CZ20011398A3 - Zařízení na směšování paliva se vzduchem - Google Patents

Zařízení na směšování paliva se vzduchem Download PDF

Info

Publication number
CZ20011398A3
CZ20011398A3 CZ20011398A CZ20011398A CZ20011398A3 CZ 20011398 A3 CZ20011398 A3 CZ 20011398A3 CZ 20011398 A CZ20011398 A CZ 20011398A CZ 20011398 A CZ20011398 A CZ 20011398A CZ 20011398 A3 CZ20011398 A3 CZ 20011398A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
air
fuel
screen
mixing apparatus
inlet
Prior art date
Application number
CZ20011398A
Other languages
English (en)
Inventor
Moshe Lerner
Original Assignee
Moshe Lerner
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Moshe Lerner filed Critical Moshe Lerner
Publication of CZ20011398A3 publication Critical patent/CZ20011398A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M35/00Combustion-air cleaners, air intakes, intake silencers, or induction systems specially adapted for, or arranged on, internal-combustion engines
    • F02M35/10Air intakes; Induction systems
    • F02M35/10006Air intakes; Induction systems characterised by the position of elements of the air intake system in direction of the air intake flow, i.e. between ambient air inlet and supply to the combustion chamber
    • F02M35/10078Connections of intake systems to the engine
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M29/00Apparatus for re-atomising condensed fuel or homogenising fuel-air mixture
    • F02M29/04Apparatus for re-atomising condensed fuel or homogenising fuel-air mixture having screens, gratings, baffles or the like

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Fuel-Injection Apparatus (AREA)
  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro vytváření směsi paliva se vzduchem a její přivádění do spalovací komory motoru pro její spalování, přičemž se zejména týká vytváření takové směsi, ve které je palivo přeměněno v páru a v podstatě stejnorodě smíseno se vzduchem. Vynález se dále zejména týká takového zařízení, které obsahuje soustavu speciálně uspořádaných sít pro směšování par paliva se vzduchem, a ohřívací prvky pro zajištění odpařování paliva.
Dosavadní stav techniky
U spalovacího motoru je směs paliva se vzduchem, která je nezbytná pro proces spalování ve spalovací komoře každého válce, přiváděna obvykle systémem vstřikování paliva nebo karburátorem, umístěným před vstupním rozvodným potrubím nebo v tomto vstupním rozvodném potrubí, přičemž hořlavá směs obsahuje kapičky paliva o různých velikostech, které jsou unášeny v proudu vzduchu. Jak je všeobecně známo, tak při poměrně nízkých teplotách mají kapičky paliva snahu mít větší průměr a jsou méně stejnoměrně rozloženy v proudu vzduchu, než je tomu při poměrně vysokých teplotách.
Místo vstupu paliva, obvykle přiváděného prostřednictvím karburátoru nebo vstřikovače paliva, leží obvykle v určité ·<· · · · ·
vzdálenosti od vstupního otvoru každé spalovací komory, kterážto vzdálenost je tvořena potrubím, které obvykle obsahuje jeden nebo vice záhybů. Tato délka potrubí je obecně taková, že proud vzduchu, proudící v tomto potrubí, získává takový proudový rychlostní profil, že kapičky paliva, unášené v proudu vzduchu, jsou nuceny proudit do středového úseku potrubí, tj . dále od jeho stěn, což nastává obvykle při zvýšené teplotě v důsledku běžného chodu motoru.
$
Ve skutečnosti není podstatné, jak dobře promísená a odpařená směs paliva se vzduchem může být po opuštění karburátoru, nebo jak dobře je vstřikovač paliva uzpůsoben pro stejnoměrné vstřikováni paliva do proudu vzduchu v okamžiku, kdy směs paliva se vzduchem přichází do vstupního rozvodného potrubí, a zejména do vzduchového vstupního potrubí přímo před vzduchovým vstupním otvorem do válce, jejíž charakteristiky mohou být změněny.
Kapičky paliva bývají obvykle v určité vzdálenosti od horkých stěn, přičemž jsou udržovány relativně chladné, což zamezuje úplnému odpařování paliva, přičemž dále účinek proudění vzduchu přispívá ke shlukování kapiček do větších kapek. Výsledek je takový, že směs paliva se vzduchem, která vstupuje do spalovací komory, obsahuje v podstatě na palivo bohatou středovou proudící část, která obsahuje vysoký poměr kapiček paliva, které nemohou po zapáleni dostatečně rychle shořet, neboť mají poměrně velké rozměry a málo kyslíku v důsledku nestejnoměrného směšování paliva se vzduchem. Čím vyšší jsou otáčky motoru, tím vyšší je tendence paliva shromažďovat se ve středu proudu vzduchu.
Takže poměr paliva, který činí obvykle od 120 % do 30 % nebo dokonce vyšší, není řádně využit motorem pro vytváření energie, přičemž palivo zůstává nespálené, a' je přeměňováno na škodlivé látky, které jsou vypouštěny do atmosféry, což vyžaduje používat velmi nákladné katalyzátory ve výfukovém systému pro účely jejich neutralizace. Kromě toho neúplné spalování paliva má rovněž za následek vytváření usazenin uhlíku, které snižují životnost zapalovacích jednotek, pístů, ventilů a celých motorů.
Je známa celá řada různých zařízení, u kterých byly prováděny snahy o zvýšení účinnosti paliva a o snížení množství škodlivin prostřednictvím zvyšování odpařování kapalného paliva. Odpařování paliva je dosahováno mechanicky prostřednictvím průchodu paliva přes otáčející se lopatky, přes síta nebo přes vířivé komory. Alternativně nebo v některých případech přídavně jsou využívána vyhřívací ústrojí pro odpařování paliva. Příklady takových zařízení jsou popsány například v patentových spisech US 4 108 953, US 4 204 485, US 5 666 929, US 4 550 706 nebo US 4 359' 035.
Takováto zařízení různě využívají síta pro směšování a v některých případech rovněž vyhřívače pro odpařování paliva, přičemž některá zařízení jsou velice složitá a nákladná, zatímco jiná nejsou schopna bez zásadních modifikací být připevněna k motoru. V každém případě však takováto zařízení nejsou příliš efektivní, a to z celé řady důvodů.
Za prvé jsou tato zařízení obecně umístěna ve spojení karburátoru a vstupního rozvodného potrubí. Směs paliva se vzduchem tak musí ještě překonat určitou vzdálenost před jejím vstupem do každé spalovací komory, což má za následek, • ·
že kapičky paliva, které jsou ještě chladné, se shlukuji a jsou nuceny proudit ve středové části potrubí.
Další problém u takovýchto zařízení, která využívají vyhřívače, spočívá v tom, že tyto vyhřívače nejsou vždy schopny zcela odpařit palivo, neboť vyhřívací prvky jsou umístěny obecně kolmo na směr proudění kapiček paliva, které tak nemohou zůstat ve styku s vyhřívacími prvky po delší dobu. Takže doba dotyku mezi palivem a vyhřívači je velice krátká, což výrazně omezuje rozsah možného odpařování.
Směšování je v takových zařízení podporováno využíváním pletiva nebo perforovaných sít. Jak však již bylo dříve uvedeno tak účinnost takového směšování je nepřímo úměrná vzdálenosti mezi sítem a spalovací komorou.
Podle patentového spisu US 4 295 458 je uspořádán perforovaný kužel s otevřeným koncem pro narážení kapiček paliva ve vysoké rychlosti na stěnu rozvodného potrubí. Avšak velký podíl směsi paliva se vzduchem pokračuje otevřeným koncem kužele a nyní tak tímto zařízením ovlivňován. U některých provedení jsou využívány vnitřní součásti, jako například závity, které napomáhají víření tohoto proudění. V každém případě však účinek kužele má krátké trvání v důsledku jeho velké vzdálenosti od vstupu do spalovací komory.
Existuje proto potřeba vyvinout směšovač paliva se vzduchem, který zajistí, aby stejnorodá směs paliva se vzduchem, obsahující pokud možno ty nejmenší částečky paliva, vstupovala do spalovací komory za účelem dosahování úplného spalování paliva.
Zařízeni pro zvýšeni účinnosti motoru přivádění vody v jemném mlhavém stavu jsou známa, přičemž jsou popsána například v patentových spisech US 3 767 172 a US 4 076 002. Přestože však dochází ke zlepšení účinnosti motoru, tak používání vstřikování vody do spalovacích motorů s vnitřním spalováním má určité nevýhody, spočívající zejména v usazování vápníku a škváry na povrchových plochách ventilů, pístů a zapalovacích svíček.
V souladu s druhým aspektem předmětu tohoto vynálezu
může být médium, jako je například roztok kyseliny octové
částečně smíšený s metanolem, přiváděno do motoru namísto
vody pro zlepšení účinnosti a výkonu motoru, přičemž je napomáháno při čištění vzduchového vstupního systému, spalovací komory a výfukového systému během běhu motoru. Metanol zlepšuje charakteristiky odpařování kyseliny octové a rovněž působí jako nemrznoucí činidlo.
V souladu s tímto aspektem předmětu tohoto vynálezu je uspořádán rozprašovač pro zajištění vysokého stupně odpaření uvedeného média. Toto médium rovněž napomáhá zabránit předběžnému zapálení hořlavé směsi ve spalovací komoře, v důsledku čehož mohou být používána podstatně levnější paliva bez obvyklých přísad proti klepání motoru, což přispívá k dalšímu snížení provozních nákladů motoru, opatřeného předmětem tohoto vynálezu.
Úkolem předmětu tohoto vynálezu je proto vyvinout zařízení, které podstatně překoná omezení známých zařízení pro směšování paliva se vzduchem.
• · · ·
Zejména je úkolem předmětu tohoto vynálezu vyvinout zařízení na směšování paliva se vzduchem, zahrnující odpařovač kapalného paliva pro umožnění vysoké účinnosti paliva a pro zajištění nízkého množství škodlivých látek u spalovacího motoru, a to zajištěním úplného spalování paliva.
V souladu s dalším úkolem předmětu tohoto vynálezu je navrženo vyvinout takové zařízení, které je připevnitelné ke stávajícím spalovacím motorům, a to zejména z jejich minimálními úpravami nebo s minimálními úpravami okolní oblasti.
Dalším úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyvinout takové zařízení, které bude možno jednoduše nainstalovat, a které bude mít jednoduchý provoz.
Ještě dalším úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyvinout takové zařízení, které bude mechanicky poměrně jednoduché, takže bude z ekonomického hlediska snadno vyrobitelné a bude mít i snadnou údržbu.
Ještě dalším úkolem předmětu tohoto vynálezu je'vyvinout takové zařízení, které bude zahrnovat elektricky vyhřívaný prvek pro odpařování paliva.
A ještě dalším úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyvinout takové zařízení, které bude opatřeno unikátním perforovaným sítem pro nasměrování směsi paliva se vzduchem podél stěn potrubí ve směru proudění před vzduchovým vstupním otvorem.
• e
Podstata vynálezu
V souladu s prvním aspektem předmětu tohoto vynálezu bylo proto vyvinuto zařízení na směšování paliva se vzduchem pro nainstalování do vzduchového vstupního systému spalovacího motoru, přičemž uvedené zařízení se rozprostírá do vzduchového vstupního kanálu, válce spalovacího motoru směrem k dolnímu konci uvedeného vstupního kanálu, přičemž uvedené zařízení obsahuje:
první sítové prostředky, mající otevřený horní vstupní konec, uzavřený dolní konec a síto, rozprostírající se mezi obvodem uvedeného horního konce a obvodem uvedeného dolního konce a obsahující množinu výstupních otvorů pro zajištění, tekutinového propojení mezi horním koncem vzduchového vstupního systému a spodním koncem vzduchového vstupního systému, přičemž uvedené otvory jsou uzpůsobeny pro zvýšení rozprašování kapalného paliva, které jimi prochází, a montážní prostředky pro namontování uvedených sítových prostředků do uvedeného vzduchového vstupního systému, přičemž předmětné zařízení je uzpůsobeno pro nainstalování do vzduchového vstupního kanálu vstupního systému, přičemž uvedený vzduchový vstupní kanál přiléhá ke spalovací komoře válce uvedeného spalovacího motoru, takže uvedené zařízení se rozprostírá směrem k dolnímu konci uvedeného vzduchového vstupního kanálu přímo před vzduchovým vstupním otvorem do spalovací komory, přičemž směs paliva se vzduchem, vznikající při proudění přes předmětné zařízení, má poměrně málo času na vytváření kapiček paliva nebo na shlukováni těchto kapiček do větších částic nebo na její vhánění do středu vstupního otvoru.
Alespoň některé z uvedené množiny uzpůsobeny otvorů jsou dále v podstatě pro nasměrování přes ně ve směru proudění směrem proudící tekutiny vnitřním stěnám a v podstatě rovnoběžně s vnitřními stěnami uvedeného vzduchového vstupního kanálu proti uvedeným otvorům.
Uvedené otvory jsou s výhodou v podstatě kruhové.
Uvedené otvory jsou s výhodou v podstatě tryskovíté, přičemž každý obsahuje spodní výstupní konec.
Uvedený uzavřený dolní konec uvedených prvních sítových prostředků je v podstatě kolmý k podélné ose uvedeného vzduchového vstupního kanálu.
Každý z uvedených otvorů v uvedených prvních sítových prostředcích má průměr o velikosti zhruba od 1 mm do zhruba 3 mm, s výhodou pak zhruba 2 mm.
Uvedená množina otvorů poskytuje kombinovanou geometrickou průtokovou plochu, tvořící zhruba od 25 % do zhruba 75 %, s výhodou pak zhruba 50 % geometrické vstupní průtokové plochy uvedených prvních sítových prostředků.
Uvedené montážní prostředky obsahují přírubu, připojenou k uvedenému hornímu konci uvedených sítových prostředků a uzpůsobenou pro usazení mezi uvedený vzduchový vstupní kanál a vstupní rozvodné potrubí uvedeného vzduchového vstupního
.... j . ::
* : : : .· · : · ····... .. „fc>< »wa· systému přímo nebo prostřednictvím jedné nebo více těsnicích vložek.
Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje plášť, osově obklopující uvedené první sítové prostředky a mající vnější profil v podstatě doplňkový k vnitřní ploše alespoň části uvedeného vzduchového vstupního kanálu, rozprostírající se směrem dolů od jeho vstupu pro umožnění montáže uvedeného pláště do uvedeného vstupního vzduchového kanálu utěsněným způsobem.
Uvedené první sítové prostředky obsahují vnitřní plochu tak, že v podstatě nahrazuje odpovídající část uvedené vnitřní plochy uvedeného vzduchového vstupního kanálu jako rozmezí pro proudění tekutiny.
Uvedená vnitřní plocha uvedeného pláště je opatřena potahovou vrstvou z mazivového materiálu, přičemž uvedeným mazivovým materiálem je s výhodou Teflon.
Uvedený sítový člen má průřez, jehož plocha se vzhledem k odpovídajícímu průřezu uvedeného vzduchového vstupního kanálu zmenšuje dolů ve směru proudění.
Uvedený průřez uvedeného sítového členu je s výhodou v podstatě pravoúhlý.
Uvedený sítový člen obsahuje lichoběžníkovitou horní stěnu, lichoběžníkovitou spodní stěnu, lichoběžníkovitou levou stěnu a lichoběžníkovitou pravou stěnu, přičemž každá z uvedených stěn obsahuje rovnoběžnou dlouhou horní stranu a krátkou dolní stranu, spojené prostřednictvím souměrných skloněných stran, přičemž přiléhající boční stěny jsou vzájemně spolu spojeny podél jejich přilehlých skloněných stran.
Uvedené krátké spodní konce uvedených stěn jsou připojeny k uvedenému obvodu uvedeného dolního konce prvních sítových prostředků.
Uvedené první sítové prostředky a alespoň uvedený sítový člen jsou provedeny jako integrální součást.
Uvedené první sítové prostředky a alespoň uvedený sítový člen jsou vyrobeny z tenkého měděného nebo mosazného plechu, potaženého slitinou niklu a chrómu.
Uvedené první sítové prostředky dále obsahují množinu primárních osových opěrných křídel, rozprostírajících se od uvedeného sítového členu k uvedené vnitřní ploše uvedeného pláště v podélném směru.
Uvedený sítový člen obsahuje čtyři uvedená primární křídla, připojená k vrcholům, vytvořeným mezi přiléhajícími bočními stěnami uvedeného sítového členu, a k odpovídajícím vrcholům v uvedeném plášti.
Uvedený sítový člen dále obsahuje množinu sekundárních křidel, uspořádaných příčně mezi alespoň jednou dvojicí přiléhajících uvedených primárních křídel.
Uvedená sekundární křídla jsou připojena na svých odpovídajících náběžných hranách k odpovídající uvedené stěně uvedeného sítového členu.
Zařízeni na směšováni paliva se vzduchem podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje vhodné odpařovací prostředky, obsahující alespoň jeden vyhřívací prvek, mající alespoň jednu teplosměnnou plochu v tepelném propojení s alespoň částí směsi paliva se vzduchem, proudící uvedeným zařízením.
Uvedená alespoň jedna teplosměnná plocha se rozprostírá do uvedených prvních sítových prostředků v podélném směru dolů ve směru proudění.
Uvedené odpařovací prostředky obsahují horní plášťový úsek, uzpůsobený pro přivádění části směsi paliva se vzduchem, proudící uvedeným zařízením, směrem k uvedené alespoň jedné teplosměnné ploše a podél ní.
Uvedené odpařovací prostředky dále obsahují dolní plášťový úsek, obsahující druhé, první sítové prostředky, mající vhodné otvory, uzpůsobené pro zvyšování rozprašování kapalného paliva, které jimi prochází, a jeho směšování s proudem vzduchu.
Každý z uvedených otvorů v uvedených druhých sítových prostředcích má průměr o velikosti zhruba od 0,5 mm do zhruba 2,5 mm, s výhodou pak zhruba 1,5 mm.
Uvedené druhé sítové prostředky obsahují uzavřený dolní konec.
Uvedený alespoň jeden vyhřívaci prvek obsahuje podlouhlý elektrický vyhřivací prvek, mající v podstatě rovnoběžné uvedené teplosměnné plochy na svých protilehlých stranách.
Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje vhodné termostatové prostředky, připojené k uvedenému vyhřívacímu prvku pro regulování jeho teploty.
Uvedené odpalovací prostředky obsahují vhodné montážní prostředky pro namontování uvedených odpalovacích prostředků do uvedených prvních sítových prostředků.
Uvedené montážní prostředky obsahují alespoň jednu vhodnou vzpěru pro připojení horního konce uvedených odpalovacích prostředků k uvedenému vstupnímu konci uvedených prvních sítových prostředků.
Uvedené montážní prostředky dále obsahují alespoň jednu vhodnou vzpěru pro připojení uvedeného dolního konce uvedených odpalovacích prostředků k uvedenému uzavřenému dolnímu konci uvedených prvních sítových prostředků.'
Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje chlopně na horním konci uvedených odpařovacích prostředků pro nasměrování směsi paliva se vzduchem, proudící přes uvedené odpalovací prostředky, směrem k uvedenému vyhřívacímu prvku a podél něj.
Uvedená sekundární křídla jsou bočně vzdálena svými odpovídajícími náběhovými hranami od odpovídající boční stěny uvedeného sítového členu.
Zařízeni na směšováni paliva se vzduchem podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje vnitřní odbočné prostředky pro nasměrování směsi paliva se vzduchem, proudící v uvedeném zařízení, směrem k uvedeným stěnám uvedeného sítového členu.
Uvedené odbočné prostředky obsahují přepážkovou stěnu, mající horní náběhovou hranu a v podstatě svislé plochy, rozprostírající se ve směru proudění dolů do uvedených prvních sítových prostředků.
Uvedená přepážková stěna probíhá v podstatě podél osové délky uvedených prvních sítových prostředků od uvedeného vstupního konce k uvedenému uzavřenému dolnímu konci uvedených prvních sítových prostředků, a připojuje uvedenou horní stěnu k uvedené dolní stěně uvedeného sítového členu v příslušných středových úsecích.
Uvedená přepážková stěna dále obsahuje množinu primárních odbočných křídel na každé své uvedené svislé ploše.
Uvedená primární odbočná křídla poskytují odpovídající množinu šípovitě skloněných ploch podél každé z uvedených svislých ploch.
V souladu s dalším aspektem předmětu tohoto vynálezu byl dále rovněž vyvinut spalovací motor, obsahující shora uvedené zařízení na směšování paliva se vzduchem, nainstalované ve vzduchovém přívodním systému alespoň jednoho jeho válce.
Spalovací motor, obsahující uvedené zařízení na směšování paliva se vzduchem, nainstalované ve vzduchovém přívodním systému alespoň jednoho jeho válce’, dále obsahuje prostředky pro stabilizaci spalování pro přivádění rozprášeného média do spalovací komory, uspořádané v uvedeném motoru, přičemž uvedené prostředky pro stabilizaci spalování obsahují:
plnitelnou nádrž pro udržování objemu uvedeného média, rozprašovací jednotku, vhodné první a druhé tekutinové potrubí pro příslušné zajištění tekutinového propojení mezi uvedenou nádrží a uvedenou rozprašovací jednotkou, a mezi uvedenou rozprašovací jednotkou a uvedeným vstupním systémem uvedeného motoru.
Prostředky pro. stabilizaci vynálezu dále s výhodou obsahují prvním tekutinovém potrubí.
spalování podle tohoto vhodný filtr v uvedeném
Uvedená rozprašovací jednotka obsahuje plášť, maj ící vzduchové vstupní prostředky na své provzdušňovací ústrojí na vnitřní teplosměnná křídla horní sběrný objemový provzdušněného odpařeného tekutinově propojené provzdušňování pro ohřívání spodní straně, uvedeného uvedeného média, média, prostor pro shromažďování média, a výstupní prostředky, s uvedeným vstupním systémem motoru prostřednictvím uvedeného druhého tekutinového potrubí.
Vzduch je přiváděn do uvedených vzduchových vstupních prostředků prostřednictvím vhodného vzduchového potrubí, propojeného s vhodným vzduchovým filtrem.
Prostředky pro stabilizaci spalování podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahují automatické plnicí prostředky, provozně připojené k vhodnému snímacímu ústrojí pro zjišťování výšky hladiny pro udržování výšky hladiny média v uvedené rozprašovací jednotce.
Uvedený plášť s výhodou obsahuje vnější teplosměnné lopatky pro pohlcování vnějšího tepla.
Uvedeným médiem je s výhodou směs metanolu a kyseliny octové.
Uvedená směs s výhodou obsahuje zhruba 50 % objemových metanolu a zhruba 50 % objemových kyseliny octové.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje pohled v řezu na celkové provedení vzduchového vstupního a spalovacího systému u spalovacího motoru, který je opatřen zařízením podle tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje částečný perspektivní pohled s výřezem ve směru proudění na hlavní prvky příkladného provedení předmětu tohoto vynálezu;
·>
obr. 3 znázorňuje perspektivní pohled proti směru proudění na provedení podle obr. 2 bez pláště;
obr. 4 znázorňuje pohled v řezu na sítový člen podle tohoto vynálezu;
obr. 5 znázorňuje boční nárysný pohled na odpařovaci prostředky u provedení podle obr. 2;
obr. 6 znázorňuje pohled v řezu na provedení podle obr. 5, přičemž řez je veden podél čáry Y-Y z obr. 5;
obr. 7 znázorňuje pohled na provedení podle obr. 5 a podle obr. 6 dolů ve směru proudění;
obr. 8 znázorňuje částečný perspektivní pohled s výřezem dolů ve směru proudění na hlavní prvky druhého provedení předmětu tohoto vynálezu;
obr. 9 znázorňuje perspektivní pohled vzhůru proti směru proudění na provedení podle obr. 8 bez pláště;
obr. 10 znázorňuje pohled v řezu na provedení podle obr. 8, přičemž řez je veden podél čáry Z-Z z obr. 8;
obr. 11 znázorňuje pohled seshora v částečném řezu na motor podle obr. 1, přičemž řez je veden podél čáry X-X z obr. 1;
-j obr. 12 znázorňuje schematicky perspektivní pohled na výhodné příkladné provedení prostředků pro stabilizaci spalování podle tohoto vynálezu;
obr. 13 znázorňuje boční nárysný pohled v částečném řezu na rozprašovací ústrojí podle obr. 12; -a obr. 14 znázorňuje schematický pohled na řídicí a regulační prostředky pro rozprašovací ústrojí podle obr. 12 a podle obr. 13.
Příklady provedení vynálezu
Předmět tohoto vynálezu bude nyní v dalším popsán formou jeho příkladných provedení, a to s odkazem na shora uvedené obrázky výkresů.
Relativní výrazy „horní a „dolní, vyjadřující polohu a označené na obrázcích výkresů příslušně písmeny U a D, v tomto popise vyjadřují směr, a to obecně směr od a směr do vzduchového vstupního otvoru 62 spalovací komory 22, pokud nebude stanoveno jinak.
Vynález se týká zařízení na směšování paliva se vzduchem před spalováním této směsi, kteréžto zařízení je určeno pro spalovací motor. Přestože je následující popis zaměřen na spalovací motor, pracující s Ottovým oběhem, je předmětné zařízení rovněž uplatnitelné i u jiných spalovacích motorů za předpokladu provedení příslušných úprav.
Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 1, tak typický běžně známý spalovací motor _1 s vnitřním spalováním a
s jiskrovým zážehem obsahuje alespoň jeden válec 10, ve kterém se pohybuje vratným pohybem vnitřní píst 16, který je provozně propojen s klikovým hřídelem '(na vyobrazení neznázorněno), přičemž válec 10 je opatřen spalovací komorou 22.
Uvedený válec 10 dále obsahuje prostředky pro samostatné přivádění vzduchu a paliva. Přívodní systém vzduchu do motoru 1_ obvykle obsahuje vzduchový vstupní kanál 60 a vstupní rozvodné potrubí 65. Vzduchový vstupní kanál 60 je propojen se vstupním otvorem '62. ve kterém je uspořádán sací ventil 12, a s přívodem vzduchu, který je obvykle prováděn přímo z atmosféry prostřednictvím vstupního rozvodného potrubí 65. Vzduchový vstupní kanál 60 je obvykle uspořádán v hlavě válce motoru jL, která je namontována na blok motoru..
Kapalné palivo je přiváděno palivovým vstupním potrubím nebo vstřikovačem 70 paliva, který je propojen se vzduchovým vstupním kanálem 60. Obvykle bývá uspořádán samostatný vstřikovač 70 paliva pro každý válec 10 motoru, přičemž je uspořádán ve vstupním rozvodném potrubí 65.
Alternativně uvedený válec 10 obsahuje prostředky pro přivádění vzduchu a paliva, které byly do určité míry již předběžně smí seny v karburátoru 19, přičemž uvedené prostředky jsou například propojeny s uvedeným vzduchovým vstupním kanálem 60 prostřednictvím uvedeného vstupního rozvodného potrubí 65.
Uvedený válec 10 dále obsahuje prostředky pro vyfukování tekutinového obsahu válce 10 po provedení energetického zdvihu, které obsahují výfukový kanál 30, který je propojen ·
9’9 9 9 s výfukovým otvorem 31 ve spalovací komoře 22, který je opatřen výfukovým ventilem 14 . Uvedený válec 10 dále obsahuje zapalovací prostředky 18, jako je například zápalovací svíčka nebo jiné prostředky.
Běžně známé spalovací motory s vnitřním spalováním a s jiskrovým zážehem pracují ve čtyřdobém cyklu, přestože některé motory pracují rovněž ve dvoudobém cyklu.
U typického čtyřdobého Ottova cyklu nebo oběhu pak první sací doba nebo zdvih představuje pohyb pístu 16 směrem dolů, přičemž sací ventil 12 je synchronizován tak, aby se otevřel a nasál vhodnou směs paliva se vzduchem z karburátoru 19. Pokud alternativně motor obsahuje palivový vstřikovací systém, je do spalovací komory 22 nasáván vzduch prostřednictvím vstupního rozvodného potrubí 65 a vzduchového vstupního kanálu 60, přičemž každý vstřikovač 70 paliva přivádí předem stanovené množství paliva v závislosti na předem stanovených parametrech a ve vzájemně synchronizovaných okamžicích.
Ve druhé době nebo zdvihu, která je rovněž nazývána jako kompresní doba, se píst 16 pohybuje vzhůru, přičemž dochází ke kompresi paliva se vzduchem do spalovací komory 22. Obvykle pak krátce před tím, než píst 16 dosáhne horní mrtvé úvratě, je směs paliva se vzduchem zažehnuta prostřednictvím zapalovacích prostředků 18. Dochází tak k rychlému spalování, které je provázeno vyvíjením spalovacích plynů, které mají vysokou teplotu a vysoký tlak.
·· ···· • · · • ··« • « • · 9999 999
9999 • · 99 • ·9 •99 •99
999999
Ve třetím zdvihu, který je nazýván energetická doba, pak spalovací plyny o vysokém tlaku stlačují píst 16 směrem dolů, čímž je vytvářen kroutící moment přenášený klikovým hřídelem.
Ve čtvrtém zdvihu, který je nazýván výfukovou dobou, je výfukový ventil 14 synchronizován tak, že se otevře, takže spalovací plyny mohou proudit ven z válce 10 při pohybu pístu 16 směrem vzhůru do horní mrtvé úvratě, načež opět začíná další cyklus.
Načasování a doba trvání zážehu.
stejně jako poměr paliva a vzduchu ve směsi jsou velice významnými parametry, které mohou měnit rychlost a zatížení motoru, a které musejí být řízeny a regulovány velice pečlivě. Přestože v minulosti byly pro toto řízení využívány různé mechanické systémy, jsou z dosavadního stavu techniky známy rovněž elektronické mikroprocesory, které jsou provozně připojeny k vhodným palivovým vstřikovacím systémům, as které zajišťují důkladnější a mnohem spolehlivější řízení as ovládání.
Zařízení podle tohoto vynálezu, které je obecně označeno vztahovou značkou 100, je zaměřeno na přípravu směsi rozprášeného paliva se vzduchem prostřednictvím zvýšení stejnorodosti směšování paliva se vzduchem tak, že v době spalování může být v podstatě dosaženo stoichiometrického spalování paliva, což vede ke zvýšené účinnosti paliva, což je dále spojeno s nižší úrovní vyfukovaných znečišťujících látek.
Takže zařízení 100 podle tohoto vynálezu je nainstalováno ve vzduchovém sacím systému spalovacího motoru, přičemž zasahuje do vzduchového vstupního kanálu 60 válce 10 směrem k dolnímu konci tohoto kanálu 60. Alespoň jeden pak všechny válce 10 zařízením 100 podle tohoto •· ···· • · · • ··· • · »··· ··· ·· ·· • · · · • · · • · · • · · ·· ···· ·· ' •· ·
9· • · ·9 •99 ·· ····
vzduchového vstupního z uvedených válců 10, a motoru jsou opatřeny vynálezu.
s výhodou uvedeným
Zařízení 100 podle tohoto vynálezu může být nainstalováno přímo v samotném vzduchovém vstupním kanálu 60, pokud je to možné, avšak obvykle je zařízení 100 s výhodou nainstalováno mezi vstupním rozvodným potrubím 65 a vzduchovým vstupním kanálem 60 válce 10 spalovacího motoru jL, takže zařízení 100 zasahuje pokud možno co nejdále do uvedeného vzduchového vstupního kanálu 60 směrem k jeho dolnímu konci.
Ve skutečnosti je charakteristickým znakem předmětu tohoto vynálezu to, že zařízení 100 je instalováno přímo před vzduchovým vstupním otvorem 62 spalovací komory 22. V důsledku toho směs paliva se vzduchem, která proudí ze zařízení 100, má poměrně málo času na to, aby docházelo k jejímu ochlazení a k vytváření kapiček paliva, a aby se uvedené kapičky paliva mohly shlukovat do poměrně velkých částic a/nebo byly vháněny do středu vstupního otvorů 62.
V nejjednodušší formě, znázorněné na vyobrazeni podle obr. 11, zařízení 100 podle tohoto vynálezu obsahuje první sítové prostředky 300, mající otevřený horní vstupní konec 310, uzavřený dolní konec 340 a sítový člen 330, umístěný mezi obvodem uvedeného horního vstupního konce 310 a obvodem uvedeného dolního konce 340, přičemž první sítové prostředky 300 obsahují množinu výstupních otvorů 320, uzpůsobených pro podporu rozprašování kapalného paliva, které jimi prochází, a zajišťujících propojení mezi vstupním rozvodným potrubím 65 a dolním koncem 68 vzduchového vstupního kanálu 60.
Alespoň některé z uvedené množiny otvorů 320 jsou dále uzpůsobeny pro nasměrování jimi procházející tekutiny v podstatě ve směru dolů k v podstatě rovnoběžným vnitřním stěnám uvedeného vzduchového vstupního kanálu 60, ležícím proti těmto otvorům. Otevřený horní vstupní konec 310 má stejný profil jako horní konec vzduchového vstupního kanálu 60, s nímž je obvykle utěsněné propojen, takže veškerý průtok tekutiny, proudící do vzduchového vstupního kanálu 60 ze vstupního rozvodného potrubí 65, je prováděn pouze přes zařízení 100.
Sítové prostředky 300 lze považovat za převáděcí membránové prostředky pro přípravu směsi paliva se vzduchem před vstupem do spalovací komory 22, v nichž jsou částice paliva rozdružovány na menší částice a rozprašovány, přičemž jsou důsledně směšovány se vzduchem prostřednictvím průchodu z sítovými prostředky 300. Částice paliva jsou poté nasměrovány na vnitřní plochu 66 vstupního kanálu 60, která může být případně potažena leštěnou antistatickou vrstvou nebo vrstvou tuhého maziva pro účely odpařování paliva v důsledku tepelného kontaktu s touto vrstvou.
Zařízení 100 dále obsahuje montážní prostředky pro namontování tohoto zařízení 100 do uvedeného vzduchového vstupního kanálu 60, a zejména pro namontování uvedeného horního konce uvedených sítových prostředků mezi uvedené vstupní rozvodné potrubí vzduchového vstupního systému a vzduchový vstupní kanál. Montážní prostředky s výhodou obsahují přírubu 220, připojenou k uvedenému zařízení 100 a uzpůsobenoupro její usazeni mezi uvedený vzduchový vstupní kanál 60 a uvedené vstupní rozvodné potrubí 65, a to buď přímo nebo prostřednictvím jedné nebo více těsnicích vložek.
Uvedená příruba 220 je s výhodou připojena zejména integrálně k hornímu konci sítových prostředků 300, které budou podrobněji popsány v dalším. Alternativně je příruba 220 připojena k hornímu konci pláště 200, který bude podrobněji popsán v dalším, a to pro usnadnění instalace zařízení 100 v uvedeném vzduchovém vstupním kanálu 60. Příruba 220 je obvykle poměrně tenká, přičemž může být opatřena potahem z vhodného materiálu za účelem nahrazení stávajícího těsnění mezi vstupním rozvodným potrubím a vzduchovým vstupním kanálem.
Alternativně pak příruby 220 většího počtu uvedených zařízení 100, odpovídajících dvěma nebo více přiléhajícím válcům 10 jakéhokoliv motoru 1 mohou rovněž být připojeny pro vytvoření integrální jednotky. Alternativně může být zařízení 100 upevněno ve vzduchovém vstupním kanálu 60 tak, že příruba 220 je usazena nad nebo pod stávající těsnicí vložkou. Tím je zařízení 100 podle tohoto vynálezu snadno přizpůsobitelné pro stávající motory.
Uvedené vstupní rozvodné potrubí 65 může být popřípadě utěsněné namontováno na motor _1 prostřednictvím magnetické těsnicí vložky 25, sendvičovitě umístěné mezi horní elektricky izolující těsnicí vložku 24 a příruby 220, které jsou vyrovnány před stávající těsnicí vložkou 26 motoru 1^. Magnetická těsnicí vložka 25 je opatřena koncovkou 27, přičemž je v elektrickém kontaktu se sítovým členem 300 prostřednictvím přírub 220, a je uzpůsobena pro odvádění statické elektřiny se sítových prostředků 300.
V souladu s výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu, znázorněným na vyobrazeních podle obr. 2 až obr. 7, je zařízení 100 opatřeno pláštěm 200, osově obepínajícím uvedené sítové prostředky 300 a majícím vnější profil v podstatě doplňkový ke tvaru vnitřní plochy 66 alespoň části vzduchového vstupního kanálu 60, ležící za horním koncem \ vstupního kanálu 60, takže je možno nainstalovat plášť 200 do
Z z z o vzduchového vstupního kanálu 60 utěsněným způsobem, přičemž vnitřní plocha 210 pláště 200 tak v podstatě nahrazuje odpovídající část vnitřní plochy 66 vzduchového vstupního kanálu 60 jako rozmezí proudění tekutiny.
Takže u provedení, znázorněného na vyobrazeních podle obr. 2 a podle obr. 3 má plášť 200 v podstatě skříňovou konstrukci, jejíž v podstatě pravoúhlý průřez je doplňkový k průřezu vzduchového vstupního kanálu 60, přičemž má otevřený vstupní konec 205 a výstupní konec 215. Alternativně může plášť 200 zaujímat jakýkoliv jiný profil, například trubicovitý, ve tvaru komolého kužele a podobně, a to v závislosti na příslušných fyzikálních charakteristikách vzduchového vstupního kanálu 60 spalovacího motoru JL, přičemž tento popis je rovněž uplatnitelný pro takové varianty i>
profilu pláště 200 a vzduchového vstupního potrubí 60 za předpokladu provedení příslušných úprav.
Uvedený plášť 200 je obvykle vyroben z tepelně vodivých materiálů, například z tenkého měděného nebo mosazného plechu o tloušťce například zhruba od 0,5 mm do zhruba 2,0 mm, přičemž je s výhodou popřípadě opatřen povlakem nebo vrstvou
leštěného antistatického materiálu, jako je například syntetický keramický materiál nebo silikonový nátěr například z tuhého mazivového materiálu, majícího dobré vlastnosti z hlediska tepelné vodivosti, jako je například Teflon nebo podobně, a to například alespoň na části jeho vnitřní povrchové plochy 210.
Sítové prostředky 300 jsou uloženy v plášti 200. Sítové prostředky 300 jsou charakteristické tím, že obsahují otevřený vstupní horní konec 310 a uzavřený dolní konec 340, přičemž sítový člen 330 připojuje obvod horního vstupního konce 310 k dolnímu konci 340. Uzavřený dolní konec 340 sítových prostředků 300 je obvykle v podstatě kolmý k podélné ose vzduchového vstupního kanálu 60. Sítový člen 330 je opatřen množinou výstupních otvorů 320 pro zajištění tekutinového propojení mezi vstupním rozvodným potrubím 65 a dolním koncem 68 vzduchového vstupního kanálu 60.
Horní konec 310 je uzpůsoben pro odvádění tekutinového proudu ze vstupního rozvodného potrubí .65, sestávajícího ze vzduchu s palivem ve formě par a kapiček různých rozměrů, do objemového prostoru, ohraničeného sítovým členem · 330 a koncovou deskou 340, takže tekutinový proud je nucen opouštět sítové prostředky 300 přes otvory 320.
Sítový člen 330 má průřezový profil obvykle podobný jako plášť 200 v odpovídajících polohách podél jeho podélné osy, avšak o menší geometrické ploše. Jinými slovy řečeno, uvedený sítový člen 330 má takový průřez vzhledem k odpovídajícímu průřezu uvedeného vzduchového vstupního kanálu £0, který zmenšuje svou plochu ve směru dolů.
Takže u výhodného provedeni, znázorněného na obrázcích výkresů, sítový člen 330 má takovou konstrukci, která má obecně pravoúhlý průřezový profil podél své délky, přičemž má lichoběžníkovitou horní stěnu 382, lichoběžníkovitou spodní stěnu 384, lichoběžníkovitou levou stěnu 38 6 a lichoběžníkovitou pravou stěnu 388, přičemž každá z uvedených lichoběžníkovitých stěn 382, 384, 38 6 a 388 má rovnoběžnou dlouhou horní a krátkou dolní stranu, které jsou spojeny souměrnými skloněnými stranami. Přiléhající stěny 382, 384, 386 a 388 jsou vzájemně spolu spojeny podél svých skloněných stran. Krátké dolní konce uvedených stěn 382, 384, 38 6 a 388 jsou připojeny k obvodu uvedeného dolního konce 340 sítových prostředků 300.
Uvedené sítové prostředky 300 a alespoň uvedený sítový člen 330 jsou s výhodou provedeny jako integrální součást, přičemž jsou s výhodou vyrobeny z tepelně vodivého materiálu, zejména z tenkého měděného nebo mosazného plechu, který je s výhodou potažen slitinou niklu a chrómu. Stěny 382, 384, 38 6 a 388 mají obvykle tloušťku zhruba od .0,5 mm do zhruba 2 mm, přičemž mají s výhodou tloušťku zhruba 1 mm, avšak mohou být rovněž slabší, než 0,5 mm, nebo silnější, než 2 mm.
U výhodného provedení předmětu tohoto vynálezu je horní konec 310 sítových prostředků 300 utěsněné připojen k hornímu konci 205 pláště 200. Sítový člen je výrazně vzdálen od odpovídajících vnitřních stěn 210 pláště 200 směrem dolů, což poskytuje odpovídajícím způsobem se zvětšující osovou průtokovou plochu pro směs paliva se vzduchem při jejím průchodu přes otvory 320, čímž je udržována osová rychlost směsi paliva se vzduchem víceméně stejná, jako bez sítového členu 330 ve vzduchovém vstupním kanálu 60.
Jelikož je spodní konec 340 sítových prostředků 300 uzavřen, musí směs paliva se vzduchem procházet přes otvory 330 pod určitým úhlem vzhledem k ose pláště 200, který má obvykle velikost zhruba od 30° do zhruba 90°. Kromě toho těsná blízkost otvorů 320 k vnitřní povrchové ploše 210 na a horním konci pláště 200 a jejich zvětšující se vzdálenost odtud ve směru dolů způsobuje, že směs paliva se vzduchem je nucena se pohybovat po dráze víceméně rovnoběžné s vnitřní povrchovou plochou 210 poté, kdy směs vystupuje z po sobě jdoucích řad množiny otvorů 320 v sítovém členu 330.
Tím je zajištěno že všechny kapičky paliva, unášené vzduchovým proudem, jsou v tečném tepelném kontaktu s vnitřní povrchovou plochou 210 poměrně po dlouhou dobu. Tomuto působení je ve skutečnosti napomáháno přítomností povlaku nebo vrstvy, snižující tření, jako je například materiál Teflon, jak již bylo shora uvedeno. Výsledkem je to, že poměrně velký podíl paliva, které je dosud ve formě kapiček, se odpařuje v důsledku tepla od bloku motoru (během chodu motoru), přenášeného stěnami vzduchového vstupního kanálu 60 a poté vedením do pláště 200.
Volitelně pak sítové prostředky 300 dále obsahují žebra nebo primární osová křídla 360, rozprostírající se od sítového členu 330 k vnitřní povrchové ploše 210 pláště 200 v podélném směru. Tato primární osová křídla působí jako vzpěry pro udržování mechanické celistvosti a polohy sítového členu 330 v plášti, přičemž však rovněž rozdělují proudění
vzduchu a paliva do většího počtu samostatných kanálků pro snížení možnosti shlukování kapiček paliva do větších kapek.
Primární osová křídla 360 jsou rovněž s výhodou vyrobena z mědi nebo mosazi, potažené slitinou niklu a chrómu, nebo z jiného vhodného tepelně vodivého materiálu, přičemž zvyšují teplosměnnou plochu pro další odpařování kapiček paliva, které s ní přicházejí do styku.
U výhodného provedení předmětu tohoto vynálezu, které je znázorněno na obrázcích výkresů, jsou na sítovém členu 330 uspořádána čtyři primární osová křídla 360, připojená k vrcholům, vytvořeným mezi přilehlými uvedenými stěnami 382, 384, 386 a 388, a k odpovídajícím vrcholům uvedeného pláště 200.
Uvedené sítové prostředky 300- dále volitelně obsahují alespoň jedno sekundární křídlo 37 0, alternativně množinu těchto sekundárních křídel 370 a s výhodou pak dvojici sekundárních křídel 370 uspořádaných příčně mezi alespoň jednou, s výhodou mezi každou sousední dvojicí uvedených primárních osových křídel 360. Tato sekundární křídla 370 přispívají k dalšímu zlepšení mechanické celistvosti sítového členu 320, přičemž zejména přispívají ke zvýšení tuhosti každé odpovídající stěny 382, 384, 386 a 388, ke které jsou připojena, a to s výhodou v integrálním provedení, na jejích předních okrajích.
Kromě toho uvedená sekundární křídla 370 poskytují šípovité skloněné plochy pro další nasměrování směsi paliva a vzduchu směrem k vnitřní povrchové ploše 210 při jejich výstupu z otvorů 320 ve směru proudění nad sekundárními křídly 370.
Uvedený sítový člen perforací nebo otvorů
330 obsahuje množinu výstupních
320 pro zajištění tekutinového propojení mezi horním koncem zahrnuj ícího vstupní rozvodné vzduchového vstupního kanálu vzduchového vstupního potrubí 66, a dolním 60. Výstupní otvory systému, koncem 68 obecně malé,
320 j sou přičemž mají obvykle průměr o velikosti zhruba od 1 mm do zhruba 3 mm, s výhodou pak zhruba 2 mm, a jsou zhruba 75 %, s zaj ištění zhruba o % větší, dohromady' % až než horní vstupní průřez prostředků 300, rozmístěny na sítovém členu 330 pro celkové geometrické průtokové plochy výhodou pak o zhruba 50 nebo geometrická průtoková plocha sítových tj . efektivní vstup uvedeného vzduchového vstupního kanálu 60.
Celková geometrická plocha, zajištěná výstupními otvory 320, může být pochopitelně větší nebo menší, než shora uvedené hodnoty, čehož lze dosáhnout například příslušným zvýšením nebo snížením počtu výstupních otvorů 320. Výstupní otvory 320 jsou uzpůsobeny pro podporu rozprašování kapalného paliva, procházejícího těmito otvory 320. Kapičky paliva, procházející výstupními otvory 320 jsou mechanicky rozbíjeny na menší kapičky prostřednictvím narážení sítovou plnou plochu 325, stejně jako prostřednictvím turbulence, vytvářené na dolní straně sítového členu 330.
Takže sítový člen 330 může obsahovat v podstatě jakoby tkanou konstrukci síta, ve které otvory 320 jsou vytvořeny jako otvory mezi osnovními prvky a útkovými prvky.
U příkladného provedení předmětu tohoto vynálezu pak sítový člen 330 sestává z tenké konstrukce, obsahující množinu otvorů 332, jak je například 'znázorněno na vyobrazeních podle obr. 2 a podle obr. 3. Tyto otvory 332 mají s výhodou tryskovitý tvar, přičemž každý může mít rozšířený nebo skloněný horní vstup 331 a s výhodou integrální dolní výstupní tryskový člen 333, rozprostírající se směrem dolů od dolní povrchové plochy 334 sítového členu.
Tryskový člen 333 napomáhá urychlovat proudění směsi paliva se vzduchem, přičemž rovněž napomáhá při rozprašování paliva a při nasměrování průtoku na vnitřní povrchovou plochu 210 směrem dolů. Otvory 332 mají obvykle kruhový průřezový profil, přičemž však mohou mít i jakýkoliv jiný vhodný průřez, například oválný, mnohoúhelníkovitý a podobně.
Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. .4, tak středová osa 335 některých otvorů 332 a s výhodou pak všech těchto otvorů 332 může být přibližně kolmá k rovině sítového členu 330, což je obzvláště výhodné při jeho výrobě. Nicméně jsou možné i jiné varianty, které mohou být v některých případech upřednostňovány. Například na horním konci'sítového členu 330 mohou být středové osy 335 otvorů 332 přibližně vyrovnány s podélnou osou vzduchového přívodního kanálu ,60 pro nasměrování proudu směsi paliva se vzduchem podél vnitřní povrchové plochy 210 pláště 200, což může napomáhat dalšímu odpařování paliva, jak již bylo shora popsáno, přičemž je tato varianta rovněž znázorněna na vyobrazení podle obr. 4.
Současně na dolním konci sítového členu 330 mohou být středové osy 335 otvorů 332 přibližně vyrovnány pod pravými úhly vůči podélné ose vzduchového přívodního kanálu 60 pro zajištění křížového proudění a pro napomáhání tomu, aby směs paliva se vzduchem, vystupující z těchto otvorů 332 byla řádně směšována se směsí paliva se vzduchem, vystupující z horních otvorů 332.
Proud vzduchu, proudící přes vstupní rozvodné potrubí 65 a přes vzduchový přívodní kanál 60 u běžně známých spalovacích motorů má snahu zaujímat proudový rychlostní profil tak, že kapičky paliva, které je vstřikováno do vstupního rozvodného potrubí 65 prostřednictvím vstřikovače 70 paliva nebo je alternativně přiváděno prostřednictvím karburátoru 19 nebo jiného palivového rozvodného systému, a kteréžto kapičky jsou unášeny proudem vzduchu, jsou nasměrovány do středového úseku vstupního rozvodného potrubí 65 a vzduchového vstupního kanálu 60, a směrem od jeho stěn 66.'
V souladu s předmětem tohoto vynálezu jsou uvedené sítové prostředky 300 uspořádány ve vzduchovém přívodním kanálu 60, takže podstatně napomáhají tomu, aby docházelo k rozprašování kapiček paliva a k jejich směšování se vzduchem v důsledku průchodu přes otvory 320, a aby byl tento stav udržován prostřednictvím rozšířeného tepelného kontaktu s vnitřní povrchovou plochou 66 vzduchového vstupního kanálu 60, a s výhodou prostřednictvím pláště 200, jak již bylo shora uvedeno.
Takže sítové prostředky 300 mají mnohem výraznější účinek na obvodových částech směsi paliva se vzduchem, proudící do zařízení 100 podle tohoto vynálezu, než ve středové části proudění. Tím, že dolní konec 340 je uzavřen, středová část proudu vzduchu (obsahující většinu kapiček
paliva) je nucena změnit svůj směr z převážně podélného směru na příčný směr k sítovému členu 330. Tento účinek je však nejvýraznější na dolním konci sítového členu 330 po dopadu kapiček paliva na uzavřený konec 340, v důsledku čehož je zde málo času k tomu, aby kapičky paliva, vystupující z otvorů 320 na dolním konci sítového členu 330 byly zcela rozprášeny a/nebo následně odpařeny prostřednictvím tepelného styku s uvedenou vnitřní povrchovou plochou 66.
Jelikož tak sítové prostředky 300 zajišťují a udržují vysoký stupeň rozprašování paliva, jeho odpařování a stejnoměrné směšování paliva se vzduchem, je možno provést další zdokonalení prostřednictvím odpařování hlavního proudu kapiček paliva, unášených v proudu vzduchu, před jejich průchodem přes otvory 320.
Takže, uvedené zařízení 100 podle., tohoto vynálezu s výhodou volitelně dále obsahuje odpařovací prostředky, které mají alespoň jednu teplosměnnou plochu v tepelném propojení s alespoň části směsi paliva se. vzduchem. Odpařovací prostředky s výhodou obsahují horní plášťovou část, uzpůsobenou k zaměřování části směsi paliva se vzduchem směrem k uvedené alespoň jedné teplosměnné ploše a podél této plochy. Horní plášťová část je s výhodou tekutinově propojena se spodní plášťovou částí, která obsahuje druhé sítové prostředky, opatřené vhodnými otvory pro rozprašování kapiček paliva a směšování těchto kapiček paliva se vzduchem, a pro zajištění tekutinového propojení mezi teplosměnnou plochou a vnější stranou druhých sítových prostředků, přičemž tyto druhé sítové prostředky mají uzavřený dolní konec.
V souladu s výhodným provedeni uvedené zařízení 100 podle tohoto vynálezu dále obsahuje odpařovací prostředky 400 pro odpařování paliva, které je ve středové části směsi paliva se vzduchem, proudící z uvedeného vstupního rozvodného potrubí 65 do zařízení 100.
Jak je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 2, obr. 5, obr. 6 a obr. 7, tak uvedené odpařovací prostředky 400 se rozprostírají směrem dolů do uvedených sítových prostředků 300, přičemž obsahují vyhřívací prostředky, které jsou s výhodou ve formě podlouhlého elektrického vyhřívacího prvku 450 který má v podstatě rovnoběžné teplosměnné plochy 452 a 454 na svých protilehlých stranách. Tyto teplosměnné plochy 452 a 454 jsou vzájemně vůči sobě v podstatě rovnoběžné, přičemž jsou v podstatě vyrovnány se směrem proudění do pláště 200.
U výhodného provedení předmětu tohoto vynálezu je uvedený vyhřívací prvek 450 poměrně tenký v porovnání s šířkou pláště 200, j sou jeho přičemž teplosměnné plochy 452 a 454 uspořádány svisle v plášti 200 a rozprostírají se středu směrem vzhůru a směrem dolů zhruba do' 50 % od až %
výšky sítových prostředků 300. Vyhřívací provozně připojen k vhodnému na jeho dolním konci pro termostatu 490, účely regulace prvek 450 je to s výhodou řízení jeho teploty.
Vyhřívací prvek 450 pravoúhlém vnitřním plášti ve v podstatě otevřený horní vstupní konec 461 a uzavřený dolní konec 469. Vnitřní plášť 4 60 obsahuje horní úsek 462, rozprostírající se směrem je
460, uspořádán který má dolů od obvodu horního vstupního konce 461 přibližně do 25 % až 50 % podélné délky vnitřního pláště 4 60. Horní úsek 4 62 přivádí bohatou směs paliva se vzduchem, proudící v podstatě podél středové osy sítových prostředků' 300, směrem k vyhřívacímu prvku 450 a podél tohoto vyhřívacího prvku 450 tak, že prodloužení v podstatě tečný dotyk kapiček paliva s uvedenými teplosměnnými plochami 452 a 454 má za následek odpařování alespoň poměrné části kapiček paliva.
Horní úsek 462 je tekutinově propojen s dolním úsekem 464, obsahujícím druhý sítový člen 466, ležící mezi obvodem uvedeného horního úseku 4 62 a obvodem uvedeného uzavřeného dolního konce 469. Druhý sítový člen, 466 obsahuje množinu výstupních otvorů 467 pro zajištění tekutinového propojení mezi vnitřním pláštěm 460 a dolním koncem sítových prostředků 300.
Jak bohatá směs paliva se vzduchem proudí uvnitř uvedeného vnitřního pláště 460, jsou kapičky paliva postupně odpařovány prostřednictvím prodlouženého tepelného styku s uvedenými teplosměnnými plochami 452 a 454, přičemž uvedené
otvory 467 zajišťuj í další rozprašování a směšování paliva,
které jimi prochází, se směsí paliva a vzduchu, proudící
v prostoru 350 mezi sítovými prostředky 300 a vnitřním
pláštěm 460
Horní vstupní konec 461 je uzpůsoben pro přivádění
proudu paliva ze vstupního rozvodného potrubí, sestávajícího ze směsi paliva se vzduchem ve formě par a kapiček o různých velikostech, do objemu, ohraničeného vnitřním pláštěm 460 a uzavřeným dolním koncem 469 tak, že proud tekutiny je nucen opouštět vnitřní plášť 460 přes otvory 467. Vnitřní plášť 4 60 má průřezový profil obvykle obdobný, avšak užší, než je ♦··· • · • ···
průřezových profil sítových prostředků 300 v odpovídajících polohách podél jejich podélné osy.
Takže u výhodného provedení předmětu tohoto vynálezu, které je znázorněno na obrázcích výkresů, vnitřní má vnitřní plášť 460 pásovitou konstrukci, která má obecně pravoúhlý průřezový profil podél' své lichoběžníkovitou horní stěnu 482, stěnu 484, lichoběžníkovitou délky, a která má lichoběžníkovitou spodní levou stěnu 48 6 a lichoběžníkovitou pravou stěnu 488, z nichž každá obsahuje rovnoběžnou dlouhou horní stranu a rovnoběžnou krátkou dolní stranu, které jsou spojeny souměrnými skloněnými stranami.
Přiléhající stěny 482, 484, 486 a 488 jsou k sobě spojeny podél jejich přilehlých skloněných stran. Krátké dolní konce uvedených stěn jsou připojeny k obvodu uvedeného uzavřeného , dolního konce 4 69 vnitřního pláště 460. Uvedený vnitřní plášť 460 je s výhodou proveden jako integrální součást, přičemž je zejména vyroben z tepelně vodivého materiálu, a to s výhodou z tenkého měděného nebo mosazného plechu, který je s výhodou potažen slitinou niklu a chrómu. Stěny 482, 484, 486 a 4 88 mají obvykle tloušťku zhruba od 0,5 mm do zhruba 2 mm, přičemž mají s výhodou tloušťku zhruba 1 mm, přičemž však je v případě požadavku možno, aby byly slabší, než 0,5 mm, nebo silnější, než 2 mm.
Vstupní konec 461 odpalovacích prostředků 400 může být souosý se vstupním koncem 310 sítových prostředků 300 nebo může být alternativně umístěn před těmito sítovými prostředky 300.
ί· »··» • ♦ • ·*·>
U výhodného provedení, které je znázorněno zejména na vyobrazeních podle obr. 5 a podle obr. 6, je vstupní konec 461 odpařovacích prostředků 400 umístěn směrem dolů vzhledem ke vstupnímu konci 310 sítových prostředků 300. Vstupní plocha uvedeného vstupního konce 461, představovaná šířkou w mezi bočními stěnami 486 a 4 88 na vstupním konci 461, zejména ve vztahu ke vstupní ploše vstupního konce 310 sítových prostředků 300 je velice významným parametrem.
Pokud je plocha nebo rozměr šířky w vstupního konce 461 příliš malá, pak podíl bohatého paliva ve středové části proudění nebude procházet přes odpařovací prostředky 400, čímž dojde ke snížení odpařování a ke snížení směšovací účinnosti zařízení 100 podle tohoto vynálezu.
Pokud je plocha nebo rozměr šířky w vstupního konce 461 příliš velká·, pak středová část bohatého paliva nebude udržována v dostatečné blízkosti k teplosměnným plochám 452 a 454, v důsledku čehož bude docházet ke snížení odpařovací účinnosti zařízení 100 podle tohoto vynálezu.
Jako volitelný znak může uvedený vstupní konec 461 obsahovat protilehlé vstupní chlopně 468 pro nasměrování směsi vzduchu a paliva,proudící přes . odpařovací prostředky 400, směrem k vyhřívacímu prvku 450 a podél tohoto vyhřívacího prvku 450. Každá vstupní chlopeň 468 je jedním koncem uchycena na horním okraji bočních stěn 486 a 488, jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 6. Prostřednictvím ohnutí jedné nebo obou uvedených vstupních chlopní 468 dovnitř nebo ven může být uvedená šířka w, a tím i plocha
Ό ···*' • 9 • ··· uvedeného vstupního konce 461 příslušně zmenšena nebo zmenšena v rámci předem stanovených parametrů.
U výhodného příkladného provedení předmětu tohoto vynálezu je vnitřní plášť 460 uspořádán v prostoru uvedených sítových prostředků 300 prostřednictvím jakýchkoliv vhodných montážních prostředků, přičemž je například alespoň jedna a s výhodou obě horní a spodní vzpěry 472 připevněny k hornímu konci 205 pláště 200 a/nebo k hornímu konci 310 sítových prostředků 300.
Volitelně může být uvedený vnitřní plášť 4 60 dále upevněn v uvedených sítových prostředcích 300 prostřednictvím alespoň jedné a s výhodou dvou přídavných spodních vzpěr 475, připevněných ke spodní koncové stěně 340. Uvedené stěny 482, 484, 486 a 488 uvedeného vnitřního pláště 4 60 jsou v podstatě rovnoběžné a v protilehlém vztahu k odpovídajícím stěnám 382, 384, 386 a 388 uvedeného sítového členu 330, přičemž boční stěny 486 a 488 jsou relativně více vzdáleny od bočních stěn 386 a 388, než jsou horní a spodní stěny 4 82 a 484 vzdáleny od horní a spodní stěny 382 a 384.
Jelikož je spodní konec 469 vnitřního pláště 460 uzavřen, musí bohatá směs paliva se vzduchem procházet přes otvory 467 a do prostoru 350 mezi sítovými prostředky 300 a vnitřním pláštěm 460. Směs paliva se vzduchem v tomto prostoru 350, přicházející přímo ze vstupního rozvodného potrubí 65 nebo nepřímo prostřednictvím otvorů 467 odpařovacích prostředků 400, je poté vháněna přes otvory 320 směrem k vnitřní ploše 210 na horním konci pláště 200.
·· • « 9 9 99 * *
• · 9 9 9 • ·
999 9 9 9
• · 9 · 9
9 9
···· 9 99 99 • 9 99.
·· • ♦ · · * · · • · · · • · · • ·- · · ♦ ·.
Postupně se zvětšující vzdálenost otvorů 320 od vnitřní plochy 210 dolů ve směru proudění má dále za následek to, že směs paliva se vzduchem se pohybuje po -dráze víceméně rovnoběžné s vnitřní plochou 210 poté, kdy směs vychází z následných řad množiny otvorů 320 v sítovém členu 330. Tím je opět zajištěno, že veškeré kapičky paliva, unášené proudem vzduchu, jsou ve v podstatě tečném tepelném kontaktu ' s vnitřní plochou 210 poměrně po dlouhou dobu.
Tomuto působení je ve skutečnosti napomáháno přítomností povlaku nebo vrstvy, snižující tření, z materiálu, jako je například Teflon, jak již bylo shora uvedeno. Výsledkem je to, že většina paliva nebo dokonce veškeré palivo je zcela odpařeno a důkladně promícháno se vzduchem již před vstupním otvorem 62 válce 10 po průchodu přes zařízení 100 podle tohoto vynálezu.
Vnitřní plášť 460 dále volitelně obsahuje křídla 455 a 456, která jsou příčně uspořádána na horním a dolním konci uvedeného horního úseku 462 na každé z bočních stěn 486 a 488. Tato křídla . 455 a 456 přispívají k dalšímu zlepšení mechanické celistvosti vnitřního pláště 460, přičemž zejména přispívají ke zvýšení tuhosti bočních stěn 486 a 488, ke kterým jsou připojena, a to s výhodou integrálně na jejich předních okrajích. Tato křídla 455 a 456 dále vytvářejí šípovitě skloněné plochy pro další nasměrování směsi paliva se vzduchem k sítovému členu 330 -při jejím proudění v prostoru mezi sítovými prostředky 300 a vnitřním pláštěm 460.
Uvedený dolní konec 464 uvedeného vnitřního pláště 460 obsahuje druhý sítový člen 466, který je opatřen množinou
*·· ·»♦· výstupních perforací nebo výstupních otvorů 467 pro zajištění propojení mezi vnitřním prostorem 480, uzavřeným uvedeným vnitřním pláštěm 460, a prostorem 350 mezi uvedenými odpařovacími prostředky 400 a sítovým členem 330.
Výstupní otvory 4 67 jsou obvykle menší, než výstupní otvory 320 v sítovém členu 330, přičemž mají obvykle průměr zhruba od 0,5 mm do zhruba 2,5 mm, s výhodou pak zhruba 1,5 mm, a jsou umístěny na dolním úseku 464 vnitřního pláště tak, že zajišťují společně celkovou geometrickou průtokovou plochu zhruba o 50 % větší, než je průřezová plocha horního vstupu vnitřního pláště 460. Celková geometrická plocha, poskytovaná těmito výstupními otvory 467, může být pochopitelně příslušně zvětšena nebo zmenšena, a to například zvětšením nebo zmenšením počtu výstupních otvorů 467.
otvory . 467 rozprašování prochází. Veškeré kapičky
Výstupní přispívaly k jsou uzpůsobeny kapalného paliva, kapalného paliva, k tomu, aby které jimi procházej lei těmito výstupními otvory 4 67, jsou mechanicky menší kapičky prostřednictvím narážení na uvedeného druhého sítového členu 466, rozbíjeny na pevné stejně části j ako prostřednictvím turbulence, vytvářené na dolní straně druhého sítového členu 466.
Stejně jako v případě uvedeného prvního sítového členu 330' může druhý sítový člen 4 66 rovněž obsahovat něco jako tkanou konstrukci, jako například síť, ve které jsou výstupní otvory 467 vytvořeny jako otvory mezi osnovními prvky a útkovými prvky. U výhodného provedení předmětu tohoto vynálezu obsahuje druhý sítový člen 467 konstrukci z tenkého plechu, opatřenou množinou otvorů, které jsou s výhodou
9999 ώ· ····
9· · • ··«
9
9999 999
9999
99 • · •9
99
9999 podobné otvorům 332 v sítovém členu 330, jak již bylo shora popsáno a jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 4, a to za předpokladu provedení příslušných úprav.
Příkladné provedení předmětu tohoto vynálezu může být využíváno u spalovacích motorů, vybavených karburátory nebo systémy vstřikování paliva všech typů, a zejména pak u motorů se vstřikováním paliva, které pracují při rychlostech otáčení větších, než zhruba 2 500 až 2 000 otáček za minutu, a to buď s přeplňováním nebo s plnicím turbodmychadlem nebo bez těchto opatření. Avšak motory se vstřikováním paliva, které pracují při rychlostech otáčení nižších, než zhruba 2 500 až 2 000 otáček za minutu, nebo motory, opatřené karburátory, mohou být vybaveny jednodušším typem zařízení 100 v souladu s druhým provedením předmětu tohoto vynálezu, jehož příklad bude nyní v dalším popsán.
Druhé provedení předmětu tohoto vynálezu, které je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 8, obr. 9, obr. 10 (a obr. 4), obsahuje stejné konstrukční prvky, jako první výhodné provedení, pouze s výjimkou uvedených odpařovacích prostředků 400 (včetně uvedeného vyhřívacího prvku 450, uvedeného vnitřního pláště 460, uvedených vzpěr 472 a 475, uvedených křídel 455 a 456, nebo termostatu 490) a uvedených sekundárních křídel 370, jak již bylo v podstatě shora popsáno, a to za předpokladu provedení příslušných úprav.
V souladu s druhým provedením předmětu tohoto vynálezu zařízení 100 dále volitelně obsahuje vnitřní odbočné prostředky 500 pro nasměrování proudění, vstupujícího do sítových prostředků 300, směrem ke stěnám 382, 384, 386 a 388 uvedeného sítového členu 330, a tím přes otvory 320. U tohoto • · • · ··· ·
provedeni mohou uvedené vnitřní odbočné prostředky 500 obsahovat dělicí stěnu 510, která má náběhovou hranu 516 a v podstatě svislé plochy 512 a 514, rozprostírající se dolů ve směru proudění a probíhající v osovém délce sítových prostředků 300 od vstupního konce 310 k uzavřenému dolnímu konci 340, a připojující horní stěnu 382 k dolní stěně 384 v jejich příslušných středových úsecích.
Dělicí stěna 510 dále volitelně obsahuje množinu primárních odbočných křídel 575, která jsou rovnoběžně příčně uspořádána na každé uvedené ploše 512 a 514. Osová délka uvedené množiny uvedených primárních odbočných křídel 575 na každé ploše 512 a 514 je s výhodou výrazně delší pro dolní křídla 575, než pro horní křídla 57 5. Uvedená primární odbočná křídla 575 dále zdokonalují mechanickou celistvost sítového členu 330, přičemž zejména přispívají ke zvýšení tuhosti horní stěny 382 a dolní stěny 384, ke kterým jsou s výhodou integrálně připojena.
Uvedená primární odbočná křídla 575 vytvářejí kaskádu šípovitě skloněných povrchových ploch, vzdálených od každé odpovídající plochy 512 a 514 pro účely nasměrování směsi paliva se vzduchem k sítovému členu 330 a do otvorů 320.
V souladu s druhým výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu uvedené sítové prostředky 300 dále volitelně obsahují množinu sekundárních odbočných křídel 375, která jsou uspořádána rovnoběžně v příčném směru mezi přilehlými primárními osovými křídly 360. Sekundární odbočná křídla 375 jsou bočně vzdálena na jejích příslušných náběhových hranách od jedné z odpovídajících stěn 382, 384, 386 a 388.
• · · ·
Uvedená sekundární odbočná křídla 375 dále zdokonalují mechanickou celistvost sítového členu 30 jako celku, přičemž jsou připojena na jeho koncích, a to s výhodou integrálně, směřujících k plochám přilehlých primárních křídel 360. Uvedená sekundární odbočná křídla 375 vytvářejí kaskádovité šípovitě skloněné povrchové plochy, vzdálené od/ každé odpovídající stěny 382, 384, 386 a 388 pro další nasměrování směsi paliva se vzduchem k vnitřní povrchové ploše 210 při jejím výstupu s otvorů 320 ve směru proudění před uvedenými sekundárními odbočnými křídly 375.
V souladu s druhým aspektem předmětu tohoto vynálezu může případně motor 1, obsahující uvedené zařízení 100' pro alespoň jeden jeho válec 10, dále obsahovat prostředky 900 pro stabilizaci spalování, určené pro přivádění rozprášeného média 950 do spalovací komory 22 během sacího zdvihu. Uvedené rozprášené médium 950 obecně obsahuje směs metanolu nebo podobné látky a kyseliny octové nebo podobné látky, a to zhruba ve stejném objemovém poměru, přičemž uvedená kyselina octová má obvykle koncentraci zhruba 5 % objemových kyseliny octové na 95 % objemových vody.
Uvedené rozprášené médium 950 je používáno pro účely minimalizace pravděpodobnosti předběžného zapálení, směsi paliva se vzduchem a pro účely čištění vzduchového vstupního kanálu 60 a výfukového kanálu 30 motoru jL, stejně jako spalovací komory 22 během běžného chodu motoru jL.
Jak je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 12, obr. 13 a obr. 14, tak, příkladné výhodné provedení uvedených prostředků 900 pro stabilizaci spalování obsahuje plnitelnou nádrž 1 pro uchovávání vhodného objemu uvedeného média 950 a pro dodáváni tohoto média do rozprašovací jednotky 903 prostřednictvím potrubí 908 a 909 a filtru 902.
Rozprašovací jednotka 903 je určena pro rozprašování a provzdušňování uvedeného média 950. Tato rozprašovací jednotka 903 je obvykle uspořádána v těsné blízkosti nebo přímo na motoru 1, a to za účelem maximalizace přenosu tepla do rozprašovací jednotky 903 prostřednictvím teplosměnných křídel 910, uspořádaných- na jejím vnějším plášti 915.
Vzduch je přiváděn do spodního konce 930 uvedené rozprašovací jednotky 903 přes filtr 938 a přes vstupní potrubí 935, a dále přes provzdušňovací ústrojí 955 pro provzdušňování média 950. Vnitřní teploSměnná křídla 960 ohřívají médium 950, což umožňuje, aby se toto médium 950 alespoň částečně odpařovalo. Odpařené a provzdušněné médium 950 je shromažďováno v horním objemovém prostoru rozprašovací jednotky 903, přičemž je poté vypouštěno násoskou do vzduchového vstupního systému motoru 1. přes nastavitelné vakuové čerpadlo 978 a potrubí 907.
Přívod média 950 do rozprašovací jednotky' 903 je udržován přes potrubí 909 a automatické plnicí prostředky 911, tvořené obvykle elektricky ovládaným ventilem, který odpovídá na pokles hladiny média 950, snímané prostřednictvím vhodných prostředků pro snímání výšky hladiny, obsahujících například uspořádání, zahrnující plovák 970 a solenoid 975. Kryt 977 zabraňuje nadměrnému pohybu plováku 970 v rozprašovací jednotce 903.
Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 14, může být rozprašovací jednotka 903 ovládána a řízena prostřednictvím
zámku 983 zapalováni, zapalovači cívky 984, automatických plnicích prostředků 911 a relé (na vyobrazení neznázorněno), akumulátoru 986 a popřípadě zobrazovacího ústrojí 987. Za účelem uvedení ústrojí do provozu je zapalování zapnuto, takže je přiváděno napětí na zapalovací cívku 984 a na relé, čímž jsou dále uvedeny do provozu automatické plnicí prostředky 911 pro přivádění média 950 z nádrže 901 a pro přiváděni vzduchu potrubím 935.
Jak dochází k odpařování média 950, k jeho provzdušňování a přivádění do motoru £, tak hladina média 950 v rozprašovací jednotce 903 poklesne, přičemž plovák 970, připojený k solenoidu 975, zaznamená pokles hladiny a odešle signál do automatických plnicích prostředků 911 pro zajištění přívodu dalšího média 950. Vizuální displej 35 zobrazuje celkový provoz rozprašovací jednotky 903.
Výstupní potrubí 907 může být připojeno ke karburátoru 19 spalovacího motoru £, pokud je jím opatřen. Alternativně pokud je spalovací motor £ opatřen systémem vstřikování paliva, je výstupní potrubí 907 připojeno k rozdělovači 64 obvykle uvnitř vstupního rozvodného potrubí 65, jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 11 (nebo alternativně vně tohoto vstupního rozvodného potrubí 65) prostřednictvím příruby 18, opatřené horním otvorem 17.
i
Tímto způsobem může být provzdušněné médium 950 přiváděno z rozprašovací jednotky 903 přes rozdělovač 64 do soustavy pórovitých trysek 15 pro účely dalšího rozvíjení částic média. Trysky 15 mohou být obvykle vyrobeny
z porézního bronzu nebo ze speciálního plastikového materiálu.
Přestože bylo ve shora uvedeném popisu podrobně popsáno několik výhodných příkladných provedení předmětu tohoto vynálezu, je pro odborníka z dané oblasti techniky zcela pochopitelné, že předmět tohoto vynálezu není omezen pouze na tato popsaná provedení, neboť je možno provádět i jiné varianty tvarů.a detailů, aniž by došlo k úniku z rozsahu a myšlenky zde popsaného vynálezu.
Ái' • '· · ·· ♦♦ ·· r··· : :· : :
• ··;· *·** ···· ··· _· _ · *
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení na směšování paliva se vzduchem^ pro instalaci do vzduchového vstupního systému spalovacího motoru, kteréžto zařízeni obsahuje:
    první sítové prostředky, mající otevřený horní vstupní konec, uzavřený dolní konec a síto, rozprostírající se mezi obvodem uvedeného horního konce a obvodem uvedeného dolního konce a obsahující množinu výstupních otvorů pro zajištění tekutinového propojení mezi horním koncem vzduchového vstupního systému a spodním koncem vzduchového vstupního systému, přičemž uvedené otvory jsou uzpůsobeny pro zvýšení rozprašování kapalného paliva, které jimi prochází, a montážní prostředky pro namontování uvedených sítových prostředků do uvedeného vzduchového vstupního systému, vyznačující se tím, že předmětné zařízení je uzpůsobeno pro nainstalování do vzduchového vstupního kanálu vstupního systému, přičemž uvedený Vzduchový vstupní kanál přiléhá ke spalovací komoře válce uvedeného spalovacího motoru, takže uvedené zařízení se rozprostírá směrem k dolnímu konci uvedeného vzduchového vstupního kanálu přímo před vzduchovým vstupním otvorem do spalovací komory, přičemž směs paliva se vzduchem, vznikající při proudění přes předmětné zařízení, má poměrně málo času na vytváření kapiček paliva nebo na shlukování těchto kapiček do větších částic nebo na její vhánění do středu vstupního otvoru.
  2. 2. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň některé z uvedené množiny otvorů jsou dále 'uzpůsobeny pro nasměrováni přes ně proudící tekutiny v podstatě ve směru proudění směrem k vnitřním stěnám a v podstatě rovnoběžně s vnitřními stěnami uvedeného vzduchového vstupního kanálu proti uvedeným otvorům.
    3. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 1, vyznač u j i c í s e t í m , že uvedené otvorv isou v oodstatě kruhové, 4. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 1, vyznač u j í c i s e t i m , že uvedené
    otvory jsou v podstatě tryskovité, přičemž každý obsahuje spodní výstupní konec.
    5. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 1, vyzná č u j i c i se tím, že uvedený uzavřený dolní konec uvedených p rvních sítových prostředků je v podstatě kolmý k podélné ose uvedeného vzduchového vstupního kanálu. 6. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podlé nároku 3, v y z n é i č u j i c í se tím , že každý z uvedených otvorů v uvedených prvních sítových prostředcích má průměr o veliko stí zhruba od 1 mm do zhruba 3 mm, s výhodou pak zhruba 2 mm. 7. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 1, vyzná č u j i c i se tím, že uvedená
    množina otvorů poskytuje kombinovanou geometrickou průtokovou • · · · ···· ···· plochu, tvořící zhruba od 25 % do zhruba 75 %, s výhodou pak zhruba 50 % geometrické vstupní průtokové plochy uvedených prvních sítových prostředků.
    8. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedené montážní prostředky obsahují přírubu, připojenou k uvedenému hornímu konci uvedených sítových prostředků a uzpůsobenou pro usazení mezi uvedený vzduchový vstupní kanál a vstupní rozvodné potrubí uvedeného vzduchového vstupního systému přímo nebo prostřednictvím jedné nebo více těsnicích vložek.
    9. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačuj ící se tím, že dále obsahuje plášť, osově obklopující uvedené první sítové prostředky a mající vnější profil v podstatě doplňkový k vnitřní ploše alespoň části uvedeného vzduchového vstupního kanálu, rozprostírající se směrem dolů od jeho vstupu pro umožnění montáže uvedeného pláště do uvedeného vstupního vzduchového kanálu utěsněným způsobem.
    10. Zařízení na směšování paliva se vzduchém podle nároku 9, vyznačující se tím, že uvedené první sítové prostředky obsahují vnitřní plochu tak, že v podstatě nahrazuje odpovídající část uvedené vnitřní plochy uvedeného vzduchového vstupního kanálu jako rozmezí pro proudění tekutiny.
    11. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 10, vyznačující se tím, že uvedená vnitřní plocha uvedeného pláště je opatřena potahovou vrstvou z mazivového materiálu.
    12. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 11, v y z n a č u j ící s e t i ni , že uvedeným mazivovým materiálem je Teflon. 13. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 9, v y z n a č u j ící s e t í m , že uvedený
    sítový člen má průřez, jehož plocha se vzhledem
    9 k odpovídajícímu průřezu uvedeného vzduchového vstupního kanálu zmenšuje dolů ve směru proudění.
    £
    14. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 13, vyznačující se tím, že uvedený průřez uvedeného sítového členu je v podstatě pravoúhlý.
    15. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 14, v y z n a č u j i c i s e tím, že uvedený sítový člen obsahuje lichoběžníkovitou horní stěnu, lichoběžníkovitou spodní stěnu, lichoběžníkovitou levou stěnu a lichoběžníkovitou pravou stěnu, přičemž každá z uvedených stěn obsahuje rovnoběžnou dlouhou horní stranu a krátkou dolní stranu, spojené prostřednictvím souměrných skloněných stran, přičemž přiléhající boční stěny jsou vzájemně spolu spojeny podél jejich přilehlých skloněných stran.
    16. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 15, vyznačující se tím, že uvedené krátké spodní konce uvedených stěn jsou připojeny k uvedenému obvodu uvedeného dolního konce prvních sítových prostředků.
    17. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 16, vyznačující se tím, že uvedené první sítové prostředky a alespoň uvedený sítový člen jsou provedeny jako integrální součást.
    18. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 17, vyznačující se tím, že uvedené první sítové prostředky a alespoň uvedený sítový člen jsou vyrobeny z tenkého měděného nebo mosazného plechu, potaženého slitinou niklu a chrómu.
    19.
    Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle kteréhokoliv nároků až vyznačuj i se t í m , že uvedené první sítové prostředky dále obsahují množinu primárních osových opěrných křídel, rozprostírajících se od uvedeného sítového členu k uvedené vnitřní ploše uvedeného pláště v podélném směru.
    20. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 19, vyznačující se tím, že uvedený sítový člen obsahuje čtyři uvedená primární křídla, připojená k vrcholům, vytvořeným mezi přiléhajícími bočními stěnami uvedeného sítového členu, a k odpovídajícím vrcholům v uvedeném plášti.
    21. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 20, vyznačující se tím, že uvedený sítový člen dále obsahuje množinu sekundárních křídel, uspořádaných příčně mezi alespoň jednou dvojicí přiléhajících uvedených primárních křídel.
    22. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 21, vyznačující se tím, že uvedená sekundární křídla jsou připojena na svých odpovídajících náběžných hranách k odpovídající uvedené stěně uvedeného sítového členu.
    23. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 22, vyznačující se tím obsahuje vhodné jeden vyhřívací odpařovací prostředky, prvek, mající alespoň obsahující alespoň jednu teplosměnnou plochu v tepelném propojení s alespoň částí směsi paliva se vzduchem, proudící uvedeným zařízením.
    24. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 23, vyznačující se tím, že uvedená alespoň jedna teplosměnná plocha se rozprostírá do uvedených prvních sítových prostředků v podélném směru dolů ve směru proudění.
    25. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 24, načující se m , že uvedené prostředky obsahují horní pro přivádění části směsi paliva se vzduchem, proudící uvedeným odpařovací uzpůsobený plášťový úsek, teplosměnné ploše zařízením, směrem k uvedené alespoň jedné a podél ní.
    26. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 25, nač ující se ti m , že uvedené odpařovací prostředky dále obsahují dolní druhé první sítové prostředky, otvory, uzpůsobené pro zvyšování rozprašování kapalného paliva, které jimi prochází, a jeho směšování s proudem obsahuj ící plášťový úsek, mající vhodné vzduchu.
    27. Zařízeni na směšování paliva se vzduchem podle nároku 26, vyznačující se tím, že každý z uvedených otvorů v uvedených druhých sítových prostředcích má průměr o velikosti zhruba od 0,5 mm do zhruba 2,5 mm, s výhodou pak zhruba 1,5 mm.
    28. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 26, vyznačující se tím, že uvedené druhé sítové prostředky obsahují uzavřený dolní konec.
    29. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle kteréhokoliv z nároků 23 až 28, vyznačující se tím, že uvedený alespoň jeden vyhřívací prvek obsahuje podlouhlý elektrický vyhřívací prvek, mající v podstatě rovnoběžné uvedené teplosměnné plochy na svých protilehlých stranách.
    30. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 29, vyznačující se tím, že dále obsahuje vhodné termostatové prostředky, připojené k uvedenému vyhřívacímu prvku pro regulování jeho teploty.
    31. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 30, vyznačující se tím, že uvedené odpařovací prostředky obsahují vhodné montážní prostředky pro namontování uvedených odpařovacích prostředků do uvedených prvních sítových prostředků.
    32. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 31, vyznačující se tím, že uvedené montážní prostředky obsahují alespoň jednu vhodnou vzpěru pro připojení horního konce uvedených odpařovacích prostředků k uvedenému vstupnímu konci uvedených prvních sítových prostředků.
    33. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 32, vyznačující se tím, že uvedené montážní prostředky dále obsahují alespoň jednu vhodnou vzpěru pro připojení uvedeného dolního konce uvedených odpařovacích prostředků k uvedenému uzavřenému dolnímu konci uvedených prvních sítových prostředků.
    34. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle kteréhokoliv z nároků 30 až 33, vyznačující se tím, že dále obsahuje chlopně na horním konci uvedených odpařovacích prostředků pro nasměrování směsi paliva se vzduchem, proudící přes uvedené odpařovací prostředky, směrem k uvedenému vyhřívacímu prvku a podél něj................... .... . ... -
    35.. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 21, v y z n a č u j i c i s e t i m , že uvedená sekundární křídla j sou bočně vzdálena svými odpovídaj ícími
    náběhovými hranami od odpovídající boční stěny uvedeného sítového členu.
    36. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 35, vyznačující se tím, že dále obsahuje vnitřní odbočné prostředky pro nasměrování směsi paliva se vzduchem, proudící v uvedeném zařízení, směrem k uvedeným stěnám uvedeného sítového členu.
    37. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 36, vyznačující se tím, že uvedené • · ···· odbočné prostředky obsahují přepážkovou stěnu, mající horní náběhovou hranu a v podstatě svislé plochy, rozprostírající se ve směru proudění dolů do uvedených prvních sítových prostředků.
    38. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 37, vyznačující se tím, že uvedená přepážková stěna probíhá v podstatě podél osové délky uvedených prvních sítových prostředků od uvedeného vstupního konce k uvedenému uzavřenému dolnímu konci uvedených prvních sítových prostředků, a připojuje uvedenou horní stěnu k uvedené dolní stěně uvedeného sítového členu v příslušných středových úsecích.
    39. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle nároku 38,vyznačující se tím, že uvedená přepážková stěna dále obsahuje množinu primárních odbočných křídel na každé své uvedené svislé ploše.
    40. Zařízení na směšování paliva se vzduchem podle
    nároku 39 , v y z n a č u j í c i se tím, že uvedená primární odbočná křídla poskytuj í odpovídající množinu šípovitě skloněných ploch podél každé z uvedených svislých ploch. 41. Spalovací motor, obsahuj ící uvedené zařízení na
    směšování paliva se vzduchem podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, 10 až 18, 20 až 28, 30 až 33, 35 až 40, nainstalované ve vzduchovém přívodním systému alespoň jednoho jeho válce.
    42. Spalovací motor, obsahující uvedené zařízení na směšování paliva se vzduchem podle kteréhokoliv z nároků
    1 až 8, 10 až 18, 20 až 28, 30 až 33, 35 až 40, nainstalované ve vzduchovém přívodním systému alespoň jednoho jeho válce, dále obsahující prostředky pro stabilizaci’· spalování pro přivádění rozprášeného média do spalovací komory, uspořádané v uvedeném motoru, přičemž uvedené prostředky pro stabilizaci spalování obsahují:
    plnitelnou nádrž pro udržování objemu uvedeného média, rozprašovací jednotku, vhodné .první a druhé tekutinové potrubí pro příslušné zajištění tekutinového propojení mezi uvedenou nádrží a uvedenou rozprašovací jednotkou, a mezi uvedenou rozprašovací jednotkou a uvedeným vstupním systémem uvedeného motoru.
    43. Prostředky pro........stabilizaci spalování podle nároku 42, vyznačující se tím, že dále obsahují vhodný filtr v uvedeném prvním tekutinovém potrubí.
    44. Prostředky pro stabilizaci spalování podle nároku 43, vyznačující se tím, žé uvedená rozprašovací jednotka obsahuje plášť, mající vzduchové vstupní prostředky na své spodní straně, provzdušňovací ústrojí na provzdušňování uvedeného média, vnitřní teplosměnná křídla pro ohřívání uvedeného média, horní sběrný objemový prostor pro shromažďování provzdušněného odpařeného média, a výstupní prostředky, tekutinově propojené s uvedeným vstupním systémem motoru prostřednictvím uvedeného druhého tekutinového potrubí.
    . ·· ’99 • Μ· ♦ • · · • · · •99 •9, 9 9 9'9 * ·ί ·>
    ♦ ·ί •· · • ·9 ·· 9 9 9 9,
    45. Prostředky pro stabilizaci spalováni podle nároku 44, vyznačující se tím, že vzduch je přiváděn do uvedených vzduchových vstupních prostředků prostřednictvím vhodného vzduchového potrubí, propojeného s vhodným vzduchovým filtrem.
    46. Prostředky pro stabilizaci nároku 44, v y z n ící se spalování tím, že podle dále obsahují automatické plnicí prostředky, k vhodnému snímacímu ústroj i udržování výšky hladiny provozně připojené pro zjišťování výšky hladiny pro média v uvedené rozprašovací j ednotce.
    47. Prostředky pro stabilizaci spalování podle nároku 44, vyznačující se tím, že uvedený plášť obsahuje vnější teplosměnné lopatky pro pohlcování vnějšího tepla. . .... . .. .......
    48. Prostředky pro stabilizaci spalování podle nároku 47,vyznačující se tím, že uvedeným médiem je směs metanolu a kyseliny octové.
    49. Prostředky pro stabilizaci spalování podle nároku 48, vyznačující se tím, že uvedená směs obsahuje zhruba 50 % objemových metanolu a zhruba 50 % objemových kyseliny octové.
CZ20011398A 1998-10-22 1999-10-21 Zařízení na směšování paliva se vzduchem CZ20011398A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IL12670898A IL126708A0 (en) 1998-10-22 1998-10-22 A device for supereffective combustion of fuel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20011398A3 true CZ20011398A3 (cs) 2003-04-16

Family

ID=11072052

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20011398A CZ20011398A3 (cs) 1998-10-22 1999-10-21 Zařízení na směšování paliva se vzduchem

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6612295B2 (cs)
EP (1) EP1123459A1 (cs)
JP (1) JP2002528671A (cs)
KR (1) KR20010089323A (cs)
AU (1) AU6364399A (cs)
BR (1) BR9914671A (cs)
CA (1) CA2347156A1 (cs)
CZ (1) CZ20011398A3 (cs)
IL (1) IL126708A0 (cs)
MX (1) MXPA01003964A (cs)
WO (1) WO2000025015A1 (cs)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL150546A0 (en) 2002-07-02 2009-02-11 Moshe Lerner Operating system, kit and method for engine
US7350514B2 (en) * 2004-03-01 2008-04-01 Donald Joseph Stoddard System for vaporizing liquid fuel
US7011048B2 (en) * 2004-07-22 2006-03-14 Ener1, Inc. Method and apparatus for liquid fuel preparation to improve combustion
US7547002B2 (en) * 2005-04-15 2009-06-16 Delavan Inc Integrated fuel injection and mixing systems for fuel reformers and methods of using the same
JP2007056747A (ja) * 2005-08-24 2007-03-08 Toshihiko Yamamoto エンジンの吸気装置
US8413445B2 (en) * 2007-05-11 2013-04-09 General Electric Company Method and system for porous flame holder for hydrogen and syngas combustion
US7770564B2 (en) * 2007-10-31 2010-08-10 Cummins, Inc. Diffuser plate for improved mixing of EGR gas
US20100018507A1 (en) * 2008-07-23 2010-01-28 James Froese Fuel intake for an engine
US20100065004A1 (en) * 2008-09-12 2010-03-18 Gm Global Technology Operations, Inc. Mixture Motion Enhancing Intake Manifold Gasket
EP2441941A3 (de) * 2010-10-12 2013-09-18 Alfred Trzmiel Verbrennungsmotor sowie Nach/Umrüstsatz für einen solchen Verbrennungsmotor
US8714254B2 (en) 2010-12-13 2014-05-06 Schlumberger Technology Corporation Method for mixing fluids downhole
US8708049B2 (en) 2011-04-29 2014-04-29 Schlumberger Technology Corporation Downhole mixing device for mixing a first fluid with a second fluid
US8997721B2 (en) * 2011-08-30 2015-04-07 Toshihiko Yamamoto Intake apparatus of engine
JP5988236B2 (ja) * 2011-08-30 2016-09-07 俊彦 山本 エンジンの吸気装置
US9488100B2 (en) * 2012-03-22 2016-11-08 Saudi Arabian Oil Company Apparatus and method for oxy-combustion of fuels in internal combustion engines
JP5988250B2 (ja) * 2013-01-12 2016-09-07 俊彦 山本 エンジンの吸気装置
US9464605B2 (en) * 2013-08-24 2016-10-11 Lonn M. Peterson Quad flow torque enhancement flow divider causing improved fuel/air transfer
JP6146405B2 (ja) * 2014-12-26 2017-06-14 トヨタ自動車株式会社 エンジンおよびエンジンの製造方法
US9664151B1 (en) * 2016-04-08 2017-05-30 Kao-Shan Lin Air admission device for combustion equipment
US11236903B2 (en) 2018-02-23 2022-02-01 Fulton Group N.A., Inc. Compact inward-firing premix fuel combustion system, and fluid heating system and packaged burner system including the same
WO2019165385A1 (en) * 2018-02-23 2019-08-29 Fulton Group N.A., Inc. Inward-firing premix fuel combustion burner
WO2019165378A1 (en) * 2018-02-23 2019-08-29 Fulton Group N.A., Inc. Compact inward-firing premix mesh surface combustion system, and fluid heating system and packaged burner system including the same
WO2019207559A2 (en) * 2018-04-13 2019-10-31 Fulton Group N.A., Inc. Compact dual-fuel combustion system, and fluid heating system and packaged burner system including the same

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE524641A (cs) *
FR94455E (fr) * 1965-12-30 1969-08-22 Rene Bouteleux Dispositif pour homogénéiser de faÇon équilibrée les mélanges d'air et de carburant liquide dans les moteurs a combustion interne.
US4015575A (en) * 1973-11-21 1977-04-05 Bryce J. Fox Intake system with focusing means
GB1542254A (en) * 1975-02-06 1979-03-14 Piper F Combustion apparatus
US4088104A (en) * 1975-07-10 1978-05-09 Ibbott Jack Kenneth Device and method for improving vaporization rate of volatile fuels
US4108953A (en) * 1976-07-19 1978-08-22 Andrew Rocco Fuel vaporizing device
US4366797A (en) * 1980-05-19 1983-01-04 V.G.A.S., Inc. Vaporous gasoline aspiration system and fuming tank
DE3149564A1 (de) * 1981-12-15 1983-06-23 Ihrig, Myrtha, 7750 Konstanz Verbrennungsmotor fuer ein kraftstoff-luft-gemisch
US5076243A (en) * 1990-11-15 1991-12-31 Kingsdale International, Inc. Fuel supply system for an internal combustion engine

Also Published As

Publication number Publication date
MXPA01003964A (es) 2003-03-10
WO2000025015A1 (en) 2000-05-04
IL126708A0 (en) 1999-08-17
BR9914671A (pt) 2001-07-17
CA2347156A1 (en) 2000-05-04
JP2002528671A (ja) 2002-09-03
KR20010089323A (ko) 2001-09-29
AU6364399A (en) 2000-05-15
EP1123459A1 (en) 2001-08-16
US6612295B2 (en) 2003-09-02
US20010050075A1 (en) 2001-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20011398A3 (cs) Zařízení na směšování paliva se vzduchem
US4550706A (en) Fuel vaporizer
JPH10510029A (ja) 内燃機関のための燃料噴射装置および燃料を噴射する方法
JPH09509719A (ja) 内燃機関のための燃料噴射装置
US4166435A (en) Internal combustion engines
JPH094528A (ja) 燃料・空気混合物を形成するための方法および内燃機関に用いられる燃料供給装置
US4030456A (en) Vapor injector for internal combustion engines
US4356805A (en) Fuel vaporizing device
US4409946A (en) Internal combustion engines
US5019120A (en) Vapor-accelerated combustion fuel system
US4188928A (en) Fuel vaporizing apparatus for internal combustion engines
RU2173401C2 (ru) Многоцилиндровый двигатель внутреннего сгорания с принудительным зажиганием
US4401095A (en) Fuel-air mixing device
US4480622A (en) Fuel vaporizer
US4016847A (en) Inertia fuel separator and vaporizer
US3091229A (en) Means and method for improving combustion in internal combustion engines
JPS61258958A (ja) 気化器
EA005887B1 (ru) Система подачи топлива для двигателя внутреннего сгорания
JPH04231668A (ja) 内燃機関のシリンダヘッドの吸込み通路における蒸発装置
US4715997A (en) Carburetion system and method for vaporizing fuel and for mixing vaporized heated fuel with air to power an internal combustion engine
GB2081377A (en) Supplying steam to I.C. engines
JPH021490Y2 (cs)
RU2191917C2 (ru) Карбюратор-газификатор
KR960012377B1 (ko) 내연기관의 연료 2차 기화장치
KR950008320Y1 (ko) 내연기관의 흡기계통구조