CZ20001643A3 - Způsob a systém pro automatické provádění vícenásobných procesů pro komplexní procesní zařízení - Google Patents

Způsob a systém pro automatické provádění vícenásobných procesů pro komplexní procesní zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ20001643A3
CZ20001643A3 CZ20001643A CZ20001643A CZ20001643A3 CZ 20001643 A3 CZ20001643 A3 CZ 20001643A3 CZ 20001643 A CZ20001643 A CZ 20001643A CZ 20001643 A CZ20001643 A CZ 20001643A CZ 20001643 A3 CZ20001643 A3 CZ 20001643A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
processes
operator
steps
conditions
automatic
Prior art date
Application number
CZ20001643A
Other languages
English (en)
Inventor
Melvin Herbert Lipner
Roger Andrew Mundy
Theodore J. Batt
Original Assignee
Westinghouse Electric Company Llc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Westinghouse Electric Company Llc filed Critical Westinghouse Electric Company Llc
Publication of CZ20001643A3 publication Critical patent/CZ20001643A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F9/00Arrangements for program control, e.g. control units
    • G06F9/06Arrangements for program control, e.g. control units using stored programs, i.e. using an internal store of processing equipment to receive or retain programs
    • G06F9/44Arrangements for executing specific programs
    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05BCONTROL OR REGULATING SYSTEMS IN GENERAL; FUNCTIONAL ELEMENTS OF SUCH SYSTEMS; MONITORING OR TESTING ARRANGEMENTS FOR SUCH SYSTEMS OR ELEMENTS
    • G05B15/00Systems controlled by a computer
    • G05B15/02Systems controlled by a computer electric
    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05BCONTROL OR REGULATING SYSTEMS IN GENERAL; FUNCTIONAL ELEMENTS OF SUCH SYSTEMS; MONITORING OR TESTING ARRANGEMENTS FOR SUCH SYSTEMS OR ELEMENTS
    • G05B19/00Programme-control systems
    • G05B19/02Programme-control systems electric
    • G05B19/04Programme control other than numerical control, i.e. in sequence controllers or logic controllers
    • G05B19/042Programme control other than numerical control, i.e. in sequence controllers or logic controllers using digital processors
    • G05B19/0428Safety, monitoring
    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05BCONTROL OR REGULATING SYSTEMS IN GENERAL; FUNCTIONAL ELEMENTS OF SUCH SYSTEMS; MONITORING OR TESTING ARRANGEMENTS FOR SUCH SYSTEMS OR ELEMENTS
    • G05B19/00Programme-control systems
    • G05B19/02Programme-control systems electric
    • G05B19/418Total factory control, i.e. centrally controlling a plurality of machines, e.g. direct or distributed numerical control [DNC], flexible manufacturing systems [FMS], integrated manufacturing systems [IMS], computer integrated manufacturing [CIM]

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a systému pro poskytnutí pomoci operátorovi při provádění kroků prostřednictvím krokových procesů v průběhu provozu komplexního procesního zařízení. Konkrétněji se vynález týká současného provádění vícenásobných procesů, z nichž některé nebo všechny mohou být prováděny automaticky, a zejména se týká udržování operátorova dohledu a řízení každého z procesů za takových podmínek.
Dosavadní stav techniky
Provoz komplexního procesního zařízení vyžaduje přizpůsobení velkého množství dat a hodnocení stavu procesu a různých systémů součástí na základě těchto údajů, a zajištění informací o příslušných rozhodnutích a akcích, založených na uvedeném hodnocení. Přestože je většina provozu moderního komplexního procesního zařízení řízena automaticky, je celkový dozor a dohled nad zařízením vždy svěřen živému operátorovi, takže zodpovědnost přebírá lidský faktor.
Formální psané provozní procesy zařízení buď za běžných podmínek nebo za nebezpečných podmínek jsou obvykle vypracovávány zkušenými specialisty. Takové „papírové fc fcfcfc · · • fc · • · procesy byly po celá léta konkrétně využívány v takových zařízeních, jako jsou atomové elektrárny. V nedávné době byly vyvinuty interaktivní systémy, založené na využití počítačů, a určené pro napomáhání operátorovi při provádění komplexních provozních procesů.
Například v patentovém spise US 4 803 039 je popisován takový systém, u kterého jsou postupné kroky procesu představovány operátorovi na obrazovce displeje. Tento systém automaticky monitoruje vhodné parametry, relevantní pro procesní kroky. Pokud nejsou podmínky, vyžadované pro určité kroky, splněny, jsou operátorovi nabídnuty určité alternativy. V každém případě je od operátora vyžadována odezva ještě předtím, než systém postoupí buď k následujícímu kroku, nebo ke kroku v jiném procesu, řízeném operátorem.
V patentovém spise US 4 815 014 je popisován obdobný systém, který vyžaduje ověření o tom, že akce operátora byla skutečně provedena před tím, než je postoupeno k následujícímu kroku v daném procesu. Operátor však může přeskočit požadavek na takové ověření. Interaktivní systémy, popsané z tohoto hlediska, byly pevně zakódovány, takže vyžadovaly napsání nového kódu a ověření veškerého softwaru při provedení jakýchkoliv změn, a to včetně změny referenčních hodnot různých parametrů.
Předmět patentového spisu US 5 553 304 odstraňuje tento konkrétní problém popisem využití relační databáze pro vytváření a ukládání rovnic, představujících různé postupné kroky v procesech. S pomocí takového systému mohou být prováděny změny příslušných hodnot parametrů a dokonce i • · samotných procesů bez nutnosti vytvářet nové kódy a ověřovat tyto nové kódy.
Avšak interaktivní systémy, založené na využití počítačů, a určené pro napomáhání při provádění komplexních funkčních procesů, aktuálně vyžadují manuální vstup prostřednictvím operátora pro přikročení k následujícímu kroku. Rovněž vykazují schopnost mít v určitém čase aktivní pouze jeden proces. Pokud operátor akceptuje doporučení k přechodu na jiný proces, stává se ukončený proces neaktivním.
Spolu se vzrůstající složitostí a komplexností procesních zařízení, jako jsou zejména atomové elektrárny, vznikají konkrétní potřeby na vyvinutí zdokonaleného systému a způsobu přesného a rychlého provádění procesů u komplexních procesních zařízení.
Zejména existuje potřeba vyvinutí takového způsobu a systému, kde bude umožněno, aby byly současně aktivní vícenásobné procesy.
Tím je vytvářena přídavná potřeba na vyvinutí způsobu a systému, kde bude umožněno, aby procesy byly prováděny automaticky, přičemž bude udržena a zajištěna dohlížecí kontrola operátora nad těmito procesy.
Podstata vynálezu
Shora uvedené a další potřeby byly uspokojeny prostřednictvím předmětu tohoto vynálezu, který je zaměřen na • · · dohlížecí sekvenční řídicí rozhraní pro provádění procesů v komplexních procesních zařízeních.
Předmět tohoto vynálezu se týká zejména způsobu a systému pro automatické postupování přes postupné kroky takových procesů a opatření operátorského rozhraní, poskytujícího operátorovi znázornění postupných kroků, které jsou prováděny, což umožňuje operátorovi případně převzít manuální řízení těchto procesů. S výhodou je využíváno relační databáze pro vytváření rovnic, představujících postupné kroky, které poté mohou být prováděny automaticky nebo manuálně.
Výchozí podmínky pro automatické provádění procesů mohou být stanoveny tak, že po splnění těchto podmínek je proces automaticky spuštěn či zahájen. Rovněž mohou být ustaveny podmínky pro zastavení, určené pro automatické zastavení procesu.
Některé z procesních kroků vytvářejí řídicí signály, jejichž výsledkem je modifikace procesních podmínek. Tyto řídicí signály mohou být vytvářeny automaticky u procesů, které probíhají automaticky. Některé procesy vyžadují ověření, že řídicí signály byly účinné, a to ještě před postupem k následujícímu kroku. To může v některých případech zabrat určitý čas.
Pokud nejsou stanovené podmínky splněny, je krok narušen, takže automatické postupování bude končit žádostí o zásah operátora. Vhodné časové zpoždění je nutno zajistit pro umožnění toho, aby se řídicí signál stal účinným, takže proces bude moci pokračovat automaticky. Časová zpoždění • · • ·
mohou být rovněž naprogramována do kteréhokoliv z kroků procesu, takže operátor může sledovat postup kroků během automatického prováděni.
Předmět tohoto vynálezu rovněž zahrnuje postupováni přes kroky vícenásobných procesů současně a umožnění, aby byly operátorovi prostřednictvím operátorského rozhraní představeny postupné kroky každého z vícenásobných procesů při jejich provádění. Významným znakem předmětu tohoto vynálezu je operátorské rozhraní, které sestává ze dvou částí: z prováděcího rozhraní a z procesního rozhraní.
Prováděcí rozhraní umožňuje operátorovi sledovat a volit stav každého z procesů. Prováděcí souhrnné rozhraní rovněž umožňuje operátorovi globálně volit automatické postupování tak, že jsou výchozí podmínky splněny pro různé procesy, které jsou automaticky spuštěny.
Procesní rozhraní představuje znázornění aktuálního kroku u zvolených procesů. Aktuální kroky vícenásobných procesů mohou být znázorněny v samostatných oknech.
V souladu s jedním aspektem předmětu tohoto vynálezu byl tedy vyvinut způsob provádění procesů pro komplexní procesní zařízení, který obsahuje:
monitorování zvolených procesních podmínek, vytváření a ukládání velkého množství procesů, z nichž každý obsahuje soubor postupných kroků, přičemž alespoň některé z těchto kroků vyžadují ověření určitých zvolených procesních podmínek, ····«· · · · · · · ·«·· » · · • · · · ··· · · · · · opatření prostředků pro automatické postupování přes uvedené postupné kroky uvedených procesů, a opatření operátorského rozhraní, poskytujícího operátorovi znázornění uvedených postupných kroků, jak jsou prováděny, a prostředků, s jejichž pomocí může operátor volitelně převzít manuální řízení zvolených procesů.
Uvedený krok vytváření a ukládání velkého množství procesů s výhodou obsahuje využívání relační databáze pro vytváření rovnic, představujících uvedené postupné kroky, přičemž uvedené rovnice jsou prováděny pro automatické postupování přes uvedené postupné kroky.
Uvedený krok vytváření a ·ukládání velkého množství procesů s výhodou zahrnuje nastavení podmínek zastavení, přičemž automatické postupování zahrnuje zastavení postupování přes uvedené postupné kroky procesu, pokud jsou zjištěny podmínky zastavení.
Uvedené automatické postupování s výhodou zahrnuje automatické zastavení postupování přes uvedené postupné kroky, pokud nejsou splněny specifické procesní podmínky, vyvolané příslušným krokem.
Způsob podle tohoto vynálezu dále s výhodou zahrnuje zajištění časového zpoždění pro splnění uvedených specifických procesních podmínek před zastavením uvedeného automatického postupování přes uvedené postupné kroky.
• · · ··
Způsob podle tohoto vynálezu rovněž s výhodou zahrnuje opatření pro uvedeného operátora prostřednictvím uvedených prostředků operátorského rozhraní přeskočit uvedené zastavení uvedeného automatického postupování přes uvedené postupné kroky.
Uvedený krok vytváření a ukládání velkého množství procesů dále s výhodou obsahuje vytváření zvolených spouštěcích podmínek pro určitý z uvedených procesů a automatické spuštění procesu, pokud jsou uvedené spouštěcí podmínky splněny.
Krok opatření operátorského rozhraní s výhodou zahrnuje opatření prostředků pro volitelné umožnění a znemožnění automatického spuštění procesů v odezvě na splnění uvedených spouštěcích podmínek.
Krok vytváření a ukládání uvedeného velkého množství procesů s výhodou zahrnuje volitelné nastavování časových zpoždění pro automatické postupování přes uvedené kroky.
Uvedený krok vytváření a ukládání procesů s výhodou zahrnuje vytváření řídicích signálů pro modifikaci procesních podmínek, přičemž uvedené automatické postupování přes uvedené kroky zahrnuje automatické vytváření uvedených řídicích signálů.
Uvedený krok opatření operátorského rozhraní s výhodou zahrnuje opatření prostředků pro operátora pro blokování uvedeného automatického vytváření uvedených řídicích signálů.
• · ··
Způsob podle tohoto vynálezu rovněž s výhodou zahrnuje zajištění časových zpoždění pro automatické postupování mezi uvedenými kroky.
Uvedený krok zajištění časových zpoždění a automatického postupování mezi uvedenými kroky s výhodou obsahuje zajištění časových zpoždění, postačujících pro změnu uvedených procesních podmínek v odezvě na uvedený řídicí signál.
Uvedený krok opatření rozhraní pro uvedeného operátora s výhodou zahrnuje opatření výkonného souhrnu, představujícího režim pro každý z uvedeného velkého množství procesů, a prostředků pro operátora pro volbu automatického a manuálního režimu pro každý z uvedených procesů.
Uvedený krok automatického postupování přes kroky uvedených procesů s výhodou zahrnuje automatické postupování přes velký počet z uvedeného velkého množství procesů současně.
V souladu s dalším aspektem předmětu tohoto vynálezu byl dále vyvinut způsob provádění procesů pro komplexní procesní zařízení, který obsahuje:
monitorování zvolených procesních podmínek, vytváření a ukládání velkého množství procesů, z nichž každý obsahuje soubor postupných kroků, přičemž alespoň některé z těchto kroků vyžadují ověření určitých z uvedených procesních podmínek, • ··· · · · · · · · · • · · · ♦ · · · · ·· ·· ·· ··· ·· ··· postupování přes uvedené postupné kroky vícenásobných procesů současně, a umožnění operátorovi prostřednictvím operátorského rozhraní zajistit znázornění uvedených postupných kroků každého z uvedených vícenásobných procesů při jejich provádění.
Uvedený krok vytváření a ukládání velkého množství procesů s výhodou obsahuje využívání relační databáze pro vytváření rovnic, představujících uvedené postupné kroky, přičemž uvedené rovnice jsou prováděny pro automatické postupování přes uvedené postupné kroky.
Způsob podle tohoto vynálezu dále s výhodou zahrnuje opatření prostřednictvím uvedeného operátorského rozhraní výkonného souhrnu, znázorňujícího režim každého z uvedeného velkého množství procesů.
Způsob podle tohoto vynálezu rovněž s výhodou zahrnuje opatření prostřednictvím uvedeného operátorského rozhraní prostředků pro operátora pro výběr určitých z uvedených procesů pro automatický stav a automatické postupování přes takové procesy.
Uvedený krok zajištění dostupnosti prováděných kroků pro operátora s výhodou zahrnuje opatření rozhraní, v němž jsou kroky prováděny, prostřednictvím toho, že alespoň dva z uvedených vícenásobných procesů, které jsou prováděny, jsou znázorněny operátorovi současně.
·· *♦ ·« · ·· *··· · · ·· · · • · ··· · · · 1111 11 1111 11 11 11 9 1 911 11
V souladu s dalším aspektem předmětu tohoto vynálezu byl dále vyvinut systém provádění procesů pro komplexní procesní zařízení, který obsahuje:
prostředky pro monitorování zvolených procesních podmínek, ukládací prostředky pro ukládání velkého množství procesů, z nichž každý obsahuje soustavu postupných kroků, přičemž alespoň některé z těchto kroků vyžadují ověření určitých z uvedených zvolených procesních podmínek, prostředky pro automatické postupování přes uvedené postupné kroky uvedených procesů, a operátorské rozhraní, volitelně představující operátorovi znázornění kroků uvedených zvolených procesů, které jsou automaticky prováděny.
Uvedené prostředky pro automatické postupování s výhodou obsahují prostředky pro současné postupování přes vícenásobné procesy.
Uvedené operátorské rozhraní s výhodou zahrnuje výkonný souhrn, představující znázornění režimu každého z uvedeného velkého množství uvedených procesů, a zahrnuje prostředky pro volbu režimu pro každý z uvedeného velkého množství procesů.
V souladu s ještě dalším aspektem předmětu tohoto vynálezu byl rovněž vyvinut systém provádění procesů pro komplexní procesní zařízení, který obsahuje:
zvolených monitorovací prostředky pro monitorování procesních podmínek, • 9 ··
4 4 4 · η 4 4 4 4 4 4
9 999 99 9
4 9 4 4 •4 44 ·· 4 ukládací prostředky pro ukládání velkého množství procesů, z nichž každý obsahuje soustavu postupných kroků, přičemž alespoň některé z těchto kroků vyžadují ověření určitých z uvedených zvolených procesních podmínek, prostředky pro současné postupování přes uvedené postupné kroky vícenásobných procesů, a operátorské rozhraní, mající prostředky pro operátora pro volbu uvedených vícenásobných procesů pro současné provádění a pro umožnění operátorovi představit kroky uvedených vícenásobných procesů, které jsou prováděny.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje blokové interaktivní systém, založený na tohoto vynálezu;
schéma, představující využití počítačů, podle obr. 2 znázorňuje příkladnou obrazovku prováděcího rozhraní, která je vytvářena systémem podle obr. 1;
obr. 3 znázorňuje příkladnou obrazovku procesního rozhraní, která rovněž tvoří součást daného systému;
φφ φφ ·· φ φφ φ φφφφ φφφφ φφφφ
-1Ο φφφφφφφ φφφ
1Ζ φ φ φφφ φφφ φφφφ <
φφ φφφφ φφφ φφ φφ φφ φφφ φφ φφφ obr. 4 znázorňuje uspořádání a rozložení procesního rozhraní;
obr. 5 až obr. 14 znázorňují vývojové diagramy softwaru, který tvoří součást předmětu tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na vyobrazení podle obr. 1 je znázorněno komplexní procesní zařízení 1, jako je například atomová elektrárna, které je řízeno a kontrolováno prostřednictvím distribuovaného systému 3 řízení procesů. Tento distribuovaný systém 3 řízení procesů zahrnuje celou řadu distribuovaných jednotek 5 řízení procesů (DPU), které jsou spolu vzájemně propojeny prostřednictvím datové sběrnice f. Provozní snímače 9, které sledují různé podmínky a hodnoty parametrů v daném zařízení, poskytují příslušné údaje distribuovaným jednotkám 5 řízení procesů (DPU) prostřednictvím datové sběrnice 7_.
Distribuované jednotky _5 řízení procesů (DPU) mají distribuované procesní počítače, které využívají zjištěné provozní podmínky v zařízení v řídicích algoritmech 11 pro vytváření řídicích signálů, které jsou přenášeny prostřednictvím datové sběrnice Ί_ k řídicím prvkům 13, jako jsou ventily, čerpadla a podobně.
Předmět tohoto vynálezu je zaměřen na systém 15 dohlížecího sekvenčního řídicího rozhraní (SSCI), kterým je on-line pracovní staniční systém, uzpůsobený a určený pro provozní procesy zařízení a pro postupné řídicí aplikace.
φφ φ φ · φ φ • φ φ φφφ φ φφφ
ΦΦ «φ φφ · 0 · · · φ 0 φ φ φ φ φ φ φφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φφ φφ φφ
Procesy a postupné řídicí kroky jsou považovány za vzájemně zaměnitelné termíny.
Systém je určen pro zajištění rozhraní a propojení, které umožní jak uživatelem prováděné manuální provádění procesů a postupného sledování, tak i systémem prováděné 'automatické provádění procesů a postupného sledování. Signály jsou jak přijímány od široké datové sběrnice 7_, tak i vysílány do této široké datové sběrnice 1_ prostřednictvím systému 15 dohlížecího sekvenčního řídicího rozhraní (SSCI).
SSCI 15 zahrnuje softwarový server 17 a celou řadu stanic rozhraní člověk-stroj neboli pracovních stanic 19. Tyto pracovní stanice 19 komunikují se serverem 17 SSCI prostřednictvím sítě 21, jako je například Ethernet. Jsou rovněž připojeny k datové sběrnici Ί_. Servet 17 SSCI zahrnuje řídicí program 23 SSCI, který řídí zavádění uživatelského programu 25 SSCI v průběhu spouštění nebo počátečního nastavení. Server 17 SSCI rovněž zahrnuje server 27 řídicího systému relační databáze (RDBMS). Tento server 27 řídicího systému relační databáze (RDBMS) je vybaven softwarem, který vytváří a ukládá rovnice, představující postupné kroky procesů. Tento způsob je popsán v patentovém spise US 5 553 304, který je zde uváděn ve formě odkazu.
Uživatelský program 25 SSCI vytváří soustavu souborů 29 teplého startu, které jsou přenášeny do pracovních stanic 19. Tyto soubory 29 obsahují kroky pro větší množství procesů. Jiný řídicí program 31 SSCI v pracovních stanicích 19 využívá souborů 29 teplého startu pro zahájení provozu uživatelského programu 31 SSCI, který provádí funkci SSCI v pracovní stanici. Tento uživatelský program 31 implementuje dvě části ♦ · ·· • « » · * · • · · » · « • · ··· 4 · · • · · 4 · ·« ·· ♦ · • ♦· * ·· · « ·· • · · · € · · « · • · * · • ·· ···
SSCI, a to prováděcí rozhraní rozhraní 35.
SSCI a sekvenční
Pracovní stanice 19 uchovávají změnové soubory 37, které kontinuálně zaznamenávají postup vícenásobných procesů, které jsou prováděny. Tyto změnové soubory 37 jsou přenášeny zpět do softwarového serveru 17, takže pokud dojde k poruše pracovní stanice 19, může být provádění procesu zaznamenáváno jinou pracovní stanicí 19 od bodu přímo před tím, kdy poruchová pracovní stanice přestala pracovat. Tím je vyloučena nezbytnost zahájení úplně celého procesu znova v případě poruchy pracovní stanice.
Prvotní úlohou operátora je monitorovat postup přes zvolené procesy zařízení při zachování jasného obrazu o stavu zařízení, provádět řídicí akce na ovládacím panelu v případě nutnosti, a sledovat nebezpečné podmínky zařízení. Operátor má jak oprávnění, tak i odpovědnost za provoz elektrárny. Systém 15 dohlížecího sekvenčního řídicího rozhraní (SSCI) je určen pro zvýšení schopnosti operátora provádět tyto funkce.
