CZ2000257A3 - Licí hubice pro formu na plynulé odlévání - Google Patents

Licí hubice pro formu na plynulé odlévání Download PDF

Info

Publication number
CZ2000257A3
CZ2000257A3 CZ2000257A CZ2000257A CZ2000257A3 CZ 2000257 A3 CZ2000257 A3 CZ 2000257A3 CZ 2000257 A CZ2000257 A CZ 2000257A CZ 2000257 A CZ2000257 A CZ 2000257A CZ 2000257 A3 CZ2000257 A3 CZ 2000257A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
channel
casting
obstacle
molten metal
pouring
Prior art date
Application number
CZ2000257A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ296394B6 (cs
Inventor
Frédéric Caillaud
Johan Richaud
Eric Hanse
Original Assignee
Vesuvius France S. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vesuvius France S. A. filed Critical Vesuvius France S. A.
Publication of CZ2000257A3 publication Critical patent/CZ2000257A3/cs
Publication of CZ296394B6 publication Critical patent/CZ296394B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles
    • B22D41/502Connection arrangements; Sealing means therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Molds, Cores, And Manufacturing Methods Thereof (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Rigid Pipes And Flexible Pipes (AREA)
  • Jet Pumps And Other Pumps (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Casting Devices For Molds (AREA)

Description

Qblast techniky
Vynález se týká licí hubice pro přivádění roztaveného kovu z distribučního zařízení do formy na odlévání ingotů při plynulém odlévání neboli kontinuálním lití. Tato licí hubice sestává z tělesa, které je tvořeno jednak trubicovito.u částí, vymezující v podstatě svislý licí kanál, a jednak v podstatě vodorovnou částí, vymezující distribuční kanál, přičemž jsou tyto dvě části spolu vzájemně spojeny, a to zejména tak, že jsou k sobě sešroubovány. Licí kanál má horní konec uspořádán tak, aby mohl být připojen k distribučnímu zařízení, přičemž je jeho spodní konec uspořádán tak, aby se mohl vyprazdňovat do distribučního kanálu. Distribuční kanál je opatřen alespoň dvěma otvory, které se vyprazdňují do formy na odlévání ingotů pro plynulé odlévání, přičemž je v licím kanálu umístěna překážka.
Dosavadní stav techniky
U plynulého odlévání oceli je žádoucí z celé řady důvodů zajistit klidný a pravidelný průtok kovu do formy na odlévání ingotů.
To je rovněž důvodem, proč byla vyvinuta licí hubice shora uvedeného typu (viz francouzský patentový spis FR 2 739 313) . Tato licí hubice je opatřena překážkou v «· « • · · • · 9 dráze roztaveného kovu, která je určena k tomu, aby způsobovala nedostatek dodávaného proudu oceli, v důsledku čehož dojde ke zpomalení tohoto proudu.
Takovéto uspořádání vykazuje celou řadu výhod. Zejména snižuje průřez, který je v daném místě k dispozici pro průchod roztaveného kovu. Účinek toho se projevuje ve zpomalení rychlosti proudění a ve zdokonalení vnitřního plnění licí hubice. Proud roztaveného kovu se tak stává mnohem pravidelnějším. Souměrnost proudění v levé a v pravé polovině ingotové formy a jeho pravidelnost v průběhu času jsou výrazně zlepšeny a zdokonaleny.
Avšak tato licí hubice má nicméně výrazný nedostatek. Sestává totiž z trubicovité části, na jejíž spodní konec je našroubována dutá část, která má v podstatě tvar obráceného písmene T. Perforovaná část, která představuje překážku pro dosažení nedostatečné dodávky, a která je umístěna v dráze roztaveného kovu, je vložena mezi osazení nebo manžetu části ve tvaru obráceného písmene T a spodní konec trubicovité části. V důsledku zdokonalení vnitřního plnění se větší množství oceli hromadí nad perforovanou částí, která vytváří uvedenou překážku.
Závity, s jejichž pomocí jsou spojeny trubicovité část a část ve tvaru obráceného písmene T, jsou tak vystaveny ferrostatickému tlaku. Jelikož tyto závity nejsou zcela utěsněny, dochází v tomto místě k netěsnostem a úniku tekutého kovu. Dokonce ani přidání cementu nezajistí dokonalou těsnost závitového spoje.
• · ·· · · · · · · • · · · · · · · · φ φ · • · · · · · · · · φ · · · · φφφ φφφ φ φ φφφ φφφφ φφφφ φφφ φφ φφφ ·· φφ
Podstata vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je licí hubice, která odstraňuje shora uvedené nevýhody. V souladu s předmětem tohoto vynálezu je tato licí hubice opatřeny prostředky pro utěsněné zadržování roztaveného kovu směrem vzhůru proti proudu nad překážkou.
V souladu s prvním provedením předmětu tohoto vynálezu je překážka vytvořena z jediného kusu s trubicovitou částí.
V důsledku toho zde není žádný spoj, takže nemůže docházet k netěsnostem či únikům.
V souladu s výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu je část licího kanálu, umístěná nad překážkou, opatřena vložkou či výstelkou z materiálu, který je odlišný od materiálu trubicovité části.
Překážka může být vyrobena ze stejného materiálu jako těleso licí hubice, nebo může být vyrobena z materiálu, který je odlišný od materiálu tohoto tělesa.
V souladu s alternativní variantou provedení předmětu tohoto vynálezu pak utěsňovaci a zadržovací prostředky sestávají z pláště, vloženého do licího kanálu a vytvořeného integrálně s překážkou. Tento plášť se může pochopitelně rozprostírat do dostatečné výšky v licím kanálu, takže jeho okraje leží nad maximální hladinou roztaveného kovu.
V souladu s výhodnou alternativní variantou provedení předmětu tohoto vynálezu je v horní části tělesa licí hubice uspořádána vložka, opatřená otvorem, o průměru menším, než je průměr licího kanálu.
Přehled obrázků na výkresech
Další charakteristické znaky a výhody předmětu tohoto vynálezu budou dále podrobněji vysvětleny na příkladech jeho provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje pohled v řezu na první provedení předmětu tohoto vynálezu; a obr. 2 znázorňuje pohled v řezu na druhé alternativní provedení předmětu tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na vyobrazení podle obr. 1 je obecně vztahovou značkou 2 označena licí hubice podle tohoto vynálezu. Její těleso sestává ze dvou částí: z horní trubicovité části 3a a ze spodní části 3b ve tvaru obráceného písmene T. Tyto dvě části 3a a 3b jsou spolu u znázorněného příkladného provedení vzájemně spojeny prostřednictvím závitového spoje 20.
Horní trubicovitá část 3a vymezuje svislý licí kanál 4. Horní konec tohoto svislého licího kanálu 4_ je opatřen sedlem 6 pro zátkovou tyč 8_. Toto sedlo 6 je tvořeno vložkou 22, která je vytvořena samostatně, a která je uložena v zahloubení tělesa licí hubice 2. Tato vložka 22 je opatřena otvorem 24, jehož průměr je výrazně menší, než je průměr svislého licího kanálu 4.
Svislý licí kanál 4_ je na svém spodním konci vyprazdňován do distribučního kanálu 10, který je v podstatě kolmý na licí kanál £. Tento distribuční kanál 10 je opatřen alespoň dvěma žaluziemi 12, přes které proudí roztavený kov do ingotové formy. Mohou zde být rovněž pochopitelně uspořádány i další žaluzie.
Ve spodní části licího kanálu 4_ je uspořádána překážka 14 . Tato překážka 14 může mít různé formy a tvary. U znázorněného příkladu provedení tato překážka 14 sestává z trubice, jejíž průměr je menší, než je průměr licího kanálu 4. Tato trubice je opatřena otvory 16, které jsou kolmé na stěnu svislého licího kanálu £. Překážka 14 brzdí průtok proudu 17 oceli, kterému umožňuje průchod zátková tyč 8.. Určité množství roztaveného kovu 18 se shromažďuje nad překážkou 14.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu je překážka 14 vytvořena z jednoho kusu s horní trubicovitou částí 3a. Jinými slovy lze říci, že tyto dva prvky vytvářejí integrální součást, která je vyráběna prostřednictvím jediné operace lisování za stálého tlaku. V důsledku toho zde neexistuje žádný spoj mezi překážkou 14 a horní trubicovitou částí 3a. Nemůže tak docházet k netěsnosti nebo k průsaku.
Na druhé straně však v důsledku podstatného rozdílu mezi průřezem otvorů 24 a průřezem svislého licího kanálu 4 je možno zaznamenat podstatné změny u průtokové rychlosti v úrovni zátkové tyče 8., které jsou způsobeny relativně mírnými změnami výšky roztaveného kovu 18 nad překážkou 14, což napomáhá při udržován stability průtoku do ingotové formy.
Ή • · • · • ·· · ♦··
U znázorněného příkladného provedení je horní trubicovitá část 3 vyrobena z jediného materiálu. Je však možno použít dvou nebo více odlišných materiálů, slisovaných v jedné nebo ve více operacích.
Překážka 14 může být vyrobena z odlišného materiálu, než je vhodný materiál pro horní trubicovitou část 3a. Nebo může být svislý licí kanál 4 rovněž opatřen vnitřním povlakem nebo vnitřní výstelkou z materiálu, který je odolnější vůči mechanickému opotřebení, než je materiál tělesa 3.
A konečně mohou být překážka 14 a vnitřní výstelka vyrobeny ze stejného materiálu, který je však odlišný od materiálu tělesa 3. Avšak i v těchto případech jsou překážka 14 a horní trubicovitá část 3a stále vyrobeny z jediného kusu.
Na vyobrazení podle obr. 2 je znázorněna jiná varianta provedení licí hubice 2 podle tohoto vynálezu.
Překážka 14 je zde představována pláštěm 26, který je vytvořen samostatně a odděleně od tělesa 3 licí hubice 2, přičemž je tento plášť 26 na svém spodním konci ukončen trubicí 14 o menším průměru, která je shodná s trubicí podle obr. 1.
Tento plášť 26 nebo vnitřní výstelka je vložen do svislého licího kanálu 4_. Plášť 26 je zde přidržován ve své horní části prostřednictvím manžety 26a, která spočívá na osazení horní trubicovité části 3a. Jeho okraj leží zcela jasně nad hladinou roztaveného kovu 18. Jakákoliv netěsnost nebo průsak jsou tak vyloučeny.
U alternativní varianty příkladného provedení předmětu tohoto vynálezu se může plášť 26 opírat svým spodním koncem o osazení, vytvořené na trubicovité části 3a.
Je zcela pochopitelné, že mohou být realizovány i jiné formy provedení utěsněných přídržných prostředků, a to aniž by došlo k úniku z rozsahu ochrany předmětu tohoto vynálezu.
Bylo by například možné vytvořit licí hubici 2 ve dvou spojených částech, které by obsahovaly překážku, tvořící samostatnou část, jejíž okraj by nepřevyšoval hladinu roztaveného kovu 18, kde by však válcovitá část spodní části 3b byla prodloužena směrem vzhůru tak, aby vyčnívala nad hladinu roztaveného kovu 18.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Licí hubice pro přivádění roztaveného kovu z distribučního zařízení do ingotové formy pro plynulé odlévání, která sestává z tělesa (3), které je tvořeno trubicovitou částí (3a), vymezující v podstatě svislý licí kanál (4), a v podstatě vodorovnou částí (3b), vymezující distribuční kanál (10), přičemž jsou tyto části (3a, 3b) spolu vzájemně spojeny, zejména pomocí šroubového spoje, licí kanál (4) má horní konec upraven pro připojení k distribučnímu zařízení, přičemž je jeho spodní konec určen k vyprazdňování do distribučního kanálu (10), tento distribuční kanál (10) je opatřen alespoň dvěma otvory pro vyprazdňování do ingotové formy pro plynulé odlévání, přičemž je v licím umístěna překážka (14), se tím, že licí hubice (2) je opatřena prostředky pro zabránění úniku roztaveného kovu (18) v úrovni spodního konce trubicovité části (3a) licí hubice.
    kanálu (4) vyznačuj ící
  2. 2. Licí hubice vyznačující se podle tím, že nároku 1 překážka (14) je vytvořena z jediného kusu s trubicovitou částí (3a)
  3. 3. Licí hubice podle vyznačující se kanálu (4), umístěná nad kteréhokoliv z nároků tím, že část překážkou (14), je
    1 a 2 licího opatřena materiálu výstelkou z tělesa (3).
    materiálu, který je odlišný od
    -7V Ζοοο-ΖΓΤ·· · · · · · · # ·
  4. 4. Licí hubice podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3 vyznačující se tím, že překážka (14) je z materiálu, který je odlišný od materiálu trubicovité části (3a).
  5. 5. Licí hubice podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4 vyznačující se tím, že prostředky pro zabránění úniku roztaveného kovu (18) jsou tvořeny pláštěm (26), vloženým do licího kanálu (4) a integrálně spojeným s překážkou (14).
  6. 6. Licí hubice podle vyznačující se trubicovité části (3a) je otvorem (24) o průměru kanálu (4).
    kteréhokoliv z tím, že v uspořádána vložka menším, než je nároků 1 až 5 horní části (22), opatřená průměr licího !\j YhOO~Zrp-
CZ20000257A 1997-08-06 1998-07-18 Licí hubice pro formu na plynulé odlévání CZ296394B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9710188A FR2767082B1 (fr) 1997-08-06 1997-08-06 Busette de coulee pour le transfert d'un metal liquide d'un repartiteur dans une lingotiere
US09/497,722 US6260742B1 (en) 1997-08-06 2000-02-04 Pouring spout for a continuous-casting mold

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2000257A3 true CZ2000257A3 (cs) 2001-07-11
CZ296394B6 CZ296394B6 (cs) 2006-03-15

Family

ID=26233739

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20000257A CZ296394B6 (cs) 1997-08-06 1998-07-18 Licí hubice pro formu na plynulé odlévání

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6260742B1 (cs)
EP (1) EP1007251B1 (cs)
JP (1) JP2001513446A (cs)
CN (1) CN1075408C (cs)
AT (1) ATE206974T1 (cs)
AU (1) AU726312B2 (cs)
BR (1) BR9811070A (cs)
CA (1) CA2298658A1 (cs)
CZ (1) CZ296394B6 (cs)
DE (1) DE69802103T2 (cs)
ES (1) ES2163294T3 (cs)
FR (1) FR2767082B1 (cs)
HU (1) HU221718B1 (cs)
PL (1) PL186837B1 (cs)
RU (1) RU2203770C2 (cs)
SK (1) SK1082000A3 (cs)
TR (1) TR200000317T2 (cs)
WO (1) WO1999007501A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9906116D0 (en) * 1999-03-17 1999-05-12 Didier Werke Ag Refractory product
SK287958B6 (sk) 2000-06-23 2012-07-03 Vesuvius Crucible Company Continuous casting nozzle with pressure modulator
DE10240491A1 (de) * 2002-09-03 2004-01-15 Refractory Intellectual Property Gmbh & Co.Kg Feuerfestes keramisches Tauchrohr
JP4475292B2 (ja) * 2007-05-14 2010-06-09 住友金属工業株式会社 溶融金属の連続鋳造用浸漬ノズルおよびそれを用いた連続鋳造方法
RU2359782C2 (ru) * 2007-07-04 2009-06-27 Техком Гмбх Погружной стакан
US7641081B2 (en) * 2007-12-10 2010-01-05 Krosakiharima Corporation Immersion nozzle
DE112011105197A5 (de) * 2011-04-29 2014-04-30 Techcom Gmbh Tauchrohr mit Düse
ES2553784B1 (es) * 2014-06-09 2016-09-14 Refractaria, S.A. Distribuidor para colada de acero
DE102018115066A1 (de) * 2018-06-22 2019-12-24 Steuler Korrosionsschutz Holding GmbH Umlenkvorrichtung zum Umlenken eines Schmelzstromes in einem Untergussgespann beim Blockgießen, Untergussgespann, Presswerkzeug und Herstellungsverfahren

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3395831A (en) * 1967-03-24 1968-08-06 Vesuvius Crucible Co Molten metal handling apparatus and method of preparing for pouring molten metal
JPS4943451B1 (cs) * 1969-10-30 1974-11-21
SE7409971L (cs) 1973-09-11 1975-03-12 Voest Ag
DE3420835C2 (de) 1984-06-05 1989-11-23 Chamotte- und Tonwerk Kurt Hagenburger, 6718 Grünstadt Keramischer Ausguß
DE4040616A1 (de) * 1990-12-19 1992-06-25 Didier Werke Ag Giessstrahlschutzrohr
FR2739313B1 (fr) 1995-09-28 1997-10-31 Usinor Sacilor Busette pour l'introduction d'un metal liquide dans une lingotiere de coulee continue des metaux

Also Published As

Publication number Publication date
US6260742B1 (en) 2001-07-17
CZ296394B6 (cs) 2006-03-15
CN1266389A (zh) 2000-09-13
CN1075408C (zh) 2001-11-28
CA2298658A1 (en) 1999-02-18
BR9811070A (pt) 2000-08-08
RU2203770C2 (ru) 2003-05-10
EP1007251A1 (en) 2000-06-14
JP2001513446A (ja) 2001-09-04
AU726312B2 (en) 2000-11-02
WO1999007501A1 (en) 1999-02-18
DE69802103D1 (de) 2001-11-22
TR200000317T2 (tr) 2001-07-23
PL186837B1 (pl) 2004-03-31
PL338550A1 (en) 2000-11-06
HUP0002820A3 (en) 2001-02-28
EP1007251B1 (en) 2001-10-17
ES2163294T3 (es) 2002-01-16
AU9154598A (en) 1999-03-01
SK1082000A3 (en) 2000-09-12
ATE206974T1 (de) 2001-11-15
DE69802103T2 (de) 2002-06-06
FR2767082B1 (fr) 1999-10-29
FR2767082A1 (fr) 1999-02-12
HU221718B1 (hu) 2002-12-28
HUP0002820A2 (hu) 2000-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2000257A3 (cs) Licí hubice pro formu na plynulé odlévání
US10099826B2 (en) Pourer with retractable spout
GB2370290A (en) A method of filling and sealing a dispenser bottle for use as a reservoir within a liquid dispensing unit
US4555050A (en) Closure mechanism with gas seal
US3970283A (en) Pouring of molten metals
ITRM980388A1 (it) Sistema di cacciata a pressione per vasi sanitari
CZ107198A3 (cs) Sestavení licí hubice mající rozdělovač inertního plynu
CH630578A5 (en) Bottle with metering closure
JP4167875B2 (ja) ナイフゲート弁
JPH02205501A (ja) 充填ノズル
KR100539207B1 (ko) 연속 주조 몰드용 주입구
CA2027767A1 (en) Closure and/or control element for a metallurgical vessel
EP1166052A1 (de) Dosierer zur ausgabe flüssiger medien
WO2007048173A1 (en) Container with an insert for pouring spout
IT1301901B1 (it) Chiusura con dispositivo anti spruzzo per contenitori di liquidi.
JP3418757B2 (ja) 止め弁
JPS5829181B2 (ja) 溶融金属注出通路を有する耐火部材
JPS6015807Y2 (ja) 給水栓
JPH0754362Y2 (ja) 吐水具
CN118829594A (zh) 用于插入到容器开口中的流量控制设备
ITMI950368U1 (it) Valvola di compensazione del modulo di regolazione della pressione d'aria e struttura della sua camera
JPS637420Y2 (cs)
DE8028771U1 (de) Als geruchsverschluss in endstuecke von sanitaeranlagen einsetzbarer siphoneinsatz
GB2098639A (en) Resealing water traps
BR0004820A (pt) Bocal de fundição contìnua

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070718