CZ20002976A3 - Pozemní přepravní vozík - Google Patents

Pozemní přepravní vozík Download PDF

Info

Publication number
CZ20002976A3
CZ20002976A3 CZ20002976A CZ20002976A CZ20002976A3 CZ 20002976 A3 CZ20002976 A3 CZ 20002976A3 CZ 20002976 A CZ20002976 A CZ 20002976A CZ 20002976 A CZ20002976 A CZ 20002976A CZ 20002976 A3 CZ20002976 A3 CZ 20002976A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rail
friction wheel
ground
drive
trolley
Prior art date
Application number
CZ20002976A
Other languages
English (en)
Inventor
Dirk Fischer
Original Assignee
Mannesmann Vdo Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mannesmann Vdo Ag filed Critical Mannesmann Vdo Ag
Priority to CZ20002976A priority Critical patent/CZ20002976A3/cs
Publication of CZ20002976A3 publication Critical patent/CZ20002976A3/cs

Links

Landscapes

  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)

Abstract

Řešení se týká přepravního vozíku (1), u kterého je náhon vytvořen pomocí náhonu (7) s třecím kolem, působícího na kolejnicí (6). Pozemní přepravní vozík (1) stojí přední dvojicí vychylovacích kladek (3) a zadní dvojicí kozlíkových kladek (5) na podloží, a pomocí vodicí kolejnice (9), přiléhající na kolejnici (6), je držen ve stopě. Kolejnice (6) má v oblasti obloukovitého prvku (12) převýšení, zaváděcí pomocný prvek (11) umožňuje snadné vyrovnávání vodicí kladky (9) oproti kolejnici (6). Pozemní přepravní vozík (1) není svým náhonem (7) s třecím kolem vázán na pevný takt, nýbrž může být individuálně urychlován nebo zpožďován.

Description

Pozemní přepravní vozík
Oblast techniky y
přepravního vozíku,
Vynález se týká pozemního
J provedeného zejména k pouiíití u výrobní linky, který je pojízdný pomocí náhonu, pricerruč směr pohybu vozíku je určen vodicím prvkem.
Dosavadní stav techniky
Pozemní přepravní vozíky uvedeného druhu sloupí ke zřetězení jednotlivých výrobních stanic a jsou zejména nezbytné u automatizovaných výrobních systému. Jejich náhon
*./ u·.'' yZ se přitom realizuje externe pomocí lanového nebo řetězového <y pohonu, zapuštěného do podlomí výrobního zařízení, který je pohyblivé uspořádán ve šterbninovitém vodicím prvku. Pozemní přepravní vozík pohybující se na kolech je s náhonem spojen pomocí tajného prostředku zabírajícího do štěrbinovítého vodícího prvku. Většinou je přitom lanový nebo retezový pohon proveden kolem dokola. V návaznosti na plný průchod se pozemní přepravní vozík odpojí nebo se předá na další přepravní prostředek. Nevýhodné u pozemního přepravního vozíku uvedeného druhu působí to, Lře vodicí prvek je zapuštěn v podlomí, nebo celé výrobní zařízení musí být uspořádáno zvýšene na plošině, aby se spolehlivé vyloučilo riziko poranění a preka'ítení výrobního procesu. S tím jsou spojeny značné náklady, pricemt- zároveň není moíné flexibilní přizpůsobení na změněný průběh výroby, nebo jen se značné velkými náklady.
Dále přepravní ·-/ synchronně, působí nevýhodné to, vozíky jsou spol.ecriým takže musí být dodržena £e jednotlivé pozemní náhonem pojízdné jen jednotná taktovací doba.
uZ
Vyražení jednotlivého pozemního přepravního vozíku k dalšímu z ·' zpracování nebo v případe poruchy je přitom moiné jen na
J zvlášt k tomu uvažovaných výhybkách nebo vyrazovacích ·> <·' stanicích. Zároveň porucha náhonu působí na všechny napojené pozemní přepravní vozíky, takie poruchou je dotčeno vidy více stanic nebo celá výrobní linka. Vedle s tím spojeného ý '4 rizika při výpadku zařízení vzniknou zároveň také značné náklady pri řízení výroby.
VNáhon takového pozemního přepravního vozíku je dále poměrně náchylný na poruchy, protože v prohlubni v podloží se mohou shromažďovat znecištující cástice a tím blokovat náhon.
v
Základem vynálezu je problém vytvoření pozemního v přepravního vozíku výše uvedeného druhu tak, aby se náklady '-v -4 pri použití takového pozemního přepravního vozíku a pri -z v, změnách vedení^ dráhy redukovaly, a zároveň se zvýšila provozní bezpečnost.
Podstata vynálezu
Tento problém se podle vynálezu řeší tak, ře náhonem je náhon s třecím kolem, uspořádaný na pozemním přepravním vozíku, který je jednak opřen o pozemní přepravní vozík, a jednak se jeho třecí kolo odvaluje na podloží nebo na prvku '«Z S s ním pevne spojeným. Tím je možné provozovat více pozemních • ✓ přepravních vozíku s rychlostí nezávislou na sobe, protože kaidý pozemní přepravní vozík má vlastní náhon. Tím se i 6 poruchy náhonu týkají pouze jediného pozemního přepravního vozíku, takže nemuíe dojít k překážce u dalších výrobních stanic nebo celé výrobní linky. Zároveň je provedením náhonu jako náhonu s třecím kolem možná bezproblémová výměna pozemního přepravního vozíku, aniž- by k tomu byla potřebná speciální výhybka nebo vyrazovací stanice. Protone náhon s třecím kolem vytváří jen pouze omezenou doprednou sílu, je y riziko nehody pro lidi dalekosáhle vyloučeno. Pozemní
J , , přepravní vozík zůstane po nárazu na překážku jednoduše stát, přičemž se třecí kolo protáčí, a následné mule být také manuálně urychlen, aby se tak kupříkladu vyrovnaly .y z z vzniklé časové ztráty. Pozemní přepravní vozík muže být pojízdný jak na kolech nebo kladkách, tak i na kluzných telesech.
Vodicím prvkem by mohla být vodicí cárá na zemi, rozpoznatelná pomocí optických senzoru, indukční vodic nebo i kamera s příslušným řízením. Obzvláště výhodné je naproti tomu další provedení vynálezu, u kterého je vodicím prvkem kolejnice, proti které zabírá svým třecím kolem náhon s třecím kolem. Tím se dá jednoduchým způsobem dosáhnout spolehlivého vedení pozemního přepravního vozíku. Přitom mule být třecí dvojice třecích kol a kolejnice optimálně přizpůsobeny příslušnému účelu použití, takže mohou být snadno překonávány také stoupáni nebo nebezpecne úseky. K tomu účelu muže třecí kolo přiléhat kupříkladu bocne nebo od shora na kolejnici. Pro lepší vedení mu«e být náhon s třecím kolem opatřen dalším třecím kolem, takže obe třecí kola protilehlých stran přiléhají na kolejnici nebo na dve rovnoběžné boční vymezující plochy. Kolejnice přitom nemá • · • a · · pro zabránění zraněním řádné ostré hrany nebo výstupky, a »_z ·— · doplňkové má nápadné zbarvení.
Obzvláště výhodné další provedení vynálezu je dáno tehdy, jestliže je třecí kolo pomocí nastavitelného pružného prvku oproti kolejnici předepnuto. Tím se dá poradovaný dopredný pohyb optimálně nastavit na příslušné poměry. Zejména tak mohou být zohledněny měnící se záte»ové stavy a vymezena maximální dopredná síla, tak«'e pri nárazu na x ‘-F překážku se dosáhne okamžitého zastavení. Dále mohou být také vyrovnávány nerovnosti vodícího prvku, jakož- i opotřebením podmíněný otěr na třecím kole.
Obzvláště účelné je přitom provedení vynalezu, u kterého je kolejnice uspořádána oproti podloží jako vystouplá. Tím se dá dosáhnout flexibilního přizpůsobení vedení kolejnice změněným výrobním procesům, ani*· by k tomu byly potřebné speciální stavební úpravy, obzvláště umístění v' prohloubeniny v podloží .
Obzvláště účelná obměna vynálezu je dana také tehdy, jestliže má kolejnice zaváděcí pomocný prvek pro třecí kolo.
V''
Tím mohou být uvalovány jednotlivé úseky dráhy, ve kterých
V* f' je kolejnice přerušena, a tak můře být pozemní přepravní vozík libovolné manuálně posunován. Jednotlivé výrobní stanice mohou být proto taktované odpojovány. Třecí kolo pozemního přepravního vozíku mu*e být následné pomocí kupříkladu klínovitého zaváde'cího pomocného prostředku snadno zavedeno do kolejnice, a tak obnoven záběr třecího kola do kolejnice.
Obzvláště důmyslné je také to, jestliže má kolejnice manuálně ovladatelný zastavovací prvek. Tím se dá pozemní přepravní vozík snadno zastavit na požadovaném miste, aby • · • · 6 · » tak
J umocnil pohodlné zpracování konstrukčních prvku, přepravovaných na pozemním dopravním vozíku. K tomu účelu
ς. v ν’ v* mu*e být kupříkladu přerušen zaber třecího kola do kolejnice, nebo i přívod energie náhonu. Dále jsou také mo«né jednoduché zastavovaci prvky, u kterých pouze pozemní přepravní vozík narazí proti zastavovacímu prvku a tím se na třecím kole vyvolá zvýšený prokluz.
Obzvláště jednoduchého provedení poradovaného vedení
J kolejnice se dosáhne tím, že je kolejnice sestavena z
ς) Ob/’ jednotlivých prvku. Takovým způsobem předem vytvarované prvky tak mohou být bez problému sloveny na požadované vedení dráhy. Takovým stavebnicovým principem jsou
J j J J z samozřejmé realizovatelné změněné vedeni drahý nebo pozdější j z J, , rozšíření, které po vedení dráhy nevyžadují žádné, nebo jen
-2 Cl J málo fixačních prostředku. Pri mocném opotřebení nebo poškození mohou být dotyčné prvky rychle vyměněny, takže dojde pouze k nepatrnému omezení výrobního procesu.
Obzvláště užitečný je také tvar provedeni vynálezu, u £ u kterého má kolejnice v různých úsecích různé rozměry, s nimiž je vždy spojeno rozdílné predpeti třecího kola oproti kolejnici. S tím spojenou, změněnou přítlačnou silou třecího <S kola oproti kolejnici, se muže dosáhnout rozdílných dopredných sil. Zejména mohou být snadno překonávány zatáčky nebo stoupání, tím, <že je tam uvažováno kupříkladu převýšení kolejnice působící na třecí kolo. Tyto úseky mohou mít doplňkové upravenou třecí dvojici, aby se tak doplňkové zlepšil přenos síly.
Obzvláště účelné je také to, jestliže je kolejnice provedena jako dutý profil, nebo v podstatě smerem dolu otevřený profil. Napájecí vodice pro elektrické zásobování • · » · · #
J náhonu s třecím kolem energií tak mohou být bez problému
J J v v uspořádány uvnitř profilu, a tedy chráněné před poškozením.
Ή s v.
Pri pouiití jednotlivých prvku kolejnice se muie elektrické v
kontaktování realizovat také zároveň se vzájemným spojením <0 vZ jednotlivých prvku, a tedy snadno a bezchybné. Dále muie kolejnice také sloučit jako kabelový kanál pro napájecí vodice jiných elektrických spotřebičů.
Pozemní přepravní vozík by mohl vézt vlastní elektrické zásobování energií sebou. Obzvláště výhodné je naproti tomu tvar provedení vynálezu, u kterého má kolejnice dve vuci sobe elektricky izolované dotykové plochy, na které vXdy ✓ s J s přiléhá proudový sběrač náhonu s třecím kolem. Tím se dá y z z z z ušetřit hmotnost pro vlastní zásobování energií a pouřít •z výkonnější náhony s třecím kolem. Zároveň se da^i pomoci Z y dotykových ploch také přenášet řídicí signály, zejména pro změny rychlosti.
Obzvláště příznivé je k tomu účelu další provedení vynálezu, u kterého jsou prvky kolejnice jednotlivé c
nastavitelné. Tímto způsobem mohou být jednotlivé úseky z
dráhy a pozemní přepravní vozíky nacházející se v tomto úseku dráhy snadno zastaveny, nebo být změněna jejich rychlost. Přitom mohou být také jednotlivým prvkům přiřazeny rozdílné dopředně rychlosti, aby se tak mohly rychleji projet dlouhé přepravní dráhy.
Směr pohybu muSe být pozemnímu přepravnímu vozíku vnucen pomocí třecího kola. Obzvláště dobré vhodné je naproti tomu další provedení vynálezu, kdy má pozemní přepravní vozík doplňkové vodicí kladku, která přiléhá na
Z -O 'f kolejnici. Tím muie být řídicí funkce plněna výlučné touto z' vodicí kladkou, hnací funkce naproti tomu třecím kolem.
Ί
J J v Ρ
Opotřebení se dá přitom redukovat vhodným sladěním. Zároveň v / mohou být změny směru, zachycené vodicí kolejnicí, přenášeny na kola pozemního přepravního vozíku, takže mu»e být zavaděn o .j y r příslušný řídicí pohyb, čímž mohou být vozíkem projížděny p p obzvláště malé poloměry zatáček.
Jiný obzvláště výhodný tvar provedení vynálezu je dán z z tehdy, jestliže náhon s třecím kolem zabírá do alespoň jedné kladky nebo jednoho kola pozemního přepravního vozíku. Tím v p r dochází k přenosu síly náhonu s třecím kolem bezprostredne J C J na kolo, takte vodicí prvek pouze určuje směr pohybu. Vodicí prvek tak muže být proveden velmi plochý, takže pro lidi y p y v & P nebo jiná vozidla nepředstavuje ž.ádnou překážku. Dále muže y
být ohebný a tím snižovat riziko nehody. Myslitelné jsou
P P dále také pozemní přepravní vozíky, u kterých třecí kolo y' p/ 'S přiléhá bezprostredne na podloží, a tak je y
zároveň provedeno jako hnací kolo.
v/ kupříkladu
Přehled obrázku na výkresech
Vynález připouští různé tvary provedení. Pro další objasnění svého základního principu je jeden z příkladu ρ -ρ ρ provedení blíže popsán a vysvětlen na základe připojených výkresu, které v perspektivním pohledu a cástecne v řezu znázorňují na obr. 1 pozemní přepravní vozík podle vynálezu
P s kolejnicí znázorněnou v určitém úseku, a na obr. 2 zvětšené znázornění vodicí jednotky pozemního přepravního vozíku znázorněného na obr. 1.
• · • · » «
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje perspektivní pohled na pozemní ' y přepravní vozík 1 podle vynálezu. Pozemní přepravní vozík 1 v v M má ve směru jízdy na své přední straně 2. dvojici 3 y
vychylovacích kladek, a na své zadní straně 4 dvojici 5>
kozlíkových kladek. Dvojice 3_ vychylovacích kladek a dvojice kozlíkových kladek vidy svírají vodici prvek, vytvořený jako kolejnice 6, probíhající pribli^-ne rovnoběžně s podélnou osou vozidla. Pozemní přepravní vozík 1_ má náhon 7 z s třecím kolem 8, který je od shora pomocí neznázorneného pružného prvku předepnut proti kolejnici ý. Pozemní přepravní vozík 1 má dále dvojici vodicích kladek, uspořádanou v jeho předním úseku, přiléhající z vnějšku na kolejnici 6, ze které je seznatelná vodicí kladka 2· Pomocí této vodicí kladky 9. získá pozemní přepravní vozík 1 svůj směr pohybu určený kolejnicí _6. Kolejnice 6 je provedena > > y z jako směrem dolu otevřený profil tvaru písmene U, v jehož, vnitřku probíhá více napájecích vodičů 10. Klínovitý zaváděcí pomocný prvek 11 umo/nuje snadné manuální vyrovnání pozemního přepravního vozíku 1^ na kolejnici ý, ai konecne třecí kolo .8 přilehne na kolejnici 6 a zajistí tak dopředný pohyb. V oblasti obloukovitého prvku 12 kolejnice 6 je povrch kolejnice 6 oproti rovnému prvku 13 kolejnice 6_ převýšen, tak-^-e v této oblasti je také zvýšena predpínací síla třecího kola 8 a tedy i přenositelná dopredná síla. Ke zmenšení mocného rizika nehody má kolejnice 6. nápadné zbarvení, které je přitom výrazné znázorněno šikmými pruhy
14.
Obr. 2 znázorňuje perspektivní pohled na vodicí kladku 9 pozemního přepravního vozíku 1, znázorněného na obr. 1. K
J J J poznání je proudový sběrač 16, výkyvné ulomený kolem osy 15 'S , cS’' , otáčení vodicí kladky 9_. Sběrač proudu 16 přiléhá na elektrickou dotykovou plochu 17, provedenou jako napájecí kolejnice, která je v+dy uspořádána na boční ploše kolejnice 6. Změny rychlosti, popřípadě zastavení pozemního přepravního vozíku, mu*-e být proto dosaieno kupříkladu změnou frekvence příslušného prvku 13 kolejnice 6. Zároveň mohou být přenášena poměrně velká množství energie, pricemíJ elektrická dotyková plocha 17, jakoř. i jednotlivé prvky 1_3 kolejnice 6^ se mohou snadno vyměňovat. Dopredná síla přitom s j j nepřesáhne míru nebezpečnou lidem, tak*e riziko poranění muíe být vyloučeno a pozemní přepravní vozík manuálně zastaven v ka*dé poloze. Druhá vodicí kladka - na obr. 2 t * ''S · zakrytá kolejnicí 6_ - s dalším proudovým sberacem, ge y y uspořádána na straně kolejnice 6, lenící proti znázorněné vodicí kladce 9.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    1. Pozemní přepravní vozík, provedený zejména k použití u y .z výrobní linky, který je pojízdný pomocí náhonu, přičemž je y (Z směr pohybu vozíku určen vodicím prvkem, vyznačující se tím, y Z že náhonem je náhon (7) s třecím kolem, uspořádaný na z -z pozemním přepravním vozíku (1) , který je jednak opřen o ’ z z pozemní přepravní vozík (1), a jednak se jeho třecí kolo (8) j z y z odvaluje na podloží nebo na prvku s ním pevne spojeným.
  2. 2 .\ přepravní vozík podle nároku 1, vyznačující se tím, £e
    Z vodicím prvkem je kolejnice (6) , proti které zabírá třecím
    J kolem (8) náhon (7) s třecím kolem, z .v!
    ' Z Z ,
  3. 3. .přepravní vozík podle nároku 2, vyznačující se tím, ie ν' f třecí kolo (8) je pomoci nastavitelného pru/neho prvku
    Μ Λ J předepnuto vuci kolejnici.
  4. 4. Pozemní přepravní vozík podle některého z předcházejících o s -s' nároku, vyznačující se tím, *.e kolejnice (6) je uspořádána oproti podla*í vystouple.
  5. 5. Pozemní přepravní vozík podle některého z předcházejících nároku, vyznačující se tím, ie kolejnice (6) má zaváděcí pomocný prvek (11) pro třecí kolo (8).
  6. 6. Pozemní přepravní vozík podle některého z předcházejících nároku, vyznačující se tím, je kolejnice (6) má manuálně ovladatelný zastavovací prvek.
    Ί. Pozemní přepravní vozík podle některého z předcházejících nároku, vyznačující se tím, ae kolejnice (6) je' složena z jednotlivých prvku (12, 13).
    J U
  7. 8. Pozemní přepravní vozík podle některého z předcházejících nároku, vyznačující se tím, se kolejnice (6) má v různých úsecích rozdílné rozměry, se kterými je spojeno v«-dy rozdílné predpetí třecího kola (8) oproti kolejnici (6).
  8. 9. Pozemní přepravní vozík podle některého z předcházejících j y nároku, vyznačující se tím, s.e kolejnice (6) je provedena jako dutý profil nebo v podstatě smerem dolu otevřeny profil.
  9. 10. Pozemní přepravní vozík podle některého z předcházejících nároku, vyznačující se tím, ie kolejnice (6) v? X má dve vuci sobe elektricky izolované dotykové plochy (17) , na které vždy přiléhá proudový sběrač (16) náhonu (7) s
    J třecím kolem.
  10. 11. Pozemní přepravní vozík podle některého z předcházejících nároku, vyznačující se tím, *e prvky (12, 13) kolejnice (6) jsou jednotlivé nastavitelné.
  11. 12. Pozemní přepravní vozík podle některého z předcházejících nároku, vyznačující se tím, *-e pozemní přepravní vozík (1) má doplňkové vodicí kladku (9) , která přiléhá na kolejnici (6).
  12. 13. Pozemní přepravní vozík podle J o Y předcházejících nároku, vyznačující se tím, d r J , , třecím kolem zabírá do alespoň jedné kladky
    J některého z le náhon s nebo j edndho kola pozemního přepravního vozíku.
CZ20002976A 1999-12-09 1999-12-09 Pozemní přepravní vozík CZ20002976A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002976A CZ20002976A3 (cs) 1999-12-09 1999-12-09 Pozemní přepravní vozík

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002976A CZ20002976A3 (cs) 1999-12-09 1999-12-09 Pozemní přepravní vozík

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20002976A3 true CZ20002976A3 (cs) 2001-03-14

Family

ID=5471622

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002976A CZ20002976A3 (cs) 1999-12-09 1999-12-09 Pozemní přepravní vozík

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20002976A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20080276827A1 (en) Transport System and Method for Simultaneously Transporting Workpieces and Assemblers on a Production Line
US4660465A (en) System for exhausting and collecting gases, in particular motor vehicle exhaust gases in assembly or factory halls
KR100910007B1 (ko) 대차식 반송 장치 및 해당 반송 장치의 반송용 대차 연결시스템
KR101848798B1 (ko) 사람 운반용 시스템
CA2217468C (en) Container-transporting system with rails
KR100403717B1 (ko) 전철기에의해분기되는선로용트롤리
KR101112082B1 (ko) 대차식 반송설비
KR20190017901A (ko) 레일 운반 시스템 및 레일 운반 시스템을 위한 레일 차량
US4819564A (en) Linear motor driven conveying installation and braking device therefor
US6418855B1 (en) Industrial truck
KR20090036540A (ko) 스킬렛 동력 시스템
CN112313146B (zh) 具有输送托架的输送系统
CZ20002976A3 (cs) Pozemní přepravní vozík
US8770112B2 (en) Transport equipment with a vehicle guided along a single traffic lane
CN101104408B (zh) 具有至少一个运送索缆的索道系统
CN107792085B (zh) 一种吊厢式滑车轨道变轨机构及索道网系统
CA2347497C (en) Traveling-gear mechanism for the transporting means of a cableway system
US5538127A (en) Device for transferring load carriers between conveyors paths arranged at an angle relative to one another
US8584594B2 (en) Friction drive conveyor assembly
CN113272239A (zh) 电梯系统
KR101853092B1 (ko) 보조 모터를 갖는 자기부상 열차용 분기기의 이송장치
CN112830373B (zh) 手推车推入装置和应用其的电梯
JP2004009942A (ja) 移載設備
US20070017747A1 (en) Lifting station in a surface treatment installation
JP2803920B2 (ja) 自走台車使用の搬送設備