Prováděcí rozhraní 33 poskytuje operátorovi možnost provádět globální řízení veškerých procesů. Příklad obrazovky 39 prováděcího rozhraní 33 je znázorněn na vyobrazení podle obr. 2. Obrazovka 39 prováděcího rozhraní 33 je uspořádána tak, že procesy či postupy 41 jsou uspořádány ve stromečkové struktuře směrem dolů na levé straně hlavního úseku obrazovky 39. Procesy či postupy 41 jsou seskupeny tak, jak je určeno prostřednictvím dat, vložených do serveru 27 řídicího systému relační databáze prostřednictvím sekvenčního sestavovacího programu, a to způsobem, popsaným v patentovém spise US 5 553 304.
···· · · · ·· • ······ · · ·· · • · ···· · · ·· ·· ·· ··· ·· ·
Operátor může posouvat nebo přetáčet přes celý seznam postupů či procesů, přičemž si může volit ty procesy, které mají být zahájeny. Jak již bylo shora uvedeno, je jedním z velmi důležitých znaků předmětu tohoto vynálezu skutečnost, že vícenásobné postupy mohou probíhat současně. Aktuální stav nebo režim každého z postupů je uveden na pravé straně hlavní části obrazovky 39.
Jiným významným aspektem předmětu tohoto vynálezu je skutečnost, že postupy či procesy mohou být prováděny manuálně nebo automaticky. Při „manuálním režimu SSCI nabízí aktuální krok operátorovi a ověřuje aktuální podmínky, které jsou využívány pro určitý z kroků. Operátor však musí inicializovat postup k následujícímu kroku.
Při „automatickém režimu bude SSCI postupovat k následujícímu kroku, pokud jsou příslušné podmínky ověřeny. Pokud však budou tyto podmínky narušeny, bude proces převeden do režimu „narušeno, který vyžaduje zásah operátora. Na vyobrazení podle obr. 2 jsou některé z postupů v „počátečním stavu, připraveném k zahájení. Pokud byl proces dokončen, bude umístěn do režimu „ukončeno.
Některé procesy vyžadují aktivaci řídicích prvků 13 zařízení. V některých situacích je žádoucí, aby tyto akce nebyly prováděny. V takových případech může být proces umístěn do „dohlížecího stavu. Pokud mají být řídicí prvky 13 v případě požadavku uvedeny do provozu, může být proces umístěn do „příkazového stavu.
• v · w ··· · · 1 • · · ·· ·· · · · · ·
2, je jeden zatímco jiný • ·
Jak je vidět na vyobrazení podle obr.
z procesů v „manuálním, příkazovém režimu, z procesů je v „manuálním, poradním režimu.
V horní části obrazovky 39 prováděcího rozhraní 33 jsou ovládací tlačítka 45 SSCI, kterými jsou měkké spínače, které umožňují operátorovi resetovat nebo zastavit veškeré procesy nebo alternativně ukončit aplikaci SSCI. Mohou zde být k dispozici i jiná řídicí tlačítka, umožňující operátorovi obnovit soubory, které byly vytvořeny v poruchové pracovní stanici.
Procesy mohou být automaticky zahájeny, pokud dojde k rozvinutí předem zvolených startovních podmínek. Tyto startovní podmínky mohou být snadno nastaveny a modifikovány s využitím řídicího systému 27 relační databáze. Jedno z dostupných řídicích tlačítek prováděcího rozhraní 33 umožňuje operátorovi zvolit nebo vyřadit či přeskočit automatické zahájení procesů. Automatické zastavovací podmínky mohou být rovněž zavedeny a modifikovány prostřednictvím řídicího systému 27 relační databáze. Pokud jsou vhodné podmínky splněny, bude proces automaticky přepnut či vrácen do zastavovacího režimu. Zde je nutno zdůraznit, že prováděcí rozhraní 33 poskytuje operátorovi celkový přehled a možnost řízení vícenásobných procesů.
Operátor si může zvolit jakýkoliv z procesů z obrazovky 39 prováděcího rozhraní 33, a to pro podrobné prohlížení nebo pro manuální řízení či ovládání. To se provádí s pomocí obrazovky 47 procesního rozhraní, která je znázorněna na vyobrazení podle obr. 3. Tato obrazovka 47 je uspořádána tak, že operátor může zjistit relevantní informace o procesu, a to včetně informací o tom, v jakém režimu se proces v současné době nachází, zda jde o manuální nebo automatické řízení, a jaký je současný aktuální krok procesu. Prvotní zájem představují relevantní stavy součástí a parametrů aktuálního kroku procesu, které jsou zobrazeny v textové formě a s barevným kódováním.
Obrazovka 47 procesního rozhraní pro vícenásobné procesy může být zobrazena současně, pokud je současně prováděno několik procesů. Každý z vícenásobných procesů může být zobrazen v malém okénku, nebo mohou být tyto procesy ikonizovány pro účely jejich zobrazení na žádost operátora.
Počínaje odshora obrazovky 47 procesního rozhraní, tak horní řádek 4 9 zobrazuje název procesu, který probíhá v režimu, který je právě prováděn. Pokračujeme-li směrem dolů na obrazovce 47 procesního rozhraní, tak následující úsek obrazovky 47 je vyhrazen pro tlačítka 51 volby režimu, jako je „manuál, „auto a „příkazový/poradní. Operátor využívá těchto tlačítek pro nastavení podmínek, za kterých má být proces zaváděn. Napravo od tlačítek 51 volby režimu jsou sekvenční ovládací tlačítka 53 „reset a „ikonizace. Tlačítko „reset umožňuje operátorovi opětovně inicializovat proces a začít znovu. Tlačítko „ikonizace umožňuje operátorovi odstranit aktuální proces z pracovního prostoru. Ten však zůstane nezávisle na režimu, který byl právě nastaven, takže operátor si jej může znovu zobrazit s využitím obrazovky 39 prováděcího rozhraní 33.
Pokračujeme-li směrem dolů na obrazovce 47 procesního rozhraní, tak následující úsek obsahuje sekvenční informační tlačítka 55, s jejichž pomocí může operátor ovládat, jaké • · ·« ·· • · · · · · • · · · · · • · ····· · • · · · ·
dodatečné informace se zobrazí. Použitím tlačítka „podmínky start/stop se zobrazí informace o startovních a zastavovacích podmínkách procesu. Tlačítko „grafika umožní uživateli zobrazit současnou grafiku, která byla přidružena aktuálnímu kroku v daném procesu.
Tlačítko „zobrazení záznamu umožní operátorovi zobrazit krátkou verzi záznamu, který byl vytvořen daným systémem. Tento záznam umožní operátorovi prohlédnout si dráhu, po které prošel daný proces až do aktuálního časového bodu. Tlačítko „tisk záznamu umožní uživateli odeslat krátký záznam do řádkové tiskárny (neznázorněno), se kterou je pracovní stanice 19 propojena.
Napravo od sekvenčních informačních tlačítek 55 je tlačítko 57 „kroky, které vytváří seznam postupných kroků daného procesu, s jehož pomocí si může operátor zvolit jakýkoliv krok, který má být zaveden, a to i tehdy, pokud je tento krok mimo očekávanou dráhu danou sekvencí.
Další oblast obrazovky je vyhrazena pro uživatelské výzvy 59. Tyto výzvy 59 budou zobrazeny, pokud jsou příslušné pro daný procesní krok; nebudou však využívány, pokud systém nebude v „manuálním režimu. Výzvy 59 například nasměrují operátora k dalšímu příslušnému kroku v daném procesu, umožní operátorovi provádět skoky přes dané kroky, a to buď dopředu nebo dozadu, přičemž mu rovněž umožní zobrazit různé podmínky provozu, pokud pro daný krok existují.
Předpokládaná výzva operátora bude zvýrazněna prostřednictvím systému 15 dohlížecího sekvenčního řídicího rozhraní (SSCI) , ať již je systém v „manuálním nebo
„automatickém režimu. Tímto způsobem může operátor vidět, jaká následující akce je u systému předpokládána. Avšak v „manuálním režimu si bude moci operátor zvolit, kterou akci považuje za vhodnou, přestože bude tato akce odlišná od akce, předpokládané systémem. Operátor je vždy pod kontrolou systému 15 dohlížecího sekvenčního řídicího rozhraní (SSCI).
Další prostor na obrazovce 47 procesního rozhraní je oblast 61 pro zprávy, kde jsou zobrazovány například informace, týkající se spouštěcích a zastavovacích podmínek procesu. Jsou zde rovněž zobrazena časovači zařízení, přidružená příslušným krokům.
Zbytek obrazovky 4 7 procesního rozhraní je využit pro zobrazování aktuálního procesu. Nejprve jsou kroky, které byly provedeny, zobrazeny v posuvné oblasti 63. Je zde zobrazen stav kroku při jeho ukončení, stejně jako čas, v němž došlo k ukončení. Dále je aktuální procesní krok zobrazen v oblasti 65. Stav příslušných součástí a parametrů zařízení pro daný krok je zobrazen v oblasti 67, která je aktivní oblastí, takže jakékoliv změny zařízení, provedené buď operátorem nebo akcemi zařízení, budou v této oblasti zcela jasně viditelné, jelikož jsou údaje o zařízení aktualizovány.
Tato oblast je rovněž posuvná s výjimkou toho, že vysokoúrovňový stav, představující účel daného kroku, je rovněž zobrazen. Následující kroky jsou zobrazeny v posuvné oblasti 69, která umožňuje operátorovi zjistit, jaké podmínky a/nebo akce jsou očekávány v budoucnu.
• φ
U příkladného provedení obrazovky 47 procesního rozhraní, znázorněného na vyobrazení podle obr. 3, představuje „Proces A aktivní proces, který je zaváděn v „manuálním režimu. Krok 6 je aktuálním krokem. Tento krok zahrnuje kontrolní podmínky funkce SLKT #4. Relevantními parametry jsou HP C, levá vnější poloha, která má být uzavřena, a HPGV-L-I SLOW MAGNET, což má být spuštěno. Proto je ve zobrazeném čase krok 6 vyplněn. Časový úsek 4 minuty a 53 vteřiny zbývá k tomu, aby začal být daný krok plněn. Pokud začne být plněn, stiskne uživatel tlačítko „další pro manuální přechod ke kroku 7.
Pokud není krok vyplněn po uplynutí časového období, tak se operátor bud’ pokusí splnit nezbytné podmínky, nebo může manuálně přejít ke kroku 7. Pokud to však operátor učiní, vydá systém pro něj místní ověřovací poznámku, aby jej ujistil, že chce skutečně pokračovat, přestože procesní parametry a podmínky nejsou splněny.
Na vyobrazeních podle obr. 4 až obr. 12 jsou znázorněny vývojové diagramy, zobrazující funkci a provoz systému 15 dohlížecího sekvenčního řídicího rozhraní (SSCI).
Na vyobrazení podle obr. 4 je znázorněn spouštěcí standardní program 71. Výběr či volba vhodné databáze je provedena v operaci 73 a inicializace prováděcího rozhraní 22 je provedena v operaci 75. Vypnutí globální samoprováděcí charakteristiky je provedeno v operaci 77. Pokud si operátor zvolí spuštění ve změnovém režimu v operaci 79 a 81, potom jsou zabezpečené procesní podmínky čteny v operaci 83, jinak jsou počáteční procesní podmínky využity v operaci 85. V každém případě jsou logické rovnice vytvářeny v operaci 87, • · • · · a poté je logika prováděcího rozhraní a logika monitorování prováděna v operaci 89 a 91.
Standardní program 89 výkonného rozhraní je znázorněn na vyobrazení podle obr. 5. Označení písmenem v kroužku znázorňuje přechod mezi různými standardními programy podle obr. 4 až obr. 12. Logika 8 9 výkonného rozhraní nejprve sestavuje procesní strom v operaci 91 a aktualizuje stav procesů v operaci 93. Je-li zvoleno tlačítko globálního automatického režimu v operaci 99, je automatický režim přepnut v operaci 97, to znamená, že pokud byl umožněn, pak je znemožněn, a naopak. Pokud je proces ve stromu zvolen, jak je znázorněno v operaci 99, je zvolené procesní rozhraní aktivováno v operaci 101 a volba je zaznamenána v operaci 103. Standardní program poté čeká v operaci 105 na další uživatelovu volbu nebo na žádost o aktualizaci z aktivního procesu.
Standardní program 91 procesní monitorovací logiky je prováděn kontinuálně. Vývojový diagram tohoto standardního programu je znázorněn na vyobrazení podle obr. 6. Aktualizované údaje o zařízení z datové sběrnice jsou ukládány v operaci 107. Jsou využívány k výpočtu globálních rovnic a vstupních a zastavovacích podmínek v operaci 109. Standardní programy pro aktualizaci aktivního procesu, vyhodnocení vstupních podmínek a vyhodnocení zastavovacích podmínek jsou poté postupně vyvolávány v operacích 111 až 115. Konfigurační časové zpoždění je poté zavedeno předtím, než standardní program začne další cyklus.
Logika 111 aktivní aktualizace procesu je znázorněna na vyobrazení podle obr. 7, přičemž začíná inicializací • · · · · · • · · · · · • ······ · • · · · · ·· ·· ·· procesního indexu pro první proces v operaci 117. Pokud je proces v automatickém režimu nebo je vystaven prezentaci na obrazovce procesního rozhraní, jak je stanoveno v operaci 119, je informační standardní program zhodnocení procesu vyvolán v operaci 121. Pokud je režim pohledu na proces viditelný, jak je stanoveno v operaci 123, pak je standardní program pro zobrazení procesního rozhraní pro tento proces vyvolán v operaci 125. Tento postup je opakován pro každý z procesů v operaci 127 a 129 předtím, než se standardní program navrátí v operaci 131 ke standardnímu programu logiky monitorování procesu podle obr. 6.
Na vyobrazení podle obr. 8 je znázorněn standardní program 113 pro vyhodnocení vstupních podmínek, který začíná nastavením procesního indexu pro první proces v operaci 133. Pokud je režim procesu „počáteční nebo „ukončený, a pokud jsou vstupní podmínky splněny, jak je stanoveno v operaci 135, je výkonný režim nastaven na „auto v operaci 137, přičemž je automatická výkonná logika vyvolána v operaci 139. Tato logika je prováděna pro každý z procesů v operaci 141 a 143 před návratem v operaci 145 k logice monitorování procesu podle obr. 6.
Logika 115 hodnocení podmínek kroku, znázorněná na vyobrazení podle obr. 9, začíná nastavením procesního indexu pro první proces v operaci 147. Pokud je podmínka zastavení procesu splněna v operaci 149, je výkonný režim nastaven na „zastaveno v operaci 151 a displej, vyhodnocující procesní rozhraní, je vyvolán v operaci 153.
Jelikož některé procesy mohou zplodit další procesy (dětské procesy), přičemž rodiče zůstávají aktivní, tak pokud • · · · · · jsou zastavovací podmínky pro rodiče splněny, je výkonný režim každého z aktivních dětských procesů nastaven na „narušeno v operaci 155 po návratu vyhodnocujícího procesní rozhraní v operaci z displeje, 153. Tento standardní program hodnocení zastavení je prováděn pro každý z procesů v operaci 157 a 159 před návratem k logice monitorování procesu v operaci 161.
Standardní program 121 provádění hodnocení procesních informací je znázorněn na vyobrazení podle obr. 10. Nejprve jsou rovnice pro aktuální krok hodnoceny v operaci 163. Pokud aktuální krok není uspokojivý, jak je stanoveno v operaci 165, potom je spuštěno časovači zařízení pro umožnění času pro uspokojení daných podmínek. Pokud například krok vyzývá ke spuštění čerpadla, uplyne určitý časový úsek, nezbytný pro potvrzení, že čerpadlo bylo skutečně spuštěno. Toto časové zpoždění může být naprogramováno pro umožnění vhodné doby, která je k tomu nezbytná.
Dále je standardní program pro stanovení standardní navigační dráhy vyvolán v operaci z vyvolaného standardního programu, v automatickém režimu a
169. Po návratu pokud je proces pokud uplynul stanovený čas v operaci 171, a standardní navigace je nulová, jak je stanoveno v operaci 173, což znamená, že zde není žádné místo pro provádění procesu, potom je výkonný režim nastaven na „narušeno v operaci 179. V každém případě, pokud je výkonný režim v režimu „auto nebo „manuál (proces je aktivní) a toto je posledním krokem procesu, jak je stanoveno v operaci 177, potom je výkonný režim nastaven na „ukončeno v operaci 179, než se standardní program navrátí v operaci 181 k vyvolávacímu programu.
• · ·· ·· ·« « · · · · · · • · · · · · • · ··· · · · ·· · jedno nebo v operaci 183.
Na vyobrazení podle obr. 11 je znázorněna logika 125 displeje pro vyhodnocení procesního rozhraní. Nejprve je více tlačítek navigačního menu zobrazeno Ta zahrnují tlačítko „krok, které . umožňuje provádět navigaci k dalšímu kroku, k dílčímu kroku nebo k podružnému dílčímu kroku. Není zobrazeno, pokud je aktuální krok posledním krokem procesu. Pokud nebyla požadovaná odpověď obdržena pro aktuální krok, a pokud je možná alternativa, je zobrazeno tlačítko „RNO neobdržena). S výjimkou prvního kroku procesu tlačítko „zpět operátorovi zvolit vysokoúrovňový krok.
(odpověď umožňuje předcházej ící
Tlačítko „GOTO umožňuje provádět navigaci do sekvenčního kroku a ze sekvenčního kroku v aktuálním procesu. Tlačítko „TRANS umožňuje přechod k jiným procesům, a to včetně dětských procesů. Standardní navigační tlačítko je poté zvýrazněno v operaci 185 pro indikaci dráhy, navržené daným systémem. Tento standardní program rovněž nastavuje citlivost a viditelnost tlačítek v operaci 187, aktualizuje oblast pro zprávy v operaci 189, a aktualizuje veškerá okna procesního rozhraní v operaci 191 před návratem k vyvolávacímu programu v operaci 193.
Standardní program 169 pro stanovení standardní navigační dráhy je znázorněn na vyobrazení podle obr. 12. Pokud je proces v „počátečním režimu v operaci 195, potom je dráha nastavena na první krok a standardní program se navrací v operaci 197 ke standardnímu programu vyhodnocení procesních informací podle obr. 10. Pokud je aktuální krok posledním krokem ve standardním programu, jak je stanoveno ·· ♦· ·* ♦ · · · · · • · · · · · • ······ · • · · · ·
v operaci 199, potom zde není žádná další dráha a standardní program se navrací v operaci 201. Pro jiný, než poslední krok, pokud bylo aktuální RNO splněno, jak je stanoveno v operaci 203, potom je dráha stanovena v operaci 205.
Tyto dráhy zahrnují první krok vyvolaného procesu, zplozeného dětského procesu nebo přechodového procesu. Přechody GOTO, RNO a STEP jsou všechny v rámci stejného procesu. Pokud není aktuální RNO splněno v operaci 203, avšak aktuální krok je splněn v operaci 207, potom je dráha indikována v operaci 209. Pokud není aktuální krok splněn a aktuální RNO je nulové v operaci 211, potom RNO je aktuální krok RNO, jak je uvedeno v operaci 213, jinak se standardní program navrací v operaci 201 s žádnou navrženou drahou.
Na vyobrazení podle obr. 13 je znázorněna automatická prováděcí logika 139. Nejprve je vyvolán standardní program 121 hodnocení procesních informací. Po návratu, pokud proces není v režimu „auto, jak je stanoveno v operaci 215 potom je automatický prováděcí standardní program ukončen v operaci 217. Na druhé straně však, pokud je proces v režimu „auto a proces je splněn, přičemž standardní navigace je nulová, jak je stanoveno v operaci 219, je požadovaná navigace nastavena na standardní navigaci v operaci 221 a jsou postupně prováděny standardní program 223 pro vyhodnocení požadované navigace, standardní program 121 pro hodnocení procesních informací a standardní program 125 pro zobrazení zhodnocení procesního rozhraní.
Konfigurační časové zpoždění je vloženo ve smyčce v operaci 225 pro umožnění časování nastavení automatického • · • · » » ·· * · · • «<»«·♦· » · » · · «· · · · · ·« · ·· «· «·· ·· řazení, například pro umožnění toho, aby operátor mohl následovat automatické provádění procesu.
Standardní program 223 pro vyhodnocení požadované navigace je znázorněn na vyobrazení podle obr. 14. Pokud je navigační typ „volání nebo „zplození, jak je stanoveno v operaci 227, a je indikován přechod k jinému procesu, je požadovaný proces zahájen v operaci 229. Nic jiného není prováděno s volacím procesem. Jinak akce pro aktuální krok nebo RNO jsou prováděny v operaci 231 a systém naviguje, pokud bylo stisknuto standardní navigační tlačítko v operaci 233. Aktuální krok, RNO, atd. jsou zaznamenány v operaci 235 před návratem standardního programu v operaci 237 k volacímu programu.
Předmět tohoto vynálezu poskytuje operátorovi mnohem účinnější a rychlejší systém pro provádění procesů v komplexním procesním zařízení, neboť mu dává možnost provádění vícenásobných procesů současně, přičemž některé z nich nebo všechny mohou probíhat automaticky, avšak s přísnou kontrolou a dozorem.
Přestože byla podrobněji popsána určitá specifická provedení předmětu tohoto vynálezu, může odborník z dané oblasti techniky snadno provádět různé modifikace a alternativy, které mohou být rozvíjeny na základě obsahu celkového popisu. Proto jsou tedy určitá popsaná uspořádání předmětu tohoto vynálezu považována pouze za ilustrativní, přičemž nikterak neomezují rozsah ochrany předmětu tohoto vynálezu, který je definován následujícími patentovými nároky, a do kterého spadají veškerá ekvivalentní uspořádání.
01-1161-00-Če

Claims (24)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob provádění procesů pro komplexní procesní zařízení vyznačující se tím, že obsahuj e:
    monitorování (107) zvolených procesních podmínek, vytváření a ukládání (109) množiny procesů, z nichž každý obsahuje soubor postupných kroků, přičemž alespoň některé z těchto kroků vyžadují ověření určitých zvolených procesních podmínek, opatření prostředků (139) pro automatické postupování přes postupné kroky procesů, a opatření operátorského rozhraní (33), poskytujícího operátorovi znázornění (65) postupných kroků, jak jsou prováděny, a prostředků (51), s jejichž pomocí může operátor volitelně převzít manuální řízení zvolených procesů.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že krok vytváření a ukládání (109) množiny procesů obsahuje využívání relační databáze (27) pro vytváření rovnic, představujících postupné kroky, přičemž rovnice jsou realizovány pro automatické postupování (139) přes postupné kroky.
    • · ···· · · · · · · • 9 · · ···· *9 9
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že krok vytváření a ukládání (109) množiny procesů zahrnuje nastavení podmínek zastavení, přičemž automatické postupování (115) zahrnuje zastavení postupování přes postupné kroky procesu, pokud jsou zjištěny podmínky zastavení.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že automatické postupování zahrnuje automatické zastavení (175) postupování přes postupné kroky, pokud nejsou splněny specifické procesní podmínky, vyvolané příslušným krokem.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že zahrnuje zajištění časového zpoždění (167) pro splnění specifických procesních podmínek před zastavením (175) automatického postupování přes postupné kroky.
  6. 6. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že zahrnuje opatření pro operátora prostřednictvím prostředků (59) operátorského rozhraní přeskočit zastavení (175) automatického postupování přes postupné kroky.
  7. 7. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že krok vytváření a ukládání (109) množiny procesů dále obsahuje vytváření zvolených spouštěcích podmínek pro určitý z procesů a automatické spuštění (113) procesu, pokud jsou spouštěcí podmínky splněny.
    • · • ···· · ·
  8. 8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že krok vytváření a ukládání (109) množiny procesů dále obsahuje vytváření zvolených spouštěcích podmínek pro určitý z procesů a automatické spuštění (113) procesu, pokud jsou spouštěcí podmínky splněny.
  9. 9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že krok opatření operátorského rozhraní (33) zahrnuje opatření prostředků (45) pro volitelné umožnění a znemožnění automatického spuštění procesů v odezvě na splnění spouštěcích podmínek.
  10. 10. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že krok vytváření a ukládání (109) množiny procesů zahrnuje volitelné nastavování časových zpoždění pro automatické postupování přes příslušné kroky.
  11. 11. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že krok vytváření a ukládání (109) procesů zahrnuje vytváření řídicích signálů pro modifikaci procesních podmínek, přičemž automatické postupování (139) přes kroky zahrnuje automatické vytváření řídicích signálů (231).
  12. 12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že krok opatření operátorského rozhraní (33) zahrnuje opatření prostředků (57) pro operátora pro blokování automatického vytváření řídicích signálů (231).
    • 4 ··· 4·· • · · · « ··· · · • · · * ······» « • · · · · « ·
  13. 13. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že zahrnuje zajištění časových zpoždění (225) pro automatické postupování mezi uvedenými kroky.
  14. 14. Způsob vyznačuj íc časových zpoždění uvedenými kroky postačujících pro řídicí signál.
    podle nároku 13, í se tím, že krok zajištění (225) a automatického postupování mezi obsahuje zajištění časových zpoždění, změnu procesních podmínek v odezvě na
    1, opatření výkonného z množiny pro volbu z uvedených
  15. 15. Způsob podle nároku vyznačující se tím, že krok rozhraní (33) pro operátora zahrnuje opatření souhrnu (39), představujícího režim pro každý procesů, a prostředků (51) pro operátora automatického a manuálního režimu pro každý procesů.
  16. 16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že krok automatického postupování (139) přes kroky procesů zahrnuje automatické postupování (113) přes několik z množiny procesů současně.
  17. 17. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že krok automatického postupování (139) přes kroky procesů zahrnuje automatické postupování (113) přes několik z množiny procesů současně.
    « · ♦ to • · >··· * ·· t
  18. 18. Způsob provádění procesů pro komplexní procesní zařízení (1), vyznačující se tím, že obsahuje:
    monitorování (107) zvolených procesních podmínek, vytváření a ukládání (109 množiny procesů, z nichž každý obsahuje soubor postupných kroků, přičemž alespoň některé z těchto kroků vyžadují ověření určitých z procesních podmínek, postupování (111) přes postupné kroky vícenásobných procesů současně, a umožnění operátorovi prostřednictvím operátorského rozhraní (33) zajistit znázornění (65) postupných kroků každého z vícenásobných procesů při jejich provádění.
  19. 19. Způsob podle nároku 18, vyznačující se tím, že krok vytváření a ukládání (109) množiny procesů obsahuje využívání relační databáze (27) pro vytváření rovnic, představujících postupné
    kroky, přičemž rovnice jsou realizovány pro automatické postupování (139) přes postupné kroky. 20. Způsob podle nároku 18, vyznačuj í c í se t í m , že zahrnuje opatření prostřednictvím operátorského rozhraní (15) výkonného souhrnu (39), znázorňujícího režim každého z množiny procesů. 21. Způsob podle nároku 20, vyznačuj í c í se t í m , že zahrnuje opatření
    ·· · ·· • · · · ♦ 0 · · · • · · · · «00 · · • · 0 · «000·»· » • · · · · · 0 ··· 0 · ·· «0 * 0.0 0 prostřednictvím operátorského rozhraní (15) prostředků (51) pro operátora pro výběr určitých z procesů pro automatický stav a automatické postupování (139) přes tyto procesy.
  20. 22. Způsob podle nároku 21, vyznačující se tím, že krok (65) zajištění dostupnosti prováděných kroků pro operátora zahrnuje opatření rozhraní (47), v němž jsou kroky prováděny tak, že alespoň dva z vícenásobných procesů, které jsou prováděny, jsou znázorněny operátorovi současně.
  21. 23. Systém (15) provádění procesů pro komplexní procesní zařízení, vyznačující se tím, že obsahuje:
    prostředky (9, 107) pro monitorování zvolených procesních podmínek, paměťové prostředky (27) pro ukládání velkého množství procesů, z nichž každý obsahuje soustavu postupných kroků, přičemž alespoň některé z těchto kroků vyžadují ověření určitých ze zvolených procesních podmínek, prostředky (139) pro automatické postupování přes postupné kroky procesů, a operátorské rozhraní (33, 35), volitelně představující operátorovi znázornění (65) kroků zvolených procesů, které jsou automaticky prováděny.
  22. 24. Systém (115) vyznačuj ící podle nároku 23, tím, že prostředky (139) ·· ···· 94 • · · · · • ··* · · > · · · · • · · · ·····»· ·« • « ·«»· ·· pro automatické postupování obsahují prostředky (111) pro současné postupování přes vícenásobné procesy.
  23. 25. Systém podle nároku 24, vyznačující se tím, že operátorské rozhraní zahrnuje výkonný souhrn (39), představující znázornění režimu každého z množiny procesů, a zahrnuje prostředky (51) pro volbu režimu pro každý z množiny procesů.
  24. 26. Systém (15) provádění procesů pro komplexní procesní zařízení (1), vyznačující se tím, že obsahuje:
    monitorovací prostředky (9, 107) pro monitorování zvolených procesních podmínek, paměťové prostředky (27) pro ukládání velkého množství procesů, z nichž každý obsahuje soustavu postupných kroků, přičemž alespoň některé z těchto kroků vyžadují ověření určitých ze zvolených procesních podmínek, prostředky (111) pro současné postupování přes postupné kroky vícenásobných procesů, a operátorské rozhraní (33, 35), mající prostředky (39, 47) pro operátora pro volbu vícenásobných procesů pro současné provádění a pro umožnění znázornění (65) operátorovi kroků vícenásobných procesů, které jsou prováděny.
CZ20001643A 1997-11-07 1997-12-12 Způsob a systém pro automatické provádění vícenásobných procesů pro komplexní procesní zařízení CZ20001643A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US6461397P 1997-11-07 1997-11-07

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20001643A3 true CZ20001643A3 (cs) 2002-01-16

Family

ID=22057135

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001643A CZ20001643A3 (cs) 1997-11-07 1997-12-12 Způsob a systém pro automatické provádění vícenásobných procesů pro komplexní procesní zařízení

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5881115A (cs)
AU (1) AU5381498A (cs)
CZ (1) CZ20001643A3 (cs)
SE (1) SE0001707L (cs)
WO (1) WO1999024883A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298013B6 (cs) * 2004-11-29 2007-05-23 Votruba@Pavel Zpusob automatizované vícemodulární regulace prípravné fáze výroby vcetne diagnostiky a systém k provádení tohoto zpusobu

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6286137B1 (en) * 1997-12-15 2001-09-04 International Business Machines Corporation Method and apparatus of indicating steps in a task which have been completed
US6480891B1 (en) * 1999-01-04 2002-11-12 3Com Corporation Embedded code memory size reduction in asynchronous mode transfer devices
US6230062B1 (en) * 1999-01-08 2001-05-08 Voyan Technology Adaptation to unmeasured variables
US7085607B2 (en) * 2001-09-21 2006-08-01 Westinghouse Electric Co, Llc Control system display for monitoring a complex process
US6704688B2 (en) * 2001-10-16 2004-03-09 General Electric Company Method for inspecting and recording machine component condition data
CN100480918C (zh) * 2003-08-30 2009-04-22 豪尼机械制造股份公司 烟草加工业机器的显示和操作系统及方法
US20050055348A1 (en) * 2003-09-05 2005-03-10 Sabine Deimel XSteps: modular interface to a manufacturing control system
US20050125079A1 (en) * 2003-12-08 2005-06-09 Schreder James M. Interactive instructions in sequential control modules in controllers
US7813817B2 (en) 2006-05-19 2010-10-12 Westinghouse Electric Co Llc Computerized procedures system
JP5701033B2 (ja) * 2010-12-09 2015-04-15 三菱重工業株式会社 原子炉停止装置
US20130103356A1 (en) * 2011-10-21 2013-04-25 General Electric Company Gas turbine monitoring system
US10013266B2 (en) * 2012-07-12 2018-07-03 TRACLabs, Inc. System and method for executing operations specified in a procedure language
JP6247174B2 (ja) * 2014-08-01 2017-12-13 株式会社クボタ 運転支援システム
EP3215238B1 (en) 2014-11-05 2019-10-02 Wwtemplar LLC Remote control of fire suppression systems
JP2019125063A (ja) * 2018-01-12 2019-07-25 横河電機株式会社 操作フロー生成装置、システム、プログラムおよび操作フロー生成方法
US10553085B1 (en) 2019-01-25 2020-02-04 Lghorizon, Llc Home emergency guidance and advisement system
US11043095B1 (en) 2020-06-16 2021-06-22 Lghorizon, Llc Predictive building emergency guidance and advisement system
US11583770B2 (en) 2021-03-01 2023-02-21 Lghorizon, Llc Systems and methods for machine learning-based emergency egress and advisement
US11626002B2 (en) 2021-07-15 2023-04-11 Lghorizon, Llc Building security and emergency detection and advisement system

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4552718A (en) * 1982-07-01 1985-11-12 Westinghouse Electric Corp. Method and apparatus for on-line monitoring of the operation of a complex non-linear process control system
US4803039A (en) * 1986-02-03 1989-02-07 Westinghouse Electric Corp. On line interactive monitoring of the execution of process operating procedures
US4815014A (en) * 1987-02-27 1989-03-21 Westinghouse Electric Corp. Machine assisted execution of process operating procedures
US5068080A (en) * 1989-02-07 1991-11-26 Westinghouse Electric Corp. Operation state responsive automatic display selection system
US5089978A (en) * 1990-02-09 1992-02-18 Westinghouse Electric Corp. Automatic plant state diagnosis system including a display selection system for selecting displays responsive to the diagnosis
US5339257A (en) * 1991-05-15 1994-08-16 Automated Technology Associates Inc. Real-time statistical process monitoring system
US5253186A (en) * 1991-10-07 1993-10-12 Westinghouse Electric Corp. Process facility monitoring method including transformation of sequential conditions into constraining conditions
US5351200A (en) * 1991-11-22 1994-09-27 Westinghouse Electric Corporation Process facility monitor using fuzzy logic
CZ293613B6 (cs) * 1992-01-17 2004-06-16 Westinghouse Electric Corporation Způsob monitorování chodu zařízení pomocí CPU

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298013B6 (cs) * 2004-11-29 2007-05-23 Votruba@Pavel Zpusob automatizované vícemodulární regulace prípravné fáze výroby vcetne diagnostiky a systém k provádení tohoto zpusobu

Also Published As

Publication number Publication date
AU5381498A (en) 1999-05-31
SE0001707D0 (sv) 2000-05-08
WO1999024883A1 (en) 1999-05-20
US5881115A (en) 1999-03-09
SE0001707L (sv) 2000-05-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20001643A3 (cs) Způsob a systém pro automatické provádění vícenásobných procesů pro komplexní procesní zařízení
JP3007788B2 (ja) コンソール
US4870561A (en) User interface simulation and management for program-controlled apparatus
US7747958B2 (en) System and method for enabling assisted visual development of workflow for application tasks
EP3401803A1 (en) Interaction scenario display control program and information processing apparatus
JP4888717B2 (ja) 安全コントローラのプログラム開発支援装置
US6173246B1 (en) Method and system for a unified process automation software system
CN101479702A (zh) 用于允许在过程控制系统中故障回退到先前软件版本的装置和方法
US6106572A (en) Forward and reverse hierarchical page level debugger
EP0745927B1 (en) Method of and editing system for setting tool button
US9495265B2 (en) Test executive system with processing of results data in chunks
US6275955B1 (en) Diagnostic software for facilitating flowchart programming
JP2502179B2 (ja) デ―タベ―ス・システム及び該システムの操作方法
CN105554090B (zh) 指引处理方法、系统及游戏系统
EP1582949B1 (en) Method for automatic modeling a process control system and corresponding process control system
US6650342B1 (en) Method for operating network management system in a graphic user interface enviroment and network management system
CN102089743B (zh) 向导引擎中的向导
KR20000018932A (ko) 게임 개발 시스템 및 그 방법
JP2019521402A (ja) プロセスアプリケーションを開発及び診断するためのステップバック機構
JP2006172128A (ja) プログラム連携システムの処理方法および情報処理装置
Kasik Controlling user interaction
CN113312030A (zh) 构建应用程序的方法、电子设备及存储介质
JP2011193382A (ja) 監視操作装置および監視制御システム
JP3170154B2 (ja) Sfcプログラム開発装置
JPH05189274A (ja) 履歴情報管理システム

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic