CZ20013004A3 - Kosmetické prostředky - Google Patents

Kosmetické prostředky Download PDF

Info

Publication number
CZ20013004A3
CZ20013004A3 CZ20013004A CZ20013004A CZ20013004A3 CZ 20013004 A3 CZ20013004 A3 CZ 20013004A3 CZ 20013004 A CZ20013004 A CZ 20013004A CZ 20013004 A CZ20013004 A CZ 20013004A CZ 20013004 A3 CZ20013004 A3 CZ 20013004A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
skin
weight
long
topical application
polymer
Prior art date
Application number
CZ20013004A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael David Bell
Richard George Albert Rolls
Russell Philip Elliott
Roland Philip Duke
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of CZ20013004A3 publication Critical patent/CZ20013004A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Description

Oblast techniky
Předložený vynález se týká kosmetických prostředků. Zejména se týká kosmetických prostředků se sníženou lepivostí. Tyto prostředky dále prokazují dobrou úroveň zvlhčování, hydratace při používání, kdy se vtírají a také dobré absorpční vlastnosti, jakož i vynikající účinky na pocitové vnímání na pleti a její omak, hladkost a jemnost.
Dosavadní stav techniky
Kůže je tvořena několika vrstvami buněk, které pokrývají a chrání keratinové a kolagenové vláknité proteiny, které tvoří základ její struktury. O nejvrchnější z těchto vrstev, která se nazývá stratům comeum, je známo, že je složena z proteinových svazků o tloušťce 25 nm, obklopených vrstvami o tloušťce 8 nm. Aniontové povrchově aktivní látky a organická rozpouštědla typicky pronikají membránou ze stratům comeum a delipidizací (tj. odstraněním lipidů ze stratům comeum) rozrušují její celistvost. Tato destrukce povrchu topografické anatomie kůže vede k pocitu drsnosti a může eventuálně dovolit, aby došlo u povrchově aktivní látky nebo rozpouštědla k interakci s keratinem, čímž dochází k podráždění.
Nyní bylo zjištěno, že udržení vhodného gradientu vody skrze stratům comeum je velmi důležité pro její funkčnost. Většina této vody, která je někdy žádoucí a ceněná vzhledem k plastičnosti stratům comeum, pochází ze zdrojů mimo tělo. Pokud je vlhkost příliš nízká, jako je tomu v chladném klimatu, pak nedostatek vody zůstávající ve vrchních vrstvách stratům comeum nepostačuje k dosažení požadované plasticity tkáně a kůže se začíná loupat a stává se svědivou. Permeabilita kůže se také někdy může snižovat, a to pokud podíl vody, která prochází skrze • · stratům comeum, není adekvátní. Na druhé straně však příliš velké množství vody na vrchní straně kůže způsobuje, že dochází u stratům comeum k přílišnému absorbování, a to třikrát až pětkrát vyššímu, než je vlastní podíl hmotnosti vázané vody. Potom dochází k botnání a stahování kůže (tvoření vrásek) a může docházet k dvojnásobnému až trojnásobnému vzrůstu permeability kůže vůči vodě a jiným polárním molekulám.
Jsou tedy zapotřebí prostředky, které by napomáhaly stratům comeum k tomu, aby byla udržována funkce její ochrany a zadržování vody za optimálních podmínek navzdory škodlivým interakcím, s nimiž může kůže přijít do styku při mytí, práci, rekreaci.
Je známo mnoho kosmetických krémů a emulzí (pleťová mléka) poskytujících v různých stupních zvláčňující účinek, ochranu a zadržování vody, tedy zvlhčující, hydratační účinek. Mohou nicméně také být nevýhodné v tom, že neposkytují dobíý pocit na kůži, že se dobře nevtírají a že jen pomalu absorbují do kůže. Pocit působení prostředku na kůží vnímaný spotřebitelem jako hebkost nebo hladkost kůže, se týká zvláčňujícího účinku prostředku, který tvoří film nebo vrstvu při aplikování na kůži. Některé kosmetické krémy nebo prostředky jako jsou emulze a mléka, mají na kůži žádoucí pocit, absorpční vlastnosti a vlastnosti týkající se vtírání do kůže, ale jejích vlastnosti, týkající se zadržování vody, jsou slabé. Žádoucími vlastnostmi kosmetických krémů a prostředků jako jsou emulze a mléka, jsou tedy dobré vlastnosti z hlediska dobrého pocitu na kůži, zadržování vody, absorpce a vtíratelnosti. Absorpce a vtíratelnost daného prostředku se týká jeho fyzikálního chovám pod mechanickým tlakem, které je ovlivněno Teologickým profilem daného prostředku.
Panuje mínění, že je možné měnit reologícký profil kosmetických prostředků začleněním různých množství polymemích zahušťovadel. Je známo a používáno mnoho typů zahušťovadel v kosmetických prostředcích. Nicméně však prostředky obsahující polymemí zahušťovadla často působí negativně při následných aplikacích na kůži ve smyslu pociťování lepivosti. Zahušťovadla jako polyakrylamídy se zaplétají ve vodném roztoku, dochází ke vzniku síťování a stupňování viskozity. Když se takovéto prostředky aplikují na kůži, pak vede odpařování vody ke zvýšení účinné koncentrace polymemího zahušťovadla, což má za následek zvýšení viskozity vysoušeného filmu a vnímání pocitu lepivosti zbytku. Tato lepivost se dále může projevovat za přítomnosti polyhydridových alkoholů podrážděním pokožky, pocitem zjitření na povrchu pokožky.
99
Tedy zůstává potřeba nových prostředků, které prokazují nízkou úroveň lepivosti, i poskytují výborné zvlhČování, hydrataci, absorpci, pocity na kůži, hebkost a jemnost kůže a její hladkost.
EP-A-608 353 uvádí vodný gel obsahující neiontové polyakrylamídové sloučeniny pro použití v prostředcích péče o pleť, přičemž tyto prostředky mají hodnotu pH nižší než 4. Tyto prostředky mohou obsahovat pomocné složky jako jsou různé polymery pro přispívání ke zlepšování vlastností potřebných pro tvoření filmu a vlastnímu základu dané formulace.
Činidla, která tvoří polymemí film, jako je Polyquatemium-10 jsou popsána v US-A-5 103 763 jako sloučeniny, které modifikují pocit vyvolávaný na kůží, jsou užitečné pro prostředky péče o pleť, jsou také dále rezistentní vůči odstranění, když se kůže umývá. Kromě toho jsou v US-A-4 938 951 popisovány prostředky skládající se z odpařujících se rozpouštědel, činidel tvořících polymemí film a místně aktivních Činidel. Tyto prostředky jsou popsány jako poskytující zlepšení v dosahování účinné aktivity místně účinného činidla a specificky, když film tvořící polymer má schopnost dosahovat účinné aktivity místně účinného činidla.
Prostředky pro osobní péči o čistotu obsahující ve vodě rozpustné povrchově aktivní látky, glycerin a polymery tvořící katíontový film jako je Polyquatemium-10 jsou popsány například vWO96/17917 a WO96/17916. Prostředky nicméně také obsahují 4 % aniontových nebo amfotemích povrchově aktivních látek anebo více a jsou zaměřeny na použití jako výrobky k oplachování. U těchto prostředků se též uvádí, že mohou popřípadě obsahovat neíontová nebo aniontová polymemí zahušťovadla. Dále WÓ96/37589 popisuje prostředky pro osobní péčí o čistotu, obsahující jako zahušťovadla mastné alkoholy, polymery tvořící katíontový film, aníontové, amfotemí a obojetné povrchově aktivní látky.
Nyní bylo neočekávaně nalezeno, že začleněním polymerů obsahujících kationty do kosmetického prostředku s dlouhodobým účinkem, obsahujícího polymemí zahušťovadlo, vybrané ze skupiny, kterou tvoří neíontová a aniontová zahušťovadla nebo jejich směsi, mající číselně střední relativní molekulovou hmotnost vyšší než 20 000, poskytuje takovýto kosmetický prostředek menší pocit lepivosti či lepkavosti. Aniž by to bylo jakkoliv vymezováno pomocí teoretického základu, předpokládá se, že při včleňování polymerů s nábojem, jako je Polyquatemium-10, do kosmetických prostředků obsahujících síťované struktury utvořené díky zahušťovadlům, dochází k umisťování těchto polymerů s nábojem do síťované struktury zahušťovadla, což má za následek působení na zaplétání a v důsledku pak snižování pocitu lepivosti daného prostředku. Tyto prostředky také prokazují dobré absorpční a izolační vlastnosti, dále též zvlhčující vlastností, působící na zadržování vody, tedy hydrataci, a kromě také dodávají dobrý pocit na kůži, hebkost, jemnost a hladkost a vynikající vlastnosti týkající se dodávání vlhkosti pleti a její hydratace.
Podstata vynálezu
Podle jednoho aspektu tohoto vynálezu se poskytuje kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť, který obsahuje
a) polymemí zahušťovadlo vybrané ze skupiny, kterou tvoří neiontová a aniontová zahušťovadla, nebo jejich směsi, mající číselně střední relativní molekulovou hmotnost vyšší než 20 000; a
b) kation obsahující polymer, nebo jejich směsi;
přičemž uvedený prostředek obsahuje méně než 4 % hmotnostní aniontové, obojetné nebo amfotemí povrchově aktivní látky.
Prostředek podle tohoto vynálezu prokazuje nízkou úroveň lepivosti, i dobré reologické, absorpční a izolační vlastnosti, kromě toho dobiý pocit na kůži na omak, a dále vlastnosti, působící účinky jako hebkost, jemnost a hladkost pleti.
Podle druhého aspektu poskytuje tento vynález kosmetický způsob ošetřování pleti, přičemž tento způsob v sobě zahrnuje aplikování prostředku podle tohoto vynálezu na pleť.
Podle třetího aspektu poskytuje tento vynález použití polymeru obsahujícího kation, nebo směsi takovýchto polymerů, pro snížení lepivosti prostředku péče o pleť, přičemž tento prostředek obsahuje polymemí zahušťovadlo vybrané ze skupiny, kterou tvoří neiontová a aniontová zahušťovadla, nebo jejich směsi, mající číselně střední relativní molekulovou hmotnost vyšší než 20 000.
Podle čtvrtého aspektu poskytuje tento vynález použití prostředku obsahujícího polymemí zahušťovadlo vybrané ze skupiny, kterou tvoří neiontová a aniontová zahušťovadla, nebo jejich směsi, mající číselně střední relativní molekulovou hmotnost vyšší než 20 000 a polymer obsahující kation, nebo jejich směsi pro aplikování s dlouhodobým účinkem při péči o pleť.
Prostředky podle tohoto vynálezu obsahují polymemí zahušťovadlo vybrané ze skupiny, kterou tvoří neiontová a aniontová zahušťovadla, se základní kation • · • · obsahující polymemí složkou, nebo jejich směsí, i rozmanité případné složky, jak je indikováno níže. Všechny koncentrace a poměry jsou hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost prostředku, pokud není jinak uvedeno. Délka řetězce a stupeň ethoxylace jsou rovněž specifikovány na bázi hmotnostního průměru.
Pojem „lepkavý“ nebo „lepkavost“ tak, jak je zde použit, ve vztahu k prostředku s dlouhodobým účinkem, znamená schopnost slabé vazby k povrchu kůže, kde je prostředek aplikován, přičemž aplikace probíhá za pomoci slabého tlaku (lehkým vklepáváním na povrch pleti) během krátkého časového úseku.
Pojem „lepivost“ nebo „lepivý“ tak, jak je zde použit, je termín, který často používají spotřebitelé pro popsání jejich pocitu, jímž vnímají lepkavost, buď aktuální nebo vnímání působení prostředku.
Pojem “s dlouhodobým účinkem“ ve vztahu k prostředkům péče o pleť znamená, že se týká používání bez oplachování, takže po aplikování tohoto prostředku na pleť zůstává prostředek s dlouhodobým účinkem s výhodou po dobu alespoň 15 minut, výhodněji alespoň 30 minut, ještě výhodněji alespoň 1 hodinu, nejvýhodněji alespoň několik hodin, například až po dobu 12 hodin.
Pojem „polymer obsahující kation“ tak, jak je zde použit, znamená polymer mající 2 % hmotnostní nebo více, s výhodou 5 % hmotnostních nebo více výhodněji 10 % hmotnostních nebo více monomerů obsahujících kationtový náboj, přičemž procenta jsou stanovena na molámím základě, a to při hodnotě pH 4.
Pojem „amfolytický“ tak, jak je zde použit, znamená polymer obsahující kationtové a aniontové monomery.
Pojem „kopolymer“ tak, jak je zde použit, znamená kombinaci více než jednoho chemicky odlišného monomeru.
Pojem „obojetný“ tak, jak je zde použit, znamená sloučeninu, která nese jak pozitivní, tak negativní náboje a existuje jako dípolámí ion v širokém rozmezí pH.
Pojem „amfotemí“ tak, jak je zde použit, znamená sloučeninu, která prokazuje kationtové chování při nízkých hodnotách pH a aniontové chování při vysokých hodnotách pH. Při přechodovém pH, nazývaném isoelektrický bod, nese sloučenina jak pozitivní, tak negativní náboje, tj. jde o dípolámí ion.
Pojem „zásaditý“ tak, jak je zde použit, znamená polymer, který vykazuje vzrůst kationtového náboje s klesajícím pH.
Pojem „činidlo ošetřující pleť“ tak, jak je zde použit, znamená látku, která je schopná poskytnout kosmeticky ošetřující účinek na kůži, jako je hydratace, zvlhčování, dodávání vlhkosti (tj. schopnost zadržovat či udržovat vodu, vlhkost • * • · v pleti), zvláčňování, vizuální zlepšení povrchu pleti, zklidnění pleti, změkčení a zlepšení pocitu na pleti a její omak.
Pojem „neokludující“ tak, jak je zde použit, znamená že složka tak, jak je zde uvedena, není podstatná nebo nezabraňuje pronikání vzduchu a vlhkosti povrchem kuze.
Zde uvedené prostředky lze použít k jakémukoliv vhodnému účelu. Zejména jsou uvedené prostředky vhodné pro místní aplikaci na kůži. Zvláště pak mohou být tyto prostředky pro ošetřování pleti ve formě krémů, emulzí (pleťová mléka), gelů apod. Výhodná je pro zde uvedené kosmetické prostředky forma emulze jedné nebo více olejových fází ve vodné kontinuální fázi.
Polymerní zahušťovadla
Jako základní složku obsahují prostředky podle tohoto vynálezu polymerní zahuŠťovadlo vybrané ze skupiny, kterou tvoří neiontová a aniontová zahušťovadla, nebo jejich směsi, mající číselně střední relativní molekulovou hmotnost vyšší než 20 000. Výhodněji pak mají polymerní zahušťovadla podle tohoto vynálezu Číselně střední relativní molekulovou hmotnost vyšší než 50 000 a zvláště pak vyšší než 100 000.
Obecně obsahují prostředky podle tohoto vynálezu 0,01 % až 10 % hmotnostních, výhodněji 0,1 % až 8 % hmotnostních a nejvýhodněji 0,5 % až 5 % hmotnostních prostředku polymemího zahušťovadla nebo jejich směsí.
Pokud se použijí polymerní zahušťovadla ve zde uvedeném prostředku, je výhodné, pokud je koncentrace monovalentního až multivalentního kovového iontu nižší než 1 %, výhodněji pak nižší než 0,25 % a ještě výhodněji, pokud je tato koncentrace nižší než 0,05 %, tak že nedochází k nadměrné interferenci ve vztahu ke stabilitě polymerů.
Mezi výhodná zahušťovadla patří ta, která jsou vybrána ze skupiny, kterou tvoří polyakrylamidové polymery, zesíťované poly(N-vinylpyrrolidony), polysacharidy, přírodní a syntetické kaučuky, polyvinylpyrrolidon a polyvinylalkohol. Mezi výhodná aniontová zahušťovadla patří kopolymeiy kyseliny akrylové/ethylakrylátu, karboxyvinylové polymery a zesíťované kopolymery alkylvinylových etherů a maleinanhydridu. Zvláště výhodnými zahušťovadly pro zde uvedené použití jsou neiontové polyakrylamidové polymery a kopolymery kyseliny akrylové/ethylakrylátu, • · nebo jejich směsi. Ještě více výhodnější jsou pro zde uvedené použití neiontové polyakiylamidové polymery.
Polyakrylamidové polymery
Neiontové polyakrylamidové polymery vhodné pro zde uvedené použití jsou substituované polyakrylamidy, rozvětvené nebo nerozvětvené. Tyto polymery jsou neiontové ve vodě disperzibilní polymery, které se mohou tvořit z rozmanitých monomerů včetně akrylamidu a methakrylamidu, jež jsou nesubstituované nebo substituované jednou nebo dvěma alkylovými skupinami (s výhodou C] až C5). Výhodné jsou akrylátové amidy a methakrylátové amidy v nichž je amidový dusík nesubstituovaný nebo substituovaný jednou nebo dvěma C] až C5 alkylovými skupinami (mezi výhodné patří: methyl, ethyl nebo propyl), například je to akrylamid, methakrylamid, N-methakrylamid, N-methylmethakrylamid, N,N-dimethylmethakrylamid a dále pak Ν,Ν-dimethylakrylamid. Tyto monomery jsou obecně uvedeny v U.S. patentu č. 4 963 348, Bolich, Jr. a kol., vydáno 16. října 1990, začleněno zde jako odkaz. Tyto kopolymery mohou být případně utvořeny za použití obvyklých neutrálních zesíťujících činidel jako jsou dialkenylové sloučeniny. Použití takovýchto zesíťujících činidel pro kationtové polymery je uvedeno v U.S. patentu č. 4 628 078, Glover a kol., vydáno 9. prosince 1986 a U.S. patentu č. 4 599 379, Flesher a kol., vydáno 8. června 1986, přičemž oba jsou zde začleněny jako odkaz. Tyto neiontové kopolymety mají relativní molekulovou hmotnost větší než 1 000 000, s výhodou větší než 1 500 000, přičemž rozmezí je do 30 000 000. Výhodné je syntetizování pomocí reverzní fázové emulzní polymerizace; neiontové polyakrylamidy jsou předem dispergovány v rozpouštědle nemísitelném s vodou jako minerální olej a podobně, jež obsahuje povrchově aktivní látku o vysokém HLB (s hodnotou HLB 7 až 10); tím se napomáhá usnadnit u vody disperzibilitu polyakrylamidu. Nej výhodnější pro zde uvedené použití je neiontový polymer pod označením CTFAr polyakrylamid a isoparafín a laureth-7, dostupný pod obchodním názvem Sepigel 305 od Seppic Corporation.
Mezi jiné polyakrylamidové polymery užitečné pro zde uvedené použití patří například multiblokové kopolymery akrylamidů a substituovaných akrylamidů s akrylovými kyselinami a substituovanými akrylovými kyselinami. Mezi komerčně dostupné z těchto multiblokových kopolymerů patří například Hypan SR150H, SS500V, SS500W, SSSA100H, od Lípo Chemicals, lne., (Patterson, NJ).
·
Zesíťované poly(N-vinyIpyrroIidony)
Mezi zesíťované polyvinyl(N-pyrrolidony) pro zde uvedené použití patří například takové, jež jsou popsány v U.S. patentu č. 5 139 770, Shih a kol., vydáno
18. srpna 1992 a U.S. patent č. 5 073 614, Shih a kol., vydáno 17. prosince 1991. Tato gelující činidla typicky obsahují 0,25 % až 1 % hmotnostní zesíťujícího Činidla vybraného ze skupiny, sestávající z divinyletherů a diallyletherů terminačních diolů obsahujících 2 až 12 uhlíkových atomů, divinyletherů a diallyletherů polyethylenových glykolů obsahujících 2 až 600 jednotek, dienů majících 6 až 20 uhlíkových atomů, divinylbenzenu, vínyletherů a allyletherů pentaeiythrítolu, apod. Typicky mají tato gelující činidla viskozitu 25 000 mPa.s (cps) až 40 000 mPa.s (cps), a to při stanovování jako 5% vodný roztok při teplotě 25 °C za použití Brookfíeldova RVT viskozimetru se Spíndle #6 při 10 otáčkách za minutu. Mezi komerčně dostupné z těchto polymerů patří například ACP-1120, ACP-1179 a ACP-1180, dostupné od Intemational Speciality Products (Wayne, NJ).
Póly sacharidy
Pro zde uvedené použití jsou vhodné polysacharidy ve velmi širokém rozmezí. Pod pojmem „polysacharidy“ se zde rozumí gelující činidla obsahující hlavní řetězec z opakujících se jednotek cukru (tj. karbohydrátových). Mezi polysacharidová gelující činidla patří, aniž by se tím jejich výběr jakkoliv omezoval, ta, která jsou vybrána ze skupiny tvořené celulózou, karboxymethyl hydroxyethylcelulózou, celulózovým acetát propionát karboxylátem, hydroxyethylcelulózou, hydroxyethyl ethylcelulózou, hydroxypropylcelulózou, hydroxypropyl methylcelulózou, methyl hydroxyethylcelulózou, mikrokrystalickou celulózou, natrium-celulóza sulfátem a jejich směsmi. Pro zde uvedené účely jsou také užitečné alkylem substituované celulózy. U těchto polymerů, kdy hydroxylové skupiny celulózového polymeru jsou hydroxylátované (s výhodou hydroxyethylátované nebo hydroxypropylátované) dochází ke vzniku hydroxylátované celulózy, která je dále modifikována Cw až C30 přímým uhlíkovým řetězcem nebo rozvětveným řetězcem alkylové skupiny přes etherovou vazbu. Typicky tyto polymery jsou etheiy alkoholů o C]o až C30 přímém • · · uhlíkovém řetězci nebo rozvětveném řetězci s hydroxyalkylceluózami. Mezi alkylové skupiny vhodné pro zde uvedené použití patří například ty, které jsou vybrány ze skupiny, sestávající ze stearylu, isosteaiylu, laurylu, myristylu, cetylu, isocetylu, kokoylu (tj. alkylové skupiny odvozené od alkoholů z kokosového oleje), palmitylu, oleylu, línoleylu, linolenylu, behenylu, a jejich směsí. Pro tyto látky založené na hydroxyethylcelulóze je hydroxyethylová molámí substituce větší než 3,0. Výhodné mezi alkylhydroxyalkylceluózovými ethery jsou například ty, které jsou vybrány z látek, určených ustanovením CTFA jako cetylhydroxyethylcelulóza, což je ether cetylalkoholu a hydroxyethylcelulózy. Tato látka se prodává pod obchodním názvem Natrosol® od CS Plus od Aqualon Corporatíon.
Mezi jiné užitečné polysacharidy patří skleroglukany obsahující lineární řetězec z (1 až 3) spojených glukózových jednotek s (1 až 6) spojenými vždy třemi glukózovými jednotkami, komerčně dostupný je z nich například Clearogel™ CS11 od Michel Mercier Products lne. (Mountainside, NJ.).
Kaučuky
Mezi jiná zahušťovadla užitečná pro zde uvedené účely patří látky, vybrané ze skupiny, sestávají z arabské gumy, agaru, alginu, kyseliny algínové, alginátu amonného, amylopektinu, alginátu vápenatého, karagenanu vápenatého, kamitinu, karagenanu, dextrinu, želatiny, želatinové gumy, hektoritu, kyseliny hyaluronové, hydratovaného oxidu křemičitého, hydroxypropylchitosanu, karaya želatiny, hnědých mořských řas, želatiny z lusku rohovníku, natto želatiny, alginátu draselného, karagenanu draselného, propylenglykolalginátu, sklerotium želatiny, natriumkarboxylmethyldextranu, karagenanu sodného, tragantu, xanthanu a jejich směsí.
Rovněž jsou dále užitečné kopolymery kyselina akrylová/ethylakrylát a karboxyvinylové polymery prodávané firmou B. F. Goodrich Company, a to pod obchodním názvem Carbopol resins. Vhodné pryskyřice Carbopol jsou popsány ve WO98/22085.
• 9
Zesíťované kopolymery alkylvinylových etherů a maleinanhydrídu
V těchto uvedených kopolymerech jsou vinylethery reprezentovány vzorcem R-O-CH=CH2, kde R je Cj až C6 alkylová skupina, s výhodou je R methyl. Výhodnými zesíťujícími činidly jsou C4 až C20 dieny, s výhodou C6 až C16 dieny a nejvýhodněji pak C8 až Ci2 dieny. Zvláště výhodný kopolymer je ten, kteiý vzniká z methylvinyletheru a maleinanhydrídu, přičemž tento kopolymer je zesíťovaný pomocí dekadienu, a když je polymer zředěný jako 0,5% vodný roztok při pH 7 a při teplotě 25 °C má viskozítu 50 000 až 70 000 mPa.s (cps), přičemž stanovení viskozity probíhá za pomoci Brookfíeldova RTV viskozimetru, Spindle #7 při 10 otáčkách za minutu. Tento kopolymer má CTFA označení PVM/MA dekadien zesíťovaný polymer a je komerčně dostupný jako Stabileze™ od firmy Intemational Specialty Products (Wayne NJ.)
Kation obsahující polymer
Jako další základní složku obsahují zde uvedené prostředky kation obsahující polymer jak je výše popsáno, nebo směsi takovýchto polymerů.
Prostředky podle tohoto vynálezu s výhodou obsahují 0,01 % až 20 %, výhodněji 0,05 % až 5 % a zvláště pak 0,1 % až 1 % hmotnostní kation obsahujícího polymeru, nebo směsi takovýchto polymerů.
Výhodné je, pokud zde uvedené kation obsahující polymery jsou ve vodě rozpustné, disperzibilní nebo botnatelné. Pod pojmem „vodou botnatelné“ se zde rozumí schopnost kation obsahujících polymerů zvětšovat objem nebo expandovat ve vodném roztoku.
Mezi vhodné kation obsahující polymery, pro zde uvedené prostředky podle tohoto vynálezu patří například ty, které jsou vybrány ze skupiny sestávající z kationtových, amfolytických, amfotemích, zásaditých a obojetných polymerů, nebo jejich směsí.
Mezi vhodné kationtové polymery pro zde uvedené prostředky patří například ty, které jsou vybrány ze skupiny sestávající z kationtových polysacharidů nebo jejich
4 4 • 4 ·« 4 · • O • 4 4 · 44 4 * • 4
• · • · · 4 ·
··· 4 • 4 4 4 4 ·
• · · 4 ·
··♦· • · 414 4· 44 >44
derivátů, kationtových homopolymerů nebo kopolymerů dimethyldiallyammonium chloridu, kationtových kopolymerů obsahujících vinylpynOlidon; kationtových kopolymerů obsahujících kyselinu akrylovou nebo její deriváty, kationtové homopolymery nebo kopolymery ethanaminia, N,N,N-trimcthyl-2-[(2-methyl-l-oxo-2-propenyl)oxy]-, chlorid, Polyquartemíum-2 a kvartemizovaný chitosan, nebo jejich směsi. Výhodnými kation obsahujícími polymery pro prostředky podle zde uvedeného vynálezu jsou kationtové polysacharidy nebo jejich deriváty.
Mezi vhodné kationtové polysacharidy patří, aniž by se tím jejich výběr jakkoliv omezoval, například ty, jež jsou vybrány se skupiny, kterou tvoří tyto látky: celulóza, hydroxyalkylcelulózy, například hydroxyethylcelulóza; kationtové celulózové deriváty; hydroxyalkylcelulózové deriváty mající relativní molekulovou hmotnost 120 000 až 2 000 000, přičemž jsou zahrnuty kvartémí amoniové skupiny jako například polymemí kvartémí amonná sůl hydroxyethylcelulózy reagující s trimethylammoníem substituovaným epoxidem, specifičtěji pak celulózo ω-ether modifikovaný a-[2-hydroxy-3-trimehylammonio)propyl]-(o-hydroxypoly(oxy-l,2-ethandiyl)chlorid, známý v průmyslu pod (CTFA) obchodním názvem Polyquatemium-10, komerčně dostupný od firmy Union Carbide Corporation (Danbury, Conn., USA) jako „JR“ a „LR“, například „JR-125“, „JR-400“, „JR-30M“, „LR-500“, diallyldimethylammoniumchlorid/hydroxyethylceluózové kopolymeiy, známé v průmyslu pod označením (CFTA) jako Polyquatemium-4, dostupné pod obchodními názvy „Celquat L 200“ nebo „Celquat H-100“ od National Starch Company (Salisbuiy, NC, USA) a polymemí kvartémí amonné soli hydroxyethylcelulózy reagující s lauiyldimethylammonium substituovaným epoxidem „Quatrisoft Polymer LM-200“, známé v průmyslu pod označením jako Polyquatemium-24, dostupné od Amerchol Corp. (Edíson, NJ, USA); škroby, například kationtové škroby jako 2-hydroxy-3-trimethylammoniumchloridpropylether škrobu, komerčně dostupný pod obchodním názvem „Sta-Loc 300“ a „Sta-Loc 400“ od Staley lne. (Decateur, 111., USA), který reaguje s kvartémími aminy za vzniku etherů v hydroxylové poloze, hydroxyalkylškroby, polymery založené na arabinózových monomerech, polymery odvozené od xylózy, polymery odvozené od fukózy, polymery odvozené od fruktózy, polymery založené na kyselinu obsahujících cukrech jako je kyselina galakturonová a kyselina giukuronová, polymery založené na aminových cukrech jako je galaktosamin a glukosamin, zejména pak acetylglukosamin, polymery založené na polyalkoholech s pětičlennými až šestičlennými kruhy, polymery založené na galaktóze a polymery založené na mannosových monomerech.
Mezi vhodné kationtové polysacharidové kaučukové deriváty patří například deriváty polymerů založených na galaktomannanovém kopolymerů známém jako guar gum. Například sloučeniny jako hydroxypropylové guar gums, komerčně dostupné pod názvem „Jaguar HP-60“, „Jaguar HP-8“, „Jaguar HP-79“, „Jaguar HP-120“, „Jaguar HP-200“, od Rhone-Poulens nebo „Galactosol“ dostupný od firmy Aqualon; hydroxypropyl guar hydroxypropyltrímonium chlorid komerčně dostupný pod obchodním názvem „Jaguar C-162“ od Rhone-Poulenc; nebo polymemí sloučeniny jako je guar hydroxypropyltrimoniumchlorid, komerčně dostupný například pod obchodním názvem „Jaguar C-14S“, „Jaguar C-17“, „Jaguar C-13S“, od RhonePoulenc, „N-Hance“, například „N-Hance 2196“ od firmy Aqualon, Hercules lne., (Zwijndrecht, Nizozemsko), nebo „Cosmedia Guar C-261“ od Henkel lne. (Taeneck, NJ, USA).
Mezi vhodné kationtové homopolymery nebo kopolymery dimethyldíallylammoniumchloridu pro zde uvedené použití patří například poly(dimethyldiaílylammoniumchlorid), jež je komerčně dostupný pod obchodním názvem Polyquatemium-6 neboje to obchodní značka „Merquat 100“ od Calgon (Pittsburg, PA, USA), „Agequat 400“ od CPS Chemical Company (West Memphis, AR, USA), nebo „Mirapol 100“ od firmy Rhone-Poulenc; a polymemí kvartémí amonná sůl tvořená akrylamidovýmí a dimethyldiallylammoniumchloridovými monomery, komerčně dostupná pod označením Polyquatemium-7 nebo pod obchodním názvem „Merquat 550“ od firmy Calgon (Pittsburg, PA, USA).
Mezi vhodné kationtové kopolymery obsahující vinylpyrrolidon pro zde uvedené použití patří například roztok kopolymeru poiyvinylpyrrolidon N,N-dimethyl-aminoethylmethakrylové kyseliny s diethylsulfátem, komerčně dostupný pod obchodním označením Polyquatemium-11 nebo obchodním názvem „Gafquat 755N“ od ISP (Wayne, NJ, USA); polymemí kvartémí amonná sůl utvořená z methylvinylimidazoliumchloridu a vinylpyrrolidonu komerčně dostupná pod obchodním označením Polyquatemium-16 nebo obchodním názvem „Luviquat FC 370“ od firmy BASF (Parsippany, NJ, USA); dále pak kopolymer vinylpyrrolidon/methakrylamidopropyltrimethylammoniumchlorid komerčně dostupný pod obchodním označením Polyquatemium-28 nebo obchodním názvem „Gafquat HS100“ od ISP (Wayne, NJ, USA); a polymemí kvartémí amonná sůl sestávající z vinylpyrrolidonu a kvarterizovaných imidazolových monomerů komerčně dostupná pod obchodním označením Polyquatemium-44 nebo obchodním názvem „Luviquat MS-370“ od firmy BASF (Parsippany, NJ, USA); a kvartémí amonná sůl připravená reakcí vinylkaprolaktamu a vinylpyrrolidonu s methylvinylimidazolium methosulfátem, která je komerčně dostupná pod obchodním označením PoIyquatemium-46 nebo obchodním názvem „Luviquat Hold“ od firmy BASF (Parsippany, NJ, USA).
999
9999 « · « · · · • · · · ·
99 ·· ··♦
Mezi vhodné kationtové kopolymery obsahující kyselinu akrylovou nebo její deriváty patří například polymerní kvartémí amonná sůl připravená reakcí ethylmethakrylát/abietylmethakiylát/diethylaminoethylmethakrylátového kopolymeru s dimethylsulfátem, která je komerčně dostupná pod obchodním označením Polyquatemium-12; polymerní materiál; též kopolymer akrylamidu, akrylamidopropyltrimoniumchloridu, dále pak 2-amidopropylakrylamid sulfonát a DMAPA monomery, které jsou komerčně dostupné pod obchodním označením Polyquatemium-43 nebo pod obchodním názvem „Bozequat 4000“ od Societe Francaise Hoechst.
Mezi vhodné kationtové homopolymery nebo kopolymery ethanaminia, N,N,N-trimethyl-2-[(2-methyl-l-oxo-2-propenyl)oxy]-, chlorid, pro zde uvedené použití patří polymerní materiály, jež jsou komerčně dostupné pod obchodním označením Polyquatemium-45, nebo pod obchodním názvem „Píex 3073L“ od firmy Rohm GmbH (Německo); polymerní materiál, ethanaminium, N,N,N-trimethyl-2-[(2met-hyl-l-oxo-2-propenyl)oxy]-, chlorid, polymer s 2-propenamidem, který je komerčně dostupný pod obchodním označením Polyquatemium-32 nebo pod obchodním názvem „Salcare SC92“ od firmy Allied Colloids (Bradford, N. Yorkshire, UK); a polymerní materiál, ethanaminium, N,N,N-trimethyl-2-[(2-met-hyl-
1-oxo-2-propenyl)oxy]-, chlorid, homopolymer, který je komerčně dostupný pod obchodním označením Polyquatemium-32 nebo pod obchodním názvem „Salcare SC92“ od firmy Allied Colloids (Bradford, N. Yorkshire, UK).
Mezi jiné vhodné kationtové polymery vhodné pro zde uvedené použití patří například poly(oxy-1,2-ethandiyI)(dimethyliminio)-1,3-propandiyliminio karbonylimino-l,2-propandiyl(dimethyliminio)-l,2-ethandiyl dichlorid, známý v průmyslu jako Polyquatemium-2 a komerčně dostupný pod obchodním názvem Mirapol A-15 od Rhone-Poulenc; a díhydroxypropyl chitosan trimonium chlorid komerčně dostupný pod obchodním označením Polyquatemíum-29 nebo pod obchodním názvem Kytamer KC od firmy Amerchol.
Mezi vhodné amfolytické polymeiy pro zde uvedené prostředky patří amfolytické kopolymery obsahující kyselinu akrylovou a patří mezi ně například kopolymer dimethyldiallylammoniumchloridu a kyseliny akrylové, jež je komerčně dostupný pod obchodním názvem Polyquatemium-22 nebo je to obchodní značka „Merquat 280“ od firmy Calgon (Pittsburg, PA, USA), kopolymery kyselina akiylová/dimethylammoniuchlorid/akrylamid, komerčně dostupný pod oobchodním označením Poylquatemium-39 nebo je to obchodní značka „Merquat Plus 3330“ a „Merquat Plus 3331“ od firmy Calgon (Pittsburg, PA, USA) a kvartémí amonná sůl tvořená polymerizací kyseliny akrylové, methylakrylátu a methakrylamidopro14
• * • 4 • * ♦ 9 * 4 4 • ♦ * 9 4 4 4 4 4 4 4* 4 4 ♦ 4
• 44 * 4 4 4 4 4 4
• 4 4 4 4
44 44 4 44 44
pyltrímoniumchloridu, jež je komerčně dostupná pod označením Polyquatemium-47 nebo pod obchodním názvem „Merquat 2001 N“ od firmy Calgon (Pittsburg, PA, USA).
Mezí vhodné amfotemí polymery pro zde uvedené prostředky patří kombinace monomerů terciárních aminů kombinované s aniontovými monomery a mohou dále zahrnovat neiontové monomery, například kopolymer amonium-methakrylamidopropyldimethyl/kyselína akrylová; a polymery odvozené od methakrylamidoethylkarboxymethylhydroxyethyl aminových monomerů jak je uvedeno níže:
CH2CH2---n^-CH2COO “ ^ch2ch2oh
Mezi vhodné zásadité polymery pro prostředky podle tohoto vynálezu patří homopolymery derivátů terciárních aminů a kopolymery s neiontovými monomery. Mezi vhodné materiály patří například kopolymer polyvínylpyrrolidon/dimethylaminoethylmethakrylát připravený z vinylpyrrolidonu a dimethylaminoethylmethakrylátových monomerů, komerčně dostupný pod obchodním označením PVD/Dimethylamínoethylmethakrylátový kopolymer nebo pod obchodním názvem „Copolymer 845/937/958“ od ISP (Wayne, NJ, USA); aminové odvozené polymery jako ethyleníminové polymery, které odpovídají obecnému vzorci (CH2CH2NH)n; jako PEI-10, kde n má průměrnou hodnotu 10, komerčně dostupný pod obchodním názvem „Polymin FG“ od firmy BASF; PEI-15 kde n má průměrnou hodnotu 15, komerčně dostupný pod obchodním názvem „Epomin SP-006“ od firmy Aceto; PEI45, kde n má průměrnou hodnotu 45, který je komerčně dostupný pod obchodním názvem „Epomin SP-018“ od firmy Aceto; nebo PEI-1400, kde n má průměrnou hodnotu 1400, komerčně dostupný pod obchodním názvem „Nalco 634“ od firmy Nalco.
Mezi vhodné obojetné polymery pro prostředky podle tohoto vynálezu patří polymery odvozené od methakrylamidopropylbetainového monomeru jako je kopolymer methakrylamidopropylbetainu a neiontového monomeru. Příkladem takového polymeru může být kopolymer vinylpyrrolidon/methakrylamidopropylbetain.
Výhodnými kation obsahujícími polymery podle tohoto vynálezu jsou kationtové nebo amfolytické polymery. Pro zde uvedené použití jsou výhodné kationtové nebo amfolytické polymery, vybrané ze skupiny, kterou tvoří polysacharidy nebo jejich deriváty a kopolymery amfolytické obsahující akrylovou kyselinu, nebo jejich směsi. Ještě více výhodné jsou kation obsahující polymery, vybrané ze skupiny, kterou tvoří kationtové celulózové deriváty, kationtové polysacharidové guar gumové deriváty, a kopolymery typu kyselina akrylová/diallyldimethylamonium chlorid/akrylamid, nebo jejich směsi. Nejvýhodnějšími kation obsahujícími polymery pro prostředky podle tohoto vynálezu jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří Polyquatemium-10, guar hydroxypropyltrimoníum chlorid, hydroxypropyl guar gumy a kopolymery typu kyselina akrylová/díallyldimethylamonium chlorid/akrylamid nebo jejich směsi.
Je výhodné, pokud prostředky podle tohoto vynálezu obsahují méně než 4 % hmotnostní aniontové povrchově aktivní látky, obojetné nebo amfotemí povrchově aktivní látky, výhodněji méně než 2 % hmotnostní a nejvýhodněji méně než 1 % hmotnostní aniontové povrchově aktivní látky, obojetné nebo amfotemí povrchově aktivní látky.
Při výhodném provedení, když prostředky podle tohoto vynálezu obsahují aniontovou povrchově aktivní látku, má tento prostředek poměr kation obsahujícího polymeru ku aniontové povrchově aktivní látce menší než 1.
Při dalším výhodném provedení obsahují zde uvedené prostředky do 2 % hmotnostních, výhodněji 0,01 % až 1 % hmotnostní Cg až C30 mastné kyseliny.
Polyhydrídové alkoholy
Při dalším výhodném provedení tohoto vynálezu obsahují zde uvedené prostředky jeden nebo více polyhydridových alkoholů.
Pokud jsou přítomny polyhydrídové alkoholy, pak prostředky podle tohoto vynálezu s výhodou obsahují celkové množství 3 % až 20 % hmotnostních, výhodněji 5 % až 15 % hmotnostních a zvláště výhodně 7 % až 12 % hmotnostních polyhydridového alkoholu, nebo jejich směsi.
• · « ·· • · *
• · • « * ♦ « ·
e • · • « • ·
• · · · * 4 • · • ·
• * ♦ ·
···· 9·· ·* ·· ·· ·
Mezi polyhydridové alkoholy vhodné pro zde uvedené použití patří ty, které jsou vybrány ze skupiny, do níž patří polyalkylenglykoly a výhodněji pak alkylenpolyoly a jejich deriváty, mezi něž patří propylenglykol, dipropylenglykol, polypropylenglykol, polyethylenglykol a jejich deriváty, sorbitol, hydroxypropylsorbitol, erythrol, threitol, pentaerythritol, xylitol, glucitol, mannitol, hexylenglykol, butylenglykol (například 1,3-butylenglykol), hexantriol (například 1,2,6-hexantriol), trimethylolpropan, neopentylglykol, glycerín, ethoxylátovaný glycerín a propoxylátovaný glycerín.
Mezi výhodné polyhydridové alkoholy podle tohoto vynálezu patří ty, které jsou vybrány ze skupiny, do níž patří glycerín, butylenglykol, propylenglykol, dipropylenglykol, polyethylenglykol a jejich deriváty, hexantriol, ethoxylátovaný glycerín a propoxylátovaný glycerín nebo jejich směsi.
Mezi nejvýhodnější polyhydridové alkoholy pro použití podle tohoto vynálezu patří glycerín a polyethylenglykol a jejich deriváty, nebo jejich směsi.
Z hlediska poskytnutí zlepšeného užitku pokud se týká lepkavosti prostředku, je výhodné, aby byl hmotnostní poměr kation obsahujícího polymeru ku polyhydridovému alkoholu v rozmezí 1: 200 až 1 : 1 a výhodněji v rozmezí 1 : 100 až 1 : 5.
Olejová fáze
S výhodou jsou zde uvedené kosmetické prostředky ve formě emulze jedné nebo více olejových fází ve vodné kontinuální fázi, přičemž každá olejová fáze obsahuje olejovitou složku nebo směs olejovitých složek v mísitelné nebo homogenní formě. Různé olejové fáze obsahují rozmanité materiály nebo jejich jiné vzájemné kombinace. Celkové množství složek olejové fáze v prostředcích podle tohoto vynálezu je typicky 0,1 % až 60 % hmotnostních, s výhodou 1 % až 30 % hmotnostních, výhodněji pak 1 % až 10 % hmotnostních a nejvýhodněji 2 % až 10 % hmotnostních.
Je výhodné, pokud složky olejové fáze ve zde uvedených prostředcích obsahují zvláčňující látku nebo směsi takovýchto látek, polyolový ester karboxylové kyseliny a silikonový olej, nebo jejich směsi.
Při výhodných provedeních obsahuje s výhodou olejová fáze pomocné přídavné olejové složky jako přírodní nebo syntetické oleje, které jsou vybrány ze ♦ · w· * ·· ·· ·«·· · · · 9 9 9 ·
9 9 9 9 99 999 9 9
9 9 9 9 9 9 9
9999 99 ^99 99 99 999 skupiny tvořené minerálními, rostlinnými a živočišnými oleji, tuky a vosky, estery mastných kyselin, mastnými alkoholy, mastnými kyselinami a jejich směsmi. Tyto olejové složky jsou přítomny v množství 0,1 % až 15 % hmotnostních, výhodněji 1 % až 10 % hmotnostních daného prostředku. Pro zde uvedené použití jsou výhodné například nasycené a nenasycené mastné alkoholy jako je behenylalkohol, cetylalkohol, stearylalkohol a uhlovodíky jako jsou minerální oleje nebo vazelína. Další vhodné příklady pro zde uvedené použití jsou popsány ve WO98/22085. Při zde uvedených výhodných provedeních je obsaženo 0,1 % až 10 % hmotnostních nenasycené mastné kyseliny nebo esteru jak je popsáno ve WO98/22085.
Zvláčňující látky
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou obsahovat zvláčňující látky vybrané ze skupiny, kterou tvoří uhlovodíky s rozvětveným řetězcem, mající průměrnou relativní molekulovou hmotnost 100 až 15 000, s výhodou 100 až 1 000; sloučeniny obecného vzorce I:
R2 ή I
Fc— q — (CHob
I,
R3
O // — C \ ,
OR4 (I), kde R1 je vybráno ze skupiny, kterou tvoří H nebo CH3, R2, R3 a R4 jsou nezávisle vybrány ze skupiny sestávající z Ci až C20 alkylů s přímým nebo rozvětveným řetězcem, a x je celistvé číslo 1 až 20; a dále sloučeniny obecného vzorce Π:
O || R5—C—OR6 (II), • » » » · · «··· 4 · ··· ·· ** kde R5 je vybráno ze skupiny, kterou tvoří popřípadě hydroxylovou skupinou nebo Cj až C4 alkylem substituovaný benzyl a R6 je vybráno ze skupiny sestávající z Ci až C20 alkylů s přímým nebo rozvětveným řetězcem; a jejich směsi.
Uhlovodíky s rozvětveným řetězcem vhodné pro zde uvedené použití jsou ty, které jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří isododekan, isohexadekan, isoeikosan, isooktahexakontan, isohexapentakontahektan, dále pak isopentakontaoktan, a jejich směsi. Pro zde uvedené použití jsou vhodné alifatické uhlovodíky s rozvětveným řetězcem, které jsou prodávané pod obchodním názvem Permethyl (RTM) a komerčně dostupné od firmy Presperse lne., P. O. Box 735, South Plainfíeld, N. J. 07080, USA.
Mezi vhodné esterové zvláčňující látky obecného vzorce I, uvedeného výše, patří například, aniž by se však tím jejich výběr jakkoliv omezoval ty, které jsou vybrané ze skupiny, kterou tvoří methyl-isostearát, isopropyl-isostearát, isostearyl-neopentanoát, isononyl-isononanoát, isodecyl-oktanoát, isodecyl-isononanoát, dále tridecyl-isononanoát, myristyl-oktanoát, oktyl-pelargonát, oktyl-isononanoát, myristyl-myristát, myristyl-neopentanoát, myristyl-oktanoát, myristyl-propíonát, isopropyl-myristát a dále jejich směsi. Mezi vhodné esterové zvláčňující látky obecného vzorce II, uvedeného výše, patří například, aniž by se však tím jejich výběr jakkoliv omezoval ty, které jsou vybrané ze skupiny, kterou tvoří C}2 až Ci5 alkyl benzoáty.
Mezi výhodné zvláčňující látky pro zde uvedené použití patří ty, které jsou vybrané ze skupiny, sestávající z isohexadekanu, isooktakontanu, ísononyl-isononanoátu, isodecyl-oktanoátu, isodecyl-isononanoátu, trídecyl-isononanoátu, myristyl-oktanoátu, oktyl-isononanoátu, myristyl-myristátu, methyl-isostearátu, isopropyl-isostearátu, C}2 až Ci5 alkyl benzoátů a jejich směsí.
Zvláště výhodné zvláčňující látky pro zde uvedené použití patří ty, které jsou vybrané ze skupiny, sestávající z isohexadekanu, isononyl-isononanoátu, methyl-isostearátu, isopropyl-isostearátu nebo jejich směsí.
Zvláčňující látky jsou s výhodou přítomny v prostředcích podle tohoto vynálezu v množství 0,1 % až 10 % hmotnostní, výhodněji pak 0,1 % až 8 % hmotnostní, se zvláštní výhodou pak 0,5 % až 5 % hmotnostních daného prostředku.
·♦ ·· · ·4
9· • · • ·
999999 • V·» ί» · ·♦ · ·· • 9 9 99
9 99
9999
Polyolový ester karboxylové kyseliny
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou dále obsahovat jako přídavnou zvláčňující látku polyolový ester karboxylové kyseliny.
Prostředky podle tohoto vynálezu obsahují s výhodou 0,01 % až 20 %, výhodněji pak 0,1 % až 15 % hmotnostních, a se zvláštní výhodou 0,1 % až 10 % hmotnostních polyolového esteru. Množství polyolového esteru hmotnostně, vztaženo na olejovou fázi daného prostředku je s výhodou 1 % až 30 % hmotnostních, výhodněji potom 5 % až 20 % hmotnostních. Z hlediska poskytnutí zlepšeného užitku, pokud se týká jemnosti, hebkosti a hladkosti pleti, je výhodné, aby byl hmotnostní poměr polyolového esteru karboxylové kyseliny ku výše uvedeným zvláčňujícím látkám v rozmezí 5 : 1 až 1 : 5 a výhodněji v rozmezí 2 : 1 až 1 : 2.
Mezi výhodné polyolové estery užitečné podle tohoto vynálezu patří ty, které jsou vybrané ze skupiny, kterou tvoří Ci až C30 monoestery a polyestery' cukrů a příbuzných látek. Tyto estery jsou odvozeny od cukru nebo polyolové Části a jedné nebo více částí karboxylové kyseliny. V závislosti na dané kyselině a cukru mohou být tyto estery při teplotě místnosti bud’ v kapalné nebo pevné formě. Mezi ně patří například ty, které jsou vybrány ze skupiny, sestávající ztetraoleátu glukózy, galaktózových tetraesterů kyseliny olejové, tetraoleátu sorbitolu, tetraoleátu sacharózy, pentaoleátu sacharózy, hexaoleátu sacharózy, heptaoleátu sacharózy, oktaoleátu sacharózy, hexaesteru sorbitolu, kde esterové části karboxylové kyseliny jsou palmitoleát a arachidát vmolámím poměru 1 : 2, a oktaester sacharózy, kde esterifíkujícími částmi karboxylové kyseliny jsou laurát, linoleát a behenát v molámím poměru 1:3:4. Mezi jiné materiály patří estery mastných kyselin z bavlníkového oleje nebo sójového oleje a sacharózy. Jiné příklady takových materiálů jsou popsány ve WO96/16636, což je zde začleněno jako odkaz. Zvláště výhodný materiál je znám podle INCI nazvaný sucrose polycottonseedate.
Silikonový olej
Zde uvedené prostředky s výhodou obsahují alespoň jednu fázi ze silikonového oleje. Fáze ze silikonového oleje obvykle obsahuje (event. pokud jde o více fází tak obsahují) 0,1 % až 20 % hmotnostních, s výhodou 0,5 % až 10 % hmotnostních, výhodněji 0,5 % až 5 % hmotnostních daného prostředku. Tato (nebo
·· 9 99 9
• · • * 99 · 9 • · 9 9
• 9 • · 9 9 9
··· · • 9 9 » · 9 9
* 9 9 9 9 O 9 9
···· 99 999 ·· ·· 999
tyto) fáze ze silikonového oleje s výhodou obsahuje (nebo obsahují) jednu nebo více silikonových složek.
Silikonové složky mohou být tekuté, a to včetně silikonů s přímým řetězcem, s rozvětveným řetězcem nebo to mohou být cyklické silikony. Mezi silikonové tekutiny vhodné pro zde uvedené použití patří silikony zahrnující poiyalkylové siloxanové tekutiny, polyarylové siloxanové tekutiny, cyklické a lineární polyalkylsiloxany, polyalkoxylátované silikony; amino a kvartémím amoniem modifikované silikony, polyalkylaiylové siloxany nebo polyetherové siloxanové kopolymery a jejich směsi. Tyto silikonové tekutiny mohou být těkavé nebo netěkavé. Silikonové tekutiny obecně mají hmotnostně průměrnou relativní molekulovou hmotnost menší než 200 000. Mezi vhodné silikonové tekutiny patří ty, jejichž relativní molekulová hmotnost je 100 000 nebo nižší, s výhodou 50 000 nebo nižší, nejvýhodněji 10 000 nebo nižší. Výhodné silikonové tekutiny jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří ty, jejichž hmotnostně průměrná relativní molekulová hmotnost je v rozmezí 100 až 50 000 a s výhodou 200 až 40 000. Typicky mají tyto silikonové tekutiny viskozitu v rozmezí 0,65 až 600 000 mm2.s'!, výhodněji 0,65 až 10 000 mnť.s'1 při teplotě 25 °C. Vizkozita se měří pomocí skleněného kapilárního viskozimetru jako setu podle publikované Dow Coming Corporate Test Method CTM0004 dne 29. června 1970. Mezí vhodné polydimethylsiloxany, které jsou použitelné pro zde uvedené účely, patří například ty, jež jsou dostupné od Generál Electric Company jako SF a Viscasil (RTM) řady a od Dow Coming jako Dow Coming řady. Též užitečné jsou v podstatě netěkavé polyalkylaiylsiloxany, například polymethylfenylsiloxany, mající viskozitu 0,65 až 30 000 mm2.s': při teplotě 25 °C. Tyto siloxany jsou dostupné například od firmy Generál Electric Company jako SF 1075 methylfenylová tekutina nebo od firmy Dow Coming jako 556 Cosmetic Grade Fluid.
Cyklické polymethylsiloxany vhodné pro zde uvedené použití jsou takové, jež mají kruhovou strukturu začleněnou od 3 do 7 (CH3)2SiO částí.
Při výhodných provedeních je silikonová tekutina vybrána ze skupiny, kterou tvoří dimethikon, dekamethylcyklopentansiloxan, oktamethylcyklotetrasiloxan, fenylmethikon, a jejich směsi.
Pro zde uvedené účely lze použít také silikonové kaučuky. Pojmem „silikonový kaučuk“ se zde označují silikony o vysoké relativní molekulové hmotnosti mající hmotnostně průměrnou relativní molekulovou hmotnost převyšující hodnotu 200 000 a s výhodou je tato hodnota 200 000 až 4 000 000. Jsou zde zahrnuty netěkavé poiyalkylové a polyaiylové siloxanové kaučuky. Při výhodných provedeních obsahuje fáze ze silikonového oleje silikonový kaučuk nebo směs silikonů, včetně • · • · · · ♦ · ···· ·· ··· ·· · silikonové gumy. Je typické, že silikonové kaučuky mají viskozitu, která při teplotě 25 °C převyšuje hodnotu 1 000 000 mrrr.s'1 Tyto silikonové kaučuky zahrnují dimethikony popisované Petrarchem a jinými, včetně USA 4 152 416, Spitzer a kol., vydáno 1. května 1979, a dále též uvádí Noll, Walter, Chemístrv and Technology of Silicones. New York, Academie Press 1968. Dále jsou také popisovány silikonové kaučuky v Generál Electric Silicone Rubber Data Sheets SE 30, SE 33, SE 54 a SE 76. Mezi specifické příklady silikonových kaučuků patří polydimethylsiloxan, kopolymer polydimethylsiloxan/methylvinylsiloxan, kopolymer polyfdimethylsiloxan/difenyl/methylvinylsiloxan a jejich směsi. Mezi silikonové kaučuky výhodné pro zde uvedené použití patří silikonové kaučuky, jež mají relativní molekulovou hmotnost 200 000 až 4 000 000, vybrané ze skupiny, tvořené dimethikonolem, dimethikonem a jejich směsmi.
Zde uvedená silikonová fáze s výhodou obsahuje silikonový kaučuk začleněný do daného prostředku jako část směsi silikonový kaučuk-tekutina. Když je silikonový kaučuk začleněný jako část směsi silikonový kaučuk-tekutina, pak silikonový kaučuk s výhodou tvoří 5 % až 40 % hmotnostních, zvláště pak 10 % až 20 % hmotnostních směsi silikonový kaučuk-tekutina. Vhodnými směsmi silikonový kaučuk-tekutina jsou směsí, sestávající ze:
(i ) silikonu majícího relativní molekulovou hmotnost 200 000 až 4 000 000, vybraného ze skupiny, kterou tvoří dimethikonol, fluorsilikon, dimethikon a jejich směsi; a (ii) nosiče, kterým je silikonová tekutina, přičemž tento nosič má viskozitu 0,65 mm2.s'! až 100 mm^.s'1, kde poměr mezi (i) a (ii) je 10 ; 90 až 20 : 80 a kde uvedená složka založená na bázi silikon-tekutina, má finální viskozitu 100 mm^s1 až 100 000 mm2/, s výhodou 500 až 10 000 mm21.
Zvláště výhodná základní složka pro směs silikon-kaučuk tekutina pro zde uvedené použití je dimethíkonolový kaučuk mající relativní molekulovou hmotnost 200 000 až 4 000 000 spolu s kaučukovým tekutým nosičem s vískozitou 0,65 mm2.s_l až 100 mm2.»’1. Příkladem takovéto silikonové složky je Dow Coming Q2-1403 (85 % 5 mm2.»’1 Dimethicone Fluid/15 % Dimethiconol) a Dow Coming Q2-1401 dostupný od Dow Coming.
Dalšími silikonovými složkami vhodnými pro zde uvedené použití ve fázi ze silikonového oleje jsou zesíťované polyorganosiloxanové polymery, popřípadě dispergované ve fluidním nosiči. Obecně, pokud jsou přítomny zesíťované polyorganosiloxanové polymery, spolu s nosičem (pokud je přítomen), obsahují 0,1 % • · až 20 % hmotnostních, s výhodou 0,5 % až 10 % hmotnostních, výhodněji 0,5 % až 5 % hmotnostních daného prostředku. Takovéto polymery obsahují polyorganosíloxanové polymery zesíťované pomocí zesíťujícího činidla. Vhodná zesíťující činidla jsou uvedena ve WO98/22085. Mezi polyorganosiloxanová činidla, vhodná pro zde uvedené použití, patří například methylvinyldímethikon, methylvinyldifenyldimethikon amethylvinylfenylmethyl-difenyldimethikon.
Specifickými komerčně dostupnými zesíťovanými polyorganosiloxanovými polymery, vhodnými pro zde uvedené použití, jsou směsi silikonových vinylových zesíťovaných polymerů, dostupné pod obchodním názvem KSG, dodávané firmou Shinetsu Chemical Co., Ltd, například KSG-15, KSG-16, KSG-17, KSG-18. Tyto materiály obsahují kombinaci zesíťovaného polyorganosiloxanového polymeru a silikonové tekutiny. Zvláště výhodný pro zde uvedené použití v kombinaci s organickým amfífílním materiálem je KSG-18. Označené INCI názvy pro KSG-15, KSG-16, KSG-17 a KSG-18 jsou zesíťovaný polymer cyklomethikondimethikon/vinyldimethikon, zesíťovaný polymer dímethikondimethikon/vinyldimethikon, zesíťovaný polymer cyklomethikondimethikon/vinyldimethikon a případně zesíťovaný polymer fenyltrimethikondimethikon/fenylvinyldimethikon.
Jiná třída silikonových složek vhodných zde uvedené použití do fáze ze silikonového oleje, obsahuje kopolymery polydiorganosiloxan/polyoxyalkylen obsahující alespoň jeden polydiorganosiloxanový segment a alespoň jeden polyalkylenový segment. Vhodné polydiorganosiloxanové segmenty a jejich kopolymery jsou uvedeny ve WO98/22085. Vhodné kopolymery polydiorganosiloxan/polyalkylen jsou komerčně dostupné pod obchodními názvy Belsil (RTM) od Wacker-Chemie GmbH, Geschaftsbereich S, Postfach D-8000 Mnichov 22 a Abil (RTM) od Th. Goldsmidt Ltd., Tego House, Victoria Road, Ruislip, Middlesex, HA4 OYL, například Belsil (RTM) 6031 a Abil (RTM) B88183. Zvláště výhodný kopolymer tekuté směsi pro zde uvedené použití je Dow Coming DC3225, který má CTFA označení Dimethicone/Dimethicone copolyol.
Amfifílní povrchově aktivní látka
Další výhodnou složkou zde uvedených prostředků je organická amfifílní povrchově aktivní látka, která je schopná tvořit smektické lyotropní krystaly v produktu nebo při aplikování daného produktu na pleť při teplotě místnosti nebo při zvýšených teplotách. Bylo zjištěno, že organická amfifílní povrchově aktivní látka je • · · ·· · ♦ • · ♦ · · · ·· .· ··.: . : : i· • · · ·· ···· ·· ··· · · zde zvláště hodnotná z hlediska zvýšení stability a pocitu na omak na pleti u prostředků podle tohoto vynálezu. Je výhodné, když zde uvedené prostředky obsahují neiontové amfífílní povrchově aktivní látky v množství 0,01 % až 4 % hmotnostní, s výhodou 0,05 % až 3 % hmotnostní, a výhodněji pak 0,08 % až 2 % hmotnostní. Mezi výhodné neiontové amfífílní povrchově aktivní látky mající vhodné vlastnosti pro zde uvedené použití patří takové, jež jsou vybrány ze skupiny látek, uvedených ve WO98/22085, jež je zde začleněno jako odkaz. Z hlediska zde uvedeného použití jsou výhodné mono-, di- a tri-acylové esteiy cukrů a jejich směsi, přičemž tyto acylové substituenty obsahují 8 až 24, s výhodou 8 až 20 uhlíkových atomů a 0, 1 nebo 2 nenasycené části a polyethylen-glykolové deriváty, nebo jejich směsi. Vysoce výhodné jsou zde směsi esterů mastných kyselin založené na směsi sorbitanových nebo sorbitolových esterů mastných kyselin, přičemž každá takováto mastná kyselina je například Cg až C24, výhodněji C1() až C2o· Výhodný esterový emulgátor mastné kyseliny z hlediska zvlhčování, hydratace, je směs sorbitanových nebo sorbitolových esterů Cw až C20 mastných kyselin se sacharózovým esterem Cio až Cj6 mastné kyseliny, zejména pak lze uvést sorbitan-stearát nebo sacharózový ester kakaa. Komerčně je dostupný od firmy ICI pod obchodním názvem Arlatone 2121.
Zvlhčující látky
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou obsahovat přídavné zvlhčující látky, které jsou s výhodou přítomny v množství 0,01 % až 20 % hmotnostních, výhodněji 0,1 % až 15 % hmotnostních a zvláště výhodně 0,5 % až 15 % hmotnostních.
Mezi vhodné přídavné zvlhčující látky pro zde uvedené použití patří takové, které jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoři 2-pyrrolidon-5-karboxylát (NaPCA), quanidin; dále je to kyselina glykolová a soli kyseliny glykolové - glykoláty (například amonný a kvartémí alkylamonný); kyselina mléčná a její soli - laktáty (například amonný a kvartémí alkylamonný); dále aloe vera v jakékoliv ze svých forem (například gel aloe very) kyseliny hyaluronová a její deriváty (například solí této kyseliny jako je natrium-hyaluronát); laktamid monoethanolamin; acetamid monoethanolamin; močovina; panthenol a jeho deriváty; a jejich směsi.
Alespoň část (do 5 % hmotnostních prostředku) přídavné zvlhčující látky může být včleněna ve formě příměsi se sypkým zesíťovaným hydrofobním akiylátovým nebo methakrylátovým kopolymerem, přičemž samotná tato složka je s výhodou přítomna v množství 0,1 % až 10 % hmotnostních, a je možné ji přidávat
buď do vodné nebo dispergované fáze. Tento kopolymer je zvláště hodnotný z hlediska snižování lesknutí a kontrolování oleje, čímž se napomáhá k poskytování účinného zvlhčovacího, hydratačního účinku; podrobněji je tato oblast popsána ve WO96/03964, což je zde začleněno jako odkaz.
Výše uvedené sloučeniny mohou být začleněny samotné nebo v kombinacích. Výhodné přídavné zvlhčující látky jsou vybrané ze skupiny, sestávající z močoviny, panthenolu a jejich směsí,
Zvláště výhodná je z hlediska posílení zvlhčovacího, hydratačního účinku kombinace glycerinu a močoviny. Při výhodných provedeních je močovina s výhodou přítomna v množství 0,1 % až 20 % hmotnostních, výhodněji 0,5 až 10 % hmotnostních a zvláště pak 1 % až 5 % hmotnostních daného prostředku.
Při výhodných provedeních je olejová fáze a organická amfífílní povrchově aktivní látka, je-li přítomna, předem smíchána s vodou při teplotě vyšší než je Krafftův bod dané organické amfífílní povrchově aktivní látky (ale s výhodou je tato teplota nižší než 60 °C) za vzniku disperze kapalné krystaly/olej ve vodě před přidáním močoviny. O močovině bylo zjištěno, že je zvláště účinná v kombinaci s amfífílní emulgátorovou povrchově aktivní látkou a polyolovým esterem mastné kyseliny pro poskytnutí vynikajícího zvlhčení pleti a její hydrataci, a to pro její jemnost v souvislosti s působením prostředku péče o pleť, který je ve formě emulze olej-ve-vodě.
Ke zde uvedeným prostředkům může být případně přidáváno velké množství rozmanitých dalších přídavných zahušťovadel, neokludujících zvlhčujících látek, neutralizačních činidel, vonných látek, barviv a barvicích činidel, a povrchově aktivních látek.
Dalšími přídavnými zahušťovadly, jež mohou být vhodná pro zde uvedené použití, jsou ve vodě rozpustná glyceryl poly(meth)akrylátová maziva (jako je Hispagel®); a dále polyglycerylmethakrylátová maziva dostupná pod obchodním názvem Lubrajel (RTM) od firmy Guardian Chemical Corporation, 230 Marcus BIvd., Hauppage, N. Y. 11787, a jejich směsi. Obecně je možné Lubrajely popsat jako hydráty nebo klatráty, které se tvoří reakcí natrium-glycerátu s polymerem kyseliny methakrylové. Nato je tento hydrát nebo klatrát stabilizován malým množstvím propylenglykolu, poté následuje řízená hydratace výsledného produktu. Lubrajely jsou prodávány v jistém množství druhů rozličných typů glycerátu: podle polymeračního poměru a viskozity. Mezi vhodné Lubrajely patří Lubrajel TW, Lubrajel CG a Lubrajel MS, Lubrajel WA, Lubrajel DV a takzvaný Lubrajel Oil.
Mezi neutralizační činidla vhodná pro zde uvedené použití do neutralizační kyselé skupiny obsahující hydrofilní gelující činidla patří ta, jež jsou vybrána ze skupiny sestávající z hydroxidu sodného, hydroxidu draselného, hydroxidu amonného, monoethanolaminu, diethanolaminu, aminomethylpropanolu, tris-pufru a triethanolaminu.
Prostředky podle tohoto vynálezu jsou obvykle ve formě emulze a s výhodu jsou formulovány tak, aby viskozita produktu byla alespoň 4 000 mPa.s a s výhodou v rozmezí 4 000 mPa.s až 300 000 mPa.s, výhodněji 8 000 mPa.s až 250 000 mPa.s, a zvláště pak 10 000 mPa.s až 200 000 mPa.s, a zvláště speciální je 10 000 mPa.s až 150 000 mPa.s (25 °C, Čistý (bez příměsi), Brookfíeld RVT, T-C Spindle při 5 otáčkách za minutu a Heliopath Stand).
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou také obsahovat 0,01 % až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,1 % až 5 % hmotnostních panthenolové zvlhčující hydratační látky. Tato panthenolová zvlhčující látka může být vybrána ze skupiny, kterou tvoří D-panthenol ([R]-2,4-dihydroxy-N-[3-hydroxypropyl]-3,3-dimethoxylbutamid), DL-panthenoI, kalcium-pantothenát, mateří kašička, panthetin, pantothein, panthenylethyl-ether, kyselina pangamová, pyridoxin, pantoyl-laktóza, a Vitamin B komplex.
Mezi jiné případné látky patří keratolytická činidla/činidla působící na šupinkovité odlupování odumřelé kůže (peelíng) jako kyselina salicylová; proteiny a polypeptidy a jejich deriváty; ve vodě rozpustné nebo solubílizovatelné stabilizační a konzervační látky v množství 0,1 % až 5 % hmotnostních, jako je Germall 115, methyl, ethyl, propyl a butyl estery kyseliny hydroxybenzoové, benzylalkohol, EDTA, Euxyl (RTM) K400, Bromopol (2-brom-2-nitropropan-l,3-diol) a fenoxypropanol; dále pak antíbakteriální činidla jako je Irgasan (RTM) a fenoxyethanol (s výhodou v množství 0,1 % až 5 % hmotnostních); rozpustná nebo koloidně rozpustná zvlhčovači činidla jako je kyselina hyaluronová a škrob roubovaný natriumpolyakryláty jako je Sanwet (RTM) IM-1000, IM-1500 a IM-2500, jež jsou dostupné od firmy Celanese Superabsorbent Materials, Portsmith, VA, USA a jsou popsány v USA-A-4 076 663; dále potom vitamíny, jako je vitamin A, vitamin C, vitamin E a jejich deriváty, a také vitamin K; alfa a beta hydroxykyseliny; aloe vera; sfíngosiny a fytosfingosiny; cholesterol; dále činidla působící na bělení pleti; N-acetyl cystein; barvicí činidla; vonné látky a solubilizátory vonných látek.
Pro zde uvedené účely jsou užitečná také činidla působící jako optický filtr proti slunci. Ve velmi širokém rozsahu jsou tato činidla působící jako optický filtr proti slunci popsána v USA patentu č. 5 087 445, Haffey a kol., vydáno 11. února 1992; v USA patentu č. 5 073 372, Turner a kol., vydáno 17. prosince 1991; v USA
• ·· · · ·· ··· patentu č. 5 073 371, Turner a kol., vydáno 17. prosince 1991; a dále v publikovaném pojednání Segarina a kol., kapitola VII, str. 189 a následující, a to v Cosmetics Science and Technology. Výhodnými z těchto činidel působících jako optický filtr proti slunci, jež jsou užitečná podle tohoto vynálezu, jsou taková, jež jsou vybrána ze skupiny, sestávající z 2-ethylhexyl-p-methoxycinnamátu, 2-ethylhexyl-N,N-di-methyl-p-aminobenzoátu, kyseliny /?-aminobenzoové, kyseliny 2-fenylbenzimidazol-5-sulfonové, oktokrylenu, oxybenzonu, homomenthyl-salicylátu, oktyl-salicylátu, dále z 4,4'-methoxy-terc.butyIdibenzoylmethanu, 4-isopropyldibenzoyImethanu,
3-benzyliden kafru, 3-(4-methylbenzyliden) kafru, oxidu titaničitého, oxidu křemičitého, oxidu železa, dále pak Parsolu MCX, Eusolexu 6300, Octocrylenu, Parsolu 1789, a jejich směsí. Ještě jiná tato činidla, která jsou užitečná jako optický filtr proti slunci, jsou popsána v USA patentu č. 4 937 370, Sabatelli, vydáno 26. června 1990; a dále v USA patentu č. 4 999 186, Sabatelli a kol., vydáno 12. března 1991.
Obecně jsou ve zde uvedených prostředcích tato činidla, užitečná jako optický filtr proti slunci, obsažena v množství 0,5 % až 20 % hmotnostních. Přesné množství je velmi závislé na volbě daného činidla působícího jako optický filtr proti slunci, a na žádaném ochranném slunečním faktoru (Sun Protection Factor -,,SPF“). SPF se obecně stanovuje jako fotoochrana daného optického filtru proti slunci před vznikem erytému. Viz Federal Regíster, Vol. 43, No. 166, str. 38206 až 38269, ze dne 25. srpna 1978.
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou dále také obsahovat 0,1 % až 5 % hmotnostních oktenyl-sukcinátu aluminium-škrobu. Oktenyl-sukcinát alumimum-škrobu je hlinitá sůl reakčního produktu anhydridu oktenyl-sukcinátu se škrobem a je komerčně dostupná pod firemním obchodním názvem Dry Flo National Starch and Chemical Ltd. Dry Flo je užitečná pro zde uvedené účely z hlediska příjemného pocitu na pleti na omak a z hlediska aplikačních vlastností.
Mezi jiné případné zde užitečné látky patří pigmenty, které, pokud jsou rozpustné ve vodě, jsou příspěvkem a jsou zahrnuty do celkového množství ingrediencí olejové fáze. Pigmenty, vhodné pro zde uvedené použití v prostředcích podle tohoto vynálezu mohou být organické a/nebo anorganické. Do pojmu „pigment“ jsou zde také zahrnuty materiály mající slabou barevnost nebo materiály zbavující lesku, matující látky pro finální úpravy, a také činidla rozptylující světlo. S výhodou obsahují prostředky podle tohoto vynálezu sypké látky mající index lomu 1,3 až 1,7. Tyto sypké látky bývají dispergovány vdaném prostředku a mají střední velikost částic 2 pm až 30 pm. S výhodou tyto částice užitečné pro zde uvedené účely mají relativně úzkou distribuci, čímž se mim, že více než 50 % těchto částic odpovídá • * případné dané střední hodnotě z obou stran 3 pm. Výhodné je též, pokud více než 50 %, výhodněji více než 60 % a s ještě větší výhodou pak více než 70 % částic spadá do výše uvedeného rozmezí hodnoty případné střední hodnoty velikosti částic. Vhodnými sypkými materiály jsou organické nebo organosiliciové (organokřemičité) sloučeniny a s výhodou organosiliciové polymery. Výhodnými částicemi jsou volně sypké materiály, tedy v pevném stavu, sypatelné. Pojem „pevný“ znamená, že částice nejsou duté. Pokud by byl střed částic prázdný, jak je tomu u dutých částic, ovlivnilo by to nežádoucím způsobem index lomu a tedy i vizuální efekty částic vůči pleti nebo vůči prostředku. Mezi vhodné sypké materiály patří takové, jež jsou vyrobeny z polymethylsilseskvioxanu, jak již bylo referováno, polyamidu, polyethylenu, polyakrylonitrilu, kyseliny polyakiylové, kyseliny polymethakrylové, polystyrenu, polytetrafluorethylenu (PTFE) a poly(vinyliden chloridu). Také je možno použít kopolymery, odvozené od monomerů výše uvedených materiálů. Mezi anorganické materiály patří oxid křemičitý a nitrid boritý. Jako reprezentativní komerčně dostupné z těchto užitečných sypkých materiálů zde lze uvést například Tospearl® 145, který obsahuje částice o střední velikosti částic 4,5 gm a EA-209® od firmy Kobo, který obsahuje kopolymer ethylen/kyselina akrylová a střední velikost částic je zde 10 gm, nebo jejich směsi.
Mezi další vhodné pigmenty patří například ty, jež jsou vybrané ze skupiny, která obsahuje oxid titaničitý, předem dispergovaný oxid titaničitý od firmy Kobo, například Kobo GWL75CAP, oxidy železa, acylglutamátové oxidy železa, ultramarínová modř, D and C barviva, karmín, a jejich směsi. V závislosti na typu daného prostředku, se obvykle používá odpovídající směs pigmentů. Pro zde uvedené použití jsou výhodné pigmenty posuzovány z hlediska zvlhčování, hydratace, pocitu na pleti na omak, vzhledu pleti a emulzní kompatibility. Tyto pigmenty lze zpracovávat se sloučeninami jako jsou aminokyseliny, dále silikony, lecitin a estery olejů.
Vitaminová B3 složka
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou také obsahovat bezpečné a účinné množství vitaminové B3 sloučeniny. Prostředky podle tohoto vynálezu s výhodou obsahují 0,01 % až 50 % hmotnostních, výhodněji potom 0,1 % až 20 % hmotnostních, ještě výhodněji 0,5 % až 10 % hmotnostních a ještě více výhodněji 1 % až 8 % hmotnostních, a nejvýhodněji pak 1,5 % až 6 % hmotnostních vitaminové B3 sloučeniny.
Ve zde použitém smyslu pojem „vitaminová B3 sloučenina“ znamená sloučeninu obecného vzorce III:
(ΠΙ), kde R je -CONH2 (tj. niacinamid), -COOH (tj. kyselina nikotinová) nebo -CH2OH (tj. nikotinylalkohol); jejich deriváty; a soli kterékoliv z výše uvedených. Mezi deriváty výše uvedených vitaminových B3 sloučenin patří například ty, jež jsou vybrané ze skupiny, sestávající z esterů kyseliny nikotinové, včetně nevasodilatačních esterů kyseliny nikotinové, nikotinylaminokyselin, nikotinylalkoholesterů karboxylových kyselin, N-oxidu kyseliny nikotinové a N-oxidu niacinamidu.
Mezi vhodné estery kyseliny nikotinové patří estery C\ až C22 alkoholů, s výhodou Cj až C]6 alkoholů, výhodněji C] až C6 alkoholů s kyselinou nikotinovou. Tyto vhodné alkoholy mají přímý uhlíkový řetězec nebo rozvětvený uhlíkový řetězec, jsou cyklické nebo acyklické, nasycené nebo nenasycené (včetně aromatických), a substituované nebo nesubstituované. Tyto estery jsou s výhodou nevasodilatační. Ve zde použitém smyslu pojem „nevasodilatační“ znamená, že takový ester obecně nezpůsobuje viditelnou odezvu v podobě zarudnutí po aplikaci uvedených prostředků na pleť (u většiny obecné populace by nedošlo k nějaké viditelné odezvě, ačkoli takovéto sloučeniny mohou působit vasodilataci, tj. rozšíření cév, jež není očividně patrné na první pohled pouhým okem). Mezi nevasodilatační estery kyseliny nikotinové patří tokoferol-nikotinát a inositol-hexanikotinát; výhodný pak je tokoferol-nikotinát. Podrobnější popis vitaminových B3 sloučenin je uveden ve WO 98/22085.
Vhodné příklady výše uvedených vitaminových B3 sloučenin jsou velmi dobře známé vdané oblasti techniky a komerčně jsou dostupné z mnoha zdrojů, například • A ♦ ·
99 · ·· ·»♦ · ·
lze uvést Sigma Chemical Company (St. Louis, MO); ICN Biomedicals, lne. (Irvin, CA) a Aldrich Chemical Company (Milwaukee, WI). Pro zde uvedené účely je možné použít jednu nebo více těchto vitaminových B3 sloučenin. Výhodnými vitaminovými B3 sloučeninami jsou pak niacínamid a tokoferol-nikotinát. Více výhodný je niacinamid.
Retinoidy
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou dále také obsahovat retinoid. Ve zde použitém smyslu v sobě pojem „retinoid“ zahrnuje přírodní a/nebo syntetická analoga Vitaminu A nebo retinolu podobné sloučeniny, které mají biologickou aktivitu Vitaminu A vůči pleti, jakož i geometrické izomery a stereoizomery těchto sloučenin. Retinoid je s výhodou retinol, retinolové estery (například C2 až C22 alkyl estery retinolu, včetně retinyl-palmitátu, retinyl-acetátu, retinyl-proprionátu), retinal, a/nebo kyselina retinová (včetně všech trans izomerů kyseliny retinové a/nebo 13-cA-retinová kyselina), přičemž jsou výhodnější jiné retinoidy než kyselina retinová. Tyto sloučeniny jsou velmi dobře známé v dané oblasti techniky a jsou komerčně dostupné z mnoha zdrojů, například lze uvést firmu Sigma Chemical Company (St. Louis, MO); a firmu Boehringer Mannheim (Indianopolis, IN). Mezi výhodné retinoidy patří například retinol, dále retinyl-palmitát, retinyl-acetát, retinyl-proprionát, retinal a jejich kombinace. Výhodnější je retinol a retinyl-palmitát. Tyto retinoidy mohou být obsaženy jako v podstatě čistá látka nebo jako extrakt, který je získaný vhodným fyzikálním a/nebo chemickým izolačním způsobem z přírodních zdrojů (například z rostlin).
Uvedené prostředky s výhodou obsahují 0,005 % až 2 % hmotnostní, výhodněji 0,01 % až 2 % hmotnostní retinoidu. Retinol je nejvýhodněji použit v množství 0,01 % až 0,15 % hmotnostních; retinolové estery jsou pak nej výhodněji použity v množství 0,01 % až 2 % hmotnostní (například je to 1 % hmotnostní).
Dále pak může kombinace vitaminových B3 sloučenin s retinoidem poskytovat užitek při regulování stavu pleti, a při ošetřování pleti, jak je popsáno ve WO98/22085, což je zde začleněno jako odkaz.
Je vhodné, když je hodnota pH uvedených prostředků větší než 4,25, s výhodou větší než 4,5 a výhodněji pak větší než 4,75; dále je rovněž výhodné, aby hodnota pH byla menší než 9, výhodněji menší než 8 a ještě výhodněji menší než 7. Obsah vody ve zde uvedených prostředcích je obvykle 30 % až 98,89 % hmotnostní,
Φ φ s výhodou 50 % až 95 % hmotnostních a zvláště pak je výhodné, pokud je obsah vody 60 % až 90 % hmotnostních.
Prostředky podle tohoto vynálezu jsou s výhodou ve formě hydratačního krému nebo emulze či mléka, jež lze aplikovat na pleť jako produkt s dlouhodobým účinkem. Tento vynález je nyní ilustrován pomocí následujících příkladů, jejichž účelem je přiblížit podrobněji tento vynález, přičemž však žádným způsobem neomezují obsah ani rozsah tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad I až VI
Následuje přehledně sestavený výčet složení, jak bylo použito u jednotlivých příkladů I až VI.
Složka % % % % % % (všechna % jsou relativně hmotnostní) (hmotnostZhmotnost)
Glycerín 7,00 7,00 9,00 12,00 15,00 -
Polyethylenglykol 2001 - 3,00 - - - 10,00
Močovina - 2,20 1,80 - - -
Kronos (TiO2)2 - 0,15 0,15 - 0,15 0,15
Kobo GWL75CAP3 0,50 0,30 0,30 -
·· · · • » ♦ · • · ·
999 ·
··· · ··
999 • 9 9*
99
99
99
99999
999 ♦ 999
99
9 99
99
999 9 (pokračování tabulky)
Tospearl 145a4 - - 0,50 2,00 - -
Arlatone21215 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00
Sepigel 3056 2,50 1,50 3,00 3,00 2,00 3,00
Hydroxid sodný (40 % rozt.) 0,03 0,04 0,05 0,08 0,10 0,10
Hydrofol kyselina 0,09 0,10 0,12 0,13 0,10 0,10
Myrj 597 0,10 0,10 0,10 0,10 0,10 0,10
Stearylalkohol 0,38 0,40 0,32 0,48 0,80 1,2
Cetylalkohol 0,80 1,00 0,72 0,72 1,80 1,80
Isopropyl-isostearát8 1,50 0,75 1,50 1,00 0,5 2,00
SEFA Cottonate9 1,00 1,50 0,75 1,80 - -
Isohexadekan 1,00 - - - 0,50 1,00
Vazelína - - - - 1,20 0,50
Ethylparaben 0,10 0,15 0,15 0,20 0,20 0,25
Propylparaben 0,15 0,20 0,25 0,30 0,25 0,25
Benzylalkohol 0,15 0,20 0,20 0,25 0,25 0,30
D-Panthenol 0,50 0,50 - - 0,50 1,00
Niacinamid 2,00 2,50 - - 2,00 5,00
Di-natrium EDTA 0,10 0,10 0,10 0,10 0,10 0,10
DCQ2-14O310 1,60 1,60 1,80 1,50 2,00 2,50
Tokoferol-acetát 0,50 0,25 0,25 0,75 0,50 -
Poiyquatemium 3913 0,15 0,20 0,25 - - -
Polyquatemium 1014 0,10 - - 0,20 0,20 0,35
Deionizovaná voda do do do do do do
100 100 100 100 100 100 • ·· ‘Dodáváno Union Carbide Corporation, Danbury, Conn., USA 2Dodáváno Kronos, 4 Plače Ville Marie # 500, Montreal, Qubec, Canada 3Dodáváno Kobo Products lne, 690 Montrose Ave, So Plainfield, NJ 07080 4Dodáváno GE Silicones, Plasticslaan 1/PO Box 117, 4600 AC Bergen op Zoom, Netherlands 5Dodáváno ICI Surfactants, PO Box 90, Wilton Centre, Middlesborough, Cleveland, England. TS6 8JE 6Dodáváno Seppic, 75 Quai DOrsay, Paris 7PEG 100 stearát, dodáváno ICI, PO Box 90, Wilton Centre, Middlesborough, Cleveland, England. TS6 8JE 8Dodáváno Scher Chemicals lne, Industrial West, Clifton, NJ 07012 Danbury, Conn., USA 9Ci až C30 monoester nebo polyester cukrů a jedné nebo více částí karboxylové kyseliny, jak je zde popsáno, s výhodou polyester sacharózy, kde je stupeň esterifíkace 7 až 8, a kde části mastných kyselin jsou C]8 monoa/nebo di- nenasycené a behenové kyseliny, a sice při molámím poměru kyseliny nenasycené : kyselině behenové je 1 : 7 až 3 : 5, výhodněji oktaester sacharózy, kde je 7 částí behenové mastné kyseliny a 1 část kyseliny olejové, například se může jednat o sacharózový ester mastných kyselin z bavlníkového oleje.
I0Dodáváno Dow Coming, Kings Court, 185 Kinds Rd, Reading, Berks, RG1 4EX “Dodáváno Union Carbide Corporation, Danbury, Conn., USA “Dodáváno Aqualon (Hercules lne), Noordweg 9, 3336 LH Zwinjndrecht, PO Box 71,3330 AB Zwijndrecht, The Netherlands “Dodáváno Calgon Corporation, 43 Hawthome Av, NJ 07506 “Dodáváno Union Carbide Corporation, Danbury, Conn., USA
Tyto prostředky se připravují takto:
První předem smíchaná směs aniontových zahušťovadel (pokud jsou přítomna), glycerínu/TiO2 předem smíchané směsi, kation obsahujícího polymeru, dále Arlatonu 2121, pokud je přítomen, a jiné ve vodě rozpustné složky oddělené od močoviny, se připraví promícháním ve vodě a dále zahřátím této směsi na teplotu 80 °C. Druhá předem smíchaná směs, tvořená složkami olejové fáze, včetně emulgátorů, ve vodě rozpustnými ochrannými a konzervačními látkami, a to jinými než je silikonový olej, se připraví mícháním a zahříváním a přidá se k vodné předem smíchané směsi.
Pokud je přítomno aniontové zahušťovadlo, přidává se v takovém případě hydroxid sodný pro zneutralizování na hodnotu pH 6 až 7,5 a to před promísením a ochlazením na teplotu 60 °C. V přítomnosti polymemích neiontových zahušťovadel je způsob takový, jak je výše popsáno, ale s tím, že se polymemí zahušťovadlo, například Sepigel 303 (polyakrylamid) nepřidává, dokud není směs ochlazena na teplotu 60 °C. Sepigel 305 se přidává za promísení a poté se přidává roztok NaOH. V obou případech se EDTA, silikonový olej a poté roztok močoviny (1 g rozpuštěný v 1 ml vody) přidávají k výsledném olej-ve-vodě emulzi a směs se ochlazuje před přidáním menší části složek.
Uvedené prostředky mají nízkou úroveň lepivosti, jakož i dobré reologické, absorpční a izolační vlastnosti, kromě toho dávají příjemný pocit na povrchu pleti na omak, dobré užitečné vlastnosti, pokud se týká jemnosti a hebkosti pleti a její hladkosti
9 • · • ·» · * * • 99 9 · ♦ • 9
9 • · 9
• · • · • · • ·
φ » · • ·
99 · ♦ · ♦ t • · 9
Průmyslová využitelnost
Kosmetické prostředky podle tohoto vynálezu jsou využitelné pro chemický průmysl, pro část zaměřenou na spotřební, kosmetickou výrobu, a dále jsou využitelné v odvětví služeb.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1, Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť, vyznačující se tím, že obsahuje:
    a) polymemí zahušťovadlo vybrané zneíontových a aniontových zahušťovadel nebo jejich směsí, mající číselně střední relativní molekulovou hmotnost větší než 20 000; a
    b) kation obsahující polymer nebo směs takovýchto polymerů;
    přičemž uvedený prostředek obsahuje méně než 4 % hmotnostní aniontové, obojetné nebo amfotemí povrchově aktivní látky.
  2. 2. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle nároku 1, v y z n a č u j i c í se t í m, že kation obsahující polymer je vybrán ze skupiny, sestávající z kationtových nebo amfolytických polymerů nebo z jejich směsi.
  3. 3. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že kation obsahující polymer je kationtový polysacharid nebo jeho derivát.
  4. 4. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků laž3, vyznačující se t í m, že kation obsahující polymer je amfolytický kopolymer, obsahující kyselinu akrylovou.
  5. 5. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků laž 4, vyznačující se tím, že kation obsahující polymer je vybrán ze skupiny, kterou tvoří kationtové celulózové deriváty, kationtové polysacharidové guar gum deriváty a kopolymery kyselina akrylová/diallyldímethylammoniumchlorid/akrylamid, nebo jejich směsi.
  6. 6. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, v y z n a č u j í c í se t í m, že obsahuje 0,01 % hmotnostní až 20 % hmotnostních, s výhodou 0,05 % hmotnostní až 5 % hmotnostních, výhodněji pak 0,1 % hmotnostní až 1 % hmotnostní kation obsahujícího polymeru, nebo jejich směsi.
  7. 7. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků laž 6, vyznačující se tím, že polymemí zahušťovadlo má číselně střední relativní molekulovou hmotnost větší než 50 000 a zvláště pak větší než 100 000.
  8. 8. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků laž 7, vyznačující se tím, že polymemí zahušťovadlo je vybráno ze skupiny, sestávající z polyakrylamidových polymerů a kopolymeru kyselina akrylová/ethylakiylát, nebo jejich směsí.
  9. 9. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků laž 8, vyznačující se tím, že polymemí zahušťovadlo je polyakiylamidový polymer.
  10. 10. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikací na pleť podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, v y z n a č u j í c í se t í m, že
    « Λ 4 44 · • · 4 · ·· · ♦ • w v v • 4 • · 4 • 4 4 444 4 9 · · 4 4 4 4 4 4 4 • 4 4 4 · *·· ·· • 4 44 4
    obsahuje 0,01 % hmotnostní až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,1 % hmotnostní až 8 % hmotnostních a nejvýhodněji 0,5 % hmotnostní až 5 % hmotnostních polymemího zahušťovadla, nebo směsi takovýchto polymerních zahušťovadel.
  11. 11. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, v y z n a č u j í c í se t í m, že dále obsahuje 3 % hmotnostní až 20 % hmotnostních polyhydridového alkoholu, nebo směsi polyhydridových alkoholů.
  12. 12. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že tento prostředek s výhodou obsahuje méně než 2 % hmotnostní a výhodněji méně než 1 % hmotnostní aniontové, obojetné nebo amfotemí povrchově aktivní látky.
  13. 13. Kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12, v y z n a č u j í c í se t í m, že uvedený prostředek obsahuje aniontovou povrchově aktivní látku, přičemž tento prostředek obsahuje kation obsahující polymer ku anionotové povrchově aktivní látce v poměru větším než 1.
  14. 14. Kosmetický způsob ošetřování pleti, vyznačující se t í m, že se při něm aplikuje na pleť kosmetický prostředek s dlouhodobým účinkem, vhodný pro místní aplikaci na pleť podle kteréhokoliv z nároků 1 až 13.
  15. 15. Použití kation obsahujícího polymeru nebo směsi takovýchto kation obsahujících polymerů, pro redukování úrovně lepivosti prostředku péče o pleť, obsahujícího zahušťovadlo, vybrané ze skupiny, sestávající zneiontových a • 444 • 4 4«
    4 44 • 4*44
    444444
    4 44 •· · •·
    4 »4 •·
    444 aniontových zahušťovadel, nebo směsí takovýchto zahušťovadel, majících číselně střední relativní molekulovou hmotnost větší než 20 000.
  16. 16. Použití prostředku, obsahujícího polymemí zahušťovadlo, vybrané ze skupiny, sestávající z neiontových a aniontových zahušťovadel, nebo směsí takovýchto zahušťovadel, majících číselně střední relativní molekulovou hmotnost větší než 20 000 a dále obsahujícího kation obsahující polymer, nebo směs takových polymerů, pro aplikaci na pleť s dlouhodobým účinkem.
CZ20013004A 1999-02-19 2000-02-17 Kosmetické prostředky CZ20013004A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9903925.7A GB9903925D0 (en) 1999-02-19 1999-02-19 Cosmetic compositions

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20013004A3 true CZ20013004A3 (cs) 2002-02-13

Family

ID=10848181

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013004A CZ20013004A3 (cs) 1999-02-19 2000-02-17 Kosmetické prostředky

Country Status (3)

Country Link
JP (1) JP2002537236A (cs)
CZ (1) CZ20013004A3 (cs)
GB (1) GB9903925D0 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2006249194A (ja) * 2005-03-09 2006-09-21 Toho Chem Ind Co Ltd カチオン性増粘剤
AU2009300281B2 (en) * 2008-10-02 2013-09-05 Trutek Corp. Anti-static skin products and method

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002537236A (ja) 2002-11-05
GB9903925D0 (en) 1999-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU734338B2 (en) Cosmetic compositions
JP3608623B2 (ja) 化粧品組成物
CZ20014201A3 (cs) Niacinamidové prostředky se sníľenou lepkavostí
AU772497B2 (en) Cosmetic compositions
AU9800298A (en) Cosmetic compositions
WO1998055089A1 (en) Cosmetic compositions comprising a proteinaceous material and a polyolester
CZ20013004A3 (cs) Kosmetické prostředky
AU771906B2 (en) Cosmetic compositions
JP2006525232A (ja) シリコーンエラストマーを含有するパーソナルケア組成物
CZ20013017A3 (cs) Kosmetický prostředek, kosmetická metoda, pouľití polymeru obsahujícího kationty, pouľití prostředku obsahujícího sloučeninu ze skupiny vitaminu B3
EP1105092A1 (en) Cosmetic compositions for topical application
EP1152746A1 (en) Cosmetic compositions
MXPA01008470A (en) Cosmetic compositions
MXPA01008471A (en) Cosmetic compositions
MXPA01008473A (en) Cosmetic compositions
MXPA01001787A (en) Cosmetic compositions for topical applications
MXPA98007230A (en) Compositions for the care of the p
MXPA98007233A (en) Compositions for the care of the p
MXPA96005223A (en) Cosmeti compositions