CZ20013141A3 - Čisticí souprava - Google Patents

Čisticí souprava Download PDF

Info

Publication number
CZ20013141A3
CZ20013141A3 CZ20013141A CZ20013141A CZ20013141A3 CZ 20013141 A3 CZ20013141 A3 CZ 20013141A3 CZ 20013141 A CZ20013141 A CZ 20013141A CZ 20013141 A CZ20013141 A CZ 20013141A CZ 20013141 A3 CZ20013141 A3 CZ 20013141A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
distributor
cleaning
filter element
filter
cleaning medium
Prior art date
Application number
CZ20013141A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ299921B6 (cs
Inventor
Klaus Bihlet
Angus Bishop
Laurits Aage Berg Larsen
Original Assignee
Disa Industries A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Disa Industries A/S filed Critical Disa Industries A/S
Publication of CZ20013141A3 publication Critical patent/CZ20013141A3/cs
Publication of CZ299921B6 publication Critical patent/CZ299921B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D46/00Filters or filtering processes specially modified for separating dispersed particles from gases or vapours
    • B01D46/02Particle separators, e.g. dust precipitators, having hollow filters made of flexible material
    • B01D46/04Cleaning filters
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D46/00Filters or filtering processes specially modified for separating dispersed particles from gases or vapours
    • B01D46/24Particle separators, e.g. dust precipitators, using rigid hollow filter bodies
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D46/00Filters or filtering processes specially modified for separating dispersed particles from gases or vapours
    • B01D46/66Regeneration of the filtering material or filter elements inside the filter
    • B01D46/70Regeneration of the filtering material or filter elements inside the filter by acting counter-currently on the filtering surface, e.g. by flushing on the non-cake side of the filter
    • B01D46/71Regeneration of the filtering material or filter elements inside the filter by acting counter-currently on the filtering surface, e.g. by flushing on the non-cake side of the filter with pressurised gas, e.g. pulsed air

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Cleaning Or Drying Semiconductors (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)

Description

Čisticí souprava
Oblast techniky
Vynález se týká čisticí soupravy pro čištění filtračních povrchů filtračních prvků, sestávající z filtračního prvku a zařízení k čištění filtračního povrchu filtračního prvku, kterým prochází tekutina, která má být vyčištěna během filtrace, pomocí tlakového čisticího media, přičemž čistící zařízení dále obsahuje rozváděč s vodicí plochou pro čistící médium přicházejícího z tlakového vedení zajišťující rovnoměrné rozložení tlaku čistícího média v oblasti čištěné filtrační plochy
Dosavadní stav techniky
Taková čisticí zařízení jsou například požadována pro čištění prachových filtrů v průmyslových provozech. Prachové filtry, používané pro průmyslové účely, jsou v mnoha případech přibližně ve tvaru dutých válců, uspořádaných tak, že na jednom konci filtračních prvků je výstupní otvor pro vyčištěnou látku jakou je například kouřový plyn, ze kterého byl odstraněn prach. Trubkovitý povrch filtračního prvku je tvořen filtrační látkou jako je filtrační membrána nebo filtrační rouno. Tento trubkovitý povrch filtračního členu potom tvoří filtrační povrch, kterým prochází během filtračního procesu látka, která má být vyčištěna jako je např. zmíněný kouřový plyn, zatímco částice prachu, v kouřovém plynu obsažené, jsou zadržovány filtrační látkou, aby se takto docílilo požadovaného čisticího účinku. V této spojitosti látka, která má být vyčištěna, naráží na vnější povrch filtračního členu a je pak odváděna trubkovitým prostorem, tvořeným filtračním prvkem nebo výstupním otvorem, vytvořeným na jednom osovém konci filtračního prvku.
V průběhu výše popsané filtrační operace se utvoří na vnější straně filtračního prvku nebo filtračního povrchu filtrační prachový koláč, který se zvětšuje se zvětšující se dobou trvání filtrace, přičemž průtočný odpor filtračního prvku pro proud tekutiny, která má být vyčištěna a která jím prochází se tím zvyšuje. Toto zvýšení průtočného odporu způsobuje pokles tlaku proudu tekutiny při průchodu filtračním prvkem, který naopak zhoršuje výtok vyčištěné tekutiny nebo tento výtok umožní jen pomocí drahých a energeticky náročných přídavných sacích zařízení.
Z toho plyne, že filtrační povrchy filtračního prvku musí být zpravidla čištěny pravidelně, aby byla takto zajištěna funkce bez turbulencí.
Za tímto účelem se běžně používá čisticí medium pod tlakem, jako je stlačený vzduch, který se zavede vypouštěcím otvorem do vnitřku filtru, aby se tímto způsobem odstranil filtrační prachový koláč vytvořený na vnější straně filtračního prvku nebo na filtračním povrchu. Přesto se však zjistilo, že filtrační prvky čištěné tímto způsobem znovu způsobují pokles vysokého tlaku proudu tekutiny, která má být vyčištěna a to již po poměrně krátké době funkce filtračního prvku. Jako řešení tohoto problému bylo již navrženo zavést do vnitřku filtračního prvku stlačený vzduch, používaný jako čisticí medium, ve formě jednotlivých pulsů stlačeného vzduchu. Navíc bylo navrženo zavést do vnitřku filtračního prvku čisticí medium pomocí trysek, přičemž otvory trysek mají menší průměr, než je výstupní otvor filtračního prvku, aby se tímto způsobem přidal k působení stlačeného vzduchu jako čisticího media, ještě také vzduch okolního prostředí dovnitř filtračního prvku a zvýšil se tak objem vzduchu zavedeného do filtračního prvku.
I když pomocí výše popsaných opatření mohl být docílen zlepšený účinek čištění čisticím mediem, zjistilo se, že ani zavedení čisticího media do vnitřku filtračního prvku ve formě oddělených tlakových pulsů a/nebo pomocí vhodného zavedení trysek nezabránilo tomu, aby se znovu neobjevil vysokotlaký pokles proudu tekutiny, která má být vyčištěna a to již po krátké provozní době v porovnání s nepřetržitým provozem po prvním počátečním spuštění filtračního prvku.
Cílem vynálezu je představit čisticí soupravu výše popsaného druhu, které by umožnilo co nejdelší nepřerušovaný provoz filtračního prvku.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje do značné míry čisticí souprava podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že vodicí plocha rozváděče je provedena souose s filtrační plochou, přičemž je provedena ve tvaru komolého kužele a rozvaděč má délku od výstupního otvoru odpovídající 20 až 70 %, s výhodou 20 až 50 % osové délky filtračního prvku. Řešení je založeno na poznání, že právě použití vhodné trysky pro zavedení čisticího media do filtračního prvku a zavedení čisticího media ve formě tlakových pulsů má za následek dynamický tlak čisticího media v oblasti osového konce filtračního prvku, orientovaného opačně než výstupní otvor, který příznivě ovlivňuje čištění filtračních povrchů v oblasti dna filtračního prvku, ale má za následek nedostatečné vyčištění filtračního povrchu v oblasti výstupního otvoru. V souladu s tím je u známých čisticích zařízení provedeno ··· · ·· · · · ·· · • · · · · 9· ·4 · 9 9 9 99
9 · ♦ · ·« ··· ···· ··· ··· ·♦ ♦·· uspokojivé vyčištění jen v oblasti těsně přiléhající ke dnu filtračního článku filtračního povrchu. Protože tato oblast má nejnižší průtočný odpor pro tekutinu, která má být vyčištěna, tok této tekutiny se soustředí do této oblasti po novém uvedení vyčištěného filtračního prvku do chodu, což znovu podporuje tvorbu filtračního koláče, tím zvyšování průtočného odporu, takže se velmi rychle objeví takový stupeň znečištění, který si vyžádá nové čištění filtračního prvku.
Pomocí dalšího vylepšení podle vynálezu známých čisticích zařízení se docílí rovnoměrného rozdělení tlaku čisticího media v oblasti celého filtračního povrchu, takže je během filtrace vyloučena koncentrace toku tekutiny na jednotlivé části filtračního povrchu. Proto použití čisticího zařízení podle vynálezu může účinně zabránit rychlému ukládání filtračního koláče na jednotlivé části filtračního povrchu a tím také zabránit neúměrně rychlému nárůstu průtočného odporu filtračního prvku během filtrace pro konstantní tok tekutiny, což má za následek, že životnost filtračního prvku se zvýší.
Rovnoměrné rozdělení tlaku čisticího media může být dosaženo například použitím rozváděcího zařízení, jehož povrch je uzpůsobený pro vedení čisticího media, které vystupuje z tlakového potrubí. V této souvislosti je možné použití takových vodicích povrchů toku, s kterými se vyvodí laminární tok čisticího media, zajišťující požadované rovnoměrné rozdělení tlaku. Zejména je výhodné, když takový vodicí povrch způsobí turbulentní tok čisticího media, vstupujícího dovnitř filtračního článku. Protože takové vodicí povrchy mohou být snadno začleněny do poměrně jednoduché konstrukce, je toto řešení velmi účinné. Za tímto účelem je výhodné, když rozváděči zařízení zahrnuje rozvaděč, který lze zasunout do otvoru filtračního prvku, tvořícího výstup tekutiny, která má být vyčištěna během filtrace. Pro uskutečnění čisticího cyklu může být takový rozvaděč zasunut do filtračního prvku a znovu vyjmut z filtračního prvku pro okamžité provedení filtrace. Navíc lze uvažovat i s použitím takových rozvaděčů, které zůstávají ve filtračním prvku během filtrace, například ve formě součásti, která je pevně spojena s filtračním prvkem. Například může rozvaděč probíhat od výstupního otvoru, uspořádaného u osového konce filtračního prvku dovnitř filtračního prvku, který je alespoň částečně ohraničený, s výhodou válcovým trubkovitým filtračním povrchem. Tímto uspořádáním lze docílit celkové konfigurace s velkou úsporou místa a to zvláště v případě, kdy rozvaděč zůstává během filtrace uvnitř filtračního prvku.
• ·· · · φφ φ ••φ φ ·· φφ φ φφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φφ φ φ φ · φ φ φ φ φ φ · φ φ φφφ φφφφ φφφ φφφ φφ φφφ
Turbulentní tok čisticího media přiváděného otvorem filtračního prvku, který má za následek požadované rovnoměrné rozdělení tlaku čisticího media, lze zajistit, pokud se současně zajistí v průběhu filtrace minimální průtočný odpor. Obzvláště jednoduchým způsobem se toho docílí, když jsou rozměry rozvaděče provedeny vůči rozměrům filtračního prvku tak, že poměr rychlosti proudu media procházejícího filtračním povrchem a dále plynoucího do otvoru přes rozdělovač byl při průchodu rozdělovačem vůči rychlosti proudu média v axiální oblasti mezi rozdělovačem a filtračním povrchem v rozmezí 0,4 až 2,5. Rovnoměrné rozdělení tlaku čisticího media během čištění a současně minimální zvýšení průtočného odporu během filtrace se zajistí tím způsobem, když rozvaděč sahá od výstupního otvoru až po 20 až 70 %, s výhodou po 20 až 50 % osové délky filtračního prvku a průměr rozvaděče na jeho opačném konci od výstupního otvoru odpovídá 40 až 95 % vnitřního průměru filtračního prvku. Průměr rozvaděče u jeho druhého konce, orientovaného k výstupnímu otvoru filtračního prvku, může odpovídat vnitřnímu průměru filtračního prvku nebo otvoru nebo může mít průměr, který je o něco menší. Zjistilo se, že v případě, kdy se použila pro zavedení čisticího media tryska, bylo zejména výhodné, když rozvaděč měl na svém konci orientovaném k výstupnímu otvoru filtračního prvku průměr odpovídající průměru trysky nebo když měl průměr poněkud větší než byl průměr trysky.
U výše popsaného příkladu provedení rozvaděče lze docílit obzvláště nízkého průtočného odporu během filtrace, pokud se současně zajistí požadované rovnoměrné rozdělení tlaku čisticího media během čištění a když jsou rozměry rozvaděče nastaveny k rozměrům filtračního prvku tak, že poměr rychlosti toku kapaliny v rozvaděči tekoucího filtračním povrchem během filtrace a vypouštěného rozvaděčem zasunutým do výstupního otvoru filtračního prvku k rychlosti toku kapaliny vně rozvaděče, tekoucího osovou oblastí filtračního povrchu, obklopujícího rozvaděč, je v rozmezí 0,4 až 2,5. V souladu s tím je na jedné straně zabráněno vybuzení vysokého dynamického tlaku v prstencové mezeře, vytvořené mezi rozvaděčem a filtračním povrchem uvnitř filtračního prvku a na druhé straně je zabráněno vybuzení dynamického tlaku uvnitř rozvaděče samotného.
Podle dalšího příkladu provedení podle vynálezu, který tvoří alternativu výše popsanému řešení, může mít rozváděči zařízení podle vynálezu takový rozvaděč tlakového čisticího media, který je opatřen větším počtem výstupních otvorů, kterými je čisticí medium, dodávané přívodním tlakovým potrubím, vypouštěno nebo • ·· * φ ·· · φφφ φ φφ φφ · φφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φφ φ φφφφφ φ φ φ φ φφφ φφφ φφφφ φφφ φφφ φφ φφφ zaváděno do filtračního prvku pro čištění filtračního povrchu. Tento příklad provedení vynálezu je založen na poznatku, že použití několika výstupních otvorů pro čisticí medium zpravidla zajistí účinnější čisticí pulsy, než použití jen jednoho širokého výstupního otvoru pro čisticí medium.
Zejména z výše uvedeného příkladu provedení se zjistilo, že je obzvláště výhodné, když čisticí zařízení má potrubní systém pro čisticí medium, pomocí kterého může být čištěno větší množství filtračních prvků současně. V této spojitosti je výhodné, když jsou s tímto potrubním systémem příslušně korelovány alespoň dva rozvaděče pro vypouštění čisticího media pro čištění filtračního povrchu filtračního prvku. Jedním čištěním bude pak pro všechny filtrační prvky, které mají být vyčištěny, zajištěn zejména jednotný čisticí účinek, pokud čisticí medium, dodávané čisticím zařízením prochází nejdříve rozvaděčem, který má více výstupních otvorů než jich má rozvaděč, uspořádaný dále po proudu. Výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že čisticí proces, zlepšený dynamickým tlakem, který je vyvozován na zadním konci potrubního systému, pro filtrační prvky uspořádané v této oblasti během čištění může být seřízen tím, že bude více výstupních otvorů pro filtrační prvky během čištění v oblasti předního konce potrubního systému, viděno z pohledu po směru proudu.
V případě, že čisticí medium pro čištění filtračních povrchů má být vypouštěno ve formě jednotlivých tlakových pulsů, jako jsou plynové tlakové pulsy a zejména pulsy stlačeného vzduchu, je velice výhodné, když potrubní systém má jen jedno uspořádání ventilů pro vyvození tlakových pulsů a jednotlivé rozvaděče jsou uspořádány na straně výstupu tohoto uspořádání ventilů. V této spojitosti, se zejména uvažuje s vypouštěním čisticího media tryskou ve směru k filtračnímu povrchu nebo vnitřku filtrů, které mají být vyčištěny.
Dále bude vynález objasněn pomocí výkresu, na kterém jsou všechny důležité součásti označeny vztahovými značkami a které nejsou podrobněji vysvětleny v popisu. V jednotlivých číslech obrázku je schematicky nakresleno čisticí zařízení podle vynálezu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále přiblížen pomocí výkresu, na kterém obrázek představuje schematicky pohled na čisticí soupravu podle vynálezu.
0
Příklad provedení vynálezu
Čisticí souprava podle vynálezu zahrnuje potrubí W, jakým je například potrubí pro stlačený vzduch, pro odchod čisticího media, trysku 20, kterou je toto čisticí medium, jakým je například stlačený vzduch, vpouštěno do vnitřku filtračního prvku 100 a rozvaděč 30, zavedený do výstupního otvoru 102 pro výstup čištěného média během filtrační operace filtračního prvku 100 .
Filtrační prvek W0, který má být vyčištěn čisticím zařízením nakresleným na výkrese, má v podstatě tvar dutého válce, který je na jednom osovém konci filtračního prvku opatřen výstupním otvorem 102, zatímco trubkovitý povrch 106 válce je tvořen filtračním materiálem 104, jakým je například filtrační membrána nebo filtrační rouno. Na opačném konci, než je výstupní otvor 102, je filtrační prvek 100 uzavřen dnem 110.
Během normální filtrační funkce teče tekutina, která má být vyčištěna, přes filtračním materiálem 104, jak je naznačeno na výkrese šipkami A, a je dále vypouštěna z filtračního prvku 100 rozvaděčem 30, zavedeným do výstupního otvoru 102. Prach, obsažený v tekutině vedené k čištění se ukládá na vnějším povrchu 106 filtračního materiálu 104.
Pro čištění filtračního povrchu tvořeného vnějším povrchem 106 filtračního materiálu 104 pomocí systému potrubí 10 se stlačeným vzduchem, je stlačený vzduch zaveden tryskou 20 a rozvaděčem 30 do filtračního prvku 100. Pomocí rozvaděče 30 se generuje turbulentní proud zavedeného čisticího media uvnitř filtračního prvku, které má za následek jednotný rozvod tlaku čisticího media v oblasti celého filtračního povrchu 106, který má být vyčištěn. Za tímto účelem je rozdělovač 30 vytvořen ve tvaru komolého kuželového pláště, který probíhá od výstupního otvoru 102 dovnitř, směrem ke dnu 110 koaxiálně s válcovým trubkovitým vnějším povrchem 106 filtračního materiálu 104. Osová délka I rozvaděče 30 odpovídá v této souvislosti asi 40% osové délky L filtračního prvku 100. Průměr rozvaděče 30 odpovídá u toho konce rozvaděče 30, který je otočen k výstupnímu otvoru 102, vnitřnímu průměru D filtračního prvku W0. Ve směru ke dnu 110 filtračního prvku 100, se rozvaděč 30 zužuje na průměr d, jehož průměr odpovídá asi 56 % vnitřního průměru D filtračního prvku 100.
Pro zajištění nepřetržitého zavádění čisticího media, je rozvaděč 30 na tom svém konci, který je otočen k výstupnímu otvoru 102, opatřen hladkým a zaobleným okrajem. Na druhé straně, otočené ke dnu 110, je rozvaděč 30 opatřen hladkým •· · · ·· ·· · ··· · · 9 » · 9
9 9 · ····· • · 9 9 9 9 9
9999999 999 999 99 999 oříznutým okrajem pro zajištění požadovaného turbulentního toku čisticího media zavedeného tryskou 20 do filtračního prvku WO. Jak lze pozorovat z výkresu v souvislosti s rozvaděčem 30, zasunutým do filtračního prvku WO, je tryska 20 výhodně použita tak, že její průměr u konce otočeného k filtračnímu prvku WO je menší, než průměr rozvaděče 30 u jeho konce otočeného k výstupnímu otvoru W2.
S popsaným nastavením rozměrů rozvaděče 30 k rozměrům filtračního prvku W0 je zajištěno, že poměr rychlosti media v rozvaděči 30 tekoucího filtračním materiálem W4 během normální filtrační operace, k rychlosti media tekoucího filtračním materiálem W4 v prstencové mezeře vytvořené mezi vnějším rozhraním povrchu rozvaděče 30 a vnitřním rozhraním povrchu W8 filtračního prvku W0, je v poměru 0,4 až 2,5 tak, že během filtrace je zajištěn snížený průtočný odpor filtračního prvku WO, i když rozvaděč 30 během filtrace zůstává uvnitř filtračního prvku WO.
Vynález se neomezuje na příklad provedení nakreslený na výkrese. Navíc je pro udržení jednotného rozvodu tlaku čisticího media v oblasti celého filtračního povrchu, který má být vyčištěn, uvažováno také použití rozvaděče s větším množství výstupních otvorů pro rozvod čisticího media. Dále místo rozváděče vytvořeného ve tvaru komolého kuželového pláště, může být použit rozváděč válcového trubkovitého tvaru. Také místo rozváděče, upevněného v oblasti vnitřního okraje výstupního otvoru, může být použit rozváděč, který je uložen napříč osového konce filtračního prvku.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Čistící souprava sestávající z filtračního prvku a zařízení k čištění filtračního povrchu (106) filtračního prvku (100), kterým prochází tekutina, která má být vyčištěna během filtrace, pomocí tlakového čisticího media, přičemž Čistící zařízení dále obsahuje rozváděč (30) s vodicí plochou pro čistící médium přicházejícího z tlakového vedení zajišťující rovnoměrné rozložení tlaku čistícího média v oblasti čištěné filtrační plochy vyznačující se tím, že vodicí plocha rozváděče (30) je provedena souose s filtrační plochou (106), přičemž je provedena ve tvaru komolého kužele a rozvaděč (30) má délku od výstupního otvoru (102) odpovídající 20 až 70 %, s výhodou 20 až 50 % osové délky (L) filtračního prvku (100).
  2. 2. Souprava podle nároku 1, vyznačující se tím, že rozváděči zařízení je tvořeno rozvaděčem (30), který je uspořádán v otvoru filtračního prvku (100), tvořícího výstup filtrací vyčištěné tekutiny.
  3. 3. Souprava podle nároku 2, vyznačující se tím, že rozvaděč (30) má délku od výstupního otvoru (102) odpovídající 20 až 50 % osové délky (L) filtračního prvku (100).
  4. 4. Souprava podle nároků 2 nebo 3, vyznačující se tím, že průměr (d) rozvaděče (30) na jeho opačném konci od výstupního otvoru (102) odpovídá 40 až 95 % vnitřního průměru (D) filtračního prvku (100).
  5. 5. Souprava podle nároku 2 až 4, vyznačující se tím, že rozměry rozvaděče (30) jsou provedeny vůči rozměrům filtračního prvku (100) tak, že poměr rychlosti proudu media procházejícího filtračním povrchem (106) a dále plynoucího do otvoru (102) přes rozváděč (30) byl při průchodu rozváděčem (30) vůči rychlosti proudu média v axiální oblasti mezi rozváděčem (30) a filtračním povrchem (10) v rozmezí 0,4 až 2,5.
    W 99 9 ·< * · ·3 • · · · • ♦ · · « • · · · ♦ t« ·.· ·+·
  6. 6. Souprava podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že rozváděči zařízení zahrnuje rozvaděč pro tlakové čisticí medium s množstvím výstupních otvorů pro vypouštění čisticího media dodávaného přívodním tlakovým potrubím (10) na filtračního povrchu.
  7. 7. Souprava podle nároku 7, vyznačující se tím, že rozvaděč pro vypouštění čisticího media dovnitř filtračního prvku (100) je ovladatelný.
  8. 8. Souprava podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje systém potrubí pro tlakové čisticí medium, kterým může být čištěno současně větší množství filtračních prvků (100).
  9. 9. Souprava podle nároků 10 a 11, vyznačující se tím, že systém potrubí je uveden do korelace s alespoň dvěma rozvaděči pro rozvod čisticího media pro čištění příslušného filtračního povrchu, kde rozvaděč, kterým nejdřív projde čisticí medium dodávané systémem potrubí, má více výstupních otvorů než rozvaděč uspořádaný po proudu čisticího media.
  10. 10. Souprava podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že čisticí medium pro čištění filtračního povrchu je vypouštěno ve formě jednotlivých tlakových pulsů, zejména výhodné jsou pulsy stlačeného vzduchu.
  11. 11. Souprava podle nároků 12 a 13, vyznačující se tím, že systém potrubí zahrnuje uspořádání ventilů pro vyvození tlakových pulsů a jednotlivé rozvaděče jsou uspořádány u výstupní strany uspořádání ventilů.
  12. 12. Souprava podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň jednu trysku uspořádanou pro vypouštění čisticího media.
CZ20013141A 1999-03-02 2000-03-02 Filtracní zarízení se zpetným proplachem CZ299921B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19909075A DE19909075A1 (de) 1999-03-02 1999-03-02 Reinigungsvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20013141A3 true CZ20013141A3 (cs) 2002-05-15
CZ299921B6 CZ299921B6 (cs) 2008-12-29

Family

ID=7899416

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013141A CZ299921B6 (cs) 1999-03-02 2000-03-02 Filtracní zarízení se zpetným proplachem

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6554138B1 (cs)
EP (1) EP1161293B1 (cs)
JP (1) JP4368529B2 (cs)
KR (1) KR100642036B1 (cs)
AT (1) ATE242036T1 (cs)
AU (1) AU4538400A (cs)
CA (1) CA2364037C (cs)
CZ (1) CZ299921B6 (cs)
DE (2) DE19909075A1 (cs)
DK (1) DK1161293T3 (cs)
ES (1) ES2199829T3 (cs)
PL (1) PL194182B1 (cs)
WO (1) WO2000051709A2 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1016987A3 (nl) * 2006-02-10 2007-11-06 Atlas Copco Airpower Nv Verbeterd doorstroomapparaat voor het behandelen van een fluidum en doorstroomelement daarbij toegepast.
US7918907B2 (en) * 2008-02-29 2011-04-05 Venturedyne, Ltd. Cleaning nozzle for dust collector
US7918908B2 (en) * 2008-04-30 2011-04-05 Venturedyne, Ltd. Dust collector with equalized cleaning performance
GB2472104B (en) 2009-07-25 2011-09-07 Eminox Ltd Cleaning a vehicle exhaust filter
DE102010005978A1 (de) * 2010-01-28 2011-08-18 MAHLE International GmbH, 70376 Filtereinrichtung
GB2592267A (en) * 2020-02-24 2021-08-25 Altair Uk Ltd Pulse nozzle for filter cleaning systems

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2079315A (en) * 1933-09-01 1937-05-04 James H Dickerson Dust collector
US3606736A (en) * 1969-06-16 1971-09-21 Wheelabrator Corp Apparatus for filtering suspended solids from gaseous medium and for removal of filter cake from filter elements
US3726066A (en) * 1970-12-14 1973-04-10 Wheelabrator Frye Inc Dust collector
US3798878A (en) * 1972-08-18 1974-03-26 Gen Resource Corp Filter cleaning apparatus
GB1442417A (en) * 1972-12-07 1976-07-14 Fischer Ag Georg Fluid filter
US3844750A (en) * 1973-03-28 1974-10-29 Flex Kleen Corp Dust collector bag mounting arrangement
US3853509A (en) * 1973-05-04 1974-12-10 R Leliaert Bag type filter device
US3942962A (en) * 1974-05-08 1976-03-09 U.S. Filter Company Pulse jet and venturi liner
US4073632A (en) * 1975-07-07 1978-02-14 United States Filter Corporation Filter bag assembly
US4105421A (en) * 1976-05-28 1978-08-08 Standard Havens, Inc. Disposable filter cartridge
US4251244A (en) * 1979-03-12 1981-02-17 Wheelabrator-Frye Inc. Jet pulse bag type collector
US4272263A (en) * 1979-05-21 1981-06-09 American Air Filter Company, Inc. Filter arrangement
US4278454A (en) * 1979-05-29 1981-07-14 Wehr Corporation Filter apparatus with reverse flow cleaning
US4280826A (en) 1979-09-18 1981-07-28 Staclean Diffuser Company Bag-type filter apparatus with high pressure air jet cleaning
US4289511A (en) 1979-09-18 1981-09-15 Johnson Jr Allen S Bag-type filter apparatus with venturi-supported air diffuser
DE3412000A1 (de) * 1984-03-31 1985-10-10 Dr. Madaus & Co, 5000 Köln Pneumatische mischvorrichtung fuer schuettgueter
US4645520A (en) * 1984-07-20 1987-02-24 Huettlin Herbert Filter assembly for dust removal from gases, especially in fluidized bed apparatus
US5062867A (en) * 1989-12-14 1991-11-05 Dustex Corporation Method of retrofitting a dust collecting apparatus
DE4123257A1 (de) * 1991-07-13 1993-01-21 Steinmueller Gmbh L & C Verfahren zur abreinigung von staub von den aussenseiten von filterelementen und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
DE4308286C2 (de) * 1992-05-08 1998-01-29 Bissinger Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Abreinigen von mit staubförmigen Partikeln zugesetzten Filterpatronen einer Filteranlage

Also Published As

Publication number Publication date
EP1161293B1 (de) 2003-06-04
KR100642036B1 (ko) 2006-11-03
WO2000051709A2 (de) 2000-09-08
KR20020007317A (ko) 2002-01-26
ES2199829T3 (es) 2004-03-01
CZ299921B6 (cs) 2008-12-29
PL194182B1 (pl) 2007-05-31
DK1161293T3 (da) 2003-06-23
EP1161293A2 (de) 2001-12-12
PL350279A1 (en) 2002-12-02
ATE242036T1 (de) 2003-06-15
DE19909075A1 (de) 2000-09-14
CA2364037A1 (en) 2000-09-08
JP4368529B2 (ja) 2009-11-18
JP2002537969A (ja) 2002-11-12
US6554138B1 (en) 2003-04-29
DE50002448D1 (de) 2003-07-10
CA2364037C (en) 2008-08-05
WO2000051709A3 (de) 2000-12-14
AU4538400A (en) 2000-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6149716A (en) Method of cleaning a filter unit, and a filter unit for filtering gas
TWI380851B (zh) 用於供應氣體至一液體之裝置
US8349057B2 (en) Method for the backflushing of filters
US7585343B2 (en) Filter cleaning system and method
KR101651581B1 (ko) 고온 가스 여과 시스템 및 상기 시스템의 재생 방법
US6736881B2 (en) Method and arrangement for cleaning pipe-shaped filter elements
CS231170B2 (en) Cleanor with device for re-flushing of filtrating elements in filtres
US4210538A (en) Filter back-washing
JP2008517754A (ja) 同心フィルタ要素を有するクロス・フロー・フィルタ・デバイス
US20080022855A1 (en) Filter cleaning system and method
US6332902B1 (en) Filter unit having a filter cleaning nozzle associated with the filter unit and including a guide body
US4970004A (en) Vibrating sieve filter
JPH0751212B2 (ja) 高温ガスから粒子を分離する装置及び方法
CZ20013141A3 (cs) Čisticí souprava
US4909813A (en) Jet pulse extender
US5176826A (en) Purge construction for a vibrating sieve filter
US11684876B2 (en) Self cleaning filter system and method
JP5433574B2 (ja) 濾過システムのための逆流洗浄装置、濾過システム及び逆流洗浄ノズル
US5831654A (en) Modulating device equipped with a last chance filter for an ink jet printing head
JPH07323207A (ja) 集塵装置
KR101833732B1 (ko) 합성수지 제조설비용 탈연 탈취 장치
JP2000024421A (ja) 濾過装置
JP4953535B2 (ja) フィルタ洗浄装置及びそれを備えた造粒装置
JP2010094588A (ja) バグ式集塵機及びその使用方法並びにバグ式集塵機の設計方法
FI102518B (fi) Märkäpuhdistin, erityisesti kaasumaisten ja/tai nestemäisten ja/tai ki inteiden epäpuhtauksien erottamiseksi kaasuvirroista

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170302