CZ20022187A3 - Žhavicí kolík - Google Patents

Žhavicí kolík Download PDF

Info

Publication number
CZ20022187A3
CZ20022187A3 CZ20022187A CZ20022187A CZ20022187A3 CZ 20022187 A3 CZ20022187 A3 CZ 20022187A3 CZ 20022187 A CZ20022187 A CZ 20022187A CZ 20022187 A CZ20022187 A CZ 20022187A CZ 20022187 A3 CZ20022187 A3 CZ 20022187A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
glow plug
insulating layer
conductive layer
section
cross
Prior art date
Application number
CZ20022187A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ302319B6 (cs
Inventor
Gert Lindemann
Wilfried Aichele
Andreas Reissner
Friedericke Lindner
Christof Rau
Guenter Knoll
Original Assignee
Robert Bosch Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robert Bosch Gmbh filed Critical Robert Bosch Gmbh
Publication of CZ20022187A3 publication Critical patent/CZ20022187A3/cs
Publication of CZ302319B6 publication Critical patent/CZ302319B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23QIGNITION; EXTINGUISHING-DEVICES
    • F23Q7/00Incandescent ignition; Igniters using electrically-produced heat, e.g. lighters for cigarettes; Electrically-heated glowing plugs
    • F23Q7/001Glowing plugs for internal-combustion engines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Resistance Heating (AREA)

Description

Žhavicí kolík
Oblast techniky
Vynález se týká žhavicího kolíku v kolíkové žhavicí svíčce pro dieselové motory, který má alespoň jednu v podstatě vnitřní izolační vrstvu a alespoň jednu v podstatě vnější vodivou vrstvu přičemž obě vrstvy obsahují keramickou strukturu, přičemž žhavicí kolík má v podstatě po své celkové délce v podstatě jednotný celkový průřez a v oblasti hrotu žhavicího kolíku se podíl izolační vrstvy na celkovém průřezu zvětšuje, zatímco se podíl vodivé vrstvy na celkovém průřezu zmenšuj e.
Dosavadní stav techniky
Technika moderních dieselových motorů klade na kolíkové žhavicí svíčky vysoké požadavky a sice zejména se zřetelem na konstrukční velikost, pevnost, rychlost stoupání teploty při ohřevu a odolnost vůči vysokým teplotám. Obvykle se požaduje, aby se mohla dosáhnout teplota od 1000° C a ustálená teplota od 1 200°C se žhavicí účinností od přibližně 70 až 100 W do 2 sekund.
Z praxe jsou známé v dnešní době kolíkové žhavicí svíčky s kovovými a keramickými topnými prvky. Standardní provedení keramických kolíkových žhavicích svíček disponují vnitřními kovovými nebo keramickými topnými prvky, které jsou zapečeny do vysokoteplotně stabilní nevodivé keramiky. Kolíkové žhavicí svíčky takové konstrukce se avšak mohou vyrábět jen nákladným způsobem lisováním za tepla. Naproti tomu jsou kolíkové žhavicí svíčky • · ·« • · · 4 4 • 9 9» · 9 · • 4 * »4 4
4 4 4 9 4 4
4» »44 »4» ·· 4» 44·· s vnějšími topnými prvky z kompozitní keramiky vyrobitelné jednodušším a nákladově výhodným spékáním.
Žhavicí svíčka pro dieselové motory s válcovitou kovovou trubicí, s připojovacím zařízením k elektrickému kontaktováni a s keramickým topným zařízením je například známá ze spisu WO 96/27104. U této žhavicí svíčky drží válcovitá kovová trubice na svém hrotu keramické topné zařízení samonosně, přičemž keramické topné zařízení je kontaktováno s přípojným zařízením, takže během žhavicího procesu protéká skrz keramické topné zařízení proud.
Keramické topné zařízení má přitom alespoň jedno místo redukovaného příčného průřezu, přičemž redukce příčného průřezu keramického topného zařízení nastává na tom místě, na které dopadá směs paliva a vzduchu. Zeslabení příčného profilu je u tohoto keramického topného zařízení realizováno takovým způsobem, že stěnová tloušťka boční stěny je na dotčeném místě příslušně redukována.
U takové kolíkové žhavicí svíčky je možné, že oblast topného zařízení, která je nejpřístupnější vznětlivé směsi, na základě tím většího odporu nejrychleji dosáhne nutné teploty vznícení. Tím jsou možné kratší doby nažhavení kolíkové žhavicí svíčky. Takové definované redukování stěnové tloušťky umožňuje to, aby se nechalo nejvíce nažhavit právě to místo žhavicí kolíkové svíčky, na které dopadá spalovací směs.
Ve spisu WO 00/35830 se popisuje další konvenční řešení k vytvoření žhavicího kolíku, který se rychle zahřívá, přičemž toto se opět dosáhne zeslabením příčného průřezu žhavicího kolíku v oblasti horkého pásma. Takový žhavicí kolík je k redukování příčného průřezu vytvořen s filigránovým hrotem.
• 9· ·· ·· • 9 9 • · 9 • · · • 99 •9 9·9·
Takové z dosavadního stavu techniky známé žhavicí kolíky mají tu nevýhodu, že mají horké pásmo, které musí být uspořádáno krajně filigránově utvářením hrotu nebo jiným redukováním příčného průřezu v oblasti hrotu žhavicího kolíku, aby se mohl rychle zahřát na vysokou teplotu.
Takové filigránové a tím mechanicky jen málo zatížitelné hroty žhavicích kolíků jsou avšak krajně choulostivé a mohou se zejména při manipulaci, při montáži do motoru a ostatním lehce poškodit.
Nadto mají takové oblasti žhavicích kolíku redukované ve svém příčném průřezu také nedostatečnou termicky činnou hmotu, takže se nemůže dosáhnout žádné postačující tepelné stability, a proto při prudkém ochlazení okolního prostředí, jako například při spouštění motoru za studená, je velmi velké nebezpečí sfouknutí kolíkové žhavicí svíčky.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje žhavicí kolík v kolíkové žhavicí svíčce pro dieselové motory, který má alespoň jednu v podstatě vnitřní izolační vrstvu a alespoň jednu v podstatě vnější vodivou vrstvu přičemž obě vrstvy obsahují keramickou strukturu, přičemž žhavicí kolík má v podstatě po své celkové délce v podstatě jednotný celkový průřez a v oblasti hrotu žhavicího kolíku se podíl izolační vrstvy na celkovém průřezu zvětšuje, zatímco se podíl vodivé vrstvy na celkovém průřezu zmenšuje. Žhavicí kolík podle vynálezu má naproti tomu tu výhodu, že změněným vytvarováním geometrie hrotu žhavicího kolíku se může dosáhnout zřetelně vyšší mechanická odolnost, protože hrot žhavicího kolíku se ve svém celkovém průřezu nezmenšuje.
4 4
44
4 ·44·
Nadto nabízí hrot topného tělesa vytvarovaný s větším příčným průřezem výhodně větší termicky činnou hmotu. Toto působí potom za určitého provozního stavu, zejména při spouštění motoru za studená, proti sfouknutí kolíkové žhavicí svíčky.
Podle jedné výhodné formy provedení žhavicího kolíku je tento vytvořen v podstatě jako rotačně souměrný. Toto se ukázalo proto jako výhodné, protože při takové úpravě žhavicího kolíku je umožněno to, že svíčka žhaví ve své střední oblasti hrotu, jak se požaduje pro moderní, přímo vstřikované dieselové motory.
Při úpravě žhavicího kolíku může být přitom upraveno to, že izolační vrstva je v podstatě potažena vodivou vrstvou.
Ukázalo se, že je obzvláště pro výrobu žhavicího koliku výhodné, jestliže se izolační vrstva obkládá vodivou vrstvou v podstatě sendvičovým způsobem, to znamená, že při pozorování příčného průřezu existuje sled vodivé vrstvy, středové izolační vrstvy a opět vodivé vrstvy, přičemž izolační vrstva se nachází alespoň přibližně ve střední oblasti příčného průřezu žhavicího kolíku.
Toto se ukázalo jako výhodné zejména potom, jestliže se žhavicí kolík vyrábí vstřikovým litím a izolační vrstva se odlije vstřikem nejdříve, přičemž se izolační vrstva svou okrajovou oblastí, to znamená oblastí, která nehranící s vodivou vrstvou, alespoň částečně protahuje až na obvod žhavicího kolíku. Tím se může izolační vrstva dát do tvářecí formy k nastříkání vodivé vrstvy, například kolmo k dělící rovině tvářecí formy.
Zejména se zřetelem na konstrukční velikost žhavicího kolíku, která se má udržet velice malá, je výhodné, jestliže žhavicí kolík má průměr v rozmezí asi od 2 mm do 5 mm.
• ·» ·· ·« • · * » * !» · • * · · · * • * · · · ft • · · ·· ·· · · · ·
Výhodně je uspořádání vodivé vrstvy a izolační vrstvy pro ten který způsob výroby žhavicího kolíku optimalizováno. Výhodné způsoby výroby jsou vstřikové lití a/nebo lisování vstřikem. Optimalizace nastává výhodně prostřednictvím analytického způsobu, zejména nastává prostřednictvím metody dokončených součástí. S takovou optimalizací je možné, že se vypočítá geometrie žhavicího kolíku, která se například může velice jednoduše a levně vyrábět dvoustupňovým vstřikovým litím bez dodatečného opracování a následným spékáním.
Keramická struktura spojení vodivé a izolační vrstvy má přitom obzvláště výhodně jako komponenty trisiliciumtetranitrid a silicid kovu. Přitom se obzvláště výhodně utvářejí keramická struktura spojení pro vodivou vrstvu z 60 % hmotnostního podílu MoSij a ze 40 % hmotnostního podílu S13N4 jakož i spékacích přísad, a pro izolační vrstvu ze 40 % hmotnostního podílu M0S12, 60 % hmotnostního podílu SÍ3N4 jakož i spékacích přísad.
Další výhody a výhodná ztvárnění vynálezu vyplývají z patentových nároků, z následného popisu a z výkresu.
Přehled obrázků na výkresech
Tři výhodné příklady provedení žhavicího kolíku v kolíkové žhavicí svíčce pro dieselové motory podle vynálezu jsou schematicky znázorněné a v následném popisu blíže vysvětlené ve výkresu, v němž znázorňuj í:
obr. 1 podélný řez žhavicím kolíkem se dvěma příslušnými příčnými průřezy podle linií A-A a B-B podle první výhodné formy provedení vynálezu;
0 0 • 00 0 • 00 • 00 00 0 0
0 0 >00 000 00
0 000 00
00 0 0 0
0 Φ
0 0
0 0
0000 obr. 2 vodivou vrstvu hrotové oblasti žhavicího kolíku optimalizovanou výpočtem dokončených součástí podle druhé výhodné formy provedení;
obr. 3 izolační vrstvu, která přísluší k vodivé vrstvě znázorněné v obr. 2;
obr. 4 trojrozměrné znázornění žhavicího kolíku podle obr. 2 a 3;
obr. 5 pohled zezadu na žhavicí kolík podle formy provedení znázorněné v obr. 2 až 4 a obr. 6a) až c) příčný průřez, podélný řez jakož i pohled shora na žhavicí kolík podle třetí výhodné formy provedení vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
V obr. 1 je nyní znázorněn žhavicí kolík £ v podélně řezaném pohledu, přičemž vodivá vrstva 2 se nachází v podstatě vně a izolační vrstva 3 je v podstatě uvnitř, přičemž izolační vrstva 3. je obložena vodivou vrstvou 2 sendvičovým způsobem. Obě vrstvy 2, 3. mají keramickou strukturu spojení.
Tento žhavicí kolík 1_ má, jak lze zjistit z obr. 1, po své celé délce jednotný celkový příčný průřez, přičemž izolační vrstva 3. má v oblasti hrotu 4 žhavicího kolíku 1 zvětšení příčného průřezu, zatímco se podíl vnější vodivé vrstvy 2 co se týče celkového průřezu příslušně zmenšuje.
• ·· >· ·· ·· · » » * · • · · · · * ······ · « 9 · · · * • · · 99 99 99 9 9
Jak lze zjistit zejména z příslušných příčných průřezů podle linií A-A a B-B z obr. 1, je žhavicí kolík 1_ vytvořen podle výhodné formy provedení symetricky. Pod pojmem symetricky se může přitom rozumět symetrie okolo osy souměrnosti ležící v rovině příčného průřezu nebo také symetrie okolo osy otáčení podél osy žhavicího kolíku _1_ v krystalografickém smyslu.
Jedná se zde tedy o keramický žhavicí kolík 1_ s vnějším topným tělesem, který má vhodný průměr pro vmontování do tělesa M8. K tomuto účelu se pro žhavicí kolík 1_ prokázal jako výhodný průměr od přibližně 3,3 mm.
Vhodnou volbou geometrie vodivé vrstvy 2_ a izolační vrstvy 3. znázorněnou v obr. 1 se umožňuje redukce příčného průřezu vodivé vrstvy 2 v oblasti hrotu 4, přičemž celkový žhavicí kolík 1_ má po celé své délce v podstatě jednotný příčný průřez. Tím je umožněno to, že žhavicí kolík J_ se v oblasti hrotu 4 rychle rozpálí, jak se vyžaduje pro moderní přímo vstřikované dieselové motory, a přesto má dobrou mechanickou odolnost.
V obr. 2 až 5, ve kterých jsou použity z důvodu přehlednosti pro stejně fungující konstrukční prvky stejné vztahové značky jako v obr. 1, je znázorněn žhavicí kolík J_, jehož tvar, a sice zejména tvar vodivé vrstvy 2. vůči izolační vrstvě 3_, byl optimalizován prostřednictvím analytického způsobu, přičemž optimalizace se provádí vzhledem k způsobu výroby žhavicího kolíku 1_, a sice zejména vzhledem k vstřikovému lití.
Takový žhavicí kolík 1_ se může realizovat v jednoduchém vstřikovém lití, přičemž nejprve se v předběžně tvarované tvářecí formě předem nalije vstřikovým litím izolační vrstva 3. a keramická
4 44 <4 • 4 44 44
·· ft · 44 4 9 4 4 4
♦ 44 4 * 4 4' 4 4
4
♦ 4 · 4 * 4 4 4 4
444 44 444 • 4 • 4 44 44
vodivá vrstva 2 se v druhém pracovním kroku nastříká okolo izolační vrstvy 3_.
Rozšíření 3A izolační vrstvy 3. na okrajích žhavicího kolíku 1_, které je znázorněné v obr. 2 až 3, zvyšuje vstřikovou odlévatelnost takového žhavicího kolíku l_jakož i stabilitu polohy izolační vrstvy 3_ v tvářecí formě k nastříkání vodivé vrstvy 2 . Takovým způsobem bude možné vstřikové lití žhavicího kolíku 1_ bez materiálových přesahů, které si vymiňují dokončovací obrábění.
Optimalizace geometrie se podle znázorněné druhé formy provedení optimalizovala pro kompozitní keramiku, jako například S13N4 a M0S12. Přitom sestává vodivá vrstva ^přinejmenším přibližně z 60 % hmotnostního podílu MoSi2, ze 40 % hmotnostního podílu S13N4 jakož i spékacích přísad, a izolační vrstva 3_ sestává ze 40 % hmotnostního podílu MoS i 2, 60 % hmotnostního podílu S i 3N4 a spékacích přísad.
K výrobě vstřikovacích hmot se promísí práškové směsi s polypropylénem roubovaným kyselinou akrylovou nebo anhydridem kyseiiny maieinové jako například s pojivém „Polybond 1000“ a „Cyclododecan“ popřípadě „Cyclododecanol“ jako pomocnými materiály, které mají úhrnem účast na hmotnostním podílu na vstřikované hmotě od 1 5 do 20 %.
V obr. 6 a) až c) je znázorněn co se týče způsobu výroby ještě dále optimalizovaný žhavicí kolík J_ v pohledu na příčný průřez (obr. 6a), v podélném řezu (obr. 6b) jakož i v pohledu shora (obr. 6c).
Přitom byly přechody mezi izolační vrstvou 3. a vodivou vrstvou
2. zakulaceny popřípadě zaobleny, což se opět prokázalo jako výhodné co se týče vstřikového lití, protože po nastříkání vodivé vrstvy 2 » »· 9 99 49 ··
9 9 44 4 9 4 9 4 • ·· 9 4 4 · 4 »
4* · 9 4 4 4 · 4 4 4 *44 4 9 4 444
949 ·4 444 «· 99 4444 nevznikají žádné vrcholy termických namáhání na ostrých rozích a hranách.
V průřezovém znázornění obr. 6a je opět podrobněji příkladnými údaji o rozměrech viditelná forma žhavicího kolíku 1_ optimalizovaná co se týče výše uvedeného materiálu a způsobu vstřikování. Průměr d 1 žhavicího kolíku přitom činí 3,3 mm, šířka b l izolační vrstvy 3^ mezi boky činí 1,9 mm až 2 mm, tloušťka popřípadě průměr d2 topného kanálku činí 0,35 mm a tloušťka izolační vrstvy 3_ obnáší 0,8 mm. Úhel a boků izolační vrstvy činí výhodně 120°.
Také u žhavicího kolíku 1_ znázorněného v obr. 6 se jedná v podstatě o žhavicí kolík J_ uspořádaný sendvičovým způsobem, u kterého je izolační vrstva 3. uspořádána v podstatě mezi vodivou vrstvou 2, přičemž izolační vrstva 3. alespoň částečně vybíhá až k okraji žhavicího kolíku
Exemplárně se má následně krátce vysvětlit průběh vstřikového lití žhavicího kolíku.
V první části se odlije vstřikem izolační vrstva 3_. Přitom je vtok na nejtlustším místě izolační vrstvy 3_, to znamená podle předloženého vynálezu v oblasti hrotu 4. Při délce vodivé vrstvy 2 od asi 50 mm je nyní v kovové tvářecí formě vstřikovatelná tloušťka vrstvy od nejméně 0,8 mm. Jestliže se na povrch dutiny tvářecí formy pro vstřikové lití nanese tepelně izolační vrstva, jako A12O2, ZrO2 nebo podobné, tak jsou vstřikovatelné řidší izolační vrstvy 3..
Jako následující se tato izolační vrstva 3. vloží do tvářecí formy kolmo vůči dělící rovině tvářecí formy, to znamená tedy vertikálně, a nastříká se vodivá vrstva 2.
·· · ·· »· 9 9 · • · · · > · • · 4 · · • ·· ··· ·· ·♦ 99 • * * ·- « > • · ♦ ♦ ♦ 9 »> 9999
Nástřik se přitom provádí na patce, přestříkání izolační vrstvy 3_ vodivou hmotou se provádí od patky zvenčí k hrotu 4. Přitom se krátkodobě nataví povrch izolační vrstvy 3. a spojí se s vodivou vrstvou 2_. Obrys izolační vrstvy 3. je na stěně tvářecí formy vytvořen čtyřmi hranami tak, že tyto hrany se mohou lehce dosáhnout popřípadě natavit tekutou slitinou vodivé hmoty. K tomu účelu jsou upraveny zejména zakulacené přechody. Nemají-li se izolační vrstva 3_ a vodivá vrstva 2. přesto bezprostředně v oblasti povrchu dutiny sloučit, tak se může povrch tvářecí formy v oblasti přechodu izolační vrstvy 3. a vodivé vrstvy 2. znovu opatřit tepelně izolační vrstvou.
Potom následuje odsoustružení vodivé hmoty k patce až k začátku izolační vrstvy 3., takže oblast patky není elektricky zkratována. Při tom se potom přidružují termická napojení a okuje.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Žhavicí kolík (1) v kolíkové žhavicí svíčce pro dieselové motory, který má alespoň jednu v podsítě, vnitřní izolační vrstvu (3) a alespoň jednu v podstatě vnější vodivou vrstvu (2) přičemž obě vrstvy (2, 3) obsahují keramickou strukturu, vyznačující se tím, že žhavicí kolík (1) má v podstatě po své celkové délce v podstatě jednotný celkový průřez (dl) a v oblasti hrotu (4) žhavicího koliku (1) se podíl izolační vrstvy (3) na celkovém průřezu (dl) zvětšuje, zatímco se podíl vodivé vrstvy (2) na celkovém průřezu (dl) zmenšuj e.
  2. 2. Žhavicí kolík (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že příčný průřez se vytváří v podstatě symetricky.
  3. 3. Žhavicí kolík (1) podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že izolační vrstva (3) se v podstatě potahuje vodivou vrstvou (2).
  4. 4. Žhavicí kolík (1) podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že izolační vrstva (3) se obkládá vodivou vrstvou (2) sendvičovým způsobem.
  5. 5. Žhavicí kolík (1) podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že má celkový průměr (dl) v oblasti od alespoň přibližně 2 mm do 5 mm.
  6. 6. Žhavicí kolík (1) podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že tvarování vodivé vrstvy (2) a izolační vrstvy (3) se k sobě co se týče způsobu výroby optimalizuje.
  7. 7. Žhavicí kolík (1) podle nároku 6, vyznačující se tím, že optimalizace nastává prostřednictvím analytického způsobu.
    *99 ♦ 9 9 9
    9·· ·9 999 99 99 9999
  8. 8. Žhavicí kolík (1) podle nároku 6, vyznačující se tím, že analytický způsob je metoda dokončených součástí.
  9. 9. Žhavicí kolík (1) podle nároku 8, vyznačující se tím, že metoda dokončených součástí je doplněná statistickým vyhodnocováním (STAU).
  10. 10. Žhavicí kolík (1) podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se vyrábí vstřikovým litím a/nebo způsobem lisováním vstřikem.
  11. 11. Žhavicí kolík (1) podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že keramická struktura spojení má jako komponenty trisiliciumtetranitrid a silicid kovu.
  12. 12. Žhavicí kolík (1) podle nároku 10, vyznačující se tím, že vodivá vrstva (2) sestává z 60 % hmotnostního podílu MoSi2, ze 40 % hmotnostního podílu S Í3N4 a spékacích přísad a izolační vrstva (3) sestává ze 40 % hmotnostního podílu MoSi2, 60 % hmotnostního podílu S13N4 a spékacích přísad.
  13. 13. Žhavicí kolík (1) podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že keramická struktura spojení je vytvořena na bázi SiOC-skleněné keramiky odvozené od polysiloxanu s vhodnými plnicími látkami a silicidem kovu.
CZ20022187A 2000-10-27 2001-10-30 Žhavicí kolík CZ302319B6 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10053327A DE10053327C2 (de) 2000-10-27 2000-10-27 Stiftheizer
PCT/DE2001/004097 WO2003040623A1 (de) 2000-10-27 2001-10-30 Stiftheizer
US10/169,170 US6710305B2 (en) 2000-10-27 2001-10-30 Sheath heater

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20022187A3 true CZ20022187A3 (cs) 2003-08-13
CZ302319B6 CZ302319B6 (cs) 2011-03-09

Family

ID=27625023

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20022187A CZ302319B6 (cs) 2000-10-27 2001-10-30 Žhavicí kolík

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6710305B2 (cs)
EP (1) EP1463910B1 (cs)
JP (1) JP3977806B2 (cs)
CZ (1) CZ302319B6 (cs)
DE (2) DE10053327C2 (cs)
ES (1) ES2280305T3 (cs)
HU (1) HUP0301998A3 (cs)
WO (1) WO2003040623A1 (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10155230C5 (de) * 2001-11-09 2006-07-13 Robert Bosch Gmbh Stiftheizer in einer Glühstiftkerze und Glühstiftkerze
US20050011876A1 (en) 2002-11-26 2005-01-20 Takashi Uetani Soldering iron with replaceable tip cap
DE10353973B4 (de) * 2003-11-19 2006-08-17 Beru Ag Verfahren zum Herstellen eines keramischen Glühstiftes für eine keramische Glühkerze
DE10353972B4 (de) * 2003-11-19 2006-03-16 Beru Ag Verfahren zum Herstellen von keramischen Glühkerzen
DE102004033153B4 (de) * 2004-06-11 2007-03-29 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Glühkerze und Verfahren zu ihrer Herstellung
US7115836B2 (en) * 2004-06-29 2006-10-03 Ngk Spark Plug Co., Ltd. Glow plug
EP1812754A4 (en) * 2004-10-28 2012-02-22 Saint Gobain Ceramics CERAMIC IGNITER
US7772525B2 (en) * 2005-02-05 2010-08-10 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Ceramic igniters
DE102005024623B4 (de) * 2005-05-30 2007-08-23 Beru Ag Verfahren zum Herstellen eines keramischen Glühstiftes für eine Glühkerze
DE102005030208A1 (de) * 2005-06-29 2007-01-25 Robert Bosch Gmbh Glühstiftkerze
US7182654B1 (en) 2005-09-02 2007-02-27 General Electric Company Method and apparatus for coupling a sheathed heater to a power harness
JP2007227063A (ja) * 2006-02-22 2007-09-06 Kyocera Corp セラミックヒータ
US8378273B2 (en) * 2008-02-20 2013-02-19 Ngk Spark Plug Co., Ltd. Ceramic heater and glow plug
DE102009015536B4 (de) * 2009-04-01 2011-01-13 Beru Ag Keramischer Glühstift und Glühkerze

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4816643A (en) * 1985-03-15 1989-03-28 Allied-Signal Inc. Glow plug having a metal silicide resistive film heater
US4814581A (en) * 1986-10-09 1989-03-21 Nippondenso Co., Ltd. Electrically insulating ceramic sintered body
JPH01140582A (ja) * 1987-11-26 1989-06-01 Showa Electric Wire & Cable Co Ltd セラミックヒータ
US5304778A (en) * 1992-11-23 1994-04-19 Electrofuel Manufacturing Co. Glow plug with improved composite sintered silicon nitride ceramic heater
US5367994A (en) * 1993-10-15 1994-11-29 Detroit Diesel Corporation Method of operating a diesel engine utilizing a continuously powered glow plug
DE4335292A1 (de) * 1993-10-15 1995-04-20 Beru Werk Ruprecht Gmbh Co A Glühkerze
DE19506950C2 (de) * 1995-02-28 1998-07-23 Bosch Gmbh Robert Glühstiftkerze für Dieselmotoren
US5676100A (en) * 1996-08-30 1997-10-14 Caterpillar Inc. Glow plug assembly
JP3411498B2 (ja) * 1997-04-23 2003-06-03 日本特殊陶業株式会社 セラミックヒータ、その製造方法、及びセラミックグロープラグ
JPH11257659A (ja) * 1998-03-10 1999-09-21 Ngk Spark Plug Co Ltd セラミックヒータ及びセラミックグロープラグ
US6064039A (en) * 1998-04-15 2000-05-16 Ngk Spark Plug Co., Ltd. Glow plug with small-diameter sheath tube enclosing heating and control coils
DE19857958A1 (de) * 1998-12-16 2000-06-21 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur Herstellung eines Stiftheizer
US6184497B1 (en) * 1999-06-16 2001-02-06 Le-Mark International Ltd. Multi-layer ceramic heater element and method of making same
DE19930334C2 (de) 1999-07-02 2003-07-31 Beru Ag Keramischer Heizstab und diesen enthaltende Glühkerze und Verfahren zu dessen Herstellung
DE19949823A1 (de) 1999-10-15 2001-04-26 Bosch Gmbh Robert Gesinterter keramischer Verbundkörper
US6396028B1 (en) * 2001-03-08 2002-05-28 Stephen J. Radmacher Multi-layer ceramic heater

Also Published As

Publication number Publication date
DE50112014D1 (en) 2007-03-22
JP3977806B2 (ja) 2007-09-19
ES2280305T3 (es) 2007-09-16
DE10053327A1 (de) 2002-05-16
EP1463910B1 (de) 2007-02-07
HUP0301998A3 (en) 2007-10-29
DE10053327C2 (de) 2003-04-10
WO2003040623A1 (de) 2003-05-15
HUP0301998A2 (hu) 2003-09-29
JP2004537155A (ja) 2004-12-09
US20030106885A1 (en) 2003-06-12
CZ302319B6 (cs) 2011-03-09
US6710305B2 (en) 2004-03-23
EP1463910A1 (de) 2004-10-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20022187A3 (cs) Žhavicí kolík
KR101598013B1 (ko) 세라믹 히터
EP1734304B1 (en) Ceramic heater and manufacturing method thereof, and glow plug using ceramic heater
JP5175217B2 (ja) グロープラグのための層状加熱素子を成形するための方法
EP1255076B1 (en) Ceramic heater, glow plug using the same, and method for manufacturing the same
US6884967B1 (en) Multi-layer ceramic heater element and method of making same
KR100399114B1 (ko) 세라믹히터
US6184497B1 (en) Multi-layer ceramic heater element and method of making same
EP2667686B1 (en) Heater and glow plug provided with same
JP2000088248A (ja) セラミックヒータ
US20080116192A1 (en) Injection molding of ceramic elements
KR101504631B1 (ko) 히터 및 이것을 구비한 글로우 플러그
SK286382B6 (sk) Žeraviaci kolík
JP2011523160A (ja) 同軸セラミック点火器及び製造方法
JP2001052845A (ja) セラミックヒータ
JP5864301B2 (ja) ヒータおよびこれを備えたグロープラグ
KR20040088594A (ko) 펜슬형 가열기
KR0148449B1 (ko) 나선형 발열체 팁을 갖는 세라믹 글로우 플러그
JP6199951B2 (ja) ヒータおよびこれを備えたグロープラグ
JP4597352B2 (ja) セラミックヒータ
JP3346447B2 (ja) セラミックヒータの製造方法
JP3877532B2 (ja) セラミックヒータ及びそれを備えるグロープラグ
JP2002299010A (ja) セラミックヒータ及びその製造方法
JPH09196375A (ja) セラミックヒータ
JPH08264266A (ja) セラミックヒータ及びセラミックグロープラグ

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20111030