CZ2001659A3 - Tabletovací raznice - Google Patents

Tabletovací raznice Download PDF

Info

Publication number
CZ2001659A3
CZ2001659A3 CZ2001659A CZ2001659A CZ2001659A3 CZ 2001659 A3 CZ2001659 A3 CZ 2001659A3 CZ 2001659 A CZ2001659 A CZ 2001659A CZ 2001659 A CZ2001659 A CZ 2001659A CZ 2001659 A3 CZ2001659 A3 CZ 2001659A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pin
base
tablet punch
punch according
tablet
Prior art date
Application number
CZ2001659A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Holderbaum
Hans-Josef Beaujean
Karl-Martin Faeser
Oliver Kurth
Original Assignee
Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE1998138103 external-priority patent/DE19838103B4/de
Priority claimed from DE19847274A external-priority patent/DE19847274A1/de
Priority claimed from DE1999108027 external-priority patent/DE19908027C1/de
Application filed by Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien filed Critical Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Publication of CZ2001659A3 publication Critical patent/CZ2001659A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B30PRESSES
    • B30BPRESSES IN GENERAL
    • B30B15/00Details of, or accessories for, presses; Auxiliary measures in connection with pressing
    • B30B15/06Platens or press rams
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B30PRESSES
    • B30BPRESSES IN GENERAL
    • B30B11/00Presses specially adapted for forming shaped articles from material in particulate or plastic state, e.g. briquetting presses, tabletting presses
    • B30B11/02Presses specially adapted for forming shaped articles from material in particulate or plastic state, e.g. briquetting presses, tabletting presses using a ram exerting pressure on the material in a moulding space
    • B30B11/08Presses specially adapted for forming shaped articles from material in particulate or plastic state, e.g. briquetting presses, tabletting presses using a ram exerting pressure on the material in a moulding space co-operating with moulds carried by a turntable
    • B30B11/085Presses specially adapted for forming shaped articles from material in particulate or plastic state, e.g. briquetting presses, tabletting presses using a ram exerting pressure on the material in a moulding space co-operating with moulds carried by a turntable for multi-layer articles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B30PRESSES
    • B30BPRESSES IN GENERAL
    • B30B15/00Details of, or accessories for, presses; Auxiliary measures in connection with pressing
    • B30B15/06Platens or press rams
    • B30B15/065Press rams

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká tabletovací raznice, jejíž razící prvek tvoří čep obklopený rovnou podstavou. Vynález se týká zejména lisovacího zařízení, kterým se vyrábějí tablety s prohlubní (Mulden tabletten nebo Mulden-Tabs). Přitom se na vrchní straně velkoobjemové tablety vyrazí prohlubeň, která se v následném konfekcionizačním stupni může vyplnit jiným materiálem, zejména zalitím.
Dosavadní stav techniky
Tablety s prohlubní se vyrábějí zejména ze substancí, které jsou účinné zejména v kombinaci s jinými substancemi. Často přitom vzniká situace, že potom různé substance rozvíjejí své účinky nejvýhodněji, když se během použití rozpouštějí v přesně definovaném sledu tak, aby mohly v rozpuštěné formě působit společně. Častou oblastí použití tohoto způsobu přidávání účinného prostředku je strojové mytí nádobí. Aby se ulehčilo uživateli dávkování pomocného mycího prostředku nebo obecně pracího, mycího, čistícího a pomocného pracího prostředku, jsou přídavná množsví v závislosti na kapacitě stroje vlisována do tablet.
Práškové nebo zrnkové účinné prostředky, které se mají kvůli předepsanému efektivnějšímu rozvinutí účinku přidávat postupně, se přitom vlisují nad sebou v diskrétních vrstvách. Jestliže existuje jeden nebo více kombinovaných účinných prostředků původně ve fomě pasty nebo tekutiny, například ve formě taveniny, které nejsou vhodné pro lisování, představuje vytvoření prohlubně na povrchu tablety osvědčenou formu pro vytvoření tablety s kombinací • · · ··· ···· • · · · · · · · · • · · · ······· · · • · · · · ··· _ 2 ···· · ·· · ·· ··· účinných prostředků a s veškerými žádanými substancemi. Do této prohlubně se mohou vládat účinné prostředky ve formě tekutiny, taveniny a/nebo pasty a v něm po naplnění ztuhnout.
U lisovacího zařízení to vede ke zcela zvláštním problémům, protože povrch tablety není rovný, nýbrž profilovaný. Z toho vyplývají pro různé povrchové geometrie odpovídajícího razícího prvku různé tlakové a abrazivní vztahy. Protože sklon k přilnutí stlačované substance k razícímu prvku mezi jiným závisí na specifickém plošném tlaku a tlakových vektorech, které určuje povrchová geometrie, mají určité části profilu razícího prvku sklon zvláště k přilnutí nebo k připečení. Taková přilnutí vedou ve sledu mnoha lisování k narůstajícím drsnostem povrchu tablet na odpovídajících místech, které mohou vést k odchylkám v množstevních podílech substancí a ke zlomení tablety. Zlomí-li se tableta v tabletovacím lisu, vede to k závažnému poškození výrobního procesu.
Podstata vynálezu
Základní technický problém vynálezu spočívá v tom, aby se profilované razící prvky tabletovací raznice utvořily tak, aby její povrchy měly vlastnosti, které zabraňují přilnavosti nebo přinejmenším přilnavost redukují, a aby se její povrchy utvořily takovým způsobem, aby vyrobené tablety měly dostačující mechanickou stabilitu. Tento problém se podle vynálezu řeší tím, že výše popsaná tabletovací raznice je provedena tak, že její rovná podstava v lisovacím procesu valchuje a čep je nestlačitelný a potažen přinejmenším vrstvou redukující přilnavost.
Pokud nenastanou zvlášť nákladná a výrobě zabraňující opatření pro speciální rozdělování, rozděluje se práškový nebo jemnozrnný materiál pro lisování tablet rovnoměrně při plnění do lisovací matrice. To má za následek, že se musí materiál na místech, kde má profil razícího prvku největší
- 3 ······ ··· ··· • · · ··· ···· • · · · · · ··· • · ·· ······· ·· • · · · · · ·· ····· ·· · ·· ··· vypoukliny, nejsilněji komprimovat. Ačkoliv se stlačený materiál snaží pohybem ve směru k méně namáhaným oblastem vyhnout nejvyšším tlakům, vznikají v oblastech největších profilových vypouklin také největší specifické plošné tlaky.
Sestává-li profil razícího prvku z rovné plochy, například z podstavy, která například obklopuje elipsoidní čep, očekávají se největší plošná zatížení na čepu, resp. na elipsoidní vypouklině. V oblasti vypoukliny má plocha jen zcela nepatrné úhly sklonu ve vztahu k podstavě. Tyto úhly sklonu se zvětšují podle definice ve směru k elipsoidní bázi a jsou při přechodu na obklopující podstavu největší. Lisovací tlak působí kolmo k podstavě a k plošnému prvku uprostřed elipsoidní vypoukliny. S rostoucí vzdáleností od středu prvku směřuje lisovací tlak k ploše s rostoucím sklonem tak, že se lisovací tlak rozdělí na odpovídající menší vznikající tlakové složky, stojící kolmo na plošný prvek, a na tlakové složky, směřující opět kolmo na ně. Tyto příčné tlaky působí quazi tangenciálně. Tlakové složky, stojící kolmo k normálové síle, jsou mírou smykové a abrazivní síly, které působí na styčnou plochu mezi čepem a lisovaným materiálem. Mimo jiné musí být kvůli těmto abrazivním silám elipsoidní čep vyroben z velmi tvrdého, nestlačitelného materiálu. V rámci předloženého vynálezu mají přednost raznice, které mají čep ve tvaru poloelipsoidu, kulové úseče nebo geometricky podobný tvar.
Sklon k přilnavosti stlačovaného materiálu na povrchu lisovací raznice je určen mimo jiné specifickými plošnými tlaky mezi stlačovaným materiálem a povrchem raznice a povrchovou strukturou. Má-li povrch lisovací nebo tabletovací raznice například vlastnosti zabraňující tření nebo smykové případně mazací vlastnosti, zabrání se tak nebo se přinejmenším minimalizuje sklon k adhezi.
Jak již bylo uvedeno, směřují lisovací tlaky kolmo na rovnou podstavu. Protože rovná podstava představuje nejnižší výšku v profilu razícího prvku, existuje v této oblasti nejmenší komprese lisovaného materiálu. To vede k
- 4 ······ · · · ·· · • · · ··· ···· • · · · · · · ·· • · ·· *······ ·· • · · · · · ·· ···· · ·· · ·· ·· · tomu, že se v oblasti podstavy očekávají také menší plošné tlaky než v oblasti nahoru vypouklého čepu. Z těchto důvodů nemusí být materiál podstavy také nestlačitelný, protože se z tlakové geometrie očekávají pouze normálové síly.
Aby se zlepšila přilnavost později provedené výplně prohlubně, mohou se tabletovací raznice podle vynálezu opatřit dalšími prvky. Může zabránit problémům jako je nadostatečná přilnavost výplně nebo vypadnutí výplně při mechanickém zatížení tak, že se čep opatří vyhloubením a z něho vyčnívajícím kotoučem. Mají přednost tabletovací raznice, které se vyznačují tím, že mají čep s vyhloubením, které se opatří kotoučem vyčnívajícím z tohoto vyhloubení.
Kotoučem, který vyčnívá z vyhloubení, se při stlačení předsměsi vytlačí do čepem vylisovaného prohlubně další prohlubeň. Tato „prohlubeň v prohlubni “ vede při pozdějším plnění, zvláště při zalití prohlubně, k podstatně lepší přilnavosi jádra v prohlubni výlisku.
Vyhloubení v čepu a tím také kotouč osazený ve vyhloubení mohou mít různé podstavy. To umožňuje opatřit čep obdélníkovým nebo kvadratickým vyhloubením a plnícím kotoučem. V rámci předkládaného vynálezu má přednost vyhloubení, které má tvar kruhu, elipsy nebo má podobný geometrický tvar.
V závislosti na dimenzi čepu se také mění dimenze vyhloubení v čepu a dimenze kotouče, který je vsazen do vyhloubení. Mají přednost tabletovací raznice s vyhloubením o hloubce 0,1 až 5 mm, přednostně 0,2 až 3 mm a zvláště výhodně 0,3 až 1,5 mm, přičemž je zvláště výhodné, aby kotouč vyčníval z vyhloubení přinejmenším 0,1 mm, přednostně alespoň 0,3 mm.
Ve výhodných formách provedení předkládaného vynálezu se kotouč vsazený do čepu skládá z reverzibilně tvrovatelného materiálu s tvrdostí od 40 do 99
- 5 ······ «·· ·· • · · · · · · • · · · · · · · • · · · ······· ·
Shore A podle DIN 53505, přednostně z polyurethanu, například zejména z Vulkollanu, nebo PVC, například zejména z Mipolanu. Jmenované materiály jsou dále níže podrobně popsány.
Alternativně může být také výše popsaný tvar čepu s vypouklinou zhotoven z jednoho kusu materiálu, to znamená, že se může nahradit vrtání otvoru a následné vyplnění kotoučem odpovídajícím tvarem z jednoho metriálu. Předchozí postup neumožňuje ovšem přirozeně žádné materiálové rozdíly mezi čepem a vyčnívajícím kotoučem. Tam, kde se to nevyžaduje, je výroba z jednoho materiálu bez vrtání a vsazování příznivěji z hlediska nákladů.
Strukturu násypů substancí z práškové nebo jemně krystalické formy je sice možné ve vztahu na větší plochy nebo objemy pokládat za rovnoměrnou, v mikrooblasti totiž za zcela odlišnou. Vlivem rozdílné relativní hustoty v mikrooblasti klade rovnoměrným tlakovým silám, vznikajícím na povrchu podstavy, odpor stlačovaný materiál. To vede k tomu, že v různých částech v mikrooblasti vznikají na povrchu rozdílné specifické tlaky a tím i u stlačitelného materiálu podstavy k nepatrným různým deformacím materiálu. Tento projev označovaný jako valchování má za následek vznik různých normálových a příčných sil na povrchu materiálu, čímž se potlačí nebo přimejmenším zabrání sklonu k přilnavosti materiálu na povrchu razícího prvku v oblasti podstavy.
Tabletovací raznice, jejíž razící prvek je proveden v popsané formě, zabraňuje s výhodou adhezi nebo jí přinejmenším redukuje. S takovým lisovacím zařízením je možné dosáhnout dlouhou životnost a bezvadný povrch tablet.
Ve formě provedení, kde razící prvek tabletovací raznice nemá být bočně ohraničen podstavou a ta je obklopena v podstatě rovnoměrným, nestlačitelným lemem, jsou zpětné účinky kompresních a deformačních dějů na vnitřní straně matrice na stlačitelné podstavě vyloučeny. Vně vystupující zešikmení ♦ · · · · · • ·
- 6 okraje způsobuje s výhodou čisté dělení materiálu na matrici a stabilizaci struktury tablet.
Zvláštní výhody při výrobě tabletovací raznice a při stálosti lisovacího zařízení jsou zajištěny formou provedení, kde razící prvek sestává z více částí. Podle účelu je rozsah jednotlivých částí orientován na různé materiály, případně na na materiálové požadavky. Kusová výroba elipsoidního čepu z nestlačitelného materiálu, opatřeného na vnějším povrchu povrchovou vrstvou, která adhezi přinejmenším redukuje, plochého prvku z valchujícího materiálu pro podstavu a kruhového prvku z nestlačitelného materiálu pro lem, je tak pro tvarování jednotlivých částí, které se nabízí kvůli rozdílným materiálům, s výhodou omezená.
Jak je dále výše popsáno, musí být povrchová vrstva na čepu zároveň tvrdá a odolná proti vysokému plošnému zatížení, a zároveň musí mít vlastnosti bránící tření nebo vlastnosti mazadla. Velmi vhodné jsou povrchové vrstvy, které obsahují nikl s jemnými částečkami PTFE (Teflon). Ty propůjčují potahu vlastnosti potlačující adhezi a odírání matriálu. Alternativně se osvědčila forma provedení povrchové vrstvy redukující adhezi, jejíž základní materiál sestává místo z niklu ze slitiny nikl-fosfor.
Jako další alternativa povrchové vrstvy, přinejmenším s účinkem redukující adhezi, která mimo jiné splňuje požadavky na tvrdost a odolnost, se osvědčila ochranná vrstva z grafitu, obsahující diamantové částečky. Přitom je povrch čepu potažen grafitovou vrstvou, která je známá svým smykovým a mazacím účinkem, a která zde zároveň slouží jako pojidlo pro fixaci diamantových částeček, které propůjčují povrchu požadovanou tvrdost. Zkoušky s touto povrchovou vrstvou čepu ukázaly, že při dlouhé životnosti nástroje nebyla pozorována žádná adheze materiálu.
• · · · · · • ♦ · φ · φ · · ·· • · ΦΦΦ· φ · φ • φ · · ΦΦΦ···· φ φ • · φφφ φφφ y φφφφ φ φφ · φφ φφφ
Při stlačení práškové směsi do formy může docházet k problémům, protože na styčné ploše mezi poloelipsoidem a jemnou vrstvou plastické hmoty mohou ulpívat nánosy prášku. To vede k odlupování podél okraje vyhloubení, které zvláště při lisování zbarvené předsměsi poškozuje vzhled výlisku. Také s doposud uvedenými materiály lze jen při vysokém technickém vybavení realizovat komplikované geometrie čepu, například tahy písma nebo jiné formy.
Namísto ochranné vrstvy čepu, která redukuje adhezi, je možné jej vyrobit komplet z materiálu redukující adhezi. Zde se osvědčily zvláště plastické hmoty. Další výhodná forma provedení předkládaného vynálezu předpokládá to, že se čep pouze nepotáhne ochrannou vrstvou redukující adhezi, ale vyrobí se kompletně z materiálu, který adhezi redukuje. Zvláště výhodné jsou přitom tabletovací raznice, jejichž čepy jsou vyrobeny z plastické hmoty.
Pojem „plastická hmota“ charakterizuje přitom v rámci předkládaného vynálezu materiály, jejichž podstatné součásti se skládají z takových makromolekulárních organických sloučenin, které vznikají synteticky nebo modifikací přírodních produktů. Jsou v mnoha případech za určitých podmínek (teplota a tlak) tavitelné a tvarovatelné. Plastické hmoty jsou tedy v principu polymery a mohou být klasifikovány buď podle svých fyzikálních vlastností (termoplasty, duroplasty a elastomery), podle způsobu reakce při jejich výrobě (polymerizáty, polykondenzáty a polyadukty) nebo podle jejich chemické povahy (polyolefiny, polyestery, polyamidy, polyuretany atd.).
Čep, který je v uvedených výhodných fomách provedení vyroben z plastické hmoty, představuje přitom v rámci předkládaného vynálezu vypouklinu na razícím prvku tabletovací raznice. Plocha, na které je čep připevněn, může přitom zároveň zaujímat různé formy, přičemž existuje mnoho možností tvarů od rovné plochy až po polokulový tvar. V rámci předkládaného vynálezu ja na jedné straně výhodné, že plocha, na které sedí čep, je rovná a na druhé straně vyčnívá ve všech směrech na rovině nad čepem, t.zn. že čep jako ♦ · · ··· vypouklina sedí na ploše a nikde přímo nenaráží na okraj lisovacího zařízení, př. tento okraj tvoří. Přednostně se také vyrábí podstava, na které sedí čep, z plastické hmoty, takže mají přednost tabletovací raznice, které mají čep a rovnou podstavu z plastické hmoty.
Zvláště výhodné je přitom v rámci předkládaného vynálezu, když je materiál čepu tvrdší než u podstavy. Tabletovací raznice podle vynálezu, jejíž razící prvky mají čep, který obklopuje podstava, přičemž jsou podstava a čep vyrobeny z plastické hmoty a materiál čepu je tvrdší než u podstavy, jsou proto podle vynálezu výhodnější.
Pojem „tvrdost“ je v rámci předkládaného vynálezu označení pro odpor, který klade pevné těleso proti vniknutí jiného tělesa. Zatímco se u minerálů měří tzv.vrypová tvrdost (tvrdost podle Mohse), prosadily se technicky jiné metody měření tvrdosti. Nejčastěji se používají metody podle Brinella, Rockwella a Vickerse (zvláště pro ocel a jiné kovy). Ke zjištění tvrdosti podle Brinella (HB, Kugeldruckhárte, DIN 50351) se normované ocelové nebo widiové kuličky s průměrem 10 mm a zkušebního zatížení P (vyjádřeno v N) bez nárazu vtlačí do měřené látky a stanoví se povrch O (v mm2) vmáčknuté kaloty o průměru d. Tvrdost podle Brinella je potom dána:
o 9,817* D-\p-^D2-d2)
Při stanovení tvrdosti podle Rockwella (HR), které je vhodné pro vyšší stupně tvrdosti, se do materiálu vtlačí buď diamantový kužel (HRC) nebo ocelové kuličky různých průměrů (HRB). Při stanovení tvrdosti podle Vickera (HV) se používá diamantová pyramida s otevřeným plošným úhlem 136°; také zde se tvrdost definuje jako zatížení vztažené na plochu vtisku (N/mm2). Při této zkušební metodě jsou vtisky velmi malé, takže se také mohou stanovit tvrdost u velmi tenkých vrstev. Analogicky to také platí pro stanovení tvrdosti podle Knoopa (HK), při kterém se používá diamantová pyramida s kosočtverečným ·· ···· ♦ ··· 9 999 • · 9 9 9 9 9 99 • 9 99 9 9999 9 9 99 • · · · · « 99
Q ···· ♦ ·· · *«999 půdorysem. Při stanovení rázové tvrdosti slouží průměr vtisku koule, který se vytvořil úderem kladiva (Poldihammer, Skleroskop) nebo napnutým pérem, jako podlad pro výpočet. Jiný, stejně dynamický způsob stanovení tvrdosti je metoda odskoku. Tímto způsobem zjištěná tvrdost podle Shorea se stanovuje u oceli pádem ocelové koule jako tvrdost zjištěná odrazem, příp.u gumy a jiných elastomerů se měří jako odpor proti vniknutí komolého kuželu.U tvrzených plastických hmot, např. u tvrdých termoplastů a zvláště u duroplastú se měří tvrdost podle Brinella jako kvocient zkušební síly a povrchu vtisku ocelové koule (průměr 5 mm) po 10, 30 nebo 60 sekundách zatížení.
Zvláštní výhody při výrobě tabletovací raznice a stálosti lisovacího zařízení zajišťuje forma provedení, kde se razící prvek skládá z více částí. Podle účelu se rozsah a přířez jednotlivých dílů orientuje na různé materiály popř.na materiálové požadavky. Kusová výroba elipsoidního čepu z tvrzené plastické hmoty, plochého prvku z měkčné plastické hmoty, přednostně z valchujícího matriálu, pro podstavu a kruhového prvku z nestlačitelného materiálu pro okraj, tak výhodně omezuje tvarování jednotlivých částí, které se nabízí různými materiály.
Jak je dále výše uvedeno, skládá se čep z tvrzené plastické hmoty jako podstava. Tvrdé plastické hmoty přitom splňují zejména požadovaný profil, aby byl čep zároveň tvrdý a odolný vysokému plošnému zatížení, na druhé straně musí mít vlastnost zabraňující tření nebo vlastnost mazadla.
Jako materiály z plastické hmoty se pro čep osvědčily zajména polyolefiny, přednostně polyethylen nebo polypropylen. Polyethyleny (PE) jsou přitom polymery, které patří mezi polyolefiny s uspořádáním typu
- [CH2 - CH2] ······ ««· ' ·· • · · · ♦ · ·*·· • · «·»·· · * • · «· ·«····« « · • · ·«*«'·
- 10 - ..... ·· jako charakteristické základní jednotky polymerního řetězce. Polyethyleny se vyrábějí polymerizací ethylenu dvěmi základními rozdílnými metodami, vysokotlakým a nízkotlakým postupem. Výsledné produkty se často odpovídajícím způsobem označují jako vysokotlaký polyethylen popř. nízkotlaký polyethylen; odlišují se hlavně svým stupněm rozvětvení a s tím spojeným krystalizačním stupněm a svou hustotou. Oba postupy mohou být provedeny jako roztoková a emulzní polymerizace nebo polymerizace plynné fáze.
Při vysokotlakém postupu vznikají rozvětvené polyethyleny s nízkou hustotou (ca. 0,915 - 0,935 g/cm3) a krystalizačním stupněm od ca. 40 do 50%, které se označují jako typy LDPE. Produkty s vyšší molovou hmotností a tím podmíněnou lepší pevností a duktilitou nesou zkrácené označení HMW-LDPE (HMW=high molecular weight). Kopolymerizací ethylenu s olefiny s dlouhým řetězcem, zejména s butenem a oktenem, se může výrazný stupeň rozvětvení polyethylenu, vyrobeného vysokotlakým postupem, redukovat; kopolymery mají zkrácené označení LLD-PE (linear low density polyethylene).
Makromolekuly polyethylenu nízkotlakého postupu jsou rozsáhle lineární a nerozvětvené. Tyto polyethyleny (HDPE) mají krystalizační stupeň od 60 do 80% a hustotu od ca. 0,94 do 0,965 g/cm3. Jsou zvláště vhodné jako materiál pro čep.
Polypropyleny (PP) jsou termoplastické polymery propylenu se základní jednotkou typu
-[CH(CH3)-CH2]Polypropyleny se mohou vyrábět stereospecifickou polymerizací propylenu v plynné fázi nebo v suspenzi vysoce krystalických isotaktických nebo méně krystalických syndiotaktických příp. amorfních ataktických polypropylenů.
♦ · *·«· ♦ ♦ · · · · · · ·· • · ···· · « ' • · · · ····· · * « ·
H 4 · · ·♦··»» —II“ ···· · ·· · ·· ···
Technicky důležitý je zajména polypropylen, kde jsou všechny methylové skupiny lokalizovány na jedné straně řetězce polymeru. Polypropylen se vyznačuje vysokou tvrdostí, schopností vracet se do původního stavu, neohebností a teplotní odolností a je v rámci předkládaného vynálezu ideálním materiálem pro čep.
Zlepšení mechanických vlastnosí polypropylenů se dosáhne zesílením mastkem, křídou, dřevěnou moučkou nebo skleněnými vlákny a také je možné potažení kovovou vrstvou.
Vedle polyolefinů jsou polyamidy v rámci předkládaného vynálezu přednostně použitelné materiály pro čep. Polyamidy jsou vysokomolekulární sloučeniny, které se skládají z modulů spojených peptidovými vazbami. Syntetické polyamidy (PA) jsou až na málo výjimek termoplastické, řetězcové polymery opětovným seskupením amidu kyselin v hlavním řetězci. Podle chemické struktury se rozdělují takzvané homopolyamidy do dvou skupin: na typy aminokarboxylových kaselin (AS) a na typy diaminokarboxylových kyselin (AA-SS); přitom označuje A aminoskupiny a S karboxyskupiny. První se tvoří z jednoho modulu polykondenzací (aminokyselina) nebo polymerizací (ωlaktam), poslední ze dvou modulů polykondenzací (diamin a dikarboxylová kyselina).
Polyamidy z nerozvětvených alifatických modulů se kódují podle počtu atomů uhlíku C. Tak je označení PA 6 například pro polamid vytvořený z kyseliny εaminokapronové nebo ε-kaprolaktamu a PA 12 je poly(s-laurinlaktam) z εlaurinlaktamu. U typu AA-SS se nejprve pojemnuje počet uhlíků diaminu a potom kyseliny dikarboxylové: PA 66 (polyhexamethylenadipinamid) vzniká z hexamethylendiaminu (1,6-hexandiamin) a kyseliny adipové, PA 610 (polyhexamethylensebakamid) z 1,6-hexandiaminu a kyseliny sebakové, PA 612 (polyhexamethylendodekanamid) z 1,6-hexandiaminu a kyseliny dodekanové. Jmenované typy polyamidů mají v rámci předkládaného vynálezu přednost pro čepy.
·· ·«··
- 12 Polyurethany (PUR) jsou polyadicí dvojsytných nebo vícesytných alkoholů a isokyanátů dostupné polymery (polyadukty) s uskupením typu
-[CO-NH-R2-NH-CO-O-R1-O]jako charakteristické základní jednotky základní makromolekuly, kde R1 znamená nízkomolekulární nebo polymerní diolový zbytek a R2 alifatickou nebo aromatickou skupinu. Technicky důležité PUR se vyrábějí z polyesterových a/nebo polyetherových diolů a například z 2,4- popř. 2,6toluendiisokyanátu (TDI, R2=C6H3-CH3), 4,4'-methylendi(fenylisokyanát) (MDI, R2=C6H4-CH2-C6H4) nebo hexamethylendiisokyanátu [HMDI, R2=(CH2)6]· Tabletovací raznice, jejíž čep se skládá z polyuretanu, mají podle vynálezu rovněž přednost.
Jmenované plastické hmoty se mohou použít samotné jako materiál pro čepy, mohou se ale také opatřit povlakem nebo laminací z kovů nebo jiných látek. Zvláště se v rámci předkládaného vynálezu osvědčilo použití skleněného vlákna zesilujícího plastickou hmotu jako materiálu pro čepy. Skelná vlákna zesilující plastickou hmotu (GFK) jsou spojené materiály v kombinaci matrice z polymeru a skelných vláken se zesilujícím účinkem. Skelné materiály pro zesílení vláken v GFK jsou vlákna, rovings (skleněné provazce), netkané textilie, tkaniva nebo sítě. Vhodné polymery pro matrice GFK jsou jak duroplasty (například epoxidové pryskyřice, nenasycené polyesterové pryskyřice, fenolové a furanové pryskyřice), tak termoplasty (například polyamidy, polykarbonáty, polacetáty, polyfenyloxidy a polyfenylsulfidy, polypropyleny a styrenkopolymery). Hmotnostní poměr mezi zesilující látkou a polymerovou matricí je obvykle v oblasti 10:90 až 65:35, přičemž pevnostní vlastnosti GFK se zvýší zpravidla až na obsah zesílení ca. 40 % hmotn.
·« ···· • · •9 •· ·····
• · · « ··· ♦ · 9 ♦ ♦ ·· • · *····«« «· • · · · ·e *· ♦ ·» ···
Výroba GFK probíhá převážně lisováním; další důležité výrobní postupy jsou ruční laminace, násřik vlákna, kontinuální impregnace, navíjení a odstředění. Často se vychází také z takzvaných prepregs, pryskyřicí předimpregnovaného materiálu skelných vláken, které za použití tlaku a tepla ztvrdnou. GFK se vyznačují oproti nezesíleným polymerním matricím zvýšenou pevností v tahu, ohybu a tlaku, rázovou houževnatostí, trvalou formou a stabilitou proti vlivu tepla, kyselin, solí, plynů nebo rozpouštědel. V rámci předkládaného vynálezu se jako materiály pro čepy osvědčily zejména skelným vláknem zesílené polytetrafluorethyleny a polyamidy.
Jak je již výše uvedeno, může se vypouklina povrchu čepu uskutečnit nejen použitím kotouče, nýbrž také přípravou geometricky stejně sktrukturovaného tělesa z jednoho materiálu. Pro takové geometrie jsou plastické hmoty zvlášť vhodné, přičemž se polyamidy zvlášť osvědčily.
Dimenze čepu se může přizpůsobit dimenzi vyrobeného výlisku, takže má výsledná prohlubeň výlisku ve srovnání objemu výlisku vhodný rozměry. Pro obvyklé geometrie a velikosti výlisků se jako výhodé ukázalo, aby čep měl objem od 0,5 do 5 ml, přednostně od 0,6 do 3 ml a zejména od 0,8 do 2 ml. Objemem čepu se přitom rozumí objem prohlubně, kterou čep vytlačí do výlisku. Pojem objem čepu znamená objem „hlavy čepu“, přičemž „stiel“, t.zn. prvky, které slouží k upevnění vypoukliny na tabletovací raznici, nejsou započítány.
Účinek valchujícího matriálu, který zabraňuje přilnavosti nebo přilnavost nebo adhezi přinejmenším redukuje, pro tvorbu podstavy byly v předchozím popsány. Jak bylo uvedeno, je výhodné, aby se podstava skládala z reverzibilně tvarovatelného materiálu s tvrdostí od 40 do 99 Shore A podle DIN 53505. Při zkouškách se ukázalo, že by se mohly polyuratanovým matriálem Vulkollan nebo s materiálem PVC Mipolam dosáhnout velmi dobré výsledky. U více než mnoha tisíc lisování nebyla zjištěná žádná přilnutí na podstavě.
• · ···· ·♦ ·
- 14 Také dimenze podstav se přizpůsobuje dimenzi vyrobeného výlisku, takže má základna a vrchní straně výlisku ve srovnání k objemu výlisku vhodné rozměry. Geometrie a velikosti výlisku se ukázaly jako výhodné, když podstava tabletovací raznice činí 5 až 30 cm2, přednostně 5 až 20 cm2 a zejména 8 až 12 cm2.
Jak bylo uvedeno, může se proces lisování optimalizovat, když je tabletovací raznice vytvořena tak, aby podstava 3 byla obklopena nestlačitelným, v podstatě stejnoměrným lemem 5. Ve výhodných formách provedení předloženého vynálezu leží tento lem uvnitř ve výši horní hrany podstavy a je vně vzestupně sešikmen.
Například pro výrobu výlisku pro strojové mítí nádobí je výhodné, aby měly obdélníkový tvar, a aby je bylo možno vložit do dávkovači komory strojů obvyklých obchodních značek. Mají přednost tabletovací raznice, jejíž podstava je v podstatě obdélníková a má přednostně zaoblené rohy.
V předchozím uvedené výhodné rozměry podstavy a čepu se mohou realizovat v raznici, která slouží k výrobě výlisků pro mycí a čistící prostředky.
V rámci předkládaného vynálezu má přednost tabletovací raznice, která má v podstatě obdélníkovou podstavu včetně lemu o rozměrech asi 36 x 26 mm a podstavou obklopený čep ve tvaru elipsoidu má délky poloos asi a = 8,3 mm, b = 11,5 mm a c = 5 mm.
Samozřejmě se mohou také vyrobit kulaté výlisky pro mycí a čistící prostředky s raznici podle vynálezu. Z toho plyne, že další důležitou formou provedení předkládaného vynálezu je tabletovací raznice, která se vyznačuje tím, že podstava je v podstatě kruhová.
·· ·»·♦
- 15 Takové tabletovací raznice podle vynálezu mají kruhovou podstavu 3 včetně okraje přednostně o průměru 34 mm a čep 4 ve formě kulové úseče má přednostně délky poloos a = b = 11 mm a c = 5 mm.
Bylo již poukázáno na to, že jsou zaručeny zcela zvláštní výhody při výrobě tabletovavací raznice a odolnosti lisovacího zařízení u formy provedení, kde se lisovací prvek skládá z více dílů, které jsou pevně spojeny. Podle účelu se rozsah a přířez jednotlivých dílů se orientuje na různé materiály popř. na nároky na materiál. Jak již bylo uvedeno, omezuje tímto způsobem kusová výroba elipsoidního čepu z nestlačitelného materiálu a z materiálu s povrchovou vrstvou přinejmenším redukující adhezi nebo kompletně z plastické hmoty redukující adhezi, plochého prvku z valchujícího materiálu pro podstavu a kruhového prvku z nestlačitelného materiálu pro lem, tvarování jednotlivých dílů, které se různými materiály nabízí.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.1 Příčný řez tabletovací raznice;
Obr.2 Půdorys tabletovací raznice podle obr.1;
Obr.3 Schématicky rozložené zobrazení tabletovací raznice, která rozdělená jednotlivé části, jejíž obrysy jsou podobné raznici podle obr.1;
Obr.4 Schematický řez bočního pohledu tablety s prohlubní, která byla vyrobena navrženou tabletovací raznici;
Obr.5 Příčný řez tabletovací raznice s doplňkovým prvkem;
Obr.6 Půdorys tabletovací raznice podle obr.5;
Obr.7 Schematicky rozložené zobrazení tabletovací raznice, rozložené na jednotlivé části, jejíž obrysy jsou podobné raznici podle obr.5;
Obr.8 Schematický řez bočního pohledu tablety s prohlubní, která byla vyrobena navrženou tabletovací raznici
·· Λ» a
• ♦ « r 4 • ·
♦ · • · φ 9
♦ · • · ···· Φ · 9
9 9 9 9
«« 9 999
Příklady provedení vynálezu
Uvedené a další výhody budou názorně objasněny při popisu příkladů provedení, která jsou uvedena v přiloženém výkrese. Ten zahrnuje:
Obr. 1 příčný řez tabletovací raznice;
Obr. 2 půdorys tabletovací raznice podle obr.1;
Obr. 3 schematicky rozložené zobrazení tabletovací raznice, která je rozdělená na jednotlivé části, jejíž obrysy jsou podobné raznici podle obr. 1;
Obr. 4 řez bočního pohledu tablety s prohlubní, která byla vyrobena navrhovanou raznici;
Na obr. 1 je v řezu bočního pohledu znázorněna tabletovací raznice 1.. Znázorněný příklad provedení má čep 4 ve tvaru poloelipsoidu a v podstatě obdélníkovou podstavu 3. Z toho lze zřetelná podstava 3, lem 5, který je umístěn kolem podstavy 3, a podstavou obklopený čep 4 , který je zde zobrazen jako poloelipsoid. Na čepu 4 je patrná povrchová vrstva 12. Alternativně může být čep zhotoven z plastické hmoty, čímž porvchová vrstva 12 může odpadnout. Tabletovací raznice 1 má v těle raznice seřizovači a vyrovnávací otvor 7, které umožňují její přesné vyrovnání ve vztahu k tabletovacímu tlaku a komplementárním tabletovacím nástrojům. U znázorněné formy provedení tabletovací raznice 1 se jedná o vrchní raznici. Ta odpovídá výhodné formě provedení. Lem 5, podstava 3 a čep 4, které společně tvoří razící prvek 2, se dotýkají stlačovaného materiálu. Aby se zabránilo nebo alespoň snížila přilnavost stlačovaného materiálu, je povrch čepu 4 potažen antiadhezní vrstvou 12, která může odpadnout, když se čep 4 zhotoví komplet z materiálu, který redukuje přilnavost.
- 17 • · >··· ·· ···· ** ··· r • · · * «·· ♦ · · ♦ * ·Λ • · · ···· φ φ φφ • · φ φ φφ ·· · ** ···
Na podstavě 3 se zabrání přilnavosti stlačovaného materiálu tím, že se podstava 1 vyrobí z materiálu, který je pevný, hladký a valchující. Vhodné materiály jsou zde například polyurethany, přednostně Vulkollan, materiály z PVC, například Mipolam. Materiál lemu 5 je nestlačitelný a sešikmená plocha je velmi hladká. Povrchová úprava zabraňující přilnavosti se může například podpořit tvrdým pochromováním nebo povrchovou vrstvou Ni-PTFE, Ni-PPTFE nebo C-diamantem.
Povrchová vrstva 12, kterou je potažen povrch čepu 4 a případně lemu 5 za účelem zabránění nebo přinejmenším snížení přilnavosti stlačovaného materiálu, musí mít minimálně dvě vlastnosti. Musí být tvrdá a nestlačitelná, podobná základnímu materiálu čepu a na druhé straně musí podporovat nebo usnadňovat smyk mezi čepem a stlačovaným materiálem. Tyto smykové vlastnosti jsou zvláště důležité pro zabráněni přilnavosti, protože kvazi tangenciální příčné síly, působící proti směru tlakové síly,na základě sklonu proti směru tlakové síly, podporují nebo alespoň nebrání v mikrooblasti pohybu materiálu ve směru těchto příčných sil. Relativními pohyby v mikrooblasti se brání přilnavosti stlačovaného materiálu. Také alternativní potažení lemu 5 povrchovou vrstvou 12 je naznačeno čárkovaným znázorněním. Lem 12 může - jak bylo již uvedeno- odpadnout, když se čep 4 a případně lem 5 zhotoví komplet z materiálu redukujícího adhezi.
Na obr. 2 je znázorněn půdorys tabletovací raznice 1. podle obr. 1. Zřetelně je vidět v podstatě obdélníkový, v rozích zaoblený tvar razícího prvku 2, který je tvořen z lemu 5, jím uzavřenou podstavou 3 a jí obklopujícím čepem 4. Že je razící prvek kruhový, je patrné z kruhového obrysu raznice.
Na obr. 3 je schematicky znázorněno, jak může být tabletovací raznice 1, která je podobná na obr. 1 a 2 znázorněnému tabletovacímu kolíčku, členěná na jednotlivé části. Ve schématicky znázorněném příkladu provedení jsou jednotlivými částmi: část ve tvaru houby s hlavou ve formě elipsoidního čepu 4 a kruhovává vrstva 6, jejíž nepokryté vnější části povrchu tvoří podstavu 3, • ·
·· · · • · ·· ··· ·· • · · · ·· · • · · · · ·· • · · ········ • aa> aa • ·· · aaa a rámový prvek, jehož vnější ohraničení tvoří stěna, jejíž vrchní část odpvídá lemu 5. Tyto jednotlivé díly znázorněné v rozložené formě tvoří v sestavené formě tabletovací raznici 1 s razícím prvkem 2.
Tato forma provedení je koncipována tak, že díly, na které jsou kladeny různé požadavky na povrch, jsou vytvořeny jako jeden kus z různých materiálů nebo materiálového opracování. Tímto způsobem mohou být znázorněny různé profilové požadavky na různé díly razícího prvku 2 v jednoduché a technicky jasně zvládnutelné formě. Jednotlivé díly jsou ve složené formě vzájemně zablokovány, takže je zaručena stabilita tabletovací raznice 1 a to, že se jednotlivé díly naposunou.
Na obr. 4 je velmi silně zjednodušeně ukázán příčný řez tablety s prohlubní 8. Znázorněná tableta s prohlubní 8 je vyrobena ze dvou různých materiálů, které byly odděleně slisovány a obě vrstvy, spodní vrstva 11 a vrchní vrstva 10, jsou zřetelně ohraničené. Protože se obě vrstvy 10, 11 vyrobily stejným lisovacím zařízením, to znamená do stejné matrice se po sobě nejprve naplnil materiál vrstvy 11 a před druhým druhým lisováním materiál vrchní vrstvy 10., a stejnou tabeletovací raznici 1, mají obě vrstvy 10, 11 identické postranní a vrchní ohraničení. Přitom jsou fasety 13, vytvořené lemem 5 razícího prvku 2 a odpovídajícím profilováním nezobrazené matrice, zřetelné.
Velmi názorně je na vrchním ohraničení vidět, že je komprese stlačovaného materiálu, který se plní do stejnoměrné výšky lisovací matrice, velmi rozdílná vzhledem k profilování razícího prvku 2. Nejmenší komprese probíhá v oblasti podstavy 3. V této oblasti vznikají tlakové síly kolmé na povrch. Větší komprese následuje v oblasti lemu 5 a čepu 4, přičemž je komprese tím větší, čím více vyčnívají díly razícího prvku 2 ve směru tlakové síly. Přitom působí tlaková síla jen přesně uprostřed čepu 4 popřípadě uprostřed prohlubně 9, vytvořené čepem 4 ve stlačovaném materiálu, přesně kolmo na stlačovaný materiál. Ve všech ostatních oblastech se tlaková síla rozděluje na podíl normálových a příčných sil, které působí kolmo na sešikmenou plochu. Tento • ·
- 19 podíl působí kvazi tangenciálně a způsobuje určité namáhání střihem na stlačovaný materiál. Při konfekcionizaci tablet s prohlubní se prohlubeň 9 po vylisování plní třetí substancí, která je buď ve formě pasty nebo tekutiny popřípadě taveniny a v prohlubni ztuhne nebo se upevní. Samozřejmě se může prohlubeň zaplnit separátně vyrobeným výliskem, který se do vyhloubně nalepí nebo vlisuje. U této formy provedení se přilnavost výlisku plněného do prohlubně dosáhne lisovacím tlakem nebo prostředkem ke zlepšení přilnavosti nebo kombinací obou opatření.
Podle další formy provedení předkládaného vynálezu se může do čepu vyvrtat otvor, do kterého se nasadí kotouč. Touto další vypouklinou na čepu se může přilnavost výplně prohlubně zlepšit. Tyto výhody jsou zřetelné při popisu dalších příkladů forem provedení, která jsou zobrazena na přiloženém výkresu. Ten zahrnuje:
Obr. 5 příčný řez tabletovací raznice s doplňkovým prvkem;
Obr. 6 půdorys tabletovací raznice podle obr. 5;
Obr. 7 schematicky rozložené zobrazení tabletovací raznice, která je rozdělená na jednotlivé části, jejíž obrysy jsou podobné raznici podle obr. 5, a
Obr. 8 schematický řez bočního pohledu tablety s prohlubní, která byla vyrobena navrženou tabletovací raznici.
Na obr. 5 je zobrazena tabletovací raznice 1_ v řezu bočního pohledu. Zobrazený příklad provedení má čep 4 ve tvaru poloelipsoidu a v podstatě obdélníkovou podstavu 3. Je zde zřetelně vidět podstavu 3, lem 5, uspořádaný kolem podstavy 3 a podstavou obklopený čep 4, který je zde zobrazen jako poloelipsoid. Na čepu 4 je vidět povrchová vrstva 12. Alternativně může být čep 4 zhotoven z plastické hmoty, čímž může odpadnou povrchová vrstva 12. Dále má čep 4 otvor, do něhož se nasadí kotouč 14, který z ovoru vyčnívá.Tabletovací raznice 1 má v těle raznice seřizovači a • · ♦ · • · vyrovnávací otvor 7, které umožňují její přesné vyrovnání s ohledem na tabletovací tlak a komplementání tabletovací nástroje. U zobrazené formy provedení tabletovací raznice se jedná opět o vrchní raznici. Lem 5, podstava 3, čep 4 a kotouč 14, které společně tvoří razící prvek (2), se při lisování dotýkají stlačovaného materiálu. Aby se zabránilo nebo alespoň snížila přilnavost stlačovaného materiálu, je povrch čepu potažen antiadhezní povrchovou vrstvou 12, která může odpadnout, když je čep zhotoven komplet z materiálu, který redukuje adhezi.
Na podstavě 3 a přednostně také na povrchu kotouče 14 se zabrání přilnavosti stlačovaného materiálu tím, že se podstava 3 vyrobí z velmi pevného a hladkého, ale valchujícího materiálu. Vhodnými materiály jsou například polyurethany, přednostně Vulkollan, a materiály z PVC, například Mipolan. Materiál lemu 5 je nestlačitelný a sešikmený povrch je velmi hladký. Jeho vybavení zabraňující přilnavosti se podpoří například tvrdým pochromováním nebo povrchovou vrstvou Ni-PTFE, Ni-P-PTFE nebo Cdiamantu.
Povrchová vrstva 12, kterou je opatřen povrch čepu 4 a případně lem 5 s cílem zabránit nebo snížit přilnavost stlačovaného materiálu, musí mít alespoň dvě vlastnosti. Musí být tvrdá a nestlačitelná, podobná základnímu materiálu čepu a na druhé straně musí podporovat nebo ulehčovat smyk mezi čepem a stlačovaným materiálem. Tyto smykové vlastnosti jsou pro zabránění přilnavosti zvláště důležité, protože kvazi tangenciální příčné síly, které působí proti směru tlakové síly, podporují nebo alespoň nebrání v mikrooblasti pohybu materiálu ve směru těchto příčných sil. Těmito relativními pohyby v mikrooblasti se působí proti přilnavosti stlačovaného materiálu. Také alternativní potažení lemu 5 povrchovou vrstvou 12 je zřetelné čárkovaným zobrazením. Povrchová vrstva 12 může - jak již bylo uvedeno - odpadnout, když je čep 4 a případně lem 5 zhotoven komplet z materiálu, který redukuje adhezi.
• · · ·
- 21 Na obr. 6 je zobrazen půdorys tabletovací raznice 1_ podle obr. 5. Je zřetelně vidět v podstatě obdélníkový ale v rozích zaoblený tvar razícího prvku 2, který je tvořen lemem 5, lemem obepínající podstavou 3 a podstavou obklopujícím čepem 4 a kotoučem 14 sedícím a vyčnívajícím z otvoru v čepu 4. Z kruhového obrysu raznice je patrné, že razící prvek (2) je kruhový.
Na obr. 7 je schematicky zobrazeno, jak se může tabletovací raznice 1, která je podobná tabletovacímu kolíčku znázorněném na obr. 5 a 6, členit na jednotlivé části. Ve schematicky zobrazeném příkladu provedení jsou jednotlivými díly: část tvaru houby s hlavou ve tvaru elipsoidního čepu 4 s otvorem, ve kterém může být upevněn kotouč 14 a kruhová vrstva 6, jejíž nepokryté vnější povrchové části tvoří podstavu 3, a rámcový prvek, jehož vnější ohraničení tvoří stěna, jejíž vrchní část odpovídá lemu 5. Tyto zde v rozložené formě zobrazené jednotlivé části tvoří v sestavené formě tabletovací raznici 1 s razícím prvkem 2.
Toto provedení je koncipováno tak, že díly, na které jsou kladeny různé povrchové požadavky, jsou vytvořeny jako jeden kus z různých materiálů nebo jeho různým opracováním. Tímto způsobem se mohou zobrazit různé profilové požadavky na různé díly razícího prvku 2 v jednoduché a technicky jasně zvládnutelné formě. Jednotlivé části jsou ve spojené formě vzájemně zablokovány, takže je zajištěna stabilita tabletovací raznice s tím, že se žádná část neposune.
Na obr. 8 je velmi zjednodušeně ukázán příčný řez tablety s prohlubní 8. Zobrazená tableta s prohlubní 8 je vyrobena ze dvou různých materiálů, které byly odděleně slisovány a obě vrstvy, spodní vrstva 11 a vrchní vrstva 10. jsou zřetelně vzájemně ohraničené. Protože obě vrstvy 10, 11 byly vyrobeny stejným lisovacím zařízením, to znamená ve stejné matrici, která se nejprve naplnila materiálem spodní vrstvy 11 a před druhým lisováním materiálem vrchní vrstvy 10, a stejnou tabletovací raznici 1, mají obě vrstvy 10, 1_1_ • · · · • · identické postranní a vrchní obrysy. Přitom jsou fasety 13, vytvořené lemem 5 razícího prvku 2 a odpovídajícím profilováním nezobrazené matrice, zřetelné.
Velmi zřetelně lze z vrchním obrysu usoudit, že komprese stlačovaného materiálu, který se plní do přibližně stejné výše razící matrice, je vzhledem k profilování razícího prvku 2 velmi rozdílná. K nejmenší kompresi dochází v oblasti podstavy 3. V této oblasti vznikají tlakové síly kolmé na povrch. K větší kompresi dojede v oblasti lemu 5, čepu 4 a na kotouči 14, který z čepu vyčnívá, přičemž komprese je tím větší, čím více vyčnívají části razícího prvku 2 ve směru tlakové síly. Přitom tlaková síla působí jen ve středu kotouče umístěného v čepu popřípadě ve středu tablety s prohlubní 9, vytvořené čepem 4 a z něho vyčnívajícím kotoučem 14 do stlačovaného materiálu, přesně kolmo na stlačovaný materiál. V ostatních oblastech se tlaková síla rozděluje na podíl normálových a příčných sil působících kolmo na sešikmený povrch. Tento podíl směřuje kvazi tangenciálně a způsobuje určitě namáhání střihem na stlačovaný mateirál. Při konfekcionizaci tablet s prohlubní 8 se prohlubeň 9 naplní po lisování třetí substancí, která je buď ve formě pasty nebo tekutiny, případně taveniny a v prohlubni ztuhne popřípadě se upevní. Samozřejmě se může prohlubeň naplnit separátně vyrobeným výliskem, který se do prohlubně nalepí nebo vlisuje. U této formy provedení se dosáhne přilnavosti výlisku plněného do prohlubně lisovacím tlakem nebo prostředkem zvyšující přilnavost nebo kombinací obou opatření.
····
Příklad:
Pomocí tabletovací raznice byly vyrobeny tablety s prohlubní elipsoidního tvaru, které mají následující rozměry:
Délka: 36 mm
Šířka: 26 mm
Výška: 18 mm
Hloubka prohlubně: 5 mm
Poloosy prohlubně: a = 8,3 mm b = 11,5 mm
Podle výhodné formy provedení předkládaného vynálezu byly dále vyrobeny tablety s prohlubní, které byly získány lisovacím zařízením, u kterého byl do čepu vyvrtán kruhový, 1 mm hluboký otvor o průměru 5 mm, který byl vyplněn 2 mm silným kotoučem z Mipolanu. Takto vyrobené tablety s prohlubní získaly v elipsoidní prohlubni další válcové vyhloubení.
Složení stlačené předsměsi a fyzikální parametry při stlačení byly u obou sérií výlisků identické. Oba výlisky byly vyplněny 1 ml parafinu (teplota tání 6667°C) tak, že se roztavený parafin o teplotě 75°C nalije do existujících výlisků.
V obou případech bylo vyrobeno po 80.000 výliscích, aniž by na raznici vznikaly přípečky. Výhodné vlastnosti kotouče, který se navíc nasadí do čepu, se projeví při plnění roztavených substancí. Silným mechanickým namáháním bylo možné ztuhlé parafinové jádro z nejdříve uvedených výlisků vytlačit, zatímco z posledně uvedených výlisků tento případ nenastal. K ověření mechanické stability se nechalo po 20 tabletách po sobě padat z výšky 40 cm • · na rovnou plochu, přičemž vrchní srana tablety s vyplněnou prohlubní byla orientovaná a) dolů, b) na stranu a c) nahoru. Po nárazu bylo vyhodnoceno, u kolika tablet se výplň z výlisku uvolnila. Výsledky tohoto testu ukazuje následující tabulka:
Výlisky serie 1 Výlisky serie 2
Poloha vrchní strany dole na straně nahoře dole na straně nahoře
s výplněnou prohlubní a) b) c) a) b) c)
intaktní tableta* [ks] 10 16 20 0 3 5
intaktní tableta* [%] 50 80 100 0 15 25
Jádro zůstane ve výlisku
Zastupuje:
JUDr. ZDEŇKA KOREJZOVÁ
ADVOKÁTKA

Claims (30)

  1. Patentové nároky
    1. Tabletovací raznice, vyznačující se tím, že její razící prvek (2) obsahuje čep (4), který obklopuje podstava (3), přičemž je podstava (3) při lisování valchující a čep (4) je nestlačitelný a je opatřen vrstvou, která přinejmenším adhezi redukuje.
  2. 2. Tabletovací raznice podle nároku 1,vyznačující se tím, že čep (4) má tvar poloelipsoidu, kulového výřezu nebo geometricky podobný tvar.
  3. 3. Tabletovací raznice podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že čep (4) má vyhloubení, které je vyplněno kotoučem (14), který z vyhloubení vyčnívá.
  4. 4. Tabletovací raznice podle nároku 3, vyznačující se tím, že vyhloubení má tvar kruhu, elipsy nebo geometricky podobný tvar.
  5. 5. Tabletovací raznice podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že vyhloubení má hloubku 0,1 až 5 mm, přednostně 0,2 až 3 mm a zejména 0,3 až 1,5 mm.
  6. 6. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 3 až 5, vyznačující se t í m, že kotouč (14) vyčnívá nejméně 0,1 mm, přednostně nejméně 0,3 mm z vyhloubení.
  7. 7. Tabletovací raznice podle jednoho znároků 1 až 4, vyznačující se t í m, že se kotouč (14) skládá z reverzibilně tvarovatelného materiálu s
    - 26 tvrdostí 40 až 99 Shore A podle DIN 53505, přednostně z polyurethanu, například zejména z Vulkollanu, nebo PVC, například zejména z Mipolanu.
  8. 8. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se t í m, že se vrstva, která adhezi přinejmenším redukuje, skládá z Ni-PTFE.
  9. 9. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se t í m, že se vrstva, která adhezi přinejmenším redukuje, skládá z Ni-P-PTFE.
  10. 10. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se t í m, že se vrstva, která adhezi přinejmenším redukuje, skládá z C-diamantu.
  11. 11. Tabletovací raznice, podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se t í m, že je čep (4) zhotoven z plastické hmoty.
  12. 12. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 11,vyznačující se t í m, že jsou čep (4) a rovná podstava (3) zhotoveny z plastické hmoty.
  13. 13. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se t í m, že materiál čepu (4) je tvrdší než materiál podstavy (3).
  14. 14. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 11 až 13, vyznačující se t í m, že se čep (4) skládá z polyolefinu, přednostně z polyethylenu nebo polypropylenu.
    ·· ····
  15. 15. Tabletovací raznice podle jednoho zu nároků 11 až 13,vyznačující se t í m, že se čep (4) skládá z polyamidu, přednostně z PA 6, PA 12, PA 66, PA 610 nebo PA 612.
  16. 16. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 11 až 13,vyznačující se t í m, že se čep (4) skládá polyurethanu.
  17. 17. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 11 až 13, vyznačující se t í m , že se čep (4) skládá z plastické hmoty, zesílené skelným vláknem, přednostně z polytetrafluorethylenu nebo polyamidu, který je zesílen skelným vláknem.
  18. 18. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 17, v y z n a č u j í c í se t í m, že čep (4) má objem 0,5 až 5 ml, přednostně 0,6 až 3 ml, zejména přednostně 0,8 až 2 ml.
  19. 19. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 18, vyznačující se t í m, že se podstava (3) skládá z reverzibilně tvarovatelného materiálu s tvrdostí 40 až 99 Shore A podle DIN 53505.
  20. 20. Tabletovací raznice podle nároku 19, vyznačující se tím, že se podstava (3) skládá z polyurethanu, například zejména z Vulkollanu, nebo PVC, například zejméma z Mipolamu.
  21. 21. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 20, v y z n a č u j í c í se t í m, že podstava (3) činí 5 až 30 cm2, přednostně 5 až 20 cm2 , zvlášť přednostně 8 až 12 cm2.
    ·4·4 ·* 4 44· * · ♦ 4 · ·· 4 • ···· 4 4· • · · 4444*44 ·· • 4 4 4 4 44 • 44 4 44444
  22. 22. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 21,vyznačující se t í m, že podstava (3) je obklopena nestlačitelným, v podstatě rovnoměrným lemem.
  23. 23. Tabletovací raznice podle nároku 22, v y z n a č u j í c í se t í m, že lem (5) leží uvnitř ve výši vrchní hrany podstavy a je vně vzestupně zešikmen.
  24. 24. Tabletovací raznice podle nároků 1 až 23, v y z n a č u j í c í se tím, že podstava (3) je v podstatě obdélníková a přednostně se zaoblenými rohy.
  25. 25. Tabletovací raznice podle nároku 24, v y z n a č u j í c í se t í m, že v podstatě obdélníková podstava (3) včetně lemu má rozměry přibližně
    36 x 26 mm a jí obklopený elipsoid čepu (4) má přibližně poloosy a = 8,3, b = 11,5 a c = 5 mm.
  26. 26. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 23, v y z n a č u j í c í se t í m, že podstava (3) je v podstatě kruhová.
  27. 27. Tabletovací raznice podle nároku 26, v y z n a č u j í c í se t í m, že kruhová podstava (3) včetně lemu má průměr 34 mm a čep (4) ve tvaru kulového výřezu má poloosy a = b = 11 mm a c = 5 mm.
  28. 28. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se t í m, že se razící prvek (2) skládá z více kusů, které jsou pevně spojeny.
  29. 29. Tabletovací raznice podle jednoho z nároků 1 až 28, v y z n a č u j í c i se t í m, že tabletovací raznice (1) je vrchní raznice.
    ···· » · • · 9 • · · • · 9 9 9 9 • · • · • · 9 9 9 • · • · · • · · · 9 9 9 9 • · • · 9 9 9 ···· ♦ • · 9 9 99 9
  30. 30. Prací, mycí, čistící tableta nebo tableta pomocného pracího prostředku, vyrobená tabletovací raznicí podle jednoho z nároků 1 až 29.
CZ2001659A 1998-08-21 1999-08-12 Tabletovací raznice CZ2001659A3 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1998138103 DE19838103B4 (de) 1998-08-21 1998-08-21 Verwendung eines Tablettierstempels mit Antihafteigenschaften und damit hergestellte Wasch-, Spül-, Reinigungs- und Waschhilfsmitteltablette
DE19847274A DE19847274A1 (de) 1998-10-14 1998-10-14 Preßwerkzeug mit Antihafteigenschaften
DE1999108027 DE19908027C1 (de) 1999-02-25 1999-02-25 Tablettierstempel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2001659A3 true CZ2001659A3 (cs) 2001-09-12

Family

ID=27218614

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2001659A CZ2001659A3 (cs) 1998-08-21 1999-08-12 Tabletovací raznice

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1105284A1 (cs)
JP (1) JP2002523241A (cs)
KR (1) KR20010053638A (cs)
CN (1) CN1328499A (cs)
CZ (1) CZ2001659A3 (cs)
HU (1) HUP0103383A3 (cs)
PL (1) PL346215A1 (cs)
SK (1) SK2452001A3 (cs)
WO (1) WO2000010801A1 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10013449B4 (de) * 2000-03-17 2007-03-01 Henkel Kgaa Verfahren und Vorrichtung sowie Verwendung der Vorrichtung zur Herstellung von Muldenformkörpern
KR100467901B1 (ko) * 2002-01-22 2005-01-24 이우석 지그류의 테프론 코팅처리방법
GB2419838A (en) * 2004-11-03 2006-05-10 Reckitt Benckiser Nv Making a tablet of three layers
CN104999688A (zh) * 2015-07-17 2015-10-28 苏州金牛精密机械有限公司 防粘附压辊机构
CN106734637B (zh) * 2017-04-07 2018-12-21 禾顺精密五金电子(惠州)有限公司 一种防粘料的冲压装置
WO2023205379A1 (en) * 2022-04-21 2023-10-26 First Time Us Generics Llc Tablet press compression tooling assembly for the formation of soft-chew tablets and related methods

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3408436A (en) * 1963-03-26 1968-10-29 Colgate Palmolive Co Method for making composite die
US3593380A (en) * 1968-12-12 1971-07-20 Sergei Georgievich Voronov Molding plate of a press mold for making articles of blanks of loose materials
US4061453A (en) * 1975-10-06 1977-12-06 Wolverine Aluminum Corporation Tooling for a powder compacting press
WO1991004149A1 (en) * 1989-09-21 1991-04-04 Camborne Industries Plc Compacting scrap metal into briquettes
JPH06218587A (ja) * 1993-01-25 1994-08-09 Hitachi Tool Eng Ltd 粉末成形用被覆金型
DE9302249U1 (de) * 1993-02-17 1993-04-01 Wilhelm Fette Gmbh, 2053 Schwarzenbek Satz von Preßstempeln für eine Tablettiermaschine
DE19646475A1 (de) * 1996-11-11 1998-05-14 Notter Werkzeugbau Gmbh Tablettierwerkzeug mit adhäsionshemmender Beschichtung
DE29807840U1 (de) * 1998-04-30 1998-09-03 Notter GmbH Werkzeugbau, 75248 Ölbronn-Dürrn Tablettierwerkzeug, insbesondere Tablettierstempel oder Tablettiermatritze

Also Published As

Publication number Publication date
KR20010053638A (ko) 2001-06-25
SK2452001A3 (en) 2001-08-06
JP2002523241A (ja) 2002-07-30
EP1105284A1 (de) 2001-06-13
WO2000010801A1 (de) 2000-03-02
CN1328499A (zh) 2001-12-26
HUP0103383A2 (hu) 2002-01-28
PL346215A1 (en) 2002-01-28
HUP0103383A3 (en) 2002-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Selden Effect of processing on weld line strength in five thermoplastics
CN110035882B (zh) 从热固性材料制造三维物体
US20190217338A1 (en) Injection molded screening apparatuses and methods
JP3564710B2 (ja) 扁平な断面形状を有するガラス繊維の粉末を補強材とする熱可塑性樹脂組成物
US6067480A (en) Method and apparatus for in-situ formation of three-dimensional solid objects by extrusion of polymeric materials
US6168362B1 (en) Impact-driven plastic fasteners
CA2162053C (en) Shoe sole component and shoe sole component construction method
CZ2001659A3 (cs) Tabletovací raznice
CN101500448B (zh) 用于制造踏面组件的方法
AU2012289311A1 (en) Method for producing a sole or a sole part of a shoe
US6346319B1 (en) Composites
WO2008121140A1 (en) Method of making molded articles
DE10046869C2 (de) Tablettierstempel
US5276981A (en) Durable material for outdoor shoe heels
EP1832800B1 (en) Base for support foot with high strength for supporting heavy bodies
US6117521A (en) Concrete formwork
DE19908027C1 (de) Tablettierstempel
CN1106920C (zh) 混合式冲压模具
US9908994B2 (en) Valve member
CZ20002498A3 (cs) Lisovací zařízení
KR100771068B1 (ko) 엘라스토머를 이용한 고무칩 및 탄성 포장재 제조 방법
DE202004008091U1 (de) Maschinenfuß und zugehöriges Verbindungselement
EP0589742A1 (en) Lift for shoes
EP1136246B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Muldenformkörpern
DE202004006661U1 (de) Maschinenfuß und zugehöriges Verbindungselement