (en) * 2007-03-09 2007-04-18 Univ Gent A process for the preparation of highly porous nanofibrous structures and a device for preparing as such

Also Published As

Publication number Publication date
PL389660A1 (pl) 2011-06-06
EP2325355A1 (en) 2011-05-25
EP2325355B1 (en) 2012-11-21
PL2325355T3 (pl) 2013-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102137962B (zh) 用于制造精细纤维的方法及装置
JP4567561B2 (ja) 繊維集合体の製造方法及び繊維集合体の製造装置
US7780883B2 (en) Method and apparatus of producing fibrous aggregate
Dabirian et al. A comparative study of jet formation and nanofiber alignment in electrospinning and electrocentrifugal spinning systems
JP5228044B2 (ja) 液体マトリックスを紡糸する方法、液体マトリックスの静電紡糸によるナノファイバ製造装置、及びそのような装置のための紡糸電極
CA2626560A1 (en) A method and device for production of nanofibres through electrostatic spinning of solutions or melts of polymers
CZ20032421A3 (cs) Způsob výroby nanovláken z polymerního roztoku elektrostatickým zvlákňováním a zařízení k provádění způsobu
JP2009127150A (ja) エレクトロスピニング装置
CZ2012907A3 (cs) Zpusob výroby polymerních nanovláken zvláknováním roztoku nebo taveniny polymeru v elektrickém poli a lineární útvar z polymerních nanovláken vytvorený tímto zpusobem
US8980158B2 (en) Near field electrospinning system for continuous, aligned fiber tows
US20210207291A1 (en) Apparatus and process for uniform deposition of polymeric nanofibers on substrate
CN101605931A (zh) 获得含纳米纤维的产品的方法和含纳米纤维的产品
JP2008190055A (ja) エレクトロスピニング装置
PL217525B1 (pl) Układ do formowania włókien metodą elektroprzędzenia
JP6672198B2 (ja) ナノファイバ製造方法及び装置
CZ2007728A3 (cs) Zarízení pro výrobu vrstvy nanovláken elektrostatickým zvláknováním polymerních matric
JP4941939B2 (ja) ナノファイバ製造装置、ナノファイバ製造方法
KR100781773B1 (ko) 회전형 핀 다발 방사체를 구비한 정전방사 장치 및 이를이용한 섬유제조방법
KR20120077998A (ko) 용융전기방사용 콜렉터
KR20140124562A (ko) 나노섬유 제조장치
CN112342630A (zh) 传送带式静电纺丝机
Sarabi-Maneji et al. Process optimization for the electrospinning of polycaprolactone nanofibers using non-halogenated solvents
CN218812278U (zh) 一种往复式静电纺丝电极
Park et al. Spinline behavior and web morphology in multi-nozzle electrospinning of PAN/DMF solution
EP4225982B1 (en) Method of spinning a polymer solution or melt using alternating electric voltage and a device for performing the method

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20121124