CZ20002092A3 - Způsob a zařízení pro kontinuální výrobu difuzního podložného napínacího pásu a tento difuzní podložný napínací pás - Google Patents

Způsob a zařízení pro kontinuální výrobu difuzního podložného napínacího pásu a tento difuzní podložný napínací pás Download PDF

Info

Publication number
CZ20002092A3
CZ20002092A3 CZ20002092A CZ20002092A CZ20002092A3 CZ 20002092 A3 CZ20002092 A3 CZ 20002092A3 CZ 20002092 A CZ20002092 A CZ 20002092A CZ 20002092 A CZ20002092 A CZ 20002092A CZ 20002092 A3 CZ20002092 A3 CZ 20002092A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
web
belt
roller
particular according
rollers
Prior art date
Application number
CZ20002092A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Georg Klein
Original Assignee
Klöber Johannes
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Klöber Johannes filed Critical Klöber Johannes
Priority to CZ20002092A priority Critical patent/CZ20002092A3/cs
Publication of CZ20002092A3 publication Critical patent/CZ20002092A3/cs

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

Difuzní, však jinak vodotěsný podložný napínací pás ve formě vrstvené struktury, která sestává nejméně ze z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu a výztužné vrstvy, přičemž obě vrstvy (19) se ve formě pásů zavádějí do kašírovacího zařízení, kde se působením tlaku a teploty navzájem staví a hydrofobní rouno se zásluhou povrchu se zbylými póry stane vodotěsným, avšak propustným pro páru. Obě vrstvy (19) se navzájem stavují v mezeře (5) mezi otáčejícím se, kapalinou vyhřívaným válcem (1, 3) a tento válec (1,3) částečně obepínajícím a spolu s ním běžícím pásem (2). Řešení se dále týká výrobního zařízení a difuzního podložného napínacího pásu samotného.

Description

Způsob a zařízení pro kontinuální výrobu difuzního podložného napínacího pásu a tento difuzní podložný napínací pás
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a zařízení pro kontinuální výrobu difuzního, avšak jinak vodotěsného podložného napínacího pásu ve formě vrstvené struktury, která sestává nejméně ze z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu a výztužné vrstvy, přičemž obě vrstvy se ve formě pásů zavádějí do kašírovacího zařízení, kde se působením tlaku a teploty navzájem staví a hydrofobní rouno se zásluhou povrchu se zbylými póry stane vodotěsným, avšak propustným pro páru. Vynález se rovněž týká tohoto difuzního podložného napínacího pásu jako takového.
Dosavadní stav techniky
Způsob tohoto druhu je popsán například v dokumentu DE-U1296 02 475, popřípadě v dokumentu DE-A1 196 42 252. Podložný napínací pás uvedeného druhu je tvořen vrstvenou strukturou, která sestává z prvního rouna, které je tvořeno rounem z nekonečných z taveniny foukaných vláken z hydrofobního plastu, a z výztužné vrstvy. Rouno je tedy takto opatřeno výztužnou vrstvou. Taková rouna z plastů se obecně označují jako meltblown/foukaná tavenina. Výztužná vrstva může být na foukanou taveninu nanesena ve formě druhého rouna z plastu (spředené rouno). Podle způsobu známého ze stavu techniky se toto nanášení provádí ve stolovém kašírovacím zařízení, do kterého se obě na sobě spočívající rouna zavádějí ve formě pásů. Na tato na sobě spočívající rouna se ve stolovém kašírovacím zařízení plošně působí tlakem a teplotou. Vlákna rouna z hydrofobního rouna se
- 2 přitom taví a vytvářejí gelu podobný povrch. Do tohoto gelovitého povrchu se může zatavit rouno, které slouží jako výztužná vrstva. Zásluhou zgelovatění a následného ochlazení se speče povrch foukané taveniny. Velikost pórů se přitom zmenší pod 20 pm. Podložný napínací pás, který takto vznikne, se tak stane nepropustným pro vodu, zůstane však propustný pro páru. Je zapotřebí, aby vrstva, která je zásluhou zbylých pórů propustná pro páru, byla vodotěsná za tlaku nejméně 1000 mm vodního sloupce. U podložných napínacích pásů, které se vyrábějí podle citovaného stavu techniky, se této minimální hodnoty často nedosáhne.
Další relevantní způsob je znám z dokumentu EP-B1 0 245 933. Vnější povrch spředeného rouna se kalandruje za tepla. Materiál se povrstvuje látkou, která má vyšší bod tavení než polymerní vlákna. Povrstvování se provádí kalandrováním za tepla. Na výkresech tohoto dokumentu je znázorněno, jak se materiál rouna působením teploty spéká a zůstávají zbylé póry.
Jiný relevantní způsob je popsán v dokumentu DE-A 197 29 533.9. Také při tomto způsobu se pomocí stolového kašírovacího zařízení provádí zgelovatění z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu. Popsaný způsob umožňuje zásluhou menší velikosti zbylých pórů dosažení vyšší těsnosti pro vodu. Vyvstává však potřeba optimalizovat tento způsob v tom směru, aby velikost zbylých pórů po celé šířce a délce podložného napínacího pásu byla pod určitou horní hranicí, aby také těsnost proti vodě byla po celé ploše tohoto pásu rovnoměrná.
Úkolem vynálezu je tudíž zdokonalit způsoby známé ze stavu techniky tak, aby se zlepšily vlastnosti výsledného produktu. Dalším úkolem vynálezu je nalezení konstrukce zařízení vhodného
- 3 « · » ···· · · · · ·· ··· ·» ·· ·· ·· pro tento účel.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých způsobů a zařízení tohoto druhu do značné míry odstraňuje způsob kontinuální výroby difúzního, avšak jinak vodotěsného podložného napínacího pásu ve formě vrstvené struktury, která sestává nejméně ze z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu a výztužné vrstvy, přičemž obě vrstvy se ve formě pásů zavádějí do kašírovacího zařízení, kde se působením tlaku a teploty navzájem staví a hydrofobní rouno se zásluhou povrchu se zbylými póry stane vodotěsným, avšak propustným pro páru, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že obě vrstvy se navzájem stavují v mezeře mezi otáčejícím se, kapalinou vyhřívaným válcem a tento válec částečně obepínajícím a spolu s ním běžícím pásem.
Předmětem vynálezu je rovněž způsob kontinuální výroby difúzního, avšak jinak vodotěsného podložného napínacího pásu ve formě vrstvené struktury, která sestává nejméně ze z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu a výztužné vrstvy, přičemž obě vrstvy se ve formě pásů zavádějí do kašírovacího zařízení, kde se působením tlaku a teploty navzájem staví a hydrofobní rouno se zásluhou povrchu se zbylými póry stane vodotěsným, avšak propustným pro páru, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že kašírovací zařízení je provedeno jako pásový kalandr s kapalinou vyhřívanými válci, na které nabíhá předehřátý pás.
Pás obepíná válce s výhodou v úhlovém rozsahu nejméně 180°.
Vrstvená struktura na konci mezery beze styku s pásem dále běží po válci a odebírá se kolem přítlačného válečku, který se
9 a ··· a a a a
- 4 aa ···a a a a a • a ··· *
9 a a 9 9a aaa aa ·
9a · a a a a aaaa a· aaa aa aa aa aa přitlačuje k povrchu válce.
Zařízení obsahuje druhý kapalinou vyhřívaný válec o přibližně stejném průměru jako má první válec, přičemž tento druhý válec je spoluobepnut pásem a je předřazen před prvním válcem.
Z taveniny foukané rouno z plastu a výztužná vrstva v nespojené vrstvené struktuře se zavádějí do mezery prvního válce, přičemž s povrchem tohoto válce přichází do styku výztužná vrstva.
Za pásovým kalandrem je s výhodou uspořádána soustava chladicích válců, skrze kterou spečená vrstvená struktura prochází.
Zmíněné chladicí válce se s výhodou provozují na teplotě 20 °C.
Nespojená vrstvená struktura, která sestává z výztužné vrstvy a spečiteného rouna z plastu, se zavádí do mezery mezi předřazeným druhým válcem a pásem, přičemž spečitelné rouno z plastu se uvádí do styku s povrchem druhého válce.
Před vstupem vrstvené struktury, která byly spečena v mezeře mezi předřazeným druhým válcem a pásem, do navazující mezery mezi prvním válcem a pásem se s výhodou přidružuje další vrstva rouna, popřípadě mřížoviny nebo tkaniny, které se pak se spolu zaváděnými vrstvami slepují nebo stavují za teploty nižší než má předřazený druhý válec.
Je také možno přidávat tavné lepidlo v množství až 10 %- 5 hmotn.
Zmíněné tavné lepidlo lze také přidávat v množství 20 až 50 %-hmotn.
Do styku s povrchem prvního válce přichází ochranné rouno, zaváděné společně do mezery mezi prvním válcem a pásem.
Válce se s výhodou vyhřívají olejem.
Teplota povrchu válců se po celé šířce těchto válců odchyluje od požadované teploty nejvýše o 1 °C.
Před pásovým kalandrem, který sestává z dvojice válců, může být předřazen další pásový kalandr, ve kterém se navzájem slepuje volně na sobě spočívající vrstvená struktura z foukané taveniny a spředeného rouna, takže po celé šířce vrstvené struktury se rovnoměrně vytvoří póry o velikosti do 5 pm.
Za předřazeným pásovým kalandrem je s výhodou uspořádána dvojice chladicích válců, ze které se do druhého pásového kalandru zavádí spečená a slepená vrstvená struktura.
Předmětem vynálezu je rovněž difuzní vodotěsný podložný napínací pás vyrobený popsaným způsobem, přičemž velikost zbylých pórů po celé šířce a délce pásu je menší než 5 pm a hustota těchto pórů je na celé ploše pásu konstantní.
Zařízení podle vynálezu, popřípadě způsob podle vynálezu se vyznačují tím, že jimi lze vyrobit podložný napínací pás se zvýšenou vodotěsností. Velikost zbylých pórů v takto vyrobeném difuzním vodotěsném podložném napínacím pásu je po celé šířce a »· ·· ♦ · · '» • · · φ, » » · ί • 9 9 · délce pásu menší než 5 pm a hustota těchto pórů je na celé ploše pásu konstantní. Lze dosáhnout vodotěsnosti při tlaku přesahujícím až 1500 mm vodního sloupce, měřeno podle normy DIN 20811. Pokládání a stavování se provádí pomocí pásového kalandru, jehož válec je vyhříván kapalinou. Zásluhou toho je možné, aby se teplota po celé délce válce udržovala ve velmi úzkých mezích, takže při spékání vytvářené zbylé póry mají po celé šířce pásu stejnou velikost. Tvar válce kromě toho umožňuje, aby polotovary byly transportovány optimálně. V průběhu gelovatění, popřípadě stavování nedochází k žádnému vzájemnému pohybu mezi produktem a kalandrem. Válec a na tento válec přiléhající pás se otáčejí výrobní rychlostí. Je výhodné, jestliže pás obepíná válec v úhlovém rozsahu nejméně 180°. Na konci obepnutí pásem může být produkt odebírán od válce pomocí přítlačného válečku. Pomocí tohoto přítlačného válečku může být vrstvená struktura na konci mezery mezi válcem a pásem přitlačována k tomuto válci. Pomocí profilování povrchu přítlačného válečku lze do produktu otisknout vzor, který bude pro daný produkt specifický. Je výhodné, jestliže pásový kalandr sestává ze dvou válců, kolem kterých běží společný pás. Předřazený válec slouží k tomu, aby se pás nahřál, takže do mezery mezi tímto pásem a dále zařazeným válcem zaváděné vrstvy polotovaru se zahřejí z obou stran. Je dále výhodné, jestliže z taveniny foukané rouno z plastu a výztužná vrstva v nespojené vrstvené struktuře se zavádí do mezery prvního válce, /
přičemž s povrchem tohoto válce přichází do styku výztužná vrstva ze spředeného rouna. Z taveniny foukané rouno z plastu je obráceno k pásu. Dál'e je použito řešení spočívající v tom, že ještě horký produkt, který kolem přítlačného válečku vystupuje z mezery mezi pásem a válcem, běží skrze dvojici chladicích válců, předtím, než se hotový produkt navíjí. Zatímco teplota kalandrového válce činí přibližně 100 až 160 °C, provozují se chladicí válce na teplotě kolem 20 °C. Zásluhou téměř rázového
9 9 9
9 9 '·
9 9 9
9 9 9
9 9 9
9 9 9
999 9 99 _··
9 9 9 » 9
9 999 9 · ·♦·
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9
999 9* 99 ochlazení produktu se zafixují napětí v tomto produktu. V jedné z variant způsobu podle vynálezu je použito řešení spočívající v tom, že nespojená vrstvená struktura, která sestává z výztužné vrstvy a spečiteného rouna z plastu, se zavádí do mezery mezi předřazeným druhým válcem a pásem. Spečitelné rouno z plastu se přitom uvádí do styku s povrchem druhého válce. Zatímco při výše popsaném jednostupňovém procesu přichází do styku s povrchem válce spředené rouno vrstvené struktury, která se odebírá ze společného zásobního svitku a sestává ze spředeného rouna a foukané taveniny, přichází tato vrstvená struktura při dvoustupňovém procesu do styku s válcem v předřazené mezeře svou stranou s foukanou taveninou. V této předřazené mezeře dochází k natavení povrchu foukané taveniny, která se takto může stavit, popřípadě slepit se spředeným rounem. Zásluhou natavení dojde ke spečení povrchu do té míry, že zbylé póry mají velikost do 5 pm. Velikost pórů je zásluhou jen nepatrných odchylek teploty po šířce válce, které činí maximálně ± 1 °C, velmi rovnoměrná. Toto natavování při následujícím průchodu mezerou kolem dalšího válce již nepokračuje, protože teplota následujícího válce je nižší než teplota předřazeného válce. Při průchodu touto další mezerou přijde pak přikládaná mřížovina nebo tkanina, popřípadě přes vložené spředené rouno, do styku s povrchem válce, který má nyní teplotu pouze maximálně 120 °C. Tato teplota postačuje ke slepení mřížky a ochranného rouna s foukanou taveninou. Výhodou dvoustupňového procesu je měkčí, textilní charakter produktu na omak. Získají se takto produkty, které mají na jedné straně hladký, pevný povrch,· zatímco na protilehlé straně mají měkkou textilní strukturu. Při dříve popsaném jednostupňovém procesu jsou produkty méně měkké a nemají na omak textilní charakter. Jako mřížovina/tkanina přichází v úvahu zejména extrudovaná, biaxiálně protažená mřížka z polypropylenu, jakož i tkanina z PET a skleněných vláken. Plošná hmotnost těchto mřížek může kolísat _ ·· ·'· ·· _ ·* • ě · · > ě ·»*·».
ě * ··· · · #·* · ♦ · fri
9 9 9 9 9 9 9 9 9 · · 4»
9 9 9 9 · · 9 9 · · ·· ··· ·* ·· ·· 9 9 mezi 8 a 60 g/m2. Mohou se též přidat přísady snižující hořlavost. Vlastní membránou, kterou je zajištěna optimální rovnováha mezi nepropustností pro vodu a propustností pro páru, je rouno z vláken vyrobených foukáním z taveniny, tedy zkráceně foukaná tavenina. Velikost vláken leží v oboru pm. Taková mikrovlákna na bázi polypropylenu se tlakem a teplotou navzájem staví, takže přitom vznikající spečený povrch pak obsahuje zbylé póry menší než 10 pm. Při velikosti zbylých pórů 5 pm se nepropustnost pro vodu zvyšuje na vyšší hodnoty tlaku, vyjádřené milimetry vodního sloupce. V jedné z variant způsobu podle vynálezu se může použít řešení spočívající v tom, že se přidává přibližně 10 %-hmotn. EVA-copdymeru. Přísada tohoto lepidla za tepla umožňuje dosažení lepší vazby s přiléhajícími vrstvami rouna. Při zvýšení podílu EVA na 20 až 50 %-hmotn. se dosáhne následujících vlastností, popřípadě zlepšení: Rozšíří se interval teplot, ve kterém probíhá zgelovatění foukané taveniny. Zgelovatěná foukaná tavenina získá elastické vlastnosti. Předejde se tím tomu, aby při ohýbání, skládání a namáhání v tahu vznikaly ve foukané tavenině trhlinky, čímž se také předejde možnému průniku vody. Výrazně se zlepší slepení rouna. Vysoký podíl EVA také umožňuje zmenšení velikosti pórů. Kromě toho lze takto i v jednostupňovém procesu vyrobit měkčí konečné produkty s textilním charakterem na omak.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na neomezujících příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují:
- na obr. 1 první příklad provedení zařízení podle vynálezu pro první variantu způsobu,
9 9 9 9 9 9 999 9 ·' 9
9
9 }
9 9
99
9' 9 9 9 r « « 9r
9 9
Μ 9 9 9
- na obr. 2 druhý příklad provedení zařízení podle vynálezu pro druhou variantu způsobu,
- na obr. 3 zvětšený detail příslušné části zařízení,
- na obr. 4 variantu zařízení.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení, které je znázornno na obr. 1 až 3, sestává z pásového kalandru s dvěma za sebou uspořádanými válci 1, 3, které jsou vyhřívány olejem. Průměry obou válců 1, 3 jsou shodné.
Shodné jsou rovněž délky obou válců 1, 3. Společně kolem obou válců 1, 3 je ovinut pás 2, který obepíná každý z válců 1, 3 v úhlovém rozsahu nejméně 180°. Pomocí vodicích válečků 6 je pás 2, který lze vyhřívat, při opuštění druhého válce 3 odchýlen směrem zpět.o přibližně 180° a přilehne pak na první válec 1, od kterého je pak odváděn dalším vodicím válečkem 6’ . Válce 1, 3 jsou uspořádány nad sebou. Spodní druhý válec 3, který je ve směru transportu pásu 2 uspořádán před horním prvním válcem 1, se vyhřívá na vyšší teplotu než horní první válec 1.
Jak nad dvojicí válců 1, 3, tak i ve směru výroby produktu před touto dvojicí válců 1, 3 jsou uspořádány držáky pro zásobní svitky buď volně na spředeném rounu jako nosném materiálu přiléhající foukané taveniny 19, nebo spředeného rouna 20 nebo mřížkové tkaniny 21.' Ve směru výroby za pásovým kalandrem je uspořádán zásobník 15 pro vyrobený produkt, popřípadě stříhací zařízení 16.
Mezi zásobníkem 15 pro vyrobený produkt a pásovým kalandrem, to jest dvojicí válců 1, 3 s pásem 2, je uspořádána dvojice *949 99 »· ·» 9*
Φ 9 9 Φ 9,9. 9 9 9 «φ • ΦΦΦΦ 9; 9,999 9 i 9 9'
9 9' 9 4* 9 9 9 9 9 * * 9
9 9' 9 9 9 9^ 9*9 Φ
9· 999 ·* 94 49 99 chladicích válců 8, které jsou uspořádány navzájem nad sebou.
Ve variantě způsobu podle vynálezu, která je znázorněna na obr. 1, probíhá výroba vypínacího podložného pásu jednostupňové. Z odvíjecího ústrojí 19 je polotovar, tvořený z taveniny foukaným hydrofobním rounem z plastu, které volně spočívá na spředeném rounu, veden kolem odchylovacího válečku 17 a přívodního válečku 7 do mezery 5 mezi pásem 2 a horním prvním válcem 1. Spředené rouno na jedné straně volně na sebe přiléhající vrstvené struktury 19 přitom přijde do styku s povrchem horního prvního válce 1. Na zadní straně vrstvené struktury 19 se z odvíjecího ústrojí 10 odvíjí mřížková tkanina 21, která se rovněž zavádí do mezery 5. Z odvíjecího ústrojí 11 se konečně odvíjí další spředené rouno 20, které spolu s ostatními vrstvami zavádí do mezery 5 tak, že mřížková tkanina 21 leží uprostřed.
Spředené rouno na jedné straně vrstvené struktury 19 tedy, jak již bylo zmíněno, přijde do styku s povrchem válců 1, 3. Zásluhou přenosu tepla dojde k natavení z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu a k jeho spečení ve vodotěsnou plochu, která však zásluhou zachování zbylých pórů o velikosti 5 pm zůstane propustná pro páru. Pás 2, který byl předehřát předchozím stykem se spodním druhým válcem 3, ohřívá zadní stranu polotovaru, kde se nachází spředené rouno, v mezeře 5 mezi pásem 2 a horním prvním válcem 1.
Mezera 5 mezi horním prvním válcem 1 a pásem 2 končí dříve, než produkt 13 definitivně opustí povrch horního prvního válce
1. Produkt 13 je při opouštění horního prvního válce 1 veden kolem přítlačného válečku 4 z tvrdé pryže, který ho přitlačuje ke kovovému povrchu tohoto horního prvního válce 1. Zásluhou tohoto přítlačného válečku 4, který je s výhodou z tvrdé pryže,
999 ·' 9 9
9 »>♦
9' 9 * 9- 9 9 ·
může být na mřížkové tkanině 21 spočívající spředené rouno 20 vtlačeno do mezer v této mřížkové tkanině 21. Povrch přítlačného válečku 4, který může být zhotoven také z kovu, může být také profilován. Toto profilování se pak přímo otiskne do produktu 13. Poté co je produkt 13 odebrán kolem přítlačného válečku 4 z horního prvního válce 1, který je vyhříván, je veden kolem dvojice chladicích válců 8, kde se prudce ochladí na pokojovou teplotu přibližně 20 °C. Zásluhou tohoto rychlého ochlazení dojde k zafixování napětí a smrštění, takže produkt 13 je pak rozměrově stabilní.
V případě varianty způsobu, která je znázorněna na obr. 2, probíhá proces výroby ve dvou stupních. Z odvíjecího zařízení 11 odvíjená volně složená vrstvená struktura, která sestává ze spředeného rouna a z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu, se kolem transportního válečku 12 zavádí do zaváděcí mezery 22 předřazeného spodního druhého válce 3. Teplota tohoto druhého válce 3 je vyšší než teplota za ním zařazeného horního prvního válce 1. Vrstvená struktura 19, která sestává ze spředeného rouna a z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu, se takto zavádí do spodní zaváděcí mezery 22 mezi spodním druhým válcem 3 a pásem 2 tak, že z taveniny foukané hydrofobní rouno přijde do styku s povrchem spodního druhého válce 3. Po opuštění vtahovací mezery 22 běží tato nyní slepená vrstvená struktura 19 kolem vodícího válečku 6, kterým je odchýlena o přibližně 180°, do horní stanice, to jest k hornímu prvnímu válci 1. Dó této mezery 5 se ve variantě, která je znázorněna na obr. 2, přídavně zavádí mřížková tkanina 21 a spředené rouno 20, a to z příslušných odvíjecích ústrojí 9 a 10. Také v tomto případě leží mřížková tkanina 21 opět uprostřed.
Horní první válec 1 má nyní teplotu nejvýše pouze 120 °C.
·>
«I φ
φ
Při průchodu vrstvené struktury 19 mezerou 5 mezi horním prvním válcem 1 a pásem 2 přichází do styku s povrchem horního prvního válce 1 pouze vnějším spředeným rounem 20. Teplota horního prvního válce 1 postačuje k tomu, aby se toto spředené rouno 20 a mřížková tkanina 21 slepily s již slepenou a spečenou foukanou taveninou 19. Produkt 13, který je takto vyroben ve dvoustupňovém procesu, je měkčí než produkt 13 vyrobený jednostupňovým procesem.
V jedné z možných variant způsobu se předpokládá, že se vyrobí mikrovlákna na bázi propylenu. Pro optimalizaci lepení lze přidat tavné lepidlo ve formě EVA-copdymeru v hmotnostím podílu až 20 %. Je však také možné, aby se vyráběly produkty s hmotnostním podílem EVA 20 až 50 %.
Ve variantě způsobu, která je znázorněna na obr. 4, je před prvním pásovým kalandrem II, znázorněným na obr. 1 až 3, předřazen druhý pásový kalandr I. První pásový kalandr II je přitom provozován jednostupňově. Do druhého pásového kalandru I, který obsahuje pouze jeden vyhřívaný válec 18, se z odvíjecího ústrojí 11 přivádí volná vrstvená struktura, která sestává ze z taveniny foukaných vláken a ze spředeného rouna 19. V tomto druhém pásovém kalandru I se nataví a spečou vrstvy z taveniny foukaných vláken a spředeného rouna 19, které se pak chladí pomocí dvojice chladicích válců 8'. Tento polotovar se pak spolu s mřížkovou tkaninou 21 á spředeným rounem 20 zavádí přes přívodní válečky 7 dó horní mezery 5 prvního pásového kalandru II. Spředené rouno 20, které slouží jako ochranné rouno, přichází přitom do styku s povrchem válců 1 a 3. Produkt 13, který vystupuje z druhého stupně, se pak pomocí dvojice chladicích válců 8 znovu ochladí na pokojovou teplotu.
499 4' ·> 9* »· ·9
0 > 9 »9 *' ·> > 0 • 9 ·»> 4’ 4 494 4 4 4 9' » 9 · · · 9 9 9 9 9' 9« 9 _ 9 4” 4 9 9 9' 4' 9 4 9 «· ·♦» ·9. *9 99 «9.
Znaky vynálezu patrné z předchozího popisu, výkresů a nároků mohou být pro provádění vynálezu významné jak jednotlivě, tak i v libovolné kombinaci. Všechny popsané znaky jsou pro vynález podstatné. Mezi znaky vynálezu náleží také v plném rozsahu obsah příslušné prioritní přihlášky.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob kontinuální výroby difuzního, avšak jinak vodotěsného podložného napínacího pásu ve formě vrstvené struktury, která sestává nejméně ze z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu a výztužné vrstvy, přičemž obě vrstvy se ve formě pásů zavádějí do kašírovacího zařízení, kde se působením tlaku a teploty navzájem staví a hydrofobní rouno se zásluhou povrchu se zbylými póry stane vodotěsným, avšak propustným pro páru, vyznačující se tím, že obě vrstvy (19) se navzájem stavují v mezeře (5) mezi otáčejícím se, kapalinou vyhřívaným válcem (1, 3) a tento válec (1,3) částečně obepínajícím a spolu S ním běžícím pásem (2).
  2. 2. Způsob kontinuální výroby difuzního, avšak jinak vodotěsného podložného napínacího pásu ve formě vrstvené struktury, která sestává nejméně ze z taveniny foukaného hydrofobního rouna z plastu a výztužné vrstvy, přičemž obě vrstvy se ve formě pásů zavádějí do kašírovacího zařízení, kde se působením tlaku a teploty navzájem staví a hydrofobní rouno se zásluhou povrchu se zbylými póry stane vodotěsným, avšak propustným pro páru, vyznačující se tím, že kašírovací zařízení je provedeno jako pásový kalandr s kapalinou vyhřívanými válci (1, 3), na které nabíhá předehřátý pás (2).
  3. 3. Způsob podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačující se tím, že pás (2) obepíná válce (1, 3) v úhlovém rozsahu nejméně ···* »♦ *·' >· • <·» « ·» ·: · · * * · · »»’ ·> · *** «, · t »’ · »'<,»* · · * · * · « » • · * ♦ · Λ* 6 » « · ·· ··♦ ·« ·« ·· .·
    180° .
  4. 4. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že vrstvená struktura (19) na konci mezery (5) beze styku s pásem (2) dále běží po válci (1) a odebírá se kolem přítlačného válečku (4), který se přitlačuje k povrchu válce (1) .
  5. 5. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že obsahuje druhý kapalinou vyhřívaný válec (3) o přibližně stejném průměru jako má první válec (1), přičemž tento druhý válec (3) je spoluobepnut pásem (2) a je předřazen před prvním válcem (1).
  6. 6. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že z taveniny foukané rouno z plastu a výztužná vrstva v nespojené vrstvené struktuře (19) se zavádí do mezery prvního válce (1), přičemž s povrchem tohoto válce (1) přichází do styku výztužná vrstva.
  7. 7. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že za pásovým kalandrem je uspořádána soustava chladicích válců (8, 8'), skrze kterou spečená vrstvená struktura prochází.
  8. 8. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že chladicí válce (8, 8') se provozují na
    99 ·»»♦ 9* 9 9 ·9 99
  9. 9 9 9 9 9 9 _ 9» 9 '9 9 • 9 999' 9'1 9 9 99 9' 9 9 »<
    9' 9 9 9 9 9 9 9 · · φ 9 9 • 9 9J 9' 9 9 9> 9 9 9 9
    99 999 ·9 99 ·9 ·· teplotě 20 °C.
    9. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že nespojená vrstvená struktura (19), která sestává z výztužné vrstvy a spečiteného rouna z plastu, se zavádí do mezery (22) mezi předřazeným druhým válcem (3) a pásem (2), přičemž spečitelné rouno z plástu se uvádí do styku s povrchem druhého válce (3).
  10. 10. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící setím, že před vstupem vrstvené struktury (19), která byly spečena v mezeře mezi předřazeným druhým válcem (3) a pásem (2), do navazující mezery mezi prvním válcem (1) a pásem (2) se přidružuje další vrstva rouna (20), popřípadě mřížoviny nebo tkaniny (21), které se pak se spolu zaváděnými vrstvami slepují nebo stavují za teploty nižší než má předřazený druhý válec (3).
  11. 11. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že se přidává tavné lepidlo v množství až 10 %-hmotn.
  12. 12. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že se přidává tavné lepidlo v množství 20 až 50 %-hmotn.
  13. 13. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící · ♦· .. · « * <f <0 *
    0 * ♦»· 0> 0 0 0« 01 0 0 0' 0’ 0 *γ· · «' · ««0 » « 0
    0· _ 0 . «> 0' .0 0. 0 0 > 0. 0
    00 000- 0« «#’ 00 00,
    - 17 se tím, že do styku s povrchem prvního válce (1) přichází ochranné rouno (20), zaváděné společně do mezery mezi prvním válcem (1) a pásem (2).
  14. 14. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že válce (1, 3) se vyhřívají olejem.
  15. 15. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící setím, že teplota povrchu válců (1, 3) po celé šířce těchto válců (1, 3) se od požadované teploty odchyluje nejvýše o 1 °C.
  16. 16. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že před pásovým kalandrem, který sestává z dvojice válců (1, 3), je předřazen další pásový kalandr, ve kterém se navzájem slepuje volně na sobě spočívající vrstvená struktura z foukané taveniny a spředeného rouna, takže po celé šířce vrstvené struktury se rovnoměrně vytvoří póry o velikosti do 5 pm.
  17. 17. Způsob nebo zařízení podle některého z předchozích nároků nebo zejména podle těchto nároků, vyznačuj ící se tím, že za předřazeným pásovým kalandrem je uspořádána dvojice chladicích válců (8'), ze které se do druhého pásového kalandru zavádí spečená a slepená vrstvená struktura. 18. Difuzní vodotěsný podložný napínací pás vyrobený způsobem podle některého nebo více z předchozích nároků, *
    e φ!
    44 »·»♦ ·· ·♦·
    4 4 » a»* • é »' • 4 ·' ·'·. »· >· >·
    44 99 vyznačující se tím, že velikost zbylých pórů po celé šířce a délce pásu je menší než 5 μια a hustota těchto pórů je na celé ploše pásu konstantní.
CZ20002092A 1998-10-23 1998-10-23 Způsob a zařízení pro kontinuální výrobu difuzního podložného napínacího pásu a tento difuzní podložný napínací pás CZ20002092A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002092A CZ20002092A3 (cs) 1998-10-23 1998-10-23 Způsob a zařízení pro kontinuální výrobu difuzního podložného napínacího pásu a tento difuzní podložný napínací pás

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002092A CZ20002092A3 (cs) 1998-10-23 1998-10-23 Způsob a zařízení pro kontinuální výrobu difuzního podložného napínacího pásu a tento difuzní podložný napínací pás

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20002092A3 true CZ20002092A3 (cs) 2000-10-11

Family

ID=5470903

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002092A CZ20002092A3 (cs) 1998-10-23 1998-10-23 Způsob a zařízení pro kontinuální výrobu difuzního podložného napínacího pásu a tento difuzní podložný napínací pás

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20002092A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2178027C2 (ru) Способ изготовления композитных материалов и устройство для его осуществления (варианты)
KR920001433B1 (ko) 열-탄성화 시이트 물질, 그 제품 및 제조방법
US5733624A (en) Mineral fiber insulation batt impregnated with coextruded polymer layering system
KR20010032289A (ko) 열가소성 중합체 재료 입자로부터 열경화성 웨브를제조하기 위한 방법
RU98116310A (ru) Способ изготовления тканеподобного микропористого слоистого материала из нетканого волокнистого полотна и термопластичной пленки, обладающего проницаемостью для воздуха и паров влаги и не пропускающего жидкость
CZ20032358A3 (cs) Způsob a zařízení pro výrobu kompozitního plošného produktu s víceosou vlákennou výztuží, kompozitní plošný produkt, jeho použití, a textilní pás
JP4522498B2 (ja) 横方向ウェブの製造方法
JP2010095001A (ja) フリースの製造方法並びに該方法を実施するための装置
CA2546078C (en) Improved process for the manufacture of interpenetrating polymer network sheeting and useful articles thereof
EP2584081B1 (en) Self-adhesive fiber mat
KR101514199B1 (ko) 다층 직물 및 이의 제조방법
MXPA05014229A (es) Sustrato para banda sinfin para utilizarse en aplicaciones para fabricacion de papel.
US4713134A (en) Double belt bonding of fibrous web comprising thermoplastic fibers on steam cans
CZ20002092A3 (cs) Způsob a zařízení pro kontinuální výrobu difuzního podložného napínacího pásu a tento difuzní podložný napínací pás
KR102511366B1 (ko) 수증기 투과성 라미나 시트의 제조 방법 및 제조 장치
SI9111134A (en) Procedure for preparation of needled spinning fleece
DE4008674C2 (de) Verfahren zur Herstellung eines Textilmateriales
KR20040099829A (ko) 면상발열체의 절연필름 코팅방법
EP0105731B1 (en) Double belt bonding of fibrous web comprising thermoplastic fibers on steam cans
US3770534A (en) Method for manufacturing a fibre fleece laminated with a foil and a device for performing such a method
US6355135B1 (en) Method of laminating gas permeable sheet material
KR930008400B1 (ko) 자동차 내장재 성형품의 열간 프레스 성형방법
KR100633264B1 (ko) 합성시트 제조방법 및 장치
US20030106639A1 (en) Apparatus and method for manufacturing a polymeric-coated bias fabric
US708454A (en) Method of waterproofing paper.

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic