CZ2001654A3 - Nosič vzoru používaný pro přetisk vzoru a způsob jeho přípravy potažením pásu papíru disperzí nekrystalického roztoku sacharidového sirupu - Google Patents

Nosič vzoru používaný pro přetisk vzoru a způsob jeho přípravy potažením pásu papíru disperzí nekrystalického roztoku sacharidového sirupu Download PDF

Info

Publication number
CZ2001654A3
CZ2001654A3 CZ2001654A CZ2001654A CZ2001654A3 CZ 2001654 A3 CZ2001654 A3 CZ 2001654A3 CZ 2001654 A CZ2001654 A CZ 2001654A CZ 2001654 A CZ2001654 A CZ 2001654A CZ 2001654 A3 CZ2001654 A3 CZ 2001654A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
paper
pattern
pattern carrier
dispersion
web
Prior art date
Application number
CZ2001654A
Other languages
English (en)
Inventor
Knud Villefrance Rasmussen
Original Assignee
Dansk Hk Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dansk Hk Ltd. filed Critical Dansk Hk Ltd.
Priority to CZ2001654A priority Critical patent/CZ2001654A3/cs
Publication of CZ2001654A3 publication Critical patent/CZ2001654A3/cs

Links

Landscapes

  • Coloring (AREA)

Abstract

Je popsán nosič vzoru ve tvaru pásu papíru potištěného barevným vzorem, sloužící k přetisku na tkaniny a způsob jeho přípravy. Zmíněný pás papíru je vyroben z papíru, jehož propustnost pro vzduch (propustnost podle Bendtsena)je vyšší než 500 ml/min a absorpce vody vyjádřená Cobbovým číslem Cobbeo měřeným podle normy SCAN-12:64 je alespoň 50, je potažen vodnou disperzí karboxymetylcelulózy obsahující nekrystalický sacharidový sirup s výhodou ve množství 30 g disperze najeden m2 aje potištěn jedním nebo více barevnými vzory, z nichž každý je tvořen vodorozpustnou nebo disperzní barvou obsahující snadno rozpustné zahušťovadlo krátkodobě působící jako pojivo, kterým je s výhodou karboxymetylcelulóza. Použití sacharidového sirupu, nejlépe sorbitolového sirupu pro vytváření povlaku na zmíněném pásu papíru umožňuje jako podklad nosiče vzoru použít papír o standardních absorpčních vlastnostech a tím poskytuje výrazné finanční a výrobní výhody.

Description

Oblast techniky
Předmětem tohoto vynálezu je nosič vzoru ve tvaru pásu papíru potištěného barevným vzorem, používaný k potiskování vlhké- , ho pásu tkaniny přetiskem. Dále je předmětem tohoto vynálezu použití disperze sacharidového sirupu jako složky roztoku pro vytváření povlaku na pásu papíru používaného k přípravě nosiče vzoru se speciálními vlastnostmi.
Dosavadní stav techniky
Přetisk vzoru je dobře známou a často používanou technikou, využívající nepřetržitý přenos předtištěného vzoru z pásu, který je nosičem vzoru, na vlhký pás tkaniny, přičemž tyto dva pásy přicházejí během nepřetržitého pohybu do vzájemného styku v oblasti přetisku, která je často tvořena jedním nebo více páry tlakových válců - viz obrázek.
Od dvacátých let je známo mnoho různých typů této techniky, avšak zájem o její komerční využití vznikl až v průběhu padesátých let. Různé druhy přetisků byly popsány v patentech USA č. 1 6.51 470 a 1 783 606, ve francouzských patentech
č. 1 034 816 a 1 036 510, v dánských patentových přihláškách
č. 5666/68 a 1566/69, ve švédském patentu č. 137 674, v britských patentech č. 1 430 832 a 1 480 328, v patentech USA « ·
č. 1 965 257 a 1 993 524, v dánských zveřejněných přihláškách vynálezu č. 2 710 158 a č. 2 702 300 a v patentu USA č. 4 057 864. Pomoci postupů popsaných ve výše uvedených dokumentech nebylo možno dosáhnout uspokojivých výsledků bez použití vyšších teplot a/nebo těkavých organických rozpouštědel.
K dosažení uspokojivých výsledků byla často potřebná tak dlouhá doba vzájemného styku, že postup již nemohl být považován za kontinuální tisk.
K největšímu průlomu v přetisku došlo koncem osmdesátých let vyvinutím techniky tisku pomocí nosiče vzoru, čímž bylo umožněno pracovat bez použití vysokých teplot i organických rozpouštědel. Tato technika je popsána v dánském patentu č. 169 135 a je charakteristická vhodnou volbou nosiče vzoru a barvení, přesnou kontrolou navlhčování pásu tkaniny a použitím vhodně zvýšeného tlaku, což umožňuje dosažení zvláště dobrých výsledků za poměrně vysoké rychlosti tisku bez použití zvýšených teplot a výhradně s pomocí vodou ředitelných barev. Vedle uvedených výhod této techniky a jejích poměrně dobrých výsledků, tento způsob podle dánského patentu č. 169 135 přinášel jak lepší výsledky v oblasti spotřeby energie a ochrany životního prostředí, tak i podstatné zlepšení pracovního prostředí.
Tato zcela nová technika má však také řadu omezení. Přesněji tato technika klade zvláštní nároky na papír, použitý jako nosič vzoru. Tento papír musí mít takové vlastnosti, aby jej bylo možno potáhnout barevným vzorem za požadované rychlosti tisku. Použitý papír musí mít sníženou schopnost absorbce a mezi ,aplikacemi jednotlivých barev je nutno provést jeho intenzivní ochlazení, aby nedošlo ke smíchání použitých barev.
Potisk papíru je prováděn pomocí kopírovacích autotypických sítí - viz. obrázek. Technika podle dánského patentu č. 169 135 vyžaduje použití chladících válců, které nejsou na obrázku mezi jednotlivými kopírovacími autotypickými sítěmi znázorněny. Pás papíru opatřený povlakem je unášen těmito chladicími válci a je zchlazován na teplotu pod -20 °C. Tento způsob znemožňuje smíchání barev nanášených různými kopírovacími autotypickými sítěmi. Toto prudké ochlazování však celou techniku podstatně komplikuje a zvyšuje její náklady. Je tedy třeba vyvinout takový nosič vzoru, který znemožní smíchání barev při vysoké rychlosti tisku, a který nepotřebuje chlazení mezi nanášením barvy.
Postup vytváření povlaku povrchu papíru vhodně vybranou směsí látekza účelem změny absorbčních vlastností je rovněž dobře znám. V dánské zveřejněné přihlášce vynálezu č. 35 04 814 je popsána technika potisku tkaniny pomocí nosiče vzoru, při které je jako nosič vzoru použit-papír1 například opatřený povlakem karboxymetylcelulózy. V dánské zveřejněné přihlášce vynálezu č. 27 Ol 392 je rovněž popsána technika potisku tkaniny pomocí nosiče vzoru. Tento způsob používá jako nosič vzoru papír potažený karboxymetylcelulózou a barvu přenáší z nosiče vzoru na tkaninu zahřátím a stlačením.
Jako látka sloužící k vytváření povlaku povrchu papíru se běžně používá karboxymetylcelulóza. Podle shora uvedeného dánského patentu č. 169 135 je tedy jako nosič vzoru použit mírně absorbující papír opatřený povlakem, k jehož potažení je'použita karboxymetylcelulóza, alginát nebo vodná disperze polyetylénu nebo polyakrylátu. Karboxymetylcelulóza je však preferována vzhledem k její snadné dostupnosti a výhodným vlastnostem. Karboxymetylcelulóza jako taková však sama o sobě neumožňuje získání papíru s požadovanými vlastnostmi z hlediska jeho absorbce.
Využití sacharidů při výrobě papíru sloužícího k přetisku bylo popsáno pouze v japonské přihlášce vynálezu č. 44-16135. Tato přihláška vynálezu se však vztahuje k papíru sloužícímu k přetisku barevných vzorů na porcelán a keramiku. Přídavek jednoho nebo více mono- nebo oligosacharidů k vodorozpustné pastě obsahující deriváty celulózy, kterou je papír potažen, zlepšuje podle této přihlášky vynálezu vlastnosti papíru tak, že po přenesení vzoru umožňuje jeho snadnější odstranění z porcelá-
• · • · ·· • » » • · ··· nového nebo keramického předmětu. Navíc se použitím papíru sloužícího k přetisku, který obsahuje tyto sacharidy, dosahuje takové kvality přetisku, že jeho obrysy zůstávají i po vypálení porcelánového nebo keramického předmětu zcela ostré. Papír sloužící k přetisku podle této japonské přihlášky vynálezu musí být opatřen povlakem dvakrát. Spodní vrstva povlaku se je vytvářena nanášením vodného roztokou derivátu celulózy a horní vrstva je vytvářena nanášením téže substance, ke které se přidá zvolený sacharid. Na povrch uvedených vrstev je následně nanesena vodotěsná vrstva, která je podle uvedených příkladů vytvářena nanášením 30 % roztoku acetylcelulozy v acetonu. Tento papír sloužící k přetisku je tedy podstatně složitější než papír opatřený povlakem podle tohoto vynálezu a je použit pro zcela jiný účel.
Podstata vynálezu
Překvapivě bylo zjištěno, že je možná výroba nosiče vzoru z papíru o běžné absorbci potažením tohoto papíru disperzí karboxymetylcelulózy obsahující nekrystalický sacharidový sirup. Takový povlak má tu neočekávanou vlastnost, že umožňuje okamžité proniknutí vlhkosti tisknoucí barvy, zatímco barva zbavená této vlhkosti zůstává na povrchu s karboxymetylcelulózou. Tím zůstává povrch papíru suchý a nedochází ke smíchání jednotlivých barevných vzorů. Zároveň mohou tyto barevné vzory být z papíru během následujícího přetisku snadno odstraněny.
Tento vynález se dále týká nosiče vzoru ve tvaru pásu papíru potištěného barevným vzorem pro použití při potisku vlhké tkaniny pomocí nosiče vzoru stlačením těchto dvou pásů mezi jedním nebo více páry válců bez zahřívání, avšak za použití takového tlaku, že tloušťka krátkého úsek tkaniny je stlačením • · · ·
55» · 9 · přechodně snížena a následně samovolně expanduje, přičemž dochází k přenesení barevného vzoru z nosiče vzoru a k jeho absorbci do pásu tkaniny, přičemž nosič vzoru podle tohoto vynálezu je vyroben z papíru, který má prostupnost pro vzduch měřenou podle normy DIN 53120 TI (porozitu podle Bendtsena) vyšší než 500 ml/min, a schopnost absorbce vody vyjádřenou Cobbovým číslem (Cobb-number) měřeným podle normy SCAN-P12:64, Cobb(60), alespoň 50, a je potažen disperzí karboxymetylcelulózy obsahující nekrystalický sacharidový sirup, s výhodou ve množství 30 g disperze na m2. Poté j e na zmíněný papír natištěn jeden nebo více barevných vzorů, přičemž každý z těchto barevných vzorů je složen z vodorozpustné dispergovatelné barvy přimíšené do lehce rozpustného zahušťovadla zajišťujícího dočasnou adhezi, kterým je s výhodou karboxymetylcelulóza.
Složkou disperze, která poskytuje pás papíru se zlepšenými vlastnostmi je nekrystalický sacharidový sirup, zejména sorbitolový sirup. Podobné výrobky jsou běžně používány v potravinářském průmyslu, ale jejich využití k vytváření povlaku papíru není obvyklé. Tyto výrobky nebyly nikdy použity k vytváření povlaků na běžném papíru, který je následně použit jako nosič vzoru ve přetisk na tkaninu.
Předmětem tohoto vynálezu je také použití nekrystalického sacharidového sirupu jako příměsi disperze sloužící k vytváření povlaku na pásu papíru za účelem pořízení takového nosiče vzoru, u kterého nastává okamžité odstranění vlhkosti pocházející z barvy použité pro potisk a tato barva spolu s karboxymetylcelulózou zůstává na povrchu.
Tento vynález má mnoho zřejmých výhod. Volba papíru jako nosiče vzoru není již tak rozhodující jako dříve, protože je možné použít běžný nezpracovaný papír se standardními absorpčními vlastnostmi, který je podstatně levnější než papír používaný doposud. Papír opatřený povlakem podle tohoto vynálezu dále umožňuje snadnější potisk barevnými vzory, nevyžadující žádné kvalifikované činnosti, což znamená, že není třeba pro• β β··
vádět speciální školení zaměstnanců a tisk barevného vzoru na papír opatřený povlakem může být do daleko větší míry prováděn přímo v místě, kde se potiskování provádí. Spotřeba barvy je stejně vysoká jako v případě použití papíru užívaného doposud, ztráty jsou však značně nižší než doposud a to zejména v případě přetisku na tkaniny tvořené vlákny celulózy a ostatními přírodními vlákny. Potištěný papír může za použití postupu popsaného v dánském patentu č. 169 135 využit stejným způsobem jako dříve. Výsledkem je dosažení stejných výhod jako v případě použití způsobu popsaného v dánském patentu
č. 169 135, to jest přetisk na tkaninu za vysoké rychlosti, bez použití těkavých rozpouštědel, bez zahřívání a při použití nosiče vzoru vyrobeného z běžného papíru o standardních absorbčních vlastnostech, přičemž odpadá jakékoliv sušení nebo chlazení při tištění nosiče vzoru mezi jednotlivými potisky pomocí kopírovacích autotypických sítí.
Povrch vybraného nezpracovaného papíru je potažen disperzí karboxymetylcelulózy obsahující nekrystalický sacharidový sirup, nejlépe v množství 30 gramů disperze na jeden m2 povrchu papíru. Běžná disperze má toto složení (v hmotnostních procentech) :
% vody % sacharidového sirupu % karboxymetylcelulózy (sušina).
Za účelem vizuální kontroly průběhu vytváření povlaku je možno přidat nepříliš výrazné barvivo.
Papír je na straně potisku potažen pomocí válcového zařízení. Potažení papíru je možno provádět přímo při výrobě výchozího papíru i ve stroji, ve kterém se papír vyrábí. Papír opatřený povlakem je poté potištěn pomocí několika kopírovacích autotypických sítí viz Obrázek (A,B;C,D, ..., viz obrázek), přičemž potisk vzorem s určitou barvou se provádí vždy ·« ··· · ·· · ·'· pomocí příslušné autotypické sítě pro tuto barvu. Zvláštní povaha tohoto získaného povlaku spočívá v tom, že použitá barva okamžitě vysychá a je tedy možné papír vést přímo k další autotypické síti, aniž by bylo třeba uměle provádět vysoušení nebo ochlazování. Tištění je obvykle prováděno rychlostí 60 až 80 m/min., což znamená přibližně lm/sec. Přestože je tato rychlost poměrně vysoká, potiskování způsobem podle tohoto vynálezu probíhá bez problémů, protože povrch papíru a barva vysychají tak rychle(za dobu kratší než 1 vteřina), že povrch papíru ihned po otištění autotypické sítě A a dlouhou dobu
-- X - .1 preo υlj-štěníiii ctutotypicke &ite B je z^ela Biiuhy. Po dosazeni požadovaného barevného vzoru otištěním poslední kopírovací autotypické sítě (na obrázku autotypická síť D) je papír vysušen a navinut na válec.
Přetisk na pás tkaniny se provádí známým způsobem. Po navlhčení uvedeného pásu tkaniny v alkalické lázni a po regulovaném stlačení za účelem získání přesné vlhkosti je pás tkaniny spojen pomocí vhodně zvoleného tlaku s pásem potiskovaného papíru mezi jedním, nebo více páry tlakových válců. Poté je barva vytištěná na pásu tkaniny známým způsobem fixována a použitý papírový nosič vzoru je recyklován.
. Používaný sacharidový sirup je obvykle vyroben ze sorbitolu, ale k jeho výrobě je také možno použít jiných cukrů, jako například glukózu, fruktózu, manózu, galaktózu, arabinózu, xylózu, ribózu a podobně. Obzvláště vhodným sacharidovým sirupem je Sorbidex 200 společnosti Cerestar. Tento produkt je z velké části obsahuje sorbitol, ale zároveň i malé množství manitolu (přibližně 1,1 % ) a redukujících cukrů (přibližně 0,1 %) .
Disperze obsahuje také karboxymetylcelulózu. Může se například jednat o karboxymetylcelulózu Ambergum®1221, což je vodorozpustný aniontový derivát celulózy, vyráběný společností Aqualon. Tento výrobek je rovněž vhodný jako přísada do barev používaných pro potisk.
• · * · · • 4 4·· * « » 4 ·4«Ι4
4 44 4
Nový nosič vzoru podle tohoto vynálezu je zvláště vhodný pro přetisk na vlákna celulózy a na jiná přírodní vlákna použitím techniky popsané v dánském patentu č. 169 135. Na nosič vzoru podle tohoto vynálezu je v podstatě možné natisknout jakýkoliv barevný vodorozpustný vzor jako například substantivní barvivo, kationtové barvivo, chromové barvivo nebo reaktivní barvivo. Z těchto barviv jsou zvláště vhodná reaktivní barviva.
Nosič vzoru podle tohoto vynálezu může být rovněž použit pro potisk syntetických vláken disperzními barvivý. Barevný vzor je možno na nosič vzoru podle tohoto vynálezu natisknout také pomocí bublinkového tisku a pro potiskování mohou být použita i kyselá barviva.
Postupy podle tohoto vynálezu jsou podrobněji ilustrovány pomocí následujících příkladů:
Příklady provedeni vynálezu
V následujících příkladech je použit jednostranně hladký papír značky Transferroto Classico typ 814 vyráběný firmou Chám Tenero. Tento papír má hmotnost 65 g/m2 ,porozitu podle Bendtsena (propustnost vzduchu), měřenou podle normy DIN 53120 TI 700 ml/min a schopnost absorbce vody vyjádřenou Cobbovým číslem Cobb60 a měřenou podle normy SCAN-P12:64 rovnou 55,5, poměrnou pevnost ve vlhkém stavu 9,5% a mez pevnosti měřenou dle normy DIN EN ISO 1924-2 rovnou 63,6 N/15 mm.
Tento papír je potažen na straně potisku disperzí obsahující
83,4 kg přípravku aSorbidex 200 a
50,0 kg karboxymetylcelulózy Ambergum®1221 • · 4 · ve 283,6 kg vody. Aby bylo dosaženo viditelnosti povlaku, je možno pro tónování disperze v případě potřeby přidat celkově
1,25 kg červeně Pigmatex red a žlutě Pigmatex yellow v hmotnostním poměru 1:1.
Příklad 1
Na pás tkaniny z vláken celulózy (viskózy a bavlny) se nanese dvojbarevný vzor. Tkanina se před tiskem běžným způsobem upraví: musí být zcela čistá a v případě, že má tendenci se podél okrajů ohýbat, musí být podél těchto okrajů zpevněna.
Dvojbarevné vzory se na papír opatřený povlakem natisknou na tiskařském stroji Stork RT pomocí válcových autotypických sítí. Složení materiálu používaného pro potisk je následující:
Složení 1:
reaktivní barvivo (Rematrans Rot 358) 100 g přírodní zahušťovadlo (Na-CMC) 120 g syntetické zahušťovadlo (Alcoprint RTA) 6,8 g činidlo zabraňující tvorbě pěny (Alcopol 60%) 1,1 g komplexotvorné činidlo (Ladiquest 1097) 11 g demineralizovaná voda do 1000 g
Složení 2 reaktivní barvivo (Rematrans Blau 257) 200 g přírodní zahušťovadlo (Na-CMC) 120 g syntetické zahušťovadlo (Alcoprint RTA) 6,8 g činidlo zabraňující tvorbě pěny (Alcopol 60%) 1,1 g komplexotvorné činidlo (Ladiquest 1097) 11 g demineralizovaná voda do 1000 g • 0
Tento dvojbarevný vzor se přetiskne z pásu papíru na pás tkaniny na běžném stroji sloužícím k tomuto účelu typu Cotton
Art, přičemž se zmíněný pás tkaniny předem zvlhčí směsí o složení:
NaOH, 34°Bé 50 g/1 křemičitan sodný, 36°Bé 100 g/1 komplexotvorné činidlo (Ladiquest 1097) 1 g/1 demineralizovaná voda do 11
V···pásu·’ tkaniny se absorbuje přibližně~65 % shora uvedenékapalné směsi.
Barvivo se na povrchu pásu tkaniny ustálí pomocí metody známé pod označením Cold-pad-batch.
Příklad 2
Použije se stejný pás tkaniny a stejná předběžná úprava jako v příkladu 1.
Na pás papíru opatřeného povlakem se natiskne mnohobarevný vzor pomocí tiskárny Ink Jet Printer pro potisk celé šířky pásu (šířka pásu 140 až 180 cm). Pro tento stroj se používají koncentrované barvy obchodní značky Rematrans, zejména:
žluť zlatožlutá barva oranž červeň červeň modř modř tyrkysová barva
Remnants Gelb 089 Goldgelb 070 Orange 035 Rot 004
Rot 358
Blau 267
Blau 257
Turkiš 216 /
« φ
zeleň cern cern cern
Griin 201
Schwarz 288
Schwarz 263
Schwarz 258
Papír potištěný barevným vzorem se použije pro přetisk na pás tkaniny způsobem popsaným v příkladu 1 a barva na pásu tkaniny se potom ustálí způsobem podle příkladu 1.
rn Kraci o
Dvojbarevný vzor se nanese na pás tkaniny z polyamidu, který byl podroben předběžné úpravě.
Dvojbarevný vzor se natiskne na pás papíru opatřený povlakem pomocí tiskařského stroje Stork RT za použití válcových autotypických sítí. Pasty určené k potisku mají toto složení:
Složení 1:
kyselé barvivo (Erionyl Blau) 300 g přírodní zahušťovadlo(Na-CMC) 150 g komplexotvorné činidlo 10 g demineralizovaná voda do 1000 g
Pomocí NaOH se pH této směsi upraví na hodnotu 8.
Složení 2:
kyselé barvivo (Erionyl Bordeaux) 400 g přírodní zahušťovadlo (Na-CMC) 150 g komplexotvorné činidlo 10 g demineralizovaná voda do 1000 g
Pomocí NaOH se pH této směsi upraví na hodnotu 8.
Tento dvojbarevný vzor se přetiskne z pásu papíru na pás tkaniny na běžném stroji sloužícím k tomuto účelu typu Cotton
Art, přičemž se zmíněný pás tkaniny předem zvlhčí směsí o složení:
přírodní zahušťovadlo (Na-CMC) demineralizovaná voda g
do 1000 g
Pomocí kyselého pufru se pH téťo směsi upraví na hodnotu 3.
Absorbce tekutiny pásem tkaniny je přibližně 45 %.
Barva se na povrchu pásu tkaniny ustálí metodou Cold-padbatch.
Příklad 4
Tříbarevný vzor se nanese na pás tkaniny z polyesteru, který byl podroben předběžné úpravě.
Tříbarevný vzor se natiskne na pás papíru opatřený povlakem pomocí tiskařského stroje Stork RT pomocí válcových autotypických sítí. Pasty určené k potisku mají toto složení:
Složení 1:
Teraprint Rot(disperzní červeň) 100 g
Lyoprint TFA 27 g
Lyoprint AP 7 g
Lyoprint BS Conc. NaOH g
g
Složení 2:
Teraprint Gelb G {disperzní barvivo) 100 g Lyoprint TFA 27 g Lyoprint AP 7 g Lyoprint BS Conc. 90 g NaOH 5 g
Slože-ní 3 *
Teraprint Blau 6R (disperzní barvivo) 100 g Lyoprint TFA 27 g Lyoprint AP ' 7 g Lyoprint BS Conc. 90 g NaOH 5 g
Tento barevný vzor se přetiskne z pásu papíru na pás tkaniny na strojí Lemaire HTP pro přetisk. Tento stroj je nastaven na 215 °C, a doba styku je nastavena na 25 sekund.
V tomto případě se jedná o suchý postup. Barva je na pásu tkaniny ustálena při jeho výstupu ze stroje.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    1. Nosič vzoru ve tvaru pásu papíru potištěného barevným vzorem, sloužící k přetisku na vlhký pás tkaniny pomocí stlačení těchto dvou pásů mezi jeden nebo více válců bez zahříváy\ T Ί 1 /4 4“ —> Iz· Z~\ TTxSw 4 1 1.Λ Z?ST*> r? /T\ 4- Ί z“\ 1 T S 4“* 1 r —\ 1 z- λζ» A 4— l.z zú.l··» z-s. λ., I r r X- —T-. —. X- — iix f et X'C5' pOU i_ et Λ.Ο v _y iii C j_ ςΧΛ.ΟΆϊϊ f x Č: 'LXU U.O L. Λ.Ο. Λ.1 d t-NCHU U.O C Λ. U. LUHU LU pásu tkaniny se stlačením sníží a po uvolnění tohoto stlačení se znovu zvýší, což má za následek absorbci barevného vzoru z tohoto nosiče vzoru do tohoto pásu tkaniny, vyznačující se tím, že tento nosič vzoru je vyroben z papíru, který má propustnost pro vzduch (propustnost podle Bendtsena) měřenou podle normy DIN 53120 Tl vyšší než 500 ml/min a absorbci vody vyjádřenou Cobbovým číslem Cobbgo měřeným podle normy SCAN-P12:64 alespoň 50, přičemž zmíněný papír je potažen disperzí karboxymetylcelulózy obsahující nekrystalický sacharidový sirup, s výhodou ve množství 30 g disperze na jeden m2, a tím, že zmíněný pás papíru je následně potištěn jedním nebo více barevnými vzory, z nichž každý je tvořen vodorozpustnou barvou obsahující snadno rozpustné zahušťovadlo krátkodobě působící jako pojivo, kterým je s výhodou karboxymetylcelulóza.
  2. 2. Nosič vzoru podle nároku 1, vyznačující se tím, že hlavní složkou zmíněného sacharidového sirupu je sorbitol.
  3. 3. Nosič vzoru podle nároku 2, vyznačující se tím, že zmíněný sacharidový sirup obsahuje kromě sorbitolu navíc ještě malé množství manitolu a redukujících cukrů.
  4. 4. Nosič vzoru podle nároku 3, vyznačující se tím, že zmíněný sacharidový sirup tvoří přibližně 20 % hmotnosti disperze.
    • ···
  5. 5. Použití nekrystalyzujícího sacharidového sirupu jako součásti disperze sloužící k vytváření povlaku na pásu papíru za účelem získání nosiče vzoru s takovým povrchem, který umožňuje okamžité odvedení vlhkosti pocházející z barvy sloužící k tištění, zatímco tato barva zůstává spolu s karboxymetylcelulózou na povrchu.
    < 4 4 • · • · • 4 44 • • ·· 4 » · · · · 4 · · 4 4 4 44 4 4 4 44 4 4 4 4 4 • 4 444 44 4 4 4 4 4 4
CZ2001654A 1999-08-16 1999-08-16 Nosič vzoru používaný pro přetisk vzoru a způsob jeho přípravy potažením pásu papíru disperzí nekrystalického roztoku sacharidového sirupu CZ2001654A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2001654A CZ2001654A3 (cs) 1999-08-16 1999-08-16 Nosič vzoru používaný pro přetisk vzoru a způsob jeho přípravy potažením pásu papíru disperzí nekrystalického roztoku sacharidového sirupu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2001654A CZ2001654A3 (cs) 1999-08-16 1999-08-16 Nosič vzoru používaný pro přetisk vzoru a způsob jeho přípravy potažením pásu papíru disperzí nekrystalického roztoku sacharidového sirupu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2001654A3 true CZ2001654A3 (cs) 2001-07-11

Family

ID=5473201

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2001654A CZ2001654A3 (cs) 1999-08-16 1999-08-16 Nosič vzoru používaný pro přetisk vzoru a způsob jeho přípravy potažením pásu papíru disperzí nekrystalického roztoku sacharidového sirupu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2001654A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101621708B1 (ko) 섬유재료 또는 피혁재료의 페이퍼 날염법
AU755480B2 (en) Pattern carrier for use in transfer pattern printing and the use of a non-crystalline saccharide syrup in a dispersion for coating a paper web so as to obtain such a pattern carrier
JP5970588B1 (ja) 水性染料系印刷インキ、並びに、この水性染料系印刷インキを用いる印刷方法及び捺染法
CN111607286B (zh) 环保型烫画墨水、pet膜热转印方法及其应用
US20100043152A1 (en) Method of dry transfer printing of synthetic fibrous material with disperse dye and transfer paper
JPH03500428A (ja) 湿潤テキスタイルウェブにパターンを転写プリントする方法、及びその方法に用いるための装置並びにパターンキャリヤーウェブ
JP6470958B2 (ja) 繊維材料又は皮革材料のペーパー捺染法
JP4058470B2 (ja) 反応染料による天然繊維材料の乾式転写捺染法
JPS6331593B2 (cs)
JP2006207101A5 (cs)
CN105542568B (zh) 用于低克重转印纸的热升华墨水及其打印方法
CZ2001654A3 (cs) Nosič vzoru používaný pro přetisk vzoru a způsob jeho přípravy potažením pásu papíru disperzí nekrystalického roztoku sacharidového sirupu
US7335237B2 (en) Method for textile printing, pre-treatment fluid for textile printing and fiber sheet for textile printing
JPH0253976A (ja) 布はくの染色方法
JP6644048B2 (ja) 捺染印刷用転写紙および捺染方法
JP2016223047A (ja) 繊維材料の新形状固定捺染法
JPH10195776A (ja) インクジェット捺染用布帛及び捺染方法
DE3504813A1 (de) Verfahren zur beschleunigung des farbstofftransfers von einem papiertraeger auf ein anderes substrat, insbesondere auf textilien, beim thermodruck
RU2212482C2 (ru) Способ нанесения печатного изображения на тканый материал