CZ2000877A3 - Pyrrolopyrrolonové deriváty - Google Patents

Pyrrolopyrrolonové deriváty Download PDF

Info

Publication number
CZ2000877A3
CZ2000877A3 CZ2000877A CZ2000877A CZ2000877A3 CZ 2000877 A3 CZ2000877 A3 CZ 2000877A3 CZ 2000877 A CZ2000877 A CZ 2000877A CZ 2000877 A CZ2000877 A CZ 2000877A CZ 2000877 A3 CZ2000877 A3 CZ 2000877A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
isopropyl
carbonyl
rel
pyrrol
methanesulfonyl
Prior art date
Application number
CZ2000877A
Other languages
English (en)
Inventor
Geoffrey Duke Edward Clarke
Michael Dennis Dowle
Harry Finch
Lee Andrew Harrison
Graham George Adam Inglis
Martin Redpath Johnson
Simon John Fawcett Macdonald
Pritom Shah
Robin Andrew Smith
Original Assignee
Glaxo Group Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glaxo Group Limited filed Critical Glaxo Group Limited
Priority to CZ2000877A priority Critical patent/CZ2000877A3/cs
Publication of CZ2000877A3 publication Critical patent/CZ2000877A3/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Abstract

Pyrrolopyrrolonové deriváty obecného vzorce Ijsou látky, schopné vyvolat inhibici neutrofilní elastázy a slouží k léčení chorob, přijejichž vzniku se elastáza účastní, zejména zánětlivých onemocnění dýchacích cesL jakoje např. chronický zánět průdušek a podobná onemocnění. Způsob výroby uvedených derivátů.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká bicyklických derivátů s léčebným účinkem, způsobu jejich výroby a farmaceutických prostředků, které tyto látky obsahují a jsou určeny k léčení zánětlivých stavů.
Dosavadní stav techniky
Zánět je primární odpověď na poranění tkáně nebo na mikrobiální infekci a je charakterizován tím, že leukocyty vystupují z cév přes endotel. Jde o neutrofily, eosinofily, basofily, monocyty a lymfocyty. Při různých formách zánětlivých reakcí dochází k infiltraci tkáně různými typy leukocytů.
Zánětlivé stavy mohou být vyvolány řadou příčin, např. infekcí, poškozením tkáně a také autoimunitními reakcemi. V průběhu zánětlivého pochodu dochází k výstupu neutrofilů z krevního oběhu do tkáně v místě jejího poškození. Neutrofily obsahují velké množství různých nitrobuněčných granulí a v případě aktivace v místě zánětu dochází k vylučování obsahu těchto granul do tkáně. Různé granule obsahují různé typy enzymů a jiných bílkovin, z nichž řada má antibakteriální vlastnosti.
Jeden z enzymů, které je možno nalézt v azurofilních granulích je neutrofilním elastáza. Tento enzym má v organismu široké spektrum . účinku, např. v plicní tkáni zvyšuje tento enzym produkci slizu a mění typy buněk ve výstelce plic. Enzym také může způsobit změny s permeability cév v různých tkáních a zásadně je účinným destrukčním činidlem proti celé řadě složek pojivových tkání. Přestože existují uvnitř organismu endogenní inhibitory elastázy včetně antitrypsinu a inhibitoru proteázy leukocytů, předpokládá se, že se elastáza účastní vzniku různých chorobných stavů včetně zánětlivých onemocnění dýchacích cest, kloubů a pokožky. Enzym je rovněž zodpovědný za většinu příznaků syndromu akutní respirační nedostatečnosti ARDS a dalších akutních zánětlivých stavů po poranění a/nebo při infekci.
Nyní byla zjištěna nová skupina sloučenin, které mají schopnost vyvolat inhibici neutrofilní eiastázy. Tyto látky by mohly mít příznivý vliv na svrchu uvedená onemocnění nebo na zlepšení příznaků těchto onemocnění.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvoří pyrrolopyrrolonové deriváty obecného vzorce !
(je uvedena relativní stereochemie), kde
R1 znamená alkyl o 1 až 6 atomech uhlíku,
R2 znamená alkyl nebo alkenyl vždy o 2 až 4 atomech uhlíku,
X znamená CO nebo SO2,
Het znamená případně substituovaný, 5 až 10členný monocyklický nebo bicyklický, aromatický kruhový systém, obsahující 1 až 4 heteroatomy ze skupiny O, N a S, n znamená celé číslo 0 až 4,
R3 a R4 nezávisle znamenají atom vodíku, alkyl o 1 až 8 atomech uhlíku, -(CH2)ir4CONR5R6, CO-alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku v alkylové části nebo (CH2)o-2 Ph, kde Ph znamená fenyl, popř. substituovaný
v w * v v « « «V o
jedním nebo větším počtem alkylových zbytků o 1 až 4 atomech uhlíku nebo atomu halogenu nebo NR3R4 společně tvoří azetidinyl, pyrolidinyl, piperidinyl, azepinyl, morfolinyl, piperazinyl, popř. Nsubstituovaný alkylovým zbytkem o 1 až 6 atomech uhlíku, fenyl, popř. substituovaný halogenem nebo alkylovým zbytkem o 1 až 4 atomech uhlíku, nebo benzyl, popř. substituovaný na benzenovém kruhu halogenem nebo alkylovým zbytkem o 1 až 4 atomech uhlíku, nebo NR3R4 společně tvoří svrchu popsaný kruh, substituovaný na atomech uhlíku jedním nebo větším počtem substituentů ze skupiny alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku, CONR5R6 nebo COOR6,
R5 a R6 nezávisle znamenají atom vodíku nebo alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku, a soli a solváty těchto látek.
V obecném vzorci I je znázorněna relativní stereochemie středů chirality. Vynález zahrnuje sloučeniny podle vynálezu v racemické formě i ve formách, v nichž jeden z enanciomerů převažuje nebo je výlučné přítomen. Obecně je výhodné získávat sloučeniny obecného vzorce I v enanciomerně čisté formě, zejména ve formě, v níž je znázorněn ve vzorci I.
Vynález zahrnuje také fyziologicky přijatelné soli sloučenin obecného vzorce I. Může jít o soli s anorganickými nebo organickými kyselinami, jako hydrochloridy a tartráty.
Pod pojmem „alkyl“ se rozumí alkylové zbytky s.přímým nebo rozvětveným řetězcem a v případě, že zbytek obsahuje více než 3 atomy uhlíku, může jít také o cykloalkyl.
Vhodnými alkylovými skupinami ve významu R1 jsou methyl, ethyl a propyl.
Jako příklad skupin ve významu Het lze uvést furanyl, imidazolin, thiofenyl, pyrrolyl, thiazolyl, isoxazolyl, pyrazolyl, pyridinyl a pyrazinyl.
Skupina Het může být vázána na pyrrolidinový kruh přes skupinu X v jakékoliv poloze. Jako příklady tohoto spojení je možno uvést »· · furan-2-yl, furan-3-yl, imidazol-2-yl, imidazol-4-yl, thiofen-2-yl, pyrrol-2 yl, thiazol-4-yl, isoxazol-3-yl, pyrazol-3-yl, pyrazol-5-yl, pyridin-3-yl, 1methylpyrrol-2-yl, 1-methylpyrazol-3-yl, 1-methylpyrazol-5-yl nebo pyrazin-2-yl.
Jako příklady substituentů pro skupinu Het je možno uvést alkyl o 1 až 6 atomech uhlíku, např. methyl nebo ethyl, alkoxyskupinu o 1 až 6 atomech uhlíku, např. methoxyskupinu, nitroskupinu a atom halogenu, jako chloru, bromu, fluoru nebo jodu. Substituenty se mohou nacházet na atomu uhlíku nebo na atomu dusíku.
Příkladem substituovaných skupin ve významu Het mohou být 1 methylpyrrolyl nebo 1-methylpyrazolyl.
Příkladem poloh pro vedlejší řetězec v obecném vzorci I může být pro furan-2-yl poloha 5, pro furan-3-yl poloha 2, pro thiofen-2-yl poloha 5, pro pyrrol-2-yl poloha 4 nebo 5, pro 1-methylpyrrol-2-yl poloha 5, pro thiazol-4-yl poloha 2, pro isoxazol-3-yl poloha 5, pro 1methylpyrazol-3-yl poloha 5, pro 1-methylpyrazol-5-yl poloha 3, pro pyridin-3-yl poloha 6 a pro pyrazin-2-yl poloha 5.
V případě, že R3 a R4 nezávisle znamenají aikylové zbytky o 1 až 8 atomech uhlíku, může jít např. o methyl, ethyl, cyklopropyl, npropyl, isopropyl, n-butyl, CH(iPr)2 a cyklohexyl.
V případě, že R3 a R4 nezávisle znamenají (CH2)o-2 Ph může jít i fenyl, benzyl a (4-F-fenyl)methyl.
V případě, že NR3R4 společně tvoří N-substituovaný piperazinyl, mohou být příkladem těchto skupin N-fenylpiperazinyl a Nmethylpiperazinyl.
V případě, že NR3R4 společně tvoří kruhy, substituované na atomech uhlíku, může jít o substituenty typu methyl, CONH2 a COOMe. Příkladem může být 4-methylpiperidin-1-yl.
Výhodným významem pro R1 je methyl nebo ethyl a zvláště methyl.
Výhodným významem pro R2 je isopropyl nebo propyl a zvláště isopropyl.
Výhodným významem pro X je skupina CO.
Het s výhodou znamená 5 nebo 6-členný monocyklický aromatický kruh, který obsahuje 1 nebo 2 heteroatomy ze skupiny O,
N a S, s výhodou jde o thizolyl, isoxazolyl, pyrazolyl nebo pyrazinyl, zvláště výhodný je thiazolyl, zejména thiazol-4-yl nebo pyrazinyl.
Dalším výhodným významem pro Het je pyridinyl a zvláště 3pyridinyl.
Zvláště výhodným významem pro Het je pyrazinyl, ideálně Het znamená pyrazin-2-yl, v němž je vedlejší řetězec v poloze 5.
Dalším vhodným významem pro Het je oxazolyl a zvláště oxazol4-yl.
Vhodným významem pro n je 1 až 3, zejména 1 nebo 2 a zvláště
1.
R3 a R4 znamenají s výhodou nezávisle atom vodíku nebo alkyl o 1 až 8 atomech uhlíku, výhodným významem pro NR3 R4 je pyrrolidinyl, piperidinyl, morfolinyl nebo piperazinyl, které mohou být popř. N-substituovány alkyiovým zbytkem o 1 až 8 atomech uhlíku nebo fenylovým zbytkem, popř. substituovaným halogenem nebo alkyiovým zbytkem o 1 až 4 atomech uhlíku. V případě, že R3 a R4 nezávisle znamenají atom vodíku nebo alkyl o 1 až 8 atomech uhlíku, jsou výhodnými skupinami ve významu NR3R4 skupiny NMe2, N(nbutyl)2, NHMe, NH(cyklopropyl), NHCH(iPr)2 a N(cyklohexyl)2·
Skupina sloučenin obecného vzorce I zvláštního významu jsou sloučeniny obecného vzorce IA, v nichž Het znamená oxazol-4-yl s vedlejším řetězcem v poloze 2.
R4R3N(CH2)„
• · · · (relativní stereochemie je uvedena) kde jednotlivé symboly mají svrchu uvedený význam.
Výhodným významem pro X je skupina CO. R2 s výhodou znamená isopropyl nebo propyl, zvláště isopropyl. Výhodným významem pro R1 je methyl nebo ethyl, zvláště methyl. Symbol n s výhodou znamená celé číslo 1 až 3, zvláště 1 nebo 2 a zejména 1. Výhodným významem pro R3 a R4 je nezávisle atom vodíku nebo alkyl o 1 až 8 atomech uhlíku nebo v případě NR3R4 může jít o pyrrolidinyl, piperidinyl, morfolinyl nebo piperazinyl, popř. N-substituovaný alkylovým zbytkem o 1 až 8 atomech uhlíku nebo fenylovým zbytkem, popř. dále substituovaným atomem halogenu nebo alkylovým zbytkem o 1 až 4 atomech uhlíku. Zvláště vhodným významem pro NR3R4 je pyrolidinyl, piperidinyl, N-fenylpiperazinyl, N(butyl)2l NMe(cyklopropyl) nebo N(cyklohexyl)2, zvláště výhodný je pyrrolidinyl.
Schopnost sloučenin podle vynálezu vyvolat inhibici neutrofilní eiastázy může být prokázán např. při použití následujících zkoušek in vitro a in vivo.
Zkouška in vitro na lidskou neutrofilní elastázu
Materiály:
mM Tris/HCI o pH 8,6
150 mM NaCl
11,8 nM čištěné lidské neutrofilní eiastázy.
Příslušné koncentrace zkoumaných látek se ředí vodou ze zásobního roztoku těchto látek s koncentrací 10 mM v dimethylsulfoxidu. Uvedené hodnoty jsou konečné koncentrace po přidání roztoku substrátu.
Svrchu uvedená směs se inkubuje 15 min při teplotě 30 °C a pak se měří zbývající účinnost eiastázy po dobu 10 min v zařízení BioTek 340i po přidání 0,6 mM MeO-sukcinyl-alanyl-alanyl-prolyl-valyl-pnitroanilidu. Rychlost vzrůstu absorbance při 405 nm je přímoúměrná účinnost eiastázy. Účinnost enzymů se graficky vynese proti ·· ···« • · · · · · · · · · · fc· · · ···· · · · · • ····· · · · · · · · • · ·· · · · · «
.......... ·· ·· koncentraci inhibitoru a z takto vzniklé křivky je možno stanovit příslušnou hodnotu IC50 pomocí počítačového programu.
Účinnost inhibitorů lidské elastázy in vivo
Perorální podání inhibitorů v případě plicního infiltrátu, vyvolaného IL8 pro stanovení intracelulární inhibice elastázy.
Dospělí křečci s hmotností 100 až 150 g byli náhodně rozděleni do skupin po 4 a přes noc jim nebylo podáváno krmivo. Pak byla zvířata uspána plynným 3% isofluoranem a perorálně jim bylo podáno pouze nosné prostředí, tzn. 1 ml vody na 100 g hmotnosti nebo se podává totéž nosné prostředí s obsahem rozpuštěných zkoumaných látek. Současně nebo následně se zvířatům podává intratracheálně ještě v narkóze roztok 1 mikrogramů rekombinantního lidského IL-8 ve 100 mikrolitrech sterilního fyziologického roztoku chloridu sodného. 6 hodin po podání IL-8 byla zvířata usmrcena intraperitoneálním podáním pentobarbitonu. Plíce byly vymyty 2 x 2,5 ml sterilního fyziologického roztoku chloridu sodného a byly také vyjmuty stehenní kosti zvířat.
Intracelulární elastáza byla připravena z neutrofilů, získaných vymytím a z kostní dřeně stehenní kosti. Neutrofily byly rozrušeny pomocí ultrazvuku a odstředěním byly získány nitrobuněčné granule. Tyto granule byly rozrušeny opakovaným zmrazením a roztátím a zpracováním pomocí ultrazvuku. Pak byly na vzorcích tohoto materiálu provedeny zkoušky na elastázu a myeloperoxidázu k průkazu účinnosti zkoumaných látek.
Zkouška na inhibici lidské elastázy z krve
Zkouška byla prováděna tak, že čerstvá, heparinizovaná lidská krev v množství 200 mikrolitrů byla přidána k 10 mikrolitrům příslušně zředěného vzorku zkoumané látky. Každá zkouška byla prováděna ve trojím opakování. Bylo také zkoumáno 6 kontrolních vzorků, které ·♦ ···· • · · · ···· · · · · • ··· · · 9 999 99 9
9 9 9 9 9 9 9 9
999 99 99 999 ·· ·«
O obsahovaly místo účinné látky pouze vodu. Všechny vzorky byly promíchány pomocí pipety a pak inkubovány 30 minut při teplotě 37 °C. Pak byl přidán chladný pufr pro rozrušení buněk, obsahující 750 mikrolitrů 155 mM chloridu amonného, 0,12 mM EDTA a 10 mM hydrogenuhličitanu draselného při pH 7,4. Zkumavky se uzavřou víčkem, několikrát převrátí k promíchání obsahu a pak se udržují 15 minut na teplotě 4 °C, přičemž se každých 5 minut znovu převrátí. Po odstředění 10 minut při 250 g při teplotě 4 °C se výsledná usazenina buněk promyje 300 mikrolitry fyziologického roztoku chloridu sodného a pak se znovu odstředí 10 minut při 100 g při teplotě 4 °C. Usazenina se tímto způsobem ještě 2krát promyje a pak se výsledná usazenina buněk uvede do suspenze ve 200 mikrolitrech pufru s obsahem 100 mM, 300 mM NaCI, 1% hmotnostní HTAB o pH 8,6. Vzorky se pak uloží při teplotě -20 °C. Vzorky se 4krát zmrazí a opět nechají roztát, načež se měří účinnost elastázy kolorimetricky ve směsi, která obsahuje 50 mM Tris, 150 mM NaCI a 0,6 mM MeO-Succ-Ala-Ala-AlaPro-Val-pNA při pH 8,6, měří se rychlost vzestupu absorbance při 405 nm.
Sloučeniny podle vynálezu mohou mít potenciální příznivý léčebný účinek v případě chorob, při jejichž vzniku se předpokládá účinnost elastázy. Jde zejména o zánět průdušek včetně chronických zánětů. Další chorobou, kterou by patrně bylo možno příznivě ovlivnit je chronické obstruktivní plicní onemocnění COPD.
Jako příklady dalších chorobných stavů, při nichž by mohlo být podávání sloučenin podle vynálezu výhodné, je možno uvést další zánětlivé stavy dýchacích cest, jako zánět průdušek včetně chronického zánětu, bronchiektasie, astma a stavy hyperreaktivity plicní tkáně, akutní plicní nedostatečnost, septický šok a další zánětlivé nebo destruktivní stavy plicní tkáně, jako je rozedma, cystická fibróza a také zánětlivé nebo destruktivní stavy dalších tkání, jako onemocnění pokožky, např. lupénka nebo lupus a onemocnění dásní včetně zánětu dásní.
• ·· ·Φ ΦΦΦΦ ·· ·· »· * * · · φ · φ · · · · · · ··· φ · · » • ··· φ · φ φφφ · · · • · φ φ φφφφφ
ΦΦΦ φφ φφ ·»» ·· φφ y
Jako další příklady chorobných stavů, u nichž by sloučeniny podle vynálezu mohly mít příznivý vliv je možno uvést hojení ran a léčení popálenin, choroby srdečního a cévního systému, jako infarkt myokardu, mrtvici, periferní cévní onemocnění včetně uzavírání tepen na dolních končetinách atherosklerózy, poranění po reperfusi, potíže, vznikající při kardiopulmonárním bypassu a septikemii.
Sloučeniny podle vynálezu mohou být podávány také při poruchách pojivových tkání, jako jsou reumatoidní arthritis, osteoarthritis a spondylitis a pak zánětlivé stavy ledvin, např. glomerulonefritis.
Sloučeniny podle vynálezu je možno použít také k léčení některých typů leukémie včetně akutní myelogenní leukémie, akutní myelomonocytické leukémie a chronických monocytických leukémií a také při prevenci nebo inhibici metastáz pevných nádorů, např. nádorů plic, mléčné žlázy, prostaty a žaludku a také v případě melanomů.
Zvláštním provedením vynálezu je použití sloučenin obecného vzorce I pro léčení chronického zánětu průdušek. Chronický zánět průdušek je stav, který je výsledkem působení škodlivých chemických nebo jiných látek na dýchací cesty. Tento stav může také vzniknout sekundárně v důsledku jiné choroby. Příznaky této choroby jsou vyvolány příliš velkou sekrecí na povrchu dýchacích cest. Toto velké množství sekretu není obvykle účinně vyloučeno a v důsledku toho dochází ke snížené výměně plynů v plicích a k obtížnému dýchání a nedostatečnému zásobení tkání kyslíkem a v důsledku toho k častým mikrobiálním infekcím a téměř trvalému kašli, spojenému s vykašláváním značného množství materiálu. Pravděpodobným mechanismem pro příliš velkou sekreci v průduškách je výstup neutrofilů do dýchacích cest v případě dráždění výstelky těchto dýchacích cest. Neutrofily vylučují elastázu na povrchu dýchacích cest a tento enzym pak způsobí zvýšené množství sekretu na povrchu dýchacích cest a také dramatické změny ve složení výstelky těchto dýchacích cest. Při inhibici účinnosti elastázy podáváním sloučenin fr ·· • fr · · • · · • fr·· · • · fr·· frfr fr· ···· • · · • · frfr* • · · • · · • fr frfr· ·· • fr ♦ · • frfr · frfr · · · • · · · • fr ·· podle vynálezu by mohlo dojít ke zlepšení příznaků chronického zánětu průdušek. Snížená funkce plic v případě COPD, např. při chronickém zánětu průdušek s uzávěrem některých průdušek je také způsobena poškozením plic, které je vyvoláno elastázou a vede ke zúžení dýchacích cest a vzniku zánětlivých stavů. Také v tomto případě bude možno podáváním inhibitorů elastázy zlepšit celou funkci plic.
Jak již bylo uvedeno svrchu, jsou sloučeniny podle vynálezu účinnými inhibitory elastázy, zejména neutrofilní elastázy. Tyto látky je možno využít v lidském nebo veterinárním lékařství, zvláště k léčení stavů, při jejichž vzniku se elastáza účastní jako např. chronický zánět průdušek.
Je samozřejmé, že v případě, že se uvádí možnost léčení některé choroby, rozumí se také možnost prevence.
Součást řešení tvoří také použití sloučenin obecného vzorce I nebo jejich fyziologicky přijatelných solí nebo solvátů pro výrobu farmaceutického prostředku pro léčení chorob, při jejichž vzniku se účastní elastáza, např. pro léčení chronického zánětu průdušek.
Sloučeniny podle vynálezu je možno zpracovat na farmaceutický prostředek jakýmkoliv běžným způsobem. Součást řešení tvoří také farmaceutický prostředek, který jako svou účinnou složku obsahuje sloučeniny obecného vzorce I nebo jejich fyziologicky přijatelné soli nebo solváty spolu s jedním nebo větším počtem farmaceuticky přijatelných pomocných látek nebo nosičů.
Tyto farmaceutické prostředky se obvykle vyrábějí prostým smísením všech složek.
Sloučeniny podle vynálezu je např. možno zpracovat na farmaceutické prostředky, určené pro perorální podání, podání ústní sliznicí, parenterální podání, místní podání nebo rektální podání.
Tablety a kapsle pro perorální podání mohou obsahovat běžné pomocné látky, např. pojivá, jako sirupy, akaciovou gumu, želatinu, sorbitol, tragakanth, škrobový sliz nebo polyvinylpyrrolidon, plniva, • · jako je laktóza, mikrokrystalická celulóza, cukr, kukuřičný škrob, fosforečnan vápenatý nebo sorbitol, kluzné látky, jako je stearan horečnatý, kyselina stearová, mastek, polyethylenglykol nebo oxid křemičitý, desintegrační činidla, jako je bramborový škrob, sodná sůl zesítěné karmelózy nebo sodná sůl glykolátu škrobu a také smáčedla, např. laurylsíran sodný. Tablety je možno opatřit povlakem obvyklým způsobem. Kapalné prostředky pro perorální podání mohou mít např. formu olejových nebo vodných suspenzí, roztoků, emulzí, sirupů nebo elixírů nebo mohou být dodávány jako suché produkty, určené pro zředění vodou nebo jiným vhodným nosným prostředím těsně před použitím. Tyto kapalné prostředky mohou obsahovat běžné přísady, jako suspenzní činidla, např. sorbitolový sirup, methylcelulózu, želatinu, glukózový sirup, hydroxymethylcelulózu, karboxymethylcelulózu, gel stearanu hlinitého nebo jedlé hydrogenované oleje, emulgační činidla, např. lecithin, sorbitanmonooleát nebo akaciovou gumu, nosné prostředí může mít také nevodnou povahu včetně jedlých olejů, jako je mandlový olej, frakcionovaný kokosový olej, estery typu olejů, propylenglykol nebo ethylalkohol a také konzervační činidla, např. methyl- nebo propyl-phydroxybenzolát nebo kyselinu sorbovou. Dále mohou farmaceutické prostředky obsahovat pufry, látky pro úpravu chuti, barviva a/nebo sladidla, např. mannitol podle potřeby.
Pro podání ústní sliznicí může mít farmaceutický prostředek formu tablety nebo kosočtverečné tablety, vyrobené běžným způsobem.
Sloučeniny podle vynálezu je také možno zpracovat na čípky, např. při použití běžného základu pro výrobu čípků, jako je kakaové máslo nebo jiné glyceridy.
Sloučeniny podle vynálezu je rovněž možno zpracovat pro parenterální podání ve formě injekce nebo kontinuální infuze, k tomuto účelu je prostředek možno uložit do ampulí nebo lahviček s obsahem jednotlivé dávky, do předem naplněných injekčních stříkaček nebo do φ φ · větších obalů, které obsahují větší počet dávek a také konzervační prostředek. Prostředek může mít formu roztoku, suspenze nebo emulze ve vodném nebo nevodném nosném prostředí a může také obsahovat různé pomocné látky, jako jsou antioxidační činidla, pufry, antimikrobiální látky a/nebo látky snižující toxicitu. Účinná látka může být dodávána také ve formě prášku, který je určen pro smísení s vhodným nosným prostředím těsně před použitím, např. se sterilní bezpyrogenní vodou. Při dodávání účinné látky v pevné formě se sterilní prášek za aseptických podmínek plní do sterilních nádobek a odděleně se dodává nosné prostředí nebo se sterilní roztok asepticky plní do nádobek a pak se lyofilizuje.
Pro místní podání je možno dodávat prášky pro inhalaci nebo insuflaci. Může také jít o mazání, krémy, emulze, aerosoly, pesary nebo kapsle pro použití v inhalačních přístrojích, může také jít o kapky do nosu nebo do oka.
Mazání a krémy je možno vytvořit např. smísením účinné látky s vodným nebo olejovým základem, jako přísady je možno přidávat různá zahušťovadla a/nebo látky vytvářející gel a/nebo rozpouštědla. Základ pro mazání nebo krém může např. obsahovat vodu a/nebo olej, např. kapalný parafin nebo rostlinný olej, jako arašídový olej nebo ricinový olej nebo některé rozpouštědlo, jako polyethylenglykol. Z použitelných zahúšťovadel je možno uvést měkký parafin stearan hlinitý, cetostearylalkohol, polyethylenglykoly, mikrokrystalický vosk a včelí vosk.
Emulze mohou být připraveny při použití vodného nebo olejového základu a obecně mohou obsahovat jedno nebo větší počet emulgačních činidel, stabilizátoru, dispergačních látek, suspenzních činidel nebo zahúšťovadel.
Prášky, určené pro zevní podání mohou být vytvořeny při použití jakéhokoliv vhodného práškového základu, např. mastku, laktózy nebo škrobu. Pro výrobu kapek je možno použít jakýkoliv vodný nebo nevodný základ, který může obsahovat dispergační činidla, sólubilizační činidla nebo suspenzní látky.
Postřiky nebo aerosoly je možno vytvořit jako vodné roztoky nebo suspenze nebo jako aerosoly, aplikované z tlakového obalu při použití vhodného hnacího prostředku, jako dichlordifluormethanu, trichlorfluormethanu, dichlortetrafluorethanu, 1,1,1,2,3,3,3heptafluorpropanu, 1,1,1,2-tetrafluorethanu, oxidu uhličitého nebo jiného vhodného plynu.
Kapsle pro použití v inhalačních nebo insuflačních přístrojích mohou být např. želatinové kapsle, do nichž se uloží prášková směs sloučeniny podle vynálezu a vhodného základu, kterým může být laktóza nebo škrob.
Farmaceutické prostředky podle vynálezu je možno použít také v kombinaci s dalšími účinnými látkami, např. s protizánětlivými látkami, jako jsou kortikosteroidy nebo NSAID, bronchodilatační látky, jako beta-2adrenergní látky a xanthiny, např. theofylin, mukolytické látky, antimuskarinové látky, antileukotrieny, inhibitory adhese buněk jako látky, antagonizující ICAM, antioxidační látky, jako N-acetylcystein, plicní smáčedla a/nebo antimikrobiální a protivirové látky. Farmaceutické prostředky podle vynálezu je také možno použít v kombinaci s genetickou léčbou.
Podle vynálezu je tedy možno použít kombinaci, obsahující sloučeniny obecného vzorce I nebo jejich fyziologicky přijatelnou sůl nebo solvát a mimo to další účinnou látku.
Uvedená kombinace může být zpracována na farmaceutický prostředek, který pak bude obsahovat jako účinnou složku kombinaci sloučeniny podle vynálezu a další účinné látky.
Jinak je však možno složky takové kombinace podávat odděleně, a to současně nebo následně. Příslušné dávky známých účinných látek snadno určí ošetřující lékař.
Sloučeniny podle vynálezu budou podávány např. v dávkách 0,01 až 50 mg/kg, s výhodou 0,05 až 25 mg/kg perorálně jednou nebo
vícekrát za den. Přesná dávka bude záviset na věku a celkovém stavu nemocného, na způsobu podání a na léčeném onemocnění. Při léčení zánětu průdušek bude obvykle nejvýhodnější perorální podání. V případě jiných chorob, např. v případě ARDS může být výhodné např. nitrožilní podání.
Sloučeniny podle vynálezu mají velmi výhodné trvání účinku. Sloučeniny obecného vzorce I a jejich soli a solváty je možno připravit postupy, které budou dále uvedeny. Tyto postupy rovněž tvoří součást podstaty vynálezu.
Způsob výroby sloučenin obecného vzorce I spočívá v tom, že se (i) kondenzuje sloučenina obecného vzorce II
(relativní stereochemie je uvedena) se sloučeninou obecného vzorce R4R3N(CH2)nHetCOOH nebo kyselým derivátem této sloučeniny, např. chloridem, aktivovaným esterem nebo anhydridem nebo směsným anhydridem, nebo se sloučeninou obecného vzorce R4R3N(ČH2)nHetXY, kde Y je reaktivní skupina, např. atom halogenu, jako chloru, nebo s chráněným derivátem této látky, nebo se »· · « (ii) sulfonyluje sloučenina obecného vzorce III
(ui) (relativní stereochemie je uvedena) nebo chráněný derivát této látky, působením sloučeniny YO2SR1, kde Y znamená reaktivní skupinu, např. atom halogenu, jako chloru, nebo se (iii) cyklizuje sloučenina obecného vzorce IV
(IV)
i;
(relativní stereochemie je uvedena) nebo její ester, vytvořený na karboxylové skupině, nebo se (iv) oxiduje odpovídající sloučenina vzorce V
(relativní stereochemie je uvedena) kde Xa je atom síry nebo SO nebo se (v) nechá reagovat sloučenina vzorce VI
(relativní stereochemie je uvedena) kde L znamená odštěpitelnou skupinu, • · · · • · • · · · · se sloučeninou obecného vzorce R4R3NH, nebo se (vi) připraví sloučenina obecného vzorce I, v níž n znamená celé číslo 1 až 4 redukcí reakčního produktu odpovídající sloučeniny vzorce VII
CHO-(CH2)n.,-Het-X
J A
H (VII) O
I
(relativní stereochemie je uvedena) se sloučeninou obecného vzorce R4R3NH, nebo se (vii) připraví sloučenina vzorce I, v níž n znamená 1 reakcí odpovídající sloučeniny vzorce Vlil
(Vlil) (relativní stereochemie je uvedena), s formaldehydem nebo paraformaldehydem spolu se sloučeninou vzorce R4R3NH v kyselém prostředí, nebo se • ·
·· ···· • » · • « ··· (viii) odstraní ochranné skupiny z chráněné sloučeniny obecného vzorce I nebo se (ix) ze směsi enanciomerů izoluje v čisté formě jeden z enanciomerů, načež se v případě potřeby převede výsledná volná látka obecného vzorce I na svou sůl, přijatelnou z fyziologického hlediska, nebo se ze soli uvolní sloučenina vzorce I nebo se jedna sůl převede na jinou fyziologicky přijatelnou sůl.
Způsob (i)
Kondenzační reakce se sloučeninou obecného vzorce R4R3N(CH2)nHetCOOH se účelně provádí v přítomnosti vazného činidla, např. 1-(3-N,N-dimethylaminopropyl)-3-ethylkarbodiimidu as výhodou také v přítomnosti HOBT a v rozpouštědle, jako dichlormetan, DMF, MeCN nebo tetrahydrofuran při teplotě 0 °C až teplotě místnosti.
V případě, že se užije derivát kyseliny, např. její chlorid, aktivovaný ester, anhydrid nebo směsný anhydrid, je nutno reakční podmínky odpovídajícím způsobem modifikovat, např. tak, že se reakce provádí v přítomnosti baze. V případě, že oba symboly R3 a R4 znamenají atomy vodíku, je obvykle výhodné chránit atom dusíku, např. navázáním skupiny BOC.
V případě použití sloučeniny vzorce R4R3N(CH2)nhetSO2Y se reakce účelně provádí v přítomnosti baze, např. triethylaminu a v rozpouštědle, např. DCM při teplotě 0 °C až teplotě místnosti.
Způsob (ii)
Sulfonylace se obvykle provádí v přítomnosti LHMDS nebo NaH v rozpouštědle, např. v tetrahydrofuranu při teplotě -78 až 0 °C.
- V případě, že jeden ze symbolů R 3 a R4 nebo oba tyto symboly znamenají atomy vodíku, může být za potřebí chránit atom dusíku, např. pomocí skupiny BOC.
Způsob (iii)
Cyklizační reakce se obvykle provádí v přítomnosti 2-chlor-1methylpyridiniumjodidu nebo EDC v rozpouštědle, jako dischlormethanu při teplotě 0 °C až teplotě varu pod zpětným chladičem. Tuto reakci je možno uskutečnit také při použití thioesterů karboxylové kyseliny vzorce IV. Stejně dobře je možno použít jiný derivát kyseliny, např. halogenid, jako chlorid.
Způsob (iv)
Oxidační reakci je možno uskutečnit obvyklým způsobem, např. působením perkyseliny.
Způsob (v)
Při provádění tohoto postupu je výhodnou odštěpitelnou skupinou atom halogenu, jako chloru, bromu nebo jodu, mesylát nebo toxylát. Reakci je možno uskutečnit smísením reakčních složek, popř. v přítomnosti baze, jako triethylaminu nebo uhličitanu draselného v inertním rozpouštědle jako DMF nebo MeCN.
Způsob (vi)
Tuto reakci je možno provádět smísením složek v inertním rozpouštědle, jako DCM při teplotě místnosti nebo při vyšší teplotě. Redukci je možno uskutečnit přímo v reakční směsi při použití mírného redukčního činidla, např. NaBHaCN nebo NaBH(OAc)3.
Způsob (vii)
Reakci heterocyklické sloučeniny vzorce Vlil s formaldehydem nebo paraformaldehydem a aminem je možno uskutečnit za standardních Mannichových podmínek, např. při teplotě varu pod zpětným chladičem v kyselém prostředí, typicky ve směsi kyseliny octové a ethanolu. V případě, že se amin užije ve formě soli s . ···· ·· «« · · * ♦ · • ··· · · . i • · · · · · · • · · · · · ·'·'· ·« ♦ <
kyselinou, např. ve formě hydrochloridu, je možno kyselinu octovou vynechat.
Způsob (viii)
Ochranné skupiny, zvláště skupiny použitelné pro ochranu atomu dusíku a také způsoby opětného odštěpení těchto skupin byly popsány v publikaci TW Greene „Protective Groups in Organic Synthesis“, 2. vydání 1991 J. Willey and Sons.
Způsob (ix)
Čištění jednotlivého enanciomeru je možno dosáhnout běžnými postupy, např. pomocí chirální chromatografie, jako chirální HPLC nebo krystalizaci s homochirální kyselinou, např. s kyselinou vinnou.
Fyziologicky přijatelné soli sloučenin obecného vzorce I s kyselinami, např. hydrochloridy nebo tartráty je možno připravit reakcí volné látky obecného vzorce I s požadovanou kyselinou.
Meziprodukty obecného vzorce II je možno snadno připravit způsobem uvedeným v následujícím schématu 1:
v
Schéma 1.
(a)
• ·»' ·« ·*·« ť ·' · · · »·
9 9 9 9 999 (b) »* Μ <l ♦' <
Μ ’
(c)
(e)
(d)
(XI)
(g)
zNHCOCFj (XV) (h)
Oalkyl P< \ X NHCOCFj • lt (XVI)
Ritv/COjalkyi i_I (xix) (k)
R2.
NH (XX) rel-(3S,3aS,6aR) (m)
OD (O
R%
n-so2-r’ (XXI)
Stupeň (a)
Jde o běžné zavedení ochranných skupin, v případě, že P2 znamená BOC, je možno reakci uskutečnit působením (BOC)2O v přítomnosti baze jako NaOH v polárním systému rozpouštědel, jako ve směsi dioxanu a vody.
Stupeň (b)
Přeměnu je možno uskutečnit působením hydrogenuhličitanu amonného v přítomnosti vhodného rozpouštědla, jako směsi pyridinu a DMF a v přítomnosti (BOC)2O nebo vhodného ekvivalentu.
Stupeň (c)
Jde o běžné zavedení ochranné skupiny. V případě, že Pí znamená CBZ, probíhá reakce dobře při použití nBuLi a pak CBZ-CI v přítomnosti inertního rozpouštědla jako THF při teplotě nižší než -50 °C.
Stupeň (d)
Reakci je možno uskutečnit působením sloučeniny RX, např. Mel, benzyljodidu nebo Me2SO4 jde o látky,· které jsou schopné převést atom síry ve skupině SMe na sulfoniový ion ve vhodném rozpouštědle, jako propanonu nebo acetonitrilu. Skupina R bude obvykle alkylová nebo aralkylová skupina, X znamená atom halogenu, zvláště jodid nebo zbytek sulfátu. Při této reakci je vhodné, i když ne nezbytné chránit amidovou skupinu.
Stupeň (e)
Uzavření kruhu je možno uskutečnit působením pryskyřice Dowex 2 x 8 400 mesh v OH' formě ve vhodném rozpouštědle, jako methylkyanidu. Je také možno kruh uzavřít působením uhličitanu draselného ve vhodném rozpouštědle, jako methylkyanidu.
*' · '· ·' · · ♦ < · ♦ · · ♦ f·’» ·' ·’«·· • · · • · · *· Φ·* ·» * 9< 9 9
9 9 9 · · · ·' Φ '· · ♦ <> '«►«
Stupeň (f)
Ochranné skupiny je možno odstranit běžným způsobem, skupina BOC se např. odstraní působením HCI, např. v dioxanu.
Stupeň (g)
Reakci je možno uskutečnit působením alkylesteru kyseliny trifluoroctové, např. jejího methylesteru nebo působením anhydridu kyseliny trifluoroctové v přítomnosti vhodné baze, jako Nmethylmorfolinu.
Stupeň (h)
Přeměna se provádí působením redukčního činidla, např. hydroborátu lithného na sloučeninu obecného vzorce XV s následným působením koncentrovanou kyselinou sírovou v přítomnosti alkylalkoholu, jako ethanolu jako rozpouštědla.
Stupeň (i)
Reakce sloučeniny vzorce XVI a XVII probíhá v Lewisově kyselině, např. v dietheratu fluoridu boritého v inertním rozpouštědle, jako dichlormethanu nebo methylkyanidu. Alkylová skupina v Oalkylové skupině a ve skupině OSi(alkyl)3 obvykle obsahuje 1 až 6 atomů uhlíku. Ve sloučenině XVII jsou vhodnými alkylovými skupinami v silylalkylové skupině methyl, isopropyl a terč. butyl. Výhodnými Oalkylovými skupinami jsou zejména OEt a výhodnou OSi(alkyl)3skupinou je skupina OSi(i-Pr)3 nebo OSi(Me)2(t-Bu). Je také možno použití varianty sloučeniny obecného vzorce XVII, v nichž je Oalkylová skupina nahrazena skupinou OSi(alkyl)3.
Sloučeniny obecného vzorce XVII je možno připravit tak, že se na odpovídající ester, vytvořený na karboxylové skupině, tzn. ethylester nebo jakýkoliv alkylester působí silnou baží, jako LHMDS a pak trialkylsilylchloridem, jako trimethylsilylchoridem nebo trialkylsilyltriflatem. Reakce typicky probíhá při nízkých teplotách pod
.. · * ' · 9 * · · « < · I • · · · • ·· ·
O °C a v inertním rozpouštědle, jako THF v přítomnosti DMPU.
Stupeň (j)
Jde o běžné odstranění ochranné skupiny působením baze, jako uhličitanu draselného.
Stupeň (k)
Uzavření kruhu je možno uskutečnit-působením Grignardova činidla k zavedení alkylové skupiny, např. působením terč. butylmagnesiumchloridu v inertním rozpouštědle, jako THF v přítomnosti tetramethylendiaminu při teplotě -20 až 25 °C.
Stupeň (I)
Jde o sulfonylační reakci laktamu. Tato reakce dobře probíhá působením R1SO2-Y, kde Y znamená reaktivní skupinu, s výhodou atom chloru, v přítomnosti LHMDS, NaH nebo KH v rozpouštědle jako THF při teplotě -78 až 0 °C.
Stupeň (m)
Jde o odstranění ochranné skupiny z atomu dusíku běžným způsobem. V případě, že Pí znamená CBZ, je možno ochrannou skupinu odstranit hydrogenací při použití katalyzátoru na bázi hydroxidu paladnatého v rozpouštědle, jako ethylacetátu nebo THF.
Sloučeniny obecného vzorce XV je také možno připravit způsobem, popsaným ve schématu 2.
• « z·*· ·*♦ ·« • : : ::.. : :: :
Schéma 2.
m w
(d)
CO,Rn (XXIII)
2HCI
P,N nhcocf3 (XV) Η2Ν (b)
V o
nh2 (XXIV)
Stupeň (a)
Reakce probíhá za běžných podmínek pro tvorbu alkylesterů, např. působením alkoholu, jako methanolu v přítomnosti SOCI2. R13 s výhodou znamená alkyl o 1.až 6 atomech uhlíku, zvláště methyl.
Stupeň (b)
Cyklizaci lze uskutečnit mícháním ve vodě s pryskyřicí Dowex 2 x 8 (s výhodou 400 mesh).
Stupeň (c)
Amin, chráněný TFA se vytvoří působením methyltrifluoracetátu na sloučeninu vzorce XXIV v polárním protickém rozpouštědle, jako
MeOH.
Φ· ·♦♦
Stupeň (d)
Vhodná ochranná skupina Pí zahrnuje CBZ. V tomto případě je možno postupovat tak, že se na sloučeninu vzorce XXV působí silnou baží, jako LHMDS nebo nBuLi v inertním rozpouštědle jako THF s následným působením CBZ-CI.
Další možný způsob výroby sloučeniny obecného vzorce XX, jejichž výroba již byla popsána svrchu ve schématu 1 je uveden v následujícím reakčním schématu 3.
Schéma 3.
ZI
(XXVII)
OH
I p2 (XXX)
(XXVIII) p,
• · ··· • · • i ·· ··* ·· Í99 • · <'·' · • · · · • · · · • · · · frfr ··
(XXXlt) rel-(2S,3R) (XXXV) (XX) • · · • · 4' 4
4 ·*· '··
Stupeň (a)
Sloučeniny obecného vzorce XXVI jsou známé látky nebo je možno je připravit analogickým způsobem jako známé látky. Pt znamená N-ochrannou skupinu, s výhodou CBZ. Stupeň (a) je další možností zavedení ochranné skupiny na atom dusíku. P2 ve vzorci XXVII je odlišná N-ochranná skupina, s výhodou BOC. V případě, že P2 znamená BOC, provádí se reakce při použití (BOC)2O.
Reakce dobře probíhá v přítomnosti baze, jako tiethylaminu nebo 4-dimethylaminopyridinu v rozpouštědle, jako ethylacetátu při teplotě 0 až 25 °C.
Stupeň (b)
Přeměna se s výhodou provádí působením pyridinium-ptoulensulfonátu v rozpouštědle, jako směsi acetonu a vody při teplotě 25 až 75 °C.
Stupeň (c)
Jde o kondenzační přeskupení, které se účelně provádí při použití esteru kyseliny 2-fenylsulfinyl octové, PhSOCH2CO2R-i3 a piperidinu v rozpouštědle, jako acetonitrilu, s výhodou při teplotě místnosti. R13 je s výhodou alkyl o 1 až 6 atomech uhlíku, zvláště methyl.
Stupeň (d)
Jde o substituční reakcí podle Mitsunoby při použití ftalimidu PPh3 a dialkylazodiakarboxylátu jako DEAD v přítomnosti rozpouštědla jako THF při teplotě 0 až 40 °C.
Stupeň (e)
V tomto stupni se odstraní ochranná skupina, s výhodou při použití silné kyseliny, jako TFA v rozpouštědle, jako DCM při teplotě 0 až 40 °C. R13 znamená alkyl o 1 až 6 atomech uhlíku, zvláště ethyl.
Stupeň (f)
Cyklizační reakce snadno probíhá jako intramolekulární Michaelova reakce. Vhodným reakčním činidlem je NaH v rozpouštědle, jako THF při teplotě 0 až 25 °C.
Stupeň (g)
V tomto stupni dochází ke dvěma reakcím, a to k odstranění ochranné skupiny z atomu dusíku a k opětnému zavedení ochranné skupiny. Ftalimidoskupina se odstraní působením hydrazinhydrátu v rozpouštědle jako ethanolu při teplotě 0 °C až teplotě varu pod zpětným chladičem. Ochranná skupina P3 se naváže běžným způsobem. V případě, že P3 znamená BOC, užije se s výhodou k provedení reakce sloučenina BOC2O.
Stupeň (h)
Postranní řetězec ve významu R2 je možno navázat alkylací, jako reakční činidlo se užije sloučenina R2-Y, kde Y je reaktivní skupina, jako atom bromu nebo jodu. Reakce se provádí při použití baze, s výhodou silné baze, jako LHMDS. V případě použití této látky se jako pomocné rozpouštědlo užije DMPU v THF. Vhodná reakční teplota je v rozmezí -78 až 50 °C. Za těchto podmínek je obvykle možno reakci stereochemicky dobře řídit.
Stupeň (i)
Jde o hydrolýzu esteru, následovanou odstraněním ochranné skupiny z dusíkového atomu. Hydrolýza se provádí běžným způsobem, např. použitím KOH ve vodném ethanolu při teplotě 25 až 80 °C. Ochranná skupina se odstraní rovněž běžným způsobem, např. působením HCI v dioxanu při teplotě 0 až 50 °C nebo v případě, že je ochrannou skupinou trifluoracetát, působením baze.
♦ * «♦»· > 4 · » 4 4 · 4
Stupeň (j)
Tato cyklokondenzační reakce se obvykle provádí v přítomnosti
2-chlor-1-methylpyridinium jodidu a vhodné baze, jako N,Ndiisopropyiethylaminu v rozpouštědle, jako dichlormethanu při teplotě 0 °C až teplotě varu pod zpětným chladičem. Bylo také prokázáno, že je možno použít sloučeninu obecného vzorce XXXV ve formě esteru karboxylové kyseliny. V tomto případě není zapotřebí provádět hydrolýzu esteru ve stupni (i). Výhodné podmínky pro cyklokondenzační reakci zahrnují použití Grignardova reakčního činidla pro alkylaci, iako terč. BuMgCI v THF při teplotě v rozmezí -20 až 25 °C.
Další možný způsob výroby sloučenin obecného vzorce XXXIII je znázorněn v následujícím schématu 4.
Schéma 4.
kys. diaminomáselná (b1)
H (XXXIII) rel-<2S,3R)
Stupeň (a)
Sloučeniny obecného vzorce XXXVI jsou známé látky nebo je možno je připravit stejným způsobem jako známé sloučeniny. P3 je svrchu uvedená ochranná skupina, jako BOC. Reakce dobře probíhá při použití fenyljodosylbis(trifluoracetátu), PIFA a baze, jako pyridinu ve vodném rozpouštědle, jako ve směsi vody a THF, dioxanu nebo acetonitrilu. Postup byl popsán v publikaci Stansfield C. F. Organic Preparations and Procedures Int., 1990, 22(5), 593-603.
Stupeň (b)
Pí je ochranná skupina jak CBZ. Zavedení ochranné skupiny se provádí běžným způsobem. Reakce se uskuteční v rozpouštědle, mísitelném s vodou, jako THF, DMF nebo dioxanu při použití N(benzyloxykarbonyloxy)sukcinamidu, benzyloxykarbonylchloridu nebo jakéhokoliv jiného zdroje benzyloxykarbonylové skupiny, pH se upravuje na alkalickou stranu přidáváním uhličitanu sodného.
Je také možno postupovat tak, že se sloučenina vzorce XXXVIII v alternativním stupni (b1) připraví běžným způsobem z kyseliny diaminomáselné.
Stupeň (c)
Reakce dobře probíhá ve dvou stupních. V prvním stupni reaguje sloučenina vzorce XXXVIII při nízké teplotě s Nmethylmorfolinem a pak s alkylchlormravenčanem, např. ethylchlormravenčanem v organickém rozpouštědle, jako DCM, dioxanu nebo THF. Ve druhém stupni se produkt redukuje, obvykle působením hydroborátu sodného při snížené teplotě, např. -20 až 10 °C v rozpouštědle, jako THF.
Stupeň (d)
Oxidační reakci je možno uskutečnit jakýmkoliv způsobem, např. při použití oxalylchloridu v DMSO a methylenchloridu pod dusíkem při ·· »»·· ♦ 9 • 99 9 nižší teplotě, jako -30 až -70 °C s následným působením triethylaminu. Meziprodukt vzorce XXXX se neizoluje.
Stupeň (e)
Reakce se provádí při použití Wittigova reakčního činidla, jako trifenylfosforanu R13O2CCH=PPh3 nebo pomocí WadsworthEmmonsovy reakce.
Stupeň (f)
Tuto Michaelovu adiční reakci je možno uskutečnit při použití LHMDS nebo jiné silné baze v organickém rozpouštědle, jako THF, etheru nebo toluenu a s výhodou v přítomnosti komplexotvorné látky jako TMEDA.
Meziprodukty vzorce III je možno připravit reakcí sloučeniny XXII ze schématu 1, zbavené ochranných skupin, s R4R3N(CH2)nHetCOOH nebo R4R3N(CH2)nHetXY svrchu popsaným způsobem.
Počáteční N-deprotekci je možno provést podle schématu 1, stupeň (m).
Meziprodukty vzorce IV lze získat ze sloučeniny vzorce XIX popř. chráněné, analogickým způsobem, jaký byl popsán pro výrobu sloučeniny vzorce III ze sloučeniny vzorce XX ve schématu 1.
Sloučeniny vzorce V, v nichž Xa znamená S lze získat reakcí sloučeniny vzorce III se sloučeninou R1SSR1 za běžných podmínek nukleofilní výměny. Sloučeniny vzorce V, v nichž Xa znamená SO se připraví oxidací látky, v níž Xa znamená S.
Sloučeniny vzorce VI, VII a Vlil se připravují ze sloučeniny vzorce II běžnými postupy. Mesylátové a tosylátové deriváty se získají z odpovídajícího alkoholu působením MeSC^CI nebo pmethylbenzensulfonylchloridu.
Sloučeniny obecného vzorce R4R3N(CH2)nHetCOOH a jejich deriváty, odvozené od kyselé funkce a sloučeniny obecného vzorce frfr • · • · • frfr fr »· fr ···· • t • ··· fr · · • · • fr ··· .·» frfr fr frfr • frfr • · · fr frfr frfr frfr
R4R3N(CH2)nXY jsou známé látky nebo je možno je připravit známými postupy.
Je zřejmé, že schémata 1, 2, 3 a 4 by bylo možno ještě modifikovat k získání homochirálních produktů použitím homochirálních výchozích látek, např. S-methioninu ve schématu 1 nebo kyseliny S-diaminomáselné ve schématu 4 nebo tak, že se uskuteční přídatný chirální dělicí stupeň.
V případě, že jsou sloučeniny vzorce 14 připraveny v racemické formě způsobem podle schématu 1 z recemického methioninu, bylo zjištěno, že isomery sloučeniny vzorce XIV je možno od sebe oddělit dynamickým postupem. Je možno postupovat tak, že se na racemickou sloučeninu vzorce XIV působí homochirální kyselinou di-ptoluoylvinnou v přítomnosti 3,5-dichlor-2-hydroxybenzaldehydu jako katalyzátoru v inertním rozpouštědle jako THF. Získá se homochirální sůl sloučeniny vzorce XIV. Sloučeninu vzorce XV je pak možno získat následným působením methylesteru kyseliny trifluoroctové v přítomnosti N-methylmorfolinu.
Oba enanciomery sloučeniny vzorce XIV je také možno připravit při použití S-methioninu nebo R-methioninu obdobným způsobem.
Je zřejmé, že svrchu uvedené postupy pro výrobu sloučenin obecného vzorce I je možno ještě modifikovat tak, že se užije větší počet ochranných skupin nebo se tyto skupiny vynechají nebo se užijí jiné skupiny k dosažení optimálních podmínek, tak jak je uvedeno v publikaci T W Greene „Protective Groups in Organic Synthesis“, 2. vydání (1991) J. Wiley and Sons.
Součást podstaty vynálezu tvoří rovněž nové chirální meziprodukty, použitelné pro svrchu popsané chirální postupy a pro dělení směsí, obsahujících oba izomery.
Součást podstaty vynálezu tvoří rovněž způsob výroby uvedených meziproduktů.
··* • · • · «·· ·· ·· ···· • · • ··· • · • ο ·<* ·· • · · • · · • · · • · · ·* ·· ··
Výhoda sloučenin podle vynálezu spočívá v tom, že uvedené látky mají vyšší účinnost, vyšší selektivitu, vyvolávají menší množství nežádoucích vedlejších účinků, mají delší dobu působení a jsou při výhodné způsobu podání snáze biologicky dostupné, takže tyto látky mají ve srovnání se známými látkami výhodnější farmakodynamické nebo farmakokinetické vlastnosti než známé sloučeniny.
Praktické provedení vynálezu bude osvětleno následujícími příklady, které však nemají sloužit k omezení rozsahu vynálezu. V těchto příkladech bude použito následujících zkratek:
Seznam zkratek
BOC terč. butyloxykarbonyl
CBZ benzyloxykarbonyl
(BOC)2O di-terc.-butyldikarbonát
THF tetrahydrofuran
LHMDS lithium-bis-(trimethylsilyl)amid
DMPU 1,3-dimethyl-3,4,5,6-tetrahydro-2-(1 H)-pyrimidinon
DMAP 4-dimethylaminopyridin
DMF diemethylformamid
EDC 1-(3-N,N-dimethylaminopropyl)-3-ethylkarbodiimid
DEAD diethylazodikarboxylát
DCM dichlormethan
• ·
TMEDA tetrametyletylendiamin
DMSO dimetylsulfoxid
HOBT 1-hydroxybenztriazol
NaBH (OAc)3 triacetoxyhydroborát sodný
V příkladech a přípravě meziproduktů se při chromatografii na tenké vrstvě používají desky oxidu křemičitého.
Příklady provedení vynálezu
Meziprodukt 1 metylester dihydrochloridu kyseliny 2,4-diamino-máselné
Do 350 g dihydrochloridu kyseliny D,L-diamino-máselné v
1,6 1 metanolu se během 0,5 hodiny při teplotě O°C přidá 200 ml thionyl-chloridu. Reakční směs se 3 hodiny zahřívá pod refluxem, a pak se rozpouštědlo odstraní ve vakuu a zbytek se rozetře s 650 ml toluenu za poskytnutí v názvu uvedené sloučeniny jako 385 g bílé pevné látky.
Hmotové spektrum volných bází MH+ (nalezeno)'133,
MH+ (vypočteno) 133.
Meziprodukt 2
3-amino-pyrolidin-2-on
Jednu hodinu se míchá směs 1 g meziproduktu 1, 70 ml
9
999 vody a 16,4 ml aniontoměničové pryskyřice Dowex 2x8, 400 mesh. Pryskyřice se filtruje a filtrát zahusti ve vakuu za vzniku 0,40 g výsledné sloučeniny jako bílé pevné látky.
TLC (etylacetát : metanol 6:1) Rf 0,07.
Meziprodukt 3
2,2,2-trifluor-N- (2-oxo-pyrolidin-3-yl)-acetamid
Během 2 hodin se uvede do suspenze 181 g. meziproduktu 2, 218 ml metyl-trifluoracetátu a 2,6 1 metanolu. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku 355 g béžové pevné látky jako výsledné sloučeniny.
Hmotové spektrum MNH4 + (nalezeno) 214,
MNH4 + (vypočteno) 214.
Meziprodukt 4 benzylester 2-oxo-3-(2,2,2-trifluor-acetylamino)pyrolidin-l-karboxylové kyseliny
Do reakční směsi 3,5 g meziproduktu 3 a 100 ml tetrahydrofuranu se při teplotě -70°C přidá 20 ml LHMDS. Po 0,25 hodině se přidá 2,8 ml benzyl-chlormravenčanu. Reakční směs se 1 hodinu zahřívá na teplotu místnosti, a následně se přidá 25 ml 1 M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Reakční směs se třikrát extrahuje 25 ml
etylacetátu, sloučené extrakty se promyjí 2% roztokem amoniaku, 2M roztokem kyseliny chlorovodíkové a nasyceným roztokem chloridu sodného, a pak se suší nad síranem hořečnatým. Po odstranění rozpouštědla se bílá pevná látka krystalizuje ze směsi etylacetátu a hexanu v poměru 5:1 za poskytnutí 4,2 g v názvu uvedené sloučeniny jako bílých krystalů.
TLC (etylacetát : metanol 9:1) Rf 0,7.
Meziprodukt 5 benzylester 2-etoxy-3-(2,2,2-trifluor-acetylamino)-pyrolidin-l-karboxylové kyseliny
Do roztoku .34 g meziproduktu 4 v 1070 ml etanolu se při teplotě -5°C přidá 9,86 g hydroborátu sodného. Po kapkách se přidá 20 ml 4M roztoku chlorovodíku v 1,4-dioxanu. Opakovaně se přidává dvakrát 5 ml a jedenkrát 10 ml 4M roztoku chlorovodíku v 1,4-dioxanu a 2 g hydroborátu sodného. Po -3 hodinách se přidá 11 ml koncentrované kyseliny sírové a reakční směs se 2 hodiny zahřívá na teplotu místnosti. Po přidání 300 ml nasyceného vodného roztoku bikarbonátu sodného se etanol a dioxan odstraní ve vakuu. Zbytek se zředí 500 ml vody a třikrát se extrahuje 500 ml etylacetátu. Sloučené extrakty se promyjí nasyceným roztokem chloridu sodného a suší se nad síranem hořečnatým. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Zbytek se čistí • · · · • · ·· rychlou chromatografií na koloně silikagelu 9385 při eluci eterem za poskytnutí v názvu uvedené sloučeniny jako 21 g pevné látky.
Hmotové spektrum MNH4+ (nalezeno) 378,
MNH4 + (vypočteno) 378.
Meziprodukt 6 benzylester kyseliny trans-2-(1-etoxykarbonyl-2-metyl-propyl)-3-(2,2,2-trifluor-acetylamino)-pyrolidin-1-karboxylově
Na teplotu 5 °C se zchladí 10 g meziproduktu 5, 11 ml etyl-trimetylsilyl-izopropylketen-acetalu a 250 ml dichlormetanu, a následně se během 0,25 hodiny přidá 17 ml bór-trifluorid-dieterátu. Po 1 hodině se přidá dalších 3,4 ml bór-trifluorid-dieterátu a 11 ml keten-acetalu. Po další,1 hodině se přidá 200 ml 1 M roztoku kyseliny chlorovodíkové se organický podíl oddělí a promyje se nasyceným roztokem chloridu sodného a suší se nad síranem hořečnatým. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku 16,7 g výsledné sloučeniny jako oleje.
TLC (eter:cyklohexan 2:1) Rf 0,18 a 0,27.
• ·· ·· ·«·· ·· ·· • · · · · · · » * * ·' • · · · · · · · · · · • ··· · » · · · « · · · » · · ' · · « · · · ··· ·· ·· · ·· ·· ··
Meziprodukt 7 benzylester kyseliny trans-3-amino-2-(1-etoxykarbonyl-2-metyl-propyl)-pyrolidin-1-karboxylové
Reakční směs 31 g meziproduktu 6, 71 g uhličitanu draselného, 930 ml vody a 930 ml etanolu se 3 hodiny zahřívá na teplotu 60°C..Etanol se odstraní ve vakuu a vodný zbytek se třikrát extrahuje 300 ml etylacetátu. Sloučené extrakty se promyjí nasyceným roztokem chloridu sodného, suší nad síranem hořečnatým a zahustí ve vakuu za poskytnutí 17,5 g v názvu uvedené sloučeniny jako hnědého oleje.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 349,
MH+ (vypočteno) 349.
Meziprodukt 8 benzylester kyseliny rel-(3R,3aR,6aS)-6-izopropyl-5-oxo-hexahydro-pyrolo-[3,2-b]pyrol-1-karboxylové
Do roztoku 17,5 g meziproduktu 7 v 1,800 ml tetrahydrofuranu zchlazeného na teplotu -5°C se během 0,5 hodiny přidá 1M roztok t-butyl-magnesium-chloridu ve 204 ml tetrahydrofuranu. Po 2 hodinách se přidá 250 ml 1 M roztoku kyseliny chlorovodíkové a 300 ml nasyceného roztoku chloridu sodného a reakční směs se extrahuje 250 ml etylacetátu. Po zahuštění extraktů na polovinu objemu ve vakuu se extrakty promyjí nasyceným roztokem • · · · · · • · · · · · · · · · · • · * · · · · · · · · * • ··· · · · · · · · · · • ··· «···· • ·· ·· ·· ··· ·· *· chloridu sodného a suší se nad síranem hořečnatým. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu a zbytek se rozetře s 60 ml dietyleteru za vzniku bílé pevné látky. Tento produkt se nechá krystalizovat z etylacetátu za poskytnutí 3,4 g v názvu uvedené sloučeniny.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 303,
MH+ (vypočteno) 303.
Meziprodukt 9 benzylester kyseliny rel-(3R,3aR, 6aS)-6-izopropyl-4-metansulfonyl-5-oxo-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-1-karboxylové
Do míchaného roztoku 15,01 g meziproduktu 8 v 950 ml bezvodého tetrahydrofuranu se v atmosféře dusíku při teplotě -74°C po kapkách přidá 69,5 ml 1,0 M LHMDS v tetrahydrofuranu. Po 10 minutách míchání při teplotě -74°C se reakční směs nechá během 45 minut zahřát na teplotu 0°C, a pak se 20 minut nechá při této teplotě. Reakční směs se pak zchladí na teplotu -76°C, po kapkách se přidává 9,61 ml metansulfonyl-chloridu, a pak se 1,5 hodiny míchá při této teplotě. Reakční směs se pak zahřeje na teplotu -50°C, reakce se ukončí přidáním 480 ml nasyceného roztoku chloridu amonného, a nechá se zahřát na teplotu místnosti. Reakční směs se rozdělí mezi 300 ml vody a 750 ml etylacetátu. Vodný podíl se dále extrahuje 750 ml etylacetátu, a sloučené
• · organické extrakty se promyjí 450 ml nasyceného roztoku chloridu sodného, suší se nad síranem sodným a zahustí se ve vakuu za vzniku béžové pevné látky. Produkt se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci směsí etylacetátu a cyklohexanu v poměru 1:3, 1:2, 1:1 a pak 3:1 za vzniku výsledné sloučeniny jako 13,65 g bílé krystalické pevné látky.
TLC (dichlormetan) Rf 0,22.
Hmotové spektrum MNH4+ (nalezeno) 398,
MNH4+ (vypočteno) = 398.
Meziprodukt 10 rel-(3R, 3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyro1-2-on
Suspenze 13,63 g meziproduktu 9 v 900 ml etylacetátu se přidá do 3,16 g 20% hydroxidu paladia na aktivním uhlí a vytvořená černá suspenze se při pokojové teplotě 90 minut energicky míchá v atmosféře vodíku.. Reakční směs se pak filtruje přes Harborlite J2 a zahustí se ve vakuu za poskytnutí 8,63 g v názvu uvedené sloučeniny jako jemného bílého prášku.
TLC (metanol:dichlormetan 1:9) Rf 0,50.
Hmotové spektrum: MH+ (nalezeno) = 247,
MH+ (vypočteno) = 247.
»·
Meziprodukt 11 rel-5-(6R-izopropyl-4-metansulfonyl-5-oxo-hexahydro- (3aS, 6aR)-pyrolo[3,2b]pyrol-l-karbonyl)-furan-2-karbaldehyd
Do míchaného roztoku 100 mg meziproduktu 10 v 5 ml acetonitrilu se přidá 74 mg 5-formyl-2-furoové kyseliny a 156 mg 1-(3-dimetylaminopropyl)-3-etylkarbodiimid-hydrochloridu. Reakční směs se míchá 3 dny. Ve vakuu se odstraní acetnitril ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi dichlormetan a nasycený roztok bikarbonátu sodného. Organický podíl se promyje nasyceným roztokem chloridu sodného, suší se nad síranem hořečnatým a zahustí se ve vakuu. Zbytek se čistí rychlou chřomatografií na koloně oxidu křemičitého 9385 při eluci směsí dichlormetanu a acetnitrilu v poměru 9:1 za poskytnutí 80 mg v názvu uvedené sloučeniny, jako bílé pevné látky. Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 369,
MH+ (vypočteno) 369.
Meziprodukt 12 rel-(3R,3aR,6aS)-3-(6-izopropyl-4-metansulfonyl-5-oxo-hexahydropyrolo[3,2-b]pyrol-l-karbonyl)-furan-2-karbaldehyd
Do míchaného roztoku 540 mg meziproduktu 10 ve 40 ml acetnitrilu se přidá 400 mg 2-formyl-3-furoové kyseliny • · · · · · · • · · · · ··· a 841 mg 1-(3-dimetylaminopropyl)-3-etylkarbodiimid-hydrochloridu. Reakční směs se míchá 16 hodin. Acetnitril se odstraní ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi dichlormetan a nasycený roztok bikarbonátu sodného. Vodný podíl se extrahuje dichlormetanem, sloučené organické podíly se promyjí- nasyceným roztokem chloridu sodného, suší se nad síranem sodným a zahustí se ve vakuu. Zbytek se čistí rychlou chromatografií na koloně oxid křemičitého (Merck 9385) při eluci směsí dichlormetanu a acetnitrilu v poměru 9:1 za poskytnutí 626 mg v názvu uvedené sloučeniny jako béžové pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 369,
MH+.(vypočteno) 369.
Meziprodukt 13 rel-(3R,3aR,6aS)-5-(6-izopropyl-4-metansulfonyl-5-oxo-hexahydropyrolo[3,2-b]pyrol-l-karbonyl)-thiofen-2-karbaldehyd
Do míchaného roztoku 250 mg meziproduktu 10 v 10 ml acetnitrilu se přidá 206 mg 5-formylthiofen-2-karboxylové kyseliny a 389 mg 1-(3-dimetylaminopropyl)-3-etylkarbodiimid-hydrochloridu. Reakční směs se 3 hodiny míchá. Acetonitril se odstraní ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi dichlormetan a nasycený roztok bikarbonátu sodného. Vodný podíl se extrahuje dichlormetanem.
Sloučené organické podíly se promyjí nasyceným roztokem chloridu sodného, suší nad síranem hořečnatým a zahustí se ve vakuu za vzniku pěny. Produkt se čistí rychlou chromatografií na koloně oxid křemičitého (Merck 9385) při eluci směsí dichlormetanu a acetnitrilu v poměru 9:1 za poskytnutí 280 mg v názvu uvedené sloučeniny jako béžové pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 385,
MH+ (vypočteno) 385.
Meziprodukt 14 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4(lH-pyrol-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on
Pět minut se míchá roztok 60 mg pyrol-2-karboxylové kyseliny, 81 mg 1-hydroxybenzotriazolu, 115 mg l-(3-dimetylaminopropyl)-3-etylkarbodiimid-hydrochloridu a 101 mg trietylaminu v 3 ml dímetylformamidu, a pak se přidá 100 mg meziproduktu 10. Reakční směs se 6 hodin míchá, a pak se rozdělí mezi 25 ml 8% roztoku bikarbonátu sodného a 50 ml etylacetátu. Organický podíl se oddělí, promyje se dvakrát 50 ml vody a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku pevné látky. Suspenze 25 ml pevné látky v dietyleter se 10 minut míchá, a pak se filtruje za odsávání. Zbytek se suší za poskytnutí 123 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílého prášku o *» ···· ·· ·· • · ♦ · < < ♦ ♦ • · · ··· * 9 • · · * 9 9 9 9 9 9 teplotě táni 200-203°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 340, MH+ (vypočteno) 340.
Meziprodukt 15 rel-(3S,3a5,6aR)-3-izopropyl-l-metansuifonyi-4-(l-metyl-lH-pyrol-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on
Patnáct minut se míchá roztok 150 mg l-metylpyrol-2- . -karboxylové kyseliny, 180 mg 1-hydroxybenzotriazolu,
250 mg 1-(3-dimetylaminopropyl)-3-etylkarbodiimid-hydrochloridu a 240 mg trietylaminu v 5 ml dimetylformamidu, a pak se přidá 246 mg meziproduktu 10. Reakční směs se 18 hodin míchá, a pak se rozdělí mezi 135 ml 2% roztoku bikarbonátu sodného a 150 ml etylacetátu. Organický podíl se oddělí, promyje se dvakrát 120 ml vody, suší se nad síranem sodným a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku polotuhé látky. Suspenze polotuhé látky ve 20 ml dietyleteru se 10 minut míchá, eter se dekantuje a vymění se dalšími 10 ml eteru. Vytvořená suspenze se 10 minut míchá, eter' se znovu dekantuje a zbytek se suší za poskytnutí 227 mg v názvu uvedené sloučeniny jako světle hnědé pevné látky o teplotě tání 176-178°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 354,
MH+ (vypočteno) 354.
· ·4 49 44»
4· < 9 4 '4 4 • 9 4 4 4 444
4 44 99 4 * 4 4 4' •94 44 4 4 ·»·
Meziprodukt 16
2-(2,2-dimetyl-propionyloxymetyl)-thiazol-4-karboxylová kyselina
Směs 1,85 g α-bromopyrohroznové kyseliny, 1,75 g 1-(terc.butylkarbonyloxy)thioacetamidu a 10 g aktivních molekulárních sít o velikosti ok 4 A ve 100 ml etanolu se 24 hodin míchá. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu a nahradí se 100 ml dichlormetanu. Vytvořená suspenze se .5 minut míchá, a pak se filtruje přes Harborlite J2. Filtrát se odpaří za vzniku pevného produktu, který se rozpustí v etylacetátu, suší se nad síranem sodným a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku 1,83 g výsledné sloučeniny jako světle žluté pevné látky o teplotě tání 155-158°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 244, .
MH+ (vypočteno) 244.
Meziprodukt 17
2-hydroxymetyl-thiazol-4-karboxylová kyselina
Za stálého míchání se pod refluxem 4,5 hodiny zahřívá směs 1,78 g meziproduktu 16 a 1,80 g uhličitanu draselného v 90 ml metanolu a 30 ml vody, zchladí se, zahustí se na objem 30ml a okyselí se přidáním 2M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Směs se pětkrát extrahuje 60 ml dichlormetanu, a pak se zahustí ve vakuu za vzniku pevné látky, která se dvakrát extrahuje 150 ml horké směsi technického metylovaného etanolu a etylacetátu v poměru 2:1. Vytvořené extrakty se sloučí s dichlormetanovými extrakty a rozpouštědla se odstraní ve vakuu. Vytvořená pryž se nechá krystalizovat z dietyleteru za poskytnutí 834 mg v názvu uvedené sloučeniny jako hnědého prášku o teplotě tání 121-127’C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 160,
MH+ vypočteno) 160.'
Meziprodukt 18 rel-(3S,3a5,6aR)-4-(2-hydroxymetyl-thiazol-4-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on
Sedmnáct hodin se míchá roztok 787 mg meziproduktu 17 , 1,00 g meziproduktu 10, 655 mg trietylaminu, 718 mg 1-hydroxybenzotriazolu a 997 mg 1-(3-dimetylamino-propyl)-3-etylkarbodiimid-hydrochloridu v 5 ml dimetylformamidu, a pak se rozdělí mezi 250 ml 8% roztoku bikarbonátu sodného a 250 ml etylacetátu. Vodný podíl se oddělí a extrahuje 250 ml etylacetátu. Sloučené organické podíly se dvakrát promyjí 200 ml 0,5 M roztoku chlorovodíkové kyseliny a dvakrát 200 ml vody, suší se nad síranem sodným a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku pěny, která se za stálého míchání • ·
φ během 5 minut uvede do suspenze ve 100 ml dietyleteru. Vytvořená pevná suspenze se filtruje za odsáváni.
Zbytek se suší za vzniku 1,23 g výsledné sloučeniny hnědého prášku o teplotě táni 197-201°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 388,
MH+ (vypočteno) 388.
Meziprodukt 19
2-dimetylaminometyl-thiazol-4-karboxylová kyselina
Za stálého mícháni se pod refluxem 1,5 hodiny zahřívá směs 370 mg α-bromopyrohroznové kyseliny, 300 mg 1-(dimetylamino)thioacetamid-hydrochloridu a 200 mg bikarbonátu sodného ve 25 ml etanolu. Po přidáni 213 mg uhličitanu draselného se směs pod refluxem další 0,75 hodiny zahřívá. Reakční směs se zchladl a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Zbytek se 0,5 hodiny míchá s 30 ml etylacetátu. Rozpouštědlo se dekantuje. Vytvořená pevná látka se rozděl! mezi 16 ml 0,5M roztoku kyseliny chlorovodíkové a 20 ml etylacetátu. Vodný podlí se odděl! a zahusti se ve vakuu za vzniku pryže. Na pryž se působ! 20 ml metanolu a reakční směs se filtruje. Filtrát se zahusti ve vakuu a zbytek suší za vzniku 430 mg výsledné sloučeniny jako tmavě hnědého prášku. Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 187,
MH+ (vypočteno) 187.
• ·
Meziprodukt 20
5-formyl~izoxazol-3-karboxylová kyselina
Za stálého míchání se pod refluxem 5 hodin zahřívá roztok 25 mg etyl-5-formyl~izoxazol-3-karboxylátu ve 3 ml 1,4-dioxanu a 1 ml 2M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Reakční směs se zchladí a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Zbytek se rozetře v dietyleteru. Rozpouštědlo se odstraní a zbytek suší za vzniku 18 mg výsledné sloučeniny jako oranžovo-hnědé pevné látky.
TLC (dichlormetan:metanol 9:1) Rf = 0,32.
Meziprodukt 21 rel-(3R,3aR,6aS)-3- (6-izopropyl-4-metansulfonyl-5-oxo-hexahydropyrolo [ 3,2-b] pyro 1-1-karbony 1) -izoxazol-5-karbaldehyd
Do míchaného roztoku 67 0 mg meziproduktu 10 v 50 ml acetnitrilu se přidá 500 mg meziproduktu 20 a 1,04 g 1- (3-dimetylaminopropyl) -3-etylkarbodiimid-hydrochloridu. Reakční směs se 4 hodiny míchá. Acetnitril se odstraní ve vakuu a zbytek se rozdělí· mezi dichlormetan a nasycený roztok bikarbonátu sodného. Organický podíl se oddělí a nechá se projít přes předem připravenou kolonu oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut, při eluci postupně' dichlormetanem, chloroformem, dietyleterem, etylacetátem, acetnitrilem a metanolem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří se za poskytnutí 660 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílé pevné látky.
TLC (dichlormetan: acetonitril 9:1) Rf = 0', 33.
Meziprodukt 22 etylester kyseliny l-metyl-5-styryl-lH-pyrazol-3-karboxylové
Pod refluxem se 2 hodiny zahřívá roztok 40 g (E)-etyl-2,4-dioxo-6-fenylhex-5-enoátu a 9 g metylhydrazinu ve 250 ml etanolu. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu a zbytek se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého při eluci směsí dietyleteru a cyklohexanu v poměru 1:1. Sloučí se podíly obsahující složku o vyšší polaritě a rozpouštědlo se odpaří za vzniku 25,4 g výsledné sloučeniny jako žlutých krystalů.
TLC (dietyleter:cyklohexan 1:1) Rf = 0,14.
Během této reakce se vyrobí i meziprodukt 23.
Meziprodukt 23 etylester 2-metyl-5-styryl-2H-pyrazol-3-karboxylové kyseliny
Podíly obsahující jednu ze dvou nových hlavních složek • ·
φ ·' ΦΦΦΦ ο nižší polaritě, které se získají při čištění chromatografií meziproduktu 22, se sloučí a rozpouštědlo se odpaří za vzniku 11,4 g výsledné sloučeniny jako žlutého oleje.
TLC (dietyleter:cyklohexan 1:1) Rf = 0,62.
Meziprodukt 24 etylester kyseliny 5-formyl-l-metyl-lH-pyrazol-3-karboxylové
Roztokem 156 mg meziproduktu 22 v 10 ml etylacetátu se při teplotě -78°C 2 hodiny probublává ozón. Rozokem se pak probublává plynný dusík, a pak se přidá 500 mg trifenylfosfinu. Roztok se zahřeje na teplotu místnosti a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Produkt se nechá projít přes předem připravenou kolonu oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut, při eluci postupně dichlormetanem, chloroformem a dietyleterem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za poskytnutí 127 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílých krystalů.
TLC (dietyleter:cyklohexan 1:1) Rf = 0,58.
Meziprodukt 25
5-formyl-l-metyl-lH-pyrazol-3-karboxylová kyselina
Za stálého míchání se pod refluxem 24 hodin zahřívá ·· • · ♦ · · · · 9 1, 9 ' • · · · · · · · · » » t ······« ······ • · ·· · · · · 9 ··· «V ·· 999 9 9 9 9 roztok 1,02 g meziproduktu 24 v 10 ml 1,4-dioxanu a 10 ml 2M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Reakční směs se zchladí a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku výsledné sloučeniny jako 0,85 g světle žluté pevné látky.
TLC . (dichlormetan:metanol 9:1) Rf = 0,19.
Meziprodukt 26 rel- (3R, 3aR, 6aS) -5- (6-izopropyl-’4-metansulfonyl-5-oxo-hexahydropyrol[3,2-b]pyrol-l-karbonyl)-2-metyl-2H-pyrazol-3-karbaldehyd
Do míchaného roztoku 783 mg meziproduktu 10 v 60 ml acetnitrilu se přidá 645mg meziproduktu 25 a 1,22 g 1-(3-dimetylamínopropyl)-3-etylkarbodiimid-hydrochloridu. Reakční směs se přes noc míchá. Acetnitril se odstraní ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi dichlormetan a nasycený roztok roztok bikarbonátu sodného. Organický podíl se oddělí a nechá se projít přes kolonu oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut při eluci postupně dichlormetanem, chloroformem, dietyleterem a etylacetátem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za poskytnutí 315 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílé pevné látky.
TLC (dichlormetan:acetonitril 9:1) Rf = 0,24.
4
Meziprodukt 27 rel-(3R,3aR,6aS)-5-(6-izopropyl-4-metansulfonyl-5-oxo-hexahydropyrol [3,2-b]pyrol-l-karbonyl) t- -2-metyl-2H-pyrazol-3-karbaldehyd w
Roztokem 124 mg meziproduktu 23 v 15 ml etylacetátu se při teplotě -78°C 3 hodiny probublává ozón. Roztokem se probublává plynný dusík, a pak se přidá 500 mg trifenylfosfinu. Roztok se zahřeje na teplotu místnosti a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Produkt se nechá projít přes kolonu oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut při eluci postupně dichlormetanem, chloroformem a dietyleterem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za poskytnutí 62 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílých krystalů.
TLC (dietyleter:cyklohexan 1:1 ) Rf = 0,70.
V
Meziprodukt 28 é
* 5-formyl-2-metyl-2H-pyrazol-3-karboxylová kyselina , Za stálého míchání se pod refluxem přes noc zahřívá roztok 1,0 g meziproduktu 27 v 10 ml 1,4-dioxanu a 10 ml 2M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Reakční směs se zchladí a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku výsledné sloučeniny jako 0,8 g světle žluté pevné látky.
TLC (dichlormetan:metanol 9:l)Rf = 0,54.
444 44 ·«
Meziprodukt 29 rel-(3R,3aR,6aS)-5-(6-izopropyl-4-metansulfonyly -5-oxo-hexahydropyrol[3,2-b]pyrol-l-karbonyl)-l-metyl-lH-pyrazol-3-karbaldehyd
Do míchaného roztoku 812 mg meziproduktu 10 ve 45 acetnitrilu se přidá 660 mg meziprodukt 28 a 1,26 g 1-(3-dimetylaminopropyl)-3-etylkarbodiimid-hydrochloridu. Reakční směs se 22 hodin míchá. Acetnitril se odstraní ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi dichlormetan a nasycený roztok bikarbonátu sodného. Organický podíl se oddělí a nechá se projít přes kolonu oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut při eluci postupně dichlormetanem, chloroformem, dietyleterem a etylacetátem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za poskytnutí 955 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílé pevné látky.
TLC (dichlormetan : acetonitril 9:1) Rf = 0,22.
Meziprodukt 30 β-brom-metyl-nikotinová kyselina
Za stálého míchání se 24 hodin zahřívá na teplotu 80°C směs 3,8 g metyl-2-(brommetyl)pyridin-5-karboxylátu a 16,5 ml bis(tri-n-butylcín)oxidu v 80 ml toluenu. Reakční směs se zchladí a dvakrát extrahuje 50 ml 2M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Sloučené vodné ·♦' ···· extrakty se promyjí 40 ml toluenu a zahustí ve vakuu za vzniku 3,0 g výsledné sloučeniny jako žlutohnědé pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 216,218;
MH+ (vypočteno) 216,218.
Meziprodukt 31 rel-(3R,3aR,6aS)-4- (6-chlor-metyl-pyridin-3-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo- [3, 2-b] - . pyrol-2-on
Do míchané suspenze 177 mg meziproduktu 30 a 236 mg 1-(3-dimetylaminopropyl)-3-etylkarbodiimid-hydrochloridu v 5 ml acetonitrilu se přidá 100 mg meziproduktu 10. Reakční směs se 2 hodiny míchá. Acetnitril se odstraní ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi 40 ml dichlormetanu a 40 ml 2M roztoku uhličitanu sodného. Organický podíl se oddělí, promyje se 20 ml 2M roztoku uhličitanu sodného a 20 ml vody, suší se nad síranem hořečnatým a zahustí se za vzniku oleje. Tento produkt se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého při eluci směsí dichlormetanu a acetnitrilu v poměru 7:3 za poskytnutí 76 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílé pěny.
TLC (dichlormetan:acetonitril 7:3) Rf = 0,45.
Meziprodukt 32 metylester 5-brommetyl-pyrazin-2-karboxylové kyseliny
Pod refluxem se zahřívá a míchá směs 5,3 g metyl-(5-metyl)pyrazin-2-karboxylátu, 6,3 g N-bromosukcinimidu a 0,33 g dibenzoyl-peroxidu ve 125 ml tetrachlormetanu a směs se.0,5 hodiny ozařuje 200 W žárovkou s wolframovým vláknem. Reakční směs se zchladí, promyje se dvakrát 20 ml 10% roztoku siřičitanu sodného, 20 ml vody a 15 ml nasyceného roztoku chloridu sodného, suší nad síranem hořečnatým a zahustí za vzniku oleje. Produkt se čistí rychlou chromatografii na koloně oxidu křemičitého při eluci cyklohexanem a etylacetátem v poměru 3:2 za poskytnutí 3,8 g v názvu uvedené sloučeniny hnědé pevné látky.
TLC (cyklohexan : etylacetát 3:2) Rf = 0,28.
Meziprodukt 33 hydrochlorid 5-brommetyl-pyrazin-2-karboxylové kyseliny
Směs 3,48 g meziproduktu 32 a 6,00 g hydroxidu sodného ve 40 ml vody se 2 hodiny míchá, okyselí se přidáním 2M roztoku kyseliny chlorovodíkové a čtyřikrát se extrahuje 30 ml etylacetátu. Sloučené extrakty se promyjí 15 ml nasyceného roztoku chloridu sodného, suší nad síranem hořečnatým a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku 2,58 g výsledné sloučeniny jako světle • to • to* ·♦ toto·» ·· · · to toto to «.« * • · · · · toto· « to1· to • ♦ ·· · · · · · · v « » • · · ♦ · · « to to • · · · · · · ·« · to to to · žluté pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 217,219; MH+ (vypočteno) 217,219.
Meziprodukt 34 rel- (3R, 3aR, 6aS) -4- (5-chlormetyl-pyrazin-2-karbonyl) -3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo- [3,2-b]pyrol-2-on
Do míchaného roztoku 800 mg meziproduktu 10 a 934 mg 1- (3-dimetyl-aminopropyl) -3-etylkarbodiimid-hydrochloridu v 10 ml acetnitrilu se přidá 1,23 g meziproduktu 33. Reakční směs se 18 hodin míchá. Acetnitril se odstraní ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi 20 ml dichlormetanu a 25 ml 2M roztoku uhličitanu sodného. Vodný podíl.se oddělí a dvakrát se extrahuje 20 ml dichlormetanu. Sloučené organické podíly se promyjí 15 ml vody a 15 ml nasyceného roztoku chloridu sodného, suší nad síranem hořečnatým a zahustí za vzniku oleje. Tento produkt se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého při eluci směsí dichlormetanu a acetnitrilu v poměru 7:3 za poskytnutí 562 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílé pěny.
TLC (dichlormetan zacetonitril 7:3) Rf = 0,42.
Meziprodukt 35
2R-(2,2,2-trifluor-acetylamino) -sukcinamová kyselina
Při teplotě 110°C se během 48 hodin sušení připraví 37,9 g práškového D-Asparaginu, který se následně uvede do suspenze ve 144 ml metanolu a suspenze se suší 5 hodin na síty s velikostí ok 3A. Do míchané suspenze se v atmosféře dusíku přidá 40,2 ml trietylaminu, a následně 36 ml metyl-trifluoracetátu. Vytvořená směs se nechá 48 hodin míchat. Do reakční směsi se přidá 145 ml bezvodého metanolu, a pak 115 g H+ formy pryskyřice Dowex. 50 sušené 24 hodin pří teplotě 56°C. Vytvořená směs se 10 minut míchá, filtruje se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku surové bílé pevné látky obsahující výslednou sloučeninu. Tento surový produkt se sloučí se surovým produktem připraveným podobným postupem a krystalizuje se z horké vody za vzniku výsledné sloučeniny jako 106 g bílé krystalické pevné látky.
Hmotové spektrum MNH4+ (nalezeno) 246,
MNH4+ (vypočteno) 246.
Meziprodukt 36 metylester 2R-(2,2,2-trifluor-acetylamino)-sukcinamové kyseliny
Roztok 95,14 g meziproduktu 35 v 1150 ml metanolu se
*·'
0 ·
0 0 suší nad 3A molekulárními síty o velikosti ok 3A, a následně se za stálého míchání se zchladí -70°C. Při zachování reakční teploty pod -60°C se pomalu přidává 162 ml acetyl-chloridu. Reakční směs se nechá za hřát na teplotu -20°C a nechá se 48 hodin při této teplotě. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku čirého a bezbarvého oleje obsahujícího výslednou sloučeninu. Tento produkt se rozetře s dietyleterem a- vytvořená bílá pevná látka se nechá krystalizovat z vroucí vody za vzniku výsledné sloučeniny jako 42 g bílé krystalické pevné látky.
Hmotové spektrum: MH+ (nalezeno) 243,
MH+ (vypočteno) 243.
Meziprodukt 37 metylester kyseliny 3-kyano-2R-(2,2,2-trifluor-acetylamino)-propionové
Do míchané suspenze 3,0 g meziproduktu 36 ve 20 ml dichlormetanu se přidá 4,92 ml pyridinu a 4,92 g p-toluen-sulfonyl-chloridu. Přidá se dalších 15 ml dichlormetanu a hnědý roztok se nechá-48' hodin míchat při teplotě místnosti. Reakční směs se zředí 25 ml dichlormetanu, promyje se 74 ml 1 M vodného roztoku kyseliny trihydrogenfosforečné, suší se nad síranem sodným, filtruje se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku 3,57 g hnědé pevné látky obsahující výslednou • Φ ·· ·· φφ • · · φ φ φ φ φ * • · · · ··· · φ φ '· ··· · » · · · · *· · φ · · · · « · · sloučeninu. Surová směs se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci směsí etylacetátu a cyklohexanu v poměru' nejprve 1:3, a pak 1:2,5. Po odpaření ve vakuu vznikne 1,62 g výsledné sloučeniny jako bílé krystalické pevné látky.
TLC (1:1 etylacetát : cyklohexan) Rf 0,5.
Hmotové spektrum MNH4 + .(nalezeno) 242,
MNH4+ (vypočteno) 242.
Meziprodukt 38
2,2,2-trifluor-N-(2-oxo-pyrolidin-3R-yl)-acetamid
Roztok 200 mg meziproduktu 37 v 10 ml etanolu se v atmosféře vodíku míchá 3 hodiny za přítomnosti 1,00 g 5% rhodia na oxidu hlinitém. Katalyzátor se odstraní filtrací a filtrát se zahustí ve vakuu za vzniku surové pryže obsahující výslednou sloučeninu. Reakční směs se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci acetonitrilem. Eluční činidlo se odpaří ve vakuu za vzniku 40 mg výsledné sloučeniny jako bílé pevné látky.
TLC (acetnitril) Rf 0,63.
Hmotové spektrum MNH4+ (nalezeno) 214,
MNH4+ (vypočteno) 214
» fr··· • · • ···
Meziprodukt 39 benzylester kyseliny 2-oxo-3R-.(2,2,2-trif luor-acetylamino)-pyrolidin-l-karboxylové
Do míchaného roztoku 1,04 g meziproduktu 38 v tetrahydrofuranu zchlazeného na teplotu -70°C se přidá 3,31 ml 1,6M roztoku n-butyllithia ve směsi hexanů. Po 5 minutách se přidá 833 μΐ benzylchlormravenčanu a reakční směs se nechá ohřát na teplotu místnosti. Po 2,5 hodině se reakční směs zředí 100 ml etylacetátu a dvakrát se promyje 150 ml 1 M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Sloučené organické extrakty se suší nad síranem hořečnatým, filtrují se a zahustí ve vakuu za vzniku surové oranžovo-bílé pevné 1-átky, která se čistí rozetřením s dietyleterem za vzniku 1,25 g výsledné sloučeniny jako bílé pevné látky.
Hmotové spektrum MNH4+ (nalezeno) 348,
MNH4+ (vypočteno) 348.
Chirální HPLC (Chiracel AD, systém elučních činidel: etanol : heptan 15:85, rychlost průtoku =1 ml/min)
Doba retence enantiomeru R = 10,08 min (71,8%).
Doba retence enantiomeru S = 12,50 min (28,2%).
Meziprodukt 40 benzylester kyseliny 2-etoxy-3R-(2,2,2-trifluor-acetylamino)-pyrolidin-l-karboxylové . * *♦ 44 ·4·4 ·· 4 4 ·** 4 * 9 4 4 « 9 · 9 • · 9 4 4 4 4 4 4 4 · . ·' • ··· :· 4 4 4 4 4 4· 4 • 4 4 9 4 4 4 4 4 • · 4 <4 4 4 4 4 4 4 · 4 4
V 1 ml bezvodého.tetrahydrofuranu se rozpustí 100 mg meziproduktu 39 v 1 ml bezvodého tetrahydrofuranu, zchladí se na teplotu -20°C a přidá se 0,15 ml 2,0 M roztoku hydroborátu lithného. Po 0,5 hodině se přidá 1 ml etanolu, a následně se přidá 33 μΐ koncentrované kyseliny sírové a vytvořený míchaný roztok se nechá 3,5 hodiny při pokojové teplotě. Reakční směs se přivede na pH 8-9 přidáním nasyceného vodného bikarbonátu sodného a organické rozpouštědlo se odstraní ve vakuu.
Vytvořený zbytek se rozdělí mezi 20 ml etylacetátu a 10 ml vody. Vodný podíl se extrahuje 10 ml etylacetátu. Sloučené organické podíly se suší nad síranem sodným, filtrují se a zahustí se ve vakuu za vzniku výsledné sloučeniny jako 101 mg čirého oleje, který se bez dalšího čištění použije v následující syntéze.
Hmotové spektrum MNH4+ (nalezeno) 378,
MNH4+ (vypočteno) 378.
Meziprodukt 40 (alternativní způsob přípravy) benzylester kyseliny 2-etoxy-3R-(2,2,2-trifluor-acetylamino)-pyrolidin-l-karboxylové
Roztok 214,8 g meziproduktu 39 ve 1200 ml bezvodého tetrahydrofuranu se míchá a zchladí na teplotu -30°C. Přidává se 336 ml 2,0 M roztoku hydroborátu lithného (po úvodním vzestupu teplotu na -12°C se reakční teplota během adice udržuje pod -17°C). Reakční směs se • φ φ φ Φ • Φφφ φ Φ φφφ φ φ φ φφφ φ φ · • φφφ φφφ φφ φφ
ΦΦΦΦ ·· :·φ • φ φ φ · ··· · φφφ φφφ φ φ φ • φ φ φ φ φφ* φφ φφ minut míchá při teplotě -20°C, přidá se 760 ml etanolu při udržení teploty pod -19°C. Do reakční směsi se pomalu přidává zchlazená směs 75 ml koncentrované kyseliny sírové ve 215 ml etanolu při udržení vnitřní teploty pod -18°C. Chladící lázeň se odstraní a reakční směs se míchá 90 minut, přičemž dojde ke zvýšení teploty na +15°C. Opatrně se během 35 minut přidá 1600· ml nasyceného roztoku bikarbonátu sodného, a následně se těkavý podíl odstraní ve vakuu. Vytvořený vodný podíl s.e extrahuje jedenkrát 1000 ml a dvakrát 800 ml etylacetátu. Sloučené extrakty se promyjí 800 ml nasyceného roztoku chloridu sodného, suší se přes noc nad síranem' sodným a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za poskytnutí 211,6 g v názvu uvedené sloučeniny jako oranžového oleje.
TLC (4:1, CH2Cl2:Et20) Rf = 0, 64 a 0,43 .
Meziprodukt .41 benzylester kyseliny (2S,3R)-2-(rel-lS-etoxy-karbonyl-2-metyl-propyl)-3-(2,2,2-trifluoracetylamino)-pyrolidin-l-karboxylové
Směs 90 mg meziproduktu 40, 0,22 g (l-etoxy-3-metyl-but-l-enyloxy)-triizopropyl-silanu (jehož příprava je popsána v mezinárodní patentové přihlášce č. W0 97136903 jako příprava meziproduktu 95) a 1,1 ml dichlormetanu se zchladí na teplotu 5°C a přidá se 0,15
ml bór-trifluorid-dieterátu. Po 55 minutách se reakce ukončí přidáním 15 ml 2M vodného roztoku bikarbonátu sodného a zředí se 10 ml dichlormetanu. Vodný podíl se oddělí a organický podíl se promyje 10 ml nasyceného vodného roztoku chloridu sodného. Organický extrakt se suší nad síranem hořečnatým, filtruje se a zahustí ve' vakuu za vzniku výsledné sloučeniny jako 106 mg bezbarvého oleje.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 445,
MH+ (vypočteno) 445.
Meziprodukt 41 (alternativní způsob přípravy) benzylester kyseliny (2S,3R)-2-(rel-lS-etoxykarbonyl-2-metyl-propyl)-3- (2,2,2-trifluor-acetylamino)-pyrolidin-l-karboxylové
Směs 97,9 g meziproduktu 40, 233g (Z)-(l-etoxy-3-metyl-but-l-enyloxyl-triizopropyl-silanu) a 600 ml dichlormetanu se v atmosféře dusíku zchladí na teplotu 5°C a během 15 minut se přidá 200 ml bór-trifluorid-dietyleterátu. Po dalších 15 minutách se přidává 750 ml 2M roztoku uhličitanu sodného tak, aby teplota směsi nestoupla nad 20°C. Reakční směs se filtruje přes Hyflo a pevná látka se dvakrát promyje 200 ml dichlormetanu. Promývací podíly se přidají do směsi rozdělené do dvou fází. Vodný podíl se oddělí a extrahuje se dvakrát 400 ml dichlormetanu. Sloučené extrakty se dvakrát promyjí • 9 ·*·»
· ··· ·· 99 • · · · • 9· 9
9 9 9 · 9 9 ··
250 ml nasyceného roztoku chloridu sodného, suší se nad síranem hořečnatým a zahustí se ve vakuu za poskytnutí 154 g v názvu uvedené sloučeniny.
TLC SiO2 (1:3; etylacetát : cyklohexan) Rf = 0,49 (β-anomer), 0,42 (α-anomer).
Hmotové spektrum (nalezeno) MH+ = 445, (vypočteno) MH+ = 445.
Meziprodukt 42 benzylester kyseliny (2S,3R)-3-amino-2-(1-etoxy-karbonyl-2-metyl-propyl)-pyrolidin-1-karboxylové
K teplotě refluxu se 2,25 hodiny zahřívá směs 97 mg meziproduktu 41, 300 mg uhličitanu draselného, 2 ml etanolu a 2 ml vody. Etanol a voda se odpaří ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi 10 ml etylacetátu a 10 ml vody. Vodný extrakt se přivede na pH9-10 přidáním 2M vodného roztoku hydroxidu sodného a třikrát se extrahuje 20 ml dietyleteru. Sloučené organické extrakty se suší nad síranem hořečnatým, filtrují se a zahustí se ve vakuu za vzniku výsledné sloučeniny jako 56 mg čirého oleje.
Meziprodukt 42 (alternativní způsob přípravy) benzylester kyseliny (2S,3R)-3-amino-2-(1-etoxy-karbonyl-2-metyl-propyl)-pyrolidin-l-karboxylové
9999 99 99
9 9 9 9 9 • 999 · * · t • · · · · · · ♦ · · 9 9 · ·· 9 99 9 9- 9 9
K teplotě refluxu se 5 hodin zahřívá směs 153 mg meziproduktu 41,'183,3 g uhličitanu draselného, 1000 ml etanolu a 1000 ml vody. Organický podíl se pak oddělí a zahustí se ve vakuu. Zbytek, vodný podíl a 200 ml nasyceného roztoku chloridu sodného se dvakrát extrahuje 500 ml eteru, a následně jedenkrát 250 ml eteru a sloučené extrakty se třikrát extrahují 500 ml 1 M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Sloučené kyselé extrakty se přivedou na pH 8 přidáním 150 g pevného hydrogenuhličitanu sodného a extrahují se jedenkrát 600 ml a následně třikrát 300 ml dichlormetanu. Sloučené dichlormetanové extrakty se suší nad síranem hořečnatým a zahustí ve vakuu za vzniku 87,9 g výsledné sloučeniny.
TLC SiO2 (100:8:1 dichlormetan : etanol : amoniak) Rf = 0,55.
Hmotové spektrum (nalezeno) MH+ = 349, (vypočteno) MH+ = 349.
Meziprodukt 43 benzylester (3aR,6S,6aS)-6-izopropyl-5-oxo-hexahydro-pyrolo-[3,2-b]pyrol-l-karboxylové kyseliny
V 1 ml tetrahydrofuranu se rozpustí 50 mg meziproduktu 42 v 1 ml tetrahydrofuranu a 1 ml tetrametyl-etylendiaminu, a pak se přidá 0,4 ml 1 M roztoku t-butyl-magnesium-chloridu v tetrahydrofuran. Po 3 hodinách
4444 nasyceného se oddělí a směs
4 ·♦·
S7 míchání se reakce ukončí přidáním 1 ml roztoku chloridu amonného. Vodný podíl se extrahuje 4 ml etylacetátu. Sloučené organické extrakty se odpaří ve vakuu. Zbytek se rozdělí mezi 10 ml dichlormetanu a 10 ml 2M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Vodný podíl se oddělí a třikrát se extrahuje 5 ml dichlormetanu. Sloučené organické extrakty se suší nad síranem hořečnatým, zbytek se filtruje a zahustí ve vakuu za vzniku surové bílé pevné látky obsahující výslednou sloučeninu. Produkt se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci směsí etylacetátu a cyklohexanu v poměru 1:1 za vzniku 15 mg výsledné sloučeniny jako 16 mg bílé pevné látky.
TLC (2:1 etylacetát : cyklohexan) Rf 0,38.
Chiral HPLC (kolona chiracel AD, systém elučních činidel etanol : heptan 10:90, rychlost průtoku 1 ml/min).
Doba retence RRS laktamu = 9,92 minut (73,6%).
Doba retence SSR laktamu = 13,12 minut (26,4%).
Meziprodukt 44 benzylester (3aR,6S,6aS)-6-izopropyl-4-metansulfonyl-5-oxo-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-1-karboxylové kyselina
Do 0,46 g meziproduktu 43 v 30 ml bezvodého tetrahydro. 00 ·« ···· 0 · • »··
0« »· * 0 0 0 • · · 0 • « 0 0 >
0 0 0 • 0 0 0 furanu. se při teplotě -70°C v atmosféře dusíku přidá 2,0 ml 1 M hexametyl-disilazidu lithného v tetrahydro* furanu. Roztok se 15 minut zahřívá na teplotu 0°C, a pak se znovu zchladí na teplotu -70°C a přidá se 0,30
4» « ml metan-sulfonyl-chloridu. Po 1,5 hodině se přidá 30 ml nasyceného vodného roztoku chloridu amonného a reakční směs se třikrát extrahuje 5 ml etylacetátu. Sloučené extrakty se dvakrát promyjí 25 ml nasyceného roztoku chloridu sodného, suší se nad síranem hořečnatým a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Zbytek se čistí rychlou chromatografii na koloně oxidu křemičitého při eluci směsí etylacetátu a cyklohexanu v poměru 1:1 za vzniku 0,34 g výsledné sloučeniny jako bílé pevné látky.
TLC SiO2 (1:1 etylacetát : cyklohexan) Rf 0,4.
Hmotové spektrum MNH4+ (nalezeno) = 398,
MNH4 + (vypočteno) = 398.
«i. Meziprodukt 45 (3S,3a5,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on
V atmosféře vodíku se 3 hodiny míchá směs 0,31 g meziproduktu 44, 0,24 g 10% hydroxidu paladia na aktivním uhlí, 25 ml 1,4-dioxanu a 25 ml etylacetátu. Katalyzátor se odstraní filtrací přes Hyflo a filtrát se zahustí ve vakuu za vzniku 0,20 g výsledné
• · ··· • · · • « · fr· · frfr • fr 99
9 9 9 · » fr • · · · • frfr · frfr frfr sloučeniny jako světle žluté pevné látky.
TLC SiO2 (9:1 chloroform: metanol) Rf = 0,36.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 247,
MH+ (vypočteno) = 247.
Meziprodukt 46 (3S,3aS,6aR)-4- (5-chlormetyl-pyrazin-2-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo-[3,2-b]pyrol-2-on
Do míchaného roztoku 900 mg meziproduktu 45 a 1,25 g 1- (3-dimetylaminopropyl) -3-etylkarbodiimid-hydrochlorid u ve 25 ml acetnitrilu se přidá 1,16 g meziproduktu 1. Reakční směs se 1 hodinu míchá, a následně se přidá 25 ml acetnitrilu. Reakční směs se 19 hodin míchá, acetnitril se odstraní ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi 30 ml dichlormetanu a 30 ml 2M roztoku uhličitanu sodného. Vodný podíl se oddělí a dvakrát se extrahuje 30 ml dichlormetanu. Sloučené organické podíly se suší nad síranem hořečnatým, filtrují se a zahustí se za vzniku hnědé pěny. Produkt se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci 20% roztokem acetnitrilu v dichlormetanu. Podíly obsahující požadovaný produkt se odpaří dosucha ve vakuu za poskytnutí 1,095 g v názvu uvedené sloučeniny (l,095g) jako bílé pěny.
TLC (20% acetnitril v dichlormetanu) Rf = 0,52.
·· • · • · ··· · • ·· ·· ···· • · · • · ··· • · · · • · · ·· ··
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 401,403, MH+ (vypočteno) 401,403.
Meziprodukt 47.
5-[(terč.-butoxykarbonyl-cyklopropyl-amino)-metyl]-pyrazin-2-karboxylová kyselina
Do míchané suspenze 60 g 2-metylpyrazin-5-karboxylové kyseliny ve 300 ml kyseliny octové se přidá brom. Reakční směs se 1 hodinu zahřívá na teplotu 80°C. Rozpouštědlo se odpaří ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi 250 ml etylacetátu a 250 ml 2M vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové. Vodný podíl se pětkrát extrahuje 250 ml etylacetátu. Sloučené organické podíly se promyjí 100-ml 2M roztoku kyseliny chlorovodíkové a 100 ml. nasyceného roztoku chloridu sodného, suší nad síranem hořečnatým, filtrují se a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu za vzniku hnědé pevné látky. Pevný produkt se míchá v 900 ml acetnitrilu a přidá se 60 ml trietylaminu a 30 ml cyklopropylaminu. Po 20 hodinách míchání při pokojové teplotě se přidá 30 ml cyklopropylaminu a reakční směs se 15 minut míchá. Těkavý podíl se odpaří ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi 200 ml etylacetátu a 300 ml 2M vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové. Organický podíl se čtyřikrát extrahuje 200 ml 2M roztoku kyseliny chlorovodíkové, sloučené vodné extrakty se promyjí 50 ml etylacetátu, zchladí se v lázni ledu a přivede se na bazické pH přidáním 120 ml 10M vodného roztoku hydroxidu sodného. Roztok se třikrát promyje 200 ml etylacetátu a jedenkrát 200 ml dietyleteru. Těkavý organický podíl se odstraní ve vakuu za vzniku hnědého vodného roztoku. Do roztoku se přidá 500 ml 1,4-dioxanu a 71 g di-terc.butyldikarbonátu. Reakční směs se 20 hodin míchá při pokojové teplotě. Přidá se 10 g di-terc.butyldikarbonátu a se dále 24 hodin míchá. Do míchané směsi se přidá 85 g kyseliny citrónové a směs se extrahuje dvakrát 200 ml, třikrát 150 ml a dvakrát 100 ml etylacetátu. Sloučené extrakty se suší nad síranem hořečnatým, filtrují se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku hnědého oleje, který se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci dichlormetanu, metanolu a kyseliny octové v poměru 100:8:1. Podíly obsahující požadovaný produkt se odpaří dos.ucha ve vakuu za vzniku žlutohnědé pevné látky, která se energicky míchá ve směsi cyklohexanu a dietyleteru v poměru 5:1 do konečného rozdělení. Pevná látka se odstraní filtrací a suší se ve vakuu za poskytnutí 16,65 g v názvu uvedené.sloučeniny jako oranžovo-hnědé pevné látky.
TLC (směs dichlormetanu, metanolu a kyseliny octové 100:8:1) Rf = 0,31.
Hmotové spektrum. MH+ (nalezeno) 294,
MH+ (vypočteno) 294.
Meziprodukt 48 terč.butyl-ester kyseliny cyklopropyl-[5-(6S-izopropyl-4-metansulfonyl-5-oxo-hexahydro-(3aR, 6aS)-pyrolo [3,2-b] pyrol-l-karbonyl) -pyrazin-2-ylmetyl] -karbamové
Při teplotě místnosti se míchá směs 11,36 g meziproduktu 45, 13,53 g meziproduktu 47 a 19,3 g 0-(7-azabenzo-triazol-l-yl)-Ν,Ν,Ν',N'-tetrametyl-uronium-hexafluorfosfátu v 260 ml acetnitrilu a přidá se 16 ml N,N-diizopropyletylaminu. Po 2 hodinách míchání se, rozpouštědlo odstraní ve vakuu, zbytek se zředí 250 ml dichlormetanu a promyje se 250 ml 1 M roztoku uhličitanu sodného. Vodný podíl se třikrát extrahuje 150 ml dichlormetanu. Sloučené organické podíly se promyjí 50 ml 1 M roztok uhličitanu sodného, suší se nad síranem hořečnatým, filtrují se a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu za vzniku žluto-hnědé pevné látky.
Pevná látka se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci 50% roztokem etylacetátu v cyklohexanu. Podíly obsahující požadovaný produkt se odpaří dosucha ve vakuu za poskytnutí 21,55 g v názvu uvedené sloučeniny jako bílé pěny.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 522,
MH+ (vypočteno) 522.
[a]D 20 + 69,5 (c = 0,8, metylkyanid)
Meziprodukt 49 etylester kyseliny 2-pyrolidin-l-ylmetyl-oxazol-4-karboxylové
Do míchaného roztoku 43,9 g etylesteru kyseliny
2-(brom-metyl)oxazol-4-karboxylové ve 300 ml acetnitrilu se přidá 15,7 ml pyrolidinu. Po 10 minutách míchání se přidá 7,8 ml pyrolidinu. Po dalších 30 minutách se rozpouštědlo odstraní ve vakuu za vzniku oranžového oleje.. Olej se rozdělí mezi 400 ml 1 M roztoku uhličitanu sodného a 500 ml dichlormetanu a podíly se oddělí. Organický podíl se promyje 100 ml vody, suší se nad síranem hořečnatým, filtruje se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku 24,0 g výsledné sloučeniny jako oranžového oleje.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 225,
MH+ (vypočteno) = 225.
Meziprodukt 50 metylester 2-pyrolidin-l-ylmetyl-oxazol-4-karboxylové kyseliny
Do suspenze 25 mg uhličitanu draselného a 27,5 mg metylesteru kyseliny 2-(brom-metyl)oxazol-4-karboxylové v 2,5 ml acetonitrilu se přidá 14 mg pyrolidinu.
Reakční směs se 6 hodin míchá a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Zbytek se rozdělí mezi 15 ml
etylacetátu a 5 ml vody. Organický podíl se suší nad síranem sodným a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za poskytnutí 23 mg v názvu uvedené sloučeniny jako světle hnědého oleje.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 211,
MH+ (vypočteno) = 211.
Podle postupu přípravy meziproduktu 2 se připraví meziprodukty 51-55 za použití metylesteru kyseliny 2-(brom-metyl)oxazol-4-karboxylové jako výchozí sloučeniny.
Meziprodukt 51 hydrochlorid metylesteru kyseliny 2-[(cyklopropyl-metyl-amino)-metyl]-oxazol-4-karboxylové
Vyrobeno jako hydrochlorid, v podobě světle hnědé pryže.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 211,
MH+ (vypočteno) = 211.
Meziprodukt 52 metylester kyseliny 2-[ (dicyklo-hexylamino)-metyl] -oxazol-4-karboxylové
Světle žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 321, MH+ (vypočteno) = 321.
Meziprodukt 53 metylester kyseliny 2-piperidin-l-ylmetyl-oxazol-4-karboxylové
Bledě hnědá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 225.
MH+ (vypočteno) = 225.
Meziprodukt 54 metylester kyseliny 2-(4-fenyl-piperazin-l-ylmetyl)oxazol-4-karboxylové
Světle žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 302.
MH+ (vypočteno) = 302.
Meziprodukt 55 metylester kyseliny 2-dibutylaminometyl-oxazol-4-karboxylové
Viskózní bledě žlutý olej .
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 269.
MH+ (vypočteno) = 269.
Meziprodukt 56
2-pyrolidin-l-ylmetyl-oxazol-4-karboxylové kyseliny / draselná sůl kyseliny 2-pyrolidin-l-ylmetyl-oxazol-4-karboxylové
Příprava č. 1:
Do roztoku 24,0 g meziproduktu 49 ve 150 ml etanolu'a 150 ml vody se přidá 14,8 g uhličitanu draselného. Reakční směs se za stálého míchání 4 hodiny zahřívá pod refluxem. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku oranžovo hnědého zbytku který se třikrát azeotropicky destiluje s toluenem, a pak se suší ve vakuu. Pevný zbytek se energicky míchá s 100 ml eteru, a po filtraci a sušení dosucha ve vakuu vznikne směs výsledné sloučeniny a uhličitanu draselného jako 34,5 g hnědé pevné látky. Výsledný materiál se použije bez dalšího čištění.
Příprava č.2:
Po 5 hodinách míchání roztoku 22 mg meziproduktu 50 v 1,5 ml dioxanu a 0,3 ml l,0M roztoku hydroxidu sodného se roztok neutralizuje na pH přibližně 7 přidáváním po kapkách 2,0 M roztoku chlorovodíkové kyseliny.
Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu a pevný zbytek se dále suší ve vakuu za vzniku směsi výsledné sloučeniny
a chloridu sodného jako 40 mg světle žluté pevné látky. Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 197,
MH+ (vypočteno) = 197.
Podle postupu přípravy meziproduktu 56 (příprava č. 2) se připraví meziprodukty 57-59 za použití meziproduktů 53-56 jako výchozích sloučenin.
Meziprodukt 57
2-piperidin-l-ylmetyl-oxazol-4-karboxylová kyselina
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 211,
MH+ (vypočteno) = 211.
Meziprodukt.58
2- (4-fenyl—pipérazin-l-ylmetyl) -oxazol-4-karboxylová kyselina
Bílá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 288,
MH+ (vypočteno) = 288.
Meziprodukt 59
2-dibutylaminometyl-oxazol-4-karboxylová kyselina ··· 78
Světle žlutá polotuhá látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 255,
MH+ (vypočteno) =255.
Příklady
V následujícím textu se dichloridové soli označují výrazem (2:1) následujícím po chemickém názvu.
Příklad 1 hydrochlorid rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metan-sulfonyl-4- (5-pyrolidin-l-ylmetyl-furan-2-karbonyl) -hexahydro-pyrolo-[3,2-b]pyrol-2-onu
Směs 8 0 mg meziproduktu 11 a 17 mg pyrolidinu v 6 ml dichlormetanu se 2 hodiny míchá. Po přidání 69 mg triacetoxyhydroborátu sodného se směs přes noc míchá. Reakční směs se promyje 8% vodného roztoku bikarbonátu sodného a vodou. Organický podíl se nechá projít přes kolonu oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut, (která se předem eluuje dichlormetanem, jehož objem odpovídá objemu kolony) při eluci postupně postupně dichlormetanem, chloroformem, dietyleterem, směsí dietyleteru a etylacetátu v poměru 1:1, etylacetátem, acetnitrilem a metanolem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za vzniku pryže, na kterou se působí
444 · *
44 ·· • ♦ 4 4 • 4 4 4 t • « · «4 4
1,0 Μ roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 80 mg v názvu uvedené sloučeniny jako žluté pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 424,
MH+ (vypočteno) = 424.
TLC (dichlormetan : metanol 9:1) : Rf = 0,27.
Příklady 2-4 se připraví podle postupu případu 1 za použití meziproduktu 11 jako výchozí sloučeniny.
Příklad 2 .
rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-morfolin-4-ylmetylfuran-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 440,
MH+ (vypočteno) = 440.
TLC (dichlormetan : metanol 9:1) : Rf = 0,60.
Příklad 3 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[5-(4-fenyl-piperazin-l-ylmetyl)-furan-2-karbonyl]-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Červená pevná látka.
···
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 515,
MH+ (vypočteno) = 515.
TLC (dichlormetan : metanol 9:1) Rf = 0,65.
Příklad 4 rel-(3R, 3aR, 6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[5-(4-metyl-piperazin-l-ylmetyl)-furan-2-karbonyl]-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Bílá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 453,
MH+ (vypočteno) = 453.
TLC (dichlormetan : metanol 9:1) Rf = 0,16.
Příklad 5 rel-(3R,3aR, 6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(2-morfolin-4-ylmetylfuran-3-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Směs 50 mg meziproduktu 12 a 13 mg morfolinu v 3,5 ml dichlormetanu se 1,5 hodiny míchá. Po přidání 43 mg triacetoxyhydroborátu sodného se směs přes noc míchá. Reakční směs se zředí dichlormetanem a extrahuje se 2 M roztokem kyseliny chlorovodíkové. Vodný extrakt se přivede na bazické pH přidáním 8% vodného roztoku bikarbonátu sodného a extrahuje se dichlormetanem.
Dichlormetanové extrakty se promyjí nasyceným roztokem chloridu sodného a suší se nad síranem sodným. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku pevné látky, na kterou se působí 1.0 M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 32 mg v názvu uvedené sloučeniny jako béžové pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 440,
MH+ (vypočteno.) = 440.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,68.
Příklady 6-10 se připraví podle postupu případu 5 za použití meziproduktu 12 jako výchozí sloučeniny.
Příklad 6 rel-(3R,3aR,6aS)-4-(2-dimetylaminometyl-furan-3- karbony1)-3-izopropy1-1-metanesulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) - 398,
MH+ (vypočteno) = 398.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,70.
• · 9 99 9
Příklad 7 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(2-piperidin-l-ylmetyl-furan-3-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 438,
MH+ (vypočteno) = 438.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,68.
Příklad 8 rel-(3R,3aR, 6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(2-pyrolidin-l-ylmetyl-furan-3-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 424,
MH+ (vypočteno) = 424.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,67.
Příklad 9 rel-(3R,3aR, 6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[2-(4-fenyl-piperazin-l-ylmetyl)-furan-3-karbonyl]-
• » · · · • 4 • ··· ·· ·0
-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 515,
MH+ (vypočteno) = 515.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,86.
Příklad 10 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[2-(4-metyl-piperazin-l-ylmetyl) -furan-3-karbonyl]-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 453,
MH+ (vypočteno) = 453.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,50.
Příklad 11 r^el-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dimetylaminometyl-thiofen-2-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfony1-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Směs 60 mg meziproduktu 13, 36 mg dimetylamonium-chloridu a 66 mg triacetoxyhydroborátu sodného v 6 ml • 4 · * · 4 4 4 4 • · 4 4 4 4 · • 4 4 4 · 444 • 4444· 4 4 • 4 4 4 4 •44 44 44 444 84 dichlormetanu se přes noc míchá. Reakční směs se zředí dichlormetanem a extrahuje se 2M roztokem » chlorovodíkové kyseliny. Vodné extrakty se promyjí dichlormetanem, a pak se přivedou na bazické pH přidáním 2M roztoku uhličitanu sodného a extrahují se dichlormetanem. Dichlormetanové extrakty se promyjí nasyceným roztokem chloridu sodného, suší se nad síranem hořečnatým a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku pryže, na kterou se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 15 mg v názvu uvedené sloučeniny jako žluté pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 414,
MH+ (vypočteno) = 414.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,44.
Příklad 12 se připraví podle postupu případu 11 za použití meziproduktu 13 jako výchozí sloučeniny.
Příklad 12 rel-(3R, 3aR, 6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-piperidin-l-ylmetylthiofen-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 454,
MH+ (vypočteno) = 454.
4 4 4 • 4 4 4 • 4 4 4 ·· «4 4
4 4 4
·· ·· · · · · • · · t • » · · • · · · • · · · >· >·
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,52.
Příklad 13 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-morfolín-4-ylmetyl-lH-pyrol-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Směs 80 mg meziproduktu 14, 28 mg paraformaldehydu a 40 mg morfolinu ve 4 ml etanolu a 1,5 ml ledové kyseliny octové se za stálého míchání 18 hodin zahřívá pod refluxem. Reakční směs se zchladí na teplotu místnosti a rozdělí se mezi 25 ml 8% vodného roztoku bikarbonátu sodného a 25 ml etylacetátu. Vodný podíl se extrahuje 30 ml etylacetátu. Sloučené organické podíly se suší nad síranem sodným a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu za vzniku pryže. Produkt se čistí rychlou chromatografií na.koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci směsí dichlormetanu, etanolu a amoniaku v poměru 200:8:1 za vzniku 21 mg bílého prášku, na který se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 22 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílého prášku o teplotě tání 184-188°.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 439,
MH+ (vypočteno) = 439.
Příklady 14-20 se připraví podle postupu případu 13 za
použití meziproduktu 14 jako výchozí sloučeniny.
Příklad 14 rel-(3S, 3aS, 6aR)-4-(5-dimetyl-aminometyl-lH-pyrol-2-karbony1)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyroi-2-on-hydrochlorid
Bílý prášek o teplotě tání 233-236°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 397,
MH+ (vypočteno) = 397.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,45
Příklad 15 rel-(3S,3aS, 6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-piperidin-l-ylmetyl-lH-pyrol-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Bílý prášek o teplotě tání 160-164°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 437,
MH+ (vypočteno) = 437.
Příklad 16 rel-(3S, 3aS, 6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-pyrolidin-l-ylmetyl-lH-pyrol-2-karbonyl)87 ·· ···· » 9 9 » · ···
-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Bílý prášek o teplotě tání 175-178°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 423,
MH+ (vypočteno) = 423.
Příklad 17 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[5-(4-fenyl-piperazin-l-ylmetyl)-lH-pyrol-2-karbonyl ] - -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Béžový prášek o teplotě tání 156-160°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 514,
MH+ (vypočteno) = 514.
Příklad 18 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[5-(4-metyl-piperazin-l-ylmetyl)-lH-pyrol-2-karbonyl]-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Béžový prášek o teplotě tání 177-181°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 452,
MH+ (vypočteno) = 452.
*· 9999 • · * • · ···
9· 999 ·· 99 • · · 1 • · « <
» ♦ · 4 ► 9 9 «
99
Příklad 19 rel- (3S, 3aS, 6aR) -4- (5-dibutylaminometyl-lH-pyrol-2-karbony1)-3-izopropyl-lmetansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Světle žlutý prášek o teplotě tání 116-120°C. Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 481,
MH+ (vypočteno) =481.
Příklad 20 rel-(3S, 3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-metylaminometyl-lH-pyrol-2-karbonyl) -hexahydro-pyr.olo [3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžový prášek o teplotě tání 210-215°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 383,
MH+ (vypočteno) = 383.
Příklad 21 rel-(3S, 3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (l-metyl-5-piperidin-l-ylmetyl-lH-pyrol-2-karbonyl) -hexahydro-pyrolo [3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Směs 40 mg meziproduktu 15, .15 mg paraformaldehydu a 23 mg piperidinu ve 3 ml etanolu a '1-, 5 ml ledové kyseliny octové se 22 hodin za stálého míchání zahřívá pod • * • 4 ··· 4 ·· ···· • · • 444
44
44#
44 • 4 4 4 • 4 4 β
4 4 4
4 4 4 «4 4 4 refluxem. Reakční směs se zchladí na teplotu místnosti a rozdělí, se mezi 30 ml 8% vodného roztoku bikarbonátu * sodného a 20 ml etylacetátu. Sloučené organické podíly se suší nad síranem sodným a rozpouštědlo se odpaří ve . vakuu za vzniku pryže. Produkt se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) ’ při eluci směsí dichlormetanu, etanolu a amoniaku v · poměru 100:8:1 za vzniku 26 mg bílé pevné látky, na kterou se působí 1,0 M roztoku· chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 28 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílého prášku o teplotě tání 149-153°. Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 451,
MH+ (vypočteno) = 451.
Příklady 22-25 se připraví podle postupu případu 21 za použití meziproduktu 15 -jako výchozí sloučeniny.
, Příklad 22 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (l-metyl-5-morfolin-4-ylmetyl-lH-pyrol-2-karbonyl) -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Světle žlutý prášek o teplotě tání 150-154°C.
Hmotové spektrum. MH+ (nalezeno) = 453,
MH+ (vypočteno) = 453.
• · · • · · · • ♦ · ·
Příklad 23 rel-(3S, 3aS,6aR)-4-(5-dimetylaminometyl-l-metyl-lH-pyrol-2-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo [3,2-b]pýrol-2-on-hydrochlorid
Bílý prášek o teplotě tání 137-141°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 411,
MH+ (vypočteno) = 411.
Příklad 24 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(l-metyl-5-pyrolidin-l-ylmetyl-lH-pyrol-2-karbonyl)-hexahydro-py-rolo [ 3,2-b] pyrol-2-on-hydrochlorid Žlutý prášek o teplotě tání 135-139°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 437,
MH+ (vypočteno) = 437.
Příklad 25 rél-(3S, 3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (l-metyl-5-metylaminometyl-lH-pyrol-2-karbonyl) -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Bílý prášek o teplotě tání 216-218°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 397,
MH+ (vypočteno) = 397.
···· • · ·
I • · ·
Příklad 26 rel-(3S,3aS,6aR)-4-(4-dimetylaminometyl-lH-pyrol-2-karbony1)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Směs 80 mg meziproduktu 14, 25 mg parafórmaldehydu, 38 mg dimetylamonium-chloridu a 200 mg aktivovaných molekulárních sít o velikosti ok 4 A v 10 ml etanolu se 24 hodin za stálého míchání zahřívá pod refluxem. Reakční směs se zchladí na teplotu místnosti a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu za vzniku pryže.
Produkt se čistí rychlou chromatografií na dvou kolonách oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci první kolony směsí dichlormetanu, etanolu a amoniaku v poměru 80:8:1 první kolony, a směsí v poměru 100:8:1 druhé kolony. Oddělí se 16.mg bílého prášku, na který se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 16 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílého prášku o teplotě tání 160-165°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 397, .
MH+ (vypočteno) = 397.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf =
0,20.
Příklad 27 rel- (3S, 3aS, 6aR) -3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (2-pyrolidin-l-ylmetylthiazol-4-karbonyl) -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Na míchaný roztok 387 mg meziproduktu 18 a 202 mg trietylaminu ve 42 ml dichlormetanu se působí 172 mg metansulfonylchloridu. Po 1,5 hodině míchání se odstraní 7 ml alikvotního podílu a do míchaného roztoku se přidá 30 mg pyrolidinu ve 2 ml dichlormetanu. Roztok se dva dny míchá. Za energického míchání se přidá 12 ml 8% vodného roztoku bikarbonátu sodného. Vodný podíl se oddělí a extrahuje se 15 ml dichlormetanu. Organické podíly se sloučí a suší se nad síranem sodným. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku polotuhé. látky, která se rozetře v 10 ml dietyleteru za vzniku pevné suspenze. Do suspenze se přidá 10 ml cyklohexanu a rozpouštědlo se dekantuje. Vytvořená pevná látka se suší ve vakuu za vzniku bílé pevné látky, na kterou se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v dietyleter za vzniku 51 mg výsledné sloučeniny jako béžového prášku o teplotě tání 130-134°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 441,
MH+ (vypočteno) = 441.
Výsledné sloučeniny příkladů 28-35 se připraví podle postupu případu 27 ža použití meziproduktu 18 jako výchozí sloučeniny.
• · · · · • · ·
Příklad 28 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(2-morfolin-4-ylmetylthiazol-4-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Světle žlutý prášek o teplotě tání 138-143°C. Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 457,
MH+ (vypočteno) = 457.
Příklad 29 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(2-piperidin-l-ylmetylthiazol-4-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžový prášek o teplotě tání 153-158°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 455,
MH+ (vypočteno) = 455.
Příklad 30 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[2-(4-metyl-piperazin-l-ylmetyl) -thiazol-4-karbonyl]-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Bílý prášek o teplotě tání 153-158°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 470,
MH+ (vypočteno) = 470.
Příklad 31 rel- (3S, 3aS, 6aR) -4- (2-cyklopropyl-aminometyl-thiazol-4-karbonyl) -3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[ 3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Světle šedý prášek o teplotě tání 160-163°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 427,
MH+ (vypočteno) = 427.
Příklad 32 rel-(3S,3aS,6aR)—4—{2— [ (4-fluor-benzylamino)-metyl] -thiazol-4-karbonyl}-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid Světle žlutý prášek o teplotě tání 141-145°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 495,
MH+ (vypočteno) = 495.
Příklad 33 rel-(3S, 3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- [2-(4-fenyl-piperazin-l-ylmetyl)-thiazol-4-karbonyl]hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Béžový prášek o teplotě tání 156-161°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 532,
MH+ (vypočteno) = 532.
• · · »· · · · · · · · · • · · · · · · ·9 · * • · · · 0··· · ·· · • 00000 0 · · · 0 0 0
Příklad 34 rel-(3S,3aS,6aR)-4-(2-dibutylaminometyl-thiazol-4-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfony1-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Světle žlutý prášek o teplotě tání 81-86°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) - 499,
MH+ (vypočteno) = 499.
Příklad 35 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-4-{2-[(l-izopropyl-2-metyl-propylamino)-metyl]thiazol-4-karbonyl}-1-metansulfony1-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžový prášek o teplotě tání 192-195°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 485,
MH+ (vypočteno) = 485.
Příklad 36 rel-(3S,3aS,6aR)-4-(2-dimetylaminometyl-thiazol-4-karbony1)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Do míchané suspenze 125 mg meziproduktu 19 v 10 ml dichlormetanu se přidá 127 mg oxalylchloridu, a
následně 1 kapka dimetylformamidu. Reakční směs se 1,0 hodinu míchá, a pak se zahustí ve vakuu. Zbytek se uvede do suspenze v 15 ml dichlormetanu a na suspenzi se za stálého míchání působí 43,mg meziproduktu 10, a 175 mg bikarbonátu sodného. Po 16 hodinách míchání reakční směsi se přidá 12 ml 8% vodného roztoku bikarbonátu sodného. Vodný podíl se oddělí a extrahuje se 15 ml dichlormetanu. Sloučené organické extrakty se suší nad síranem sodným a odpaří se za vzniku hnědé pryže, která se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při... eluci směsí dichlormetanu, etanolu a amoniak v poměru 160:8:1 za vzniku hnědé pryže. Na produkt se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v eteru za poskytnutí 23 mg v názvu uvedené sloučeniny jako béžové pevné látky o teplotě tání 122-127°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 415,
MH+ (vypočteno) =415.
Příklad 37 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (5-morfolin-4-ylmetyl-izoxazol-3-karbonyl) -hexahydro-pyrolo [3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Směs 50 mg meziproduktu 21 a 13 mg morfolinu v 5 ml dichlormetanu se 1,5 hodiny míchá. Po přidání 43 mg triacetoxyhydroborátu sodného se směs 2,5 hodiny míchá.
Reakční směs se promyje 8% vodného roztoku bikarbonátu sodného. Organický podíl se nechá projít přes kolonu oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut, (která se předem eluuje dichlormetanem, jehož objem odpovídá objemu kolony) při eluci postupně postupně dichlormetanem, chloroformem, dietyleterem, etylacetátem, acetnitrilem a metanolem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za vzniku pěny, na kterou se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 39 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílé pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 441,
MH+ (vypočteno) =441.
TLC (dichlormetan : metanol 9:1) Rf = 0,65.
Výsledné sloučeniny příkladů 38-44 se připraví podle postupu případu 37 za použití meziproduktu 21 jako výchozí sloučeniny.
Příklad 38 rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dimetylaminometyl-izoxazol-3-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Bílá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 399,
MH+ (vypočteno) = 399.
TLC (dichlormetan : metanol 9:1) Rf = 0,58.
Příklad 39 rel- (3R, 3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (5-pyrolidin-l-ylmetyl-izoxazol-3-karbonyl) -hexahydro-pyrolo [3,2-b]pyrol-2-on-hýdřochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 425,
MH+ (vypočteno) = 425.
TLC (dichlormetan : metanol 9:1) Rf = 0,55.
Příklad 40 rel- (3R, 3aR, 6aS) -3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (5-piperidin-l-ylmetyl-izoxazol-3-karbonyl)-hexahydro-pyrolo [3,2-b] pyrol-2-on-hydrochlorid
Bílá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 439,
MH+ (vypočteno) = 439.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,52.
• « · · · ·
Příklad 41 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[5-(4-metyl-piperazin-ylmetyl)-izoxazol-3-karbonyl]-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Bílá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 454,
MH+ (vypočteno) = 454.
TLC (dichlormetan : metanol 9:1) Rf = 0,13.
Příklad 42 rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-[(4-fluor-benzylamino)metyl]-izoxazol-3-karbonyl}-3-izopropyl-l-metansulfonylhexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 479,
MH+ (vypočteno) = 479.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,59.
Příklad 43 rel- (3R, 3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metan-sulfonyl-4-[5-(4-fenyl-piperazin-l-ylmetyl)-izoxazol-3-karbonyl] -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
100
4444
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 516,
MH+ (vypočteno) = 516.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,62.
Příklad 44 rel- (3R, 3aR,6aS)-4-(5-dibutylaminometyl-izoxazol-3-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 483,
MH* (vypočteno) = 483.
TLC (dichlormetan : etanol .: amoniak 100:8:1) Rf = 0,75.
Příklad 45 rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dímetylaminometyl-l-metyl-lH-pyrazol-3-karbony1)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Směs 50 mg meziproduktu 26 a 32 mg dimetylammonium-chloridu v 5 ml dichlormetanu se 2 hodiny míchá. Po přidání 55 mg triacetoxyhydroborátu sodného se směs 3 hodiny míchá. Reakční směs se promyje 8% vodného
101 • ·· ·9 ···· ·· ·· • 999 9 9 9 9 9 9 ·
9 · · 9 ··· · 9 9 · • 9 99 · 9 9 9 9 9 ·· ·
9 99 9 999·
9·99· 9 9 9 9· · · ·· roztoku bikarbonátu sodného. Organický podíl se nechá se projít přes kolonu oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut, (která se předem eluuje dichlormetanem, jehož objem odpovídá objemu kolony) při eluci postupně postupně dichlormetanem, chloroformem, dietyleterem, etylacetátem, acetnitrilem a metanolem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za vzniku světle hnědého oleje, na který se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 28 mg v názvu uvedené sloučeniny jako bílé. pevné látky. Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 412,
MH+ (vypočteno) - 412.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,68. .
Výsledné sloučeniny příkladů 46-49 se připraví podle postupu případu 45 za použití meziproduktu 26 jako výchozí sloučeniny.
Příklad 46 rel- (3R, 3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(l-metyl-5-pyrolidin-l-ylmetyl-lH-pyrazol-3-karbonyl)-hexahydro-pyrolo-[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 438,
MH+ (vypočteno) = 438.
102 ·· ·· ·»·· ·· ·· •4 ·· 4 44 4 4 · ·
4 4 4 4 444 4 4 4 4 ··< · · 4 444 44 ·
4·· · · ♦ · *
4· 4 4 44 4 44 44 4·
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0, 65.
Příklad 47 rel- (3R, 3aR, 6aS) -3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (l-metyl-5-morfolin-4-ylmetyl-iH-pyrazoi-3-karbonyl) -hexahydro-pyrolo [3, 2-b] pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 454,
MH+ (vypočteno) = 454.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,69.
Příklad 48 rel- (3R, 3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (l-metyl-5-piperidin-l-ylmetyl-lH-pyrazol-3-karbonyl) -hexahydro-pyrolo [3,2-b] pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 452,
MH+ (vypočteno) = 452.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf =
0, 67 .
φ φφ φφ ΦΦΦΦ Φ· φφ
ΦΦΦΦ φφφ φφφφ φφ φ φ φφφφ · φφ φ φ φφφ φφ φ φφφ φφ φ φ φφφ φφφφφ φφφ φφ φφ φφφ φφ φφ .103
Příklad 49 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[l-metyl-5-(4-metyl-piperidin-l-ylmetyl)-1H-pyrazol-3-karbonyl]-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 466,
MH+ (vypočteno) = 466. .
j. ' .
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,78.
Příklad 50 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[2-metyl-5-(4-fenyl-piperazin-l-ylmetyl)-2H-pyrazol-3-karbonyl]-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid ·
Směs 50 mg meziproduktu 29 a 28 mg fenylpiperazinu v 5 ml dichlormetanu se 2 hodiny míchá. Po přidání 50 mg triacetoxyhydroborátu sodného se směs přes noc míchá. Reakční směs se promyje 8% vodného roztoku bikarbonátu sodného. Organický podíl se nechá se projít přes kolonu oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut, (která se předem eluuje dichlormetanem, jehož objem odpovídá objemu kolony) při eluci postupně postupně
104 • ·9 99 9999 ·· 99
99 999 9999
9 9 9 9 999 9 9 9 9
99999 9 999 99 9
9 99 9 9999
999 99 99 999 99 >9 dichlormetanem, chloroformem, dietyleterem, etylacetátem, acetnitrilem a metanolem. Podíly * obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za vzniku pryže, na kterou se působí 1,0 M roztokem p
» chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 16 mg v názvu uvedené .sloučeniny jako tmavě žluté pevné látky.
r
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 529,
MH+ (vypočteno) = 529. '
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,77.
Výsledné sloučeniny příkladů 51-55 se připraví podle postupu případu 50 za použití meziproduktu 29 jako výchozí sloučeniny.
Příklad 51 rel- (3R, 3aR, 6aS) -4- (5-dimetylaminometyl-2-metyl-2H-pyrazol-3-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo [3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 412,
MH+ (vypočteno) = 412.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,66.
105 • ·· ·· ···· ·· r· ···· · · · · · · · • · · · ···· · · · · * ····· · · · · ·· · • · · · ····· • frfr fr· · · ··· ·· · ·
Příklad 52 rel- (3R, 3aR, 6aS) -3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (2-metyl-5-pyrolidin-l-ylmetyl-2H-pyrazol-3-karbonyl)-hexahydro-pyrolo [3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 438,
MH+ (vypočteno) = 438.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,63.
I
Příklad 53 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(2-metyl-5-morfolin-4-ylmetyl-2H-pyrazol-3-karbonyl)-hexahydro-pyrolo [3,2-b] pyrol-2-on-hydrochlorid
Žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 454,
MH+ (vypočteno) = 454.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,65.
Příklad 54 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (2-metyl-5-piperidin-l-ylmetyl-2H-pyrazol-3-karbonyl)106 • ·· 99 ···« ·· «» ♦ · · » ··· · · V 9
9 9 9 9 999 « · « 9
99999 · 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
999 *· ·· ·*· »· 99
-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 452,
MH+ (vypočteno) = 452.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,65.
Příklad 55 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[2-metyl-5-(4-metylpiperazin-l-ylmetyl)-2H-pyrazol-3-karbonyl]-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 467,
MH+ (vypočteno) = 467.
TLC (dichlormetan : etanol : amoniak 100:8:1) Rf = 0,29.
Příklad 56 rel-(3R, 3aR, 6aS)-4-{6-[(dicýklohexylamino)metyl]-pyridin-3-karbonyl}-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Směs 90 mg meziproduktu 31, 104,6 μΐ dicyklohexylaminu,
107
44 44 4444 ·· 44
4··· 4 4 4 4 4 4 4 • · · · 4 «44 4 '4 4 4 • 4 44 4 4 4 444 4 « 4
4 44 4 4444
444 44 44 4«· 44 44
9 mg jodid sodného a 169 mg uhličitanu draselného ve 2 ml acetonitrilu se 5 dnů míchá. Rozpouštědlo se odpaří a zbytek se rozdělí mezi 2 ml 2M roztoku uhličitanu sodného a 3 ml dichlormetanu. Podíly se oddělí. Organický podíl se nechá se projít přes kolonu .oxidu křemičitého Varian SPE Bond Elut, (která se předem eluuje dichlormetanem, jehož objem odpovídá objemu kolony) při eluci postupně postupně dichlormetanem, chloroformem, dietyleterem, etylacetátem, acetnitrilem' a metanolem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za vzniku bezbarvého oleje, na který se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 60 mg v názvu uvedené sloučeniny jako béžové pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 545,
MH+ (vypočteno) = 545.
TLC (etylacetát) Rf = 0,47.
Výsledné sloučeniny příkladů 57-64 se připraví podle postupu příkladu 56 za použití meziproduktu 31 jako výchozí sloučeniny.
Příklad 57 rel-(3R,3aR,6aS)-4-(6-dibutylaminometyl-pyridin-3-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfonylhexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
108
Hnědá sklovitá látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 493, MH+ (vypočteno) = 493.
TLC (etylacetát) Rf = 0,49
Příklad. 58 rel-(3R,3aR, 6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(6-morfolin-4-ylmetyl-pyridin-3-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlořid (1:2)
Oranžová sklovitá látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 451,
MH+ (vypočteno) = 451.
TLC (etylacetát) Rf = 0,38.
Příklad 59 rel-(3R, 3aR, 6aS)-4-(6-cyklopropyl-aminometyl-pyridin-3-karbony1)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2) Světle hnědá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 421,
MH+ (vypočteno) = 421.
TLC (etylacetát) Rf = 0,36.
109 *·· · ·
Příklad 60 rel-(3R, 3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (6-piperidin-l-ylmetyl-pyridin-3-karbonyl) -hexahydro-pyrolo [3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Zelená pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 449-,
MH+ (vypočteno) = 449.
TLC (etylacetát) Rf = 0,36.
Příklad 61 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[6-(4-metyl-piperazin-l-ylmetyl)-pyridin-3-karbonyl] -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Oranžová sklovitá látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 464,
MH+ (vypočteno) = 464.
TLC (etylacetát) Rf = 0,05.
Příklad 62 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-4{6-[(l-izopropyl-2-metyl-propylamino)metyl]pyridin-3-karbony1}-1-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b] pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
110 • · · · · • · · · • · · ·· ···
Žlutá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 479, MH+ (vypočteno) = 479.
TLC (etylacetát) Rf = 0,42.
Příklad 63 rel-(3R,3aR, 6aS)-4-(6-dimetylaminometyl-pyridin-3-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfony1-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Světle žlutá sklovitá látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 409,
MH+ (vypočteno) =409.
TLC (etylacetát) Rf = 0,21.
Příklad 64 rel-(3R,3aR,6aS)-4- {6- [ ( 4-fluor-benzylamino)metyl]-pyridin-3-karbonyl}-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Žlutohnědá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 489,
MH+ (vypočteno) = 489.
TLC (etylacetát) Rf =0,41.
• ♦
111
Příklad 65 rel-(3R,3aR,6aS)-4- (5-cyklopropyl-aminometyl-pyrazin-2-karbony1)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]py rol-2-on-hydrochlorid. (1:2)
Směs 45 mg meziproduktu 34, 23,3 μΐ cyklopropylaminu a 25 mg jodidu sodného v 1 ml dichlormetanu se 18 hodin míchá. Přidá se dalších 23,3 μΐ cyklopropylaminu přidá a směs se dále míchá 24 hodin. Reakční směs se rozdělí mezi 3 ml 2M roztoku uhličitanu sodného a 3 ml dichlormetanu. Podíly se oddělí. Organický podíl se nechá projít přes kolonu Varian SPE, (která se předem eluuje dichlormetanem, jehož objem odpovídá objemu kolony) při eluci postupně postupně dichlormetanem, chloroformem, dietyleterem, etylacetátem, acetnitrilem a metanolem. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za vzniku .17 mg světle hnědého oleje, na který se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 20 mg v názvu uvedené sloučeniny jako hnědé pevné látky.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 422,
MH+ (vypočteno) = 422.
TLC (etylacetát) Rf = 0,12.
Výsledné sloučeniny příkladů 66-75 se připraví podle postupu příkladu 65 za použití meziproduktu 34 jako výchozí sloučeniny.
• · • ·
112 ·· · · · • · · · • ··· · · • · ·
Příklad 66 rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dibutylaminometyl-pyrazin-2-karbony1)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Bledě hnědá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 494,
MH+ (vypočteno) = 494.
TLC (etylacetát) Rf = 0,63.
Příklad 67 rel-(3R, 3aR, 6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-morfofin-4-ylmetylpyrazin-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 452,
MH+ (vypočteno) = 452.
TLC (etylacetát) Rf = 0,12.
Příklad 68 rel-(3R, 3aR, 6aS)-4-{5-[(dicyklohexylamino)metyl] -pyrazin-2-karbonyl}-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Béžová pevná látka.
• ·
113
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 546, MH+ (vypočteno) = 546.
TLC (etylacetát) Rf = 0,65.
Příklad 69 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-piperidin-l-ylmetylpyrazin-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2) Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 450,
MH+ (vypočteno) = 450.
TLC (etylacetát) Rf = 0,12..
Příklad 70 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- [5- (4-metyl-piperazin-lylmetyl) -pyrazin-2-karbonyl] -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Hnědá sklovitá látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 465,
MH+ (vypočteno) = 465.
TLC (etylacetát) Rf = 0,02.
114
Příklad 71 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-4-{5-[(l-izopropyl-2-metyl-propylamino)-metyl]pyrazin-2-karbonyl}-1-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo [3, 2-b] pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Béžová pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 480,
MH+ (vypočteno) = 480.
TLC (etylacetát) Rf =0,45
Příklad 72 rel- (3R,.3aR, 6aS) -4- (5-dimetylaminometyl-pyrazin-2-karbony1)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Světle hnědá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 410,
MH+ (vypočteno) = 410.
TLC (etylacetát) Rf = 0,06.
Příklad 73 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-[5-(4-fenyl-piperazin-l-ylmetyl)-pyrazin-2-karbonyl]-hexahydro-pyrolo [3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2) • ·' ····
115
Světle žlutá sklovitá látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 527, MH+ (vypočteno) = 527.
TLC (etylacetát) Rf = 0,27.·
Příklad 74 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-pyrolidin-l-ylmetylpyrazin-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Oranžovo-hnědá pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = .436,
MH+ (vypočteno) = 436.
TLC (etylacetát) Rf = 0,05.
Příklad 75 rel-(3R,3aR,6aS)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(5-metylaminometyl-pyrazin-2-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid (1:2)
Světle hnědé pevná látka.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 396,
MH+ (vypočteno) = 396.
TLC (etylacetát) Rf = 0,02.
• frfr · fr frfr · » fr · fr · · fr · frfr · • · · · frfr fr • · · · · · · • ·· · · frfr
116
Příklad 76 (3S, 3aS, 6aR)-4-(5-cyklopropyl-aminometyl-pyrazin-2-karbonyl)-3-izopropyl-l-metansulfony1-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Při pokojové teplotě se 2 hodiny míchá roztok 21,53 g meziproduktu 48 a 200 ml 4,0M roztoku kyseliny chlorovodíkové ve 200 ml 1,4-dioxanu. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku špinavě bílé pevné látky. Pevná látka se nechá krystalizovat z 2,3 1 horkého 5% vodného roztoku 2-propanolu za vzniku 15,54 g výsledné sloučeniny jako bílé pevné látky o teplotě tání 183-185°C.
TLC (oxid křemičitý, eluční činidlo: směs dichlormetanu, etanolu a 0,880 amoniaku v poměru 200:8:1) Rf = 0,21.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) 422,19,
MH+ (vypočteno) 422,19.
[a]D 20 +51,3 (c = 0,9, směs vody a metylkyanidu v poměru 1:1).
Cirkulární dichroismus: kmax 250,2 nm (ΔΕ -1,34 M'1 cm 2) , • kmax 285,4 nm (ΔΕ +0,99 M’1 cm1) , (metylkyanid/voda)
Elementární analýza:
nalezeno C 47,4; H 6,4; N 14,3; S 6,5; Cl 7,8; voda 4,9%;
(C19H27C1 N504S . HCI . 1 . 3H20 vypočteno C 47,4; H 6,4;
N 14,6; S 6,7; Cl 7,4; voda 4,9%).
117 ····
Příklad 76 (alternativní 'způsob přípravy)
Směs 1,056 g meziproduktu 46,. 0,73 ml cyklopropylaminu a 481 mg jodidu draselného v 25 ml acetnitrilu se 3 hodiny míchá. Rozpouštědlo se odpaří ve vakuu a směs se •rozdělí mezi 20 ml nasyceného roztoku bikarbonátu sodného a 20 ml dichlormetanu. Podíly se oddělí. Vodný podíl se dále dvakrát extrahuje 20 ml dichlormetanu. Sloučené organické podíly se suší nad síranem hořečnatým, filtrují se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku oleje. Tento produkt se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci směsí dichlormetanu, etanol a 0,880 amoniaku v poměru 200:8:1. Podíly obsahující požadovaný produkt se sloučí a odpaří za vzniku 924 mg pevné látky, která se rozpustí v 10 ml dichlormetanu a na roztok se působí •10 ml 1,0 M roztoku chlorovodíku v dietyleter. Vznikne 1,00 g sloučeniny jako bílé pevné látky.
Příklad 77 (3S, 3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (2-pyrolidin-l-ylmetyl-oxazol-4-karbonyl) -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Do míchaného roztoku 13,0 g 1-hydroxybenztriazolu ve 350 ml acetnitrilu se rychle přidá 32,2 g meziproduktu 56. Přidá se roztok 21,7 g (3S, 3aS, 6aR)-3-izopropyl118 ·· ·· ···· ·· Φ· ·· · · · · · · · • · · · ··· · · · · ··· ·· · ··· ·· · • ·· · · ·«· ·· ·· ··· ·· ··
-1-metansulfonyl-hexahydropyrolo [3,2-b]pyrol-2-onu (meziprodukt 122 v mezinárodní patentové přihlášce W097/36903), a následně 37,0 g 1-(3-dimetylamino-propyl) -3-etyl-karbodiimid-hydrochloridu v 70 ml acetnitrilu, a pak se reakční směs míchá 20 hodin. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu a zbytek se rozdělí mezi 900 ml dichlormetanu a 600 ml 1,0 M roztoku uhličitanu sodného. Vodný podíl se oddělí a extrahuje 150 ml dichlormetanu. Sloučené organické podíly se promyjí 250 ml nasyceného roztoku chloridu sodného, suší nad síranem hořečnatým a zahustí se ve vakuu za vzniku hnědé pevné látky. Pevná látka se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci gradientem poměrů směsi dichlormetanu, etanolu a amoniaku od 150:8:1 do 135:8:1 za vzniku 29,3 g béžové pevné látky. Pevná látka se rozpustí ve 150 ml dichlormetanu a na produkt se působí 75 ml 1,0 M roztoku chlorovodíku v eteru. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku pevné látky, která se znovu rozpustí ve 150 ml dichlormetanu a na vytvořený produkt se působí 75 ml 1,0 M roztoku chlorovodíku v eteru. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku pevné látky, která se nechá krystalizovat z acetonu za poskytnutí 26,3 g v názvu uvedené sloučeniny jako bílé pevné látky o teplotě tání 156-158°C.
TLC (oxid křemičitý; eluční směs dichlormetanu, etanolu a amoniaku v poměru 100:8:1; dvojitá eluce) Rf = 0,66.
XH NMR (400 MHz; D-6 DMSO) : δ 8,78 (s, 1H) , 4,68 (s, 2H), • 4 4 44 4 44 4 4 4 4 4 • · 4 · 4 4 4 · 4 4 4 • 4 4 4 4 444 · 4 · · · · · · · · · 4 4 ·· *
4 44 4 4444
444 44 44 444 44 44
119
4,13 (ddd, J = 11, 11,7 Hz, 1H) , 4,08 (dd, J = 11,10 Hz, 1H), 3,80 (ddd, J = 12, 10,5, 5,5 Hz, 1H), 3,60 (m, 2H), 3,55 (dd, J = 12, 10,5 Ηζ·, 1H) , 3,31 (s, 3H) , 3,20 (m, 2H), 3,03 (dd, J = 12, 2,5 Hz, 1H), 2,88 (md, J = 2,5 Hz, 1H) , 2,34 (m, 1H) , 2,12 (m, 1H) , 1,96. (m, 4H) , 1,19 (d, J=7Hz, 3H), 0,98 (d, J=7 Hz, 3H). Obsahuje
0,16 molárních% acetonu.
Spektrum v infračerveném světle (difusní reflektance v bromidu draselném) 3633, 3474, 3149, 3102, 2956, 2882, 2668, 2576, 2475, 1747, 1709, 1639, 1634, 1567, 1442, 1380, 1347, 1161, 1146, 967, 810, 547 cm’1.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 425,186372,
MH+ (vypočteno) = 425,185867 (chyba = l,2ppm).
Spalovací analýza:
nalezeno: C 48,65; H 6,39; N 11,41; S 6,19; Cl 7,13%. C19H28N4O5S . HC1 . 0,7 5H20 . 0,2Me2CO vypočteno: C 4 8,43; H 6,57; N 11,53; S 6,60; Cl 7,29%.
Příklad 78 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4-(2-pyrolidin-l-ylmetyloxazol-4-karbonyl)-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Na míchanou suspenzi 40 mg meziproduktu 56 ve 4 ml dichlormetanu se působí 63 mg oxalyl-chloridu, a následně přidáním 1 kapky dimetylformamidu. Reakční
120 • ·
• · ·· ···· • · · • · · · ·
směs se 1,5 hodiny míchá, rozpouštědlo se odstraní ve vakuu a nahradí se 10 ml toluenem. Vytvořená suspenze se 10 minut energicky roztírá. Toluen se odstraní ve vakuu za vzniku pryže, která se uvede do suspenze v 5 ml dichlormetanu, na kterou se působí 20 mg meziproduktu 10 a 35 mg bikarbonátu sodného. Reakční směs se
3,75 hodin, míchá, a pak se rozdělí mezi dvakrát 10 ml dichlormetanu a 5 ml vody. Sloučené organické podíly se suší nad síranem sodným a zahustí se ve vakuu za vzniku pevné látky. Pevná látka se 10 minut roztírá ve 4 ml eteru. Éter se dekantuje. Zbytek se suší ve vakuu za vzniku bílého prášku, na který se působí 1,0 M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za poskytnutí 17 mg v názvu uvedené sloučeniny jako béžového prášku o teplotě tání 116-120°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 425,
MH+ (vypočteno) = 425.
Výsledné sloučeniny příkladů 79-81 se připraví podle postupu příkladu 78 za použití meziproduktu 10, respektive 57-59 jako výchozí sloučeniny.
Příklad 79 rel-(3S,3aS,6aR)-3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- (2-piperidin-l-ylmetyloxazol-4-karbonyl) -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
121
• · · • · ··· • · · * · ·
9U9 ·* ··«*
99 • 9 · ·
9 9 9
9 9 9 9
9 9 9
99
Bílý prášek o teplotě tání 140-143°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 439,
MH+ (vypočteno) = 439. ·
Příklad 80 rel-(3S,3aS,6aR) -3-izopropyl-l-metansulfonyl-4- [2- (4-fenyl-piperazin-l-ylmetyl) -oxazol-4-karbonyl] -hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Béžová pevná látka o teplotě tání 156-160°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 516,
MH+ (vypočteno) = 516.
Příklad 81 rel-(3S,3aS,6aR)-4-(2-dibutylaminometyl-oxazol-4-karbonyl) - 3-izopropyl-l-metansulf onyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Bílý prášek o teplotě tání 122-126°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 483,
MH+ (vypočteno) = 483.
Příklad 82 rel-(3S,3aS,6aR)—4 — {2—[(cyklopropyl-metyl-amino) -metyl]-oxazol-4-karbonyl}-3-izopropyl-l122 • ·· ···· ·· » · · φ · • · ♦ ♦ · ··· • ··· # · · · • · φ · φ ··· φφ φ» ·»· φ· ·φ • φ φ φ « φ φ φ φ φ « φ • φ < φ φ· φφ
-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo [3,2-b] pyrol-2-on-hydrochlorid
Roztok 21 mg meziproduktu 51 v 1,5 ml dioxanu a 0,4 ml l,0M hydroxidu sodného se 3,5 hodiny míchá. Za stálého míchání se přidá 0,35 ml kyseliny chlorovodíkové. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Zbytek se 5 minut roztírá ve 3 ml dioxanu. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Za použití dalších 3 ml dioxanu se opakuje roztírání, a pak se rozpouštědlo odstraní ve vakuu a zbytek suší ve vakuu za vzniku pevné látky. Na míchanou suspenzi této pevné látky ve 3 ml dichlormetanu se působí 50 mg oxal.yl chloridu, a následně 1 kapkou dimetylformamidu. Reakční směs se 1,0 hodinu míchá a rozpouštědlo se- odstraní ve vakuu. Zbytek se 5 minut energicky roztírá v 10 ml směsi dichlormetanu a toluen v poměru 1:1. Rozpouštědlo se odstraní ve vakuu za vzniku pryže, která se uvede do suspenze v 5 ml dichlormetanu. Na produkt se působí 18 mg meziproduktu 10 a 35 mg bikarbonátu sodného. Reakční směs se 0,75 hodiny míchá, a pak se 3 dny ponechá při teplotě místnosti. Produkt se zředí 10 ml dichlormetanu a promyje se 10 ml vody. Organický podíl se suší nad síranem sodným a zahustí se ve vakuu za vzniku pryže, která se čistí rychlou chromatografií na koloně oxidu křemičitého (Merck 9385) při eluci směsí dichlormetanu, etanol a amoniaku v poměru 150:8:1 za vzniku bílého prášku. Na produkt se působí l,0M roztokem chlorovodíku v dietyleteru za vzniku 7 mg výsledné sloučeniny jako • ··
123 bílého prášku o teplotě tání 116-119°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 425,
MH+ (vypočteno) = 425.
Výsledná sloučenina příkladu 83 se připraví podle postupu příkladu 82 za použití meziproduktu.10 a meziproduktu 52 jako výchozích sloučeniny.
Příklad 83 rel-(3S,3aS,6aR)-4-{2-[(dicyklohexylamino)metyl]-oxazol-4-karbony1}-3-izopropyl-l-metansulfonyl-hexahydro-pyrolo[3,2-b]pyrol-2-on-hydrochlorid
Bílý prášek o teplotě tání 130-133°C.
Hmotové spektrum MH+ (nalezeno) = 535,
MH+ (vypočteno) = 535.
Biologické zkoušky
1. Ve zkoušce in vitro s elastázou se sledovaly výsledné sloučeniny z příkladů 1-83. Následující tabulka shrnuje výsledky hodnot IC50.
]>|····
124
Příklad ICkq (μΜ) Příklad ΙΟ50(μΜ)
1 0.123 39 0.021
2 0.081 40 0.030
3 0.164 41 0.014
4 0.065 42 0.057
5 0.039 43 0.051
6 0.071 44 0.099
7 0.082 45 0.019
8 0.086 46 0.014
9 0.129 47 0.024
10 0.114 48 0.030
11 0.139 49 0.051
12 0.104 50 0.054
13 0.032 51 0.021
14 0.021 52 0.012
15 0.021 53 0.015.
16 0.019 54 0.011
17 0.068 55 0.020
18 0.022 56 0.038
19 0.057 57 0.041
20 0.013 58 0.045
21 0.029 59 0.028
22 0.043 60 0.037
23 0.026 61 0.030
24 0.024 62 0.041
25 0.009 63 0.025
26 0.017 64 0.048
27 0.008 65 0.013
28 0.011 66 0.076
29 0.014 67 0.019
30 0.017 68 0.087
31 0.016 69 0.022
32 0.009 70 0.013
33 0.005 71 0.050
34 0.013 72 0.012
35 0.056 73 0.074
36 0.013 74 0.012
37 0.017 75 0.093
38 0.014 76 0.011
77 0.010
78 0.014
79 0.016
80 0.100
81 0.076
82 0.084
83 0.137
125
2. Sloučeniny z příkladů 1, 2, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 27, 28, 29, 31, 33, 34, 35, 37 až 50, 56, 57, 59, 60, 62 až 69, 72, 73, 76, 78, 80 a 81 byly podrobeny zkouškám in vivo na keřčcích svrchu uvedeným způsobem. Bylo prokázáno, že účinná dávka je nižší než 10 mg/kg při trvání účinku nejméně 6 h.
3. Sloučeniny z příkladů 1 až 83 byly podrobeny klinickým zkouškám na inhibicí elastázy v krevním oběhu, tak jak bylo svrchu popsáno. Zjištěné hodnoty IC50 jsou shrnuty v následující tabulce.
Příklad IC50 (μΜ) Příklad (θεό (μΜ)
1 0.355 41 1.76
2 1.882 42 0.43
3 2.195 43 0.429
4 4.185 44 0.528
5 3 45 0.518
6 4.015 46 0.524
7 3.04 47 1.043
8 3.46 48 0.414
9 3.615 49 0.539
10 5.565 50 1.92
11 1.16 51 >10
12 2.4 52 7.637
13 1.103 53 8.23
14 1.885 54 4.205
15 0.452 55 >10
16 0.774 56.·· 0.293
17 0.316 57 0.193
18 2.925 58 2.44
19 0.408 59 0.394
20 6.405 60 0.605
21 0.317 61 5.898
22 0.453 62 0.252
23 0.364 63 1.62
24 0.306 64 0.521
25 1.64 65 0.333
26 >10 66 0.217
26 0.704 67 0.878
28 1.125 68 0.221
29 0.311 69 0.264
30 1.683 70 3.215
• · ·· ·
126
Příklad iCso (p-MI Příklad ICm (μΜ)
31 0.896 71 0.205
32 0.427 72 0.322
33 0.257 73 0.282
34 0.546 74 • 0.205
35 0.81 75 5.025
36 0.296 76 0.139
37 1.187 77 0.245
38 0.224 78 n 411
39 0.358 • 79 0.502
40 0.222 80 0.4
81 0.296
82 0.717
83 0.55
juDr. ZDEfyftA KOREJZOVÁ

Claims (31)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Pyrrolopyrrolonové deriváty obecného vzorce I r
    R4R3N(CH2)n-Het (je uvedena relativní stereochemie), kde
    R1 znamená alkyl o 1 až 6 atomech uhlíku,
    R2 znamená alkyl nebo alkenyl vždy o 2 až 4 atomech uhlíku,
    X znamená CO nebo S02,
    Het znamená případně substituovaný, 5 až 10členný monocyklický nebo bicyklický, aromatický kruhový systém, obsahující 1 až 4 heteroatomy ze skupiny O, N a S, n znamená celé číslo O až 4,
    R3 a R4 nezávisle znamenají atom vodíku, alkyl o 1 až 8 atomech uhlíku, -(CH2)i.4CONR5R6, CO-alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku v alkylové části nebo (CH2)o-2 Ph, kde Ph znamená fenyl, popř. substituovaný jedním nebo větším počtem alkylových zbytků o 1 až 4 atomech uhlíku nebo atomu halogenu nebo NR3R4 společně tvoří azetidinyl, pyrolidinyl, piperidinyl, azepinyl, morfolinyl, piperazinyl, popř. Nsubstituovaný alkylovým zbytkem o 1 až 6 atomech uhlíku, fenyl, popř.
    128 substituovaný halogenem nebo alkyiovým zbytkem o 1 až 4 atomech uhlíku, nebo benzyl, popř. substituovaný na benzenovém kruhu halogenem nebo alkyiovým zbytkem o 1 až 4 atomech uhlíku, nebo NR3R4 společně tvoří svrchu popsaný kruh, substituovaný na atomech uhlíku jedním nebo větším počtem substituentů ze skupiny alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku, CONR5R6 nebo COOR6,
    R5 a R6 nezávisle znamenají atom vodíku nebo alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku, a soli a solváty těchto látek.
  2. 2. Deriváty podle nároku 1, obecného vzorce I, v němž Het znamená 5- nebo 6-členný monocyklický aromatický kruh, obsahující 1 nebo 2 heteroatomy ze skupiny O, N a S.
  3. 3. Deriváty obecného vzorce I podle nároku 2, v nichž Het znamená thiazolyl, isoxazolyl, pyrazolyl nebo pyrazinyl.
  4. 4. Deriváty obecného vzorce I podle nároku 2, v nichž Het znamená pyridin-3-yl.
  5. 5. Deriváty obecného vzorce I podle nároku 2, v nichž Het znamená oxazolyl.
  6. 6. Deriváty podle nároku 1, 2 nebo 5, obecného vzorce IA
    R4R3N(CH2)n
    H
    129 (relativní stereochemie je uvedena).
  7. 7. Deriváty obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 6, v nichž R2 znamená isopropyl nebo propyl.
  8. 8. Deriváty obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 7, v nichž R2 znamená isopropyl.
  9. 9. Deriváty obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 8, v nichž R1 znamená ethyl nebo methyl.
  10. 10. Deriváty obecného vzorce I podle nároku 9, v nichž R1 znamená methyl.
  11. 11. Deriváty obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 10, v nichž X znamená CO.
  12. 12. Deriváty obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 11, v nichž n znamená celé číslo 1 až 3.
  13. 13. Deriváty obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 12, v nichž R3 a R4 nezávisle znamenají atom vodíku nebo alkyl o 1 až 6 atomech uhlíku, nebo NR3R4 společně tvoří pyrrolidinyl, piperidinyl, morfolinyl nebo piperazinyl, popř. substituované na dusíkovém atomu alkylovým zbytkem o 1 až 8 atomech uhlíku nebo fenylovým zbytkem, popř. substituovaným atomem halogenu nebo alkylovým zbytkem o 1 až 4 atomech uhlíku.
  14. 14. Deriváty obecného vzorce I podle nároku 1 ze skupiny rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-pyrrolidin-1ylmethylfuran-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, ·♦' ··
    130 rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4- (5-morfolin-4ylmethylfuran-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[5-(4-fenylpiperazin
    1-ylmethylfuran-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[5-(4methylpiperazin-1-ylmethylfuran-2-karbonyl)- hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-morfolin-4ylmethylfuran-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(2-dimethylaminomethylfuran-3-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-piperidin-1ylmethylfuran-3-karbonyl)- hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-pyrrolidin-1ylmethylfuran-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[2-(4-fenylpiperazin
    1-ylmethyl)furan-3-karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[2-(4methylpiperazin-1-ylmethyl)-furan-3karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dimethylaminomethyl-thiofen-2-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-piperidin-1ylmethylthiofen-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-morfolin-4ylmethyl-1 H-pyrrol-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-(5-dimethylaminomethyl-1H-pyrrol-2-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-piperidin-1ylmethyl-TH-pyrrol-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-pyrrolidin-1ylmethyl-1 H-pyrrol-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, • ·· · ·
    131 rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[5-(4-fenylpiperazin1- ylmethyl)-1H-pyrrol-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3I2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[5-(4methylpiperazin-1-ylmethyl)-1H-pyrrol-2-karbonyl]hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-(5-dibuthylaminomethyl-1 H-pyrrol-2-karbonyl)3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5methylaminomethyl-1 H-pyrrol-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(1-methyl-5piperidin-1-ylmethyl-1 H-pyrrol-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(1-methyl-5-morfolin4-ylmethyl-1 H-pyrrol-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-(5-dimethylaminomethyl-1-methyl-1 H-pyrrol-2karbonyl)-3-isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol2- on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(1-methyl-5-pyrolidin1-ylmethyl-1 H-pyrrol-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(1-methyl-5methylaminomethyl-1H-pyrrol-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS>6aR)-4-(4-dimethylaminomethyl-1 H-pyrrol-2-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-pyrrolidin-1ylmethylthiazol-4-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-morfolin-4ylmethylthiazol-4-karbonyl)-hexáhydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfoňyl-4-(2-piperidin-1ylmethylthiazol-4-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, t:
    132 rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[2-(4methylpiperazin-1-ylmethyl)-thiazol-4-karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-(2-cyklopropylaminomethylthiazol-4-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-[2-[(4-fluorbenzylamino)-methyl]-thiazol-4karbonyl)-3-isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[2-(4-fenylpiperazin1- ylmethyl)-thiazol-4-karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-(2-dibutylaminomethylthiazol-4-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-4-[2-[(1-isopropyl-2methylpropylamino)methyl]thiazol-4-karbonyl]-1methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-(2-diemthylaminomethylthiazol-4-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-morfolin-4ylmethylisoxazol-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dimethylaminomethylisoxazol-3-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-pyrrolidin-1ylmethylisoxazol-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-piperidin-1ylmethylisoxazol-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[5-(4methylpiperazin-1-ylmethyl)isoxazol-3-karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)’4-[5-[(4-fluorbenzylamino)-methyl]-isoxazol-3karbonyl]-3-Ísopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol2- on, ··· · ·
    133 r
    ί· rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[5-(4-fenylpiperazin1- ylmethyl)-isoxazol-3-karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dibuthylaminomethylisoxazol-3-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dimethylaminomethyl-1-methyl-1 H-pyrazol-3karbonyl)-3-isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol2- on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(1-methyl-5pyrrolidin-1-ylmethyl-1 H-pyrazol-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(1-methyl-5-morfolin4-ylmethyl-1H-pyrazol-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(1-methyl-5piperidin-1 -ylmethyl-1 H-pyrazol-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[1-methyl-5-(4methylpiperidin-1 -ylmethyl)-1 H-pyrazol-3-karbonyl]hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[2-methyl-5-(4fenylpiperazin-1-ylmethyl)-2H-pyrazol-3-karbonyl]hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dimethylaminomethyl-2-methyl-2H-pyrazol-3karbonyl)3-isopropyl-1-methansulfonyl- hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-methyl-5pyrrolidin-1-ylmethyl-2H-pyrazol-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-methyl-5-morfolin4-ylmethyl-2H-pyrazol-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-methyl-5piperidin-1-ylmethyl-2H-pyrazol-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on,
    134 »· ·; r · • 9 9 • · 9 9 • 9 9- i» • · 9»J rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[2-methyl-5-(4methylpiperazin-1-ylmethyl)-2H-pyrazol-3-karbonyl]hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-[6-[(dicyklohexylamino)-methyl]-pyridin-3karbonyl]-3-isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol2- on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(6-dibuthylaminomethylpyridin-3-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(6-morfolin-4ylmethylpyridin-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(6-cyklopropylaminomethylpyridin-3-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(6-piperidin-1ylmethylpyridin-3-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[6-(4methylpiperazin-1-ylmethyl)-pyridin-3-karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-4-[6-[(1-isopropyl-2-methylpropylamino)methyl]-pyridin-3-karbonyl]-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2bjpyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(6-dimethylaminomethylpyridin-3-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-[6-[(4-fluorbenzylamino)methyl]pyridin-3-karbonyl]3- isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4(5-cyklopropylaminomethylpyrazin-2-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dibuthylaminomethylpyrazin-2-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-morfolin-4ylmethylpyrazin-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, • ·
    135 rel-(3R,3aR,6aS)-4-[5-[(dicyklohexylamino)-methyl]-pyrazin-2karbonyl]-3-isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-piperidin-1ylmethylpyrazin-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[5-(4methylpiperazin-1-ylmethyl)pyrazin-2-karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-4-[5-[(1 -isopropyl-2methylpropylamino)methyl]-pyrazin-2-karbonyl]-1methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-4-(5-dimethylaminomethylpyrazin-2-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[5-(4-fenylpiperazin1- ylmethyl)pyrazin-2-karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5-pyrrolidin-1ylmethylpyrazin-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3R,3aR,6aS)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(5methylaminomethylpyrazin-2-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol2- on, nebosoli a solváty těchto sloučenin.
  15. 15. Derivát obecného vzorce I podle nároku 1, rel-(3S,3aS,6aR)-4-(5-cyklopropylaminomethylpyrazin-2-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, nebo soli a solváty této látky.
  16. 16. Derivát obecného vzorce I podle nároku 1, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-pyrrolidin-1ylmethyloxazol-4-karbonyl)hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-piperidin-1ylmethyloxazol-4-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on,
    136 » · » · ··· rel-(3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-[2-(4-fenylpiperazin1- ylmethyl)-oxazol-4-karbonyl]-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-(2-dibutylaminomethyloxazol-4-karbonyl)-3isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-[2[(cyklopropylmethylamino)-methyl]-oxazol-4karbonyl]-3-isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol2- on, rel-(3S,3aS,6aR)-4-[2[(dicyklohexylamino)-methyl]-oxazol-4-karbonyl]3- isopropyl-1-methansulfonylhexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, nebo soli a solváty těchto látek.
  17. 17. Derivát obecného vzorce I podle nároku 1, (3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1 -methansulfonyl-4-(2-pyrrolidin-1 ylmethyloxazol-4-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2-on, nebo jeho soli nebo solváty.
  18. 18. Derivát obecného vzorce I podle nároku 1, (3S,3aS,6aR)-3-isopropyl-1-methansulfonyl-4-(2-pyrrolidin-1ylmethyloxazol-4-karbonyl)-hexahydropyrrolo[3,2-b]pyrrol-2onhydrochlorid.
  19. 19. Čištěný jednotlivý enanciomer derivátu obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 14 a 16 s absolutní stereochemií, znázorněnou v obecném vzorci I.
  20. 20. Deriváty obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 19 pro použití k farmaceutickým účelům.
  21. 21. Farmaceutický prostředek, vyznačující se tím, že jako svou účinnou složku obsahuje derivát obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 19 ve směsi s alespoň jedním fyziologicky přijatelným ředidlem nebo nosičem.
    137
  22. 22. Použití derivátů obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 19 pro výrobu farmaceutického prostředku pro léčení chronického zánětu průdušek nebo chronických obstruktivních plicních onemocnění.
  23. 23. Způsob léčení chronického zánětu průdušek nebo chronických obstruktivních plicních onemocnění u lidí nebo u živočichů, vyznačující se tím, že se podává derivát obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 19.
  24. 24. Použití derivátů obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 19 pro výrobu farmaceutického prostředku pro léčení astmatu.
  25. 25. Způsob léčení astmatu, v y z n a č u j i c i se t i m, že se podává účinné množství derivátu obecného vzorce I podle některého z nároků 1 až 19.
  26. 26. Způsob výroby pyrrolopyrrolonových derivátů obecného vzorce I podle nároku 1, v y z n a č u j í c í s e t i m, že se (i) kondenzuje sloučenina obecného vzorce II
    R (») (relativní stereochemie je uvedena)
    138 • 99 . 9' ·'* '•‘é'1
    9 9 9 ·
    ·. '9 9 <9
    9 9 9 9 • 9 ♦· 9 se sloučeninou obecného vzorce R4R3N(CH2)nHetCOOH nebo kyselým derivátem této sloučeniny, např. chloridem, aktivovaným esterem nebo anhydridem nebo směsným anhydridem, nebo se sloučeninou obecného vzorce R4R3N(CH2)nHetXY, kde Y je reaktivní skupina, např. atom halogenu, jako chloru, nebo s chráněným derivátem této látky, nebo se (ii) sulfonyluje sloučenina obecného vzorce III
    R4R3N(CH2)n-Het-X
    R2
    H (III) (relativní stereochemie je uvedena) nebo chráněný derivát této látky, působením sloučeniny YO2SR1, kde Y znamená reaktivní skupinu, např. atom halogenu, jako chloru, nebo se (iii) cyklizuje sloučenina obecného vzorce IV (IV)
    139 • · ·« • · · (relativní stereochemie je uvedena) nebo její ester, vytvořený na karboxylové skupině, nebo se (iv) oxiduje odpovídající sloučenina vzorce V (V) (relativní stereochemie je uvedena) kde Xa je atom síry nebo SO nebo se (v) nechá reagovat sloučenina vzorce VI (relativní stereochemie je uvedena) kde L znamená odštěpitelnou skupinu,
    140 se sloučeninou obecného vzorce R4R3NH, nebo se (vi) připraví sloučenina obecného vzorce I, v níž n znamená celé číslo 1 až 4 redukcí reakčního produktu odpovídající sloučeniny vzorce VII (relativní stereochemie je uvedena) se sloučeninou obecného vzorce R4R3NH, nebo se (vii) připraví sloučenina vzorce I, v níž n znamená 1 reakcí odpovídající sloučeniny vzorce Vlil (Vlil) (relativní stereochemie je uvedena), s formaldehydem nebo paraformaldehydem spolu se sloučeninou vzorce R4R3NH v kyselém prostředí, nebo se
    141 » φ ► φ 'φφφ (viii) odstraní ochranné skupiny z chráněné sloučeniny obecného vzorce I nebo. se (ix) ze směsi enanciomerů izoluje v čisté formě jeden z enanciomerů, načež se v případě potřeby převede výsledná volná látka obecného vzorce I na svou sůl, přijatelnou z fyziologického hlediska, nebo se ze soli uvolní sloučenina vzorce I nebo se jedna sůl převede na jinou fyziologicky přijatelnou sůl.
  27. 27. Sloučenina obecného vzorce III
    R4R3N(CH2)n-Het-Xx
    N
    H R2
    K 'O (H!) (relativní stereochemie je uvedena) kde jednotlivé symboly mají význam uvedený v nároku 1, nebo chráněný derivát této látky.
    142 »»
    9 · » · ···
  28. 28. Sloučenina obecného vzorce IV (IV) (relativní stereochemie uvedena) kde jednotlivé symboly mají význam uvedený v nároku 1, nebo estery této látky, vytvořené na karboxylové skupině.
  29. 29. Sloučenina obecného vzorce V
    R4R3N-(CH2)n-Het-X
    -H
    O (V)
    R1 (relativní stereochemie je uvedena) kde jednotlivé symboly mají význam, uvedený v nároku 1 a Xa znamená atom síry nebo SO.
    143 ·· ««'·· ♦ · * • · ·*· t t · · • * · ·· «·· (VI) »· ·· ♦ 9 » 9 • * · ♦ ♦ · · « • .9 9 9 ♦ · * · (relativní stereochemie je uvedena) kde L znamená odštěpitelnou skupinu a ostatní symboly mají význam, uvedený v nároku 1.
  30. 31. Sloučenina obecného vzorce VII (relativní stereochemie je uvedena) kde n znamená celé číslo 1 až 4 a ostatní symboly mají význam, uvedený v nároku 1.
    144
    9 9 9 9 9
    99 9 *· ···· r 9 9 ► 9 9 9 9 »·
  31. 32. Sloučenina obecného vzorce Vili (relativní stereochemie je uvedena) kde jednotlivé symboly mají význam, uvedený v nároku 1.
CZ2000877A 1998-09-07 1998-09-07 Pyrrolopyrrolonové deriváty CZ2000877A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000877A CZ2000877A3 (cs) 1998-09-07 1998-09-07 Pyrrolopyrrolonové deriváty

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000877A CZ2000877A3 (cs) 1998-09-07 1998-09-07 Pyrrolopyrrolonové deriváty

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2000877A3 true CZ2000877A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5469897

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2000877A CZ2000877A3 (cs) 1998-09-07 1998-09-07 Pyrrolopyrrolonové deriváty

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2000877A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6352571B1 (ja) キナーゼ阻害剤としての複素環式アミド
US7030118B2 (en) Pyrrolotriazinone compounds and their use to treat diseases
KR101564634B1 (ko) 축합 아미노디하이드로 티아진 유도체
JP4329382B2 (ja) 医薬組成物
CN103313968A (zh) Nampt和rock抑制剂
JP2005537247A (ja) 置換されたキノリンccr5受容体アンタゴニスト
KR20050093826A (ko) 히스톤 디아세틸라제 (hdac) 저해제로서의히드록사미드 산 유도체
SA517381743B1 (ar) مركبات مشتقة من5-[(بيبيرازين-1-يل)]-3-أوكسو-بروبيل]-إيميدازوليدين-2، 4-ديون بصفتها مثبطات adamts لمعالجة الفصال العظمي
JP2010508288A (ja) キナーゼ阻害剤として有用なヘテロサイクリックアミド化合物
JP7395730B2 (ja) ヘテロ環式rip1阻害化合物
US5994344A (en) Pyrrolopyrrolone derivatives as inhibitors of neutrophil elastase
JP2003321472A (ja) Grk阻害剤
SK3192000A3 (en) Pyrrolopyrrolone derivatives as inhibitors of neutrophil elastase
JP2006510729A (ja) 抗菌剤
JP2003012653A (ja) キナゾリン誘導体
WO2003076440A1 (en) Condensed heterocyclic compounds as calcitonin agonists
JPH0688989B2 (ja) アシルアミノオキソまたはヒドロキシ置換アルキルアミノチアジン類およびチアゼピン類
JPH09509957A (ja) 免疫調節剤としてのキノリン誘導体
SK3242000A3 (en) Pyrrolopyrrolone derivatives as inhibitors of neutrophil elastase
KR101577314B1 (ko) 키나제 억제제로서의 접합된 티아졸 유도체
CZ2000877A3 (cs) Pyrrolopyrrolonové deriváty
CN113754635A (zh) 稠环类化合物及其制备方法和用途
US6177425B1 (en) Pyrrolopyrrolone derivatives
TW202321232A (zh) 小分子sting拮抗劑
MXPA00002325A (en) Pyrrolopyrrolone derivatives as inhibitors of neutrophil elastase

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic