CZ20003800A3 - Ovladač odběračového mechanismu s předehřívacím cyklem pro sekci IS stroje - Google Patents
Ovladač odběračového mechanismu s předehřívacím cyklem pro sekci IS stroje Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20003800A3 CZ20003800A3 CZ20003800A CZ20003800A CZ20003800A3 CZ 20003800 A3 CZ20003800 A3 CZ 20003800A3 CZ 20003800 A CZ20003800 A CZ 20003800A CZ 20003800 A CZ20003800 A CZ 20003800A CZ 20003800 A3 CZ20003800 A3 CZ 20003800A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- takeout
- quot
- actuator
- take
- gripping
- Prior art date
Links
- 230000007246 mechanism Effects 0.000 title claims description 11
- 238000010438 heat treatment Methods 0.000 claims description 6
- 239000011230 binding agent Substances 0.000 claims 1
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 abstract 1
- 230000002950 deficient Effects 0.000 description 4
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 3
- 238000007664 blowing Methods 0.000 description 2
- 238000001816 cooling Methods 0.000 description 2
- 239000011521 glass Substances 0.000 description 2
- 239000006060 molten glass Substances 0.000 description 2
- 238000000465 moulding Methods 0.000 description 2
- 230000003111 delayed effect Effects 0.000 description 1
- 238000010586 diagram Methods 0.000 description 1
- 238000000034 method Methods 0.000 description 1
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B9/00—Blowing glass; Production of hollow glass articles
- C03B9/30—Details of blowing glass; Use of materials for the moulds
- C03B9/40—Gearing or controlling mechanisms specially adapted for glass-blowing machines
- C03B9/41—Electric or electronic systems
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B9/00—Blowing glass; Production of hollow glass articles
- C03B9/30—Details of blowing glass; Use of materials for the moulds
- C03B9/44—Means for discharging combined with glass-blowing machines, e.g. take-outs
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
- Containers Having Bodies Formed In One Piece (AREA)
- Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
- External Artificial Organs (AREA)
- Medicines Containing Plant Substances (AREA)
- Furnace Details (AREA)
Description
Oblast techniky
Přihlašovaný vynález se týká takového strojového vybavení pro výrobu skleněných obalů, jako je stroj s individuálními sekcemi.
Dosavadní stav techniky
IS (individuální sekcionální) stroj má určitý počet stejných sekcí (sekcionální rám, ve kterém a na kterém je namontován určitý počet sekcionálních mechanismů), kdy každá z těchto sekcí má přední, formovací stanici, která přetváří jednu nebo více dávek dodané roztavené skloviny na baňky mající otvor se závitem (ústí láhve) na spodku, a konečnou, foukací stanici, jež baňky přijímá přetváří je na láhve stojící ve vzpřímené poloze s ústím směřujícím vzhůru. Mechanismus pro obracení a držení kruhových ústí má dvojici proti sobě postavených ramen, která se otáčejí kolem osy obracení, přemisťují baňky z přední, formovací stanice do konečné, foukací stanice a provádějí v průběhu výrobního procesu obracení těchto baněk z polohy, v níž ústí láhví směřují dolů, do polohy, v níž ústí láhví směřují vzhůru. Iúhev zhotovená ve foukací stanici se vyjímá ze sekce odběračovým mechanismem, který má dvojici kleští, jež jsou určeny pro uchopení hrdla láhve před tím, než se tato láhev vyjme z konečné, foukací formy.
Před tím, než IS stroj může zhotovovat láhve s požadovanou kvalitou, se musí technická sestava formy předhřívat. Toto se od počátku provádí v důsledku umisťování po sobě jdoucích roztavené skloviny do předních forem, jež v průběhu svého ohřívání vytvářejí vadné láhve, které musí obsluha IS stroje z přední stanice odstraňovat. Po dosažení potřebné teploty předních forem a zahájení výroby dobrých láhví bude mechanismus pro obracení přemisťovat baňky do konečné, foukací stanice, avšak konečné formy budou vytvářet vadné láhve do té doby, než se konečná, foukací stanice ohřeje na správnou provozní teplotu. Jako příklad lze uvést to, že v případě, kdy se neprovede foukání láhve do konečného tvaru s předem stanovenými rozměiy, taková vadná láhev po otevření formy klesne, v důsledku čehož odběrač nemůže uchopit její hrdlo a přemístit ji na odstávkovou plochu dopravníku. Takto musí obsluha
-2• · · · · ·· ·· ·· • · · · ···· · · · · • · · · · · · · · • · · · · ······ • · · ·· ···· ···· ·· ··· ···· ·· ··
IS stroje uchopit kleště a rychle odstranit sklo před tím, než se další baňka přemístí do konečné formy. Současně se pracovník obsluhy musí vyhýbat střetu se rameny pro uchopení hrdla, která jsou součástmi odběračového mechanismu, jenž normálním způsobem pokračuje ve své činnosti.
Podstata vynálezu
Na základě uvedených skutečností je cílem tohoto vynálezu automatické odstraňování vadných láhví z konečné, foukací stanice.
Přehled obrázků na výkrese
Další cíle a výhody přihlašovaného vynálezu budou zřejmější z následující části této specifikace a z připojených vyobrazení, která v souladu s pravidly patentových ustanovení předvádějí nové výhodné provedení zahrnující principy tohoto vynálezu a na kterých :
obr. 1 je schematický nákres předvádějící pohled od jedné konečné formy otevřené dvojice konečné formy skrze foukanou láhev na další konečnou formu v takové situaci, kdy odběračový mechanismus uchopuje láhev pod vrchem hrdla;
obr. 2 je postupový diagram, který předvádí algoritmus pro řízení posloupnosti kroků normálního pracovního cyklu konečné formy; a obr. 3 je postupový diagram, který předvádí algoritmus pro řízení předehřívacího cyklu konečné formy; a obr. 4 je pohled, který se podobá vyobrazení na obr. 1, avšak v tomto případě kleště upínají láhev nad spodkem hrdla.
Příklady provedení vynálezu
Konečná, foukací stanice sekce IS stroje se skládá z jedné nebo více opačných dvojic konečných forem 10 (předvedena je jedna), které se mohou přemisťovat mezi otevřenou polohou a zavřenou polohou. Baňka 12 (předvedená přerušovanými čarami na obr. 1) se umisťuje do každé konečné formy tehdy, když je dvojice konečné formy otevřena, a poté se
-3konečné formy uzavírají kolem baňky pod vrchem hrdla 14 tak, aby vymezily tvar formy. Na obr. 1 je vrch hrdla schematicky předveden jako dvojice kroužků 16, které jsou od sebe vzdáleny v rozsahu určitého odstupu a kterými by mohly být oddělené závity, na které se šroubuje uzávěr. Pro účely foukáni baňky do tvaru láhve se na vrchu uzavřených konečných forem a kolem vrchů hrdel umisťuje závěrová hlava, skrze kterou se do baňky vhání stlačený vzduch, jehož účinkem se vytváří konečná podoba láhve. Následně se závěrová hlava odtahuje od vrchu formové dvojice (odtažení závěrové hlavy). Konečné formy se neotvírají do té doby, dokud se vytvořená láhev neochladí natolik, aby mohla nezávisle stah přičemž před otevřením formové dvojice se odběrač, který na svém spodku nese dvojici kleští 18, nachází v pohotovostní poloze (poloha vyznačená přerušovanými čarami - odběrač připraven), aby při otevření dvojice konečné formy (forma otevřena) mohla dvojice kleští uchopit láhev bezprostředně pod vrchem hrdla (upnutí kleští). Odběrač držící láhev se přemístí k odstávce (vzdálení odběrače) a bude udržovat tyto láhve nad odstávkou pro účely jejich dalšího ochlazování. Po ukončení této fáze ochlazování se kleště otevřou tak, aby se uvolněné láhve dostaly na odstávku, kde s nimi bude manipulovat odtačovač, který přemisťuje tyto láhve na dopravník.
Ovladač 20 (obr. 2) má volič 22, který bude určovat, zda se má provádět normální pracovní cyklus 23 konečné formy nebo předehřívací cyklus 24 konečné formy (obr. 3). Algoritmus předvedený na obr. 2 předvádí činnost normálního pracovního cyklu konečné formy v sekci IS stroje od okamžiku, kdy závěrová hlava ukončila foukání láhve, do okamžiku, kdy se láhev vyjímá z konečné formy. Odtažení 25 závěrové hlavy, přemístění odběrače do Z1 (26) a oddálení 27 odběrače, jakož i sevření 28 kleští a otevírání 30 formy jsou časově oddělené kroky (provádějí se v daných časovaných úsecích, které jsou stanoveny od počátku pracovního cyklu sekce) a údaje o těchto krocích se vkládají do tvářecího cyklu jako vstupy. Prvním časovaným krokem je odtažení 25 závěrové hlavy v čase T(oddalování). V důsledku provedeného odtažení závěrové hlavy se odběrač, kteíý se na počátku nachází v Z1 (poblíž) a má kleště otevřeny, přemisťuje v čase Tfnřibližování) do své nejnižší polohy nad konečnou formou. Otvírám 30 formy se koná v průběhu časového úseku T(otevřetu). V době otevření formy bude výsledkem provedeného sevření 28 kleští v čase T(sevření) uchopení láhve pod spodním kroužkem hrdla 14 na úrovní srovnávací roviny Zl. Jak může být na obr. 2 vidět, volič bude následně po vydání povelu „přibližování“ odběrače ověřovat, zda se tento odběrač
skutečně dostal do polohy na úrovni srovnávací roviny Z1 [„Je odběrač v Z1 (32) ?]. Jestliže je toto ověřeno, pak v čase T(oddalováni), který se uskutečňuje později než T(přibližovánr), bude odběrač zvedat své kleště a přenášet uchopenou láhev do dané polohy nad odstávkou sekce (není předvedena).
Je-li volič nastaven na předehřívací cyklus 24 konečné formy, pak se bude proces konat podle postupového diagramu nakresleného na obr. 3. Prvním časovaným krokem je odtažení 25 závěrové hlavy v čase T(oddalováni). V důsledku provedeného oddálení závěrové hlavy se odběrač, jehož kleště jsou otevřeny), přemístí ze Z2 (26A) v čase Típřibližování) do nejnižší polohy nad konečnými formami. Za situace, kdy jsou formy uzavřeny, bude výsledkem sevřeni 28 kleští v čase T(sevřeni). který se uskutečňuje později než Típřibližování), uchopení káhve pod horním kroužkem hrdla 14 na úrovni srovnávací roviny Z2. Výsledkem kroku otvírání 30 formy, který se provádí v čase T(otevření), jenž se uskutečňuje později než T(zavření), je uvolnění láhve ve formě. Jak může být na obr. 2 vidět, volič bude následně po vydání povelu „přibližování“ odběrače ověřovat, zda se tento odběrač skutečně dostal do polohy na úrovni srovnávací roviny Z2 [„Je odběrač vZ2 (32A) ?]. Jestliže je toto ověřeno, pak v čase T(oddalování), který se uskutečňuje později než T(otvírání), bude odběrač zvedat své kleště a přenášet uchopenou láhev do dané polohy nad odstávkou sekce (není předvedena).
Claims (4)
- PATENTOVE NÁROKY1. Ovladač odběračového mechanismu s předehřívacím cyklem pro sekci IS stroje, který vyrábí svisle stojící láhve, na jejichž homí hrdlové části jsou dvě uchopitelné hrdlové části nacházející se v určité vzdálenosti od sebe ve svislém směru, kdy tato sekce má odběrač, jenž se může přemisťovat mezi přiblíženou a oddálenou polohou, kleště, které tento odběrač nese a které se mohou svírat, a opačnou dvojici konečných, foukacích forem, jež se mohou přemisťovat ze zavřené polohy do otevřené polohy, vyznačující se tím , že obsahuje ovladač řečeného odběrače pro přemisťování ovladače buď do první, „přiblížené“ polohy, v níž se provádí uchopení jedné z uchopitelných částí hrdla, nebo do druhé, ve svislém směru nižší, „přiblížené“ polohy, ve které se provádí uchopení druhé uchopitelné části hrdla, a pro přemisťování odběrače buď z první „přiblížené“ polohy nebo druhé „přiblížené“ polohy do předem určené „oddálené“ polohy, ovladač kleští pro svírání kleští nesených řečeným odběračem, ovladač konečných, foukacích forem pro přemisťování dvojice konečných, foukacích forem do otevřené polohy, pořadač posloupnosti normálního pracovního cyklu konečných, foukacích forem pro první řízení řečeného ovladače řečeného odběrače při přemisťování odběrače do druhé, nižší „přiblížené“ polohy, pro druhé řízení řečeného ovladače konečných, foukacích forem pří přemisťování dvojice konečných, foukacích forem do jejich otevřené polohy, pro třetí řízení řečeného ovladače kleští při svírání kleští a pro čtvrté ovládání řečeného ovladače řečeného odběrače při přemisťování odběrače do „oddálené“ polohy a pořadač posloupnosti předhnvacího cyklu konečných, foukacích forem pro první řízení řečeného ovladače řečeného odběrače pří přemisťování odběrače do první „přiblížené“ polohy, druhé řízem řečených kleští při svírání kleští, třetí řízení řečeného ovladače konečných, foukacích forem při přemisťování dvojice konečných, foukacích forem do otevřené polohy a čtvrté řízení řečeného ovladače řečeného odběrače při oddalování odběrače.
- 2. Odběračový mechanismus s předehřívacím cyklem pro sekci IS stroje podle nároku 1, vyznačující se tím , že řečený pořadač posloupnosti normálního pracovního cyklu konečných, foukacích forem dále obsahuje prostředky pro ověřování toho, zda se odběrač skutečně přemístil do druhé, nižší „přiblížené“ polohy před vydáním povelu pro řízení řečeného ovladače řečeného odhěrače při přemisťování odběrače do „oddálené“ polohy.
- 3. Odběračový mechanismus s předehřívacím cyklem pro sekci IS stroje podle nároku 1, vyznačující se tím , že řečený pořadač posloupnosti předhnvacího cyklu konečných, foukacích forem dále obsahuje prostředky pro ověřování toho, zda se odběrač skutečně přemístil do první „přiblížené“ polohy před vydáním povelu pro řízení řečeného ovladače řečeného odběrače při přemisťování odběrače do „oddálené“ polohy.
- 4. Odběračový mechanismus s předehřívacím cyklem pro sekci IS stroje podle nároku 1, vyznačující se tím , že řečenými uchopitelnými částmi hrdla jsou závity, které jsou od sebe odděleny ve svislém směru.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| US09/460,583 US6345518B1 (en) | 1999-12-14 | 1999-12-14 | Take out mechanism with preheat cycle for I.S. machine |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ20003800A3 true CZ20003800A3 (cs) | 2001-08-15 |
| CZ301613B6 CZ301613B6 (cs) | 2010-05-05 |
Family
ID=23829299
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ20003800A CZ301613B6 (cs) | 1999-12-14 | 2000-10-13 | Zpusob rízení odberace lahví IS stroje |
Country Status (9)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US6345518B1 (cs) |
| JP (1) | JP4464553B2 (cs) |
| AU (1) | AU771000B2 (cs) |
| CZ (1) | CZ301613B6 (cs) |
| DE (1) | DE10050747B4 (cs) |
| FR (1) | FR2802200B1 (cs) |
| GB (1) | GB2357282B (cs) |
| IT (1) | IT1319527B1 (cs) |
| RU (1) | RU2249566C2 (cs) |
Families Citing this family (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US6854292B2 (en) * | 2001-12-05 | 2005-02-15 | Emhart Glass S.A. | Glass container forming machine |
| US6848273B2 (en) * | 2002-06-03 | 2005-02-01 | Owens-Brockway Glass Container Inc. | Apparatus for blowing and removing glass containers |
Family Cites Families (15)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US3767374A (en) * | 1971-10-26 | 1973-10-23 | Emhart Corp | Glass ware reject apparatus |
| US3790205A (en) * | 1972-09-25 | 1974-02-05 | W Wenz | Takeout tong assembly |
| GB1491859A (en) * | 1973-11-23 | 1977-11-16 | Emhart Ind | Glassware forming machines |
| US4364764A (en) * | 1977-12-30 | 1982-12-21 | Owens-Illinois, Inc. | Automatic stop routine for a glassware forming machine |
| US4298373A (en) * | 1980-01-14 | 1981-11-03 | Owens-Illinois, Inc. | Apparatus for cushioning the motion of reciprocating members |
| US4351663A (en) * | 1980-01-30 | 1982-09-28 | Ball Corporation | Glass container rejector |
| DE3020042C2 (de) * | 1980-05-24 | 1983-03-10 | Veba-Glas Ag, 4300 Essen | Vorrichtung zur Herstellung von Hohlglasartikeln |
| US4325725A (en) * | 1980-10-07 | 1982-04-20 | Yamamura Glass Kabushiki Kaisha | Apparatus for producing glass bottles |
| US4431436A (en) * | 1982-07-21 | 1984-02-14 | Css International Corporation | Glassware rejection apparatus |
| JPS60500443A (ja) * | 1983-01-26 | 1985-04-04 | エムハ−ト・インダストリ−ズ・インコ−ポレ−テッド | ガラス器成形機用プログラム可能制御システム |
| US4531961A (en) * | 1983-07-29 | 1985-07-30 | Lynch Machinery | Modular section molding press and mold clamping and article removal mechanism therefor |
| US4614531A (en) * | 1984-12-17 | 1986-09-30 | National Can Corporation | Glass ware reject system |
| US5652490A (en) * | 1992-03-11 | 1997-07-29 | Emhart Glass Machinery Investments Inc. | Control system for glassware forming machine |
| US5895513A (en) * | 1997-11-06 | 1999-04-20 | Emhart Glass Machinery Investments Inc. | Takeout mechanism for an I.S. machine |
| US5876476A (en) * | 1997-11-06 | 1999-03-02 | Emhart Glass S.A. | I.S. machine |
-
1999
- 1999-12-14 US US09/460,583 patent/US6345518B1/en not_active Expired - Fee Related
-
2000
- 2000-10-13 CZ CZ20003800A patent/CZ301613B6/cs not_active IP Right Cessation
- 2000-10-13 DE DE10050747A patent/DE10050747B4/de not_active Expired - Fee Related
- 2000-10-18 AU AU66584/00A patent/AU771000B2/en not_active Ceased
- 2000-10-27 GB GB0026337A patent/GB2357282B/en not_active Expired - Fee Related
- 2000-12-13 FR FR0016216A patent/FR2802200B1/fr not_active Expired - Fee Related
- 2000-12-13 IT IT2000MI002688A patent/IT1319527B1/it active
- 2000-12-13 RU RU2000131156/03A patent/RU2249566C2/ru not_active IP Right Cessation
- 2000-12-14 JP JP2000379904A patent/JP4464553B2/ja not_active Expired - Fee Related
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| RU2249566C2 (ru) | 2005-04-10 |
| AU771000B2 (en) | 2004-03-11 |
| FR2802200B1 (fr) | 2011-07-29 |
| JP4464553B2 (ja) | 2010-05-19 |
| DE10050747B4 (de) | 2008-12-18 |
| ITMI20002688A1 (it) | 2002-06-13 |
| FR2802200A1 (fr) | 2001-06-15 |
| AU6658400A (en) | 2001-06-21 |
| GB2357282A (en) | 2001-06-20 |
| JP2001213629A (ja) | 2001-08-07 |
| DE10050747A1 (de) | 2001-08-16 |
| US6345518B1 (en) | 2002-02-12 |
| CZ301613B6 (cs) | 2010-05-05 |
| GB0026337D0 (en) | 2000-12-13 |
| GB2357282B (en) | 2003-07-23 |
| IT1319527B1 (it) | 2003-10-20 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4310282A (en) | Delay stretch and blow machine system | |
| US12434423B2 (en) | Continuous blow moulding machine, preforms, system and process | |
| US11724433B2 (en) | Preforms for stretch-blow-moulding containers and continuous blow moulding machine producing the containers | |
| JP6223767B2 (ja) | 垂直isマシン | |
| CZ20003800A3 (cs) | Ovladač odběračového mechanismu s předehřívacím cyklem pro sekci IS stroje | |
| EP1318114B1 (en) | Take-out mechanism of a glass container forming machine | |
| CA2078380C (en) | Machine for the production of glassware articles by the press and blow process | |
| CA1114167A (en) | Glassware forming machines | |
| CZ20004583A3 (cs) | Zdokonalený systém pro odstraňování baněk z IS stroje | |
| AU716945B2 (en) | Method and apparatus for making wide mouth hollow glass articles | |
| WO2007034269A1 (en) | Stemmed glass tumbler forming apparatus | |
| JP2666152B2 (ja) | 自動吹成形装置 | |
| US3528793A (en) | Single stage forming of glass container in neck ring arm mold | |
| MXPA97006600A (en) | Method and apparatus for the manufacture of hollow glass articles of boca an | |
| CZ249594A3 (cs) | Způsob zhotovování sklářských výrobků |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20111013 |