CZ20021287A3 - Způsob výroby polyetheralkoholů - Google Patents

Způsob výroby polyetheralkoholů Download PDF

Info

Publication number
CZ20021287A3
CZ20021287A3 CZ20021287A CZ20021287A CZ20021287A3 CZ 20021287 A3 CZ20021287 A3 CZ 20021287A3 CZ 20021287 A CZ20021287 A CZ 20021287A CZ 20021287 A CZ20021287 A CZ 20021287A CZ 20021287 A3 CZ20021287 A3 CZ 20021287A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ppm
basic
alkylene oxides
acidic
compounds
Prior art date
Application number
CZ20021287A
Other languages
English (en)
Inventor
Eva Baum
Georg Heinrich Grosch
Kathrin Harre
JüRGEN WINKLER
Thomas Ostrowski
Gerd Hoeppner
Els Paredis
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of CZ20021287A3 publication Critical patent/CZ20021287A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G65/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming an ether link in the main chain of the macromolecule
    • C08G65/02Macromolecular compounds obtained by reactions forming an ether link in the main chain of the macromolecule from cyclic ethers by opening of the heterocyclic ring
    • C08G65/26Macromolecular compounds obtained by reactions forming an ether link in the main chain of the macromolecule from cyclic ethers by opening of the heterocyclic ring from cyclic ethers and other compounds
    • C08G65/2642Macromolecular compounds obtained by reactions forming an ether link in the main chain of the macromolecule from cyclic ethers by opening of the heterocyclic ring from cyclic ethers and other compounds characterised by the catalyst used
    • C08G65/2645Metals or compounds thereof, e.g. salts
    • C08G65/2663Metal cyanide catalysts, i.e. DMC's

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polyethers (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Způsob výroby polyetheralkoholů
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby polyetheralkoholů katalytickou reakcí sloučenin s funkčním vodíkem s alkylenoxidy, za použití alespoň jedné multikovové kyanidové sloučeniny jako katalyzátoru.
Dosavadní stav techniky
Katalyzátory z multikovového kyanidu jsou efektivní katalyzátory k polymerizaci otevřených kruhů epoxidů na polytetheroly. Katalyzátory z multikovového kyanidu se mohou při polymerizaci epoxidů používat při koncentraci katalyzátoru méně než 100 ppm. Ve WO 97/23,544 se popisují také koncentrace menší nebo rovné 15 ppm. U koncentrací katalyzátoru z multikovového kyanidu menších než 100 ppm však velmi často při polymerizaci vznikají problémy. Během polymerizace tak může dojít ke zhoršující deaktivaci katalyzátoru. Při diskontinuálním provozu může docházet k výkyvům kvality takto vyráběných polyetherolů. Tak se mohou od vsázky ke vsázce obdržet různé molekulové hmotnosti, různá viskozita a různé obsahy nenasycených složek.
Snižování aktivity katalyzátoru při polymerizaci může vést při konstantním utlumování reakce k nebezpečným stavům ve výrobních zařízeních.
Tyto problémy vylučují technická použití kytalyzátorů z multikovového kyanidu v těchto malých koncentracích. Polymerizace s koncentracemi katalyzátoru z multikového kyanidu zřetelně vyššími než 100 ppm je z cenových důvodů hospodářsky neatraktivní.
• · · · ’
Podstata vynálezu
Překvapivě se ukázalo, že edukty používané pro polymerizaci, jako spouštěče s funkční skupinou OH, nebo alkylenoxidy, mohou obsahovat po výrobě, dopravě, skladování a tak dále v rozsahu až 100 ppm a více cizí látky, které mají vliv na aktivitu katalyzátorů s multikovovým kyanidem. Tyto cizí látky mohou být obsahující sloučeniny, skupiny Va periodické jak organické, přednostně heteroatomy přičemž heteroatomy často náleží do soustavy prvků, jako dusík, fosfor, arsen, antimon, bismut, skupiny Via, jako kyslík, síra, selen, tellur, nebo skupiny Víla, jako fluor, chlor, brom, jod, tak také anorganické sloučeniny, které rovněž mohou obsahovat atomy ze skupin Va, Via a Vila periodické soustavy prvků. Tyto sloučeniny mohou reagovat zásaditě, to znamená mají ve vodě pH větší než 7. Takovými zásaditě reagujícími sloučeninami mohou být amin, nebo fosfor obsahující sloučeniny, aminy, aminem spouštěné polyetheroly nebo fosfinové katalyzátory. Zbytky těchto látek mohou zůstávat mezi jiným ve výrobních zařízeních nebo ve skladovacích nádržích. Zejména může být kritické, když se u způsobů výroby multikovového kyanidu používá předstupeň, tedy vyrábí se z nízkomolekulárních spouštěčů s OH funkčními skupinami pomocí zásadité katalýzy polyetherolů s molekulovými hmotnostmi 250 až 800 daltonů. Tyto předstupně se často nevyrábí v rektorech designovaných pro katalýzu multikovového kyanidu, nýbrž ve víceúčelových reaktorech.
Rovněž se mohou v eduktech nacházet také substance s kyselým charakterem, tedy s pH hodnotami ve vodě menšími než 7. Tak se mohou zejména u způsobů s předstupněm vyskytovat v předstupních, které se opět používají jako spouštěče s OH funkčními skupinami pro DMC katalýzu, stopy kyseliny z koncového procesu, jako kyselina chlorovodíková, nebo kyselina fosforečná. Rovněž se mohou vyskytovat síru obsahující • · • · ·· · · · · • · · · · · · φ · ·· ······· • · · · · · ··· ··· ·· ·
- 3 sloučeniny, když předtím byly v zařízeních -vyráběny sirovodíkové alkoxyláty. Dalším zdrojem cizích substancí mohou mezi jiným být také samotné nízkomolekulární spouštěče. Glycerin tak může obsahovat po výrobním procesu stopy zásad, jak je například popsáno ve WO 99/14,258.
Avšak nejen spouštěč s OH funkčními skupinami, nýbrž také alkylenoxidy mohou mít po výrobním procesu nečistóty. Tak propylenoxid, který se vyrábí chloridhydrinovým postupem, obsahuje stopy chloru, nebo chlor obsahujících sloučenin.
V technické produkci polyetherolů pomocí katalýzy multikovovým kyanidem jsou nežádoucí výkyvy ve výrobním procesu, takže je třeba nalézt opatření, s nimiž lze těmto výkyvům zabránit.
Překvapivě bylo zjištěno, že se konstantní aktivita katalyzátoru z multikovového kyanidu může zajistit a může se zabránit výkyvům ve kvalitě polyetherolů, když se odstraní ze spouštěčů s OH funkčními skupinami a alkylenoxidů zásadité a/nebo kyselé cizí substance, které ovlivňují aktivitu kytalyzátorů z multikovových kyanidů. Přednostně by se měl obsah v těchto sloučeninách obsažených heteroatomů ze skupiny tvořené dusíkem, fosforem, arsenem, anitmonem, sírou, selenem, tellurem, flurem, chlorem, bromem a jodem volit menší než 100 ppm, aby se udržoval vliv na katalyzátory z multikovového kyanidu co nejmenší. Dále bylo zjištěno, že tyto nízké obsahy sloučenin, které mohou poškozovat katalyzátory z multikovového kyanidu, ve spouštěčích s OH funkčními skupinami a alkylenoxidech se mohou docílit tím, že se používané spouštěče s OH funkčními skupinami a/nebo alkylenoxidy před nebo během použití v multikovovým kyanidem katalyzované poloměrizaci zpracují heterogenními adsorbenty.
• ·
Předmětem vynálezu v důsledku toho je způsob výroby polyetheralkoholů katalytickou adicí alkylenoxidů na spouštěcí substance s funkčním vodíkem, přičemž jako katalyzátory se používají sloučeniny multikovového kyanidu, charakterizovaný tím, že obsah v zásaditých a kyselých nečistotách ve spouštěcí substanci a/nebo alkylenoxidech, které snižují aktivitu katalyzátoru, obsažených heteroatomů ze skupiny tvořené dusíkem, fosforem, arsenem, antimonem, sírou, selenem, tellurem, fluorem, chlorem, bromem a jodem, je menší než 100 ppm.
Předmětem vynálezu je dále způsob výroby polyetheralkoholů katalytickou adicí alkylenoxidů na spouštěcí substance s funkčním vodíkem, přičemž jako katalyzátory se používají sloučeniny multikovového kyanidu, charakterizovaný tím, že obsah v zásaditých a kyselých nečistotách ve spouštěcích substancích a/nebo alkylenoxidech obsažených heteroatomů ze skupiny tvořené dusíkem, fosforem, arsenem, antimonem, sírou, selenem, tellurem, fluorem, chlorem, bromem a jodem, je menší než 100 ppm a spouštěcí substance a/nebo alkylenoxidy se před reakcí podrobí zpracování herogenními adsorbenty.
Obsah heteroatomů ze skupiny tvořené dusíkem, fosforem, arsenem, antimonem, sírou, selenem, tellurem, fluorem, chlorem, bromem a jodem, které v eduktech vychází z cizích látek škodících katalyzátorům z multikovového kyanidu, musí být menší než 100 ppm, zejména menší než 50 ppm, zvláště přednostně menší než 25 ppm, zejména menší než 10 ppm a zvláště menší než 1 ppm. Přitom přirozeně závisí podle vynálezu přednostní horní hranice pro heteroatomy obsažené v jednotlivých cizích látkách na škodlivosti těchto cizích látek. Horní hranice obsahu heteroatomů ze skupiny sestávající z dusíku, fosforu, arzenu, antimonu, síry, selenu, telluru, • · · · · ·
fluoru, chloru, bromu a jodu tak jsou v cizích látkách se silně škodlivým účinkem menší než 25 ppm a přednostně menší než 10 ppm, zvláště přednostně méně než 1 ppm.
Jako silné katalyzátorové jedy se pro sloučeniny multikovového kyanidu jeví mezi jiným zásadité sloučeniny, které obsahují aminové, fosfinové, nebo sirníkové skupiny. V eduktech přítomný dusík, fosfor, nebo síra z těchto sloučenin by měly podle vynálezu činit méně než 25 ppm, přednostně méně než 10 ppm a zvláště přednostně 1 ppm. Nepatrně slabšími katalyzátorovými jedy pro sloučeniny multikovového kyanidu jsou kyselé sloučeniny, zejména takové, které obsahují dusík, fosfor, arsen, antimon, kyslík, síru, selen a/nebo atomy halogenu. Zde by neměly obsahy příslušných heteroatomů v eduktech podle vynálezu přesahovat 100 ppm, přednostně 50 ppm, zvláště přednostně 25 ppm.
Podle poznatku tohoto vynálezu se k odstranění nežádoucích cizích látek z eduktů přednostně používají pevné látky. Použití neutrálizátorů, nevýhodu, že jak látka zůstávají homogenně v eduktech rozpustných jaké jsou popsány ve WO 99/14,258, má cizí látka, tak i ke zněškodnění přidávaná v produktu. To může mít za následek, že přináší nežádoucí vedlejší produkty při adici alkylenoxidů, nebo poškozuje části zařízení, například v podobě usazenin.
Jestliže se naproti tomu používají heterogenní adsorbenty, mohou se společně s adsorbovanou cizí látkou od eduktů snadno oddělovat. Kontaminace koncového produktu cizí látkou, nebo adsorbentem tím lze vyloučit.
Vhodné heterogenní adsorbenty se mohou volit podle kyselého, nebo zásaditého charakteru nečistot přítomných ve výchozích sloučeninách. K odstranění cizích látek se zásaditým charakterem se podle vynálezu centry (pKs hodnota center vynálezu používanými pevnými používají pevné látky s kyselými je menší než 7). Těmito podle látkami s kyselými centry jsou mezi jiným organické intoměniče a rovněž anorganické materiály, jako vrstvené křemičitany, hlinité křemičitany, zeolithy a rovněž jiné směsné oxidy s kyselými centry. U kyselých iontoměničů se mohou používat podle rozsahu kyselého charakteru bud silně kyselé nebo mírně kyselé iontoměniče.
Různé typy anorganických iontoměničů jsou popsány v Ullmans^s Encyclopedy of industrial chemistry, páté revidované vydání (1989) svazek A14, str. 394 až 458. Organické iontoměniče jsou založeny na polystyrénové matrici, polyakrylatové matrici, nebo na fenolformaldehydové pryskyřici, nebo na polyalkylaminových pryskyřicích. Silně kyselé iontoměniče obsahují zpravidla skupiny kyseliny sulfonové, zatímco mírně kyselé iontoměniče obsahují karboxylové skupiny.
K oddělení cizích látek s kyselým charakterem se používají příslušné pevné látky, které mají zásaditá centra (pKb hodnota center je menší než 7). Mohou to být mezi jiným zásadité organické iontoměniče, zásadité kovové oxidy, jako hydrotalcit, dotované oxidy, uhličitany a hydroxidy alkalických zemin, nebo zásaditá pevná tělesa, jaká se mohou obdržet impregnací, nebo napouštěním a následným sušením a/nebo kalcinací kovový oxid obsahujicích pevných těles s kovovými solemi skupin Ia, jako lithium, sodík, draslík, rubidium, nebo césium, a Ha, jako beryllium, hořčík, vápník, stroncium, nebo barium, periodického systému prvků. Podle kyselého charakteru cizí látky se může u zásaditých organických iontoměničů rovněž volit mezi silně a slabě zásaditým iontoměničem. Silně zásadité iontoměniče, jejichž polymerová matrice odpovídá matrici kyselých iontoměničů, sestávají zpravidla z kvarterních amonných skupin, zatímco slabě zásadité iontoměniče mají jako • · zásadité skupiny aminové radikály.
Rovněž se mohou používat také adsorbenty, jako aktivní uhlí, oxidy hliníku, oxidy křemíklu, nefunkcionalizované polymery styrenu a divinylbenzenu a podobně, které nemohou být přímo označovány jako kyselé, nebo zásadité materiály.
U všech těchto heterogenních adsorbentů se dbá na to, aby nekontaminovaly edukty, které ošetřují, multikovový kyanid poškozujícími substancemi.
Zpracování eduktu heterogenními adorbenty se může podle vynálezu provést různým způsobem. Přednostní podoba provedení ochuzení eduktů o nežádoucí cizí látky spočívá v tom, že se z heterogenních adsorbentů vytvoří lóže a zpracovávané edukty se vedou adsorbenty upravenými jako pevné, pohyblivé, nebo fluidní lóže. Různé možnosti provedení tohoto postupu jsou mezi jiným patrné z publikace Konrada Dorfnera, Ion Exchangers, Walter de Gruyter-Verlag, Berlin, 1991, nebo z Ullmanns's Encyclopedy of industrial chemistry, 5. rev. vydání (1989), svazek A14, str. 394 až 459.
K ochuzení jak o kyselé, tak také o zásadité cizí látky se mohou za sebou umístit v lóži nebo v různých lóžích různé adsorbenty.
Další podoba provedení způsobu podle vynálezu spočívá v zamíchání adsorbentů do eduktu a po míchání po dobu několika málo minut až několik hodin se od eduktů oddělí filtrací nebo Speciální podoba provedení spočívá v tom, že se heterogenních adsorbentů neprovádí před nýbrž společně s odstraňováním sloučeniny odstřeďováním odstraňování alkoxylací, multikovového kyanidu po alkoxylaci. U této speciální podoby provedení se však musí adsorbenty volit tak, že se mohou vyloučit negativní vlivy heterogenního adsorbentu na sloučeninu multikovového kyanidu.
Podle shora popsaného způsobu podle vynálezu se mohou ošetřit jak spouštěče s funkční skupinou OH, tak také alkylenoxidy. Pro často snadno těkavé alkylenoxidy se jako čistící stupeň nabízí také destilace, extrakce, nebo extrakční destilace.
Ochuzení eduktů o zásaditá, nebo kyselá znečištění se přednostně provádí při teplotách mezi 10 a 120 °C, přičemž ošetření alkylenoxidů probíhá při teplotách o 25 °C menších. Tlaky přednostně leží v rozmězí mezi 1 bar a 10 bar a volí se tak, že je ošetřovaný edukt během ochuzování tekutý.
Různé spouštěče s OH funkční skupinou, jako například glycerin, mají při pokojové teplotě viskozitu, která ztěžuje shora popsaný způsob ochuzování podle vynálezu. V takových případech se přednostně používají postupy, které umožňují snížení viskozity.
Tak se může například zvýšit teplota. Čištěný edukt se může rozpustit s inertní, s ním smísitelnou a dobře opět odstranitelnou a viskozitu snižující tekutinou.
Jestliže se použije postup, který je popsán ve WO 97/29,146, při kterém se přivádí ke spouštěči směs spouštěče a alkylenoxidů, tak se spouštěč čistí podle již popsaného postupu. K čištění spouštěče v alkylenoxidů, který je zpravidla od spouštěče odlišný, a spouštěče ošetřovat adsorbenty. Výhodné se může celý proud z alkylenoxidů jedním, nebo více heterogenními přitom je časově shodné ochuzování spouštěče a alkylenoxidů a rovněž snížení viskozity spouštěče.
• ·
Rovněž okamžik čištění se může volit podle různých na stupni alkoxylace závislých viskozitách. Tak glycerinpropoxyláty s molekulovými hmotnostmi 400 až 600 daltonů mají menší viskozity, než sám edukt glycerinu. Může být tedy účelné čistit místo glycerinu glycerinpropoxyláty, používané jako spouštěče pro katalýzu multikovovým kyanidem.
Příklady provedení vynálezu
Vynález je blíže objasněn na následujících příkladech.
Příklad 1
V baňce se 5 hodin při teplotě okolí míchalo 3000 g polypropylenglykolu s molekulovou hmotností 400 g/mol s 2,5 hmot. % iontoměniče typu AmberliteR UP252. Potom se iontoměnič odělil filtrací. Před a po ošetření Amberlitem byly zjištěny následující charakteristiky polypropylenglykolu:
neošetřeno po ošetření
číslo kyselosti, mg KOH/g 0,013 0,061
hodnota pH 7,1 5,4
alkalita, ppm 3,0 není prokazatelná
draslík, ppm 0,6 <0,5
sodík, ppm 2,3 1,4
dusík, ppm 6 3
chlor, ppm 1 1
128 g neošetřeného a ošetřeného polypropylenglykolu se naplnilo s 50 ppm katalyzátoru z multikovového kyanidu (hexakyanokobaltát zinečnatý) do autoklávu, 2 hodiny se ve vakuu 3 mbar odvodňovalo a následně se reagovalo při teplotě 130 °C se 72 g propylenoxidu.
• · ♦ · · · ······♦ · • · · · · · · · ······ ·· * ····
-ίου neošetřeného polypropylenglykolu nenastala po 4 hodinách žádná reakce. Pokus byl přerušen.
U polypropylenglykolu ošetřeného AmberlitemR nastala reakce po 8 minutách a byl registrován nárůst tlaku ze 7 na 13,8 bar. Plný výtěžek 200 g ukazoval 100 %ní obrat polypropylenglykolu.
Příklad 2
V baňce se míchalo 3000 g polyetheralkoholu z glycerinu a propylenoxidu s molekulovou hmotností 420 g/mol s 2,5 hmotn. % iontoměniče typu AmberliteR UP252 5 hodin při teplotě 50 °C. Po filtraci iontoměniče se zjistily následující charakteristiky polyolu.
neošetřeno po ošetření
číslo kyselosti, mg KOH/g 0,010 0,257
hodnota pH 7,9 5,2
alkalita, ppm 18,6 není prokazatelná
draslík, ppm 1,6 <0,5
sodík, ppm 2,5 <0,5
dusík, ppm 6 <1
chlor, ppm 2 <1
128 g neošetřeného a ošetřeného polypropylenglykolu se naplnilo se 100 ppm katalyzátoru z multikovového kyanidu z příkladu 1 do autoklávu, 2 hodiny se ve vakuu 3 mbar odvodňovalo a následně se reagovalo při teplotě 130 °C se 72 g propylenoxidu. Test aktivity poskytl následující výsledky:
doba náběhu, min.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby polyetheralkoholů katalytickou reakcí sloučenin s funkčním vodíkem s alkylenoxidy, přičemž se jako katalyzátor používá alespoň jedna multikovová kyanidová sloučenina, vyznačující se tím, že obsah v zásaditých a kyselých nečistotách ve spouštěcí substanci a/nebo alkylenoxidech, které snižují aktivitu katalyzátoru, obsažených heteroatomů ze skupiny tvořené dusíkem, fosforem, arsenem, antimonem, sírou, selenem, tellurem, fluorem, chlorem, bromem a jodem, je menší než 100 ppm.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se sloučeniny s funkčním vodíkem a/nebo alkylenoxidy, aby se ochudily o zásadité a kyselé nečistoty, ošetří před reakcí heterogenními adsorbenty.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako heterogenní adsorbenty používají pevné látky se zásaditými nebo kyselými centry.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako heterogenní adsorbenty používají organické iontoměniče.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako heterogenní adsorbenty používají vrstvenné křemičitany, hlinitokřemičitany, zeolithy a/nebo jiné směsné oxidy se zásaditými, nebo kyselými centry.
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se spouštěcí substance a alkylenoxidy smíchají před ošetřením heterogenními adsorbenty.
  7. 7. Polyetheralkoholy, vyrobené podle jednoho z nároků 1 až 6.
CZ20021287A 1999-10-12 2000-10-02 Způsob výroby polyetheralkoholů CZ20021287A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19949092A DE19949092A1 (de) 1999-10-12 1999-10-12 Verfahren zur Herstellung von Polyetheralkoholen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20021287A3 true CZ20021287A3 (cs) 2002-07-17

Family

ID=7925330

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20021287A CZ20021287A3 (cs) 1999-10-12 2000-10-02 Způsob výroby polyetheralkoholů

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP1233996A1 (cs)
JP (1) JP2003511533A (cs)
CN (1) CN1378571A (cs)
AR (1) AR025992A1 (cs)
AU (1) AU7661000A (cs)
BR (1) BR0014701A (cs)
CA (1) CA2387155A1 (cs)
CZ (1) CZ20021287A3 (cs)
DE (1) DE19949092A1 (cs)
HU (1) HUP0203083A2 (cs)
PL (1) PL355605A1 (cs)
WO (1) WO2001027186A1 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2269761T3 (es) 2001-04-30 2007-04-01 The Regents Of The University Of Michigan Estructuras organometalicas isorreticulares, procedimiento para su formacion, y diseño sistematico del calibre de poros y funcionalidad de los mismos, con aplicacion para el almacenamiento de gases.
US20030078311A1 (en) 2001-10-19 2003-04-24 Ulrich Muller Process for the alkoxylation of organic compounds in the presence of novel framework materials
US6806348B2 (en) * 2003-02-11 2004-10-19 Basf Corporation Process for removing and regenerating a double metal cyanide (DMC) catalyst from a polymer polyol
ATE466865T1 (de) 2003-05-09 2010-05-15 Univ Michigan Mofs mit einer hohen oberfläche und methode zu deren herstellung
DE10324998A1 (de) * 2003-06-03 2004-12-23 Basf Ag Herstellung von Polyetheralkoholen unter Verwendung der DMC-Katalyse
US7300993B2 (en) * 2004-06-03 2007-11-27 Shell Oil Company Process for the preparation of polyether polyols
US7582798B2 (en) 2004-10-22 2009-09-01 The Regents Of The University Of Michigan Covalently linked organic frameworks and polyhedra
MX2007012388A (es) 2005-04-07 2008-03-11 Univ Michigan Adsorcion elevada de gas en una estructura metal-organica microporosa con sitios de metal abiertos.
