CZ20003540A3 - Závěs dveří motorového vozidla s brzdicí a přídrľnou funkcí - Google Patents

Závěs dveří motorového vozidla s brzdicí a přídrľnou funkcí Download PDF

Info

Publication number
CZ20003540A3
CZ20003540A3 CZ20003540A CZ20003540A CZ20003540A3 CZ 20003540 A3 CZ20003540 A3 CZ 20003540A3 CZ 20003540 A CZ20003540 A CZ 20003540A CZ 20003540 A CZ20003540 A CZ 20003540A CZ 20003540 A3 CZ20003540 A3 CZ 20003540A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hinge
hinge pin
vapor
eye
motor vehicle
Prior art date
Application number
CZ20003540A
Other languages
English (en)
Inventor
Lothar Brückner
Nils Magnus
Original Assignee
ED. SCHARWäCHTER GMBH
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19813520A external-priority patent/DE19813520A1/de
Application filed by ED. SCHARWäCHTER GMBH filed Critical ED. SCHARWäCHTER GMBH
Publication of CZ20003540A3 publication Critical patent/CZ20003540A3/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05DHINGES OR SUSPENSION DEVICES FOR DOORS, WINDOWS OR WINGS
    • E05D5/00Construction of single parts, e.g. the parts for attachment
    • E05D5/10Pins, sockets or sleeves; Removable pins
    • E05D5/12Securing pins in sockets, movably or not
    • E05D5/121Screw-threaded pins
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05DHINGES OR SUSPENSION DEVICES FOR DOORS, WINDOWS OR WINGS
    • E05D11/00Additional features or accessories of hinges
    • E05D11/08Friction devices between relatively-movable hinge parts
    • E05D11/082Friction devices between relatively-movable hinge parts with substantially radial friction, e.g. cylindrical friction surfaces
    • E05D11/084Friction devices between relatively-movable hinge parts with substantially radial friction, e.g. cylindrical friction surfaces the friction depending on direction of rotation or opening angle of the hinge
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05YINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES E05D AND E05F, RELATING TO CONSTRUCTION ELEMENTS, ELECTRIC CONTROL, POWER SUPPLY, POWER SIGNAL OR TRANSMISSION, USER INTERFACES, MOUNTING OR COUPLING, DETAILS, ACCESSORIES, AUXILIARY OPERATIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, APPLICATION THEREOF
    • E05Y2900/00Application of doors, windows, wings or fittings thereof
    • E05Y2900/50Application of doors, windows, wings or fittings thereof for vehicles
    • E05Y2900/53Type of wing
    • E05Y2900/531Doors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Hinges (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká závěsu pro motorová vozidla, majícího brzdicí a přídržnou funkci a sestávajícího z první poloviny závěsu, která může být připevněna k části sestavy dveří, ke dveřím nebo ke sloupku dveří, a z druhé poloviny závěsu, která může být připevněna ke druhé části sestavy dveří, a rovněž ze závěsného čepu, který je vyroben z plného materiálu, a který vzájemně otočně spojuje dvě poloviny závěsu, je připojen k oku jedné poloviny závěsu otočně zajištěným způsobem a je uložen v oku druhé poloviny závěsu otočným uložením, závěsný čep ve spojitosti s doplňkovou konstrukcí otvoru oka té poloviny závěsu, ve které je čep namontován otočným uložením, má alespoň přes část svého podélného úseku, který je přidružen k tomuto oku, zaoblený profil jeho průřezu, který se odchyluje od čistě kruhového tvaru.
Dosavadní stav techniky
Závěsy dveří motorových vozidel, upevněné shora uvedeným způsobem, se zejména odlišují v tom, že umožňují zajišťování přídržných a zabezpečovacích funkcí, přičemž jsou známým způsobem tvořeny dveřními zarážkami, tvořenými zvláštními součástmi, za účelem brzdění a zajišťování dveří vozidla • · · · v určitém rozmezí otevření, tj. obvykle v rozmezí úhlu pootevření dveří od 20 do 70°.
Přídržná a zajišťovací funkce, která v závislosti na vybavení dveří a tím i na hmotnosti dveří vyžaduje sílu 50 N a větší, je odvozena od skutečnosti, že závěsný čep ve spojitosti s doplňkovou konstrukcí otvoru oka té poloviny závěsu, ve které je čep uložen otočně, má v průřezu zaoblený profil, který se odlišuje od čistě kruhového tvaru takovým způsobem, že když dochází ke vzájemnému otáčení dvou polovin závěsu, tak zaoblené výchylky průměru závěsného čepu a případně otvoru oka se po sobě vzájemně pohybují a vytvářejí pružnou deformaci alespoň jedné z těchto dvou částí, tj . oka nebo závěsného čepu, a to s výhodou části s tloušťkou stěny čepu.
V tomto případě je využito deformační síly jako brzdicí a přídržné síly pro zajištění dveří motorového vozidla ve zvolené částečně otevřené poloze, určené geometrickou polohou zaoblených výchylek alespoň na závěsném čepu.
Pro dveře motorových vozidle je velice důležité z různých důvodů, například za účelem zabránění nárazu dveří do stěny garáže, aby byly přídržné body v předem stanovených částečně otevřených polohách dveří přesně pozorovány. Na rozdíl od pouhé teorie pak síly, jejichž celkový součet vytváří brzdicí a přídržnou sílu pro brzdění a zajištění dveří v určité částečně otevřené poloze, vznikají částečně pouze z deformační práce během pružné deformace materiálu, avšak částečně rovněž z třecích sil, které vznikají během relativního pohybu povrchových ploch, které spolu vzájemně ·· ·»·· ·· ·· · · *·· » · · · ··· • ···· · · · · · · • · ··· ······ · ·· · · · · · ♦ · · · «·· působí, přičemž jsou závislé do značné míry na složení těchto povrchových ploch.
Za účelem spolehlivého udržení zvoleného přídržného bodu dveří musí být rovněž zajištěno, že požadavky na vytváření sil, využívaných pro tyto účely, se nebudou měnit nebo se v žádném případě nebudou podstatně měnit během životnosti závěsu.
Závěsy dveří motorových vozidel jsou nejenom hromadně vyráběnými výrobky, které jako takové mohou být vyráběny velmi levně nebo alespoň za slušnou cenu, avšak jsou rovněž vystaveny na jedné straně velmi vysokým změnám teploty, které odpovídají provozním podmínkám vozidla, a na druhé straně jako součást karoserie vozidla jsou rovněž ve zvýšeném rozsahu vystaveny působení okolního prostředí.
Teplotní změny o velikosti řádově několika desítek stupňů mohou mít za následek změny šířky mezery, což může mít mimo jiné za následek to, že cizí tělesa proniknou do uspořádání závěsu. Přestože je průniku zrnitých cizích těles a do určité míry rovněž prachu a poměrně velkým nečistotám do úložného uspořádání závěsného čepu obecně zamezeno prostřednictvím prostředků, které jsou v každém případě běžně přítomny na závěsu, jako jsou například osazené úseky závěsného čepu nebo vložky či podložky a podobně, tak u známých typů závěsů neexistuje žádná překážka pro zamezení průniku nečistot, které jsou v jemné mikroskopické formě přítomny ve vzduchu a které mohou proniknout do úložného uspořádání závěsného čepu.
* · • · ·· · · · ·· · ·
Přítomnosti takových nečistot v úložném uspořádání závěsu nebyla dosud přikládána dostatečná pozornost, přestože je zcela jasně známo, že takové nečistoty v součinnosti se zkondenzovanou vodou nebo párou, které pronikly z agresivních tekutin, mohou nepříznivě napadnout povrchové plochy.
Přítomnost agresivních nebo podobných kapalin v úložném uspořádání závěsu má velký význam ve spojitosti s vytvářením brzdicích a přídržných sil prostřednictvím pružné deformace materiálu takovým způsobem, že během provozu povrchových ploch závěsného čepu a oka, které po sobě vzájemně prokluzují, dochází k deformaci materiálu v jeho pružném rozmezí.
V případě závěsů dveří motorových vozidel tohoto typu pak povrchové oblasti závěsného čepu a otvoru oka, které spolu vzájemně působí za účelem vytváření deformace materiálu, která může být využita jako přídržná síla, jsou zkonstruovány tak, že se postupně sklánějí vzhůru k vrcholu takovým způsobem, že deformace materiálu a tím i přídržná se zvyšuje spolu se zvětšujícím se otevíráním nebo zavíráním dveří až do přídržného bodu, předem stanoveného vrcholem horního sklonu vzájemně působících povrchových oblastí závěsného čepu a otvoru oka, nebo v předem částečně otevřené poloze, je dosaženo maximální deformace materiálu a tím i maximální přídržné síly, takže jsou dveře bezpečně zajištěny v této poloze.
Výchozím bodem je ten, kde zpomalující síla pro každé dveře, kterážto síla je požadována za účelem zastavení a zajištění dveří má velikost, která může být stanovena od počátku, a brzdicí a přídržné prostředky musejí být · ···♦ ·· · · · * ··· ···· · 4 · • ···· · · · · · · • · ··· ······ · ·· ··· · · · · · * ·· · uspořádány takovým způsobem, že je této zpomalovací síly dosaženo při určitém úhlu otevření dveří, a konstantně po celou dobu životnosti závěsu.
Zpomalovací síla, vyžadovaná pro zastavení a zajištění dveří, je v případě předmětných čepů pochopitelně uplatňována částečně, i když do poměrně malého rozsahu, prostřednictvím třecích sil mezi vzájemně působícími povrchovými plochami, přičemž velikost těchto třecích sil je zcela podstatně závislá na složení přímo spolupůsobících povrchových ploch.
Třecí síly, které vyplývají ze vzájemného působení povrchových ploch, jsou pochopitelně větší, pokud jsou povrchové plochy drsnější. Poškození, ke kterému v průběhu času dochází, a to zejména poškození povrchového složení vzájemně působících povrchových ploch, kteréžto poškození může vést ke zdrsnění v důsledku působení agresivních kapalin, má nezbytně za následek výrazné zvýšení třecích sil, přičemž velikost tohoto zvýšení nemůže být předem předvídána pro jednotlivý případ, což vede k předčasnému dosažení zpomalující síly, požadované pro zajištění dveří s tím důsledkem, že dveře se zastaví již před předem stanovenou přídržnou polohou, přičemž mohou být úplně otevřeny nebo zavřeny, pokud je na ně vyvíjena zvýšená síla.
Tato nejistota, která nebyla dosud překonána, a která se týká předem stanovených přídržných bodů dveří, které musejí být přesně dodržovány, představuje překážku při praktickém využívání závěsů takového typu, jaký byl popsán na začátku tohoto popisu.
• * ···· ·· ·· · · • •a · · · · ··· • ···· · · · · · · • · ··· ······ · ·* ··· ·· 4· ·· ···
Podstata vynálezu
Předmět tohoto vynálezu si proto klade za úkol dosáhnout dalšího zlepšení a zdokonalení závěsu motorového vozidla takového typu, který byl popsán na začátku tohoto popisu, a to takovým způsobem, že uplatňování konstantní brzdicí a přídržné síly v případě neměnného konstantního úhlu otevření dveří je zajištěno po celou dobu životnosti závěsu.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu bylo tohoto úkolu dosaženo prostřednictvím skutečnosti, že otvor toho oka, ve kterém je závěsný čep uložen otočně, je utěsněn vzhledem k závěsnému čepu na obou koncích, a to parotěsným způsobem.
Parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu vytváří určité zajištění vůči účinkům, že nečistoty, které jsou velmi jemně rozptýleny ve vzduchu, nemohou proniknout do úložného uspořádání závěsu, přičemž zejména nemohou proniknout do oblasti těch povrchových oblastí závěsného čepu a otvoru oka, které jsou zkonstruovány tak, že se postupně svažují vzhůru a vzájemně spolu působí za účelem vytváření deformace materiálu, které je možno využívat jako přídržné síly, v důsledku čehož vytváření agresivních kapalin nebo podobných médií, které by mohly nepříznivě ovlivňovat nebo měnit složení vzájemně spolu působících povrchových ploch, je zamezeno.
Kromě toho má parotěsné utěsnění rovněž tu výhodu, že dokonce i při působení poměrně vysokých teplot je zabráněno odpařování médií, zpomalujících korozi, nebo různých maziv a mazadel, přítomných v úložném uspořádání závěsu.
•« »· · ♦ · · · · · · ··· ···· * · · • * · · · · 4 9 · · · · ··· ······ · • ♦ ·»· Μ 4 4 9 9 ···
A konečně parotěsné utěsnění rovněž umožňuje uložení médií, zpomalujících korozi, a to dokonce i snadno těkavých médií, v prostoru úložného uspořádání závěsu.
Co se týče konstrukčního provedení parotěsného těsnění úložného uspořádání závěsu, byly v podstatě vyvinuty čtyři jeho různé typy, a to zejména především těsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu prostřednictvím těsnění z měkkého materiálu, kterážto těsnění jsou radiálně předpjata.
Avšak konstrukční provedení, které může být realizováno stejně výhodně, může rovněž představovat těsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu prostřednictvím těsnicích prvků, které jsou axiálně předpjaty. Kromě toho pro celou řadu uplatnění lze rovněž doporučit bezdotykové těsnění, a to zejména ve formě labyrintového těsnění.
A konečně další konstrukční forma účinného utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu zahrnuje uspořádání krytu, který překrývá alespoň hlavní válečky té poloviny závěsu, ve které je závěsný čep namontován otočně.
Avšak pro praktické využití je velmi často výhodné realizovat parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu prostřednictvím využití dvou ze shora popsaných konstrukčních principů, a to za tím účelem, aby bylo použito těsnicích prostředků, které se vzájemně od sebe liší, od jednoho ke druhému konci otvoru oka.
U přednostně doporučované formy uplatnění může být provedeno takové opatření, že parotěsné utěsnění je provedeno alespoň na jedné straně prostřednictvím deformace závěsného • < ··· w ♦· * * · * · ·»· · · * · ♦ · · · • * · · · · «· · · · · « * · · · ·*·»·« · ♦ ·· ··· · * · · • · »·· ·· ·· · » ··· čepu a/nebo stěny oka, kterážto deformace směřuje radiálně vzhledem k ose závěsu. Radiální deformace závěsného čepu může být s výhodou provedena zejména na tom konci otvoru oka, který je přidružen k volnému konci závěsného čepu, což umožňuje při vhodné konstrukci, že radiální deformace současně vytváří rovněž nýt pro závěsný čep.
V souladu s prvním výhodným zdokonalením této formy provedení předmětu tohoto vynálezu může být dále učiněno takové opatření, že parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je tvořeno podložkami, vyztuženými v osovém směru vůči koncovým stranám části závěsu ve spojitosti s deformací volného konce závěsného čepu, kterážto deformace směřuje radiálně vzhledem k ose závěsu.
V souladu s dalším výhodným zdokonalením dané formy uplatnění předmětu tohoto vynálezu lze rovněž dále provést takové opatření, že parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je tvořeno podložkami, vyztuženými axiálně vzhledem ke koncovým stranám oka nebo části závěsu, upínacími radiální límec ložiskových pouzder, zkonstruovaných jako límcová pouzdra, s výhodou ve spojitosti s deformací volného konce závěsného čepu, kterážto deformace směřuje radiálně směrem k ose závěsu.
Namísto radiální deformace závěsného čepu může rovněž být provedeno osové šroubové spojení, například prostřednictvím matice, umístěné na volný konec závěsného čepu, kterýžto konec je proveden jako závitem opatřený dřík, přičemž toto osové šroubové spojení vytváří požadovaný opěrný tlak pro osové těsnicí prostředky, jako jsou podložky nebo límce podložek límcovitého typu.
«00··« ·0 · 0 00 » » · * · 0 · · 0 0 0 0 0 · · 0 · · 0« 0 0 » · « 0 · 0 0 · 0 Λ · 0 0 0 • 0 · · 0 «00· *00 00 00 00 0·0
Ve spojitosti s alespoň jedním odpovídajícím radiálním výstupkem závěsného čepu nebo ve spojitosti s využitím podložek, opřených o koncové strany části závěsu, může být rovněž provedeno takové opatření u modifikované konstrukční formy, že parotěsné těsnění je tvořeno těsněními z měkkého materiálu, která dosedají pod předpětím na koncové strany oka nebo závěsné části, ve které má závěsný čep otočné uložení.
U druhé výhodné formy uplatnění předmětu tohoto vynálezu může být provedeno takové opatření, že parotěsné těsnění je tvořeno bezdotykovými těsnicími prostředky, přičemž tyto bezdotykové těsnicí prostředky pro parotěsné utěsnění jsou s výhodou tvořeny labyrintovými těsněními.
U praktické konstrukční formy tohoto způsobu uplatnění, který je výhodný zejména pro demontovatelné závěsy, je možno provést takové opatření, že labyrintová těsnění jsou tvořena na jednom konci čepičkou, která je umístěna na volném konci závěsného čepu a má límec, souosý se závěsným čepem, a na druhém konci límcem, který je připevněn k radiálnímu výstupku závěsného čepu a je souosý se závěsným čepem, a v každém případě osovou prstencovitou drážkou, která je přiřazena k příslušnému límci, a která je vytvořena na koncových plochách oka nebo závěsné části té poloviny závěsu, u které má závěsný čep otočné uložení.
Kromě toho u výhodné formy uplatnění předmětu tohoto vynálezu, která je srovnatelná s využíváním bezdotykových těsnicích prostředků, a která je vhodná pro uspořádání na té straně části závěsu, která je přiřazena k volnému konci závěsného čepu, může být rovněž provedeno takové opatření, že φ· ·»Π · «φ «· 4« Λ ··« · · · · ««·· « ··«· · · · · · · » • · · » · ·«·«·· · * ·· · a · ···· • Φ ··« Φ· «Φ · · · · · parotěsné těsnění je vytvořeno na jedné straně čepičkou, která dosedá na volnou koncovou plochu té závěsné části, u které má závěsný čep otočné uložení, přičemž se opírá utěsněným způsobem o boční povrchové plochy poloviny závěsu.
A konečně v souladu s výhodnou formou uplatnění předmětu tohoto vynálezu může být rovněž provedeno takové opatření, že parotěsné těsnění je vytvořeno uzavřeným měchem, který obklopuje závěsné části obou polovin závěsu, a který se v každém případě opírá utěsněným způsobem o křídla závěsu.
Lze tedy obecně shrnout, že v souladu s předmětem tohoto vynálezu byl vyvinut závěs pro motorová vozidla, mající brzdicí a přídržnou funkci a sestávající z první poloviny závěsu, která může být připevněna k části sestavy dveří, ke dveřím nebo ke sloupku dveří, a z druhé poloviny závěsu, která může být připevněna ke druhé části sestavy dveří, a rovněž ze závěsného čepu, který je vyroben z plného materiálu, a který vzájemně otočně spojuje dvě poloviny závěsu, je připojen k oku jedné poloviny závěsu otočně zajištěným způsobem a je uložen v oku druhé poloviny závěsu otočným uložením, závěsný čep ve spojitosti s doplňkovou konstrukcí otvoru oka té poloviny závěsu, ve které je čep namontován otočným uložením, má alespoň přes část svého podélného úseku, který je přidružen k tomuto oku, zaoblený profil jeho průřezu, který se odchyluje od čistě kruhového tvaru, přičemž otvor toho oka, ve kterém je závěsný čep uložen otočně, je utěsněn vzhledem k otočnému čepu na obou koncích parotěsným způsobem.
·· ···· ·· * ♦ * • * « ·» * • · · * »· «·4 ·· ·· « · · ·· ί» » ·
Parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je s výhodou tvořeno těsněními z měkkého materiálu, která jsou radiálně předpjata.
Parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu může být výhodně tvořeno těsnicími prvky, které jsou osově předpjaty.
Parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu může být rovněž s výhodou tvořeno krytem, který překrývá alespoň hlavní válečky té poloviny závěsu, ve které je závěsný čep namontován v otočném uložení.
Parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je s výhodou tvořeno alespoň na jedné straně prostřednictvím deformace závěsného čepu a/nebo stěny oka, kterážto deformace směřuje radiálně vzhledem k ose závěsu.
Parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu může být výhodně tvořeno podložkami, vyztuženými v osovém směru vůči koncovým stranám části závěsu ve spojitosti s deformací volného konce závěsného čepu, kterážto deformace směřuje radiálně vzhledem k ose závěsu.
Parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu může být s výhodou tvořeno podložkami, vyztuženými axiálně vzhledem ke koncovým stranám části závěsu, upínacími radiální límec ložiskových pouzder, zkonstruovaných jako límcová pouzdra, ve spojitosti s deformací volného konce závěsného čepu, kterážto deformace směřuje radiálně směrem k ose závěsu.
• ·
Parotěsné utěsnění je s výhodou tvořeno těsněními z měkkého materiálu, která dosedají pod předpětím na koncové strany závěsné části, ve které má závěsný čep otočné uložení.
Parotěsné těsnění může být s výhodou tvořeno bezdotykovými těsnicími prostředky.
Bezdotykové těsnicí prostředky pro parotěsné těsnění jsou s výhodou tvořeny labyrintovými těsněními.
Labyrintová těsnění jsou s výhodou tvořena na jednom konci čepičkou, která je umístěna na volném konci závěsného čepu a má límec, souosý se závěsným čepem, a na druhém konci límcem, který je připevněn k radiálnímu výstupku závěsného čepu a je souosý se závěsným čepem, a v každém případě osovou prstencovitou drážkou, která je přiřazena k příslušnému límci, a která je vytvořena na koncových plochách závěsné části té poloviny závěsu, u které má závěsný čep otočné uložení.
Parotěsné těsnění může být s výhodou vytvořeno na jedné straně čepičkou, která dosedá na volnou koncovou plochu té závěsné části, u které má závěsný čep otočné uložení, přičemž se opírá utěsněným způsobem o boční povrchové plochy poloviny závěsu.
Parotěsné těsnění může být rovněž s výhodou vytvořeno uzavřeným měchem, který obklopuje závěsné části obou polovin závěsu, a který se v každém případě opírá utěsněným způsobem o křídla závěsu.
···· · · · · * · • ·· ···« · • ···· · · · · ·
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje pohled v podélném řezu na první provedení demontovatelného závěsu dveří pro motorová vozidla, který je vybaven brzdicí a přídržnou funkcí;
obr. 2 znázorňuje pohled v podélném řezu na druhé provedení demontovatelného závěsu dveří pro motorová vozidla, který je vybaven brzdicí a přídržnou funkcí;
obr. 3 znázorňuje pohled v podélném řezu na třetí provedení demontovatelného závěsu dveří pro motorová vozidla, který je vybaven brzdicí a přídržnou funkcí;
obr. 4 znázorňuje pohled v podélném řezu na čtvrté provedení demontovatelného závěsu dveří pro motorová vozidla, který je vybaven brzdicí a přídržnou funkcí;
obr. 5 znázorňuje pohled v podélném řezu na provedení demontovatelného závěsu dveří pro motorová vozidla, který je opatřen bezdotykovými těsnicími prostředky, a který je vybaven brzdicí a přídržnou funkcí;
obr. 6 znázorňuje pohled ve zvětšeném měřítku na detail z obr. 5;
obr. 7 znázorňuje pohled v podélném řezu na modifikované provedení demontovatelného závěsu dveří pro motorová vozidla, • · · · • · ··· ···· ··· • ···· · ·· · · · • « · · « ······ · ····· ·· ·· ·· · který je opatřen bezdotykovými těsnicími prostředky, a který je vybaven brzdicí a přídržnou funkcí;
obr. 8 znázorňuje perspektivní pohled na demontovatelný závěs dveří pro motorová vozidla, který je vybaven uzavřeným měchem, dosedajícím kolem částí závěsu u obou polovin závěsu, a v každém případě se opírajícím utěsněným způsobem o křídla závěsu; a obr. 9 znázorňuje pohled v řezu na závěs dveří pro motorová vozidla podle obr. 8.
Příklady provedení vynálezu
Každý ze závěsů dveří motorového vozidla, které jsou znázorněny na obrázcích výkresů, sestává z první poloviny 1 závěsu, která může být připevněna k jedné části montážní sestavy dveří, ke dveřím nebo k opěře dveří, a ze druhé poloviny 2 závěsu, která může být připevněna ke druhé části montážní sestavy dveří, a rovněž ze závěsného čepu j3, který otočným způsobem vzájemně spojuje první polovinu _1 závěsu a druhou polovinu 2 závěsu.
U všech příkladných provedení je závěs dveří motorového vozidla, znázorněný na obrázcích výkresů, zkonstruován jako samostatný závěs, přičemž v každém případě každá z polovin 1. a _2 závěsu je opatřena pouze jedním okem 4 nebo fj. Kromě toho je závěs v každém případě opatřen integrovaným ústrojím, obsahujícím radiálně vyčnívající zaoblenou výchylku závěsného čepu a otvor oka, který má v průřezu doplňkový tvar, za účelem dosažení brzdicí a přídržné síly, která se postupně zvyšuje v oblasti alespoň jednoho zvoleného úhlu otevření a představuje překážku pro další pohyb při otevírání dveří.
V tomto případě je závěsný čep 3 uspořádán otočně v první polovině 1 závěsu, přičemž přes část 6 jeho podélného úseku, která prochází okem £ první poloviny 1. závěsu, má radiálně vyčnívající zaoblené vychýlení T_, ke kterému je přiřazen otvor oka, který má v průřezu doplňkový tvar. Na obou stranách jeho podélného úseku má závěsný čep podélné úseky, z nichž každý má přesně válcový obvod a jejichž prostřednictvím je veden volně otočným způsobem v oku 4. prostřednictvím ložiskových pouzder, která jsou provedena jako límcovitá pouzdra 14 a 16 a jsou vyrobena z ložiskového materiálu, který nevyžaduje údržbu.
jednak jednak provedeno 43, a
Závěsný čep _3 je dále zajištěn proti osovému posuvu v oku ý první poloviny 1_ závěsu, přičemž zajištění závěsného čepu jj proti osovému posuvu je prostřednictvím radiálního výstupku _ prostřednictvím zajišťovacích prostředků 44 . Závěsný čep 2 íe upevněn v oku 5 druhé poloviny 2 závěsu otočně zajištěným způsobem prostřednictvím osově směřujícího závitového šroubu 45, přičemž tento závitový šroub 45 je v záběru se závěsným čepem _3 a spočívá na volné koncové ploše závěsné části druhé poloviny 2 závěsu.
U všech provedení závěsů, která jsou zobrazena na obrázcích výkresů je uspořádání ložisek závěsu, uložené v první polovině 1_ vzduchotěsným způsobem.
závěsu, utěsněno vůči vnějšku ·· · · · · ·· · · ·· »·· «··· · · · » ···· · ·· · · · k · ··· ······ ·
U provedení, znázorněného na vyobrazení podle obr. 1, má závěsný čep _3 na obou stranách jeho podélného úseku 6 podélné úseky, které mají v každém případě přesně válcový obvod a jejichž prostřednictvím je veden volně otočným způsobem v oku _5 prostřednictvím ložiskových pouzder, provedených jako límcovitá pouzdra 14 a 15 a vyrobených z ložiskového materiálu, který nevyžaduje údržbu.
Vzduchotěsné nebo parotěsné utěsnění uspořádání ložisek závěsu je vytvořeno tak, že na konci otvoru 11 oka, který je přiřazen k volnému konci závěsného čepu 3, je provedena radiální deformace 12 závěsného čepu 3, kterážto deformace 12 přesahuje přes radiálně umístěný límec 13 límcovítého pouzdra 16, přičemž radiální deformace 12 závěsného čepu 3, která současně rovněž způsobuje, že závěsný čep 3 je osově vyztužen vzhledem k oku 4, je provedena zejména ve formě nýtu a vytváří část prostředků zajištění závěsného čepu vůči osovému pohybu.
V důsledku osového předpětí, které je výsledkem nýtování 12 závěsného čepu 3 vzhledem ke koncové ploše 17 oka, je radiálně umístěný límec 15 límcovitého pouzdra 14 rovněž vyztužen mezi radiálním výstupkem závěsného čepu a přidruženou koncovou plochou 18 oka, v důsledku čehož je dosaženo absolutního vzduchotěsného utěsnění ložiskového uspořádání závěsu prostřednictvím osového vyztužení límců dvou límcovitých pouzder 14 a 16.
U provedení podle vyobrazení na obr. 2 je vzduchotěsného utěsnění ložiskového uspořádání závěsu dosaženo prostřednictvím osového vyztužení příslušné navinuté podložky 19 vůči dvěma koncovým plochám 17 a 18 oka 4, • · • 9 · »«·· ·· • ···· · · · · · · • · ··· ······ · ·· ··· · · · · přičemž osové vyztužení navinutých podložek vůči dvěma koncovým plochám 17 a 18 je provedeno prostřednictvím současného osového vyztužení závěsného čepu 3 vzhledem k oku 4, a osové vyztužení závěsného čepu 3 je provedeno prostřednictvím nýtování 12 volného konce závěsného čepu 3.
U provedení podle vyobrazení na obr. 3 je vzduchotěsné utěsnění ložiskového uspořádání závěsu na té straně oka 4_, která je přidružena k volnému konci závěsného čepu 3, dosaženo prostřednictvím osového vyztužení těsnicí podložky 21 vůči koncové ploše 17 oka 4_, a na opačné straně oka 4 prostřednictvím upnutí radiálně umístěného límce 15 límcovitého pouzdra 16 mezi radiální výstupek závěsného čepu 3 a přidruženou koncovou plochu 18 oka. Osové vyztužení těsnicí podložky 21 je rovněž provedeno prostřednictvím radiální deformace 12 závěsného čepu 3, kterážto deformace je tvořena nýtem.
Konstrukce podle vyobrazení na obr. 4 se liší od konstrukce podle vyobrazení na obr. 3 zejména v tom, že na té straně oka £, která je přiřazena k volnému konci závěsného čepu 3, je vzduchotěsné těsnění provedeno prostřednictvím těsnicí podložky 22 z měkkého materiálu s těsnicím převislým okrajem pod předpětím vůči koncové straně oka 4_ závěsné části, přičemž těsnicí podložka 22 z měkkého materiálu se opírá o závěsný čep 3. prostřednictvím obruby 23 a kruhové drážky 24.
Provedení, znázorněná na vyobrazeních podle obr. 5 a obr. 6, jsou založena na vzduchotěsném utěsnění ložiskového uspořádání závěsu, které sestává zcela nebo alespoň částečně z bezdotykových těsnicích prostředků, přičemž tyto bezdotykové těsnicí prostředky pro vzduchotěsné utěsnění jsou tvořeny v každém případě labyrintovým těsněním.
U provedení podle obr. 5 první labyrintové těsnění obsahuje na jednom konci čepičku 26, která je umístěna utěsněným způsobem na volném konci závěsného čepu 3, a která má límec 25, souosý se závěsným čepem 3, a na druhém konci osovou kruhovou drážku 27, která je uspořádána na té koncové ploše oka _4, která je přiřazena k volnému konci závěsného čepu 3, přičemž šířka osové kruhové drážky 27 odpovídá násobku tloušťky materiálu čepičky 26, která je umístěna na závěsném čepu 3.
Druhé labyrintové těsnění obsahuje na jednom konci límec 28, který je připevněn k radiálnímu výstupku závěsného čepu 3, a který je souosý s tímto závěsným čepem 3, a osovou kruhovou drážku 29, která je přiřazena, uvedenému límci 28 na přidružené koncové ploše oka 4_, přičemž šířka osové kruhové drážky 29 rovněž odpovídá násobku tloušťky materiálu límce 28, jak lze vidět v detailu na vyobrazení podle obr. 6.
U modifikovaného provedení, které je znázorněno na vyobrazení podle obr. 7, je vzduchotěsné utěsnění na té straně oka _4, která je přidružena k volnému konci závěsného čepu 3, tvořeno čepičkou 30, která je upevněna na volné koncové ploše oka _4, a která se opírá utěsněným způsobem o boční plochy 40 první poloviny jL závěsu. Labyrintové těsnění, které odpovídá labyrintovému těsnění podle obr. 6, je uspořádáno na protilehlé koncové straně oka _4.
U provedení, které je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 8 a obr. 9, je vzduchotěsné utěsnění tvořeno uzavřeným měchem 33, který je uspořádán kolem závěsné části, zejména kolem ok obou polovin 1 a 2 závěsu, a který je v každém případě uložen utěsněným způsobem na závěsných křídlech 31 a 32 . U tohoto uspořádání dosedá uzavřený měch 33 v každém případě utěsněným způsobem a v každém případě v oblasti spodních částí závěsných křídel na dvě poloviny JL a 2 závěsu prostřednictvím těsnicích okrajů 34.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY ··· ·»·· · · · · • ···· · ·· · · · · • · · · · ······ · · • · ··· ·»·· ·· ··· · · · · ·· ···
    1. Závěs pro motorová vozidla, mající brzdicí a přídržnou funkci a sestávající z první poloviny závěsu, která může být připevněna k části sestavy dveří, ke dveřím nebo ke sloupku dveří, a z druhé poloviny závěsu, která může být připevněna ke druhé části sestavy dveří, a rovněž ze závěsného čepu, který je vyroben z plného materiálu, a který vzájemně otočně spojuje dvě poloviny závěsu, je připojen k oku jedné poloviny závěsu otočně zajištěným způsobem a je uložen v oku druhé poloviny závěsu otočným uložením, závěsný čep ve spojitosti s doplňkovou konstrukcí otvoru oka té poloviny závěsu, ve které je čep namontován otočným uložením, má alespoň přes část svého podélného úseku, který je přidružen k tomuto oku, zaoblený profil jeho průřezu, který se odchyluje od čistě kruhového tvaru, vyznačující se tím, že otvor toho oka, ve kterém je závěsný čep uložen otočně, je utěsněn vzhledem k otočnému čepu na obou koncích parotěsným způsobem.
  2. 2. Závěs pro motorová vozidla podle nároku 1, vyznačující se tím, že parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je tvořeno těsněními z měkkého materiálu, která jsou radiálně předpjata.
  3. 3. Závěs pro motorová vozidla podle nároku 1, vyznačující se tím, že parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je tvořeno těsnicími prvky, které jsou osově předpjaty.
  4. 4. Závěs pro motorová vozidla podle nároku 1, vyznačující se tím, že parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je tvořeno krytem, který překrývá alespoň hlavní válečky té poloviny závěsu, ve které je závěsný čep namontován v otočném uložení.
  5. 5. Závěs pro motorová vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je tvořeno alespoň na jedné straně prostřednictvím deformace závěsného čepu a/nebo stěny oka, kterážto deformace směřuje radiálně vzhledem k ose závěsu.
  6. 6. Závěs pro motorová vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je tvořeno podložkami, vyztuženými v osovém směru vůči koncovým stranám části závěsu ve spojitosti s deformací volného konce závěsného čepu, kterážto deformace směřuje radiálně vzhledem k ose závěsu.
  7. 7. Závěs pro motorová vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že parotěsné utěsnění otvoru oka vzhledem k závěsnému čepu je tvořeno podložkami, vyztuženými axiálně vzhledem ke koncovým stranám části závěsu, upínacími radiální límec ložiskových pouzder, zkonstruovaných jako límcová pouzdra, ve spojitosti s deformací volného konce závěsného čepu, kterážto deformace směřuje radiálně směrem k ose závěsu.
  8. 8. Závěs pro motorová vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že parotěsné těsnění je tvořeno těsněními z měkkého materiálu, která dosedají pod • · předpětím na koncové strany závěsné části, ve které má závěsný čep otočné uložení.
  9. 9. Závěs pro motorová vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že parotěsné těsnění je tvořeno bezdotykovými těsnicími prostředky.
    10. Závěs pro motorová vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačuj ící se tím, že bezdotykové těsnicí prostředky pro parotěsné těsnění jsou tvořeny labyrintovými těsněními. 11. Závěs pro motorová vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačuj ící se tím, že labyrintová těsnění jsou tvořena na jednom konci čepičkou, která je umístěna na
    volném konci závěsného čepu a má límec, souosý se závěsným čepem, a na druhém konci límcem, který je připevněn k radiálnímu výstupku závěsného čepu a je souosý se závěsným čepem, a v každém případě osovou prstencovitou drážkou, která je přiřazena k příslušnému límci, a která je vytvořena na koncových plochách závěsné části té poloviny závěsu, u které má závěsný čep otočné uložení.
  10. 12. Závěs pro motorová vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že parotěsné těsnění je vytvořeno na jedné straně čepičkou, která dosedá na volnou koncovou plochu té závěsné části, u které má závěsný čep otočné uložení, přičemž se opírá utěsněným způsobem o boční povrchové plochy poloviny závěsu.
  11. 13. Závěs pro motorová vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že parotěsné těsnění • · · · • ···· ··· • ···· · ·· · · · • · · · · · ····· · je vytvořeno uzavřeným měchem, který obklopuje závěsné části obou polovin závěsu, a který se v každém případě opírá utěsněným způsobem o křídla závěsu.
CZ20003540A 1998-03-26 1999-01-28 Závěs dveří motorového vozidla s brzdicí a přídrľnou funkcí CZ20003540A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19813520A DE19813520A1 (de) 1997-11-14 1998-03-26 Kraftwagentürscharnier mit Brems- und Haltefunktion

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003540A3 true CZ20003540A3 (cs) 2001-12-12

Family

ID=7862518

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003540A CZ20003540A3 (cs) 1998-03-26 1999-01-28 Závěs dveří motorového vozidla s brzdicí a přídrľnou funkcí

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6490759B1 (cs)
EP (1) EP1066441B1 (cs)
JP (1) JP2002507684A (cs)
CN (1) CN1295643A (cs)
AU (1) AU2711999A (cs)
BR (1) BR9909066A (cs)
CZ (1) CZ20003540A3 (cs)
DE (1) DE19980502D2 (cs)
ES (1) ES2158733T3 (cs)
MX (1) MXPA00009371A (cs)
WO (1) WO1999049164A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1395726B1 (de) * 2001-06-11 2005-08-17 FRIEDR. FINGSCHEIDT GmbH Mit einer integrierten stufenlosen brems- und halteeinrichtung ausgestattetes türscharnier
KR100528591B1 (ko) * 2003-09-16 2005-11-15 현대자동차주식회사 도어힌지 체결용 너트 및 브라켓의 결합구조
US7059016B2 (en) * 2004-02-19 2006-06-13 Illinois Tool Works Inc Automotive door check assemblies
EP2011942A1 (en) * 2007-07-03 2009-01-07 Wagon Automotive GmbH Infinitely variable door check
DE102019115563B3 (de) * 2019-06-07 2020-04-23 Edscha Engineering Gmbh Fahrzeugscharnier und Verfahren zur Herstellung einer Scharnierhälfte für ein Fahrzeugscharnier

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US757784A (en) * 1903-08-11 1904-04-19 John W Skilton Hinge.
US1180336A (en) * 1915-03-08 1916-04-25 August Sundh Gravity-hinge.
DE2851234A1 (de) * 1978-11-27 1980-06-12 Scharwaechter Gmbh Co Kg Fluegelscharnier mit wartungsfrei gelagertem scharnierstift
IT1158239B (it) * 1982-08-05 1987-02-18 Italtractor Procedimento e gruppo articolato per l'assemblaggio delle maglie di cingoli di tipo lubrificato dei mezzi cingolati
US5092017A (en) * 1989-02-07 1992-03-03 Ohi Seisakusho Co., Ltd. Automotive door hinge assembly, bush employed therein and method for installing bush in door hinge assembly
FR2670530A1 (fr) * 1990-12-12 1992-06-19 Coutier Moulage Gen Ind Charniere a mecanisme de retenue integre, et sous-ensemble de cette charniere.
DE4406824C2 (de) * 1994-03-02 1996-02-08 Hans Kuehl Scharnier mit Schwenkhemmung
FR2722233B1 (fr) * 1994-07-07 1996-09-27 Coutier Moulage Gen Ind 1charniere de porte a cran de retenu2vehicule automobile
US5906029A (en) * 1997-03-25 1999-05-25 Fox; Larry Hinge repair kit and installation method

Also Published As

Publication number Publication date
MXPA00009371A (es) 2002-06-21
DE19980502D2 (de) 2001-05-10
BR9909066A (pt) 2002-01-15
WO1999049164A1 (de) 1999-09-30
EP1066441B1 (de) 2001-05-16
CN1295643A (zh) 2001-05-16
JP2002507684A (ja) 2002-03-12
AU2711999A (en) 1999-10-18
ES2158733T3 (es) 2001-09-01
US6490759B1 (en) 2002-12-10
EP1066441A1 (de) 2001-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1312371C (zh) 压力锁
US9109536B2 (en) Engine thrust reverser lock
US7093819B1 (en) Ball valve with shear bushing and integral bracket for stem blowout protection
US20070252393A1 (en) Paddle latch
US4307745A (en) Backseating and stop for valve operator
CZ20003540A3 (cs) Závěs dveří motorového vozidla s brzdicí a přídrľnou funkcí
KR20070067140A (ko) 밀봉 벨로우즈를 구비한 볼 조인트
JP4384076B2 (ja) 蝶番
US4228816A (en) Fire safe butterfly valve
US4463777A (en) Outside screw-and-yoke type valve
US20150191958A1 (en) Ball-and-socket joint as engagement point for a driving element of a locking system
US6076423A (en) Bellcrank mechanism
US11466488B2 (en) Door latch
KR100352572B1 (ko) 미끄럼작용면베어링
CA1258284A (en) Composite bearing with metal housing having a bore, with a tubular plastic insert therein
KR100783961B1 (ko) 자동차용 도어 힌지 구조
DE10126517C2 (de) Verriegelungseinrichtung insbesondere für einen Schachtdeckel eines Schachtes
US20180266479A1 (en) Pivot joint assembly for vehicle steering and suspension systems
US20230258225A1 (en) Socket assembly with antirotation spring washer
JPS6330814Y2 (cs)
TR2021011936A1 (tr) Zirhli araçlara entegre çi̇ft noktadan sikiştirmali ki̇li̇t mekani̇zmasi
CN209510843U (zh) 销轴安装结构及其活塞阀
CA1157000A (en) Backseating and stop for valve operator
JPH0348454Y2 (cs)
KR200440796Y1 (ko) 댐퍼 실린더