CZ20012988A3 - Kabel, způsob jeho výroby a pouľití tohoto kabelu - Google Patents

Kabel, způsob jeho výroby a pouľití tohoto kabelu Download PDF

Info

Publication number
CZ20012988A3
CZ20012988A3 CZ20012988A CZ20012988A CZ20012988A3 CZ 20012988 A3 CZ20012988 A3 CZ 20012988A3 CZ 20012988 A CZ20012988 A CZ 20012988A CZ 20012988 A CZ20012988 A CZ 20012988A CZ 20012988 A3 CZ20012988 A3 CZ 20012988A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
layers
cable
conductive
radially
Prior art date
Application number
CZ20012988A
Other languages
English (en)
Inventor
Manfred Däumling
Original Assignee
Nkt Research Center A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nkt Research Center A/S filed Critical Nkt Research Center A/S
Publication of CZ20012988A3 publication Critical patent/CZ20012988A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01BCABLES; CONDUCTORS; INSULATORS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR CONDUCTIVE, INSULATING OR DIELECTRIC PROPERTIES
    • H01B12/00Superconductive or hyperconductive conductors, cables, or transmission lines
    • H01B12/02Superconductive or hyperconductive conductors, cables, or transmission lines characterised by their form
    • H01B12/06Films or wires on bases or cores
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01BCABLES; CONDUCTORS; INSULATORS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR CONDUCTIVE, INSULATING OR DIELECTRIC PROPERTIES
    • H01B7/00Insulated conductors or cables characterised by their form
    • H01B7/30Insulated conductors or cables characterised by their form with arrangements for reducing conductor losses when carrying alternating current, e.g. due to skin effect
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01BCABLES; CONDUCTORS; INSULATORS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR CONDUCTIVE, INSULATING OR DIELECTRIC PROPERTIES
    • H01B9/00Power cables
    • H01B9/04Concentric cables
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E40/00Technologies for an efficient electrical power generation, transmission or distribution
    • Y02E40/60Superconducting electric elements or equipment; Power systems integrating superconducting elements or equipment

Landscapes

  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Communication Cables (AREA)