US7799120B2 (en) 2005-09-26 2010-09-21 The Regents Of The University Of Michigan Metal-organic frameworks with exceptionally high capacity for storage of carbon dioxide at room-temperature
EP1988996B1 (en) 2006-02-28 2017-05-24 The Regents of the University of Michigan Preparation of functionalized zeolitic frameworks

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69306607D1 (de) * 1992-02-20 1997-01-30 Arco Chem Tech Reinigung von niedrigem Alkylenoxyd
US5235075A (en) * 1992-12-10 1993-08-10 The Dow Chemical Company Purification of propylene oxide
US6077978A (en) * 1997-09-17 2000-06-20 Arco Chemical Technology L.P. Direct polyoxyalkylation of glycerine with double metal cyanide catalysis
DE60006503T2 (de) * 1999-03-16 2004-09-23 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Verfahren zur reinigung von propylenoxid

Also Published As

Publication number Publication date
EP1233996A1 (de) 2002-08-28
CA2387155A1 (en) 2001-04-19
HUP0203083A2 (en) 2002-12-28
AR025992A1 (es) 2002-12-26
CN1378571A (zh) 2002-11-06
JP2003511533A (ja) 2003-03-25
AU7661000A (en) 2001-04-23
WO2001027186A1 (de) 2001-04-19
BR0014701A (pt) 2002-06-18
PL355605A1 (en) 2004-05-04
DE19949092A1 (de) 2001-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100355336B1 (ko) 고활성이중금속시안나이드촉매
CZ20021287A3 (cs) Způsob výroby polyetheralkoholů
KR101173690B1 (ko) Dmc-합성된 중간체에 기초한 koh-캡핑된 폴리올의단일 반응기 제조 방법
JP4579473B2 (ja) ポリエーテルを精製する方法
JP2001516782A5 (cs)
US9012695B2 (en) Process for neutralizing an unneutralised polyether polyol
RU2560724C2 (ru) Способ получения простых полиэфироспиртов из алкиленоксидов
DE602004008944T2 (de) Herstellung einer alkoxylatzusammensetzung
CN101679203A (zh) 制备二苯基甲烷系列的二胺和多胺的方法
US20150191379A1 (en) Process for removal of hydrogen peroxide from an aqueous solution
CN1105039A (zh) 聚氧化亚烷基多元醇的制备方法
JP6492468B2 (ja) 保存安定性に優れるポリアルキレンオキシド及びその製造方法
CN1180003C (zh) 挠性泡沫多元醇化合物的制备
EP1005500B1 (de) Verfahren zur herstellung von polyetherpolyolen
JPS6154044B2 (cs)
EP1303554B1 (en) Polyol processing
RU2677659C1 (ru) Способ получения твердого двойного кобальтцианидного катализатора полимеризации пропиленоксида
RU2687105C1 (ru) Способ получения простого полиэфира с высокой молекулярной массой на основе пропиленоксида на двойном кобальтцианидном катализаторе
WO2010011750A1 (en) Process for increasing the coalescence rate for amine-initiated polyethers
CN115109309A (zh) 一种提高聚氨酯预聚体的储存稳定性的方法
JPH02305819A (ja) ポリエーテルポリオールの精製方法
EP4107206A1 (en) Methods for purifying polyols containing oxyalkylene units to reduce 2-methyl-2-pentenal content
JP2013184905A (ja) アルキルエーテル化合物の製造方法
KR101318727B1 (ko) 에틸렌옥사이드 캡핑된 폴리(옥시프로필렌)폴리올의 이중 금속 시아나이드 촉매 제거방법
CN116437970A (zh) 含活性氢有机化合物捕捉剂、组合物以及它们的用途