CZ1958U1 - Zařízení k pevné fixaci kontejneru přijeho přepravě - Google Patents

Zařízení k pevné fixaci kontejneru přijeho přepravě Download PDF

Info

Publication number
CZ1958U1
CZ1958U1 CZ19941951U CZ195194U CZ1958U1 CZ 1958 U1 CZ1958 U1 CZ 1958U1 CZ 19941951 U CZ19941951 U CZ 19941951U CZ 195194 U CZ195194 U CZ 195194U CZ 1958 U1 CZ1958 U1 CZ 1958U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fixing
thresholds
transport
container
floor
Prior art date
Application number
CZ19941951U
Other languages
English (en)
Inventor
Ladislav St. Chovanec
Ladislav Ml. Chovanec
Jiří Ing. Odstrčil
Jiří Ing. Trojan
Antonín Ing. Vlasák
Ladislav Engler
Original Assignee
Ladislav St. Chovanec
Ladislav Ml. Chovanec
Jiří Ing. Odstrčil
Jiří Ing. Trojan
Antonín Ing. Vlasák
Ladislav Engler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ladislav St. Chovanec, Ladislav Ml. Chovanec, Jiří Ing. Odstrčil, Jiří Ing. Trojan, Antonín Ing. Vlasák, Ladislav Engler filed Critical Ladislav St. Chovanec
Priority to CZ19941951U priority Critical patent/CZ1958U1/cs
Publication of CZ1958U1 publication Critical patent/CZ1958U1/cs

Links

Landscapes

  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)

Description

Zařízeni κ pevne íjlxuci Kontejneru při jeno přeprava voiast tecnnixy
TecJS ničte r<?scw>“ se f ^<»*.···'·ϋ·Μ··ρ^ν·ΐί·^ iÍc.K.«v-»UÍÍnim.fet.x·.,,iuru,γ týka ay—je xy teuhnicoblasti Kontejnerizace, Která se v posledních letech stala nepostradatelnou metodou jax racionálně a bezpečné přepravovat nejrůznější druhy zboží, a to od zboží susovéhov až po zbožijpředstavované nejruznéjšimi substráty. Kontejnery mohou tnil nejrůznější tvary, ale ty, ktere jsou určeny pro nejrůznější druhy v nich přepravovaného zboží, tedy univerzálně řešené, mají obvykle skříňový tvar, odpovídající svými rozměry podmínkám přepravy nejrúznéjsimi přepravními prostředky. Protože obvykle jeden jejich přepravní prostředek je během přepravy na místo určeni v nich převáženého zboží střídán s dalšími přepravními prostřeQKy, musí být při konstrukci kontejneru pamatováno na přeupisy platné pro všechny na přepravě se podílející prostředky, jakož i na zabezpečení těchto kontejneru oehem přepravy i behem jejich manipulace. Toto se týká jak zabezpečení kontejneru a zboží v něm uloženého behem přepravy, tdt i úrazové bezpečnosti personálu účastnícího se manipulačních operací s nimi.
Dosavadní stav teenniky
Manipulace Kontejnerů se převážně provdal zveuacimi prostředky, někdy vybavenými i soecializovanými závěsnými zařízeními, Ktere je bezpečně přenášejí mezi místy sulauovaní a přepravními prostředky. U velkých přepravních prostředku, jakými jsou například lodě, se skříňové icontejnery ukládají i v několika vrstvách na sede a bývají zajistovány většinou jen stěnami ložných prostorů, řrotoze mívají normalizované rozměry, jsou někdy jejich vi'stvy fixovaný na základní vrstvu jednoduchými, případně i snírrateinymi prvky, ktere zaoraňují pouze posouvaní vyššicn vrstev kontejneru, rři přepravě železnici se používá většinou vozu bez sten - jun vozu s plochou podlahou, na menz se monou kontejnery přepravovat jen v ječné vrstvě. Protože ueneui seřazovaní vozu i během přepravy na zeieznici dochází k mu#», zabezpečuji se r.untejnery postavené na plochých podlahách železničních vozů dřevěnými nebo kovovými špalky fixovanými k podlaze, případně i řetězy a klanicemi po obvode podlahy takových vozů.
To však je nedokonalé zabezpečení kontejnerů, které muže ohrozit nejen v nich uložene zbozí, ale i bezpečnost obslužného personálu železnice a okolí tratě, po které se vozy s takto nedokonale zabezpečenými kontejnery pohybují. Nárazy při posunu a seřazování vozů do vlakové soupravy mohou totiž způsobit, že se za sebou na voze usazene kontejnery uvolní, setrvačnými silami se navalí na kontejner umístěný vpředu před nimi, který to i se zbožím v netn obsazeným odnese. Tak mohou ovšem být poškozeny nebo i zničeny i další
........
kontejnery· Proto účelem tohoto »uaztnehn v z omyje zdokonalení prostředků k fixaci kontejnerů při jejich přepravě došh&íiQ·—'' právními prostředky a/poskytnout této oblasti techniky zařízení veskrze dokonalé, lehce ovladatelné a také technicky nenáročné.
Podstata technického řešení
Technickým řešením je zařízení k pevné fixaci kontejneru při jeho přepravě dopravními prostředky, které je charakteristické svým sestavením ze dvou spoluz«bir«jicich části, z nichž jedna je nesena přepravním prosti'eakem a druhá přepravovaným kontejnerem. Z nich část^nesená přepravním prostředkem, uspořádaná nu jeho podlaze, je tvořená* dvojicí lyžin a dvojicí fixačních prahu, pevne spojených s nosným rámem podlahy tohoto přepravního prostředku, přičemž v každém fixačním prahu jsou v rovině[rovnoběžné s podlahou,uspořádá ny alespoň dvě do stran - tedy smerem k podélné ose souměrnosti dvojice těchto fixačních prahu - výkyvné, na odpružených ramenech uspořádané blokovací kladky s vertixáiní osou své otočnosti, proti nimž jsou v druhé časti tohoto zařízení, tvořící spodní fixační rám kontejneru, prohlubně s horními a spodními opěrnými stěnami rovnoběžnými s čely blokovacích kladek fixačních prahů, kteréžto blokovací kladky jsou při fixaci kontejneru v záběru s těmito opěrnými stěnami prohlubní zajistitelne palci na hřídeli uspořádaném v každém z fixačních prahů. Podstatným znakem zařízeni ďTe1;-tťzttiyglťů 'V4R>ru~ je i to, že na vne vyčnívajících koncích hřídele^uloženého v kazGém z fixačních prahu a nesoucího zajišíovací palce blokovacích Kladek, tvořících spojovací prvky kontejneru a přepravního prostředku, je příčné rameno, orientované na opačnou stranu nez zajistovaci palce a opatřené ozubem,zapadajícím do vybrání tramce,tvořícího součást Kovového nosného, rámu podlany přepravního prostředku. Přitom vzuaienost spolu rovnoběžných rovin celními ploch těchto prícnycn ramen je jen o manipulační vůli vetší nez vnější rozméi' mezi fixační prahy usazovatelneho spodního fixačního rámu kontejneru. Jedním ze znaků charakterizujících technické řešení ggř í ppó le u ho—v z o na je i to, že nad lyzinami na podlaze přepravního prostředku situované konce každého z dvojice fixačních prahů jsou opatřeny vně se rozevírající naváděcí sténou?.postavenou xolmo x rovině lyžin. Pokud je tohoto zařízeni použito u plochých železničních vozů, pak je podstatné i to, že fixační prahy/ tvořící část nesenou přepravním prostředkem, jsou orientovány rovnoběžně s nápravami jeho pojezdových kol.
Vyhouou, kterou toto řešeni zametá poskytuje, je bez pečná a spolehlivá fixace kontejneru na přepravním prostřed ku, jeho zajištění proti posunuti jak v podélném, tak příčném směru vzhledek κ ose pohybu přepravního prostředku, jaλ02 i proti překlopení v důsleuku setrvačnýcn sil pn pruukém zabrzdění a hlavně při nárazech,způsobovaných při posunu a seřazováni vozu ve vlakovou soupravu. Navíc je to řešení, Které se dá uplatnit na plochých podlahách jak železničních vozů, tak i na takových podiahách,tvořících ložnou plochu nákladních automobilů a vůbec všech taxových přeprav nich prostředků, u nichž by mohlo docházet κ situacím, při nichž by bezpečnost kontejneru nebo i obslužného personálu a okolí mohla být ohrožena. Ve svém konstrukčním řešení je to zařízení,zhotovítelné z běžné dostupných ocelových valco váných profilů, jehož výroba nevyžaduje žádné zvláštní znalosti nebo neběžná technologická zařízení.
Přehlédl, obróxbx kq
Na průvodním výkrese je příkladné řešeni předmětného zařízení nakresleno v použití na plochém železničním voze a to ve dvou pohledech. Na obr. 1 je bokorys tohoto zařízení a na obr. 2 je půdorys. Tato dvě vyobrazení se týkají té části zařízení, Která je nesena přepravním prostředkem, ale přesto je patrné, že na plochý železniční vůz lze naložit několik kontejnerů, jejichž rozměry jsou podřízeny při« slušným železničním předpisům. Na obr. 3 je pak bokorys rámu ^tvořícího nedílnou spodní část kontejneru, část, která patří k předmětnému zařízení, přičemž na obr. 4 je částečný řezjvedený linií A-A(vyznačenou na obr. 3.
Přiklad farov‘gdš.vvr
J3k vyplývá z uvedených podstatných znaků i-ešvnz zaři..... lechrnclíého řhstevn' . , zeni podle tohoto ua-artasho vtoru, jde o zařízeni, sestávající ze dvou spoluzabírajících častí, z nichž jedna část je nesena piepruvnim irostreukem - v tomto případě železničním vozem s plochou poclahou - s nimž je pevne spojena^ a druhá část je pevné spojena s přepravovaným kontejnerem.Při tom jsou obe tyto časti pochopitelně spolu spojovateine i navzájem rozpojovatelné. Prvá část, usporauaná na přepravním prostředku, totiž na jeho podlaze 1 (obr. 1, 2), je tvořena dvojici lyžin 2 a dvojici fixačních prahu 8ýpevné spojených s nosným rámem 4 poulahy i.. V Každém fixačním prahu 3. jeou uspořádány v rovině,rovnoběžné s podlahou 1,alespoň dvě blokovací kladky 5,uiožene na odpružených ramenech 6. uax tyto blokovací Kladky 5.,sloužící jako spojovací prostředky obou částí popisovaného zařízení, tak ta-.t=o· je nesoucí odpružená ramena o mají vertikální osy 2» taxze výkyv blokovacích kladek 5 se muže dít jen v rovině, rovnoběžně s podanou 1 a to směrem k podélné ose 8 souměrnosti fixačních prahu 3, tvořících jounu dvojici, řruxiny a. na konci ruiuene 6 blokovací dudky 5 jsou pružinami tažnými, věšenými na nepohyblivém fixačním prahu 3. ťři takovém uspořádáni trvale vytláčejí blokovací ±\iadft.y á> suiérein Λ uveuene poudne ose 8 souměrnosti dvojice k sobe patřících fixačních prahů 3. Jak je patrné z půdorysu na obr. 2, jsou v každém fixačním prahu «3 popisovaného příkladného řešení tři takové blokovací kladky 5.
Na fixačním rámu 10, uspořádaném pevně a neoddělitelně na spodní části kontejneru 11 ((obr. 3, 4) umisťovaného mezi oba dvojici tvořící fixační prahy 3, jsou proti blokovacím kladkám 5 prvé části tohoto zařízení prohlubně 12 s horními a spodními opěrnými stěnami Í3, 14 (obr. 4), rovnoběžnými s čely blokovacích kladek 5 fixačních prahů 3. Do těchto prohlubní 12 jsou blokovací kladky 5 při zasouvání kontejneru 11 po lyžinách 2 mezi fixační prahy 3. pružinami 9 svých ramen £ vtlačovány častí svého obvodu a jako jakýsi Woodruffův klín působí každá tato kladka 5 jaxo spojovací prostředek obou čás•tí popisovaného zařízení. Aby však toto spojení bylo bezpečné a kladky^kutečně působily jako blokovací, jsou v prohlubních 12 zajištěny palci 18 (obr. 2), uspořádanými na hřídeli 15 > podélně uloženém s možností natočení v každém fixačním prahu 2·
Na obou vné z fixačního prahu 2 vyčnívajících koncích hřídele lb jsou pevně uchycena příčna ramena 17» orientovaná na opačnou stranu než zajistovaci palce lb blokovacích kladek 5. a opatřené ozubem 18,zapadajícím do vybraní 19 trams· Λ ti ce 2b, Který je součástí kovového nosného rumu 4 podlahy 1. lato příčná ramena 17 mají za úkol jednak zajištovat polohu palců 16 blokujících kladky o v záběru s prohlubněmi 12, jedna κ zabezpečit kontejner 11 proti bočnímu pohybu. Proto je vzdálenost V jejich k sobě přivrácených a navzájem rovnoběžných rovin 21 čelních ploch jen o nutnou manipulační vůli větší než vnější rozměr H mezi lixační prahy 3_ usazovaného či vsouvaného fixačního rámu ll> kontejneru 11. O vsouváni kontejnerů 11 mezi fixační prahy 3 je zde pojednáváno proto, že v cílových stanicích železničních vozů převážejících takto zajišťované kontejnery 11 nemusí být zvedací prostředky , a přemisťování či překládání kontejnerů 11 na další - silnic✓ MM ní - přepravní prostředky se musí dít přesouváním. z těchto -7 důvodů jsou konce každé dvojice fixačních prahů 2 nad lyzinami .2, spojenými s podlahou 1 (opatřeny vně se rozevírající naváděcí stěnou 22, postavenou kolmo k rovině těchto lyzin 2.
Protože popsané zařízeni najde své uplatněni především na plochých železničních přepravních vozech, je i na průvodním výkrese jako určitý charakteristický rys vyjádřeno, že jeho fixační prahy 3 jsou na tomto zeieznicnim přepravním prosrrea&u orientovaný rovnoběžně s napravumi ůó jeho pojezdových uoi 24.
t firumyslovcT využitelnost.
jak už vyplývá z uveceného popisu příkladného řešení předmětného zařízení, je oblasti průmyslového uplatnění -fcea. · hoto-uzitnětro-yzciru v. kontějnerizacC ,a protože největším ohrožením bezpečnosti kontejnerů je jejich přeprava železnicí, je nasnadě, ze nejvetši uplatnění tohoto řešení lze očekávat u železničních vagonů s plochou podlahou.

Claims (4)

1. Zařízeni k pevné fixaci kontejneru při jeho přepravě dopravními prostředky, zejména plochými železničními vozy, vyznačené tím, že je sestaveno ze dvou spoiuzabírajicích častí, z nichž jedna je nesena přepravním prostředkem a druhá přepravovaným kontejnerem, z kterýchžto častí je část, nesená přepravním prostředkem ( 1 ); tvořena' dvojicí lyžin ( 2 ) a dvojici fixačních prahů ( 3 ), pevné spojených s nosným rámem ( 4 ) podlahy ( 1 ) přepravního prostředku, přičemž v Každém fixačním prahu ( 3 ) jsou v rovině, rovnoběžné s podlahou ( 1 ), uspořádány alespoň dvě, .
směrem k podélné ose ( 8 ) souměrnosti dvojice fixačních prahů ( 3 ) výKyvné a, na odpružených ramenech ( 6 ) uspořádané blokovací kladky ( 5 ) s vertikální osou ( 7 ) zařizení, tvo, proti nimž jsou v druhé části zařízení, řeneT spodnícíixační/rám^ 10 ) kontejneru ( 11 ), prohlubné ( 12 ) s horními a spodními opěrnými stěnami ( 13, 14 ) pro čela. blokovacích kladek l 5 ) fixačních prahů (3 ), kteréžto blokovací klaaky ( 5 ) jsou v záběru s těmito opěrnými stěnami ( 13, 14 ) prohlubní ( 12 ) zajistiteiné palci ( lb ) na hřídeli ( 15 ), uspořádaném podélně v každém z fixačních prahů ( 3 ).
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že na vně vyčnívajících koncích hřídele ( 15 ), uloženého v každém z fixačních prahů ( 3 ) a nesoucího zajištovaci palce ( lb ) blokovacích kladek ( 5 ), tvořících spojovací prvny kontejneru ( 11 ) a přepravního prostředku, je příčné rameno ( 17 ), orientované na opačnou stranu než zajištovaci palce ( lb ) blokovacích kladek ( 5 ) a opatřené ozubem ( 18 ),zapadajícím do vybrání ( 19 ) trámce ( 20 tvořícího součást kovového nosného rámu ( 4 ) podlahy ( 1 ) přepravního prostředku.
3. Zařízení podle nároků 1 a 2, vyznačené tím, že vzdálenost ( V ) (oi-*y»~gjc<žir> vjeti spolu rovnoběžných rovin ( 21 Jfceinich ploch příčných ra* men ( 17 ), uspořádaných na koncích jednotlivých hřídelů (15 ) fixačních prahů (3 ). je jen o nutnou manipulační vůli vetší nez vnější rozměr ( R ) mezi fixační prahy l 3 ) usazovateiného spodního fixačního rámu ( lo ) Kontejneru ( 11 ).
4. Zařízení podle nároků 1 až 3, vyznaeené tím, ze vnější, nad iyzinami l 2 ) na podlaze (, 1 ) přepravního prostředku situované Konce každého z dvojice fixačních prahů ( 3 ), jsou ono &ΊντλΛ.\β, oríe*itovo»e~ opcidue·' ne>e aojíVížkčxqΓ fxxkce (i<S)í ' patřenyy^ně se rozevírající naváděcí stěnou ( 22 )f
RoimoiiK rovme lyžin l 2 ). '
3. Zařízení podle nároků 1 až 4, vyznačené tím, že jeho fixační prahy ( 3 ), tvořící část nesenou přepravním prostředkem, jsou na železničním přepravním prostředku orientovány rovnoběžné s nápravami ( 23 ) jeho pojezdových κοί ( 24 ). »
CZ19941951U 1994-02-17 1994-02-17 Zařízení k pevné fixaci kontejneru přijeho přepravě CZ1958U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19941951U CZ1958U1 (cs) 1994-02-17 1994-02-17 Zařízení k pevné fixaci kontejneru přijeho přepravě

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19941951U CZ1958U1 (cs) 1994-02-17 1994-02-17 Zařízení k pevné fixaci kontejneru přijeho přepravě

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ1958U1 true CZ1958U1 (cs) 1994-06-08

Family

ID=38735548

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19941951U CZ1958U1 (cs) 1994-02-17 1994-02-17 Zařízení k pevné fixaci kontejneru přijeho přepravě

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ1958U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101848824B (zh) 负载约束组件
CA2134147C (en) Trailer for hauling metal coils
US1921605A (en) Means for handling and transporting freight
US4537540A (en) Transport frames for vehicles
CN105000284B (zh) 可用在iso集装箱内的钢卷运输专用架
KR20140021657A (ko) 컨테이너
US20190152691A1 (en) Container For The Transport Of A Vehicle
DE102013108289B4 (de) Ladeplattform, Verfahren zum Laden einer Absetzmulde auf eine solche sowie Verwendung einer Ladeplattform im unbegleiteten kombinierten Ladungsverkehr
KR20170107508A (ko) 콘테이너
KR102204453B1 (ko) 안전사고 예방기능을 갖는 화물 운반용 대차
EP2868523A2 (en) An attachment structure for supporting and releasably attaching a container, a corresponding support structure, a transport vehicle and a container
EP3634827B1 (en) Universal system for transporting removable freight modules
US5115933A (en) Freight container
US8177461B2 (en) Transport and storage of wheelsets
GB2108473A (en) Method and equipment for transportation of containers on railway waggons
KR20130100576A (ko) 화물열차의 컨테이너 고정용 어댑터
US10611288B2 (en) Transport vehicle for containers
CZ1958U1 (cs) Zařízení k pevné fixaci kontejneru přijeho přepravě
US2846264A (en) Latch mechanism
US20040240957A1 (en) Load carrier
EP0376720B1 (en) Carrier pallet
KR200348362Y1 (ko) 소금운반대차구조
BG62604B1 (bg) Оборудване за застопоряване на товари върху товарно превознo средство
CN111099188A (zh) 用以卷状货物运输的底架及包括其的集装箱
US3726425A (en) Side loader for containers