CZ20033350A3 - Zařízení pro upínání nástrojů HSK a způsob využití zařízení - Google Patents
Zařízení pro upínání nástrojů HSK a způsob využití zařízení Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20033350A3 CZ20033350A3 CZ20033350A CZ20033350A CZ20033350A3 CZ 20033350 A3 CZ20033350 A3 CZ 20033350A3 CZ 20033350 A CZ20033350 A CZ 20033350A CZ 20033350 A CZ20033350 A CZ 20033350A CZ 20033350 A3 CZ20033350 A3 CZ 20033350A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- ring
- tool
- tube
- spindle
- piston
- Prior art date
Links
Landscapes
- Gripping On Spindles (AREA)
Description
Oblast techniky
Vynález řeší upínání nástrojů s dutým strmým kuželem HSK do vřeten obráběcích strojů a dále řeší způsob upínání a uvolnění nástroje. Jedná se zejména o vřetena pro HSC obrábění (vysokorychlostní obrábění), to znamená pro vysoké otáčky vřetena (obvykle vyšší než
15000min’).
Dosavadní stav techniky
Dosud se řešil problém upínání nástrojů do vřeten obráběcích strojů pomocí svazku talířových pružin, který přes táhlo a rozevírající se elementy vtahoval nástroj do vřetena. Zmíněný mechanismus byl vyhovující zcela bez problémů u vřeten s nižšími otáčkami, tj. přibližně do lSOOOmin1). U vysokootáčkových vřeten však u tohoto principu je nevyhovující svazek talířových pružin, které totiž vyžadují pro svoji funkci určitou radiální vůli. Při každém upínání nástroje se pak pružiny nekontrolované posunují v radiálním směru, čímž vzniká nevývažek, jehož velikost ani prostorovou polohu nelze předem stanovit. Ten pak při vysokých otáčkách způsobuje nežádoucí vibrace vřetena.
Tento nedostatek je v praxi odstraňován dalšími známými řešeními, při kterých je upínací síla vyvozena např. pomocí lineárního hydromotoru (tzv. hydraulicko-mechanické systémy), který se ovšem vyznačuje nedostatečnou bezpečností při výpadku elektrické energie, po němž může následovat pokles tlaku v hydraulickém systému, což by mohlo vést k uvolnění nástroje ze vřetena a následné havárii. Proto je u těchto systémů využíván např. samo svorný mechanismus, který je zařazen mezi lineární hydromotor a nástroj. Výhodou tedy je, že po upnutí nástroje a případnému poklesu tlaku v hydraulickém systému během provozu stroje (otáčení vřetena) nedojde k uvolnění nástroje. Není zde však pro upnutí využíváno pouze tohoto samosvorného mechanismu, protože vibrace, vznikající při obrábění, by mohly tento mechanismus uvolnit. Významnou nevýhodou zůstává nutnost použití rotačního přívodu tlakové kapaliny, která ovládá hydromotor, z nerotační části (vřeteníku) na rotační část (vřeteno). Životnost těsnění u tohoto rotačního přívodu je vždy omezená, čímž se nezanedbatelně zvyšují náklady na provoz a údržbu. Velkou výhodou samosvorných mechanismů je konstantní upínací síla při použití libovolného nástroje, kdy nemusí být zachována stejná vzdálenost od čelní dosedací plochy vřetena k uchopovací ploše nástroje. Upínací síla se například u systémů s talířovými pružinami mění úměrně s velikostí odchylky uvedené vzdálenosti.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je zařízení pro upínání nástrojů s dutým strmým kuželem HSK do vřeten obráběcích strojů, ve kterém je nástroj spojen s vřetenem pomocí uchopovacích elementů. Podstata řešení spočívá v tom, že v přední části vřetena jsou radiálně uloženy uchopovací elementy, které jsou rovnoměrně rozmístěny v upínacím prostoru vřetene pomocí závitového kroužku. Ten je opatřen rovnoměrně rozmístněnými drážkami a je zašroubován do vřetene. Uvnitř uchopovacích elementů jsou vytvořeny kuželové plochy a jedna kuželová plocha se dotýká posuvného kroužku.
I • · ♦ · ··
• · ··· ·· fcfc··
Na vnější straně uchopovacích elementů je vytvořena kuželová plocha, přičemž posuvný kroužek je na trubce pohyblivě uložen a je přitlačován pryžovým kroužkem na uchopovací element. Trubka je uložena jedním koncem ve vřetenu a je fixována pomocí závitového kroužku. Na opačné straně je trubka opatřena vnitřní kuželovou plochou a vnější válcovou plochou.
Podélně středem zařízení prochází tažná tyč, na jejímž konci je našroubován kroužek a rozpěrný kroužek, mezi nimi je umístěn pryžový kroužek. Rozpěmý kroužek má dvě vnější kuželové plochy.
Na opačném konci zařízení je do tažné tyče našroubován seřizovači čep, přičemž tažná tyč i seřizovači čep prochází závitovou trubkou, která je pevně spojena se vřetenem. Na vnější straně závitové trubky je pohyblivě uložený posuvný kroužek, který svírá přes vnitřní kuželové plochy kuželovité segmenty, jejichž rovnoměrné radiální rozmístění je zajištěno vodícími kameny.
Posuvný kroužek je umístěn mezi pístem a pohyblivou trubkou, a v pístu se nachází odtlačovací desková pružina a odtlačovací kroužek. Píst je umístěn v tělese spojeném s přírubou, která je spojena se vřeteníkem.
Předmětem vynálezu je způsob uvolnění, upínání nástroje do vřetene a seřízení upínací síly. Podstata řešení spočívá v tom, že ve fázi upínání nástroje je do vřetena vložen nástroj, do konstrukčního celku umístěného v zadní části vřetena je přiváděn tlakový oleje před píst, směrem od nástroje. Píst se pohybuje směrem od nástroje a unáší posuvný kroužek a zároveň se svírají segmenty. Dochází k posunu seřizovacího čepu spojeného s tažnou tyčí až do okamžiku, kdy se píst nachází v krajní poloze. Posuvný kroužek sevře segmenty a tažná tyč je ve své krajní poloze.
Poté dojde k uvolnění tlaku oleje a následně ke zpětnému pohybu pístu v této poloze pomocí stlačené deskové pružiny. Mezi pohyblivou trubkou a posuvným kroužkem vznikne vůle. Současně dochází v přední části zařízení k posunu tažné tyče směrem od nástroje, při kterém se rozpěrný kroužek posunuje po trubce až do styku rozpěmého kroužku a uchopovacích elementů. Dalším posunem tažné tyče dojde k rozevírání uchopovacích elementů a opačná část uchopovacích elementů se začne svírat a posouvá se posuvný kroužek.
Zároveň se stlačuje pryžový kroužek a dochází k rozevírání uchopovacích elementů až do fáze jejich dosednutí na nástroj a rozpěmý kroužek se zaklíní.
Dalším pohybem tažné tyče společně s kroužkem dojde ke stlačování pružného kroužku a k následnému dosednutí vnější kuželové plochy tažné tyče a vnitřní kuželové plochy trubky. Síla z tyče se přenese na trubku a na rozpěrný kroužek, na uchopovací element a na nástroj.
Ve fázi uvolňování nástroje je nejprve přiveden tlakový olej do části za pístem, směrem od nástroje a dochází k pohybu pístu. Čelní plocha pohyblivé trubky unáší posuvný kroužek, současně jsou postupně uvolňovány segmenty.
Dalším posunem pístu s pohyblivou trubkou je stlačován a unášen seřizovači čep a segmenty se radiálně rozevírají. Seřizovači čep je spojen s tažnou tyčí, která se pohybuje směrem k nástroji. Po dosažení krajní polohy pístu dojde k uvolnění tlaku oleje a kjeho zpětnému pohybu a tím k vytvoření vůle mezi pohyblivou trubkou a seřizovacím čepem. Současně se v přední části zařízení posunuje tažná tyč a dojde k jejímu odlehnutí od vnitřní kuželové plochy trubky. Rozpěrný kroužek se pohybuje stejným směrem a dochází ke sklápění uchopovacích elementů.
Působením pryžového kroužku se posouvá posuvný kroužek, až do dosednutí uchopovacích elementů na trubku a poté je čelní plochou kroužku vyražen nástroj ze vřetena.
·· ♦··· • · · • · · ♦ · · · • ·· to ·· ··
-3Při seřizování upínací síly, kdy je mechanismus ve stavu upnutí nástroje, je nástroj upnut ve vřetenu a otáčením seřizovacího čepu dochází k jeho zašroubování do neotočné tažné tyče. Tím se za vzniku tahového napětí v tyči vytváří upínací síla na nástroj.
Zařízení plní funkci upnutí nástroje s HSK kuželem do vřeten obráběcích strojů. Skládá se ze dvou konstrukčních celků, přičemž první plní funkci vyvození tažné síly na táhlo a druhý konstrukční celek umožňuje transformaci tažné síly na upínací sílu elementů, jež zajišťují požadované spojení nástroje s vřetenem stroje během obrábění.
Podstata nového řešení spočívá v tom, že je v zadní části vřetena umístěn konstrukční celek, který se skládá znerotační (pevné) části spojené se vřeteníkem a rotační částí spojené se vřetenem. Součástí nerotační části je kromě tělesa axiálně posuvný píst, který je ovládán tlakovým hydraulickým olejem a který slouží k přesouvání kroužku, jež je Součástí rotační části. Píst je opatřen na čelních plochách odtlačovacími kroužky s odtlačovacími deskovými pružinami, které zajišťují určitý zpětný pohyb pístu při přesouvání do jeho krajních poloh. Tím je zajištěno bezkontaktní oddělení nerotační a rotační části, čímž jsou odstraněny rotační přívody tlakového oleje u již existujících řešení, které jsou značně nespolehlivé a vykazují nízkou životnost.
Rotační část uvedeného konstrukčního celku sestává ze zmíněného posuvného kroužku, který axiálním přesunem směrem od přední části vřetena, umožňuje přes kuželovou plochu stlačení kuželovitých segmentů, jež se svojí vnitřní kuželovou plochou pohybují po rovněž kuželové části závitové trubky, která je spojena se vřetenem, čímž kromě jejich svírání směrem do středu dochází k axiálnímu posunu směrem od přední části vřetena, kde je upínán nástroj. Segmenty dále při posunutí působí na seřizovači čep, který je spojen s tažnou tyčí, která již zasahuje do přední části upínacího zařízení (další konstrukční celek). Seřizovači čep umožňuje přesné nastavení požadované upínací síly nástroje. Segmenty jsou rovnoměrně (symetricky) radiálně rozloženy, čímž nedochází ke vzniku nevývažků během celé životnosti zařízení.
Konstrukční celek umístěný v přední části vřetena je spojen se zadní částí tažnou tyč, jejíž kuželový konec umožňuje rozevřít přední konec trubky, která tím silově působí na rozpěrný kroužek, který dále přitlaěuje dělené uchopovací elementy na vnitrní kuželovou plochu nástroje, čímž je nástroj pevně upnut ve vřetenu. Rozpěrný kroužek je od tažné tyče oddělen pryžovým kroužkem, který umožňuje eliminovat nepřesnosti nástroje (resp. vzdálenost vnitřní kuželové uchopovací plochy nástroje od čelní upínací plochy vřetena). Eliminace těchto nepřesností spočívá v možnosti axiálního posunu rozpěmého kroužku tak, aby před vlastním vyvozením upínací síly byla vymezena vůle mezi trubkou, rozpěmým kroužkem, uchopovacími elementy a nástrojem. Tím je zajištěno, že při stále stejné poloze tažné tyče v upnutém stavu bude upínací síla vždy konstantní (tedy bez ohledu na výše zmíněnou nepřesnost nástroje). Uchopovací elementy jsou rozmístněny vždy v přesné symetrické poloze po obvodě pomocí závitového kroužku, čímž nedochází ke vzniku nevyváženosti.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je v horní části obrázku znázorněn stav při upnutém nástroji a ve spodní části je znázorněn stav při uvolněném nástroji.
Na obr. 2 je znázorněn detail uchopovacího elementu - stav upnuto.
Na obr. 3 je detail segmentu, seřizovacího čepu a posuvný kroužek - stav upnuto.
Φ9 Φ9 • 9 Φ 9
Φ 9 · « • 9 999 9 • 9 9 •Φ 99 •••999 9 • 9 9 9 »
Φ 9 9 9 9 9
Φ Φ 9 9 9 Φ
Φ·Φ ···· ΦΦ 99
-4Příklad provedení vynálezu
Zařízení pro upínání nástrojů s dutým strmým kuželem (HSK) do vřeten obráběcích strojů (obr.l), ve kterém je nástroj 3 spojen s vřetenem 1 pomocí uchopovacích elementů 4, které jsou rovnoměrně rozmístěny v upínacím prostoru vřetene I, což zajišťuje kroužek 5, který je opatřen rovnoměrně rozmístněnými drážkami a je zašroubován do vřetene 1. Uvnitř uchopovacích elementů 4 jsou vytvořeny kuželové plochy 4-1 a 4-2, a na vnější straně uchopovacích elementů 4 je též vytvořena kuželová plocha 4-3, která se dotýká posuvného kroužku 6 přes kuželovou plochu.
Kroužek 6 je na trubce 7 pohyblivě uložen a je neustále přitlačován pryžovým kroužkem 8 právě na uchopovací element 4.
Trubka 7 je uložena na jedné straně ve vřetenu 1 a fixována pomocí kroužku 5. Na opačné straně je trubka 7 opatřena vnitřní kuželovou plochou a vnější válcovou plochou. Podélně středem zařízení prochází tažná tyč 9, na jejímž konci je našroubován kroužek 10, který přes pružný kroužek JJ, působí na rozpěmý kroužek 12, který je opatřen dvěmi kuželovými vnějšími plochami.
Dále na opačném konci vřetena I je do tažné tyče 9 našroubován seřizovači čep 13, přičemž tažná tyč 9 i seřizovači čep 13 prochází závitovou trubkou 14, která je pevně spojena se vřetenem 1. Na vnější straně závitové trubky 14 se pohybuje posuvný kroužek 15, který svírá přes vnitřní kuželovou plochu kuželovité segmenty 16. Kuželové segmenty 16 jsou rovnoměrně radiálně rozmístěny pomocí vodících kamenů 17.
Posuvný kroužek 15 je uložen mezi pístem 18 a pohyblivou trubkou 19.
V pístu 18 se nachází deskové pružiny 20 a odtlaěovací kroužek 21. Odtlačovací kroužek 21 je určen k odtlačování pístu 18 v jeho krajních polohách. Píst 18 je pohyblivě uložen v tělese spojeném s přírubou 22, která je spojena se vřeteníkem 2.
Způsob upínání, uvolnění nástroje do/z vřetene a seřízení upínací síly podle vynálezu je dáno takto:
Při fázi upínání nástroje 3_dochází u konstrukčního celku umístěného v zadní části vřetena, kdy je nejprve do vřetena 1 vložen nástroj 3, k přívodu tlakového oleje před píst 18 (směrem od nástroje). Tůn dojde kjeho pohybu také směrem od nástroje 3. Píst 18 unáší posuvný kroužek 15, který přes kuželovou plochu svírá segmenty 16 směrem do středu přes plochu 162. Dochází ke vzájemnému dotyku ploch 16-1 a kuželové plochy závitové trubky 14. Dále dochází k posunu seřizovacího čepu 13 spojeného s tažnou tyčí 9 až do okamžiku, kdy se píst 18 nachází v krajní poloze.
Posuvný kroužek 15 se dotýká segmentů 16 na jejich vnější válcové ploše, čímž jsou segmenty 16 pevně fixovány a tažná tyč 9 se nachází rovněž ve své krajní poloze. Po následném uvolnění tlaku dojde ke zpětnému pohybu pístu 18 vlivem stlačené odtlaěovací deskové pružiny 20. Tak dojde k vytvoření vůle mezi pohyblivou trubkou 19 a posuvným kroužkem 15, čímž jsou bezkontaktně odděleny rotující součásti spojené se vřetenem 1 od nerotujících součástí.
Dále při fázi upínání nástroje 3 dochází u konstrukčního celku umístěného v přední části vřetena 1 kjiž zmíněnému posunu tažné tyče 9 směrem od nástroje 3, kdy se rozpěrný kroužek 12 posunuje po trubce 7 až do okamžiku, ve kterém dojde ke vzájemnému styku vnější kuželové plochy rozpěrného kroužku 12 a vnitřní kuželové plochy 4-1 uchopovacího elementu 4.
-5·· ·φ • · · φ • · φ φ • · φφφ φ • · φ • Φ · φ
Dalším posunem tažné tyče 9 dojde k rozevírání uchopovacích elementů 4, přičemž opačná část uchopovacích elementů 4, to znamená jejich kuželová plocha 4-3 se začne svírat a dojde k posunu posuvného kroužku 6 směrem od nástroje 3, a tedy ke stlačení pryžového kroužku 8. Přední část uchopovacích elementů 4 se rozevírá až do okamžiku, kdy jejich vnější kuželové plochy 4-2 dosednou na vnitřní kuželovou plochu nástroje 3, čímž dojde k zaklínění rozpěrného kroužku 12. Ten se přestane pohybovat, avšak dalším pohybem tažné tyče 9 společně s kroužkem 10 dojde ke stlačování pryžového kroužku 8 až do polohy, při které dojde k dosednutí vnější kuželové plochy tažné tyče 9 a vnitřní kuželové plochy trubky 7. Dalším silovým působením tažné tyče 9 ve směru jejího pohybu dojde k přenosu síly přes vnější kuželovou plochu tažné tyče 9 na trubku 7, rozpěmý kroužek 12, uchopovací element 4 až na nástroj 3, který je tímto upnut.
Ve fázi uvolňování nástroje dochází u konstrukčního celku umístěného v zadní části vřetena i k tomu, že je nejprve přiveden tlakový olej do části za pístem 18 (při pohledu od nástroje 3). Dochází k pohybu pístu 18 společně s trubkou 19 směrem k nástroji 3.
Čelní plocha pohyblivé trubky 19 unáší posuvný kroužek 15, čímž jsou vlivem vnitřní kuželové plochy postupně uvolňovány segmenty 16. Segmenty 16 se již mohou volně pohybovat po čelní ploše seřizovacího čepu 13, neboť jsou u ní přilehlé pomocí vodících kamenů 17. Vodící kameny 17 jsou opatřené rybino vitou drážkou, jež nedovoluje odlehnutí segmentů 16 od seřizovacího čepu 13.
Dalším posunem pístu 18 s pohyblivou trubkou 19 dojde ke stlačování resp. unášení seřizovacího čepu 13 čelní plochou pohyblivé trubky 19. Následně jsou segmenty 16 vytlačovány radiálně směrem od osy. Seřizovači čep 13 je spojen s tažnou tyčí 9, která se také pohybuje směrem k nástroji 3. Po přesunu pístu 18 do krajní polohy dojde ke stlačení odtlačovací deskové pružiny 20 a odtlačovacího kroužku 21. Po následném uvolnění tlaku oleje dojde k zpětnému pohybu pístu 18 působením odtlačovací deskové pružiny 20, a tím dojde k vytvoření vůle mezi pohyblivou trubkou 19 a seřizovacún čepem 13.
Tak je dosaženo toho, že nástroj 3 při výměně může dosednout do vřetena 1.
Při fázi uvolňování nástroje 3 u dalšího konstrukčního celku (umístěný v přední části vřetena) se posunuje tažná tyč 9 směrem k nástroji 3 a v prvním kroku dojde k odlehnutí vnější kuželové plochy tažné tyče 9 a vnitřní kuželové plochy trubky 7.
Posléze dojde k pohybu rozpěrného kroužku 12 směrem k nástroji 3, přičemž se vnitřní kuželová plocha 4-1 dotýká vnější kuželové plochy rozpěrného kroužku 12. Při tom dochází ke sklápění přední části uchopovacích elementů 4 a postupnému odlehávání jejich vnější kuželových ploch 4-2 od vnitřní kuželové plochy nástroje 3.
Neustálé přiléhání ploch 4-1 a vnější kuželové plochy rozpěrného kroužku 12 je dáno působením posuvného kroužku 6 na opačnou část uchopovacích elementů 4. Uchopovací elementy 4 jsou neustále rozevírány silovým působením pryžového kroužku 8 přes pohyblivý kroužek 6. Dále dojde k sevření přední části uchopovacích elementů 4, jejich vnitřní kuželová plocha 4-1 dosedne na vnější válcovou plochu trubky 7, následně dojde čelní plochou kroužku 10 k vyražení nástroje 3 ze vřetena L
Při kroku seřízení upínací síly je nástroj 3 upnut ve vřetenu I (postup viz fáze upínám nástroje 3) a otáčením seřizovacího čepu 13 dochází k jeho zašroubování do neotočně fixované tažné tyče 9, čímž se vtažné tyči 9 vytváří tahové napětí a současně se vytváří upínací síla na nástroj 3 (viz fáze upínání nástroje 3).
Vypočtenému kroutícímu momentu na seřizovacún čepu 13 odpovídá požadovaná upínací síla na nástroji 3.
Claims (2)
1. Zařízení pro upínání nástrojů s dutým strmým kuželem HSK do vřeten obráběcích strojů, ve kterém je nástroj (3) spojen s vřetenem (1) pomocí uchopovacích elementů (4), vyznačující se tím, že v přední části vřetena (1) jsou radiálně uloženy uchopovací elementy (4), které jsou rovnoměrně rozmístěny v upínacím prostoru vřetene (1), pomocí závitového kroužku (5), který je opatřen rovnoměrně rozmístněnými drážkami a je zašroubován do vřetene (1), přičemž uvnitř uchopovacích elementů (4) jsou vytvořeny kuželové plochy (4-1) a (4-3), kuželová plocha (4-3) se dotýká posuvného kroužku (6) a na vnější straně uchopovacích elementů (4) je vytvořena kuželová plocha (4-2), přičemž posuvný kroužek (6) je na trubce (7) pohyblivě uložen a je přitlačován pryžovým kroužkem (8) na uchopovací element (4), přičemž trubka (7) je uložena jedním koncem ve vřetenu (1) a fixována pomocí závitového kroužku (5) a na opačné straně je trubka (7) opatřena vnitřní kuželovou plochou a vnější válcovou plochou, přičemž podélně středem zařízení prochází tažná tyč (9), na jejímž konci je našroubován kroužek (10) a rozpěrný kroužek (12), mezi nimi je umístěn pryžový kroužek (11) a rozpěrný kroužek (12) má dvě vnější kuželové plochy,dále na opačném konci zařízení je do tažné tyče (9) našroubován seřizovači čep (13), přičemž tažná tyč (9) i seřizovači čep (13) prochází závitovou trubkou (14), která je pevně spojena se vřetenem (1), na vnější straně závitové trubky (14) je pohyblivě uložený posuvný kroužek (15), který svírá přes vnitřní kuželové plochy kuželovité segmenty (16), jejichž rovnoměrné radiální rozmístění je zajištěno vodícími kameny (17), přičemž posuvný kroužek (15) je umístěn mezi pístem (18) a pohyblivou trubkou (19), a zároveň v pístu (18) se nachází odtlačovací desková pružina (20) a odtlačovací kroužek (21), přičemž píst (18) je umístěn v tělese spojeném s přírubou (22), která je spojena se vřeteníkem.
2. Způsob uvolnění, upínání nástroje do vřetene a seřízení upínací síly vyznačující se tím, že ve fázi upínání nástroje je do vřetena (1) vložen nástroj (3), do konstrukčního celku umístěného v zadní části vřetena (1) je přiváděn tlakový oleje před píst (18) směrem od nástroje (3), píst (18) se pohybuje směrem od nástroje (3) a unáší posuvný kroužek (15), a zároveň se svírají segmenty (16), dochází k posunu seřizovacího čepu (13) spojeného s tažnou tyčí (9) až do okamžiku, kdy se píst (18) nachází v krajní poloze, přičemž posuvný kroužek (15) sevře segmenty (16), a tažná tyč (9) je ve své krajní poloze, a dále dojde k uvolnění tlaku oleje a následně ke zpětnému pohybu pístu (18) v této poloze pomocí stlačené deskové pružiny (20) a mezi pohyblivou trubkou (19) a posuvným kroužkem (15) vznikne vůle, současně dochází v přední části zařízení k posunu tažné tyče (9) směrem od nástroje (3), při kterém se rozpěrný kroužek (12) posunuje po trubce (7) až do styku rozpěrného kroužku (12) a uchopovacích elementů (4), přičemž dalším posunem tažné tyče (9) dojde k rozevírání uchopovacích elementů (4) a opačná část uchopovacích elementů (4) se začne svírat a posouvá se posuvný kroužek (6), zároveň se stlačuje pryžový kroužek (8) a dochází k rozevírání uchopovacích elementů (4) až do fáze jejich dosednutí na nástroj (3) a rozpěrný kroužek (12) se zaklíní, dalším pohybem tažné tyče (9) společně s kroužkem (10) dojde ke stlačování pružného kroužku (11) a k následnému dosednutí vnější kuželové plochy tažné tyče (9) a vnitřní kuželové plochy trubky (7), a dále je přenesena síla z tyče (9) na trubku (7) a na rozpěrný kroužek (12), na uchopovací element (4) a na nástroj (3), následně ve fázi uvolňování nástroje (3)je nejprve přiveden tlakový olej do části za pístem (18) směrem od nástroje (3) a dochází k pohybu pístu (18), čelní plocha pohyblivé trubky (19) unáší posuvný kroužek (15), současně jsou postupně uvolňovány segmenty (16), dalším posunem pístu (18) • · · · • · · · • · · · • · ··· * · ·
-7s pohyblivou trubkou (19) je stlačován a unášen seřizovači čep (13) a segmenty (16) se radiálně rozevírají, seřizovači čep (13) je spojen s tažnou tyčí (9), která se pohybuje směrem k nástroji (3) a následně po dosažení krajní polohy pístu (18) dojde k uvolnění tlaku oleje a kjeho zpětnému pohybu a k vytvoření vůle mezi pohyblivou trubkou (19) a seřizovacím čepem (13) a současně se v přední části zařízení posunuje tažná tyč (9) a dojde k jejímu odlehnutí od vnitřní kuželové plochy trubky (7) a posléze se rozpěrný kroužek (12) pohybuje stejným směrem a dochází ke sklápění uchopovacích elementů (4), přičemž se zároveň posouvá posuvný kroužek (6) působením pryžového kroužku (8), až do dosednutí uchopovacích elementů (4) na trubku (7) a poté je čelní plochou kroužku (10) vyražen nástroj (3) ze vřetena (l),při seřizování upínací síly, kdy je mechanismus ve stavu upnutí nástroje (3), je nástroj (3) upnut ve vřetenu (1) a otáčením seřizovacího čepu (13) dochází kjeho zašroubování do neotočné tažné tyče (9), a za vzniku tahového napětí v tyči (9) se vytváří upínací síla na nástroj (3).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20033350A CZ298422B6 (cs) | 2003-12-09 | 2003-12-09 | Zpusob upínání a uvolnování nástroje s dutým strmým kuželem HSK a zarízení k uskutecnování tohoto zpusobu |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20033350A CZ298422B6 (cs) | 2003-12-09 | 2003-12-09 | Zpusob upínání a uvolnování nástroje s dutým strmým kuželem HSK a zarízení k uskutecnování tohoto zpusobu |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20033350A3 true CZ20033350A3 (cs) | 2005-07-13 |
CZ298422B6 CZ298422B6 (cs) | 2007-09-26 |
Family
ID=34706105
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20033350A CZ298422B6 (cs) | 2003-12-09 | 2003-12-09 | Zpusob upínání a uvolnování nástroje s dutým strmým kuželem HSK a zarízení k uskutecnování tohoto zpusobu |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ298422B6 (cs) |
Cited By (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN102873348A (zh) * | 2012-10-19 | 2013-01-16 | 无锡京华重工装备制造有限公司 | 一种立式车床刀夹装夹结构 |
CN105478805A (zh) * | 2014-09-15 | 2016-04-13 | 北京海普瑞森科技发展有限公司 | 一种两端具有夹具的主轴 |
CN112192257A (zh) * | 2020-09-29 | 2021-01-08 | 中国航发动力股份有限公司 | 一种固定电解加工阴极hsk接头的装置及其使用方法 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19738832A1 (de) * | 1997-09-05 | 1999-03-18 | Klement Klaus Dieter | Spindel für Werkzeugmaschinen |
DE19755829C2 (de) * | 1997-12-16 | 2002-11-14 | Berg & Co Gmbh | Spanneinrichtung zur Aufnahme eines Zerspanungswerkzeuges |
DE10031027B4 (de) * | 2000-06-26 | 2004-03-04 | Chiron-Werke Gmbh & Co Kg | Spannmechanismus für eine Spindel in einer Werkzeugmaschine |
DE10059209A1 (de) * | 2000-11-29 | 2002-06-13 | Roehm Gmbh | Spannvorrichtung für einen Hohlschaft |
-
2003
- 2003-12-09 CZ CZ20033350A patent/CZ298422B6/cs not_active IP Right Cessation
Cited By (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN102873348A (zh) * | 2012-10-19 | 2013-01-16 | 无锡京华重工装备制造有限公司 | 一种立式车床刀夹装夹结构 |
CN105478805A (zh) * | 2014-09-15 | 2016-04-13 | 北京海普瑞森科技发展有限公司 | 一种两端具有夹具的主轴 |
CN105478805B (zh) * | 2014-09-15 | 2018-02-27 | 北京海普瑞森科技发展有限公司 | 一种两端具有夹具的主轴 |
CN112192257A (zh) * | 2020-09-29 | 2021-01-08 | 中国航发动力股份有限公司 | 一种固定电解加工阴极hsk接头的装置及其使用方法 |
CN112192257B (zh) * | 2020-09-29 | 2022-02-11 | 中国航发动力股份有限公司 | 一种固定电解加工阴极hsk接头的装置及其使用方法 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ298422B6 (cs) | 2007-09-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN104023883B (zh) | 用于加工管形的、旋转的工件的机床的卡盘 | |
JPH03264203A (ja) | 工作機械スピンドル内の工具または加工物クランプ装置の作動装置 | |
KR101827434B1 (ko) | 공작기계의 고효율 전기구동 척킹시스템 및 그 작동방법 | |
JP6638013B2 (ja) | クランプ装置及びそのようなクランプ装置を含んだ工作ユニット | |
US3177775A (en) | Automatic draw bar mechanism for machine tool spindle | |
CZ20033350A3 (cs) | Zařízení pro upínání nástrojů HSK a způsob využití zařízení | |
US4073217A (en) | Device enabling the immobilizing of a piston in its cylinder | |
US6409182B1 (en) | Lathe chuck with two sets of jaws | |
EP0046885B2 (en) | Roller burnishing tool | |
US4141263A (en) | Device for the centered clamping of annular workpieces | |
KR102069721B1 (ko) | 공작기계의 전기 구동 시스템 | |
US1741734A (en) | Device for tightly clamping tools in handpieces | |
US20230405689A1 (en) | Self-locking clamping system for a hollow shaft | |
KR20140141893A (ko) | 고속 인덱스 테이블의 고강력 쇄기형 클램프 장치 | |
US927424A (en) | Monitor-lathe spindle and chuck construction. | |
JP2822122B2 (ja) | 主軸工具のクランプ・アンクランプ装置 | |
JPS62255038A (ja) | 主軸工具クランプ装置 | |
US3501159A (en) | Device for actuating clamping tools,especially jaw chucks on machine tools | |
US3612552A (en) | Quick change tool holder | |
US5513860A (en) | Arrangement for clamping a bar of material | |
CZ20024160A3 (en) | Device for clamping tools in machine-tool spindle | |
JPH02269506A (ja) | チャック装置 | |
US3148889A (en) | Collet closure | |
CN117279727A (zh) | 用于刀架的夹紧装置 | |
JP2024522848A (ja) | 工具ホルダのための挟持デバイス |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20081209 |