CZ20004065A3 - Peptidy - Google Patents

Peptidy Download PDF

Info

Publication number
CZ20004065A3
CZ20004065A3 CZ20004065A CZ20004065A CZ20004065A3 CZ 20004065 A3 CZ20004065 A3 CZ 20004065A3 CZ 20004065 A CZ20004065 A CZ 20004065A CZ 20004065 A CZ20004065 A CZ 20004065A CZ 20004065 A3 CZ20004065 A3 CZ 20004065A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
seq
gene
amino acids
peptides
human
Prior art date
Application number
CZ20004065A
Other languages
English (en)
Inventor
Gustav Gaudernack
Jon Amund Eriksen
Mona Moller
Marianne Klemp Gjertsen
Ingvil Saeterdal
Original Assignee
Norsk Hydro As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norsk Hydro As filed Critical Norsk Hydro As
Priority to CZ20004065A priority Critical patent/CZ20004065A3/cs
Publication of CZ20004065A3 publication Critical patent/CZ20004065A3/cs

Links

Landscapes

  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)

Abstract

Peptidy, odvozené z proteinových produktů souvisejících s rakovinou, vzniklých na základě mutovaných posunových genů, vyvolávající T buněčnou imunitu pro použití ve vakcínách proti rakovině a ve farmaceutických kompozicích pro protinádorovou léčbu.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká peptidů, kterými jsou fragmenty proteinových produktů vznikajících na základě posunových mutací (posun čtecího rámce) v genech, a které vyvolávají imunitní reakci T buněk a dále se týká vakcín proti rakovině a kompozic pro protinádorovou léčbu, které tyto peptidy obsahují.
Vynález se dále týká způsobu identifikace takovýchto peptidů, kterými jsou fragmenty proteinových produktů vznikajících posunovou mutací genů a které mohou vyvolat imunitní odpověď T buněk, což je využitelné při boji proti rakovině spojené s uvedenými zmutovanými geny.
Vynález se také týká DNA sekvence kódující alespoň jeden posunový, mutantní peptid (mutantní peptid vznikající posunem čtecího rámce) a vektorů obsahujících alespoň jedno inzertní místo obsahující DNA sekvenci kódující alespoň jeden posunový, mutantní peptid.
Dále se vynález týká způsobu léčby nebo prevence rakoviny spojené s posunovou mutací v genu pomocí podávání alespoň jednoho posunového, mutantního peptidu nebo rekombinantního virového vektoru obsahujícího alespoň jedno inzertní místo obsahující DNA sekvenci kódující alespoň jeden posunový, mutantní peptid nebo podávání izolované DNA sekvence obsahující DNA sekvenci kódující alespoň jeden posunový, mutantní peptid.
Vynález se dále týká dalšího vyvíjení protirakovinné léčby nebo prevence založené na použití peptidů za účelem vyvolání a zesílení imunitní reakce T buněk vůči rakovinným buňkám v rámci vlastního imunitního systému organismu.
Dosavadní stav techniky
V mezinárodní přihlášce (International Application PCT/N092/00032, uveřejněný jako WO92/14756) jsme popsali syntetické peptidy a fragmenty proteinových produktů onkogenů, které mají bodovou mutaci nebo translokaci na rozdíl od proto-onkogenů nebo tumor supresorových genů. Tyto peptidy odpovídají, kompletně pokrývají nebo to jsou fragmenty zpracovávaného proteinového fragmentu onkogenů nebo tumor supresorového genu jak je předkládaný rakovinnou buňkou nebo jinou buňkou předkládající antigen, a jsou prezentovány jako HLA-peptidový komplex minimálně jedné alely každého jedince. U těchto peptidů bylo také ukázáno, že indukují specifickou odpověď T buněk vůči aktuálnímu proteinovému fragmentu onkogenů produkovanému buňkami, které ho zpracovávají a předkládají v komplexu s HLA molekulou. Zejména jsou popsány proteiny odvozené od p21 ras proteinu, které obsahovaly bodovou mutaci na zvláštních aminokyselinových pozicích, konkrétně v pozicích 12, 13 a 61. Tyto peptidy se ukázaly být účinné v regulaci růstu rakovinných buněk in vitro. Navíc se ukázalo, že peptidy vyvolávaly imunitní reakci CD4+ T buněk vůči rakovinným buňkám, které předkládaly mutovaný protein p21 ras onkogenu, během podávání těchto peptidů při vakcinaci nebo postupu terapie rakoviny. Později se ukázalo, že tyto peptidy také vyvolávají imunitní reakci CD8+ T buněk vůči rakovinným buňkám, které předkládaly mutovaný protein p21 ras onkogenu, během podávání uvedeném výše.
Nicméně peptidy popsané výše mohou být použitelné pouze u určitého počtu typů rakoviny, jmenovitě u těch, které zahrnují bodovou mutaci nebo translokaci v proto-onkogenu nebo tumor supresorovém genu. Je zde proto akutní potřeba léčby rakoviny nebo vakcinaci, která by byla účinnější vůči širšímu okruhu rakoviny.
Obecně, tumory jsou velice heterogenní s ohledem na genetické změny nalezené v tumorových buňkách. To navozuje myšlenku, že jak síla terapeutického účinku, tak síla preventivního působení vakcíny proti rakovině poroste s počtem cílů, vůči kterým je vakcína schopna navodit imunitní reakci T buněk. Vakcíny zaměřené vůči většímu množství cílů také redukují riziko tvorby nových tumorů při léčbě vzniklých uvolněním variant primárního tumoru.
Tumorové antigeny, stav:
Antigeny rozpoznávané T buňkami byly charakterizovány v širokém spektru typů rakoviny. Tyto antigeny mohou být rozděleny do několika základních skupin v závislosti na jejich expresi. Dvě hlavní skupiny jsou tvořeny antigeny souvisejícími s vývojovou diferenciací (antigeny tumorů genitálií, onkofetální antigeny atd., například antigeny MÁGE a CEA) a tkáňově specifickými diferenciačními antigeny (Tyrosinasa, gplOO atd.). Skupina obsahující skutečně tumorově specifické antigeny je tvořena proteiny, které vznikají pozměněním v důsledku mutace v genu kódující daný protein. Ve většině těchto případů jsou mutace specifické a jsou detekovány u jednoho nebo u malého počtu tumorů. Některé z těchto antigenů, zdá se, hrají roli v onkogenezi.
Vakcíny proti rakovině
Při vývoji vakcín proti rakovině je zájem soustředěn na antigeny exprimované ve vysokém stupni v rámci jednoho typu rakoviny (například melanomy) nebo u mnoha druhů rakoviny. Jedním z důvodů je vzrůstající počet pacientů. Celá oblast se rychle vyvíjí, jak ·
··· 9 9 9 9 9 9 ···· 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ukazuje doprovodná tabulka zahrnující záznamy vakcín proti rakovině v současnosti registrované v PDQ databázi NCI.
Dědičné formy rakoviny/ testování rakovinných genů:
Dědičné formy rakoviny se v populaci s určitou frekvencí objevují. Pro některé z těchto forem rakoviny byly zmapovány onemocnění podmiňující genetické defekty, jako u Lynchova syndromu, který tvoří důležitou skupinu dědičných forem rakoviny. V rodinách, které jsou postiženy tímto syndromem, jejich členové dědí defektní gen kódující DNA Mismatch Repair (MMR) enzymy (enzymy opravy chybného párování). Nositelé těchto MMR defektů jsou často postiženi vznikem kolorektálního karcinomu (HNPCC) a jinými formami rakovinného onemocnění. Mutace v MMR enzymech mohou být detegovány stejným způsobem jako ostatní geny vztahující se k rakovině.
Genové testování rizikové skupiny v tomto případě představuje etické dilema, protože neexistuje žádná přijatelná forma prevence. V současném lékařství je jediná léčebná možnost odstranění orgánu a tak předejít nebezpečí rozvoje rakoviny. U těchto pacientů by rakovinové vakciny proti rakovině byly (zajímavou) formou prevence, připravení vhodné vakciny může být uskutečněno.
Nedostatky v účinné opravě chybného párování DNA vedou k dalecím a inzercím na jednom řetězci DNA a to zejména v úsecích DNA obsahujících repetiční jednotky (repetiční sekvence). Až dosud se zájem soustředil na repetiční sekvence ve formě nekódujících mikrosatelitních lokusů. Mikrosatelitní nestabilita je opravdu charakteristickým znakem rakovinových onemocnění spojených sMMR deficiencí. Byl však zvolen jiný přístup se zaměřením na posunové mutace vyskytující se v DNA sekvencích kódujících proteiny spojené s onkogením procesem. Tyto mutace způsobující posun čtecího rámce vyúsťují v kompletně novou aminokyselinovou sekvenci v C-terminální části proteinu, předčasně ukončenou, pokud vznikne nový stop kodon. Tento závěr má dva závažné důsledky:
Zkrácený protein vznikající posunem čtecího rámce je obecně nefunkční, ve většině případů způsobuje „vypnutí“ důležité funkce buňky. Mutovaný protein může také získat nové funkce, například schopnost agregovat a tvořit plaky. V obou případech je výsledkem posunu čtecího rámce nemoc.
Krátká nová C-terminální aminokyselinová sekvence vznikající na základě posunu čtecího rámce („posunová“ sekvence) je organismu cizí. Před vznikem mutace neexistuje a vyskytuje se pouze v buňkách obsahujících danou mutaci, například v tumorózních buňkách a jejich pre maligních progenitorech. Jelikož jsou úplně nové, a proto cizí pro imunitní systém nositele, mohou být rozpoznávány T buňkami v repertoáru nositele. Doposud na tento aspekt • · · · · · · · · ···· ·· ·· ···· ♦· ··· posunových mutací nebyla pozornost zaměřena a nejsou žádné práce o charakterizaci posunových peptidu kódující oblasti proteinu, jako tumorového antigenu. Tato myšlenka je proto nová a vytváří tak základ pro vyvíjení vakcín založených na těchto sekvencích. Je zřejmé, že tyto vakcíny mohou být také použity preventivně u osob, které zdědily defektní enzym patřící kMMR systému. Tyto vakcíny by tak mohly vyplnit volný prostor v terapeutických možnostech vůči dědičným formám rakoviny.
Bylo ukázáno, že substituce jednotlivých aminokyselin v intracelulární ch, buňce „vlastních“- proteinech může způsobit zvýšení tumorově specifických pozměněných antigenů, které zahrnují peptidy odlišující se v jejich aminokyselinové sekvenci od normálního peptidu. T buňky, které rozeznávají tyto peptidy v kontextu hlavního histokompabilitního komplexu (MHC) molekul na povrchu tumorózních buněk, jsou schopny zabít tumorovou buňku a tak odstranit tumor z hostitele.
Na rozdíl od protilátek produkovaných B buňkami, které obvykle rozpoznávají volný antigen v jeho nativní konformaci a dále potenciálně rozpoznávají téměř všechna místa vystavená na povrchu antigenu, T buňky rozpoznávají antigen pouze tehdy, je-li vázaný a předkládaný MHC molekulou. Obvykle se toto navázání uskuteční až po příslušném zpracování antigenu, které zahrnuje proteolytickou fragmentaci proteinu, takže vznikající peptidový fragment dosedne do žlábku MHC molekuly. Tak jsou T buňky schopny také rozpoznat peptidy odvozené od intracelulárních proteinů. T buňky také dovedou rozpoznat peptidy mutantní peptidy odvozené od čehokoliv vtumorózní buňce v kontextu MHC molekul na povrchu tumorózních buněk a mohou být následně aktivovány za účelem eliminace tumorových buněk kotvících mutovaný peptid.
M. Barinaga, Science, 257, 880-881, 1992 vytvořil krátké revue na téma jak MHC váže peptidy. Mnohem ucelenější vysvětlení dosavadního stavu techniky pro vynález může být nalezeno v práci D. Male a kol., Advanced immunology, 1987, J. B. lippincott Company, Philadelphia. Obě citace jsou zde zahrnuty ve své úplnosti.
MHC molekuly u člověka jsou obvykle představovány jako HLA (antigeny lidských leukocitů) molekuly. Ty jsou kódovány HLA oblastí na lidském chromozómu č.6.
Zdá se, že HLA molekuly lze zařadit do dvou oddělených tříd v závislosti na tom, kterou oblastí na chromozómu jsou kódovány a se kterou subpopulací T buněk interagují, a tak ji primárně aktivují. Třída molekul I. Je kódována HLA A, B a C sublokusem a primárně aktivují CD8+ cytotoxické T buňky. HLA molekuly Il.třídy jsou kódovány sublokusem DR, DP a DQ a primárně aktivují CD4+ T buňky, jak pomocné, tak cytotoxické buňky.
Ρ'/
ř.j.
Normálně má každý jedinec šest HLA molekul I. Třídy, obvykle po dvou z každé skupiny A, B a C. Podobně mají všechni jedinci vlastní výběr HLA molekul II. Třídy, znovu po dvou zástupcích z každé skupiny DP, DQ a DR. Každá ze skupin A, B, C a DP, DQ a DR je dále dělena do několika podskupin. V některých případech je počet různých HLA molekul
I. a II. třídy redukován díky překryvu dvou hlavních HLA subskupin.
Všechny genové produkty jsou vysoce polymorfní. Různí jedinci tak exprimují odlišné HLA molekuly, které se liší od HLA molekul jiných jedinců. To je příčina všech těžkostí při hledání dárce orgánu pro transplantaci s podobným HLA systémem. Význam genetické variability HLA molekul v imunobiologii odpovídá jejich roli jako genů imunitní odpovědi. Díky jejich schopnosti vázat peptidy, přítomnost nebo absence některých HLA molekul určuje schopnost jedince rozpoznat peptidové epitopy. V konečném důsledku HLA molekuly určují rezistenci nebo citlivost vůči nemoci.
T buňky mohou regulovat vývoj a růst karcinomu různými mechanismy. Cytotoxické T buňky, jak HLA třídy I. omezené na CD8+ tak HLA třídy II. omezené na CD4+, mohou přímo zabít tumorovou buňku předkládající vhodný tumorový antigen. CD4+ pomocné buňky jsou nezbytné pro cytotoxickou odpověď CD8+ T buněk stejně jako pro protilátkovou odpověď a pro indukci zabíjení makrofágy a LAK buňkami.
Požadavek pro HLA peptidy jak I. tak II. třídy je, že musí obsahovat vazebný motiv, který se obvykle liší v rámci různých HLA skupin a podskupin. Vazebný motiv je charakterizován požadavkem aminokyselin určitého typu, například aminokyseliny nesoucí velkou a hydrofobní nebo pozitivně nabitou vedlejší skupinu, v definované pozici peptidu tak, že je docíleno přesné dosednutí do kapsy HLA vazebného žlábku. Výsledkem toho je, že je-li vzata v úvahu omezená délka peptidu 8 až 10 aminokyselin uvnitř vazebného žlábku, je celkem nepravděpodobné, že peptid vázající se na jeden typ HLA molekuly I. třídy se bude vázat na jiný typ. Tak se může například velice snadno stát, že peptidový vazebný motiv pro subskupiny HLA-A1 a HLA-A2, které patří do I. třídy jsou tak rozdílné, jako motivy pro molekuly HLA-A1 a HLA-B1.
Z toho stejného důvodu je nepravděpodobné, že ta stejná aminokyselinová sekvence bude lokalizovaná ve vazebném žlábku různých molekul II. třídy. V případě HLA molekul II. třídy mohou být vazebné sekvence peptidů delší. Bylo objeveno, že obvykle obsahují 10 až 16 aminokyselin a některé z nich, na jednom nebo obou koncích, nejsou částí vazebného motivu pro HLA žlábek.
Nicméně se může stát, že různé peptidové vazebné motivy některých HLA molekul I. a
II. třídy se překrývají. Peptidy, které mají překryv ve vazebných sekvencích pro alespoň dvě • · · ··· ··· ···· ·· ·· ···· ·· ··· různé HLA molekuly, se nazývají, že obsahují „vnořené T buněčné epitopy“ Různé epitopy obsažené v„peptidech s vnořeným epitopem“ mohou být vytvořeny zpracováním peptidů buňkami předkládajícími antigen a po vystavení T buňkám vázaným na různé HLA molekuly. Individuální variabilita HLA molekul u lidí dělá peptidy obsahující vnořené epitopy více využitelné jako obecnou vakcínu než peptidy, které jsou schopné vazby pouze na jeden typ HLA molekuly.
Účinná vakcinace jedince může být dosažena pouze tehdy, jestliže alespoň jeden typ HLA molekul I. nebo II. třídy u pacienta může vázat peptid ve vakcíně buď v jeho plné délce nebo zpracovaný a upravený pacientovými vlastními buňkami předkládajícími antigen.
Použitelnost peptidů, jako obecné vakcíny pro většinu populace, vzrůstá s počtem různých HLA molekul, na které se může vázat, buď v jeho plné délce nebo zpracovaný a upravený pacientovými vlastními buňkami předkládajícími antigen.
Za účelem využití peptidů odvozených z proteinů kódovaných mutantním genem jako vakcína nebo protinádorový faktor za vzniku CD4+ a nebo CD8+ T buněk působících antitumorózně, je nezbytné vyvinout mutantní protein o nějž jde a identifikovat peptidy, které jsou schopné stimulovat T buňky, a to případně i po zpracování buňkami předkládajícími antigen na kratší peptidy.
Je neustálá potřeba nových látek s účinkem proti rakovině, založených na antigenních peptidech zvyšujících specifickou reakci T buněk a jejich toxicitu vůči tumorům a rakovinným buňkám nesoucích geny s mutacemi souvisejícími s rakovinou. Vynález přispívá převážně dodáním nových peptidů, který mohou sloužit jako terapeutikum a při prevenci rakoviny jako součást vakcíny s účinkem proti rakovině zaměřené vůči většímu množství cílů.
Další problém řešený vynálezem je, že prevence nebo léčba může být nabídnuta jedincům patřícím k rodině nebo ke skupině s vysokým rizikem dědičné rakoviny. Dědičná rakovina je ve většině případů spojena s geny citlivými k posunovým mutacím, jak je popsáno ve vynálezu (například mutace v genech, kde došlo k opravě chybného párování). Dnes je možné diagnostikovat riziko dědičné rakoviny, ale neexistuje farmaceutický způsob prevence jejího vzniku.
Podstata vynálezu
Hlavním úkolem vynálezu je získat peptidy odpovídající peptidovým fragmentům mutovaných proteinů produkovaných rakovinnými buňkami, které mohou být použity ke stimulaci T buněk.
Ί
Další důležitý úkol vynálezu je vývoj terapie vůči rakovině založené na imunitní odpovědi T buněk, která může být indukována u pacientů stimulací jejich T buněk buď in vivo, nebo in vitro pomocí peptidů podle vynálezu.
Třetí úkol vynálezu je vývoj vakcíny k prevenci vzniku nebo vymýcení rakoviny založené pouze nebo zvláště na peptidech odpovídajících peptidům podle vynálezu, které mohou být využity ke vzniku a aktivaci T buněk, které vykonávají cytotoxickou T buněčnou imunitní reakci vůči buňkám obsahujícím mutované geny.
Čtvrtý úkol vynálezu je navrhnout léčebný postup vůči rakovině nebo prevenci speciálně zaměřenou na lidské jedince, kteří potřebují takovou léčbu nebo prevenci, která zahrnuje podávání alespoň jednoho peptidu podle vynálezu.
Podstatou vynálezu je peptid , který
a) obsahuje alespoň 8 aminokyselin a je to fragment mutantního peptidu vznikajícího na základě posunových mutací v genu v rakovinné buňce; a
b) obsahuje alespoň jednu aminokyselinu mutantní části proteinové sekvence kódované daným genem; a
c) obsahuje 0 až 10 aminokyselin z karboxy lo vého konce normální části proteinové sekvence předcházející aminový konec mutantní sekvence a může dále pokračovat ke karboxylovému konci mutované části proteinu, který je určen nově vzniklým stop kodonem na základě posunové mutace v genu; a
d) indukuje buď ve své plné délce, nebo po zpracování buňkou předkládající antigen, imunitní odpověď T buněk.
Peptidy podle vynálezu obsahují výhodně 8 až 25, 9 až 20, 9 až 16, 8 až 12 nebo 20 až 25 aminokyselin. Mohou například obsahovat 9,12,13,16 nebo 21 aminokyselin.
Je výhodnější, pokud peptidy podle vynálezu obsahují alespoň 9 aminokyselin, například 9 až 18 aminokyselin, ale díky možnosti zpracování buňkami předkládajícími antigen, jsou velice vhodné pro vynález také delší peptidy. Může být použita celá mutovaná aminokyselinová sekvence jako „posunový“ mutantní protein podle vynálezu, jestliže obsahuje 8 aminokyselin nebo více.
Tyto peptidy obsahují alespoň 8 aminokyselin a odpovídají buď ve své plné délce, nebo po zpracování buňkami předkládajícími antigen, mutantním genovým produktům nebo jejich fragmentům produkovaným rakovinnými buňkami pacientů postižených rakovinou.
Peptidy podle vynálezu mohou být využity ve způsobu léčby rakoviny s rakovinnými buňkami obsahujícími geny s posunovou mutací, kteiý zahrnuje podávání alespoň jednoho peptidu podle vynálezu in vivo nebo ex vivo lidskému pacientu, který potřebuje tuto léčbu.
• · • · · ·· · ·· · ···· ·· ·· ···· ·· ···
V dalším provedení podle vynálezu mohou být peptidy podle vynálezu použity k vakcinaci člověka disponovaného k rakovině s rakovinnými buňkami, které obsahují gen s posunovou mutací, podáváním alespoň jednoho peptidu podle vynálezu dané osobě.
Dále se uvažuje, že by mohlo být výhodné podávat směs peptidů podle vynálezu lidskému jedinci, kde každý z peptidů podle vynálezu se může vázat na odlišný typ HLA molekul I. a nebo II. třídy.
Dále se očekává, že účinek vakcíny proti rakovině nebo peptidových léků, jak je uvedeno v dříve zmíněném vynálezu PCT/N092/00032, může být zvýšen, pokud budou zahrnovat peptidy podle vynálezu. V dalším provedení vynálezu jsou peptidy podle vynálezu podávány společně s peptidy uvedenými ve výše zmíněné přihlášce vynálezu PCT/N092/00032 a to jak souběžně, tak ve volitelné sekvenci.
Předpokládá se, že peptidy mohou být podávány společně, buď souběžně nebo odděleně, se sloučeninami, jako jsou cytokiny a nebo růstové faktory, například interleukin-2 (IL-2), interleukin-12 (IL-12), GM-CSF (granulocyte macrophage colony stimulating factor), Flt-3 ligand nebo podobné látky za účelem posílení imunitní odpovědi, jak je v oboru známo.
Peptidy podle vynálezu mohou být využity jako vakcína nebo terapeutická kompozice buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími materiály, například standardní adjuvants nebo ve formě lipopeptidových konjugátů, které jak je v oboru známé, mohou indukovat vysoce afmitní cytotoxicitu T lymfocytů, (K. Dereš, Nátuře, Vol.342, (nov. 1989)).
Peptidy podle vynálezu mohou být také s výhodou zahrnuty ve vakcíně založené buď na peptidu, nebo rekombinantním fragmentu.
Peptidy podle vynálezu mohou být obsaženy ve farmaceutických kompozicích nebo ve vakcínách společně s obvyklými aditivy, ředidly, stabilizátory nebo podobnými látkami známými v oblasti.
Podle vynálezu mohou farmaceutické kompozice nebo vakcíny obsahovat peptidy samotné nebo v kombinaci s alespoň jedním farmaceuticky aktivním přenašečem nebo ředidlem.
Dále, vakcína nebo farmaceutická kompozice může obsahovat výběr peptidů, které jsou fragmenty mutovaných proteinů vznikajících inzercí nebo delecí báze v repetičních sekvencích genu.
Kompozice vakcíny dále může obsahovat alespoň jeden peptid vybraný pro jeden typ rakoviny, tato vakcína může být podávána osobě s genetickou dispozicí pro konkrétní typ rakoviny.
• · φφ φ· φφ φφ φφφφ φφφφ φφφ
Kompozice vakcíny dále může obsahovat alespoň jeden peptid vybraný pro jeden typ rakoviny, tato vakcína může být podávána osobě patřící do skupiny s vysokým rizikem konkrétní rakoviny.
Kompozice vakcíny podle vynálezu může být dále podávána populaci obecně, například jako směs peptidů zvyšující T buněčnou imunitní odpověď vůči různým běžným rakovinovým onemocněním spojených s genovou posunovou mutací.
Peptidy podle vynálezu mohou být podávány jako jednotlivé peptidy nebo jako směs peptidů. Eventuelně mohou být peptidy kovalentně spojeny dohromady za vzniku větších poiypeptidů nebo dokonce cyklických poiypeptidů.
Terapie rakoviny podle vynálezu může být prováděna podáváním jak in vivo tak ex vivo s hlavním cílem zvýšení specificky T buněčných linií nebo klonů vůči mutovanému genovému produktu spojenému s typem rakoviny, kterým je pacient postižen.
Dále, mutované posunové peptidy podle vynálezu mohou být podávány pacientovi různými způsoby, které zahrnují, ale nejsou omezeny na podání subkutánní, intramuskulární, intradermální, intraperiotoneální, intravenozní a další. V jednom provedení vynálezu jsou peptidy podle vynálezu podávány intradermálně. Peptidy mohou být podávány pacientovi jedním nebo více místy vpichu v terapeuticky nebo profylakticky účinném množství.
Peptidy podle vynálezu mohou být podávány pouze jednou nebo několikrát, například jednou za týden v průběhu jednoho až dvou měsíců s opakovanou sekvencí později, vše podle potřeby pacienta, který je léčen.
Peptidy podle vynálezu mohou být podávány průměrnému lidskému pacientovi nebo jedinci, který je očkován v množství v rozsahu 1 mikrogram (1 pg) až jeden gram (1 g). S výhodou jsou dávky menší v rozmezí 1 mikrogram (lpg) až 1 miligram (1 mg) v každé dávce.
Vynález dále zahrnuje DNA sekvence, které kódují mutované posunové peptidy.
Vynález navíc zahrnuje izolované DNA sekvence obsahující DNA sekvence kódující alespoň jeden posunový peptid a podávání takových izolovaných sekvencí DNA jako vakcína pro léčbu nebo prevenci rakoviny spojené s posunovou mutací v genech.
Peptidy podle vynálezu mohou být podávány jedinci ve formě DNA vakcín. DNA vakcíny kódující tyto peptidy mohou být ve formě klonované plazmidové DNA nebo syntetického oligonukleotidu. DNA může být podávána spolu scytokiny, například 11-2 a nebo dalšími současně stimulujícími molekulami. Cytokiny a/nebo současně stimulující molekuly mohou být samy podávány ve formě plazmidové nebo oligonukleotidové DNA. Bylo ukázáno, že odpověď na DNA vakcínu vzrůstá v přítomnosti imunostilmulačních DNA • · ·· ·· · · ·· ···· 9··· »·· · ···· · · · · · sekvencí (ISS). Ty mohou mít formu hexamemích motivů obsahujících metylovaný CpG, podle vzorce:
’-purin-purin-CG-pyrimidin-pyrimidin-3 ’.
DNA vakcíny podle vynálezu mohou tak zahrnovat tuto nebo jinou imunostimulační sekvenci (ISS) v DNA kódující peptidy, v DNA kódující cytokiny nebo další současně stimulující molekuly, nebo v obou. Revue zabývající se výhodami DNA vakcinace bylo poskytnuto Tighem a kol. (1998, Imumunology Today, 19(2), 89-97).
V jednom provedení podle vynálezu DNA sekvence kódující mutovaný BAX peptid obsahuje:
Normální BAX.
ATG GGG GGG GAG GCA CCC GAG CTG GCC CTG GAC CCG GTG....
1G deletováno ze sekvence BAX genu.
ATG GGG GGG AGG CAC CCG AGC TGG CCC TGG ACC CGG TGC CTC
AGG ATG CGT CCA CCA AGA AGC TGA
2G deletována ze sekvence BAX genu.
ATG GGG GGA GGC ACC CGA GCT GGC CCT GGA CCC GGT GCC
TCA GGA TGC GTC CAC CAA GAA GCT GAG CGA GTG TCT CAA GCG
CAT CGG GGA CGA ACT GGA CAG TAA
1G vloženo do sekvence BAX genu.
ATG GGG GGG GGA GGC ACC CGA GCT GGC CCT GGA CCC GGT GCC
TCA GGA TGC GTC CAC CAA GAA GCT GAG CGA GTG TCT CAA GCG
CAT CGG GGA CGA ACT GGA CAG TAA
2G vložena do sekvence BAX genu.
ATG GGG GGG GGG AGG CAC CCG AGC TGG CCC TGG ACC CGG TGC
CTC AGG ATG CGT CCA CCA AGA AGC TGA ·· ·· ·· ·» ·· «··· *»·· *«· tlít «· ·9 ···» ·» »·<
V dalším provedení podle vynálezu DNA sekvence kódující mutované peptidy TGFPRII obsahují:
Normální TGFPRII gen.
GAA AAA AAA AAG CCT GGT GAG ACT TTC TTC ATG TGT TCC...
1A deletováno ze sekvence TGFPRII genu.
GAA AAA AAA AGC CTG GTG AGA CTT TCT TCA TGT GTT CCT GTA GCT CTG ATG ACT GCA ATG ACA ACA TCA TCT TCT CAG AAG AAT ATA ACA CCA GCA ATC CTG ACT TGT TGC TAG
2A deletována ze sekvence TGFPRII genu.
GAA AAA AAA GCC TGG TGA
1A vloženo do sekvence TGFPRII genu.
GAA AAA AAA AAA GCC TGG TGA
2A vložena do sekvence TGFPRII genu.
GAA AAA AAA AAA AGC CTG GTG AGA CTT TCT TCA TGT GTT CCT GTA GCT CTG ATG ACT GCA ATG ACA ACA TCA TCT TCT CAG AAG AAT ATA ACA CCA GCA ATC CTG ACT TGT TGC TAG
Vynález dále zahrnuje vektory a plazmidy obsahující DNA sekvence kódující mutované posunové peptidy. Mezi vektory můžeme zařadit (výčet není tímto omezen) plazmid E. Coli, vektor Listeria a rekombinantní virový vektor. Rekombinantní virové vektory zahrnují (výčet není tímto omezen) orthopox virus, canary virus, capripox virus, suipox virus, vaccinia, baculovirus, lidský adenovirus, SV40, hovězí papiloma virus a podobné obsahující sekvenci kódující mutované posunové peptidy.
Předpokládá se, že léčba rakoviny nebo jeho prevence může být úspěšně provedena také podáváním pacientovi účinného množství rekombinantního virového vektoru nebo plazmidu obsahujícího alespoň jedno inzertní místo sDNA sekvencí kódující mutovaný posunový « » • · • · • · · ·· · * ♦ * ·♦♦·······* ····*♦ ··· ···· »· · · · · · * · · · · · peptid, kde pacientovy buňky předkládající antigen jsou pozměněny v hostitelské buňky pro vektor nebo plazmid a docílí se tak prezentace komplexu molekuly HLA a mutovaného posunového peptidu.
Odborník v oblasti najde další možné použití, podkud jde o peptidy podle.
Peptidy podle vynálezu mohou být produkovány konvenčními metodami známými v oblasti, jako je chemická syntéza peptidů, rekombinantní DNA technologie nebo proteázové štěpení proteinu nebo peptidu kódovaného genem s mutací posunující čtecí rámec. Jedna metoda chemické syntézy je objasněna v popisu níže.
Pro vakcínu proti rakovině a způsob specifické terapie rakoviny založené na účinné specifické T buněčné imunitě musí být splněny tři podmínky:
1. Použité peptidy musí buď ve své plné délce, nebo po zpracování antigen předkládajícími buňkami odpovídat zpracovaným mutovaným peptidovým fragmentům, které jsou prezentovány HLA molekulami I. a nebo Π. třídy na rakovinné buňce nebo jiné buňce předkládající antigen.
2. Použité peptidy musí být vázány na HLA molekuly I. a/nebo Π. třídy v imunogenní formě.
3. V krevním oběhu daného lidského jedince musí být přítomny T buňky schopné rozpoznání a odpovědi vůči komplexu HLA-peptid.
Bylo zjištěno, že všechny tyto podmínky byly splněny pro některé zástupce peptidů podle vynálezu. Peptidy podle vynálezu zvyšují specifickou T buněčnou odpověď in vitro. Bylo zjištěno, že peptidy podle vynálezu odpovídají zpracovaným mutovaným proteinovým fragmentům. To je doloženo peptidy odpovídajícími fragmentům transformovaných mutovaných peptidů BAX a TGF3RI1.
Vynález přináší následující výhody:
Nabízí možnost léčby pacientů postižených rakovinou vznikající na základě posunových mutací v jejich genech, většina z těchto známých typů rakoviny nemá do současnosti žádnou dobrou léčebnou alternativu.
Nabízí možnost preventivní vakcinace lidí nesoucích genetickou dispozici nebo náležejících do jiné vysoce rizikové skupiny.
Nabízí možnost připravit kombinační terapii pro specifický typ rakoviny, například karcinom kolorekta nebo karcinom pankreatu, kde je karcinom běžně asociován buď s posunovou mutací, nebo s bodovou mutací v genech.
• ·
Jelikož se popsané posunové mutace vyskytují u velkého množství druhů karcinomů, bude možné využít těchto peptidů v kombinaci se zavedenými vakcínami a budoucími vakcínami tak, že získáme násobně cílenou léčbu.
Podobně pacienti trpící karcinomy asociovanými s násobnými genovými posunovými mutacemi mohou být léčeni účinněji pomocí kombinované léčby.
Jelikož posunová mutace vede k předčasnému stop kodonu, a tak chybí velké části proteinů, proteiny vznikající na základě posunové mutace nejsou obecně považovány za imunogenetické, a tak se neuvažují jako cíl pro imunoterapii. Překvapivě bylo zjištěno, že celá skupina nových peptidů, vznikajících na základě nosunové mutace genů odpovídajícím za tumor, je použitelná pro vyvolání imunitní odpovědi T buněk vůči rakovinným buňkám nesoucím danou posunovou mutaci.
Geny obsahující repetiční sekvence mononukleosidů alespoň o pěti nukleosidech, například osm deoxyadenosinových baží (AAAAAAAA), nebo dinukleotidové repetiční sekvence s minimálně čtyřmi nukleosidovými jednotkami, například dvě deoxyadenosindeoxycitosinové jednotky (ACAC), jsou citlivé k posunovým mutacím. Posunové mutace vznikají buď insercí jednoho, nebo dvou mononukleosidů, nebo jednoho, nebo dvou dinukleosidů v repetiční sekvenci nebo delecí jednoho nebo dvou mononukleosidů nebo jednoho nebo dvou dinukleosidů v repetiční sekvenci. Gen s posunovou mutací tak díky této mutaci kóduje protein s novou a totálně odlišnou aminokyselinovou sekvencí ve srovnání s normálním genovým produktem. Tento mutovaný protein snovou aminokyselinovou sekvencí na C konci je specifický pro všechny buňky nesoucí tento modifikovaný gen.
Ve zbytku popisu a nárocích výraz „posunové“ mutantní peptidy zahrnují proteiny a jejich peptidové fragmenty vznikající na základě posunové mutace (mutace způsobující posun čtecího rámce).
Bylo zjištěno, že tyto nové proteinové sekvence vznikající na základě posunových mutací v genu v rakovinných buňkách vyvolávají tumorové zmetkové antigeny, které jsou rozpoznávány T buňkami v souvislosti s HLA molekulami.
Podle vynálezu bylo také zjištěno, že skupina peptidů, odpovídající fragmentům mutovaných proteinů vznikajících na základě posunových mutací v genu v rakovinné buňce, může být použita za účelem tvorby T buněk. Uvedené peptidy mohou být také použity ke zvýšení aktivity T buněk vůči rakovinným buňkám obsahujícím gen s posunovou mutací popsanou výše.
Vynález se dále týká způsobu vakcinace osoby s dispozicí k rakovině v souvislosti s posunovou mutací, který zahrnuje podávání alespoň jednoho peptidů podle vynálezu jednou • · * fe i4 .· .:: ,.· .: : :
• · · · · · · · · • fefefe «· · · fefefefe fefe ·«· nebo vícekrát v množství dostatečném pro indukci T buněčné imunitní aktivity vůči mutovanému proteinu kódovanému genem s posunovou mutací. Vynález také poskytuje způsob léčby pacienta postiženého rakovinou, související s posunovou mutací genu, který zahrnuje podávání alespoň jednoho peptidů podle vynálezu jednou nebo vícekrát v množství dostatečném pro indukci T buněčné imunitní aktivity vůči mutovanému proteinu kódovanému genem s posunovou mutací.
Dále byl podle vynálezu vyvinut způsob identifikace nových peptidů, které odpovídají fragmentům proteinů vznikajících na základě posunové mutace genů. Tento způsob je charakterizován následujícími kroky:
1. identifikací genu v rakovinné buňce citlivého k posunové mutaci, který má repetiční sekvence mononukleosidů s alepoň pěti jednotkami nebo di-nukleosidové repetiční sekvence s alespoň čtyřmi jednotkami di-nukleosidových baží, a
2. odstraněním jedné báze nukleosidového zbytku nebo jedné báze di-nukleosidové jednotky z repetiční sekvence a identifikací aminokyselinové sekvence proteinu kódovaného pozměněnou genovou sekvencí až tak daleko, dokud nezahrnuje nový stop kodon; a/nebo
3. odstraněním dvou bází nukleosidového zbytku nebo dvou bází di-nukleosidové jednotky z repetiční sekvence a identifikací aminokyselinové sekvence proteinu kódovaného pozměněnou genovou sekvencí až tak daleko, dokud nezahrnuje nový stop kodon; a/nebo
4. vložením jedné báze nukleosidového zbytku nebo jedné báze di-nukleosidové jednotky z repetiční sekvence a identifikací aminokyselinové sekvence proteinu kódovaného pozměněnou genovou sekvencí až tak daleko, dokud nezahrnuje nový stop kodon; a/nebo
5. vložením dvou baží nukleosidového zbytku nebo dvou bází di-nukleosidové jednotky z repetiční sekvence a identifikací aminokyselinové sekvence proteinu kódovaného pozměněnou genovou sekvencí až tak daleko, dokud nezahrnuje nový stop kodon.
Z důvodu stanovení, jestli takto identifikované proteiny jsou použitelné pro kompozice a způsoby podle vynálezu pro léčbu a prevenci rakoviny, jsou prováděny následující kroky:
6. stanovení, jestli je nový peptid buď ve své plné délce, nebo jako kratší fragment peptidů schopný stimulovat T buňky.
Případně může být přidán následující krok:
7. stanovení peptidů obsahujících vložené epitopy pro různé molekuly hlavního histokompabilitního systému HLAI. a nebo II. třídy.
Popis obrázků
Obr. 1
Bylo ukázáno, že T buňky normálních dárců mohou být stimulovány směsí peptidů obsahující jak mutantní Bax peptidy, tak mutované TGFPRII peptidy. Proliferace T buněk v krevních vzorcích od šesti různých dárců závislá na peptidové směsi je ukázána na obr. 1. Výsledky byly získány stimulací periferních krevních mononukleárových buněk (PBMC) od každého dárce směsí mutovaných BAX peptidů (Sekv. Id. č. 1,9-12) a mutovaných TGFpRH peptidů (Sekv. Id. č. 15-21). Koncentrace každého individuálního peptidu ve směsi byla 20 μΜ. Po dvou týdnech a poté po týdnu byly kultury restimulovány autologními PBMC buňkami vystavenými pulsu peptidové směsi o koncentraci 10 až 25 μΜ. Po 4 až 5 restimulacích byly kultury testovány standardními proliferačními testy s PBMC samotnými nebo jako kontrola nebo PBMC vystavenými pulsy peptidů o koncentraci 25 μΜ jako antigen představující buňky (APC).
Obr. 2
Dále bylo objeveno, že T buněčné klony mohou být generovány vůči jednotlivým peptidům směsi využitých v experimentech se stimulací kultur. Obr. 2 ukazuje proliferaci T buněčného klonu 521-2, který byl získán klonováním kultury od dárce 1 (obr. 1) rozředěním 5 buněk na jamku se dnem ve tvaru U v 96-jamkové destičce a s využitím autologních PBMC buněk vystavených pulzu mutovaného BAX peptidu o koncentraci 25 μΜ (Sekv. Id. č. 12) jako zdrojové buňky. Autologní B-lymfoblastoidní buňky byly využity jako APC v proliferačním testu.
Obr. 3
Na obr. 3 je ukázáno, že mutované BAX peptidy a mutované TGFpRII peptidy mohou být využity ke stimulaci T buněk (PBMC) u pacientů s karcinomem prsu. Dendritické buňky těchto pacientů byly použity jako APC (antigen předkládající buňky). T buněčná stimulace (obr. 3) byla získána vystavením DC buněk odděleně pulzu směsi mutovaných BAX peptidů (Sekv. Id. č.l, 9 - 12) a směsi mutovaných TGFPRII peptidů (Sekv. Id. č. 15-21) a následným přídavkem autologních buněk PBMC a tumor nekrotického faktoru (TNF) o koncentraci 10 ng/ml. Koncentrace každého peptidu ve směsi použité pro pulzování byla 25 μΜ. Buňky
• · · ·
PBMC a DC byly získány aferézou leukocytů od pacienta s karcinomem prsu, který byl podroben léčbě podáváním granulocyt kolony stimulujícím faktorem (granulocyte colony stimulating factor, G-CSF). CD4+ buňky byly izolovány z buněčného produktu standardními metodami před ziskem DC buněk.
Obr. 4
Obr. 4 ukazuje schopnost T buněk získaných z ascitické tekutiny pacientů s karcinomem pankreatu rozeznat a proliferovat různé syntetické peptidy odvozené od mutovaného BAX (Sekv. Id. č.l, 9 - 12) a mutovaného TGFpRII (Sekv. Id. č. 15, 17 - 21). T buněčná linie byla získána po expanzi T buněk přítomných v ascitické tekutině pacientů s pankreatickým adenokarcinomem. T buněčná linie byla expandována in vitro kultivací s 100 U/ml rekombinantního interleukinu-2 (IL-2) (Amersham, Aylesbury, UK) po dobu jednoho týdne před tím, než byly provedeny proliferační testy.
Autologní, ozářené (30 Gy), PBMC buňky byly vysety 5 x 104 do jamek ve tvaru U v destičce s 96 jamkami a vystaveny pulzu jednoho syntetického peptidu po o koncentraci 20 μΜ po dobu 2 hodiny. Do každé jamky byly přidány T buňky 5 x 104 a destičky byly inkubovány po dobu 4 dnů při teplotě 37 °C s přídavkem 18,5 x 104 Bq/ml 3H-thymidinu po dobu posledních 12 hodin inkubace před sklizením. Destičky byly vyhodnoceny pomocí scintilátoru pro kapalné vzorky (liquid scintillation counter, Packard Topcount). Data představující specifickou proliferaci vůči různým syntetickým peptidům jsou vyjádřena jako průměr tří paralelních stanovení. Tyto výsledky ukazují, že T buňky izolované z karcinomu pankreatu pacientů jsou schopné odpovědi vůči panelu peptidů nesoucích aminokyselinové sekvence odvozené od mutovaného BAX a TGFPRII.
Obr. 5
Obr. 5 dále ukazuje schopnost T buněk jiného pacienta s karcinomem pankreatu rozeznat a proliferovat různé syntetické peptidy odvozené od mutovaného BAX a mutovaného TGFPRII. T buněčná linie byla získána po expanzi T buněk přítomných v ascitické tekutině pacientů s pankreatickým adenokarcinomem. Experiment byl proveden stejným způsobem jako ve výše uvedeném příkladu. Data představující specifickou proliferaci vůči různým syntetickým peptidům jsou vyjádřena jako průměr tří paralelních stanovení.
S cílem studovat T buněčnou odpověď u pacientů s karcinomem pankreatu v pozdní fázi, byly klonovány odpovídající T buňky. Peritoneální makrofágy byly ozářeny (30 Gy) a «· ·· ·· ·· ·· * t ·· · · · · 9) · · · » • · · ·· · ·· · <····· · · · * · • · · · · · · ♦ · ···· ·· ·· ···· ·· »·· vysety 1 x 104 do jamek ve tvaru U v destičce s 96 jamkami (Costar) společně s peptidy o koncentraci 25 μΜ. T buňky byly spočítány a na každou jamku bylo vyseto 5 buněk společně se 100 U/ml rekombinantního interleukinu-2 (rIL-2) (Amersham, Aylesbury, UK) do celkového objemu 200 μί. Po 14 dnech byly T buněčné klony přeneseny na 24-jamkové destičky (Costar) s 1 mg/ml fytohemaglutininu (PHA, Wellcome, Dartford, UK), 100 U/ml rIL-2 a alogenními, ozářenými buňkami PBMC jako zdrojovými ”feeder” buňkami PBMC a testovány na specificitu vůči peptidům po 7 a 14 dnech.
Obr. 6
Pro další charakterizaci byly vyselektovány T buněčné klony 520.5, 520.7, a 520.8, které vykazovaly fenotyp buněčného povrchu CD3+, CD8+ a TcR+. Obr. 6 ukazuje rozpoznávací schopnost a cytotoxicitu T buněčných klonů 520.5, 520.7, a 520.8 vůči autologním cílovým buňkám vystaveným pulzu peptidu (Sekv. Id. č. 10). Autologní B-buňky transformované Epstain-barr virem (EBV) byly označeny přes noc 3H-thymidinem (9,25 x 104 Bq/ml), jednou promyty a vysety v koncentraci 2500 buněk na jamku v 96-jamkové destičce s a/nebo bez syntetického peptidu o koncentraci 25 mM (Sekv. Id. č. 10) a 1% DMSO v médiu. Po 30 minutách inkubace při 37 °C byly destičky před přídavkem T buněk promyty. Destičky byly dále inkubovány při teplotě 37 °C po dobu 4 hodin a potom sklizeny před vyhodnocením pomocí scintilátoru pro kapalné vzorky (liquid scintillation counter, Packard Topcount). Data představují procenta specifické lyže cílových buněk vystavených pulzu peptidů a označených 3H-thymidem jako poměr efektorových a cílových buněk 10/1. Hodnoty jsou vyjádřeny jako průměry tří paralelních měření. Tyto výsledky demonstrují, že tři různé klony T buněk získané z ascitické tekutiny pacientů s karcinomem pankreatu, vykazují specifickou cytotoxicitu autologní ch EBV cílových buněk vystavených pulzu odpovídajícího peptidu (Sekv. Id. č. 10) odvozeného od mutovaného BAX genu.
Obr. 7
Obr. 7 ukazuje cytolytické vlastnosti tří různých klonů T buněk získaných od jednoho pacienta. Tyto klony T buněk byly kultivovány a expandovány způsobem popsaným výše, ale byly generovány vůči syntetickému peptidu (Sekv. Id. č. 17) nesoucímu aminokyselinovou sekvenci odvozenou od mutantního TGFPRII genu. Všechny tři T buněčné klony 538.1, 538.3 a 538.4 vykazovaly fenotyp buněčného povrchu CD3+, CD8+ a TcR+. Experimentální podmínky byly stejné jako výše popsané (obr. 6). Data představují procenta specifické lyže cílových buněk vystavených pulzu peptidu (Sekv. Id. č. 428) a označených 3H-thymidem jako poměr efektorových a cílových buněk 10/1. Hodnoty jsou vyjádřeny jako průměry tří paralelních měření. Tyto výsledky demonstrují, že tři různé klony T buněk získané z ascitické tekutiny pacientů s karcinomem pankreatu, vykazují specifickou cytotoxicitu autologních EBV cílových buněk vystavených pulzu odpovídajícího peptidu (Sekv. Id. č. 428) odvozeného od mutovaného TGFPRII genu.
Obr. 8
Obr. 8 ukazuje specificitu dvou CD4+ T buněčných klonů IMT8 a IMT9, získaných z biopsie tumoru pacientů s adenokarcinomem lokalizovaným v proximálním střevě. Imunohistochemicky bylo stanoveno, že pacient měl abundantní infiltraci převážně CD4+ T buněk, z nichž většina nesla známky aktivace. V oblastech CD4+ T buněčných infiltračních ostrůvků HLA byly pozorovány DR pozitivní tumorové buňky. T buněčné klony byly získány části v tumoru infiltrovaných lymfocytů, které vyrostly z kultivace následující po biopsii v médiu obsahujícím 15 U/ml rekombinantního lidského interleukinu IL-2 po dobu 16 dní. T buňky, získány touto kultivací, byly klonovány pomocí limitního ředění (1 buňka na jamku) v Terasakiho destičkách s ozářenými APC buňkami vystavenými pulzu peptidů a 100 U/ml interleukinu IL-2. Použitá směs peptidů pro autologní APC buňky byla složena z TGFpRII peptidů vznikajících posunem čtecího rámce (Sekv. Id. č. 15, 17 a 18) v množství 1 pg/ml každého peptidu v přítomnosti 3 pg/ml purifikovaného lidského β2 mikroglobulinu a 10 ng/ml rekombinantního lidského TNFa a APC buňky byly vystaveny působení této směsi po dobu 3 hodin při teplotě 37 °C. Předběžné testy ukázaly, že ze 14. klonů, které mohly být expandovány, dva reagovaly vůči peptidové směsi použité při klonování. Po expanzi byly klony testovány na reaktivitu s jednotlivými peptidy ve standardních proliferačních testech. Výsledky ukazují, že jak IMT8 tak EMT9 reagují specificky s peptidem vznikajícím posunem čtecího rámce u TGFpRII genu se Sekv. Id. č. 17, dalších dvou testovaných peptidů vznikajících posunem čtecího rámce nebyla pozorována žádná reaktivita.
Obr. 8 ukazuje výsledky konvenčního T buněčného proliferačního testu, kde klonované T buňky (5x104) a ozářené APC buňky (5x104) byly před sklizením kultivovány společně tři dny ve třech paralelních systémech. Pro měření proliferační kapacity kultur, byl do kultury před sklizením přes noc přidán 3H-thymidin (3,7xl04 Bq/jamku). Hodnoty jsou vyjádřeny jako průměry počtů za minutu (cpm) tří paralelních měření.
• · · · • · *» · ·
Obr. 9
Obr. 9 demonstruje, že specifická reaktivita dvou T buněčných klonů IMT8 a IMT9 vůči peptidu se Sekv. Id. č. 17 je kompletně blokována působením buněk s protilátkami, které specificky rozpoznávají HLA-DR molekuly, jelikož reaktivita po blokování je stejná jako pozadí reaktivity klonů s APC v nepřítomnosti peptidu. Na druhou stranu, protilátky vůči HLA izotypům II. třídy HLA-DQ a HLA-DP neblokovaly reaktivitu klonů vůči APS buňkám vystaveným pulzu peptidů. Tento experiment jednoznačně identifikoval HLA-DR jako molekulu odpovědnou za předkládání peptidů těmto dvěma T buněčným klonům. V experimentech s blokováním protilátkami byly jako APC buňky použity homozygotní EBV transformované buňky linie 9061 (nomenklatura IHWS9). APC buňky byly před přidáním blokující protilátky L243 (pan-DR protilátka), SPVL3 (pan-DQ protilátka) a B7.21 (pan-DP protilátka) o koncentraci 10 μg/ml vystaveny pulzu peptidů o koncentraci 15 μg/ml po dobu jedné hodiny při teplotě 37 °C. Jako negativní, respektive pozitivní kontroly sloužily APC buňky nevystavené, respektive vystavené pulzu peptidů za nepřítomnosti blokujících protilátek. Výsledky jsou vyjádřeny stejně jako v obr. 8.
Obr. 10
Pacient IMT byl HLA typizován a byl zařazen jako HLA: Al,2; B7,8; DR3,14; DQ1,2. Pro určení, které molekuly HLA-DR byly odpovědné za prezentaci peptidu se Sekv. Id. č. 17, byl získán pracovní HLA panel odvozených homozygotních BCL buněčných linií, které byly vystaveny pulzu peptidu se Sekv. Id. č. 17. Obr. 10 popisuje identifikaci HLA-DR14 (DRA*0102, DRB* 1401) jako HLA-DR molekuly odpovědné za prezentaci peptidu se Sekv. Id. č. 17 T buněčným klonům IMT8 a ΓΜΤ9. Specifická proliferativní odpověď byla získána, pokud byl peptid prezentován autologními EBV transformovanými buňkami (auto APC) a buňkami linie 9054 (EK) a 9061 (31227ABO), které obě exprimovaly DR14 jako jedinou DR molekulu na svém povrchu. Homozygotní buněčné linie dávaly větší odpověď, což odpovídá větší hladině exprese odpovídajícího komplexu molekula Π. třídy-peptid, díky vlivu dvounásobného množství genů kódujících DR molekuly. Nebyla pozorována žádná odpověď, pokud byl peptid prezentován buněčnou linií exprimující HLA-DR3 (9018, LOO81785), která představuje jiné DR molekuly exprimované v pacientových APC buňkách, ani dalšími irelevantními HLA-DR molekulami. Experiment byl proveden, jak je popsáno v obr. 9 s tou výjimkou, že nebylo prováděno blokování protilátkami. Výsledky jsou vyjádřeny stejně jako u obr. 8.
• · · · · · ► · · ♦ » * ··· · · · ·· I··· · ♦ ·· ···· ·· ·
Obr. 11
Obr. 11 popisuje křivku dávka-odpověď získanou vystavováním buněčné linie 9054 pulzům o vzrůstajících koncentracích peptidu se Sekv. Id. č. 17. Jak klon IMT8 tak IMT9 vykazují zvyšující se proliferativní odpověď v závislosti na dávce peptidu. Výsledky jsou získány stejně jak je pospáno v obr. 9 a 10 s peptidovou koncentrací vyznačenou na obr. 11. Výsledky jsou vyjádřeny stejně jako u obr. 8.
Obr. 12
Obr. 12 popisuje reaktivitu buněčné linie získanou in vitro stimulací T buněk izolovaných z periferní krve od zdravého dárce krve (dárce 2892) a to týdenní stimulací ozářenými autologními dendritickými buňkami vystavenými pulzu peptidů se Sekv. Id. č. 16, 17 a 21. Specifická odpověď nad hodnotami pozadí byla získána, pokud T buňky byly inkubovány společně s autologními dendritickými buňkami vystavenými pulzu peptidu se Sekv. Id. č. 21. Po první a druhé in vitro stimulaci nebylo možno pozorovat žádnou aktivitu. Tyto výsledky ukazují, že repertoár T buněk u normálních jedinců obsahuje málo prekurzorových buněk, které mají kapacitu rozpoznat tyto peptidy vznikající posuvnou mutací v TGFPRII, které se nevyskytují u normálních lidí. U dalších dvou dárců krve (č. 2706 a č. 2896) byly hladiny prekurzorových buněk s odpovídající specifícitou pod hladinou detekce. Výsledky jsou vyjádřeny jako sloupce na 104 T buněk testovaných konvenčním testem IFNg ELISPOT. Tento test vyhodnocuje počet buněk přítomných ve směsi buněk, které jsou schopny specificky reagovat s definovaným antigenem. Stručně, 107 T buněk (neadherentních buněk) byly týdně stimulováno 2 až 5x106 autologními dendritickými buňkami (DC) vystavenými pulzu peptidů jako APC buňky. DC buňky byly získány z adherentní buněčné populace kultivací po dobu jednoho týdne v prostředí rekombinantního lidského GM-CSF a IL-4 podle standardních protokolů popsaných v literatuře. Po vystavení buněk peptidovému pulzu 15 pg/ml přes noc byly zralé DC buňky získány kultivací s rekombinantním TNFa. Podle standardních publikovaných protokolů byl proveden ELISPOT s využitím 104 kultivovaných T buněk na jamku s jednou paralelní jamkou a 104 DC buněk vystavených nebo nevystavených pulzu peptidu jako APC buňky. Výsledky jsou vyjádřeny jako průměr počtu bodů na 104 T buněk.
• » • ·
Obr. 13
Obr. 13 ukazuje výsledky in vitro stimulace T buněk zdravého dárce krve (Dárce 322) peptidy se Sekv. Id. č. 15 - 21. In vitro kultivace byla prováděna jak je popsáno u obr. 12. Proliferační odpověď vyšší než hodnoty pozadí byly pozorovány pokud kultura T buněk inkubovaná se směsí peptidů se Sekv. Id. č. 15-21 byla stimulována peptidem 21 a kultura T buněk inkubovaná s peptidem se Sekv. Id. č. 17 byla stimulována tím stejným peptidem. Tyto výsledky demonstrují, že normální krevní dárce má malá množství cirkulujících T buněk specifických pro tyto posunové peptidy (peptidy s posunovou mutací) a že je možné expandovat tyto buňky v kultuře stimulací pomocí posunových peptidů. Tyto výsledky také potvrzují výsledky ukázané na obr. 8 až 11, které demonstrují, že peptid se Sekv. Id. č. 17 je imunogenní u lidí a naznačují, že peptid se Sekv. Id. č. 21 může také být využit jako vakcína proti rakovině u lidí. Výsledky jsou vyjádřeny jak je uvedeno na obr. 8.
Obr. 14
Výsledky na obr. 14 ukázují, že CD8+ T buňky specifické pro HLA epitopy I. třídy mohou být generovány zT buněk přítomných v repertoáru T buněk zdravého dárce krve (Dárce 905). Nebyla pozorována žádna reaktivita vyšší než reaktivita pozadí sjakýmkoliv z peptidů po druhém kole restimulace in vitro. Po čtvrté restimulaci frekvence výskytu T buněk specifických pro peptid se Sekv. Id. č. 428 vzrostla z nedetegovatelné hladiny na přibližně 2,5 % buněk. Tyto výsledky ukazují, že CTL prekurzory CD8+ fenotypu jsou přítomny v repertoáru neinformovaných T buněk u zdravého dárce krve. Takové T buňky mohou být expandovány in vitro specifickou stimulací peptidem se Sekv. Id. č. 428. To je základ pro využití peptidů jako vakcíny proti rakovině vyvolávající cytotoxicitu T buněk specifickou vůči posunovým peptidům u pacientů s rakovinou, které jsou postiženy těmito mutacemi. T buňky byly generovány týdenní restimulaci T buněk izolovaných z periferní krve a stimulovány autologními DC buňkami vystavenými peptidovému pulzu, jak je popsáno u obr. 12, s tou výjimkou, že interleukiny 11-7 a 11-2 byly v průběhu kultivace přidány do média podle standardních postupů pro generování cytotoxických T buněk (CTL) s fenotypem CD8. Byly použity peptidy se Sekv. Id. č. 428, 439, 446 a 451. Buňky byly testovány pomocí testu ELSPOT, jak je popsáno u obr. 12. Výsledky jsou znázorněny způsobem jako u obr. 12.
Peptid se Sekv. Id. č. 17 byl vybrán a navržen jako protein, který obsahuje vazebný motiv pro HLA molekuly jak I. třídy, tak Π. třídy. Tyto peptidy tak obsahují epitopy jak pro
CD4+ T buňky, tak pro CD8+ T buňky a byl předurčen k vyvolávání odpovědi jak CD4+ T ·· * · · · · · ·· • · · · · · · · ··· • · · ·· « ·· buněk, tak CD8+ T buněk u pacientů s rakovinou za předpokladu, že zpracováním odchýleného proteinu TGFpRII přirozeně se vyskytujícího v rakovinných buňkách hraje roli a dává překrývající se peptid. To bylo vyzkoušeno pro CD4+ T buňky s výsledky v obrázcích 8 až 11. Ty to výsledky mají následující důsledky:
Výsledky u obr. 8 potvrzují, že mutovaná forma TGF PRII receptorů, která se vyskytuje ve velkém měřítku u pacientů s karcinomem, kteří mají defekt ve svém opravném systému chybného párování, je tumorově specifickým antigenem.
Antigenní specifita infiltrovaných T buněk běžně pozorovaná u kolorektálních karcinomů není obecně známa. Výsledky z obr. 8 ukazují, že jedna komponenta T buněk tvořících populaci do tumoru infiltrovaných lymfocytů u tohoto pacienta je specifická vůči posunové mutaci, což ukazuje, že TGFpRII posunové peptidy jsou imunogenní in vivo, náhodně zvyšující spontánní T buněčnou aktivaci.
Z těchto pozorování vyplývá, že probíhá zpracovávání nefunkční formy TGFPRU receptorů, který je tvořen běžnými posunovými mutacemi. Toto zpracovávání může hrát roli nejen v buňce jako část přirozeného odbourávání poškozených proteinů, ale také poté, co rakovinná buňka sama nebo uvolněná forma receptorů je převzata profesionální buňkou předkládající antigen (APC) nebo oběma.
Výsledky obr. 8 také naznačují, že peptid se Sekv. Id. č. 17 je schopný vazby na HLA molekuly II. třídy, jelikož vystavení APC buněk pulzu tohoto peptidu ústí ve specifickou proliferativní odpověď vůči peptidu, a jelikož CD4+ T buněčné odpovědi jsou vždy omezeny na Π. třídu. To, že se jedná o tento případ, je ukázáno na výsledcích experimentu na obr. 9. Zde je ukázáno, že specifická odpověď vůči peptidu se Sekv. Id. č. 17 je totálně blokována protilátkami vůči HLA-DR, ale ne protilátkami vůči dalším dvěma HLA molekulám II. třídy, HLA-DQ a HLA-DP. Navíc, s využitím panelu standardních homozygotních EBV (Epstain Barr Virus) transformovaných B buněčných linií (BCL) pokrývajícího vhodné HLA molekuly
II. třídy přítomné na pacientovi vlastních APC (antigen předkládající buňky) buňkách, je možné identifikovat molekuly II. třídy, které jsou odpovědné za prezentaci peptidu se Sekv. Id. č. 17 T buněčným liniím (TCL) IMT8 a IMT9 jako HLA-DR 14. Tato zjištění velice dobře odpovídají imunohistologickým pozorováním prováděných v paralelních vzorcích odebraných ze stejné biopsie tumoru, kde může být ukázáno, že aktivované CD4+ T buňky jsou vázány v blízkosti rakovinných buněk, které byly indukovány k expresi HLA-DR molekul. Výsledky obr. 11 ukazují, že tyto T buněčné klony jsou schopné zahájit proliferativní odpověď vůči širokému rozmezí dávky peptidu a že odpovědi jsou závislé na dávce.
Jelikož tyto T buněčné klony byly získány klonováním T buněk izolovaných z biopsie tumoru, další důsledek našich výsledků je ten, že aktivované T buňky specifické pro peptid se Sekv. Id. č. 17 jsou schopné návratu do tumorové tkáně po aktivaci.
Jelikož peptid se Sekv. Id. č. 17 je tumorově specifický antigen a jelikož posunové mutace zvyšují hladinu tohoto peptidu nebo peptidů s překrývajícími se sekvencemi, které jsou běžně nalézány u karcinomů s defekty v enzymech, které jsou části opravného systému chybného párování, tento peptid může být využit jako vakcína k vyvolání T buněčné odpovědi u pacientů s karcinomem nebo pacientů s vysokým rizikem vzniku rakoviny. Tyto T buněčné odpovědi mohou potenciálně ovlivnit růst existujícího tumoru nebo zabránit opětovnému růstu tumoru po chirurgickém zákroku nebo dalších formách léčby nebo mohou být podávány pacientům s dědičnou formou rakoviny, u kterých je detekována nebo předpokládána porucha v enzymech, které jsou části opravného systému chybného párování a u kterých je vysoké riziko vzniku rakoviny, pokud je přítomna mutace v systému oprav chybného párování.
Příklady provedení vynálezu
V popisu a nárocích jsou aminokyseliny označeny jednopísmennými zkratkami v oboru známými.
Peptidy podle vynálezu mohou být jednoznačně doloženy příklady dvou různých provedení vynálezu, kde je vývoj rakoviny závislý na posunové mutaci ve specifickém genu, konkrétně v genu BAX a TGFPRII:
I) gen BAX
Bylo zjištěno, že gen BAX je zahrnut v regulaci přežívání a smrti buněk podporováním apoptózy. Lidský gen BAX obsahuje repetiční sekvence osmi deoxyguanosinových bází (G8) ve třetím exonu v kodonech 38 až 41 ( ATG GGG GGG GAG).
V této repetici G8 byly pozorovány posunové mutace a to jak G7 (ATG GGG GGG AGG), tak G9 (ATG GGG GGG GGA), obě u rakovinných buněk střeva a prostaty. Výskyt byl u více než 50% testovaných případů (Rampino, N. a kol., „Somatic fřameshift mutations in the BAX gene in colon cancers of the microsatelite mutator phenotype“, Science (Washington DC), 275: 967-969, 1997). Modifikované produkty BAX genu nebyly schopné vyvolat apoptózu, a tak umožňovaly další progresi tumoru. Modifikované genové produkty byly pozorovány pouze u rakovinných buněk, a představují tak cíle specifické imunoterapie.
Podle vynálezu, peptidy odpovídající transformovaným proteinovým produktům BAX genu mohou být využity jako terapeutické látky s protirakovinovým účinkem nebo jako • · · · • · · · vakcíny s funkcí spustit imunitní odpověď T buněk vůči rakovinným buňkám u pacientů postižených rakovinou spojenými s pozměněným BAX genem.
Posunová mutace v BAX genu vede k mutovaným peptidovým sekvencím s první aminokyselinou pozměněné sekvence v pozici 41 ve srovnání s normálním BAX proteinem (Tabulka 1, sekv. id. č. 1 až 4).
Tabulka 1
Aminokyselinová pozice Normální BAX peptid;
51 61 71
EAPELALDPV PQDASTKKLS ECLKRIGDEL DS...
Sekv. Id. č. 1 (bax-lG); RHPSWPWTRC LRMRPPRS
Sekv. Id. č. 4 (bax+2G); GRHPSWPWTR CLRMRPPRS
Sekv. Id. č. 2 (bax-2G); GTRAGPGPGA SGCVHQEAER VSQAHRGRTG Q Sekv. Id. č. 3 (bax+lG); GGTRAGPGPG ASGCVHQEAE RVSQAHRGRT GQ
Tabulka 2 ukazuje jednu skupinu peptidů podle vynálezu:
Tabulka 2
Sekv. Id. č. 5: IQDRAGRMGGRHPSWPWTRCLRMRPPRS
Sekv. Id. č. 6: IQDRAGRMGGGRHPSWPWT
Sekv. Id. č. 7: IQDRAGRMGGGGTRAGPGPG ASGCVHQEAERVSQAHRGRTGQ
Sekv. Id. č. 8: IQDRAGRMGGGTRAGPGPG
Peptidy uvedené v tabulce 3 jsou využity pro in vitro generování T buněk, které rozeznávají mutovaný BAX peptid.
Tabulka 3
Sekv. Id. č. 1: RHPSWPWTRCLRMRPPRS
Sekv. Id. č. 9: IQDRAGRMGGRHPSWPWTRCLR
Sekv. Id. č. 6: IQDRAGRMGGGRHPSWPWT
Sekv. Id. č. 10: ASGCVHQEAERVSQAHRGRTGQ
Sekv. Id. č. 11: GGTRAGPGPGASGCVHQEAERV
Sekv. Id. č. 12: IQDRAGRMGGGGTRAGPGPGAS
Sekv. Id. č. 8: IQDRAGRMGGGTRAGPGPG
Nejvýhodnější peptidy podle provedení vynálezu jsou uvedeny v tabulce 4:
Tabulka 4
Sekv. Id. č. 1: RHPSWPWTRCLRMRPPRS
Sekv. Id. č. 2: GTRAGPGPGASGCVHQEAERVSQAHRGRTGQ
Sekv. Id. č. 3: GGTRAGPGPGASGCVHQEAERVSQAHRGRTGQ
Sekv. Id. č. 4: GRHPSWPWTRCLRMRPPRS
Sekv. Id. č. 5: IQDRAGRMGGRHPSWPWTRCLRMRPPRS
Sekv. Id. č. 6: IQDRAGRMGGGRHPSWPWT
Sekv. Id. č. 7: IQDRAGRMGGGGTRAGPGPGASGCVHQEAERVSQAHRGRTGQ
Sekv. Id. č. 8: IQDRAGRMGGGTRAGPGPG
Sekv. Id. č. 9: IQDRAGRMGGRHPSWPWTRCLR
Sekv. Id. č. 10; ASGCVHQEAERVSQAHRGRTGQ
Sekv. Id. č. 11: GGTRAGPGPGASGCVHQEAERV
Sekv. Id. č. 12: IQDRAGRMGGGGTRAGPGPGAS
II) TGFpRII gen
Bylo zjištěno, že gen TGFpRIl je zahrnut v regulaci buněčného růstu. TGFPRII je receptor pro TGFP, který zpomaluje buněčný růst. Lidský gen kódující TGFpRII obsahuje repetiční sekvenci deseti deoxyadeninových bází (A10) v rozmezí bází 709 až 718 (GAA AAA AAA AAG CCT). U karcinomů střeva a pankreatu byl pozorován výskyt posunových mutací a to jak A9 ( GAA AAA AAA AGC) tak Al 1 ( GAA AAA AAA AAA GCC) repetic v přibližně 80 % případů (Yamamoto, H., „Somatic frameshift mutations in DNA mismatch repair and proapoptosis genes in hereditary nonpolyposis colorectal cancer.“, Cancer Research 58, 997-1003, 1. březen 1998). Modifikovaný produkt TGFpRII je neschopný vázat TGFp a předat tak signál snižující buněčný růst, což umožňuje další progresi tumoru. Modifikované genové produkty jsou navíc detekovány pouze v rakovinných buňkách, a tak jsou vhodným cílem při imunoterapii.
Následně, peptidy odpovídající transformovaným proteinovým produktům TGF3RII genu, mohou být využity jako terapeutické látky s protirakovinným účinkem nebo jako vakcíny s funkcí spustit imunitní odpověď T buněk vůči rakovinným buňkám u pacientů postižených rakovinou spojenou s pozměněným TGFpRlI genem.
• ·
Posunové mutace v TGFPRII genu vedou k mutovaným peptidovým sekvencím s první aminokyselinou pozměněné sekvence buď v pozici 133 (delece jedné a dvou bází) nebo v pozici 134 (inzerce jedné a dvou bází) ve srovnání s normálním TGFPRII proteinem (Tabulka 5, sekv. id. č. 13 až 21).
Tabulka 5
Aminokyselinová pozice Normální TGFPRII;
133
KPGETFFMCSC SSDECNDNII FSEEYNTSNP DLLL
Sekv. Id. č. 13 (-1A); S LVRLSSCVPV
Sekv. Id. č. 13 (+2A); SLVRLSSCVP
TGFPRII+1A); AW
TGFpRII-2A); AW
ALMSAMTTSS SQKNITPAIL TCC VALMSAMTTS SSQKNITPAI LTCC
Tabulka 6 ukazuje jednu skupinu peptidů podle vynálezu:
Tabulka 6
Sekv. Id. č. 14: SPKCIMKEKKSLVRLSSCVPVALMSAMTTSSSQKNITPAILTCC
Sekv. Id. č. 15: PKCIMKEKKKSLVRLSSCV
Sekv. Id. č. 19: SPKCIMKEKKAW
Sekv. Id. č. 20: PKCIMKEKKKAW
Tabulka 7 obsahuje peptidy, které jsou využity pro in vitro generování T buněk, které rozpoznávají mutované TGFPRII peptidy.
Tabulka 7
Sekv. Id. č. 15: PKCIMKEKKKSLVRLSSCV
Sekv. Id. č. 16: ALMSAMTTSSSQKNITPAILTCC
Sekv. Id. č. 17: SLVRLSSCVPVALMSAMTTSSSQ
Sekv. Id. č. 18: SPKCIMKEKKSLVRLSSCVPVA
Sekv. Id. č. 19: SPKCIMKEKKAW
Sekv. Id. č. 20: PKCIMKEKKKAW
Sekv. Id. č. 21: AMTTSSSQKNITPAILTCC
Sekv. Id. č. 428: SLVRLSSCV
• · · · · · • · · ·
Nejlepší peptidy tohoto provedení podle vynálezu jsou:
Tabulka 8
Sekv. Id. č. 13: SLVRLSSCVPVALMSAMTTSSSQKNITPAILTCC
Sekv. Id. č. 14: SPKCIMKEKKSLVRLSSCVPVALMSAMTTSSSQKNITPAILTCC
Sekv. Id. č. 15: PKCIMKEKKKSLVRLSSCV
Sekv. Id. č. 16: ALMSAMTTSSSQKNITPAILTCC
Sekv. Id. č. 17: SLVRLSSCVPVALMSAMTTSSSQ
Sekv. Id. č. 18: SPKCIMKEKKSLVRLSSCVPVA
Sekv. Id. č. 19: SPKČIMKEKKAW
Sekv. Id. č. 20: PKCIMKEKKKAW
Sekv. Id. č. 21: AMTTSSSQKNITPAILTCC
Sekv. Id. č. 428: SLVRLSSCV
Další peptidy podle vynálezu mohou být fragmenty peptidů uvedených v tabulkách 1 až 8 uvedených výše. Tyto fragmenty jsou nejvýhodnější v délce od 9 do 16 aminokyselin a zahrnují minimálně jednu aminokyselinu z mutované části peptidu.
V popisu a nárocích vynálezu se pod pojmem fragment zamýšlí kratší část delšího peptidu nebo proteinu.
Další geny spojované s rakovinou, obsahující repetiční sekvence nukleosidových bází, jsou proto citlivé vůči posunovým mutacím a následně jsou potenciálními kandidáty peptidů podle vynálezu. Jsou jimi následující (Sekv. Id. č. v tabulce 9 jsou u všech genů uvedeny v závorkách):
Lidský gen TGF-p-2 (hTGFp2) (Sekv. Id. č. 22-29)
Deletovaný gen kolorektálního karcinomu (DCC) (Sekv. Id. č. 30-34)
Lidský citlivý gen karcinomu prsu a ovarií (BRCAl) (Sekv. Id. č. 378-387)
Lidský citlivý gen karcinomu prsu (BRCA2) (Sekv. Id. č. 35-94)
Lidský gen proteinové tyrozin fosfatázy (hPTP) (Sekv. Id. č. 95-102)
Lidský gen DNA topoizomerázy II (top2) (Sekv. Id. č. 103-108)
Lidský gen kinázy (TKK) (Sekv. Id. č. 109-120)
Lidský gen transkripčního represoru (CTCF) (Sekv. Id. č. 121-127)
Lidský gen FADD-homologní ICE/CED-3 podobné proteázy (Sekv. Id. č. 128-133)
Lidský gen předpokládaného opravy chybného párování /vazebného proteinu (hMSH3) (Sekv. Id. č. 134-147)
Lidský gen retinoblastem vazebného proteinu 1 izoforma I (hRBPl) (Sekv. Id. č. 148-156)
Lidský gen FMR1 (hFMRl) (Sekv. Id. č. 157-161)
Lidský gen TINUR (Sekv. Id. č. 162-169)
b-raf onkogen (Sekv. Id. č. 170-175)
• · * 9 • · ·
Lidský gen neurofibrominu (NF1)
Lidský germline n-myc gen
Lidský n-myc gen
Lidský gen ras inhibitoru
Lidský gen hMSH6 (Sekv
Lidský gen karcinomu nasofaryngu EBV BNLF-1
Lidský gen regulátoru buněčného cyklu proteinu p300 (El A vazebný protein)
Lidský gen proteinu kódujícího B buněčného lymfomu-3 (bcl-3)
Lidský gen indukovaný transformujícím růstovým faktorem beta (BIGH3)
Lidský gen transkripčního faktoru ETV1
Lidský gen vazebného proteinu růstového faktoru inzulínového typu (IGFBP4) Lidský gen MUC1
Lidský gen proteinové tyrozin kinázy (JAK1)
Lidský gen proteinové tyrozin kinázy (JAK3)
Lidský gen Flt4 (pro transmembránovou tyrozin kinázu)
Lidský gen s p53 asociovaný
Lidský gen can (hCAN)
Lidský gen DBL (hDBL) proto-onkogen/lidský gen MCF2PO (hMCF2PO)
Lidský gen dek (hDEK) (Sekv.
Lidský gen retinoblastom příbuzného proteinu (pl07) (Sekv.
Lidský gen receptoru spojeného s G proteinem (hGPRl) (Sekv.
Lidský gen předp. RNA vazebného proteinu (hRBP56) (Sekv.
Lidský gen transkripčního faktoru (hITF-2) (Sekv.
Lidský gen metastatického supresoru maligního melanomu (hKiSS-1) (Sekv.
Lidský gen proteinu TP-1 asociovaného s telomerázou (hTP-1) (Sekv.
Lidský gen FDF-5 (hFDF-5) (Sekv.
Lidský gen mtal asociovaný s metastazováním (hMTAl) (Sekv.
Lidský gen podjednotky transkripčního faktoru TFIIB 90 kDa (hTFHB90) (Sekv. Lidský gen tumorového supresoru (hLUCA-1) (Sekv.
Lidský gen proteinu asociovaného s Wilmsovým tumorem (WIT-1) (Sekv.
Lidský gen cysteinové proteázy (ICErel-IH) (Sekv. Id. č
Lidský gen ligandů Fas (FasL) (Sekv.
Lidský gen proteinu s RING doménou asociovaný s BRCA1 (BARD1) (Sekv.
Lidský gen mcf.2 (hMCF.2) (Sekv.
Lidský gen antigenu Fas (fas) (Sekv.
Lidský gen DPC4 (Sekv.
(Sekv. Id. č. 176-181) (Sekv. Id. ě. 182-188) (Sekv. Id. ě. 189-194) (Sekv. Id. č. 195-199) Id. č. 200-203 a 293-297) (Sekv. Id. č. 204-210) (Sekv. Id. č. 211-218) (Sekv. Id. č. 219-226) (Sekv. Id. č. 227-232) (Sekv. Id. č. 233-239) (Sekv. Id. č. 240-246) (Sekv. Id. č. 247-266) (Sekv. Id. č. 267-271) (Sekv. Id. č. 272-279) (Sekv. Id. č. 280-284) (Sekv. Id. č. 285-292) (Sekv. Id. č. 298-300) (Sekv. Id. č. 301-306)
Id. č. 307-309)
Id. č. 310-313)
Id. č. 314-319)
Id. č. 320-325)
Id. č. 326-327)
Id. č. 328-334)
Id. č. 335-348)
Id. č. 349-356)
Id. č. 357-362)
Id. č. 363-369)
Id. č. 370-377)
Id. č. 388-393)
394-398 a 459)
Id. č. 399-403)
Id. č. 404-417)
Id. č. 418-422)
Id. č. 423-427)
Id. č. 429-437)
Mutované peptidy podle vynálezu, jež jsou výsledkem posunové mutace v odpovídajících genech, jsou uvedeny v tabulce 9.
• · • · · « • · · · • · · ·« ·· • · · • · ·
Tabulka 9
Sekv. Id. č. 22; TVGRPHISC
Sekv. Id. č. 23; KTVGRPHISC
Sekv. Id. č. 24; KQWEDPTSPANVIALLQT
Sekv. Id. č. 25; QWEDPTSPANVIALLQT
Sekv. Id. č. 26; QKTIKSTRKKTVGRPHSC
Sekv. Id. č. 27; QKTIKSTRKKKTVGRPHISC
Sekv. Id. č. 28; QKTIKSTRKKKQWEDPTSPANVIALLQT
Sekv. Id. č. 29; QKTIKSTRKKQWEDPTSPANVIALLQT
Sekv. Id. č. 30; AADLQQQFVHFLDCWDVSSIPFTLHLPQAQDITT
Sekv. Id. č. 31; GKDAKEKSS
Sekv. Id. č. 32; GKDAKEKKSS
Sekv. Id. č. 33; GKDAKEKKAADLQQQFVHFLDCWDVSSIPFTLHLPQAQDITT Sekv. Id. č. 34; GKDAKEKAADLQQQFVHFLDCWDVSSIPFTLHLPQAQDITT Sekv. Id. č. 35; FSMKQTLMNVKNLKTK
Sekv. Id. č. 36; KFSMKQTLMNVKNLKTK Sekv. Id. č. 37;VRTSKTRKKFSMKQTLMNVKNLKTK Sekv. Id. č. 38; VRTSKTRKKKFSMKQTLMNVKNLKTK Sekv. Id. č. 39; VRTSKTRKKNFP
Sekv. Id. č. 40; VRTSKTRKNFP
Sekv. Id. č. 41; KKKLLQFQK
Sekv. Id. č. 42; KIKKKLLQFQK
Sekv. Id. č. 43; KSRRNYFNFKNNCQSRL
Sekv. Id. č. 44; SRRNYFNFKNNCQSRL
Sekv. Id. č. 45; TOLRVIQKIKKKLLQFQK
Sekv. Id. č. 46; TNLRVIQKKIKKKLLQFQK
Sekv. Id. č. 47; TNLRVIQKKSRRNYFNFKNNCQSRL
Sekv. Id. č. 48; TOLRVIQKSRRNYFNFKNNCQSRL
Sekv. Id. č. 49; ΚΙΜΓΓ
Sekv. Id. č. 50; NIDKIPEKIMIT
Sekv. Id. č. 51; NIDKIPEKKIMIT
Sekv. Id. č. 52; ΠΝΑΝ
Sekv. Id. č. 53; KUNAN
Sekv. Id. č. 54; NDKTVSEKUNAN
Sekv. Id. č. 55; NDKTVSEKKIINAN
Sekv. Id. č. 56; NGLEKEYLMVNQKE
Sekv. Id. č. 57; SQTSLLEAKNGLEKEYLMVNQKE
Sekv. Id. č. 58; SQTSLLEAKKNGLEKEYLMVNQKE
Sekv. Id. č. 59; SQTSLLEAKKMA
Sekv. Id. č. 60; SQTSLLEAKMA * · » « · · · 9 • · ·· • · V ·
Sekv. Id. č. 61; TLVFPK
Sekv. Id. č. 62; KTLVFPK
Sekv. Id. č. 63; LKNVEDQKTLVFPK
Sekv. Id. č. 64; LKNVEDQKKTLVFPK
Sekv. Id. č. 65; LKNVEDQKKH
Sekv. Id. č. 66; LKNVEDQKH
Sekv. Id. č. 67; KKIQLY
Sekv. Id. č. 68; KKKIQLY
Sekv. Id. č. 69; RKRFSYTEYLASIIRFIFSVNRRKEIQNLSSCNFKI
Sekv. Id. č. 70; LRIVSYSKKKKIQLY
Sekv. Id. č. 71; LRIVSYSKKKKKIQLY
Sekv. Id. č. 72; LRIVSYSKKRKRFSYTEYLASIIRFIFSVRRKEIQNLSSCNFKI
Sekv. Id. č. 73; LRIVSYSKRKRFSYTEYLASIIRFIFSVNRRKEIQNLSSCNFKI
Sekv. Id. č. 74; QDLPLSSICQTTVTIYWQ
Sekv. Id. č. 75; KQDLPLSSICQTIVTIYWQ
Sekv. Id. c. 76; NRTCPFRLFVRRMLQFTGNKVLDRP
Sekv. Id. č. 77; GFWSWKKQDLPLSSICQTIVnYWQ
Sekv. Id. č. 78;GFWSWKKKQDLPLSSICQnVTIYWQ
Sekv. Id. č. 79; GFWSWKKNRTCPFRLFVRRMLQFTGNKV
Sekv. Id. č. 80;GFWSWKNRTCPFRLFVRRMLQFTGNKVLDRP
Sekv. Id. č. 81; YRKTKNQN
Sekv. Id. č. 82; KYRKTKNQN
Sekv. Id. č. 83; NTERPKIRTN
Sekv. Id. č. 84; DETFYKGKKYRKTKNQN
Sekv. Id. č. 85; DETFYKGKKKYRKTKNQN
Sekv. Id. č. 86; DETFYKGKKNTERPKIRTN
Sekv. Id. č. 87; DETFYKGKNTERPKIRTN
Sekv. Id. č. 88; LSINNYRFQMKFYFRFTSHGSPFTSANF
Sekv. Id. č. 89; KLSINNYRFQMKFYFRFTSHGSPFTSANF
Sekv. Id. č. 90; NSVSTTTGFR
Sekv. Id. č. 91; NIQLAATKKLSINNYRFQMKFYFRFTSHGSPFTSANF
Sekv. Id. č. 92; NIQLAATKKKLSINNYRFQMKFYFRFTSHGSPFTSANF
Sekv. Id. č. 93; NIQLAATKKNSVSTTTGFR
Sekv. Id. č. 94; MEHVAPGRMSASPQSPTQ
Sekv. Id. č. 96; KMEHVAPGRMSASPQSPTQ
Sekv. Id. č. 97; WSTWLQAECQHLHSPQRSDKPQQAGLDQQHHCFALDSSPGPRPVFLQLLGLMGQGRHD
Sekv. Id. č. 98; WSTWLQAECQHLHSPQRSDKPQQAGLDQQHHCFALDSSPGPRPVFLQLLGLMG QGRHD
Sekv. Id. č. 99; TFSVWAEKMEHVAPGRMSASPQSPTQ «0 0«
0 · · tt ·· • «0 « * · * » · · « · ·>··
Sekv. Id. č. IOOiTFSVWAEKKMEHVAPGRMSASPQSPTQ
Sekv. Id. č. 1O1;TFSVWAEKKWSTWLQAECQHLHSPQRSDKPQQAGLDQQHHCFALDSSPGP RPVFLQLLGLMGQGRHD
Sekv. Id. č. 102; TFSVWAEKWSTWLQAECQHLHSPQRSDKPQQAGLDQQHHCFALDSSPGPRPV FLQLLGLMGQGRHD
Sekv. Id. č. 103;HKWLKFCLLRLVKESFHE
Sekv. Id. č. 104;KHKWLKFCLLRLVKESFHE
Sekv. Id. č. 105;KGGKAKGKKHKWLKFCLLRLVKESFHE
Sekv. Id. č. 106; KGGKAKGKKKHKWLKFCLLRLVKESFHE
Sekv. Id. č. 107; KGGKAKGKKNTNG
Sekv. Id, č. 108; KGGKAKGKNTNG
Sekv. Id. č. 109; VNNFFKKL
Sekv. Id. č. 110; KVNNFFKKL
Sekv. Id. č. 111; LSQGNVKKVNNFFKKL
Sekv. Id. č. 112; LSQGNVKKKVNNFFKKL
Sekv. Id. č. 113; GEKNDLQLFVMSDRRYKIYWTVILLNPCGNLHLKTTSL
Sekv. Id. č. 114; KGEKNDLQLFVMSDRRYK1YWTVILLNPCGNLHLKTTSL
Sekv. Id. č. 115; KGKKMICSYS
Sekv. Id. č. 116; GKKMICSYS
Sekv. Id. č. 117; SSKTFEKKGEKNDLQLFVMSDRRYKIYWTVILLNPCGNLHLKTTSL Sekv. Id. č. 118; SSKTFEKKKGEKNDLQLFVMSDRRYKIYWTVILLNPCGNLHLKTTSL Sekv. Id. č. 119; SSSKTFEKKKGKKMICSY
Sekv. Id. č. 120; SSKTFEKKGKKMICSYS
Sekv. Id. č. 121; QRKPKRANCVIQRRAKM
Sekv. Id. č. 122; KQRKPKRANCVIQRRAKM
Sekv. Id. č. 123; NKENQKEQTALLYRGGQRCRCVCLRF
Sekv. Id. č. 124; PDYQPPAKKQRKPKRANCVIQRRAKM
Sekv. Id. č. 125; PDYQPPAKKKQRKPKRANCVIQRRAKM
Sekv. Id. č. 126; PDYQPPAKKNKENQKEQTALLYRGGQRCRCVCLRF
Sekv. Id. č. 127; PDYQPPAKNKENQKEQTALLYRGGQRCRCVC
Sekv. Id. č. 128; NLSSLLI
Sekv. Id. č. 129; TCLPF
Sekv. Id. č. 130; QPTFTLRKNLSSLLI
Sekv. Id. č. 131; QPTFTLRKKNLSSLLI
Sekv. Id. č. 132; QPTFTLRKKTCLPF
Sekv. Id. č. 133; QPTFTLRKTCLPF
Sekv. Id. č. 134; RATFLLSLWECSLPQARLCLIVSRTGLLVQS
Sekv. Id. č. 135; GQHFYWHCGSAACHRRGCV
Sekv. Id. č. 136; KENVRDKKRATFLLSLWECSLPQARLCLIVSRTGLLVQS
Sekv. Id. č. 137; KENVRDKKKRATFLLSLWECSLPQARLCLIVSRTGLLVQS • ·
Sekv. Id. č. 138; KENVRDKKKGQHFYWHCGSAACHRRGCV
Sekv. Id. č. 139; KENVRDKKGQHFYWHCGSAACHRRGCV
Sekv. Id. č. 140; ITHTRWGITTWDSWSVRMKANWIQAQQNKSLILSPSFTK
Sekv. Id. č. 141; KITHTRWGITTWDSWSVRMKANWIQAQQNKSLILSPSFTK Sekv. Id. č. 142; KLLIPGGELPHGILGQ Sekv. Id. č. 143; LLTPGGELPHGILGQ
Sekv. Id. č. 144; PPVCELEKITHTRWGITTWDSWSVRMKANWIQAQQNKSLILSPSFTK Sekv. Id. č. 145; PPVCELEKKITHTRWGITTWDSWSVRMKANWIQAQQNKSLILSPSFTK Sekv. Id. č. 146; PPVCELEKKLLTPGGELPHGILGQ
Sekv. Id. č. 147; PPVCELEKLLIPGGELPHGILGQ
Sekv. Id. č. 148; SLKDELEKMKI
Sekv. Id. č. 149; SLKDELEKKMKI
Sekv. Id. č. 150; LGQSSPEKKNKN
Sekv. Id. č. 151; LGQSSPEKNKN
Sekv. Id. č. 152; RLRRINGRGSQIRSRNAFNRSEE
Sekv. Id. č. 153; EPKVKEEKKT
Sekv. Id. č. 154; EPKVKEEKKKT
Sekv. Id. č. 155; EPKVKEEKKRLRRINGRGSQIRSRNAFNRSEE
Sekv. Id. č. 156; EPKVKEEKRLRRINGRGSQIRSRNAFNRSEE
Sekv. Id. č. 157; TFRYKGKQHPFFST
Sekv. Id. č. 158; GPNAPEEKNH
Sekv. Id. č. 159; GPNAPEEKKTFRYKGKQHPFFST
Sekv. Id. č. 161; GPNAPEEKTFRYKGKQHPFFST
Sekv. Id. č. 162; MQNTCV
Sekv. Id. č. 163; KMQNTCV
Sekv. Id. č. 164; KCKIRVFSK
Sekv. Id. č. 165; CKIRVFSK
Sekv. Id. č. 166; FFKRTVQKMQNTCV
Sekv. Id. č. 167; FFKRTVQKKMQNTCV
Sekv. Id. č. 168; FFKRTVQKKCKIRVFSK
Sekv. Id. č. 169; FFKRTVQKCKIRVFSK
Sekv. Id. č. 170; LPHYLAH
Sekv. Id. č. 171; CLITWLTN
Sekv. Id. č. 172; GSTTGLSATPLPHYLAH
Sekv. Id. č. 173; GSTTGLSATPPLPHYLAH
Sekv. Id. č. 174; GSTTGLSATPPCLITWLTN
Sekv. Id. č. 175; GSTTGLSATPCLITWLTN
Sekv. Id. č. 176; RFADKPRPN
Sekv. Id. č. 177; DLPTSPDQTRSGPVHVSVEP
Sekv. Id. č. 178; DSAAGCSGTPRFADKPRPN • · « fSekv. Id. č. 179; DSAAGCSGTPPRFADKPRPN
Sekv. Id. č. 180; DSAAGCSGTPPDLPTSPDQTRSGPVHVSVE P
Sekv. Id. č. 181; DSAAGCSGTPDLPTSPDQTRSGPVHVSVEP
Sekv. Id. č. 182; AHPETPAQNRLRTPCSRREVRSRACKPPGAQGSDERRGKASPGRDCDVRTGRP
Sekv. Id. č. 183; PAHPETPAQNRLRIPCSRREVRSRACKPPGAQGSDERRGKASPGRDCDVRTGRP
Sekv. Id. č. 184; RPTRRHPRRIASGSPAVGGR
Sekv. Id. č. 185; VAIRGHPRPPAHPETPAQNRLRIPCSRREVRSRACKPPGAQGSDERRGKASPGRDCDVRTGP
Sekv. Id. č. 186; VAIRGHPRPPPAHPETPAQNRLRIPCSRREVRSRACKPPGAQGSDERRGKASPGR DCDVRTGRP
Sekv. Id. č. 187; VAIRGHPRPPRPTRRHPRRIASGSPAVGGR
Sekv. Id. č. 188; VAIRGHPRPRPTRRHPRRIASGSPAVGGR
Sekv. Id. č. 189; RGRTSGRSLSCCRRPRCRPAVASRSTAPSPRAGSRRCCLRTSCGAARPRRTRSAC GDWVASPPTRSSSRTACGAASPPARSWSAP
Sekv. Id. č. 190; GGGHLEEV
Sekv. Id. č. 191; YFGGPDSTPRGRTSGRSLSCCRRPRCRPAVASRSTAPSPRAGSRRCCLRTSCGAARPRRTRSACGDWVASPPTRSSSRTACGAASPPARSWSAP
Sekv. Id. č. 192; YFGGPDSTPPRGRTSGRSLSCCRRPRCRPAVASRSTAPSPRAGSRRCCLRTSCGA ARPRRTRSACGDWVASPPTRSSSRTACGAASPPARS WSAP
Sekv. Id. č. 193; YFGGPDSTPPGGGHLEEV
Sekv. Id. č. 194; YFGGPDSTPGGGHLEEV
Sekv. Id. č. 195; HRVADP
Sekv. Id. č. 196; LSQSSELDPPSSR
Sekv. Id. č. 197; LSQSSELDPPPSSR
Sekv. Id. č. 198; LSQSSELDPPHRVADP
Sekv. Id. č. 199; LSQSSELDPHRVADP
Sekv. Id. č. 200; VILLPEDTPPS
Sekv. Id. č. 201; VILLPEDTPPPS
Sekv. Id. č. 202; VILLPEDTPPLLRA
Sekv. Id. č. 203; VILLPELDPLLRA
Sekv. Id. č. 204; PSPLP
Sekv. Id. č. 205; PLLFHRPCSPSPALGATVLAVYRYE
Sekv. Id. č. 206; LLFHRPCSPSPALGATVLAVYRYE
Sekv. Id. č. 207; APRPPLGPPSPLP
Sekv. Id. č. 208; APRPPLGPPPSPLP
Sekv. Id. č. 209; APRPPLGPPPLLFHRPCSPSPALGATVLAVYRYE
Sekv. Id. č. 210; APRPPLGPPLLFHRPCSPSPALGATVLAVYRYE
Sekv. Id. č. 211; TQVLPQGCSLSLLHTTFPHRQVPHILDW
Sekv. Id. č. 212; PTQVLPQGCSLSLLHTTFPHRQVPHILDW
Sekv. Id. č. 213; PLQSFPKDAASAFSTPRFPTDKFPTSWTGSCPGQPHGTRAFCQPGPEFNAFSAC
Sekv. Id. č. 214; LQSFPKDAASAFSTPRFPTDKFPTSWTGSCPGQPHGTRAFCQPGPEFNAFSAC
Sekv. Id. č. 215; PSPRPQSQPPTQVLPQGCSLSLLHTTFPHRQVPHILDW
Sekv. Id. č. 216; PSPRPQSQPPPTQVLPQGCSLSLLHTTFPHRQVPHILDW
Sekv. Id. č. 217; PSPRPQSQPPPLQSFPKDAASAFSTPRFPTDKFPTSWTGSCPGQPHGTRAFCQPGPEFNAFSAC
Sekv. Id. č. 218; PSPRPQSQPPLQSFPKDAASAFSTPRFPTDKFPTSWTGSCPGQPHGTRAFCQPGPEFNAFSAC
Sekv. Id. č. 219; TAWPGRRRFTTPEPYCLCTPLGPWAPRFLW
Sekv. Id. č. 220; PTAWPGRRRFTTPEPYCLCTPLGPWAPRFLW
Sekv. Id. č. 221; PRPGPAGGALLPRSLTAFVPHSGHGLPVSSGEPAYTPIPHDVPHGTPPFC
Sekv. Id. č. 222; RPGPAGGALLPRSLTAFVPHSGHGLPVSSGEPAYTPIPHDVPHGTPPFC
Sekv. Id. č. 223; DLPAVPGPPTAWPGRRRFTTPEPYCLCTPLGPWAPRFLW
Sekv. Id. č. 224; DLPAVPGPPPTAWPGRRRFTTPEPYCLCTPLGPWAPRFLW
Sekv. Id. č. 225; DLPAVPGPPPRPGPAGGALLPRSLTAFVPHSGHGLPVSSGEPAYTPIPHDVPHGTPPFC
Sekv. Id. č. 226; DLPAVPGPPRPGPAGGALLPRSLTAFVPHSGHGLPVSSGEPAYTPIPHDVPHGTPPFC
Sekv. Id. č. 227; QWGLSWMS
Sekv. Id. č. 228; NGDCHGCPEGRQSL
Sekv. Id. č. 229; FTMDRVLIPQWGLSWMS
Sekv. Id. č. 230; FTMDRVLTPPQWGLSWMS
Sekv. Id. č. 231; FTMDRVLIPPNGDCHGCPEGRQSL
Sekv. Id. č. 232; FTMDRVLTPNGDCHGCPEGRQSL
Sekv. Id. č. 233; HHPARQCPHCIMHLQTQLIHRNLTGPSQLTSLHRSPYQIAATPWTTDFAASFFLNPVTPFLLCRRCQGKDVLCTNARCLSQTSPSHHKALSRTTTQCMNTTPWLAV
RPAKAFPLL
Sekv. Id. č. 234; PHHPARQCPHCIMHLQTQLIHRNLTGPSQLTSLHRSPYQIAATPWTTDFAASFFLNPVTPFLLCRRCQGKDVLCTNARCLSQTSPSHHKALSRTTTQCMNTTPWLAVRPAKAFPLL
Sekv. Id. č. 235; HTIQHASVPTASCISKLNSYTEN
Sekv. Id. č. 236; PQVGMRPSNPPHHPARQCPHCIMHLQTQLIHRNLTGPSQLTSLHRSPYQIAATPWTTDFAASFFLNPVTPFLLCRRCQGKDVLCTNARCLSQTSPSHHKALSRTTT
QCMNTTPWLAVRPAKAFPLL
Sekv. Id. č. 237; PQVGMRPSNPPPHHPARQCPHCIMHLQTQLIHRNLTGPSQLTSLHRSPYQIAATPWTTDFAASFFLNPVTPFLLCRRCQGKDVLCTNARCLSQTSPSHHKALSRTT
TQCMNTTPWLAVRPAKAFPLL • · * ·
Sekv. Id. S. 238; PQVGMRPSNPPHTIQHASVPTASCISKLNSYTEN
Sekv. Id. č. 239; PQVGMRPSNPHTIQHASVPTASCISKLNSYTEN
Sekv. Id. č. 240; WAARSWCERRAAAVAPLAPWAWGCPAGCTPPVAARACAATRPEGWRSPCTH
Sekv. Id. č. 241; PWAARSWCERRAAAVAPLAPWAWGCPAGCTPPVAARACAATRPEGWRSPCTH
Sekv. Id. č. 242; RGLRGAGARGGLRLLRHLRPGLGDALRGVHPPLRLGPALLPAPRGGEAPAHTDARARRVHGAGGDRGHPGPAAL
Sekv. Id. č. 243; EEKLARCRPPWAARSWCERRAAAVAPLAPWAWGCPAGCTPPVAARACAATRPEGWRSPCTH
Sekv. Id. č. 244; EEKLARCRPPPWAARSWCERRAAAVAPLAPWAWGCPAGCTPPVAARACAATRPEGWRSPCTH
Sekv. Id. č. 245; EEKLARCRPPRGLRGAGARGGLRLLRHLRPGLGDALRGVHPPLRLGPALLPAPRGGEAPAHTDARARRVHGAGGDRGHPGPAAL
Sekv. Id. č. 246; EEKLARCRPRGLRGAGARGGLRLLRHLRPGLGDALRGVHPPLRLGPALLPAPRGGEAPAHTDARARRVHGAGGDRGHPGPAAL
Sekv. Id. č. 247; QPPVSPRPRRPGRPRAPPPPQPMVSPRRRTTGPPWRPPPLQSTMSPPPQALHQAQLLLWCTTAPLPGLPQPQPARALHSQFPATTLILLPPLPAIAPRLMPVALTIARYLLSPPPITALLPSCLLGSLSFSCLFTFQTSSLIPLWKIPAPTTTKSCREITLK
W
Sekv. Id. č. 248; SPGCHLGPGDQAAPGLHRPPSPWCHLGAGQQARLGVHRPSSPQCHLGLRLCIRLSFYSGAQRHLCQGYHNPSQQEHSILNSQPPL
Sekv. Id. č. 249; KPAPGSTAPQPPVSPRPRRPGRPRAPPPPQPMVSPRRRTTGPPWRPPPLQSTMSPPPQALHQAQLLLWCTTAPLPGLPQPQPARALHSQFPATTLILLPPLPAIAPRLMPVALTIARYLLSPPPITALLPSCLLGSLSFSCLFTFQTSSLIPLWKIPAPTTTKSCRETFLKW
Sekv. Id. č. 250; KPAPGSTAPPQPPVSPRPRRPGRPRAPPPPQPMVSPRRRTTGPPWRPPPLQSTMSPPPQALHQAQLLLWCTTAPLPGLPQPQPARALHSQFPATTLILLPPLPAIAPRLMPVALTIARYLLSPPPITALLPSCLLGSLSFSCLFTFQrSSLIPLWKIPAPTTTKSCRETFLKW
Sekv. Id. č. 251; KPAPGSTAPPSPGCHLGPGDQAAPGLHRPPSPWCHLGAGQQARLGVHRPSSPQCHLGLRLCIRLSFYSGAQRHLCQGYHNPSQQEHSILNSQPPL
Sekv. Id. č. 252; KPAPGSTAPSPGCHLGPGDQAAPGLHRPPSPWCHLGAGQQARLGVHRPSSPQCHLGLRLCIRLSFYSGAQRHLCQGYHNPSQQEHSILNSQPPL
Sekv. Id. č. 253; QPMVSPRRRTTGPPWRPPPLQSTMSPPPQALHQAQLLLWCTTAPLPGLPQPQPARALHSQFPATTLILLPPLPAIAPRLMPVALTIARYLLSPPPITALLPSCLLGSL
SFSCLFITQTSSLIPLWKIPAPTTTKSCRETFLKW
Sekv. Id. č. 254; SPWCHLGAGQQARLGVHRPSSPQCHLGLRLCIRLSFYSGAQRHLCQGYHNPSQQEHSILNSQPPL
Sekv. Id. č. 255; RPPPGSTAPQPMVSPRRR
Sekv. Id. č. .256; RPPPGSTAPPQPMVSPRRR
Sekv. Id. č. 257; RPPPGSTAPPSPWCHLGA
Sekv. Id. č. 258; RPPPGSTAPSPWCHLGA
Sekv. Id. č. 259; RPRAPPPPSPWCHL
Sekv. Id. č. 260; RPRAPPPPPSPWC
Sekv. Id. č. 261; RPRAPPPPAHGVTSAP
Sekv. Id. č. 262; RPRAPPPPPAHGV
Sekv. Id. č. 263; APGLHRPPQPMVSP
Sekv. Id. č. 264; AAPGLHRPQPMVSPR
Sekv. Id. č. 265; PGLHRPPPAHGVT
Sekv. Id. č. 266; APGLHRPPAHGVTS
Sekv. Id. č. 267; VDRPQHTEWLSWSNLYRIRHQ
Sekv. Id. č. 268; HYLCTDVAPR
Sekv. Id. č. 269; HYLCTDVAPPR
Sekv. Id. č. 270; HYLCTDVAPPVDRPQHTEWLSWSNLYRIRHQ
Sekv. Id. č. 271; HYLCTDVAPVDRPQHTEWLSWSNLYRIRHQ
Sekv. Id. č. 272; SAYLSPLGTTWLRTCACRLPRPAASCLCTTPSLLWPRRTCPAGSPRATSSPWRMPAPKSCCTTGLAFTSPIGLGWRSATASGYARIWPVLSLTCQSWSTSLPSTAVTW
Sekv. Id. č. 273; PSAYLSPLGTTWLRTCACRLPRPAASCLCTTPSLLWPRRTCPAGSPRATSSPWRMPAPKSCCTTGLAFTSPIGLGWRSATASGYARIWPVLSLTCQSWSTSLPSTAVTW
Sekv. Id. č. 274; PAPIFLLWGPLG
Sekv. Id. č. 275; APIFLLWGPLG
Sekv. Id. č. 276; LPARAPGPPSAYLSPLGTTWLRTCACRLPRPAASCLCTTPSLLWPRRTCPAGSPRATSSPWRMPAPKSCCTTGLAFTSPIGLGWRSATASGYARIWPVLSLTCQSWSTSLPSTAVTW
Sekv. Id. č. 277; LPARAPGPPPSAYLSPLGTTWLRTCACRLPRPAASCLCTTPSLLWPRRTCPAGSPRATSSPWRMPAPKSCCTTGLAFTSPIGLGWRSATASGYARIWPVLSLTCQSWSTSLPSTAVTW
Sekv. Id. č. 278; LPARAPGPPPAPIFLLWGPLG
Sekv. Id. č. 279; LPARAPGPPAPIFLLWGPLG
Sekv. Id. č. 280; DLEHHGGVTRHRHR
Sekv. Id. č. 281; LVSDYSMTPRP
Sekv. Id. č.,282; LVSDYSMTPPRP
Sekv. Id. č. 283; LVSDYSMTPPDLEHHGGVTRHRHR
Sekv. Id. č. 284; LVSDYSMIPDLEHHGGVTRHRHR
Sekv. Id. č. 285; FHHIATOVGPFVRIGFLKIKGKIKGKSLRKPNWKTQHKLKRALMFLIVKKL Sekv. Id. č. 286; PFHHIATDVGPFVRIGFLKIKGKIKGKSLRKPNWKTQHKLKRALMFLIVKKL Sekv. Id. č. 287; PSITLQQMLAPS « * * ·
• Λ · · · ·
Sekv. Id. č. 288; SITLQQMLAPS
Sekv. Id. č. 289; TSCNEMNPPFHHIATDVGPFVRIGFLKIKGKIKGKSLRKPNWKTQHKLKRALFLIVKKL
Sekv. Id. č. 290; TSCNEMNPPPFHHIATDVGPFVRIGFLKIKGKIKGKSLRKPNWKTQHKLKRAMFLIVKKL
Sekv. Id. č. 291; TSCNEMNPPSITLQQMLAPS
Sekv. Id. č. 292; TSCNEMNPPPSITLQQMLAPS
Sekv. Id. č. 293; LEMILFLMTF
Sekv. Id. č. 294; HPCITKTFLEMILFLMTF
Sekv. Id. č. 295; HPCITKTFFLEMILFLMTF
Sekv. Id. č. 296; HPCITKTFFWR
Sekv. Id. č. 297; HPCITKTFWR
Sekv. Id. č. 298; LMFEHSQMRLNSKNAHLPIISF
Sekv. Id. č. 299; EYGSIIAFLMFEHSQMRLNSKNAHLPIISF
Sekv. Id. č. 300; EYGSIIAFFLMFEHSQMRLNSKNAHLPIISF
Sekv. Id. č. 301; HLNKGRRLGDKIRAT
Sekv. Id. č. 302; FHLNKGRRLGDKIRAT
Sekv. Id. č. 303; VTSGTPFFHLNKGRRLGDKIRAT
Sekv. Id. č. 304; VTSGTPFFFHLNKGRRLGDKIRAT
Sekv. Id. č. 305; VTSGTPFFFIRIHFSK
Sekv. Id. č. 306; VTSGTPFFI
Sekv. Id. č. 307; CEIERIHFFF
Sekv. Id. č. 308; CEIERIHFFSK
Sekv. Id. č. 309; CEIERIHFSK
Sekv. Id. č. 310; FRYISKSI
Sekv. Id. č. 31 FRYISKSI
Sekv. Id. č. 312; FKKYEPIFFRYISKSI
Sekv. Id. č. 313; FKKYEPIFRYISKSI
Sekv. Id. č. 314; FPDSDQPGPLYPLDPSCLISSASNPQELSDCHYIHLAFGFSNWRSCPVLPGHCGVQ
Sekv. Id. č. 315; PDSDQPGPLYPLDPSCLISSASNPQELSDCHYIHLAFGFSNWRSCPVLPGHCGVQ
Sekv. Id. č. 316; LNMFASVFS
Sekv. Id. č. 317; LNMFASVFFS
Sekv. Id. č. 318; LNMFASVFFPDSDQPGPLYPLDPSCLISSASNPQELSDCHYIHLAFGFSNWRSCPVLPGHCGVQ
Sekv. Id. č. 319; LNMFASVFPDSDQPGPLYPLDPSCLISSASNPQELSDCHYIHLAFGFSNWRSCPVLPGHCGVQ
Sekv. Id. č. 320; AMEETVWAVATVETEVEAMEETGWAAMEETEVGATEETEVAMEAKWEEE TTTEMISATDHT « · ·
• · • · · · · ·· «
Sekv. Id. č. 321; LWVRPWLWEWLRWRPKWRLWRRQEWWRLWRRPRWGLRRRPRWLWRENGRKKRLQK
Sekv. Id. č. 322; YGGDRSRGAMEETVWAVATVETEVEAMEETGWAAMEEIEVGATEETEVAMEAKWEEETTTEMISATDHT
Sekv. Id. č. 323; YGGDRSRGGAMEETVWAVATVETEVEAMEETGWAAMEEIEVGATEETEV AMEAKWEEETTTEMISATDHT
Sekv. Id. č. 324; YGGDRSRGGLWVRPWLWEWLRWEPKWRLWRRQEWWRLWRRPRWGLRRRPRWLWRENGRKKRLQK
Sekv. Id. č. 325; YGGDRSRGLWVRPWLWEWLRWEPKWRLWRRQEWWRLWRRPRWGLRRRPRWLWRENGRKKRLQK
Sekv. Id. č. 326; EFGGGRRQK
Sekv. Id. č. 327; EFGGRRQK
Sekv. Id. C. 328; RRAKGGGAGASNPRQ
Sekv. Id. č. 329; GRRAKGGGAGASNPRQ
Sekv. Id. č. 330; DVGLREGALELPTRGNKRNVA
Sekv. Id. č. 331; MRGGGGVGGRRAKGGGAGASNPRQ
Sekv. Id. č. 332; MRGGGGVGGGRRAKGGGAGASNPRQ
Sekv. Id. č. 333; MRGGGGVGGDVGLREGALELPTRGNKRNVA
Sekv. Id. č. 334; MRGGGGVGDVGLREGALELPTRGNKRNVA
Sekv. Id. č. 335; VWQLAGPMLAGWRSLGSWFCRMYGI
Sekv. Id. č. 336; CGSWPALCWRAGGVWAVGSAGCMEYDPEALPAAWGPAAAATVHPRR
Sekv. Id. č. 337; RRYPCEWGVWQLAGPMLAGWRSLGSWFCRMYGI
Sekv. Id. č. 338; RRYPCEWGGTOQLAGPMLAGWRSLGSWFCRMYGI
Sekv. Id. č. 339; RRYPCEWGGCGSWPALCWRAGGVWAVGSAGCMEYDEALPAAWGPAAAATVHPRR
Sekv. Id. č. 340; RRYPCEWGCGSWPALCWRAGGVWAVGSAGCMEYDPEALPAAWGPAAAATVHPRR
Sekv. Id. č. 341; LWLWAGWTVWWSCGPGEKGHGWPSLPTMALLLLRFSCMRVASY Sekv. Id. č. 342; GLWLWAGWTVWWSCGPGEKGHGWPSLPTMALLLLRFSCMRVASY Sekv. Id. č. 343; GCGCGPAGQYGGAVGLARRGTAGCLPCPPWLCCCCAFPACGLPGTDGWRGWQGSGCVRVSGSAPWAPGFPFSPPCPLCGTQPRW Sekv. Id. č. 344; CGCGPAGQYGGAVGLARRGTAGCLPCPPWLCCCCAFPACGLPGTDGWRGWQGSGCVRVSGSAPWAPGFPFSPPC-PLCGTQPRW Sekv. Id. č. 345; LAFNVPGGLWLWAGWTVWWSCGPGEKGHGWPSLPTMALLLLRFSCMRVASY
Sekv. Id. č. 346; LAFNVPGGGLWLWAGWTVWWSCGPGEKGHGWPSLPTMALLLLRFSCMRVASY
Sekv. Id. č. 347; LAFNVPGGGCGCGPAGQYGGAVGLARRGTAGCLPCPPWLCCCCAFPACGLPGTDGWRGWQGSGCVRVSGSAPWAPGFPFSPPCPLCGTQPRW
Sekv. Id. č. 348; LAFNVPGGCGCGPAGQYGGAVGLARRGTAGCLPCPPWLCCCCAFPACGLP• · • · • · · · · ···· · · ··
GTDGWRGWQGSGCVRVSGSAPWAPGFPFSPPCPLCGTQPRW Sekv. Id. č. 349; PPMPMPGQREAPGRQEA Sekv. Id. č. 350; GPPMPMPGQREAPGRQEA Sekv. Id. č. 351; GHQCQCQGKGRHRADRRPDTAQEE Sekv. Id. č. 352; HQCQCQGKGRHRADRRPDTAQEE Sekv. Id. č. 353; GGHSYGGGPPMPMPGQREAPGRQEA Sekv. Id. č. 354; GGHSYGGGGPPMPMPGQREAPGRQEA Sekv. Id. č. 355, GGHSYGGGGHQCQCQGKGRHRADRRPDTAQEE Sekv. Id. č. 356; GGHSYGGGHQCQCQGKGRHRADRRPDTAQEE Sekv. Id. Č. 357; APCPQSSGGG Sekv. Id. č. 358; LPAPSQAAADELDRRPG Sekv. Id. č. 359; TKVRLIRGAPCPQSSGGG Sekv. Id. č. 360; TKVRLIRGGAPCPQSSGGG Sekv. Id. č. 361; TKVRLIRGGLPAPSQAAADELDRRPG Sekv. Id. č. 362; TKVRLIRGLPAPSQAAADELDRRPG
Sekv. Id. č. 363; CSLAKDGSTEDTVSSLCGEEDTEDEELEAAASHLNKDLYRELLGG Sekv. Id. č. 364; GCSLAKDGSTEDTVSSLCGEEDTEDEELEAAASHLNKDLYRELLGG Sekv. Id. č. 365; AAAWQKMAPPRTPRPACVARR
Sekv. Id. č. 366; ENSRPKRGGCSLAKDGSTEDTVSSLCGEEDTEDEELEAAASHLNKDLYRELLGG
Sekv. Id. č. 367; ENSRPKRGGGCSLAKDGSTEDTVSSLCGEEDTEDEELEAAASHLNKDLYRELLGG
Sekv. Id. č. 368; ENSRPKRGGAAAWQKMAPPRTPRPACVARR
Sekv. Id. č. 369; ENSRPKRG AAAWQKMAPPRTPRPACVARR
Sekv. Id. č. 370; HCVLAASGAS
Sekv. Id. č. 371; GHCVLAASGAS
Sekv. Id. č. 372; GTASSRPLGLPKPHLHRPVPIRHPSCPK
Sekv. Id. č. 373; TASSRPLGLPKPHLHRPVPIRHPSCPK
Sekv. Id. č. 374; AGTLQLGGHCVLAASGAS
Sekv. Id. č. 375; AGTLQLGGGHCVLAASGAS
Sekv. Id. č. 376; AGTLQLGGGTASSRPLGLPKPHLHRPVPIRHPSCPK
Sekv. Id. č. 377; AGTLQLGGTASSRPLGLPKPHLHRPVPIRHPSCPK
Sekv. Id. č. 378; RRTPSTEKR
Sekv. Id. č. 379; RRTPSTEKKR
Sekv. Id. č. 380; RRTPSTEKKGRSEC
Sekv. Id. č. 381; RRTPSTEKGRSEC
Sekv. Id. č. 382; STTKCQSGTAETYNSWKVKNLQLEPRRVTSQMNRQVK-DMTAILSQS Sekv. Id. č. 384; SSEEIKKKSTTKCQSGTAETYNSWKVKNLQLEPRRVTSQMNRQVKDMTAILSQS
Sekv. Id. č. 385; SSEEKKKKSTTKCQSGTAETYNSWKVKNLQLEPRRVTSQMNRQVKDMTAIL40
SQS
Sekv. Id. č. 386; SSEEIKKKKVQPNASQAQQKPTTHGR
Sekv. Id. č. 387; SSEEKKKVQPNASQAQQKPTTHGR
Sekv. Id. č. 388; NRGWVGAGE
Sekv. Id. č. 389; DEAG
Sekv. Id. č. 390; VHNYCNMKNRGWVGAGE
Sekv. Id. č. 391; VHNYCNMKKNRGWVGAGE
Sekv. Id. č. 392; VHNYCNMKKEEAG ‘
Sekv. Id. č. 393; VHNYCNMKIEAG
Sekv. Id. č. 394; QLRCWNTWAKMFFMVFLIIWQNTMF
Sekv. Id. č. 395; VKKDNHKKQLRCWNTWAKMFFMVFLIIWQNTMF
Sekv. Id. č. 396; VKKDNHKKKQLRCWNTWAKMFFMVFLIIWQNTMF
Sekv. Id. č. 397; VKKDNHKKKNS
Sekv. Id. č. 398; VKKDNHKKNS
Sekv. Id. č. 399; GAEESGPFNRQVQLKVHASGMGRHLWNCPAFWSEV
Sekv. Id. č. 400; HPSPPPEKRS
Sekv. Id. č. 401; HPSPPPEKKRS
Sekv. Id. č. 402; HPSPPPEKKGAEESGPFNRQVQLKVHASGMGRHLWNCPAFWSEV Sekv. Id. č. 403; HPSPPPEKGAEESGPFNRQVQLKVHASGMGRHLWNCPAFWSEV Sekv. Id. č. 404; MQVLSKTHMNLFPQVLLQMFLRGLKRLLQDLEKSKKRKL Sekv. Id. č. 405; RCKSARLI
Sekv. Id. č. 406; VQTQPAKKMQVLSKTHMNLFPQVLLQMFLRGLKRLLQDLEKSKKRKL Sekv. Id. č. 407; VQTQPAKKKMQVLSKTHMNLFPQVLLQMFLRGLKRLLQDLEKSKKRKL Sekv. Id. č. 408; VQTQPAKKRCKSARLI
Sekv. Id. č. 409; VQTQPAIKRCKSARLI
Sekv. Id. č. 410; ARSGKKQKRKL
Sekv. Id. č. 411; ARSGKKQKKRKL
Sekv. Id. č. 412; ARSGKKQKKENFS
Sekv. Id. č. 413; ARSGKKQKENFS
Sekv. Id. č. 414; KASARSGKSKKRKL
Sekv. Id. č. 415; KASARSGKKSKKRKL
Sekv. Id. č. 416; KASARSGKKAKKENSF
Sekv. Id. č. 417; KASARSGKAKKENSF
Sekv. Id. č. 418; HLNKGRRLGDKIRAT
Sekv. Id. č. 419; VTSGTPFFHLNKGRRLGDKIRAT
Sekv. Id. č. 420;VTSGTPFFFHLNKGRRLGDKIRAT
Sekv. Id. č. 421;VTSGTPFFFI
Sekv. Id. č. 422;VTSGTPFFI
Sekv. Id. č. 423;VTLLYVNTVTLAPNVNMESSRNAHSPATPSAKRKDPDLTWGGFVFFFCQFH Sekv. Id. č. 424; KCRCKPNFFVTLLYVNTVTLAPNVNMESSRNAHSPATPSAKRKDPDLTWGGF
VFFFCQFH
Sekv. Id. č. 425;KCRCKPNFFFVTLLYVNTVTLAPNVNMESSRNAHSPATPSAKRKDPDLTWGGFVFFFCQFH
Sekv. Id. č. 426;KCRCKPNFFL
Sekv. Id. č. 427;KCRCKPNFL
Sekv. Id. č. 429.LVKKLKEKKMNWIL
Sekv. Id. č. 430;LVKKLKEKKKMNWIL
Sekv. Id. č. 431 ;LVKKLKEKKR
Sekv. Id. č. 432;LVKKLKEKR
Sekv. Id. c. 433;AAIVKDCCR
Sekv. Id. č. 434;SQPASELGRKL
Sekv. Id. č. 435;SQPASILGKRKL
Sekv. Id. č. 436;SQPASILGKAAIVKDCCR
Sekv. Id. č. 437;SQPASILGAAIVKDCCR
Sekv. Id. č. 459;NTWAKMFFMVFLIIWQNTMF
Příklady rakoviny, které jsou vhodné pro léčbu pomocí jednoho nebo více těchto sloučenin jsou, karcinom kolorekta, karcinom prsu, malobuněčný karcinom plic, nemalobuněčný karcinom plic, karcinom jater (primární i sekundární), melanom, karcinom ovárií, karcinom mozku, renální karcinom, karcinom hlavy a krku, karcinom pankreatu, karcinom žaludku, karcinom jícnu, karcinom prostaty, leukemie a lymfomy.
Níže jsou uvedeny některé příklady genů, jejichž mohou vést ke genovým produktům, které přispívají k vývoji tumorů.
Předpokládá se, že vznik karcinomu kolorekta vyplývá ze série genetických odchylek v následujících genech : Delece v genu kolorektálního karcinomu (DCC) (Sekv. Id. č. 30-34), lidský gen cysteinové proteázy (ICErel-ΠΙ) (Sekv. Id. č. 394-398 a 459), lidský gen předpokládané opravy chybného párování /vazebného proteinu (hMSH3) (Sekv. Id. č. 134-147), lidský gen hMSH6 (Sekv. Id. č. 202-203 a 293-297), lidský n-myc gen (Sekv. Id. č. 189-194), lidský gen TGF-3-2 (hTGFp2) (Sekv. Id. č. 22-29), lidský gen s p53 asociovaný (Sekv. Id. č. 285-292).
Lidský citlivý gen karcinomu prsu (BRCA2) (Sekv. Id. č. 35-94) a lidský gen proteinu sRING doménou asociovaný sBRCAl (BARD1) (Sekv. Id. č. 404-417) jsou zapojeny do vývoje karcinomu prsu a do vývoje karcinomu mozku je zapojen lidský gen hMSHó (Sekv. Id. č. 200-203 a 293-297).
Odchylky v genech jsou časté u mnoha typů adenokarcinomů, níže jsou uvedeny ty geny, které jsou u mnoha karcinomů mutované.
Lidský citlivý gen karcinomu prsu (BRCA2) (Sekv. Id. č. 35-94), delece v genu kolorektálního karcinomu (DCC) (Sekv. Id. č. 30-34), lidský gen předpokládané opravy chybného párování/vazebného proteinu (hMSH3) (Sekv. Id. č. 134-147), lidský gen hMSH6 (Sekv. Id. č. 200-203 a 293-297), lidský n-myc gen (Sekv. Id. č. 189-194), lidský gen TGF-β2 (hTGF32) (Sekv. Id. č. 22-29), lidský gen s p53 asociovaný (Sekv. Id. č. 285-292), lidský gen MUC1 (Sekv. Id. č. 247-266), lidský germline n-myc gen (Sekv. Id. č. 182-188), lidský gen proteinu asociovaného s Wilmsovým tumorem (WIT-1) (Sekv. Id. č. 388-393), lidský gen karcinomu nasofaryngu EBV BNLF-1 (Sekv. Id. č. 204-210), lidský gen indukovaný transformujícím růstovým faktorem beta (BIGH3) (Sekv. Id. č. 227-232).
Mnoho mutovaných genů může vyústit ve vznik leukémií a lymfomů: lidský gen neurofibrominu (NF1) (Sekv. Id. č. 176-181), b-raf onkogen (Sekv. Id. č. 170-175), lidský gen proteinové tyrozin kinázy (JAK1) (Sekv. Id. č. 267-271), lidský gen proteinové tyrozin kinázy (JAK3) (Sekv. Id. č. 273-279).
Geny uvažované u maligního melanomu: lidský gen metastatického supresoru maligního melanomu (hKiSS-1) (Sekv. Id. č. 328-334), geny uvažované v souvislosti s metastazováním: lidský gen mtal asociovaný s metastazováním (hMTAl) (Sekv. Id. č. 357362).
Řízení buněčného cyklu a signální transdukce jsou přísně regulovány. Mutace posunující čtecí rámec u těchto genů mohou ústit v nekontrolovatelný buněčný růst. Příklady genů, které mohou být vůči těmto mutacím citlivé jsou: lidský gen proteinové tyrozin fosfatázy (hPTP) (Sekv. Id. č. 95-102), lidský gen kinázy (TKK) (Sekv. Id. č. 109-120), lidský gen transkripčního represoru (CTCF) (Sekv. Id. č. 121-127), lidský gen regulátoru buněčného cyklu proteinu p300 (E1A vazebný protein) (Sekv. Id. č. 211-218), lidský gen indukovaný transformujícím růstovým faktorem beta (BIGH3)( Sekv. Id. č. 227-232), lidský gen Flt4 (pro transmembránovou tyrozin kinázu) (Sekv. Id. č. 280-284), lidský gen receptorů spojeného s G proteinem (hGPRl) (Sekv. Id. č. 314-319), lidský gen transkripčního faktoru (hITF-2) (Sekv. Id. č. 326-327), lidský gen proteinu TP-1 asociovaného s telomerázou (hTP1) (Sekv. Id. č. 335-348), lidský gen podjednotky transkripčního faktoru 1'FllB 90 kDa (hTFHB90) (Sekv. Id. č. 363-369), lidský gen FADD-homologní ICE/CED-3 podobné proteázy (Sekv. Id. č. 128-133).
Mutace v DNA syntetických nebo reparačních enzymech mohou také vést k nekontrolovanému buněčnému růstu: lidský gen DNA topoizomerázy Π (top2) (Sekv. Id. č.
103-108), lidský gen předpokládané opravy chybného párování/vazebného proteinu (hMSH3) (Sekv. Id. č. 134-147), lidský gen hMSH6 (Sekv. Id. č. 200-203 a 293-297).
• · * · · · · · ·· ·
Dále jsou uvedeny tumory supresorových genů: lidský gen retinoblastom vazebného proteinu 1 izoforma I (hRBPl)(Sekv. Id. č. 148-156), lidský gen neurofibrominu (NF1) (Sekv. Id. č. 176-181), lidský gen s p53 asociovaný (Sekv. Id. č. 285-292), lidský gen retinoblastom příbuzného proteinu (pl07) (Sekv. Id. č. 310-313), lidský gen tumorového supresoru (hLUCA-1) (Sekv. Id. č. 370-377). Mutace v těchto genech mohou vést ke vzniku rakoviny.
Dále jsou uvedeny onkogeny, proto-onkogeny nebo předpokládané onkogeny: lidský germline n-myc gen (Sekv. Id. č. 182-188), lidský n-myc gen (Sekv. Id. č. 189-194), lidský gen can (hCAN) (Sekv. Id. č. 298-300), lidský gen dek (hDEK) (Sekv. Id. č. 307-309), b-raf onkogen (Sekv. Id. č. 170-175), lidský gen DBL (hDBL) proto-onkogen/lidský gen MCF2PO (hMCF2PO) (Sekv. Id. č. 301-306). Ke vzniku rakoviny mohou vést posunové mutace u těchto genů.
Syntéza
Peptidy byly syntetizovány pomocí peptidové syntézy s využitím kontinuálního toku na pevné fázi. Byly použity A-a-Fmoc-aminokyseliny s vhodnou ochranou boční skupiny. Fmocaminokyseliny byly aktivovány pro vazbu jako pentafluorfenylestery nebo s využitím buď TBTU, nebo diisopropylkarbodiimidovou aktivací před vazbou. Pro selektivní odstranění Fmoc po každém navázání byl použit 20% piperidin v DMF. Odštěpování od pryskyřice a konečné odstranění ochranných skupin vedlejších řetězců bylo provedeno pomocí 95% TFA obsahující vhodnou zachycující látku. Peptidy byly purifikovány a analyzovány pomocí HPLC chromatografie na reverzní fázi (Cl8). Peptidy byly identifikovány pomocí hmotnostní elektrosprejové spektroskopie (Finnigan mat SSQ710).
Touto metodou byly syntetizované peptidy použité vin vitro studiích T buněčné stimulace.
K syntéze peptidů může být použita jakákoliv metoda známá odborníkovi v oblasti.
Příklady způsobů pro stanovení nových mutovaných posunových peptidů.
V tomto příkladu je pro ilustraci principu použit BAX gen.
V každém z kroků uvedených níže první řádek odpovídá genové sekvenci a druhý řádek aminokyselinové sekvenci.
V krocích 2 až 5 uvedené sekvence představují mutovanou část proteinu.
Krok 1:
Normální BAX gen:
• ·
ATG GGG GGG GAG GCA CCC GAG CTG GCC CTG GAC CCG GTG.....
MGGEAPELALD Ρ V...
Krok2:
Ze sekvence je deletováno 1G
ATG GGG GGGAGG CAC CCG AGC TGG CCC TGG ACC CGG TGC CTC
MGGRH PSWPWTRCL
AGG ATG CGT CCA CCA AGA AGC TGA
R M R P PRS stop
Krok 3:
Ze sekvence je deletováno 2G
ATG GGG GGA GGC ACC CGA GCT GGC CCT GGA CCC GGT GCC
M GG GTRA GP GP GA
TCA GGA TGC GTC CAC CAA GAA GCT GAG CGA GTG TCT CAA GCG
S GCVHQEAERVSQA
CAT CGG GGA CGA ACT GGA CAG TAA
H R G R T G Q stop
Krok 4:
1G je vloženo do genové sekvence
ATG GGG GGG GGA GGC ACC CGA GCT GGC CCT GGA CCC GGT GCC
M GGGG TRAGP G P GA
TCA GGA TGC GTC CAC CAA GAA GCT GAG CGA GTG TCT CAA GCG
S G C VHQEA E RVSQ A
CAT CGG GGA CGA ACT GGA CAG TAA
H R G R T G Q Stop
Krok 5:
2G jsou vložena do genové sekvence
ATG GGG GGG GGG AGG CAC CCG AGC TGG CCC TGG ACC CGG TGC • · · · · ···· ·· ·· ·*··
M G GGRHPSWP
CTC AGG ATG CGT CCA CCA AGA AGC TGA
LRMRPP RS Stop
V dalším příkladu je pro ilustraci principu použit TGFPRH gen.
V každém z kroků uvedených níže první řádek odpovídá genové sekvenci a druhý řádek aminokyselinové sekvenci. V krocích 2 až 5 znázorněné sekvence reprezentují mutovanou část proteinu.
Krokl:
Normální TGFPRH.
GAA AAA AAA AAG CCT GGT GAG ACT TTC TTC ATG TGT TCC ...
E KKKPG ETFFMC S...
Krok 2:
Z genové sekvence je deletováno IA
GAA AAA AAA AGC CTG GTG AGA CTT TCT TCA TGT GTT CCT GTA
E KKSLVRLSSCVPV
GCT CTG ATG ACT GCA ATG ACA ACA TCA TCT TCT CAG AAG AAT
A L MS AMTTS S SQKN
ATA ACA CCA GCA ATC CTG ACT TGT TGC TAG
I TPAILTCCstop
Krok 3:
Z genové sekvence je deletováno 2A • · • · • ·
• · · • ·
GAAAAAAAA GCC TGG TGA
E K K A W Stop
Krok 4:
Do genové sekvence je vloženo 1A
GAAAAA AAA AAAGCC TGG TGA
E K K K .A W Stop
Krok 5:
Do genové sekvence je vloženo 2A
GAAAAA AAA AAA AGC CTG GTG AGA CTT TCT TCA TGT GTT CCT
E KKKSLVRLSSCVP
GTA GCT CTG ATG ACT GCA ATG ACA ACA TCA TCT TCT CAG AAG V ALMSAMTTSSSQK AAT ATA ACA CCA GCA ATC CTG ACT TGT TGC TAG NI Τ P A I L T C C Stop
Seznam sekvencí
Obecné informace platné pro všechny sekvence
Typ sekvence: peptid
Jednotka sekvence: aminokyselina
Topologie: lineární
SEKVENCE ID Č. 1
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
RHPSWPWTR.CLRMRPPRS
10 15
SEKVENCE ID Č. 2
DÉLKA SEKVENCE: 31 aminokyselin
GTRAGPGPGASGCVHQEAERVSQAHRGRTG 1 5 10 15 20 25 30
Q
SEKVENCE ID Č. 3
DÉLKA SEKVENCE: 32 aminokyselin
GGTRAGPGPGASGCVHQEAERVSQAHRGRT 1 5 10 15 20 25 30
G Q
SEKVENCE ID Č. 4
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
GRHPSWPWTRCLRMRPPRS
10 15
SEKVENCE ID Č. 5
DÉLKA SEKVENCE: 28 aminokyselin
IQDRAGRMGGRHPSWPWTRCLRMRPPRS 1 5 10 15 20 25 • · · * ·· · · ··· ···· · • · · · · · · • · · · · · ···· ·· ·· · · · · ··
P W T • ·
SEKVENCE ID Č. 6
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
I Q 1 D RAGRMGGGRHP S W 15
5 10
SEKVENCE ID Č. 7
DÉLKA SEKVENCE; ; 42 aminokyselin
I Q D R A G R M G GGG T R A G
1 5 10 15
R V S Q A H R G R T G Q
35 40
GPGASGCVHQEAE 20 25 30
SEKVENCE ID C. 8
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin I QDRAGRMGGGTRAGPGPG 15 10 15
SEKVENCE ID C. 9
DÉLKA SEKVENCE: 22 aminokyselin
IQDRAGRMGGRHPSWPWTRCLR 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 10
DÉLKA SEKVENCE: 22 aminokyselin
ASGCVHQEAERVSQAHRGRTGQ 15 10 15 20
SEKVENCE ID C. 11
DÉLKA SEKVENCE: 22 aminokyselin
GGTRAGPGPGASGCVHQEAERV 15 10 15 20
SEKVENCE ID C. 12
DÉLKA SEKVENCE: 22 aminokyselin IQDRAGRMGGGGTRAGPGP 15 10 15
G A S
• · · • · · · · ·
SEKVENCE ID Č. 13
DÉLKA SEKVENCE: 34 aminokyselin
SLVRLSSC VPVALMSAMT T S S S Q Κ Ν I T P A I
1 5 10 15 20 25 30
L T C C
SEKVENCE ID Č. 14
DÉLKA SEKVENCE: 44 aminokyselin
SPKCIMKEKKSLVRLSSCVPVALMSAMTTS 1 5 10 15 20 25 30
SSQKNITPAILTCC
40
SEKVENCE ID Č. 15
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
Ρ K C I Μ Κ E KKKSLVRLS
1 5 10 15
SEKVENCE ID Č. 16
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
ALMSAMTTSSSQKNITPAILTCC 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 17
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
SLVRLSSCVPVALMSAMTTSSSQ 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 18
DÉLKA SEKVENCE: 22 aminokyselin
SPKC IMKEKKSLVRLSSCVPVA 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 19 • · · · · · ·· · · : :- : : : · ··· · · · ·· ···· ·· ·· ···· ·· ·
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin
SPKCIMKEKKAW
10
SEKVENCE ID Č. 20
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin
PKC IMKEKKKAW
10
SEKVENCE ID Č. 21
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
AMTTSSSQKNITPAILTCC
10 15
SEKVENCE ID Č. 22
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
TVGRPHISC
5
SEKVENCE ID Č. 23
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin
KTVGRPHISC
10
SEKVENCE ID Č. 24
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
KQWEDPTSPANVIALLQT
10 15
SEKVENCE ID Č. 25
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin QWEDPTSPANVIALLQT 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 26
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin £aj · · ♦ » ···· · · » ·» ·· · ·· ····»· ···· ··· · · * · · ···· · · ·· ·» · · · ·
QKTIKSTRKKTVGRPHISC
10 15
SEKVENCE ID Č. 27
DÉLKA SEKVENCE: 20 aminokyselin
QKTIKSTRKKKTVGRPHISC
10 15 20
SEKVENCE ID Č. 28
DÉLKA SEKVENCE: 28 aminokyselin
QKT IKSTRKKKQWEDPTSPANVIALLQT 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 29
DÉLKA SEKVENCE: 27 aminokyselin
QKTIKSTRKKQWEDPTSPANVIALLQT 1 5 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 30
DÉLKA SEKVENCE: 34 aminokyselin
AADLQQQFVHFLDCWDVSSIPFTLHLPQAQ
1 5 D I Τ T 10 15 20 25 30
SEKVENCE ID Č. 31
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
GKDAKEKSS
5
SEKVENCE ID Č. 32
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin GKDAKEKKSS 15 10
SEKVENCE ID Č. 33
DÉLKA SEKVENCE: 42 aminokyselin
GKDAKEKKAADLQQQFVHFLDCWDVSSIPF ·« ·· «0 «0 ·· • « * fc »*«· ·· • 00 · · · · 0
10 15
TLHLPQAQDITT
40 ···«·* · 000 0 00 ····»♦ ♦!
25
SEKVENCE ID Č. 34
DÉLKA SEKVENCE: 41 aminokyselin
GKDAKEKAADLQQQFVHFLDCWDVSS IPFT 1 5 10 15 20 25 30
LHLPQAQDITT
40
SEKVENCE ID Č. 35
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin FSMKQTLMNVKNLKTK 15 10 15
SEKVENCE ID C. 36
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin KFSMKQTLMNVKNLKTK 15 10 15
SEKVENCE ID C. 37
DÉLKA SEKVENCE: 25 aminokyselin
VRTSKTRKKFSMKQTLMNVKNLKTK 1 5 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 38
DÉLKA SEKVENCE: 26 aminokyselin
VRT SKTRKKKFSMKQTLMNVKNLKTK 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 39
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin VRTSKTRKKNFP 1 5 v?
• ·
SEKVENCE ID Č. 40
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin
VRTSKTRKNFP
1 5 10
SEKVENCE ID Č. 41
DÉLKA SEKVENCE : 10 aminokyselin
IKK K L L Q F Q K
1 5 10
SEKVENCE ID C. 42
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin KIKKKLLQFQK 15 10
SEKVENCE ID Č. 43
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin KSRRNYFNFKNNCQSRL 15 10 15
SEKVENCE ID C. 44
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin SRRNYFNFKNNCQSRL 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 45
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin TNLRVIQKIKKKLLQFQK 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 46
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin TNLRVIQKKIKKKLLQFQK 15 10 15
SEKVENCE ID C. 47 • ·
DÉLKA SEKVENCE: 25 aminokyselin
TNLRVIQKKSRRNYFNFKNNCQSRL 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 48
DÉLKA SEKVENCE: 24 aminokyselin
TNLRVIQKSRRNYFNFKNNCQSRL 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 49
DÉLKA SEKVENCE: 5 aminokyselin
Κ I Μ I T
5
SEKVENCE ID Č. 50
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin
NIDKIPEKIMIT
10
SEKVENCE ID Č. 51
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin
NIDKIPEKKIMIT
10
SEKVENCE ID Č. 52
DÉLKA SEKVENCE: 5 aminokyselin I I N A N
5
SEKVENCE ID Č. 53
DÉLKA SEKVENCE: 6 aminokyselin Κ I I N A N
5
SEKVENCE ID Č. 54
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin • * o
• ·
NDKTVSEKI INAN 15 10
SEKVENCE ID Č. 55
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin NDKTVSEKKI INAN 15 10
SEKVENCE ID Č. 56
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin NGLEKEYLMVNQKE 15 10
SEKVENCE ID Č. 57
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin SQTSLLEAKNGLEKEYL 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 58
DÉLKA SEKVENCE: 24 aminokyselin SQTSLLEAKKNGLEKEY 15 10 15
V N Q K E 20
Μ V N Q K E 20
SEKVENCE ID Č. 59
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin SQT SLLEAKKMA 15 10
SEKVENCE ID Č. 60
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin SQTSLLEAKMA 15 10
SEKVENCE ID Č. 61
DÉLKA SEKVENCE: 6 aminokyselin T L V F Ρ K • · · · · · · · • · · · • · *» · · ·
SEKVENCE ID C. 62
DÉLKA SEKVENCE: 7 aminokyselin K T L V F Ρ K
5
SEKVENCE ID Č. 63
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin LKNVEDQKTLVFPK 15 10
SEKVENCE ID Č. 64
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin LKNVEDQKKTLVFPK 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 65
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin LKNVEDQKKH 15 10
SEKVENCE ID Č. 66
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin LKNVEDQKH 1 5
SEKVENCE ID Č. 67
DÉLKA SEKVENCE: 6 aminokyselin K K I Q L Y 1 5
SEKVENCE ID Č, 68
DÉLKA SEKVENCE: 7 aminokyselin K K K I Q L Y
• * · • · • · · · oj?
SEKVENCE ID Č. 69
DÉLKA SEKVENCE: 36 aminokyselin
R K R F S Y T E YLASIIRFI F S V N R R Κ E I Q N L S
1 5 10 15 20 25 30
S C N F Κ I
35
SEKVENCE ID C. 70
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin LRIVSYSKKKKIQLY 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 71
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin LRIVSYSKKKKKIQLY 15 10 15
SEKVENCE ID C. 72
DÉLKA SEKVENCE: 45 aminokyselin
LRIVSYSKKRKRFSYTEYLASIIRFIFSVN 1 5 10 15 20 25 30
RRKEIQNLSSCNFKI
40 45
SEKVENCE ID Č. 73
DÉLKA SEKVENCE: 44 aminokyselin
L R I V S Y S K R K R F S Y T E Y L A S I IRFIFSVNR
1 5 10 15 20 25
30
R K E I Q N L S S CNF K I
35 40
SEKVENCE ID Č. 74 • · • · • · • · · • · « · 4 4 • · ·
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin QDLPLSSICQTIVTIYWQ 15 10 15
SEKVENCE ID C. 75
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin KQDLPLSSICQTIVTIYWQ 15 10 15
SEKVENCE ID C. 76
DÉLKA SEKVENCE: 25 aminokyselin
NRTCPFRLFVRRMLQFTGNKVLDRP 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID C. 77
DÉLKA SEKVENCE: 27 aminokyselin
GFVVSVVKKQDLPLSSICQTIVTIYWQ 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 78
DÉLKA SEKVENCE: 28 aminokyselin
GFVVSVVKKKQDLPLSSICQTIVTIYWQ 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 79
DÉLKA SEKVENCE: 34 aminokyselin
GFVVSVVKKNRTCPFRLFVRRMLQFTGNKV 1 5 10 15 20 25 30
L D R P
SEKVENCE ID Č. 80
DÉLKA SEKVENCE: 33 aminokyselin
GFVVSVVKNRTCPFRLFVRRMLQFTGNKVL 1 5 10 15 20 25 30
D R P
SEKVENCE ID C. 81 • 0
DÉLKA SEKVENCE: 8 aminokyselin YRKTKNQN 1 5
SEKVENCE ID Č. 82
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin KYRKTKNQN 1 5
SEKVENCE ID Č. 83
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin NTERPKIRTN 15 10
SEKVENCE ID C. 84
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin DETFYKGKKYRKTKNQN 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 85
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin DETFYKGKKKYRKTKNQN 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 86
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin DETFYKGKKNTERPKIRTN 15 10 15
SEKVENCE ID C. 87
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin DETFYKGKNTERPKIRTN 15 10 15
SEKVENCE ID C. 88
DÉLKA SEKVENCE: 28 aminokyselin
LS INNYRFQMKFYFRFTSHGSPFTSANF 15 10 15 20 25 • ·
• · · · • · · • · · · • · · • · · · · · • · · · ♦ · • · · · · • · · · · · • · · · · ·· ···· · ·
SEKVENCE ID Č. 89
DÉLKA SEKVENCE : 29 aminokyselin
K L S I Ν Ν Y RFQMKFYFRFT S H G S P F T S A N F
1 5 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 90
DÉLKA SEKVENCE : 10 aminokyselin
NSVSTTTGFR 1 5 10
SEKVENCE ID Č. 91
DÉLKA SEKVENCE: 37 aminokyselin
Ν I Q L A A Τ K KLSINNYR F Q Μ K F Y F R F T S H G S
1 5 10 15 20 25 30
P F T S A N F
35
SEKVENCE ID Č. 92
DÉLKA SEKVENCE: 38 aminokyselin
NIQLAATKKKLSINNYRFQMKFYFRFTSHG 1 5 10 15 20 25 30
SPFTSANF
SEKVENCE ID Č. 93
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
NIQLAATKKNSVSTTTGFR
5 10 ; 15
SEKVENCE ID Č. 94
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
NIQLAATKNSVSTTTGFR
10 15
SEKVENCE ID Č. 95
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin • · • · « ·
MEHVAPGRMSASPQSPTQ 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 96
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin KMEHVAPGRMSASPQSPTQ 15 10 15
SEKVENCE ID C. 97
DÉLKA SEKVENCE: 59 aminokyselin
KWSTWLQAECQHLHSPQRSDKPQQAGLDQQ 1 5 10 15 20 25 30
HHCFALDSSPGPRPVFLQLLGLMGQGRHD
40 45 50 55
SEKVENCE ID C. 98
DÉLKA SEKVENCE: 58 aminokyselin
w S T W L Q A E C Q H L H S P Q R S D K P Q Q A G L D Q Q H
1 5 10 15 20 25 30
H C F A L D S S P G P R P V F L Q L L G L M G Q G R H D
35 40 45 50 55
SEKVENCE ID Č. 99
DÉLKA SEKVENCE: 26 aminokyselin
TFSVWAEKMEHVAPGRMSASPQSPTQ
10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 100
DÉLKA SEKVENCE: 27 aminokyselin
TFSVWAEKKMEHVAPGRMSASPQSPTQ 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 101
DÉLKA SEKVENCE: 67 aminokyselin
TFSVWAEKKWSTWLQAECQHLHSPQRSDKP
5 10 15 20 25 30 • · te. LL
SPGPRPVFLQLLGL
55 6
QQAGLDQQHHCFALDS 35 40 45
M G Q G R H D 65
SEKVENCE ID Č. 102
DÉLKA SEKVENCE: 66 aminokyselin TFSVWAEKWSTWLQAE 15 10 15
QAGLDQQHHCFALDSS
40 45
G Q G R H D
c Q H L H 20 S P Q R S 25 D K P Q 30
P G P R P V F L Q L L G L M
50 55 60
SEKVENCE ID C. 103
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin HKWLKFCLLRLVKESFHE
1 5 10 15
SEKVENCE ID Č. 104
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
KHKWLKFCLLRLVKESFHE
1 5 10 15
SEKVENCE ID Č. 105
DÉLKA SEKVENCE: 27 aminokyselin
K G G K A K G KKHKWLKFC LLRLVKESFHE
1 5 10 ' 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 106
DÉLKA SEKVENCE: 28 aminokyselin
KGGKAKGKKKHKWLKFCLLRLVKE S F Η E
1 5 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 107
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin • · • · • ·
KGGKAKGKKNTNG 15 10
SEKVENCE ID Č. 108
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin KGGKAKGKNTNG 15 10
SEKVENCE ID C. 109
DÉLKA SEKVENCE: 8 aminokyselin VNNFFKKL 1 5
SEKVENCE ID C. 110
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
KVNNFFKKL
5
SEKVENCE ID Č. 111
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin
LSQGNVKKVNNFFKKL
10 15
SEKVENCE ID Č. 112
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin
LSQGNVKKKVNNFFKKL
10 15
SEKVENCE ID Č. 113
DÉLKA SEKVENCE: 38 aminokyselin
GEKNDLQLFVMSDRRYKIYWTVILLNPCGN 1 5 10 15 20 25 30
LHLKTTSL
SEKVENCE ID C. 114
DÉLKA SEKVENCE: 39 aminokyselin
K G E KNDLQLFVMSDRRYKIYWTVI L L Ν P C G
1 N L H 5 L Κ T 35 10 15 T S L 20 25 30
SEKVENCE ID Č. 115
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin
KGKKMICSYS 15 10
SEKVENCE ID Č. 116
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
GKKMICSYS
5
SEKVENCE ID Č. 117
DÉLKA SEKVENCE: 46 aminokyselin
SSKTFEKKGEKNDLQLFVMSDRRYKIYWTV 1 5 10 15 20 25 30
ILLNPCGNLHLKTTSL 35 40 45
SEKVENCE ID Č. 118
DÉLKA SEKVENCE: 47 aminokyselin
SSKTFEKK KGEKNDLQLFVMSDRRYKIYWT
1 5 10 '' 15 20 25 30
VILLNPCG NLHLKTTSL
35 30 45
SEKVENCE ID Č. 119
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin SSKTFEKKKGKKMICSYS
5 10 • ·
• · • · ·
SEKVENCE ID C. 120
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin SSKTFEKKGKKMICSYS 15 10 15
SEKVENCE ID C. 121
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin QRKPKRANCVI QRRAKM 15 10 15
SEKVENCE ID C. 122
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
KQRKPKRANCVI QRRAKM
10 15
SEKVENCE ID Č. 123
DÉLKA SEKVENCE: 26 aminokyselin
NKENQKEQTALLYRGGQRCRCVCLRF
10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 124
DÉLKA SEKVENCE: 26 aminokyselin
PDYQPPAKKQRKPKRANCVIQRRAKM
10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 125
DÉLKA SEKVENCE: 27 aminokyselin
PDYQPPAKKKQRKPKRANCVIQRRAKM 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 126
DÉLKA SEKVENCE: 35 aminokyselin
PDYQPPAKKNKENQKEQTALLYRGGQRCRC
5 10 15 20 25 30
V C L R F
35 2Θ- (ď • · ·· • 9 9 · t · · • · « • · » ···· ·· «» ·» • · · * • » · • 1 · · t 9 » ·· »· · · ·· · • · ·♦ > · · 9 · » • > * »· · ·
SEKVENCE ID Č. DÉLKA SEKVENCE: PDYQPPAK 127 34 aminokyselin NKENQKEQTAL L Y R G G Q R C R C V
1 5 10 15 20 25 30
C L R F
SEKVENCE ID Č. 128
DÉLKA SEKVENCE: 7 aminokyselin N L S S L L I 1 5
SEKVENCE ID Č. 129
DÉLKA SEKVENCE: 5 aminokyselin T C L P F
5
SEKVENCE ID Č. 130
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin QPTFTLRKNLSSLLI 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 131
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin QPTFTLRKKNLSSLLI 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 132
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin QPTFTLRKKTCLPF 15 10
SEKVENCE ID Č. 133
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin
QPTFTLRKTCLPF •μ £7 • *
10
SEKVENCE ID Č. 134
DÉLKA SEKVENCE: 31 aminokyselin
RATFLLSLWECSLPQARLCLIVSRTGLLVQ 1 5 10 15 20 25 30
S
SEKVENCE ID C. 135
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin GQHFYWHCGSAACHRRGCV 15 10 15
SEKVENCE ID C. 136
DÉLKA SEKVENCE: 39 aminokyselin
K E N V R D K K RATFLLSLWE C S L P Q A R L C L I V
1 5 10 15 20 25 30
S R T G L L V Q S
35
SEKVENCE ID Č. 137
DÉLKA SEKVENCE: 40 aminokyselin
K E N V R D K K K RATFLLSLWE C S LPQARLCLI
1 5 10 15 20 25 30
V s R T G L L V Q S
35 40
SEKVENCE ID Č. 138
DÉLKA SEKVENCE: 28 aminokyselin
KENVRDKKKGQHFYWHCGSAACHRRGCV 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID C. 139
DÉLKA SEKVENCE: 27 aminokyselin
KENVRDKKGQHFYWHCGSAACHRRGCV 5 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 140
DÉLKA SEKVENCE: 39 aminokyselin
ITHTRWGITTWDSWSVRMKAN 15 10 15 20
LILSPSFTK
WIQAQQNK
S
SEKVENCE ID Č. 141
DÉLKA SEKVENCE: 40 aminokyselin
KITHTRWGITTWDSWSVRMKANWIQAQQNK 1 5 10 15 20 25 30
SLILSPSFTK
40
SEKVENCE ID Č. 142
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin
KLLTPGGELPHGILGQ
1 5 10 15
SEKVENCE ID Č. 143
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin
L L T P G G E L Ρ H G I L G Q
1 5 10 15
SEKVENCE ID Č. 144
DÉLKA SEKVENCE; ; 47 aminokyselin
P P v CEL E Κ I Τ Η T R W G I T T W D S W S V R M K A N W
1 5 10 15 20 25 30
I Q A Q Q N K S L I L ;S P S F T K
35 40 45
SEKVENCE ID Č. 145
DÉLKA SEKVENCE: 48 aminokyselin
PPVCELEKKITHTRWGITTWDSWSVRMKAN 1 5 10 15 20 25 30
WIQAQQNKSLILSPSFTK
40 45 .23-(fi
SEKVENCE ID Č. 146
DÉLKA SEKVENCE: 24 aminokyselin
PPVCELEKKLLTPGGELPHGILGQ 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 147
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
PPVCELEKLLTPGGELPHGILGQ
1 5 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 148
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin
SLKDELEK Μ K I
1 5 10
SEKVENCE ID Č. 149
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin
SLKDELEK K Μ K I
1 5 10
SEKVENCE ID Č. 150
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin
LGQSSPEK K Ν K N
1 5 10
SEKVENCE ID Č. 151
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin
LGQSSPEK Ν K N
1 5 10
SEKVENCE ID Č. 152
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
RLRRINGR GSQIRSRNAFNR
1 5 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 153
DÉLKA SEKVENCE: EPKVKEEK 10 aminokyselin K T 10
1 5
SEKVENCE ID Č. 154
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin
EPKVKEEKKKT
10
SEKVENCE ID Č. 155
DÉLKA SEKVENCE: 32 aminokyselin
EPKVKEEKKRLRRINGRGSQIRSRNAFNRS 1 5 10 15 20 25 30
Ε E
SEKVENCE ID Č. 156
DÉLKA SEKVENCE: 31 aminokyselin
EPKVKEEKRLRRINGRGSQIRSRNAFNRSE 1 5 10 15 20 25 30
E
SEKVENCE ID Č. 157
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin
TFRYKGKQHPFFST
10
SEKVENCE ID Č. 158
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin
GPNAPEEKNH
10
SEKVENCE ID Č. 159
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin
GPNAPEEKKNH
10 • · * * • * « <
• ·
25- ? I • « • ·
SEKVENCE ID C. 160
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
GPNAPEEKKTFRYKGKQHPFFST 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 161
DÉLKA SEKVENCE: 22 aminokyselin
GPNAPEEKTFRYKGKQHPFFST 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 162
DÉLKA SEKVENCE: 6 aminokyselin
M Q N T C V
5
SEKVENCE ID Č. 163
DÉLKA SEKVENCE: 7 aminokyselin
Κ M Q N T C V
5
SEKVENCE ID Č. 164
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
KCKIRVFSK
5
SEKVENCE ID Č. 165
DÉLKA SEKVENCE: 8 aminokyselin
CKIRVFSK
5
SEKVENCE ID Č. 166
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin FFKRTVQKMQNTCV 15 10
SEKVENCE ID Č. 167
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin
26. ?2 • · · *
FFKRTVQKKMQNTCV 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 168
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin FFKRTVQKKCKIRVFSK 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 169
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin FFKRTVQKCKIRVFSK 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 170
DÉLKA SEKVENCE: 7 aminokyselin L Ρ Η Y L A H 1 5
SEKVENCE ID Č. 171
DÉLKA SEKVENCE: 8 aminokyselin CLITWLTN 1 5
SEKVENCE ID Č. 172
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin GSTTGLSATPLPHYLAH 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 173
DÉLKA SEKVENCE: 118 aminokyselin GSTTGLSATPPLPHYLAH 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 174
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
TGLSATPPCLITWLTN • · • ·
SEKVENCE ID Č. 175
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
GSTTGLSATPCLITWLTN
10 15
SEKVENCE ID Č. 176
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
RFADKPRPN
5
SEKVENCE ID Č. 177
DÉLKA SEKVENCE: 20 aminokyselin
DLPTSPDQTRSGPVHVSVEP
10 15 20
SEKVENCE ID Č. 178
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
DSAAGCSGTPRFADKPRPN
10 15
SEKVENCE ID Č. 179
DÉLKA SEKVENCE: 20 aminokyselin
DSAAGCSGTPPRFADKPRPN
10 15 20
SEKVENCE ID Č. 180
DÉLKA SEKVENCE: 31 aminokyselin
DSAAGCSGTPPDLPTSPDQTRSGPVHVSVE 1 5 10 15 20 25 30
P
SEKVENCE ID Č. 181
DÉLKA SEKVENCE: 30 aminokyselin
DSAAGCSGTPDLPTSPDQTRSGPVHVSVEP
10 15 20 • · • ·
Xl
SEKVENCE ID Č. 182
DÉLKA SEKVENCE: 53 aminokyselin AHPETPAQNRLRIPCS 15 10 15
QGSDERRGKASPGRDC
40 45
R R E V R S R A C K P 25 P G A 30
20
D V R T G R P
50
SEKVENCE ID Č. 183
DÉLKA SEKVENCE: 54 aminokyselin
P A H P E T P A Q N R L R I P C S R R E V R S R A C K P P G
1 5 10 15 20 25 30
A Q G S D E R R G K A S P G R D C D V R T G R P
35 40 45 50
SEKVENCE ID C. 184
DÉLKA SEKVENCE: 20 aminokyselin RPTRRHPRRIASGSPAVGGR 15 10 15 20
SEKVENCE ID C. 185
DÉLKA SEKVENCE: 63 aminokyselin
V A I R G H P R P P A H P E T P A Q N R L R I P C S R R E V
1 5 10 15 20 25 30
R S R A C K P P G A Q G s D E R R G K A S P G R D C D V R T
35 40 45 50 55 60
G R P
SEKVENCE ID Č. 186
DÉLKA SEKVENCE: 64 aminokyselin
V A I R G H P R P P P A H P E T P A Q N R L R I P C S R R E
1 5 10 15 20 25 30
v R s R A C K P P G A Q G S D E R R G K A S P G R D c D V R
35 40 45 50 55 60
T G R P • ·
SEKVENCE ID Č. 187
DÉLKA SEKVENCE: 30 aminokyselin
VAIRGHPRPPRPTRRHPRRIASGSPAVGGR 1 5 10 15 20 25 30
SEKVENCE ID Č. 188
DÉLKA SEKVENCE: 29 aminokyselin
VAIRGHPRPRPTRRHPRRIASGSPAVGGR 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 189
DÉLKA SEKVENCE: 85 aminokyselin
R G R T S G R S L S C C R R P R C R P A V A S R S T A P s P
1 5 10 15 20 25 30
R A G s R R C C L R T S C G A A R P R R T R S A C G D W v A
35 40 45 50 55 60
S P P T R S S S R T A C G A A S P P A R S W S A P
65 70 75 80 85
SEKVENCE ID Č. 190
DÉLKA SEKVENCE: 8 aminokyselin GGGHLEEV 1 5
SEKVENCE ID Č. 191
DÉLKA SEKVENCE: 94 aminokyselin
Y F G G P D S T P R G R T S G R S L S C C R R P R C R P A V
1 5 10 15 20 25 30
A S R S T A P s P R A G S R R C C L R T S C G A A R P R R T
35 40 45 50 55 60
R S A C G D w v A S P P T R S S S R T A C G A A S P P A R S
65 70 75 80 85 90
W S A P
• · ar
SEKVENCE ID Č. 192
DÉLKA SEKVENCE: 95 aminokyselin
Y F G G P D S T P P R G R T S G R S L S C C R R P R C R P A
1 5 10 15 20 25 30
v A S R S T A P S P R A G S R R C C L R T S C G A A R P R R
35 40 45 50 55 60
T R S A C G D W V A S P P T R S S S R T A C G A A S P P A R
65 70 75 80 85 90
S W S A P
SEKVENCE ID C. 193
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin YFGGPDSTPPGGGHLEEV 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 194
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin YFGGPDSTPGGGHLEEV 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 195
DÉLKA SEKVENCE: 6 aminokyselin H R V A D P
5
SEKVENCE ID Č. 196
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin LSQSSELDPPSSR . 15 10
SEKVENCE ID C. 197
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin LSQSSELDPPPSSR 1 5
SEKVENCE ID Č. 198
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin LSQSSELDPPHRVADP 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 199
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin LSQSSELDPHRVADP 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 200
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin VILLPEDTPPS 15 10
SEKVENCE ID Č. 201
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin VILLPEDTPPPS 15 10
SEKVENCE ID Č. 202
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin VILLPEDTPPLLRA 15 10
SEKVENCE ID Č. 203
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin VILLPELDPLLRA 1 5 10 ;
SEKVENCE ID Č. 204
DÉLKA SEKVENCE: 5 aminokyselin P S P L P 1 5 • ’ · · · • · ·
-32?ří
SEKVENCE ID Č. 205
DÉLKA SEKVENCE: 25 aminokyselin
PLLFHRPCSPSPALGATVLAVYRYE 1 5 10 15 20 25
SEKVENCE ID C. 206
DÉLKA SEKVENCE: 24 aminokyselin
LLFHRPCSPSPALGATVLAVYRYE 15 10 15 20
SEKVENCE ID C.
DÉLKA SEKVENCE A P R Ρ P L G 1 5
207 : 13 aminokyselin Ρ P S P L P 10
SEKVENCE ID C. 208
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin APRPPLGPPPSPLP 15 10
SEKVENCE ID C. 209
DÉLKA SEKVENCE: 34 aminokyselin
APRPPLGPPPLLFHRPCSPSPALGATVLAV 1 5 10 15 20 25 30
Y R Y E
SEKVENCE ID Č. 210
DÉLKA SEKVENCE: 33 aminokyselin
APRPPLGPPLLFHRPCSPSPALGATVLAVY 1 5 10 15 20 25 30 • · • · ·
SEKVENCE ID Č. 211
DÉLKA SEKVENCE: 28 aminokyselin
TQVLPQGCSLSLLHTTFPHRQVPHILDW 1 5 10 15 20 25
SEKVENCE ID C. 212
DÉLKA SEKVENCE: 29 aminokyselin
PTQVLPQGCSLSLLHTTFPHRQVPHILDW 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID C. 213
DÉLKA SEKVENCE: 54 aminokyselin
P L Q S F P K D A A S A F S T P R F P T D K F P T S W T G S
1 5 10 15 20 25 30
c P G Q Ρ H G T R A F C Q P G P E F N A F S A C
35 40 45 50
SEKVENCE ID C. 214
DÉLKA SEKVENCE: 53 aminokyselin
L Q S F Ρ K D A A S A F S T P R F P T D K F P T S W T G S C
1 5 10 15 20 25 30
P G Q P H G T R A F C Q P G Ρ E F N A F S A C
35 40 45 50
SEKVENCE ID C. 215
DÉLKA SEKVENCE: 38 aminokyselin
P S P R P Q S Q PPTQVLPQGC S L S L L Η T T F Ρ H R
1 5 10 15 20 25 30
Q V P Η I L D W
35
SEKVENCE ID C. 216
DÉLKA SEKVENCE: 39 aminokyselin
P S P R P Q S Q PPPTQVLPQGC S L SLLHTTFPH
1 5 10 15 20 25 30
R Q V Ρ Η I L D W
35
• ·
SEKVENCE ID C. 217
DÉLKA SEKVENCE: 64 aminokyselin
P 1 S P R P Q 5 S Q P P P 10 L Q S F P 15
D K F P T S W T G S C P G Q Ρ H
35 40 45
F S A C
K D A A S A F S T P 25 R F P T 30
20
G T R A F C Q P G P E F N A
50 55 60
SEKVENCE ID Č. 218
DÉLKA SEKVENCE: 63 aminokyselin
P s P R P Q S Q P P L Q S F Ρ K D A A S A F S T P R F P T D
1 5 10 15 20 25 30
K F P T S W T G S C P G Q P H G T R A F C Q P G Ρ E F N A F
35 40 45 50 55 60
S A C
SEKVENCE ID Č. 219
DÉLKA SEKVENCE: 30 aminokyselin
TAWPGRRRFTTPEPYCLCTPLGPWAPRFLW 1 5 10 15 20 25 30
SEKVENCE ID Č. 220
DÉLKA SEKVENCE: 31 aminokyselin
PTAWPGRRRFTTPEPYCLCTPLGPWAPRFLW 1 5 10 15 20 25 30
SEKVENCE ID Č. 221
DÉLKA SEKVENCE: 50 aminokyselin
PRPGPAGGALLPRSLTAFVPHSGHGLPVSS 1 5 10 15 20 25 30
GEPAYTPIPHDVPHGTPPFC
40 45 50
SEKVENCE ID Č. 222
DÉLKA SEKVENCE: 49 aminokyselin
R P G P A G G A L L P R S L T A F V P H S G H G L Ρ V S S G
1 5 10 15 20 25 30
E P A Y T P I P H D V P H G T P P F C
35 40 45
SEKVENCE ID C. 223
DÉLKA SEKVENCE: 39 aminokyselin
D L P A V P G P PTAWPGRRR F Τ Τ Ρ E Ρ Y C L C T P L
1 5 10 15 20 25 30
G P W A P R F L W
35
SEKVENCE ID C. 224
DÉLKA SEKVENCE: 40 aminokyselin
DLPAVPGPPPTAWPGRRRFTTPEPYCLCTP 1 5 10 15 20 25 30
LGPWAPRFLW
40
SEKVENCE ID Č. 225
DÉLKA SEKVENCE: 59 aminokyselin
D L P A V P G P P P R P G PAG GAL L P R S L T A F V P H
1 5 10 15 20 25 30
s G H G L P V S S G E P A Y T P I Ρ H D V P H G T P P F C
35 40 45 50 55
SEKVENCE ID Č. 226
DÉLKA SEKVENCE: 58 aminokyselin
D L P A V P G P P R P G P A G G A L L P R S L T A F V Ρ H S
1 5 10 15 20 25 30
G H G L P V S S G Ε P A Y T P I P H D V P H G T P P F C
35 40 45 50 55
SEKVENCE ID Č. 227 fl • « • · · · · · • · · · ·· ·· ····
DÉLKA SEKVENCE: 8 aminokyselin
QWGLSWMS
5
SEKVENCE ID Č. 228
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin
NGDCHGCPEGRQSL
10
SEKVENCE ID Č. 229
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin
FTMDRVLTPQWGLSWMS
10 15
SEKVENCE ID Č. 230
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
FTMDRVLTPPQWGLSWMS
10 15
SEKVENCE ID Č. 231
DÉLKA SEKVENCE: 24 aminokyselin
FTMDRVLTPPNGDCHGCPEGRQSL
10 15 20
SEKVENCE ID Č. 232
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
FTMDRVLTPNGDCHGCPEGRQSL
10 15 20
SEKVENCE ID Č. 233
DÉLKA SEKVENCE: 115 aminokyselin
H H P A R Q C P H C I M H L Q T Q L I H R N L T G P S Q L T
1 5 10 15 20 25 30
s L H R S P Y Q I A A T P W T T D F A A S F F L N P V T P F
35 40 45 50 55 60
L L C R R C Q G K D V L C T N A R C L S Q T S P S H H K A L
65 70 75 80 85 90
• ·
SRTTTQCMNTTPWLAVRPAKAFPLL
100 105 110 115
SEKVENCE ID Č. 234
DÉLKA SEKVENCE: 116 aminokyselin
P H H P A R Q C P H C I M H L Q T Q L I H R N L T G P S Q L
1 5 10 15 20 25 30
T S L H R S P Y Q I A A T P W T T D F A A S F F L N P V T P
35 40 45 50 55 60
F L L C R R C Q G K D V L C T N A R C L S Q T S P S H H K A
65 70 75 80 85 90
L S R T T T Q C M N T T P W L A V R P A K A F P L L
95 100 105 110 115
SEKVENCE ID Č. 235
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
HTIQHASVPTASCISKLNSYTEN 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 236
DÉLKA SEKVENCE: 126 aminokyselin
P Q V G M R P S N P P H H P A R Q C P H C I M H L Q T Q L I
1 5 10 15 20 25 30
H R N L T G P S Q L T S L H R S P Y Q I A A T P W T T D F A
35 40 45 50 55 60
A S F F L N P V T P F L L C R R C Q G K D V L C T N A R C L
65 70 75 80 85 90
S Q T S P S H H K A L ;s R T T T Q c M N T T P W L A V R P A
95 100 105 110 115 120
K A F P L L 125
SEKVENCE ID Č. 237
DÉLKA SEKVENCE: 127 aminokyselin
P Q V G M R P S N P P P H H P A R Q C Ρ H C I M H L Q T Q L
1 5 10 15 20 25 30
I H R N L T G P S Q L T s L H R S P Y Q I A A T P W T T D F
·
35 40
A A S F F L N P V T P F
65 70
L S Q T S P S H H K A L
95 100
A K A F P L L
125 « 4
45 50 • • · # .56··
L C R R C Q G K D V L C T
75 80 85
R Τ Τ T Q C Μ N T T P W L
105 110 115
• · · » · · « » < Z 4 * · * - - · * ·* »··60 ·»
N A R C
A V R P
120
SEKVENCE ID C. 238
DÉLKA SEKVENCE: 34 aminokyselin
PQVGMRPSNPPHTIQHASVPTASCISKLNS 1 5 10 15 20 25 30
Y Τ E N
SEKVENCE ID C. 239
DÉLKA SEKVENCE: 33 aminokyselin
P Q V G M R P S NPHTIQHASVP T A S C I S K L N S Y
1 5 10 15 20 25 30
Τ E N
SEKVENCE ID C. 240
DÉLKA SEKVENCE: 51 aminokyselin
WAARSWCERRAAAVAPLAPWAWGCPAGCT P 1 5 10 15 20 25 30
PVAARACAATRPEGWRSPCTH
40 ; 45 50
SEKVENCE ID Č. 241
DÉLKA SEKVENCE: 52 aminokyselin
PWAARSWCERRAAAVAPLAPWAWGCPAGCT 1 5 10 15 20 25 30
PPVAARACAATRPEGWRSPCTH
40 45 50
SEKVENCE ID C. 242 • · « · • * • · • · · ·
DÉLKA SEKVENCE: 74 aminokyselin
R G L R G A G A R G G L R L L R H L R P G L G D A L R G v H
1 5 10 15 20 25 30
Ρ P L R L G P A L L P A P R G G E A P A H T D A R A R R v H
35 40 45 50 55 60
G A G G D R G Η P G P A A L
70
SEKVENCE ID Č. 243
DÉLKA SEKVENCE: 61 aminokyselin
E E K L A R C R P P W A A R S W C E R R A A A V A P L A P W
1 5 10 15 20 25 30
A W G C P A G C T P P V A A R A C A A T R P E G W R S P C T H
35 40 45 50 55 60
SEKVENCE ID Č. 244
DÉLKA SEKVENCE: 62 aminokyselin
E E K L A R C R P P P W A A R S W C E R R A A A V A P L A P
1 5 10 15 20 25 30
W A W G C P A G C T P P V A A R A C A A T R P E G W R S P C T H
35 40 45 50 55 60
SEKVENCE ID Č. 245
DÉLKA SEKVENCE: 84 aminokyselin
E E K L A R C R P P R G L R G A G A R G G L R L L R H L R P
1 5 10 15 20 25 30
G L G D A L R G V Η P P L R L G P A L L P A P R G G E A P A
35 40 45 50 55 60
H T D A R A R R V H G A G G D R G H P G P A A L
65 70 75 80
SEKVENCE ID Č. 246
DÉLKA SEKVENCE: 83 aminokyselin
E E K L A R C R P R G L R G A G A R G G L R L L R H L R P G
1 5 10 15 20 25 30
L G D A L R G V H P P L R L G P A L L P A P R G G E A P A H
• · .40 $(.
40 45 50
TDARARRVHGAGGDRGHPGPAAL
70 75 80
SEKVENCE ID Č. 247
DÉLKA SEKVENCE: 163 aminokyselin
Q P P V S P R P R R P G R P R A P P P P Q P M V S P R R R T
1 5 10 15 20 25 30
T G P P W R P P P L Q S T M S P P P Q A L H Q A Q L L L W C
35 40 45 50 55 60
T T A P L P G L P Q P Q P A R A L H S Q F P A T T L I L L P
65 70 75 80 85 90
P L P A I A P R L Μ P v A L T I A R Y L L S P P P I T A L L
95 100 105 110 115 120
P S C L L G S L S F S c L F T F Q T s S L I P L W K I P A P
125 130 135 140 145 150
T T T K S C R E T F L K W
155 160
SEKVENCE ID Č. 248
DÉLKA SEKVENCE: 85 aminokyselin
S P G C H L G P G D Q A A P G L H R P P S P W C H L G A G Q
1 5 10 15 20 25 30
Q A R L G V H R P S S P Q C H L G L R L C I R L S F Y S G A
35 40 45 50 55 60
Q R H L C Q G Y H Ν P S Q Q E H S I L N S Q P P L
65 70 75 80 85
SEKVENCE ID Č. 249
DÉLKA SEKVENCE: 172 aminokyselin
K P A P G S T A P Q P P V S P R P R R P G R P R A P P P P Q
1 5 10 15 20 25 30
P M V S P R R R T T G P P W R P P P L Q S T M S P P P Q A L
35 40 45 50 55 60
H Q A Q L L L W C T T A P L P G L P Q P Q P A R A L H s Q F
• · • *
65 70 75 80 85 90
PAT T L I L L P P L P A I A P R L Μ Ρ V A L T I A R Y L L
95 100 105 110 115 120
S P P Ρ I T A L L P S C L L G S L S F S C L F T F Q T SSL
125 130 135 140 145 150
I P L W K I P A P T T T K S C R E T F L K W
155 160 165 170
SEKVENCE ID C. 250
DÉLKA SEKVENCE: 173 aminokyselin
K P A P G S T A P P Q P P V S P R P R R P G R P R A P P P P
1 5 10 15 20 25 30
Q P M V S P R R R T T G P P W R P P P L Q S T M S P P P Q A
35 40 45 50 55 60
L H Q A Q L L L W C T T A P L P G L P <2 P Q P A R A L H S Q
65 70 75 80 85 90
F P A T T L I L L P P L P A I A P R L Μ P V A L T I A R Y L
95 100 105 110 115 120
L S P P P I T A L L P S C L L G S L S F S C L F T F Q T S S
125 130 135 140 145 150
L I P L W K I P A P T T T K S C R E T F L K W
155 160 165 170
SEKVENCE ID Č. 251
DÉLKA SEKVENCE: 65 aminokyselin
KPAPGSTAPPSPGCHLGPGDQAAPGLHRPP 1 5 10 15 20 25 30
SPWCHLGAGQQARLGVHRPSSPQCHLGLRL
CIRLSFYSGAQRHLCQGYHNPSQQEHSILN 35 40 45 50 55 60
S Q Ρ P L 65
SEKVENCE ID Č. 252
DÉLKA SEKVENCE: 94 aminokyselin
KPAPGSTAPSPGCHLGPGDQAAPGLHRPPS • · • 0
0« • *
5)2- ........
• 0 · · » » * 0 « · « 0 0 • · * 0 » · • 000 00 00 0000
1 5 10 15 20 25 30
P w c H L G A G Q Q A R L G V H R P S S P Q C H L G L R L C
35 40 45 50 55 60
I R L S F Y S G A Q R H L C Q G Y H N P S Q Q E H S I L N S
65 70 75 80 85 90
Q Ρ P L
SEKVENCE ID C. 253
DÉLKA SEKVENCE: 113 aminokyselin
QPMVSPRRRTTGPPWR 15 10 15
LHQAQLLLWCTTAPLP
40 45
FPATTLILLPPLPAIA
70 75
LSPPPITALLPSCLLG
LIPLWKIPAPTTTKSC 95 100 105
P P P L Q 20 S T M S P 25 P P Q A 30
G L P Q P Q P A R A L H S Q
50 55 60
P R L Μ P V A L T I A R Y L
80 85 90
S L S F S C L F T F Q T S S
R Ε T F L K W 110
SEKVENCE ID C. 254
DÉLKA SEKVENCE: 65 aminokyselin
S P w C H L G A G Q Q A R L G V H R P S S P Q c H L G L R L
1 5 10 15 20 25 30
c I R L S F Y S G A Q R H L C Q G Y H N P S Q Q Ε H S I L N
35 40 45 50 55 60
S Q Ρ P L 65
SEKVENCE ID Č. 255
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin RPPPGSTAPQPMVSPRRR 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 256
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
-4S- ? f
RPPPGSTAPPQPMVSPRRR 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 257
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin RPPPGSTAPPSPWCHLGA 15 10 15
SEKVENCE ID C. 258
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin RPPPGSTAPSPWCHLGA 15 10 15
SEKVENCE ID C. 259
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin RPRAPPPPSPWCHL
10
SEKVENCE ID Č. 260
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin RPRAPPPPPSPWC
10
SEKVENCE ID Č. 261
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin RPRAPPPPAHGVT SAP 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 262
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin RPRAPPPPPAHGV 15 10
SEKVENCE ID Č. 263
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin • v
APGLHRPPQPMVSP 15 10
SEKVENCE ID Č. 264
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin. AAPGLHRPQPMVSPR 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 265
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin PGLHRPPPAHGVT 15 10
SEKVENCE ID Č. 266
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin APGLHRPPAHGVTS 15 10
SEKVENCE ID Č. 267
DÉLKA SEKVENCE: 21 aminokyselin VDRPQHTEWLSWSNLYR 1 5 10 15
SEKVENCE ID Č. 268
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin HYLCTDVAPR 1 5 10
SEKVENCE ID Č. 269
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin HYLCTDVAPPR
10
SEKVENCE ID Č. 270
DÉLKA SEKVENCE: 31 aminokyselin
R H Q 20
HYLCTDVAPPVDRPQHTEWLSWSNLYRIRH
SEKVENCE ID C. 271
DÉLKA SEKVENCE: 30 aminokyselin
HYLCTDVAPVDRPQHTEWLSWSNLYRIRHQ 1 5 10 15 20 25 30
SEKVENCE ID C. 272
DÉLKA SEKVENCE: 108 aminokyselin
s A Y L S P L G T T w L R T C A C R L P R P A A S C L c T T
1 5 10 15 20 25 30
P S L L W P R R T C P A G S P R A T S S P W R M P A P K s C
35 40 45 50 55 60
c T T G L A F T s P I G L G W R S A T A S G Y A R I W P v L
65 70 75 80 85 90
s L T C Q S W S T S L P S T A V T W
100 105
SEKVENCE ID C. 273
DÉLKA SEKVENCE: 109 aminokyselin
P S A Y L S P L G T T W L R T c A C R L P R P A A S C L c T
1 5 10 15 20 25 30
T P s L L W P R R T c P A G S P R A T S S P W R Μ P A P K S
35 40 45 50 55 60
c c T T G L A F T S P I G L G W R S A T A S G Y A R I w P V
65 70 75 80 85 90
L s L T C Q S W S T S L P S T A V T W
100; 105
SEKVENCE ID C. 274
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin PAPIFLLWGPLG 15 10
SEKVENCE ID C. 275
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin APIFLLWGPLG • · • ·
^'L·
10
SEKVENCE ID Č. 276
DÉLKA SEKVENCE: 117 aminokyselin
L P A RAP G P P S A Y L S P L G T T W L R T CAC R L P R
1 5 10 15 20 25 30
P A A S C L C T T P S L L W P R R T C P A G s P R A T S s P
35 40 45 50 55 60
W R M P A P K S C C T T G L A F T s P I G L G W R S A T A S
65 70 75 80 85 90
G Y A R I W P V L S L T C Q S W S T S L P S T A V T W
95 100 105 110 115
SEKVENCE ID C. 277
DÉLKA SEKVENCE: 118 aminokyselin
L P A R A P G P P P s A Y L S P L G T T w L R T C A C R L P
1 5 10 15 20 25 30
R P A A s C L C T T P S L L W P R R T C P A G S P R A T S S
35 40 45 50 55 60
P w R M P A P K s c c T T G L A F T S P I G L G W R S A T A
65 70 75 80 85 90
s G Y A R I W P v L S L T C Q S W S T S L P S T A V T W
95 100 105 110 115
SEKVENCE ID Č. 278
DÉLKA SEKVENCE: 21 aminokyselin
LPARAPGPPPAPI FLLWGPLG 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 279
DÉLKA SEKVENCE: 20 aminokyselin
LPARAPGPPAPI FLLWGPLG 15 10 15 20
9
9 <(3
SEKVENCE ID Č. 280
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin
DLEHHGGVTRHRHR
10
SEKVENCE ID Č. 281
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin
LVSDYSMTPRP
10
SEKVENCE ID Č. 282
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin
LVSDYSMTPPRP
10
SEKVENCE ID Č. 283
DÉLKA SEKVENCE: 24 aminokyselin
LVSDYSMTPPDLEHHGGVTRHRHR 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 284
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
LVSDYSMTPDLEHHGGVTRHRHR 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 285
DÉLKA SEKVENCE: 51 aminokyselin
F H H I A T D V G P F V R I G F L K I K G Κ I K G K S L R K
1 5 10 15 20 25 30
Ρ N W Κ T Q Η K L KRA L M F L I V K K L
35 40 45 50
SEKVENCE ID Č. 286
DÉLKA SEKVENCE: 52 aminokyselin seq id no 28 6;
PFHHIATDVGPFVRIGFLKIKGKIKGKSLR
5 10 15 20 25 30 • · φ · <
46φφφ « φφφ · φ φ φ φ · «φφφ φ·
KPNWKTQHKLKRALMFLIVKKL 35 40 45 50
SEKVENCE ID C. 287
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin PSITLQQMLAPS 15 10
SEKVENCE ID C. 288
DÉLKA SEKVENCE: ll· aminokyselin SITLQQMLAPS 15 10
SEKVENCE ID C. 289
DÉLKA SEKVENCE: 60 aminokyselin
T s C Ν Ε M N P P F H H I A T D V G P F V R I G F L K I K G
1 5 10 15 20 25 30
K I K G K S L R K Ρ N W K T Q H K L K R A L M F L I V K K L
35 40 45 50 55 60
SEKVENCE ID Č. 290
DÉLKA SEKVENCE: 61 aminokyselin
T S C Ν Ε M N P P P F H H I A T D V G P F V R I G F L K I K
1 5 10 15 20 25 30
G K I K G K S L R K P N W K T Q H K L K R A L M F L I V K K
35 40 45 50 55 60
L
SEKVENCE ID Č. 291
DÉLKA SEKVENCE: 20 aminokyselin
TSCNEMNPPSITLQQMLAPS 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 292
DÉLKA SEKVENCE: 21 aminokyselin
TSCNEMNPPPSITLQQMLAPS • · • · • ·
s. í I
10 15 20
SEKVENCE ID Č. 293
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin
LEMILFLMTF
10
SEKVENCE ID Č. 294
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
HPCITKTFLEMILFLMTF 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 295
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
HPCITKTFFLEMILFLMTF
10 15
SEKVENCE ID Č. 296
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin
HPCITKTFFWR
10
SEKVENCE ID Č. 297
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin
HPCITKTFWR
10
SEKVENCE ID Č. 298
DÉLKA SEKVENCE: 22 aminokyselin
LMFEHSQMRLNSKNAHLPI ISF
10 15 20
SEKVENCE ID Č. 299
DÉLKA SEKVENCE: 30 aminokyselin
EYGSI IAFLMFEHSQMRLNSKNAHLPI I SF
5 10 15 20 25 30 ./ .*'··· · ·· · «l 4 6 .’ · • · · · · * ···· ·· ·· ····
SEKVENCE ID Č. 300
DÉLKA SEKVENCE: 31 aminokyselin
EYGSIIAFFLMFEHSQMRLNSKNAHLPIIS 1 5 10 15 20 25 30
F
SEKVENCE ID Č. 301
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin
HLNKGRRL GD Κ I R A T
10 15
SEKVENCE ID Č. 302
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin
FHLNKGRRLGDKIRAT
10 15
SEKVENCE ID Č. 303
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
VTSGTPFFHLNKGRRLGDKIRAT
1 5 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 304
DÉLKA SEKVENCE: : 24 aminokyselin
VTSGTPFFFHLNKGRRLGDKIRAT
1 5 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 305
DÉLKA SEKVENCE: : 10 aminokyselin
VTSGTPFFFI
1 5 10
SEKVENCE ID Č. 306
DÉLKA V T S SEKVENCE: 9 G Τ P F F I aminokyselin
SEKVENCE ID Č. 307
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin CEIERIHFFF 15 10
SEKVENCE ID Č. 308
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin CEIERIHFFSK 15 10
SEKVENCE ID Č. 309
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin CEIERIHFSK 15 10
SEKVENCE ID Č. 310
DÉLKA SEKVENCE: 8 aminokyselin FRYISKSI
5
SEKVENCE ID Č. 311
DÉLKA SEKVENCE: 7 aminokyselin R Y I S K S I 1 5
SEKVENCE ID Č. 312
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin FKKYEPIFFRYÍSKSI 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 313
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin FKKYEPIFRYISKSI 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 314 • ·
DÉLKA SEKVENCE: 56 aminokyselin
FPDSDQPGPLYPLDPSCLISSASNPQELSD 1 5 10 15 20 25 30
CHYIHLAFGFSNWRSCPVLPGHCGVQ
40 45 50 55
SEKVENCE ID Č. 315
DÉLKA SEKVENCE: 55 aminokyselin
PDSDQPGPLYPLDPSCLISSASNPQELSDC 1 5 10 15 20 25 30
HYIHLAFGFSNWRSCPVLPGHCGVQ
40 45 50 55
SEKVENCE ID Č. 316
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
LNMFASVFS
5
SEKVENCE ID Č. 317
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin
LNMFASVFFS
10 15
SEKVENCE ID Č. 318
DÉLKA SEKVENCE: 64 aminokyselin
L Ν M F A S V F F P D S D Q P G P L Y P L D P s C L I S S A
1 5 10 15 20 25 30
S Ν P Q E L S D C Η Y I H L A F G F S N W R S c P V L P G H
35 40 45 50 55 60
C G V Q
SEKVENCE ID Č. 319
DÉLKA SEKVENCE: 63 aminokyselin • · • · ·*» φ ····**·♦ §3. Η ' ·»··«*· • · · · · · ··«· ·· · · ····
L N M F A S V F P D S D Q P G P L Y P L D P s C L I S S A S
1 5 10 15 20 25 30
N P Q E L S D C H Y I H L A F G F S N W R S c P V L P G H C
35 40 45 50 55 60
G V Q
SEKVENCE ID C. 320
DÉLKA SEKVENCE: 63 aminokyselin
A M E E T V V V A V A T V E Τ E V E A Μ E E T G V V A A M E
1 5 10 15 20 25 30
E T E V G A T E E Τ E V A M E A K W E E E T T T E M I S A T
35 40 45 50 55 60
D Η T
SEKVENCE ID Č. 321
DÉLKA SEKVENCE: 55 aminokyselin
LWVRPWLWEWLRWRPKWRLWRRQEWWRLWR 1 5 10 15 20 25 30
RPRWGLRRRPRWLWRENGRKKRLQK
40 45 50 55
SEKVENCE ID Č. 322
DÉLKA SEKVENCE: 71 aminokyselin
Y G G D R S R G A Μ E E T V VVAVATVE T E V E A M E E
1 5 10 15 20 25 30
T G V V A A M E E Τ E V G A TEETEVAM E A K W E E E T
35 40 45 50 55 60
T T E M I S A T D Η T
65 70
SEKVENCE ID Č. 323
DÉLKA SEKVENCE: 72 aminokyselin
YGGDRSRGGAMEETVVVAVATVETEVEAME • 0 • ·
Já*
5 10 15 20 25 30
ETGVVAAMEETEVGATEETEVAMEAKWEEE
40 45 50 55 60
TTTEMISATDHT
70
SEKVENCE ID C. 324
DÉLKA SEKVENCE: 64 aminokyselin
Y G G D R S R G G L W V R P W L W E W L R W E P K W R L W R
1 5 10 15 20 25 30
R Q E W W R L W R R P R W G L R R R P R W L W R Ε N G R K K
35 40 45 50 55 60
R L Q K
SEKVENCE ID Č. 325
DÉLKA SEKVENCE: 63 aminokyselin
Y G G D R S R G L W V R P W L W E W L R W E P K W R L W R R
1 5 10 15 20 25 30
Q E W W R L W R R P R W G L R R R P R W L W R E N G R K K R
35 40 45 50 55 60
L Q K
SEKVENCE ID Č. 326
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin EFGGGRRQK 1 5
SEKVENCE ID Č. 327
DÉLKA SEKVENCE: 8 aminokyselin EFGGRRQK 1 5
SEKVENCE ID Č. 328
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin • · /ř/ •65RRAKGGGAGASNPRQ 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 329
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin GRRAKGGGAGASNPRQ 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 330
DÉLKA SEKVENCE: 21 aminokyselin DVGLREGALELPTRGNK 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 331
DÉLKA SEKVENCE: 24 aminokyselin MRGGGGVGGRRAKGGGA 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 332
DÉLKA SEKVENCE: 25 aminokyselin MRGGGGVGGGRRAKGGG 1 5 10 15
SEKVENCE ID Č. 333
DÉLKA SEKVENCE: 30 aminokyselin MRGGGGVGGDVGLREGA 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 334
DÉLKA SEKVENCE: 29 aminokyselin MRGGGGVGDVGLREGAL 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 335
DÉLKA SEKVENCE: 25 aminokyselin VWQLAGPMLAGWRSLGS 15 10 15 ·· ·· · · ··«· <»·· · • · a · * · · • · ··· · · ·· ·····* · • a a a · a · · · » · · · ·
R N V A 20
G A S N P R Q 20
AGASNPRQ 20 25
LELPTRGNKRNVA 20 25 30
ELPTRGNKRNVA 20 25
WFCRMYGI 20 25 • · ·· »4 ·* • · · · · • · · · • « » · · • · · · c « · · »· ·· /se4 4« · e « · • »· · · » »
SEKVENCE ID Č. 336
DÉLKA SEKVENCE: 4 6 aminokyselin
c G S W P A L C W R A G G V W A V G S A G C Μ E Y D P E A L
1 5 10 15 20 25 30
P A A W G P A A A A T V H P R R
35 40 45
SEKVENCE ID Č. 337
DÉLKA SEKVENCE: 33 aminokyselin
R R Y P C EWGVWQLAGPMLAGWRS L G S W F C R M
1 5 10 15 20 25 30
Y G I
SEKVENCE ID C. 338
DÉLKA SEKVENCE: 34 aminokyselin
RRYPCEWGGVWQLAGPMLAGWRSLGSWFCR 1 5 10 15 20 25 30
Μ Y G I
SEKVENCE ID Č. 339
DÉLKA SEKVENCE: 55 aminokyselin
RRYPCEWGGCGSWPALCWRAGGVWAVGSAG 1 5 10 15 20 25 30
CMEYDPEALPAAWGPAAAATVHPRR 35 40 45 50 55
SEKVENCE ID Č. 340
DÉLKA SEKVENCE: 54 aminokyselin
RRYPCEWGCGSWPALCWRAGGVWAVGSAGC
5 10 15 20 25 30
MEYDPEALPAAWGPAAAATVHPRR
40 45 50
SEKVENCE ID Č. 341
DÉLKA SEKVENCE: 43 aminokyselin
LWLWAGWTVWWSCGPGEKGHGWPSLPTMAL
5 10 15 20 25 30 a ·
-57 ·· · * * * * l’ . « * * · * ........ ·»· ·· · * ·**♦*· · 1 J •i.·.........* ·
LLLRFSCM 35 R V A S Y 40
SEKVENCE ID Č. 342
DÉLKA SEKVENCE: 44 aminokyselin
GLWLWAGWTVWWSCGPGEKGHGWPSLPTMA
1 5 10 15 20 25 30
LLLLRFSC M R V A S Y
35 40
SEKVENCE ID Č. 343
DÉLKA SEKVENCE: 84 aminokyselin
G C G C G P A G Q Y G G A V G L A R R G T A G C L P C P P w
1 5 10 15 20 25 30
L C C C C A F P A C G L P G T D G W R G W Q G S G C V R V S
35 40 45 50 55 60
G s A P W A P G F P F S P P C P L C G T Q P R W
65 70 75 80
SEKVENCE ID Č. 344
DÉLKA SEKVENCE: 83 aminokyselin
C G c G P A G Q Y G G A V G L A R R G TAG C L P C P P W L
1 5 10 15 20 25 30
c C c C A F P A C G L P G T D G W R G W Q G S G C V R V S G
35 40 45 50 55 60
s A P w A P G F P F S P P C P L C G T Q P R W
65 70 75 80
SEKVENCE ID Č. 345
DÉLKA SEKVENCE: 51 aminokyselin
L A F N V P G G L W L W A G W T V W w S C G P G Ε K G H G W
1 5 10 15 20 25 30
P S L P Τ M A L L L L R F S C M R V A S Y
35 40 45 50
• « * · · * · · • » · · · · * • · ♦ · · · & ίσ6/
SEKVENCE ID Č. 346
DÉLKA SEKVENCE: 52 aminokyselin
LAFNVPGGGLWLWAGWTVWWSCGPGEKGHG 1 5 10 15 20 25 30
WPSLPTMALLLLRFSCMRVASY
40 45 50
SEKVENCE ID Č. 347
DÉLKA SEKVENCE: 92 aminokyselin
LAFNVPGGGCGCGPAGQYGGAVGLARRGTA 1 5 10 15 20 25 30
GCLPCPPWLCCCCAFPACGLPGTDGWRGWQ
40 45 50 55 60
GSGCVRVSGSAPWAPGFPFSPPCPLCGTQP
70 75 80 85 90
R W
SEKVENCE ID Č. 348
DÉLKA SEKVENCE: 91 aminokyselin
L A F N V P G G C G C G P A G Q Y G G A V G L A R R G T A G
1 5 10 15 20 25 30
C L P C P P W L C C C C A F P A C G L P G T D G W R G w Q G
35 40 45 50 55 60
S G C V R V S G S A P W A P G F P F S P P C P L C G T Q P R
65 70 75 80 85 90
W
SEKVENCE ID C. 349
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin
PPMPMPGQREAP G R Q E A
1 5 10 15
SEKVENCE ID C. 350 • « • 9
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
GPPMPMPGQREAPGRQEA
10 15
SEKVENCE ID Č. 351
DÉLKA SEKVENCE: 24 aminokyselin
GHQCQCQGKGRHRADRRPDTAQEE 15 10 15 20
SEKVENCE ID C. 352
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
HQCQCQGKGRHRADRRPDTAQEE 15 10 15 20
SEKVENCE ID C. 353
DÉLKA SEKVENCE: 25 aminokyselin
GGHSYGGGPPMPMPGQREAPGRQEA 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 354
DÉLKA SEKVENCE: 26 aminokyselin
GGHSYGGGGPPMPMPGQREAPGRQEA 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID C. 355
DÉLKA SEKVENCE: 32 aminokyselin
GGHSYGGGGHQCQCQGKGRHRADRRPDTAQ 1 5 10 15 20 25 30
Ε E
SEKVENCE ID Č. 356
DÉLKA SEKVENCE: 31 aminokyselin
GGHSYGGGHQCQCQGKGRHRADRRPDTAQE 1 5 10 15 20 25 30
E
SEKVENCE ID Č. 357
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin • » • · » · · « · · · • · a · »
APCPQSSGGG
10
SEKVENCE ID Č. 358
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin
LPAPSQAAADELDRRPG
10 15
SEKVENCE ID Č. 359
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
TKVRLIRGAPCPQSSGGG
10 15
SEKVENCE ID Č. 360
DÉLKA SEKVENCE: xx aminokyselin
TKVRLIRGGAPCPQSSGGG
10
SEKVENCE ID Č. 361
DÉLKA SEKVENCE: 26 aminokyselin
TKVRLIRGGLPAPSQAAADELDRRPG 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID C. 362
DÉLKA SEKVENCE: 25 aminokyselin
TKVRLIRGLPAPSQAAADELDRRPG 1 5 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 363
DÉLKA SEKVENCE: 45 aminokyselin
CSLAKDGSTEDTVSSLCGEEDTEDEEL 15 10 15 20 25
ASHLNKDLYRELLGG
40 45
E A A · ·
ř ’ ···· »· ·· *··· ··
SEKVENCE ID Č. DÉLKA SEKVENCE: GCSLAKDG 364 46 aminokyselin STEDTVSSLC G Ε E DTEDEELE A
1 5 10 15 20 25 30
AASHLNKDLYRELLGG 35 40 45
SEKVENCE ID Č. 365
DÉLKA SEKVENCE: 21' aminokyselin
AAAWQKMAPPRTPRPACVARR
1 5 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 366
DÉLKA SEKVENCE : 54 aminokyselin
ENSRPKRGGCSLAKDGSTEDTVSSLCGEED 1 5 10 15 20 25 30
TEDEELEAAASHLNKDLYRELLGG
40 45 50
SEKVENCE ID Č. 367
DÉLKA SEKVENCE: 55 aminokyselin
E.NSRPKRGGGCSLAKDGSTEDTVSSLCGEE
5 10 15 20 25 30
DTEDEELEAAASHLNKDLYRELLGG
40 45 50 55
SEKVENCE ID Č. 368
DÉLKA SEKVENCE: 30 aminokyselin
E N S R Ρ K R G G A A A W Q K Μ A P PRT P R P A C V A R R
1 5 10 15 20 25 30
SEKVENCE ID Č. 369
DÉLKA SEKVENCE: 29 aminokyselin
Ε N SRPKRGAAAWQKMAPPRTP RPACVARR
1 5 10 15 20 25
« le ť
SEKVENCE ID Č. 370
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin
HCVLAASGAS
10
SEKVENCE ID Č. 371
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin
GHCVLAASGAS
10
SEKVENCE ID Č. 372
DÉLKA SEKVENCE: 28 aminokyselin
GTASSRPLGLPKPHLHRPVPIRHPSCPK 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 373
DÉLKA SEKVENCE: 27 aminokyselin
TASSRPLGLPKPHLHRPVPIRHPSCPK 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 374
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin
AGTLQLGGHCVLAA S G A S
1 5 10 15
SEKVENCE ID Č. 375
DÉLKA SEKVENCE: 19 aminokyselin
AGTLQLGGGHCVLAASGAS
1 5 10 15
SEKVENCE ID Č. 376
DÉLKA SEKVENCE: 35 aminokyselin
A G T L Q L G G TAS SRPLGLPKPHLHRPVPIRH
1 5 10 15 20 25 30
P S C P K
SEKVENCE ID Č. 377
DÉLKA SEKVENCE: 36 aminokyselin
AGTLQLGGGTASSRPLGLPKPHLHRPV 15 10 15 20 25
Η P S C Ρ K
SEKVENCE ID Č. 378
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
RRTPSTEKR
5
SEKVENCE ID Č. 379
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin RRTPSTEKKR
10
SEKVENCE ID Č. 380
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin RRTPSTEKKGRSEC 15 10
SEKVENCE ID Č. 381
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin RRTPSTEKGRSEC
10
SEKVENCE ID C. 382
DÉLKA SEKVENCE: 46 aminokyselin
STT»KCQSGTAErTYNSWKVKNLQLEPRR
10 15 20 25
QMNRQVKDMTAILSQS
40 45
Ρ I R 30
V T S
SEKVENCE ID Č. 383
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin • · · · ·· · · · · ···· · · · · · · ·
-64- Φ
VQPNASQAQQKPTTHGR
10 15
SEKVENCE ID Č. 384
DÉLKA SEKVENCE: 54 aminokyselin
SSEEIKKKSTTKCQSGTAETYNSWKVKNLQ 1 5 10 15 20 25 30
LEPRRVTSQMNRQVKDMTAILSQS
40 45 50
SEKVENCE ID Č. 385
DÉLKA SEKVENCE: 55 aminokyselin
SSEEIKKKKSTTKCQSGTAETYNSWKVKNL 1 5 10 15 20 25 30
QLEPRRVTSQMNRQVKDMTAILSQS
40 45 50 55
SEKVENCE ID Č. 386
DÉLKA SEKVENCE: 26 aminokyselin
SSEEIKKKKVQPNASQAQQKPTTHGR 15 10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 387
DÉLKA SEKVENCE: xx aminokyselin
SSEEIKKKVQPNASQAQQKPTTHGR
10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 388
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
NRGWVGAGE
5
SEKVENCE ID C. 389
DÉLKA SEKVENCE: 4 aminokyselin I E A G ·
• ·
SEKVENCE ID Č. 390
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin VHNYCNMKNRGWVGAGE 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 391
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin VHNYCNMKKNRGWVGAGE 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 392
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin VHNYCNMKKIEAG 15 10
SEKVENCE ID Č. 393
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin VHNYCNMKIEAG
1 5 10
SEKVENCE ID Č. 394
DÉLKA SEKVENCE: : 25 aminokyselin
QLRCWNTWAKMFFMVFLI IWQNTMF
10 15 20 25
SEKVENCE ID Č. 395
DÉLKA SEKVENCE: 33 aminokyselin
VKKDNHKKQLRCWNTWAKMFFMVFLI IWQN
1 5 Τ M F 10 15 20 25 30
SEKVENCE ID Č. 396
DÉLKA SEKVENCE : 34 aminokyselin
VKKDNHKKKQLRCWNTWAKMFFMVFLI I W Q ·· ·· · · ·· • » · · · ·· ·
30
SEKVENCE ID Č. 397
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin VKKDNHKKKNS 15 10
SEKVENCE ID Č. 398
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin VKKDNHKKNS 15 10
SEKVENCE ID Č. 399
DÉLKA SEKVENCE: 35 aminokyselin
G A Ε E S G P F N R Q V Q L KVHASGMGRHLWNCPA
1 5 10 15 20 25 30
F W S Ε V
SEKVENCE ID Č. 400
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin HPSPPPEKRS 15 10
SEKVENCE ID Č. 401
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin HPSPPPEKKRS
10
SEKVENCE ID Č. 402
DÉLKA SEKVENCE: 44 aminokyselin
H P S P P P E Κ K G A E E S G P F N R Q V Q L Κ V H A S G M
1 5 10 15 20 25 30
G R H L W N C P A F W S E V
<22-4
40
SEKVENCE ID Č. 403
DÉLKA SEKVENCE: 43 aminokyselin
Η P S Ρ Ρ Ρ E K G A E E S G P F N R Q V Q L Κ V H A S G M G
1 5 10 15 20 25 30
R H L W N C P A FW S E V
35 40
SEKVENCE ID Č. 404
DÉLKA SEKVENCE: 39 aminokyselin
M Q V L S Κ T H M NLFPQVLL Q M F L R G L K R L L Q D
1 5 10 15 20 25 30
L E K S Κ K R K L
35
SEKVENCE ID Č. 405
DÉLKA SEKVENCE: 8 aminokyselin RCKSARLI
5
SEKVENCE ID Č. 406
DÉLKA SEKVENCE: 48 aminokyselin
V Q T Q P A I Κ Κ M Q V L S K T Η Μ N L F P Q V L L Q M F L
1 5 10 15 20 25 30
R G L K R L L Q D L E K S K K R K L
35 40 45
SEKVENCE ID Č. 407
DÉLKA SEKVENCE: 49 aminokyselin
VQTQPAIKKKMQVLSKTHMNLFPQVLLQMF 1 5 10 15 20 25 30
LRGLKRLLQDLEKSKKRKL
40 45 «τ Ί19 • ·
SEKVENCE ID Č. 408
DÉLKA SEKVENCE: 17 aminokyselin VQTQPAIKKRCKSARLI 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 409
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin VQTQPAIKRCKSARLI 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 410
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin ARSGKKQKRKL 15 10
SEKVENCE ID Č. 411
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin ARSGKKQKKRKL 15 10
SEKVENCE ID Č. 412
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin ARSGKKQKKENSF 15 10
SEKVENCE ID Č. 413
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin ARSGKKQKENS;F 15 10
SEKVENCE ID Č. 414
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin KASARSGKSKKRKL
10
SEKVENCE ID Č. 415
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin //7/
-ee • · · ·
KASARSGKKSKKRKL 15 10 15·
SEKVENCE ID Č. 416
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin KASARSGKKAKKENSF 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 417
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin KASARSGKAKKENSF 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 418
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin HLNKGRRLGDKIRAT 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 419
DÉLKA SEKVENCE: 23 aminokyselin
VTSGTPFFHLNKGRRLGDKIRAT
10 15 20
SEKVENCE ID Č. 420
DÉLKA SEKVENCE: 24 aminokyselin
VTSGTPFFFH l’n KGRRLGDKIRAT 15 10 15 20
SEKVENCE ID Č. 421
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin
VTSGTPFFFI
10
SEKVENCE ID Č. 422 • · « ·
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin VTSGTPFFI 1 5
SEKVENCE ID C. 423
DÉLKA SEKVENCE: 51 aminokyselin
VTLLYVNTVTLAPNVNMESSRNAHSPATPS 1 5 10 15 20 25 30
AKRKDPDLTWGGFVFFFCQFH
40 45 50
SEKVENCE ID C
DÉLKA SEKVENCE
424 aminokyselin
K C R C KPN F F V T L L Y V N T V T L A Ρ N V N M E S s R
1 5 10 15 20 25 30
N A H S PAT P SAK R K D P D L T W G G F V F F F C Q F H
35 40 45 50 65 60
SEKVENCE ID C. 425
DÉLKA SEKVENCE: 61 aminokyselin
K C R C K P N F F F V T L L Y V N T V T L A P N V N Μ E S S
1 5 10 15 20 25 30
R N A H S P A T P S A K R K D P D L T W G G F V F F F C Q F
35 40 45 50 65 60
H
SEKVENCE ID C. 426
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin KCRCKPNFFL
10
SEKVENCE ID Č. 427
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin KCRCKPNFL 1 5
SEKVENCE ID Č. 428 « · • · • · · · · • · · · • · · · · « · · · • · · · · ·
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
SLVRLSSCV
5
SEKVENCE ID Č. 429
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin LVKKLKEKKMNW I L 15 10
SEKVENCE ID Č. 43Ú
DÉLKA SEKVENCE: 15 aminokyselin LVKKLKEKKKMNWIL 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 431
DÉLKA SEKVENCE: 10 aminokyselin LVKKLKEKKR
10
SEKVENCE ID Č. 432
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin LVKKLKEKR
1. 5
SEKVENCE ID Č. 433
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin AAIVKDCCR 1 5
SEKVENCE ID Č. 434
DÉLKA SEKVENCE: 11 aminokyselin SQPASILGRKL 15 10
SEKVENCE ID Č. 435
DÉLKA SEKVENCE: 12 aminokyselin SQPASILGKRKL
10 15
SEKVENCE ID Č. 436
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin SQPASILGKAAIVKDCCR 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 437
DÉLKA SEKVENCE: 1? aminokyselin SQPASILGAAIVKDCCR 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 438
DÉLKA SEKVENCE: 18 aminokyselin KSLVRLSSCVPVALMSAM 15 10 15
SEKVENCE ID Č. 439
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin RLSSCVPVA
5
SEKVENCE ID Č. 440
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin VRLSSCVPV 1 5
SEKVENCE ID Č. 441
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin LVRLSSCVP
5
SEKVENCE ID Č. 442
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin
SCVPVALMS
SEKVENCE ID C. 443
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin SSCVPVALM 1 5
SEKVENCE ID Č. 444
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin L S SCVPVAL'
5
SEKVENCE ID C. 445
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin VPVALMSAM
5
SEKVENCE ID Č. 446
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin CVPVALMSA 1 5
SEKVENCE ID Č. 447
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin KKKSLVRLS 1 5
SEKVENCE ID Č. 448
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin EKKKSLVRL 1 5
SEKVENCE ID Č. 449
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin KEKKKSLVR
5
ÍL(>
SEKVENCE ID C. 450
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin MKEKKKSLV 1 5
SEKVENCE ID Č. 451
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin IMKEKKKSL
5
SEKVENCE ID Č. 452
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin KCIMKEKKA 1 5
SEKVENCE ID Č. 453
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin C IMKEKKAW 1 5
SEKVENCE ID Č. 454
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin CIMKEKKKA 1 5
SEKVENCE ID Č. 455
DÉLKA SEKVENCE: 9 aminokyselin IMKEKKKAW
5
SEKVENCE ID Č. 456
DÉLKA SEKVENCE: 13 aminokyselin HPSWPWTRCLRMR 1 5
49 44 44 49
4 4 4 *«·· · · *
3* 1^1
9 9 ··· · t *
9444 49 44 4444 44 444
SEKVENCE ID Č. 457
DÉLKA SEKVENCE: 14 aminokyselin
RHPSWPWTRCLRMR
10
SEKVENCE ID Č. 458
DÉLKA SEKVENCE: 16 aminokyselin
GASGCVHQEAERVSQA
10 15
SEKVENCE ID Č. 459
DÉLKA SEKVENCE: 20 aminokyselin NTWAKMFFMVFLI IWQNTMF

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY • · ·· ·» ·· ·· »··· ··· ·♦ <* ·· · · · · ♦ ft···*· ···· původně podané patentové nároky?
    .. Peptid, který
    a) je dlouhý alepoň 8 aminokyselin aje fragmentem mutovaného proteinu vznikajícího na základě posunové mutace v genu rakovinné buňky; a
    e) sestává z alespoň jedné aminokyseliny mutované části proteinové sekvence kódované genem; a
    f) obsahuje 0 až 10 aminokyselin z karboxylového konce normální části proteinové sekvence předcházející aminový konec mutované sekvence a může dále pokračovat ke karboxylovému konci mutované části proteinu, jež je určen novým stop kodonem vzniklým posunovou mutaci; a
    g) indukuje buď ve své plné délce, nebo po zpracování antigen předkládajícími buňkami, T buněčnou odpověď.
    2. Peptid podle nároku 1, který obsahuje 8 až 25 aminokyselin.
    3. Peptid podle nároku 1, který obsahuje 9 až 20 aminokyselin.
    4. Peptid podle nároku 1, který obsahuje 9 až 16 aminokyselin.
    5. Peptidy podle nároku 1, který obsahuje 8 až 12 aminokyselin.
    6. Peptidy podle nároku 1, který obsahuje 20 až 25 aminokyselin.
    7. Peptid podle nároku 1, který obsahuje 9 aminokyselin.
    8. Peptid podle nároku 1, který obsahuje 12 aminokyselin.
    9. Peptid podle nároku 1, který obsahuje 13 aminokyselin.
    10. Peptid podle nároku 1, který je fragmentem mutovaného proteinu kódovaného posunovou mutací v BAX nebo TGFpRII genu.
    11. Peptid podle nároku 1, který je fragmentem mutovaného proteinu kódovaného posunovou mutací v hTGFP2 genu, DCC genu, BRCAl genu, BRCA2 genu, hPTP genu, top2 genu, TTK genu, CTCF genu, lidském genu FADD-homologní ICE/CED-3 podobné proteázy, hMSH3 genu, hRBPl genu, hFMRl genu, lidském TINUR genu, b-raf onkogenu, NF1 genu, lidském germline n-myc gen, lidském n-myc genu, lidském genu ras inhibitoru, hMSH6 genu, lidském genu karcinomu nazofaryngu EBV BNLF-1, lidském genu regulátoru buněčného cyklu proteinu p300 (ElA vazebný protein), bcl-3 genu, BIGH3, lidském genu transkripčního faktoru ETV1, IGFBP4 genu, lidském MUC1 genu, JAK1 genu, JAK3 genu, lidském Flt4 genu, lidském genu asociovaným sp53, hCAN genu, hDBL proto-onkogen/hMCF2PO genu, hDEK genu, pl07 genu, hGPRl genu, hRBP56 genu, hITF-2 genu, hKÍSS-1 genu, hTP-1 genu, hFDF-5 genu, hMTAl genu, hTFUB90 genu, hLUCA-1 genu, lidském genu asociovaným s Wilmsovým tumorem (WIT-1), ICErel-ΠΙ genu, FasL genu, BARD1 genu, hMCF.2 genu, fas genu a lidském DPC4 genu.
    12. Peptid podle nároku 1, který je vybrán ze skupiny peptidů s následujícími identifikačními čísly sekvencí: Sekv. Id. č. 1 až 21, Sekv. Id. č. 428, Sekv. Id. č. 438 a Sekv. Id. č. 456 až 458 nebo fragmentů jakéhokoliv z těchto peptidů.
    13. Peptid podle nároku 1, který je vybrán ze skupiny peptidů s následujícími identifikačními čísly sekvencí: Sekv. Id. č. 22 až 427, Sekv. Id. č. 429-437, Sekv. Id. č. 439 až 455 a Sekv. Id. č. 459 nebo fragmentů jakéhokoliv z těchto peptidů.
    14. Farmaceutická kompozice, vyznačující se tím, že obsahuje peptid podle jakéhokoliv výše uvedeného nároku a farmaceuticky přijatelný nosič nebo ředidlo.
    15. Vakcína proti rakovině, vyznačující se tím, že obsahujíce peptid podle jakéhokoliv z nároků 1 až 13 a farmaceuticky přijatelný nosič nebo ředidlo.
    16. Použití peptidu podle jakéhokoliv z nároků laž 13 pro přípravu farmaceutické kompozice pro léčbu nebo prevenci rakoviny.
    17. Způsob vakcinace osoby s dispozicí pro rakovinu nebo postižené rakovinou, vyznačující se tím, že sestává z podávání alespoň jednoho peptidu podle nároků 1 až 13 jednou nebo vícekrát v množství dostatečném pro indukci specifické T buněčné imunitní reakce vůči mutovaným proteinům nebo jejich fragmentům kódovaných geny s posunovou mutací.
    18. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že se množství peptidů pohybuje v rozmezí od 1 mikrogramu do 1 gram a výhodněji v rozmezí od 1 mikrogřamu do 1 miligramu pro každé podání.
    19. Způsob léčby pacienta postiženého rakovinou, vyznačující se tím, že se pacienti stimulují peptidy podle nároků 1 až 13 in vivo nebo ex vivo.
    20. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím, že množství peptidů se pohybuje v rozmezí od 1 mikrogramu do 1 gram a výhodněji v rozmezí od 1 mikrogramu do 1 miligramu pro každé podání.
    21. Farmaceutická kompozice nebo kompozice vakciny, vyznačující se tím, že obsahuje kombinaci alespoň jednoho peptidu podle nároků 1 až 13 a alespoň jednoho peptidu podle PCT/N092/00032.
    22. Způsob identifikace nových peptidů, které odpovídají fragmentům proteinů vznikajících na základě genu s posunovou mutací, vyznačující se tím, že zahrnuje následující kroky:
    1) identifikaci genu v rakovinné buňce citlivého k posunové mutaci, který má repetiční sekvence mononukleosidů o alespoň pěti jednotkách nebo dinukleosidové repetiční sekvence s alespoň čtyřmi jednotkami dinukleosidových bází, a
  2. 2) odstranění jedné báze nukleosidového zbytku nebo jedné báze dinukleosidové jednotky z repetiční sekvence a identifikace aminokyselinové sekvence proteinu kódovaného pozměněnou genovou sekvencí až tak daleko, dokud nezahrnuje nový stop kodon; a/nebo
  3. 3) odstranění dvou bází nukleosidového zbytku nebo dvou bází dinukleosidové jednotky z repetiční sekvence a identifikací aminokyselinové sekvence proteinu kódovaného pozměněnou genovou sekvencí až tak daleko, dokud nezahrnuje nový stop kodon; a/nebo • · · ·
    ΊΐΧ
  4. 4) vložení jedné báze nukleosidového zbytku nebo jedné báze dinukleosidové jednotky z repetiční sekvence a identifikací aminokyselinové sekvence proteinu kódovaného pozměněnou genovou sekvencí až tak daleko, dokud nezahrnuje nový stop kodon; a/nebo
  5. 5) vložení dvou bází nukleosidového zbytku nebo dvou bází dinukleosidové jednotky z repetiční sekvence a identifikací aminokyselinové sekvence proteinu kódovaného pozměněnou genovou sekvencí až tak daleko, dokud nezahrnuje nový stop kodon.
    23. Způsob podle nároku 22, vyznačující se tím, že zahrnuje následující kroky:
  6. 6) stanovení, zda je nový peptid, buď ve své plné délce, nebo jako kratší fragmenty peptidu schopný stimulovat T buňky;
    a případně
  7. 7) stanovení peptidů obsahujících vložené epitopy pro různé molekuly hlavního histokompabilitního systému HLAI. a nebo Π. třídy.
    24. Izolovaná DNA sekvence obsahující DNA sekvenci nebo její varianty kódující posunové peptidy podle nároku 1.
    25. Izolovaná DNA sekvence kódující peptidy obsahující Sekv. Id. č. 1 až 21, Sekv. Id. č. 428, Sekv. Id. č. 438 a Sekv. Id. č. 456 až 458 nebo jejich varianty.
    26. Izolovaná DNA sekvence kódující peptidy Id. č. 22 až 427, Sekv. Id. č. 429 až 437, Sekv. Id. č. 439 až 455 a Sekv. Id. č. 459 nebo jejich varianty.
    27. Použití DNA sekvence podle jakéhokoliv z nároků 24 až 26 pro přípravu farmaceutické kompozice pro léčbu a prevenci rakoviny.
    28. Způsob léčby osoby s dispozicí k rakovině nebo postižené rakovinou , vyznačující se tím, že se pacienti stimulují pomocí DNA sekvence podle nároků 24 až 26 in vivo nebo ex vivo.
    29. Plazmidový nebo virový vektor obsahující DNA sekvenci podle nároku 24 kódující mutované posunové peptidy.
    Ί(ί ·· ·· ·· ·· ·· · * · · * * · · · · ··· • · · ·· · ·> e • · · · ·· ·· ···· «· ··«
    30. Vektor podle nároku 29, kde vektorem je plazmid E. coli, Listeria vektor nebo rekombinantní virové vektory, přičemž rekombinantní virové vektory obsahují virus orthopox, canary virus, capripox virus, suipox virus, vaccinia, baculovirus, lidský adenovirus, SV40 nebo hovězí papilloma virus.
    31. Použití plazmidových nebo virových vektorů podle nároku 29 pro přípravu farmaceutické kompozice pro léčbu a prevenci rakoviny.
    Způsob léčby osoby s dispozicí k rakovině nebo postižené rakovinou, vyznačující se tím, že se tato osoba stimuluje pomocí plazmidových nebo virových vektorů podle nároku 29 in vivo nebo ex vivo.
CZ20004065A 1999-05-03 1999-05-03 Peptidy CZ20004065A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004065A CZ20004065A3 (cs) 1999-05-03 1999-05-03 Peptidy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004065A CZ20004065A3 (cs) 1999-05-03 1999-05-03 Peptidy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004065A3 true CZ20004065A3 (cs) 2001-06-13

Family

ID=5472406

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004065A CZ20004065A3 (cs) 1999-05-03 1999-05-03 Peptidy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20004065A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4591983B2 (ja) ペプチド
AU2022202307B2 (en) Peptides and combination of peptides for use in immunotherapy against non-small cell lung cancer and other cancers
EP2385117B1 (en) HLA-A*3303-restricted WT1 peptide and pharmaceutical composition comprising the same
KR102049928B1 (ko) 효모-muc1 면역요법 조성물 및 그 용도
JP4422903B2 (ja) 癌抑制遺伝子wt1の産物に基づく癌抗原
EP1923463B1 (en) Cancer-rejection antigen peptide derived from glypican-3 (gpc3) for use in hla-a2-positive patient and pharmaceutical comprising the antigen
EP3840767B1 (en) Peptides
ES2340357T3 (es) Antigeno tumoral.
JP4780540B2 (ja) サバイビン由来癌抗原ペプチド
TW200932260A (en) STAT3 epitope peptides
EP3791891A1 (en) Identification of immunogenic mhc class ii peptides for immune-based therapy
JP5393661B2 (ja) プレプロカルシトニン抗原tエピトープ
CZ20004065A3 (cs) Peptidy
Hendrickson et al. Identification of a 17β-hydroxysteroid dehydrogenase type 12 pseudogene as the source of a highly restricted BALB/c Meth A tumor rejection peptide
JP2002356498A (ja) 滑膜肉腫抗原ペプチド
JP2000247994A (ja) 腫瘍抗原ペプチド活性を有する酵母由来のペプチド