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká kabelu s alespoň jedním jádrem kabelu, majícím tři nebo více vodivých vrstev, které jsou vzájemně odděleny izolačními vrstvami, přičemž uvedené vodivé vrstvy obsahují elektrické vodiče, které jsou uspořádány spirálovitě s předem stanovenými roztečnými úhly, přičemž se tento vynález zejména týká elektrického kabelu se sníženými ztrátami při střídavém proudu.
Dosavadní stav techniky
Při použití elektrických výkonových kabelů je obecně žádoucí dosahovat tak nízkých výkonových ztrát, jak jen je možné. Kabely upravené tak, aby měly nízké ztráty, jsou v 15 dosavadním stavu techniky známé. Dosavadní stav techniky popisuje kabely na střídavý proud s alespoň jedním jádrem kabelu, majícím množství vodivých vrstev, které jsou vzájemně odděleny izolačními vrstvami. Vodivé vrstvy jsou obvykle tvořeny elektrickými vodiči, které jsou uspořádány spirálovitě s předem stanovenými roztečnými úhly.
Nejvnitřnější vodič, který může být ze supravodivého materiálu, je obvykle navinut spirálovitě kolem centrální kostry a tím tvoří vodivou vrstvu. Podobně ostatní vodivé 25 vrstvy, které rovněž mohou být ze supravodivého materiálu, jsou obvykle vinuty spirálovitě kolem izolačních vrstev upravených pro oddělení vodivých vrstev. Počet požadovaných vodivých vrstev závisí na požadovaném použití kabelu a na proudové zatížitelnosti použitých pásek.
0.
Rozložení proudu mezi vrstvami závisí na stoupání vinutí, poloměrech vrstev, tloušťce vrstev a měrném odporu vrstev vodičů, a indukční reaktance mezi vrstvami stoupání vinutí. Podle dosavadního stavu techniky proto měnila od vrstvy k vrstvě daným způsobem. V toho se proud rozloží stejnoměrněji mezi vodivými což má za následek snížené střídavé ztráty.
závisí na se stoupání důsledku vrstvami,
WO 96/39705 popisuje kabel s centrálním nosným tělesem, kolem kterého jsou spirálovitě uspořádány elektrické vodiče s předem stanovenými roztečnými úhly v alespoň třech polohách vodičů. Roztečné úhly vodičů v jednotlivých polohách vodičů jsou voleny tak, že se buď zvětšují nebo zmenšují v krocích od polohy k poloze mezi první hodnotou radiálně nejvnitřnější polohy vodiče a druhou nejvíce vnější polohy vodiče.
hodnotou radiálně podle dosavadního stavu mají stále tu nevýhodu,
Ačkoliv tyto střídavé kabely techniky byly shledány použitelnými, že jsou požadovány relativně velké změny stoupání vinutí, aby se dosáhlo rovnoměrného proudového rozložení. Navíc je v praxi obtížné vytvořit kabely s těmito velkými změnami ve stoupání.
Cílem předkládaného vynálezu je vytvořit střídavý kabel s nízkými ztrátami při střídavém proudu, který současně překonává problémy kabelů podle dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu alespoň vrstev, uvedené
Uvedeného cíle je dosaženo prostřednictvím kabelu s jedním jádrem kabelu, majícím tři nebo více vodivých které jsou vzájemně odděleny izolačními vrstvami, kde vodivé vrstvy zahrnují elektrické vodiče, které jsou
- i • · *
’í uspořádány spirálovitě s předem stanovenými roztečnými délkami, přičemž uvedené předem stanovené roztečné délky se zvětšují v krocích od vrstvy k vrstvě od radiálně nejvíce vnější vodivé vrstvy k prostřední vodivé vrstvě, umístěné mezi radiálně nejvnitřnější vodivou vrstvou a radiálně nejvíce vnější vodivou vrstvou, a uvedené předem stanovené roztečné délky zůstávají v podstatě konstantní nebo se zmenšují v krocích od vrstvy k vrstvě od uvedené prostřední vodivé vrstvy k radiálně nejvíce vnitřní vodivé vrstvě.
Takto je dosaženo homogenního rozložení proudu v . tudíž snížení střídavých ztrát.v . získán kabel, který má méně změn . s kabely podle dosavadního stavu obzvláště zajímavé, protože silně se měnící stoupání vedou k různým tepelným smrštěním různých vrstev během ochlazování kabelu. Navíc jsou tyto malé změny stoupání mezi vrstvami žádoucí, protože to má za následek výhodné mechanické vlastnosti kabelu.
kabelu a může být •/srovnání kabelu. Navíc tak stoupání vinutí ve techniky. To je
Předkládaný vynález je založen na skutečnosti, že rovnice, které je třeba vyřešit za účelem zkonstruování kabelu shora zmiňovaného typu, majícího snížené střídavé ztráty, byly shledány velmi složitými a nemohou být vyřešeny analyticky. Tyto parametrů, které obtížně vyřešit, být ovlivněny jeden nebo více dalších parametrů, zjednodušeného modelu může být vysvětlen vztah některých parametrů, například bylo zmenšuje, jak se zvětšuje indukční reaktance vodivé rovnice obsahují množství způsobují, že celý systém to jest při změně jednoho spřažených rovnic lze pouze parametru mohou : Při použití zjištěno, že indukční reaktance se poloměr vodivé vrstvy, a že vlastní vrstvy se zvětšuje se zmenšováním
roztečného úhlu. V kabelech neobsahujícich supravodiče hraje určitou úlohu i odpor vrstvy. V praxi bylo zjištěno, že homogenní proudové rozložení může být dosaženo v průřezu kabelu shora zmiňovaného typu s konstruováním kabelu podle 5 předkládaného vynálezu, čímž lze dosáhnout výše zmiňovaných výhod.
Výhodné provedení předkládaného vynálezu podle nároku zahrnuje následující znaky:
• . alespoň jedna z uvedených izolačních vrstev má tloušťku
Q odlišnou od tloušťky alespoň jedné z ostatních izolačních vrstev, • alespoň jedna z uvedených vodivých vrstev má tloušťku odlišnou od tloušťky alespoň jedné z ostatních vodivých vrstev, • alespoň jedna z uvedených izolačních vrstev obsahuje materiál, který je odlišný od materiálu alespoň jedné z ostatních izolačních vrstev, nebo • alespoň jedna z uvedených vodivých vrstev zahrnuje materiál, který je odlišný od materiálu alespoň jedné z ostatních vodivých vrstev.
Tím je dosaženo homogenního rozložení proudu v kabelu a tudíž snížení střídavých ztrát v kabelu. Ačkoliv kabel může být konstruován tak, aby měl jednu ze shora zmiňovaných vlastností, mohou být výhodně kombinovány dvě nebo více — těchto charakteristik. Tím je dosaženo zvýšeného stupně volnosti při konstruování kabelu shora zmiňovaného typu, protože požadované homogenní rozložení proudu v kabelu může být dosaženo prostřednictvím změny jednoho nebo více doplňkových parametrů, to jest vedle změny stoupání vinutí
může být měněna tloušťka izolačních vrstev, tloušťka vodivých vrstev, materiál izolačních vrstev a/nebo materiál vodivých vrstev. Důsledkem je, že může být omezena změna ve stoupání vinutí, čímž je dosaženo dalšího zlepšení mechanických vlastností kabelu.
Ve výhodném provedení vynálezu je alespoň jedna z uvedených izolačních vrstev silnější než radiálně nejvíce krajní ze sousedících izolačních vrstev. V dalším výhodném provedení vynálezu je alespoň jedna z uvedených vodivých 1U vrstev silnější než radiálně nejvíce krajní ze sousedících vodivých vrstev.
Podle dalšího provedení předkládaného vynálezu se uvedená tloušťka uvedených izolačních vrstev a/nebo uvedených vodivých vrstev zmenšuje v krocích od vrstvy k vrstvě mezi prvníhodnotou radiálně nejvnitřnější izolační vrstvy a druhou hodnotou radiálně nejvíce vnější izolační vrstvy.
Ve výhodném provedení vynálezu se odpor materiálu •vodivé vrstvy zvětšuje v krocích od vrstvy k vrstvě od první 2Q hodnoty radiálně nejvnitřnější vodivé vrstvy k druhé hodnotě radiálně nejvíce krajní vodivé vrstvy, to znamená, že předkládaný vynález může být použit v ne-supravodivých kabelech.
V dalším výhodném provedení vynálezu uvedené vodiče zahrnují-supravodivý materiál,.to znamená, že předkládaný vynález může být použit v supravodivých kabelech. Například je uvedeným supravodivým materiálem supravodivý materiál s vysokou Tc.
Předkládaný vynález se rovněž týká způsobu výroby
0 kabelu shora zmiňovaného typu.
··
Předkládaný vynález se dále týká použiti kabelu podle vynálezu jako výkonového kabelu.
Předkládaný vynález bude v následujícím popisu podrobněji popsán prostřednictvím příkladných provedení ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.l znázorňuje schematický pohled průřezu proud nesoucí části kabelu podle dosavadního stavu techniky;
Obr. 2 ilustruje první provedení proud nesoucí části kabelu podle předkládaného vynálezu;
Obr. 3 ilustruje druhé provedení proud nesoucí části kabelu podle předkládaného vynálezu;
Obr. 4 ilustruje třetí provedení proud nesoucí části kabelu podle předkládaného vynálezu; a.
Obr. 5 ilustruje stoupání závitu a roztečný úhel vodiče ve vodivé vrstvě elektrického kabelu.
Příklady provedení vynálezu
Obecně je žádoucí dosáhnout tak nízkých výkonových ztrát v elektrických kabelech, jak jen je možné, například když je kabel použit jako střídavý výkonový kabel (na střídavý-proud) , například jako podzemní, kabel.,, nebo jako zavěšené výkonové vedení, například jako výkonová vedení pro elektricky poháněná vozidla, jako jsou vlaky.
Dosavadní stav techniky popisuje kabely s alespoň jedním jádrem kabelu, majícím množství vodivých vrstev, které jsou vzájemně odděleny izolačními vrstvami, odporovými
vrstvami nebo povrchy se sníženým elektrickým kontaktem.
Termín izolační vrstva je v tomto kontextu třeba chápat tak, že zahrnuje izolační vrstvy, odporové vrstvy nebo povrchy se sníženým elektrickým kontaktem. Vodivé vrstvy jsou obvykle 5 vytvořeny prostřednictvím elektrických vodičů, které jsou uspořádány spirálovitě s předem stanovenými roztečnými úhly.
Obr. 1 ilustruje pohled na průřez kabelem X podle dosavadního stavu techniky a znázorňuje strukturu tohoto kabelu χ. Kabel 1 obsahuje centrální kostru 2., kolem které je n w spirálovitě uspořádán elektrický vodič s předem stanoveným roztečným úhlem. Vodič tudíž tvoří vodivou vrstvu 3., která je upravena pro přenos elektrického proudu v kabelu XJak může být patrné z obrázku, znázorněný kabel X obsahuje čtyři vodivé vrstvy 3., 6., 9. a 12 . Vodivé vrstvy jsou 15 vzájemně odděleny'tak zvanými izolačními vrstvami 5., 8. a 11, to znamená, že vodivé vrstvy 3 a 6 jsou odděleny izolační vrstvou X, vodivé vrstvy 6. a 9. jsou odděleny izolační vrstvou 8., a tak dále. Izolační vrstvy mají danou konstantní nebo přibližně konstantní tloušťku.
Další vodivé vrstvy 6, 9 a 12 rovněž obsahují vodiče, které jsou navinuty spirálovitě kolem izolačních vrstev upravených pro oddělení vodivých vrstev. Počet vodivých vrstev kabelu závisí na požadovaném použití a na proudové zatížitelnosti použitých pásek.
Stoupání vinutí a roztečný úhel vodiče v kabelu jsou ilustrovány na obr. 5. Tento obrázek znázorňuje kabel 501 obsahující. množství vrstev, které je ilustrováno pohledem na levé straně obrázku. Na pravé straně obrázku je znázorněn stejný kabel 501. Rovněž je znázorněn vodič 502, který je
navinut kolem dané vrstvy v kabelu. Vodič 502 ilustruje vodič ve vodivé vrstva kabelu 501. Na obrázku je znázorněn stoupáni WP vinutí, to jest vzdálenost od začátku ke konci jednoho závitu, a roztečný úhel.
Proudové rozložení mezi vrstvami závisí na změně stoupání vinutí vodičů, neboť na stoupání vinutí závisí indukční reaktance mezi vrstvami. Podle dosavadního stavu techniky se tedy stoupání mění od vrstvy k vrstvě následujícím způsobem. Roztečné úhly vodičů ve vodivých ί n ( vrstvách 3., 6., 9. a 12 všechny budou mít danou odlišnou hodnotu, která je zvolena tak, že se buď zvětšuje nebo snižuje v krocích od vrstvy k vrstvě mezi první hodnotou radiálně nejvnitřnější vodivé vrstvy, to jest vodivé vrstvy
3., a druhou hodnotou radiálně nejvíce vnější vodivé vrstvy, to jest vodivé vrstvy 12 . V důsledku toho bude proud rozložen mnohem rovnoměrněji mezi jednotlivými vodivými vrstvami, což má za následek snížené střídavé ztráty ve srovnání se ztrátami v podobném známém kabelu, který má stejné nebo přibližně stejné stoupání ve všech vrstvách.
.
Podle předkládaného vynálezu jsou poloměry vrstev a/nebo materiály izolačních nebo vodivých vrstev voleny pro splnění (alespoň přibližně) následující rovnice indukční reaktance:
V; = M;. cll./dt + RiI1 pro I7A. '= l./A. a V, = V;
Kde Míj je matice indukční reaktance, V,, a li jsou napětí a proud vrstvy a A± je plocha průřezu vrstvy. Z definice jsou všechna VL shodná (vrstvy jsou zapojeny
paralelně). Jak je naznačeno,, je žádoucí dosáhnout kabelu, ve kterém jsou rovněž poměry Ii/Ai shodné. V praxi je toto dosaženo změnou stoupání vinutí vodivých vrstev a/nebo poloměrů vrstev a/nebo materiálů izolačních vrstev. Některé 5 příklady jsou uvedeny níže.
Je třeba poznamenat, že vysoké střídavé ztráty kabelu, majících přibližně stejné stoupání ve všech vrstvách, jsou způsobeny tou skutečností, že proud se koncentruje ve vnějších vrstvách kabelu. To vede ke ztrátám, které jsou v u podstatě shodné Se ztrátami, se kterými se lze setkat u tuhého trubkového vodiče s rozměry kabelu.
Nevýhodou kabelů podle dosavadního stavu techniky 'jsou relativně velké změny stoupání vinutí, které jsou požadovány pro dosažení požadovaného vyrovnání proudového rozložení. Kabely, mající tyto velké změny stoupání vinutí, jsou často technicky nerealizovatelné. Navíc silně se měnící stoupání vinutí nemusí být žádoucí, protože mohou vést na rozdílné tepelné smršťování různých vrstev během, ochlazování nebo oteplování kabelu. .Navíc jsou malé změny stoupání vinutí mezi vrstvami a rovněž malá stoupání vinutí žádoucí, protože mají za následek výhodné mechanické vlastnosti kabelu.
Podle předkládaného vynálezu se roztečné úhly elektrických vodičů ve vodivých vrstvách mění následujícím 5 způsobem. Hodnota roztečných úhlů se zvětšuje v krocích od vrstvy k vrstvě mezi první hodnotou v radiálně nejvnitřnější vodivé vrstvě k druhé hodnotě v prostřední vodivé vrstvě. Prostřední vodivá vrstvě je vodivá vrstvě umístěná mezi radiálně nejvnitřnější z vodivých vrstev a radiálně nejvíce q vnější z vodivých vrstev. Dále se hodnota roztečných úhlů zmenšuje nebo zůstává v podstatě konstantní od vrstvy k
vrstvě mezi druhou hodnotou prostřední vodivé vrstvy a třetí hodnotou v nejvíce vnější z vodivých vrstev. Změna roztečných úhlů není znázorněna na samostatném obrázku, ale ve spojení s odkazy na obr. 1, je radiálně nej vnitřnější vodivou vrstvou vodivá vrstva 3. a radiálně nejvíce krajní vodivou vrstvou vodivá vrstva 12 . Prostřední vrstvou může být vodivá vrstva 6 nebo vodivá vrstva 9.
Obr. 2 ilustruje další provedení kabelu podle předkládaného vynálezu. Tento obrázek znázorňuje pohled na i r\ ±υ průřez kabelem 15 majícím centrální kostru 2 a tři vodivé vrstvy 3, 6 a 9_. Vodivé vrstvy jsou vzájemně odděleny izolačními vrstvami.16 a 18, jak je znázorněno na obrázku.
Izolační vrstvy obsahují, například, mylar, polyamid, polyester, papír, polyesterem potištěný papír nebo polovodičový materiál, a mohou rovněž obsahovat magnetický materiál.
Ve znázorněném provedení kabelu podle předkládaného vynálezu se mění tloušťka izolačních vrstev 16 a 18, to znamená, že tloušťka izolačních vrstev se zmenšuje v krocích od vrstvy k vrstvě mezi první hodnotou radiálně nej vnitřnější izolační vrstvy a druhou hodnotou radiálně nejvíce vnější izolační vrstvy. Změnou tloušťky izolačních vrstev v kabelu se mění indukční reaktance mezi vodivými vrstvami. Provedením vhodného výběru tlouštěk jednotlivých izolačních vrstev .
kabelu se proud rozloží' mnohem rovnoměrně j i’ mezi vodivými vrstvami, což má za následek snížené střídavé ztráty. V popisu níže jsou uvedeny příklady kabelů podle předkládaného vynálezu.
3Q Příklad ukazuje kabel se čtyřmi ne-ekvidistantními vrstvami s téměř stejnými stoupáními vinutí. Daný poloměr je
poloměr, na kterém má být navinuta supravodivá páska s tloušťkou 0,18 mm:
Vrstva 1 2 3 4
Poloměr (mm) 18,9 18,65 18,2 17,5
Stoupání (mm) 250 270 290 290
Je třeba uvést, že výsledný kabel má téměř homogenní proudové rozložení ve třech vnějších vrstvách.
Je třeba dále uvést, že stoupání jsou spíše malá a téměř stejná, což zlepšuje mechanické (ohybové) vlastnosti kabelu. Rozdílné smršťování různých vrstev je přitom minimalizováno.
Jeden příklad vzoru vinutí v supravodivém kabelu, který přibližně splňuje rovnici indukční reaktance, je ilustrován v popisu níže. V tomto případě je první vinutí (vrstva 8) vytvořeno na průměru 32 mm.
Vrstva 1 2 3 4 5 6 7 8
Stoupání (mm) 205 .240 290 350 400 440 480 470
Materiál mylar s tloušťkou 50 pm je použit jako vrstva izolace a supravodivé pásky mají tloušťku kolem 0,2 . . . , , mm. Je třeba uvést, že zde je specifický vzor1 stoupaní vinuti - vnější vrstvy mají krátká stoupání vinutí a vnitřní vrstvy mají delší stoupání, které se stává konstantním pro vrstvy 7 a 8.
3Q í Další příklad je ilustrován v popisu níže pro čtyř vrstvý kabel s centrálním tělesem. Centrální těleso je
vyrobeno z hliníku a vrstvy sestávají z těsně vinutých měděných pásek s mezi-vrstvovou izolací, například, z Mylaru o tloušťce 0,05 mm.
Vrstva 1 2 3 4 5
Materiál Cu Cu Cu Cu AI
Vnější průměr (mm) 51 43,9 36, 8 29, 6 21,8
Stoupání (mm) 180 300 700 700 00
Stejný typ trendu ve vzoru vinutí je viditelný v tomto příkladu jako u supravodivého kabelu - vnější vrstvy mají krátká stoupání vinutí, to jest velké roztečné úhly, a vnitřní vrstvy mají delší stoupání vinutí, to jest kratší roztečné úhly. Je třeba uvést, že u tohoto kabelu se tloušťka vrstev u vodivých vrstev zmenšuje od vnitřku k vnějšku. V popisu níže je ilustrován další příklad měděného kabelu. V tomto případě je vnější průměr kabelu 51 mm a průměr centrálního tělesa je 21,8 mm - zcela stejně jako ve shora zmiňovaném příkladu. Tloušťka vodivých vrstev je v podstatě konstantní. Ještě je možné uvést, že symbol co v tabulce indikuje, že daná vodivá vrstva je pevná.
Vrstva 1 2 3 4 5 6 7 8
Materiál Cu Cu Cu Cu Cu Cu Cu Cu
Stoupání (mm) 150 190 250 400 500 ' 600 : 600 ! 00
Opět vzor stoupání vinutí sleduje stejné trendy, jako bylo patrné výše - krátká stoupání na vnějších a dlouhá stoupání na vnitřních vrstvách. Hodnoty stoupání byly
nastaveny pro započteni rozměrů a odporové složky v rovnici indukční reaktance, která je opět přibližně splněna. Dalšího zlepšení mechanických vlastností (pevnosti v
5 krutu) kabelu může být dosaženo, když vodiče alespoň jedné z uvedených vodivých vrstev mají obrácený směr vinutí vzhledem k vodičům alespoň jedné ze sousedících vodivých vrstev. Jak bylo patrné výše, změna.tloušťky izolačních vrstev může být kombinována se změnou roztečného úhlu
-i r\ 1U vodivých vrstev a rovněž s,e změnou tloušťky vodivých vrstev a/nebo změnou jejich materiálu. Je možné uvést, že vodiče mohou zahrnovat supravodivé materiály s vysokou Tc, jako je například Y-Ba-Cu-0 nebo (Bi, -Pb)-Sr-Ca-Cu-0. Vodiče mohu rovněž zahrnovat supravodivé
15 materiály s nízkou Tc, například supravodivé materiály na bázi Nb. Nebo mohou být vodiče zcela běžnými vodiči. Je možné dále uvést, že vodič může být vytvořen jako páska, například mnohovláknová supravodivá páska. Obr. 3 ilustruje další provedení kabelu podle
20 předkládaného vynálezu. Tento obrázek znázorňuje pohled v průřezu na kabel 2.0, který obsahuje centrální kostru 2. a čtyři vodivé vrstvy 3., 6., 9. a 12. Vodivé vrstvy jsou vzájemně odděleny prostřednictvím první izolační vrstvy 21, druhé izolační vrstvy 22 a třetí izolační vrstvy 23; viz obr. 3.
25 Ve znázorněném provedení mají všechny izolační vrstvy stejnou tloušťku, ale na rozdíl od kabelu podle dosavadního stavu techniky, který je znázorněn na obr. 1, se materiál izolačních vrstev může měnit od vrstvy k vrstvě, to znamená,
30 že první, druhá a třetí izolační vrstva 21, 22., 24 sestává z prvního, druhého .respektive z třetího izolačního materiálu. V
• * · některých vrstvách mohou být začleněny magnetické materiály, ale ne ve všech vrstvách.
Podle předkládaného vynálezu jsou materiály izolačních vrstev voleny podle jejich magnetických vlastností. Jak bylo zmiňováno v popisu výše, množství faktorů má vliv na proudové rozložení v kabelu a podle předkládaného vynálezu mohou být magnetické vlastnosti izolačních vrstev označeny za jeden z těchto faktorů. Magnetická susceptibilita izolační vrstvy, oddělující dvě vodivé vrstvy, vytváří vzájemnou indukční reaktanci mezi vodivými vrstvami. Vliv magnetických vlastností izolačních vrstev může být vysvětlen s použitím zjednodušeného modelu. Obecně se vzájemná indukční reaktance snižuje s tím, jak se zvětšuje magnetická susceptibilita. Tudíž proudové rozložení mezi vodivými vrstvami kabelu může být nastaveno prostřednictvím správné volby materiálů izolačních vrstev, to znamená, že může být dosaženo rovnoměrného proudového rozložení a tudíž omezených střídavých ztrát. V jednom provedení se magnetická susceptibilita izolačních vrstev mění v krocích od vrstvy k vrstvě, například od první hodnoty nejvnitřnější izolační vrstvy k druhé hodnotě - vyšší než je první hodnota - nejvíce krajní izolační vrstvy.
Obr. 4 ilustruje další provedení kabelu podle předkládaného vynálezu. Tento obrázek znázorňuje pohled v průřezu na kabel 25, který obsahuje centrální kostru 2. a ......
čtyři vodivé vrstvy 3., 6., 9. a 12. Vodivé vrstvy jsou vzájemně odděleny prostřednictvím první, druhé a třetí izolační vrstvy 26, 27 a 28; viz obr. 4.
V tomto provedení se od vrstvy k vrstvě mění' jak tloušťka izolačních vrstev tak i materiál těchto izolačních
vrstev. Jak může být z obrázku patrné, tloušťka izolačních vrstev 2.6, 27 a 28 se zmenšuje v krocích od vrstvy k vrstvě mezi první hodnotou radiálně nejvnitřnější izolační vrstvy 2.6 a druhou hodnotou radiálně nejvíce vnější izolační vrstvy 28.
Jak bylo zmiňováno, materiál izolačních vrstev se může rovněž měnit od vrstvy k vrstvě a může obsahovat magnetické materiály.
* Mělo by být uvedeno, že centrální kostra kabelu podle předkládaného vynálezu z jakéhokoliv izolačního materiálu, h -1 ΖΛ ±u běžného vodivého materiálu nebo supravodivého materiálu v závislosti na určeném použití kabelu. Popsaný princip kabelu, který má měnící se tloušťku jednotlivých izolačních vrstev, může být rovněž využit na kabelech bez centrální kostry.
Dále by mělo být rovněž uvedeno, že kabel podle předkládaného vynálezu může obsahovat libovolný počet vodivých vrstev. Podobně tloušťky izolačních a vodivých vrstev a stoupání mohou být libovolně měněny.
V dalším provedení podle předkládaného vynálezu
2Q sestává jedna nebo více'izolačních vrstev z množství vrstev.
Tím. mohou být takovéto izolační vrstvy - které je možno označovat jako více-vrstvé izolační vrstvy - sestaveny z různých materiálů poskytujících izolační vrstvě požadované mechanické a/nebo elektrické vlastnosti.
Dále je třeba uvést,, že požadované snížení střídavých * ztrát může být dosaženo jako kombinace účinku, dosaženého změnou tloušťky izolačních vrstev a/nebo účinku, dosaženého změnou izolačního materiálu. Navíc mohou být rovněž měněna stoupání vodivých vrstev.
Ačkoliv výše byla popsána a ilustrována výhodná provedení předkládaného vynálezu, předkládaný vynález není omezen pouze na tato popsaná provedení. Vynález může být rovněž realizován dalšími způsoby zcela v tom rozsahu, jak je definován připojenými patentovými nároky. Například může být stejný princip využit v kabelech s více jádry, to znamená, že kabel popsaného typu může být jedním jádrem kabelu s více jádry, který má jedno nebo více podobných jader a/nebo jedno nebo více jader kabelu podle dosavadního stavu techniky.
Jádro kabelu muže rovněž
která mohu nebo nemusí mít strukturu jádra podle předkládaného vynálezu. Jako další.příklad může kabel obsahovat jednu nebo více nesoustředných vodivých a/nebo izolačních, vrstev. Navíc jedna nebo více z vodivých a/nebo izolačních vrstev.mohou být tvarovány tak, aby měly, libovolný tvar, například oválná nebo přibližně oválný tvar, eliptický nebo přibližně eliptický tvar.
Zastupuje :
20'

Claims (19)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Kabel s alespoň jedním jádrem kabelu, majícím tři nebo více vodivých vrstev, které jsou vzájemně odděleny izolačními vrstvami, přičemž uvedené vodivé vrstvy obsahují elektrické vodiče, které jsou uspořádány spirálovitě s předem stanovenými roztečnými délkami , vyznačující se tím, že uvedené předem stanovené roztečné délky se zvětšují v krocích od vrstvy k vrstvě od radiálně nejvíce vnější vodivé vrstvy k prostřední vodivé vrstvě, umístěné mezi radiálně nejvnitřnější vodivou vrstvou a radiálně nejvíce vnější vodivou vrstvou, a uvedené předem stanovené roztečné délky zůstávají v podstatě konstantní nebo se zmenšují v krocích od vrstvy k vrstvě od uvedené prostřední vodivé vrstvy k radiálně nejvíce vnitřní vodivé vrstvě.
2. Kabel podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň jedna z uvedených izolačních vrstev má tloušťku odlišnou od tloušťky alespoň jedné z ostatních izolačních vrstev.
3. Kabel podle nároku 1 nebo , vyznačující se tím, že alespoň jedna z uvedených vodivých vrstev má tloušťku odlišnou od tloušťky alespoň jedné z ostatních vodivých vrstev
4. Kabel podle jednoho nebo více z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že alespoň jedna z uvedených izolačních vrstev je silnější než radiálně nejvíce vnější ze sousedících izolačních vrstev.
5 .
vrstev se zmenšuje v krocích od vrstvy k vrstvě mezi první hodnotou radiálně nejvnitřnější. izolační vrstvy a druhou hodnotou radiálně nejvíce vnější izolační vrstvy.
a
5. Kabel podle jednoho nebo více z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že alespoň jedna z uvedených vodivých • 5'.
vrstev je silnější než radiálně nejvíce vnější ze sousedících vodivých vrstev.
6. Kabel podle jednoho nebo více z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že uvedená tloušťka uvedených izolačních
7. Kabel podle jednoho nebo více z nároků 1 až 6, = 10 vyznačující se tím, že uvedená tloušťka uvedených vodivých vrstev se zmenšuje v krocích od vrstvy k vrstvě mezi první hodnotou radiálně nejvnitřnější vodivé vrstvy a druhou hodnotou radiálně nejvíce vnější vodivé vrstvy.
8. Kabel podle jednoho nebo více z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že alespoň jedna z uvedených izolačních vrstev obsahuje materiál, který je odlišný od materiálu alespoň jedné z ostatních izolačních vrstev.
9 9 9·
99 9 podle jednoho nebo více z nároků 1 se tím, že uvedené vodiče zahrnují až 10, supravodivý materiál.
9 9
9« 9 9 ♦
9. Kabel podle nároku 8, vyznačující se tím, že magnetická susceptibilita izolačních vrstev se mění od vrstvy k vrstvě.
10. Kabel podle jednoho nebo více z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jedna z uvedených vodivých vrstev obsahuje materiál, který je odlišný od materiálu r alespoň jedné z ostatních vodivých vrstev.
• 25 •
11. Kabel podle nároku 10, vyznačující se tím,- že Odpor materiálu vodivých vrstev se zvětšuje v krocích od vrstvy k vrstvě od první hodnoty radiálně nejvnitřnější vodivé vrstvy k druhé hodnotě radiálně nejvíce vnější vodivé vrstvy.
12. Kabel vyznačující
13. Kabel podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedeným supravodivým materiálem je supravodivý materiál s vysokou Tc.
i
14. Způsob konstruování kabelu s alespoň jedním jádrem kabelu, majícím tři nebo více vodivých vrstev, které jsou vzájemně odděleny izolačními vrstvami, přičemž uvedené vodivé vrstvy obsahují elektrické vodiče, které jsou uspořádány spirálovitě s předem stanovenými roztečnými délkami, vyznačující se tím, že uvedené předem .'stanovené délky se zvolí tak, aby se zvětšovaly v krocích vrstvě od radiálně nejvíce vnější vodivé vrstvy vodivé vrstvě, umístěné mezi radiálně nejvnitřnější vodivou vrstvou a radiálně nejvíce vnější vodivou vrstvou, a uvedené předem stanovené roztečné délky se zvolí tak, aby zůstávaly v podstatě konstantní nebo se zmenšovaly v krocích od vrstvy k vrstvě od uvedené prostřední vodivé vrstvy k radiálně nejvíce roztečné od vrstvy k k prostřední π C ±5 vnitřní vodivé vrstvě.
e ě r i
15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že tloušťka alespoň jedné z uvedených izolačních vrstev se zvolí tak, aby byla odlišná od tloušťky alespoň jedné z ostatních izolačních vrstev.
16. Způsob podle nároku 14 nebo 15, vyznačující se tím, že alespoň jedné z uvedených vodivých vrstev se zvolí byla odlišná od tloušťky alespoň jedné z ostatních tloušťka tak, aby vodivých vrstev.
i .•*Vv-A-UE?3a
17. Způsob podle jednoho nebo více z nároků 14 až 16, vyznačující se tím, že materiál alespoň jedné z uvedených izolačních vrstev se zvolí tak, aby byl odlišný od materiálu alespoň jedné z ostatních izolačních vrstev.
18. Způsob podle jednoho nebo více z nároku 14 až 17, vyznačující se tím, že materiál alespoň jedné z uvedených vodivých vrstev se zvolí tak, aby byl odlišný.;od materiálu <·.
alespoň jedné z ostatních vodivých vrstev.
-j q
19. Použití kabelu podle kteréhokoliv z předcházejících nároků jako střídavého výkonového kabelu, zavěšeného .vedení, nebo jako napájecího kabelu pro elektricky poháněné vozidlo.
CZ20012988A 1999-02-19 2000-02-21 Kabel, způsob jeho výroby a pouľití tohoto kabelu CZ20012988A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DKPA199900221 1999-02-19

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20012988A3 true CZ20012988A3 (cs) 2002-04-17

Family

ID=8091100

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012988A CZ20012988A3 (cs) 1999-02-19 2000-02-21 Kabel, způsob jeho výroby a pouľití tohoto kabelu

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6750399B1 (cs)
EP (1) EP1163685A1 (cs)
JP (1) JP2002537632A (cs)
CN (1) CN1341263A (cs)
AU (1) AU2658400A (cs)
CZ (1) CZ20012988A3 (cs)
MX (1) MXPA01008327A (cs)
NO (1) NO20014028L (cs)
PL (1) PL350188A1 (cs)
WO (1) WO2000049626A1 (cs)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1117104A3 (en) * 2000-01-13 2002-11-27 Sumitomo Electric Industries, Ltd. Superconducting cable and method of analyzing the same
JP2002100249A (ja) * 2000-07-21 2002-04-05 Furukawa Electric Co Ltd:The 交流用超電導ケーブル
DE60333109D1 (de) * 2002-08-01 2010-08-05 Southwire Co Abschluss für ein triaxiales supraleitendes Kabel
JP4609638B2 (ja) * 2004-12-06 2011-01-12 住友電気工業株式会社 直流超電導ケーブルの設計システム
US20070210479A1 (en) * 2006-03-13 2007-09-13 Mcintyre Leo P Cable manufacturing method
KR100929540B1 (ko) * 2006-04-28 2009-12-03 파나소닉 전공 주식회사 고주파 전류용의 급전선
US7255602B1 (en) 2006-11-02 2007-08-14 Hamilton Sundstrand Corporation Shielding for electrical cable assemblies
US8442605B2 (en) * 2007-06-04 2013-05-14 Nkt Cables Ultera A/S Power cable comprising HTS tape(s)
US8463341B2 (en) * 2007-06-22 2013-06-11 Nkt Cables Ultera A/S Superconducting element joint, a process for providing a superconducting element joint and a superconducting cable system
US8594756B2 (en) * 2007-06-22 2013-11-26 Nkt Cables Ultera A/S Superconducting element joint, a process for providing a superconducting element joint and a superconducting cable system
US20120062345A1 (en) * 2008-09-27 2012-03-15 Kurs Andre B Low resistance electrical conductor
CN102574474B (zh) * 2009-09-30 2015-04-15 松下电器产业株式会社 高频用馈电线、高频用馈电线的制造方法及馈电线保持结构
JP2011124129A (ja) * 2009-12-11 2011-06-23 Showa Aircraft Ind Co Ltd 高周波用の電線
US9602168B2 (en) 2010-08-31 2017-03-21 Witricity Corporation Communication in wireless energy transfer systems
KR20120105843A (ko) * 2011-03-16 2012-09-26 엘에스전선 주식회사 고주파수용 전력 케이블
US9449739B2 (en) * 2012-10-16 2016-09-20 The Boeing Company High power, high frequency power cable
CN103781208B (zh) * 2012-10-17 2016-04-20 昆山渝榕电子有限公司 加热装置的导电结构
US10043599B2 (en) * 2015-04-24 2018-08-07 Sumitomo Electric Industries, Ltd. Multi-core cable
DE102015216276B4 (de) * 2015-08-26 2022-06-15 Jolanta SWIATOWSKA Einadriges Kabel mit einer Abdichtung gegen das Eindringen von Feuchte und einer Rücklaufader
US20170117603A1 (en) * 2015-10-21 2017-04-27 Pulse Biosciences, Inc. Very high voltage coaxial cable design for matching system impedance with minimal cable cross section
DE102016202071A1 (de) * 2016-02-11 2017-08-17 Siemens Aktiengesellschaft Elektrischer Leiter für eine elektrische Maschine mit erhöhtem Leistungsgewicht und elektrische Komponente für die elektrische Maschine
EP4111473A4 (en) * 2020-02-24 2024-03-20 Univ Houston System HYBRID ROUND SUPERCONDUCTOR WIRES
US11881653B2 (en) 2021-11-24 2024-01-23 Caterpillar Inc. System and method for positioning a conductive rod powering a work machine
US11894631B2 (en) 2021-11-24 2024-02-06 Caterpillar Inc. Concentric conductor
US11855379B2 (en) 2021-11-24 2023-12-26 Caterpillar Inc. Slidable nested conductors
US11859370B2 (en) 2021-11-24 2024-01-02 Caterpillar Inc. Multi-tiered interface between conductor rod and work machine
US11923632B2 (en) 2021-11-24 2024-03-05 Caterpillar Inc. Terminal assembly for conductor rod having multiple degrees of freedom
US11688973B2 (en) 2021-11-24 2023-06-27 Caterpillar Inc. Connector assembly for conductor rod having multiple degrees of freedom

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1490519A (fr) 1966-04-12 1967-08-04 Comp Generale Electricite Cryoconducteurs pour lignes triphasées
GB1285442A (en) * 1969-08-11 1972-08-16 Central Electr Generat Board Improvements in or relating to electrical conductors using superconducting material
FR2122741A5 (cs) * 1971-01-21 1972-09-01 Comp Generale Electricite
FR2309986A1 (fr) * 1975-04-23 1976-11-26 Kernforschung Gmbh Ges Fuer Cable supraconducteur a plusieurs filaments
DE2541792C2 (de) 1975-09-19 1983-12-22 kabelmetal electro GmbH, 3000 Hannover Elektrisches Tieftemperatur-Kabel oder Rohranordnung zur Übertragung tiefgekühlter Flüssigkeiten oder Gase
FI58408C (fi) * 1978-08-18 1981-01-12 Nokia Oy Ab Isolerad hoegspaenningskabel
JPH01122510A (ja) * 1987-11-06 1989-05-15 Hitachi Ltd 超電導ケーブル
JP3474602B2 (ja) * 1993-05-07 2003-12-08 住友電気工業株式会社 超電導導体
DE19520589A1 (de) * 1995-06-06 1996-12-12 Siemens Ag Wechselstromkabel mit verseilten elektrischen Leitern
DE19520587A1 (de) * 1995-06-06 1996-12-12 Siemens Ag Wechselstromkabel mit zwei konzentrischen Leiteranordnungen aus verseilten Einzelleitern
US6397454B1 (en) * 1996-09-26 2002-06-04 American Superconductor Corp. Decoupling of superconducting elements in high temperature superconducting composites
JPH10312718A (ja) * 1997-05-12 1998-11-24 Sumitomo Electric Ind Ltd 超電導ケーブル導体
KR20010092758A (ko) * 1998-12-24 2001-10-26 지아네시 피에르 지오반니 초전도 케이블
CA2357019A1 (en) * 1998-12-24 2000-07-06 Pirelli Cavi E Sistemi S.P.A. Superconducting cable
EP1117104A3 (en) 2000-01-13 2002-11-27 Sumitomo Electric Industries, Ltd. Superconducting cable and method of analyzing the same
JP2002100249A (ja) * 2000-07-21 2002-04-05 Furukawa Electric Co Ltd:The 交流用超電導ケーブル

Also Published As

Publication number Publication date
AU2658400A (en) 2000-09-04
WO2000049626A1 (en) 2000-08-24
EP1163685A1 (en) 2001-12-19
CN1341263A (zh) 2002-03-20
MXPA01008327A (es) 2002-06-04
JP2002537632A (ja) 2002-11-05
NO20014028D0 (no) 2001-08-17
PL350188A1 (en) 2002-11-18
NO20014028L (no) 2001-10-15
US6750399B1 (en) 2004-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20012988A3 (cs) Kabel, způsob jeho výroby a pouľití tohoto kabelu
EP0830693B1 (de) Wechselstromkabel mit verseilten elektrischen leitern
RU2340969C2 (ru) Сверхпроводящий кабель
EP1467382B1 (en) Superconducting cable
US7698804B2 (en) Method for producing a fully transposed high Tc composite superconductor and a superconductor produced by said method
EP0830694B1 (de) Wechselstromkabel mit zwei konzentrischen leiteranordnungen aus verseilten einzelleitern
US5604473A (en) Shaped superconducting magnetic coil
EP0461625B1 (en) Superconducting wire
AU694296B2 (en) Variable profile superconducting magnetic coil
JP5397994B2 (ja) 超電導ケーブル
CN114156065B (zh) 电子元件及其高频绕组
JP5385746B2 (ja) 超電導ケーブル
JP2003115405A (ja) 超電導コイル
JP3549296B2 (ja) 多層超電導導体
JP3568745B2 (ja) 酸化物超電導ケーブル
JP2004063225A (ja) 転位超電導テープユニット及び超電導ケーブル
JPH04132108A (ja) Nb↓3Al系超電導導体
JP2000149676A (ja) 酸化物超電導撚線およびそれを用いたケーブル導体
JPH08287746A (ja) 交流用超電導ケーブル
JPH1166980A (ja) 酸化物超電導ケーブル
JPH11353956A (ja) 酸化物超電導撚線および酸化物超電導ケーブル用導体ならびに酸化物超電導撚線および酸化物超電導ケーブル用導体の製造方法