CZ2000780A3 - Zařízení s vířivými proudy pro zkoušení potrubí a příslušný způsob - Google Patents

Zařízení s vířivými proudy pro zkoušení potrubí a příslušný způsob Download PDF

Info

Publication number
CZ2000780A3
CZ2000780A3 CZ2000780A CZ2000780A CZ2000780A3 CZ 2000780 A3 CZ2000780 A3 CZ 2000780A3 CZ 2000780 A CZ2000780 A CZ 2000780A CZ 2000780 A CZ2000780 A CZ 2000780A CZ 2000780 A3 CZ2000780 A3 CZ 2000780A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
information
coil
pipeline
detecting
conduit
Prior art date
Application number
CZ2000780A
Other languages
English (en)
Inventor
John Ferris Burd
James Edward Ramshaw
Original Assignee
Bg Intellectual Property Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bg Intellectual Property Ltd. filed Critical Bg Intellectual Property Ltd.
Priority to CZ2000780A priority Critical patent/CZ2000780A3/cs
Publication of CZ2000780A3 publication Critical patent/CZ2000780A3/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)

Abstract

Vlečný prostředek (10) pro zkoušení potrubí může být vlečen potrubím (11) prostřednictvím lana (12). Tento vlečný prostředek (10) zahrnuje energetickou jednotku (20), hlavní procesorový modul (21) a cívku (24), která vytváří pole vířivých proudů, které prochází podél potrubí (11). Výsledné poleje zjišťováno prostřednictvím hlavního snímacího okruhu (22) a pomocného snímacího okruhu (25). Informace o amplitudě a fázi zjištěného pole společně s informacemi o směrové orientaci vlečného prostředku (10) jsou zasílány do základní stanice (30) a odtud do počítače (31). Distanční kódovací zařízení (32) napomáhá při lokalizaci polohy zjištěných poruch v potrubí (11).

Description

Zařízení s vířivými proudy pro zkoušení potrubí a příslušný způsob
Oblast techniky
Vynález se týká kontrolního zkoušení potrubí, a zejména se týká prostředku, který může být vlečen potrubím za účelem umožnění provádění analýzy struktury potrubní stěny.
Dosavadní stav techniky
Potrubí o velkých průměrech může být zkoušeno s využitím složitých potrubních prostředků, které mohou pracovat dokonce i tehdy, když je potrubí „živé, to znamená, že například tímto potrubím proudí plyn.
V patentovém spise US 4 292 589 A je popisován způsob a zařízení, které využívají vířivých proudů, přičemž je zařízení spouštěno do trubkového vrtného zařízení a využívá vysílacích cívek a přijímacích článků.
V patentovém spise US 4 203 069 A je popisována cívka pro vytváření vířivých proudů, určená pro použití společně s rotorem pro účely koncentrace pole.
V patentové spise US 5 532 591 A je popisováno zařízení, využívající otáčejícího se magnetického pole pro účely zjišťování kazů nebo trhlin ve stěně plechovky na nápoje.
te · ··
V patentovém spise EP 0 065 325 A je popisován detektor pro zjišťování vad, který využívá vířivých proudů, jejichž zdrojem je cívka, která je přidružena k tomuto detektoru.
V patentovém spise JP 08 005 611 A je popisován detektor pro zjišťování vad, který využívá vysílacích a přijímacích cívek, využívajících zjišťování s pomocí vířivých proudů se sníženým šumem.
V patentovém spise JP 03 120 457 A je popisován detektor pro zjišťování vad s pomocí vířivých proudů, který využívá cívek pro snižování vlivu vnější ochranné desky.
V patentovém spise JP 61 133 856 je popisován detekční systém, který pro účely napomáháni prováděni příslušné diagnózy využívá jak vířivých proudů, tak i měření tloušťky s pomocí ultrazvuku.
Podstata vynálezu
Úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyvinout zdokonalené uspořádání, které bude umožňovat zkoušení a zjišťování vad jak u železných, tak i u neželezných potrubí o malém průměru.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu bylo vyvinuto zařízení pro zkoušení potrubí pro vlečení potrubím, které obsahuje generátorové prostředky pro vytváření pole vířivých proudů v potrubí a detekční prostředky pro zjišťování výsledného pole.
Podstata předmětu tohoto vynálezu spočívá zejména v tom, že zkušební ústrojí je uspořádáno pro zjišťování přítomnosti * · #99 9 **· ·· 99 99 99 poruch jak v železných tak v neželezných potrubích, detekční prostředky obsahují první a druhý přijímač, umístěné podélně na každé straně vysílací cívky v jediném místě, vytvářejícím generátorové prostředky, přičemž jsou uvedené přijímače uspořádány pro přijímání informací, odvozených od vysílací cívky ve dvou podélně umístěných místech na potrubí, přičemž jsou uvedené informace aktualizovány při průchodu prostředku potrubím, a přičemž jsou zde uspořádány prostředky pro volbu budicího kmitočtu cívky v závislosti na železné nebo neželezné povaze zkoušeného potrubí.
Počítačové prostředky jsou s výhodou uspořádány pro volbu kmitočtu v rozmezí od 20 Hz do 1 kHz.
Vysílací cívkou může být s výhodou jediná budicí cívka, která je oddělena od prvního a druhého přijímače prostřednictvím separačních prostředků, uspořádaných pro tlumení jakéhokoliv signálu, který přichází do přijímačů odjinud, než od stěny potrubí.
Hlavní procesor je s výhodou připojen k prvnímu přijímači a k vysílací cívce pro ovládání uvedeného přijímače a uvedené cívky a pro poskytování synchronizovaných informací pro druhý přijímač prostřednictvím pomocného procesoru.
Zařízení podle tohoto vynálezu může s výhodou zahrnovat prostředky pro zjišťování informací vířivých proudů, týkajících se jak amplitudy, tak i fáze, a prostředky pro rozlišování mezi vadami na vnitřní a vnější stěně trubky v závislosti na uvedených informacích.
Zařízení může dále zahrnovat prostředky pro vlečení zkušebního zařízení potrubím, prostředky pro určování informací o vzdáleností a prostředky pro určování azimutové orientace zkušebního zařízení při jeho pohybu v potrubí.
Počítačové prostředky jsou s výhodou uspořádány pro zobrazování informací ve zjištěné amplitudě a fázi, stejně jako informací o azimutu a rychlosti při pohybu zařízení v potrubí.
Zařízení může zahrnovat prostředky pro vytváření souborů údajů pro jejich přenášeni do vzdáleného počítače pro účely vyhodnocování, stejně jako prostředky pro určování rozměrů vadné části potrubí.
Detekční prostředky mohou s výhodou obsahovat větší počet snímacích cívek, připojených prostřednictvím prostředků pro úpravu signálu k mikroprocesoru, vytvářejícímu procesorový kanál, přičemž uvedený procesor přijímá fázový srovnávací signál pro časování vzorků údajů.
Každé přijímací prostředky pro zjišťování pole mohou s výhodou obsahovat prstenec snímačů, rozmístěný kolem jejich obvodu.
Zařízení podle tohoto vynálezu s výhodou obsahuje vlečný prostředek, schopný procházet ohyby v potrubí a opatřený prvním azimutovým čidlem, umístěným s prvním přijímačem, a druhým azimutovým čidlem, umístěným s druhým přijímačem pro poskytování směrových orientačních informací pro kompenzaci otáčení vlečeného prostředku v potrubí a jakéhokoliv časového posuvu mezi prvním a druhým přijímačem.
·* ·· ♦ · ··
Dále byl v souladu s předmětem tohoto vynálezu rovněž vyvinut způsob zkoušení potrubí s využitím potrubního zkušebního ústrojí, přičemž uvedený způsob zahrnuje vytváření vířivých proudů v cívce v uvedeném ústrojí a zjišťování vířivých proudů, indukovaných ve stěně potrubí.
Podstata předmětného způsobu spočívá zejména v tom, že obsahuje následující kroky:
- výběr budicího kmitočtu cívky v závislosti na povaze potrubí pro umožnění zkoušení jak železných, tak i neželezných potrubí,
- zjišťování indukovaných vířivých proudů ve dvou podélně vzdálených místech z cívky, umístěné v jediném místě mezi nimi, a
- aktualizace informací při průchodu ústrojí potrubím pro umožnění zjištění poruch v potrubí.
Příslušný kmitočet je s výhodou zvolen v rozmezí od 20 Hz do 1 kHz.
Způsob podle tohoto vynálezu s výhodou zahrnuje tlumení jakéhokoliv signálu, přijímaného prostřednictvím zjišťovacího kroku, který je jiný, než signál přijímaný prostřednictvím stěny potrubí.
Zjišťovací krok s výhodou zahrnuje zjišťování amplitudy a fáze vířivých proudů pro rozlišení mezi poruchou vnitřní a vnější stěny potrubí.
• 4 4 4 4 • · · · 4 4 • · · 4 · 4 ··· 44 44 44 • 4 t
4 4 • 4 4
4 4
Způsob může dále zahrnovat kroky vlečení prostředku v potrubí, zjišťování uražené vzdálenosti a zjišťování směrové orientace polohy detektoru v potrubí při pohybu ústrojí v potrubí, jako i krok zjišťování rozměrů poruchy v potrubí na základe zjištěných informací.
Způsob dále s výhodou obsahuje kroky, zahrnující vlečení prostředku potrubím, snímání první azimutové hodnoty v místě prvního přijímače a snímání druhé azimutové hodnoty v místě druhého přijímače pro poskytování směrových informací pro účely kompenzace otáčení prostředku v potrubí a jakéhokoliv časového posuvu mezi prvním a druhým přijímačem při pohybu prostředku v potrubí.
Způsob může rovněž s výhodou zahrnovat kroky odesílání a snímání povelů z prostředků vzdálených od ústrojí, shromažďování údajů o amplitudě jako odezvu na uvedené povely, shromažďování údajů o fázi jako odezvu na uvedené povely, formátování údajů do souboru a předávání souboru do uvedených vzdálených prostředků, a zjišťování informací o azimutu pro umožnění otáčení ústrojí v potrubí.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech jeho provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje provedení potrubního vlečného prostředku podle tohoto vynálezu;
»» · · · · ( «·*· ··· ·· · ···· • · ··· · ·· ·· · • · · « · * « · · ··· ·· ·· ·· ·· ·· obr. 2 znázorňuje uspořádání pro řízení a zpracovávání údajů podle obr. 1 v podrobnějším provedení;
obr. 3 znázorňuje snímací uspořádání společně s přidruženým zpracováváním; a obr. 4 znázorňuje postupový diagram, týkající se funkce daného systému.
Příklady provedeni vynálezu
Uspořádání pro zkoušení potrubí podle obr. 1 obsahuje vlečný prostředek 10, znázorněný uvnitř potrubí 11, který může být vlečen prostřednictvím navijáku (na vyobrazeních neznázorněno) s pomocí lana 12 pro účely umožnění zkušebního testování potrubí, kterým tento vlečný prostředek prochází.
Uvedený vlečný prostředek 10 obsahuje několik spřažených ústrojí. Tato ústrojí zahrnují energetickou jednotku 20, hlavní procesorový modul 21 a hlavní snímací okruh 22. Budicí cívka 24 vytváří vzdálené pole vířivých proudů, které je zjišťováno prostřednictvím hlavního snímacího okruhu 22. Tato budicí cívka 24 je oddělena od snímacího okruhu 22 prostřednictvím separátoru 23 za účelem tlumení jakéhokoliv přímo přenášeného pole mezi cívkou 24 a snímačem 22.
Je zde rovněž uspořádán pomocný snímací okruh 25, který je oddělen od budicí cívky 24 prostřednictvím tlumicího separátoru 26. Tento pomocný snímací okruh 25 je připojen k pomocnému procesorovému modulu 27. Základní stanice 30 zajišťuje spojení mezi vlečným prostředkem 10 a počítačem 31 • · · * · · · 9 · • · · · · *999 • · · · « «99 99 9 • ♦· 99 9* 99 9· testování a přijímání kódovací zařízení 32 za za účelem zahájení zkušebního výsledných informací.
Je zde uspořádáno distanční účelem vytváření distančních informací při pohybu vlečného prostředku 10 potrubím. Toto distanční kódovací zařízení 32 může být s výhodou uspořádáno na lanovém navíjecím kole (na vyobrazeních neznázorněno), sdruženém s navijákem tak, že při vlečení vlečného prostředku 10 je překonaná vzdálenost nepřetržitě aktualizována a předávána zpět do základní stanice 30.
Uspořádání je provedeno tak, aby indukovalo vířivé proudy do stěny potrubí v důsledku pole střídavého proudu, vytvářeného budicí cívkou 24. Bylo zjištěno, že takové vířivé proudy mohou být využity jak u železných, tak i u neželezných potrubí, to jest u magnetických i nemagnetických potrubí, přičemž je u hladké stěny potrubí vytvářeno stejnoměrné pole, které se vyšující se vzdáleností rozpadá. Pokud je povrch potrubí nestejnoměrný v důsledku přítomnosti důlkové koroze, prasklin a podobně, potom dochází ke změnám ve zjišťovaném poli vířivých proudů, které jsou snímány prostřednictvím snímačů 22 a 25. Využitím dvou snímacích systémů je schopnost zjistit přesný bod závady výrazně zvýšena.
Kromě toho má každý snímací systém obvykle čtyřiadvacet snímačů, což představuje celkově čtyřicetosm amplitudových snímcích měření a čtyřicetosm fázových snímacích měření, která mohou být prováděna při pokrytí obvodu potrubí. Bylo zjištěno, že prováděním fázových měření kromě amplitudových měření je možné rozlišovat mezi poruchami na vnitřní a na vnější stěně potrubí. Informace do základní stanice a ze *
• 44 • 44
4 4 « 4 4 4
44
4 4 4
4 4 4
4 9 4
4 4 4
44 základní stanice mohou probíhat na čtyřicetiosmi analogových a na čtyřicetiosmi digitálních kanálech.
Popisované uspořádání je schopno provozu v malých potrubích o průměru o velikosti čtyři palce nebo menším, přičemž má schopnost zvládnout ohyby potrubí o velikosti 1,5 průměru.
Systém může obvykle poskytovat snímací interval o velikosti 6 mm s rychlostí navíjení zhruba 6 m za minutu. Měřič zrychlení x a y je zabudován do vlečného prostředku 10 za účelem odesílání orientačních směrových informací do počítače, neboť vlečný prostředek 10 se může částečně otáčet během svého průchodu potrubím. Vlečná vzdálenost může činit několik stovek metrů, čímž je poskytován velmi užitečný a z hlediska nákladů velmi efektivní zkušební mechanizmus.
Informace, předávané do počítače 31 prostřednictvím základní stanice 30 umožňují stanovovat celou řadu parametrů ze zjištěných informací. To může poskytovat zobrazení v „reálném čase z hlediska:
1. amplitudy a fáze
2. azimutu 0 - 360°
3. rychlosti.
Kromě toho mohou být závady vypočteny za účelem zjištění velikosti a polohy závady s využitím počítače.
Vlečný prostředek 10 podle obr. 1 bude mít elektronické řízení, jehož energetické požadavky a požadavky na předávání údajů jsou podrobněji znázorněny na obr. 2.
Energetické požadavky vlečného prostředku 10 jsou přijímány na vedení 35 a jsou předávány do energetické jednotky 20. Přívod může tvořit dodávka střídavého proudu o napětí 110 V, přičemž výstup energetické jednotky bude činit stejnosměrný proud o napětí 150 V pro požadavky buzení cívky s využitím vedení 33. Nízkonapěťový stejnosměrný proud bude k dispozici pro elektronické okruhy vlečného prostředku 10 (například ± 5 V) . Dorozumívání mezi vlečným prostředkem 10 a základní stanicí bude prováděno prostřednictvím spojení 30. Bude využito vhodného dorozumívacího řídícího postupu (například RS 232).
Hlavním procesorem 21 bude mikroprocesor, řízený a zahrnující údajová spojení mezi hlavním snímacím okruhem 22 a pomocným procesorem pro zajištění synchronizace, stejně jako řídicí zařízení 32 k budicí cívce. Sériové údaje procházejí mezí hlavním procesorem 21 a snímačem 22 prostřednictvím vedení 31. Je zde rovněž přenos údajů mezi pomocným procesorem 27 a snímače 25 prostřednictvím vedení 34.
Spíše než zahrnutí všech zpracovatelských požadavků pro pomocný procesor 27 a pro hlavní procesor 21 je možné provádět úpravu a zpracování signálu v rámci snímací soustavy, která je znázorněna na obr. 3 pro hlavní snímač 22. Zde vyhrazený akviziční hardware (úprava 22d a 22e signálu a mikroregulátor 22f) poskytuje zdokonalené vlastnosti z hlediska šumu a snížené procesní zatížení procesoru v hlavním • · ·*· ··»· · «· ί ··· ·· ·· ·· ·· ·· souboru 21, přičemž rovněž umožňuje zdokonalené předřazené zpracovávání.
Časování údajových vzorků bude ovládáno prostřednictvím fázového srovnávacího vstupu. Rychlost vzorků bude závislá na vybuzení zvolené frekvence.
Mikroregulátor bude provozován s využitím osmibitového regulátoru s minimální vstupní schopností. Rozhraní sériových údajů bude mít standardní řídicí postup.
Kanály budou ve dvojicích, jak je znázorněno, přičemž každý mikroprocesor 22f bude podporovat dva snímací kanály 22a a 22b se spřaženou úpravou 22d a 22e signálu.
Vrátíme-li se k vyobrazení podle obr. 2, tak jediná budicí cívka 24 zajišťuje buzení pole, přičemž snímače jsou udržovány v těsné blízkosti stěny potrubí se směrovou orientací x a y snímačů u každé snímací soustavy 22 a 25 za účelem kompenzace otáčení v potrubí a časového posuvu mezi dvěma snímacími soustavami. Před započetím provozu je provedena identifikace vlečného prostředku a příslušné údaje jsou zahrnuty do kalibračního souboru počítače 31.
Uspořádání vlečného prostředku je poté nastaveno prostřednictvím počítače za účelem poskytnutí většího počtu kanálů a snímacích adresných požadavků.
Kromě toho je nastaven proud cívky tak, aby splňoval provozní funkční požadavky.
’ * ί · » • · 9 v · « « • · 9 ·
12 • · 9 999 99 • · · 9 »· 9» 9· 9·
A konečně je nastaven budicí kmitočet cívky. Ten může
být v rozmezí od 20 Hz do 1 kHz, přičemž může být zvolen v
závislosti na materiálu potrubí, které má být zkoumáno, pokud mají být testována jak železná, tak i neželezná potrubí.
Při provozu je vlečný prostředek vlečen potrubím, přičemž distanční kódovací zařízení 32 podle obr. 1 poskytuje údaje o uražené vzdálenosti.
Za účelem zjišťování vad či kazů v potrubí je z počítače vyslán povel pro snímání údajů, který je přijat prostřednictvím základní stanice v hlavní řídicí jednotce vlečného prostředku. Tyto informace jsou poté předávány z hlavní řídící jednotky do pomocné řídicí jednotky. Poté je prováděno snímání do kanálů.
Pomocná řídicí jednotka zasílá údaje hlavní řídicí jednotce ve zhuštěném formátu, přičemž tato hlavní řídicí jednotka přijímá údaje rovněž od hlavních snímačů. Hlavní řídicí jednotka shromažďuje údaje, obsahující informace o amplitudě a fázi, a rovněž orientační směrové údaje od obou snímacích okruhů a zasílá tyto údaje do hlavního počítače pro účely jejich zobrazení a zpracování.
Postupový diagram typického provozu takového systému je znázorněn na vyobrazení podle obr. 4.
Kromě toho pak hlavní řídicí jednotka synchronizuje pomocnou řídicí jednotku a vysílá budící signály pro budicí cívku. Kompenzace časového zpoždění může být využita pro zajištění synchronizace mezi hlavni řídicí jednotkou a pomocnou řídicí jednotkou.

Claims (17)

1. Zařízení pro zkoušení potrubí pro vlečení potrubím, které obsahuje generátorové prostředky pro vytváření pole vířivých proudů v potrubí a detekční prostředky pro zjišťování výsledného pole, vyznačující se tím, že zkušební ústrojí je uspořádáno pro zjišťování přítomnosti poruch jak v železných tak v neželezných potrubích, detekční prostředky obsahují první a druhý přijímač (22, 25), umístěné podélně na každé straně vysílací cívky (24) v jediném místě, vytvářejícím generátorové prostředky, přičemž jsou uvedené přijímače uspořádány pro přijímání informací, odvozených od vysílací cívky ve dvou podélně umístěných místech na potrubí, přičemž jsou uvedené informace aktualizovány při průchodu prostředku potrubím, a přičemž jsou zde uspořádány prostředky (31) pro volbu budicího kmitočtu cívky v závislosti na železné nebo neželezné povaze zkoušeného potrubí.
2. Zařízení podle vyznačuj ící se tím, j sou uspořádány pro volbu kmitočtu do 1 kHz.
nároku 1 že prostředky (31) v rozmezí od 20 Hz
3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2 vyznačující se tím, že vysílací cívkou je jediná budicí cívka (24), která je oddělena od prvního a druhého přijímače prostřednictvím separačních prostředků (23, 26), uspořádaných pro tlumení jakéhokoliv signálu, který přichází do přijímačů odjinud, než od stěny potrubí.
I · 0 0 » · * » · » 0 0 0 · »· 0 0 0 0 0 0 »«·« 0 00 0
00 00 00 00 • ··
4. Zařízení podle nároku 1, 2 nebo 3 vyznačující se tím, že hlavní procesor (21) je připojen k prvnímu přijímači a k vysílací cívce pro ovládání uvedeného přijímače a uvedené cívky a pro poskytování synchronizovaných informací pro druhý přijímač prostřednictvím pomocného procesoru (27).
5. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4 vyznačující se tím, že zahrnuje prostředky pro zjišťování informací vířivých proudů, týkajících se jak amplitudy, tak i fáze, a prostředky (31) pro rozlišování mezi vadami na vnitřní a vnější stěně trubky v závislosti na uvedených informacích.
6. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5 vyznačující se tím, že zahrnuje prostředky (12) pro vlečení zkušebního zařízení potrubím, prostředky (32) pro určování informací o vzdálenosti a prostředky (22) pro určování azimutové orientace zkušebního zařízení při jeho pohybu v potrubí.
7. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6 vyznačující se tím, že počítačové prostředky (31) jsou uspořádány pro zobrazování informací ve zjištěné amplitudě a fází, stejně jako informací o azimutu a rychlosti při pohybu zařízení v potrubí.
8. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7 vyznačující se tím, že zahrnuje prostředky (21) pro vytváření souborů údajů pro jejich přenášení do vzdáleného počítače (31) pro účely vyhodnocování.
• · 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 C 00000000000
U <00 ·0 00 00 00 00
9. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8 vyznačující se tím, že zahrnuje prostředky (31) pro určování rozměrů vadné části potrubí.
10. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9 vyznačující se tím, že detekční prostředky obsahují větší počet snímacích cívek (22a, 22b), připojených prostřednictvím prostředků (22c, 22d) pro úpravu signálu k mikroprocesoru (22f), vytvářejícímu procesorový kanál, přičemž uvedený procesor přijímá fázový srovnávací signál pro časování vzorků údajů.
11. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10 vyznačující se tím, že každé přijímací prostředky pro zjišťování pole obsahují prstenec snímačů, rozmístěný kolem jejich obvodu.
12. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 11 vyznačující se tím, že zařízení obsahuje vlečný prostředek, schopný procházet ohyby v potrubí a opatřený prvním azimutovým čidlem, umístěným s prvním přijímačem (22), a druhým azimutovým čidlem, umístěným s druhým přijímačem (25) pro poskytování směrových orientačních informací pro kompenzaci otáčení vlečeného prostředku v potrubí a jakéhokoliv časového posuvu mezí prvním a druhým přijímačem.
13. Způsob zkoušení potrubí s využitím potrubního zkušebního ústrojí, přičemž uvedený způsob zahrnuje vytváření vířivých proudů v cívce v uvedeném ústrojí a zjišťování vířivých proudů, indukovaných ve stěně potrubí,
9 9
9 9 • 9 9 9 4 » 9 9 9 9 9
99**9 ·9 ·« 99 99 vyznačující se tím, že obsahuje následující kroky:
- výběr budicího kmitočtu cívky v závislosti na povaze potrubí pro umožnění zkoušení jak železných, tak i neželezných potrubí,
- zjišťování indukovaných vířivých proudů ve dvou podélně vzdálených místech z cívky, umístěné v jediném místě mezi nimi, a
- aktualizace informací při průchodu ústrojí potrubím
pro umožnění zjištění poruch v potrubí. 14. Způsob podle nároku 13 v y značuj ící s e tím, že kmitočet je zvolen v rozmezí od 20 Hz do 1 kHz. 15. Způsob podle nároku 13 nebo 14 v y značuj ící s e tím, v ze zahrnuje tlumení
jakéhokoliv signálu, přijímaného prostřednictvím zjišťovacího kroku, který je jiný, než signál přijímaný prostřednictvím stěny potrubí.
16. Způsob podle nároku 13, 14 nebo 15 vyznačující se tím, že zjišťovací krok zahrnuje zjišťování amplitudy a fáze vířivých proudů pro rozlišení mezi poruchou vnitřní a vnější stěny potrubí.
17. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 13 až 16 vyznačující se tím, že zahrnuje kroky vlečení prostředku v potrubí, zjišťování uražené vzdálenosti • 4 « 4
4 4 • · · · · · · 4 4 4 4 ♦ ·· ·· 44 4« 44 ·· a zjišťování směrové orientace polohy detektoru v potrubí při pohybu ústrojí v potrubí.
18. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 13 až 17 vyznačující se tím, že zahrnuje krok zjišťování rozměrů poruchy v potrubí na základě zjištěných informací.
19. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 13 až 18 vyznačující se tím, že ústrojí obsahuje vlečný prostředek, schopný procházet ohyby v potrubí a kroky, zahrnující vlečení prostředku potrubím, snímání první azimutové hodnoty v místě prvního přijímače a snímání druhé azimutové hodnoty v místě druhého přijímače pro poskytování směrových informací pro účely kompenzace otáčení prostředku v potrubí a jakéhokoliv časového posuvu mezi prvním a druhým přijímačem při pohybu prostředku v potrubí.
20. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 13 až 19 vyznačující se tím, že zahrnuje kroky odesílání a snímání povelů z prostředků vzdálených od ústrojí, shromažďování údajů o amplitudě jako odezvu na uvedené povely, shromažďování údajů o fázi jako odezvu na uvedené povely, formátování údajů do souboru a předávání souboru do uvedených vzdálených prostředků, a zjišťování informací o azimutu pro umožnění otáčení ústrojí v potrubí.
CZ2000780A 1998-08-24 1998-08-24 Zařízení s vířivými proudy pro zkoušení potrubí a příslušný způsob CZ2000780A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000780A CZ2000780A3 (cs) 1998-08-24 1998-08-24 Zařízení s vířivými proudy pro zkoušení potrubí a příslušný způsob

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000780A CZ2000780A3 (cs) 1998-08-24 1998-08-24 Zařízení s vířivými proudy pro zkoušení potrubí a příslušný způsob

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2000780A3 true CZ2000780A3 (cs) 2000-11-15

Family

ID=5469812

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2000780A CZ2000780A3 (cs) 1998-08-24 1998-08-24 Zařízení s vířivými proudy pro zkoušení potrubí a příslušný způsob

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2000780A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK3172000A3 (en) Eddy current pipeline inspection device and method
CA2813745C (en) Method for measuring remote field eddy current thickness in multiple tubular configuration
JPH10206390A (ja) 埋設鋼管被覆損傷探査方法
US4352065A (en) Nondestructive electromagnetic inspection of pipelines incorporated in an electrically closed loop
CN112888940B (zh) 一种金属管道缺陷检测的方法和装置
WO2015016742A1 (ru) Магнитная измерительная система для дефектоскопа с продольным намагничиванием
CN106290558A (zh) 一种管道内外壁缺陷检测装置及检测方法
CN110441388A (zh) 一种导管架平台水下部分无损检测探伤方法
US3247453A (en) Magnetic flaw detector with exciting and sensing coils axially aligned on opposite sides of the material
JP3119321B2 (ja) 埋設管に於ける対象個所の検知方法
CN104279424B (zh) 检测及显示管道结构破损情况的方法和系统
KR101988886B1 (ko) 감속과 결함 지시 기능을 구비하는 휴대형 엔코더 장치
CZ2000780A3 (cs) Zařízení s vířivými proudy pro zkoušení potrubí a příslušný způsob
JPH05180804A (ja) 埋設配管の検査方法
CN111722022B (zh) 一种基于弱磁信号测量的电缆路径检测方法
RU9967U1 (ru) Магнитный проходной дефектоскоп
JP2542780Y2 (ja) リモートフィールド渦流式探傷装置
RU2057332C1 (ru) Способ акустико-эмиссионной диагностики трубопроводов
KR20010045270A (ko) 지하매설 상수도 배관의 누수 부위 탐지방법 및 그 장치
RU138084U1 (ru) Магнитоиндукционный дефектоскоп для обнаружения продольных дефектов ферромагнитных труб
RU138088U1 (ru) Магнитоиндукционный дефектоскоп для обнаружения продольных дефектов ферромагнитных труб
Shleenkov et al. The UMD-121 device for the automated magnetic monitoring of the weld seams of longitudinally welded pipes that are 168–530 mm in diameter
JPH08233782A (ja) 導管検査用ピグの走行位置把握手段
JPH0726938B2 (ja) 渦流探傷方法
JP3560204B2 (ja) 漏洩磁束ピグを用いた管の検査装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic