CZ200034A3 - Minerální vlna - Google Patents

Minerální vlna Download PDF

Info

Publication number
CZ200034A3
CZ200034A3 CZ200034A CZ200034A CZ200034A3 CZ 200034 A3 CZ200034 A3 CZ 200034A3 CZ 200034 A CZ200034 A CZ 200034A CZ 200034 A CZ200034 A CZ 200034A CZ 200034 A3 CZ200034 A3 CZ 200034A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mineral wool
mgo
cao
wool according
per hour
Prior art date
Application number
CZ200034A
Other languages
English (en)
Inventor
Alain Debouzie
Jean-Luc Bernard
Fabrice Laffon
Meringo Alain De
Original Assignee
Isover Saint-Gobain
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Isover Saint-Gobain filed Critical Isover Saint-Gobain
Priority to CZ200034A priority Critical patent/CZ200034A3/cs
Publication of CZ200034A3 publication Critical patent/CZ200034A3/cs

Links

Landscapes

  • Glass Compositions (AREA)

Abstract

Minerální vlna vykazuje schopnost rozpouštětse ve fyziologickémmédiu a obsahuje níže uvedené složky, jejich zastoupeníje uvedeno v hmotnostních procentech: S1O2 38- 46; A12Q, 16-24; MgO 10-20; RO (CaO a/nebo MgO) 16-40; MgO/CaO = 0,8; R2O (Na2O a/nebo K2O) = 0,3 ; P2O5 0 - 5; FejO^ (celk. železo)=0,5; T1O2 0-3; MnO 0-2; SO3 0-2.

Description

Minerální vlna
Oblast -techniky
Vynález se týká oboru umělého vyrábění minerální vlny. Vynález se zejména týká minerální vlny určené pro přípravu tepelně a/nebo zvukově izolujících materiálů nebo substrátů pro čisté kultury.
Vynález se zejména týká minerální vlny typu skalní vlny nebo typu čedičové vlny, tedy chemických kompozic vykazujících při teplotě zvlákňování vysokou teplotu likvidu a vysokou tekutost.
Dosavadní stav techniky
Tento typ minerální vlny je obvykle zvlákňován s pomocí tzv. externích odstředivých procesů, jako například procesů využívajících kaskádu odstředivých kol, ke kterým je s pomocí statického přiváděcího zařízení dodáván vstupní materiál v roztaveném stavu, jak je například popsáno v patentech EP-0 465 310 nebo EP-0 439 385.
Ke známým kriteriím průmyslové a ekonomické proveditelnosti a úrovně kvality byl v posledních letech přidán také požadavek biodegradibility minerální vlny, tedy schopnosti podléhat rychlému rozpouštění ve fyziologickém médiu, aby tak bylo zabráněno jakémukoli potenciálnímu nebezpečí pathogenního působení v souvislosti s možnou akumulací jemných vláken v těle v důsledku vdechování.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je tedy nalezení výhodnějšího chemického složení minerální vlny typu skalní vlny nebo čedičové vlny, kde toto zlepšení je zacíleno zejména na zvýšení její biodegradibility a/nebo na společné dosažení dostatečné biodegradibility a schopností zvlákňování s pomoci interního odstředování (ovšem bez vyloučení dalších způsobů zvlákňování).
Předmětem vynálezu je minerální vlna vykazující schopnost rozpouštět se ve fyziologickém médiu, která obsahuje níže uvedené složky, jejichž obsah je uveden v procentech hmotnostních:
SiO2 A12°3
RO (CaO a/nebo MgO) MgO
MgO/CaO
R2O (Na20 a/nebo K20) P2°5
Fe20j (celk.železo)
TiO2
MnO so3
- 46%, ve výhodném provedení přinejmenším 40%
- 24%
- 40%
- 20% s 0,8% nebo s 0,7%, ve výhodném provedení s 0,75%
2= 0,3%
- 5% £ 0,5%
- 3%.
- 2%
- 2% (V rámci zbývajícího textu by jakékoli procentuální vyjádření složky kompozice mělo být chápáno jako vyjádření v hmotnostních procentech).
· • · · · · · · · « « ·* * · · 999« 99 «·
Volba složení této kompozice tedy umožnila dosažení celé řady výhodných charakteristik, zejména potom změnou četných komplexních funkcí, které mnoho specifických složek této kompozice vykazuje.
Předmětem vynálezu je tedy minerální vlna typu skalní vlny, kde obsah oxidů alkalických kovů (R2O), v zásadě představovaných formou Na20 a/nebo K^O, je středně velký nebo dokonce nízký a všeobecně nepřevyšuje 6%. Naproti tomu obsah oxidů kovů alkalických zemin (RO) v této minerální vlně, v zásadě představovaných formou CaO a/nebo MgO, je vysoký a činí přinejmenším 20%, ve výhodném provedení přinejmenším 22%.
Obsahy MnO, TÍO2 a SO3, které mohou být případně začleněny, by měly být spíše chápány jako obsahy nečistot často se vyskytujících v této skupině kompozic: v těchto kompozicích se může všeobecně vyskytovat obsah nečistot až do výše 3%.
Hodnota viskozity při zvlákňování této kompozice je dostatečně vysoká pro realizaci procesu vnitřního odstředování,
Pokud se týká biodegradibility minerální vlny, je známou skutečností, zejména v případě kompozic typu skalní vlny, že určité sloučeniny, jako například ?2θ5 mohou biodegradibilitu podstatně zlepšit, zatímco další oxidy naopak vykazují tendenci biodegradibilitu redukovat, přinejmenším v neutrální oblasti pH. V tomto ohledu je možné se odkázat například na patenty EP-0 459 897 a VO 93/22251. Masivní přídavek Ρ2θ5 se ovšem v rámci kontextu vynálezu neukázal být nej rozumnějšim přístupem. V této souvislosti • · · • « • « mohou totiž vyvstat další otázky, jako například otázky ekonomické (?2θ5 se připravuJe z drahých surovin) a rovněž také otázky technické - změny v podílech P2O5, a zejména v podílech oxidu hliníku, v rámci dané kompozice mohou způsobit nežádoucí nebo předem neznámou změnu dalších vlastností. Oxid fosforečný Ρ2θ5 tedy není bez vlivu na hodnotu viskozity kompozice, obdobně jako oxid hliníku. Zejména ovšem v případě kompozic typu skalní vlny, které j sou určeny ke zvlákňování procesem externího odstředování, kde lze způsob podle vynálezu aplikovat zvlášť výhodně, je viskozimetrické chování kompozice důležitým kriteriem, které je zapotřebí dostatečným způsobem kontrolovat.
Určité typy sloučenin mohou navíc být přínosné z hlediska určitých vlastností, ale současně mohou vykazovat nežádoucí efekt z hlediska získání vysokého stupně biodegradibility, jak tomu například je v případě železa, které je přínosné tím, že propůjčuje minerální vlně vysokou míru ohnivzdornosti, ale které by současně mohlo omezovat biodegradibilitu skalní vlny, nebo v případě oxidu hliníku, který je přínosný z hlediska regulace viskozity dané kompozice, ale nemusí působit velmi příznivě s ohledem na biorozpustnost, zejména při měření v rámci ίη vitro testů prováděných v neutrální oblasti pH.
V rámci způsobu podle vynálezu byl tedy ustaven rozumný kompromis mezi veškerými těmito údaji, a to v zásadě následujícím způsobem: daná kompozice může obsahovat P2O5, ale ve středně velkém množství nepřevyšujícím 5%, ve výhodném provedení nepřevyšujícím 4%. Tato kompozice rovněž obsahuje přinejmenším malé množství oxidu železa, jehož přítomnost se může ukázat jako přínosná (nebo nevyhnutelná ve stopových množstvích), ovšem z jiných důvodů než kvůli • · fe 9 ·· · · * fe • ♦ • · fefe • · · « fefe fe • · · · · fe fe < ♦ fefefe · • · · · · fe • fefefe · · fefe biodegradibilitě. Kompozice může ovšem dosáhnout vysoké úrovně biodegradibility bez přidáni nadbytečného množství P2O5 nebo dokonce i bez P2O5 (nebo jakékoli jiné velmi speciální sloučeniny považované za přínosnou z hlediska biodegradibility) jinými způsoby, které v zásadě spočívají ve změně relativního podílu MgO ve vztahu k CaO. Kompozice typu skalní vlny ve skutečnosti všeobecně obsahují množství oxidu vápenatého CaO, které je výrazně větší nežli množství oxidu hořečnatého MgO. Modifikací tohoto poměru bylo zjištěno, že je možné dosáhnout vysoké úrovně biodegradibility, která až dosud byla dosažitelná pouze s pomocí vysokých obsahů ?2θ5’ aby byly kompenzovány vysoké obsahy oxidu hliníku a/nebo železa. Dodatečný, a nikoli nevýznamný přínos, související s nízkým obsahem P2O5 spočívá ve skutečnosti, že příliš mnoho P2O5 vede ke zvýšení teploty likvidu kompozice.
Další charakteristický aspekt způsobu podle vynálezu se týká kombinace tohoto specifického poměru MgO/CaO s výrazně vyšším obsahem oxidu hliníku, nebof tento obsah činí přinejmenším 16%. Bylo zjištěno, že tato kombinace dostatečným způsobem umožnila dosažení příslušných kriterií z hlediska biorozpustnosti, a to jak při měření v rámci in vitro testů v neutrální oblasti pH, tak i při měření v rámci in vitro testů v kyselé oblasti pH. Ve skutečnosti ovšem platí, že problém určení hodnoty pH, která by nejlépe odpovídala prostředí in vivo fyziologického media, zejména media z oblasti plic, nebyl dosud s určitostí vyřešen.
Vysoký obsah oxidu hliníku se až dosud zdál být přínosným z hlediska rychlého rozpouštění v kyselé oblasti pH, ale nikoli v neutrální oblasti pH.
Způsob podle vynálezu umožňuje dosaženi vysoké úrovně
«· · 9 ¢9 9 · • « 9 >
»9 » biorozpustnosti, přinejmenším při měření in vitro při jakékoli hodnotě pH, zvolením vysokého obsahu oxidu hlinitého, ale přizpůsobením obsahu oxidů kovů alkalických zemin, aby tak byl zachován příznivý efekt oxidu hliníku v kyselé oblasti pH bez negativního ovlivnění chování v neutrální oblasti pH.
V této souvislosti je důležité zdůraznit, že suma S1O2 + AI2O3 umožňuje v širokém měřítku kontrolovat viskozimetrické chování těchto kompozic, přičemž tato suma činí přinejmenším 58% a ve výhodném provedení se pohybuje v rozmezí od 59% do 64%.
Kompozice minerální vlny podle vynálezu ve výhodném provedení vykazuj i obsah RO oxidů kovů alkalických zemin (CaO a/nebo MgO) bud v rozmezí od 18% do 32%, například v rozmezí od 26% do 30% nebo větší než 32% a nepřevyšující 40%.
Obdobně v rámci prvního provedení podle vynálezu mohou být obsahy Fe2O3 dosti malé a mohou se pohybovat v rozmezí od 0,5% do 1,7% (tyto obsahy jsou všeobecně kombinovány s obsahy RO, které jsou větší než 32%). Tento nízký obsah umožňuje získávání produktu, který je někdy označován jako bílá vlna a který je zejména používán při nastřikování minerální vlny na součásti budov.
V rámci druhého provedení podle vynálezu je obsah železa vyšší a pohybuje se v rozmez! od 1,7% do 12% Fe203, ve výhodném provedení v rozmezí od 5% do 10% nebo v rozmezí od 5% do 8% Fe20j (tyto obsahy jsou všeobecně kombinovány s obsahy RO, které se pohybují v rozmezí od 18% do 32%). Jak bylo zmíněno výše, železo může zejména propůjčovat minerální • · · ♦ · · · ·
4 9 4 9 4
9949949 9 • 9 9 9 9 <* * · 9 9 • · 4 4 · · • 9 » · « *
9 4 9 4
4 9 9 9 9 • 9 9 4 9
44 4 9 4 4 9 vlně vysokou míru ohnivzdornosti. V rámci tohoto provedení je minerální vlna všeobecně získávána ve formě plsti.
Obsah oxidu (Na20 a/nebo í^O) se ve výhodném provedení může bud pohybovat v rozmezí od 0,3% do 1% (zejména pro účely získáváni výše zmíněné bílé vlny) nebo může být vyšší a může se pohybovat v rozmezí od 1% až do téměř 6%, například může činit přinejmenším 2% až 2,2% nebo se může pohybovat v rozmezí od 1% do 3%.
Kompozice ve výhodném provedení podle vynálezu rovněž splňují následující vztah vyjádřený jako poměr hmotnostních procent: MgO/CaO je větší než 0,85, zejména větší než 0,95 nebo 1 nebo 1,15, přičemž všeobecně tento poměr dosahuje nejvýše hodnoty 2 nebo 3. Výše zmíněný příznivý efekt může tedy být získán bez toho, aby příliš velký přebytek MgO ve vztahu k CaO působil nadbytečné komplikace nebo aby obstaráni těchto oxidů jako surovin bylo příliš nákladné. Jak bylo zmíněno výše, je rovněž možné použít poněkud nižší poměry, jako například poměry MgO/CaO pohybující se v rozmezí od 0,75 do 0,80.
Ve výhodném provedení může rovněž kompozice podle vynálezu vykazovat hodnotu poměru R2O/AI2O3 pohybující se v rozmezí od 0,07 do 0,8, ve zvlášť výhodném provedení v rozmezí od 0,09 do 0,3 nebo v rozmezí od 0,05 do 0,2.
Kompozice v provedení podle vynálezu vykazuj í obsah ?2θ5 větší než 0,1% a dosahující až 2% nebo 3%. Tento nepříliš velký obsah potom velmi příznivým způsobem ovlivňuje biodegradibilitu bez nadměrného zhoršení ekonomických ukazatelů kompozice a také bez výrazného vlivu na příslušnou teplotu likvidu.
• 9 • · • » · » *«·· «< · 9 9 · fc • · · « 9 99 « » * · * « « « • · 9 · 9 9 » · 9 9
V rámci dalšího z možných provedeni podle vynálezu může být obsah Ρ2θ5 nižší a může být nulový nebo poněkud vyšší a může dosahovat až 0,1%.
Oxidace této kompozice může být například kontrolována případným přidáním oxidu manganatého MnO, jehož obsah se může pohybovat v rozmezí od 0,1% do 4%.
Přídavkem oxidu boru, který může být případně rovněž použit v množství pohybujícím se v rozmezí od 0,1% do 5%, mohou být zlepšeny tepelně izolační charakteristiky minerální vlny, přičemž může zejména docházet k tendenci snižovat koeficient tepelné vodivosti v jeho vyzařovací složce.
Tato kompozice může rovněž případně obsahovat T1O2 jako nečistotu nebo jako záměrně přidanou složku, například v množství dosahujícím až 1% nebo 2%. S03 by rovněž měl být chápán jako nečistota, obdobně jako Ρ20^, zejména pokud je přítomen v množstvích nepřevyšujících 0,1%.
Obsah CaO v kompozici podle vynálezu je nižší nebo roven 22%, přičemž ve výhodném provedení činí tento obsah přinejmenším 10%, zatímco ve zvlášť výhodném provedení se pohybuje v rozmezí od 11% do 18% nebo je tento obsah větší než 18% a nepřevyšuje 21%.
Obdobně potom obsah MgO v kompozici podle vynálezu činí přinejmenším 11% a všeobecně dosahuje nejvýše 19%, přičemž ve výhodném provedení se tento obsah pohybuje v rozmezí od 12% do 15%.
V rámci nelimitujícího provedení způsobu podle * · ·· ·· · » * · * » » 9 9 9 • · 9 9 9 9 4 · 9999 9 4 9 * « * 4 4 9
9 · · · · 9 4 9 9
4 « · · · ·· · 94 9 9 vynálezu činí obsah oxidu hliníku AJ 2Ο3 v -těchto kompozicích přinejmenším 18,5%, ve výhodném provedení přinejmenším 19% nebo dokonce přinejmenším 20% nebo 21%.
Rozdíl Tiog2 5 “ Tliq ve výhodném provedení přinejmenším 10 °C, ve zvlášť výhodném provedení přinejmenším 20 °C nebo 30 ’C: tento rozdíl definuje pracovní rozsah kompozic podle vynálezu, tedy teplotní rozsah, ve kterém tyto kompozice mohou být zvlákňovány, zejména potom procesem externího odstředování.
Výše specifikovaná minerální vlna tedy vykazuje dostatečnou úroveň biorozpustnosti, bez ohledu na to, jestli měřící metody používají neutrální nebo slabě alkalickou nebo kyselou hodnotu pH.
Minerální vlna v provedení podle vynálezu tedy všeobecně vykazuje rychlost rozpouštění přinejmenším 30 ng/cm^ za hodinu, ve výhodném provedení přinejmenším 40 nebo dokonce přinejmenším 50 ng/cm za hodinu (zejména při měření na oxidu křemičitém) v případě, kdy je měření prováděno při pH 4,5, zatímco při měření prováděném při pH
7,5 činí rychlost rozpouštění přinejmenším 30 ng/cm za hodinu, ve výhodném provedení přinejmenším 40 nebo dokonce přinejmenším 50 ng/cm za hodinu (zejména při měření na oxidu křemičitém).
Tato minerální vlna všeobecně vykazuje rychlost rozpouštění přinejmenším 30 ng/cm za hodinu, ve výhodném provedeni přinejmenším 40 nebo dokonce přinejmenším 50 ng/cm2 za hodinu v případě, kdy je měřeni prováděno při pH 4,5, zatímco při měřeni prováděném při pH 6,9 činí rychlost rozpouštění přinejmenším 30 ng/cm za hodinu, ve výhodném • 9 · 9 ♦ 9 9 « 9 9 9 • · 9999 » · ·
9
9· *· « · 9 9
9 9 9 « 9 9 9 9 ·9 9 · 9 » provedení přinejmenším 40 nebo dokonce přinejmenším 50
O ng/cm za hodinu (opět zejména při měření na oxidu křemičitém).
Tato minerální vlna všeobecně také vykazuje rychlost rozpouštění přinejmenším 60 ng/cm za hodinu, ve výhodném provedení přinejmenším 80 ng/cm za hodinu v případě, kdy je měření prováděno při pH 4,5 a/nebo rychlost rozpouštění
O přinejmenším 40 ng/cm za hodinu, ve výhodném provedení o přinejmenším 60 ng/cm za hodinu v případě, kdy je měření prováděno při pH 6,9 a/nebo v případě, kdy je měřeni prováděno při pH 7,5 (zejména při měření na oxidu křemičitém).
Tato minerální vlna je hlavně používána pro přípravu tepelně a/nebo zvukově izolujících materiálů nebo substrátů pro čisté kultury. Předmětem vynálezu je tedy také jakýkoli produkt obsahující, přinejmenším částečně, výše definovanou minerální vlnu.
Příklady provedení vynálezu
Další podrobnosti a výhodné charakteristiky budou v dalším blíže vysvětleny s pomocí konkrétních příkladů, které jsou pouze ilustrativní a neomezují nijak rozsah vynálezu.
V tabulce 1 jsou v hmotnostních procentech uvedena chemická složení pro patnáct příkladů.
Pokud je součet všech obsahů u všech sloučenin poněkud nižší než 100%, je zapotřebí vzít v úvahu, že zbývající obsah odpovídá nepodstatným nečistotám nebo sloučeninám (kvantitativně neurčeným), kde tento zbývající obsah se • · «· « ♦ · · • ♦ ♦ » • · · · « · • · » ·<ι ♦ «« ·* • « · · • · ♦ • « · » · · • · ft · · · pohybuje nejvýše v rozmezí od 0,5% do 1% a/nebo tento rozdíl vzniká v důsledku aproximací uznávaných v rámci užívaných analytických metod.
TABULKA 1
Ex.l Ex.2 Ex.3 Ex. 4 Ex. 5
Si02 45,1 43,7 .42,2 40,6 42,0
ai2o3 18,1 19,9 21,7 23,5 18,3
Fe2°3 6,3 6,5 6,8 7,2 8,8
CaO 13,9 13,7 13,5 13,3 11,0
MgO 13,0 12,7 12,3 11,9 12,0
Na20 1,9 1,9 1,8 1,7 2,6
k2o 0,5 0,5 0,4 0,4 1,6
P2°5 0,1 0,1 0,1 0,1 0,5
tío2 0,6 0,7 0,8 0,9 2,6
MnO 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2
so3 0,2 0,2 0,2 0,2 0,3
Celkem 100 100 100 100 100
CaO+MgO(RO) 26,9 26,4 25,8 25,2 23
Nao0+Ko0 (R20) 2,4 2,4 2,2 2,1 4,2
MgO/CaO 0,93 0,93 0,91 0,89 1,09
&2θ/A12O3 0,13 0,12 0,10 0,09 0,23
• · « 9 9 • · · 9 9·· • •9 9 9 9 9 • »999999 9 9 • 9 9 9 9 · •· 9 99 9 9 9· • 9 9 9 9 9 9 ·
Tabulka 1 (pokračování)
Ex.6 Ex.7 Ex.8 Ex.9 Ex.10
Si02 41,2 45,4 42,7 44,8 42,8
ai2o3 17,0 17,4 18,5 17,9 20
Fe2°3 0,7 5,7 5,4 7,7 8
CaO 21,0 14,8 17,6 13,3 13,2
MgO 18,5 13,3 14,6 13,2 12,9
Na20 0,1 1,8 1,7 1,9 1,8
k2o 0,3 0,4 0,4 0,4 0,4
P2°5 0 0 0 0,05 0,05
TÍ02 0,8 0,8 0,7 0,5 0,6
MnO 0,1 0,2 0,2 0,18 0,2
so3 0,3 0,1 0,1 - -
Celkem 100 100 100 99,9 99,9
CaO+MgO(RO) 39,0 28,0 32 26,5 26,1
Na90+K90 (R2o) 0,4 2,2 2,1 2,3 2,2
MgO/CaO 0,88 0,9 0,83 0,99 0,98
r2o/ai2o3 0,02 0,13 0,13 0,13 0,11
• · • fe • · • fefe fe fe···
Tabulka 1 (pokračování)
Ex.ll Ex. 12 Ex.13 Ex.14 Ex.15
SÍO2 41,5 42,9 41,8 41,0 40,8
A12°3 22,1 20,1 21,2 22,2 22,8
Fe2°3 8,6 8,2 8,5 8,4 8,8
CaO 12,6 12,9 12,7 12,8 12,3
MgO 12,3 12,7 12,5 12,4 12
Na2O 1,7 2 2 1,9 2,0
k2o 0,4 0,4 0,4 0,4 0,4
P2°5 0,05 0,06 0,06 0,05 0,06
tío2 0,7 0,6 0,7 0,7 0,7
MnO 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2
so3 - - - - -
Celkem 100,1 100,1 100,1 100,1 100,1
CaO+MgO(RO) 24,9 25,6 25,2 25,2 24,3
Na^O+K^O (R2O) 2,1 2,4 2,4 2,3 2,4
MgO/CaO 0,98 0,98 0,98 0,97 0,98
R2O/ΑΙ^θβ 0,10 0,12 0,11 0,10 0,1
• 9 9
9 9
9 9 9 ·9999
9 9
9« 99 99 99
99 9 9 99 9 • 9 9 9 9 9 9 • 9 999 99 9 • · 9 9 9 9 9
9 99 9 99 99
Kompozice vytvořené podle těchto příkladů byly podrobeny zvlákňování procesem externího odstředování, zejména potom v souladu s údaji uvedenými ve výše zmíněných patentech.
Pracovní rozsahy, definované rozdílem TiOg2 5 -Tliq’ byly u těchto příkladů více než pozitivní.
Všechny tyto kompozice vykazovaly poměr MgO/CaO větší než 0,8 a dokonce větší než 0,85 a nepříliš velký (menší než 1%) nebo nulový obsah P2O5· Všechny tyto kompozice rovněž vykazovaly vysoký obsah oxidu hliníku, který se pohyboval přibližně v rozmezí od 17% do 23%. S výjimkou příkladu 6 vykazovaly všechny příklady obsah Ρβ2θ3 přibližně v rozmezí od 6% do 8%. Produkt získaný v rámci příkladu 6, který obsahoval velmi málo železa a velké množství oxidů kovů alkalických zemin, umožnil výrobu výše zmíněné bílé minerální vlny.
Biodegradibilita těchto kompozic, zejména biodegradibilita měřená v neutrální nebo slabě kyselé oblasti pH (pH 6,9 nebo 7,5) nebo v kyselé oblasti pH (4,5) byla dostatečná.
V tabulce 2 jsou uvedeny výsledky měření rychlosti rozpouštění oxidu křemíku v minerální vlně podle příkladů 9, o a 11 označené jako ksí02 a vyjádřené v ng/cm za hodinu:
- podle in vitro testu v tekutině, jejíž pH je s pomocí pufru nastaveno na kyselou hodnotu pH (4,5) a která je označena jako kyselá tekutina,
9 • · • 9 9 9
99999 • 99
9
9 * 9 9 9 9 • · · · 9 9 9 » 9 • · 9 9 9 9 9
9999 99 99
- podle in vitro testu v tekutině, jejíž pH je s pomocí pufru nastaveno přibližně na hodnotu pH 7,4 a která je označena jako neutrální tekutina,
TABULKA 2
kyselá tekutina neutrální tekutina
KSiO2 <E*' 9) 35 32
KSiO2 <E*' 10> 58 45.
KSiO2 (Ex 83 52
Tyto výsledky tedy naznačují, že čím vyšší je obsah oxidu hliníku, tím vyšší je také rychlost rozpouštění v kyselém pH a v menším rozsahu také v neutrálním pH.
Dva další příklady kompozice, příklady 16 a 17, vyhovující výše popsanému složení s poměrem MgO/CaO 0,75 se rovněž ukázaly být přínosné.
Tyto kompozice jsou podrobně popsány v dalším v tabulce 3 se stejnými složkami jako v tabulce 1:
99 β 9 9 9 • 9 9 9
9 9 9
9 9 9
9 99
TABULKA 3
Ex.16 Ex. 17
Sio2 42 42
Al2°3 19 22
CaO 16 16
MgO 12 12
Na2O 0,5 1
k2o 2 0,5
Fe2°3 7,5 5,7
Celkem 99 99,2
CaO+MgO(RO) 28 28
Na9O+K9O (R2O) 2,5 1,5
MgO/CaO 0,75 0,75
R^O/AI2O3 0,13 0,07

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Minerální vlna vykazující schopnost rozpouštět se ve fyziologickém médiu vyznačující se tím, že obsahuje níže uvedené složky, jejichž zastoupení je uvedeno v hmotnostních
    procentech: Si02 38 - 46%, ve přinej menším A12°3 16 - 24% MgO 10 - 20% RO (CaO a/nebo MgO) 16 - 40% MgO/CaO £ 0,8% R2O (Na20 a/nebo K20) > 0,3% P2°5 0 - 5% Fe2O3 (celk.železo) s 0,5% tío2 0 - 3%. MnO 0 - 2% S0a 0 - 2%
    výhodném provedeni 40%
  2. 2. Minerální vlna podle nároku 1 vyznačující se tím, že obsahuje RO oxidy (CaO + MgO) v následujících množstvích vyjádřených v hmotnostních procentech:
    RO, 18% - 32%, nebo více než 32% a až do 40%.
  3. 3. Minerální vlna podle kteréhokoli z předchozích nároků vyznačující se tím, že obsahuje Fe20^ (celkové železo) v následujících množstvích vyjádřených v hmotnostních procentech:
    0,5% až 1,7% nebo více než 1,7% a až do 12%.
    • · · • 4 4 · · ·
  4. 4 4 4 9 4
    4. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že obsahuje Ι^θ (Na20 + K^O) v následujících množstvích vyjádřených v hmotnostních procentech:
    0,3% až 1% nebo více než 1% a až do 6%, ve výhodném provedení přinejmenším 2% nebo 2,2%.
  5. 5. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že vyhovuje vztahu:
    MgO/CaO > 0,85, ve výhodném provedeni > 0,95, ve zvlášť výhodném provedení > 1 nebo > 1,15.
  6. 6. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že vyhovuje vztahu:
    R2O/AI2O3 - 0,07 - 0,08, ve výhodném provedení 0,09 až
    0,3
  7. 7. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že obsahuje Ρ2θ5 v množství pohybujícím se v rozmezí od 0% do 0,1% hmotnostních, nebo v množství větším než 0,1% a dosahujícím až 2% nebo 3%.
  8. 8. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že obsahuje MnO v množství pohybujícím se v rozmezí od 0,1% do 4% a/nebo B203 v množství pohybujícím se v rozmezí od 0,1% do 5%.
  9. 9. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že obsahuje MgO v následujících množstvích vyjádřených v hmotnostních procentech:
    MgO & 11%, ve výhodném provedení 19%, ve zvlášť výhodném provedení v rozmezí od 12% do 15%.
    99 99
    4 9 9 9 · • · · 9
    4 9 4 9 4
    4 9 9 9
    99 9999
  10. 10. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že obsahuje CaO v následujících množstvích vyjádřených v hmotnostních procentech:
    CaO = 22%, ve výhodném provedení 10%, ve zvlášť výhodném provedení v rozmezí od 11% do 18% nebo více než 18% a až do 21%.
  11. 11. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že obsahuje AI2O3 v následujícím množství vyjádřeném v hmotnostních procentech:
    AI2O3 s: 18,5%, ve výhodném provedení s 19% nebo s 20%.
  12. 12. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že vykazuje rychlost rozpouštění přinejmenším 30 ng/cm za hodinu v případě, kdy je měření prováděno při pH 4,5 a rychlost rozpouštění přinejmenším
    30 ng/cm2 za hodinu v případě, kdy je měření prováděno při pH 7,5.
  13. 13. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že vykazuje rychlost rozpouštění přinejmenším 30 ng/cm za hodinu v případě, kdy je měření prováděno při pH 4,5 a rychlost rozpouštění přinejmenším
    30 ng/cm2 za hodinu v případě, kdy je měření prováděno při pH 6,9.
  14. 14. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že vykazuje rychlost rozpouštění přinejmenším 60 ng/cm za hodinu v případě, kdy je mereni prováděno při pH 4,5 a/nebo rychlost rozpouštění přinejmenším 40 ng/cm^ za hodinu v případě, kdy je měřeni prováděno při pH 7,5 a/nebo rychlost rozpouštění přinejmenším 40 ng/cmz za hodinu v případě, kdy je měření ♦♦ 99 ·· 99
    9 9 9 9 9 99 9 • 9 9 9 9 9 9 • 9 999 99 9 • 9 9 9 9 9 9
    99 9999 9« «« prováděno při pH 6,9.
  15. 15. Minerální vlna podle jednoho z předchozích nároků vyznačující se tím, že je získána procesem externího odstředování.
  16. 16. Tepelně a/nebo zvukově izolující produkty nebo substráty pro čisté kultury vyznačující se tím, že obsahují přinejmenším částečně, minerální vlnu podle jednoho z předchozích nároků.
CZ200034A 1999-05-04 1999-05-04 Minerální vlna CZ200034A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200034A CZ200034A3 (cs) 1999-05-04 1999-05-04 Minerální vlna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200034A CZ200034A3 (cs) 1999-05-04 1999-05-04 Minerální vlna

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ200034A3 true CZ200034A3 (cs) 2000-06-14

Family

ID=5469177

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200034A CZ200034A3 (cs) 1999-05-04 1999-05-04 Minerální vlna

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ200034A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU761462B2 (en) Mineral wool composition
CZ200033A3 (cs) Minerální vlna
US4036654A (en) Alkali-resistant glass compositions
CA2745050C (en) Glass fiber composition
CZ20001826A3 (cs) Minerální vlna a její složení
GB2237017A (en) Alkali-resistant glass for forming glass fibres.
IE911846A1 (en) Mineral fibres which can decompose in a physiological medium
CA2473016C (en) Low boron e-glass composition
SK188999A3 (en) Biodegradable mineral wool composition
CZ293198A3 (cs) Kompozice umělé minerální vlny a produkt pro tepelnou a/nebo akustickou izolaci
AU735688B2 (en) Glass fiber composition
CZ200034A3 (cs) Minerální vlna
SK20596A3 (en) A mineral-fiber composition
SK149695A3 (en) Mixture for production of mineral fibers
JPS5978949A (ja) 光フアイバ−用被覆ガラス
CZ200035A3 (cs) Minerální vlna
JPS60264345A (ja) 繊維用ガラス組成物
CZ20032751A3 (cs) Kompozice minerální vlny
RU2815717C2 (ru) Минеральная вата
JPS59169953A (ja) 耐酸性バリウム珪酸塩ガラス
CZ20002749A3 (cs) Kompozice minerální vlny
WO2024106292A1 (ja) ガラス繊維およびガラス繊維用組成物

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic