CZ2004878A3 - Vsazovací nástroj s prostředky pro kontrolu vsazovacích procesů - Google Patents

Vsazovací nástroj s prostředky pro kontrolu vsazovacích procesů Download PDF

Info

Publication number
CZ2004878A3
CZ2004878A3 CZ2004878A CZ2004878A CZ2004878A3 CZ 2004878 A3 CZ2004878 A3 CZ 2004878A3 CZ 2004878 A CZ2004878 A CZ 2004878A CZ 2004878 A CZ2004878 A CZ 2004878A CZ 2004878 A3 CZ2004878 A3 CZ 2004878A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
insertion tool
unit
rivet
tool according
measured
Prior art date
Application number
CZ2004878A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ305122B6 (cs
Inventor
Antonín Solfronk
Original Assignee
MS Gerätebau GmbH
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from PCT/EP2002/010914 external-priority patent/WO2003059550A1/de
Priority claimed from DE10248298A external-priority patent/DE10248298A1/de
Application filed by MS Gerätebau GmbH filed Critical MS Gerätebau GmbH
Publication of CZ2004878A3 publication Critical patent/CZ2004878A3/cs
Publication of CZ305122B6 publication Critical patent/CZ305122B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21JFORGING; HAMMERING; PRESSING METAL; RIVETING; FORGE FURNACES
    • B21J15/00Riveting
    • B21J15/10Riveting machines
    • B21J15/28Control devices specially adapted to riveting machines not restricted to one of the preceding subgroups
    • B21J15/285Control devices specially adapted to riveting machines not restricted to one of the preceding subgroups for controlling the rivet upset cycle
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21JFORGING; HAMMERING; PRESSING METAL; RIVETING; FORGE FURNACES
    • B21J15/00Riveting
    • B21J15/02Riveting procedures
    • B21J15/04Riveting hollow rivets mechanically
    • B21J15/043Riveting hollow rivets mechanically by pulling a mandrel
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21JFORGING; HAMMERING; PRESSING METAL; RIVETING; FORGE FURNACES
    • B21J15/00Riveting
    • B21J15/10Riveting machines
    • B21J15/105Portable riveters
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21JFORGING; HAMMERING; PRESSING METAL; RIVETING; FORGE FURNACES
    • B21J15/00Riveting
    • B21J15/10Riveting machines
    • B21J15/28Control devices specially adapted to riveting machines not restricted to one of the preceding subgroups

Description

Oblast techniky
Vynález se týká vsazovacího nástroje s prostředky pro kontrolu vsazovacích procesů.
Dosavadní stav techniky
Vsazovací nástroje s prostředky pro kontrolu vsazovacího procesu jsou známy. Tak například ve spisu DE 44 01 134 se popisuje způsob, u kterého se silové složky měří přes dráhu zdvihu a porovnávají se jmenovitou křivkou. Tím se má kontrolovat, zdali je vsazovací proces prováděn řádně.
Spis EP 0 738 551 (US 5,666,710) zveřejňuje zařízení pro přezkušování vsazení slepých nýtů. Zde se měří tahová síla a poloha tahového dříku. Pomocí integrátoru se stanovuje přeměněná energie a porovnává s jmenovitou hodnotou.
Nevýhodou u těchto známých prostředků pro kontrolu vsazovacího procesu je to, že sice může být určeno s jistou pravděpodobností, jestli vsazovací proces leží uvnitř daných tolerančních mezí, příčina chyby ale nemůže být stanovena. Při vsazovacím procesu může vzniknout celá řada chyb. Například chyba obsluhy, například vlivem šikmého nasazení vsazovacího nástroje, příliš široké průchozí otvory, špatné nýty nebo chyby v nýtu samotném. U slepých nýtů existuje také vždy nebezpečí, že nýt uchytí jen upevňovaný díl, nikoliv ale protikus.
Úkolem vynálezu je proto navrhnout takový vsazovací nástroj, aby monitoroval vsazovací proces a přitom také identifikoval příčinou vznikajících chyb. Navíc je • · úkolem vynálezu umožnit rozsáhlou kontrolu pomocí různých parametrů vsazovacího procesu.
Podstata vynálezu
Tento úkol se řeší překvapivě jednoduchým způsobem již vsazovacím nástrojem podle patentového nároku 1.
Podle něho je uvažován vsazovací nástroj s hlavovým dílem, zejména pro uchycení nýtu, s ústrojím pro uchopení a/nebo vtahování, a tažné zařízení, spojené s ústrojím pro uchopení a/nebo vtahování, který má prostředky pro měření hodnot, vyskytujících se při vsazovacím procesu, jednotku pro porovnávání naměřených hodnot s hodnotami, uloženými v paměti, jakož i jednotku pro určování příčiny, zejména příčiny chyby, pro odchylku naměřených hodnot od v paměti uložených hodnot.
Vsazovací nástroj, který může být nejrůznějšího druhu, tak například nýtovací vsazovací nástroje, vsazovací nástroje pro slepé nýtovací matice, vsazovací nástroje pro uzavírací závěsné šrouby, je opatřen senzory. Pomocí senzorů mohou být měřeny různé parametry, jako je například poloha tažného zařízení, doba od počátku vsazovacího procesu nebo vykonávané tahové napětí. Tyto naměřené hodnoty se porovnávají s hodnotami uloženými v paměti. V paměti uložené hodnoty zahrnují nejen jmenovitou křivku, při jejímž nedodržení se předpokládá chybný vsazovací proces, nýbrž také hodnoty pro určité chyby. Tyto hodnoty mohou existovat jako pouhé jednotlivé hodnoty, ale také jako jmenovitá křivka s různými parametry, které popisují určitou chybu. Množina v paměti uložených příčin chyb zahrnuje alespoň jednu příčinu chyby, což může být pro mnohá použití již postačující. Výhodně je ale v paměti uložena množina různých příčin chyb. Vedle chyb může být ale také určována příčina odchylek, které sice • · ještě leží v rozsahu tolerancí, ale nejsou ideální. Přitom je vsazovací nástroj předem naprogramován na zcela určitý vsazovací proces, který je například definován použitým nýtem, použitým materiálem a jeho tloušťkou. Je také myslitelné naprogramování pro více různých vsazovacích procesů.
Pomocí vynálezu je možné co možná nejrychleji příčinu chyby odstranit. Protože se vynálezem snímají i chyby obsluhy, je vsazovací nástroj vhodný i pro neškolenou obsluhu. Vynálezem může být kontrolována kvalita každého vsazovacího procesu. To je například velkou výhodou v letecké technice. Tam se sice částečně používají nýty, které byly podrobeny rentgenové kontrole. Zdali ale potom nýtovací proces proběhl bez chyby, nedá se kontrolou zajistit. Pomocí vynálezu by bylo teoreticky dokonce možné upustit od nákladné rentgenové kontroly a přesto moci garantovat trvanlivost nýtového spojení.
Výhodné příklady provedení a další realizace vynálezu lze seznat z příslušných závislých nároků.
U jednoho výhodného příkladu provedení vynálezu udávají naměřené hodnoty tahové napětí, vykonávané tažným zařízením, a/nebo polohu tažného zařízení a/nebo dobu od počátku vsazovacího procesu a/nebo úhel vůči ploše, na kterou se vsazovací nástroj přikládá. Pomocí těchto hodnot je možná rozsáhlá diagnóza chyb. To se může provádět i vynesením hodnot do křivek nebo vícerozměrných polí souborů dat.
U jednoho výhodného provedení vynálezu se kontroluje, zdali je nástroj přiložen ve správném úhlu. Často obsluha nepřiloží vsazovací nástroj přesně v pravém úhlu. Tím dojde ke snížení pevnosti spojení.
··
4 ·
Účelné je také kontrolovat, zdali se nepoužil špatný nýt. Existují totiž rovněž nýty, které se opticky neliší, ale sestávají z různého materiálu a mají tak zcela různou pevnost. To se může například projevit průběhem tahového napětí, vykonávaného tažným zařízením.
Pomocí dalšího příkladu provedení se kontroluje, zdali není nýt poškozený. Například chyby v materiálu tak vedou v nýtu k jinému průběhu síly.
Další příklad provedení kontroluje, zdali není průchozí otvor, připravený pro nýt, příliš široký nebo naopak příliš úzký. Také to, zdali se nýt v zařízení vůbec nachází, může být vsazovacím nástrojem podle vynálezu snadno určováno měřením vykonávaného tahového napětí. Účelné je zejména kontrolovat, zdali nýt zachytil obě spojované části. Zejména při slepém nýtování dochází často k tomu, že nýt oba spojované díly nezachytí. Obsluha to také nemůže sama kontrolovat, protože vidí jen upevňovaný díl, nikoliv ale druhou stranu. Jestliže nýt uchopí jen vsazovaný díl, stoupne tahové napětí, vykonávané tažným zařízením, později, popřípadě při větším zdvihu. Tak může být chyba snadno odhalena.
U dalšího příkladu provedení vynálezu se hlídá, zdali nemá vsazovací nástroj defekt. Tak může být například stav oleje tažného zařízení příliš nízký. V důsledku toho se tažné zařízení pohybuje ztěžka a nepracuje již se stanovenou tahovou silou. V ideálním případě je v nástroji více těchto příčin chyb naprogramováno. Programování nástroje se může provádět realizací testovací řady, při které se udělaly vědomě chyby. Odchylky naměřených hodnot, vyskytující se u příslušných chyb, mohou být potom uloženy do paměti nástroje, aby se porovnaly s později naměřenými hodnotami. Myslitelné je také neprovádět jen pouhou kontrolu chyb, nýbrž i odchylku vsazovacího procesu, ležícího v příslušném rozsahu tolerancí, porovnávat s ideální hodnotou.
Jeden výhodný příklad provedení vynálezu má jednotku pro měření polohy tažného zařízení a/nebo pro měření tahového napětí, vykonávaného tažným zařízením. Poloha tažného zařízení a vykonávané tahové napětí jsou dva nejdůležitější parametry, pomocí kterých může být určována celá řada příčin chyb.
Jak je uvažováno u jednoho vhodného příkladu provedení vynálezu, měří se tahové napětí, vykonávané tažným zařízením, pomocí páskového tenzometru. Takový páskový tenzometr pro měření napětí je spolehlivý a levný. Tahové napětí je v podstatě úměrné tahové síle, vykonávané tažným zařízením.
U alternativního příkladu provedení má jednotka pro měření tahového napětí, vykonávaného tažným zařízením, piezoelektrický senzor. Tento piezoelektrický senzor nepotřebuje žádné napěťové napájení.
Jeden vhodný příklad provedení vynálezu má pro měření polohy tažného zařízení kapacitní senzor. Kapacitní senzor je oproti hojně používaným optickým senzorům podstatně přesnější.
U dalšího provedení vynálezu se pomocí alespoň třech senzorů, uspořádaných na hlavě nástroje, měří úhel vůči ploše, na kterou se vsazovací nástroj nasadí. Tyto senzory se této plochy, ke které se nástroj přiloží, dotýkají, jestliže byl nasazen v pravém úhlu. Tak může být diagnostikováno mnoho chyb obsluhy.
U dalšího provedení vynálezu má vsazovací nástroj prostředky pro ukládání dat do paměti a/nebo pro jejich další zpracování. Tak se mohou naměřené hodnoty například statisticky vyhodnocovat. Uživatel může například přesně kontrolovat, kolik vsazovacích procesů bylo provedeno, kolik z nich bylo chybných, a kolik vzniklo příčin chyb. Navíc je myslitelné vyhodnocovat hodnoty korektně probíhajících vsazovacích procesů, například ve tvaru, že se v paměti ukládají a * .·
9 » 4 » 1 • · vyhodnocují odchylky hodnot od ideálních hodnot. Tím je možná rozsáhlá kontrola kvality.
Ze strany výrobce nástroje může být funkce jeho nástrojů také přezkušována. Rovněž je myslitelné, že se nezaplatí nástroj sám o sobě, nýbrž že výrobce dá zákazníkovi nástroj k dispozici a že ten ho potom zaplatí například po určitém počtu provedených vsazovacích procesů. Také pro poskytnutí výrobní garance je nanejvýš výhodné, jestliže může výrobce sám rozpoznat potenciální chyby nástroje a popřípadě je vyloučit.
U jednoho vhodného příkladu provedení vynálezu jsou prostředky pro ukládání dat do paměti a jejich další zpracování nastavitelné, zejména při servisu nástroje. Tak může být například nástroj po jeho obnovení vydán zákazníkovi jako nový nástroj.
Jeden vhodný příklad provedení vynálezu má pro porovnávání naměřených a v paměti uložených hodnot a/nebo pro uložení dat do paměti a jejich další zpracování čipový obvod. Takový čipový obvod může být přesně přizpůsoben požadavkům nástroje. Dále je možná co možná nejmenší konstrukční velikost. Oproti také používaným EPROMS poskytuje čipový obvod navíc tu výhodu, že s ním může být podstatně obtížněji manipulováno.
U jednoho vhodného příkladu provedení vynálezu probíhá porovnávání naměřených a v paměti uložených hodnot a/nebo ukládání dat do paměti a jejich další zpracování v samotném nástroji. Za pomoci moderní mikroelektroniky je možné integrovat veškeré vyhodnocování do jednoho ručního nástroje.
Vhodně je pro prostředky pro porovnávání naměřených a v paměti uložených hodnot a/nebo pro ukládání dat do paměti a jejich další zpracování uspořádán v • · • ·
··· · • · • · nástroji nezávislý energetický zdroj, například akumulátor. Tak se zajistí, že v paměti uložené naměřené hodnoty se ani při delším proudovém výpadku neztratí.
Vhodně má vsazovací nástroj čítač, který čítá nýtovací vsazovací cykly a/nebo chyby a/nebo příčiny chyb. Tak je již s nástrojem samotným možné statistické vyhodnocení chyb.
U jednoho dalšího provedení vynálezu má vsazovací nástroj jednotku pro evidenci data a/nebo denního času. Tak mohou být vsazovací procesy a možné chyby přiřazeny určitému časovému okamžiku. Je také zpětně vysledovatelné, kdy a tedy jak často i kde přesně určitá chyba vzniká.
Jedno další provedení vynálezu má jednotku pro přenos naměřených hodnot do externí jednotky. Jako externí jednotka je například myslitelný počítačový systém, pomocí kterého může být prováděno další ukládání do paměti a vyhodnocování naměřených hodnot, dodávaných vsazovacím nástrojem. Jednotlivé vsazovací nástroje by mohly být například přiřazeny systému pomocí svých čísel nástroje.
Vhodně zahrnuje jednotka pro přenos naměřených hodnot jednotku pro přenos infračervených, ultrazvukových nebo radiových signálů, zejména bluetooth. Tak existuje například s technologií bluetooth levný a spolehlivý standardní modul pro bezdrátový přenos.
Alternativně k tomu může externí jednotka zahrnovat koncovou jednotku s mobilem. Tak je možný bezdrátový přenos i přes dlouhé trasy například k výrobci vsazovacího nástroje.
U jednoho vhodného příkladu provedení vynálezu má vsazovací nástroj jednotku pro odpojení nýtovacího vsazovacího nástroje a/nebo ukazatel příčiny chyb, za • · ·· · • · · • · · · • φ φ φφφφ aktivace signálu, generovaného v případě chybného nýtovacího vsazovacího procesu. Tak je například také možné vůbec vsazovací proces neprovádět, jestliže se od začátku indikuje chyba. Jestliže není nástroj nasazen v pravém úhlu, tak se vůbec nespustí. Rovněž tehdy, jestliže se v nástroji nenachází žádný nýt. Dokonce jestliže se v případě vsazování slepých nýtů uchopí jen upevňovaný konstrukční díl, je ještě možné přerušení vsazovacího procesu při indikaci příčiny chyby.
Myslitelné je také generovat signál pomocí externí jednotky, například pomocí připojeného počítače.
U jednoho dalšího provedení vynálezu může vsazovací nástroj zahrnovat také jednotku pro připojení k lokální síti, čímž je možný rychlý přenos a další zpracování dat. V rámci po sobě následujících montážních kroků, například ve spojení s montážním pásem, je obzvláště výhodné rychlé hlášení chyby, aby se celý montážní proces nezastavil na příliš dlouho.
Tažné zařízení vsazovacího nástroje může být poháněno elektricky, zejména pomocí akumulátoru, elektrohydraulicky, hydraulicky nebo hydropneumaticky. Je také možné poskytnout zcela bezkabelový nástroj s akumulátorem a bezdrátovým přenosem dat.
U dalšího provedení vynálezu bezkabelového nástroje má vsazovací nástroj vedení pro přívod tlakového vzduchu nebo proudu a alespoň jedno další vedení pro přenos naměřených hodnot, a toto další vedení tvoří s prvním vedením pramen s přípojem. Tak nemusejí být pro zásobování energií a výměnu dat připojována dvě vedení. Myslitelné je poskytnout kombinovaný konektor s například vedením tlakového vzduchu a navazujícími vedeními pro datový přenos.
«· · ♦ • · · ·· ·
U dalšího provedení vynálezu provádí vsazovací nástroj po připojení testovací cyklus. Tak mohou být již před použitím vyloučeny chyby, které se týkají samotného nástroje. Aby se například zkontrolovalo, jestli je nástroj mechanicky v pořádku, může být s tažným zařízením po zapojení automaticky pojížděno vpřed a vzad. Při těžkém chodu tažného zařízení indikuje nástroj chybu.
Úkol vynálezu se dále řeší způsobem kontroly vsazovacích procesů, zejména nýtovacích vsazovacích procesů, podle znaků nároku 28.
Podle něho se vsazovaný díl zavede do vsazovacího nástroje, zejména vsazovacího nástroje podle předcházejících nároků, načež se tažným zařízením vykoná na vsazovaný díl tahová síla.
Hodnoty, vyskytující se při vsazovacím procesu, se měří. Takto naměřené hodnoty se porovnávají s hodnotami, uloženými v paměti. Konečně se na základě tohoto porovnání určuje z množiny v paměti uložených příčin příčina pro odchylku naměřených hodnot od v paměti uložených hodnot.
Dále se vynález týká podle znaků nároku 38 hlavového dílu pro vsazovací nástroj s prostředky pro měření hodnot, vyskytujících se při vsazovacím procesu, jednotkou pro porovnávání naměřených hodnot s hodnotami, uloženými v paměti, jakož i s jednotkou pro určení příčiny odchylky naměřené hodnoty od v paměti uložené hodnoty, z množiny v paměti uložených příčin.
Tento hlavový díl splňuje rovněž úkol podle vynálezu, tak jako vsazovací nástroj.
Vlivem hlavového dílu je možné vybavit existující vsazovací nástroj funkcemi podle vynálezu.
• · • · 9
Vynález se dále týká vsazovacího nástroje s piezoelektrickým senzorem a způsobu vsazování vsazovaných dílů, výhodně nýtů, zejména zařízení a způsobu vsazování nýtů s měřením tahového napětí, jakož i hlavového dílu pro vsazovací nástroj.
Nýtová spojení se v průmyslové výrobě mnohostranným způsobem používají pro spojování konstrukčních dílů. Zejména v automobilovém a leteckém průmyslu se přitom za bezpečnostního aspektu kladou vysoké požadavky na stabilitu a dlouhodobou zatížitelnost konstrukčních skupin. Stabilita nýtového spojení přitom v rozhodující míře závisí na průběhu nýtovacího procesu. Jestliže se například kolík slepého nýtu roztrhává příliš často, tak je pevnost a trvanlivost nýtového spojení ohrožena nebo přinejmenším není optimální. Obdobně to platí například tehdy, jestliže nebyly slepé nýty zavedeny přímo do otvoru v plechách, nebo jestliže nebyl otvor pro příslušný nýt optimálně přizpůsoben. Toto se týká například nekulatých otvorů nebo takových otvorů se špatným průměrem.
Známé nýtovací vsazovací nástroje vsazují nýty s předem nastavenými parametry, jako je například používaná tahová síla. Za optimálních podmínek by mohl nýtovací vsazovací proces při použití takovéhoto nástroje rovněž dospět k optimálnímu výsledku, avšak odchylky od jmenovitých parametrů, které ovlivňují pevnost spojení, nejsou přitom známy. To má velký význam, protože chybný nýtový spoj při povrchním přezkoušení neposkytne obraz korektně vsazeného slepého nýtu nebo nýtovací matky. Taková chybná spojení mají negativní účinky na kvalitu pomocí nich zhotovovaných konstrukčních skupin a mohou mít v oblastech, citlivých na bezpečnost, jako například v letectví, dokonce fatální následky.
• ·
9·· • ·· · · «· 9
Ze spisu EP O 454 890 je znám nýtovací vsazovací nástroj, který je opatřen jednotkou pro měření síly, která zajistí, že nýtovací vsazovací nástroj pracuje s předem danou tahovou silou. Jednotka pro měření síly má páskový tenzometr.
Nevýhodou u takovéhoto páskového tenzometru je to, že je pro něho zapotřebí napěťové napájení, a že páskový tenzometr nepřeměňuje tahovou sílu na napěťový signál sám od sebe.
Vynález si proto stanovil za úkol poskytnout zlepšenou kontrolu nýtových spojů při vsazování nýtů. Tento úkol se nanejvýš překvapivě jednoduchým způsobem řeší již vsazovacím nástrojem podle nároku 60, jakož i způsobem vsazování podle nároku 77 a hlavovým dílem pro vsazovací nástroj podle nároku 82. Výhodná další provedení jsou uvedena v příslušných závislých nárocích.
Podle nich je vytvořen nástroj na zpracování nýtů, zejména nýtovací vsazovací nástroj s hlavovým dílem pro uchycení zejména nýtu, ústrojím pro uchopení a/nebo vtahování zejména kolíku nýtu, a tažné zařízení, spojené s ústrojím pro uchopení a/nebo vtahování zejména kolíku nýtu, které má doplňkově jednotku pro měření tahového napětí tažného zařízení, zahrnující alespoň jeden piezoelektrický senzor.
Jednotkou pro měření tahového napětí tažného zařízení se dají zjišťovat a vyhodnocovat jeho naměřené hodnoty. Ukázalo se, že měření průběhu tahového napětí během nýtovacího vsazovacího cyklu představuje podrobnější informace o nýtovacím vsazovacím procesu, a zejména mohou být na základě průběhu tahového napětí zjišťovány chybné nýtovací vsazovací procesy.
Piezoelektrický senzor, používaný pro měření tahového napětí, je levný, poskytuje exaktní měřené hodnoty a dá se umístit na co nejmenším prostoru. Navíc takový ·· · senzor poskytuje napěťový signál. Tím není na rozdíl od obvykle používaných páskových tenzometrů (DMS) zapotřebí přívodu napětí.
Vynález se hodí pro všechny typy nástrojů na zpracování nýtů a vsazovacích nástrojů, tak například také nýtovacích vsazovacích nástrojů, vsazovacích nástrojů pro slepé nýtovací matice, vsazovacích nástrojů pro uzavírací závěsné šrouby a obdobných nástrojů.
Pro kontrolu vsazovacího procesu mohou být zaznamenávány doplňkové parametry. Výhodně může být zjišťována například okamžitá poloha tažného zařízení pomocí jednotky pro měření polohy tažného zařízení, jako je například snímač dráhy, takže se dají vyhodnocovat páry hodnot tahové napětí - dráha.
Jednoduchým způsobem se dá nepřímo měřit tahové napětí pomocí tlakového senzoru, který například měří protisílu na část nýtovacího vsazovacího nástroje, vykonávanou tažným zařízením.
Zejména pro průmyslová použití jsou výhodná hydraulicky provozovaná tažná zařízení, pomocí kterých mohou být prováděny s reprodukovatelnými vsazovacími parametry vsazovací cykly. Vynález ale také zahrnuje elektrická, elektrohydraulická a hydropneumatická tažná zařízení. Z elektrických tažných zařízení je obzvláště výhodný bezkabelový nástroj s integrovaným akumulátorem.
Pro snímání a vyhodnocování hodnot z jednotky pro měření tahového napětí tažného zařízení může být výhodným způsobem umístěna ve vsazovacím nástroji příslušná jednotka. Dále může být ve vsazovacím nástroji umístěn čítač, který čítá vsazovací cykly. Pomocí čítače, který na základě naměřených hodnot tahového napětí vyhodnocuje počet provedených vsazovacích cyklů, se dají například monitorovat intervaly oprav. Doplňkově se může čítač použít k tomu, aby zejména • · • 4 ·
444 u velkých konstrukčních skupin s velkým počtem nýtů kontroloval, zdali se eventuálně některé nýty nevynechaly.
Jednotka pro vyhodnocování a snímání může také zahrnovat jednotku pro evidenci data a/nebo času. Například se dají pomocí evidence data přezkušovat záruční lhůty a lhůty oprav. Nástroj může být například vybaven tak, aby nastartoval evidenci data po jistém počtu nýtovacích vsazovacích cyklů, takže mohou být například před startem snímání data provedeny zkušební cykly. Doplňkovou evidencí denního času se dá například zpětně vysledovat, kdy byly vsazeny chybné nýty.
Naměřené hodnoty tahového napětí a/nebo stavy čítače mohou být také pomocí příslušné jednotky pro přenos naměřených hodnot tahového napětí přenášeny do externí jednotky. Touto jednotkou může být například počítač pro vyhodnocování dat a/nebo řídicí jednotka. Výhodně se dá přitom přenos dat zajistit jednotkou pro přenos infračervených, ultrazvukových nebo radiových signálů.
Dále mohou být data také přenášena pomocí mobilní sítě do koncové jednotky s mobilem. Tím mohou být například za účelem dálkové diagnózy přenášena data při chybné funkci nástroje přímo do oddělení oprav nebo k výrobci. Rovněž může tímto způsobem výrobce přezkušovat, zdali byly dodrženy intervaly, vyžadované mezi jednotlivými údržbami.
Výhodně zahrnuje ústrojí pro uchopení kolíku nýtu kromě toho svěrací čelisti, které mohou být ovládány pomocí sklíčidla, spojeného s tažným hřídelem. Tahové napětí se přitom přenáší pomocí tažného hřídele. Vsazovací nástroj může být pro rychlé rozvedení dat do více externích vyhodnocovacích jednotek opatřen také jednotkou pro připojení na lokální síť.
• · • «
·· ·
V rámci vynálezu je třeba také uvést příslušný způsob kontroly vsazovacích procesů, který může být zejména prováděn vsazovacím nástrojem podle vynálezu. Způsob předpokládá, že se vsazovaný díl zavede do k tomu účelu vytvořeného otvoru, a následně se pro vsazení vsazovaného dílu vykoná na vsazovaný díl, výhodně kolík nýtu, pomocí tažného zařízení tahová síla, přičemž se během použití tahové síly získá alespoň jedna naměřená hodnota, která je vyvolána a ovlivněna tahovou silou, přiloženou na kolík nýtu. Naměřená hodnota může být přitom získána k předem stanovenému časovému okamžiku nebo zdvihu tažného zařízení, a může tak poskytnout informace o případně nikoliv optimálně vsazovaných nýtech.
Výhodně se získá v pravidelných časových intervalech během použití tahové síly více naměřených hodnot. Tím se dá zjišťovat časový průběh použité tahové síly a tak získat podrobnější informace o nýtových spojích.
Obzvláště výhodné je použití naměřených dat, získaných pomocí piezoelektrického tlakového senzoru. U velkých vyskytujících se tahových sil poskytuje i poměrně malý senzor dostatečně vysoká napětí pro přesná a poruchám odolávající měření.
Konečně se vynález týká hlavového dílu pro vsazovací nástroj, který zahrnuje jednotku pro měření tahového napětí, vykonávaného tažným zařízením, zahrnující alespoň jeden piezoelektrický senzor. Tento hlavový díl odpovídá svou funkcí řešení úkolu podle vynálezu podle nároku 60, s tím rozdílem, že je zde jednotka, potřebná pro měření tahového napětí, integrována spolu s piezoelektrickým senzorem kompletně do hlavového dílu. Tak je možné pro existující vsazovací nástroj poskytnout hlavový díl s funkcí podle vynálezu. To má tu výhodu, že nemusí být pořizován žádný kompletní vsazovací nástroj. Hlavový díl může být poskytnut s příslušnými přípoji pro vsazovací nástroje různých výrobců. Přitom má ··· hlavový díl podle vynálezu tu přednost, že piezoelektrický senzor nepotřebuje žádné napěťové napájení.
Konečně se vynález týká nýtu. Vsazovací nástroj podle vynálezu podle znaků nároku 1 je při porovnávání naměřených hodnot, jako například tahového napětí k určitému časovému okamžiku vsazovacího procesu, závislý na jednotnosti vsazovacích procesů. Nevýhodou jsou přitom především nýty, které mají rozdílné vlastnosti. Jestliže jsou vlastnosti v důsledku rozdílného materiálu nebo na základě výrobních tolerancí velmi různé, nemůže být nástroj optimálně naprogramován. Potom musejí být pro vsazovací proces zvýšeny i toleranční meze, což je pro optimální výsledek vsazování opět nevýhodné. Úkolem Vynálezu proto také je poskytnout nýt, který má v podstatě stálé vlastnosti.
Tento úkol se překvapivě jednoduchým způsobem řeší způsobem kontroly nýtu podle nároku 97. Podle něho se předpokládá, že se na nýt, zejména vsazovacím nástrojem podle nároku 1 až 60, přikládá tahové napětí, měří se změna délky nýtu a porovnává s jmenovitou hodnotou. Měření se provádí, aby se nýt nepoškodil, v elastické oblasti. Na základě jmenovité hodnoty změny délky nebo křivky dráha síla může být testováno, zdali má nýt zamýšlené vlastnosti.
U jednoho výhodného dalšího provedení vynálezu se přikládá tahové napětí na kolík slepého nýtu.
U jednoho dalšího provedení vynálezu se nýty, které neleží v požadované toleranční oblasti, roztřiďují. Roztřiďování může být automaticky prováděno pomocí kontrolního zařízení.
• · · • · · · φ ΦΦΦ· φ φ φφ
U dalšího provedení vynálezu se nýty, které leží v předem stanoveném rozsahu tolerancí, trvanlivě označují. Tak je provedené přezkoušení kvality na nýtu viditelné. Záměna s nepřezkoušenými nýty je tímto způsobem vyloučena.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže popsán a objasněn na výhodných příkladech jeho provedení podle připojených výkresů, přičemž se u jednotlivých výkresů používají stejné vztahové značky pro stejné nebo obdobné konstrukční díly. Na obr. 1 je schematický pohled na první příklad provedení vynálezu, na obr. 2 jsou grafy tahového napětí jako funkce času, na obr. 3A až obr. 3D jsou různé příklady provedení externích jednotek pro snímání a vyhodnocování naměřených hodnot tahového napětí, na obr. 4 je schematický pohled na průřez jedním příkladem provedení vynálezu, na obr. 5 je schematický pohled na hlavový díl vsazovacího nástroje se senzory, a na obr. 6 jsou grafy tahového napětí různých vsazovaných dílů jako funkce času.
Příklady provedení vynálezu
Následující popis se především vztahuje na nýtovací vsazovací proces, to znamená na vsazování nýtů. Přitom však popisované vsazování nýtů zahrnuje i vsazování slepých nýtů, nýtovacích matic, a zejména také vsazování uzavíracích závěsných šroubů, i když to již nebude dále výlučně zmiňováno. Pokud je pro příslušný příklad provedení potřebný jiný hlavový díl, náustek, sklíčidlo nebo jiné uchycení, může odborník v tomto oboru provádět příslušná přizpůsobení aktuálním požadavkům.
Na obr. 1 je znázorněn schematický pohled na první příklad provedení nýtovacího vsazovacího nástroje podle vynálezu. Nýtovací vsazovací nástroj £ zahrnuje φφ » φ φ » φ · φφφ · φ • φ φφφ φ φφφφ φ φ · φφ · 'φ φ φφφ hlavový díl 2 s nastavovací maticí 22 pro uchycení nýtu 20, kmenový díl 6 a rukojeť 16. Pomocí manuálně ovladatelného spouštěcího ústrojí 18 se uvnitř nýtovacího vsazovacího nástroje spustí tažné zařízení, které je spojeno s ústrojím pro uchopení dříku nebo kolíku nýtu 20, takže se kolík vtáhne do nástroje. Výhodně přitom ústrojí pro uchopení dříku nebo kolíku nýtu zahrnuje sklíčidlo s dvěma nebo více svěracími čelistmi. Tažné zařízení se opírá o hlavový díl 2 nýtovacího vsazovacího nástroje, takže se tahové napětí, vykonávané na kolík nýtu, převede na tlak, vykonávaný mezi hlavovým dílem a tažným zařízením. Na hlavovém dílu 2 se nachází senzorová jednotka 3, výhodně s piezoelektrickým senzorem, která měří tlak, vznikající mezi hlavovým dílem 2 a tažným zařízením při vtahování kolíku nýtu. Senzor vytváří napěťový signál, který je v podstatě úměrný tahovému napětí. Toto napětí se pomocí kabelu 8 přenáší buď přímo do externí jednotky 12 pro snímání a vyhodnocování naměřených dat tahového napětí, nebo se pomocí senzorové jednotky nejdříve zesílí, přičemž se potom přenáší už zesílený signál.
Na dílu 14, upevněném na rukojeti, může být kromě toho umístěna vyhodnocovací elektronika 15, která například zahrnuje elektroniku čítače s funkcí data a/nebo denního času.
Přenos do externí vyhodnocovací jednotky se může alternativně k přenosu pomocí kabelových spojů realizovat také příslušnými jednotkami pro přenos a příjem infračervených, ultrazvukových nebo radiových signálů. Zejména může být nýtovací vsazovací nástroj také zařízen k tomu, aby signály do koncové jednotky přenášel pomocí mobilní radiové sítě, čímž se dají mezi nýtovacím vsazovacím nástrojem a externí vyhodnocovací jednotkou dosáhnout velké vzdálenosti.
Nýtovací vsazovací nástroj 1. má u tohoto příkladu provedení také ještě snímač 4 dráhy, který pomocí jednotky na měření polohy tažného zařízení měří okamžitou •
φ · φφφ φ φφφφ φ φ φ
• φ φ φ * • · · φφφ φφφφ · ·· φφ polohu tažného zařízení a příslušný signál vysílá přes kabelový spoj 10 do externí jednotky 12. U snímače dráhy se může například jednat o opticko - elektronický nebo také o indukční snímač dráhy.
Obr. 2 znázorňuje grafy tahového napětí jako funkce času v průběhu nýtovacích vsazovacích cyklů. Graf 100 přitom znázorňuje typický průběh tahového napětí za optimálních podmínek. Tahové napětí má své minimum, přičemž až k tomuto minimu se tahovou silou nýtovací hlavy, vykonávanou tažným zařízením nýtovacího vsazovacího nástroje, stlačuje. Potom tahová síla opět narůstá, až se kolík nýtu odtrhne a tahové napětí klesne náhle na nulu.
Grafy 101, 102 a 103 představují průběhy tahového napětí za nikoliv optimálních podmínek. Graf 101 přitom znázorňuje průběh tahového napětí při příliš velkém průměru díry. V tomto případě není minimum mezi oběma maximy tak hluboké jako v optimálním případě, a navíc k trochu pozdějšímu časovému okamžiku. Až do přetržení kolíku musí být v případě příliš velkého průměru díry použito kromě toho vyššího tahové napětí, a přetržení proběhne až k o něco pozdějšímu časovému okamžiku.
Graf 102 znázorňuje průběh tahového napětí u nýtu, zavedeného do díry ne zcela úplně, a graf 103 u nýtovacího procesu bez materiálu, to znamená, aniž by byl nýt zastrčen do díry v plechu. V obou případech leží minimum tahového napětí, jakož i časový okamžik přetržení kolíku, v porovnání s průběhem křivky za optimálních podmínek, na časové ose dále.
Na základě těchto grafů je zřejmé, že časový průběh tahového napětí může poskytnout podrobnější informaci o stavu vsazovaného nýtu.
9 « 9 9
9 9 9 « 9*99
9 9 ·
··
9 ♦
9« • 99» ·
«99 99
99
9 9 9
9 99
9 9 9
9 9 9
99
V následujícím textu se odkazuje na obr. 3A až obr. 3D, které znázorňují příklady provedení externích jednotek pro snímání a vyhodnocování naměřených hodnot tahového napětí podle vynálezu.
Na obr. 3A je schematicky znázorněna vyhodnocovací jednotka 24, která je pomocí kabelového spoje 8 spojena se senzorovou jednotkou 3 nýtovacího vsazovacího nástroje JL Místo kabelového spoje 8 mohou být senzorová jednotka a vyhodnocovací jednotka také spolu spojeny pomocí vysílací / přijímací jednotky pro infračervené, ultrazvukové nebo radiové signály, přičemž senzor je adekvátně vybaven vysílačem a/nebo přijímačem.
Vyhodnocovací jednotka 24 zahrnuje LCD - displej 26 a ovládací prvky 28. Na LCD - displeji se znázorňují aktuální výsledky měření, jako je například maximálně dosažené tahové napětí. Výsledky měření a vyhodnocení se zjišťují pomocí vhodné měřicí elektroniky v jednotce 24. Pomocí ovládacích prvků mohou být zadávány různé funkce, jako je například provedení referenčního měření, prahové hodnoty pro varovná hlášení nebo přebírání aktuálních naměřených hodnot.
Obr. 3B znázorňuje rozšíření tohoto systému, přičemž je k vyhodnocovací jednotce 24 připojena pomocí kabelového spoje 30 tiskárna 32. Pomocí tiskárny 32 mohou být vydávány aktuální výsledky měření a další data. Tiskárna může být aktivována například pomocí ovládacích prvků 28.
Na obr. 3C je znázorněn příklad provedení, u kterého se pomocí kabelového spoje 8 přenášejí naměřené hodnoty ze senzorové jednotky 3 nýtovacího vsazovacího nástroje do počítače 34, použitého jako vyhodnocovací jednotka. K tomu účelu může být počítač, výhodně pracovní stolní počítač, opatřen vhodnou zásuvnou kartou, ve které je umístěna vyhodnocovací elektronika pro přenášené napěťové naměřené hodnoty. Například se napěťové naměřené hodnoty v pravidelných • 9
9 9
9999
9 ··
• · · • · časových intervalech digitalizují pomocí modulu ADC, a mohou být potom pomocí vhodného software dále zpracovávány. Upravená naměřená data a výsledky vyhodnocení se potom znázorňují na obrazovce 36 počítače.
Obr. 3D znázorňuje další příklad provedení, u kterého je pomocí kabelových spojů 81, 82, 83 a 84 připojeno k vyhodnocovací jednotce 38 více nýtovacích vsazovacích nástrojů. Tento příklad provedení je na obr. 3D znázorněn například pro čtyři nýtovací vsazovací nástroje. Toto uspořádání však může být rozšířeno na libovolně mnoho nástrojů. Uspořádání může být také rovněž použito pro jediný nýtovací vsazovací nástroj. Každý nýtovací vsazovací nástroj je přes kabelové spoje připojen k blokům 381 až 384 vyhodnocovací jednotky 38.
Vyhodnocovací jednotka 38 je ze své strany přes spoj 40 připojena do uzlu 42 sítě, ze kterého mohou být data rozváděna do více počítačů 341 až 344.
Obr. 4 znázorňuje schematický pohled na průřez jedním příkladem provedení vynálezu, na základě kterého může být vysvětlen princip měření tahového napětí. V kmenovém dílu 6 se nachází hydraulický válec 50. Ve válci 60 se pohybuje hydraulický píst 52, na kterém je upevněn tažný hřídel 54, který sílu, vykonávanou pístem, přenáší na na něm upevněné sklíčidlo 56. Jestliže se pomocí pístu vykonává síla ve směru šipky, tím že se do úseku 51 válce vtlačuje vhodná hydraulická kapalina, tak se nejdříve vlivem zpět se pohybujícího sklíčidla 56 stlačí svěrací čelisti 58, až se uchopí a sevře mezi nimi se nacházející nýt. Svěrací čelisti táhnou potom kolík nýtu dále do hlavového dílu 2 nýtovacího vsazovacího nástroje, až se hlava nýtu, přiléhající k nastavovací matici 22, utrhne. Píst může být také provozován hydropneumaticky, přičemž se přes další, pneumaticky poháněný píst, který může být umístěn například v dílu 14, upevněném na rukojeti, znázorněném na obr. 1, vtlačuje hydraulická kapalina do hydraulického válce 50.
4
Tahovou silou, vykonávanou přes sklíčidlo 56, se vykonává tlak na hlavový díl 2. Hlavový díl 2 je upevněn na kmenovém dílu 6 tak, že se tlak nepřenáší přímo na objímku hlavového dílu 2, nýbrž přes piezoelektrický díl 31, nacházející se mezi hlavovým a kmenovým dílem. Tím vznikající piezoelektrické napětí může být pomocí elektrických spojů 60 a 62 přivedeno na vhodný připojovací konektor 64. Rovněž může být tlakový senzor spojen také s vhodnou měřicí a vyhodnocovací elektronikou, která je integrována v nýtovacím vsazovacím nástroji samotném.
Obr. 5 znázorňuje schematický půdorysný pohled na hlavový díl pro vsazovací nástroj podle vynálezu. Je na něm vidět nastavovací matice 22 hlavového dílu 2. Kolem nastavovací matice 22 jsou umístěny tři senzory 70. Jestliže se nástroj nasadí, dotknou se všechny tři senzory upevňovaného dílu jen tehdy, jestliže je nástroj vůči upevňovanému dílu umístěn v pravém úhlu. Tak je možné kontrolovat, zdali nedělá obsluha chybu. Jestliže není nástroj nasazen v pravém úhlu, postará se elektronika o to, aby nástroj zablokovala, to znamená že vsazovací proces nemůže být dokonce vůbec nastartován.
Obr. 6 znázorňuje čtyři grafy, ve kterých je zanesena závislost tahového napětí, vykonávaného při vsazovacím procesu, na čase, přičemž osa x udává čas a osa y sílu. Graf 90 představuje průběh síla - čas při vsazování nýtovací matice. Zde nejdříve síla v elastické oblasti prudce narůstá, přejde do plastické oblasti a na konci vsazovacího procesu zůstane přibližně konstantní. Grafy 91, 92 a 93 znázorňují průběh síla - čas pro různé slepé nýty. Zde síla také v oblasti plastické deformace narůstá, až se nýt přetrhne a síla klesne na nulu. Je vidět, že křivky síla - čas jsou pro různé nýty značně rozdílné. Proto je nutné naprogramovat nástroj na určité vsazovací procesy. Na základě odchylek od těchto křivek může být identifikována již řada příčin chyb. Jestliže například u slepých nýtů stoupne síla v elastické oblasti později, tak slepý nýt uchopil jen vsazovanou část. Jestliže je průchozí otvor příliš široký, stoupá křivka v plastické oblasti plošeji. Tímto ··· · · • · ·· · způsobem může být pomocí porovnání s příčinami chyb, uloženými v paměti, rozpoznána celá řada chyb. Je rovněž myslitelné měřit křivku síla - dráha nebo jak křivku síla - čas, tak i křivku síla - dráha. Vyhodnocením provedených vsazovacích procesů mohou být přesně určovány ideální hodnoty a typické odchylky u určitých příčin chyb. Vyhodnocování může probíhat stanovením různých jmenovitých polí 94, 95, 96. Jestliže křivka probíhá kolem pole 94 vpravo, tak uchopí slepý nýt jen upevňovanou část, jestliže neprobíhá přechod z elastické do plastické oblasti přesně v poli 95, tak je vrtaná díra příliš široká, nebo jestliže nespadne tahové napětí v poli 96 na nulu, tak se použil špatný nýt. Přesná analýza chyb se provádí pomocí mnoha takových polí, kterými se při vsazovacím procesu prochází, a umožňuje to identifikovat příčiny chyb. Řazením jednotlivých polí k sobě se při dodržení jmenovitých hodnot také určité příčiny chyb vyloučí. Jestliže se například dodrží pole 94, je vyloučeno, aby se protikus neuchopil. Tak je možné jednoznačné přiřazování různých příčin chyb.

Claims (101)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Vsazovací nástroj s hlavovým dílem, zejména pro uchycení nýtu, ústrojím pro uchopení a/nebo vtahování, a tažným zařízením, spojeným s ústrojím pro uchopení a/nebo vtahování, vyznačující se tím, že zahrnuje
    - prostředky na měření hodnot, vyskytujících se při vsazovacím procesu;
    -jednotku pro porovnávání naměřených hodnot s hodnotami, uloženými v paměti;
    - jednotku pro určování příčiny, zejména příčiny chyby, pro odchylku naměřených hodnot od v paměti uložených hodnot, z množiny v paměti uložených příčin.
  2. 2. Vsazovací nástroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že hodnoty zahrnují tahové napětí, vyvozované tažným zařízením, a/nebo polohu tažného zařízení, a/nebo čas od začátku příslušného vsazovacího procesu, a/nebo úhel vůči ploše, ke které se vsazovací nástroj přikládá.
  3. 3. Vsazovací nástroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že v paměti uloženými příčinami chyb jsou:
    - nástroj nenasazen v pravém úhlu; a/nebo
    - použit špatný nýt; a/nebo
    - poškozený nýt; a/nebo
    - průchozí otvor, určený pro nýt, je příliš široký nebo příliš úzký; a/nebo
    - ve vsazovacím nástroji není žádný nýt; a/nebo
    - nýt nezachycuje oba spojované díly; a/nebo
    - vsazovací nástroj má defekt.
  4. 4. Vsazovací nástroj podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že jednotka pro měření tahového napětí, vykonávaného tažným zařízením, zahrnuje páskový tenzometr.
  5. 5. Vsazovací nástroj podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že jednotka pro měření tahového napětí, vykonávaného tažným zařízením, zahrnuje piezoelektrický senzor.
  6. 6. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje kapacitní senzor pro měření polohy tažného zařízení.
  7. 7. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň tři, na hlavě nástroje uspořádané senzory pro měření úhlu.
  8. 8. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje prostředky pro ukládání dat do paměti a/nebo jejich další zpracování.
  9. 9. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že prostředky pro ukládání dat do paměti a jejich další zpracování jsou nastavitelné, zejména při servisu nástroje.
  10. 10. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje čipový obvod pro porovnávání naměřených a v paměti uložených hodnot a/nebo pro ukládání dat do paměti a jejich další zpracování.
  11. 11. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že porovnávání naměřených a v paměti uložených hodnot a/nebo ukládání dat do paměti a jejich další zpracování probíhá v nástroji.
  12. 12. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pro prostředky pro porovnávání naměřených a v paměti uložených hodnot • · ► · · · » · ·* • 9 9 «
    Β · · <
    99 99 • · • · · a/nebo pro ukládání dat do paměti a jejich další zpracování je v nástroji uspořádán nezávislý energetický zdroj, zejména akumulátor.
  13. 13. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje čítač, který čítá nýtovací vsazovací cykly a/nebo chyby a/nebo příčiny chyb.
  14. 14. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vsazovací nástroj zahrnuje jednotku pro evidenci data a/nebo denního času.
  15. 15. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro přenos naměřených hodnot do externí jednotky.
  16. 16. Vsazovací nástroj podle nároku 15, vyznačující se tím, že jednotka pro přenos naměřených hodnot zahrnuje jednotku pro přenos infračervených, ultrazvukových nebo radiových signálů, zejména bluetooth.
  17. 17. Vsazovací nástroj podle nároku 15, vyznačující se tím, že přenos dat probíhá pomocí světelného vodiče.
  18. 18. Vsazovací nástroj podle nároku 15,16 nebo 17, vyznačující se tím, že externí jednotka zahrnuje výpočetní jednotku.
  19. 19. Vsazovací nástroj podle nároku 15, 16, 17 nebo 18, vyznačující se tím, že externí jednotka zahrnuje koncovou jednotku s mobilem.
  20. 20. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 1 až 19, vyznačující se tím, že dále zahrnuje jednotku pro odpojení nýtovacího vsazovacího nástroje a/nebo » · • · « · • · · · • · · · · · ♦ · · ·· · ··· ·· indikaci příčiny chyby, jako odezvu na signál, generovaný v případě chybného nýtovacího vsazovacího procesu.
  21. 21. Vsazovací nástroj podle nároku 20, vyznačující se tím, že signál je generován externí jednotkou.
  22. 22. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 1 až 21, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro připojení na lokální síť.
  23. 23. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 1 až 23, vyznačující se tím, že tažné zařízení zahrnuje tažný hřídel a ústrojí pro uchopení kolíku nýtu a svěrací čelisti pro sevření kolíku nýtu.
  24. 24. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že tažné zařízení je poháněno elektricky, zejména pomocí akumulátoru, elektrohydraulicky, hydraulicky nebo hydropneumaticky.
  25. 25. Vsazovací nástroj podle nároku 24, vyznačující se tím, že k vsazovacímu nástroji je připojitelné vedení pro přívod stlačeného vzduchu nebo proudu, a alespoň jedno další vedení pro přenos naměřených hodnot, a toto další vedení tvoří s prvním vedením pramen s přípojem.
  26. 26. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 1 až 24, vyznačující se tím, že nástroj je pohánitelný pomocí interního energetického zdroje, zejména akumulátoru.
  27. 27. Vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nástroj má jednotku pro provádění testovacího cyklu po zapnutí.
  28. 28. Způsob kontroly vsazovacích procesů, zejména nýtovacích vsazovacích procesů, zahrnující následující kroky:
    - zavedení vsazovaného dílu do vsazovacího nástroje, výhodně vsazovacího nástroje podle předcházejících nároků;
    - použití tahové síly na vsazovaný díl pomocí tažného zařízení;
    vyznačující se tím, že dále zahrnuje následující kroky:
    - měření vyskytujících se hodnot;
    - porovnávání naměřených hodnot s hodnotami, uloženými v paměti;
    - stanovení příčiny, zejména příčiny chyby, pro odchylku naměřených hodnot od v paměti uložených hodnot, z množiny v paměti uložených příčin.
  29. 29. Způsob podle nároku 28, vyznačující se tím, že jako hodnota se měří tahové napětí, vyvozované tažným zařízením, a/nebo poloha tažného zařízení a/nebo čas od začátku příslušného vsazovacího procesu a/nebo úhel vůči ploše, ke které se vsazovací nástroj přikládá.
  30. 30. Způsob kontroly vsazovacích procesů podle nároku 28 nebo 29, vyznačující se tím, že se určují v paměti uložené příčiny chyb:
    - nářadí není nasazeno ve správném úhlu; a/nebo
    - je použit špatný nýt; a/nebo
    - nýt je vadný; a/nebo
    - průchozí otvor, určený pro nýt, je příliš široký nebo příliš úzký; a/nebo
    - v nástroji není žádný nýt; a/nebo
    - nýt nezachycuje oba spojované díly; a/nebo
    - vsazovací nástroj má defekt.
  31. 31. Způsob kontroly vsazovacích procesů podle nároku 28, 29 nebo 30, vyznačující se tím, že tahové napětí, vyvozované tažným zařízením, se měří pomocí páskového tenzometru.
    99 ·
    9 9 9
    9 9··*
  32. 32. Způsob kontroly vsazovacích procesů podle nároku 28, 29 nebo 30, vyznačující se tím, že tahové napětí, vyvozované tažným zařízením, se měří pomocí piezoelektrického senzoru.
  33. 33. Způsob kontroly vsazovacích procesů podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že poloha tažného zařízení se měří pomocí kapacitního senzoru.
  34. 34. Způsob kontroly vsazovacích procesů podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se čítají nýtovací vsazovací cykly a/nebo chyby a/nebo příčiny chyb.
  35. 35. Způsob kontroly vsazovacích procesů podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se určuje datum a/nebo denní čas.
  36. 36. Způsob kontroly vsazovacích procesů podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se naměřené hodnoty a/nebo chyby a/nebo příčiny chyb předávají dále do externí jednotky.
  37. 37. Způsob kontroly vsazovacích procesů podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že v případě chybného vsazovacího procesu se jako odezva na generovaný signál indikuje příčina chyby a/nebo se vsazovací nástroj odpojí.
  38. 38. Hlavový díl pro vsazovací nástroj, zejména pro vsazovací nástroj podle nároků 1 až 27, vyznačující se tím, že zahrnuje
    - prostředky pro měření hodnot, vyskytujících se při vsazovacím procesu;
    -jednotku pro porovnávání naměřených hodnot s hodnotami, uloženými v paměti;
    • · • 9 ·
    9 99 9
    - jednotku pro určování příčiny, zejména příčiny chyby, pro odchylku naměřených hodnot od v paměti uložených hodnot, z množiny v paměti uložených příčin.
  39. 39. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 38, vyznačující se tím, že hodnoty zahrnují tahové napětí, vykonávané tažným zařízením, a/nebo polohu tažného zařízení a/nebo čas od začátku příslušného vsazovacího procesu a/nebo úhel vůči ploše, na které je vsazovací nástroj nasazen.
  40. 40. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 38 nebo 39, vyznačující se tím, že má v paměti uložené příčiny chyb:
    - nástroj není nasazen ve správném úhlu; a/nebo
    - je použit špatný nýt; a/nebo
    - nýt je vadný; a/nebo
    - průchozí otvor, určený pro nýt, je příliš široký nebo příliš úzký; a/nebo
    - v nástroji není žádný nýt; a/nebo
    - nýt nezachycuje oba spojované díly; a/nebo
    - vsazovací nástroj má defekt.
  41. 41. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 38, 39 nebo 40, vyznačující se tím, že pro měření tahového napětí, vykonávaného tažným zařízením, je opatřen jednotkou, která zahrnuje páskový tenzometr.
  42. 42. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 38, 39 nebo 40, vyznačující se tím, že pro měření tahového napětí, vykonávaného tažným zařízením, je opatřen jednotkou, která zahrnuje piezoelektrický senzor.
  43. 43. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 42, vyznačující se tím, že zahrnuje kapacitní senzor pro měření polohy tažného zařízení.
    ·· ·· · • 4 ·
    4 4 4 4 • 4 4 ·4 4
    4 4 · • 4 ·
  44. 44. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 43, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň tři, na přední straně uspořádané senzory pro měření úhlu.
  45. 45. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 44, vyznačující se tím, že zahrnuje prostředky pro ukládání dat do paměti a/nebo jejich další zpracování.
  46. 46. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 45, vyznačující se tím, že prostředky pro ukládání dat do paměti a jejich další zpracování jsou nastavitelné, zejména při servisu nástroje.
  47. 47. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 46, vyznačující se tím, že zahrnuje čipový obvod pro porovnávání naměřených a v paměti uložených hodnot a/nebo pro ukládání dat do paměti a jejich další zpracování.
  48. 48. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 47, vyznačující se tím, že porovnávání naměřených a v paměti uložených hodnot a/nebo ukládání dat do paměti a jejich další zpracování probíhá v hlavovém dílu.
  49. 49. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 48, vyznačující se tím, že pro prostředky pro porovnávání naměřených a v paměti uložených hodnot a/nebo pro ukládání dat do paměti a jejich další zpracování je uspořádán nezávislý energetický zdroj, zejména akumulátor.
    • ft ft > ft · ·· ·· ♦ ftft ft ftftft • ftftftft* ftftft • ft ·
  50. 50. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 49, vyznačující se tím, že hlavový díl zahrnuje čítač, který čítá nýtovací vsazovací cykly a/nebo chyby a/nebo příčiny chyb.
  51. 51. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 50, vyznačující se tím, že hlavový díl zahrnuje jednotku pro záznam data a/nebo denního času.
  52. 52. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z předcházejících nároků 38 až 51, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro přenos naměřených hodnot do externí jednotky.
  53. 53. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 52, vyznačující se tím, že jednotka pro přenos naměřených hodnot zahrnuje jednotku pro přenos infračervených, ultrazvukových nebo radiových signálů, zejména bluetooth.
  54. 54. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 52, vyznačující se tím, že přenos dat probíhá pomocí světelného vodiče.
  55. 55. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z nároků 52 až 54, vyznačující se tím, že externí jednotka zahrnuje výpočetní jednotku.
  56. 56. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 52 až 55, vyznačující se tím, že externí jednotka zahrnuje koncovou jednotku s mobilním radiovým spojem.
  57. 57. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z nároků 38 až 56, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro odpojení nýtovacího vsazovacího nástroje a/nebo indikaci příčiny chyby, jako odezvu na signál, generovaný v případě chybného nýtovacího vsazovacího procesu.
  58. 58. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 57, vyznačující se tím, že signál je generován externí jednotkou.
  59. 59. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z nároků 38 až 58, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro připojení na lokální síť.
  60. 60. Vsazovací nástroj, zejména nýtovací vsazovací nástroj, zahrnující
    - hlavový díl, zejména pro uchycení nýtu,
    - ústrojí pro uchopení a/nebo vtahování, zejména kolíku nýtu, a
    - tažné zařízení, spojené s ústrojím pro uchopení a/nebo vtahování, zejména kolíku nýtu, vyznačující se tím, že dále zahrnuje
    - jednotku pro měření tahového napětí, vyvozovaného tažným zařízením, zahrnující alespoň jeden piezoelektrický senzor.
  61. 61. Vsazovací nástroj podle nároku 60, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro měření polohy tažného zařízení.
  62. 62. Vsazovací nástroj podle nároku 60 nebo 61, vyznačující se tím, že jednotka pro měření tahového napětí, vykonávaného tažným zařízením, zahrnuje tlakový senzor.
  63. 63. Vsazovací nástroj podle nároku 62, vyznačující se tím, že tlakovým senzorem je piezoelektrický tlakový senzor.
  64. 64. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 60 až 63, vyznačující se tím, že tažné zařízení je poháněno elektricky, zejména pomocí akumulátoru, elektrohydraulicky, hydraulicky nebo hydropneumaticky.
  65. 65. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 60 až 64, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro snímání a vyhodnocování naměřených hodnot tahového napětí.
  66. 66. Vsazovací nástroj podle nároku 65, vyznačující se tím, že jednotka pro snímání a vyhodnocování naměřených hodnot tahového napětí zahrnuje čítač pro čítání nýtovacích vsazovacích cyklů.
  67. 67. Vsazovací nástroj podle nároku 65, vyznačující se tím, že jednotka pro snímání a vyhodnocování naměřených hodnot tahového napětí zahrnuje jednotku pro záznam data a/nebo denního času.
  68. 68. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 60 až 67, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro přenos naměřených dat tahového napětí do externí jednotky.
  69. 69. Vsazovací nástroj podle nároku 68, vyznačující se tím, že jednotka pro přenos naměřených dat tahového napětí zahrnuje jednotku pro přenos infračervených, ultrazvukových nebo radiových signálů.
  70. 70. Vsazovací nástroj podle nároku 68 nebo 69, vyznačující se tím, že externí jednotka zahrnuje výpočetní jednotku.
  71. 71. Vsazovací nástroj podle nároku 68, 69 nebo 70, vyznačující se tím, že externí jednotka zahrnuje koncovou jednotku s mobilem.
  72. 72. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 60 až 71, vyznačující se tím, že dále zahrnuje jednotku pro odpojení nýtovacího vsazovacího nástroje, jako odezvu na signál, generovaný v případě chybného nýtovacího vsazovacího procesu.
  73. 73. Vsazovací nástroj podle nároku 72, vyznačující se tím, že signál je generován externí jednotkou.
  74. 74. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 60 až 73, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro připojení na lokální síť.
  75. 75. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 60 až 74, vyznačující se tím, že tažné zařízení zahrnuje tažný hřídel a ústrojí pro uchopení kolíku nýtu a svěrací čelisti pro sevření kolíku nýtu.
  76. 76. Vsazovací nástroj podle některého z nároků 60 až 75, vyznačující se tím, že se jedná o nýtovací vsazovací nástroj.
  77. 77. Způsob kontroly vsazovacích procesů, zejména nýtovacích vsazovacích procesů, prováděných vsazovacím nástrojem, výhodně nýtovacím vsazovacím nástrojem podle některého z předcházejících nároků, zahrnující kroky:
    - zavedení vsazovaného dílu, zejména nýtu, do otvoru,
    - použití tahové síly na vsazovaný díl, zejména kolík nýtu, pomocí tažného zařízení, vyznačující se tím, že se během použití tahové síly získá alespoň jedna naměřená hodnota, která je vyvolána nebo ovlivněna tahovou silou, vyvozenou na vsazovaný díl, zejména nýt.
  78. 78. Způsob podle nároku 77, vyznačující se tím, že se během použití tahové síly získá v pravidelných časových intervalech více naměřených hodnot.
    ·· · · • · · • ·♦· • · ··· ·· ·· ·· ·· ♦ *··· · ! ! .
    • · · · · · · · • ·· ··· · · ·* • · · · · · J ·· · · ·· ·
  79. 79. Způsob podle nároku 77 nebo 78, vyznačující se tím, že se naměřené hodnoty získají pomocí piezoelektrického senzoru.
  80. 80. Způsob podle některého z nároků 77 až 79, vyznačující se tím, že se alespoň jedna naměřená hodnota porovná s jmenovitou hodnotou.
  81. 81. Způsob podle nároku 80, vyznačující se tím, že se v závislosti na odchylce alespoň jedné naměřené hodnoty od předem dané jmenovité hodnoty vydá na displeji hlášení o chybě.
  82. 82. Hlavový díl pro vsazovací nástroj, zejména pro vsazovací nástroj podle nároku 60 až 76, vyznačující se tím, že obsahuje jednotku pro měření tahového napětí, vyvozovaného tažným zařízením, zahrnující alespoň jeden piezoelektrický senzor.
  83. 83. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 82, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro měření polohy tažného zařízení.
  84. 84. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 82 nebo 83, vyznačující se tím, že jednotka pro měření tahového napětí, vyvozovaného tažným zařízením, zahrnuje tlakový senzor.
  85. 85. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 84, vyznačující se tím, že tlakovým senzorem je piezoelektrický tlakový senzor.
  86. 86. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z nároků 82 až 85, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro snímání a vyhodnocování naměřených hodnot tahového napětí.
    • · • * • · · • ··· : ......
    »·« ·· ·· ·· ··
  87. 87. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 86, vyznačující se tím, že jednotka pro snímání a vyhodnocování naměřených hodnot tahového napětí zahrnuje čítač, který čítá nýtovací vsazovací cykly.
  88. 88. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 86 až 87, vyznačující se tím, že jednotka pro snímání a vyhodnocování naměřených hodnot tahového napětí zahrnuje jednotku pro evidenci data a/nebo denního času.
  89. 89. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z nároků 82 až 88, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro přenos naměřených dat tahového napětí do externí jednotky.
  90. 90. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 89, vyznačující se tím, že jednotka pro přenos naměřených dat tahového napětí zahrnuje jednotku pro přenos infračervených, ultrazvukových nebo radiových signálů.
  91. 91. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 89 nebo 90, vyznačující se tím, že externí jednotka zahrnuje výpočetní jednotku.
  92. 92. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 89, 90 nebo 91, vyznačující se tím, že externí jednotka zahrnuje koncovou jednotku s mobilem.
  93. 93. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z nároků 82 až 92, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro odpojení nýtovacího vsazovacího nástroje, jako odezvu na signál, generovaný v případě chybného nýtovacího vsazovacího procesu.
  94. 94. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle nároku 92 nebo 93, vyznačující se tím, že signál je generován externí jednotkou.
  95. 95. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z nároků 82 až 94, vyznačující se tím, že zahrnuje jednotku pro připojení na lokální síť.
  96. 96. Hlavový díl pro vsazovací nástroj podle některého z nároků 82 až 95, vyznačující se tím, že tažné zařízení zahrnuje tažný hřídel a ústrojí pro uchopení kolíku nýtu a svěrací čelisti pro sevření kolíku nýtu.
  97. 97. Způsob kontroly nýtu, zejména pro vsazovací nástroj podle nároku 1 až 27, vyznačující se tím, že se na nýt působí tahovým napětím, a že se měří změna délky nýtu a porovnává se jmenovitou hodnotou.
  98. 98. Způsob podle nároku 97, vyznačující se tím, že nýtem je slepý nýt a tahovým napětím se působí na kolík nýtu.
  99. 99. Způsob podle nároku 97 nebo 98, vyznačující se tím, že nýty, které neleží v předem daném tolerančním rozsahu, se vytřídí.
  100. 100. Způsob podle nároku 97, 98 nebo 99, vyznačující se tím, že nýty, které leží v předem daném tolerančním rozsahu, se trvanlivě označí.
  101. 101. Nýt, kontrolovaný způsobem podle některého z nároků 97 až 100.
CZ2004-878A 2002-01-21 2003-01-16 Vsazovací nástroj a způsob kontroly vsazovacích procesů pro tento nástroj CZ305122B6 (cs)

Applications Claiming Priority (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10202230 2002-01-21
PCT/EP2002/010914 WO2003059550A1 (de) 2002-01-21 2002-09-28 Setzwerkzeug mit zugspannungs-messeinrichtung
DE10248298A DE10248298A1 (de) 2002-01-21 2002-10-16 Setzwerk mit Mitteln zur Kontrolle von Setzvorgängen
EP03729464A EP1469958B1 (de) 2002-01-21 2003-01-16 Setzwerkzeug mit mitteln zur kontrolle von setzvorg ngen
PCT/EP2003/000380 WO2003059551A1 (de) 2002-01-21 2003-01-16 Setzwerkzeug mit mitteln zur kontrolle von setzvorgängen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2004878A3 true CZ2004878A3 (cs) 2005-01-12
CZ305122B6 CZ305122B6 (cs) 2015-05-13

Family

ID=27214702

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2004-878A CZ305122B6 (cs) 2002-01-21 2003-01-16 Vsazovací nástroj a způsob kontroly vsazovacích procesů pro tento nástroj

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1469958B1 (cs)
CN (1) CN100595001C (cs)
AT (1) ATE416050T1 (cs)
AU (1) AU2003235721A1 (cs)
CZ (1) CZ305122B6 (cs)
ES (1) ES2318136T3 (cs)
HU (1) HUP0402610A2 (cs)
PL (1) PL205309B1 (cs)
SK (1) SK3022004A3 (cs)
WO (1) WO2003059551A1 (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2390833B (en) 2002-07-18 2005-09-14 Emhart Llc Method and apparatus for monitoring blind fastener setting
GB2390832B (en) 2002-07-18 2006-12-13 Emhart Llc Improved blind fastener setting tool
JP4491204B2 (ja) * 2003-07-31 2010-06-30 ポップリベット・ファスナー株式会社 固着具締結装置
DE20314362U1 (de) * 2003-09-12 2003-11-27 Avdel Verbindungselemente Gmbh Nietverarbeitungsgerät
JP4842250B2 (ja) 2004-03-24 2011-12-21 ニューフレイ リミテッド ライアビリティ カンパニー リベット監視システム
CN101801559B (zh) * 2007-09-14 2014-04-16 Pem管理股份有限公司 用于确定紧固件压力机的最优插入力的方法
EP2641672A1 (en) 2012-03-23 2013-09-25 Airbus Operations, S.L. Method for evaluating the installation of blind rivets, method and system for installing blind rivets, method and system for obtaining a pattern, and aircraft
DE202012101490U1 (de) 2012-04-20 2012-05-30 Gebr. Titgemeyer Gmbh & Co Kg Nietsetzgerät mit Ventilmodul
DE102013221792A1 (de) * 2013-10-28 2015-05-13 Robert Bosch Gmbh Intelligentes Nietsetzgerät
DE102014201366A1 (de) * 2014-01-27 2015-07-30 Robert Bosch Gmbh Stationäres kabelloses werkzeug
DE102014215167A1 (de) * 2014-08-01 2016-02-18 Robert Bosch Gmbh Schraub- und/oder nietsystem und verfahren zum überwachen eines schraub- und/oder nietsystems
AT14535U1 (de) * 2014-09-19 2016-01-15 Engel Austria Gmbh Vorrichtung zur Detektion des Aufeinandertreffens von Maschinenteilen
DE102015115057B4 (de) * 2015-09-08 2017-07-13 Vvg-Befestigungstechnik Gmbh & Co. Verfahren zur Einrichtung eines handhaltbaren Nietgeräts
CN105382172B (zh) * 2015-12-15 2017-06-16 眉山中车紧固件科技有限公司 智能铆接监测方法及系统
EP3181260B1 (de) * 2015-12-17 2019-09-25 Robert Bosch Gmbh Schlupferkennung
JP2017205802A (ja) * 2016-05-20 2017-11-24 三菱重工業株式会社 打鋲装置およびその制御方法
CN108372269B (zh) * 2018-02-13 2019-06-25 铁藤机电技术(上海)有限公司 一种全自动铆接机的枪头
CN114535492B (zh) * 2022-02-15 2024-03-12 上海威若顿机械制造有限公司 一种预判式铆接数据采集装置及铆接工具

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4091431A (en) * 1967-02-13 1978-05-23 Harbey Hubbell, Incorporated Ground leakage relay circuit
US4901431A (en) * 1988-06-06 1990-02-20 Textron Inc. Powered fastener installation apparatus
EP0454890B1 (de) * 1990-05-04 1994-01-26 VVG Befestigungstechnik Beteiligungs-GmbH Vorrichtung zur Überwachung von Verarbeitungsgeräten für Blindbefestiger
DE4401134C2 (de) * 1994-01-17 1997-08-28 Infert Innovative Fertigungste Verfahren zur Überwachung der Verarbeitung von Blindbefestigern
US5666710A (en) * 1995-04-20 1997-09-16 Emhart Inc. Blind rivet setting system and method for setting a blind rivet then verifying the correctness of the set
DE19647813C2 (de) * 1996-11-19 2003-07-03 Joerg Hohmann Kraftschrauber
DE19731222C5 (de) * 1997-07-21 2016-10-13 Newfrey Llc Verfahren zum Ausbilden einer Stanznietverbindung sowie eine Fügevorrichtung für Stanzniete
US6276050B1 (en) * 1998-07-20 2001-08-21 Emhart Inc. Riveting system and process for forming a riveted joint
ITMI991523A1 (it) * 1999-07-12 2001-01-12 Blm S A S Di L Bareggi & C Utensile di serraggio e stazione di monitoraggio con comunicazione reciproca senza fili

Also Published As

Publication number Publication date
EP1469958A1 (de) 2004-10-27
ES2318136T3 (es) 2009-05-01
PL370677A1 (en) 2005-05-30
CZ305122B6 (cs) 2015-05-13
PL205309B1 (pl) 2010-04-30
ATE416050T1 (de) 2008-12-15
HUP0402610A2 (hu) 2005-04-28
SK3022004A3 (en) 2004-12-01
CN100595001C (zh) 2010-03-24
CN1638888A (zh) 2005-07-13
EP1469958B1 (de) 2008-12-03
WO2003059551A1 (de) 2003-07-24
AU2003235721A1 (en) 2003-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4851065B2 (ja) 取り付け動作を監視する手段を有する取り付け工具
CZ2004878A3 (cs) Vsazovací nástroj s prostředky pro kontrolu vsazovacích procesů
US7536764B2 (en) Method and apparatus for monitoring blind fastener setting
JP7055678B2 (ja) クランプチャック
US7346971B2 (en) Blind rivet monitoring system supply pressure compensation
US8316524B1 (en) Rivet fastening system
EP1750868A1 (en) A rivet monitoring system
TW202243789A (zh) 監測配置、具有監測配置之夾緊系統、以及藉由監測配置監測夾緊裝置之方法
CN106052630A (zh) 一种桥梁橡胶支座变形监测装置
CN201154388Y (zh) 具有铆钉监控电路的铆钉安装工具
CN205825946U (zh) 一种桥梁橡胶支座变形监测装置
RU2291756C2 (ru) Установочный инструмент со средствами для контролирования процессов установки
KR101571893B1 (ko) 머시닝센터에 부착 적용되는 무선 송수신을 이용한 불량진단 제어장치
EP3769860A1 (en) Dynamic collar swage conformance checking based on swage tool parameters
CN109346343B (zh) 一种用于自动检测固定孔孔径和位置的开关装置
KR200418473Y1 (ko) 수직 이중평행판식 구조의 토크센서를 구비한 디지털토크렌치 및 이를 이용한 토크측정 데이타처리자동화시스템
RU2297298C2 (ru) Передняя гильза установочного инструмента и установочный инструмент
CN210690019U (zh) 一种车窗升降按钮测试装置
KR102466010B1 (ko) 휴대용 나사산 검사 장치 및 그 방법
US20230390904A1 (en) Tightening tool equipped with a tightening quality control device
EP4279216A1 (en) A method for monitoring a pressing or crimping process
EP1992429A1 (de) Setzwerkzeug mit Mitteln zur Kontrolle von Setzvorgängen
CN113739973A (zh) 一种索具拉力在线监测平台、监测系统及方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160116