CZ20031960A3 - Snižovací převodník - Google Patents

Snižovací převodník Download PDF

Info

Publication number
CZ20031960A3
CZ20031960A3 CZ20031960A CZ20031960A CZ20031960A3 CZ 20031960 A3 CZ20031960 A3 CZ 20031960A3 CZ 20031960 A CZ20031960 A CZ 20031960A CZ 20031960 A CZ20031960 A CZ 20031960A CZ 20031960 A3 CZ20031960 A3 CZ 20031960A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
transistor
voltage
electrode
control
inductance
Prior art date
Application number
CZ20031960A
Other languages
English (en)
Inventor
Karl Formanek
Original Assignee
Siemens Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Aktiengesellschaft filed Critical Siemens Aktiengesellschaft
Publication of CZ20031960A3 publication Critical patent/CZ20031960A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02MAPPARATUS FOR CONVERSION BETWEEN AC AND AC, BETWEEN AC AND DC, OR BETWEEN DC AND DC, AND FOR USE WITH MAINS OR SIMILAR POWER SUPPLY SYSTEMS; CONVERSION OF DC OR AC INPUT POWER INTO SURGE OUTPUT POWER; CONTROL OR REGULATION THEREOF
    • H02M3/00Conversion of dc power input into dc power output
    • H02M3/02Conversion of dc power input into dc power output without intermediate conversion into ac
    • H02M3/04Conversion of dc power input into dc power output without intermediate conversion into ac by static converters
    • H02M3/10Conversion of dc power input into dc power output without intermediate conversion into ac by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode
    • H02M3/145Conversion of dc power input into dc power output without intermediate conversion into ac by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode using devices of a triode or transistor type requiring continuous application of a control signal
    • H02M3/155Conversion of dc power input into dc power output without intermediate conversion into ac by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode using devices of a triode or transistor type requiring continuous application of a control signal using semiconductor devices only
    • H02M3/156Conversion of dc power input into dc power output without intermediate conversion into ac by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode using devices of a triode or transistor type requiring continuous application of a control signal using semiconductor devices only with automatic control of output voltage or current, e.g. switching regulators
    • H02M3/1563Conversion of dc power input into dc power output without intermediate conversion into ac by static converters using discharge tubes with control electrode or semiconductor devices with control electrode using devices of a triode or transistor type requiring continuous application of a control signal using semiconductor devices only with automatic control of output voltage or current, e.g. switching regulators without using an external clock

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Dc-Dc Converters (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)

Description

Snižovací měnič
QbJLagk.Ágchniía'
Vynález ee týká snižovacího měniče k přeměně vstupního stejnosměrného napětí na výstupní stejnosměrné napětí, u kterého jsou v podélné větvi upravené sériové zapojení řízeného spínače a indukčnosti, v příčné větvi, mezi spínačem a indukčnosti, nulová dioda a na výstupní straně vyhlazovací kondenzátor a spínač je řízen k periodickému otevírání a zavírání řídicím tranzistorem ovládacího zapojení v závislosti na podélném proudu.
Dosavadní stav techniky
Snižovací měniče tohoto typu se staly známými ve velkém počtu variací. Používají se například k nabíjení akumulátorů, k napájení svítivých diod nebo k napájení primárního řídícího napětí spínaných zdrojů.
Z WO 99/13559 je znám DC/DC - snižovací měnič se spínacím regulátorem. Spínací regulátor má epínače ke spínání neregulovaného DC-vstupního napětí, zesilovač čidla proudu k řízení spínače, hysterézní generátor k řízení zesilovače čidla proudu jakož i výstupní zapojení k vytvoření regulovaného DC-signálu pro výstupní stupeň.
Pokud se snižovací měniče předmětného typu používají bez mezizapojení transformátoru na běžné domovní síti s 230 volty střídavého napětí - popř. po usměrnění s cca. 325 V, vzniká problém, že nejenom řízený spínač musí mít příslušnou napěťovou odolnost, nýbrž i příslušné řídicí zapojení. Protože po zapnutí mimo uvedeného vysokého vstupního napětí není • · ······» ·· *· ·· ··
X dispozici žádný jiný napěťový zdroj, musíme se připojit na vysoké vstupní napětí. Aby se zavřel jeden z obvykle používaných samozavíracích tranzistorů řízených polem, musí se řídicí elektroda napětí opět odpojovat, takže zde je celé vstupní napětí. Mimoto se musí upravovat ochranné zapojení pro řídicí elektrodu proti nadměrně velkému napětí, což zvyšuje náklady na Boučástky.
Jiná varianta spočívá v tom, neodpojit řídící elektrody a řídící elektrodu zkratovat. V tomto případě sice neexistují pro k tomu použitý spínací člen žádné zvláštní požadavky na napětí, ale napěťové napájení pro řídicí elektrodu se vždy musí vyrábět z vysokého vstupního napětí, k čemuž se používá předřadný odpor, který opět vede k nechtěnému ztrátovému výkonu. Takový předřadný odpor se musí dimenzovat pro vysoké vstupní napětí a pro vyšší výkon, a jako důsledek dostáváme, že při výkonově optimalizovaném předřadném odporu odpadá o sobě žádaná široká oblast vstupního napětí takového snižovacího měniče.
y
Úkol vynálezu spočívá v tom, vytvořit snižovací měnič, který se může realizovat při vysokém rozsahu vstupního napětí s malými náklady a s co možná nejmenším ztrátovým výkonem.
Podstata vynálezu
Tento úkol se podle vynálezu řeší snižovacím měničem k přeměně vstupního stejnosměrného napětí na výstupní stejnosměrné napětí, u kterého jsou v podélné větvi upravené sériové zapojení řízeného spínače a indukčnosti, v příčné větví, mezi spínačem a indukčnosti, nulová dioda a na výstupní straně vyhlazovací kondenzátor a spínač je řízen k periodickému otevírání a zavírání řídicím tranzistorem ovládacího zapojení v závislosti na podélném proudu, jehož podstatou je, že řízený spínač je vytvořen jako samovodivý • I © ··© « · spínací tranzistor, kterému se od dosaženi maximální hodnoty podélného proudu, zjištěné proudovým čidlem, přivádí závěrné napětí, vytvořené v podélné větvi pomoci Zenerovy diody s, λ ní paralelně připojeným, kondenzátorem.
Použitím takového samovodivého spínacího tranzistoru se může řídíc! zapojeni popř. spínací člen, potřebný pro řízení, provádět s podstatně menSí napěťovou odolnoBti a tedy s příznivějšími náklady, Předřadné odpory pro napájení řízení nejsou zapotřebí, takže odpadá přisluSný požadavek na výkon.
Je výhodné, když k Zenerově dodě je zapojen paralelně kondenzátor, protože tím se udržuje závěrné napětí, i když už neteče žádný proud.
Dále je účelné, když spínacím s ochuzeným kanálem, přičemž řídicí elektroda jsou navzájem spojené elektroda-sběrná elektroda.
tranzistorem je FET elektroda a sběrná přes odpor řídicí
Nákladově příznivé a jednoduché provedeni se vyznačuje tim, že proudové čidlo v podélné větvi je vytvořené jako snímací odpor, přičemž na něm se vyskytující pokles napětí se nechá přivádět dráze báze-emitor řídicího tranzistoru, který je svým kolektorem připojen k řídicí elektrodě spínacího tranzistoru. Snímací odpor přitom účelně leží v podélné větvi mezi Zenerovou diodou a indukčností.
Ke zlepSení spínacího chování je výhodné, když je upraven vybíjecí tranzistor, jehož dráha kolektoi—emitor v sérii s vybíjecím odporem přemosťuje dráhu řídicí elektroda-emitujicí elektroda spínacího tranzistoru, přičemž dráze báze-emitor vybíjecího tranzistoru se přivádí pokles napětí na dalSím dotykovém odporu v podélné větvi.
. , , * ··· · · · · • · · * · · · · · »······ ·· ·· ·· ··
Aby se zabránilo poškození vyhlazovacího kondenzátoru pM odpadnutí zátěže, uplatňuje se, že výstupní napětí na vyhlazovacím kondenzátoru je omezené pomoci omezovače napětí, jako je Zenerova dioda.
Přehled-obrázků na výkresech
Vynález včetně dalších výhod je blíže vysvětlen v dalším při zohlednění obrázku. V tomto ukazují:
obr. 1 : principiální zapojení podle vynálezu, snižovacího měniče také
obr. 2: zjednodušené schéma snižovacího měniče podle
vynálezu, a
obr. 3: zapojeni podle obr. 2, ale s vybíjecím
tranzistorem a omezením napětí na výstupu.
Příklady Provedeni vynálezu
Snižovací měnič má podle obr. 1 v podélné větvi řízený spínač £, který se přes ovládací zapojeni AST otevírá popř. zavírá v závislosti proudu v podélné větvi, měřenému čidlem Ε.. V podélné větvi leží dále za řízeným spínačem indukčnost 1, přes kterou může téci proud 1l k zátěžovému odporu RL popř. k němu paralelně ležícímu vyhlazovacímu kondenzátoru CG. Aby zapojení bylo funkční, je upravena ještě jedna nulová dioda EE., která leží zobrazeným způsobem v příčné větvi mezi řízeným spínačem £. a indukčností 1, takže energie, uložená v indukčnosti L, se může vydávat na spotřebič. Způsob funkce takového zapojení, které převádí vstupní stejnosměrné napětí Lffl. o velikosti např. 50 - 350 voltů na výstupní stejnosměrné napětí JA např. 12 V, se může předpokládat jako známý.
• · · · • ♦ · ···· • ·
Obrázek 2 ukazuje nyní zapojení podle vynálezu, u kterého je Mžený spínač vytvořen jako FET-tranzistor deplečniho typu nebo typu s ochuzeným kanálem. Takový FET-tranzistor je samovodivý. Emitující elektroda a řídicí elektroda tranzistoru H jsou spolu navzájem spojené přes odpor R3 emitující elektroda-řidicí elektroda. V podélné větvi následuje za tranzistorem TI Zenerova dioda Dl se Zenerovým napětím v rozsahu několika voltŮ, např. 6 voltů, přičemž Zenerova dioda Dl se přemosťuje kondenzátorem Cl. V podélné větvi dále následuje snímací odpor Rl a potom indukčnost 1, která vede k výstupu s vyhlazovacím kondenzátorem CG a zátěží, zde vyznačenou jako odpor BL. Mezi snímacím odporem Zenerovou diodou Cl v podélné větvi vede odpor R2 k nulové diodě DF. přičemž pokles napětí na odporu £1, příslušný proudu II, se zjišťuje pomoci řídicího tranzistoru ££, tzn. se přivádí jeho dráze báze - emitor. Emitor řídicího tranzistoru T2 leží v podélné větvi mezi snímacím odporem Rl a indukčnost! 1, naproti tomu jeho kolektor je veden k řídicí elektrodě FET-tranzistoru TI
Způsob činnosti zapojení se v dalším krátce vysvětluje: jakmile se vyskytne vstupní napětí UE. teče proud přes FET-tranzistor H, nejprve přes SH, přes Rl a indukčnost L a Bl, přičemž se v podstatě uskutečňuje lineární vzestup proudu, až je pokles napětí na Rl příslušně k proudu IL. který se stává větším, tak velký, že protéká tranzistor T2 a podstatný pokles napětí na Zenerově diodě Dl se dostává jako závěrné napětí na řídicí elektrodu FET-tranzistoru TI. takže tento zavírá. Nyní se uskutečňuje odbourání energie z indukčnosti L, přičemž přes odpor Rl, odpor R2 a nulovou diodu DE. teče proud. V tomto případě zůstává řídicí tranzistor 13 vodivý a FET-tranzistor TI zůstává zavřený. S klesajícím proudem v této vybíjecí fázi indukčnosti 1 klesá také základní proud skrz řídicí tranzistor 13., takže nakonec se FET-tranzistor TI stává opět vodivým. Je třeba zmínit, že « « · ··* · • » · · ·· * · ·*· «»»· kondenzátor CL, který leží paralelně k Zenerově diodě Dl v podélné větvi, je během závěrné íáze FET-tranzistoru velmi podstatný, protože udržuje závěrné napětí, i když už neteče
Žádný proud.
Na obr. 3 je ukázáno, jak se může zlepšit vypínací chování tranzistoru řízeného polem vybíjecím tranzistorem T3. V podélné větvi leží podle obr. 3 mezi FET-tranzistorem TI a Zenerovou diodou Dl další odpor R6, přičemž napětí na něm klesající se přivádějí emitoru popř. bázi vybíjecího tranzistoru X£, kdežto kolektor tohoto tranzistoru se vede přes odpor R5 k řídicí elektrodě FET-tranzistoru TI. Hodnota odporu kolektorového odporu R5 hodnoty odporu R3 řídicí
FET-tranzistor TI zase začíná vést, vzniká napětí na odporu B6, a teče proud do báze vybíjecího tranzistoru T3. který se nyní stává propustným, takže se náboj řídicí elektrody nechá rychle odvádět přes poměrně nízkoohmový odpor R5.
je v praxi například 1/10 elektroda-emitor. Když
Vynález vytváří energii šetřící a cenově příznivé proudové napájení pro spotřebiče zejména malého výkonu, které se mají napájet přímo ze sítě, např. 230 Volt domácí sítě, přičemž rovněž odpadá předřadný odpor s příslušným vývinem tepla a nepotřebnou spotřebou energie, jako například transíormátorek. Je pozoruhodné, že zapojení je na jedné straně odolné proti zkratu, přičemž maximální proud, tzn. nabíjecí proud indukčnosti £ se především určuje odporem Rl. Naproti tomu určuje hodnota odporu £2., bpoIu s hodnotou odporu £1, vybíjecí proud indukčnosti L- Příslušným dimenzováním odporů Rl a R2 se může provádět přizpůsobeni výkonu na příslušný spotřebič. Protože zátěžový proud je v širokém rozsahu přibližně konstantní, je přijatý popř. vydaný výkon závislý na výstupním napětí Uft. které se u provedeni podle obr. 3 omezuje Zenerovou diodou £2, např. na 12 Volt, protože bez takového omezení by při odpadnutí zátěže • ··· · · • · «··4··« *· · · ·· ·· (RL = co) přijímalo napětí na vyhlazovacím kondenzátorů CG v principu hodnotu vstupního napětí UE.
Ačkoliv zapojení podle obr. 3 je třeba zvláště doporučit, musí se poznamenat, Že vybíjecí tranzistor T3 není při menším výkonu popř. malém proudu měniče zapotřebí, což vede k zapojení podle obr. 2, u kterého by měla přirozeně rovněž existovat Zenerova dioda D3 k omezení výchozího napětí.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Snižovacl měnič k přeměně vstupního stejnosměrného napětí (Ue) na výstupní stejnosměrné napětí (Ua), u kterého jsou v podélné větvi upravené sériové zapojení řízeného Bpínače (S, TI) a indukčnosti (L), v příčné větvi, mezi spínačem a indukčnosti, nulová dioda (Dr) a na výstupní Btraně vyhlazovací kondenzátor (Co) a spínač je řízen k periodickému otevírání a zavírání řídicím tranzistorem (T2) ovládacího zapojeni (AST) v závislosti na podélném proudu (II)^ vyznačující se tím, že řízený spínač je vytvořen jako samovodivý spínací tranzistor (TI), kterému se od dosažení maximální hodnoty podélného proudu (I), zjištěné proudovým čidlem (F, Ri), přivádí závěrné napětí, vytvořené v podélné větvi pomocí Zenerovy diody (Dl) s, k ní paralelně připojeným, kondenzátorem (Cl).
  2. 2. Snižovacl měnič podle nároku 1, vyznačující se tím. Že spínací tranzistor (Ti) je tranzistor FET s ochuzeným polem, přičemž řídicí elektroda a sběrná elektroda jsou navzájem spojené přes odpor (R3) řídicí elektroda-sběrná elektroda.
  3. 3. Snižovacl měnič podle nároku 2, vyznačuj í ci se tím, že proudové čidlo je v podélné větvi vytvořené jako snímací odpor Rl, přičemž na něm βθ vyskytující pokles napětí se nechá přivádět dráze báze-emitor řídicího tranzistoru (T2), který je svým kolektorem veden k řídicí elektrodě spínacího tranzistoru (TI).
  4. 4. Snižovacl měnič podle nároku 3, vyznačuj i cí se t í m, že snímací odpor (Rl) leží v podélné větvi mezi Zenerovou diodou (Dl) a indukčnosti (L).
  5. 5. Snižovacl měnič podle jednoho z nároků 2 až 4 • • ·« «·· t » · ··· ·· ·· vyznačující se tím, že je upraven vybíjecí tranzistor (T3), jehož dráha kolektoi—emitor v sérii s vybíjecím odporem (R5) přemosťuje dráhu řídicí elektroda-emitující elektroda spínacího tranzistoru (Ti), přičemž dráze báze-emitor vybíjecího tranzistoru se nechá přivádět úbytek napětí na dalším snímacím odporu (R
  6. 6) v podélné větvi.
  7. 7. Snižovací měnič podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující Be tím, že výBtupní napětí na vyhlazovacím kondenzátoru (Co) je omezené Zenerovou diodou (D3) .
CZ20031960A 2000-12-27 2001-12-13 Snižovací převodník CZ20031960A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10065421A DE10065421B4 (de) 2000-12-27 2000-12-27 Tiefsetzsteller

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20031960A3 true CZ20031960A3 (cs) 2003-12-17

Family

ID=7669263

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20031960A CZ20031960A3 (cs) 2000-12-27 2001-12-13 Snižovací převodník

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6784645B2 (cs)
EP (1) EP1350305B1 (cs)
CN (1) CN1483236B (cs)
AT (1) ATE272911T1 (cs)
CZ (1) CZ20031960A3 (cs)
DE (2) DE10065421B4 (cs)
ES (1) ES2225415T3 (cs)
HU (1) HU225357B1 (cs)
PL (1) PL362024A1 (cs)
WO (1) WO2002052705A1 (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202005005201U1 (de) * 2005-04-01 2005-06-23 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Schaltungsanordnung zum Regeln einer getakteten Stromversorgung
DE102005056255A1 (de) * 2005-11-25 2007-06-06 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Schaltungsvorrichtung mit obenliegendem Buck-Transistor
DE102006050581B3 (de) * 2006-10-26 2008-05-29 Werner Turck Gmbh & Co. Kg Gleichspannungsumsetzer, insbesondere Tiefsetzsteller mit selbstleitendem Messtransistor
DE102007022762B4 (de) * 2007-05-15 2012-09-06 Siemens Ag Verfahren zur Überprüfung der Funktionsfähigkeit eines Stellgerätes
JP5412797B2 (ja) * 2008-11-05 2014-02-12 ミツミ電機株式会社 Ic及びそれを内蔵する電池パック
CN101770275B (zh) * 2008-12-27 2013-11-06 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 内存电源效能提升的方法
DE102013015788A1 (de) * 2013-09-21 2015-03-26 Diehl Ako Stiftung & Co. Kg Netzteil und Verfahren zum Betreiben eines Netzteils
DE102014202390A1 (de) 2014-02-11 2015-08-13 Robert Bosch Gmbh Batteriesystem mit einer Kurzschluss-Schutzeinrichtung
KR101731477B1 (ko) * 2014-12-29 2017-04-28 주식회사 효성 Mmc 컨버터의 서브모듈용 전원공급장치
JP6521745B2 (ja) * 2015-05-29 2019-05-29 キヤノン株式会社 電源及び画像形成装置
JP2019097225A (ja) * 2017-11-17 2019-06-20 シャープ株式会社 電源回路

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0270261A (ja) * 1988-08-31 1990-03-09 Mitsubishi Electric Corp Dcチョッパ式可変定電圧電源装置
JPH08149804A (ja) * 1994-11-18 1996-06-07 Canon Inc スイッチングレギュレータ方式の電源回路
EP0752748B1 (en) * 1995-06-07 1999-03-31 STMicroelectronics S.r.l. Multiple function battery charger, self-configuring as supply voltage regulator for battery powered apparatuses
US5886512A (en) * 1996-12-20 1999-03-23 General Electric Company Low power and wide input voltage range DC to DC switching converter
JPH10210734A (ja) * 1997-01-21 1998-08-07 Toyota Autom Loom Works Ltd Dc−dcコンバータ
IES970668A2 (en) * 1997-09-09 1999-03-10 James Christopher Lacey Improved DC/DC converter
US6064187A (en) * 1999-02-12 2000-05-16 Analog Devices, Inc. Voltage regulator compensation circuit and method
US6495993B2 (en) * 2001-02-20 2002-12-17 Linear Technology Corporation Circuitry for improving the efficiency of a switching regulator by reducing reverse recovery current

Also Published As

Publication number Publication date
EP1350305A1 (de) 2003-10-08
DE10065421B4 (de) 2004-01-29
EP1350305B1 (de) 2004-08-04
ES2225415T3 (es) 2005-03-16
HUP0302537A3 (en) 2005-05-30
US6784645B2 (en) 2004-08-31
HU225357B1 (en) 2006-10-28
CN1483236B (zh) 2010-05-26
DE50103162D1 (de) 2004-09-09
HUP0302537A2 (hu) 2003-10-28
US20040070375A1 (en) 2004-04-15
CN1483236A (zh) 2004-03-17
ATE272911T1 (de) 2004-08-15
DE10065421A1 (de) 2002-07-11
PL362024A1 (en) 2004-10-18
WO2002052705A1 (de) 2002-07-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3450929B2 (ja) スイッチング電源装置
JP4347423B2 (ja) 同期整流を用いる電源
US8508963B2 (en) Step-down switching regulator capable of providing high-speed response with compact structure
US6215286B1 (en) Step-up/step-down switching regulator operation
US7084612B2 (en) High efficiency linear regulator
US6421262B1 (en) Active rectifier
US7355368B2 (en) Efficient in-rush current limiting circuit with dual gated bidirectional hemts
US7906868B2 (en) Fine tuned multiple output converter
US6373726B1 (en) Flyback converter with transistorized rectifier controlled by primary side control logic
US20030090246A1 (en) DC-DC converter with current control
CN101911457A (zh) 具有与占空比无关的电流限制的电源调节器系统及其调节方法
CN101414764A (zh) 用于减小电源中体电容所需体积的方法和装置
CN110299835B (zh) 用于为开关转换器供电的系统和方法
AU2001275143A1 (en) Inductive charge pump circuit for providing voltages useful for flash memory andother applications
CN110875686B (zh) 电子转换器和操作电子转换器的方法
CA2279072C (en) Onhook telecom power supply regulator mode
CZ20031960A3 (cs) Snižovací převodník
US5451845A (en) Device for protecting a ballast circuit from excess voltage
JPS62155739A (ja) 電源回路
US20140098571A1 (en) Saturation prevention in an energy transfer element of a power converter
JP2001069751A (ja) バックコンバータ
US20090103333A1 (en) Circuit arrangement and method for converting an alternating voltage into a rectified voltage
CN106899218B (zh) 用于使用继电器式规则的开关模式电源控制器的辅助电源
KR20220145886A (ko) Ac-dc 컨버터
US8294436B2 (en) DC/DC converter and method for controlling a DC/DC converter